PDA

View Full Version : Crusher v1 (Tek kanatla ezen taktik)

Djibril
12.Mart.2007, 22:26
Herkese merhaba;

Managerlik sevdasına başladığım 97 yılından bu yana sayısız taktik denedim. O zamanların popüler oyunu Sensible Soccer'dan beri hep aynı tarz yani tek forvet, tek kanatlı ve o kanata dayalı bu sayede defansa yardımcı olan taktiksel sistemlerle oynadım ve genel anlamda başarılı oldum. CM ve sonrasında FM'de de bu taktiğin değişik versiyonlarını denedim. Ancak her oyunda maç motoru değiştiğinden bende taktiğimi değiştirdim.

Sonuç olarak FM 2008'e göre kendi sistemime uygun bir taktik geliştirdim ve bu taktikle çok başarılı sonuçlar elde ettim. Şimdide sizinle paylaşmak istiyorum...

Kısaca anlatmak gerekirse;
-Crusher v1'in genel amacı rakibe oyun oynatmamak. Nasıl mı? FM08 maç motorundaki değişikliği az çok biliyorsunuz sanırım. Closing down, Tight press vs.vs. gibi eklentilerdeki değişiklikler maç motorunda bayağı değiştirilmiş ve eğer bu orantıyı düzgün yaparsanız rakibinizin oyununu oynamasını zorlaştırıyorsunuz. Eziyorsunuz... Görüldüğü üzere günümüz futbolunda güzel futbol oymaktan öte rakibinize oyun oynatmayarak daha iyi sonuçlara imza atabiliyorsunuz. Ana hedefim bu oldu.
-Bir diğer amacım ise tek kanatlı sistemle atak yapmak oldu. Nedeni ise güzel iki kanat oyuncusu almak yerine çok daha güzel bir kanat oyuncusu alarak takımı güçlendirmek. Diğer kanatın yerine ise DMC, FC gibi gerekli gördüğünüz yerde fazladan bir adam daha oynatabiliyorsunuz. Örnek olarak Crusher v1'de kanat oyuncusu sağ tarafta ve sol kanat boş. Peki sol defans'ın durumu ne olacak derseniz, onuda DL ve sol DMC'deki oyuncularımıza vereceğimiz ayar ile nerdeyse kapatmış oluyoruz. Bu durumda nerdeyse sahada 12 kişi varmış gibi oynuyoruz.
-Bu taktik sayesinde duran toplardan gol bulma şansınız çok yüksek. Forumdaki bir çok taktiği inceledim kullandım ancak nerdeyse hiçbirisi Korner, Frikik,Taç kullanımları ile ilgili bir ayar yapmamış. Çok uzun uğraşlar sonunda eğer defans oyuncularınızın Zıplama ve Kafa özellikleri yüksek ise bu taktik sayesinde kornerleriniz adeta bir penaltı gibi tehlikeli olacaktır.

http://img201.imageshack.us/img201/2952/dizilis2lt3.jpg

Görüldüğü üzere dörtlü defans, iki ön libero, tek forvet ve tek forvet arkası ile günümüz modern futbol taktik anlayışında bir diziliş. Burdaki asıl amaç sağ kanattan yapacağınız ataklar.

http://img201.imageshack.us/img201/2991/komut2bb7.jpg

Mevkileri sırasıyla analiz edecek olursak;
GK: Kısa pas yapması gerekiyor. Daha çok defansif bir diziliş olduğundan ataklar genelde defanslardan başlıyor.
DC: Aynı şekil Kısa-Karışık pas sistemi ile oynamalılar. Klasik defans oyuncusu özelliklerinden ziyade Zıplama ve Kafa özellikleri iyi olursa duran toplarda çok gol atabilirler.
DL: Fullback tarzında oynuyor. Fazla ileri çıkmıyor zaten çıkmasına gerek yok. Sadece karşı takımın sağ kanadından gelecek atakları kesiyor. Pozisyon alma, Top kapma gibi özelliklerinin yüksek olması gerekir.
DR: Solbek'e nazaran daha fazla ileri çıkıyor. Bu sayede sağ kanattaki oyuncunuz ile rakibinizin sol tarafını göçertiyorsunuz. Ara pas özelliğini açarak güzel pozisyonlar yakalabiliyorsunuz. Klasik arka kanat özelliklerinin yanı sıra Pas özelliğininde iyi olması gerekiyor.
Sol DMC: Bu bölgedeki oyuncu tam bir DMC olmalı orta sahayı silip süpürecek, çok koşacak, rakibe pres uygulayacak, adeta sahada savaşıcak bu yüzden Top kapma, dayanıklılık gibi defansif özellikleri yüksek bir DMC size avantaj sağlayabilir.
Sağ DMC: Buradaki oyuncunuz defanstan ziyade ofansa önem veren bir oyuncu olmalıdır. Genelde oyunu kuran oyuncu bu bölgedekidir. Sağ kanada ara paslar atan kontra ataklarda takımı hucüma geçiren oyuncudur. Pas, Yaratıcılık, Özel yetenek, Teknik gibi özelliklerine dikkat edin.
MC: Genelde uzun şutlar atabilicek Ofansif ortasaha oyuncusu oynatmanız yararınıza olacaktır. Uzun şut, Pas, Top sürme, özel yetenek gibi özellikleri güzel olmalıdır.
MR: Dizilişteki en önemli mevki. Bu bölgedeki oyuncunuz gerçekten güzel olmalıdır. Hız,Hızlanma,Çeviklik,Top sürme,Orta yapma,Yaratıcılık gibi özellikleri üst düzey olmalıdır. Target man bu bölgedeki oyuncudur. Bu yüzden tüm ataklarda top bu futbolcuyla buluşur. DR ile birlikte rakibin sol kanadını ezer geçer.
AMC: Bu bölgedeki oyuncu Forvet arkası gibi gözüksede ataklarda genelde ikinci forvet olacaktır. Rakip oyun kurarken ise rakibe baskı yaparak defansa da yardımcı olacaktır. AMC/FC oyuncu oynatmanız yararınıza olacaktır. Bitiricilik,Uzun şut,özel yetenek gibi özellikleri yüksek olan oyuncular yararınızadır.
FC: Tek forvetinizi ister hızlı ister pivot seçebilirsiniz. Eğer hızlı seçecekseniz genelde kontra atak yapısındaki taktik ile bol goller bulabilirsiniz. Eğer pivot seçerseniz ise zaten duran toplardaki üstünlüğünüze bir yenisi daha eklersiniz ayrıca sağ kanattan yapılan ortalara iyi kafa vurarak gol şansınızı arttırabilirsiniz. Eğer DC'lerinizin kafa özellikleri iyi ise ben hızlı forvet öneririm.

