PDA

View Full Version : [TSL] Galatasaray Araştırması FM2008 - 8.0.2

Pages : 1 2 [3] 4 5

Prowler84
19.Haziran.2007, 04:44
Prowler84 8.00 da lıncoln gsnın favorı personelındeydı unutmamak lazım

Haberim yok ama kim eklemişse sezon başı için yanlış iş yapmış.

licentia
19.Haziran.2007, 04:54
ben şu Arda'nın abartılmaması meselesine takılmış durumdayım. Arda'da abartılmayacak bir özellik mi var? ben mi hiç futboldan anlamıyorum acaba diye düşünüyorum bazen. Arda'nın Hatem ben Arfa'dan ya da Luka Modric'den ne eksiği var? ama belli ki var. boy mu diyorsunuz, ben Arfa 1.80 metre, Luka Modric 1.74 metre uzunluğunda. Arda da 1.76 metre. hız mı? üçünü yanyana getirin, kafa kafaya gitmezlerse sahada, adam değilim. teknik mi? Arda üçü arasında belki de en iyisi? tek farkı Türk olması mıdır yani? hem ben Arfa hem de Modric, kendi ülke araştırmacıları utanmasa wonderkid olacaklar oyunda ama biz "aman iki kişi tutarsa ileride ve bir şey yapamazsa", "aman kendisini daha geliştiremezse" diye Arda'dan sakınıyoruz hakettiklerini. bilemiyorum ama sanırım "evet bu adam süper abi, verelim asıl değerlerini" demek için birisinin çıkıp 11-1 oynayıp maçı kazanması filan gerekecek. daha ne diyim bilmiyorum şahsen.

FM 07'de oyunun basinda 20 yasinda iken wonderkid di zaten Luka Modric ama ben Arfa'ya dikkat etmedim.

Genc oyuncularin ozelliklerinin rastgele birakilmasina gelince. Yeni oyun acinca Cem Sultan'da 8 teknik, 5 finishing, 6 pace, 7 heading, 5 flair gibi gulunc rakamlari gormek gercekten moral bozucu. bakiyorum Bursaspor arastirmasinda U-17'de 3. ydek olan ve belkide Cem sakatlanmamis olsa kadro da olmicak Muhammed Demir ne guzel rakamlar verilmis 83 CA ama ulkemizin en cok gelecek vaad eden isimlerinden biri olan (belki de en bastaki isim) bom bos bi Cem Sultan'i gormek gercekten cok uzucu olur. Cem hakkinda cok sey yazildi cizildi artik ne tarz bi oyuncu oldugu hakkinda hangi ozelliklerinin goze battigi hakkinda yeterli bilgi var bence. Bu ozllikleri kendi yasitlarina kiyaslanarak mesela Batuhan Karadeniz'e belirli degerler verilebilinir rastgele olmasindan cok daha iyidir bence.

Her026
19.Haziran.2007, 04:57
Evet çok absürt değerler ortaya çıkıyor sonra oyuncunun işe yaramayan özelliğini geliştirsen ne geliştirmesen ne ? Ayrıca benim Fm kariyerlerimde Luka Modric 10 mn €'ya Milan gibi klüplere transfer oluyor.İnşallah Ardayı seneye böyle görürüz.Birde Ardaya 2 li 3 lü baskı yapılmıyor demişsin Çek maçında Arda topu ayağına her alışında 2 li 3 lü bastılar Ardaya.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Son cümle Ömer abi sana yazdım başına yazmayı unutmuşum

RIDVAN TLM
19.Haziran.2007, 04:59
ben şu Arda'nın abartılmaması meselesine takılmış durumdayım. Arda'da abartılmayacak bir özellik mi var? ben mi hiç futboldan anlamıyorum acaba diye düşünüyorum bazen. Arda'nın Hatem ben Arfa'dan ya da Luka Modric'den ne eksiği var? ama belli ki var. boy mu diyorsunuz, ben Arfa 1.80 metre, Luka Modric 1.74 metre uzunluğunda. Arda da 1.76 metre. hız mı? üçünü yanyana getirin, kafa kafaya gitmezlerse sahada, adam değilim. teknik mi? Arda üçü arasında belki de en iyisi? tek farkı Türk olması mıdır yani? hem ben Arfa hem de Modric, kendi ülke araştırmacıları utanmasa wonderkid olacaklar oyunda ama biz "aman iki kişi tutarsa ileride ve bir şey yapamazsa", "aman kendisini daha geliştiremezse" diye Arda'dan sakınıyoruz hakettiklerini. bilemiyorum ama sanırım "evet bu adam süper abi, verelim asıl değerlerini" demek için birisinin çıkıp 11-1 oynayıp maçı kazanması filan gerekecek. daha ne diyim bilmiyorum şahsen.

kardes sonuna kadar haklısın....1 sene gelısım gosteren oyunculara bakın verılen pa lara ve ca lara bakın arfa,velosa,moutınho,bojan,pato,benzema....bı de gelın gorunku 2 senedır harıka futbol oynayan ,bu sene euro 2008de zırve yapmıss arda hak ettıgı profıle bı turlu ulasamıyo......bıde omer abı 8.02 ıcın yaptıgın ardanın yanlıs oldugunu kabul edıyomusun yoksa arda bu kadarmı dıyosun?

licentia
19.Haziran.2007, 05:02
Bence Umit Davala'nin PA simdilik -8 olabilir U-21'de iyi isler cikardai tahminim yonetimin amaci bi kac seneye kadar Umit Davala'yi teknik direktor yapmak ve sanirim U-21 deki gorevine de devam edicek ama emin degilim bu konuda.

extensor
19.Haziran.2007, 05:03
xxxestergonxxx bayern çok genç bir takım hatta skibbe bile açıklamış bunlar bir ara 3-4 gidiyorlardı ligi 7. bitirdiler sebebini çok genç olan futbolcuların zihinsel yorgunluğunu bağlamış skibbe
şimdi kieslinng var barnetta var ön libero kaptanları 24 yaşında iyi bi çocuk var beğenirim kendisini savunda genç yapışkan bir adam var

çok genç takım yani barbares e gelince adam 36 yaşında ama hakandan çok daha üstün bir dayanıklılığı var yani
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ve bu barnettayı rolfesi kieslingi bu yıl yıldızlaştırdı bu adam ha bide adler var müthiş kalecilik performansı vardı be sene
valla benden de sağ açığıma aydını santarforuma bir gençi yerleştirsin yeter kalanını feldkam yerleştirdi sağolsun adam 8 tane genç çıkardı oda 2 tane çıkarsın bide bide isakson yeter yani

feldkamp: uğur hakan balta volkan yaman SERVET emre güngör mehmet topal barış özbek arda (o çıkarmadı ama onu müthiş geliştirdi) serkan çalık

bizim akılsız spor yazarlarımız hani atıp tutuyorla kalliyle ilgili işte bu 8 futbolcu demek sadece şampiyon olmak demek değil 2 sene üst üste şampiyon olmaktan bile daha değerli bişey bu sekiz futbolcu demek yeni bir jenerasyon demek

skibbenin asıl görevi jenerasyonun küçük bir kalan kısmı var onuda tamamlamaktır

Nocna Mora
19.Haziran.2007, 05:51
Okumasina okudum. Ama yine pek farkli bir sey gormedim daha once yazdiklarindan.

8-9-10-11 hersey

Yani belki 14-15 olmasi gereken ozelligi 11 olarak degerlendirdin, belki de 4-5 olmasi gerekeni 8-9 olarak degerlendirdin. Bu durumda oyuna birakalim bu ozellikleri belirlemesini daha iyi...

Ben yaklaşık olarak düşündüğüm değerleri yazdım karar sana ait çünkü ben yaşına göre değer vermeyi bilmediğimi düşünüyorum ama lütfen rastgele olmasın ve Türkiye'nin en çok gelecek vaadeden oyuncuları olsun bu oyuncular oyunda da.

perpetua
19.Haziran.2007, 06:09
kardes sonuna kadar haklısın....1 sene gelısım gosteren oyunculara bakın verılen pa lara ve ca lara bakın arfa,velosa,moutınho,bojan,pato,benzema....bı de gelın gorunku 2 senedır harıka futbol oynayan ,bu sene euro 2008de zırve yapmıss arda hak ettıgı profıle bı turlu ulasamıyo......bıde omer abı 8.02 ıcın yaptıgın ardanın yanlıs oldugunu kabul edıyomusun yoksa arda bu kadarmı dıyosun?

Yanlis oldugunu kabul etmiyorum.. :)

Nedeni de Arda'nin ozellikle ligin ikinci yarisinda gittikce yukselen bir performansi olmasi ve zayif ayagin etkisi. Zayif ayagin CA uzerinde etkisini Ocak ayinda bilsek, Arda'nin CA'sini 140 veya biraz ustu yapmakta en ufak tereddut etmezdim.

Ocak ayindaki Arda'ya bakarsak hatali diyebilecegimiz iki ozellik var. (yani 1 puandan fazla oynanmasi gerekecek)

Ilki Work Rate. Bu konuda da ilk yaridaki Arda ile ikinci yaridaki Arda arasinda daglar kadar fark var.

Ikincisi de dayaniklilik. Ilk yarida oynadigi 15 mactan sadece 3 tanesinde 90 dakikayi tamamlayan Arda, ligin ikinci yarisinda 8 macin 90 dakikasini tamamladi (9 demek daha dogru olur gerci cunku Sivas macinin 87. dakikasinda 3 golluk performansini alkislatmak icin cikartildigini dusunuyorum). Ayrica ilk yarida macin sonlarina dogru defansi saglamlastirmak icin feda edilen oyuncu Arda idi. Ligin ikinci yarisinda bu oyuncu Umit Karan, Nonda veya Hakan Sukur oldu.

Uzun sutlar deseniz, Arda ligin ikinci yarisi ile beraber uzun sut denemelerini coklastirmaya basladi. Bitiricilik deseniz, Arda'nin iki senede cok nadir insanin gozlerini actiracak kalitede bitirici vuruslar yaptigini kabul edersiniz. Ayrica bu sezon attigi 7 golu, ikinci yarida oynadigi 15 macta atti.

Yine ilk yarida Arda bostaki oyunculara bakan, bostaki oyunculari goren bir oyuncu goruntusunde degildi. Bir cok pozisyonda bostaki adami gormeyip calima girdigi icin pozisyonlar harcandi.

Simdi siz bana eger soruyorsaniz, "neden ileride Arda'nin bu halde olacagini tahmin etmedin?" Tahmin etmemin veya boyle olmasini umit etmemin herhangi bir anlami yok. Gordugumuzu yansitmamiz dogru olan. Umit ettigimizi yansitmak degil.

8.0.2 yamasinda Arda'nin Ocak ayinin ortasinda yapildigini unutmayin... Ilk yaridaki Arda ile ligin ikinci yarisindaki Arda arasinda oldukca buyuk fark var, siz hatirlamasanizda.. :)

perpetua
19.Haziran.2007, 06:14
Ben yaklaşık olarak düşündüğüm değerleri yazdım karar sana ait çünkü ben yaşına göre değer vermeyi bilmediğimi düşünüyorum ama lütfen rastgele olmasın ve Türkiye'nin en çok gelecek vaadeden oyuncuları olsun bu oyuncular oyunda da.

Amac sonucta yasa gore deger vermek degil.

Oynadigi yas grubunda, rakibin zayif oldugunu goz onunde bulundurarak belki gosterdiginden 1-2 puan azi verilebilir ama buna oturup 3-4 macini izlemeden benim karar vermem zor.. :)

Nocna Mora
19.Haziran.2007, 06:16
Biz izledik 3-4 maçını o yüzden bizlerde yorum yazıyoruz.

perpetua
19.Haziran.2007, 06:29
bu işler bu kadar kolay olmaz olamaz olmamalı.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
8.0.2 ye göre ;

Ümit Davala
ca:120
pa:-7
ve tüm özellikler "0" ayrıca ilginçtir favori takımında gs yok.

Pa degeri ca degerine göre biraz saçma olmuş.Uygun bir set pa ile degiştirse iyi olur.Kaleci antrenörlügü özelligi gibi yetersiz oldugu alanlara düşük degerler girilirse random olan diger özellikleri daha düzgün seviyelerde açılacaktır.

Ayrıca "working with youngsters" özelligi yüksekçe bir seviyede girilmeli heralde söylememe gerek yok ?!

Umit uzerinde Toulon turnuvasini izledikten sonra duzenleme yapmistim.

perpetua
19.Haziran.2007, 06:32
Biz izledik 3-4 maçını o yüzden bizlerde yorum yazıyoruz.

Izledigini anliyorum. Ama kullanilabilecek bilgi vermiyorsun ki? :)

Su anda GS'da oynayan oyuncularla karsilastir ozelliklerini o zaman bana.. 8-9-10-11 yerine, mesela Hakan Sukur kadar iyi bitiriciligi var de. Hakan kadar degil ama Nonda kadar kafa atar de..

8-9-10-11 vermeye niyetim yok bir cok ozelligine. Jardel tiplemesi bile bundan daha yararli idi diyorum ya. Tartismaya girmek yerine orneklerle anlatmayi dene istersen.

RIDVAN TLM
19.Haziran.2007, 06:39
bende cemı ızledım 2-3 kere belırgın ozellıklerı hakkında bısey soyleyebılırım....
bıtırıcılık 13 ,top surme 9-10,teknık 11 sıcrama bence en ıyı yaptıgı ıss dıye dusunuyorum 14 hız 11 hızlanma 10 ozel yetenek 13-14 topsuz alan bence basarılı 13.....
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
kafa da 12 olurr

SYLaR
19.Haziran.2007, 07:02
Yanlis oldugunu kabul etmiyorum.. :)

Nedeni de Arda'nin ozellikle ligin ikinci yarisinda gittikce yukselen bir performansi olmasi ve zayif ayagin etkisi. Zayif ayagin CA uzerinde etkisini Ocak ayinda bilsek, Arda'nin CA'sini 140 veya biraz ustu yapmakta en ufak tereddut etmezdim.

Ocak ayindaki Arda'ya bakarsak hatali diyebilecegimiz iki ozellik var. (yani 1 puandan fazla oynanmasi gerekecek)

Ilki Work Rate. Bu konuda da ilk yaridaki Arda ile ikinci yaridaki Arda arasinda daglar kadar fark var.

Ikincisi de dayaniklilik. Ilk yarida oynadigi 15 mactan sadece 3 tanesinde 90 dakikayi tamamlayan Arda, ligin ikinci yarisinda 8 macin 90 dakikasini tamamladi (9 demek daha dogru olur gerci cunku Sivas macinin 87. dakikasinda 3 golluk performansini alkislatmak icin cikartildigini dusunuyorum). Ayrica ilk yarida macin sonlarina dogru defansi saglamlastirmak icin feda edilen oyuncu Arda idi. Ligin ikinci yarisinda bu oyuncu Umit Karan, Nonda veya Hakan Sukur oldu.

Uzun sutlar deseniz, Arda ligin ikinci yarisi ile beraber uzun sut denemelerini coklastirmaya basladi. Bitiricilik deseniz, Arda'nin iki senede cok nadir insanin gozlerini actiracak kalitede bitirici vuruslar yaptigini kabul edersiniz. Ayrica bu sezon attigi 7 golu, ikinci yarida oynadigi 15 macta atti.

Yine ilk yarida Arda bostaki oyunculara bakan, bostaki oyunculari goren bir oyuncu goruntusunde degildi. Bir cok pozisyonda bostaki adami gormeyip calima girdigi icin pozisyonlar harcandi.

Simdi siz bana eger soruyorsaniz, "neden ileride Arda'nin bu halde olacagini tahmin etmedin?" Tahmin etmemin veya boyle olmasini umit etmemin herhangi bir anlami yok. Gordugumuzu yansitmamiz dogru olan. Umit ettigimizi yansitmak degil.

8.0.2 yamasinda Arda'nin Ocak ayinin ortasinda yapildigini unutmayin... Ilk yaridaki Arda ile ligin ikinci yarisindaki Arda arasinda oldukca buyuk fark var, siz hatirlamasanizda.. :)

Benim araştırmalarda en merak ettiğim konu buydu açıkçası. Şimdi diyelim ki Arda gelecek sezon Gs'de kaldı. İlk devre şu anki performansını gösterdi. İkinci devre yine umursamaz, çalım atma sevdalısı Arda oldu diyelim. Peki bu durumda ne olacak? Arda iyi mi yapılacak veya şu anki 8.0.2'de ki gibi kötü mü?

Yani demek istediğim araştırmacılık sadece günü mü değerlendirmektir yoksa geneli mi? Arda ilk çıktığı zamanlarda Pa'sı 170 civarlarında olabileceği belliydi. Şimdi Arda diyelim ki bu sezon ikinci devre ile performans arttırmasaydı Fm 2009'da Pa 160-155 lere mi çekilecekti yoksa Pa yine aynı kalacakmıydı? Bir oyuncunun bana göre Pa'sı bellidir ilk çıktığı zamanlar bunu zaten belli eder sahada duruşu ve diğer yönleriyle. Bir hoca oyuncuyu tam verim alacağı mevkide oynatmaz etmez bu oyuncu gerçek Pa sına ulaşamaz. Ama başka bir hoca gelir en verim alacağı mevkide oynatır Pa'sına ulaşır oyuncu. Sonuç olarak Pa aynı değil mi Pa'ya ulaşmayı etkileyen faktörler düşünülmeli bence. İyi ve/veya kötü performansa göre Pa artırım/azaltımına sonuna kadar karşıyım. Pa belli olur biz oyuncunun o Pa'ya ulaşmasını sağlarız. Bence en güzeli bu şekilde olur. Bu yönden Fm'nin en gerçekçiliği Fm2005'di. Tİm Howard Man utd idi.o oyunda tim howardı world class kaleci olarakta gördüm.satılık listesine koyulduğunu da.kısacası oynayan kişinin oyun bilgii taktik ve diğer özelliklere göre oyuncuya etki ediliyordu. öyle olması da lazım bence

extensor
19.Haziran.2007, 07:56
bu işler bu kadar kolay olmaz olamaz olmamalı.
!

ne alaka arkadaş servet kadar 1 senede sevilen hemde ezeli rakibinden gelip 1 senede bu kadar sevilen 1 Tane stoper yoktur varsa bile ben 15 senedir hiç görmedim buna yakın bile görmedim

bu taraftar bülennttt bülennttt ditye bile bağırmıyordu yada popescu bile bağırmıyordu ama git ali samiyene gör bakalım o atmosferi ondan sonra böyle konuş

nedemek olamaz yani bu sene olmayabilir o ayrı ama ondan çok hakeden yoktur şu sıralar eklenecekler arasında

perpetua
19.Haziran.2007, 08:00
Benim araştırmalarda en merak ettiğim konu buydu açıkçası. Şimdi diyelim ki Arda gelecek sezon Gs'de kaldı. İlk devre şu anki performansını gösterdi. İkinci devre yine umursamaz, çalım atma sevdalısı Arda oldu diyelim. Peki bu durumda ne olacak? Arda iyi mi yapılacak veya şu anki 8.0.2'de ki gibi kötü mü?

Arda'yi birdenbire cok yuksege cikartmamayi istememin nedeni de bu. Ileride boyle bir durumda dusurmek zorunda kalmak yerine, oyuncuyu ayni seviyede tutabilmek.

Sonucta 6 aylik bir surede bir oyuncu cok iyi performans da gosterebilir, cok kotu performans da gosterebilir. Genelde yapilan yorumlar ya en iyi performans ile ilgilidir, ya da en kotu performans ile ilgilidir. Ben bunun asagi yukari ortalamasini alip degerlendirmeyi, oyuncu daha ustlere cikacaksa da bunun oyun icinde PA ile olmasini tercih ederim.

Yani demek istediğim araştırmacılık sadece günü mü değerlendirmektir yoksa geneli mi?

Geneli degerlendirdigimi saniyorum ki yukarida acikladim. Ileride kotu performansin ortaya cikabilecegini goz onunde tutarak bunu yapmak bence en dogrusu. Bu nedenle oyunculari genelde yavas yavas yukseltmeyi, ve yavas yavas indirmeyi tercih ederim. Hasan Sas'in yaklasik bir senedir cok kotu oynamasina ragmen dususunun yavas yavas olmasi da dogru olan. Zira atiyorum Hasan'i 125 CA'ya dusursem, daha sonra da Hasan sezonun ilk yarisinda ortaligi kasip kavursa, bu sefer Hasan cok dusuk diyenler ortaya cikacak. :)

Arda gelisim sureci icinde olan bir oyuncu. Veritabanimizda kaldigi surece her yil gozle gorulur, ancak cok da buyuk olmayan gelisim gostermesi bence en dogru olani. Ileride kotu bir sezon gecirdigi takdirde dusurmememiz acisindan. Lincoln icin de ayni sey gecerli.

Arda ilk çıktığı zamanlarda Pa'sı 170 civarlarında olabileceği belliydi. Şimdi Arda diyelim ki bu sezon ikinci devre ile performans arttırmasaydı Fm 2009'da Pa 160-155 lere mi çekilecekti yoksa Pa yine aynı kalacakmıydı?

Ikinci devre bu patlamayi yapmasaydi bile, buyuk ihitmalle PA dusmezdi. CA daha az gelisirdi. Simdi ise olan patlama nedeniyle hem CA, hem de PA gozden geciriyoruz. Bu CA/PA degerlerinde onemli olan CA ile PA'nin arasindaki fark. Arda'nin yasi genc oldugu icin de, CA ile PA arasindaki farkin oldukca yuksek olmasi normal. Ancak Arda'nin ozellikle fiziksel acidan zaaflari oldugu goz onunde tutulursa, Arda'nin zihinsel gelisimi ileride PA ile oynamamiz gerektigi veya gerekmedigini gosterecek.

Bir oyuncunun bana göre Pa'sı bellidir ilk çıktığı zamanlar bunu zaten belli eder sahada duruşu ve diğer yönleriyle. Bir hoca oyuncuyu tam verim alacağı mevkide oynatmaz etmez bu oyuncu gerçek Pa sına ulaşamaz.

Teorik PA bellidir ancak tam olarak bilinemez ancak tahmin edilebilir. Bbizlerin belirledigi PA'da bir tahmindir. Zamanla yeni bilgiye sahip oldukca (yani oyuncuyu izledikce), CA ile PA arasindaki farkin hangi seviyede olmasi gerektigine karar veririz. Mesela bir oyuncu 25 yasindan 26 yasina gectigi yilda, CA ile PA arasinda 20 puan fark varmis. Ancak bu yil icinde oyuncunun performansi, hayat gorusu veya baska gozlemlenen faktorler oyuncunun bu 20 puanlik gelisimi gosteremeyecegine isaret edebilir. Bu durumda biz de PA tahminimizi degistiririz. Oyuncunun gercekten erisecegi en yuksek nokta degismemistir, degisen bizim bu potansiyel konusunda yaptigimiz tahmindir. Kariyerinin zirvesini asmis bir oyuncu icin PA, kariyeri suresince eristigi en yuksek CA olarak belirlenir, yani PA bir oyuncu kariyerinin zirvesine eristikten sonra PA degisimine ugrayabilir. Bunun nedeni de bizim verdigimiz PA degerinin bir tahmin olmasidir. Gercek PA ise, CA'nin eristigi en yuksek noktadir.

Umarim mantikli gelmistir yazdiklarim.

Lionel Andres Messi
19.Haziran.2007, 08:06
sanıyorum c.a. ya etkisi olmayan özel yetenek arda da 19 u bulabilir.

ardanın bitiricliği 12 rahat olabilir arda için 12 fazla bir değer değil.yani kaleciye flip flap hareketi yaparak mı gol atması gerekior, 10'u şahsen az buluyorum.o kadarda temkinli olmaya gerek yok ömer abi bence baktık ki olmuyor bir sonraki seride düşürülür ki bence bu değerler kesinlikle abartı değil.

arda oyun içi zeka sını açıkça geliştirde karar alma ve kararlılık artabilir.ilk temasıda çok kaliteli çok belli oluyor 14-15 olur bence.

arkadaşlar kaç gündür arda modricten daha iyi top sürüyor yok daha teknik tamam da oyunda zaten ardanın teknik ve top sürmesi daha iyi,ki zaten biraz daha artması beklenirken ardanın bu özelliklerden sıkça bahsetmeye gerek yok.modric tam orta da oynuyor farklı tarzda oyuncular 2 mesajdan birinde modric var bence buna bir son verilmeli.

sanıyorum ardanın p.a. sı 8.0.2 çıkmadan önce 165 civarı forumda konuşuluyordu.yani o dönem formsuzdu biraz ama yineede 165 ler konuşuluordu.

bu dönemde biraz daha gelişmeye açık olduğunu gösterdi 170-172 p.a. kesin gibi duruor bence.

extensor
19.Haziran.2007, 08:25
ardanın bitiricliği 12 rahat olabilir arda için 12 fazla bir değer değil.yani kaleciye flip flap hareketi yaparak mı gol atması gerekior, 10'u şahsen az buluyorum..

