PDA

View Full Version : Lucescu'yu Özleyenlere... [3-5-2]

Ilhan
08.Şubat.2007, 02:19
Hepinize merhaba arkadaşlar. Uzun süredir 3-5-2 formasyonu üzerine bir taktik yapmayı planlıyordum. Ve çalışmalarımın sonucunu yayınlamak bugüneymiş.

Gelelim taktiğimizi tanıtmaya. Formasyonumuzu Beşiktaş'ı Lucescu'lu zamanlarından izleyenler iyi bilirler. 3'lü defans, önlerinde oyunu iki yönlü oynayan 4'lü blok, onların önlerinde serbest oynayan atak orta saha ve çift forvet. İsterseniz dizilişe bir göz atalım:

Diziliş:

http://img520.imageshack.us/img520/7042/pozisyonlaros9.jpg (http://imageshack.us)

Gördüğünüz gibi diziliş defansif gibi gözüküyor. Ancak devamlı pres yapan bir yapısı var ekibin. Closing down'larına bakalım oyuncuların:

Closing down:

http://img507.imageshack.us/img507/9926/closingdownil5.jpg (http://imageshack.us)

Gördüğünüz gibi rakibe devamlı basan bir ekip oluşuyor bu taktikte. Takımdan bir oyuncu rakibe bastığında arkasından kaçan oyuncular sıkı markajla kontrol ediliyor. Takımda kimlerin sıkı markaj yaptığını görelim:

Sıkı Markaj:

http://img505.imageshack.us/img505/2128/skmarkajyd7.jpg (http://imageshack.us)

Gördüğünüz gibi geri 3'lü ve iki defansif orta saha rakiplerini sıkı marke edip o bölgeye gelen oyuncuların rahat pas alabilmelerini engelliyorlar. Bunu hemen kanat ataklarında, hem de içerden ataklarda rahatlıkla yapabiliyorlar. Bu taktiğin de en güzel yanı bu. Rakip sahaya 3 forvet de çıksa, tek forvet de çıksa, çift forvet de çıksa kanatlardan rakibe geçit verilmiyor.

Mantalite:

http://img142.imageshack.us/img142/1230/mantailtemh5.jpg (http://imageshack.us)

En başta anlattığım gibi, takımda oyunu iki yönlü oynayan 4 oyuncu var. İleri 3'lü atak yapıyor, geri 3'lü savunuyor. Bu da günümüz futbol anlayışına uygun.

Takım komutları:

http://img165.imageshack.us/img165/2568/takmkomutlarcg4.jpg (http://imageshack.us)

Defansif çizgimiz geride. Defans ile hücum arasındaki koordinasyonu orta saha 4'lüsü sağlıyor. Kopukluk ortadan kalkıyor. Yavaş tempoda oyunu rölantiye alıp rakibin hatasını bekliyoruz. Hata yapıldığı an golü atıyoruz.

Taktiği kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Kullandığınız antreman programı oyuncuların özelliklerine ve pozsiyonlarına uyumlu olmalı. Ayrıca bol sayıda koç kullanın ve atamalarını doğru yapın.

2. WBR ve WBL, sağ FC ve AMC iyi top sürebilen ve mümkünse hızlı oyuncular olsun.

3. Savaşan bir oyun yapısı olacağından dayanıklı oyuncular seçmeye gayret edin.

4. Santraforlarınızdan en az birinin hava hakimiyeti olsun.

5. Takım konuşmalarına dikkat edin.

Taktiğin Linki:

http://rapidshare.com/files/90184639/sevilla_total_dominasyonu2__Sevilla__Jun_2007_.tac .html

İyi oyunlar.

KaF KeF
08.Şubat.2007, 02:23
Hemen İndirip,Deniyorum abi...TeşekkürLeR..

Ilhan
08.Şubat.2007, 02:32
Taktikte yazanlara dikkat edip denerseniz çok daha fazla sevineceğimden emin olabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden.

Varonil
08.Şubat.2007, 02:42
3-5-2 ile ilgili yaptığım bütün çalışmlarda yeterli sonucu alamıyordum hemen indirip deniyorum İlhan Abi.