http://img201.imageshack.us/img201/2373/kariyerub9.jpg
Bu taktik sayesinde Wolverhampton takımıyla 2013 Yılına kadar 4 Premier Lig şampiyonluğu 1 UEFA, 3 Şampiyonlar Ligi, 4 Süper Kupa, FA, Lig kupası ve ismini hatırlayamadığım toplamda 23 kupa kaldırdım.
http://img201.imageshack.us/img201/5792/cldi1.jpg

Maç istatiklerine bakıcak olursak;

http://img201.imageshack.us/img201/4705/mac1xq0.jpg

http://img201.imageshack.us/my.php?image=mac2wh1.jpg

http://img201.imageshack.us/img201/5567/mac3zy6.jpg

http://img201.imageshack.us/img201/8238/mac4qh0.jpg

http://img201.imageshack.us/img201/3166/mac5sq1.jpg

Maçlarda da görüldüğü üzere bu taktikle rakibinizi oynattırmıyorsunuz. Bir bakıma eziyorsunuz.

Forum ahalisinden isteğim olgun yorumlar yapması (kötü, iyi, süper) gibi yorumlardan ziyade güzel veya kötü bulduğunuz yönlerini belirtmesi, kullandıktan sonraki performansını belirtmesi gibi...

Herkese kolay gelsin...Crusher v2'de görüşmek üzere...

Crusher v1 Download (http://rapidshare.com/files/98961679/Crusher_v1.tac.html)

shadowrefree
13.Mart.2007, 01:12
yapay zeka o kanadı sürekli kullandığın için önlem alırsa...atak için ikinici bir alternatif var mı?

Her026
13.Mart.2007, 01:25
Taktik için teşekkürler.Ancak bir sorum olacak.Hangi versiyonda yakaladın bu başarıları ?

MaTRaKaN
13.Mart.2007, 02:32
Denemek lazım.Denediğimde sonucu yazarım.

Djibril
13.Mart.2007, 06:04
yapay zeka o kanadı sürekli kullandığın için önlem alırsa...atak için ikinici bir alternatif var mı?

Önlemden kastın eğer rakibin sol bek veya kanat oyuncusunu defansif oynatmaksa bazı takımlarda bunu gördüm. Yada benim sağ kanadım çok fazla yüklendiğinden ileri çıkamadılar. Ama genel anlamda yapay zeka rakibin oyun tarzına göre dizilmektense kendi oyununa bakar.
Top sürme ve atak özellikleri güzel bir forvet seçtiğinizde yapılan kontra ataklarda rakip kalede güzel pozisyonlar bulabiliyorsunuz.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Taktik için teşekkürler.Ancak bir sorum olacak.Hangi versiyonda yakaladın bu başarıları ?

Bu başarıları 8.0.1 versiyonunda yakaladım.
Oyuna 8.0.1 versiyonunda başladım. 2013 yılına gelene kadar çok fazla başarı elde ettiğim için yönetim artık bir maçımda yenildiğimde hemen mutsuz oluyor. Daha fazla kaldıracağım kupa kalmadığı için artık 8.0.2 versiyonunda tekrar başlayacağım. Başladığım zaman 8.0.2 versiyonuna özel ayrı bir taktik ile tekrar çıkacağım karşınıza Crusher v2 olarak.

Her026
13.Mart.2007, 06:09
Onlineken tekrar sorayım oyunun versiyonu ne ?

Djibril
13.Mart.2007, 06:14
Bir üst mesaja bakarsan cevabını bulabilirsin.

Djibril
13.Mart.2007, 08:26
van der vaart'ı ilk sezon nasil aldiysa wolves'e

Açıkçası tavrını beğendiğim söylenemez. Ayrıca ilk sezon olduğunu neye dayanarak söylüyorsun onuda anlamış değilim. Screen Shot'lara bakarsan yada yazımı okursan 2013 yılında olduğumu anlarsın. Van Der Vaart'ın HSV'deki kontratı bilindiği üzere 2010/2011 yılında sona eriyor. Bende 2010 yılı UEFA şampiyonu olduğumdan ve yüksek bir kontrat onerdiğimden tercihini benden(Wolverhampton) yana kullandı.

Screen Shot'larda 2013 Agustos ayını gösteriyor. O yaz yaptığım transferler ile Van Der Vaart'a ihtiyacım kalmaması ve yaşlı olması sebebiyle 10 milyona Chelsea'ye sattım. Şuan 2013 Eylül ayındayım.

http://img87.imageshack.us/img87/8934/vaartcs5.jpg

Tabii ki çelişkileriniz olabilir. Wolverhampton takımı ile bu kadar başarının nasıl elde edilebileceği ile ilgili. Ancak herkes emin olsun ki hile vs. gibi aciz insanlara yakışan davranışlarda bulunmadan bu mevkiye geldim...

El Barto
13.Mart.2007, 08:31
van der vaart'ı ilk sezon nasil aldiysa wolves'e

Şimdi şöyle birşey sonuçta ortada bir emek harcanarak ortaya konmuş bir ürün ve senin yaptıgın yorum var. Açıkçası bende üslubunu beğenmedim hile yapıldıgından suphe duyuyor olabilirsin ancak sordugun sorunun altını doldurman gerektigini unutma ki zaten bakacak olursan ilk sezonda gelmemiş.

Lütfen yorumlarımızı yaparken taktik diziliş üzerine yapalım. Mesela taktiği kullandım surası eksik olmus söyle olsa daha iyi olurmus vs. gibi.

Burnuma hile kokusu geliyor, yada sorgular manada mesajlar yazmamaya özen gösterelim lütfen.

Taktiği paylaşan arkadaşımıza tekrar teşekkür ediyoruz.

Djibril
16.Mart.2007, 04:29
Crusher v2 for 802 ile tekrar karşınızdayım..!

