PDA

View Full Version : yetiştirme yaşı

cemir05
06.Nisan.2007, 03:42
arkadaşlar ingiltere de avrupa maçları için 8 tane sizden yetişmiş 4 tane felan da ingiltere'li futbolcu lazım ya hani.(rakamlar yanlış olabilir.) bu sizin yetiştirdiğiniz futbolcu kaç yaşında başlıyor.

anlaşılmadıysa şöyle anlatmaya çalışayım:

mesela başka bir takımdan 18 yaşında bir adam aldınız. o adam örneğin geldi 25 yaşına. o futbolcu sizden mi yetişmiş oluyor. oyksa transfer ettiğiniz takımdan mı. ben işte bu yetiştirme yaşını soruyorum.

anlaşılmadıysa başka örneklerle de anlatmaya çalışabilirim

El Barto
06.Nisan.2007, 03:44
Transfer ettiğin takımdan yetişmiş oluyor. Alt yapından yetişen oyuncular her sezon başında u19'a çıkan oyunculardan oluşuyor.

cemir05
06.Nisan.2007, 05:12
Transfer ettiğin takımdan yetişmiş oluyor. Alt yapından yetişen oyuncular her sezon başında u19'a çıkan oyunculardan oluşuyor.
peki kaç yaşındaki bir futbolcuyu transfer edince ve yetiştirince benden yetişmiş oluyor. başka bir örnek verirsek 17 yaşında ve 16 yaşında iki futbolcu transfer ettik. handigi ilerleyen yıllarda bizden tetişmiş sayılır

El Barto
06.Nisan.2007, 05:16
Bir oyuncuyu başka takımdan transfer edersen kaç yaşında olursa olsun senin takımında yetişmiş sayılmaz diye biliyorum ben.

DisCo
06.Nisan.2007, 05:22
Yetişmiş oyuncu derken kulübün altyapısından gelen oyunculardan bahsediyor.

Mesela şöyle bir mesaj gelir.

19 yaş takımına giren oyuncuların listesi gelir ve Başantrenörün içinden gelecek vaadedenlerin isimlerinide belirtir.

İşte o listedeki oyuncular senden yetişmiş oluyor.

Daha da açarsam futbola senin altyapında başlayan oyunculardan bahsediliyor.

cemir05
06.Nisan.2007, 14:10
yani istersem 15 yaşında bir transfer yapayım. o bile sonraki yıllarda benden yetişmiş sayıılmıyormu?

perpetua
06.Nisan.2007, 15:49
Iki cesit yerli oyuncu kavrami var Avrupa Kupalarinda.

Homegrown - Country (Ulke'de yetismis): Takim ile ayni ulke'de yetismis oyuncu (bunlarin yaninda sari renkli HG cikiyor)

Homegrown - Club (Kulupte yetismis): 15-21 yaslari arasinda kulupte en az 3 sezon gecirmis oyuncu (bunlarin yaninda turuncu renkli HG cikiyor).

Takimin ulkesinde yetismis 8 oyuncuyu 25 kisilik Avrupa Kupasi maclari listesine yazmak gerekiyor. Bu 8 oyuncudan en az 4 oyuncunun da kulupte yetismis olmasi gerekiyor.

UEFA kurallari aynen boyle. Oyunda da bildigim kadari ile dogru yansitilmis durumda.

Yani 15, 16, 17, 18 yasinda satin aldiginiz bir oyuncu, 21 yasina kadar eger takimda 3 sezon gecirirse kulup tarafindan yetistirilmis oyuncu sayiliyor.

El Barto
06.Nisan.2007, 17:31
Ömer abi gereken açıklamayı yapmış. Transfer ettiğin oyuncularda kulüpten yetişmiş sayılabilitormuş bunu bilmiyordum.

Batuhandemirel
06.Nisan.2007, 19:12
Mesela Wayne Rooney Man Utd'a 17 yaşında geldi ve oyunda Avrupa Kupalarına kadro verirken Man Utd alt yapısından yetişmiş gröünüyor.

Han12
06.Nisan.2007, 20:50
Mesela Wayne Rooney Man Utd'a 17 yaşında geldi ve oyunda Avrupa Kupalarına kadro verirken Man Utd alt yapısından yetişmiş gröünüyor.

Evet aynen böyle daha evvel ki oyunlarda Adu'yu transfer edince (mesala Fener'e) daha Türk olmadan "turuncu homegrown" oluyordu... 3. sezondan sonra

DisCo
06.Nisan.2007, 21:25
Perpetua güzel şekilde açıklamış. Teşekkürler

Transfer ettiğin oyuncularda kulüpten yetişmiş sayılabilitormuş bunu bilmiyordum.

Merak etme yalnız değilsin. (::)

cemir05
07.Nisan.2007, 03:46
Iki cesit yerli oyuncu kavrami var Avrupa Kupalarinda.

Homegrown - Country (Ulke'de yetismis): Takim ile ayni ulke'de yetismis oyuncu (bunlarin yaninda sari renkli HG cikiyor)

Homegrown - Club (Kulupte yetismis): 15-21 yaslari arasinda kulupte en az 3 sezon gecirmis oyuncu (bunlarin yaninda turuncu renkli HG cikiyor).

Takimin ulkesinde yetismis 8 oyuncuyu 25 kisilik Avrupa Kupasi maclari listesine yazmak gerekiyor. Bu 8 oyuncudan en az 4 oyuncunun da kulupte yetismis olmasi gerekiyor.

UEFA kurallari aynen boyle. Oyunda da bildigim kadari ile dogru yansitilmis durumda.

Yani 15, 16, 17, 18 yasinda satin aldiginiz bir oyuncu, 21 yasina kadar eger takimda 3 sezon gecirirse kulup tarafindan yetistirilmis oyuncu sayiliyor.
abi sağolasın çok süper açıklamışsın.

(ı)(ı)(ı)

cemir05
13.Nisan.2007, 03:30
ya kadama bir şey daha takıldı. diyelim ki 16 yaşında bir adam aldık. adam normal de 21 yaşına gelene kadar 5 yıl geçiyor ve senden yetişmiş oluyorya. mesela adamı her sene bir takıma kiralık gönderdim. adam 21 yaşına gelene kadar en fazla 1-2 sene benim kulübümde oynadı. bu adamda bizden yetişmiş oluyor mu?

ShevAnil
13.Nisan.2007, 08:03
ya kadama bir şey daha takıldı. diyelim ki 16 yaşında bir adam aldık. adam normal de 21 yaşına gelene kadar 5 yıl geçiyor ve senden yetişmiş oluyorya. mesela adamı her sene bir takıma kiralık gönderdim. adam 21 yaşına gelene kadar en fazla 1-2 sene benim kulübümde oynadı. bu adamda bizden yetişmiş oluyor mu?
Bende Bunu Merak Ettim Bende 17 Yaşında Adam Aldım Mesela Kiralık yolladım ve Seneyede Yolluyacağım.. 21 Yaşına Geldiğinde benim klübüme bağlı imzasıyla 4 sene geçirmiş Olacak Yani bendemi Yetişmiş SayıLacak?

perpetua
13.Nisan.2007, 11:50

Kadroda 3 yil olmak zorunda. Kiralik gonderdiginiz zaman 3 yila sayilmiyor.

Mr.CordiaL
13.Nisan.2007, 18:28

Teşekkürler tüm açıklamalar için... ;)

cemir05
13.Nisan.2007, 19:57

sağolasın...