PDA

View Full Version : [TSL] Kasımpaşa Araştırması FM2008 - 8.0.2

EL-Hadji
26.Şubat.2007, 22:26
Erhan Küçük' le röportaja gittim. Öğrendiğim bir kaç şey oldu. Favori personellere Ziya Aydın, Alper Salgın ve MEsut Bakkal eklenmeli. Favori takımı Galatasaray. Galatasaray' da 8 yıl altyapıda sol bek oynamış. ML: 15, AML: 20, ST: 18 olarak mevkisi düzenlenebilir.

extensor
27.Şubat.2007, 02:07
oyuna çok iyi yansıtmışsın bu arada uzaktan iyi şutlar atan iyi duran top kullanan ofansif bir oyuncu idi
bu sene maçlarını izledikten sonra oyundakine çok benzediğini farkettim teşekkürler burak koçumsun ;)

EL-Hadji
17.Mart.2007, 20:38
Teşekkürler Sinan sağolasın. Dünkü Paşa maçında gözlemlediklerimi aktarayım.

Mawaye(AMC: 12, ST: 20): Bileklerine hakim bir oyuncu. First touch' ı düşük gibi geldi ama zeminin bakir olmasından da kaynaklanabilir. Acc, Agility ve pace özellikleri yüksek. Tipik bir Afrikalı forvet. Gücü vasat ama dayanıklı ve rahatsız edici bir forvet. Çalışma oranı yüksek. Tekniği de fena değildi. Tek bulduğu pozisyonu da gol yaptı.

Erhan Küçük: Erhan' ın AMR özelliği nin 14' den 5' e falan inmesi gerekli. Seyrettiğim kadarıyla diğer kanat oyuncuları gibi ters kanatta oynayabilecek biri değil. AMC 10' a düşebilir. ML: 10 eklenebilir. Work Rate 13' den 9' a düşebilir. Geçen sen daha çok çalışıyordu ama bu sene ya yorulmamak için ya da kapasitesi bu olduğun için pek koşup çalışmıyor. Boş koşu hiç yapmıyor. Acc: 13 den 11' e inebilir. Yalnız topla çabuk dönüyor Agility 13' e çıkabilir. Stamina: 10-11 civarına düşmeli. Erhan' ın özellikleri bu şekilde düşecek ama top ayağına geldiğinde çok yararlı kullanıyor. Vision' u artacak kafayı kaldırıp oyunun her tarafını görüp güzel pasla atıyor. Paslar isabetli. Pası 13 e çıkabilir. Jumping 12' e inebilir. Agresiflik 12' ye inebilir. Soğukkanlılık ve önsezi biraz artabilir. Ca 110 bence çok yerinde.

EL-Hadji
24.Mart.2007, 06:15
Erhan Küçük son Fenerbahçe maçında takımı hesabına sahanın en iyilerindendi. Sürekli kaleyi düşündü benim saydığım etkili 4 şutu var.

EL-Hadji
25.Mart.2007, 20:39
Erhan Küçük a2 milli takımında.

EL-Hadji
04.Nisan.2007, 07:17
Jens Berthel Askou için bişiler yazmak istiyorum. 2 Defa canlı izledim ve çok başarılı buldum. KAdeme hatası yapmıyor. Havadan çok etkili biraz ağır ama ca' sı 115-120' ye yükselebilir.

Onurap
04.Nisan.2007, 21:09
Jens Berthel Askou için bişiler yazmak istiyorum. 2 Defa canlı izledim ve çok başarılı buldum. KAdeme hatası yapmıyor. Havadan çok etkili biraz ağır ama ca' sı 115-120' ye yükselebilir.

Bencede çok haklısın..Benimde dikkatimi çekti..Hızı fazla değil ama çevikliği boyuna göre kötü değil.. lugano tarzında bi oyuncu..(SERTLİK AÇISINDAN DEĞİL)paslarıda iyi defanstan top şişirmiyor..yanında koşan,çalışkan ilk toplara giren bir oyuncu olursa çok faydalı olur..

EL-Hadji
05.Nisan.2007, 01:04
Evet Askou gerçekten hep iyi top kesiyor hem akıllı oynuyor. Arada sırada atağa da çıkıyor. Biraz ağır ama Högh var bir stili var.