Yenilikler:
-Daha ofansif bir diziliş. (Eski versiyonda 2DMC 1MC. Bu versiyonda 1DMC 2MC)
-Target Man seçeneği kapandı. Bu sayede sadece sağ kanat değil her yerden atak yapılır hale geldi.
-Duran toplardan gol bulma şansı arttırıldı.
-Oyuncu komutlarındaki ayarlar daha orantılı bir konuma getirildi.
-Orta saha oyuncularına yapılan ayarlar ile topla oynama yüzdesi arttırıldı.
-Forvet arkasındaki oyuncunun atağa verdiği önem arttırıldı.

Sonuç olarak daha güzel ve atağa daha fazla önem veren bir Crusher meydana geldi.

Crusher v2 for 802 Dowload (http://rapidshare.com/files/99789267/Crusher_v2_for_802.tac.html)

Her026
16.Mart.2007, 04:31
Bunu bekliyordum açıkcası.Deneyince yorumlarımı yazarım.

sem03sem03
16.Mart.2007, 16:26
Çok ilginç Bi taktik Sol tarafa Ne önlem Aldın!!:D

Djibril
17.Mart.2007, 00:30
Çok ilginç Bi taktik Sol tarafa Ne önlem Aldın!!:D

DL mevkisindeki oyuncu DR mevkisindeki oyuncuya göre daha defansif ve ileri sık çıkmıyor. Ayrıca DMC ve MC mevkilerindeki oyuncularda sadece kendi bölgesini değil tüm sahada pres yaparak sol taraftaki açığı önlüyor.

Henüz deneyen olmadı sanırım. Yada deneyen oldu da burada belirtmedi. Burada maçlarınızı paylaşırsanız, taktiğin avantajlarını, dezavantajlarını söylerseniz beni mutlu edersiniz. Ona göre Crusher v3'te önlemler alabilirim.
Kolay gelsin herkese...

Her026
17.Mart.2007, 00:37
Taktikle pek başarılı olamadım.Sağ Kanat Arda Turan(creavity'si yüksek olduğu için taktiğe uygun diye) yada Farfan.Sağ Bek Sabri.Mc Ayhan Mehmet Topal dm barusso dl tackling 19 olan bir oyuncu.Amc Lincoln Forvet Stancu yada Farfan. Bu takımla başarılı olamadım bu taktikle.Mc ler ve dm ler kendi aralarında pas yapıp kaybediyor topu.

Djibril
17.Mart.2007, 07:20
Taktikle pek başarılı olamadım.Sağ Kanat Arda Turan(creavity'si yüksek olduğu için taktiğe uygun diye) yada Farfan.Sağ Bek Sabri.Mc Ayhan Mehmet Topal dm barusso dl tackling 19 olan bir oyuncu.Amc Lincoln Forvet Stancu yada Farfan. Bu takımla başarılı olamadım bu taktikle.Mc ler ve dm ler kendi aralarında pas yapıp kaybediyor topu.

Her taktiğin belirli bir alışma süresi vardır. Ben bu taktikle 5 yıldır oynadığım için çok büyük başarılar elde ettim. Eğer takım pas yaparken top kaybı yaşanıyor ise orta sahadaki oyuncuların paslarını karışık yaparak daha güzel sonuçlar alabilirsin diye düşünüyorum.

El Barto
17.Mart.2007, 14:48
Taktiği denedim cidden iyi sonuçlar aldım. Forvet sağ açık sağ MC ve forvet arkasındaki elemanlar taktiğin kilit noktası. Ayrıca sol bekin mentalitesini biraz daha defansif yaptım. Çok fazla ileri çıkmayıncada pek açık vermiyor sol kanattan taktik.

Eline sağlık yani iyi taktik olmuş.

bySilver
17.Mart.2007, 15:00
Denemek Lazım guzeL duruyor :) saoL

wolfson
17.Mart.2007, 19:44
Kardeşim 2 maç yaptım ikisinde de geri düştüm.Ve gollerde sağ kanattan geldi.Ne yapıyım şimdi? Bu arada bana göre sağ kanat adama göre sol kanat.Yani saldırcağım kanattan geliyo.Ne yapmam lazım şimdi.

kursatoguz
17.Mart.2007, 22:33
taktik guzelde :) deplasmanda Kocaelispor'la mcity'e kök sokturdum ve eledim , sonra deplasmanda stutgartı tam yenicekken, son dk goluyle berabere kaldım..avrupada cok ise yarıyo bu taktik,buraya kadar hersey normal :D ama ligde galibiyet alamıyorum dogru durust, takım cok kotu oynuyo :S

Djibril
18.Mart.2007, 06:15
Taktiği denedim cidden iyi sonuçlar aldım. Forvet sağ açık sağ MC ve forvet arkasındaki elemanlar taktiğin kilit noktası. Ayrıca sol bekin mentalitesini biraz daha defansif yaptım. Çok fazla ileri çıkmayıncada pek açık vermiyor sol kanattan taktik.

Eline sağlık yani iyi taktik olmuş.

İyi sonuçlar almana sevindim. DL daha defansif oynatılabilir evet güzel düşünmüşsün.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Denemek Lazım guzeL duruyor :) saoL

Denediğinde aldığın sonuçları belirtirsen sevinirim. Kolay gelsin...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Kardeşim 2 maç yaptım ikisinde de geri düştüm.Ve gollerde sağ kanattan geldi.Ne yapıyım şimdi? Bu arada bana göre sağ kanat adama göre sol kanat.Yani saldırcağım kanattan geliyo.Ne yapmam lazım şimdi.

Oynadığım takımlar kontr-atak oynuyordur. Bu yüzden atağa çıktığında açılan sağ kanadın kontr-ataklarda açık verebilir. Biraz daha sabırlı olursan 3-5 maç sonra taktiğin faydalarını görebilirsin. Özellikle büyük takımlara karşı oynarken güzel sonuçlar alınabiliyor bu Crusher ile. Kolay gelsin...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

taktik guzelde :) deplasmanda Kocaelispor'la mcity'e kök sokturdum ve eledim , sonra deplasmanda stutgartı tam yenicekken, son dk goluyle berabere kaldım..avrupada cok ise yarıyo bu taktik,buraya kadar hersey normal :D ama ligde galibiyet alamıyorum dogru durust, takım cok kotu oynuyo :S

Büyük maçlarda güzel sonuçlar almana sevindim. Eğer Ligteki kolay maçlardan istediğin skorlarla ayrılamıyorsan Tempo'yu birkaç kademe arttırabilirsin. Daha atak ve hızlı oynayarak güzel pozisyonlar yakalayabilirsin. Kolay gelsin...

