PDA

View Full Version : Gereksiz Konu Kapatma Hakkında

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 05:26
Az önce futbol bölümünde şahit olduğum olay hakkında bir-iki lafım var. Bu bir eleştiridir.

Fenerbahçe-Galatasaray konusunda olan bazı atışmalar yüzünden konu kapatıldı ama herkese ceza verilmiş oldu. Bilmiyorum her zaman yapılan bir uygulama mı bu ama maçtan geldim, sıcağı sıcağına değerlendirmemi yazdım bir de baktım konu kapatılmış. Şimdi bana ve benim gibi kişilere ceza verilmiş olmadı mı? Yani insanda heves kalmıyor yazmaya. Eğer birileri suç işliyorsa cezasını verirsiniz, mesajını silersiniz vs. konu kapatmayı yanlış buluyorum. Saygılar.

Lucas Neill
03.Şubat.2007, 05:30
Evet haklısın Emrah abi katılıyorum sana...

Universal
03.Şubat.2007, 05:33
Açıklama yapmak haddime düşmez; ama bir kaç cümle söylemek istiyorum. Yorum yazacaklar dinlesin. Üstünden heyacanını atsın ve sonradan pişma olacak yazılar yazılmasın diye kitleniyor. Bir kaç saat sonra açılıyor. Sinirler hafifliyor. Böylece haretli tartışmalar yaşanmıyor. Böyle olmasını doğru buluyorum.

Lucas Neill
03.Şubat.2007, 05:38
O da doğru insanlar birbirlerine kötü sözler söyleyebilir yine en doğrusunu yöneticiler yapacaktır.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 05:40
Kendini tutamayanın zaten spor bölümünde işi yok. Orası bağırma çığırma yeri değil. Fikirlerin tartışıldığı bir bölüm. Bu benim fikrim tabi, katılmayabilirsiniz ama bir de bizi düşünün. Eğer çok sivri yorumlar yapanlar olursa yöneticiler onları msnde tartışmaya, konuşmaya yönlendirir. Ya da onların mesaj yazmasına 1-2 saatlik bir engel kor. Bu şeklen de olabilir, o konuya şunların şunların yorum yazması 2 saat yasaktır gibi. Böylece hem konu kilitlenmez hem de sorun çıkmaz. Yöneticiler ne diyor bakalım bu konuda.

Universal
03.Şubat.2007, 05:43
Emrah abi, X adlı üyeye yasak konulduğunu düşün. O yüzden zaten artık kendinden geçmiş. Durmadan tartışma yapıyor. İki saatlik yazmama kuralını dinleyeceğini sanmıyorum. Tabii ki yorumu yapılacaklar engellenemez; ama yıllardır görüldü ki bu tip derbile hazırlık maçı olsa bile okur grubuna alınacak mesaj yazılabiliniyor.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 05:47
Pire için yorgan yakmanın da anlamı yok ama. Mutlaka daha iyi bir çözüm bulunabilir.

Universal
03.Şubat.2007, 05:49
Spor için ayrı bir yazar grubu oluşturulabilnir. Böylece o spor yazarları spor bölümüne yazdığı mesajdan dolayı okur grubuna alınacağına genel yazar grubuna alınır ve sadece Football Manager veya Sohbet bölümlerine mesaj yazabilir.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 05:53
Birçok çözüm getirilebilir. Eminim benim gibi bu durumdan hoşnutsuzluk duyan kimseler vardır. Bu herhangi bir konu değil ki. Sıcağı sıcağına yazmak daha güzel oluyor. FM 8.0.1 yaması konusuna 2009'da da yazsan bir anlamı yok ama bu tür güncel konuların güncelliği kayboluyor bence.

Universal
03.Şubat.2007, 05:58
Zaten bütün sorunlar sıcak sıcağına çıkıyor Emrah abi. Eğer ortam soğur ise herkes o maç hakkında yapılan yorumlardan daha mutlu ayrılıyor. :) Sonuçta bir-iki saatliğine kapanıyor konu. Bunun büyük bir zararı olacağına inanmıyorum.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 06:02
İnsanlar kendi kendini kontrol edemiyorsa sizin yapacağınız çok fazla şey yoktur. Neyse.. Söyleyeceklerim bu kadardı, yanlış anlaşılmasın sadece benceydi.

