PDA

View Full Version : Çakma Research Sitesi

VoLkaN BaROs
08.Nisan.2007, 23:53
Merhabalar,

Bildiğiniz gibi yıllardır Football Manager Türkiye Resmi Araştırma Sitesi Turksportal olarak CM & FM Türkçeleştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu çevirilerimiz FM alanında tam 2,5 yıldır sistemli bir şekilde sürüyor. Bu süreç zarfında FM 2007 oyununun Türkçeleştirilmesinde geldiğimiz noktayı buradan (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=25061) izleyebilirsiniz.

Yıllardır birçok kişi & site bizim çeviri dosyamızı düzenlemek yoluyla internete dağıttı ve her seferinde bu yamaların bizim çevirilerimiz olduğunu ispatladık. Ve yamanın tüm hakları ile beraber kişilerle davalık olma yoluna kadar gittik.

Hırsızlar yine boşdurmadı. Hırsızlığın bu seferki adresi: www.cmfmfan.com

Burada (http://www.cmfmfan.com/index.php?option=com_content&task=view&id=503&Itemid=2) yazdıklarına göre oyunu çıktığı günden bu tarafa yani yaklaşık 5 - 5,5 bir aylık bir süreçte %90 oranında Türkçeleştirmişler. Üstelik bizlerin sistemli bir çeviri ile 2,5 yılda %76'lık bir orana gelebilmemiz durumunda..

cmfmfan.com adlı sitenin yapmış olduğu hırsızlık şekli bu sefer diğerlerinden oldukça farklı. Ortada bir emkleri olduğu aşikar, ama bu emek İngilizce'den Türkçe'ye çeviri değil Türkçe'den Türkçe'ye çeviri oluryor sanıyoruz..

Evet bu sitedeki kişiler yememişler içmemişler 5-5,5 aylık bir zaman zarfında bizim Türkçe dosyamızdaki Türkçe cümleleri tekrar kendilerine göre neredeyse tamamiyle Türkçeleştirmişler.

cmfmfan.com adlı sitede "Biz yaptık" diye yayınlanan Türkçe FM 2007 yaması tamamiyle Football Manager Türkiye Resmi Araştırma Sitesi Turksportal tarafından hazırlanan dosyaların Türkçe kısımlarının tekrar derlenmesiyle oluşturulan bir yamadır. Bu ise emek hırsızlığıdır.

Bizim belirlediğimiz yerleri değiştirebileceklerini düşündüğümüz için bir müddet delilleri yayınlamayacağız. Lütfen indirip bilgisayarınızda saklı tutun. Bir süre sonra yeni bir açıklama ile beraber bizim dosyamızda olan yerlerin bir kısmını bire bir yayınlayacağız.

Yararınıza birşeylerin yapılması için lütfen emeğin ve emekçinin yanında olun, emek hırsızlarına prim verdirmeyin. Zira emekçinin yanında olmazsanız bu tür ayrıcalıklardan faydalanamazsınız. Bu tür hırsızlar da çalacak bir çalışma bulamadıkları için üretmek yerine öyle kara kara düşünürler...

Memedov
08.Nisan.2007, 23:58
Gerçekten Yaptıkları Çok ayıp..

uAburak89
08.Nisan.2007, 23:58
Emeğe saygı kalmadı gerçekten, ayıp bu yaptıkları ..

JunkChorn
08.Nisan.2007, 23:59
Emek hırsızlığının suçu büyüktür.Kendi Vicdanlarına bırakıyorum.
Yapanları kınıyorum...

Ilhan
09.Nisan.2007, 00:01
Bu insanları artık lafla terbiye edemeyiz. Yapmamız gereken şey yargı.

Siz istiyorsunuz bunları...

Tekrardan başladım çevirilere, herkes kısa sürede Turksportal2ın büyüklüğünü görecek. Ve çalanlar da cezasını bulacak.

Maksic
09.Nisan.2007, 00:06
Bunu yapanları kınıyorum hukuki yollara başvurmalıyız.

the_imam912
09.Nisan.2007, 00:07
emeğe saygı ya kim yaptı acaba..

Burak Duran
09.Nisan.2007, 00:08
daha yamayi görür görmez bir gülme tuttu %90 vay be iyi uçmuşlar dedim sonra bir baktık ki bizim yamaları almışlar türkçe türkçe yapmışlar helal olsun cmfm bugün beni iyi güldürdün :D uğraşmayın artık geçemezsiniz çalsanızda çırpsanızda millete %35lik yamayı %90 diye yuttursanızda bu olmaz :D yinede saygı duyuyorum bizim yamayı çalıpta üstünde bu kadar uğraşan bir siz oldunuz diğerleri hemen yayınlamışlar siz baya uğraşmışsınız :D

ibo
09.Nisan.2007, 00:08
Umarım adalet yerini bulur. Sizlerin büyük uğraşlarla yayınladığı türkçe yamaları ne yazık ki her yıl editleyip "biz yaptık" diye piyasaya sunuyorlar.

Sekopej
09.Nisan.2007, 00:13
Daha önceden de hayır biz çalmadık, kendimiz yaptık diyenleri gördük, şimdi neredeler.;)

Açıklamada da belirtildiği gibi, şu anda benzer yerleri açıklayıp onu da editlemelerini sağlamamak lazım. Zaten inanıyorum ki FM severler Türkçe'yi bizden başka kimsenin daha iyi yapamayacağını biliyordur ve onlara itibar göstermez.

RaSenGan
09.Nisan.2007, 00:16
demekki bizi kıskanıyorlar

El Barto
09.Nisan.2007, 00:19
TSİ'nin ulaştığı yerlere ulaşamayacaklarını bildikleri için böyle şeyler yapıyorlar. Tek kelime ile YAZIK böylelerine.

Jesus_FB
09.Nisan.2007, 00:57
Bir işe kendini çok kaptırıp bu kadar hırs yapmak insanı kör ediyyor heralde yaptıklarının hırsızlık olduğunun hiç mi farkında değiller

Ilhan
09.Nisan.2007, 01:10
O kadar basit insanlar ki..

Ama yaptıkları hırsızlık bu kez cezasız kalmayacak. Çünkü cezasız kaldıkça çalmaya devam ediyor.

tülin
09.Nisan.2007, 01:17
bence yaptıkları cok cocukca kendısını kucuk duşürmüş o sıte,gerek yok böyle şeylere kendilerini geliştiremeyen insanlar bunlara başvuruyor demek...

Burak Duran
09.Nisan.2007, 01:25
helal olsun tülin :D

Aydin
09.Nisan.2007, 01:26
ilk başta gördüğüm zaman yaptığım yorumu tekrarlıyorum.

acilen 4 adet çay 1 adet su. çayın 3'ü açık, su da %100 olarak sterilize edilsin. çeşme suyu olmasın. köpeğime içirecem.

Omerdinho
09.Nisan.2007, 01:29
onlardanda bu beklenirdi zaten...

RaSenGan
09.Nisan.2007, 01:30
ilk başta gördüğüm yorumu tekrarlıyorum.

acilen 4 adet çay 1 adet su. çayın 3'ü açık, su da %100 olarak sterilize edilsin. çeşme suyu olmasın. köpeğime içirecem.

Aydın abi tebrikler çok iyi bir yorum.Köpeğe yazık derim.

tülin
09.Nisan.2007, 01:31
ne demek arkadaşlar herşey turksportal için..

Omerdinho
09.Nisan.2007, 01:33

Aydın Abi süper bir yorum yapmissin yine beni güldürdün tebrikler :)

Mehmet784429
09.Nisan.2007, 01:34
Ulan yuh be tosbağlara bak ya valla arkadaslar yapılabilecek ne varsa en üst düzeyde yapılmalı bence onlara gelince Allah onları bildiği gibi yapsın ne burda fazla bişe diyemem o terbiyesizlere

nekop
09.Nisan.2007, 01:36
Yuuhhh artık bir yapmadıkları bu kalmıştı...

SYLaR
09.Nisan.2007, 01:36
İnsanda utanma denen duygu yoksa zaten denilecek birşey yok.O sitede ki bazı kişiler eğer FM dünyasında biraz tanınmışlıkları varsa bu TSI sayesindedir.Şimdi de gelmiş TSI'nın Türkçe çalışmasını çalıp kendileri yapmışlar gibi gösteriyorlar bir de

Olayın en can alıcı noktası ise;
Şimdi size bir insanın gözünü hırs bürüse neler olacağını göstereyim.İlhan'ın deyimiyle elemana fanfinifon diyelim.Sitede(TSI'de) attığı bir mesaj;

Türkiye'de F^M'yi binlerce insan oynuyor ve bu oyunun yıllarca Türkçe olmasında, Türkiye Ligini düzenli olarak güncellenmesinde TURKSPORTAL her zaman öncü ve tek oldu. Bu sebeplede yönetimden, sistemine, üye kalitesine kadar hepde farlı bir yerde bulundu.

Bir de site açtıktan sonraki yorumları;

Sözde kendi yapımlar Türkçe FM çıktıktan sonraki yorumu

Her zaman söyledik bazı insanlar bir yama ile bütün yılı çıkarıyor diye. 2000'lerden beri ellerinde olan yamaya birkaç ek yapıp tanrısal babda tantana ile yayınladılar hep. Türkçe yama çalındı bir daha yapmayacağız diye yalanlar söylediler. Biliyorduk bugüne kadar hiç demedik.

Oyunda unicode ların olmadığı için alfabesinde unicode barındıran dillerin(Türkiye,Rusya vs.) oyunda bulunmadığı ile ilgili yorum.(Eleman etrafa laf atmaya çalışacağına biraz SiGames'in falan forumlarına baksa bu olayın sadece Türkçe ile alakalı olmadığını görürü.Ama herifin tek yaptığı TSI'ye çamur atmak.)

Bu birazda resmi sitenin herhangi bir lobiye ve agırlıga sahip olmamasından arkadaşlar. Adamlar Türkler nasıl olsa yok bu itşe diyerekten, dikkate almıyorlar Türk insanını. Bu konularda dialoglar kurup uyarması gereken kurum tsi, onlarında sağa sola çatmakdan başka ne iş yaptıkları belirsiz.

Bu oyun ile ilgili kurdukları iste hakkında dedikleri;alanlarında en iyi ve ustalar.Ulan daha admininizin nasıl biri olduğu ortada.Tek işi TSI'ye çamur atmak(Arkadaş cahil nerden bilsin unicode desteklenmediğini,bu durumun sadece Türkiye'de değil,Rusya vb. yerlerde de olduğunu).

Bu sadece oradaki bir yöneticinin ikiyüzlülüğü.Diğerlerini de birazdan yazarım.Burada abi dedikleri Volkan Abi'ye ve emeğine karşı yaptıkları haksızlıkları.

nekop
09.Nisan.2007, 01:54
Bide şunu yazmışlar yazının altına :)

Yasal Uyarı: Yamanın izinsiz çoğaltılması, kopyalanması, izinsiz kendi çalışması gibi gösterip yayınlanması
kesinlikle yasaktır ! Aksi halde yasal sorumluklar doğurur.

Gece gece güldürdüler beni :D

Seçkinn
09.Nisan.2007, 01:57
Neredeyse bir yıldır foruma giremiyorum. Şimdi şimdi girme şansım oluyor ve yine karşımda emek hırsızları. Üzücü tarafı ise zamanında bizlerle beraber sohbet eden bilgi paylaşımı yapan arkadaşların bu tür eylemleri yapıyor olması. Tabiki isteyen kendi sitesini kurar ve orada sohbet etmek isteyebilir.

TSI ekibine ait çalışmaların çalınması olayındaki çekicilik nedir ben anlayamıyorum. Çalanda, çalandan indirende bu çalışmayı kimin yaptığını çok net biliyor. birazcık utanma olması şart insanda..

Aydin
09.Nisan.2007, 02:04
Herhalde dayısı noter amcamların. bedavaya komedi işte gülüyoruz. o değil maymuncuk mudur nedir. birisi söyledi bana kastıra kastıra cümle içerisinde "tsi noldu" yazmış gizliden gizliye.

bunlara gerenk yok. ben açık açık yazayım.

yani neredeyse yellensek, yellenme şeklimizi, yellenme sesini de ödünÇalacaksınız. onun için beyin fırtınasına gerek yok. biz yapalım. siz çalın. olan bu canısı.

ben kendimi geçtim. zaten benim onlara saygım sevgim yok. bana ve arkadaşlarıma bıdı bıdı ettikleri için siteden atıldılar. onların da benim hakkımda iyi düşünmedikleri açıktır. kendimi geçiyorum. İlhan'ı ve Burak'ı, hatta Mustafa abiyi bile geçiyorum. Volkan abinin emeklerini hiçe sayarak bu işe yaranan apaydin'i siteden atışım o kadar kibardı ki kötü söz yazmadığıma ben de şaşırdım. yazsam da bişe olmazdı zaten klavye delikanlısı olma işi buradan sökmez.

ama kendinizi millete güldürmeyi ve kendinizi aşağılattırmayı çok iyi biliyorsunuz. buna saygı duyuyorum. yönetim forumuna da yazdım buraya da yazayım. ben bile istesem sizin kadar saçmalayamam. bunun için size saygı duyuyorum. ama bu saygının raddesi bir sokak köpeğinin kulağını kaşımasına sebebiyet veren bite duyduğum saygıdan daha fazla değildir.

ara sıra böyle aptalca işlere kalkışın da bize de gülecek şeyler çıksın.

Ilhan
09.Nisan.2007, 02:15
tamamen haklısın aydıncığım. en cok volkan abinin emeklerine yazık.