YusufT
05.Nisan.2007, 06:50
Jens Berthel Askou: "Hayatım kampta geçiyor" 01.04.2008 http://www.tff.org/Resources/TFF/Auto/b6f6393cd25e4a498ddc098e8bbb5cde.jpgKasımpaşa'nın sezon başında Silkeborg'dan transfer ettiği 25 yaşındaki Danimarkalı savunma oyuncusu, takımının en istikrarlı yabancısı olarak dikkat çekiyor. Kasımpaşa çok parlak bir grafik çizmese de o yüksek performansıyla öne çıkıyor. Hedefi daha iyi bir takıma sıçrama yapabilmek. Türkiye'deki kamp sistemine ise hâlâ alışabilmiş değil. Danimarka'da maça 1.5 saat kala stada giderken, Türkiye'de hayatlarının büyük bir bölümünü kamplarda geçirdiklerinden yakınıyor. Röportaj: İlker Uğur
Bize öncelikle Jens Berthel'in kim olduğunu, nerelerde futbolunu geliştirip İstanbul'a geldiğini anlatabilir misin?
Batı Jutland'in küçük bir kasabasında doğdum. 12-13 yaşıma kadar orada futbol oynadım. O zamanlar yarı sahada 7'ye 7 maç yapardık. Daha sonra yine küçük bir şehre gittim. Küçük derken gerçekten küçük kasabalardan bahsediyorum. Benim kasabamda 300-400 kişi yaşıyordu. İstanbul'la karşılaştırıldığında inanılmaz. Burada 15 milyon kişi yaşıyor.
Danimarka'nın nüfusu zaten 5 milyon.
Evet, yani gerçekten inanılmaz. Oradan Ikast adında bir kulübe geçtim. Daha sonra FC Midtjytland kulübü adı altında birleşmeden önceki haliydi Ikast'in. Orada iyi oynadım ve İkinci Lig'den bir kulübe gittim. Danimarka'da da sistem burası gibi, Süper Lig, Birinci Lig ve İkinci Lig. Orada da iyi oynayıp Süper Lig'e çıkmak üzere olan Silkeborg'a geldim ve üç sezon Süper Lig'de oynadım. Kontratım bitiyordu ve uzatsam mı uzatmasam mı derken buradan teklif gelince ben de değerlendirdim.
Kasımpaşa iyi bir deneyim
Peki, neden bir futbolcu Danimarka'dan kalkıp Kasımpaşa'ya gelir?
Bunu etkileyen pek çok sebep var aslında. Birincisi, futbolun doğasında bu var. İkincisi, bu iyi bir deneyim. Danimarka'da çok şey olmuyor sonuçta ama Danimarka'da biz Türkiye'ye, Yunanistan'a veya başka ülkelere giden oyuncuların başına gelen ilginç şeyleri dinlerdik. Bunların içinde parasını alamayan futbolcular, kulüplerle ve teknik adamlarla yaşanan sorunlar da vardı elbette. Ama bir yandan da buraya gelmek bir şans. Kendini göstermek açısından önemli. Ekonomik açıdan da oldukça iyi bir teklif vardı.
Türkiye'ye gelmeden önce Türk futboluyla ilgili bildiğin şeyler var mıydı?
Tabii ki. İstanbul'un üç büyük kulübünü biliyordum. Trabzonspor'u biliyordum çünkü Danimarka Milli Takımı'nın kaptanı Lars Olsen orada oynamıştı. Silkeborg'da takımımda Muhammed Akıncı vardı. O da şu an Konyaspor'da oynuyor. Türkiye'den sık sık bahsederdi. Ikast'in genç takımında Türk takım arkadaşlarım vardı. Holstebro'da da vardı. Genellikle Türkiye'nin tanınmış takımlarından bahsederlerdi.
Kasımpaşa'yı kariyerinin zıplama tahtası olarak kullanmayı düşünüyorsun sanırım.
Evet, öyle olmasını umuyorum. Çok maç kaybettik gerçi ve böyle bir durumda bir oyuncunun kendisini göstermesi oldukça zor olabiliyor. Fakat kişisel olarak iyi bir sezon geçirdiğimi düşünüyorum. Her maçta oynadım. İyi maçlar çıkardım. Bir de gol attım.
Fakat insanlar Kasımpaşa'nın yabancısı olarak seni tanıyor. Sonuçta aralarında en istikrarlı olan sensin.
Bu doğru. Çok iyi yabancı oyuncularımız olmasına rağmen benim kadar fazla oynamadılar bu sezon. Bunda sakatlıklar da etkiliydi elbette. Ama insanlar beni kolaylıkla fark ediyor. Bir Danimarkalı olarak sarışınım ve sahada hemen dikkat çekiyorum. Bizim yabancılar da Türk oyunculara benzediği için en uzak noktadan bile ben fark edilebiliyorum.
