PDA

View Full Version : Zamanda yolculuk gerçek oluyor!

Knightmare
08.Şubat.2007, 04:29
9 milyar dolarlık bu deney tarihe geçecek..

http://img246.imageshack.us/img246/5730/070632023xg0.jpg
08.02.2008 19:44
İnsanoğlunun en büyük düşlerinden biri olan zamanda yolculuk 3 ay içinde gerçek olabilir

Rus bilim adamları İsviçre’de yapılacak ve evrenin oluşumunu inceleyecek olan 9 milyar dolarlık deneyin bir zaman tüneline yol açacağını iddia etti

Canlı kopyalama, ısmarlama organlar, aya seyahat derken, iki Rus matematikçi, dün bilim gündemine damgasını vuracak bir açıklama yaptı ve “Mayıs ayında gelecekten gelen misafirler için hazırlanın” dedi. İşin aslı ise, fizik biliminin gizemli ayrıntılarında gizli. İsviçre’nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), mayıs ayında bugüne kadar yapılmış en büyük fizik deneyini gerçekleştirecek. 4 milyar dolara malolan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHG) ilk kez denenecek. Bu deneyde, atomlar birbirlerine ışık hızına yakın bir hızla çarpışıtırılacak. Ortaya evrenin varolmasına neden olan “Büyük Patlama”nın ilk saniyelerinin küçük bir örneği çıkması bekleniyor. Böylece evrenin kökeniyle ilgili bilgi elde edilecek.

Bilim kurgu değil

Buraya kadar her şey ku****m yani parçacık fiziğinin alanı olarak gözüküyor. Ancak Moskova Steklov Matematik Enstitüsü’nden iki matematikçi Irinia Arefava ve Igor Volovich’e göre bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerji, zamanda bir kırılma yaratacak. Atom düzeyinde bile olsa bir zaman tüneli oluşacak. Dünyanın sayılı matematikçilerinden Volovich’in bu iddiası bilim dünyasında “rüya ya da bilim kurgu” olarak değil ciddiyetle karşılandı. İddiayı dünyanın sayılı bilim dergilerinden İngiliz NewScientist, kapağına taşıdı.

Tarihe geçecek deney

LHC’deki çarpışmada 7 teraelektronvolt (TeV) miktarında enerji açığa çıkaracak. 1 TeV, bir sivrisineğin uçarken çevresine yaydığı kinetik enerjiye eşit. Ancak bu enerjinin, sivrisineğin 1 trilyonda biri küçüklükte bir alanda ortaya çıktığı düşünüldüğünde, enerjinin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Ünlü Alman fizikçi Einstein’in teorisine göre uzay en, boy, yükseklik ve zaman olarak 4 boyuttan oluşuyor. Ve zaman uzayı bir örtü gibi çevreliyor. Yüksek bir enerji, uzayda bozulmaya neden olarak, zamanda bir “tünel” yaratabiliyor.

Bu zaman tüneliyle teoride, geçmişe yolculuk mümkün. Volovich’e göre yüzyıllar veya bin yıl sonra, torunlarımız tarih kitaplarında, CERN’deki deneyi okuyacak. Deneyin ne zaman, kaçta ve nerede yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ve o zamanki teknolojiyi kullanarak, açılmış olan “zaman tünellerinden” bizi ziyaret edecekler.

E=mc2

Dünyanın en ünlü formüllerinden biri olan Einstein’in görecelik teorisine göre yeterince ağırlıkta bir kütle veya yeterince büyük bir enerji, uzayda ve onu çevreleyen zamanda bir bozulmaya neden olabilir. Bilim adamlarına göre CERN’deki deney, Einstein’in teorisinde belirttiği kadar bir enerji açığa çıkaracak.

Türkiye de katılıyor

* CERN Enstitüsü’nde yapılacak olan deneyde 2 tonluk dev bir mıknatıs Fransa-İsviçre sınırının 100 metre altındaki 27 km’lik tünele yerleştirilecek.

* 16 metre yüksekliğinde, 17 metre genişliğinde ve 13 metre boyundaki mıknatıs yer altındaki 15 parça ile birleştirilecek.

* 13 yıldan beri hazırlıkları devam eden deneyin maliyeti 9 milyar dolar.

* 36 ülke ve 2 binden fazla fizikçinin yer aldığı projeye Türkiye’den Boğaziçi, Çukurova ve ODTÜ fizik bölümlerinden öğretim görevlileri katılıyor.

Vatan

RoNNiE91
08.Şubat.2007, 04:48
Benim 25 yaşımdaki halim gelsin :p Merak ediyorum kendimi :p :p

uAsamet91
08.Şubat.2007, 04:57
Tvde izledim haberi .Çok ilginç gerçekden böyle bir oLay olabilirmi olursa nasıl olcak bekleyip görücez artık.

batuhanry
08.Şubat.2007, 05:11
Dün Back to the Future vardı . Ne filmdi be :p Yapabilirse böyle birşeyi gerçekten takdiri hakediyorlar . Ama ben pek ihtimal vermiyorum .