Mc.Speedy
09.Nisan.2007, 02:16
Kınamıyorum , eleştirmiyorum aksine böyle devam etsinler.

Çoluk cocuğun elinde bulunan siteler olsa olsa bu olur.. ;)
Yadırgamayın , hor görmeyin aksine alışın.
Bunu yapmak onlar için başarıdır.

El Comandante
09.Nisan.2007, 02:17
Yaptiklari kabuledilemez bir ayip,hukiki yollara basvurmali ve onlarin yaptigi bu emek hirsizligini kanunlarin önünde onlara agir bir sekilde ödetmeliyiz.Gercekten bu kadarina da pes!

Aydin
09.Nisan.2007, 02:39
bakırköy noteri diye birşey olmaz. bakırköy 41. noteri. bilmem kaçıncı noteri diye olur. aralarında hukuk okuyan biri yok anladım da hukuk okumayan biri bile bilir noterin nasıl yazılacağını.

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 02:40
Bu işi onaylatamazlar, bu iş için SIGames den Türkiye için haklarını almaları gerekir ki bu zaten resmi site olarak bize ait.

Bu yaptıkları saygısızlık oldukça amacını aştı.

Aydin
09.Nisan.2007, 02:48
Hayır sanki çok birşeyden çakıyorlarmış gibi ahkam kesmeleri oldukça komik. şimdi görüyorum onların elemanları da dolanıyor burada. takılsınlar da görsünler iş nasıl düzgün yapılır. bundan sonra bunlara uyup çalın.

Vieri
09.Nisan.2007, 02:56
Bizlere ait bir çalışmanın referans alınarak değişime uğraması ve ismimizin geçmemesi bizi üzdü. Sonuç olarak çalışma bize iletildiğinde gerekli incelemeleri yaptık ve görüyoruz ki üzerinde büyük emek harcanmış bir düzenleme yapılmış.

Üzüntüm şu ki, bizlerin koruma amaçlı koyduğu ve FM oyun dil yapısı ile ilişkisi olmayan bir çok kelime yapısının bile kendilerine göre çevirmeleri. Buda bize kanıt doğurdu. Daha doğrusu Türkçe'den Türkçe'ye çeviri yapılmasını çok kolay anladık.

Bundan önceki yorumlarını okuduğumda da çok şaşırdım, çünkü MSN de gördüğü zaman yüzümüze selam veren kişiler arkadamızdan veya sitemize yönelik laf gebeliğinden hiç geri kalmıyor. İkiyüzlülük dizboyu ne yazık. Üstelik böyle bir çalışma yayınlandığı zamanda soluğu burada alıyor. Bu çalışma gösteriyor ki hakkında kötü laflar ettikleri ve piyasada isim yaptıkları ortam olan sitemize ne kadar kin duyduklarını görüyoruz ama reklam yapmaktan kusur kalmıyorlar.

Bir süre önce sitemizde grafik çalışmaları ile tanınan ve böylece editörlüğe kadar uzanan bir çocuğun çalışmalarının başkalarına ait olduğunun belirlenmesi sonucu emek hırsızlığı anlaşılmış ve bu kişi Turksportal'dan atılmıştı. Bu kişi burada barınamayınca soluğu malum bu sitede aldı. İşte bu tip emek hırsızlarının barındığı bir sitedende böyle birşey bekleniyordu ve gerçek oldu.

Keşke bu tip bir çalışmaya başlamadan önce bizlerden sizin dosyanızı referans almak istiyoruz şeklinde bir talepleri olsaydı. Bizler Türkçe'nin tek yapımcısıyız diye geçinmiyoruz. Oturup baştan aşağı Türkçe'ye çevirebilirsiniz veya bizim ekibimize katılabilirsiniz. Bizler bir çalışma yaptık ve buna emek harcandı. Bir kaç yıldırda oyunlara Türkçeleştirmeyi hazırlıyoruz Volkan başkanlığında. Bu emek öyle kolay kolay 3-4 ayda ortaya çıkmadı ve çıkamazda. Bunun üzerinde yılların oluşturduğu saatler var. Yılların oluşturduğu %76 nasıl oluyorda bir kaç ayda %90 oluyor? Bu sitenin iddia ettiği gibi %90 oranı kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. FM dil yapısında 45bin cümlenin sadece 3/1 ini yansıtmaktadır. Çalışmada kullanılan cümle yapıları ve fake cümle yapılarıda Turksportal'a aittir. Haliyle hakkımız olan bu emek başkaları tarafından izinsiz kullanılırsa sesimizi çıkartmakta en doğal hakkımızdır ve bunu en güzel şekilde FM sever Türk camiasına duyururuz.

Başkasının hakkını çalarak hak talep etmek emek hırsızlarının işi değildir

Aydin
09.Nisan.2007, 03:06
yani kısacası şöyle özetleyeyim Mustafa abi çok kibar yazmış. ben bütün ayılığımla yazayım onların anlayacağı şekilde yani:

Bu gencolar bizim oyuna fake olarak koyduğumuz, yani orjinalde bulunmayan cümleleri de çevirmişler. Volkan abi bu cümleleri fare kapanı gibi koydu oyuna. Koydu ki birisi yaparsa yani çalarsa bunları da çevirsin. Sonra bu üstün zekalı arkadaşlar "alın size %1 milyon yama" diye forumumza gelince, bunların hırsız olduğunu ispatlamak için elimizde belge olsun.

şu yukarıda yazdıklarımın da özetini yapayım:

yan bastınız canısı.

Seçkinn
09.Nisan.2007, 03:13
Volkan abi bu cümleleri fare kapanı gibi koydu oyuna. Koydu ki birisi yaparsa yani çalarsa bunları da çevirsin. Sonra bu üstün zekalı arkadaşlar "alın size %1 milyon yama" diye forumumza gelince, bunların hırsız olduğunu ispatlamak için elimizde belge olsun.

tebrikler Volkan :zuhaha

ARaGoRN_
09.Nisan.2007, 03:14
Konuyla alakam yok sadece hukuk okuduğum, hukukun içinde olduğum için yazıyorum, sevdiğim fm topluluğunu bilgilendirme amaçlı yazıyorum sürcü lisan edersem şimdiden affola. Telif hakları kanunu açıp okursunuz, burada hukuk dersi vermek niyetinde değilim, asıl anlatmak istediklerim farklı.

Birinci belirmek istediğim nokta Sigames'in oyun kodlarına dokunamazsınız bu zaten kanunen aykırı bir davranış. Dil dosyaları oyuna entegre gelmekte, sigames data' da yaptığı gibi editör koyarak bunu GNU şartlarında sunabilirdi. Ancak dil dosyaları gibi oyuna bütünleşik kodlarla oynamak hukuka aykırı. Bu hukuka aykırı davranışı da yasallaştırmak kadar saçma sapan bir olay yok. (Noter'e tastik ettirerek). TSI bir izin belgesi vardır Sigames ile anlaşması vardır yapmıştır yada yoktur onu bilemem, bunun kovalayıcısı Sigames'in Türkiye için temsil yetkisi verilen kişilerdir. TSI'dir distrübütordür, Sigames Türkiye ofisidir..vs bu konu muammada.

İkinci belirtmek istediğim nokta şurada yanlış yapıyorsunuz. ******** olayında hatırlarsınız, aynı olay yine başınıza geldi. Yine isimle ifşa ettiniz, internetin içinde olan biri olarak şunu belirteyim alexa ve pagerank değerini yükseltiyorsunuz ve bu olaylardan bir haber insanları ister istemez yönlendiriyorsunuz. Çünkü Türk halkı olarak bir eşyanın çalıntı olup olmaması pek ilgilenebileceğimiz bir konu değil. Biz dayak buldun kaç yemek buldun ye tarzında yetiştirildik. Bu nedenle x sitesinin isminin böyle ifşa edilmesi onların yaptığı yada yapacağı yasal olmayan veya yasal ürünlerin tanıtımını, promosyonunu yapmakta.

Belirtmeden edemedim okudunuğuz için teşekkür ederim.

Aydin
09.Nisan.2007, 03:21
Çok doğru diyorsun Murat. ama bir de şu var. Türk halkı kaliteli iş ister. onun için biz siteyi 1 ay onların sitesine yönlendirsek bile bizim Türkçe yamamız indirilir. onlar gibi x site ğ site diye korkaklık etmiyoruz. cümle içinde maymunluklar yapıp şebeklikler yapıp tırsarak diyeceklerimizi söylemekten korkmuyoruz. onların reklamını yapmaktan da korkmuyoruz. açık açık diyoruz. onlarda böyle bir yürek olmadığı için maymunluklar yapıyorlar. onun için onlara duyduğum saygının raddesini de belirttim önceki mesajlarımda.

SYLaR
09.Nisan.2007, 03:32
Olayın bir de komik yani 6 ay önce falan elemanın biri çok iyi çalışmalar yapıyorsunuz tek yapmadığınız bir türkçe FM kaldı demiş.Onun için anket açmış.Ankette yöneticilerin çoğu zor bir iş ama istek gelirse yaparız demiş.Olayın komik hali o yamayı o siteye koyan ve çeviriyi yaptığını zanneden kişi önerinin yersiz bir öneri olduğunu düşünmüş.

Daha komik bir tarafı var.maymuncuk denen veletin TSI'ye çamur atmak için attığı mesaj;

Ayrı zamanda Dil dosyası yapmak gerçekten çok zor, ve biz eğer yaparsak öyle 10 kere farklı farklı linklerde yok %60, yok &70, yok %80 diyip, kenara çekilenlere de benzemeyiz, yaparsak bir kerede %100ünü veyahut yüzde dilimi olarak düşünürsek %95 üstünü yapar, sizi beğeninize sunarız

Ben buradan o velete sesleneyim hani minimum %95 yapar yayınlardınız?Hani öyle yok %70-%80 demezdiniz?

Daha kelimelerin Türkçelerinin Türkçesini çevirmeniz bile sizin deyiminizle %90'u bulmuş(O kadar bile olmadığı kesin).

Velet TSI'ye çamur atacağım diye açtığın çukura kendin düştün.Şimdi o çukurda oyna oynayabildiğin kadar.

Jesus_FB
09.Nisan.2007, 03:33
bu nasıl bir ezikliktirki yaptıkları her yamada (yada çaldıklarımı deseydim) neyse en ufak yaptıkları bir şeyde bile bize hep laf atıyolar cümle içinde harflere renk vermek gibi ilk okul yıllarında yaptığımız harf oyunlarıyla bize laf sokmaya çalışıyorlar mağdem bir şey yaptınız (onu da çalarak yaptınız) onun güzelliğini bile yaşayamıyorsunuz bize laf sokarak rant elde etmeye çalışıyorsunuz demekki siz EZİKSİNİZ!!! demekki sizin yaptığınız hiç bir şeyi fm severler için yapmıyorsunuz sadece bize saldırarak kendinizi iyi hissetmeye çalışıyorsunuz Yazık size

Selman Ozturk
09.Nisan.2007, 03:34
Bugüne kadar forum içerisinde üyelerimize örnek teşkil edebilmek için her daim efendi kişiliğimi korumaya özen gösterdim. Ancak bu konuda kendime hakim olamayacağım şimdiden herkesten özür dilerim

Büyük emeklerle hazırlanan Football Manager oyununun 2007 serisi olan FM 07 oyununa CmFmFan.com
sizler için Türkçe yamayı çıkarttı.

Bir noktayı eklemeyi unutmuşsun düzeltelim hemen: Büyük emeklerle hazırlanan Football Manager oyununun 2007 serisi olan FM 07 oyununa CmFmFan.com sizler için Türkçeden Türkçeye çevrilmiş yamayı çıkarttı.

Oyunun çıktığı günden beri çalışmalarımızı bütün hızıyla sürdürdük ve yaklaşık 30.000 cümleyi ve binlerce dosyayı sizler için tüm şartlarımızı zorlayarak büyük bir titizlik içinde bitirdik.

Türkçeden Türkçeye çeviri yaparken zorlanan şartlarinizin İngilizce'den çeviri yaparken ne olacağını düşünemiyorum. Kafatasınızın içinde kaybolan beyincikleriniz anadilinizden çeviri yapamayacak kadar aciz öyle değil mi?...

Şimdi bu yamada ne gibi özellikler varmış bakalım;

Haydi hep birlikte bakalım :)

-Ülke isimlerinin tamamı (208 ülke) Türkçe'ye çevrildi.
Yok yahu onları zaten bizim ekip çevirmişti. Hiç uğraşmasaydınız tekrar silip yazmaya...

-Turnuva isimleri (Turkcell Süper Lig, İddaa Lig A, Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası v.s) Türkçe'ye çevrildi.

Hadi canım. Ben Şampiyonlar Ligi'ni, Turkcell Süper Ligi'ni vs. Japoncaya çevireceğinizi sanıyordum. Malum kendileriyle ilişkileriniz oldukça sıcak...

Maç spikerinin tamamı yani %100'lük bir kısmı Türkçe'ye çevrildi.

Hangisininkini çevirdiniz? Ercan Taner'inkini mi yoksa Melih Şendil'inkini mi?

-Medya yaklaşık olarak %70 olarak Türkçe'ye çevrildi.

Yahu "Medya yaklaşık olarak %70 olarak" ne demek. Siz önce bu cümleyi bi türkçeye çevirin. Sonra medyayı halledersiniz. Yukarıda Türkçeden Türkçeye çeviri dedik amma velakin sizin Türkçeniz yabancı dilinizden de kıt...

-Medyaya yeni basın ve yayın organları eklendi.(CmFmFan.com, Kanal D, Fanatik v.s)

Turksportal.Net'i eklemezseniz güceniriz valla...