Ilhan
08.Şubat.2007, 02:45
3-5-2 ile ilgili yaptığım bütün çalışmlarda yeterli sonucu alamıyordum hemen indirip deniyorum İlhan Abi.

3-5-2'nin en büyük zaafiyeti kanatlardan çok atak vermesi. Bu taktikte bu zaafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık. Umarım taktiği iyi analiz edip yazanlara dikkat edersiniz ve iyi sonuçlar alırsınız.

GeNç KaRTaL
08.Şubat.2007, 02:45
İlhan abi öncelikle taktik için teşekkürlerimi sunarım..

Taktiği mutlaka deneyeceğim.Sana bir şey soracağım.Diğer yayınladığın taktiktede yavaş bir oyun stlini benimsemiştin.Açıkcası o taktiği hangi takımda denediysem beklediğim verimi alamadım.Acaba tempoyu daha hızlı yapsak daha çok pozisyon bulamazmıyız? Yoksa yavaş tempo olmazsa olmazlardan mı? Açıkcası rakibin hatasını beklemekten pek hoşlanmıyorum.Hem rakibin hatasını değerlendirmek için hızlı oyun daha iyi olmaz mı? Diğer taktikte oyuna hükmediyorduk ama yavaş tempodan dolayı yeterince pozisyon bulamıyordum.

Birde eminim bir çok kişi sormuştur bu soruyu sana.Kullandığın skin'in adını söyleyebilirmisin abi?

Saygılar..

Ilhan
08.Şubat.2007, 02:58
İlhan abi öncelikle taktik için teşekkürlerimi sunarım..

Taktiği mutlaka deneyeceğim.Sana bir şey soracağım.Diğer yayınladığın taktiktede yavaş bir oyun stlini benimsemiştin.Açıkcası o taktiği hangi takımda denediysem beklediğim verimi alamadım.Acaba tempoyu daha hızlı yapsak daha çok pozisyon bulamazmıyız? Yoksa yavaş tempo olmazsa olmazlardan mı? Açıkcası rakibin hatasını beklemekten pek hoşlanmıyorum.Hem rakibin hatasını değerlendirmek için hızlı oyun daha iyi olmaz mı? Diğer taktikte oyuna hükmediyorduk ama yavaş tempodan dolayı yeterince pozisyon bulamıyordum.

Birde eminim bir çok kişi sormuştur bu soruyu sana.Kullandığın skin'in adını söyleyebilirmisin abi?

Saygılar..

Şimdi Şemsiciğim, sen de biliyorsun, 801'de maç motorunun hatalarından dolayı çok fazla gol kaçıyor. Bunu engellememiz imkansız. İster hızlı oynayın, ister yavaş oynayın. Kısa pasla oynadığımız için mecburen yavaş bir tempo ile oynamak durumundayız. Önceki taktikte tek forvetli bir oyun stili vardı ve kaçan gol sayısı fazlaydı. Onun açıklamasını o taktikte yaparım. Önemli olan pozisyon sayısında ve topla oynamada rakibe üstünlük sağlamak, bunu sakın unutmayın. Gerisi şans.

Edit: Kullandığım skin sanırım Black'ti ama tam hatırlamıyorum.

RoNNiE91
08.Şubat.2007, 03:15
Çok teşekkür ederim İlhan abi.Bilgine sağlık.Deneyeceğim mutlaka.Defans bölgesi sağlam olmuş.