El Barto
18.Mart.2007, 06:59
-Duran toplardan gol bulma şansı arttırıldı.

Bu maddenin dogruluguna sahidim. :) v.2 kullanarak Kompany, Felipe, Zarate ve Stancu ile yaklaşık yalan olmasın 20 tane falan duran toptan gol attım.

Djibril
18.Mart.2007, 07:18
Duran top üstünlüğü bariz bir taktik zaten. Bende gollerimin yaklaşık yarısı gibi büyük bir bölümünü duran toplardan özellikle kornerlerden buluyorum. :)

Takımınızdaki Zıplama ve Kafa vurma özellikleri en yüksek olan oyuncuyu kornerlerde "Yakın Direkte Dur" talimatı verirseniz. Ve Zıplama ve Kafa vurma özellikleri en yüksek olan diğer oyuncuyu Kaleciyi sıkıştır talimatı verirseniz bu taktik ile çok fazla duran top golü bulabilirsiniz. (Kayıtlı olarak DC'ler ön direkte dur ve kaleciyi sıkıştır komutuna sahipler.)

Ayrıca birkaç yorumdan sonra Crusher v3 yapmayı düşünüyorum. Ancak henüz tam olarak taktiğin eksik yönlerini göremedim yorumlarınızdan.

Djibril
21.Mart.2007, 05:57
Crusher v3 for 802 ile tekrar karşınızdayım..!

Yenilikler:
-DL ve DR mevkileri daha orantılı hale getirildi.
-Defans - Orta Saha hattı arasındaki paslaşmalar dengeli hale gelirildi. Bu sayede gereksiz kısa paslar yerine daha yararlı paslar ile sonuca gidilebiliyor
-Duran toplardaki üstünlük biraz daha arttırıldı. (Freekick'lerde defansınızın ortasındaki oyuncular gol için rakip kaleyi zorluyor.)
-MR mevkisine düken yük MC mevkilerince azaltıldı. Bu sayede kondüsyon açığı giderildi.

Sonuç olarak neredeyse hatasız bir futbol ile rakibinizi oynatmayarak güzel sonuçlar alabileceğiniz bir taktik meydana geldi.

Crusher v3 for 802 Download (http://rapidshare.com/files/101059465/Crusher_v3_for_802.tac.html)

El Barto
21.Mart.2007, 06:04
v.2 çok başarılıydı cidden. Bunuda deneyeceğim ancak sağ açıkta Mehmet Topuz'u oynatıyorum ve harikalar yaratıyor adam Barcelona'dan teklif aldı. :)

Ben o mevkinin yükünü MC'lere paylaştırma taraftarı değilim. MC'ler daha çok kısa paslı oynadıklarında bir ters topla MR oynayan oyuncu bomboş durumda kalıp sağlam bir orta açma fırsatı yakalıyor. İyide bir forvetiniz var ise gol olmaması için bir tek rakip kaleci kalıyor.

Djibril
21.Mart.2007, 06:09
MR mevkisindeki oyuncunun mantığında herhangi bir değişiklik yok aksine genelde sağ tarafta çok yanlız kaldığı için Sağ MC mevkisindeki oyuncunun anlayışını biraz daha ofansif ve yaratıcılığını arttırdım bu sayede daha yaratıcı paslar atabiliyor. Yani yine kısa paslarla oynuyorlar ve bir açıkla MR kaçtığında direk toplarla güzel pozisyonlar yakalanabiliyor.

Denediğinde yorumu yazarsan sevinirim. Ilgin için teşekkürler.

El Barto
21.Mart.2007, 06:14
Mutlaka denedikten sonra yazarım. :)

YusufT
21.Mart.2007, 18:35
diyecek birsey bulamiyorum, 2017 yilindayim ( manageri tatile gönderip 2015 kdar geldim, sonra oynamaya basladim.) Taktikigin görünüsu hosuma gitti, bir deneyeyim dedim. Takim Blackburn.

sag kanatta portekizli Manuel Pedro var ( Teknik özellikleri Messi kadar :D) her macta rakip defansi darmagan ediyor, ortalarinda hep forvetim Dennis Helmes gol atiyor.

Defansimda iki tane uzun boylu adam var, biri 1,97 digeride 1,89. ikisininde jumping ve heading özelligi 19. Frikikler daha önce hic atmadigim kadar gol atmaya basladim. Tek sikintim bunlarin biraz yavas olmasi, böylece kontrataklardan bayaa gol yiyorum. Hele Sunderland ve Everton'dan.

Yinede taktik oldukca basarili :D

Djibril
22.Mart.2007, 00:42
Anlamakta zorlandım ama anladığım kadarıyla.: Taktiği beğendin, güzel sonuçlar alıyorsun, freekicklerde daha önce hiç atamadığın kadar gol atıyorsun ama defansın yavaş olduğu için kontralardan gol yiyorsun. Sonuncusu için benim yapabileceğim bir şey yok malesef. :)

Yorumun için teşekkürler.

yunusgs
22.Mart.2007, 04:05
Taktik için teşekkür ederim deneyeceğim.

TuNdRaLoWeR
22.Mart.2007, 05:07
Denenebilir eyvallah..

YusufT
22.Mart.2007, 05:40
Anlamakta zorlandım ama anladığım kadarıyla.: Taktiği beğendin, güzel sonuçlar alıyorsun, freekicklerde daha önce hiç atamadığın kadar gol atıyorsun ama defansın yavaş olduğu için kontralardan gol yiyorsun. Sonuncusu için benim yapabileceğim bir şey yok malesef. :)

Yorumun için teşekkürler.

:icon_lol: Defansimi güclendirdikten sonra yeniden denerim.

Djibril
22.Mart.2007, 07:40
Taktik için teşekkür ederim deneyeceğim.

Denenebilir eyvallah..

Denedikten sonra yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Her026
22.Mart.2007, 16:41
Şu an sezonun tam ortasındayım ve kendi taktiğimi kullanıyorum.Ancak şu duran toplara bulduğun çözümü yazarsan sevinirim.Sırf bu yüzden çok gol yiyiyorum.Bu arada senin taktiği kullanmayı düşündüm ama uyumsuzluk yapmasın diye diğer sezon kullanacağım.