-Oyunun genel arayüzü eksiksize yakın olarak Türkçeleştirildi.

Oyunun genel arayüzü...Hımmm güzel bi tabir. Hazır eliniz değmişken özel arayüze de bi bakıverseydiniz be güzelim...

-Hints and Tips (İpuçları ve Tavsiyeler) yüzde olarak söylersek %90 civarı Türkçeleştirildi.

İpuçlarını Türkçeleştirirken dikkat edin ipin ucu kaçmasın. Tavsiyeler demişken size bir tavsiyem var: Aydın'ın 4 çay 1 su isteğine kulak verin...

-Mizahi olarak oyuna Erman Toroğlu, Rıdvan Dilmen gibi futbol adamları eklendi.

Uğur'u koymadınız mı? Ne kadar ayıp.Erman'sız Uğur, Uğursuz da Erman olmaz. Türkçeyi doğru dürüst kullanamayan sizlerden ne güzel mizah eserleri çıkar biliyor musunuz? Başlı başınıza bir mizahsınız siz.Bakıp bakıp gülünecek türden...

-Ve akla gelmeyen birçok yer Türkçe !

Doğrudur. Turksportal çeviri ekibi çok uğraştı bu çalışma için. o yüzden akla gelmeyen yerlerin bile Türkçe olması son derece doğal...

Yasal Uyarı: Yamanın izinsiz çoğaltılması, kopyalanması, izinsiz kendi çalışması gibi gösterip yayınlanması
kesinlikle yasaktır ! Aksi halde yasal sorumluklar doğurur.

Haklısınız çocuklar. Sizin tabirinizle "izinsiz kendi çalışması gibi gösterip yayınlanması" yasaktır. Ama bazı dengesiz, dangalak, yarım akıllılar bunu anlayamıyorlar. Türkçeyi alıp Türkçeye çevirip "ahan da biz yaptık" diye milletimizi kandırmaya çalışıyorlar. Ama farkında değiller ki kandırdıkları sadece aynadaki suretleri...

YUKARIDA YAZILANLAR ÜNLÜ KOMEDİ ESERİ "CFF TÜRKÇE YEME DE YANINDA YAT" ADLI TİYATRODAN ALINTIDIR.

Oyuncular:

Çeviri: Malatyalı (Adem Özkur) (Türkçeden Türkçeye çevirme yapmak gibi ulvi bir işi başarıyla sürdüren yapımcı karakter

Maç Spikeri: Apaydın2148 (Abdullah Apaydın) (Hala hangi spikeri çevirdiğini anlayamadığımız yüce şahsiyet)

Düzenleme: Capriceman (Batuhan Burak İnan) (Zaten düzenlenmiş olan bir Türkçe Çalışmasını yeniden düzenlemek gibi tamamen zeka ürünü olan bir işi üstlenen saygı duyulası insan)

Grafiksel Tasarım ve Düzenleme: Maymuncuk (Kerem Salepçioğlu) (Minarenin kılıfını hazirlayan eleman)

Öztürk Presents Gururla Sundu
Saygılar Sevgiler...

Aydin
09.Nisan.2007, 03:37
Aslında akla gelmeyen birçok yer türkçe dedikleri yer doğru Selman. Çünkü Volkan abi fake olarak sallama yer yazdı. Yani bu yerler onların akıllarında bile yoktu. ki bu yerler oyunda bile yok. ama abilerimiz gecelerini gündüzlerini bu işe vererek oraları da çevirmişler. pardon, editlemişler. zaten türkçeydi oralar. yazık ya üzülmeye başladım ben.

Jesus_FB
09.Nisan.2007, 03:41
Aslında akla gelmeyen birçok yer türkçe dedikleri yer doğru Selman. Çünkü Volkan abi fake olarak sallama yer yazdı. Yani bu yerler onların akıllarında bile yoktu. ki bu yerler oyunda bile yok. ama abilerimiz gecelerini gündüzlerini bu işe vererek oraları da çevirmişler. pardon, editlemişler. zaten türkçeydi oralar. yazık ya üzülmeye başladım ben.

puhauhahahuahaa ya benimde bir kaç çevrilmesi gereken dosyam var onları mı yollasam napsam acaba

paradoxmann
09.Nisan.2007, 03:50
arkadaşlar 2 sitede de üye olan biri olarak fikirlerimi söylemek istiyorum.objektifiz diyorsanız lütfen mesajımı silmeyin.şimdi; önce çeşitli kanıtlar sürmelisiniz.(şu şu şu anlaşmaya göre sadece biz yapabiliriz)Sonra iki sitede de bayaa tartışmalar var.tartışılacağına beraber iş yapılması gerekmez mi? halbuki siz biz bütün dosyalara kapımızı açtık demişsiniz.bir site size böyle bir dosyasını gönderiyorsa "kardeş şöyle bir durum var biz bunu yayınlayamayız" dersiniz olur,biter.ama siz dosyasını gönderen adama hakaret ederseniz,hiçbir site size dosyasını yayınlamaz.yıkıcı olunacağına yapıcı olunmalı.cff sitesinde bakırköy noterine onaylandı yazmakta.belli ki onaylanmış.siz de biz şurdan şunu yaptık diye belgeler göstermelisiniz."bizim cümlelerimizi değiştirip yazmışlar" cümlesi paranoyakça değil mi? türkçe'den bahsediyoruz arkadaşlar.bir kelimenin en fazla 1-2 anlamı vardır.belki de siz "aa bu bizde aynı şey çalmış" dememeniz için yazdı?

not: bu mesaj kimsenin etkisi altında veya telkini ile yazılmadı kişisel görüşüm

Jesus_FB
09.Nisan.2007, 03:53
siz de biz şurdan şunu yaptık diye belgeler göstermelisiniz."bizim cümlelerimizi değiştirip yazmışlar" cümlesi paranoyakça değil mi? türkçe'den bahsediyoruz arkadaşlar.bir kelimenin en fazla 1-2 anlamı vardır.belki de siz "aa bu bizde aynı şey çalmış" dememeniz için yazdı?

not: bu mesaj kimsenin etkisi altında veya telkini ile yazılmadı kişisel görüşüm

Yukarıda gerekli deliller açıkca yazılmış zaten bir oku istersen artı aragorn o noter olayına da açıklık getirmiş bunları okuyup yorum yapmalısın

Seçkinn
09.Nisan.2007, 03:55
arkadaşlar 2 sitede de üye olan biri olarak fikirlerimi söylemek istiyorum.objektifiz diyorsanız lütfen mesajımı silmeyin.şimdi; önce çeşitli kanıtlar sürmelisiniz.(şu şu şu anlaşmaya göre sadece biz yapabiliriz)Sonra iki sitede de bayaa tartışmalar var.tartışılacağına beraber iş yapılması gerekmez mi? halbuki siz biz bütün dosyalara kapımızı açtık demişsiniz.bir site size böyle bir dosyasını gönderiyorsa "kardeş şöyle bir durum var biz bunu yayınlayamayız" dersiniz olur,biter.ama siz dosyasını gönderen adama hakaret ederseniz,hiçbir site size dosyasını yayınlamaz.yıkıcı olunacağına yapıcı olunmalı.cff sitesinde bakırköy noterine onaylandı yazmakta.belli ki onaylanmış.siz de biz şurdan şunu yaptık diye belgeler göstermelisiniz."bizim cümlelerimizi değiştirip yazmışlar" cümlesi paranoyakça değil mi? türkçe'den bahsediyoruz arkadaşlar.bir kelimenin en fazla 1-2 anlamı vardır.belki de siz "aa bu bizde aynı şey çalmış" dememeniz için yazdı?

Şimdi benim bildiğim kadarıyla temelde önemli olan buradaki insanlaın çalışmasının üzerine bir işlem yapıldığı. Yani sıfırdan bu çevirinin yapılmadığı konusunda hem fikiriz sanırım. Yok sıfırdan yapılmıştır diyorsanız benim diyebileceğim birşey kalmadı.

Selman Ozturk
09.Nisan.2007, 04:01
arkadaşlar 2 sitede de üye olan biri olarak fikirlerimi söylemek istiyorum.objektifiz diyorsanız lütfen mesajımı silmeyin

Biz objektifiz pekala sen objektifmisin bunu da tartışalım biraz.

önce çeşitli kanıtlar sürmelisiniz.(şu şu şu anlaşmaya göre sadece biz yapabiliriz)

Çeşitli kanıtlar süreceğimizi belirttik zaten yukarıda. Bekle ve gör taktiğini kullan. Şu şu anlaşmaya göre sadece biz yaparızında değiliz olayın. Şu şu anlaşmaya göre kimse bizim yaptığımız bir çalışmayı editleyip de yayınlayamaz kısmındayız.

halbuki siz biz bütün dosyalara kapımızı açtık demişsiniz.bir site size böyle bir dosyasını gönderiyorsa "kardeş şöyle bir durum var biz bunu yayınlayamayız" dersiniz olur,biter.ama siz dosyasını gönderen adama hakaret ederseniz,hiçbir site size dosyasını yayınlamaz

Biz temiz dosyalara kapılarımızı açtık. Çalıntıya, emek hırsızlığına en başından beri karşıyız. BKZ:Forum Kuralları "Siteye Döküman Eklemek" adlı madde

."bizim cümlelerimizi değiştirip yazmışlar" cümlesi paranoyakça değil mi?

Eğer yukarıdaki cümle kanıtlanabilir nitelikte ise paranoyakça değil son derece mantıksal bir cümle haline geliyor. Nitekim kanıtları çok yakında (olay kanuni sürece girdiği için şu an değil) sizlerle paylaşacağız...

Öyle mi...Gayet güzel...

paradoxmann
09.Nisan.2007, 04:04
yani sonuçta ne kadar bir süredir çeviri yapıldığını bilemeyiz.belki oyun piyasaya çıktığından beri yaptı,belki de 2 ay yemedi içmedi yaptı.peki hiç biz çalındığı anlaşılsın diyerek bir gizli kod vs vs. koydunuz mu? çalıntı damgası vurmadan kanıt gösterilmeli diyorum.orda da emek harcanmıştır.3 ay Türkçe'den Türkçe'ye kimse çevirmez.

Düzenlenip mi yapıldığı veya TSI'nin yamasından mı yapıldığı bilen kişilerin saygılı bir şekilde diyaloglarıyla çözülebilir.Her site kendi ekibiyle bu olayı tartışırsa çözüm olmaz.Medeni insanlar gibi seviyeli bir şekilde tartışılmalı kanıtlar konulmalı.Yargıya gideceğiz lafla değil hukuk ile çözeceğiz diyorsunuz ama bu başlıktaki mesajlar hakaretler dolu dizgin.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Biz objektifiz pekala sen objektifmisin bunu da tartışalım biraz.

Evet objektifim.Emeğe saygısızlık olduğu ispatlanırsa cezalanmasının yanındayım.Ancak öyle bir şey yoksa açık açık özür dilenmeli.Tartışmadan değil çözümden yanayım

Çeşitli kanıtlar süreceğimizi belirttik zaten yukarıda. Bekle ve gör taktiğini kullan. Şu şu anlaşmaya göre sadece biz yaparızında değiliz olayın. Şu şu anlaşmaya göre kimse bizim yaptığımız bir çalışmayı editleyip de yayınlayamaz kısmındayız.

Hayır. "TSI Resmi sitedir.Başka site yayınlayamaz." sözleri var başlıkta

Eğer yukarıdaki cümle kanıtlanabilir nitelikte ise paranoyakça değil son derece mantıksal bir cümle haline geliyor. Nitekim kanıtları çok yakında (olay kanuni sürece girdiği için şu an değil) sizlerle paylaşacağız...

Tabii kanıtlar ile konuşulursa,sözler ne kadar boş,ne kadar doğru ortaya çıkar.Çünkü bir taraf Bakırköy Noteri onaylı diyor.Demek ki eğer istenilse belge koyabilecek.

Selman Ozturk
09.Nisan.2007, 04:12
yani sonuçta ne kadar bir süredir çeviri yapıldığını bilemeyiz.belki oyun piyasaya çıktığından beri yaptı,belki de 2 ay yemedi içmedi yaptı.

Sence bu bizi ilgilendirir mi? Kesin olarak bildiğimiz şey şu: Turksportal.Net'in Türkçe Fm çalışması editlenmiştir...

peki hiç biz çalındığı anlaşılsın diyerek bir gizli kod vs vs. koydunuz mu? çalıntı damgası vurmadan kanıt gösterilmeli diyorum

Yok biz rüyamızda gördük bizden çaldıklarını. Ak sakallı beyamca geldi kulağımıza fısıldadı. Ciddi bir olayı ciddiyetsiz sorularla baltalamak akıl kârı olmasa gerek!!!

3 ay Türkçe'den Türkçe'ye kimse çevirmez.

İnsanın gözünü hırs bürümüşse 3 ay da çevirir 9 ay da...Örneği de var elimizde halihazırda.

Yargıya gideceğiz lafla değil hukuk ile çözeceğiz diyorsunuz ama bu başlıktaki mesajlar hakaretler dolu dizgin.

Hakaret sözcüklerine rastlayamadım ben. Ayrıyeten çalışmamızın editlenmesi gibi büyük bir hakarete uğrayan bizler ne kadar hakaret etsek doğaldır. Ama yine de büyükler büyüklüklerini her alanda gösteriyorlar...

Tabii kanıtlar ile konuşulursa,sözler ne kadar boş,ne kadar doğru ortaya çıkar.Çünkü bir taraf Bakırköy Noteri onaylı diyor.Demek ki eğer istenilse belge koyabilecek.