REsist JuvE11
08.Şubat.2007, 05:28
o kadar parayı boşa harcamıslar..dünyada ne kadar aç insan var..neyse..başarma ihtimalleri bana göre %0.001

TR.CaPTaiN
08.Şubat.2007, 05:35
9 milyar dolar değil 999 milyar dolar harcasalar yine boş.

GeNç KaRTaL
08.Şubat.2007, 05:39
İlginç bir deney olacak.

Universal
08.Şubat.2007, 05:43
Merakla bekleniyorum; ama farkında olduğunuz gibi bir canlıyı veya insanı zaman içinde yolculuk yaptırmayacaklar. Deneyle asıl amaçlanan Dünya'nın nasıl oluştuğunu görmek. Tabii ki de bir insanın 10 yıl sonraya gidip o zaman neler olduğunu görmeyecek...

Defuser
23.Haziran.2007, 22:11
Deneyin sonucu noldu takip eden var mı ?

bySilver
27.Haziran.2007, 23:16
Deney oLdu mu ki ?

barahir
27.Haziran.2007, 23:25
Deney sanırım 21 Haziranda olması gerekiyodu diye biliyorum ben.. Ya yapılmadı yada bir sonuca varılamadığı için üstü kapatıldı bilemiyorum..

Universal
27.Haziran.2007, 23:28
Zamanda yolculuk çok kolay. Bir cismi Işık Hızına çıkartığımız zaman zamanda yolculuk yapabiliriz. Tabii o hızda o cisim hala sağlam kalırsa. :D

bySilver
27.Haziran.2007, 23:29
BeLLiydi zaten :D

Uchiha Itachi
28.Haziran.2007, 09:20
Zamanda yolculuk çok kolay. Bir cismi Işık Hızına çıkartığımız zaman zamanda yolculuk yapabiliriz. Tabii o hızda o cisim hala sağlam kalırsa. :D

Yahaha :D:D Bende heyecanla girdim Tuğba'dan ayrılmadan önceye dönücem die :P

Oghuse
28.Haziran.2007, 09:32
Zaten zamanda yolculukta geçmişe gitmek olursa mümkün olacakmış..Gelecek hayal.

RaSenGan
28.Haziran.2007, 11:45
Geçmişe nasıl gidicekler ki ? İmkansız gibi bir şey.

Sirius Black
28.Haziran.2007, 17:34
60'lı yıllara gitmek her açıdan güzel olur. (:

physicist87
29.Haziran.2007, 13:12
Bir fizikçi olarak hayatta hiçbirşeye imkansız gözüyle bakmam, ama günümüz koşullarında böyle birşeyin henüz gerçekleşebileceğine inanmıyorum, elbetteki bu deney bilim adamlarımıza son derece önemli veriler elde ettirecek ve çalışmalarını daha iyi devam ettirmelerini sağlayacak, ki böyle birşey olsa bile biz bunu bulduk diye çaıkacaklarını da hiç sanmıyorum !

Hep hatalarımızı onarmak ya da o anı istediğimiz için geçmişe dönmek istiyoruz.. Peki ya onardıktan sonra yapacağımız diğer hatalar? Ya da o devire döndükten sonra fizik bu hiçbişeyine güven olmaz ya o zamandaki süreç değişirse? Ölen kişilerin sıralaması , yaşam koşulları vs. .. O yüzden istekte bulunurken herzaman ufkumuzu geniş tutmalıyız :)

barahir
20.Şubat.2008, 15:24
Böyle bir şeyin olması bence imkansız.. Boşa uğraşıyolar..

Tamam belki Protonlar ışık hızına ulaşabilir ancak bir insanın veya büyük varlığın ışık hızına ulaşması durumunda ne hale gelir bi düşünün..

DisCo
20.Şubat.2008, 15:32
Daha ışınlanmayı bulmadan zamanda yolculuk ;;)

Bu tarz şeylerin olabileceğine inanmıyorum.

fmsmyrna
20.Şubat.2008, 15:42
Açıkçası bende inanmıyorum ama denemekten zarar gelmez denesinler bu dünyada inanacağım en son şeylerden biri bu

JunkChorn
20.Şubat.2008, 16:51
Benim inanacağım son şey,ölümsüzlük olur;)Onun dışında ışınlanma falan belli olmaz arkadaşlar.Eskiden uçmak imkansızdı..Yer çekimi ilk bulunduğunda buna karşı koymanın ne kadar zor olacağını iyi biliyorlardı.