Djibril
22.Mart.2007, 23:31
Şu an sezonun tam ortasındayım ve kendi taktiğimi kullanıyorum.Ancak şu duran toplara bulduğun çözümü yazarsan sevinirim.Sırf bu yüzden çok gol yiyiyorum.Bu arada senin taktiği kullanmayı düşündüm ama uyumsuzluk yapmasın diye diğer sezon kullanacağım.

Duran top taktiği: genel olarak takımda en iyi kafacılar olan DC mevkilerindeki oyuncuları bu tip korner, köşeden freekick vs. gibi duran toplarda ileri çıkarmak, tabi sadece bununla değil aslında tam olarak nerde duracağınıda belirtmen gerekiyor.
Taktiğin uyumsuzluk yapabileceğini düşünüyorsan sana önerim zor bi maç bekle misal olarak sen ligte 4. sıradasın ve liderle maçın var bu tarz zorlu rakiplerle yapacağın maçta bu taktiği kullanırsan hem istediğin bir skorla ayrılırsın hemde eğer MR mevkisindeki oyuncun kaliteli ise 1-2 maç içinde taktiğin uyum sorunu kalmaz.

Denedikten sonra yorumunu bekliyorum.

scar face
23.Mart.2007, 00:34
Süper bir taktik daha denemedim ama benı 4 kez yendi hazırlık maclarında kendisi denemeye değer buldum genelde böyle bişey yapmam ama yılların emeği var ve bizlerle yaplasmıs bende böyle bir fırsatı kacıramam kendisine sonsuz tesekkurlerımı sunarım.

Her026
23.Mart.2007, 00:43
Duran top taktiği: genel olarak takımda en iyi kafacılar olan DC mevkilerindeki oyuncuları bu tip korner, köşeden freekick vs. gibi duran toplarda ileri çıkarmak, tabi sadece bununla değil aslında tam olarak nerde duracağınıda belirtmen gerekiyor.
Taktiğin uyumsuzluk yapabileceğini düşünüyorsan sana önerim zor bi maç bekle misal olarak sen ligte 4. sıradasın ve liderle maçın var bu tarz zorlu rakiplerle yapacağın maçta bu taktiği kullanırsan hem istediğin bir skorla ayrılırsın hemde eğer MR mevkisindeki oyuncun kaliteli ise 1-2 maç içinde taktiğin uyum sorunu kalmaz.

Denedikten sonra yorumunu bekliyorum.
Tam olarak nerelerde tutmalıyım? İngilizce olduğundan anlayamıyorum.Neyse taktiği deneyeyimde bir.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Taktiği 3 maçtır deniyorum ve harika sonuçlar alıyorum.Sağ kanatta Arda Turan oynuyor.Sağ Mc Lincoln.Bu arada 3 maçta 5 gol duran toptan attım :) Tek handikap forvetim Gökhan Ünal fazla top alamıyor onun dışında çok güzel bir taktik.

Djibril
23.Mart.2007, 04:17
Taktiği 3 maçtır deniyorum ve harika sonuçlar alıyorum.Sağ kanatta Arda Turan oynuyor.Sağ Mc Lincoln.Bu arada 3 maçta 5 gol duran toptan attım :) Tek handikap forvetim Gökhan Ünal fazla top alamıyor onun dışında çok güzel bir taktik.

Başarıların devamını dilerim :) Duran toplardan gollere devam. Gokhan Ünal'da yavaştan alışacaktır taktiğe :)

Her026
23.Mart.2007, 04:20
Bu arada unutmuşum taktiği bizle paylaştığın için teşekkürler.İlerledikçe taktiğin eksik yönlerini yazmaya çalışırım.

kursatoguz
24.Mart.2007, 01:50
forza crusher v1:D:D uefa kupasını kaldırdım Kocaelispor'la varmı otesi :)
en yakın zamanda denicem crusher 2 ve 3u , emeqine saglık super otesi bi taktik. ligde dusuk takımları yenemiyorum demistim, tempoyu arttırmak cok ise yaradı ;)
n0t: 8,02 de aldım kupayı ..

yorumsuz1i
24.Mart.2007, 02:35
Taktik için teşekkürler ama ben hiç bir zaman başkasının taktiğiyle oynamam.Oynayan arkadaşlara saygı duyar yardımcı olmaya çalışırım.Oynarsam zevk almam.İnsanın kendi yaptığı taktikle oynaması kabul edersiniz ki daha zevklidir.Şunu da belirteyim ben düşük ligteki bir takımla mesela Yozgatspor'la bu kadar kısa sürede böyle başarılar alsam oyun beni sıkar ve oynamayı bırakırım.Benim için en önemli şey gerçekçiliktir.

askoyunusu
24.Mart.2007, 02:51
Taktği denedim ve Bolusporla çok az puan kayıpları ile süüper lige çıktım gerçekten güzel bir taktik

Her026
24.Mart.2007, 03:03
Taktiği Manu da denedim.Wayne Rooney pek başarılı olamıyor.Sanırım Pivot forvet kullanılsa daha iyi olur.

Djibril
24.Mart.2007, 03:18
forza crusher v1:D:D uefa kupasını kaldırdım Kocaelispor'la varmı otesi :)
en yakın zamanda denicem crusher 2 ve 3u , emeqine saglık super otesi bi taktik. ligde dusuk takımları yenemiyorum demistim, tempoyu arttırmak cok ise yaradı ;)
n0t: 8,02 de aldım kupayı ..

Tebrikler. Crusher v2 ve v3'ü de denediğinde sonuçları yazarsan sevinirim.

Taktik için teşekkürler ama ben hiç bir zaman başkasının taktiğiyle oynamam.Oynayan arkadaşlara saygı duyar yardımcı olmaya çalışırım.Oynarsam zevk almam.İnsanın kendi yaptığı taktikle oynaması kabul edersiniz ki daha zevklidir.Şunu da belirteyim ben düşük ligteki bir takımla mesela Yozgatspor'la bu kadar kısa sürede böyle başarılar alsam oyun beni sıkar ve oynamayı bırakırım.Benim için en önemli şey gerçekçiliktir.

Sana hak veriyorum. Yaklaşık 10 yıldır menejerlik oyunlarının müdavimi olduğumdan dolayı biraz tecrübem var. Hem bu tecrübemi de yeni arkadaşlarla paylaşarak hemde yapmış olduğum taktik sadece benim takımımda mı işe yarıyor onu ölçmek için paylaştım.

