PDA

View Full Version : 5-3-2 Head Hunter Tactic [ 8.0.2. ]

QaaN-07
29.Mart.2007, 06:17
Merhaba arkadaşlar.Yoğun ders programımın ortasında arada sırada FM'ye de yer veriyorum.Bugünlerde yeni bir taktik denedim ve şuana kadar oynadığım 7 maçta 7 galibiyet aldım.Taktiği sizlerle paylaşmak istedim.

Genel Bilgiler

Taktik İsmi: Head Hunter Tactic

Diziliş: 5-3-2

Genel Mantalite: Attacking ( Atak )

Tempo: Quick ( Çabuk )

Paslar: Short ( Kısa )

Defansif Cizgi: Push Up ( Önde )

http://img170.imageshack.us/img170/6674/89924233ip1.png

Futbolcu Özellikleri :

GK:Özellikle Sıçrama ve Refleks özellikleri iyi olan bir kaleci olsun.Diğer özelliklerde 13 ve üzeri olursa iyi olur.

DC : Görüldüğü üzere 3 DC'miz var.Bu 3 DC'de Adam Markajı yapıyorlar.Sıçrama,Top Kapma,Markaj ve Kafa özellikleri iyi olan DC'ler kullanın.

WBL - WBR : Bu pozisyonda oynayacak olan futbolcularımız bir nevi kanat görevi görmektedir.Sürekli ileri çıkıp uzaktan şut çeken,orta yapan arka kanatlar izleyeceksiniz.Bu pozisyonda oynayacak futbolcularımızında Hız,Hızlanma,Dayanıklılık,Orta Yapma ve Uzun Şut özellikleri iyi olmalıdır.

MC:2 tane defansif MC futbolcularımız var.Bu iki futbolcu gizli libero görevi görmektedirler.Buraya da yine markaj,top kapma gibi özellikleri iyi olan futbolcular koyun.Bu bölgedeki oyuncularımız da adam markajı yapmaktadırlar.

AMC:İşte geldik en önemli mevkiiye.Bu mevkiideki futbolcularınızçok önemli.Çünkü burada oynayacak futbolcu taktiğimizin kilit adamı olacak.Buraya koyacağınız futbolcularınızın forvetlerinizden bile daha çok gol atmasına şahit olacaksınız.Bu pozisyonda oynayacak futbolcunuzu Playmaker yani Oyun Kurucu olarak ayarlayın.Şahsen ben Alex'i Playmaker yaptım.Teknik,Pas,Uzun Şut,Top Sürme,Bitiricilik gibi özellikleri iyi olan futbolcuları bu mevkiiye tercih edin.

FC:Bu sezonki çoğu taktiğin aksine çift forvet kullanıyoruz.Target Man kullanmadım.Daha çok hızlı forvetlere yer verdim (bkz.Kezman & Arshavin).Bitiricilik,hız,top sürme,vb. özellikleri iyi olan forvetler seçin.Hızlı forvetiniz yoksa Off The Ball özelliği iyi olan futbolcuları da tercih edebilirsiniz.

http://img170.imageshack.us/img170/1481/25359190mj1.png
http://img214.imageshack.us/img214/5797/56398855jh2.png

* ile işaretlenmiş maçlarda Playmaker kullanılmamıştır.Görüldüğü gibi Playmaker kullanılan maçlarda daha çok verim alınmıştır.

http://img216.imageshack.us/img216/7069/31358451fo8.png

İNDİR (http://rapidshare.com/files/103238864/5-3-2_Head_Hunter_v2__Fenerbah_e__Dec_2007_.tac.html)

lastchaos
29.Mart.2007, 10:22
Taktiği bizlerle paylaştığın için sağol.taktiği deneyip sonuçları aktarırım.:)

GebzeLi1907
29.Mart.2007, 10:29
Fenerbahce için ideaL bir taktik gibi :)

shamur1
29.Mart.2007, 10:30
Şu defans hattıyla ( Önder-Yasin-Lugano ) defansif çizgiyi push-up yapmak işine yarıyor mu ?