Xipe Totec
08.Şubat.2007, 05:47
ilhan kardeşim emeğine sağlık indirdim taktiği deneyeceğim denedikten sonra da yorumlarımı yaparım..

iyi çalışmalar

GeNç KaRTaL
08.Şubat.2007, 06:27
İlhan abi taktiğini denedim.Bu sefer umduğumu buldum abi.Kendi oyun felsefeme göre üstünde bir kaç oynamayla takımımdan istediğim verimi aldım.Ellerine sağlık abi.Çok güzel olmuş.

eXcitinG
08.Şubat.2007, 06:43
Lucescu ve AncoLetti feLsefesinin her zaman işe yarayacağını totaL dominasyonu iLe beni devirmesine rağmen haLa en geçerLi feLsefe oLduğu kanısına sende vardın sonunda. Bu güzeL çaLışma için sana teşekkürLerimi sunarım iLhancım :)

Ilhan
08.Şubat.2007, 06:50
İlhan abi taktiğini denedim.Bu sefer umduğumu buldum abi.Kendi oyun felsefeme göre üstünde bir kaç oynamayla takımımdan istediğim verimi aldım.Ellerine sağlık abi.Çok güzel olmuş.

Bunu senden duymak güzel Şemsiciğim. Taktiğimi ilk deneyenden artı not almak güzel:)

Lucescu ve AncoLetti feLsefesinin her zaman işe yarayacağını totaL dominasyonu iLe beni devirmesine rağmen haLa en geçerLi feLsefe oLduğu kanısına sende vardın sonunda. Bu güzeL çaLışma için sana teşekkürLerimi sunarım iLhancım :)

Bu konularda ün yapmış bütün hocaların felsefeleri iyidir. Önemli olan, felsefeyi özümseyebilmek. 3-5-2'den de total dominasyonu çıkartabiliriz. Bir de bu taktikle kapışmak isterim senle abi:)

Aykan19o3
08.Şubat.2007, 07:58
Zamanım olursa kesinlikle deniycem abi..

rameryem
08.Şubat.2007, 15:48
teşekkürler emeğine sağlık

eXcitinG
08.Şubat.2007, 16:21
Bu konularda ün yapmış bütün hocaların felsefeleri iyidir. Önemli olan, felsefeyi özümseyebilmek. 3-5-2'den de total dominasyonu çıkartabiliriz. Bir de bu taktikle kapışmak isterim senle abi:)

Tabi ki seve seve yapabiLiriz bir karşıLaşma daha. Hem bu arada biraz anaLiz edeyim de sonra yine hüsran oLmayayım :D

Ilhan
08.Şubat.2007, 19:14
Deneyecek olan arkadaşlar eleştirlerini düzgün biçimde yaparlarsa taktiğin eksiklerini daha iyi test edip daha sağlam bir versiyonunu çıkarabiliriz. Yalnız taktiği saf haliyle denemeye çalışalım ve ilk mesajda yazanlara dikkat edelim.

Fernando Gago
08.Şubat.2007, 20:26
Fenerbahçede güzel olur bu taktik

Teşekkürler

Ilhan
08.Şubat.2007, 20:30
Kesinlikle. Bir DC trasnfer edersen, 802'deki Fenerbahçe'yi de beklersen çok zevk alarak oynarsın bu taktikle. Çünkü WBR'de Gökhan, WBL'de Carlos çok iyiler. DM'de Maldonado-Aurelio, AMC'de Alex, forvette Kezman Semih, arkalarında Deivid ve İlhan Parlak. Al sana kurdum kadroyu işte:)

YusufT
08.Şubat.2007, 22:18
Bu taktik aslinda Valencia icinde bayaa iyi.

Ilhan
09.Şubat.2007, 02:44
Bu taktik aslinda Valencia icinde bayaa iyi.

Valencia'da Jo**uin'i harcamak istemem açıkçası. O yüzden Valencia için Total Dominasyon daha iyi. Ayrıca Vicente de AML.Böyle isimleri harcamak olmaz bu taktik için. Ama ben ikisini de satarım, koyarım AMC'ye Silva'yı, forvette Villa-Zigic, WBR için basarım parayı alırım Dani Alves'i, WBL için de bir transfer yaparım dersen, e ben de şampiyon olursun derim sana.

shamur1
09.Şubat.2007, 02:50
Genç Kartal beğendiyse taktik tamamdır :) Eline sağlık yine uğraş verip taktik hazırlamışın. Deneyecem taktiği saol..