Taktği denedim ve Bolusporla çok az puan kayıpları ile süüper lige çıktım gerçekten güzel bir taktik

Sanada tebrikler. :)

Taktiği Manu da denedim.Wayne Rooney pek başarılı olamıyor.Sanırım Pivot forvet kullanılsa daha iyi olur.

Zıplama, Kafa, Topsuz alan, ve Güç özellikleri iyi olan bir forvetiniz varsa Target Man(Atak oyuncu) kullanarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Benim tercihim top sürmesi ve şutu iyi olan bir hızlı forvet. Seçim sizin.

Her026
24.Mart.2007, 03:28
AMC'ye yüksek creativity(ismini hatırlayamadım şu an ) vermenin sebebi nedir?

Djibril
24.Mart.2007, 03:32
Alex de Souza tarzı paslar atması için. :) Yani genel olarak Kontr-atak oynadığımız için hızlı bir forvetin varsa güzel ara paslar atabilmesi için.

pogobass
25.Mart.2007, 17:24
Lütfen yorumlarımızı yaparken taktik diziliş üzerine yapalım. Mesela taktiği kullandım surası eksik olmus söyle olsa daha iyi olurmus vs. gibi.

Taktik dizilişleri vs. kadroda bulunan oyuncular çerçevesinde yapılmaz mı?

Neyse bu konuyu daha fazla uzatmak amacında değilim.Verilmesi gereken ceza zaten bana verilmiş.:icon_lol: Ki açıkcası ilk defa böylesine seçkin bir forumda böylesi garipsenecek bir ceza ile karşılaştım.

Taktik'e gelince 2010 sezonunda Galatasaray'dan Newcastle'la transfer olduğum sene denedim ancak yapay zeka sanıyorum bi süre sonra durumun farkına varıp yapacağınız 2.maçlarda önlemini alıyor ve eksik olan kanattan ecel terleri döktürüyor gibi geldi bana...

kursatoguz
27.Mart.2007, 07:23
07/08 sezonunda 1.ci olarak superlige cıktım. İkinci sezonumun ortalarında (08/09) Crusher v1 i denedim ve ligi 4.cu olarak bitirdim.Bidahaki sezonumda (09/10) Sonra Uefa Kupasına katıldım ve M.City 'i eledim , sonra Salzburg'u eledim ve son olarak Stutgart engelinide gectikten sonra gruplara kaldım. Gruptan Olympiakos'la ve Braga ile berabere kalarak , Sevilla ve Heereven'i maglup ederek 8 puanla 1.ci cıktım.Sonraki turlarda sırasıyla Feyenord , Newcastle ve Tottenham'ı eledim ve yarı finaldede Porto'yu eledikten sonra finalde Ajax'ıda 2-1 maglup ederek kupayı kazandım.

http://img502.imageshack.us/img502/5197/adszcm8.jpg (http://imageshack.us)
http://img502.imageshack.us/img502/5197/adszcm8.3d70ffcc62.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=502&i=adszcm8.jpg)

Bu sezonda Crusher v3'udenedim (sezon 10/11). Aris'i eleyerek yine gruplara katıldım. Az Alkmaar ve Atl. Madridle berabere kaldım, Empoli ve Sochaux'u maglup ederek Atl.Madrid 'in ardından 2.ci olarak gruptan cıktım. Cıktıktan sonra sırasıyla Rangers, Nurnberg, Benfica ve Atl. Madrid'i eledim ve finalde Barcelona ile eslestim. (Ayrıca Ligdede sampiyon oldum )
http://img362.imageshack.us/img362/7087/adsz111mr1.jpg (http://imageshack.us)

Djibril
27.Mart.2007, 07:29
Tebrikler gerçekten süper başarılara imza atmışsın. Benim Wolves'li günlerim gibi :)

Ilk bakışta imkansız gibi gözüksede bu taktik gerçekten işe yarıyor. Şuanda başka bir forumdaki turnuvada Şampiyonlar Ligi Finalideyim. Crusher ile bu başarıları yakalamak mümkün.

Tekrar tebrikler...

kursatoguz
27.Mart.2007, 07:42
Taktikte bitek , kose vuruslarının yerini degistiriyorum :) Yakın direge orta yaptırıyorum ve 2 uzun stoperi yakın direge saldırtıyorum , en iyi sıcrama ve kafa vuran oyuncumada yakın direkte dur komutu veriyorum, geneldede cok verimli oluyo.
Bu arada kadromuda belirtiyim
GK: Ciprian Tatarasanu, Ferhat Odabasi, Kılıcarslan
DL: Taylan Isıldar,Alparslan Erdem,Mehmet Oztonga
DR: Omer Ozcelik , Mehmet Cogum,Adem Calık
DC: Baki Mercimek,Stefan Mardare,Ali Turan
DMC: Rafael Carioca,Ayman Abdelaziz
MR : Dagoberto Currimilla, Ozer Hurmacı
MC : Eduardo Ledesma,Umut Kekilli
AMC : Diego Buonotte,Boris Sagredo
FC : Javier Acuna,Nobre,Mehmet Battal
Kaydedilmemis yabancılarım : Jonathan Reis, Nicolas Millan,Omar Andrade

Knightmare
27.Mart.2007, 08:31
Tebrikler gerçekten süper başarılara imza atmışsın. Benim Wolves'li günlerim gibi :)

Ilk bakışta imkansız gibi gözüksede bu taktik gerçekten işe yarıyor. Şuanda başka bir forumdaki turnuvada Şampiyonlar Ligi Finalideyim. Crusher ile bu başarıları yakalamak mümkün.

Tekrar tebrikler...

yaa yine mi sana karşı oynucam? :D gerçekten değişik bir taktiğin var. şu finali halledelim kesinlikle denicem ;)

Djibril
27.Mart.2007, 08:35
yaa yine mi sana karşı oynucam? :D gerçekten değişik bir taktiğin var. şu finali halledelim kesinlikle denicem ;)

Finalde yenersem seni artık kullanmassan ayıp zaten :)

yorumsuz1i
27.Mart.2007, 20:40
Bu başarılar 8.0.2 nin ikinci yamsıyla mı elde edildi.