Nereden biliyorsun? Bakırköy noterine gidenlerden biri misin? Onların Bakırköy'e gittiğine inanıyorsun bizim "Bu çalışma bizden alınmıştır" sözümüze kanıtsız inanmıyorsun. Objektiflik anlayışına hayran olduğumu söylemeden edemeyeceğim...

Vieri
09.Nisan.2007, 04:12

İçin rahat olsun, sen düzgün yorum getirdikten sonra niye mesajını silelim.

Öncelikle delil demişsin. Bizler durduk yere elimizde delil olmadan bu kadar bu olayın üzerine gitmezdik. Fakat haberimizdede belirtildiği üzere bu konuda ileride açıklanmak üzere delilleri şimdi sunmayacağız.

Kimse Türkçe yapamaz da kesinlikle demiyoruz, burada bize ait olan bir çalışma üzerinden rant elde edilmesinden söz ediyoruz. Bu çalışmada koruma amaçlı koyduğumuz cümlelerinde hatalı olarak çevrildiğini gördük. Kanıtlarını yakında güzel bir sunumla açıklarız.

Bizler bu zamana kadar olan tüm çalışmayı Sigames'e ilettik ve her attığımız adımı da bildirmekteyiz. Ayrıca son toplantıda Türkçe'yi orjinal oyuna getirmek için somut adımlarıda atmaya çabalık. Eklenir eklenmez bu Sigames'in kararı.

Çevirilerin noter tarafından tasdiki yapılmış olsa dahil bunun hangi ve kaç sayılı Noterden (bakırköyde onlarca noter var) onaylattıklarını belirtmemişler. Bunuda öğrenince gerekli noterden gerekli soruşturmayı yaptırırız gerçekleri yansıtıyormu diye hiç sorun değil.

Ayrıca belirtmek istediğim bir konu sevgili üyelerimiz, bu arkadaşlar böyle birşey yapsalar dahil bu kişilere hakaret ve kişiliklerini zedeleyici mesajları lütfen forumlarımızda ulu orta yapmayınız.

Mirza
09.Nisan.2007, 08:47
Hukuki yollara basvurulmasi lazim. Eger bu gibi olaylara müdahale edilmezse yarin baska bir site öbür gün baska bir site uzar gider. Icinden cikilmaz bir hal alir.

World Hollow o1
09.Nisan.2007, 10:26
Ayrı zamanda Dil dosyası yapmak gerçekten çok zor, ve biz eğer yaparsak öyle 10 kere farklı farklı linklerde yok %60, yok &70, yok %80 diyip, kenara çekilenlere de benzemeyiz, yaparsak bir kerede %100ünü veyahut yüzde dilimi olarak düşünürsek %95 üstünü yapar, sizi beğeninize sunarız

Tabi çok haklısınız. Sizi Tebrik ediyorum ve ayakta alkışlamak istiyorum, ALLAH nice Türkçe paketler çıkartmanızı nasib etsin.

Bunun tek sonuçu var ; EMEK HIRSIZLI ama '' DÜŞMEZ KALKMAZ BİR ALLAH '' Bize yakışan sadece Sabır...!

eXcitinG
09.Nisan.2007, 11:03
bunun tek bir amacı var diye düşünüyorum popüLerite kazanmak biz de yaparız diyebiLmek.. ama yapamazLar, kazanamazLar.. sadece böyLe aciz durumLara düşebiLirLer ancak.. bir emeği çaLmak en büyük hırsızLıktır diye düşünüyorum ve cezaLarının da veriLmesi gerek diyorum..

Emurafu
09.Nisan.2007, 12:21
bizim bazi uyeler orayada uye ustelik ikiyuzluk yapiyorlar burda baska konusuyorlar orda baska konusuyorlar

bendemesaj yazdim onlara aynen soyle dedim tsi saygim var onlarin yamasini bekliyorum dedim

World Hollow o1
09.Nisan.2007, 13:07
Türkçe için o kadar çıkmaz dendi. Sizlere yılın dosyasını sunuyoruz. İşte bitti, bitmez denilen, yapılamaz denilen çalışma bitti. NE çalıntılık vardır, ne emek hırsızlığı, adem uyumadı, evden dışarı çıkmadı bu yamayı yaptı. helal OLsun aDem sana ! İyi oyUnlar
Kerem sana bunu yakıştıramadım daha 1 seneye kadar Turksportalda üyeliğin vardı ve böyle senin gibi birisine yakışmaz..

Eğer bir işi yapıyorsanız kendiniz için yapmanızı tercih ederim..

Başkalarına laf atmanın gereği yok bunu burada söylemek isterim ki ''TSİ'' sizden bin kat daha çok kullanıcısı var ama hiç bir zaman ''TSİ'' Sitesi hiç bir şekilde Türkçe yama çıkarttığında böyle birşey yapmıyor.

Benim cevabım yukarıda Bu Kerem çok kariyersiz bir insanmış demek..!;;)

John Matson
09.Nisan.2007, 13:16
Öncelikle iyi günler dilerim... Ben Adem Özkur, yama için,
ana çevireleri yapan, 5 aylık süre içinde günde 10 saate yakın çeviri yapan kişiyim.
Bu süreç içerisinde anladım ki;
Türkçe yama yapmak cidden zor ve emekli bir iş..
Brkaç kere bırakmak istesemde abilerime verdiğim söz nedeni ile hep dvam ettirdim.
Şimdi bu tarzda yorumları görmek üzücü, hemde ispat olmadan ?
Yamada ben İngilizce'den çeviri yaparken, çevirdiğim Türkçe cümleleri Burak abi düzenledi.
Abdullah abi de spikeri yanılmıyorsam 2 günde çevirdi. Ancak Burak abinin vizeleri dolayısı ile düzenlemedi..(Spiker ve editör de çalıntı diye sormak istiyorum ? )
Bu iş için emek verildi, kimse çıkıpda yalan dolan demesin hiçbirşeye.
İspatlanırsa çeviri başındaki kişi olarak özür dilemeye hazırım.
Bu yamayı ben yaptım, sonuna kadar da arkasındayım. CFF'nin de diğer kişilerinde konuyla hiçbir alakası yok.
Bazıları biraz ispat sunmaya çalışmış fakat burada sadece doğruları söylüyorum ve şunu belirtmek isterimki menajer konuşmaları Türkçe olamadı ve onları sizin fm2005 dosyanızdan İngilizcesi (!) olarak aldım.Ve şunu söylemek isterimki bazı istisnai cümleler dışında aynı cümleyi bulup bana gösterirseniz sizlerin önünde özür dileyeceğim.
Eğer sizin sitenizin büyüklüğü herkese çamur atmak,karalamak oluyorsa Helal size !

İyi günler...

cemix
09.Nisan.2007, 13:22
Bugüne kadar forum içerisinde üyelerimize örnek teşkil edebilmek için her daim efendi kişiliğimi korumaya özen gösterdim. Ancak bu konuda kendime hakim olamayacağım şimdiden herkesten özür dilerim

Bir noktayı eklemeyi unutmuşsun düzeltelim hemen: Büyük emeklerle hazırlanan Football Manager oyununun 2007 serisi olan FM 07 oyununa CmFmFan.com sizler için Türkçeden Türkçeye çevrilmiş yamayı çıkarttı.

Türkçeden Türkçeye çeviri yaparken zorlanan şartlarinizin İngilizce'den çeviri yaparken ne olacağını düşünemiyorum. Kafatasınızın içinde kaybolan beyincikleriniz anadilinizden çeviri yapamayacak kadar aciz öyle değil mi?...

Haydi hep birlikte bakalım :)

Yok yahu onları zaten bizim ekip çevirmişti. Hiç uğraşmasaydınız tekrar silip yazmaya...

Hadi canım. Ben Şampiyonlar Ligi'ni, Turkcell Süper Ligi'ni vs. Japoncaya çevireceğinizi sanıyordum. Malum kendileriyle ilişkileriniz oldukça sıcak...

Hangisininkini çevirdiniz? Ercan Taner'inkini mi yoksa Melih Şendil'inkini mi?

Yahu "Medya yaklaşık olarak %70 olarak" ne demek. Siz önce bu cümleyi bi türkçeye çevirin. Sonra medyayı halledersiniz. Yukarıda Türkçeden Türkçeye çeviri dedik amma velakin sizin Türkçeniz yabancı dilinizden de kıt...

Turksportal.Net'i eklemezseniz güceniriz valla...

Oyunun genel arayüzü...Hımmm güzel bi tabir. Hazır eliniz değmişken özel arayüze de bi bakıverseydiniz be güzelim...

İpuçlarını Türkçeleştirirken dikkat edin ipin ucu kaçmasın. Tavsiyeler demişken size bir tavsiyem var: Aydın'ın 4 çay 1 su isteğine kulak verin...

Uğur'u koymadınız mı? Ne kadar ayıp.Erman'sız Uğur, Uğursuz da Erman olmaz. Türkçeyi doğru dürüst kullanamayan sizlerden ne güzel mizah eserleri çıkar biliyor musunuz? Başlı başınıza bir mizahsınız siz.Bakıp bakıp gülünecek türden...

Doğrudur. Turksportal çeviri ekibi çok uğraştı bu çalışma için. o yüzden akla gelmeyen yerlerin bile Türkçe olması son derece doğal...

Haklısınız çocuklar. Sizin tabirinizle "izinsiz kendi çalışması gibi gösterip yayınlanması" yasaktır. Ama bazı dengesiz, dangalak, yarım akıllılar bunu anlayamıyorlar. Türkçeyi alıp Türkçeye çevirip "ahan da biz yaptık" diye milletimizi kandırmaya çalışıyorlar. Ama farkında değiller ki kandırdıkları sadece aynadaki suretleri...

YUKARIDA YAZILANLAR ÜNLÜ KOMEDİ ESERİ "CFF TÜRKÇE YEME DE YANINDA YAT" ADLI TİYATRODAN ALINTIDIR.

Oyuncular:

Çeviri: Malatyalı (Adem Özkur) (Türkçeden Türkçeye çevirme yapmak gibi ulvi bir işi başarıyla sürdüren yapımcı karakter

Maç Spikeri: Apaydın2148 (Abdullah Apaydın) (Hala hangi spikeri çevirdiğini anlayamadığımız yüce şahsiyet)

Düzenleme: Capriceman (Batuhan Burak İnan) (Zaten düzenlenmiş olan bir Türkçe Çalışmasını yeniden düzenlemek gibi tamamen zeka ürünü olan bir işi üstlenen saygı duyulası insan)

Grafiksel Tasarım ve Düzenleme: Maymuncuk (Kerem Salepçioğlu) (Minarenin kılıfını hazirlayan eleman)

Öztürk Presents Gururla Sundu
Saygılar Sevgiler...

abicim süpersin ya onlara iyi bi kapak oldu tebrikler:zuhaha

Emurafu
09.Nisan.2007, 13:25
selman abi harikasin kerem kardesde ayip etti gercekten bazi uyelerimiz daha iki yuzluluk yapiyor

Aydin
09.Nisan.2007, 13:37

Merak etme, ispat olmadan durduk yere çamur atmak yanında bulunduğun elemanlara mahsus bir olay. bu kadar yaygara yapıyorsak elimizde kanıt olmaması kaçınılmaz. Volkan abi her yamada yaptığı gibi bunda da yamanızı inceleyerek bir bir belgelerle çıkaracak. yani boş konuşmuyoruz. bu arada sevinin bence. reklamın iyisi kötüsü olmaz. birkaç hit yaparsınız. fifacemetere de böyle rezillikler yaparak hitine hit kattı. onların yolunda ilerliyorsunuz. harbiden bence sevinin.

Aydin
09.Nisan.2007, 13:41
Ayrıca yerinizde olsam havadan sudan bir bahane bulup, yamayı kaldırıp, nerede fake yediğimizi araştırırdım -ki bunun da faydası ne kadar olur bilinmez- .çünkü iş artık şakası olmayan bir raddeye geldi.

tosunpasa
09.Nisan.2007, 13:42
cmfmfanfilifon haddini aşmış. Emek hırsızları..

John Matson
09.Nisan.2007, 13:45
En kısa zamanda Noter onayını önünüze sunacağım o zaman da görelim sizi.

Aydin
09.Nisan.2007, 13:46
Açıkçası noter onayının olması daha çok işimize gelir. "Neden ?" sorusunun cevabını hukuk okuyan bir arkadaşın varsa ondan alabilirsin.

ibo
09.Nisan.2007, 13:57
:) sadece gülüyorum. Turksportal ispatlayamayacağı şeyler üzerinden YAYGARA yapacak kadar küçük değil. Birileri kendileriyle karıştırdı olayları...

John Matson
09.Nisan.2007, 13:58
Aslında sizin bu yazdıklarınızı görünce ne büyüklüğünüz kalıyor aklımda ne bişeyiniz..
Noter olayına da açıklık getirirsem,
Notere gittim ama onaylamadılar henüz gün verdiler o gün gel dediler
Bende yazıp yazmama arasında kaldım yazdım fakat sonradan kaldırdım
Ama en kısa sürede noter onayı alacağım.

Aydin
09.Nisan.2007, 13:59
Yani kısacası noter olayı da patlak çıktı. Noter onaylı dosya diyip millete yalan söyleyeceksiniz, sonra biz küçük olacağız. midyat, seyfo gülün.

John Matson
09.Nisan.2007, 14:02
Hahahaha çok komikti ya
Ben aynen ne durumsa yazdım sizde erkek gibi neyse yazın gülecek bir şey yok.