Bildiğim kadarıyla bu 3 oyuncuda yavaş oyuncular. En hızlısı 12-13 dü heralde. Lugano da 11-12 .

DC : Görüldüğü üzere 3 DC'miz var.Bu 3 DC'de Adam Markajı yapıyorlar.Sıçrama,Top Kapma,Markaj ve Kafa özellikleri iyi olan DC'ler kullanın.

Öncelikle defansif çizgi önde olduğu için sıçrama,kafa gibi özelliklere değilde hız-hızlanma-pozisyon alma gibi özelliklere ihtiyaç yokmudur ?

ShevAnil
29.Mart.2007, 10:43
Pasları Kısa Olarak Ayarladıysan Yavaş Tempo Daha İyi Olacaktır..
Taktik iyi gözüküyor

QaaN-07
29.Mart.2007, 17:00
Şu defans hattıyla ( Önder-Yasin-Lugano ) defansif çizgiyi push-up yapmak işine yarıyor mu ?

Bildiğim kadarıyla bu 3 oyuncuda yavaş oyuncular. En hızlısı 12-13 dü heralde. Lugano da 11-12 .

Öncelikle defansif çizgi önde olduğu için sıçrama,kafa gibi özelliklere değilde hız-hızlanma-pozisyon alma gibi özelliklere ihtiyaç yokmudur ?

Onlar önde olunca da birebir pozisyonlarda etkili oluyorlar.
Adam savunması yaptıklarından sadece 1'er adamla ilgileniyorlar.
Ayrıca da ben şuan bu taktikle sadece 1 gol yedim o da avrupa'da.

Pasları Kısa Olarak Ayarladıysan Yavaş Tempo Daha İyi Olacaktır..
Taktik iyi gözüküyor

Hayır.Hızlı tempolarda oyunun ritmi kısa paslarla sağlanıyor.
Bildiğim kadarıyla da kısa paslarla gelişen ataklar çok daha etkili oluyor.

Lütfen deneyenler sonuçları bildirsinler.

shadowrefree
29.Mart.2007, 17:33
yanlışın var...hızlı tempoda oyun ritmi kısa paslarla sağlanmaz...velhasıl yavaş tempoyla sağlanır...

QaaN-07
29.Mart.2007, 17:40
Hımm ben öbür türlü biliyordum ama bu şekilde verim alıyorum..

shadowrefree
29.Mart.2007, 17:43
zaten oyunda hits&tips lere dikkat ettiysen orada yazıyor...

GodfatheR
29.Mart.2007, 17:49
Benim şampiyon olduğum taktiğe hem diziliş hemde mantelite açısından benziyo.Eminim ki çok iyi bir taktiktir.Ayrıca bu taktikte defans 3 lü değil 5 li gibi oynuyo;;)

QaaN-07
29.Mart.2007, 18:01
Evet şunu garantisini vereyim .
Çok az gol yiyorsunuz.
Deneyen arkadaşlar bilgilendirirlerse sevinirim.

eXcitinG
29.Mart.2007, 19:51
HıphızLı tempoda kısacık pasLar iLe nasıL oyuna hakim oLuyorsun düşündürür. İyi pres yapan ve basit top oynayan takımLar karşısında çok zorLanırsın.

QaaN-07
29.Mart.2007, 20:02
Taktik yenilenmiştir.

shamur1
29.Mart.2007, 20:10
Eğer Fenerbahçe ile yukardaki diziliş ve oyuncu seçimleri ile + bu taktiksel anlayış ile başarılı olduysan gerçekten kutlamak gerekir.

Takım komutlarında hem geniş alana yayıyorsun oyunu hemde full alan daraltma yapıyorsun. Bu ikisi çok ters birbiriyle. Dar alanda alan daraltma daha başarılı olur.

Defansı ilerde kuruyorsun ama (Lugano-Önder-Yasin) çok yavaş oyuncular. Hiçbiride hızlı değil ve pozisyon almaları da iyi değil.