Knightmare
27.Mart.2007, 21:12
Finalde yenersem seni artık kullanmassan ayıp zaten :)

Final bu belli olmaz kimin kazanacağı :p kazanan ben olursam sende benim taktiğe bi göz atarsın :D

kursatoguz
27.Mart.2007, 21:14
Bu başarılar 8.0.2 nin ikinci yamsıyla mı elde edildi.

Ben 8,02 yamasıyla aldım kupayı 2 kere ust uste :) Bu sezonda Sampiyonlar ligine diktim gozumu :icon_twisted: Bide bi sorum olcak , Superligde ikili averaj gecerli olmuyomu yaa ?
Fenerbahceyle evimde 0-0 , deplasmanda 1-1 berabere kaldım .Puan tablosundada 70 puan aldık ama averajı +33 oldugu için onlar birinci olmus , bende sampiyon oldum yazmıstım ama maalesef oyunun azizligine ugradım :D:D

yorumsuz1i
27.Mart.2007, 21:20
Ben 8,02 yamasıyla aldım kupayı 2 kere ust uste :) Bu sezonda Sampiyonlar ligine diktim gozumu :icon_twisted: Bide bi sorum olcak , Superligde ikili averaj gecerli olmuyomu yaa ?
Fenerbahceyle evimde 0-0 , deplasmanda 1-1 berabere kaldım .Puan tablosundada 70 puan aldık ama averajı +33 oldugu için onlar birinci olmus , bende sampiyon oldum yazmıstım ama maalesef oyunun azizligine ugradım :D:D

Arkadaşım özellikle sordum ikinci yamasımı diye.8.0.2 nin iki tane yaması çıktı.İlkinde finans sorunu vardı.İkinci de o sorun çözüldü.Sen hangi 8.0.2 ile oynuyorsun ilk çıkan mı son çıkan mı?Daha açık sorayım ben burdan indiremedim son yamayı hata veriyo sürekli.Başka bir yerden indirdim.Sen burdan indirdiğinle mi oynuyorsun?

kursatoguz
27.Mart.2007, 21:26
Arkadaşım özellikle sordum ikinci yamasımı diye.8.0.2 nin iki tane yaması çıktı.İlkinde finans sorunu vardı.İkinci de o sorun çözüldü.Sen hangi 8.0.2 ile oynuyorsun ilk çıkan mı son çıkan mı?Daha açık sorayım ben burdan indiremedim son yamayı hata veriyo sürekli.Başka bir yerden indirdim.Sen burdan indirdiğinle mi oynuyorsun?

Kusura bakma dikkatli okumamısım :) Bendeki birinci yama ;) finans sorununa hic bakmadım bile :D

yorumsuz1i
27.Mart.2007, 21:37
Kusura bakma dikkatli okumamısım :) Bendeki birinci yama ;) finans sorununa hic bakmadım bile :D

Demekki tam tahmin ettiğim gibi benim taktikte sorun yok.Sen bir de son yamayla dene istersen.Oyunun zor olmasını istiyorsan.

kursatoguz
27.Mart.2007, 21:51
Oyun cok kolay degil zaten de :) peki o yamayı indirirsem ; indirdigim yama uzerinden suanki kariyerime devam edebiliyomuyum ?

yorumsuz1i
27.Mart.2007, 22:00
Oyun cok kolay degil zaten de :) peki o yamayı indirirsem ; indirdigim yama uzerinden suanki kariyerime devam edebiliyomuyum ?

Orasını bilmiyorum.

kursatoguz
27.Mart.2007, 22:04
Simdilik bu kariyerime devam ediyim o zaman :)

shamur1
27.Mart.2007, 22:09
Bende taktiğe bir göz attım, arkadaşın dediği gibi tempoyu 3-4 kademe yani normal'e doğru getirilirse daha yararlı olur diye düşünüyorum. Küçük takım büyük takım ayırmadan tabi. Çünkü kontratak oynuyoruz ve daha hızlı bir tempoyla daha iyi sonuçlar verir.

PYRAMIDE
06.Haziran.2007, 04:18
taktik büyük kücük her takımda cok iyi isliyor en azından yenildiginiz maclarda bile ezilmiyorsunuz yenilmenize ragmen yapılan ataklar size zevk veriyor

ForeverFener
07.Haziran.2007, 23:58
Kardeş 802 için de birşeyler hazırlıycam demiştin ya.Ne zaman hazırlıycaksın ? :)

El Barto
08.Haziran.2007, 00:00
802'de denedim ben bu taktiği çokta başarılı. :)

Djibril
08.Haziran.2007, 04:40
Kardeş 802 için de birşeyler hazırlıycam demiştin ya.Ne zaman hazırlıycaksın ? :)

Başlığı baştan sonra okursan taktiklerin devamını görebilirsin. Toplam 3 adet Crusher var Crusher v1, v2 ve v3 olarak. Bunlardan v1'i 8.0.2 çıkmadan önce yaptım diğerlerini ise 8.0.2 sürümü ile yaptım ancak v1 de v2 ve v3 kadar 8.0.2 sürümünde başarılı yorumlardan anlaşıldığı gibi.

ForeverFener
08.Haziran.2007, 08:38
Oke kardeş paylaşımların için çok teşekkürler.Deneyip sonuçları aktarırım :)

Omer90
09.Haziran.2007, 22:46
yorumlardan anlaşılacağı üzere güzel bir taktik mutlaka deniyeceğim.takımım real madrid.sürümüm 8.0.2.sence v1 mi v2 mi v3 ü mü deniyim?
önerin için şimdiden teşekkürler.

ForeverFener
10.Haziran.2007, 02:04
Kardeş nasıl bir antreman programı uygulamamız gerekir ?

Her026
10.Haziran.2007, 02:07
v3 veya v2 8.0.2 de etkili.

