PDA

View Full Version : Oyuncu Satışı

cemir05
02.Mayıs.2007, 14:30
evet kulüplerin peşinde doşaltığı oyuncularım var ve önce satmıyorum. daha sonra önderiyorum. ama hiçbiri aldırmıyor. bence bunun nedenlerinden biride transfer dönemi olmaması. adamlar sen satmayınca onun yerini doldurmak için başka bir futbolcu alıyor. ona gerek kalmıyor. ve paraları bitiyor.

futbolog37
02.Mayıs.2007, 18:35
iyi de transfer piyasasına bakıyorum bazen.100 milyon dolarlar havada uçuşuyor.ben Critiano Ronaldo'ya 60 isteyince hemen transferden vazgeçiyorlar.Benden Ronaldoyu 60M$ a almayan takım gidip 100 milyona başka oyuncu alıyor.Bu çok saçma oyunda.

OMANA
02.Mayıs.2007, 18:45
kesinlikle oyuncu satışında büyük problem olduğu kanaatindeyim.öyle kaliteli oyunculara hiç talip çıkmaması geççekliğede aykırı ama bunun sebebi şu bence

oyunun kurallarının oluşturulurken ingiltere liginin esas alınmasından kaynaklanıyor bunlar birazda..bu oyunun en büyük müşterisi ingiltere olduğu için ingiltere ligi esas alınarak hazırlanıyor..ve o ligdede bizdeki gibi 10 oyuncu satıp 15 tane transfer etme gibi..kolaylıkla bir oyuncuyu elden çıkarabilme gibi şeyler yok..örnek vereyim bizde bir takım ikinci ligden birinci lige çıksa aslında ikinici ligde takımı coşturan o oyuncuların yüzüne bakılmaz..gidilir birinci ligin ihtiyarları ile 3-5 tane amele brezilyalı afrikalı alınır..sonrada asansör takım olunur...bunun doğru olmadığını gören oftaşın kadrosunu büyük oranda korumasının ne derece doğru olduğunu bu sene gördük..işte ingiltere ligindede bölye bir takım asla bir sürü oyuncusunu öyle kolaylıkla satamaz..ve takımın dengeleriyle fazla oynamaz...

ayrıca biliyorsunuz bosman kuralının oyuna yansıtılmasıyla..türk oyuncular için 1 aralık yabancı oyuncular için 1 ocaktan itibaren kübüne hiçbir bedel ödememeksizin sadece oyuncu ile anlaşarak takımınız kadrosunu oldukça şişirebilirsiniz. örnek vereyim o sene sonunda sözleşmesi bitecek oyunculara ocaktan itibaren yaptınız tekliflerinizi 10 tane yeni oyuncu aldınız. türk oyuncular 1 haziranda yabancı oyuncularda 1 temmuzda kadronuza dahil olduğunu düşünelim..sonra siz başladınız aslında takımda oynatmayı düşünmediğiniz ama bedavaya aldığınız adamları satmaya hepsinede bir sürü talip çıktı ve sattınız..bir anda klübünüz aslında gerçek futbolda olmayan büyük paralar kazanacaktır..

bunun (bir nebze) önüne geçebilmek için ik önlem getirilmiş..biri sözleşmesi biten oyuncuyu çok yüksek kontrat önemermek zorunda kalmanız..iki bu şekilde ssatın aldığınız oyuncuyu zor satmanız..bu şekilde önlem alınmasa oyun içerisine bir nevi hile yarleşmiş gibi olur..aslında tüm bu önlemlere rağmen yinede bu şekilde para kazanılabiliyorda....

bunun dışında transferin zorlaşmasının bir sebebide oyun içinde yüksek PA değerlerine sahip ama fiyatı ucuz adamlar genenlde FM severlerce bilindiği için bir çok FM sever oyuna girer girmez neredese takımının yarısını satıp yerine bu oyuncuları transfer etmek istiyor..örn.(piatti banega,hamsik) FM yapımcıları bunun önüne geçmek istiyor.bir klübün yönetimine gelipte 15 adamı gönderip 15 adam almakta oyunu gerçekliğinden koparıyor diye düşünülüyor.
Bir diğer son noktada, oyun içerisinde futbolcu menejerlik sisteminin oluşturulmaması, muahkkak olarak ilerleyen sürümlerde artık bir meslek olduğu dünyaca kabul edilen futbolcu menejerlik sistemide oyuna girecektir. eğer klüplerde bu menejerle çalışma şansı olsa ilk önce menejerleri
görevlendirerek oyuncunun satılıp satılabileceğini araştırsak ona göre satışa çıkarsak çok doğru olur.yoksa satmak istdiğiniz adamaı satış listesine koyunca belki satılamıyor ..ayrıca bide oyuncunun performansının düşmesi ve moralinin bozulmasıda cabası...