öncelikle ömer abi çek maçındaki trabzon maçındaki sivas maçı 3 . goldeki son vuruşları görmüştür ve bunu değerlendirir ona içiniz rahat olsun

ancakkk hiç bir oyuncunun yaşı arttıkça kafa veya finishing özelliği düşmez insan bu özelliklerini unutabilirmi mantığa sığmıyor şimdi ömer abi de aynı hatayı hakan şükür de yapıyor (bana göre)
zamanında ceza sahası dışından kafa golü atan adam yaşlanınca kafa vurmayımı unutacak tabiki unutmayacak ömer abi 16 ya düşürüyor neden düşürdüğünüde biliyorum aslında bundan 4 sene öncesinden beri hakanın off the ballı acayip düştü fiziki zorluklardan dolayı hakan gitmesi gereken yerlere gidemiyor. 2 seneye kadar hakan bir gaziantep maçı oynadı içerdeki maç 2-2 bitmişti hakan boş kaleye kafa topu kaçırdı o maçta çok gol kaçırmıştı ve hakan moralle futbol oynar kaçırmaya başladı zaman kimse onu tutamaz boş kaleye 10 tane top atın hepsinde kaçırmak için çaba sarfeder

neyse o dönem hakan bir iki kötü kafa vuruşu yaptı sonra durumlar değişti tabi mesela şurda tam 1 sene önce ben bir maç izlemiştim bosnaya 3-2 yenildiğimiz bir maç vardı. golleri hakan ve sabri atmıştı. kral öyle bir kafa vurduki kornerden gelen topu kafasıyla penaltı noktasında sıyırttı ve topu gittiği yöne doğru doksana bıraktı topu (bunu hakandan başka dünyada atabilecek futbolcu yoktur.

yine geldik bu yıl manisa maçına 6-3 lük ali samiyendeki maç kornerden gelen topu topun geldiği noktaya doğru bombeli bıraktı ve nefis goldü yine söylüyorum bunu hakandan başka adam kolay kolay atamaz

şimdi hakanın off the ball ını 8 e düşür anlarım ama kafasını 16 ya düşürmek mantıksız neden mantıksız adam kafa vurmayımı unutacak yani

bide hakana girdik devam edelim adam konyaya gidecekmiş futbolu bırakmıyor yine gerçeğe uygun olması için çabalayalım hakan basketboldan futbola dönmüş bir oyuncudur ve hayatımda gördüğüm boyuna oranla zıplama özelliği dünyada sayılıdır eskiden 26-31 yaşları arası 20 derdim 31-34 e kadar 19 derdim 34-37 arasıda 18 e düşmüştür 17 çok az kral özellikle her kafa topunu jumping sayesinde almıştır mesela hiç ümit gibi kambura yatmaz popo koymaz servet gibi gücünü kullanmaz direk zıplar ve kafaya kalkar

saygılar

perpetua
19.Haziran.2007, 09:48
sanıyorum c.a. ya etkisi olmayan özel yetenek arda da 19 u bulabilir.

19 verilmesi, diger oyuncularla karsilastirildiginda pek dogru olmaz ama..

ardanın bitiricliği 12 rahat olabilir arda için 12 fazla bir değer değil.yani kaleciye flip flap hareketi yaparak mı gol atması gerekior, 10'u şahsen az buluyorum.o kadarda temkinli olmaya gerek yok ömer abi bence baktık ki olmuyor bir sonraki seride düşürülür ki bence bu değerler kesinlikle abartı değil.

8.0.2'de gordugunuz ozellikler, daha once de yazdigim gibi, Ocak ayinda gordugumuzu yapmamiz. Ocak ayindan beri farkli seyler gorduysek yansiyacak.. dilimde tuy bitti yahu... :p bakin tuysuz.. :D

OMANA
19.Haziran.2007, 17:31
gs nın favorı personellerıne servett eklenecekmı?

son sene çok sevildi taraftarca ama şahsen daha erken diye düşünüyorum...biraz daha klüpte kalmalı futbol oynamalı bence

Defuser
19.Haziran.2007, 21:00
ne alaka arkadaş servet kadar 1 senede sevilen hemde ezeli rakibinden gelip 1 senede bu kadar sevilen 1 Tane stoper yoktur varsa bile ben 15 senedir hiç görmedim buna yakın bile görmedim

bu taraftar bülennttt bülennttt ditye bile bağırmıyordu yada popescu bile bağırmıyordu ama git ali samiyene gör bakalım o atmosferi ondan sonra böyle konuş

nedemek olamaz yani bu sene olmayabilir o ayrı ama ondan çok hakeden yoktur şu sıralar eklenecekler arasında

Eklense bile Servet'in sadakati biraz düşüktür. Her zaman "kariyerim" demiştir. (aratın, basına verdiği demeçlere bir bakın) Taraftar seviyor, ayrıdır ama önce bir kaç senesini verip sadakatini kanıtlamalıdır.

RIDVAN TLM
19.Haziran.2007, 21:05
sadakatle ne alakası varr taraftar sevıyomu sevıyo hatta tapıyo dıyebılırızz.....emre belezoglundan sonra kımse sadakkatten bahsetmesın.....servetın takıma baglılıgı dusuk yapılır ama favorı personellerdede olur
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
omer abı euro 2008den sonra arda,servet,mehmet topal,emre gungor gıbı oyuncuların takımın ca sıralamasındakı yerlerınde bı degısıklık olabılırmı yoksa dırek gırdıgın ozellıklerımı ıletıceksın SI ye....

extensor
19.Haziran.2007, 21:10
ewet sadakatla hiç bir alakası yok ben galatasaraylıyım sorun bana kimi seviyorsun diye servet derim neymiş demekki seviyormuşum çıkın sokağa 100 galatasaraylıya sorun onlarda seviyoruz diyorlar o zaman seviliyor

Prowler84
20.Haziran.2007, 00:17
Ugur Akdemir'den sonra Ferdi Elmas'a karsılık Rize'ye verilen ikinci oyuncu Cagri Yarkin oldu.Cagri'nın ne kadar üzüldügünü tahmin edebiliyorum ama aynı zamanda da hırslanacagını düşünüyorum.Istanbuldan sonra Rize'deki hayata ne kadar adapte olur bilinmez ama umarım başarılı olur.

licentia
20.Haziran.2007, 01:48
Ugur Akdemir resmi olarak imzayi atti Rizespor'a ama Cagri Yarkin'i en son Galatasaray yonetimi vermeyi red etti diye duymustum. Ama eger gercekten verdilerse ve alma opsiyonu gibi bi madde yoksa cok buyuk bi hata yapdilar.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
http://www.caykurrizespor.org.tr/?I=Haber&ID=65

Evet Rizespor resmi sitesi de aciklik getirmis olaya malasef Cagri Yarkin'da verilmis...

RIDVAN TLM
20.Haziran.2007, 06:59
omer abı ardanın ML : 17 olabılır dıye dusunuyorumm.....MR :15 se ML cok rahat 17 olurr...

perpetua
20.Haziran.2007, 07:26
omer abı ardanın ML : 17 olabılır dıye dusunuyorumm.....MR :15 se ML cok rahat 17 olurr...

15/17/16/18 pek fark etmez. Arda'nin AMR'sinin 20 olmamasinin tek nedeni hemen hemen devamli sol kanat oynamasi.

OMANA
20.Haziran.2007, 15:59
arkadaş bu rize galatasarayın genç oyuncularını harcamaktan galatasarayda harcatmaktan bıkmadı...

en iyi çıkış yapacağı zamanda erkenden gönderdiler cafercanı rizeye oda oynayamdı orda çocuk sonra gitgide geriledi futbolu...

umarım çağrının ve uğurun da başına bu gelmez...

tabi rizenin ikinci ligde olması belki biraz daha bu gençlerin forma şansı bulmasına sebep olur...umarım tabiii..

Nocna Mora
20.Haziran.2007, 18:43
Cem SUltan'In kafa toplarına çıkış için zamanlaması Hakan Şükür gibi, bitiriciliği Ümit Karan'a benzer. İyi zıplıyor. Erkenden hareketleniyor boş alanlara...Topları iyi takip ediyor top kaleciden döndüyse, pozisyonun devamını takip edip golünü atıyor..Driblingi iyi...

RIDVAN TLM
20.Haziran.2007, 19:42
taytopcuoglu SEN BENDEN DAHA COK IZLEMISSIN AMA COK IYI TOP SUREMIYO SANKI CEM....

OMANA
20.Haziran.2007, 19:54
Cem SUltan'In kafa toplarına çıkış için zamanlaması Hakan Şükür gibi, bitiriciliği Ümit Karan'a benzer. İyi zıplıyor. Erkenden hareketleniyor boş alanlara...Topları iyi takip ediyor top kaleciden döndüyse, pozisyonun devamını takip edip golünü atıyor..Driblingi iyi...

bilekeride alex gibi driplingi rıdvana benzer paslarıda segene :) ....

taylan sen cem sultandan biraz fazla etkilenmişe benziyorsun....hakan şükür türkyenin en iyi hava toplarına santraforlarından ümit kararınde belik en iyi özelliği türkiyenin en iyi bitirici vuruş yapan forveti olması...

ömer sana örneklerle anlat demiş onun için böyle örneklerle anlatıyorsun ama böyle örnekler vereceksen bence hakan Şükür gibi kafaya çıkar ümit gibi bitiricidir diyeceksen birde eksi yönlerinide yazacaksın....

Cem Sultan danmı bahsedirsun BOJAN KRİKİC ten mi belli değil...

tamam bende zaten türk oyuncularına daha fazla güvenilsin diyenlerdenim ama abartıya kaçmakta çok doğru olmaz bence..

extensor
20.Haziran.2007, 20:21
bojanda hakan gibi kafaya çıkamazki :D
bojanı anlatsa yine iyi klose yi anlatıyor sanki :D

Nocna Mora
20.Haziran.2007, 22:00
bilekeride alex gibi driplingi rıdvana benzer paslarıda segene :) ....

taylan sen cem sultandan biraz fazla etkilenmişe benziyorsun....hakan şükür türkyenin en iyi hava toplarına santraforlarından ümit kararınde belik en iyi özelliği türkiyenin en iyi bitirici vuruş yapan forveti olması...

ömer sana örneklerle anlat demiş onun için böyle örneklerle anlatıyorsun ama böyle örnekler vereceksen bence hakan Şükür gibi kafaya çıkar ümit gibi bitiricidir diyeceksen birde eksi yönlerinide yazacaksın....

Cem Sultan danmı bahsedirsun BOJAN KRİKİC ten mi belli değil...

tamam bende zaten türk oyuncularına daha fazla güvenilsin diyenlerdenim ama abartıya kaçmakta çok doğru olmaz bence..

Hakan Şükür'ün ve Ümit Karan şimdiki hallerinden bahsetmiyorum. Cem'in gelecekte onlar gibi olabileceğinden bahsediyorum...

Eksi yönleri geriye fazla gelmiyor ve önde fazla pres yapmıyor..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

taytopcuoglu SEN BENDEN DAHA COK IZLEMISSIN AMA COK IYI TOP SUREMIYO SANKI CEM....

Dribbling zaten top sürme demek :)

RIDVAN TLM
20.Haziran.2007, 22:37
taytopcuoglu drıblıngın ne demek oldugunu bılıyorum kardesım drıblıngı ıyı demıssın bende o kadar ıyı degıl dedım

Nocna Mora
21.Haziran.2007, 02:46
5-6 kere seyrettim; size söz veriyorum. Seneye bu çocuğu ve diğerlerini videoya çekip göndereceğim ama seneye büyük ihtimalle PAF'ta oynar...Ayrıca Rıdvan sanırım sen Türkçe'nin aziziliğine uğramışsın sanki sen diyince ben az söylemişim gibi oldu da...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Arkadaşlar burada birbirinize girmenin mantıgı nedir. Sonuçta herkesin bir görüşü olacak. Bu görecelidir. Sana göre kafa 18,bana göre 13 olabilir. Bunları birbirinize kabul ettirmek için idişmeyin. Sonuçta bu takımı araştıran bir şef var. Asıl puanı kendisi verecek. Siz böyle yazdıkça okumaya bile tenezzül etmez.

Daha ılımlı mantıklı şeyler yazın. Taytopçuoğlu sürekli izleyip böyle olmalı şöyle olmalı diyorsun. Ozaman bir izlemeye gittiğinde kameraya çek. Getir bizde göelim. Hiç izleyemenler ise GSTV-BJKTV de paf takımların maçları veriliyor. Açıp izleyin. Bende Cem Sultanı 3-4 kere izledim. Ama çıkıpta şu şöyle olmalı bu böyle olmalı diye bişey demedim. Sen acaba kaç kere izledin de bu kadar emin konuşuyorsun. Adam yukarda bagırıyor bas bas. Eğer şu şöyle olmalı ise mantıklı bir izahını yap.AMa sen bunun yerine artırılmalı diyip duruyorsun.

Araştırma bukadar kolay iş değil. O yüzden sırf kendi görmek istediğiniz hayelinizde ki özelliklerin rakamları yüksek yüksek buraya yazmayın.

Mantıklı bir izahdan örnek verebilirmisiniz?

BlackEagle19o3
21.Haziran.2007, 03:52
Kardeşim kızma ama , bırak da bu işi büyüklerin yapsın.Ömer abi kırmamak için sana kibarca cevap veriyor ama araştırmacılık işi biraz tecrübe gerektirir.Ca dengelerini , oyuncu kıyaslamarlını , oyuncu yetenek yargılamarını, potansiyel ölçmeyi sen Ömer abiden daha iyi bilemezsin eminimki.Hevesini kırmak istemem ama çok büyütoyrsun bence.Buraya gelip ikide bir şu -9 olsun, şu -8 olsun demekle olmuyor...

Nocna Mora
21.Haziran.2007, 04:08
İkidebir gelip öyle demiyorum ayrıca abilerime saygım sonsuz...Ben sadece yardımcı olmaya çalışıyorum

perpetua
21.Haziran.2007, 04:23
İkidebir gelip öyle demiyorum ayrıca abilerime saygım sonsuz...Ben sadece yardımcı olmaya çalışıyorum

Taylancigim tesekkur ederim yardim etmek istedigin icin. Emin ol vermek istedigin bilgiler ne yararsiz, ne de onemsiz.

Ancak takdir edersin ki tipki Emre Colak ve Emrah Yollu orneklerinde oldugu gibi, kendim veya arastirmayi detayli olarak bilen/takip eden (yani bir bakima surekli diger oyunculari da takip edip karsilastirma yapabilen) kisiler Cem'i izleyemedigi takdirde ciddi detaylar iceren bir profil yaratilmasi pek mumkun degil.

5-6 mac izledigimiz oyuncu hakkinda arastirma ekibinde olanlarimizin cogu en azindan 5-6 paragraf yazi yazabiliriz hem zayif hem de kuvvetli yonlerini anlatan. Dikkat ederseniz arastirmaci olarak ekibe katilmasini istedigimiz kisiler de bu forumlarda bir donemde bu analizleri kendi takimlari icin yapmis/yapabilmis kisilerden olusuyor. Yani hem FM'i iyi bilecek, hem de mac icinde izledigini FM'e aktarma amacli karsilastirmayi yapabilen kisilere oncelik veriyoruz.

Umarim hazirlik maclarinda veya PAF liginde bu yil Cem'i izler ve biraz daha bilgi sahibi olabiliriz ve yansitabiliriz. Sanki genc oyuncularin profillerini yapmak istemiyormusum gibi bir hava olusmasini istemiyorum. Ancak flu yorumlari degerlendirerek iyi bir sonuca da varamayiz. Gelecek sezon genc oyunculardaki profil eksikligini gidermek icin PAF maclarini da olabildigince izlemeye calisiriz.

Nocna Mora
21.Haziran.2007, 07:51
Seneye ben her haftasonu Florya Metin Oktay Tesisleri'nde olacağım seneye size yardımım dokunur inşallah...

extensor
21.Haziran.2007, 07:57
arda kazandı
hakanın pozisyon alması muhteşemdi muhteşem kaddemeler yaptı çok soğukkanlıydı koçum benim manisadan beri arkasındayım alnından öpüyorum
mehmet topal en sonunda stresi üzerinden attı süperdi koçum benim
sabri yine pas hataları yaptı yine geri pası atarken hata yaptı yine taça vurulacak topu kaptırdı
arda çok sıkı marke edildi soğukkanlılık farkını gösterdi ben modriçten daha soğukkanlıyım dedi en azından
birde arda izlediğim 3 maçlık modriçten daha consantre maçta varlığını daha çok hissetiriyor

PesimiSTyLa
21.Haziran.2007, 08:01
Arda takımda liderliği ele aldı. Terim penaltıcıları secerken arda ile uzun uzun konuştu. O da cok soğukkanlı ve liderlik vasfı ile golü attı.

El Comandante
21.Haziran.2007, 08:05
Arda ile Modric arasinda tekniksel özellikler bakimindan fark yok.Arda zihinsel özellikleri,liderlik özellikleri ile bu Modrici 2ye katlar.

Nocna Mora
21.Haziran.2007, 08:11
Arda Modric'ten hep üstündü yine üstün kalacak :D:D:D

RIDVAN TLM
21.Haziran.2007, 08:12
ardanın sogukkanlıga 20 versenızz yerıdır.....hakan balta omer abının verdıgı top kapma 17 ı hak edıyo.......

perpetua
21.Haziran.2007, 08:48
Arda ile Modric arasinda tekniksel özellikler bakimindan fark yok.Arda zihinsel özellikleri,liderlik özellikleri ile bu Modrici 2ye katlar.

Modric'in paslari ve oyunu okuyusu Arda'dan daha iyi.

Ozellikle hizlanmasi, topsuz hareketliligi de Arda'dan daha iyi.

Teknik/dripling dersek Arda onde tamam. Bazi zihinsel ozellikler yine daha iyi o da tamam. Ancak bu macta Arda'nin penalti disinda pek iyi oynayamadigini da kabul etmemiz lazim.

extensor
21.Haziran.2007, 08:51
elbette arda etkisizdi ama izlediğimiz modriç ve ardanın 3 maçında ardanın consantrasyon 14 modriçin 8 gibiydi

mkkadi
21.Haziran.2007, 09:04

Teknik/dripling dersek Arda onde tamam. Bazi zihinsel ozellikler yine daha iyi o da tamam. Ancak bu macta Arda'nin penalti disinda pek iyi oynayamadigini da kabul etmemiz lazim.

Evet Arda çok etkili değildi yaptığı olumlu hareketleri çok fazla değildi ama Modricde bekleneni veremedi bence Mehmet Topal çıkana kadar ondan sonra daha etkili gibiydi ama bence o da yeterli olamadı..

Bi de belki tam yeri değil ama adamlar bizden daha fazla dinlendi ama bizimkiler uzatmalarda daha diriydi, amerikadan getirilen adam iyi kondüsyon yüklemiş heralde :D..

Nocna Mora
21.Haziran.2007, 09:07

Abi unutmamamız gerekn bir yer daha var Arda'yı da 2-3 kişi tuttu.

RIDVAN TLM
21.Haziran.2007, 09:10
arda da etkısızdı modrıcte sıkı marke edıldıgınde her oyuncu etkısızz kalırr....ardanın cogu zıhınsell ozellıgı modrıcten ıyı oyunu okusu bence modrıcten daha ıyı ardanın pasları cok kotu sayılmazz ama modrıcten ıyı degıll.....omer abı son bı soru ardanın ca 150 ustumu altımı evet veya hayır dıye bı cevap verebılırmısın?bıde emre asıgın profılını ankaraspor arastırmacısımı ya***ak senmı?

Sheriff
21.Haziran.2007, 09:12
Arda serbest kaldığı bazı pozisyonlarda da etkili olamadı.. Modric açık açık ben çok tehlikeli bir oyuncuyum diyor ama kesinlikle CA olarak daha yüksek, Özellik olarak top sürme, özel yetenek gibi özellikler Arda'nın daha iyi..

RIDVAN TLM
21.Haziran.2007, 09:14
Sheriff ca olarak daha yuksek derken modrıcın ca sı fazlamı demek ıstedın?

Nocna Mora
21.Haziran.2007, 09:17
Sheriff ca olarak daha yuksek derken modrıcın ca sı fazlamı demek ıstedın?Evet bence öyle demek istedi.

Önümüzdeki sene gerçek Arda'yı izleme fırsatımız olacak, umarım o zaman da iyi performans sergiler de FM'de de iyi olur..

RIDVAN TLM
21.Haziran.2007, 09:19
yorumcular sole dıyo.:amerıkalı koclar oyunculara asırı yukleme yaptıgından dolayı oyuncularrr bu sezon ıyı performans gostermeyebılırrr.....sezonu cok erken actılar cunku ınsallah bole bısey olmazz

BlackEagle19o3
21.Haziran.2007, 09:21

Evet niye şaşırdın ?Arda çok yetenekli bir oyuncu .150 + Ca olsa kimse bişey diyemez ama Modric'i gözünüzde bu kadar küçültmeyin...

RIDVAN TLM
21.Haziran.2007, 09:25
sasırmıs gıbımı yazmısım...modrıcın abartı oldugunu dusunenlerdenım.....

Sheriff
21.Haziran.2007, 09:26
Evet öyle demek istedim.. Modric'in CA'sı daha yüksektir..

Evet bence öyle demek istedi.

Önümüzdeki sene gerçek Arda'yı izleme fırsatımız olacak, umarım o zaman da iyi performans sergiler de FM'de de iyi olur..

Oyunda iyi bir PA'sı var gelişimini tamamladığında oldukça iyi oluyor.. Dahada yükselecektir zaten bu senede, Ömer abi gerekeni yapar ona..

perpetua
21.Haziran.2007, 10:34

Mehmet Topal'da Modric'i devamli marke etti. Modric top almak icin kendi yari sahasina her gittiginde Mehmet Topal yaninda gidiyor ve Hamit ile Tuncay'in onune geciyordu. Uzatmalarda Hamit ile Tuncay'da Modric'in bos alan bulmamasi icin ugrasti durdu.

Ona ragmen direkten donen topu yaratti. 45 metre ters kanada markaj altindayken bekletmeden adrese teslim pas atti, bir kanada yigilmis defansimizin dengesini bozdu.

Arda'nin hic daha oyle pas attigini, veya benzer hizla topla dripling yaptigini gormedim ben.

Prowler84
21.Haziran.2007, 11:14
Arda'yı överken Modric'ı kötü göstermek ,Modrici överken Arda'yı küçültmek.. ikiside yanlış! Modric zaten yeterince dikkat çekip Premier Lig'e transfer olmuş bir oyuncu,Arda da Modric'ten daha da genç ve potansiyelli bir oyuncu olarak önü açık,umarız iyi yerlere gelir.Fm08'de iki oyuncu arasında uçurum vardı ama yeni datada bu zaten daralmış olucak fazla tartışcak birşey yok.

Onurap
21.Haziran.2007, 23:41
Arda dün formda değildi takım olarakta atak yapamadık zaten..Ama arda modricten daha iyi bi turnuva çıkardı genel olarak bunu kabul etmek gerekir.

kazmavs
21.Haziran.2007, 23:59

arda süperman'mi hermaçta aynı performansı göstersin 3günde bir ma yapıyo adamlar cok noral degilmi.modric'te almanya macındaki gibi degildi aurelio olsa modric bu oynadıgının yarısını oynmazmıydı ayrıca ardanın hiç top kaybını görmedim ben semihin önüne attıgı cok güzelde bi pas var uzatmalarda ardanın şansızlıgı sabriydi onunla iyi paslaşamadı

perpetua
22.Haziran.2007, 00:46
arda süperman'mi hermaçta aynı performansı göstersin 3günde bir ma yapıyo adamlar cok noral degilmi.modric'te almanya macındaki gibi degildi aurelio olsa modric bu oynadıgının yarısını oynmazmıydı ayrıca ardanın hiç top kaybını görmedim ben semihin önüne attıgı cok güzelde bi pas var uzatmalarda ardanın şansızlıgı sabriydi onunla iyi paslaşamadı

Oyuncularin iyi yonlerini yazarken, zayif yonlerini yazmamak sadece gozleri o zayif yonleri gormek istemeyen kisilere mahsustur.

Burada (sadece Galatasaray konusu degil, bir cok arastirma konusunda) gercekten hic arastirma ile bagdasmayan bir hava var. Oyuncularin iyi yonlerini yuceltmeye gelince, herkez ortaya cikiyor. Oyuncularin zayif yonlerini kabul etmeye gelince de kimse ortalikta yok. Benim genelde menfi seyleri yazmamin nedeni, oyuncularin iyi yonlerinin zaten forum sakinleri tarafindan surekli yazilmasi. (tabii bazen rakip takim taraftarlari menfi seyleri kendi takimlarinin gozlukleri ile yaziyor ve kavga cikiyor).

Benim icin bir aliskanliktir 2 tane iyi sey yazarsam, yaninda en azindan 1 tane kotu sey yazmak, veya 2 tane kotu sey yazarsam yaninda en azindan 1 tane iyi sey yazmak. Belki de terazi burcu oldugum icin bilincaltimda yerlesik bir sey bu. Amacim oyunculari kotulemek degil, konu altinda yazilan iltifatlara menfi gorusleri de ekleyerek bir bakima yazismada denge olusturmak. Boylece bundan 3 ay sonra konuya donup tekrar okudugumda oyuncular hakkinda sadece yucelten yorumlari gormemek.

3 gunde bir mac yapip yorulmasi gercegi de zaten yukarida Arda'nin dayanikliliginin, macta en fazla kosan oyunculardan birisi oldugu icin, yuksek olmasi gerektigini yazan kisilerin goruslerini bir miktar curutuyor.

Arda'nin paslarina gelince. Arda hic bir zaman dunya capinda bir pasor olmadi, bence de olmayacak. Arda dar alanda guzel paslar atabilen bir oyuncu evet. Ancak Arda'nin 35-40 metrelik defansi delen paslarina henuz ben sahit olmadim. Bir tane boyle pas atmis olsa bile bu paslarin surekliligi yok, Arda bu paslari atan bir oyuncu degil. O zaman bu tip paslari devamli atabilen bir Modric ile Arda'yi karsilastirmamak gerekli.

RIDVAN TLM
22.Haziran.2007, 02:06
omer abı senın gozunde modrıc dunya starı arda sıradan bı topcu.....sen sole kımle karsılastıralım......
sana gore ardanın teknık ve top surmekten baska ıyı ozellıgı yokmu?
arda eger ıspanyol olsa turnuvadakı performansıyla ca +165 pa+185 olurdu tabıkı bız bunları ıstemıyoruzz ama sende sureklı dusuk bı arda profılı yapacagının sınyalını verıyosun....en azından yorumlarından bunu cıkarıyorum .....

