PDA

View Full Version : Eccentricy

Batuhandemirel
19.Mart.2007, 00:07
Arkadaşlar bu kelime bildiğim kadarıyla "tuhaflık-acayiplik" gibi anlamlar taşıyor ancak oyunda kalecilerin sahip olduğu bu yeteneğin oyun üzerinde nasıl bir etkisi var acaba?

Redrum
19.Mart.2007, 00:20
evet ben de çok merak ediyordum yıllardır..

GebzeLi1907
19.Mart.2007, 00:44
kaLecinin oyun içinde çıkıp caLım atmaya caLışması öne cıkması değişik stiLLerde kurtarışLar yapması gibi biLiyorum ben..

sacrameNt
19.Mart.2007, 00:53
etkisi yok diye biliyorum.

noescape85
19.Mart.2007, 07:27
Farklılık özelliğinden bahsediyorsun.

Kısaca çılgınlık desek ve adı üstünde farklı olmak; yaptığı hareketleriyle vs.

Bu özelliği geçmişten en iyi taşıyanda Paraguay'ın efsanevi kalecisidir, bu videoyu izle, anlayacaksın o özelliği fazlasıyla :D

http://www.youtube.com/watch?v=s9JNupQHwt4

Takım arkadaşı yerde yatarken attığı gol mesela bir delilik, birde şu kurtarışı izle :D
http://www.youtube.com/watch?v=EhgEY3lhznw

umarım anlaşıldı =)

murat taşlı
19.Mart.2007, 19:22
bence garip goller yemesi bakınız volkan demirel

DisCo
19.Mart.2007, 19:46
'Benzerine pek kolay rastlanmayan, garip, farklı, ilginç 'olağan dışı' anlam olarak bunu kabul edebiliriz.

Bunu oyuna endekslediğimizde ise oyun içerisinde yapılan hareketlerden bahsediyor. Gerçek yaşamdan Servet'i örnekleyebiliriz. Oyun kurucu olmadığı halde defanstan çalımlarla gitmeye çalışıyor. Bu onun ilginçliği olarak gösterilebilir.

Fm içerisinde kalecilerde de bu durum vardır. Oyuna etkisi varmıdır dersen dakika başı akla gelmeyecek kurtarışlar yapmasını bekleyemeyiz. Bunu gerçek yaşamda yapan kaleci sayısı bir elin parmağını geçmediği gibi her topta da yapmıyorlardır. Mutlaka oyunda bunun gerçekleşeceği zaman gelecektir.

goosfraba
19.Mart.2007, 19:57
Eccentricy, eksantristlik. Bu özellik bir tek kalecilerde var, sizin dediklerinize bir ekleme de ben yapayım. Sanırım bu özelliği yüksek olan kaleciler penaltı, frikik gibi atışları kullanıp gole çevirebiliyorlar. Bkz: Regorio Ceni, Kayseri kalecisi İvankov ve daha niceleri.

noescape85
19.Mart.2007, 21:13
Eccentricy, eksantristlik. Bu özellik bir tek kalecilerde var, sizin dediklerinize bir ekleme de ben yapayım. Sanırım bu özelliği yüksek olan kaleciler penaltı, frikik gibi atışları kullanıp gole çevirebiliyorlar. Bkz: Regorio Ceni, Kayseri kalecisi İvankov ve daha niceleri.

"sanırım" ı fazla olmuş :D

cemir05
20.Mart.2007, 04:17
ilk kez duydum

a.arıcı-11
20.Mart.2007, 22:51
genelde bu özelliği düşük olan oyuncular diğer özellikleri ne kadar iyi olursa olsun öyle çok büyük kaleci olamıyolar(buffon,casillas gibi olamıylar) mesela fm 2005 te lastuvka vardı buna örnek 2008 8.00 versiyonunda lehtovaara vardı ama bunların farklılık özelliği düşük olduğu için büyük değilde daha çok kalburüstü takımlarda oynarlar(palermo,atletico,tottenham fln)

tufan20
20.Mart.2007, 22:59
valla öğrendiğim iyi oldu bende biraz önem veriyodum buna şimdi hiç bakmayım

noescape85
20.Mart.2007, 23:41
genelde bu özelliği düşük olan oyuncular diğer özellikleri ne kadar iyi olursa olsun öyle çok büyük kaleci olamıyolar(buffon,casillas gibi olamıylar) mesela fm 2005 te lastuvka vardı buna örnek 2008 8.00 versiyonunda lehtovaara vardı ama bunların farklılık özelliği düşük olduğu için büyük değilde daha çok kalburüstü takımlarda oynarlar(palermo,atletico,tottenham fln)

Söylediklerinin doğruluğundan emin misin ?
Yanlış anlamada, yanlış biliyorsun :)

Cengo
20.Mart.2007, 23:58
Kalecilerin gereksiz çıkışları, beklenmedik anlamsız işleri demektir.

Volkan'ın Shalke maçında bekleyerek rahatlıkla almak yerine ceza sahası dışına çıkıp vurmaya çalışması ve ıska geçen topun gol olması.
Volkan şimdi temkinli davranıyor, sütten ağzı yazan yoğurtu üfleyerek yermiş :)

goosfraba
21.Mart.2007, 05:22
Bende hep penaltılara ve frikiklere kafa yorardım yahu :)

Universal
26.Mart.2007, 01:25
Oyunun cs'si yanında verdikleri klavuzda yazan bilgiyi buraya aktarıyorum:

Bu özellik kalecinin beklenmedik davranışlar sergilemesine ve genellikle kaleciyle benzemeyen şekilde hareket etmesine etki eder. Alanını top sürerek fark etmek, yüksek egzantriklik özellğine sahip kaleciler arasında yaygın bir davranıştır.

Oyun klavuzunun anlattığı bilgi bu. Kaleciler için büyük bir dezavantajdır. Kaleci transferlerinde bakılabilecek bir özellik.

fripp
26.Mart.2007, 06:29
higuita veya eski frikik üstadı paraguay kalecisini sayabiliriz bunlar arasında heralde.

shadowrefree
26.Mart.2007, 08:12
chilavert...

Cengo
26.Mart.2007, 15:30
Eccentricy bir avantaj değildir, dezavantajdır.

Universal
27.Mart.2007, 01:07
Cengiz abi bende bir avantaj değildir dedim zaten. :) Yani cümleyi ters kurunca böyle bir sonuç ortaya çıktı. FM'de bunu Volkan Demirel çok yapıyor. Ayağına gelen topu tutuyor ve çalım hareketleri deniyor bu nedenle kalemde çok gol gördüm.