Trafik her gün zamanımı çalıyor
İstanbul'da yaşam Danimarka'yla karşılaştırdığında nasıl?
İstanbul gerçekten çok büyük bir şehir. Bu büyüklüğün getirdiği bazı avantajlar ve dezavantajlar var elbette. Ailemin yaşamını kolaylaştıracak imkânları burada bulabiliyorum. Buraya ilk geldiğimiz zaman bir karmaşa vardı. Takımın antrenman yeri belli olmadığı için ev bulmakta zorlanıyorduk ve sürekli değişen antrenman sahası bize sorun yaratıyordu. Danimarka'da bir futbolcu antrenmana gider, antrenman yapar ve evine döner. Ama Türkiye'de kamp diye bir olgu var ve buna alışmak beni çok zorladı. Danimarka'da maçtan 1.5 saat önce statta buluşuruz, maçı oynarız ve eve döneriz. Ayrıca Danimarka'da yılda en fazla 10 gün antrenman kampına gideriz. Burada hemen hemen her ay gidiyoruz, yani neredeyse hayatımız kampta geçiyor. Bu da beni zorlayan konulardan bir tanesi. Bir başka konu elbette ki trafik. Her gün minimum 1 saatimi trafikte geçiriyorum ve bu da ailemle geçireceğim zamandan çalınan 1 saat oluyor. Buna alışmak da oldukça zor. Ancak antrenman saatlerini trafiğin daha az olduğu zaman dilimlerine kaydırdıklarından bu yana bu biraz azaldı diyebilirim. Diğer yandan, Danimarka'da ne varsa bulabilmemiz güzel. Şehrin bize sağladığı imkânlar da oldukça üst düzeyde.
İstanbul'un tarihi mekânlarını ziyaret edebildin mi?
Sonbaharda yakınlarımız gelmişti ve onlarla birlikte Sultanahmet'i gezmiştik. Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı gibi yerleri de dolaştım. Zaman zaman Taksim'e, İstiklal Caddesi'ne de çıkıyorum. Boğaz'da tekne gezintisine de çıktık ve muhteşem bir gezintiydi. İstanbul'u tamamen farklı bir açıdan görüyorsunuz ve bu müthiş bir şey. Köprünün üzerinden bakmaya benzemiyor hiç.
Danimarka'da bir futbolcu iyi kazanır. Ama Türkiye tamamen farklı bir yer. Burada çok daha büyük paralar dönüyor. Ayrıca Türkiye'deki vergiler de Danimarka'ya göre oldukça düşük. Bu Türkiye'de oynama sebeplerinden birisi mi?
Elbette. Danimarka'da vergilerin Türkiye'ye oranla daha yüksek olduğu doğru. Bana teklif geldiğinde bunu da dikkate aldım. Sonuçta iyi bir para kazanacaktım ve burada başarılı olursam daha fazla kazanacağım bir transfer yapabilirim diye düşündüm. Sonuçta burası sıçrama yapabileceğiniz bir yer. Ayrıca sorumluluklarını zamanında yerine getiren bir kulüp de bulmak önemli. Çok para kazanacağım diye bir transfer yapıp para alamayan futbolcular da var.
Sabah başka, akşam başka antrenör
Kasımpaşa'ya ilk geldiğinde teknik direktörün Kadir Özcan'dı. Sonra Werner Lorant ve ardından da Uğur Tütüneker geldi. Bu kısa dönemde üç teknik direktör değişikliği yaşamak seni nasıl etkiledi? Ne düşünüyorsun bu konuda?
Sadece o da değil. Yeni teknik direktör gelmeden önce takımı kaptan ya da yardımcı antrenör çalıştırdı. Dolayısıyla beş farklı teknik adam vardı takımın başında. Çok başarılı, maçlar kazanan ve ligde iyi yer edinmiş bir takım değiliz. Öyle olmayınca başarısızlığın bir sorumlusunun bulunması gerekiyor ve bu da teknik adam oluyor genellikle. Bu kadar teknik direktör değişikliğinin olduğu yerde istikrar da olmuyor. Birisiyle sabah antrenman yaparken, diğeriyle akşam çalışıyorsun. Birisiyle bir yerde çalışırken diğeriyle başka sahada antrenman yapıyorsun. Biriyle bir antrenman sistemi kurmuşken yenisiyle o sistem değişiyor. Durumumuz bu kadar teknik direktör değişikliğinin çok da faydalı olmadığını gösteriyor.
İlk yarıda oldukça kötü bir performans gösterdikten sonra ikinci yarının başında biraz da olsa toparlandınız. Bu kötü dönemde takımın en büyük problemi sence neydi?