Lionel Andres Messi
22.Haziran.2007, 02:30
omer abı senın gozunde modrıc dunya starı arda sıradan bı topcu.....sen sole kımle karsılastıralım......
sana gore ardanın teknık ve top surmekten baska ıyı ozellıgı yokmu?
arda eger ıspanyol olsa turnuvadakı performansıyla ca +165 pa+185 olurdu tabıkı bız bunları ıstemıyoruzz ama sende sureklı dusuk bı arda profılı yapacagının sınyalını verıyosun....en azından yorumlarından bunu cıkarıyorum .....
o kadar da değil bence ömer abinin kaç mesajını hatırlıorum arda için bizim düşündüğümüz gibi sıradan bir yetenek olmadığını belirtiyor.ona görede gs de sonuca etki edebilecek en önemli oyuncu galatasarayda.

hız hızlanma bir kanat oyuncusu için dribling teknik pas orta açma vs bunun gibi özelliklerin 3 katı daha fazla c.a. ya etki ediyor.malesef ardanın hız hızlanması onun yüksek c.a. lara sahip olmasını engelleyen nedenlerden biri.

ardanın oyunda özellikleri 2 ayağa paylaştırılmış bir şekilde olduğu için özellikleri istediğimiz gibi olmuyor.

benim düşüncem ardanın c.a ve p.a.sı mümkün olduğu kadar arttırılacak önümüzdeki seride.

tanınırlığı artacak fiyatı artacak peşinde avrupa klüpleri olacak.belki düşen özellikleri bile olacak,ama arda oyunda da daha kollektif bir oyuncu olacak.
145 c.a. 170 lerde bir p.a. oalbilir ya da 1 2 puan aşağısı veya yukarısı.

modricin özellikleri ardadan daha farklı modric daha iyi hızlanabiliyor,daha dayanıklı(bence),pasları daha iyi ceza sahsına her geldiğinde yerden iyi ortalar kesebiliyor rahatlıkla.bence mental özellikleri de çok iyi oyun kurucu olarak oynuyor ve mental özellikleri bir adım daha önde ardadan.

ömer abi bence kimsenin gevşememsi için yazdığı mesajları sorgulayıcı araştırmacı ve sıkı bir şekilde tutuyor.

perpetua
22.Haziran.2007, 02:51
ama sende sureklı dusuk bı arda profılı yapacagının sınyalını verıyosun....en azından yorumlarından bunu cıkarıyorum .....

Sinyal aramayi birakin o zaman.

Ben Arda gelisecek yazdim. Ikinci yaridaki performansinin, ilk yaridaki performansindan ne kadar fakli oldugunu yazdim, bir miktar detaylandirdim. 8.0.2'deki profilinin ilk yari performansina dayali oldugunu, ve zayif ayak agirligi yuzunden yetersiz kaldigini yazdim.

Bu mesajinin bir ustunde de ozellikle bu konularda uyeler tarafindan yazilanlarin genelde durumun sadece artilarini goz onune aldigi icin, yorumlara denge saglamak acisindan eksi yonleri yazmak zorunda kaldigimi yazdim.

Daha ne yazayim? Benim yazdiklarimi okumuyorsaniz, veya okudugunuzu anlamiyorsaniz ben de cevap yazmayi birakiyorum.

BeeTLeJuiCe
22.Haziran.2007, 07:39
Galatasaray araştırması hakkında değil ama buraya yazarsam kesinlikle gözünden kaçmayacağını düşündüğüm için buraya yazayım dedim :)

Türk Milli Takımı oyunun başında şu anda Euro 2008'e giden oyunculardan oluşsa daha iyi olur. Çünkü oyunda bi bakıyoruz Mehmet Çakır, Ömer Çatkıç falan çağrılıyor. En azından oyunun başlangıcında şu anki 23 futbolcu yer alsın. Bunun için sanırım reputation ayarı ile oynanıyor. Muhtemelen aklınıza gelmiştir ama ben tekrar dile getirmek istedim. ;)

mkkadi
22.Haziran.2007, 08:30
Daha ne yazayim? Benim yazdiklarimi okumuyorsaniz, veya okudugunuzu anlamiyorsaniz ben de cevap yazmayi birakiyorum.

Senin yazdıklarını okuyoruz ve önem veriyoruz. Evet doğru söylüyosun iyi şeyleri abartma özelliğimiz aşırıya kaçıyor ama eğer sen buraya yazı yazmazsan buranın hiç bir özelliği kalmaz.

Dediklerine gelirse dediğin gibi bi kere Modric yaşının etkisiyle ve daha fazla tecrübesiyle bunlara artı olarak mevkisine olan AMCye uygun özellikleri ile Ardadan daha yüksek olmalı. Zaten Arda böle devam ederse Modricin yaşına geldiği zaman hemen hemen onun kadar olur. 8.0da Modricin PAsı 166 imiş ve iyi oyunuyla yükselmiş. Ardada 8.02de 166 ve o da yükseliyor. Yaş farkı ve bununla gelen tecrübe sayesinde Arda biraz geriden gelecek belki ama gelecek. Ömer abinin de onu en gerçekçi şekilde yansıtmaya çalışacağına eminim.

extensor
22.Haziran.2007, 10:07
bu arada rubin kazan ardaya 20milyon euro önermiş sanıyorum elit kuluplerden biri olsa satılırdı ama rubine arda da gitmeyeceği için satılmayacak modriçle kıyas yapalım oda 20 e gitmişti dimi :D arda mesafeyi kapatıyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ha bu arada 1 sene önce dedimki arda gökdenizden çok daha iyi futbolcu trabzon araştırmasında herkes karşı çıkmıştı iyi futbolcu olmak için 3 büyüklerdemi oynamak gerekiyor denmişti. kanıtlanmış oldu birine aynı takım 7.5 verirken diğerine 20 veriyor

kazmavs
23.Haziran.2007, 00:31
bu arada rubin kazan ardaya 20milyon euro önermiş sanıyorum elit kuluplerden biri olsa satılırdı ama rubine arda da gitmeyeceği için satılmayacak modriçle kıyas yapalım oda 20 e gitmişti dimi :D arda mesafeyi kapatıyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ha bu arada 1 sene önce dedimki arda gökdenizden çok daha iyi futbolcu trabzon araştırmasında herkes karşı çıkmıştı iyi futbolcu olmak için 3 büyüklerdemi oynamak gerekiyor denmişti. kanıtlanmış oldu birine aynı takım 7.5 verirken diğerine 20 veriyor

ardaya 2-3 sene sonra kaç 20'ler verilcek ama biz burda hala 40-50 metre pas veremedigini konuşacagız...

xpoera
23.Haziran.2007, 01:32
kusura bakmayın ama buradaki bir çok kişinin yaptığı şey fanatiklikten başka bir şey değil. araştırmacılar size arda nın 170 pa gibi bir değerde olacağını ve ca sınında iyi olacağını söylüyor fakat hala itiraz ediyorsunuz.
fiziksel özellliklerin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen çok kişi var sanırım.

en iyisi araştırmacıların pa kriterlerini sabit bir konu yapması ve herkesin orayı okuması, ona göre tartışması olacak sanırım.

LadroN
23.Haziran.2007, 04:29
Bence Arda Şu andaki seviyesiyle ingiltere liglerinde falan oynayamaz arda teknik olarak gerçekten iyi bir oyuncu mental olarak ta iyi ama fiziksel özelikleri kötü bir oyuncu düşünün türkiye liginde bile fiziksel özellikleri vasat olan bir oyuncu acaba arda ingiltereye gitse sakatlıktan kurtulabilirimi bence ikinci emre belözoglu gibi olur 5 maçta bir sakatllanır bence arda da teknik ve mental özelilkler ayrıa ca da bir miktar daha artış yapılırsa yerinde olur bende ardanın şu anda yarattığı izlenim bu isterseniz katılırsınız isterseniz katılmassınız bence ist.bld den gelen aydın ylmaz daha iyi bir futbolcu olur demedi demeyin
http://forum.turksportal.net/vb/images/statusicon/user_online.gif http://forum.turksportal.net/vb/images/buttons/report.gif (http://forum.turksportal.net/vb/report.php?p=1160225) http://forum.turksportal.net/vb/images/misc/progress.gif

Belgorth
23.Haziran.2007, 05:51
Arda fizik olarak ufak ve bu nedenle ikili mücadelelerde zayıf bir futbolcu evet ama kimse Arda fizik olarak zayıf demesin rica edeceğim. bu adam fizik olarak birçok kişiyi katlayacak kadar iyi. sizin bahsetiğiniz natural fitness, evet bu özellik Arda da 12-13 seviyelerinde ama balance, agility, stamina ve strenght en az 15-16 seviyelerinde. hatta özellikle stamina 18-19 diyebilirim. bunu son yapılan maçlara bakarak görebilirsiniz. her maç minimum 11 km koşan bir insana fizik olarak zayıf demek abesle iştigal olabilir ancak. fiziksel olarak küçük bir oyuncu olabilir ama fizik olarak zayıf değildir Arda.

Onurap
23.Haziran.2007, 06:37
Bence Arda Şu andaki seviyesiyle ingiltere liglerinde falan oynayamaz arda teknik olarak gerçekten iyi bir oyuncu mental olarak ta iyi ama fiziksel özelikleri kötü bir oyuncu düşünün türkiye liginde bile fiziksel özellikleri vasat olan bir oyuncu acaba arda ingiltereye gitse sakatlıktan kurtulabilirimi bence ikinci emre belözoglu gibi olur 5 maçta bir sakatllanır bence arda da teknik ve mental özelilkler ayrıa ca da bir miktar daha artış yapılırsa yerinde olur bende ardanın şu anda yarattığı izlenim bu isterseniz katılırsınız isterseniz katılmassınız bence ist.bld den gelen aydın ylmaz daha iyi bir futbolcu olur demedi demeyin
http://forum.turksportal.net/vb/images/statusicon/user_online.gif http://forum.turksportal.net/vb/images/buttons/report.gif (http://forum.turksportal.net/vb/report.php?p=1160225) http://forum.turksportal.net/vb/images/misc/progress.gif

aydın iyi bir futbolcu ama abartmayın yahu kaç maç izlediniz adamı şişiriyosunuz bu kadar..Arda kadar olmasına imkan yok ardadan tek üstün özelliği hızdır..Ayrıva arda sakatlanmıyor kolay kolay mre premier ligde değil heryerde sakat karşılatırmak hiç mantıklı değil..

PesimiSTyLa
23.Haziran.2007, 06:38

Arda ingiltere de cok rahat oynar. İtalya deseydin bi nebze anlardım; çünkü sert savunma, sert futbol orada oynanıyor. İngiltere o kadar degil. İngilterede genellikle teknik özellikler önplanda oluyor ki bu da Arda da mevcut.

RIDVAN TLM
23.Haziran.2007, 06:53
rosıcky nınde ahım sahım bı fızıgı yok ama oynuyo ıngıltere lıgınde.....
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
hatta fabregasında harıka bı fızıgı yok....

LadroN
23.Haziran.2007, 08:04
herkesin düşüncesine saygı duyarım benim düşüncem bu ayrıca aydını kaç kere izleidiniz sorusuna gs tv deki paf maçları ve yetebildği kadar özet goruntuleri ni seyrediyordum sonuçta
ben ne kadar kanıt sunsam da siz benim görüşlerime ben ne kadar kanıt sunsam da ben sizin görüşlerine inanmıyacagım tartışmanın alemi yok ben yalnızca aydın sakatlanmazsa ve skibbe oynatırsa arda kadar iyi futbolcu olabilr diyorum

LaVioRtH_cL
23.Haziran.2007, 08:14
bence de aydın en az arda kadar iyi bir futbolcu. arda, aydın'ın yaşındayken bu kadar parlak bir geçmişi yoktu herhalde. aydın'ın milli maçlarını mı sayayım, şampiyonluğu kurtarmalarını mı? arda ise bence manisa'dan gelene kadar hiçti.

bu arada fizik olarak kendini çok toparlamış, bu gayet iyi. malum galatasaray'da sağ kanatta eksikler var, skibbe'de gençlere yer vermeyi sever, sonuç olarak aydın bu sene oynar ve taraftarın sevgilisi olur diyorum ben.

extensor
23.Haziran.2007, 09:57
beyler burası kim daha iyi futbolcu kim daha kötü futbolcu konuşma yerimi kim hangi ligde oynar kim oynayamaz yerimi. bir sürü mesaj yazmışsınız şöyle araştırmayla ilgili olanını göremedim bi rane var ordada arkadaşım demişki ardanın dayanıklılığı 18-19 olur ee o zaman ambrosinin kaç olur 56 mı olur kıyas yapalım beyler o şekilde mantığa uyduralım bide bende çok yazdım ama sayfalardır arda konuşuyoruz ee yeter artık bu konu araştırmaya zarar veriyor ben size söz veriyorum yeni oyundaki arda herkesi tatmin edecek

kırıcı bir cevap yazdıysam haddimi aştıysam affola umarım anlaşmışızdır

Prowler84
23.Haziran.2007, 10:41
Arda ve 18-19 dayanıklılıkmı? Ne yapıyorsunuz arkadaslar.Hadi iyi yönlerini abartmayı bi derece anlarım,çok iyi olmadıgı yönleri de abartmaya başlarsak bu işin sonu kötü :)

Arda son sezonda stamina anlamında gelişim gösterdi.Natural Fitness özelligininde kötü oldugunu düşünmüyorum ama bu özellik maç kondisyonuna da etki eden,bir oyuncu için çok önemli ve tam olarak kestirmesi zor bir özellik o yüzden bizlerin fikrinden cok ömer abinin bu konudaki fikrini merak ediyorum.
Stamina için max. 15 , natural fitness için 13-14 benim düşüncem ama özellikle natural fitness hakkında şefimizin fikirlerini merak ediyorum çünkü herkesin kolay kolay degerlendiremeyecegi bir özellik bu.

Onurap
23.Haziran.2007, 18:39
Arda ligdede euro 2008 deki dayanıklılığı ve çalışma oranını gösterirse stamina 13 work rate 14-15 olur bence..

Her026
23.Haziran.2007, 23:58
beyler burası kim daha iyi futbolcu kim daha kötü futbolcu konuşma yerimi kim hangi ligde oynar kim oynayamaz yerimi. bir sürü mesaj yazmışsınız şöyle araştırmayla ilgili olanını göremedim bi rane var ordada arkadaşım demişki ardanın dayanıklılığı 18-19 olur ee o zaman ambrosinin kaç olur 56 mı olur kıyas yapalım beyler o şekilde mantığa uyduralım bide bende çok yazdım ama sayfalardır arda konuşuyoruz ee yeter artık bu konu araştırmaya zarar veriyor ben size söz veriyorum yeni oyundaki arda herkesi tatmin edecek

kırıcı bir cevap yazdıysam haddimi aştıysam affola umarım anlaşmışızdır
Aslında bu 20 rakamı az kalıyor.SI bunu 30 yapsa daha iyi.Yani değerlendirmeleri 30 üzerinden yapsak.Araştırmaya bir etkisi olmayacak ama söyleyeyim dedim.

extensor
24.Haziran.2007, 00:48
haklı olabilirsin mesela düşünüyorum bazen deco pas 20 alex pas 20 hagi pas 20 herkes 20 yani bunu ayırt etmek için 99 üzerinden verilse daha iyi olur mesela alex 93 hagi 95 deco 97 olur ayırt etmek daha kolay olur mesela kafa 20 bir sürü adam var ama dünyanın en iyi kafa vuranı klosedir ayırt etmek için klose 99 olur diğerleri daha aşağı gelir

bunları 20 üzerinden hesaplamak dediğim gibi bazılarına hakettiği değerleri verememeyi gerektiriyor

perpetua
24.Haziran.2007, 01:40
haklı olabilirsin mesela düşünüyorum bazen deco pas 20 alex pas 20 hagi pas 20 herkes 20 yani bunu ayırt etmek için 99 üzerinden verilse daha iyi olur mesela alex 93 hagi 95 deco 97 olur ayırt etmek daha kolay olur mesela kafa 20 bir sürü adam var ama dünyanın en iyi kafa vuranı klosedir ayırt etmek için klose 99 olur diğerleri daha aşağı gelir

bunları 20 üzerinden hesaplamak dediğim gibi bazılarına hakettiği değerleri verememeyi gerektiriyor

20 uzerinden biz not veriyoruz. Bunu oyun kendisi farklilik yaratmak icin daha buyuk bir skala'ya ceviriyor.

1-20 derecelerinde yeterince karsilastirma anlaminda gorus farkliligi yasiyoruz. 0-99 arasi olursa neler yasariz bilemiyorum.

20'yi gelmis gecmis en ust %5, 19'u en ust %10 vs. vs. olarak gormek en dogrusu. Boylece oyuncular arasinda ufak farkliliklar varsa ayni ozellik degerini almalari, gozle gorulur farkliliklar oldugunda farkli degerleri almalari en dogrusu.

Ancak maalesef SI'in mac motorundaki zaaflar yuzunden zaman zaman oyuncular arasindaki farkliliklari abartmak zorunda kaliyoruz arastirmacilar olarak. Mesela bir Ingiltere liginde buyuk takimlarin disindaki takimlarin sampiyon olmasinin onune gecmek icin, en iyi takimlardaki oyuncular ile bir alt kademedeki oyuncular arasinda buyuk farkliliklar yaratiliyor. Bu farkliligi yaratirken buyuk takimlarin yedekleri abartiliyor, nispeten kucuk takimlarin da en iyi oyunculari buyuk takimlarda abartilmis yedeklerin ustune cikabilmesi icin abartiliyor.

extensor
24.Haziran.2007, 02:34
Ancak maalesef SI'in mac motorundaki zaaflar yuzunden zaman zaman oyuncular arasindaki farkliliklari abartmak zorunda kaliyoruz arastirmacilar olarak. Mesela bir Ingiltere liginde buyuk takimlarin disindaki takimlarin sampiyon olmasinin onune gecmek icin, en iyi takimlardaki oyuncular ile bir alt kademedeki oyuncular arasinda buyuk farkliliklar yaratiliyor. Bu farkliligi yaratirken buyuk takimlarin yedekleri abartiliyor, nispeten kucuk takimlarin da en iyi oyunculari buyuk takimlarda abartilmis yedeklerin ustune cikabilmesi icin abartiliyor.
öyle olması lazım zaten bizde öyle yapmalıyız
ben bir oyun açıyorum 10 senede 6-7 farklı takım şampiyon oluyor
önümüzdeki 10 sene 6-7 farklı takım şampiyon olsun gerçek hayatta bende bikini giycem
yani bu bir değil iki değil her zaman böyle oluyor önümüzdeki 10 yıla ihtimal verelim 4 kez fener olur 4 kez galatasaray olur veya biri 5 kez olur 1 kere beşiktaş şampiyon olursa olur benim oyunlarda kayserispor 3 kez şampiyon oluyor trabzon yine öyle gençlerbirliği bile şampiyon oluyor

perpetua
24.Haziran.2007, 02:48
öyle olması lazım zaten bizde öyle yapmalıyız
ben bir oyun açıyorum 10 senede 6-7 farklı takım şampiyon oluyor
önümüzdeki 10 sene 6-7 farklı takım şampiyon olsun gerçek hayatta bende bikini giycem
yani bu bir değil iki değil her zaman böyle oluyor önümüzdeki 10 yıla ihtimal verelim 4 kez fener olur 4 kez galatasaray olur veya biri 5 kez olur 1 kere beşiktaş şampiyon olursa olur benim oyunlarda kayserispor 3 kez şampiyon oluyor trabzon yine öyle gençlerbirliği bile şampiyon oluyor

8.0.2'de Bursa'nin sampiyonluk icin bastirdigini gordum.

Ama ne Trabzon ne de Kayseri 4. siranin ustune cikamadilar 7 sezonda. Genclerbirligi ise kume dustu.

Bu gozlemlerin 8.0.2'de mi yoksa eski surumlerde mi?

Bu arada tabii benim Ingiltere ligi ile ilgili yazdigim ilk 1-2 sezon icin gecerli. Bir kac sezon ilerledikten sornra Chelsea'nin 13. sirada bitirmesi, Tottenham'in sampiyon olmasi, Man Utd'in 7. bitirmesi gibi seyler Ingiliz liglerinde de pekala goruluyor.

tombul taho
24.Haziran.2007, 03:38
8.0.2'de Bursa'nin sampiyonluk icin bastirdigini gordum.
Ömer abibiliyorum pek yeri değil aslında ama sen bunu söylemişken söylemeden edemeyeceğim;
Bursa şampiyonluk için bastırmıyor abi. adamlar direkt şampiyon oluyor. Yani Bursa'nın bu kadar güçlü yapılması biraz fazla olmuş bence.

perpetua
24.Haziran.2007, 04:21
Ömer abibiliyorum pek yeri değil aslında ama sen bunu söylemişken söylemeden edemeyeceğim;
Bursa şampiyonluk için bastırmıyor abi. adamlar direkt şampiyon oluyor. Yani Bursa'nın bu kadar güçlü yapılması biraz fazla olmuş bence.

Evet.

Acikca soylemek gerekirse, baslarinda duzgun bir yonetim olsa 3 buyuklerden sonra Sampiyonluga oynama potansiyeli en buyuk olan takim belki Bursa. Hem yetenekli genc oyunculari var. Hem de finansal acidan iyi bir potansiyelleri var.

Bursa saniyorum ki gercekte yonetildiginden biraz fazla iyi yonetiliyor oyunda.

Her026
24.Haziran.2007, 04:41
Bendede bazen şampiyonluğa oynadığı oluyor Bursanın.

hp-fm-gs
24.Haziran.2007, 05:42
Elin adamı Barnetta için 178 set P.A veriyor. Arda bu seviyede bir oyuncu olamaz mı ileride acaba ?

Prowler84
24.Haziran.2007, 06:38
Elin adamı Barnetta için 178 set P.A veriyor. Arda bu seviyede bir oyuncu olamaz mı ileride acaba ?

Kimmiş acaba bu elin adamı :p resmi araştırma ekibinden biri olmadıgı kesin :) Çünkü Barnetta'nın böyle bir set pa degeri yok,almanların öyle bir p.a. verme düşünceleri de yok

Barnetta'nın pa'sı zamanında -9 olarak girilmişti.Yaşının artık oyuncuya set pa girilmesini gerektirdigini düşünen alman araştırma ekibi FM 2009 için 163 gibi bir deger düşünüyordu hatırladıgım kadarıyla.

Arda'da yeterince konusuldu uzatmaya gerek yok.

xpoera
24.Haziran.2007, 15:26
hazır taraftar konusu açılmışken hep merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum perpeuta abi.

editör de kulüp alanında stadyum a girince "hardcore fans percentage" diye bir şey var. nedir bu, ne işe yarar?

perpetua
24.Haziran.2007, 17:08
hazır taraftar konusu açılmışken hep merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum perpeuta abi.

editör de kulüp alanında stadyum a girince "hardcore fans percentage" diye bir şey var. nedir bu, ne işe yarar?

Hic bir ise yaramiyor. Bu oyun ile gelen editor'de uzun suredir duran, ancak veritabaninda yok. Dikkat ederseniz zaten hic bir takim icin bunun degeri 0'dan farkli degildir.

perpetua
24.Haziran.2007, 23:34
Konu gittikce Galatasaray arastirmasindan disariya dogru cikiyor. Buna dur demenin zamani geldi.

Edit: Tekrar ediyorum. Konumuz hangi taraftar, hangisini dover degil. Galatasaray arastirmasi. Konuyu devam ettirmek isterseniz forumun baska bolglerine yonelmenizi tavsiye ederim.

RIDVAN TLM
25.Haziran.2007, 06:05
oyuncu fıyatlarında bı degısım oldumu acaba ?servet,mehmet topal gıbı oyuncuların....bıde bı takımda ca ıcın verılebılecek en yuksek deger gs ıcın kac?bu degerr belırlenırken takımdakı en yuksek ca ya sahıp oyuncuyamı bakılıyo?mesela 158 lıncoln ....gs de en yuksek 158 mı verılebılır?

perpetua
25.Haziran.2007, 06:25
oyuncu fıyatlarında bı degısım oldumu acaba ?servet,mehmet topal gıbı oyuncuların....bıde bı takımda ca ıcın verılebılecek en yuksek deger gs ıcın kac?bu degerr belırlenırken takımdakı en yuksek ca ya sahıp oyuncuyamı bakılıyo?mesela 158 lıncoln ....gs de en yuksek 158 mı verılebılır?

Fiyatlari oyun kendisi belirliyor bir cok farkli faktoru goz onune alarak.

Pozisyon, World Rep, Current Rep, Yas, Kulup vs. vs.

03Gs1905
25.Haziran.2007, 08:11
Oğuz Şabankay 1 sezonluğuna Eskişehirspor'a kiralandı.
http://www.eskisehirspor.org/haberdetay.asp?id=619

Prowler84
25.Haziran.2007, 08:21
Oğuz Şabankay 1 sezonluğuna Eskişehirspor'a kiralandı.
http://www.eskisehirspor.org/haberdetay.asp?id=619

evet ama hazırlık kampında degerlendirilip sonra gerekirse gönderilmeliydi bence.Oguz'da zamanın efsane gençlerinden, bitürlü yeterince geliştigini göremiyoruz bu Özgürcan,Cafercan,Oguz tayfasının :)

anilton
25.Haziran.2007, 08:30
evet ama hazırlık kampında degerlendirilip sonra gerekirse gönderilmeliydi bence.Oguz'da zamanın efsane gençlerinden, bitürlü yeterince geliştigini göremiyoruz bu Özgürcan,Cafercan,Oguz tayfasının :)

Oğuz'u bunlardan ayrı tutmak lazım.Çünkü Oğuz;Cafercan ve Özgürcan kadar şans bulamadı.V.Manisa'da kümede kalma derdinden ve Uğur,Selçuk gibi iki kaliteli isimden dolayı yeterli şansı vermedi Oğuz'a.Eğer Eskişehir yeteri kadar forma verirse hem Eskişehir,hem G.Saray hemde Türk futbolu için çok yararlı olacaktır.Oğuz 2-3 yıla kalmaz G.Saray'ın beyni olur kanaatindeyim...