Kısa pas+hızlı oyunu oynamak için Arsenal olman gerekiyor. Her takım bunu kaldıramaz.

Oyuncu komutlarına da göz attım ..

R.Carlos ve Gökhan Gönül'e sık sık ileri çık ,sık sık top sür,sık sık orta yap,sık sık uzun şut görevi vermişsin. Ayrıca bu 2 oyuncuya yüksek yaratıcılık da vermişsin.

Forvetlerinde bütün oyuncu komutlarını sık sık yapmışsın. Hem top sürecek,hem orta yapacak, hem ara pası yapacak ve sürekli uzun şut çekecek forvetler bulmak neredeyse imkansız.

Alex'e yani Amc'de oynayan oyuncuya full alan daraltma ve full yaratıcılık vermişsin. Bu oyuncu 2 görevide nasıl yerine getirecek. Kaldı ki Alex'in dayanıklığı ve çalışma oranı çok düşük.

QaaN-07
29.Mart.2007, 20:13
Eğer Fenerbahçe ile yukardaki diziliş ve oyuncu seçimleri ile + bu taktiksel anlayış ile başarılı olduysan gerçekten kutlamak gerekir.

Takım komutlarında hem geniş alana yayıyorsun oyunu hemde full alan daraltma yapıyorsun. Bu ikisi çok ters birbiriyle. Dar alanda alan daraltma daha başarılı olur.

Defansı ilerde kuruyorsun ama (Lugano-Önder-Yasin) çok yavaş oyuncular. Hiçbiride hızlı değil ve pozisyon almaları da iyi değil.

Kısa pas+hızlı oyunu oynamak için Arsenal olman gerekiyor. Her takım bunu kaldıramaz.

Oyuncu komutlarına da göz attım ..

R.Carlos ve Gökhan Gönül'e sık sık ileri çık ,sık sık top sür,sık sık orta yap,sık sık uzun şut görevi vermişsin. Ayrıca bu 2 oyuncuya yüksek yaratıcılık da vermişsin.

Forvetlerinde bütün oyuncu komutlarını sık sık yapmışsın. Hem top sürecek,hem orta yapacak, hem ara pası yapacak ve sürekli uzun şut çekecek forvetler bulmak neredeyse imkansız.

Alex'e yani Amc'de oynayan oyuncuya full alan daraltma ve full yaratıcılık vermişsin. Bu oyuncu 2 görevide nasıl yerine getirecek. Kaldı ki Alex'in dayanıklığı ve çalışma oranı çok düşük.

Taktik şuan yenilendi.
Dediklerin doğru olabilir.
Ama önce bir dene derim.
tabi sana kalmış !

GodfatheR
29.Mart.2007, 20:16
Ayrıca orta sahada ki iki oyuncunun geriye yönelik oynamasına gerek yok bence.Böyle oynarsan hücüm gücün çok düşer.

QaaN-07
29.Mart.2007, 20:22
Osman bi dediğin bi dediğini tutmuyor kardeşim.

Ön libero gibi ortadaki iki oyuncuyu geriye çekmemin çok faydası dokundu.

Bu taktikle sadece 3 gol yedim şuana kadar oda avrupada.

Tüm maçlarımı kazandım.

Eleştirin eleştirmeyin demiyorum.

Ama önce bi deneyin sonra eleştirin

Ilhan
29.Mart.2007, 20:28
Kaancığım arkadaşların daha güzel bir taktik olması için eleştiriyorlar. Mesela shamur arkadaşımız yaptığı eleştride gayet haklı. Bu eleştrilere göre taktiğini dizayn edersen çok daha güzel bir taktik olmuş olur.

GodfatheR
29.Mart.2007, 20:38
Bende benzer bi taktikle oydaığım için söyledim demin shamur'a 3 lü defans için söyledim ayrıca yine söylüyorum iki orta saha oyuncusu geriye dönük oynarsa takım çok savunmada kalır kazanırsın ama hücum zenginliği olmaz.Ama sen bilirsin ben yapıcı eleştiri yapmaya çalışıyorum yoksa taktiği kötülemek gibi bi amacım yok.