Aydin
09.Nisan.2007, 14:06
Eyvallah, erkek gibi söylemeni taktir ettim. sonunda gerçekleri söyleyecek birinin çıkıp buraya gelip yazı yazması güzel birşey. ama senin de yaptığın artık pişkinliğe giriyor be canısı. hem yalan söyleyin, hem de gülünecek birşey yok diyin. yok yok olay hırsızlıktan traji-komik bir hikayeye dönüştü daha çok. ben çok eğleniyorum şahsen.

yalanınız ortaya çıktıktan sonra buraya gelip hala birşeyler yazman da taktire şayan bir konu. onu ayrı tutuyorum.

siz bence 63. mesajımdaki olayı gerçekleştirmeye bakın.

John Matson
09.Nisan.2007, 14:12
Noter onayı ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Hints and tips'i de sizden çaldık
Maç spikerini de sizden çaldık
Editör türkçesini de sizden çaldık
Ve ayrıca oyunun genel arayüz Türkçesini de sizden çaldık değil mi ?

Aydin
09.Nisan.2007, 14:20
sabırlı ol. ingilizcen var demek ki ingilizcesini de söyleyeyim daha iyi anlaman için "be patient".

ayrıca yazacağını yazdın. istersen son cümlelerini yaz. "sizin büyüklüğünüz bu mu" falan filan gibilerinden. bayık bir tartışmaya doğru gidiyor. ben yeterince eğlendim. tadında kalsın. ayrıca buraya gelip en azından mertçe kendini ve siteni savunmanı taktir ediyorum. ama zaten yazacakların artık aynı şeyler olacağı için beni de milleti de bayar. tamam anladık biz büyük değiliz. biz yalancının önde gideniyiz. hadi canım hadi. yeterli bu kadar gösteri.

John Matson
09.Nisan.2007, 14:22
Anlayabiliyorum seni aslında.
Bir nevi kuyruk acısı...
Benim yazdıklarım doğru mu son mesajım ?

Zaradene
09.Nisan.2007, 14:24
Hem hırsız hem arsızlar. Pes valla. İnsan içine çıkmaya utanmanız lazımken hiç çekinmiyosunuz. Senin yaşaman yanlış son msj doğru olsa kaç yazar

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:24
noteride onayinida gorelim yakinda

Aydin
09.Nisan.2007, 14:27
Valla şöyle diyeyim sana ki bu son mesajım olacak direk sana karşı yazacağım,

önceki mesajlarımı okuduysan, fake yediniz diyorum. daha bunu kaç kere yazacağım. ve sizin yerinizde olsam türkçe yamayı bir bahane bulup kaldırır, nerede fake yediğimizi araştırırdım. hips tips zart zurt. bunlar beni ilgilendirmiyor. gelmiş şunları şunları da mı çaldık diyorsun. bunları geç. kıvırma kokan hareketler bunlar.
Daha önceki mesajlarında noter yalanınızı ortaya koydun. daha ne güveneyim ki ben size ?

onun için sözlerimi ünlü bir şairin şu mısralarıyla bitirmek istiyorum: alçaklara kar yağıyor üşümedin mi? sen bu işin sonunu düşünmedin mi?

gibilerinden...

the_imam912
09.Nisan.2007, 14:29
yöneticiler mahkemi işlemler başlatılacak mı ?

John Matson
09.Nisan.2007, 14:31
Demekki son sözünle bu yazdıklarımı kabul etmiş oldun.

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 14:31
Merhaba Adem,

Şimdi durum şu, sizin "biz yaptık" diyerek çıkardığınız çalışmayı karşılaştırdık. Ve bu dosyanın senin de belirttiğin üzere bizim FM 2005 dil dosyası olduğunu gördük. Bu bizim en önemli kanıtlarımızdan biri. Kaldı ki sen de bunu belirttin.

"menajer konuşmaları Türkçe olamadı ve onları sizin fm2005 dosyanızdan İngilizcesi (!) olarak aldım." demişsin. Bizim dosyamız ise ingilizce nasıl oluyor sorabilir miyim? FM 2005 dosyası tamamiyle editlenebilir bir dosya ve siz bu dosyayı alıp kendi çalışmanızda kullanabilirdiniz, neden bizim dosyamızı aldınız? Bizim dosyamız zaten Türkçe idi. O zaman bizim çevirilerimizi de kullandığınızı kendiniz söylüyorsunuz. Peki bunun için bizden izin aldınız mı?

"Ve şunu söylemek isterimki bazı istisnai cümleler dışında aynı cümleyi bulup bana gösterirseniz sizlerin önünde özür dileyeceğim."

Birçok cümle yapısı aynı, sadece kelime değişiklikleri ile farklılaştırmaya çalışmışsınız ama bilmediğiniz birşey var sanıyorum zira ben çevirilerimde ingilizce cümleyi hiçbir zaman birebir çevirmem, hep dışlarıdan kelimeler, cümleler katarım.

Dilersen bu örnekleri de sana sunarım ki zaten sunacağım ama sana sadece şu örneği göstermek istiyorum, umarım bu konuda geri adım atmazsın zira bu örnek gösteriyor ki bu çalışma bizim çalışmamız üzerine düzenlemelerle yapılmış:

(Bu çeviriyi diğer üyeler de indirip kontrol edebilirler. Ayrıca bu çeviri bizim FM 2005 dosyamıda mevcut, bu dosya başka bir site tarafından alınarak nette 2007 Türkçe olarak yayınlandı bir süre bu dosya elinde olan varsa açıp oradan bizim çevirimiz olduğunu görebilir.)

Aşağıda yer alan 3 STR cümlesi dosya içerisinde arka arkaya geçmektedir. Yapıları haricinde "takımıın" hatasna dikkat edelim.

Sevgili Adem, bu cümle çevirisi sana mı aittir?

Turksportal Çevirisi: (Arka arkaya 3 çeviri):
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını yeneceği iddiasına hoş bir tavırla tepki gösterdi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını yeneceği iddiasına iyiş bir tepki göstermedi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını yeneceği iddiasına kayıtsız kaldı.

CFF Çevirisi: (Arka arkaya 3 çeviri)
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını mağlub edeceği söylemlerine iyi bir tepki gösterdi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını mağlub edeceği söylemlerine iyi bir tepki göstermedi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını mağlub edeceği söylemlerine ilgisiz kaldı.

Öncelikle iyi günler dilerim... Ben Adem Özkur, yama için,
ana çevireleri yapan, 5 aylık süre içinde günde 10 saate yakın çeviri yapan kişiyim.
Brkaç kere bırakmak istesemde abilerime verdiğim söz nedeni ile hep dvam ettirdim.
Yamada ben İngilizce'den çeviri yaparken, çevirdiğim Türkçe cümleleri Burak abi düzenledi.
Abdullah abi de spikeri yanılmıyorsam 2 günde çevirdi. Ancak Burak abinin vizeleri dolayısı ile düzenlemedi..(Spiker ve editör de çalıntı diye sormak istiyorum ? )
Bu yamayı ben yaptım, sonuna kadar da arkasındayım. CFF'nin de diğer kişilerinde konuyla hiçbir alakası yok.
Bazıları biraz ispat sunmaya çalışmış fakat burada sadece doğruları söylüyorum ve şunu belirtmek isterimki menajer konuşmaları Türkçe olamadı ve onları sizin fm2005 dosyanızdan İngilizcesi (!) olarak aldım.Ve şunu söylemek isterimki bazı istisnai cümleler dışında aynı cümleyi bulup bana gösterirseniz sizlerin önünde özür dileyeceğim.
Eğer sizin sitenizin büyüklüğü herkese çamur atmak,karalamak oluyorsa Helal size !

İyi günler...

John Matson
09.Nisan.2007, 14:32
Notere onaylatırsam ne olacak ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ayrıca Volkan Baros şunu belirtmek isterim
Ben orada Medya konuşmalarını söylemişim buda medya konuşmaları olduğu için benim söylediğim kapıya çıkıyor.
Birde Türkçe Türkçe'dir.100 farklı dille yazılamaz.Ayrıca biz burada bu işi hit almak için yapmadık !

Aydin
09.Nisan.2007, 14:35
Bırak noteri, şu yazılanlara cevap ver istersen Adem Özkur.

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:35
ben indirdim bu yamayi paso hata veriyor hemde ustelik yuzde 30 civari turkce

yani onlarin dedigi gibi yuzde 100 turkce degil cok hata var yamada

Tsi saygim var zaten ayni mesaji orayada yazdim

meddah
09.Nisan.2007, 14:36
Türkçe'ye çevrilmiş bir dosyadan İngilizce metin nasıl alıyorsun? Onu soruyor Volkan..

John Matson
09.Nisan.2007, 14:36
Fm2005 dil dosyasına gelirsek editlenebilir fakat bir kısmı
Yani hepsi değil.Tüm FM'ler için geçerli bu.Ozaman sizde kendi yaptığınız programı sunun ortaya bundan sonra sizin programla yapalım.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ardarda mesaj yazdığınız için mesajlarımın kime gittiği belli olmuyor.

John Matson
09.Nisan.2007, 14:40
Ben gereken açıklamaları yaptım hepsini okursan görürsün.

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:41
cevap yok hala

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 14:42
Sevgili Adem, bu cümle çevirisi sana mı aittir?

Turksportal Çevirisi: (Arka arkaya 3 çeviri):
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını yeneceği iddiasına hoş bir tavırla tepki gösterdi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını yeneceği iddiasına iyiş bir tepki göstermedi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını yeneceği iddiasına kayıtsız kaldı.

CFF Çevirisi: (Arka arkaya 3 çeviri)
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını mağlub edeceği söylemlerine iyi bir tepki gösterdi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını mağlub edeceği söylemlerine iyi bir tepki göstermedi.
STR-0: [%person#1], [%person#2] adlı menajerin [%team#2-short] takımıın [%team#1-short] takımını mağlub edeceği söylemlerine ilgisiz kaldı.

John Matson
09.Nisan.2007, 14:44
Dil dosyası yanımda olmadığı için bakamayacağım.

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:45
volkan abi dedigin gibi ben denedim yamayi dedikleri gibi degil bir cok hata var belki oyunu bile bozar yuzde 100 turkce bile degil yuzde 30 anca surekli hata veriyor

John Matson
09.Nisan.2007, 14:48
Yahu sadece şunu söylemek istiyorum noter onayı sizi susturur mu ?

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:50
noter noter......... ya goster de gorelim

John Matson
O zaman yüzde 30 demekki.Peki sizin çevirinizde 25.000 e yakın cümle var bizde ise dil dosyası ve diğer dosyalar dahil 30.000'e yakın bir cümle/kelime var.
Demekki 90 olması için bizim 90.000 cümle yapmamız gerekiyor değil mi ?

Aydin
Noter onayı sadece çaldığınız şeyi resmileştirmeye yarar. O yüzden bizi susturmaz. Ki zaten sen hangi yüzle hala noter onayı diyorsun. yalan söylediğinizi açık açık yazdın buraya. daha ne noterinden bahsediyorsun.

Ilhan
09.Nisan.2007, 14:51
Ne noteri, ne onayı, yaptıkları iş tamamiyle bir suç. Ve cezasını çekecekler.

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:54
evet cezalarini ceksinler

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 14:55
Sevgili adem kaç yaşındasın bilemiyorum. Sen buna kaç lira verip notere onaylattın? Ayrıca notere onaylatmak için SIGames'in resmiyetini taşıman izin belgesi sunman gerekir, ayrıca noter tescil etmez bunu tescil kurumları yapar.

Sen hala susturur mu diyorsun. Lisanslı bir oyunun bir parçasını hiç bir resmiyetiniz bulunmadığı halde nasıl onaylattırıp bizim dersin?

Belli ki sen bu dosyayı bizden almış editlemiş ve öyle piyasaya sürmüşsün. Zira benim sana sorduığum soruları cevaplamıyorsun.

Sevgili Adem, bu dosya bizim dosyamızdır ve sen bunu "sizin dosyanızdan ingilizcelerini aldım" diyerek açıkça gösteriyorsun. Ayrıca sana sunduğum delil su götürmez bir şekilde bizim çevirimiz olduğunu gösteriyor.

Arıca FM 2007 ile beraber cümle sayıları düştü ancak siz bizim FM 2005 dosyamızı kullandığınız için cümle sayınız hala 30binlerde. ve siz bunlarıFM 2007 olarak lanse ediyorsunuz

Sözünde durup özür dilemeni bekliyoruz

Mirza
09.Nisan.2007, 14:56
Noterde dayilari var heralde. Noter'in onaylayacagini nerden biliyorsun ?

John Matson
09.Nisan.2007, 14:58
Hala notere onaylattın gibi sorular geliyor ben notere gittim fakat henüz onaylamadılar ama gün verdiler şu günde gel diye.Olay bundan ibaret

Emurafu
09.Nisan.2007, 14:59
Sevgili adem kaç yaşındasın bilemiyorum. Sen buna kaç lira verip notere onaylattın? Ayrıca notere onaylatmak için SIGames'in resmiyetini taşıman izin belgesi sunman gerekir, ayrıca noter tescil etmez bunu tescil kurumları yapar.

Sen hala susturur mu diyorsun. Lisanslı bir oyunun bir parçasını hiç bir resmiyetiniz bulunmadığı halde nasıl onaylattırıp bizim dersin?

Belli ki sen bu dosyayı bizden almış editlemiş ve öyle piyasaya sürmüşsün. Zira benim sana sorduığum soruları cevaplamıyorsun.

Sevgili Adem, bu dosya bizim dosyamızdır ve sen bunu "sizin dosyanızdan ingilizcelerini aldım" diyerek açıkça gösteriyorsun. Ayrıca sana sunduğum delil su götürmez bir şekilde bizim çevirimiz olduğunu gösteriyor.