İyi olmazsanız maç kazanamazsınız. 20 maçta 9 puan topluyorsanız iyi değilsiniz demektir. Örneğin iyi bir takımsanız bir maç kaybında "Şanssızdık, iyi oynadık ama kazanamadık" diyebilirsiniz. Bizim böyle bir şey diyecek halimiz yoktu, çünkü o dönem iyi değildik. Ligin bitimine az kaldı ve elimizden geleni yapıyoruz. 2-3 maç kazandığımız zaman takımın da havası değişecek ve güvenimiz yerine gelecek. Galatasaray maçı bu yolda atılmış iyi bir adımdı. Arkasını getirmemiz lâzım. Tabii yaşadığımız sıkıntılar da var. Kendi sahamızda oynayamıyoruz, kendi tesislerimizde antrenman yapamıyoruz. Sezon başından itibaren kendi stadımızda oynamış olsaydık çok daha farklı olabilir, daha fazla puan alabilirdik. Olimpiyat Stadı'nda sadece üç büyüklerle oynadığımız maçlarda seyirci toplayabildik.
Seyirci bu kadar önemli mi?
Evet, tabii ki… Gerideyken takımın desteğe ihtiyacı varken ve başa baş giden bir maçta size galibiyeti seyirci getirebilir. Ekstra bir hamle yapmanız gerekirken arkanızda 5-10 bin kişinin olduğunu bilmek sizi daha güçlü kılar. Bu stat daha önce hazır olsaydı şu an umutlarımız çok daha fazla olabilirdi.
Teknik direktörünle ilişkilerin nasıl? Rahat anlaşabiliyor musunuz?
Evet. Almanca konuşuyoruz. Buraya geldiğimden bu yana birebir konuşamadığım tek teknik direktörüm ilkiydi. O sadece Türkçe konuşuyordu ve benim de pek Türkçem yok malumunuz. Takım arkadaşlarımın bazılarıyla İngilizce konuşuyorum. Bir sorun olmuyor benim için.
Diyelim Kasımpaşa başaramadı ve küme düştü. Jens Berthel'in bu durumda bir planı var mı?
Bir futbolcu sezon sonunda ne olacağını genellikle bilemez. Umarım kümede kalırız. Umarım hedeflerimde olan daha büyük kulüplerden birisine gitme imkânı yakalayabilirim. Bir futbolcu olarak hedefim her zaman en üst düzeyde oynamak.
Hedeflediğin bir kulüp var mı?
Dediğim gibi hep üst düzey mücadelenin içerisinde olmak istiyorum. Burada iyi işler yaptığımı düşünüyorum. İlgilenen kulüplerin olması da bunun göstergesi. Ama Türkiye'de transfer konusunda herkes çok konuşuyor. Her gün gazetelerde tüm oyuncular bir yere transfer ediliyor. Benim için önemli olan oynayabileceğim ve ailem için iyi şartlar sağlayabilecek bir kentin takımına gitmek.
Danimarka'ya döndüğün zamanlar Türkiye deneyimin konusunda neler anlatıyorsun?
Arkadaşlarımla görüştüğümde Danimarka'da asla olmayacak, buraya özgü bazı ilginç ve komik anılarımı anlatıyorum. Sahada yaşadığımız unutulmaz anlar oluyor. Beşiktaş'a attığım gol, Galatasaray'ı mağlup etmemiz gibi. Burada oynayan futbolcuların mental açıdan Danimarka'ya göre daha dayanıklı olmaları ve baskıya alışmaları gerektiğini anlatıyorum. Ayrıca yalnız kalıyorsunuz burada ve ona da alışmanız gerekiyor. Nereye giderseniz gidin, Premier Lig'de de Almanya'da da Türkiye'de de her yerin iyi ve iyi olmayan yanları vardır. Futbol böyledir.
Türkiye'de beğendiğin oyuncular kimler?
Çok izlemiyorum diğer oyuncuları ama dikkatimi çeken bazı oyuncular var. Hakan Şükür'ün o yaşta o istekle oynaması ve bir performans sergilemesinin etkileyici olduğunu düşünüyorum. Servet çok güçlü ve sağlam yapılı bir defans oyuncusu.
Danimarka'da milliliğin var mı?
Yok hayır. Danimarka'da çok iyi savunmacılar var ve bana daha sıra gelmedi. Ayrıca çok yetenekli bir genç neslimiz de var ve çok büyük potansiyeli olan bir takım doğuyor. Yetkililerin burayı izlediklerini de düşünmüyorum. Çok yüksek profile sahip savunma oyuncuları var zaten ellerinde.