R00T3RR00R
25.Haziran.2007, 23:24
Nonda'nın hava toplarındaki hakimiyeti ve bitiriciliği konusunda şüphelerim var. Ayrıca Lincoln'de çok sıradan bir AMC olmuş. En azından Karar verme, teknik, orta açma gibi şeyler yükseltilebilir. GS maçlarını izliyorsanız, eğer Lincoln oynuyorsa topların ne kadar doğru yerlere gittiğini görebilirsiniz.

RIDVAN TLM
26.Haziran.2007, 02:49
R00T3RR00R lıncolnmu sıradan amcmı olmus.....158 ca ve ozellıklerı cok yerınde konsantrasyon harıcc 3-4 puan dusurulmelı .....bence lıncolnun hız 14-hızlanma 16 da bırazz fazla o kadar hızlı oldugunu goremedım....

Defuser
26.Haziran.2007, 03:43
R00T3RR00R lıncolnmu sıradan amcmı olmus.....158 ca ve ozellıklerı cok yerınde konsantrasyon harıcc 3-4 puan dusurulmelı .....bence lıncolnun hız 14-hızlanma 16 da bırazz fazla o kadar hızlı oldugunu goremedım....

Yanılmıyorsam PA 170. Sıradanlıktan biraz fazlaca iyi yani Root ;;)

extensor
26.Haziran.2007, 05:59
pa futbolcular belli bir yaşı aştıktan sonra hiç ama hiç işe yaramıyor belki 1 milyon kez söylenmiştir bu bilgi

xpoera
26.Haziran.2007, 06:53
şu sabri yi hiç sevmiyorum arkadaş yahu.. istediği kadar orta yapsın, asist yapsın, bilmem ne yapsın. bir kere doğru pozisyon alamadı adam. pozisyon alması mutlaka çok düşük olmalı.

PesimiSTyLa
26.Haziran.2007, 07:42
Bouzid ile sözleşme karşılıklı fesh edildi. Resmi siteden duyuruldu..
------------
Kamuoyuna Duyuru

Profesyonel futbol takımı oyuncularımızdan Ismael Bouzid ile olan sozleşmemiz karşılıklı olarak feshedilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur

Galatasaray Futbol AŞ.

Belgorth
26.Haziran.2007, 09:20
Arda ve 18-19 dayanıklılıkmı? Ne yapıyorsunuz arkadaslar.Hadi iyi yönlerini abartmayı bi derece anlarım,çok iyi olmadıgı yönleri de abartmaya başlarsak bu işin sonu kötü :)

Arda son sezonda stamina anlamında gelişim gösterdi.Natural Fitness özelligininde kötü oldugunu düşünmüyorum ama bu özellik maç kondisyonuna da etki eden,bir oyuncu için çok önemli ve tam olarak kestirmesi zor bir özellik o yüzden bizlerin fikrinden cok ömer abinin bu konudaki fikrini merak ediyorum.
Stamina için max. 15 , natural fitness için 13-14 benim düşüncem ama özellikle natural fitness hakkında şefimizin fikirlerini merak ediyorum çünkü herkesin kolay kolay degerlendiremeyecegi bir özellik bu.

Ambrosini mi? Bana arka arkaya 3 maç 11 km koştuğunu gösterin ben futboldan zerre kadar anlamıyorum diyeceğim. Bu kadar çok koşan ve bunun devamlılığını gösteren birisine kalkıp 13 stamina yeterli diyorsanız da bu sizin ayıbınız olur kanaatimce. Ayrıca oyunda bakın bakalım stamina 13 olan bir oyuncu 3 günde bir maç yapıp 3. maçta sakatlanıyor mu sakatlanmıyor mu?

Bence siz gerçekçi olacağım takıntısıyla gerçekleri de görmezden gelmeye başlıyorsunuz yavaş yavaş. Tabi araştırmacı da sizsiniz, dataları gönderecek kişi de ama benim stamina 19'dur söylemimi dikkate almayacak, üstüne de böyle yorumlar yapacaksanız buraya "Galatasaray Araştırması" diye bir başlık açmayın çok daha iyi olur. "Ben birikmişim sana patladı" diye bir açıklama da kabul etmem, adam gibi bir şey söyledim, fikrimi paylaştım adam gibi cevap beklerim, kimsenin günah keçisi ya da şamar oğlanı değilim.

extensor
26.Haziran.2007, 09:35
Ambrosini mi? Bana arka arkaya 3 maç 11 km koştuğunu gösterin ben futboldan zerre kadar anlamıyorum diyeceğim. Bu kadar çok koşan ve bunun devamlılığını gösteren birisine kalkıp 13 stamina yeterli diyorsanız da bu sizin ayıbınız olur kanaatimce. Ayrıca oyunda bakın bakalım stamina 13 olan bir oyuncu 3 günde bir maç yapıp 3. maçta sakatlanıyor mu sakatlanmıyor mu?

Bence siz gerçekçi olacağım takıntısıyla gerçekleri de görmezden gelmeye başlıyorsunuz yavaş yavaş. Tabi araştırmacı da sizsiniz, dataları gönderecek kişi de ama benim stamina 19'dur söylemimi dikkate almayacak, üstüne de böyle yorumlar yapacaksanız buraya "Galatasaray Araştırması" diye bir başlık açmayın çok daha iyi olur. "Ben birikmişim sana patladı" diye bir açıklama da kabul etmem, adam gibi bir şey söyledim, fikrimi paylaştım adam gibi cevap beklerim, kimsenin günah keçisi ya da şamar oğlanı değilim.

o zaman yat uyu insanlara kendini güldürme

perpetua
26.Haziran.2007, 10:09

1. Usluba dikkat.

2. 11km kosan lafi hikaye. Arda 11km kosmadi, 11 km hareket etti. Bunun icinde kosmak da var, yurumek de, yavas hizla kosmak da var, sprint atmak da. Futbol'dan anlayip anlamamani bilmem ama bu medyatik 11km kosma istatistiginin icerigini bilmek gerekli yorum yapmak icin.

3. Arda top ayaginda olmadigi zamanlarda veya topun pesinden kosmadigi zamanlarda cok hareketli bir oyuncu. Bunu hep kosarak yapan bir oyuncu degil. Zaman zaman ters kanada yardima gider, zaman zaman top almak icin ortaya gelir ancak bunu kosarak yapan bir oyuncu degil. Hareketli bir oyuncu ama 90 dakika kosup, daha sonra bir 90 dakika daha oynayabilecek dayanikligia sahip bir oyuncu degil.

4. Arda'ya pres yapma gorevi verildiginde Arda'nin yorulmasi ve etkisizlesmesi gozlemledigimiz bir sey. Zaman zaman da bu nedenle Arda'nin topun pesinden kosmadigini, dinlendigini gormemiz mumkun. Yani oyunda Arda'ya 90 dakika pres gorevi verememeniz gerekli. Bu nedenle de Arda icin stamina'nin 13 civari olmasi mantik disi degildir.

Belgorth
26.Haziran.2007, 16:49
Ne varmış benim üslubumda anlamadım. Ben, "Bana adam gibi cevap verin, ben adam gibi fikrimi söylüyorum." diyorum, sizin görev veridiğiniz adamın 2 mesaj üstteki cevabına bakın. Üslubu kötü olan ben miyim başkası mı şimdi? Ama uyarıyı ben alıyorum "Üsluba dikkat." diye. Bunun anlamı nedir yani? Profesyonel futbolculuk da profesyonel hakemlik de yaptığımı belirteyim, ucundan kıyısından anlarım futboldan yani. Eksper olduğumu iddia etmiyorum ama az buçuk bir şeyler biliyorumdur herhalde bu kadar sene bilfiil içinde bulunduğum için.

11 km hareket etmek olsun, 90 dakika kaç futbolcu hareket ediyor bu kadar allahınızı severseniz? Gattuso ya da eski performansında bir Linderoth gibi maç başına 14-15 km hareket eden ekstrem adamları saymazsanız bu mükemmel bir mesafe. Bu adamlara 20 veriliyorsa şayet bu konuda 11 km hareket eden adam da 17-19 arası bir değeri hakediyordur. Bir adam 90 dakikada 11 km mesafe katediyor ve bunu 3-4 günde bir yapabiliyorsa stamina 13 komik kalıyor. Diğer yandan ben formasyon olarak da istatistikçiyim, üniversitede istatistik okudum, adı 11 km koşmak olarak geçtiği için öyle kullanıyorum, yoksa içeriğini çok çok iyi biliyorum zaten.

Bu konuda bir yorumum yok açıkcası, zira 90 dakikasının hemen ardından bir 90 dakika maç yaptığını görmedim ancak bu kadar yardıma giden, ters koşular yapıp rakibin alanını daraltan bir adam için bir alt başlıkta pres yapmıyor demişsiniz ya, bunu yadırgadım. Pres yapmak sadece adam basmak anlamına mı geliyor? Rakibin pas verecek alanını daraltmak, birebir olarak adama basmadan da pres yapmaktır. Ve Arda bunu her maç yapıyor. Arda'nın yetenekleri arasında birebir adama basmak olmayabilir ama dediğim gibi bu pres yapmadığı anlamına gelmez. Birebir adama bastığında formu düşüyor olabilir ama bu fiziksel olarak olmak durumunda da değil, bir insan mental olarak da kendisine verilen görevi yapamadığında konsantrasyonu ve formu düşer. Açıkcası ben 2. söylediğim olduğuna inanıyorum bahsettiğiniz şeyin nedeni olarak. 4. şıkkınıza da burada fikrimi söylemiş oldum zaten, uzatmaya gerek yok.

Her026
26.Haziran.2007, 18:06
şu sabri yi hiç sevmiyorum arkadaş yahu.. istediği kadar orta yapsın, asist yapsın, bilmem ne yapsın. bir kere doğru pozisyon alamadı adam. pozisyon alması mutlaka çok düşük olmalı.
Sevip sevmemen önemli mi Galatasaray Araştırması için ? Sana antipatik gelmesi birşeyi değiştirmiyor ben seviyorum.Sabri kararlar özelliği kaç bilmiyorum ama baya düşük olmalı.Mesela Almanya maçında 92. dkda topu defansa götürdü geneldede yanlış kararlar veriyor.Determination özelliği yüksek olmalı diye düşünüyorum.Yaratıcılık 12 idi sanırsam 10 seviyesine çekilebilir.Ters ayağını kullanmaktan çekinir ppm'si eklenebilir.
Bu arada belki bana düşmez ama söylemek istedim Belgorthun üslupunda kötü birşey göremedim.Ama extensor '' o zaman yat uyu insanlara kendini güldürme'' demiş.Ayıp etmiş biraz sonuçta söyleyebilir görüşlerini yapıp yapmamak sizin işiniz.Katılmıyorum diyip geçebilirdi extensor.

xpoera
26.Haziran.2007, 19:47
@Her026

milli maçtan hemen sonra o anki duygularla,sinirle yazılmış bir yazı..
öyle olmasa bile ben buraya keyfimden değil sabrinin pozisyon alma eksiliğini söylemek için yazdım. zaten karı kaşını kara gözünü sevecek, sevmeyecek değilim. oyunundan bahsediyorum. bununla birliktede istediğim herhangi bir şeyide söylerim, yazmamın ana nedeni belli. çok konuşunca fazla yazıyorsa ayrı tabi..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
edit:: karı kaşını yazmışım haha, kara olacak yanlış anlaşılır falan.:icon_redface:

Defuser
26.Haziran.2007, 20:45
Arda'nın dayanıklılığının 18-19 seviyesinde olmadığı aşikar Belgroth. Maksimum 15-16 olur, 14 şimdiki seviyesine uygundur diye düşünüyorum bir izleyici olarak. İsviçre maçındaki vuruşu hiç de yorgunca yapılmış bir vuruş değil, daha önce de dile getirildi bir kanıt olarak.

Bana da düşmez ancak extensor'un üslubu Belgroth'unkinden daha kötü Ömer abi. Saygılarımla..

RIDVAN TLM
26.Haziran.2007, 20:47
bencede 14 -15 tırr ....ancak zaten pa sı yuksek oldugundan oyunda 4-5 ay gıbı bı surede bu ozellıklere ulasacaktır...omer abı ondan 13 vermıs olabılır ama 14 e baglasak cunku arda eskıden 60 dk yı zor cıkarırdı sımdı eskısıne gore daha fazla kosuyo ve 90 dk yı cıkarabılıyo....hatta defanstan kosup son dakıka ılerde topu ayagına alıp 2 kısıyı gecıyo ve sert bı vurusla gol atabılıyo

extensor
26.Haziran.2007, 21:16
Ne varmış benim üslubumda anlamadım. Ben, "Bana adam gibi cevap verin, ben adam gibi fikrimi söylüyorum." diyorum, sizin görev veridiğiniz adamın 2 mesaj üstteki cevabına bakın. Üslubu kötü olan ben miyim başkası mı şimdi? Ama uyarıyı ben alıyorum "Üsluba dikkat." diye. Bunun anlamı nedir yani? Profesyonel futbolculuk da profesyonel hakemlik de yaptığımı belirteyim, ucundan kıyısından anlarım futboldan yani. Eksper olduğumu iddia etmiyorum ama az buçuk bir şeyler biliyorumdur herhalde bu kadar sene bilfiil içinde bulunduğum için.

11 km hareket etmek olsun, 90 dakika kaç futbolcu hareket ediyor bu kadar allahınızı severseniz? Gattuso ya da eski performansında bir Linderoth gibi maç başına 14-15 km hareket eden ekstrem adamları saymazsanız bu mükemmel bir mesafe. Bu adamlara 20 veriliyorsa şayet bu konuda 11 km hareket eden adam da 17-19 arası bir değeri hakediyordur. Bir adam 90 dakikada 11 km mesafe katediyor ve bunu 3-4 günde bir yapabiliyorsa stamina 13 komik kalıyor. Diğer yandan ben formasyon olarak da istatistikçiyim, üniversitede istatistik okudum, adı 11 km koşmak olarak geçtiği için öyle kullanıyorum, yoksa içeriğini çok çok iyi biliyorum zaten.

Bu konuda bir yorumum yok açıkcası, zira 90 dakikasının hemen ardından bir 90 dakika maç yaptığını görmedim ancak bu kadar yardıma giden, ters koşular yapıp rakibin alanını daraltan bir adam için bir alt başlıkta pres yapmıyor demişsiniz ya, bunu yadırgadım. Pres yapmak sadece adam basmak anlamına mı geliyor? Rakibin pas verecek alanını daraltmak, birebir olarak adama basmadan da pres yapmaktır. Ve Arda bunu her maç yapıyor. Arda'nın yetenekleri arasında birebir adama basmak olmayabilir ama dediğim gibi bu pres yapmadığı anlamına gelmez. Birebir adama bastığında formu düşüyor olabilir ama bu fiziksel olarak olmak durumunda da değil, bir insan mental olarak da kendisine verilen görevi yapamadığında konsantrasyonu ve formu düşer. Açıkcası ben 2. söylediğim olduğuna inanıyorum bahsettiğiniz şeyin nedeni olarak. 4. şıkkınıza da burada fikrimi söylemiş oldum zaten, uzatmaya gerek yok.

ya şu ambrosinin 3 maç üst üste 11 km koştuğunu göster futboldan anlamadığımı kabul edeceğim dedin ya inan italyanca bilsem ve biraz üşengeç olmasam gösteririm sana

hem şimdi euro2008 de oynanan futbolla lig maçında oynanan futbol birmidir arda orda kendisini pazarlıyor ve Türkiye formasıyla Fatih Terim gazıyla oynuyor hem bakarsan herkes 11 e yakın koşmuş hamit 14km koşmuştu hırvat maçında

geçen senede arda çıktğında o ters çalımları falan ardayı kimse tanımazken arda bu seneden çok daha yetersiz bir futbolcuydu dayanıklılığı 7-8 seviyelerindeydiki buda oyundan kopmasına yani consantrasyonunun düşmesine neden oluyordu.

arda bu yaz döneminden itibaren dayanıklılık üzerine çok çalıştı ve nefes kontrol etme dersleri aldı ömer abininde dediği gibi sağa sol deprase olmalar falan başladı ve kendini dinlendirmeyi öğrendi en büyük artısıda bekini kovalamayı bilen bir kanat oldu mesela bunu kazım kazım da göremeyi ama arda bekini kovalar hatta son şampiyonluk maçlarından galatasaray fenerbahçe maçında gökhan gönülü bile o kanattan çıkarmamıştı

taktir edersinizki bir futbolcu bir önceki sene 8 ken bir sonraki sene 18 olamaz fizik kurallarına aykırı ki zaten o boyutta değil
arda 19 olursa mehmet topal 33 falan olur kıyas yapın beyninizde arda 19 olursa servet 37 olur linderoth 40 olur arda bu adamlara yaklaşabilecek boyuttamıdır sabri 45 olur

onun için diyorum hani bişeyi biliyorsanız istediğiniz kadar ukalalık yaparak yazabilirsiniz teşekkür eder okuruz bilgileniriz ama bilmediğiniz bişeyi yazarkan ahkam kesmeyede kalkarsanız komik olur yani

Onurap
26.Haziran.2007, 21:26
13 iyidir.. :D

extensor
26.Haziran.2007, 21:57
birde o koşular aman aman dayanıklılığı ifade etmmiyor bakıyorsun mesela alex her maç 10 kim koşmuş ... ?
nereye koşmuş 8 kilometre yürümüş top almak için gezinmiş sahada oda her maç 10 km koştu diye 17-18 verelimmi olurmu olmaz

şimdi bide şu var bakıyorsun o istatistiğe alt sınır 7 km üst sınır 10 km falan oluyor pek fark yokki atıyorum stoper dar bi alanda oynuyor koşuşturamıyo ordan oraya 7 koşuyor santrafor var bide mesela tek oynuyor geniş alan ordan oraya yürüyor 10 koşmuş oluyor

bilmem anlatabildimmi yanlış anlama kardeş bunun senin hakem olmanla futbolculuk yapmanla hele hele istatistik okumanla hiç alakası yok biraz kıyas biraz daha fazla futbol maçı bu kadar

RIDVAN TLM
26.Haziran.2007, 22:10
bıde mehmet topala defansta oynama ozellıgı eklenecekmı?eklenecekse kesınlıkle 13 ıle 15 arasında bı rakam verılebılır dıye dusunuyorum hatasızz oynadı hatta dardaneldede stoper olarak oynadı dıye bılıyorum

extensor
26.Haziran.2007, 22:23
dardanalde amr oynadı mr oynadı

dünkü maçtada hatasız oynamadı markaj hatası yaptı ofsaytı bozdu kloseye kafayı verdi aralarında 4 cm var klose 182 topal 186

ha verilebilir belki ama bir maç oynayana 13 verilmez

RIDVAN TLM
26.Haziran.2007, 22:33
haklı olabılırsın ama guven verıyo en azından gokhan zana gore

onurphaned
26.Haziran.2007, 22:33
Yanında onu yönlendiren bir Servet olsaydı bu kadar kademe ve markaj hatası belki yapmazdı. Gökhan'ın girmediği kademelere de o girmek zorunda kaldı. Tabi stoper değil sonuçta, bu kadarla bile iyi idare etti.

Oghuse
26.Haziran.2007, 22:41
Bir maçla stoper için bu kadar büyük bir rakam verilmedi verileceğini de düşünmüyorum..

perpetua
26.Haziran.2007, 23:10
Ne varmış benim üslubumda anlamadım. Ben, "Bana adam gibi cevap verin, ben adam gibi fikrimi söylüyorum." diyorum, sizin görev veridiğiniz adamın 2 mesaj üstteki cevabına bakın. Üslubu kötü olan ben miyim başkası mı şimdi? Ama uyarıyı ben alıyorum "Üsluba dikkat." diye. Bunun anlamı nedir yani?
Burasi bir kavga ortami degil. Karsilikli saygi olmazsa fikirler degil, karsilikli itismeler, laf sokmalar on plana cikar.

11 km hareket etmek olsun, 90 dakika kaç futbolcu hareket ediyor bu kadar allahınızı severseniz?

10-11 km hareket etmek ortalama olarak nitelendiriliyor. Premier lig'de ortalama bir kanat oyuncusu mac basinda 11.5km mesafe kat ediyor.

Diğer yandan ben formasyon olarak da istatistikçiyim, üniversitede istatistik okudum, adı 11 km koşmak olarak geçtiği için öyle kullanıyorum, yoksa içeriğini çok çok iyi biliyorum zaten.

Benim de universite'de istatistik dersi vermisligim var.

Belgorth
27.Haziran.2007, 06:16
hala saygı diyorsun bana, ben ne saygısızlık yaptım onu soruyorum işte, karşımdakinin benim fikrime ve kişiliğime saygı duymasını istemek ne zamandır saygısızlık? Premier ligde ortalama bir kanat oyuncusu kaç stamina alıyor peki? 14-16 civarı ve siz hala bana Arda en fazla 13'tür mü diyorsunuz? ama eyvallah, size laf anlatmak pek mümkün değil anlaşılan, bildiğiniz okuyacaksınız her halukarda. "bilmediğim konuda ahkam kesersem komik olurmuşum", extensor öyle demiş, eminim ki senden çok şey biliyorumdur arkadaşım bu konuda, sonuçta bitirme tezimi biyoistatistik konusunda vermiş ve insan fizyolojisini az çok bilen birisiyim, burada söylediklerimin desteksiz ya da temelsiz olmadığını ispatlamak için kalkıp geçmişim hakkında bilgi vermek durumunda kalıyorum ya inanılır gibi değil! ama sonuçta "ben futboldan zerre kadar anlamıyorum" diyip kenara çekiliyorum, Diyojen misali...

perpetua
27.Haziran.2007, 08:44
hala saygı diyorsun bana, ben ne saygısızlık yaptım onu soruyorum işte, karşımdakinin benim fikrime ve kişiliğime saygı duymasını istemek ne zamandır saygısızlık? Premier ligde ortalama bir kanat oyuncusu kaç stamina alıyor peki? 14-16 civarı ve siz hala bana Arda en fazla 13'tür mü diyorsunuz? ama eyvallah, size laf anlatmak pek mümkün değil anlaşılan, bildiğiniz okuyacaksınız her halukarda. "bilmediğim konuda ahkam kesersem komik olurmuşum", extensor öyle demiş, eminim ki senden çok şey biliyorumdur arkadaşım bu konuda, sonuçta bitirme tezimi biyoistatistik konusunda vermiş ve insan fizyolojisini az çok bilen birisiyim, burada söylediklerimin desteksiz ya da temelsiz olmadığını ispatlamak için kalkıp geçmişim hakkında bilgi vermek durumunda kalıyorum ya inanılır gibi değil! ama sonuçta "ben futboldan zerre kadar anlamıyorum" diyip kenara çekiliyorum, Diyojen misali...

Bak 18-19 israrindan simdi 14-16'ya cevirdin dusunceni benim yazdiklarimdan sonra.

Euro 2008'de Arda'nin takimin geri kalani gibi buyuk ozveri ile oynadigini da varsayarsak, bunu bir sezonun tamamina yaymasinin halen mumkun olmadigini dusunursek gecen sezona bakarak, 13 civari bir deger ne uzucu ne de mantik disi.

Prowler84
27.Haziran.2007, 09:09
18-19 konusu kapandı sanırım artık Arda ile Sabriyi bir tutmak gibi bir sonuç cıkmıs oluyor yoksa bu degerlendirmeden.

Arda'nın staminası için ne 18-19 gibi uçuk bir deger ne de 10-11 gibi bir sezon önceki degerleri gerçekçi bir degerlendirme olur.14ün yerinde bir deger oldugu aşikar.Gerekçelerinin üzerinde yeterince duruldu tekrar deginmek gereksiz.Ama natural fitness konusunda hala şefimizden bir cevap bekliyoruz.Sadece maç izlemekle bu özellik için saglıklı bir tesbit yapılamayacagı için genelde tüm liglerin datalarında degerlendirme konusunda sıkıntı yaşanan bi özellik bu.Bu özelligi belirlerken nelere dikkat ediyor,nasıl kıyaslama yapıyor ve Arda için bu özellik hangi aralıkta olacak?

perpetua
27.Haziran.2007, 09:45
Ama natural fitness konusunda hala şefimizden bir cevap bekliyoruz.Sadece maç izlemekle bu özellik için saglıklı bir tesbit yapılamayacagı için genelde tüm liglerin datalarında degerlendirme konusunda sıkıntı yaşanan bi özellik bu.Bu özelligi belirlerken nelere dikkat ediyor,nasıl kıyaslama yapıyor ve Arda için bu özellik hangi aralıkta olacak?

Natural fitness oyuncularin bir mactan diger maca ne kadar cabuk tam kapasiteye geldigini, ve sakatlik durumunda ne kadar cabuk geri donebildigini gosteriyor.

Arda bildigimiz kadar ile bir defa sakatlik gecirdi ve sezonu kapatti. Ufak tefek sakatliklari da cok buyuk sorun yaratmadi. Bu acidan ne yuksek bir deger, ne de dusuk bir deger dogru olan gibi geliyor bana.

onurphaned
27.Haziran.2007, 09:49
Laf arası, arkadaşlara değerlendirmeleri konusunda bir istirhamım olacak. Euro 2008 boyunca performanslarını izlediğimiz oyuncularımızın dayanıklılık, kondisyon gibi özelliklerini yorumlarken bu turnuvayı baz almanız sizi yanıltmasın. Çünkü Amerikan kondisyonerler tarafından özel bir programla doping verilmişçesine soluksuz oynamalarını hep beraber izledik. Son dakikalarda attığımız gollerin altında yatan nedenlerden biri de buydu. Uç bir durum olduğunu göz ardı etmeyin lütfen. Daha geniş zaman dilimini yani tüm sezonu değerlendirmeye çalışın.