QaaN-07
29.Mart.2007, 20:40
Yok biliyorum zaten öyle bi amacınız olmadığını.
Haklı da olabilirsiniz ben taktik yapma konusunda acemiyim.
Fakat lütfen denedikten sonra eleştirin demeye çalışıyorum ben.
Yoksa bana tavsiyede bulunursanız ben daha çok sevinirim.

shamur1
29.Mart.2007, 20:42
Evet yoksa ne diye taktiği download edip oyuna giripte deniyeyim ki ? Sırf eleştirmek için değil ya, eleştiri olacak ki ortaya en iyisini çıkaralım . Bak 2.versiyonunda kısa pası değiştirip doğrudan pas şekline dönüştürmüşsün. Sonuçta hiçbir taktik kusursuz değildir. Ama oyuncu komutlarını bir daha gözden geçirmen gerekebilir. Tabi bana göre.

QaaN-07
29.Mart.2007, 21:20
Pekala o zaman bana tavsiyede bulun ona göre taktiği tekrar şekillendireyim ;)

Wesley Sneijder
05.Nisan.2007, 01:59
Fenerbahçe ile oynuyorum, tam istediğim taktik! Defans pek güven vermiyor ama bende, Yasin-Garay-Önder üçlüsü iş yapar mı acaba?

howarda3
05.Nisan.2007, 02:45
Fenerbahçe ile oynuyorum, tam istediğim taktik! Defans pek güven vermiyor ama bende, Yasin-Garay-Önder üçlüsü iş yapar mı acaba?

Bende FB ile oynuyorum Garay benim kadrodada var bu taktiği kullanmak istiyorum.İşe yarar mı acaba?

QaaN-07
05.Nisan.2007, 04:29
Tabiki işe yarar !
Garay çok iyi bir stoper muhakkak alın
Gerçi ben Meite'yi adım Ocak ayında..

QaaN-07
09.Nisan.2007, 04:07
arkadaşlar taktiği küçük takımlarda da denedim baya işe yarıyor.
tavsiye ederim hakikaten güzel bir taktik.
herşey kötü giderken taktiğimi denedim ve onun sayesinde bir anda toparlandım.
işte 2 ss:

http://img338.imageshack.us/img338/1074/samsunpu0.jpg

http://img338.imageshack.us/img338/8108/elazwr4.jpg

QaaN-07
03.Mayıs.2007, 02:30
Arkadaşlar lütfen emeğe saygı,
Eğer indirmeyi biliyorsanız teşekkür etmesini de biliyorsunuz demektir.
Yinede ilgiden dolayı teşekkür ederim.

wolfson
03.Mayıs.2007, 02:54
Arkadaşım böyle düşünme dikkat edersen sitede adam insanca yorum yazan 200 kişi var sitede ise 15000den fazla üye var moralini bozma...

QaaN-07
10.Mayıs.2007, 02:31
Arkadaşlar deneyenler yazarsa sevinirim.
Bir arkadaşımız taktiğimle 10 maçta 9 galibiyet almış

MK14
23.Mayıs.2007, 00:15
ESKİ DOSTUM Kaan..
Taktiğin hakkında hiçbir yorum yapmayacağım ve direk indireceğim :)
Bu arada yaşın ne çabuk 17 oldu yav :S

33avci33
23.Mayıs.2007, 18:38
ben bu taktiği cm 01-02'de yapardım ve hangi takımı alırsanız alın başarılı olurdunuz bide fm 2008'de deniyeyim bakalım saol dostum

QaaN-07
26.Mayıs.2007, 05:52
ESKİ DOSTUM Kaan..
Taktiğin hakkında hiçbir yorum yapmayacağım ve direk indireceğim :)
Bu arada yaşın ne çabuk 17 oldu yav :S

Yanlışlıkla olmuş o..
Denedikten sonra bildirirsen iyi olur..

ben bu taktiği cm 01-02'de yapardım ve hangi takımı alırsanız alın başarılı olurdunuz bide fm 2008'de deniyeyim bakalım saol dostum

Önemli değil..