Cengo
05.Nisan.2007, 08:44
Erhan Küçük'ü A2 Milli Takım'da sol bek oynattılar, çok fazla izleme fırsatı bulamadım, yorum yok :)

EL-Hadji
05.Nisan.2007, 17:54
Yaptıgımız röportajda belirtmişti alt yapıda uzuun yıllar sol bek oynamış ama kesinlikle yeri değil.

bjk_melo_151
08.Nisan.2007, 17:48
Desire iyi bir oyuncu gelecek sezon ligde görmek istediğim yabancılardan.Ademoviç'i izleyemedim.Sizin izleme fırsatınız oldu mu?

EL-Hadji
08.Nisan.2007, 20:10
Ademovic' i izleyemedim ama Desire Mawaye gerçekten yetenekli bir forvet. Çabuk ve süratli. Bitirici vuruşları da idare eder. İyi de sıçrıyor biraz güçlenmesi lazım. İyi bulmuşlar gerçeklten.

bjk_melo_151
09.Nisan.2007, 21:01
Barbaros Barut da çok iyi bir oyuncu.Kasımpaşa şu haliyle aslında hakettiği yerde değil kadro olarak.

EL-Hadji
10.Nisan.2007, 21:48
Bence en fazla 1-2 sıra yukarı çıkardı gene düşüecek bir kadro. Sol beke sağ beke takviye yapmadılar. Direk 3. ligten beri gelen adamlarla oynadılar. Diyeceksinizi Oftaş da öyle ama Oftaş unutulmasın ki Sterjovski Sandor gibi takviyeler yapmış bir takım. Bir de Kemal Yıldırım sezonu kapattı aylardır oynamıyor. Paşa eğer Askou yıu da almasaymış düşünemiyorm.

extensor
10.Nisan.2007, 22:50
Barbaros Barut da çok iyi bir oyuncu.Kasımpaşa şu haliyle aslında hakettiği yerde değil kadro olarak.

bence tam tersi ligin en kalitesiz kadrosuna sahiptiler

gökhan caba merthan cihat yasin gibi bir sürü 2. lig kalitesi futbolcuyla bir çok maça çıktılar

theoue desire askou sinouh iyi transferlerdi

ama lorant ve stad olayı onları baltaladı

ve düşmelerindeki en büyük etken ise sene başından sene sonuna kadar habire değişen bir kadro vardı ve yaklaşık 30 kişilik kadroyla sezona başlamışlardı kimin gideceği kimin geleceği kimin oynayacağı belli olmuyordu

oftaş bu kadro disiplinini sağlarken kasımpaşa kadrosunu karma karışık hale getirdiği için düştü

bazen futbolcu göndermek futbolcu transfer etmekten daha yararlıdır ama onlar bunu yapamadı

EL-Hadji
11.Nisan.2007, 02:49
Sinan kardeşim çok güzel tespitler. Bir de Ünal gibi bir sol açığı oynatmadılar. Geçen Sivas maçında oyuna 2. devre girdi ve çok klas çalıkmların bir o kadar klas ortalarla bitirdi.