Belgorth
27.Haziran.2007, 16:44
Bak 18-19 israrindan simdi 14-16'ya cevirdin dusunceni benim yazdiklarimdan sonra.

Euro 2008'de Arda'nin takimin geri kalani gibi buyuk ozveri ile oynadigini da varsayarsak, bunu bir sezonun tamamina yaymasinin halen mumkun olmadigini dusunursek gecen sezona bakarak, 13 civari bir deger ne uzucu ne de mantik disi.
Hayır değiştimedim, sizin verdiğiniz örneğe gönderme yaptım sadece. Herhangi bir değersel yorum yapmayacağımı belirtmiştim son mesajımda, sadece buna cevap vermem gerektiğini düşündüm...

perpetua
27.Haziran.2007, 22:10
Hayır değiştimedim, sizin verdiğiniz örneğe gönderme yaptım sadece. Herhangi bir değersel yorum yapmayacağımı belirtmiştim son mesajımda, sadece buna cevap vermem gerektiğini düşündüm...

Anlayamadim.

3 macta normal dayaniklilik seviyesinde oynayan Arda icin,
14-16 seviyesinin premier lig'in ortalama oyuncularina ait oldugunu soyleyerek,
18-19'un dogru olacagini mi savunuyorsunuz?

Normal seviyede kabul edilen 11km civarinda hareket eden Arda'nin, FM'da normalin ustunde dayanikliliga sahip olmasinin dogru olacagini savunmanizin arkasinda ne yatiyor?

Biraz acin isterseniz bu buyuk celiskinizi. Gerekirse bilimsel yaklasin, hic merak etmeyin okudugumu ilk asamada anlamasam bile kitap alip okuyup, ogrenmekten cekinmem.

Onurap
27.Haziran.2007, 22:37
18-19 olması mümkün değil...Kondisyonerlerinde etkisi olabilir ligdeki performansına göre değerlendirmek daha doğru olucak yoksa 13 bile fazla olabilir..Ama çalışma oranı 10 olmamalı..Umarım gelişme yapılmıştır..

RIDVAN TLM
27.Haziran.2007, 23:09
hanı bırı demıs bı oyuncunun ozellıgı 11 ken 20 olmaz dıye 8.01 dekı defourun dayanıklıgına bı bakın sonrada 8.02 dekıne ....hak edıyosa olurr arda ıcın dayanıklılık 13-14 uygundurr......

extensor
28.Haziran.2007, 01:16
ben demiştim buna benzer bişey ama tam olarak idrak edememişsin sanıyorum ben dedimki arda ilk çıktığı yıl hani müthiş çocuk dediğimiz gerets zamanında 8 lik bir dayanıklılığa sahipti

sonra da dedimki nasıl olabilirde bi sakatlıktan kurtulur ve bir sezon sonra bu 8 dayanıklılık 18 dayanıklılığa dönüşebilir ha arttımı hemde çok arttı

nefes dersleri aldı gücünü mantıklı kullanmayı öğrendi ve arttırdı bu özelliğini 13 e arttırdı daha fazlası değil bana göre

Belgorth
28.Haziran.2007, 01:20
şöyle açıklayayım. bana göre Arda ortalama bir Premier ligi kanat oyuncusundan daha dayanıklıdır zira hiçbir Premier ligin ortalama kanat oyuncusu Arda kadar prese ya da tekmeye maruz kalmaz. zira o kişiler ortalama oyunculardır, onlara fazla basmak ya da faul yapmak gerekmez düşüncesi hakimdir rakip oyuncularda. siz diyorsunuz ki ortalama bir Premier lig kanat oyuncusu 11,5 km hareket eder, bunun üzerine ben de ortalama bir Premier ligi kanat oyuncusuna yaklaşık 14-16 stamina verilemektedir diyorum, bu durumda en basitinden Arda'ya sizin yürüttüğünüz çıkarsamayla bu değerler arası bir şey verilmeli. ancak siz hala 13-14 yeterlidir diyorsunuz. bende burada Arda'nın yediği tekmeleri ve presi de hesaba katarak en az 17 hatta benim görüşüme göre 18-19'dur diyorum. aynı takımdan Lincoln'ü ele alalım. adam geçen sezon çıktığı her maçta yediği pres ve tekmeler dolayısıyla doğru düzgün performans gösteremedi ve koşamadı, doğal olarak da oynayamadı. Lincoln kadar olmasa da Arda'da tekme yiyor ve pres görüyor oynadığı maçlarda. futbol oynamışsanız bilirsiniz, yediğiniz tekmeler ve yaşadığınız preste yorar sizi. bu adam buna rağmen her maç 11 km hareket ediyor. bende bu nedenle sizin makul gördüğünüz 13 değerine el insaf diyorum. hadi ben abartıyorum diyelim yine de en az 15 olmalı bu değer...

RIDVAN TLM
28.Haziran.2007, 01:33
Belgorth mantıklı bı acıklama olmus aslında ama ardaya 19 verınce sabrıye ne verılmelı....servete lınderohta ne verılmelı buda dusunulmelı

Nocna Mora
28.Haziran.2007, 02:07
En iyisi 15 gibi duruyor Arda'nın dayanıklılığı için ayrıca Song Galatasaray'dan ayrıldı...

Lionel Andres Messi
28.Haziran.2007, 02:15
ömer abi aydın için 150-155 arası bir set p.a. 9.0.0 için uygun olacaktır gerekli ışığı verirse daha sornaki serilerde yükselebilir.

karar alma,cesaret,denge, kısacası mental özellikleri bir kez daha gözden geçirilebilir.çünkü gerçekte daha farklı görünüm veren bir oyuncu bana kalırsa.;)

fiziksel den de denge ve çeviklik gözden geçirilebilir.11 çeviklik az bana kalırsa en azından 13 ü hakediyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

En iyisi 15 gibi duruyor Arda'nın dayanıklılığı için ayrıca Song Galatasaray'dan ayrıldı...
taylancım arda bu turnuvada kendini kanıtlamak için açıkçası kendini çok kastı sahada çok hareket etti.

ronaldo messi kaka gibi yüksek tempoda tam verim veren oyuncuların dayanıklıkları 14 seviyesinde hatta kakanın ki 13.

arda ya 13 ten fazla verilmemeli şu anda hala takip edilmeli bence.zaten 8.0.2 de 10 du 13 e çıkarsa güzel bir gelişme olmuş olur zaten.

extensor
28.Haziran.2007, 02:39
ya beyler güzel güzel konuşalım ben darbeye dayanıklı çok spor yaptım bunların başında da boks gelir hakikatten boksta 6-7 raund toplamda 25-30 dk dan sonra haraket edecek mecaliniz kalmaz sebebide yediğiniz darbedir

darbe olduğunda dediğin gibi insanın nefesi kesilir gücün vardır ama hareket edemezsin hatta ellerini yukarı bile kaldıramazsın bunlarda haklısın tamam ama her futbolcu hemen hemen eşit oranda darbe yer mesela galatasarayda en çok darbeyi tekmeyi lincoln arda yemez onlar darbe tekme yeyince yatar yere 1-2 dakika dinlenir ama servet linderoth mehmet topal darbeyi yeyince yere yatamaaz (ya faul çalmazsa hakem) sonra servet herkesle boğuşuyor senin söylemine göre servetin dayanıklılığı 20 olmalı desen anlarım hakta veririm

neden hak veririm esas darbeyi yiyen o çünkü bi kere hava topuna çıkıyor hava topuna çıkmanız sizin çalım atarken yediğiniz tekmeden daha sert bir durumdur. Mesela bir bursaspor maçında herve thum dan kafa topunu aldı dilini ısırdığı için dili yırtıldı. ama pozisyonu bırakamadı pozisyon bitince gitti dikiş attırdı. budur darbe ben darbeyi iyi bilirim :D insanın boşluklarına kafasına gögsüne aldığı darbeler darbedir bacaklarına aldıkların pek yormaz seni çünkü insan vücudunun en kuvvetli yani bacaklarıdır.

neyse bunlarıda bir kenera bırakalım sen diyorsunki arda 3 maçta 11 km koştu 3 maçta çok üst düzey maçlardı isviçre çek ve hırvat maçı hırvat maçı zaten 120 dk bunlar ele alınmaz
mesela alexe bak şampiyonlar ligindeki koşuları 10 kilometre üstü genelde ama ligde öylemi alex dayanıklımı yooo

arda da değil ama bu yönünü çok geliştirdi. inşallah geliştirmeye devam eder geliştikçe arttırılır içiniz rahat olsun bende galatasaray taraftarıyım beni geçtim galatasaray araştırmacısı şefte galatasaraylı

yani bu araştırma işini yapanlar galatasaray arda düşmanı değil ben gözlerimi açtığımdan beri galatasaraylayım istisnasız her maçını izlerim
ama objektif olmak gerekir beyler insanda iş ahlakı olması gerekir yaptığı iş ne olursa olsun

saygılar

perpetua
28.Haziran.2007, 03:58
şöyle açıklayayım. bana göre Arda ortalama bir Premier ligi kanat oyuncusundan daha dayanıklıdır zira hiçbir Premier ligin ortalama kanat oyuncusu Arda kadar prese ya da tekmeye maruz kalmaz. zira o kişiler ortalama oyunculardır, onlara fazla basmak ya da faul yapmak gerekmez düşüncesi hakimdir rakip oyuncularda. siz diyorsunuz ki ortalama bir Premier lig kanat oyuncusu 11,5 km hareket eder, bunun üzerine ben de ortalama bir Premier ligi kanat oyuncusuna yaklaşık 14-16 stamina verilemektedir diyorum, bu durumda en basitinden Arda'ya sizin yürüttüğünüz çıkarsamayla bu değerler arası bir şey verilmeli. ancak siz hala 13-14 yeterlidir diyorsunuz. bende burada Arda'nın yediği tekmeleri ve presi de hesaba katarak en az 17 hatta benim görüşüme göre 18-19'dur diyorum. aynı takımdan Lincoln'ü ele alalım. adam geçen sezon çıktığı her maçta yediği pres ve tekmeler dolayısıyla doğru düzgün performans gösteremedi ve koşamadı, doğal olarak da oynayamadı. Lincoln kadar olmasa da Arda'da tekme yiyor ve pres görüyor oynadığı maçlarda. futbol oynamışsanız bilirsiniz, yediğiniz tekmeler ve yaşadığınız preste yorar sizi. bu adam buna rağmen her maç 11 km hareket ediyor. bende bu nedenle sizin makul gördüğünüz 13 değerine el insaf diyorum. hadi ben abartıyorum diyelim yine de en az 15 olmalı bu değer...

Ali Sami Yen'de soyunma odasi da biraz uzak sahadan. Oraya yururken de yoruluyordur Arda.. :D

Saka bir yana, pres yemek, sert faul yapilmasi mantikli nedenler. Ancak sunu da unutmayalim ki Turkiye liginin hizi ile Premier Lig'in hizi, topun bir kaleden diger kaleye gidis/gelis hizi arasinda buyuk fark var. Arda ceza sahasindan ceza sahasina macin basindan sonuna kadar gidip gelebilen bir oyuncu degil. Ozellikle 65-70. dakikalardan sonra geri donusleri gittikce daha zor, daha yavas hale geliyor. Bunu Euro 2008 maclarinda da gorduk. Hirvatistan'a karsi 120. dakikada bizim ceza alaninin icine hizla dalan bir Modric vardi. Arda ise halsiz kaldigi icin normalde calimi atip rakibini gececegi pozisyonda orta denedi ve top rakibin ayagina carpip rakibe gecti.

Simdi sunu unutmayalim. Arda 90 dakika pres gorevi verebilecegimiz bir oyuncu degil. Dogru mu yanlis mi? Eger 90 dakika pres gorevi verebilecegimiz bir oyuncu degilse, Tukiye liglerinin en yuksek dayaniklilik ozelliklerinden birisine sahip olmasi, hangi acidan baskarsaniz bakin, dogru degil.

Ayni sekilde Alex'de cok hareket eden, pek kosmayan ancak devamli yuruyerek de olsa hareket halinde olan bir oyuncu. Arda ve Alex gibi oyuncularin yuksek dayaniklilik almasi, bu oyuncularin oyunda daha uzun sure pres yapabilmesini saglar. Ancak aksine, dayanikli olmadiklari icin bu pres gorevi onlara verilmiyor.

Ben acikcasi Arda'yi 90 dakika pres yapabilecek kapasitede bir oyuncu olarak gormuyorum. Bu nedenle de Arda'yi oyunda idareli kullanmak zorunda kalmamizin gerektigini dusunuyorum. Tipki teknik direktorlerin gercekte yapmak zorunda oldugu gibi.

Belgorth
28.Haziran.2007, 04:31
pek bir şey diyesim yok bu saatten sonra, fizyolojisinden girdim istatistiğinden çıktım ama bir faydası olmuyor. ben ne dersem diyim pek yararı da olmayacak belli ki, Arda'nın dayanıklılığını 13 göreceğiz her halukarda...

LaVioRtH_cL
28.Haziran.2007, 09:38
kusura bakmayın ama sizden bir talebim olacak. bütün özelliklerin tam olarak ne işe yaradığını, yani açık olarak neye göre değerlendiğini açıklayan bir belge varsa buraya koyabilmeniz mümkün mü acaba? yanlış bilinenler ortadan kalksın.

Prowler84
28.Haziran.2007, 09:50
kusura bakmayın ama sizden bir talebim olacak. bütün özelliklerin tam olarak ne işe yaradığını, yani açık olarak neye göre değerlendiğini açıklayan bir belge varsa buraya koyabilmeniz mümkün mü acaba? yanlış bilinenler ortadan kalksın.

belge zaten burada :) resmi arastırma ana ekranında sabitlenmiş olarak duruyor.Gözünden kaçtı heralde,tüm özelliklerin anlamını o başlıkta bulabilirsin.

PesimiSTyLa
28.Haziran.2007, 09:50

Asagıdaki linkte arkadasımız cok güzel acıklamış:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=60301

RIDVAN TLM
28.Haziran.2007, 20:23
ömer abi Semih Erdem i hiç izledinmi herkes cok ovuyo......cemle bırlıkte A takım kampına davet edıldıler

licentia
28.Haziran.2007, 21:38
ömer abi Semih Erdem i hiç izledinmi herkes cok ovuyo......cemle bırlıkte A takım kampına davet edıldıler

Semih Kaya olmasin o? Bir cok insan bu iki oyuncuyu karistiriyor ama aralarinda ilk isimleri haricinde hic bir benzerlik yok. Yalniz yanlis bilmiyosam Semih Erdem de ilk antremanda a takim ile calisti cunku sanirim artik yasi paf icin uygun degil.

RIDVAN TLM
28.Haziran.2007, 22:13
yo semıh erdem...semıh kayayı herkes bılıyo...

licentia
28.Haziran.2007, 22:32
Daha detayli acikliyim. Cem Sultan ile paf'dan cagirilan isim Semih Kaya'dir. Semih Erdem artik paf'da oynucak yasta olmadigi icin zaten paf'dan cagrilma gibi bi durumu soz konusu olamaz. Irfan Basaran, Muhammed Ali Atam gibi bi kac isim ile birlikte a takimla antremanlara cikiyorlar cunku artik paf takimind aoynayamicaklar. yani bu sene a takima giremezler ise ya kiralanicaklar ya da sebest birakilicaklar. Semih Kaya ve Cem Sultan'nin durumlari ise farkli ikisi daha henuz 17 yasinda oldugu icin paf da oynucak yasta olmalarina ragmen a takima cagrildilar.

Nocna Mora
28.Haziran.2007, 22:41
İrfan Başaran ve Muhammed Ali Atam 2 sene sonra kadroya girerler. Kiralansınlar...

R00T3RR00R
28.Haziran.2007, 22:59
FM'de Galatasaray PAF'dan bir 5-10 yıl sonra en fazla 2-3 tane düzgün oyuncu çıkarabiliyorsunuz. PAF'ın üzerine biraz daha düşülebilir. Galatasaray'ın altyapısı Ajax ve Barcelona alt yapılarından sonra en iyi alt yapıdır bana göre. Muhammed Atam, İrfan Başaran ve Yaser Yıldız'dan başka adam gibi oyuncu yetiştiremiyorsunuz. O saydıklarım da zar zor en fazla Carrusca gibi oluyorlar. Anlaşılan Galatasaray geleceğin köy takımlarından olacak FM'e göre.

licentia
28.Haziran.2007, 23:22
FM'de Galatasaray PAF'dan bir 5-10 yıl sonra en fazla 2-3 tane düzgün oyuncu çıkarabiliyorsunuz. PAF'ın üzerine biraz daha düşülebilir. Galatasaray'ın altyapısı Ajax ve Barcelona alt yapılarından sonra en iyi alt yapıdır bana göre. Muhammed Atam, İrfan Başaran ve Yaser Yıldız'dan başka adam gibi oyuncu yetiştiremiyorsunuz. O saydıklarım da zar zor en fazla Carrusca gibi oluyorlar. Anlaşılan Galatasaray geleceğin köy takımlarından olacak FM'e göre.

Yaser Yildiz Galatasaray alt yapisindan degil ki... zaten daha yeni transfer edildi FM 2009'da ancak Galatasaray kadrosunda olucak.

Muhammed Ali Atam oyunda yok :icon_razz:

Sanririm sen herkezden once Fm 2009 oynama sansi buldun (::):icon_biggrin:

Irfan ve Yaser -8 PA'li oyuncular yani oyunda 130-160 arasi Carrusca'nin sahip oldugu 145 PA kadar da olabilir daha az da daha fazla da oyundan oyuna degisir.

Aslinda su noktadan sonra daha fazla yazmaya gerek yok cunku ne dedigini bilmiyosun ama konuya girmisken Galatasaray, Dardanelspor ve Genclerbirligi'nin alt yapilar ayni degerde bence aralaridna en az 1 puan fark olmali yani ya Galatasaray 18 olucak ya da onlar 16. Cunku her ne kaadar bu kuluplerden iyi oyuncular cikiyo olsada yetistirme isini bi Galatasaray kadar bilincli yaptiklarini pek dusunmuyorum. Bulup getiriyorlar yetenkli olanlar sivrilip kendini gelisitiriyor onlarda daha cok.

extensor
28.Haziran.2007, 23:42
u 18 e en çok dardanal oyuncu göndermişti. türkiye ligine kazandırdıkları say say bitmez en son benim yaptığım iki oyuncuyu trabzonspor transfer etti bu işi çok iyi yapıyorlar

koskoca trakyadan tek takım dardanal var ve onlarda bütün trakya takımlarını sömürüyor alt yapılarında bir sürü trakyalı oyuncu var gençlerbirliğide öyle galatasaray da öyle bence 3 üde eşit

perpetua
29.Haziran.2007, 00:17
ama konuya girmisken Galatasaray, Dardanelspor ve Genclerbirligi'nin alt yapilar ayni degerde bence aralaridna en az 1 puan fark olmali

Sistem veritabaninda hangi "youth setup" yuksekse o o kadar iyi mantigi ile islemiyor.

Takimin reputation'i, youth setup seviyesi, akademisi olup olmadigi (bu ozellik 0 olmadigi zaman seviyesinin etkisi yok - yani 1 ile 13 ile 20'nin arasinda oyun acisindan fark yok) alt yapidan cikacak oyuncularin CA'sini belirliyor.

Cikacak oyuncunun CA'si en cok reputation tarafindan belirlendigi icin Galatasaray ile Dardanel'in youth setup seviyesinin ayni olmasi, iki takimin gelistirdigi oyuncularin ayni olmasini saglamiyor.

Nocna Mora
29.Haziran.2007, 00:49
Galatasaray Dardanelspor ve Gençlerbirliği kulüplerden 10 kat daha iyi bir altyapıya sahip.......Unutmayın yurtdışındaki konsferanslara Dardanelspor çağrılmıyor....!!!!!Galatasaray dünyadaki en iyi 3.-4. altyapıdır.

R00T3RR00R
29.Haziran.2007, 19:06
Yaser Yildiz Galatasaray alt yapisindan degil ki... zaten daha yeni transfer edildi FM 2009'da ancak Galatasaray kadrosunda olucak.

Muhammed Ali Atam oyunda yok :icon_razz:

Sanririm sen herkezden once Fm 2009 oynama sansi buldun (::):icon_biggrin:

Irfan ve Yaser -8 PA'li oyuncular yani oyunda 130-160 arasi Carrusca'nin sahip oldugu 145 PA kadar da olabilir daha az da daha fazla da oyundan oyuna degisir.

Aslinda su noktadan sonra daha fazla yazmaya gerek yok cunku ne dedigini bilmiyosun ama konuya girmisken Galatasaray, Dardanelspor ve Genclerbirligi'nin alt yapilar ayni degerde bence aralaridna en az 1 puan fark olmali yani ya Galatasaray 18 olucak ya da onlar 16. Cunku her ne kaadar bu kuluplerden iyi oyuncular cikiyo olsada yetistirme isini bi Galatasaray kadar bilincli yaptiklarini pek dusunmuyorum. Bulup getiriyorlar yetenkli olanlar sivrilip kendini gelisitiriyor onlarda daha cok.

Hakikaten yaser ne yahu :D özgürcan olucak o. Ama dediğim gibi altyapıya FMde iyi özen gösterilmemiş. En fazla 1-2 oyuncuyu adam edebiliyorsunuz. Fenerbahçe altyapısından bile oyunda dünya çapında yıldız çıkarırken Galatasaray alt yapısının gerçeğe oranla çok güçsüz yapılması kötü olmuş.

Onurap
29.Haziran.2007, 20:40
B.özbek için 'topu kapmak için atlar ppm' eklenebilir..Flair 15 olması çok abartı arda 20 olmalı o zaman..

Nocna Mora
29.Haziran.2007, 21:52
Hakikaten yaser ne yahu :D özgürcan olucak o. Ama dediğim gibi altyapıya FMde iyi özen gösterilmemiş. En fazla 1-2 oyuncuyu adam edebiliyorsunuz. Fenerbahçe altyapısından bile oyunda dünya çapında yıldız çıkarırken Galatasaray alt yapısının gerçeğe oranla çok güçsüz yapılması kötü olmuş.

Evet abi ya olcak gibi değil..

extensor
29.Haziran.2007, 22:58
[QUOTE=Onurap;1168967]..Flair 15 olması çok abartı

hakikatten abartı

RIDVAN TLM
30.Haziran.2007, 00:23
paftakı oyuncular tek tek ırdelenebılse keske emre colagın top kapması 20 uzun tac 20 cıkıyo oyunda......cemın ozellıklerı bellı degıl en onemlı ozellıgı bıtırıcılık cok dusuk cıkıyo....ozellıklerı tam manasıyla gırılen sanırım alt yapıda bı ırfan var....

Nocna Mora
30.Haziran.2007, 05:15
Evet baştan sona gözden geçirilmeli GS Altyapısı

Lionel Andres Messi
30.Haziran.2007, 06:02
Evet baştan sona gözden geçirilmeli GS Altyapısı
bildiğim kadarıyla profiller hazırlandı.bu saatten sonra fazla dokunulmmaz heralde ,belki ömer abinin sürprizleri olabilir.

Nocna Mora
30.Haziran.2007, 08:11
İnşallah gerçek hattaki gibi iyi oyuncular çıkarabilriz GS altyapısından
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Pardon gerçek hayattaki gibi olacaktı orası :(

midfielder1912
30.Haziran.2007, 19:22
Harun Temur sanırım oyunda sağ ayaklı çıkıyor ama solak olduğunu gözlemledim (Paf maçları GS tv), durumu bildirir gereğini şefimden arz ederim...

perpetua
01.Temmuz.2007, 03:05
Harun Temur sanırım oyunda sağ ayaklı çıkıyor ama solak olduğunu gözlemledim (Paf maçları GS tv), durumu bildirir gereğini şefimden arz ederim...

Sag ol Erol.. Halletmistim.. :)

Her026
01.Temmuz.2007, 03:50
Abi Volkan Yaman gerçektede böyle mi yoksa benim oyunda bir problem mi var?
http://img53.imageshack.us/img53/2363/vyamanns1.jpg (http://imageshack.us)
http://img53.imageshack.us/img53/2363/vyamanns1.2d08e1288e.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=53&i=vyamanns1.jpg)

Defuser
01.Temmuz.2007, 07:10
Abi Volkan Yaman gerçektede böyle mi yoksa benim oyunda bir problem mi var?
http://img53.imageshack.us/img53/2363/vyamanns1.jpg (http://imageshack.us)
http://img53.imageshack.us/img53/2363/vyamanns1.2d08e1288e.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=53&i=vyamanns1.jpg)

Hep bu değerlerde çıkıyor. Bir sorun mu var ?

Her026
01.Temmuz.2007, 15:46
Dayanıklılık ve güçde bu şekilde mi çıkıyor ?

Lucas Neill
01.Temmuz.2007, 19:48
Bende de bu şekilde çıkıyodu 16-17 seviyesinde...

tayfuncb
01.Temmuz.2007, 23:43
arkadaşlar ben gs futbolcularıyla lgili şöyle ca ve paları düşündüm

aykut ca 129 pa 142
orkun ca 126 pa 140

uğur ca 121 pa 145
emre g. ca 125 pa 149
servet ca 148 pa 159
volkan ca 127 pa 147
hakan ca 142 pa 151

linderoth ca 145 pa 155
mehmet topal ca 135 pa 158
arda ca 160 pa 177
lincoln ca 148 pa 170
barış ca 134 pa 149
hasan şaş ca 121 pa 140
ferdi ca 109 pa 135
sabri ca 142 pa 151
ayhan ca 140 pa 146
carrusca ca 119 pa 145

serkan ca 110 pa 140
ümit ca 148 pa 160
nonda ca 150 pa 165
yaser ca 128 pa 140

Prowler84
02.Temmuz.2007, 03:41
arkadaşlar ben gs futbolcularıyla lgili şöyle ca ve paları düşündüm

aykut ca 129 pa 142
orkun ca 126 pa 140

uğur ca 121 pa 145
emre g. ca 125 pa 149
servet ca 148 pa 159
volkan ca 127 pa 147
hakan ca 142 pa 151

linderoth ca 145 pa 155
mehmet topal ca 135 pa 158
arda ca 160 pa 177
lincoln ca 148 pa 170
barış ca 134 pa 149
hasan şaş ca 121 pa 140
ferdi ca 109 pa 135
sabri ca 142 pa 151
ayhan ca 140 pa 146
carrusca ca 119 pa 145

serkan ca 110 pa 140
ümit ca 148 pa 160
nonda ca 150 pa 165
yaser ca 128 pa 140

pa'lar hakkındaki düşüncelerini paylasabilirsin fakat özellikleri degerlendirmeden ca konusunda fikir beyan etmek pek gerçekçi sonuçlar ortaya koymaz ve pek birşey katmaz arastırmaya.