Arıca FM 2007 ile beraber cümle sayıları düştü ancak siz bizim FM 2005 dosyamızı kullandığınız için cümle sayınız hala 30binlerde. ve siz bunlarıFM 2007 olarak lanse ediyorsunuz

Sözünde durup özür dilemeni bekliyoruz
volkan abi cok iyi soyledin adamlar resmi site degil zaten

Ilhan
Aslında sizin bu yazdıklarınızı görünce ne büyüklüğünüz kalıyor aklımda ne bişeyiniz..

Base olarak aldığın dosya bizim FM 2005 dosyamız, noter onayı almaya kalkarsan daha büyük suç işlersin. Ve sahtecilik, hırsızlık dahil pek çok suçtur senin işlediğin. Bir işe girişeceksen doğuracağı sonuçları da hesaba katacaksın.

meddah
Sen buna kaç lira verip notere onaylattın?

Notere onaylatmadım dedi adam..

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 15:00
Adem'e küfür, etmeden yazın

QaaN-07
09.Nisan.2007, 15:01
bide çekemiyosunuz bizi falan diyolar yaa :D
abi bizim yamayı ne zaman çıkaracaksınız peki?

meddah
09.Nisan.2007, 15:03
Ve de şu var, hesaba katın diye yazayım:
Noter tasdikinin telif anlamında bir geçerliliği yoktur.. Sadece onaylatılan metnin, onaylatan kişi tarafından x tarihte onaylatıldığını belgeler. Başka türlü olsaydı noter senden o metnin İngilizcesini de istemek ve doğruluğunu kontrol etmek zorunda olurdu.

Yani sen onaylat o metni, ondan sonra Hakkari'deki bir arkadaşına gönder, o da gider paşa paşa onaylatır..

John Matson
09.Nisan.2007, 15:03
Update hafta sonu çıkacak indirmeni tavsiye ederim çünkü süper olacak.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Ve de şu var, hesaba katın diye yazayım:
Noter tasdikinin telif anlamında bir geçerliliği yoktur.. Sadece onaylatılan metnin, onaylatan kişi tarafından x tarihte onaylatıldığını belgeler. Başka türlü olsaydı noter senden o metnin İngilizcesini de istemek ve doğruluğunu kontrol etmek zorunda olurdu.

Biraz açıklık getirirmisin ?

Emurafu
09.Nisan.2007, 15:06
bide çekemiyosunuz bizi falan diyolar yaa :D
abi bizim yamayı ne zaman çıkaracaksınız peki?acele etme kardes once su sorunu Çözsün büyüklerimiz

meddah
09.Nisan.2007, 15:09
Tabi..

Elinde bir eser var senin.. Çeviri yapmışsın.. Notere onaylatmaya gidiyorsun..
Nesini onaylayacak noter?
a) Bu çevirinin sana ait olduğunu.
b) Bunu başkasından araklamadığını.
c) Senin getirip bu metni onaylattığını.
vs..
vs..

Birinciyi onaylar (belki de onaylamaz) ama mahkemede geçerliliği yoktur, daha doğrusu ilk planda değildir. Noter bakmaz o işe, telif kapsamına girer o.
İkinciyi onaylayamaz, çünkü noter bunun kıyaslamasını, doğruluğunu yapmaz, yani İngilizcesiyle karşılaştırmaz, aynı eserin daha evvel çevirilip çevirilmediğini araştırmaz.
Üçüncüyü onaylar (tahminen, belki de onaylamaz), o da bir halta yaramaz.

Ilhan
09.Nisan.2007, 15:11
Giriştiğiniz iş size çok kötü sonuçlar doğuracak. Eğer normal hayatınıza devam etmek istiyorsanız bence özürü dileyip sitenizden yamayı kaldırın. Ve bir daha böyle bir işe girişmeyeceğinizi taahhüt edin.

John Matson
09.Nisan.2007, 15:13
Bunları biz tartışmak istiyoruz.

Emurafu
09.Nisan.2007, 15:14
bende tsi üyelerine sesleniyorum lütfen x sitesine gidipte bu yama hakkında yorum yapmayın yani iki yüzlülük olmasın

Ilhan
09.Nisan.2007, 15:20
Bunları biz tartışmak istiyoruz.

Daha neyi tartışmak istiyorsun? Emek hırsızlığı yapmış senin mensubu olduğun site, ve sen halen çırpınıyorsun. Söylediğin herşey çökertiliyor, yaptığın yamanın çalıntı olduğu pek çok kanitla ispatlanacak, ancak halen çırpınıyorsun.

Biliyorsun ki yıllardır Türkçe FM işini bu site yapıyor, gelip de ben sizin çeviri ekibinize katılmak istiyorum desen seni kim geri çevirecekti? Başındaki ipe sapa gelmez insanların yalanlarına, bizim bir numara olduğumuz FM dünyasında debelenme çalışmalarına alet oldun sen.

John Matson
09.Nisan.2007, 15:23
Şimdi çıkıyorum sakın cevap vermiyorum sanmayın en kısa zamanda düşüncelerimizi söyleyeceğiz.

Emurafu
09.Nisan.2007, 15:27
o yama zaten kaldıralacak sizin sitededen

John Matson
09.Nisan.2007, 15:27
Ben üyeleri muhattabıma almıyorum ! (Böyle konuştuğunuz sürece)

Emurafu
09.Nisan.2007, 15:28
onlarda gelsın buaraya tek sen cırpınma

John Matson
09.Nisan.2007, 15:31
130 bin üyeniz varya önünüze geleni banladığınız için malesef cevap yazamıyorlar !

Emurafu
09.Nisan.2007, 15:33
Hakeden kişi banlanıyor konuyu saptırma

John Matson
09.Nisan.2007, 15:34
O zaman neden diğerleri de gelip yazsın diyorsun ?
Ben üyelerle muhattap olmak istemiyorum.Bundan sonra üyelere cevap vermeyeceğim.

Ilhan
09.Nisan.2007, 15:44
Kişisel tartışmalarınızı buraya yansıtmayın. Konu farklıdır.

Emurafu
09.Nisan.2007, 15:45
tek sen çırpınma digerleride gelse o yama elinde sonunda kalkacak

Universal
09.Nisan.2007, 15:51
Volkan abi adamların ne oldukları ortada. Hırsızlığın bu kadarı. Artık mahkemeye vermek gerekiyor. Emek hırsızlığını çok güzel biir örneği...

the_imam912
09.Nisan.2007, 16:00
130 bin üyeniz varya önünüze geleni banladığınız için malesef cevap yazamıyorlar !

Konuyu saptırma biz yöneticilerden memnunuz hak eden banlanır arkdaşım..

Emurafu
09.Nisan.2007, 16:05
Konuyu saptırma biz yöneticilerden memnunuz hak eden banlanır arkdaşım..bende öyle diyorum aynen

ibo
09.Nisan.2007, 16:09
Ya arkadaşlar bırakın yaa. Arkadaş şimdi cevap yazamaz bir gidip SUÇ ortaklarınla konuyu konuşsun yalanlarına klılıf bulduğu zaman gelir yazar. Başta türkçe yamamnın tüm hakları malum siteye aitti sonra döndük maç konuşmaları tsi ye ait oldu ilerde Türkçe - Türkçe çevirisi olduğuda belli olacak.

Yıllar önce fifacemetere diye bir site daha yamayı çalmıştı. Ardından oyundan Screen shot ile yamanın tsi ye ait olduğu ispatlandığı halde adamlar hala biz yaptık diyorlardı. Bunların hepsi aynı kumaş ne kadar ispatını göstersende "ben (biz) yaptık" demekten vaz geçmezler. Hırsızların genel özelliğidir bu.

CeNTeR_TR
09.Nisan.2007, 16:16

Bu sözün üstüne daha büyük bir söz olmaz olamaz

Selman Ozturk
09.Nisan.2007, 16:24
CFF TÜRKÇE FM. YEME DE YANINDA YAT BÖLÜM 2:

Öncelikle iyi günler dilerim...

Ben de dilerim güzel kardeşim. Nasılsın? Afiyettesin inşallah...

Ben Adem Özkur
Ben de Selman Öztürk...

yama için,

Türkçeden Türkçeye yaptığın çevirinin bu kadar zaman alacağını düşünmeyen, eğer bu kadar zaman aldıysa zeka seviyenden şüphe eden kişiyim...

Zordur güzelim zordur. Sen bunu bir de İngilizceden çeviri yapan Turksportal ekibine sor.... "İspat olmadan" demişsin. Ama iyi dememişsin. Zira yukarıdaki mesajlarda sana kapak olabilecek nitelikte kanıtlar mevcut. "Dil dosyası yanımda değil" diye saçma-sapan bi cevap vermişsin. Bunu halk dilinde "Çevir kazı yanmasın" şeklinde özetliyorlar...

İngilizceden derken? O bizden aldığınız dil dosyası Türkçeydi be güzelim karıştırdın sen İngilizceyle Türkçeyi...Vah ki ne vah...

Evet doğrudur çeviri ekibimiz bu iş için emek verdi. "İspatlanırsa" demişsin. İspatı yapıldığına göre üç kuruşluk gururun, haysiyetin varsa çıkar özür dilersin. "Hata yaptım kabul ediyorum" dersin...

Haa o yüzden adı CFF Türkçe Fm dimi :) Bence yukarıdakini şu yüzden yazdın: Foyanız meydana çıktı. Site yanacağına Adem yansın dediniz. Öyle değil mi?

Evime hırsız girecek. Değerli bir eşyamı çalacak. Ben de ona saygı duyup kapıyı açıp yolcu edeceğim öyle mi? Geçiniz bu fukara edebiyatını efendi geçiniz...

En kısa zamanda Noter onayını önünüze sunacağım o zaman da görelim sizi.

Sunmazsan gözlerim açık gider bilmiş ol...

Biz de senin bu yazdıklarını görünce ne stresimiz kalıyor ne bişeyimiz. Komik çocuksun vesselam...

Yahu hadi "biz yaptık" diye yalan söylediniz. Bari noter olayında dürüst olsaydınız. Bu neye benziyor biliyor musun? Aynen aşağıdaki tarzda bir konuşmaya:

-Merhaba solgun gördüm seni hasta mısın?
-Hastaydım doktora gittim randevu aldım iyileştim...

Anlayabiliyorum seni aslında.
Bir nevi kuyruk acısı...
Benim yazdıklarım doğru mu son mesajım ?

Neyin kuyruk acısından bahsediyorsun evlat! Bugüne kadar hangi konuda geride bırakma başarısı gösterdin bizi? Ben söyliyeyim istersen hangi konuda olduğunu: Emek hırsızlığı konusunda...En iyi grafikerimiz diye üstüne titrediğiniz eleman (monkeycik) daha dün "Abi şunu nasıl yaparım? Abi bunu nasıl koyarım? Abi şu şöyle mi? 2 ekmek mi? 1 peynir mi?" diye yardım dileniyordu. Konuşturma beni daha fazla!!! Kalp kırdırma!!!

Notere onaylatırsam ne olacak ?

2 oğlan 1 kız olacak...

Fm2005 dil dosyasına gelirsek editlenebilir fakat bir kısmı
Yani hepsi değil.Tüm FM'ler için geçerli bu.Ozaman sizde kendi yaptığınız programı sunun ortaya bundan sonra sizin programla yapalım.

Oldu güzelim. Başka arzuların var mı? Sen ya kendini akıllı sanıyosun ya da bizi aptal...

Yahu sadece şunu söylemek istiyorum noter onayı sizi susturur mu ?

Bu biraz şuna benzedi: Susmak için kaç para istiyorsun...

Susmayacağız...Siz çaldıkça biz daha çok bağıracağız. Cezanızı da kesip evinize uğurlayacağız. Her sene bir emek hırsızlığı vakası. Bizde de sabır denen meretin bi sınırı var...

Update hafta sonu çıkacak indirmeni tavsiye ederim çünkü süper olacak

Başka tavsiyelerin varsa onları da ver. Poşetleyip buzdolabına koyacağım...

Şimdi çıkıyorum sakın cevap vermiyorum sanmayın en kısa zamanda düşüncelerimizi söyleyeceğiz.

Yok anam yok sanmayız biz.. En kısa zamanda yeniden bekleriz. Sen bizim en büyük eğlencemizsin...

İyi günler...

Sana da güzelim. Ama yakalanmanın verdiği acıyla günün(üz) ne kadar iyi geçer orasını bilemem...

ÖZTÜRK PRESENTS TEKRARDAN SUNDU
DEVAM EDECEK MUHTEMELEN...
:)

Ilhan
09.Nisan.2007, 16:28
Harikasın Selman:D:D:D:D:D:D:D:D:D

tosunpasa
09.Nisan.2007, 16:32
Selman abi süpersin :zuhaha :zuhaha

Burak Duran
09.Nisan.2007, 16:42
Volkan abinin yazdığı şeylere niye cevap vermiyorsun! bak orda ne var bizim cümlelerimizle birebir aynı hatalar var yoksa sizde mi aynı yeri yanlış yazdınız vaybe ne şans ama :D gidin onaylatın istediğiniz yere o noterinde başını yakın :D

El Comandante
09.Nisan.2007, 16:43
Yahu selman abi mükemmelsin ya,güldürdün beni gene :n:

mustafa35
09.Nisan.2007, 16:50
ayıp gerçekten ya..

Sekopej
09.Nisan.2007, 17:03
Öncelikle yamanın yapımında oluşmasında en büyük emeği olan Volkan abinin sorduğu hiçbir soruya net bir cevap vermemişsin, gidip danış arkadaşlarına sonra verirsin cevap ama mutlaka cevap ver, bekletme bizi...