GodfatheR
09.Şubat.2007, 02:51
İndirdim kesin deniycem İlhan abi müthiş bi taktik olduğundan şüphem yok.

YusufT
09.Şubat.2007, 02:59
Valencia'da Jo**uin'i harcamak istemem açıkçası. O yüzden Valencia için Total Dominasyon daha iyi. Ayrıca Vicente de AML.Böyle isimleri harcamak olmaz bu taktik için. Ama ben ikisini de satarım, koyarım AMC'ye Silva'yı, forvette Villa-Zigic, WBR için basarım parayı alırım Dani Alves'i, WBL için de bir transfer yaparım dersen, e ben de şampiyon olursun derim sana.

Bende Jo**uin WBR'de ilk macinda 9'luk oynadi? :D

Vicente'yi deneyemedim cünkü sakatti. Genel olarak kanatlardan cok iyi ataklar gelistirdim ve sonuclarida iyidi.

Taktigin cok güzel.

Ilhan
09.Şubat.2007, 03:24
Gol atar veya asist yaparsa rating'i yüksek olur ancak WBR oyuncusunda defansif yetenek de aranır. Bunu da gözardı etmeyelim.

futbolog37
09.Şubat.2007, 03:45
taktiği denedim ve çok beğendim.Şampiyonlar ligi maçlarında beşiktaşla Roma ve villereal'iher iki maçtada yendim.ellerine sağlık kardeş

YusufT
09.Şubat.2007, 05:08
Gol atar veya asist yaparsa rating'i yüksek olur ancak WBR oyuncusunda defansif yetenek de aranır. Bunu da gözardı etmeyelim.

Edu 6, Baraja 5, Gavilan 4 , J o a q u i n' i 58M Euroya ve Vicente'yi 41 M euroya sattim.

Sag bek'e Alves, Sola Lahm'i, Defansa'da Felipe yada Zapata'yi alirim diye düsündüm..

Bu arada Pirlo'yu 17M euro'ya alayimmi? suan elimde DMC icin Albelda,Sunny, M.Fernandes var.

ve Zigic'e assagya dogru ok cekince daha cok verim almaya basladim.

Ilhan
09.Şubat.2007, 07:51
Edu 6, Baraja 5, Gavilan 4 , J o a q u i n' i 58M Euroya ve Vicente'yi 41 M euroya sattim.

Sag bek'e Alves, Sola Lahm'i, Defansa'da Felipe yada Zapata'yi alirim diye düsündüm..

Bu arada Pirlo'yu 17M euro'ya alayimmi? suan elimde DMC icin Albelda,Sunny, M.Fernandes var.

ve Zigic'e assagya dogru ok cekince daha cok verim almaya basladim.

Eğer uzun vadeli bir kariyer yapmayı planlıyorsan sana Pirlo'yu almanı tavsiye etmem. O bölge için joker olabilecek bir isim var: Miguel Veloso. Hem DM, hem de DC olarak kullanabilirsin. Ben gerekli parayı verip onu almanı tavsiye ederim.

WBR için Alves'in yedeği olarak Marvin Angulo'yu tavsiye ederim. İlk sezon kiralık verir, veya B takımda oynatırsın.

Alicanfmfan
09.Şubat.2007, 08:49
İlhan abi ilk önce taktiğin için teşekkür ederim emeğine sağlık.Yalnız birkaç sorum olacak

Genelikle.3-5-2 de bol pozisyon bulabilirsin.ama defans kanat zaafiyeti muhakkak oluyordu 3-5-2 lerde özellikle orta sahan topa hükmediyordu orta sahanın kalabalık tutuyordu.Bu taktikte açık verir mi kanatlardan defanstan . şimdiden teşekkürler.

GeNç KaRTaL
09.Şubat.2007, 09:02
Alican ben sana cevap vereyim.Taktiği denedim ben.İlhan abi yapmış olduğu diziliş ile pozisyon vermemizi minimuma indirmemize yardımcı oluyor bu taktikle.Bu doğrultuda daha az pozisyonda bulabiliyoruz.Ama etkili bir taktik gerçekten.