-Hasan Sas 121 ca vermen birçok özelligini ısık hızında düşürmen demek Hasan sadece fiziksel olarak çok az bi gerileme göstermiş olabilir.Bu da neredeyse 140lardan 120ye düşmesini saglamaz.
-Nonda için 150 ca biraz yüksek.Karan'ın da 148 seviyelerinde olması zor gözüküyor ama 140-145 aralıgında bi degerde kalır o da.
-Sabri için 151 pa biraz yüksek.Arda da 160 ca alamaz.
-Volkan Yaman ve H.Balta arasında uçurum yaratmışsın.ikisinin de olumlu ve olumsuz özelliklerini karsılastırırsan bu kadar büyük bi fark oluşamayacagını farkedebilirsin sende.
-Servet'in ca-pa farkını düşük tutmak daha gerçekçi olur.
-Orkun'a 140 pa verilecegini düşünmüyorum,dogrusu da bu zaten.
-Ferdi için mütevazi yaklaşmışsın ne kadar izledin bilmiorum ama genelde çok fazla izlemedigimiz bir oyuncu,şu an ne desek yalan.Yaser de aynı şekilde..

R00T3RR00R
02.Temmuz.2007, 05:14
Nonda Karan'dan daha iyi bir forvet. Teknik olarak olmasa bile fizik ve mental açıdan daha iyi. Oldukça soğukkanlı. Hızı ortalama seviyede ama gücü, jumping ve heading değerli mutlaka tekrar gözden geçirilmeli. Ayrıca Mental değerli çok düşük geldi bana. Teknik bakımdan en fazla bitiricilik normal zaten gollerin çoğunu kafa ile attı. Ayrıca sezgileri de bir kaç kademe yükseltilebilir çünkü golü çok iyi kokluyor.

RIDVAN TLM
02.Temmuz.2007, 05:36
tayfuncb kızma ama ozelıklerı belırtmeden ca konusunda karar kılmak ımkansız....

Nocna Mora
02.Temmuz.2007, 07:26
Ayrıca uçmuşsun Tayfun arda 16o CA falan
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Daha da önemlisi ben seni bu konuda ilk kez görüyorum..

licentia
02.Temmuz.2007, 12:34
Bi de yaser Yildiz Kartalspor arastirmasindan gelicek onu yapan El-Hadji olucaktir. O topige de bakarsan CA 120 ve PA -8 olucagini gorursun. Zaten 19-20 yasinda olup daha henuz Super Lig'de kendisini kanitlamamis birine 120'dan fazla CA verilmez. PA olarak da 140 vermisin yani sadece 12 puanlik gelisme gostericek oldugunu dusunmen de cok ilginc...

Nocna Mora
02.Temmuz.2007, 13:06
Licentia zaten yeni üye daha alışacak buralara :D
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
İdman Raporu: 1 Temmuz 2008 Salı

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı, 2008 – 2009 sezonu hazırlık çalışmalarını bu sabah ikili gruplar halinde Acıbadem Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrollerinin yanı sıra, Florya Metin Oktay Tesisleri Jupp Derwall antrenman sahasında basın ve taraftara kapalı olarak yaptığı tek antrenmanla sürdürdü.
Teknik ekibimiz Michael Skibbe, Edwin Boekamp, Ümit Davala, Cevat Güler ve Nezih Ali Boloğlu yönetiminde, saat 10.30’dan itibaren yapılan antrenman, ısınma ve açma germe egzersizleriyle başladı.
Antrenmanın ana bölümünde topla dayanıklılık çalışmalarının ardından teknik çalışmalar yapılırken kaleciler dönüşümlü olarak Nezih Ali Boloğlu yönetiminde özel bir kaleci antrenmanı yaptılar.
Soğuma ve açma germe çalışmalarıyla tamamlanan antrenman ertesinde oyuncular öğle yemeği için merkez binamıza geçtiler.
Semih Kaya ve Uğur Uçar‘ın ameliyat sonrası rehabilitasyon çalışmaları da Metin Oktay Tesisleri sağlık merkezinde sürdürülüyor.
Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı, 2 Temmuz Çarşamba gününü dinlenerek geçirdikten sonra çalışmalarını Perşembe sabahı saat 10.30’da basın ve taraftara açık bir antrenmanla sürdürecek.

tayfuncb
02.Temmuz.2007, 17:52
pa'lar hakkındaki düşüncelerini paylasabilirsin fakat özellikleri degerlendirmeden ca konusunda fikir beyan etmek pek gerçekçi sonuçlar ortaya koymaz ve pek birşey katmaz arastırmaya.

-Hasan Sas 121 ca vermen birçok özelligini ısık hızında düşürmen demek Hasan sadece fiziksel olarak çok az bi gerileme göstermiş olabilir.Bu da neredeyse 140lardan 120ye düşmesini saglamaz.
-Nonda için 150 ca biraz yüksek.Karan'ın da 148 seviyelerinde olması zor gözüküyor ama 140-145 aralıgında bi degerde kalır o da.
-Sabri için 151 pa biraz yüksek.Arda da 160 ca alamaz.
-Volkan Yaman ve H.Balta arasında uçurum yaratmışsın.ikisinin de olumlu ve olumsuz özelliklerini karsılastırırsan bu kadar büyük bi fark oluşamayacagını farkedebilirsin sende.
-Servet'in ca-pa farkını düşük tutmak daha gerçekçi olur.
-Orkun'a 140 pa verilecegini düşünmüyorum,dogrusu da bu zaten.
-Ferdi için mütevazi yaklaşmışsın ne kadar izledin bilmiorum ama genelde çok fazla izlemedigimiz bir oyuncu,şu an ne desek yalan.Yaser de aynı şekilde..

öncelikle yeni üye deiğilim sadece yazarlığımı yeni aldım yoksa yaklaşık 2 senedir siteyi takip ediyorum

hasan şaş konusanua gelince hasan ın oynadığı maçlarda barış kadar etkili olamadı o yüzden böyle bir ca düşündüm

bence kezman a 145 ca veriliyorsa ( 8.0.2 de baktım ) nonda için 150 bence çok değil

volkan yaman defansif özellikleri düşük bir futbolcu ofansif anlamdada eksiklikleri var haklanında ofansif anlamda eksikleri var ama defansif anlamda volkandan kat kat iyi bir oyuncu bence

servet konusunda haklı olabilirsin...

arda için ca yüksek olabilir ama bence en az 155 civarlarında olması lazım sabrinide pası bence gayet normal

orkunu tartışmaya gerek yo kaleci konusunda gs bu kadar ısrarcıysa orkunu gönderirler

ferdi için ajax alt yapısında yetişmiş bir futblcu verdiğim değerler gayet normal :0:

perpetua
02.Temmuz.2007, 21:52
İdman Raporu: 1 Temmuz 2008 Salı

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı, 2008 – 2009 sezonu hazırlık çalışmalarını bu sabah ikili gruplar halinde Acıbadem Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrollerinin yanı sıra, Florya Metin Oktay Tesisleri Jupp Derwall antrenman sahasında basın ve taraftara kapalı olarak yaptığı tek antrenmanla sürdürdü.
Teknik ekibimiz Michael Skibbe, Edwin Boekamp, Ümit Davala, Cevat Güler ve Nezih Ali Boloğlu yönetiminde, saat 10.30’dan itibaren yapılan antrenman, ısınma ve açma germe egzersizleriyle başladı.
Antrenmanın ana bölümünde topla dayanıklılık çalışmalarının ardından teknik çalışmalar yapılırken kaleciler dönüşümlü olarak Nezih Ali Boloğlu yönetiminde özel bir kaleci antrenmanı yaptılar.
Soğuma ve açma germe çalışmalarıyla tamamlanan antrenman ertesinde oyuncular öğle yemeği için merkez binamıza geçtiler.
Semih Kaya ve Uğur Uçar‘ın ameliyat sonrası rehabilitasyon çalışmaları da Metin Oktay Tesisleri sağlık merkezinde sürdürülüyor.
Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı, 2 Temmuz Çarşamba gününü dinlenerek geçirdikten sonra çalışmalarını Perşembe sabahı saat 10.30’da basın ve taraftara açık bir antrenmanla sürdürecek.

Resmi sitenin adresini biliyorum, but tip seyleri buraya eklemenize gerek yok acikcasi. :)

Nocna Mora
03.Temmuz.2007, 00:24
Pardon abi kusuruma bakma :)

Prowler84
04.Temmuz.2007, 09:35
6 Temmuz 2008 tarihinde yapılacak olan freekick masters turnuvasında frikikçiler arasında çiçegi burnunda gs'li harry kewell ile kaleciler arasında mondragon'da yer almakta..

turnuvayı saat 21.00 da ntvspor'dan takip edebilirsiniz..kewell abimizin frikiklerini bi görelim bakalım :p

Nocna Mora
04.Temmuz.2007, 09:52
Ömer abi ayrıca Kewell'ı siz mi yapacaksınız?

GReeN BeReT
04.Temmuz.2007, 09:58
Ömer abi ayrıca Kewell'ı siz mi yapacaksınız?

Sanıyorum ki Taylancığım,Ömer abi Kewell'ı yapmayacak.Çünkü 1 sezon boyunca Kewell Liverpool'da oynadı.E doğal olarak Ömer abi Kewell'in geleceğini bilmediği için bir Gs oyuncusu gibi incelemedi.Kewell ilk datada Liverpool araştırmacısının yapımıyla karşımızda olur gibime geliyor.Ama tabii Ömer abi 1-2 ekleme yapabilir orasını kendisi biliyor :)

hp-fm-gs
04.Temmuz.2007, 10:06
kewell'in oyunda frikikler 12 olarak görünüyor.. :D

perpetua
04.Temmuz.2007, 11:11
kewell'in oyunda frikikler 12 olarak görünüyor.. :D

Daha simdiden mi basladik??? :D

Hayal kirikligi olsun istemem, ancak gecen sezondan sonra Liverpool arastirmacisi Kewell'da bir miktar dusurme yapmis. Bu nedenle ozellikleri de degismis bir sekilde gelecektir. O yuzden simdiden elestiri plani/programi yapmayin...

JunkChorn
04.Temmuz.2007, 11:37
Abi yani bize transfer oldu diye düzenlemeyi siz yapmayacakmısınız?

Direk ordaki gözlemcinin öngördüğü şekilde mi gelecek?

licentia
04.Temmuz.2007, 14:50
Umarim sirf Turkiye'ye transfer oldu diye daha da fazla dusurme yapmaz Liverpool arastirmacisi.

Bu arada hakikatden free-kick masters turnuvasina cagrilan biri olarak 12 puan verilmis olmasi free-kicklerine cok ilginc bence izleyebilirseniz su turnuvada iyi olur.

802'de harry Kewell'in Reputation ozellikleri sole:

CA: 152
PA: 167
CR: 144
HR: 168
WR: 130

Bundan daha ne dusebilir merak ediyorum... Bu adam belirli yetenekleri olan bi oyuncu sonucta sakatliklari olmasa su anda 165+ civari CA olur du yani world class oyuncu.

extensor
04.Temmuz.2007, 21:38
Abi yani bize transfer oldu diye düzenlemeyi siz yapmayacakmısınız?

Direk ordaki gözlemcinin öngördüğü şekilde mi gelecek?

bize gelir gelmez değiştirilmesi çok ayıp olur ayrıca doğruda olmaz yabancı transferlerimiz hakkındaki ilk oynamaları üzerinden en az bir transfer dönemi geçene kadar yapmıyoruz
örnek vereyim kotchoni geldi denizlispora 110-115 ca lık bir adam ama 85 olarak kaldı. Yine oftaşspor a gelenlerde öyle.
ki onların yanlış olma ihtimali çok fazla kim yapmış nasıl yapmış muamma ama bu adamı koskoca liverpool araştırmacısı yapmış yani :D

Nocna Mora
04.Temmuz.2007, 22:51
Ama sakat olduğu için güçsüz yapacaklar :(

perpetua
04.Temmuz.2007, 23:15
Umarim sirf Turkiye'ye transfer oldu diye daha da fazla dusurme yapmaz Liverpool arastirmacisi.

Degerlendirmesini zaten daha ligler bitmeden yapti. Turkiye'ye transfer oldugu icin dusmesi soz konusu degil.

Nocna Mora
05.Temmuz.2007, 09:32
Bir de dikkatimi çekti Barış Memiş'den özellik olarak Arda daha kötü umarım Arda hakkettiği özellikleri alır(CA değil özellik :))

muratali
06.Temmuz.2007, 05:56
benim bir sorum olcak.bizim turk futbolcularımız mental acıdan cokmu zayıf.ne bilem 20li yaslardaki bir moutinho olsun,bir modric olsun,hatta rosenborgdaki skjelbred olsun mental acıdan muhtesem gozukuyolar oyunda.ama nedense bizim turk oyunculrımız genelde 10-15 arasına sıkısıyo.en gencinden en yaslısına kadar.

extensor
06.Temmuz.2007, 06:02
benim bir sorum olcak.bizim turk futbolcularımız mental acıdan cokmu zayıf..

ewet çok zayıf

Nocna Mora
06.Temmuz.2007, 18:39
Abi mentallerde düzenleme yapıldı mı?

Jhemre
07.Temmuz.2007, 22:32
Mehmet Düz'ün favori kişilerine Romario ve Sergen Yalçın eklenmeli. (Kaynak: FourFourTwo Ocak 2008)

Gncl1905
16.Temmuz.2007, 08:14
Galatasaray datasının düzelmesini istiyorum :icon_confused:

İlk önce finans açısından Fenerbahçe ile dağlar kadar uçurum var aramızda biraz saçma değil mi?İlk sene UEFA da Yarı Final oynuyorum Ligde ikinci oluyorum FTK yı kazanıyorum verilen bütçe 875 000 Euro :( Fenerbahçe'nin aldığı adamlar Di Natale ve Gökhan İnler net transfer harcaması 11 MN Euro...

Biraz saçma gelmiyomu sizede?Üstelik o yıl Fenerbahçe UEFA da gruptan bile çıkamadı.Maddi kaynak 0 nerden geliyo bu para?Bana niye gelmiyor(Fener birtek TSL de şampiyon oldu bu arada, Şampiyonlar Ligi ne katılamadı ve FTK dan Çeyrek Final de elendi)?

Gerçekten bu data yüzünden oyundan soğudum :uzgun: Her yıl Fenerbahçe kimleri almış diye hayranlıkla bakıyorum.Tamam Fenerbahçe finansal açıdan bizden daha güçlü fakat bu kadarda uçurum değildir artık...(Üstelik ben o yıl 5.2 MN Euro değerinde 1 yıllık genel sponsorluk ve 2.2 MN Euro değerinde 2 yıllık forma sponsorluğu ayarlamıştım)

sentugo
16.Temmuz.2007, 08:19
Yok kardeşim o para nerden geliyor herkes biliyor :D Bence datada bir problem yoktur.

Gerçekten Galatasaray'ın finasal durumu böyle hatta bence daha da düşük. Oyuncu alım satımları ile Finansını güçlendirebilirisin. Mesela ben öyle yaptım. Fenerin Toplam bütçe 51 M, benim 55 M :)

perpetua
16.Temmuz.2007, 10:33
Maddi kaynak 0 nerden geliyo bu para?Bana niye gelmiyor(Fener birtek TSL de şampiyon oldu bu arada, Şampiyonlar Ligi ne katılamadı ve FTK dan Çeyrek Final de elendi)?

Maddi kaynagin cogu stattan geliyor. Stat bitene kadar, ve bittikten sonra 1-2 yil seyirci ortalamasini daha ust seviyeye cikartmadan ciddi bir transfer butcesi bekleme.

2013'de benim transfer butcem 43 milyon Euro idi mesela. Herhangi bir oyuncuyu da buyuk bir paraya hic satmak zorunda kalmadim, ozellikle genc ve yetenekli oyunculari takima ucuz fiyata transfer etmek icin ugrastim.

Gerçekten bu data yüzünden oyundan soğudum

Aksine, beni de daha cok oyuna bagliyor. Ilk bir kac sezonu ucuz ancak yararli transferlerle gecirdikten sonra Galatasaray'in finansal durumu cok daha iyi hale geliyor. Esas isin zevki o zorlu donemleri hem oyuncu satmadan, hem de basarili olmak icin ugrasarak gecirmek.

nekop
16.Temmuz.2007, 11:07
Aksine, beni de daha cok oyuna bagliyor. Ilk bir kac sezonu ucuz ancak yararli transferlerle gecirdikten sonra Galatasaray'in finansal durumu cok daha iyi hale geliyor. Esas isin zevki o zorlu donemleri hem oyuncu satmadan, hem de basarili olmak icin ugrasarak gecirmek.

Parasız zevk mi olur :D Gerçi ben parayı bununca abartıyorum sözleşmesi bitecek genç bi yetenegi alıcam misal serbest kalma maddesi 90 k direk 1 milyon euro veriyorum öyle alıyorum :D bunu yaptıktan sonra gerçekte zengin olsam neler yaparım diye düşünüyorum ve ondan sonra iş fm den başka kulvarlara doğru akıp gidiyor. :D

Gncl1905
16.Temmuz.2007, 19:42
Maddi kaynagin cogu stattan geliyor. Stat bitene kadar, ve bittikten sonra 1-2 yil seyirci ortalamasini daha ust seviyeye cikartmadan ciddi bir transfer butcesi bekleme.

2013'de benim transfer butcem 43 milyon Euro idi mesela. Herhangi bir oyuncuyu da buyuk bir paraya hic satmak zorunda kalmadim, ozellikle genc ve yetenekli oyunculari takima ucuz fiyata transfer etmek icin ugrastim.

Zar zor çevirdim zaten finansı yıl içinde 15 MN Euro zarara merdiven dayamıştık...Sponsor falan derken 3 MN Euro ya düştü zarar...Eğer ŞL ye katılabilirsem 0 olcak kurtulcam :) Belki o zaman para verirler diye düşünüyorum...Para vermedikleri gibi Sattığım oyuncuların parasınada el koydular 3 te 1 ine...
Birde kombine sorunu var nedense ilk sene satığğım kombinelerin seneye daha az miktarda satıyotum(Hata bu 1000 falan eksiği oluyo yada 500 750 vb.) :( Buda insanın canını sıkıyor.Taraftar gelmediğindede zaten ne anlamı kalıyoki bir UEFA da önemli maçlarda birde derbilerde doluyo stat.Zaten 2 yıllık kontratım var başarı yakalayamassam sözleşme yenilemiyolar.Yönetimin başarısıda ligde şampiyonluk :icon_eek: Bu sene olabilirsem bakacağım belki birkaç yıl daha kontrat imzalayabilirim...

Son olarak bir temenni inşallah 2013 e gelebilirsem benim transfer bütçemde 43 MN Euro olur :)

Prowler84
18.Temmuz.2007, 00:54
Şu Emre Aşık'ın tuttugu takım hakkında net bir bilgisi olan varmı :) Çeşitli röportajlarda Gs'li oldugunu dile getirse de net bir bilgim yok açıkcası !? Oyunda favori takım olarak Gs yazılmalı ama derecesi sempatizanlık ile taraftarlık arasında hangi çizgide olmalı biraz tartışılır.

perpetua
18.Temmuz.2007, 01:12
Emre ozellikle Galatasaray'a geri dondugunden beri bu tip soylemleri oldukca fazla. Bir miktar Galatasaray sevgisi ekli durumda.

Prowler84
18.Temmuz.2007, 10:56
Şuan almanya kampında bulunan genç defans oyuncusu Murat Akça'nın fanatik bir galatasaray taraftarı oldugunu biliyorum.Eski bir röportajda kendisi söylemişti.datada favori takımının ekli olmadıgını görünce deginmek istedim.

Buarada Erhan Şentürk geçen seneye oranla daha da bir yol katetmiş.Hazırlık maçlarında dikkatimi çekti.

mert_53_91
18.Temmuz.2007, 22:01
1. Ligin En Büyük Şampiyon Adayı Rizesporun 2008-2009 Futbol Sezonunda Rize Atatürk Stadyumu’nda ve tamamlanırsa yeni stadyumda oynayacağı müsabakalarda geçerli olacak olan kombine fiyatları aşağıdaki şekilde belirlendi.
Üstelik bu sezon ilk kez Bonus, Maximum, World kart sahiplerine 4 taksit imkanı sağlanacak. Kombine satışları kulübümüz sürmekte olup ayrıca 18 Temmuz Cuma günü itibariyle Cumhuriyet Meydanı otoparkında kurulan satış standından gerçekleşecektir.
TRİBÜN BLOK KISIM ÜCRET
Protokol A Protokol 1.000 YTL
E B Deniz Tarafı 400 YTL
H B Dağ Tarafı 400 YTL
E C Deniz Tarafı 300 YTL
H C Dağ Tarafı 300 YTL
E D Deniz Tarafı 200 YTL
H D Dağ Tarafı 200 YTL
Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereğince yeni stadyuma geçilince kombine kartlar geçerli olacak ve kombine kart sahiplerine VIP hizmetlerle ve sosyal imkanlarla donatılmış yeni stadyumun kombine bölümünden seçme önceliği verilecek.

Oyundak fiyatlar bunlar üzerinden ayarlanabilir.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
pardon yanlış yere yazdım çok özür dilerim :icon_redface::icon_biggrin:

Her026
20.Temmuz.2007, 05:28
Lincoln Crossing=16 diye hatırlıyorum Corner daha düşük bir değer.Korner kullanmak orta yapmayı gerektirmez mi ? Aynı zamanda teknikte bir oyuncu.Galatasaraydada korner kullanıyor.Ömer abi senin gözlemlerin neler ?Oyunum 8.0.2 değil ama Alexin dribbling Lincolnden üstündü sanırım Lincoln daha iyi dribbling yapmıyor mu sizce ? Son olarak Fm'de yaşlı oyunculardan artık yararlanabilecek miyiz ?

Cengo
20.Temmuz.2007, 05:54
Zar zor çevirdim zaten finansı yıl içinde 15 MN Euro zarara merdiven dayamıştık...Sponsor falan derken 3 MN Euro ya düştü zarar...Eğer ŞL ye katılabilirsem 0 olcak kurtulcam :) Belki o zaman para verirler diye düşünüyorum...Para vermedikleri gibi Sattığım oyuncuların parasınada el koydular 3 te 1 ine...
Birde kombine sorunu var nedense ilk sene satığğım kombinelerin seneye daha az miktarda satıyotum(Hata bu 1000 falan eksiği oluyo yada 500 750 vb.) :( Buda insanın canını sıkıyor.Taraftar gelmediğindede zaten ne anlamı kalıyoki bir UEFA da önemli maçlarda birde derbilerde doluyo stat.Zaten 2 yıllık kontratım var başarı yakalayamassam sözleşme yenilemiyolar.Yönetimin başarısıda ligde şampiyonluk :icon_eek: Bu sene olabilirsem bakacağım belki birkaç yıl daha kontrat imzalayabilirim...

Son olarak bir temenni inşallah 2013 e gelebilirsem benim transfer bütçemde 43 MN Euro olur :)

Galatasaray da aynen bu sorunları yaşıyor zaten, elideki borçlar ve borç ödemeleri yüzünden para harcayamıyorlar, para yok çünkü..

Unutmayın geçen sene bazı maçlara protesto için taraftar gelmedi, çok normal düşüşler olması, Gs gel-gitler yaşıyor ve bunun tek sorumlusu kötü yönetimden kaynaklanan borçlar ve hala kötü yönetilmeye devam edilmesi.

Prowler84
20.Temmuz.2007, 06:05
Son olarak Fm'de yaşlı oyunculardan artık yararlanabilecek miyiz ?