DisCo
03.Şubat.2007, 06:09
Ben fazla abartıldığını düşünüyorum. Daha haftalar öncesinden dikkat edin bak yanlış mesaj yazmayın derken bu ters etki yaratıyor. Amacına gitmeyen çözüm yolları sonuç getirmez. Konu kitlenmesi sonuç getirmediği gibi düzgün yazışanlarada bir ceza olarak kendini gösteriyor. Tamam yeri geldiğinde bizde yanlış mesajlar atıyoruz kendimizi kaptırıyoruz. Konu kitlenmeden de gerekli müdahaleler yapılabilir. Yine dendiği gibi sıcağı sıcağına yorumlar yapılıp tartışılırsa tadı oluyor. Kavga çıkaracak adam 5 sene sonrada çıkarır şimdide çıkarır. Denilmek istenen sanırım bu.

eXcitinG
03.Şubat.2007, 06:22
SöyLedikLerinizde hakLısınız. Ama bizi de anLamaya çaLışın. Zaten dikkat te ettiyseniz son zamanLarda konu kiLitLemeLer FutboL böLümünde azaLmıştı. Ama böyLe tansiyonu yüksek maçLarda bir kaç dakikaLık mesajLarın kontroLü amaçLı kiLitLemeLeri de sizden hoşgörü iLe karşıLamanızı bekLeriz. Sonuçta çok rağbet gören bir maç. SürekLi yazıLan mesajLar. KontroL etmekte zorLuk çektiğimiz için ufak çapLı kiLitLemeLerin oLması doğaL. Bu iLerLeyen zamanLarda tabi ki tamamen ortadan kaLkıcak.

Sekopej
03.Şubat.2007, 06:30
Silinin bir sürü mesaj var, kendi yorumlarımıyapmadan o mesajları okumadım. Çünkü sinirlenecektim ve yazacağım mesaja da etki edecekti muhtemelen. Ve bu beni bile etkiliyorsa (yönetici olduğum için daha sakin olmaya çalışıyorum) genç arkadaşları da etkiler ve ortaya birbirine cevaplar veren karmaşık bir durum çıkar.

Konu kilitlenmesi bir çözümdür fakat dediğiniz gibi yazma hakkını kısıtlamak da pek hoş olmuyor. Yönetim olarak bu tür mesaj atanlara daha sert olarak engelleyebiliriz. İnanın ki orada tartışmayı en aza indirmek çok yöntem üzerinde tartıştık ve bazı kararlara vardık, çok şeyi denedik, şimdi de uyguladığımız bir sistem var, inşallah duyarlı üyelerimizle de bu fanatizmi bu siteden uazaklaştıracağız.

Konu kilitleme olayı artık çok zor durumlar olmadıkça yaşanmayacaktır.

Universal
03.Şubat.2007, 06:34
Yukarıda bir öneride bulunmuştum. Yazar grubu dışında, ikinci bir grup oluşturularak ayrı bir grup oluşturulabilinir. Bu grupta Spor Grubu olur. Spor Forumlarına yazabilmek için bu gruba üye olmak gerekir.

DisCo
03.Şubat.2007, 06:38
Yukarıda bir öneride bulunmuştum. Yazar grubu dışında, ikinci bir grup oluşturularak ayrı bir grup oluşturulabilinir. Bu grupta Spor Grubu olur. Spor Forumlarına yazabilmek için bu gruba üye olmak gerekir.

Bence yerinde bir öneri. Neticede hepimiz hatalı mesajlar atıyoruz. Ancak bu işi ısrarla yapanlar uzak tutularak sorunlar çözülebilir.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 06:38
Bu gün öyle çok ciddi tartışmalar görmedim ben. Sadece biri diyor ki böyle diğeri diyor ki yok öyle değil. Bunlar hararet değil ki. Kimse insanların birbirini muhatap almadan konuşmasını beklememeli. İnşallah daha düzgün tatışmalar olur bundan sonra. Ben şahsen spor bölümüne pek takılmıyorum. Beni sarmıyor doğrusu. Bunu daha önce Admine yazdığım açık mektupta dile getirmiştim. :) Okundu mu bilmiyorum.

Sekopej
03.Şubat.2007, 06:47
Batuhan o yöntem de denendi, daha birok yöntem denendi. O yöntemde de bazı sorunlar oldu ve vazgeçildi, inanın en verimli olacak şekilde düznlemeye çalışıyoruz.

