PDA

View Full Version : Turksportal Eleştiri

yorukefe
28.Aralık.2006, 07:55
Yaklaşık 1 yıla yakın bir süredir forma öğle yada böğle internetimiz açık olduğu vede müsait olduğum sürelerde mutlaka uğramaya çalıştım. Formun 1 yıldan dahada önce kurulduğu ortada. Bu 1 yıl süresince ilk başlarda pek dikkatimi çekmeyen ama son zamanlarda, yaklaşık işte 2-3 ay gibi bir süre içinde çokca dikkatimi çeken bir konu hakkında aslında anket açmak istedim nerden açıldığını bulamadım bende anket şart değil insanlar yazı ilede düşüncelerini eğer isterse çok rahat belirtebilirler dedim.

Bu sıkıcı girişten sonra asıl konuya geliyorum, olay şu. Forumda aşırı ilgisizliğin olduğunu fark ettim, daha evvel bulunmadığımdan önceden nasıl yaptığınızı bilmiyorum ama tahminim daha evvel çok daha fazla ilgi gösteriyor olmalısınızki bunca insan formunuza üye.

İlgisizliliği biraz açayım, örneğin forumda kişiler sorular soruyor, hatta soru sorulsun diye herşey düşünülmüş özel alanlar oluşturulmuş, doğal olarak soru soruluyorda ancak yanıt pek gelmiyor. Bu benim başıma geldi fakat inanın bu yazıyı benim başıma geldiği için değil daha sonra diğer kişilerinde sorularına yanıt bulmakta zorluk çektiğini fark ettim.(Yanıt vermiyordan kastım Site Yöneticilerinden başlıyor yukarı kadar gidiyor)

Fakat bunun tam tersine Yöneticilerimiz kendileri ile ilgili bir yazı olduğunda bu olumlu yada olumsuz ansızın ortaya çıkıyor vede hemencicik yanıt veriyorlar. Yani sanki sorumlu oldukları konular çok önemli değilde, kendi sorunları çok daha önemliymiş gibi.

Bu sadece 1 örnek bunu çoğaltarak çok canınızı sıkmak istemiyorum.

Şimdi bu yazıyı okuyarak aklıma gelen 3 şeyi yapabilirsiniz...

1- Bu konuyu kilitliyebilir, beni forumdan uzaklaştırabilir asıl konu ile ilgili birşey yapmazsınız.( Bu en kolay vede basit çözümü olur ilk başta, zamanla çözüm olup olmadığı anlaşılır)

2- Konunun açık kalmasına izin verilir, beni forumdan uzaklaştırabilirsiniz ama yinede asıl konu ile ilgili birşey yapmıyabilirsiniz. ( Bu biraz daha ılımlı bir yaklaşım olur )

3- Kendinize çeki düzen verirsiniz benide görmezden gelirsiniz :) (İşte bu en süperi olur)

Bu bir anket olsaydı benim oyum yazıdanda anlaşılacağı üzere olumlu olmazdı. Anket sonucu 99 kişi rahatsız değil 1 kişi rahatsız olarak çıksa dahi o 1 kişinin düşüncelerini önemsiyip önemsememek size kalmış.

Yazımı yazmaktaki amacım asla yanlış anlaşılmasın, birilerinin ekmeği ile oynamak değil, dikkat ettiyseniz hep genel konuştum, benim derdim birilerini kırıp onu rendice etmek değil sadece gördüğüm bir eksikliği dile getirmek. Yinede haddimi aştırsam özür dilerim, üyeliğimi kapatırsanız yada konuyu kilitlerseniz yada konuyu silerseniz asla kırılmam yada gocunmam yoluma devam ederim.

Sevgiler, saygılar vede iyi oyunlar...