QaaN-07
30.Mayıs.2007, 06:02
Arkadaşlar taktiği deneyen yok mu?

Since-1907
02.Haziran.2007, 04:46
Teşekkürler güzel bir taktiğe benzior..

FBCHE
02.Mayıs.2008, 22:59
şuan siteden alıp denediğim hatta yabancı sitelerde dahil şuana kadar denediğim en iyi taktik total dominasyondu yani en iyi derken en istikrarlı taktik oydu. şimdi bununla barça da denedim betisi deplasmanda 1-0 yendim ama 26 şut attı takım yani taktik ilk maçta işe yaradı diyebilirim. derslerden fırsat buldukça deniycem bakalım merak ettim.. tam benim futbol manteliteme uyan bir taktik, sahaya yayılış, 3-4-3 ve 5-3-2 taktiklerini aynı anda yapan taktik..ama oyun biraz uyuz, ilk başlarda taktik iyi görünüyo 25 - 26 şut gönderiyosun rakipe, 5 maç sonra 10 şuta düşüyo.. bakalım bunda ne olacak.. barça ölçü değil onun için bir de lizbonda yada schalkede denemeyi düşünüyrum.. sen taktiği sadece fener de mi denedin?

KaPaLı
03.Mayıs.2008, 00:40
Bu taktik SEKOPEJ'in yaptığı taktiğin (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=54229) aynısı...sanırım komutlarla oynanmış biraz eğerki Defans oynayan oyuncularızdan ortada oynayan değilse sağda ve solda oynayanlar hızlıysa etkili olursunuz. shamur'un dediklerini okudumda biraz fazla oynamışsın sanrm taktikle oyuncu özelliklerine göre taktikte değişiklik yapmıyo bazı arkadaşlar o yüzden sıkıntı yaşayabilirler.

QaaN-07
03.Mayıs.2008, 01:29
Bu taktik SEKOPEJ'in yaptığı taktiğin (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=54229) aynısı...sanırım komutlarla oynanmış biraz eğerki Defans oynayan oyuncularızdan ortada oynayan değilse sağda ve solda oynayanlar hızlıysa etkili olursunuz. shamur'un dediklerini okudumda biraz fazla oynamışsın sanrm taktikle oyuncu özelliklerine göre taktikte değişiklik yapmıyo bazı arkadaşlar o yüzden sıkıntı yaşayabilirler.

Yemin ediyorumki Serkan abinin taktiği görüp de indirmedim bile.Tek duyduğum 3-5-2 olduğu.Eğer öyle birşey yaptıysam da şerefsizin önde gideniyim.Bu arada ön yargıdan ve sabit kurallarınızdan önce taktiği deneyin.Daha sonra yorumunuzu yaparsınız.

KaPaLı
03.Mayıs.2008, 02:30
kardeşim sana ondan görüp yaptın demedim sadece Sekopej'in taktiğinin aynısı dedm bu kadar tepki göstermene gerek yok :)

QaaN-07
03.Mayıs.2008, 09:43
kardeşim sana ondan görüp yaptın demedim sadece Sekopej'in taktiğinin aynısı dedm bu kadar tepki göstermene gerek yok :)
Yahu ama bak şimdi,
Ben bu kadar emek veriyorum bu taktiğe,
O kadar maçlar oynuyorum kazanıyorum bak örneği kariyerimde,
Bu taktiği yaratıyorum sen 1 kere bile oynamadan bana burda bu Sekopejin taktiği diye kestirip atıyorsun

Her026
03.Mayıs.2008, 11:02
Diziliş olarak aynısı diyebilirsin ama diğer türlü emeğe saygısızlık olur.

Defuser
03.Mayıs.2008, 12:07

Yaptığın çok ayıp. Sadece diziliş olarak aynı dikkat edersen.