Emrah çoğu mesaj hemen siliniyor ve o nedenle üyeler göremiyor, silinmeyen mesajlar zaten normal mesajlar.:)

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 06:50
Aslında güncel maçlar için bir chat platformu oluşturacaksın. İsteyen istediğini yazacak. :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
İnsanlar antipatik görünmemek için eleştirmekten kaçınır ama benim böyle takıntılarım yoktur. Sadece kendi fikrimi söyledim. Katılanlar, katılmayanlar yorum yazdılar. Amaç daha güzel bir ortam oluşturmaktır. Kaliteli ve düzeyli cevaplar için hepinize teşekkür ederim. İyi geceler herkese.

Aydin
03.Şubat.2007, 08:14
konunun başlığı olmamış. kime göre gereksiz neye göre gereksiz.

Özkan arkadaşımız, ortam sakinleşmesi için ve gelen 100 küsür uyarıyı tek tek incelemek için zaman kazanmak bakımıyla konuyu kitlemiştir. Ve forumun düzeni için uygun gördüğü şeyi yapmıştır.

Evet kurunun yanında yaş da yanıyor. fikirlerini düzgün giren arkadaşlar da konu kapatıldığı için fikirlerini yazamıyorlar. ama tekrar vurguluyorum forumun düzeni için yapılması gereken yapılmıştır. yani takdir edersiniz ki bu fb-gs maçı. ekstrem uygulamalar söz konusu olabilir. ve oldu da. ve konudaki gibi gereksiz değil.

Maalesef, laftan, iyi niyetimizden anlamayan, fanatikliğini foruma taşıyan kişiler olduğu sürece, biz de yöneticilik vasıflarımızı kullanarak konuyu kapatabiliriz.

Güzel bir üslupla yazdığın eleştiri için teşekkür ederim.

GeNç KaRTaL
03.Şubat.2007, 08:23
Açıkcası uygulanan politikadan memnunum.Buda dahil.Gözle görülür derecede sitede fanatizm azaldı.Bunuda uygulanan politikaya bağlıyorum.Spor bölümünde gerçekten futbol konuşulması hedefine adım adım yaklaşılıyor.

Eskiden olsa bugünkü maç konusu tam bir panayır yerine dönerdi ama bugün baktığımda en son bıraktığım mesajtan(ilk yarı bitmişti) itibaren sadece 1 sayfa ilerlendiğini ve sadece futbol konuşulduğunu gördüm.(Bir Sayfada 40 mesaj)

Aydin
03.Şubat.2007, 08:29
Benim o kuralları getirmedeki amacım da zaten buydu. futbol konuşulması. futbol forumuysa futbol konuşulmalı. fikirler paylaşılmalı. tek taraflı sığ fikirler söylemek isteyenlere ben gerekli adresleri belirtmiştim. ve bu durumu sürderecek şeyleri yapan herkesin yanındayız.

EreN
03.Şubat.2007, 08:45
Şu anki sistem bence en iyisi,Sonucunda kimse zevk için konu kapatıp ceza vermiyor.İşleyen sistemi kim iyi götürürse onun kuralları geçerlidir şu an en iyi götüren kişiler belli o yüzden itiraz etmek gerekli değil.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 19:53
konunun başlığı olmamış. kime göre gereksiz neye göre gereksiz.

Özkan arkadaşımız, ortam sakinleşmesi için ve gelen 100 küsür uyarıyı tek tek incelemek için zaman kazanmak bakımıyla konuyu kitlemiştir. Ve forumun düzeni için uygun gördüğü şeyi yapmıştır.

Evet kurunun yanında yaş da yanıyor. fikirlerini düzgün giren arkadaşlar da konu kapatıldığı için fikirlerini yazamıyorlar. ama tekrar vurguluyorum forumun düzeni için yapılması gereken yapılmıştır. yani takdir edersiniz ki bu fb-gs maçı. ekstrem uygulamalar söz konusu olabilir. ve oldu da. ve konudaki gibi gereksiz değil.

Maalesef, laftan, iyi niyetimizden anlamayan, fanatikliğini foruma taşıyan kişiler olduğu sürece, biz de yöneticilik vasıflarımızı kullanarak konuyu kapatabiliriz.

Güzel bir üslupla yazdığın eleştiri için teşekkür ederim.

100 küsür uyarı gelmesi de tuhaf ya neyse. Konu başlığını ben yazdığıma göre benim görüşümü ifade ediyor. Bana göre gereksiz çünkü ben o forumda tatlı bir üslup ile futbol konuşmak isteyen biriyim ve forumun kapatılması yine benim açımdan gereksiz oluyor ama bu kapatma olayı bir şeylerin çözümü için yapılıyorsa bu benim isteğimin önüne geçer tabi. Madem düzeni sağlıyor o zaman biz de destek veririz, köstek olmayız.