Notere onaylatmak için randevu aldım diyorsun, noterlik pek işim olmadı, 1 kere gittim, onaylaması 10dk sürdü, ki onayladı belge 10 milyara yakın bir senetti. Sizin bu yamanın onaylanması 2 dakikasını bile almaz ama noterler yoğunluktan randevuyla çalışıyorsa bilemem.

Onaylatmadığın şeye neden onaylattık diyorsun, onaylatacağız de ya da hiç yazma o cümleyi. Bu düpedüz yalancılıktır ve insanları kandırmaktır.

paradoxman adlı üyeydi sanırım, başlarda mesaj atmış, tarafsızım, ellerinde noter onayı onayı falan varmış diyordu, bak yokmuş onay.;)

Bir de duyduğum kadarıyla yama hata veriyormuş, biz neden yama çıksın diye o kadar bekledik, neden spiker Türkçe çıkmadı ilk yamada? Tabi olayı tam olarak bilemiyorum ama spikeri çeviremediğimizden değil, çıkan sorunlardan dolayı Türkçe yayınlamadık.

Ama bekleyin, yakında TSİ o sorunları da halledilmiş olarak yeni yamayı çıkarır, siz de sorunsuz yamanızı çıkarırsınız.

Son olarak, bir de buraya gelip yayınlıyorsunuz, her fırsatta laf sokuyorsunuz, bizimle alakası olmayan durumlarda bile direk bizi hedef gösterip suçluyorsunuz, sonra da burada yamanızın yayınlanmasını bekliyorsunuz.

Yamayı yayınlarken bile bize laf sokmalar, bunlar çocukça şeyler. Hadi uğraştın yaptın, bize laf sokma ihtiyacı neden hissediyorsun? Size bu sitede dolaylı olarak laf sokulduğunu hiç gördün mü? Sizin sitede eminim her konuda buraya laf sokuluyordur, sonra da diyorsunuz ki-hem yaptığınız halde- bizle uğraşmayın. Siz bizle uğraşmayın asıl, ama yok uğraşın bak reklamınız oluyor, burada yayınlamasanız bizim haberimiz bile olmayacaktı o yamadan, şimdi meraktan herkes indiriyor, ohh be ne güzel reklam!!!

Volkan abiyi çoğumuz tanıyoruz ve bu kadar emek harcanmış bir yamaya fakeler koymayı düşünmeyecek biri değildir herhalde. Şu anda yayınlanmıyor, -onu da editlersiniz çünkü- herkes indirsin, bilgisayarında bulunsun, oyunun orjinalinde olmayan cümleleri nasıl ingilizceye çevirdiğinizi anlatırsınız bize...

Bir de üyelerimize söylüyorum, bize hakaret etmek yakışmaz, her ne kadar yaptıları ortada da olsa. Seviye her zaman bu sitede korunmuştur ve sizlerden de bu seviyeyi korumanızı rica ediyorum.(Şu ana kadar seviyesizlik olmadı devamında da olmaz ama yine de bir hatırlatma.)

Universal
09.Nisan.2007, 17:05
Selman abi seni bu alemde tek geçerim.

1)Cem Yılmaz
2)Selman Öztürk

Pardon 1)Selman Öztürk olacaktı. :n:

Sheriff
09.Nisan.2007, 17:13
Siz bizle uğraşmayın asıl, ama yok uğraşın bak reklamınız oluyor, burada yayınlamasanız bizim haberimiz bile olmayacaktı o yamadan, şimdi meraktan herkes indiriyor, ohh be ne güzel reklam!!!

Yakında bunların hiç birine ihtiyaçları olmayacak zaten :zuhaha

Universal
09.Nisan.2007, 17:14
Acaba biz olmasak bunlar olurmuydu? :) Onu merak ediyorum ilk TSİ vardı. :)

John Matson
09.Nisan.2007, 17:18
Volkan Barbaros benimle irtibata geçebilirmisin ?
[email protected]

John Matson
09.Nisan.2007, 17:20
Sizin gibi büyük bir sitenin yöneticilerine yakışmıyor bu durum.Bi ana avrat sövmediğiniz kaldı onu da yapın büyüklüğünüzü çok güzel yansıtıyorsunuz...

Volkan Barbaros lütfen benimle irtibata geç.

Universal
09.Nisan.2007, 17:21
İbo süpersin. ;) :n:

ibo
09.Nisan.2007, 17:25
Sizin gibi büyük bir sitenin yöneticilerine yakışmıyor bu durum.Bi ana avrat sövmediğiniz kaldı onu da yapın büyüklüğünüzü çok güzel yansıtıyorsunuz...

İşte farkımız bu yaa biz sövmeden gerçekleri yazarız söversek sizden farkımız kalmaz ;;)

ultraslanerdem
09.Nisan.2007, 17:25

Hırsızlık yapan bir kişiye sen nasıl davranırdın arkadaşım.Birde utanmadan söylediklerine bak.

Ayrıca Volkan abi ne diye görüşsün ki senle.Herşey apaçık ortada...

Burak Duran
09.Nisan.2007, 17:26

kardeşim volkan abi seninle pc başına gelince irtibata geçer kendisi iştedir büyük ihtimalle. sende direk onunla muhattap ol burda cevap vermek yada tartışmak zorunda değilsin.. Sadece umarım yakında gerçekleri görürsün ve inşallah bu işten haberin yoktur

İyi Günler

nekop
09.Nisan.2007, 17:27
Selman abinin yazdıklarını bir ara tiyatroda sergileyelim :n: Ayrıca İbo gerçekten baya güzel bir beste olmuş notere onaylatta oda çalınmasın :D

ibo
09.Nisan.2007, 17:31
Selman abinin yazdıklarını bir ara tiyatroda sergileyelim :n: Ayrıca İbo gerçekten baya güzel bir beste olmuş notere onaylatta oda çalınmasın :D

:n: Yok nekopçum bizim ne haddimize editlediğimiz yazıyı notere onaylatmak.:) Yazının başında dedim ya BJK türübününe ait bir beste :) Ama hazır arkadaş buradayken rica edelim de bana da noter den bir gün ayarlarsa onaylatırız :zuhaha

eGowiCh
09.Nisan.2007, 17:34
Turksportal'ın yaptığı çalışma hep çalınıyor. Ben 5-6 yıldır CM-FM alemi içindeyim, bu olayları en iyi bilenlerden biriyim. Daha önce de hatırlarsanız emek hırsızlığına şahit olmuştuk. Bunu hep yapıyorlar ve TSI bu çalışmaları üyelerine mükemmel bir şekilde sunduğu sürece de devam edecekler.

Bu emek hırsızların anladığı dilden konuşmak gerekiyor. Bunun için de tek çözüm yargı yolu. Hukuki sürecin başlatılması ve bu kişilerin maddi ve manevi zarar görmesi emek hırsızlığını durduracaktır.

Diyelim ki Adem Özkur denen şahsiyet özür diledi, yamayı kaldırdı ve Turksportal herhangi bir yasal işlem yapmadı. Yarın öbürgün başka bir hırsız çıkacak ve %95 Türkçeleştirdim diyip bir yama sunacak. Sonra bu yamanın Turksportal'dan çalıntı olduğu ortaya çıkacak, bu kişi de "Özür dilerim, evet çaldım, kaldırıyorum." diyerek bu işten sıyırmaya çalışacak. "Amaaan, çalalım, boşver, nasıl olsa hukuki işlem yapmazlar, hiç yapmadılar, özür dileriz, kaldırırız, sitemizin de adı duyulur, kurtuluruz." diyecekler.

Bu yüzden diğer emek hırsızlarına, bundan sonraki hırsızlara da ibret olması açısından yasal işlem yapılmalı. Kaybeden taraf, yani emek hırsızları hem mahkeme masraflarını ödeyerek maddi zarara girecekler, hem de kanunda belirtilenlere göre para cezası veya hapis cezası alacaklar. 18 yaşından küçükler ise (ki muhtemelen küçüklerdir, 18 yaşından büyük biri böyle bariz bir şekilde hırsızlık yapmaz) aileleri cezayı çekecek ve kendileri de artık bir ömür yaptıkları hırsızlıktan dolayı ailelerine verdikleri zararın pişmanlığını yaşayacak ve hayatta bundan ders alarak daha az hata yapacaklar.

Bundan önceki emek hırsızlarına hukuki işlem yapılsaydı, sizce bu hırsızlık olayı yaşanır mıydı? Hırsızlık yapmadan önce 2 kez düşünmezler miydi? "Bizden önce hırsızlık yapanlar ceza aldı, aman ha, biz de almayalım, boşu boşuna böyle bir riske girmeyelim." demezler miydi? Bunlara rağmen kendilerini bile bile ateşe atsalar da, o kendilerinin problemi olurdu.

Turksportal'ın verdiği emekleri hiçe sayarak yapılan bu hırsızlık sitelerinin adının duyulmasına yol açtı. En basitinden; kendimden örnek vereyim. CFF isimli siteye şu ana kadar 1 veya 2 kere girmişimdir. Tarayıcı geçmişimde CFF'ye ait hiçbir şey yoktur, bu sitenin adı aklımın ucundan bile geçmemiştir. Bu olaydan ötürü CFF isimli site tarayıcı geçmişimde yerini aldı maalesef, ve bu siteyi ziyaret ederek 1 tekil hit kazandırdım onlara. Şimdi hemen CCleaner programıyla tarayıcı geçmişimi temizlemeyi ve bu siteye girmeyeyi düşünüyorum. Yine iyisiniz hadi CFF, sitenizi toplamda 5 kere bile ziyaret etmemiş olacağım :)

Bu sitenin amacı şuydu, en başından beri de akıllarından şu geçti diye düşünüyorum : "Çalarız yamalarını, yayınlarız sitemizden, abartırız oranı da, indirir üyelerimiz, sonra TSI de haber yapar bizi ana sayfadan, sitemizin adını da verir, oradan gelir tıklanmalar, akabinde Google PageRank ve devamı... Sitemizin adı bir anda duyulmuş olur, üye sayımız artar, hitlerimiz artar, Google reklamlarından daha çok kazanırız. Sonra da kaldırırız yamayı sitemizden, yayınlarız özür mesajımızı, deriz Adem Özkur denen kişinin bizimle alakası yok, o çalmışsa çalmış, biz ona kandık, özür dileriz Turksportal, deriz ve ondan sonra da artık sitemizin adı duyulmuştur, Google PR'miz yükselmiştir, üye sayımız artmıştır, oh ne güzel Turksportal'ın üzerinden prim yapmışızdır."

Seçkinn
09.Nisan.2007, 17:35
Beyler yeterli sanırım. Söylenecek pek birşey kalmamış. Bırakalım arkadaş Volkan ile görüşsün.

Hakkaten tatsız hale geliyor. Volkan durumu nasıl olsa bizlere aktarır, duruma göre yine yorum yaparız. Aynı şeyleri devam ettirmek gereksiz. Artık başlıktan ayrılalım yavaş yavaş, ne dersiniz :) her giren kişinin ayıp yazmasına gerek yok artık kanımca.

eXcitinG
09.Nisan.2007, 17:37
Hep aynı oLayLar yıLLardır burda yapıLıyor miLLet çaLıyor çırpıyor ondan sonra yine yaLan oLuyorLar yaLansınız kardeşim uğraşmayın.. başaramazsınız..ama heLaL oLsun yıLLardır vazgeçmediLer çaLmaktak .. bu kadar çaLmaya uğraşacağınız kadar kendiniz emeğinizLe bişeyLer yapsaydınız o zaman herkez takdir ederdi ama nerde sizLerde o kabiLiyet..!!

Burak Duran
09.Nisan.2007, 17:37
BURDA KİMSE HAKARET ETMESİN GEREKEN YAPILIR LÜTFEN HERKES KULLANDIĞI KELİMELERE DİKKAT ETSİN

Ilhan
09.Nisan.2007, 17:49
Bak Adem sana söylemem gereken bir takım şeyler var.

Kim olduğunu, ne yaptığını bilmem, İngilizce seviyeni bilmem. Ancak şunu bilmeni isterim. Şu anda Türkçeleştirme Ekibindeki:

Mustafa Budak: Kendisi 1 yıl İngiltere'de yaşayıp İngilizce'yi vatanında öğrenmiştir.

Volkan Gürcan: Kendisi yurtdışında bir süre yaşadığı gibi SI Games ile yazışmalarımızı yürüten kişidir ve İngilizce-Türkçe çeviri hususunda tam bir profesyoneldir.

Burak Duran: Kendisi de yurdışında belli bir süre kalmıştır ve çok iyi İngilizce beilmektedir.

İlhan Aydoğan: Ben de hayatımın 2 yılını sadece İngilizce hazırlıkla geçirdim, ve şu anda eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede okuyorum.

Aydın Akgün: Star sporda avrupa editörlüğü yapıyor. sen düşün ingilizcesini.

Ekibin başındaki Volkan Gürcan yıllardır bu işe emeğini vermiştir, saatlerini vermiştir ve FM serisinin 2005, 2006 ve 2007 versiyonlarının Türkçe'ye çevrilmesindeki en büyük pay sahibidir.

Yukarıda saydığım ve grafik tasarımını yapan Mehmet Ali Ardıç da dahil olmak üzere bütün ekibin emeğini hiçe sayıp çevirdiğimiz ve Türkçe olan cümleleri değiştirip yayınlayan adminlerin yahutta yöneticilerinin yaptığı hırsızlığın farkında değilsin. Ayrıca kendin de kabul etmişsin ki maç spikeri cümleleri İngilizce olarak FM 2005 dil dosyasından aldım demişsin. Şimdi sana akıllı bir insan sana sorar: Neden maç spikerini 2007 dosyalarından almadın?