Bu sorunun şefimizle bi ilgisi yok ki :) Keşke olsa Ömer abi güzel bi düzenleme yapardı :) Ben aylarca Sports Interactive resmi forumunda dile getirdim diger bazı duyarlı kişilerle birlikte.
8.0.1'de oyuncuların hız,hızlanma gibi fiziksel degerlerinin yaşla birlikte yeterli derecede düşmedigini öne sürerek kodlamada oynama yapmışlar ama ayar öyle bir kaçtı ki en büyük yıldız bile 34 yasını zor çıkartıyor.33-34 yaşında senede 30-35 ca kaybediyorlar.Nihat 34 yasında sarıyer'de oynuyor :) Yeni oyunda düzeltme yapılcak fakat ben yeterli olacagını sanmıyorum pek ümitli degilim bu konuda.

mkkadi
22.Temmuz.2007, 17:58
Ömer abi, Ardayla alakalı çok şey tartışıldı ama bi özelliği pek gündeme gelmedi. Ben de hep merak ediyordum versatility Ardada sanırım 10du. Orta sahada her yerde oynayabilen bi oyuncu için bu özelliği arttırıp arttırmadığını merak ettim. Çünkü oyunda biraz baktımda, böyle çok mevkii de oynayan oyunculara yüksek değerler vermişler. Çoğu arkadaşımızda duruma göre ondan sol kanat dışında da faydalanmak durumunda kalıyordur. Başarılı olabilmesi için (diğer mevkilerde) önemli bi etken olarak düşünüyorum..

extensor
23.Temmuz.2007, 00:15
güzel bi detay yakalamışsın oynadığı mevkii sayısıyla da doğru orantılı olması dediğin gibi mantıklı üstelik
bu yıl beşiktaş maçında amc oynatıldı ilk kez takımı sırtladı
4. hafta vestel manisa maçında mc oynatıldı lincoln ün arkadasında 4-3-1-2 oynamıştı galatasaray mrc gibi oynamıştı başarılı olmuştu
zamanında dr mevkiinde başarılı olmuştu. genç milli takımda amr de izliyordum başarılıydı
belkide mehmet sedeften sonra ligin versaltiy özelliği en yüksek oyuncusu olmalı

R00T3RR00R
23.Temmuz.2007, 04:08
Hakan balta;
kendini çok geliştirdi. kesici özelliği ve soğukkanlılığı biraz daha yüksek olabilir.
Servet çetin;
soğukkanlılık çok düşük gibi geldi bana. topu çoğu zaman doğru yere oynuyor bu konuda kendini geliştirdi gibi.
emre güngör;
kesici özelliği iyi ama hava toplarında çok zayıf yapılmış. vuramasa bile iyi vurdurmayan bir oyuncu. decision özelliği de düşük gibi geldi. oyunu topa iyi sokuyor. topu iyi yerlere oynuyor. ve favori takımı fenerbahçe olarak gözüküyor. galatasaray dergisinde ise galatasaraylıyım diyor :)

perpetua
23.Temmuz.2007, 04:40
Lincoln Crossing=16 diye hatırlıyorum Corner daha düşük bir değer.Korner kullanmak orta yapmayı gerektirmez mi ?

Kornerlerde cok isabetli oldugunu soyleyemeyiz Lincoln'un. Zaten Almanya'dan o sekilde geldi ve degismesini gerektirecek bir sinyal vermedi Lincoln.

Oyunum 8.0.2 değil ama Alexin dribbling Lincolnden üstündü sanırım Lincoln daha iyi dribbling yapmıyor mu sizce ?

Veritabaninda boyle degil.

Son olarak Fm'de yaşlı oyunculardan artık yararlanabilecek miyiz ?

FM 2009'da hep beraber gorecegiz.

03Gs1905
23.Temmuz.2007, 08:06
Fernando Meira Galatasaray'da... :)

Umarım Almanya araştırmacıları İngiltere araştırmacıları gibi gıcıklık yapıpta Meira'nın özelliklerinde düşürme yapmaya gitmemiştir inşAllah Kewell'de olduğu gibi..:rolleyes:(pp):yildiz:

PesimiSTyLa
23.Temmuz.2007, 09:03
FM2009 da oyuna ilk başlandığındaki finansda bi artış olacak mı ? Bu sene ürünlere cok ilgi gösterildi , formalar , albümler, T-shirt satışlarının iyi oldugu söyleniyor. Artış olması lazım bence. Sizin görüşleriniz neler ?

perpetua
23.Temmuz.2007, 09:19
Fernando Meira Galatasaray'da... :)

Umarım Almanya araştırmacıları İngiltere araştırmacıları gibi gıcıklık yapıpta Meira'nın özelliklerinde düşürme yapmaya gitmemiştir inşAllah Kewell'de olduğu gibi..:rolleyes:(pp):yildiz:

Almanya arastirmasi bu yil bastan asagiya yenilendi ve butun lig bastan asagiya dustu. Tabii Meira'da nasibini aldi.

tayfuncb
23.Temmuz.2007, 17:17
benim bir sorum olacak servet hızı nedeniyle oyunda çok hata yapıyor ama gerçek hayatta servet bu kadar hata yapan bir oyuncu değil servetin hızında artış olacakmı ? ve ya başka bir çözüm?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bir şey daha söyleyeceğim galatasarayın seyirci ortalaması oyunda 17 000 civarlarında bu sezon 11 maçtada stad ful doldu bundada bi düzenleme olması lazım

BlackEagle19o3
23.Temmuz.2007, 22:01
bir şey daha söyleyeceğim galatasarayın seyirci ortalaması oyunda 17 000 civarlarında bu sezon 11 maçtada stad ful doldu bundada bi düzenleme olması lazım

Şaka mı yapıyorsun:pBu sene ASY'de zaten 11 maç oynandı ligde.Bu maçların çoğunda stad boştu.Gazetelerde haber oldu.Spor porgramlarında stadın durumu tartışıldı.Taraftarlar 11 maç için kombine fiyatı çok pahalı ondan alamıyoruz diyordu.Öğrenciler şikayetçiydi.Stad'ın durumu kötü.Ondan seyirci önemli maçlar dışında pek gitmedi maçlar.Sen o gördüğün rüyadır rüya:D

King_91
23.Temmuz.2007, 22:34

bu dediğin gibi olmasını çok isterdim ama bizim stada her maç full diyen çarpılır valla :D

extensor
23.Temmuz.2007, 23:50
Şaka mı yapıyorsun:pBu sene ASY'de zaten 11 maç oynandı ligde.Bu maçların çoğunda stad boştu.Gazetelerde haber oldu.Spor porgramlarında stadın durumu tartışıldı.Taraftarlar 11 maç için kombine fiyatı çok pahalı ondan alamıyoruz diyordu.Öğrenciler şikayetçiydi.Stad'ın durumu kötü.Ondan seyirci önemli maçlar dışında pek gitmedi maçlar.Sen o gördüğün rüyadır rüya:D

adamın yaşı küçük diye dalga geçmen gerekmez arkadaşım

PesimiSTyLa
24.Temmuz.2007, 00:21
FM2009 da oyuna ilk başlandığındaki finansda bi artış olacak mı ? Bu sene ürünlere cok ilgi gösterildi , formalar , albümler, T-shirt satışlarının iyi oldugu söyleniyor. Artış olması lazım bence. Sizin görüşleriniz neler ?

Benim soru kaynamasın arada :p

perpetua
24.Temmuz.2007, 01:39

Su anda verecek bir cevap yok buna. En azindan beta'yi gormeden herhangi bir degisiklik yapilmayacak.

mkkadi
24.Temmuz.2007, 03:17
Ömer abi sakıncası yoksa arka sayfanın sonunda kalan Arda sorum için ne düşündüğünü öğrenebilir miyim?

perpetua
24.Temmuz.2007, 08:17
Ömer abi sakıncası yoksa arka sayfanın sonunda kalan Arda sorum için ne düşündüğünü öğrenebilir miyim?

Yazdigin dogru ve yukselmesi gerekir.

Ancak zaten butun orta saha pozisyonlarinda oynama meziyetine sahip oldugu icin oyunda pek etkisi olmayacak durumda su anda. Yani Arda'ya yeni bir pozisyon ogretme durumu yok, eger sag veya sol bek'e cevirmeyi dusunmuyorsan...

mkkadi
24.Temmuz.2007, 16:38
Yazdigin dogru ve yukselmesi gerekir.

Ancak zaten butun orta saha pozisyonlarinda oynama meziyetine sahip oldugu icin oyunda pek etkisi olmayacak durumda su anda. Yani Arda'ya yeni bir pozisyon ogretme durumu yok, eger sag veya sol bek'e cevirmeyi dusunmuyorsan...

Tamam. Bende şimdi maç içinde veya uzun süre bi mevkiide oynatıp, oynayabildiği başka pozisyona çektiğimizde de etkili olur diye düşünmüştüm..

Prowler84
24.Temmuz.2007, 22:48
Türk oyuncuların world reputation'ları için özel durumlar haricinde bir standart varmı? CA'dan 30 eksik,40 eksik,vs.. gibi.Özellikle 3 büyüklerin oyuncularının bu konuda biraz daha yüksek seviyede olması gerekir.(avrupa kupaları ve milli takımlarda daha cok oynadıkları ve gözönünde oldukları aşikar)

perpetua
25.Temmuz.2007, 01:38
Türk oyuncuların world reputation'ları için özel durumlar haricinde bir standart varmı? CA'dan 30 eksik,40 eksik,vs.. gibi.Özellikle 3 büyüklerin oyuncularının bu konuda biraz daha yüksek seviyede olması gerekir.(avrupa kupaları ve milli takımlarda daha cok oynadıkları ve gözönünde oldukları aşikar)

World rep farkli bir sekilde degerlendiriliyor. Tam olarak CA ile baglamak mumkun degil.

extensor
26.Temmuz.2007, 07:50
geçen gün servetin bir röpörtajını dinledim çok çar***ı mesajlar verdi.
dedilerki gelecek için düşüncelerin neler avrupada oynamak istiyorum dedi ama kulubume para kazandırmak istiyorum vs vs diyede geveledi
ne zaman gitmek istersiniz diye sordular aslında şu anda gitmeyi çok isterim çünkü yaşım geçicek vs dedi
yani bi nevi git deseler yarın giderim diyor
bu özellik daha büyük kulupte oynama arzusu ambition muydu neydi o kişilik özelliğini yüksek tutmak lazım
bide mesela oyunda servet için daha büyük bir kulup istiyor bu takımda yapabileceklerinin hepsini yaptığına inanıyor vs vs şeyler çıkarsa daha gerçekçi olur

sonra servet bi ara dediki ben çok çalışkan bir futbolcuyum yeterki sakat olmayayım sürekli oynatıldığım sürece kimseyi formamı kaptırmam
ve dediki şimdiye kadar sürekli oynadığım hiç bir takımda başarısız olmadım örn göztepe denizli sivas galatasaray
bu azim çalışma falan filan etkilemi
sonra dediki BANA GÜVENİLDİĞİNDE bende elimden geleni yapmaya çalışıyorum servette şu problem var baskı kaldırabilmesi çok kötü 2 eleştiride yıkılıyor adam ve kendine güvendiğinde zidan gibi rulet bile yapıyor :D
şaka bi yana gerçekten bu lafı çok sarfediyor bana güvensinler bana güvenildiğinde vs vs yani kendini iyi hissetmek zorunda

bunlar nasıl yansır bilmiyorum ama ömer abi biliyordur bilgilerine üstad ...

Gncl1905
27.Temmuz.2007, 20:29
Bende birşey sormak istiyorum...
2008 de Emre Belözoğlu favori personellerindeydi Galatasaray'ın.Fakat şimdi hangi Galatasaray'lıya sorarsan sor nerdeyse en sevmediği kişi :) Bu oyuncu Disliked Personel olarak yazılacakmı yoksa hala favori olarakmı kalacak?

perpetua
28.Temmuz.2007, 03:55
Bende birşey sormak istiyorum...
2008 de Emre Belözoğlu favori personellerindeydi Galatasaray'ın.Fakat şimdi hangi Galatasaray'lıya sorarsan sor nerdeyse en sevmediği kişi :) Bu oyuncu Disliked Personel olarak yazılacakmı yoksa hala favori olarakmı kalacak?

Bu konu bir kac sayfa once bol bol yazildi. Arastirma bolumunde arastirma yapalim lutfen.. :)

03Gs1905
29.Temmuz.2007, 08:55
Almanya arastirmasi bu yil bastan asagiya yenilendi ve butun lig bastan asagiya dustu. Tabii Meira'da nasibini aldi.

Bu çöldeki kutup ayısı tarafından öpülen bathsız bedevi pozisyonu ne zaman düzelecek acaba Galatasaray'ın. :)
Kewell'i alırız özellikleri düşürülür İngiliz araştırmacısı tarafından
Meira'yı alırız özellikleri düşürülür Alman araştırmacısı tarafından

Özellikle yapıyorlar sanmaya başlayacağım art niyet sahibi olsaydım eğer.. :)

Galatasaray'ın rep'i de biraz yükseltilmeli bana kalırsa,Galatasaray'ın ilerki yıllarda 1988-1989 ve 2000'e kadar yaptığı patlamaların benzerini tekrarlama potansiyeli var..

perpetua
29.Temmuz.2007, 10:40
Galatasaray'ın rep'i de biraz yükseltilmeli bana kalırsa,Galatasaray'ın ilerki yıllarda 1988-1989 ve 2000'e kadar yaptığı patlamaların benzerini tekrarlama potansiyeli var..

Patlama olunca, rep tekrar normalde olmasi gereken seviyeye cikar.

Prowler84
29.Temmuz.2007, 20:21
ne zaman gitmek istersiniz diye sordular aslında şu anda gitmeyi çok isterim çünkü yaşım geçicek vs dedi
yani bi nevi git deseler yarın giderim diyor
bu özellik daha büyük kulupte oynama arzusu ambition muydu neydi o kişilik özelliğini yüksek tutmak lazım
bide mesela oyunda servet için daha büyük bir kulup istiyor bu takımda yapabileceklerinin hepsini yaptığına inanıyor vs vs şeyler çıkarsa daha gerçekçi olur

Bu dediginin gerçekleşme olasılıgı oyunda çok düşük yani Gs'den daha yüksek reputation'da bir takımın servet'i istemesi..2009 için ca'sı ne kadar gelişme gösterdi bilmiyorum ama yine de böyle bişey olacagını sanmıyorum.Dedigin futbolcu Meira yada o seviyesinde biri olursa bu anlamda çok mesajla karşılasıyorsun oyun içinde.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Erhan Senturk'ün 8.0.2deki pozisyonları neydi hatırlamıyorum ama 8.0.1 de FC olması lazım.Erhan birden çok pozisyonda oynayabilen bir futbolcu.Skibbe'nin kampta sag bekte sans vermesine de deginirsek fazla sırıtmadıgını söyleyebiliriz o mevkide de..Versatility (çok yönlülük) özelligi çok düşük olmamalı.

gorkemyilmazkarasu
29.Temmuz.2007, 21:01
benim dikkatimi emre güngörün uzun toplardaki başarısı çekiyor.geçen sezon izlediğim en az 6-7 maçta emre defanstan rakip defansın arkasına,forvet oyuncularının koşu yoluna çok isabetli paslar atıyor.emrenin tekniği bir çok türk stopere göre daha iyi bence.

Prowler84
30.Temmuz.2007, 20:01
-Erhan Senturk'ün teknigi 6 girilmiş. Yükseltme yapılmadıysa ilk fırsatta yapılmalı ve bu deger en az 11-12 olmalı.
-Semih Kaya da solak olarak oyuna yansıtılmalı.
-Genç futbolculardan bazılarının boyları bu sene de boş kalacak büyük ihtimal çünkü bu konuda yeterli kaynak yok.Bir tek Murat Akça'nın 181cm oldugunu biliyordum ama hazırlık kampında gözlemledigim kadarıyla en az 1 santim daha uzamış görünüyor.

batuhanry
30.Temmuz.2007, 20:58
http://www.galatasaray.org/kulup/haber/1577.php

Daha da birşey demiyorum. İnşallah beklediğimiz gibi bir Arda izleriz oyunda..

03Gs1905
31.Temmuz.2007, 10:13

Dergi ismi Don Ballon olduğu için ciddiye alınmayacak gibi geliyor bana.. :icon_razz::smismileyiw2:

BlackEagle19o3
31.Temmuz.2007, 10:32

Ben de birşey diyemiyorum:icon_biggrin:Bu listeyi görünce nutkum tutuldu.Hiç listeyi incelemedin sanırım, direk koydun buraya?Fabregas 25., Acosta 1., Adu 2. , Messi 61.:zuhaha:DGs.org böyle saçma listeleri yayınlayıp komik duruma düşmesin,Arda'nın ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu zaten biliyoruz.Kanıtlamaya çalışmalarına gerek yok...

perpetua
31.Temmuz.2007, 10:39
Ben de birşey diyemiyorum:icon_biggrin:Bu listeyi görünce nutkum tutuldu.Hiç listeyi incelemedin sanırım, direk koydun buraya?Fabregas 25., Acosta 1., Adu 2. , Messi 61.:zuhaha:DGs.org böyle saçma listeleri yayınlayıp komik duruma düşmesin,Arda'nın ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu zaten biliyoruz.Kanıtlamaya çalışmalarına gerek yok...

Dikkat ederseniz, liste alfabetik olarak siralanmis durumda...

Arda'nin 7. sirada olmasinin nedeni de Arda Turan olarak bilinmesi. Soy isimle siralarken, soy isminin Turan oldugunu bilerek siralamis olsa Ispanyollar 90. sirada yer alirdi Arda.

BlackEagle19o3
31.Temmuz.2007, 10:43
Ömer abi, gerçekten hiç belli olmuyor alfabetik sıra olduğu haklısın şimdi farkettim.Önce soyisimlerini yazsalardı daha rahat anlaşılabilirdi.Durum böyle olduğunua göre Arda'nın en yetenekli 100 futbolcu arasında gösterilmesi normaldir ki zaten Ömer abi Arda'yı gereken değerine yükselttiğini söylemişti.Bu konuyu bi daha buraya taşımanın da manası yok gibi...

Her026
02.Ağustos.2007, 18:16
Servetin hızında yükseltilme yapıldı mı ? Gerçekte hızı öyle olsa Galatasaray defansı otoban gibi olurdu.

Lionel Andres Messi
02.Ağustos.2007, 19:50
Servetin hızında yükseltilme yapıldı mı ? Gerçekte hızı öyle olsa Galatasaray defansı otoban gibi olurdu.
çok kuru bir yorum olmuş.bu arada gerçekte kaç olması gerekir ki ona göre konuşalım.

defansın en önemli özellikler markaj,zıplama,top kapma,kafa vurma,pozisyon almadır.yavaş diye otoban olmaz bana kalırsa.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
hız her mevkide çok etkili ama oyundaki değerler çok düşük değildi 1 ya da 2 puan artış yapıldıysa bişey diyemem.

midfielder1912
02.Ağustos.2007, 20:09
semih kaya oyunda zaten solak olarak çıkıyor, gayette gerçekçi bir profile sahip...

03Gs1905
03.Ağustos.2007, 00:49
Alparslan Erdem(Werder Bremen) 3 yıllık anlaşma yapmış Galatasaray'la.

Kaynak: http://www.galatasaray.org/kulup/haber/1611.php

licentia
03.Ağustos.2007, 00:51
semih kaya oyunda zaten solak olarak çıkıyor, gayette gerçekçi bir profile sahip...

Elimize gecmesi 3 ay alıcak olan FM 2009 da mı acaba? FM 2008 in editorune bakmis olsan boy ve kilo haricinde profilinin bom bos oldugunu gorurdun...:u:

Her026
03.Ağustos.2007, 02:45
çok kuru bir yorum olmuş.bu arada gerçekte kaç olması gerekir ki ona göre konuşalım.

defansın en önemli özellikler markaj,zıplama,top kapma,kafa vurma,pozisyon almadır.yavaş diye otoban olmaz bana kalırsa.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
hız her mevkide çok etkili ama oyundaki değerler çok düşük değildi 1 ya da 2 puan artış yapıldıysa bişey diyemem.
12 olmalı Servetin hızı.Hızlanması uygun.

extensor
03.Ağustos.2007, 02:54
hız 13-14 hızlanma 7-8 olmalı

Lionel Andres Messi
03.Ağustos.2007, 03:29
bence arkadaşın dediği gibi 12 uygun.13-14 bence fazla.ardadan daha hızlı değil servet.

wolfson
03.Ağustos.2007, 03:49
Hız 12 hızlanma 9 olmalı bana göre en uygunu bu..

Belgorth
03.Ağustos.2007, 05:11
yavaş değil ağır bir defans oyuncusu Servet, hız 12 uygun ama hızlanma 9 bence 1 puan kadar fazla. 7-8 olmalı diye düşünüyorum, 9'a da çok itirazım yok ama dediğim gibi bence fazla.

OnuldinhoHizmet
03.Ağustos.2007, 06:55
yönetim kadroları tam olsa bunun kulübe etkisi olacağını düşünüyorum örneğin chelsea bakıyorum adamların yönetim kadrosu teknik heyetten daha fazla abartmış olmayayım ama bizde ise sadece kulüb başkanı yazıyor çok saçma bir görüntü oluyor haldun üstünel adnan sezgin gibi öne çıkan isimler olsa en azından bunun için bir çalışma var mı?

extensor
03.Ağustos.2007, 07:02
bence arkadaşın dediği gibi 12 uygun.13-14 bence fazla.ardadan daha hızlı değil servet.

arda ile 100 metre yarış yapsalar servet 20-30 metre fark atar herkesle iddaya girerim

Belgorth
03.Ağustos.2007, 07:09
arda ile 100 metre yarış yapsalar servet 20-30 metre fark atar herkesle iddaya girerim

yok o kadar fark olmaz ama Servet önde bitirir bence de. Servet hızını alana kadar Arda biraz öne geçer ama sonunda bence de Servet kazanır. Servet Arda'dan 1 puan kadar daha hızlı olmalı. Arda 11 ise Servet 12, Arda 12 ise Servet 13 olmalı. Bence Arda 11, Servet 12 olabilir.

leonXxX
03.Ağustos.2007, 07:29
antremanlarda kondüsyon bölümünde koşmaları dakika tutulur aslında o bilgilere ulaşılsa hallolur bu mesele bence

Countdelafey
03.Ağustos.2007, 14:48

Kesinlikle katılıyorum.(20-30 abartı olmus bıraz ama 10metre kesın olur) Gecen sene servet maclarda arkasına kaçırdıgı butun adamları tekrar yakaladı ki zaten servet Shevchenko tarafından hezimete ugratıldıgı zamana gore kendıni hız acısından da cok gelıstırdı Hızlanma 9-hız ise 14 olmalı bence

Ama Determination'ın 20 olması şart. Sadece sakatlıgına ragmen degıl mac ıcersınde işler kotu gittigi zaman dahı 1 gol daha az yıyelım bıseler yapalım dıye olumune oynadıgını gorduk

midfielder1912
03.Ağustos.2007, 19:32
Elimize gecmesi 3 ay alıcak olan FM 2009 da mı acaba? FM 2008 in editorune bakmis olsan boy ve kilo haricinde profilinin bom bos oldugunu gorurdun...:u:

benim oynadığım 8.02 de boyu ve ayağı düzgündü, belki de random olarak çıkmıştır, kusura bakma yanlış bilgilendirme varsa...

Addolorato
03.Ağustos.2007, 23:04
http://img411.imageshack.us/img411/9395/mehmettopalfn7.jpg (http://imageshack.us)

FM 2009 da böyle bi mehmet topal olsa çok güzel olur:)

extensor
04.Ağustos.2007, 00:27
stamina ve longshot değerlerini yer değiştir ona yakın bişeyler olacaktır
tabi ca dengeside yapılacak 1-2 puanlık kıyak çektiğin bir sürü özellik olmuş bunlardan birisi kafa birisi özel yetenek vs vs
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
http://fr.justin.tv/live24 galatasaray -1860 münıch maçı

Her026
04.Ağustos.2007, 04:16
Mehmet Mr oynamış oyuncu.Crossing artabilir.Flair 3 puan düşmeli.Stamina 18 verilebilir Mehmete.Hızı arttırılmalı.Creativity 3 puan düşmeli.Composure 12 olmalı.Teknik 11 olmalı.Denge 15 olmalı kolay kolay yıkılmaz Mehmet.Pace 1 puan artmalı.Bilmiyorum ama Ardayla karşılaştırsak mesela çok daha hızlı Mehmet 2-3 puan hızlı.Positioning 1 puan düşmeli.Konsantrasyonuda artmalı hiç öyle konsantrasyon eksikliği görmedim hiç Mehmette kolay kolay hata yapan bir oyuncuda değil.Benim görüşlerim böyle.

goodnightkiss
05.Ağustos.2007, 20:27
ömer abi beylerbeyinde yeni yönetim başa geçtiği zaman pilot takım antlaşması fesh ediliyor.. fm 2009 da bu nasıl olucak acaba?

perpetua
05.Ağustos.2007, 20:38
ömer abi beylerbeyinde yeni yönetim başa geçtiği zaman pilot takım antlaşması fesh ediliyor.. fm 2009 da bu nasıl olucak acaba?

Boyle bir durumu gozlemlemedim hic. Genelde bu sozlesme feshedilmeleri eger iki takim arasindaki iliski bir kac sezondur kullanilmiyorsa gerceklesir.

goodnightkiss
05.Ağustos.2007, 21:11
sanırım oyuna basladıktan bi beş sezon sonra başıma geldi ömer abi. ama beylerbeyi ile aramdaki ilişkiyi ne kadar süre kullanıp kullanmadığım hakkında emin değiliim..

Onurap
05.Ağustos.2007, 22:26
Servet kesinlikle hızlı değil servetin hızı maximum 9-10 olur..100 metrede 30 metre fark atar bırakın bunları..Bir pozisyon var mesela çek cumhuriyeti maçında koller in hızı 9 servet deli gibi koşmasına rağmen yakalayama dı 60-70 metrelik mesafede..Ardadan hızlı diyenler 2 sene önceki fenerbahçe 3 vestel manisa 5 maçını izlemediler sanırım?Servetede 13-14 hız verirsek kim alıcak 10 11 değerlerini?

perpetua
05.Ağustos.2007, 23:47
sanırım oyuna basladıktan bi beş sezon sonra başıma geldi ömer abi. ama beylerbeyi ile aramdaki ilişkiyi ne kadar süre kullanıp kullanmadığım hakkında emin değiliim..

Oyun genelinde bir hataya benziyor. Bu olayin haberini gosteren bir adet ekran goruntusu varsa alabilirmiyim? Mumkunse ingilizce ekran goruntusu olursa daha iyi olur.

(Ekran goruntusu yoksa, bu tip garip seyler basiniza geldiginde erkan goruntusu almayi aliskanlik edinin, eger bir hata varsa bunu SI'a anlatmak icin hem ekran goruntusu, hem de kayitli oyuna ihtiyac oluyor).

mozar
06.Ağustos.2007, 00:05
Servet kesinlikle hızlı değil servetin hızı maximum 9-10 olur..100 metrede 30 metre fark atar bırakın bunları..Bir pozisyon var mesela çek cumhuriyeti maçında koller in hızı 9 servet deli gibi koşmasına rağmen yakalayama dı 60-70 metrelik mesafede..Ardadan hızlı diyenler 2 sene önceki fenerbahçe 3 vestel manisa 5 maçını izlemediler sanırım?Servetede 13-14 hız verirsek kim alıcak 10 11 değerlerini?