Alicanfmfan
09.Şubat.2007, 20:51
Alican ben sana cevap vereyim.Taktiği denedim ben.İlhan abi yapmış olduğu diziliş ile pozisyon vermemizi minimuma indirmemize yardımcı oluyor bu taktikle.Bu doğrultuda daha az pozisyonda bulabiliyoruz.Ama etkili bir taktik gerçekten.

Tama teşekkür ederim cevabın için bi de;

Bu taktikte 3 lü defansın 3 tanesinin hız ve hızlanma özelliklerinin iyi olmasına gerek varmı mesela hız=9=hızlanma=11 normal 4 lü defanslarda bu adamlar iş görüyordu.Yani normaldaki gibi markaj kafa sıçrama top kapma pozisyon alma gibi yeteneklerine bakyorduk 4 lü defansta peki 3 lüdefansta ek bir özellik var oluyormu bunların yanında hız ve hızlanma vs gibi...

enforcer
09.Şubat.2007, 21:34
Şu anda Kırıkkalespor'la oynuyorum ve sezon başında denedim taktiği. Oyuncular genel olarak orta seviye veya daha düşük. WB haricinde takım iyi performans gösteriyor ama WB'ler iyi olmadığından kanattan gelen her akın tehlike yaratıyor kalemde. Küçük takımlar için iyi fakat WB'ler lig ortalamasının üstünde olmalı.

Ilhan
10.Şubat.2007, 04:31
İlhan abi ilk önce taktiğin için teşekkür ederim emeğine sağlık.Yalnız birkaç sorum olacak

Genelikle.3-5-2 de bol pozisyon bulabilirsin.ama defans kanat zaafiyeti muhakkak oluyordu 3-5-2 lerde özellikle orta sahan topa hükmediyordu orta sahanın kalabalık tutuyordu.Bu taktikte açık verir mi kanatlardan defanstan . şimdiden teşekkürler.

Tama teşekkür ederim cevabın için bi de;

Bu taktikte 3 lü defansın 3 tanesinin hız ve hızlanma özelliklerinin iyi olmasına gerek varmı mesela hız=9=hızlanma=11 normal 4 lü defanslarda bu adamlar iş görüyordu.Yani normaldaki gibi markaj kafa sıçrama top kapma pozisyon alma gibi yeteneklerine bakyorduk 4 lü defansta peki 3 lüdefansta ek bir özellik var oluyormu bunların yanında hız ve hızlanma vs gibi...

Zaten taktiğin en önemli tarafı rakibin kanatlardan gelmesini minimuma indirgemesi. WB'ler önde basıyor, tıpkı DM'ler gibi. Arka tarafa kaçan santraforu sağ veya sol DC atak yenilen kanada göre kontrol ediyorlar. Hatta şunu kolayca diyebilirim ki bu taktik Total Dominasyon'a oranla kanatlardan daha az hücum olanağı tanıyor rakibe.

Bir defans oyuncusunda aramanız gereken birincil özellik positioning'tir. Çok hızlı bir defans oyuncusu iyi pozisyon alamıyorsa gelen topu yine rakip takım hücumcularından önce alamayacaktır. DC oyuncuları için hız ve hızlanma da çok önemli iki özelliktir, 11 ve üzeri olmasına dikkat edelim.

kazmavs
10.Şubat.2007, 04:43
hızlı iyi top sürebilen wb'ler ataklarda büyük rol oynuyor fakat kontra ataklarda onların ilerde oluşu takıma büyük zaaf getiriyor.aynı şekilde korner dönüşlerindede takım büyük sorunlar yaşıyo.sag fc hızlı sol fc iyi pas verebiliyosa gol yollarında bi sıkıntınız kalmıyo ama savunmada zaaf biraz fazla sanırm 3-5-2nin düzeltilemez bir zaafı bu.