midfielder1912
07.Temmuz.2007, 06:49
Geçen sezon Turkcell Süper Lig'de tutunamayan ve Bank Asya 1. Lig'e düşen Kasımpaşa, Karşıyaka'dan Özgür Karakaya ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.
Bank Asya 1. Lig'de güçlü bir kadroyla Turkcell Süper Lig'e yükselmeyi hedefleyen ve bu hedef doğrultusunda transfer çalışmalarını sürdüren Kasımpaşa, Karşıyaka'nın forvet oyuncusu Özgür Karakaya'yı renklerine bağladı.

Ayrica geçen sezonun en iyilerinden Özgür ÖÇAL , Eskişehirspor a Ömer Közen ve bir miktar para karşılığında verildi... Uğur hocanın gelişinden sonra ikinci yarıda etkili bir performans sergiledi, oyunda sağ bek olarak yer almasında karşın Özgür ÖÇAL genelde sağ açıkta veya forvetin arkasında görev aldı (Tv den görebildiğim kadarıyla)... amc ve amr oynama becerisi arttırılabilir, ayrıca çok sağlıklı olmasada finishing 12-13, composure 12, long shot 12 ve decision 13 gibi bir izlenim bıraktı bende...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Kasımpaşa Futbol Şube Sorumlusu Mehmet Süha Sidal, yaptığı açıklamada Diyarbakırspor'dan Onur Çubukçu ve Almanya'nın Regensburg takımından Özgür Kart ile 3'er yıl için anlaştıklarını söyledi.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da başarılı bir dönem geçiren Sertan'ı 2 yıllığına kadromuza kattık. Sertan'ın takımımıza yararlı olacağına inancımız tam'' diye konuştu.

EL-Hadji
10.Temmuz.2007, 07:02
Özgür Öçal çok acayip bir isim. Her türlü mevkide oynuyor. DR-MR asıl yeri ama BJK maçında amc oynamıştı sanırsam. Çabuk bir oyuncu. Finishingi 12-13 olmaz sanırım...

Paşa nın en etkili isimlerinden E. Küçük büyük ihtimal takımda kalacak. Gökhan Caba Malatyayla anlaştı.

midfielder1912
24.Temmuz.2007, 02:54
Mertol KARATAY, bilinen adıyla Batista Kasımpaşaspor da...

midfielder1912
30.Temmuz.2007, 03:54
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:J3zTBjMkkiRUaM:http://cache.viewimages.com/xc/52913038.jpg%3Fv%3D1%26c%3DViewImages%26k%3D2%26d% 3D780858ABC91EC214E7828C2E0BBB94A0A40A659CEC4C8CB6 (http://images.google.de/imgres?imgurl=http://cache.viewimages.com/xc/52913038.jpg%3Fv%3D1%26c%3DViewImages%26k%3D2%26d% 3D780858ABC91EC214E7828C2E0BBB94A0A40A659CEC4C8CB6&imgrefurl=http://www.jamd.com/image/g/52913038&h=594&w=412&sz=30&hl=de&start=2&um=1&tbnid=J3zTBjMkkiRUaM:&tbnh=135&tbnw=94&prev=/images%3Fq%3D%25C3%25B6zg%25C3%25BCr%2Bkart%26um%3 D1%26hl%3Dde%26sa%3DN)
Kasimpasa Spor Almanya 3,liginde Jahn Regensburg ta forma giyen Özgürt Kart transfer etti.
Yas-26
Mevki-Forvet

Özgür, biten sezonda 28 macta görev almis ve 3 gol kaydetmis

Vieri
15.Şubat.2008, 02:39
Kasımpaşa oyuncularının mevki hataları, yetenekleri, oyunda göze çarpan eksiklikleri ile ilgili hataları burada belirtebilirsiniz.

extensor
16.Şubat.2008, 02:39
GENEL YORUMUM

BANA GÖRE:

Şahane olmuş 0 hata lı 3. takım

EL-Hadji
19.Nisan.2008, 02:05
Murat Akın shots long ppm' si eklenmesi gerekiyor. Sürekli mesafe tanımaksızın uzaktan şut atıyor.