Şimdi ışık hızı kavramı çok uzak geliyor..

Olacağını bende sanmıyorum çünkü daha çok çok erken bunlar için.

Ama deneseler pekte zararı olmaz:D

goosfraba
20.Şubat.2008, 17:17
Ama deneseler pekte zararı olmaz

Denemeden birşey görmek zor zaten Oğulcan, ama bende ihtimal veremiyorum.

EreN
20.Şubat.2008, 17:24
Eğer yeterli miktarda enerji ortaya çıkarabilirlerse ben zamanı bükebileceklerine inanıyorum. Benim şahsi düşüncelerime göre evreni genişleten 3lü zaman yani günümüz gelecek ve geçmiş arasında birer tünel açılabilir.

Professeur
20.Şubat.2008, 17:45
Konu burada mevcut idi ama gözünden kaçtı heralde Coşkun abi:
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=56445

Del Piero_10
20.Şubat.2008, 18:19
Zamanda yolculuk diye birşey olamaz.İnsanlar boşuna umutlanmasın.

DisCo
20.Şubat.2008, 18:32
Ölüm ve yaşlılığın haricinde herşeyin çözümü vardır. Bunu düşündüğümüzde buda olabilir ihtimali ortaya çıkıyor. Ben olabileceğine inanmasamda şunu gözden kaçırıyoruz. Biz bu tür şeyleri filmlerdeki gibi düşünüyoruz.

Mesela ışınlanma olayı.

- Işınla bizi Scotty

- Olmaz makina soğuk :D

tarzında olmayacaktır. Uçakla 1 saatte gittiğiniz yere yine uçak gibi vasıtalarla 1 dk gidebileceğiz. Zaten bunla ilgili bir haberde vardı. Savaş uçaklarında denenecekti.

Zamanlar arasında yolculukta makinaya bin ordan git eski zamana hatalarını düzelt çıkma teklifi etmediklerine şansını dene tarzı olmayacaktır.

Aykan19o3
20.Şubat.2008, 20:15
Debemeden belli olmaz. Çok çok zor gibi ama keşke olsa.. :)

RaSenGan
20.Şubat.2008, 20:15
Ya olursa :p

Bunun bir de geri dönüşü var.300 yıl ileri gider bir 300 sene beklersin bizi :p

World Hollow o1
20.Şubat.2008, 21:13
ıkı tane konu mevcut suan yonetıcıler suna bır el atsalar aslında ıyı olur.. :)

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=56445

SaRPeR1903
23.Şubat.2008, 01:27
o kadar parayı boşa harcamıslar..dünyada ne kadar aç insan var..neyse..başarma ihtimalleri bana göre %0.001

Bu kadar fiziki bilgiye sahip misin peki ? Karşı tezlerini dinlemek isterim :)
Gayet olabilir bir proje bu.Portallarla zamanda yolculuk.Bekleyip göreceğiz.

Sheriff
23.Şubat.2008, 16:06
Böyle birşey olursa - tabi şu an oldukça hayal ürünü gibi duruyor ama - 1.5 sene önceki ben e dönmek için herşeyimi veririm:)

bufalo0085
23.Şubat.2008, 16:27
böyle bişey olsa gelecege gider ve iddaa sonuclarına bakarım...
bence olmaz yaaa... ısınlanmak için protonlara ayırmak lazım ama hiç bir insan protonlarına ayrılmayı göze alamaz..

REsist JuvE11
25.Şubat.2008, 22:27
Bu kadar fiziki bilgiye sahip misin peki ? Karşı tezlerini dinlemek isterim :)
Gayet olabilir bir proje bu.Portallarla zamanda yolculuk.Bekleyip göreceğiz.

senden daha çok bilgim olduğu kesin..tartısmaya bile girmem bunu iyi anla..2.si benimle seviyeli konus..ayrıca ben oraya % li bir rakam yazmısım..yani bu fiziki bilgi değil olasılık bilgisidir..fiziki tezlerim yok ama sana olasılık dersi verebilirim istersen....

darkwizard
21.Nisan.2008, 21:48
Bence olması mümkün.
Bu dünyada neler olmuyor ki o da olmasın ?

Aydin
24.Nisan.2008, 02:31
senden daha çok bilgim olduğu kesin..tartısmaya bile girmem bunu iyi anla..2.si benimle seviyeli konus..ayrıca ben oraya % li bir rakam yazmısım..yani bu fiziki bilgi değil olasılık bilgisidir..fiziki tezlerim yok ama sana olasılık dersi verebilirim istersen....

gayet güzel bir dille sana soru sormuş. neden sana küfretmiş gibi cevap veriyorsun. tamam matematiğin fiziğin bizlerden çok çok iyi olabilir ama üslubuna biraz daha dikkat eder misin?