Ilhan
10.Şubat.2007, 04:47
Şimdi takımın kanatlardan hücum etmesi için WB'lerin hem hızlı, hem dayanıklı, hem teknik olması gerek. Yukarıda da arkadaşın dediği gibi özellikle WB oyuncularına dikkat etmeliyiz. Duran top organizasyonlarından gelen kontralar maalesef her taktikte var.

kazmavs
10.Şubat.2007, 05:01
oleg husyev ve aleksandar kolarov'un 2012 yılındaki halleriyle deniyorum dedigin özellikler bu oyuncularda mevcut fakat 4-3-3 oynayan milana karşı mesela (pato-podolski-agüero)ve arkalarında güclü bi amc(kaka) böyle bi rakibe karşı kesinlikle dayanamıyo bu diliş.duran toplar evet her taktigin sorunu ama 3-5-2de daha fazla hissediliyo eksikligi.

ayrıca biz lucescuyu degil senin fm2007 icin yaptıgın taktikleri özledik adayı yeniden sallamak istiyoruz :D

Ilhan
10.Şubat.2007, 06:31
Sence o Milan'a hangi orta saviye takım dayanır?

kazmavs
10.Şubat.2007, 07:01
Sence o Milan'a hangi orta saviye takım dayanır?

ortaseviye olarak zor tabi ama aynı milanı defalarca yenmiş ve şampiyonlar liginde elemiş bir lazio ona dayanabilir.

yanlış anlama burda karşılaştırdıgım senintaktigin/benim taktigim degil 3-5-2'de başarı saglamanın zor oldugu

simdi bide reading kariyerimde denicem ordada bianchi,gari ikilisi arkalarında mohammed zidan var ordaki izlenimlerimide aktarıcam.

Ever Banega
10.Şubat.2007, 10:34
Bende mutlaka deniyeceğiöm 3-5-2 ye hep sempatim olmuştur ama cm01-02 den beri kullanmıyorum hep değişik değişik taktikler denerdim ama bunu deniyecegim kafama yattı.. dikkat ederseniz oyunda M.Denizli her gittiği takımda 3-5-2 benimsemiş vede başarılı oluyor.. bakalım darısı başımıza.. kendi adıma teşşekür ederim..

Saygılar

Ilhan
10.Şubat.2007, 19:13
Zaten dikkat ettiyseniz forumda iki taktiğim var ve birini en iyi taktik olarak sunmuşum. Normalde 3'lü defans stilim değildir. Zaten kimsenin taktiği kimse ile karşılaştırılmamalı. Her taktiğin kendine ait bir yorumu ve felsefesi vardır.

Alicanfmfan
11.Şubat.2007, 03:42
Zaten dikkat ettiyseniz forumda iki taktiğim var ve birini en iyi taktik olarak sunmuşum. Normalde 3'lü defans stilim değildir. Zaten kimsenin taktiği kimse ile karşılaştırılmamalı. Her taktiğin kendine ait bir yorumu ve felsefesi vardır.

Yorumların için teşekkür ederim İlhan abi ... ayrıca sol a cristian pander uyar mı??

QaaN-07
08.Mart.2007, 20:11
Bu taktiği ne zaman hangi versiyonda denediysem hep yenildim.
Küçük takımla büyük takımla her zaman yeniliyorum bu taktikle..

Ilhan
09.Mart.2007, 00:25
Bence sen yalan söylüyorsun. İki taktiğime de kısa sürelerle bu tarz mesajlar atıyorsun. Sen FM oynamayı biliyor musun?

QaaN-07
09.Mart.2007, 00:39
Evet biliyorum 2006'dan beridir oynuyorum.
Daha az önce Chelsea ile 1-0 yenildim Everton'a .
Ve dahası maç 5-0 bile olurdu.
Geçen sene senin taktiğini kullandım başarılı oldum.
Onu söyleyince mutlu oluyordun ama şimdi bu taktik hakkında eleştirimi yapınca mutsuz mu oluyorsun?
Tamam burda herkes başarılı olmuş olabilir ama hangi takımla denediysem özellikle Lucescu taktiğiyle yeniliyorum..