Aydin
28.Aralık.2006, 08:07
Eleştirilerini böyle çok güzel bir üslupla söyledikten sonra konuyu kapatıp niye seni atalım ki. Ben bu yazıyı okuyunca çok mutlu oldum derdini düzgün bir şekilde dile getiren, show yapmadan, reklam yapmadan, tribüne oynamadan dile getirebilen üyelerimiz var diye.

o verdiğin 3 şık da hakikaten bu forumu tanımadığını gösterir.

herneyse eleştirilerine gelince, öncelikle yöneticilerimizin öncelikli amacı forumu düzenlemek, derleyip toplamaktır. bunun dışında istedikleri konuları cevaplayıp cevaplamamak konusunda serbesttirler. ki zaten yönetici seçimlerinde "bu adam forumu çok güzel düzenler" demiyoruz sadece. yaptığı paylaşıma, forumdaki üslubuna da bakıyoruz. yani bir konuna yönetici cevap yazmazsa yardım etmezse bunun iki sebebi vardır. 1. si konunu görmemiştir. 2. si ise soruna yanıtı bilmiyordur.

burada her soruna yanıt verebilmemiz yetişmemiz imkansız. bunun için zaten forumlar var. bir kişi bilmezse diğeri bilebilir. ama senin sorununu -ki daha görmedim konunu- bütün bir forum bilmiyor diye forumu ilgisiz olarak nitelendirmen bence yanlış. bilen yoktur diyelim.

bunun dışında, cevap veremediğim başka bir husus var mı. ya da başka dile getirmek istediğin birşey ?

yorukefe
28.Aralık.2006, 10:07
Bilerek, özellikle açık bir örnek vermedim, nedenini yukarıdaki yazımda belirttim. Net bir örnek vermiş olsa idim daha net anlaşılırdım vede tüm forumu eleştiriyor gibi görünüyor olmazdım bununda farkındayım.

Örneğin giriş sayfamızı ele alalım yani şu sayfa

http://forum.turksportal.net/vb/index.php

Bu sayfamız artık eskisi gibi (1yıldır takip ettiğim için okadar eski diyebilirim) sürekli değişmiyor. Hep aynı yazılar görünüyor. Biraz canlanmalı dimi ?

Mesela ben siteye girdiğimde bir soru görüyorum yanıtını net olarak bende bilmiyorum vede merak ediyorum. Daha sonra doğal olarak forma hergirdiğimde o soruya bakıyorum ama yanıt olmadığında üzülüyorum çünki inanın bana bassettiğim sorular çok zor değil. Heleki çok iyi rehber hazırlayan bilgili kişiler için bu hiçte zor değil. Aslında mesele soruda değil, mesele soruyu soran kişiyi bekletmek. Bilmiyorum demek bile bence bir yanıttır vede karşıdaki insana ilgi gösterildiğinin bir kanıtıdır.Şimdi yazıyı yazan ben olduğum için benim başıma böğle birşey geldiği için bu konuyu açtığımı asla düşünmeyin. Bir ara aklıma takıldı, bende dedimki bunca zaman iyi kötü faydalandım bu forumdan, az yada çok bir faydam olsun. Bu yazıyı inanın bana faydam olsun diye yazdım.

Tüm bunlar olurken, yetkili arkadaşlarımızın hazırladığı bir çalışma ile ilgili olumlu yada olumsuz bir yorum geldiğinde hemen yanıtı geliyor.Yani o bölümdeki tüm sayfalardan sorumlu iken artık sadece kendi sayfasına yöneliyor demek istediğimi artık anlamışsınızdır umarım :)

Aydin
28.Aralık.2006, 10:48
forum anasayfanın düzeni o kadar önemli değil bence. önemli olan içeriktir. ama canlanmalı dersen ne yapabiliriz ki? biz football manager sitesiyiz. fm için gerekli olan herşey var. içerikte şu eksik, şunlar olmalı dersen ortak yol bulabiliriz. ekleriz vs. ama fm dışındaki bütün konular bence fazlalık bile. o fazlalıklar da forumu canlandırmaya yeter diye düşünüyorum.

tekrar yönetici konusuna gelirsek, nasıl sen kendi konuna bakmak istiyorsan yönetici olsun başkası olsun kendi konusuna yönelir. bunda eleştirilecek veya yargılanacak pek birşey göremedim açıkçası. ve senin bahsettiğin konuyu merak ediyorum. bir link alabilir miyim ?

yorukefe
28.Aralık.2006, 12:37
Yanlış anladın, canlılıktan kastım giriş sayfasının görünüşü değil, aksine seninle hemfikirim o konuda.
Yönetici kısmını biraz daha açayım, şimdi bizim sitemiz nasıl çalışıyor.Önce ana bir konu başlığımız var dimi.Altta daha net anlatabilirim...