Kaybolus
04.Temmuz.2007, 20:47
Bu taktik sayesinde m city ile CL Finali oynayacağım..
Saol..

mehmeto32
04.Temmuz.2007, 20:52
Beşiktaş İle Denemekİstiyorum Ama Benim Sİteme Cok Ters Oyuncu Yok Desem Yeridir :)

isimsiz
05.Temmuz.2007, 00:00
fenerbahce'mde deniyicem bu taktiği hemen v1 hiç işe yaramıyor maclar kısır geçiyor fakat v2 v3 ü denemedim daha hemen deniyicem teşekkürler baktığımızda çok mantıklı

ForeverFener
05.Temmuz.2007, 01:01
v3 ü denedim ama pek faydasını görmedim.ilk 2 maç galibiyet aldım.Sonra ardı ardına puan kayıpları başladı.Yine de paylaşım için teşekkürler :)

isimsiz
05.Temmuz.2007, 01:10
v3 ü denedim ama pek faydasını görmedim.ilk 2 maç galibiyet aldım.Sonra ardı ardına puan kayıpları başladı.Yine de paylaşım için teşekkürler :)

içimi kararttın ama yaff:D bu taktikle ilk 4 maçımı kazandım devamını bekliyorum hatta en önemli galibiyetim roma yı deplasmanda 3-1 ile yenmekti:) eğer fenerbahce yi yönetiyorsanız forvet e deivid ggbi kafa hakimiyeti 18-19 olan oyuncu oynatmanızı tercih ederim ben oynatıyorum roma macında 2 gol attı ardından sakatladılar:D
birazdan resim koyucam bakarsınız bu taktikle yaptığım bütn maçların sonuçlarını
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
İŞTE ANKARASPOR MAÇIM

http://img503.imageshack.us/img503/1940/adszwd6.jpg

mütiş roma maçım

http://img503.imageshack.us/img503/6440/afha4.jpg

işte bu da bu taktikle oynadığım 3. maçım olan denizlispor maçım

http://img374.imageshack.us/img374/323/yenibitelemresmirl4.png

1 önemli nokta var bu taktikle ilk ya da 2. yarının son dakikalarında baskı kuruyorum nedense:):) ama skorun lehime olması sevindiriyor

Djibril
05.Temmuz.2007, 06:22
Herkese selamlar.
Uzun suredir konuyu takip etmiyordum. Tum yorumlari okudum hepinize ayri ayri tesekkulerimi sunarim olumlu olumsuz elestirileriniz icin.
Genel anlamda olumlu buldugunuz ortada ancak yinede bazi olumsuz yonleride var elbette. Uzun zamandir bu taktikle oynadigim icin artik olumsuz yonlerini sifira indirmeye basladim.
Yakinda v4 cikarmayi dusunuyorum. Ustelik kadro yapisina gore `v4a` `v4b` gibi kisimlara da bolecegim. Ornegin pilot forvet icin farkli hizli forvet icin farkli gibi.

Crusher`dan ayrilmayin. Yakinda gorusmek uzere...

davidvilla
06.Temmuz.2007, 06:56
Bence cok mantıklı bir iş yapmıssın arkadasım simdi indirip deneyecegim.Eski Fmlerde ben de buna benzer taktikler yapıp cok iyi sonuclar almıştım.Ayrıca sunu belirtemeden geçemeyecegim taktiğin bana İtalyanların ünlü catennaccio'sunu hatırlattı.Tabi onların savunma anlayışı daha farklı bir libero var mesela.Ama hucum hattı aynısı.Bir de o sag kanada koydugun oyuncu İtalyan milli takımında bazen solu da kullanırdı.Kafasına gore işte bi de tabi hocanın soyledikleri.hele hele amc oynayan oyuncunun adını Rossi olarak gorunce Şu italyanların taktiginden yola cıkmış oldugunu dusundum cunku İtalyanların unlu golcusu rossi de o pozisyonda arkadan gelerek cok gol bulan bir oyuncuydu.kanat olarak da massaro yu kullanıyorlardı 90 larda yanlış hatırlamıosam.En onde de Altobelli vardı santrafor olarak ki bence Van Basten gibi o tarzın ustaları olarak gosterilen futbolcular içinde en iyisiydi.

mstfglsrn
09.Eylül.2007, 09:23
valla ben crusher v3 le 5 senede 3 turkiye sampiyonlugu kazandım ama son senemde CL şampiyonu oldum ben inatla taktikten fazgecmedeim bazen saç baş yoldurdugu anlar olmadı değil:), ama sadece team settings'de counter attack'ı kaldırdım daha baskılı bi oyun için crusher 4 u sabırsızlıkla bekliorum:)

teneke51
10.Eylül.2007, 13:16
Arkadaşım sana tek şunu derim "Mükemmelsin" senelerce karşılaşıp hiç yenemediğim takımı aynı kadromla aynı kadroya karşı tek 1 maçta senin 3.taktiğinle yendim we şunu derim ardından oynadığım 11 maçta hiç yenilmedim mükemmelsin.Taktiğin we emeğin için çok saol.

Wesley Sneijder
22.Nisan.2008, 18:39
Taktik çok iyiymiş. Sevila'yı deplasmanda 3-1 yendim, Roma'yı evimde 3-1 yendim, Liverpool karşısında ise 2-0 öne geçip oradan 4-2 yenildim ama süper oynadım.(deplasmanda) Ben FB'yim... Süper taktik...

Aykan19o3
22.Nisan.2008, 21:13
V3'ü Atletico Madrid'de deneyeceğim

Teşekkürler.

ShevAnil
22.Nisan.2008, 21:19
Dakika 70'ten Sonra hala Öndeyseniz Mutlaka Arttırın vakit Geçirmeyi Taktiğin Mentalitesinide Düşürün ;)

matrockmamy
26.Nisan.2008, 21:59
bu taktikle bir maça çıktım denemek için. kayseriyi 3-1 yendim.
ve uefa kupası nda çeyrek finale çıkmamı sağlayacak maçta uyguladım.süper bi skor oldu:
http://img164.imageshack.us/img164/4773/ssssfr3.png

ardafb
29.Nisan.2008, 20:46
Süpper bir taktik

3rdeyeblind
12.Nisan.2010, 03:08
linkleri yenileyebilir misiniz ?

3rdeyeblind
15.Nisan.2010, 04:01
ya arkadaş şu linklere bakan yok mu ?

Ilhan
15.Nisan.2010, 08:20
ya arkadaş şu linklere bakan yok mu ?

2 sene önce yayınlanmış bir taktiğin linkleri tabii ki ölmüştür. Yoktur, taktiğin sahibin elininde bile yoktur.

3rdeyeblind
16.Nisan.2010, 06:14
tüh be şansa bak ya

El Barto
16.Nisan.2010, 09:46
Bende 3 versiyonu da vardı eski bilgisayarda bakayım duruyorsa koyarım akşama.

3rdeyeblind
31.Ocak.2011, 22:36
abiler linkler silinmiş bi el atın bee