Ilhan
09.Mart.2007, 01:18
Eleştir, ama yapıcı eleştirmelisin. Biri emek harcayıp birşey sunuyorsa sadece kötü olmuş demek onu üzer. Neresi kötü olmuş, nasıl kötü olmuş, ne yapsam daha iyi olur, bunları yaz ki sinirlenmesin emek sahibi.

QaaN-07
09.Mart.2007, 01:41
Neyse abi tamam
Ben özür dilerim senden
Emeğine sağlık taktiklerini tekrar deniycem ;)

ShevAnil
18.Mart.2007, 08:33
İlhan Abi Psv ile Oynuyacağım Bu Taktiği Kullanmayı Düşünüyorum Sence Bu Taktil Psv'ye Uyarmı, Uyarsa Kadroyu Yazabilirmisin, Transfer Yapmam Gereken Bölgeler Neresidir Lütfen Cevaplarmısın..

Ilhan
11.Şubat.2008, 23:12
Uyar tabii ki. Tavsiye ederim.

mesuthan
12.Şubat.2008, 22:53
Hazırladığın tatikler için teşekkürler... Genelde 3-5-2 tatiği için savunma zaafı söyleniyo. Bence 3 lünün ortasındaki adam kesinlikle sweper(libero) olmalı. Gerçektede böyle zaten. Ancak burada 3 lü defanslarda liberonuz yoksa savunma zaafı yaşamanız kaçınılmaz oluyo. Çünkü rakip forvete atılan toplarda forvet oyuncusu sizin stoperinizi geçtiği anda sizin liberonuz kademeye girip topu alması lazım. Özellikle kafa, zıplama, konsantrasyon, top kapma ve hızlanması 15+ olan bir libero 3 lü defanslar için olmazsa olmazı...

Ilhan
13.Şubat.2008, 01:29
Hazırladığın tatikler için teşekkürler... Genelde 3-5-2 tatiği için savunma zaafı söyleniyo. Bence 3 lünün ortasındaki adam kesinlikle sweper(libero) olmalı. Gerçektede böyle zaten. Ancak burada 3 lü defanslarda liberonuz yoksa savunma zaafı yaşamanız kaçınılmaz oluyo. Çünkü rakip forvete atılan toplarda forvet oyuncusu sizin stoperinizi geçtiği anda sizin liberonuz kademeye girip topu alması lazım. Özellikle kafa, zıplama, konsantrasyon, top kapma ve hızlanması 15+ olan bir libero 3 lü defanslar için olmazsa olmazı...

Dediğin liberoyu bulmak zor gerçekten. Benim için önemli olan ortadaki DC'nin iyi markajcı olması. Bir de ortadaki DC'yi SW mevkisine çekersek diğer iki DC birbirine yakınlaşacak ve maalesef kanattan daha çok atak yiyeceğiz. O yüzden dediğini doğru bulmuyorum.

mesuthan
13.Şubat.2008, 21:08
Dediğin liberoyu bulmak zor gerçekten. Benim için önemli olan ortadaki DC'nin iyi markajcı olması. Bir de ortadaki DC'yi SW mevkisine çekersek diğer iki DC birbirine yakınlaşacak ve maalesef kanattan daha çok atak yiyeceğiz. O yüzden dediğini doğru bulmuyorum.

O zaman ortadaki savunmacının markajını zonal yapıp, sweper a çekmeyelim. diğer 2 stoperede adam markajı yaptıralım. ortadaki savunmacının tam olarak sweper özelliği olmasa bile iyi bir süpürücü yaratabiliriz. böylelikle kanatlardan da fazla atak yemeyiz sanırım. Tabi bide önemli olan savunmayı nerde kuracağımız.

Fm2008 biraz zor olmuş. Fm2007 de klasik 442 taktiğiyle 23 sene üst üste fenerbahçeyi türkiye şampiyonu ve şampiyonlar ligi şampiyonu yapan arkadaşım vardı. Fm 2008 de klasik 442 taktiğiyle fazla başarı elde eden çıkmadı daha sanırım. Halbuki günümüz futbolunda nerdeyse bütün takımlar 442 oynuyo. Teşekkürler cevapların için...