aslında bu yukarıda yazdıklarımın hepsinin biraz etkisi olduğunu düşünüyorum ama yinede gökhan ünala 35 gollük lig performansından sonra müşteri bulamamama da sinir oluyorum tıpkı deiviti 500 bin dolara bile satamamam gibi.

amasyali
02.Mayıs.2007, 21:07
Bende katılıyorum oyuncu satmak işkence . 2012 sezonuna geldiğimde R. Madrid, Man. United gibi süper takımların kadroları neredeyse şimdikiyle aynı . Sadece 3-4 oyuncu farklı onlarda genç yedekte bekliyorlar . Buna bir çare bulunursa oyuncu satma sorunu çözülebilir bence ...

Defuser
02.Mayıs.2007, 21:09
Oyunun gerçeğe yakınlığından kaynaklanan bir durum bence. Eski oyunlarda olduğu gibi takımı baştan aşağıya yenileme durumu olmuyor bu oyunda. İyisi mi siz sezon başında sadece 2-3 oyuncu takviyesi yapın. Başarılı bir sezon geçirirseniz zaten oyuncuların talipleri artıyor. Kendimden örnek vereyim : Galatasaray'ı sezon başında aldığımda bir çok eksik vardı aslında. Ama elimdeki bütçe ile sadece sağ bek ve sağ açığa adam aldım. O sezon UEFA'da çeyrek final oynadım, Türkiye'de bütün kupaları aldım. Başarılı bir sezon geçirdim yani. Sezon başı 6,5 milyon dolar eden Lincoln'ü 9,5 milyon dolara sattım. (Başkan olmasa 12'ye de satardım ya neyse :D)

jesterrace
01.Mayıs.2008, 13:30
Arkadaşlar bu oyunda oyuncu satmak ne zaman normal bir hal alcak merak ediyorum real madridi alıyorum istemediğim oyuncuları satmak istiyorum ama yok değeri 25 trilyon olan baptistayı artık 3 trilyona kulüplere öneriyorum satılsın diye yine satılmıyor çok saçma bir özellik sadece real madrid değil bütün takımlarda böyle beşiktaş aldım bir tane oyuncu satamadım sudan ucuz fiyatlara en saçma özelliği bu fm nin 2009 da buna bir çare bulmaları gerek

DisCo
01.Mayıs.2008, 14:57
Oyuncu satışının biraz zorlu hale geldiğini Fm2008'de yaşadık. Çok kaliteli oyuncuları bile elden çıkaramıyoruz ancak Fm2008'de şöyle bir durum var. Oyuncunun doğru zamanı geldiğinde o kadar talibi oluyor ve yine o kadar güzel bir ücrete satıyorsunuz ki. Biz biraz sabırsız olduğumuz için oyuncuyu önere önere değerini düşürdüğümüz gibi satışınında gecikmesini sağlıyoruz.

jesterrace
03.Mayıs.2008, 01:03
oyunu gerçeke yaklaştırıyoda oynanabilirliği düşürüyo baptista gibi bi adama 2 trilyona satamıyorum madem gerçek yapıyolar nerde gerçeklik gerçekde baptistaya 2 trilyon değer biç 100 tane klup teklif yapar

Her026
03.Mayıs.2008, 16:52
Mesela ben Nondayı 0'a göndermek istiyorum kimse almıyor.Normalde olsa kulüpler havada kapar.Ama yinede size satarken önerebileceklerim var.
1- Transfer Listed.
2- Kiralanamaz.
3- Fiyat belirleyin.
4- Önerirken 12 ay 24 ay gibi taksitleri kullanın.
5- Sık sık önermeyin.
6- Satamıyorsanız maaştan kurtulmak için kiralanabilir özelliğini açın.
7- Oyuncu izleniyorsa sabredilince transferin sonuna doğru teklif geliyor.

Aykan19o3
03.Mayıs.2008, 18:44
Birde şöyle olabiliyor oyuncuyu ucuz bir fiyata öneriyorsun talibi çıkıyorr tam sattım kurtuldum derken oyuncu satılacak kulüple anlaşmıyor ve transfer yatıyor..

dj kolpa
03.Mayıs.2008, 19:07
ben şimdi feyenordu aldım ve makay ı satmak istiyorum alan yok....
alsalarda yerine daha iyi birisini alsam ama nerdee..