Servet fiziksel olarak üstün de olsa yavaş bir savunma oyuncusu. Serveta 14 pace vermek için İ. Toramana 18 vermek gerekir herhalde. R. Carlos tarzı beklere de (en azından Carlosun genç haline) 20 üzerinden 25 vermek gerekirdi.

goodnightkiss
06.Ağustos.2007, 00:34
Oyun genelinde bir hataya benziyor. Bu olayin haberini gosteren bir adet ekran goruntusu varsa alabilirmiyim? Mumkunse ingilizce ekran goruntusu olursa daha iyi olur.

(Ekran goruntusu yoksa, bu tip garip seyler basiniza geldiginde erkan goruntusu almayi aliskanlik edinin, eger bir hata varsa bunu SI'a anlatmak icin hem ekran goruntusu, hem de kayitli oyuna ihtiyac oluyor).

malesef yok ömer abi. bir daha basıma gelirse mutlaka dediklerini yaparımm..

Prowler84
06.Ağustos.2007, 01:49
Servet fiziksel olarak üstün de olsa yavaş bir savunma oyuncusu. Serveta 14 pace vermek için İ. Toramana 18 vermek gerekir herhalde. R. Carlos tarzı beklere de (en azından Carlosun genç haline) 20 üzerinden 25 vermek gerekirdi.

Servet'i daha dikkatli izle derim ben.14 tabi ki olamaz ama Servet 12'yi cok rahat hakediyor.Galatasaray'dan kime 9-10 verilir dersen altyapıdan kampa çagrılan stoper Sinan'i izle derim.
Bir de Nonda dikkatimi çekiyor hızı 12 bile olamaz bu saatten sonra.Fm08de Hakan Sukurden epey bir hızlı Nonda ama gerçekte tam tersiydi.Hakan yaşına göre yavaş olmayan bir forvetti ve son 2 sezondur bu anlamda Fm'de hep haksızlık edildi.8.0.0 da Hakanın hakkı 12 olmalıyken malesef 9 falandı.

Onurap
06.Ağustos.2007, 02:33
Nonda aslında hızlı özellikle hızlanması oldukça iyi..

extensor
06.Ağustos.2007, 05:48
nonda sık sık topa basar eklenmeli ppm olarak
çok çok sık yaptığı bir durum

Prowler84
06.Ağustos.2007, 11:36
yeni stadyumun isminde bir güncelleme yapılacakmı? Oyunda Ali sami yen Spor kompleksi olarak geçiyor.Her ne kadarr isme daha alışamasak ta Turk Telekom ARENA olarak degistirilecektir büyük ihtimal.

perpetua
06.Ağustos.2007, 13:00
yeni stadyumun isminde bir güncelleme yapılacakmı? Oyunda Ali sami yen Spor kompleksi olarak geçiyor.Her ne kadarr isme daha alışamasak ta Turk Telekom ARENA olarak degistirilecektir büyük ihtimal.

Ilk olarak stadin ismi Turk Telekom Stadi olacak, Arena degil (kaynak GS.org).

Ikinci olarak sirket ismi oldugu icin su anda bu sirket ismini kullanabilme durumumuz belli degil. Kullanamazsak Ali Sami Yen Sports Complex olarak devam edecek. Kullanabilirsek Turk Telekom Stadium olarak gececek.

perpetua
06.Ağustos.2007, 13:38
nonda sık sık topa basar eklenmeli ppm olarak
çok çok sık yaptığı bir durum

Nedir bu PPM ekleme hastaligi anlamadim...

Kisaca hayir. Nonda dripling yapmasina izin verildiginde dripling yapan da bir oyuncu. Bunu Fransa'da da yapti, Italya'da ve Ingiltere'de farkli degildi...

extensor
06.Ağustos.2007, 14:59
belki yaşlandıkça dribling yapabilme yeteneği düşmüş olabilir hız hızlanmanın düşmesiyle birlikte.
hani nondanın her topu hakimiyetine aldığını ve oyunu sete çevirdiğini devamlı görüyoruz.
bide ben geçen oyunu oynarken gördüm hedef oyuncular topa basıp oyunu rakip yarı alana yıkabilir gibi birşey yazıyordu.
hani tam olarak bunu yapıyor nonda

birde nonda topu ve oyunu tutuyor arkadaşlarını ileriye taşıyor.

o yüzden dedim... doğru yanlış senin kararın

perpetua
06.Ağustos.2007, 16:25
belki yaşlandıkça dribling yapabilme yeteneği düşmüş olabilir hız hızlanmanın düşmesiyle birlikte.
hani nondanın her topu hakimiyetine aldığını ve oyunu sete çevirdiğini devamlı görüyoruz.
bide ben geçen oyunu oynarken gördüm hedef oyuncular topa basıp oyunu rakip yarı alana yıkabilir gibi birşey yazıyordu.
hani tam olarak bunu yapıyor nonda

birde nonda topu ve oyunu tutuyor arkadaşlarını ileriye taşıyor.

o yüzden dedim... doğru yanlış senin kararın

Taktiksel tercihler ile oyuncu tercihlerini karistirmamak, PPM vermede ilk prensip.

Nonda geldiginden beri cok az macta kanat gibi oynadi ve o maclarda driplinglerini pekala gorduk. Topu ayagina alip, sonra sagina soluna bakinip ben ne yapsam diye karar veren bir Nonda izlemedim ben. Eger senin izledigin Nonda bu sekilde oynayan bir Nonda ise, bu bazi maclarda kendisine takimi ataga kaldirma rolu verildigindendir. Baska bir sey degil...

Prowler84
06.Ağustos.2007, 20:56
Ilk olarak stadin ismi Turk Telekom Stadi olacak, Arena degil (kaynak GS.org).

Ikinci olarak sirket ismi oldugu icin su anda bu sirket ismini kullanabilme durumumuz belli degil. Kullanamazsak Ali Sami Yen Sports Complex olarak devam edecek. Kullanabilirsek Turk Telekom Stadium olarak gececek.

Isimde yalniz Turk Telekom gececegini sanmıyorum.Zaten şuan yapılan amacı sadece anlaşmayı duyurmak olan ham bir resmi açıklama.Yeni tüzük çalışmasında yeni stadın 'Galatasaray "X" Stadium' olarak yeraldıgını görüyoruz ama ismi degistirmek için sanırım daha beklemek gerekiyor.

3842
06.Ağustos.2007, 21:09
Bencede o Türk Telekom ASY Stadı gibi bir şey de olabilir çünkü adı sadece 10 yıl Türk Telekom kalacak ... Galatasaray.org'dan soru olarak gönderilip cevabı alınabilir belki

perpetua
06.Ağustos.2007, 23:47
Isimde yalniz Turk Telekom gececegini sanmıyorum.Zaten şuan yapılan amacı sadece anlaşmayı duyurmak olan ham bir resmi açıklama.Yeni tüzük çalışmasında yeni stadın 'Galatasaray "X" Stadium' olarak yeraldıgını görüyoruz ama ismi degistirmek için sanırım daha beklemek gerekiyor.

Galatasaray Spor Kulübü ve iştirakleri, Türk sporunda dev bir birlikteliği gerçekleştirdi ve Türk Telekom ile pazarlama, reklam ve tanıtım anlaşması imzaladı! Buna göre mevcut Ana Sponsorumuz Avea ile olan sözleşmemizin sona ereceği 2009/10 sezonundan itibaren, beş sezon boyunca Ana Sponsorumuz Türk Telekom olacak.
Türk Telekom ayrıca, Ali Sami Yen Spor Kompleksi icinde inşaatı süren yeni Stat Proje’mize de ismini veriyor. Böylece Avrupa’nın en iyileri arasında gösterilen yeni stadımız, açılışından itibaren 10 yıl süreyle Türk Telekom Stadı adıyla anılacak.

Gayet acik bir sekilde resmi sitede yapilan aciklama belirtmis stad'in isminin ne olacagini. Anlasmada stat isminin bu sekilde olmasi kararlastirilmis olmasa, boyle bir aciklama gelmeyecegine gore bilimum forumlarda dolasan Ali Sami Yen Turk Telekom Stadi veya Turk Telekom Arena vs. vs. gibi isimlerin hic birisinin gecerliligi yok.

Seyrantepe'de insa edilen spor kompleksine Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi zaten verildi. Ancak bu aciklamanin da gosterdigi gibi stadin ismi Turk Telekom Stadi olacak. Yani sirket ismi iceren stat isminin kullanilmasi konusunda, bu ismi kullanmak icin izin almamiz disinda, konusulacak veya acik ve net olmayan pek bir sey yok.

kral_67
07.Ağustos.2007, 09:44
peki Türk Telekom Stadı isminden 10 yıl boyunca para alacak Galatasaray...

bu oyuna aktarılacak mı?...

perpetua
07.Ağustos.2007, 10:01
peki Türk Telekom Stadı isminden 10 yıl boyunca para alacak Galatasaray...

bu oyuna aktarılacak mı?...

Evet aktarilacak.

JunkChorn
07.Ağustos.2007, 13:55

Bende katılıyorum bu görüşe ama Arda iyi hızlanıyor ama hızı iyi değil.
Servet ise geç hızlanıyor.Arda'nın hızlı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.Tekniği ile oyuncu geçiyor.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ayrıca birşey sormak istiyorum;

Yaser'de herhangi bir gelişme olacak mı yoksa sadece PA değeri falan mı artırılacak.
(Daha önce sorulduysa özür dilerim)

Nocna Mora
07.Ağustos.2007, 14:19
Arda son 3 sene de oyununa çok şey kattı bu sene de fiziğini güçlendireceğini düşünüyorum.. Sizlere de katılıyorum Servet'in hızlanması yğksek olduğundan çoğu futbolcuyu geçebiliyor

JunkChorn
07.Ağustos.2007, 14:31
Arda yaş olarak büyürken zihin olarak çok fazla büyüdü..Bunda takımdaki ağabeylerinin ve milli takımın etkisi çok büyük.Ancak hala fizik olarak eksik.Bir yıldız olması için fizik olarak iyi çalışması gerekli.

extensor
07.Ağustos.2007, 14:35
Arda yaş olarak büyürken zihin olarak çok fazla büyüdü..Bunda takımdaki ağabeylerinin ve milli takımın etkisi çok büyük.Ancak hala fizik olarak eksik.Bir yıldız olması için fizik olarak iyi çalışması gerekli.

bana kalırsa ardanın genetikbir sorunu var. yapısı bir acayip. kalça acayip geride kalıyor. yani bence ne kadar çalışırsa çalışsın çok hızlı koşan çok atletik bir adam olamaz. aynı şeyi emre belezoğlu içinde söylerim kısa mesefade iyi hızlanır ama total hızları iyi değildir ikisininde..

ne kadar çalışsalarda düzeltemeyecekleri birşey.. popoyla alakalı diye düşünüyorum her zaman ... bir örnekte sergen yalçın mesela...

JunkChorn
07.Ağustos.2007, 14:37
Aslında haklısın ama fiziğe sadece hız olarak bakmıyorum ben.Herhangi bir ikili mücadele de Arda çabuk yere düşüyor,biraz daha top saklayabilse çok şeyler katar futboluna.

3842
07.Ağustos.2007, 19:27
Bence Arda çok iyi top saklıyor , hatta tackling özelliği de çok güçlü benim açımdan hiçbir zaman karşı takım atak yaparken kayıp topu alan bir Ofansif kanat oyuncusu göremedim (Daniel Alves ve Gökhan Gönül'ü defans oldukları için katmıyorum)...
Arda ilk sahneye çıktığında sadece şık çalımlar atıyordu , ve 60'lara doğru yoruluyordu , fakat son senelere baktığımızda Arda aşırı şık çalım yapmaktan kaçınan mücadelelere girerek , ve sol kanatta topu alıp saklamaya çalışarak , rakibi yormaya çalışan , Balta ve Volkan'la çok iyi anlaştıklarından , sol kanadı otobana çeviren bir kimliğe büründü,sonraları gördük ki artık golcü özelliğin de konuşturmaya başladı ... Bence staminası yüksek olmalı , İsviçre maçında son dakiklarda o zeminde o kadar top sürüp çalım atıp şut çekmek çok kolay bir şey değildir ki rakibe çarpmasa bile pozisyonun gol olacağı kanaatindeyim ...
Yani mevkisine göre Arda'nın fiziksel özelliklerinin çok iyi olduğu kanaatindeyim , ona duramadan çok yavaş demenizi de anlamıyorum , Kewell çok mu hızlı ? Lincoln çok mu hızlı ? bence en az bunlar kadar hızlıdır Arda ...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu arada Ulaştıram Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamasına göre yeni stadımızın adına karar verilmemiş , birkaç alternatif varmış bunları görüşüyorlarmış ...
Kaynak : Fanatik (http://fanatik.ekolay.net/Fanatik/Default.aspx?aType=Detail&catid=32&articleID=112739)

Her026
07.Ağustos.2007, 20:40
Arda hiç kolay yıkılan bir oyuncu değil.Gökhan Gönülde yıkılmadı.GS-Fb maçlarından hatırlıyosan.Euro 2008'dede ben hiç Ardayı yerlerde görmedim.İkili mücadeledende kaçınmıyor arkası dönük top alabiliyor.

Nocna Mora
07.Ağustos.2007, 20:45
Arda hakkındaki yorumlara katılıyorum ancak Binali Yıldırım ile bizim stadın ne alakası var :D?

kral_67
07.Ağustos.2007, 20:46
Evet aktarilacak.

çok iyi bir haber...:)

Nocna Mora
07.Ağustos.2007, 20:49
Stadımız oyuna aktarılırsa ki aktarılacak çok iyi olacaktır kulübün finansal gelirleri artacaktır bu arada Galatasaray'ın bütçesi ve finansı düzenelenecek değil mi?

Prowler84
07.Ağustos.2007, 22:28
Yani mevkisine göre Arda'nın fiziksel özelliklerinin çok iyi olduğu kanaatindeyim , ona duramadan çok yavaş demenizi de anlamıyorum , Kewell çok mu hızlı ? Lincoln çok mu hızlı ? bence en az bunlar kadar hızlıdır Arda ...

[/B]

Kewell Ardanın yasındayken rüzgar gibiydi.29 yasında olmasına ragmen hala Arda'dan çok daha hızlı özellikle hızlanma anlamında cok etkili bir oyuncu.Lincoln'ün eski temposu yok son sezonda ama ona ragmen hala Arda'dan hızlı bir oyuncu.Oyuncuları iyi tanımıyorsun sanırım ama maçlar başladıgında daha dikkatli izler sen de yaparsın kıyaslamalarını.

Onurap
07.Ağustos.2007, 23:13
Ardanın hızı hızlanması kaç olması gerekiyorsa ona göre yazın araştırmaya bir şey katmıyor çünkü..

Prowler84
07.Ağustos.2007, 23:30
Ardanın hızı hızlanması kaç olması gerekiyorsa ona göre yazın araştırmaya bir şey katmıyor çünkü..

bunlar yeterince konusuldu zaten degerlendirmeler çoktan yapıldı.FM09 cıktıktan sonra gerekirse tekrar masaya yatırılır.Beklentin ne dersen hızı:12 hızlanması:14 olmasını bekliyorum.

Lionel Andres Messi
07.Ağustos.2007, 23:54
bence aynı kalmalı ardanın gelişen özellikleri çok ama bunlar arasında hız hızlanma yok bence.hız 12 hızlanma 14 böyleydi sanırım aynı kalması çok gerçekçi olur.

Onurap
08.Ağustos.2007, 01:01
bence aynı kalmalı ardanın gelişen özellikleri çok ama bunlar arasında hız hızlanma yok bence.hız 12 hızlanma 14 böyleydi sanırım aynı kalması çok gerçekçi olur.

Katılıyorum söyledikleri oyuncular kewell ve lincoln oyunda zaten daha hızlı durumdalar tartışmanın anlamı yok..

extensor
08.Ağustos.2007, 06:43
bursa maçıyla ilgili...
Nonda gerçekten çok soğukkanlı bir adam ikinci yarıdaki bir pozisyonda ömeri yatırıp gol pozisyonuna girmesi composure örneğidir. Golü neden kaçırdığına gelecek olursak bence son vuruş yetersizliğinden değil.
neden diye düşündüğümde nonda bordeux maçındada boş kaleye kafayla sonra geçen hazırlık maçlarından birine boş kaleye ayaklada kaçırmıştı.
sanırım karar verme hatası yapıyor mesela bugün topun dibine girse %100 gol olurdu. ama yanlış karar verip şut attı.
Morgan de santiste topa çıkışlarda hata yaptı :D ee ne anladım bu işten 3 kalecin var üçünde aynı şeyin laciverti... :D
şaka bir yana uzun süredir yedek bekleyen bir kalecinin bunları yapması normal
47. dakikada güzel bir top çıkardı. ekleyeyim...
Servet sakatlıktan henüz kurtulamamış.
Aydın etkisiz oynamaya devam ediyor.
hasan saatli bomba gibi devam ediyor..
kısaca aynı tas aynı hamam

Onurap
08.Ağustos.2007, 06:49
ardadaki kondisyon artışı bu maçtada görüldü bence..Bütün maç koştu ve yorulmadı..

Crocodile1963
08.Ağustos.2007, 07:43
G.Sarayda gol sorunu dikkat çekiyor. Bu çıplak gözle izlerken daha net anlaşılıyor. Forvette Yaser-Nonda daha etkili olabilir. G.S ilk yarı pek etkili değildi ikinci yarıya nazaran. Ümit Karan sanırım sakatlandı maçta. Hasan-Ümit-Ayhan hala profesiyonel olamamışlar. Hep hakem ve tribüne oynuyorlar. Kendilerini maça verseler daha faydalı olacaklar.

Nocna Mora
08.Ağustos.2007, 17:34
Yaser'in profili umarım 8.0.2'den daha iyi olur...Çünkü Galatasaray'ın ihtiyacı olan bir forvet ve oyunda da böyle durumlarda kalırsak mecburen onu oynatacağız hem gelecekde vaadediyor

feanorringeril
08.Ağustos.2007, 19:25
konunun hepsini okumadım, dolayısıyla sadece benim aklıma gelen, Galatasaray oyuncularıyla ilgili birkaç şey yazacağım.
Mehmet Topal;
Mehmet Topal euro2008 de de görüldüğü üzere futbolcu olarak her açıdan kendisini geliştirdi. Uzaktan attığı şutlar olsun, oyun içinde durması gereken yer olsun gelişimini gösterdi. Karşısındaki futbolculardan da güç olarak hiçbir zaman eksiklik hissettirmedi, keza hızlanma ve hızı da gayet yerinde. Kafa toplarında çok etkili olduğunu zaten biliyorduk.. Tabii ek olarak defansa geçtiğinde yaptığı hatalardan, defansta oynama özelliğinini düşük olması gerktiğini de söyleyebiliriz. Ancak bu oyuncuya kesinlikle iyileştirme yapılmalı, bir dm oyuncusunun sahip olması gereken herşey var. Daha üst düzey bir futbolcu haline getirilmeli.
Arda Turan;
Arda euro2008' de bu kadar gündem haline geliyorsa boşuna değil. Ancak ayrımı iyi yapılmalı; ne kondisyonuyla ne de fiziğiyle gündeme gelmiyor Arda; tekniğiyle gündeme geliyor. Bu yüzden kesinlikle teknik özelliklerine iyileştirme yapılması gerek. Yaratıcılığının da arttığını düşünüyorum.
Emre Aşık;
Oynadığı maçlarda gösterdiki, Türkiye milli takımında dahi en iyi kademeye giren orta defans oyuncusu. Hız ve hızlanma eksikliğini oyunu okuyarak kapattığı göz önüne alınmalı ve iyi bir defans oyuncusu olarak oyuna aktarılmalı.
Servet Çetin;
Servet' in özellikleri zaten yerindeydi ancak mücadelecilik, motivasyon ve hırs katılırsa tam olur gibi.
Hakan Balta
Yer yer görevi olmayan pozisyonlarda dahi kademeye girerek defans hatalarını kapattı. Türkiye ile oynadığı bütün maçlarda hep ayakta kaldı, kanadını çok iyi kapadı. Hızı hızlanması yerinde. Oyuna biraz daha iyi bir sol bek olarak aktarılmalı.
Sabri;
Oyuna hızlanması ve hızı doğru dürüst aktarılmıyor; İngiltere ligi standartlarına göre bile çok hızlı bir oyuncu. Pas atarken de güzel bir tekniği var, ayağının içini dışını güzel kullanıyor. Sert ve doğru şekilde dokunuyor topu yönlendirirken. Ancak karar verme yeteneği çok zayıf olduğundan sürekli pozitif olamıyor. Yaratıcılığı da çok düşük. Ancak zaman zaman çok şık çalımlarını da sürekli görüyoruz oynadığı turnuvalarda. Milli takımda da yaptı biriki hareket, Lahm' ı geçişi örneğin.. Dolayısıyla flair' ı arttıralabilir. Defansif özelliklerinin düşük kalması doğru.
Bunlar aklıma gelenler, daha önce konuşulmuş olabilir, katılmıyanlar olabilir sadece kendi fikirlerim.

perpetua
09.Ağustos.2007, 04:32
franorringeril: Yorumlarin FM 2009 icin yapilan degisikliklerle hemen hemen tamamen ayni.

Iki farklilik Servet'in bazi fiziksel ozelliklerinde biraz daha iyilestirme yapilmis olmasi ve Mehmet Topal'in henuz ust duzey diyemeyecegimiz ancak ligimiz icin cok iyi bir seviyeye gelmis olmasi.

LadroN
11.Ağustos.2007, 21:04
abi bide ugur ucar ın favorued personel e bülent korkmaz eklenmesi gerekir bir röpörtajında bunu solemişti hatta bülent korkmazın 3 numaralı forması boş olmadıgı için 33 numarayı giydgiğini bu sene 3 numaraalı formayı giyeecegini soledi

nekop
12.Ağustos.2007, 07:28
Galatasaray altyapısındaki Ermah adlı oyuncunun gerçek adı Emrah.Onunla ilkokulu ve ortaokulu aynı okulda okuduk.Okulda genelde forvet arkası falan oynardı ama şimdi defansın göbeginde ve sagında oynuyor galiba.Bir defansa göre teknigi iyi seviyede birisi 10 olabilir.Aynı şekilde uzun şutuda 10-11 seviyesine çekilebilir.PPM olarakta sert şut çeker eklenebilir.Gerçekten yaşına göre çok sert şutlar çekiyor.Hatta onlarla sınıf maçı yaptıgımızda onun çektigi şutları çıkartınca evde 2-3 saat kolum ağrırdı.

03Gs1905
12.Ağustos.2007, 08:34
Galatasaray altyapısındaki Ermah adlı oyuncunun gerçek adı Emrah.Onunla ilkokulu ve ortaokulu aynı okulda okuduk.Okulda genelde forvet arkası falan oynardı ama şimdi defansın göbeginde ve sagında oynuyor galiba.Bir defansa göre teknigi iyi seviyede birisi 10 olabilir.Aynı şekilde uzun şutuda 10-11 seviyesine çekilebilir.PPM olarakta sert şut çeker eklenebilir.Gerçekten yaşına göre çok sert şutlar çekiyor.Hatta onlarla sınıf maçı yaptıgımızda onun çektigi şutları çıkartınca evde 2-3 saat kolum ağrırdı.

Bahsettiğin oyuncu Erhan Şentürk'se zaten paf takımında da ST,AM,AMR Oynayabiliyordu.Skibbe onu DR olarak denedi.Zaten attığı golde sert şut çeker PPM'si eklensin der gibiydi..Cem Sultan'a da aynı PPM ve çabuk hızlanmayla ilgili bir PPM varsa eklenmeli bence..

perpetua
12.Ağustos.2007, 14:53
Bahsettiğin oyuncu Erhan Şentürk'se zaten paf takımında da ST,AM,AMR Oynayabiliyordu.Skibbe onu DR olarak denedi.Zaten attığı golde sert şut çeker PPM'si eklensin der gibiydi..Cem Sultan'a da aynı PPM ve çabuk hızlanmayla ilgili bir PPM varsa eklenmeli bence..

Degil.

Emrah Yollu'dan bahsediyor.

nekop
13.Ağustos.2007, 01:04
Degil.

Emrah Yollu'dan bahsediyor.

Evet ama sağ bek oynamıyormuş bugün arkadaşlar geldi sordum bek oynuyormu diye oynamıyormuş ayrıca takımın frikiklerini falanda o kullanıyormuş frikik özelliğide yükseltilebilir.

OnuldinhoHizmet
14.Ağustos.2007, 02:11
gs bütçesi nasıl olacak stad gelen en az 40 milyon$ var ve kredi çekilecek 150 milyon$

LadroN
14.Ağustos.2007, 04:27
ömer abi galatasaray ın bütçesi ve transfer bütçesi ilee ilgli bir düzenleme yapılacak mı sanırı transfer bütçesini 15mn dolar gibi bi rakam solemişlerdi bir de 40 mn dolar var arkdaşın dedği gibi o da oyuna eklenirse cok iyi olur artık galatsaryla transfer butçesi için milleti satmktan bıktım:D

perpetua
14.Ağustos.2007, 06:51
Kredi alinirsa bakariz. Bu kredini sonucta bir neden ile cekiliyor (sirket birlesmesi/diger yatirimlar), eger bu kredi cekilirse buyuk ihtimalle hemen harcanir. Kasada durmaz.

Transfer butcesi 10 milyon Euro olarak aciklanmisti, simdiye kadar alinan sadece Meira. Fiyati da 5 milyon Euro. Yani teorik olarak elde var 5 milyon. Forvet transferi olursa bu butce sifirlanir buyuk ihtimalle sezon baslayana kadar.