Ana Başlık ( Sonra )
Ara Başlık ( Sonra )
Üst Konu ( Sonra )
Alt Konular ( Bu kısım bizim için zaten )

Yönetici Üst konu açar neden, çünki kalabalıklık olmasın, form kirlenmesin ( Çok doğru bir uygulama )
Bazen Yönetici alt konuda açar bizler gibi,

İşte benim söğlediğim kısım bu, kendi açtığı alt konuya gösterdiği ilgi vede alakayı, yine kendi açtığı üst konuya göstermezse orda problem var demektir...

Umarım busefer kendimi daha iyi ifade etmişimdir. :)

eXcitinG
28.Aralık.2006, 16:52
ELeştiriLerinde ki üsLubun benimde çok hoşuma gitti açıkcası ve sana teşekkür edesim geLdi. YaLnız birşeyi unutmuşsun. Burda ki yöneticiLerde özeL hayatLarından fedakarLık edip, yoğun iş tempoLarından fedakarLık edip, bişeyLer sunmaya çaLışan insanLar. Hayatının her aLanında ne oLursa oLsun bir boşLuk buLup burda geLip yardımcı oLamaya çaLışan kişiLer. AkLımızda bir çok güzeL projeLer feLan var ama bunLarın hepsini bir kerede yapamayız. Fırsat buLdukça, boş zaman buLdukça yapmaya çaLışıyoruz.

DiLe getiriLen sorunLar hakkında zaten sürekLi yardımcı oLmaya çaLışır. Hangi yönetici görürse o zaten kesin iLgiLenir. O oLmadı eski üyeLerimiz var buraya yıLLarını vermiş, biLgiLi onLar yardımcı oLur. Yani sorunLara cevap buLamama gibi bir oLayın oLduğuna pek inanmıyorum. Forumda açtığın konuLara cevap buLamıyorsan Ö.M atabiLirsin. O da oLmadı msn yoLu iLe uLaşabiLirsin.

İçerikLer ve Diğer söyLedikLerin hakkında zaten çok önceden pLanLar var ama bir türLü yeterLi zaman buLunamadığından uyguLamaya konuLamıyor.

Bu söyLedikLerini de kendi aramızda tartışıp, konuşacağız ve değerLendireceğiz..

YöneticiLerin yaptığı, üyeLerin yaptığı, kısaca burda oLanLarın hepsi birer fedakarLık ve özverinin eseridir. Yöneticisinden, üyesine kadar. Siz isteyeceksiniz ki biz çözücez. Biz çözeceğiz ki sizde rahat ediceksiniz. Ama bunLarın hepsi oLurkende biraz sabır gerekiyor tabi.

tombul taho
28.Aralık.2006, 17:45
uzun zamandır bu kadar güzel bir eleştiri almadıydık açıkçası ve ben bu yazıyı okuyunca gerçekten çok şaşırdım. :) Yani hala böyle güzel eleştiri yapabilen üyelerimiz az kalmışlardı onlar nasıl oldular da yavaştan ortaya çıktılar diye. :)

neyse biz konumuza dönelim.

forumdaki bazı bölümlerde cansızlık olduğu doğru. hatta şunu da söyliyeyim bazı bölümlerimiz de aşırı canlı. ama bunu bizler yaratmıyoruz. bunu sizler yani üyelerimiz yaratıyor. yani forumun ne kadar canlı olup olmayacağını üyelerimiz belirliyor bizler değil. bizler sadece Aydın kardeşimin de dediği gibi forumu derleyip topluyoruz.

bi de şöyle bir olay var tabi. sorduğunuz her sorunun cevabını bir yöneticiden beklemeniz üstelik hemen beklemen biraz zor. çünkü o sırada forumda yönetici olamayabilir, Aydın'ın söylediği gibi o yöneticinin bilgisi dahilinde olmayan bir soru olabilir bunlar uzar gider...

ayrıca sonuçta bizler de insanız. mesela ben yeri geldiğinde forumdaki sadece mesajları okurum düzeni kontrol ederim. çünkü moralim bozuktur keyfim yoktur o gün içimden bişeyler yapmak gelmez. sadece denetlerim.

yani kısaca bunlar forumumuzda her daim olan şeyler. ama dediğim gibi forum da cansız konularımız olduğu gibi aşırı canlı olan olan konular da mevcut. onlara da bir göz at. :)

ayrıca düzgün ve yapıcı eleştirin için de arkadaşlarım ve kendi adıma teşekkür ediyorum. ;)