Şu anki sistem bence en iyisi,Sonucunda kimse zevk için konu kapatıp ceza vermiyor.İşleyen sistemi kim iyi götürürse onun kuralları geçerlidir şu an en iyi götüren kişiler belli o yüzden itiraz etmek gerekli değil.

Ama bu mesaj olmamış. Eğer bir çözüm yolu tam anlamıyla başarıya ulaşsa biz böyle bir konu zaten açmazdık. Demek ki bazı aksaklıkları da oluyor. Ben sadece bunu dile getirdim. Bunları söylemek ne ayıp, ne günah. Ben senin mesajın gibi sivri bir yorum yazmadım Eren. Kızmış gibisin.. Ben bu güne kadar en önemli çalışmalarımı Turksportal'da yayınladım. Hep ilk aklıma gelen site oldu. Yani bu konuya verdiğin cevap, karalama kampanyalarına verilen cevaplara benzemiş. Benim öyle bir niyetim yok baştan söyledim. Kurallara isyan ettiğim de yok. Sadece konu kapatılınca duyduğum sıkıntıyı anlattım. Bu yine söylüyorum sadece benim fikirlerimdir. İnsan düşmanından bile ders çıkarabilmelidir ki ben zaten dostum. Bundan sonra yazdıklarımı "bir dost" ismiyle yayınlarım artık. :) Senin mesajın dışındaki cevapları çok beğendim.

EreN
03.Şubat.2007, 20:05
100 küsür uyarı gelmesi de tuhaf ya neyse. Konu başlığını ben yazdığıma göre benim görüşümü ifade ediyor. Bana göre gereksiz çünkü ben o forumda tatlı bir üslup ile futbol konuşmak isteyen biriyim ve forumun kapatılması yine benim açımdan gereksiz oluyor ama bu kapatma olayı bir şeylerin çözümü için yapılıyorsa bu benim isteğimin önüne geçer tabi. Madem düzeni sağlıyor o zaman biz de destek veririz, köstek olmayız.

Ama bu mesaj olmamış. Eğer bir çözüm yolu tam anlamıyla başarıya ulaşsa biz böyle bir konu zaten açmazdık. Demek ki bazı aksaklıkları da oluyor. Ben sadece bunu dile getirdim. Bunları söylemek ne ayıp, ne günah. Ben senin mesajın gibi sivri bir yorum yazmadım Eren. Kızmış gibisin.. Ben bu güne kadar en önemli çalışmalarımı Turksportal'da yayınladım. Hep ilk aklıma gelen site oldu. Yani bu konuya verdiğin cevap, karalama kampanyalarına verilen cevaplara benzemiş. Benim öyle bir niyetim yok baştan söyledim. Kurallara isyan ettiğim de yok. Sadece konu kapatılınca duyduğum sıkıntıyı anlattım. Bu yine söylüyorum sadece benim fikirlerimdir. İnsan düşmanından bile ders çıkarabilmelidir ki ben zaten dostum. Bundan sonra yazdıklarımı "bir dost" ismiyle yayınlarım artık. :) Senin mesajın dışındaki cevapları çok beğendim.

Emrah dostum bu cevap dikkat ettiysen senin yazından bir alıntı ile değil sadece şu sıralar çok sık tartışılan bir konuyla alakalıydı ve cevabım direkt olarak sana olsa senden alıntı yapardım.Zaten yorumlarını görebiliyoruz senin tavırlarını herşeyini bazı fanatiklerdende ayırabiliyoruz.Kurallara isyan ettiğinide söylemedim.Ayrıca tabi ki sıkıntılarınızı dile getireceksiniz eğer bu sıkıntıları dillendirmezseniz bir çözüm oluşturamayız! Sen bunu çok güzel bir dille yaptığın için ayrıca teşekkürler.Dediğim gibi benim mesajım aslında tam olarak sana değildi;;) Yanlış anlamanı istemem beni.

Bu arada dün GS-FB topiğinde tam olarak 45-50 arası bi rapor geldi :)
Bide bu senin önerdiğin chat olayını düşündük fakat site içerisindeki aktifliği büyük ölçüde düşüreceği kanısına vardık.

Flawless Victory
03.Şubat.2007, 20:10
Tamam öyleyse sorun yok. :) Söyleyeceklerimi söyledim zaten. Herhalde verdiğim naçizane mesaj da anlaşıldı. :) Emrah44 iyi günler diler!