Hints and Tips'e baktım. O konuda dikkatli davranmışsın ve benim çevirirdiğim cümleleri değiştirmişsin ve bazı İngilizce cümleleri değiştirmişsin.

Ülke isimleri falan hikaye. Önemli olan kaç satır çevirdiğindir. Hesapladığımda %33 oluyor ki bu oran senin sitenin adminlerinin dediği oranın üçte biri. Yani orda bile yalan söylüyorsun.

Sen senin sitenin adminlerinin maşasısın Adem. Kullanılıyorsun o adamlar tarafından. Şu konuda yazdığın mesajlara bakarsan, nasıl kendinle çeliştiğini ve yalan söylediğini görürsün.

Kullanılıyorsun Adem, kullanılıyorsun.

Ve bu oyunu çevirirken emek vermiş insanların emeklerini hiçe sayıyor senin siten.

John Matson
09.Nisan.2007, 17:53
Lütfen üyeler seviyesizce mesaj yazmazsa sevinirim.
Gerekeni yapacağız.

Burak Duran
09.Nisan.2007, 18:02
artık bekleyelim arkadaşlar forumun diğer kısımlarını gezin :D

pes4ever
09.Nisan.2007, 18:10
davada sahit olabilirim hakli yerini bulmali

nekop
09.Nisan.2007, 18:11
cffdeki capricemanmıdır ne haltsa ondan bir ileti aktarayim
Mahkemeye vereceklermiş birileri, bugün vermeyen ŞEREFSİZDİR...

özür dileyeceklerine bunları yapıyorlar...

eGowiCh
09.Nisan.2007, 18:17
Söylediklerimi tekrar buraya yazıyorum, bunlar laftan anlamıyor, onların anladığı dilden konuşmak gerekiyor.

"Mahkemeye vermeyen şerefsizdir." diyen birinden ne beklersiniz ki, çıkıp özür dilemesini mi? "Evet, ben hırsızım." demesini mi?

Sen hırsızsın CFF, yatacak yeriniz yok! Gözleriniz kör olmuş hırstan, Turksportal'ı geçme hırsından! Uğraşmayın, çalsanız da çırpsanız da prim yapsanız da Turksportal'ı geçemeyeceksiniz, siz hiçbir zaman CM-FM aleminde yüksek yerlere gelemeyeceksiniz! Böyle yaptıkça daha çok düşeceksiniz. Yaptığınız bu primin karşılığını almaya başlamışsınızdır hitlerle, ama merak etmeyin, yakında o hitler eskisi gibi olacak yine!

Size yazıklar olsun, bu yaptığınızın cezasını umarım çekersiniz.

"Atacaksın üç beşini kodese, bakalım bir daha yapabiliyorlar mı!"

Turksportal'ın yaptığı çalışma hep çalınıyor. Ben 5-6 yıldır CM-FM alemi içindeyim, bu olayları en iyi bilenlerden biriyim. Daha önce de hatırlarsanız emek hırsızlığına şahit olmuştuk. Bunu hep yapıyorlar ve TSI bu çalışmaları üyelerine mükemmel bir şekilde sunduğu sürece de devam edecekler.

Bu emek hırsızların anladığı dilden konuşmak gerekiyor. Bunun için de tek çözüm yargı yolu. Hukuki sürecin başlatılması ve bu kişilerin maddi ve manevi zarar görmesi emek hırsızlığını durduracaktır.

Diyelim ki Adem Özkur denen şahsiyet özür diledi, yamayı kaldırdı ve Turksportal herhangi bir yasal işlem yapmadı. Yarın öbürgün başka bir hırsız çıkacak ve %95 Türkçeleştirdim diyip bir yama sunacak. Sonra bu yamanın Turksportal'dan çalıntı olduğu ortaya çıkacak, bu kişi de "Özür dilerim, evet çaldım, kaldırıyorum." diyerek bu işten sıyırmaya çalışacak. "Amaaan, çalalım, boşver, nasıl olsa hukuki işlem yapmazlar, hiç yapmadılar, özür dileriz, kaldırırız, sitemizin de adı duyulur, kurtuluruz." diyecekler.

Bu yüzden diğer emek hırsızlarına, bundan sonraki hırsızlara da ibret olması açısından yasal işlem yapılmalı. Kaybeden taraf, yani emek hırsızları hem mahkeme masraflarını ödeyerek maddi zarara girecekler, hem de kanunda belirtilenlere göre para cezası veya hapis cezası alacaklar. 18 yaşından küçükler ise (ki muhtemelen küçüklerdir, 18 yaşından büyük biri böyle bariz bir şekilde hırsızlık yapmaz) aileleri cezayı çekecek ve kendileri de artık bir ömür yaptıkları hırsızlıktan dolayı ailelerine verdikleri zararın pişmanlığını yaşayacak ve hayatta bundan ders alarak daha az hata yapacaklar.

Bundan önceki emek hırsızlarına hukuki işlem yapılsaydı, sizce bu hırsızlık olayı yaşanır mıydı? Hırsızlık yapmadan önce 2 kez düşünmezler miydi? "Bizden önce hırsızlık yapanlar ceza aldı, aman ha, biz de almayalım, boşu boşuna böyle bir riske girmeyelim." demezler miydi? Bunlara rağmen kendilerini bile bile ateşe atsalar da, o kendilerinin problemi olurdu.

Turksportal'ın verdiği emekleri hiçe sayarak yapılan bu hırsızlık sitelerinin adının duyulmasına yol açtı. En basitinden; kendimden örnek vereyim. CFF isimli siteye şu ana kadar 1 veya 2 kere girmişimdir. Tarayıcı geçmişimde CFF'ye ait hiçbir şey yoktur, bu sitenin adı aklımın ucundan bile geçmemiştir. Bu olaydan ötürü CFF isimli site tarayıcı geçmişimde yerini aldı maalesef, ve bu siteyi ziyaret ederek 1 tekil hit kazandırdım onlara. Şimdi hemen CCleaner programıyla tarayıcı geçmişimi temizlemeyi ve bu siteye girmeyeyi düşünüyorum. Yine iyisiniz hadi CFF, sitenizi toplamda 5 kere bile ziyaret etmemiş olacağım :)

Bu sitenin amacı şuydu, en başından beri de akıllarından şu geçti diye düşünüyorum : "Çalarız yamalarını, yayınlarız sitemizden, abartırız oranı da, indirir üyelerimiz, sonra TSI de haber yapar bizi ana sayfadan, sitemizin adını da verir, oradan gelir tıklanmalar, akabinde Google PageRank ve devamı... Sitemizin adı bir anda duyulmuş olur, üye sayımız artar, hitlerimiz artar, Google reklamlarından daha çok kazanırız. Sonra da kaldırırız yamayı sitemizden, yayınlarız özür mesajımızı, deriz Adem Özkur denen kişinin bizimle alakası yok, o çalmışsa çalmış, biz ona kandık, özür dileriz Turksportal, deriz ve ondan sonra da artık sitemizin adı duyulmuştur, Google PR'miz yükselmiştir, üye sayımız artmıştır, oh ne güzel Turksportal'ın üzerinden prim yapmışızdır."

El Comandante
09.Nisan.2007, 18:28
Bu ezilere ne desek bos.Bunlari egemenin dedigi gibi yargi önünde ezecen.Gereken cezalari yedikleri zaman utanclarindan bir daha fm bile oynayamazlar.

Bunlarin özür dileme gibi bir düsüncesi yok ama degerli adminlerimiz bunlari hukuk yoluyla hallederler.Ozaman tam EZIK olurlar iste!

Wesley Sneijder
09.Nisan.2007, 18:34
Resimlere şöyle bir baktım da ufak tefek değişiklikler dışında hiçbir değişiklik yok. Adam Ana Sayfa yerine Menajer Odası yazmış falan filan...

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 18:51
adem ile görüşüyorum görüşme sonlanana kadar konuyu kapatıyorum

John Matson
09.Nisan.2007, 20:00
Volkan Barbaros ile 1 saatlik görüşmemiz hem onun hemde benim açımdan çok olumlu geçti.
Yama CmFmFan'dan kaldırılacaktır.
Nedeni ise alıntı yapmamızdır.
Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü ÖZÜR DİLERİM.
Ayrıca kullanılmadığımıda söyleyeyim.

VoLkaN BaROs
09.Nisan.2007, 20:35
Adem arkadaşımız bizim FM 2005 için hazırladığımız dil dosyasını bir şekilde netten temin etmiş ve bu dosyamızı kullanmıştır. Kendisinin de çevirileri olmuştur şüphesiz ancak bizim dil dosyamızı kullanmış olduklarından ve bizden izin almadıklarından dolayı hazırladıkları dosyayı ve yaptıkları habeleri sitelerinden kaldırcakları sözünü verdi.

Adem arkadaşımız yapılan bu yanlışlığı "izin isteyecektim ancak terslersiniz diye düşündüm" diyerek açıkladı.

Ben kendisi ile uzun uzadıya görüştüm, her ne kadar yaptıkları işin yanlış olduğunu bilsek de üzgün olduğunu defalarca vurguladı. Bu durumda da benden çeviri konusunda yardımcı olmamı istedi.

Ben, bana iyi niyet ile yaklaşan herkesin yanında olurum, elimden geldiğince yardım etmeye çabalarım.

Adem'in üzgün olduğuna ve samimiyetine inanıyorum. Kendisine ve bağlı bulunduğu sitesi için çıkaracağı Türkçe FM 2007 yaması çalışmasına destek vereceğim. Gerekli programları yollayacağım ve elinde olmayan FM 2007 İngilizce dil dosyasını rahat çeviri yapabilmesi için paketlere böleceğim.

Her ne kadar yanlış yapılan taraf biz olsak da yanlışı başka bir yanlış ile çözemeyeceğimizi öğrenecek kadar bir hayat tecrübemiz bulunuyor.

Vieri
10.Nisan.2007, 00:50
Turksportal birşey iddia ediyorsa belli kanıtlara dayanmaktadır. Gözümüz kimsenin yaptığı çalışmada değildir ve isteyen istediği gibi çalışma yapmakta özgürdür.

Görüldüğü üzere CMFMFAN internet siteside Turksportal'ın Türkçe çalışmasından destek alarak çıkarttığı ve çıkartırken pek kibir aldığı, kaldırırken haksızlık yaptığı Türkçeleştirme ile FM aleminde FCMTR gibi kara bir leke ile yerini aldı.

Bugün itibariyle CFF sitesinden yama kaldırıldı. Sonuç ne oldu?
Evet bir internet sitesi için gecesini gündüzüne katan ve verdiği söz uğruna vazgeçmesine rağmen tekrar geri döndüğünü idda ettiği kişi bir kağıt çöp gibi bu siteden uzaklaştırıldı. Yaptığında hatalıydı ve özür dileyecekti ama CFF yayın ilkelerine uymadığı üzere başlığı altında suç işlediği için siteden uzaklaştırıldığı atıldığı belirtildi. (Bu mesajlarda john_matson, yapımcı malatyalı)

Amacımız CFF ilkeleri falan değil yanlış anlaşılmasın (İllegal içeriğe izin veren bir site emek ve hak ilkelerini nasıl savunuyorsa ? )

Çıkartılan yamanın Turksportal tarafından esinlendiği ortaya çıktıktan sonra suçun sadece bu şahsa atılması kabul edilir gibi değil... Hani yama çıktığında kendini afişe etmekten ve egolarını tatmin etmekten pek mutlu olan ve capriceman, maymuncuk, apaydin2(bilmem kaç) isimlerini yamanın her bölümüne eklettiren bu şahıslar niye halen görevdesiniz ve uzaklaştırılmadınız? Bırakın bu görevi, bu rezillik ile nasıl yöneceksiniz bu siteyi? Özür dilemekten bile aciz bir yönetimden öte gidemezsiniz ve köşeye sıkışınca topu sizin için saatlerini emeklerini harcayan insanlara kolayca atabilmektesiniz. Bundan sonra hangi emek veren sizinde isminizin geçtiği bir çalışmaya el atar? Ne malum onlarıda bir gün satmayacağınız? Turksportal emeklerinin çalındığından bilginiz olduğu halde niye bu yamanın yayınına izin verdiniz? Bu mu sizin ilkeniz?

Yeri geldiği zaman yüzümüze naber nasılsın? der sonra arkamızdan ağza alınmayacak şeyler söyleyecek kadar küçülen sizler değil misiniz? Bu kadar laftan ve yapılandan sonra bizlerin bu kadar dolmasını sağlayanlarda sizlersiniz.

Bu web sitesinde farklı dil Turksportal'da farklı dil konuşan üyelerede sitem edeceğim, bu kadar ikiyüzlülük olamaz. Bizlere sonuna kadar destek olan üyelerede çok teşekkürler.

Vieri
19.Kasım.2007, 17:37
Tüm Üyelerimizin dikkatine;

Herkesin futbol bilgisine saygımız sonsuzdur. Çünkü futbol insandan insana değişen bir olgudur. Futbol ile bilgisayarı bir araya getiren futbol yönetim simülasyonlarından birisi olan ve dünyanın bir numaralı oyun motoruna sahip Football Manager'in yapısını iyi bilmek gerekir. Bunu öğrenmek iyi araştırma yapıp, bilgi kaynaklarını tespit etmekten geçer.

Herkes oyun datasındaki oyuncuları kendi görüşleri nezdinde oluşturduğu derecelendirmeye sokabilir. Bir değeri oyuncuya verirken bunun diğer kulüpleride etkilediğini unutmamak, oyuncunun sahip olduğu özellikler, birbiri ile etkileşim içerisinde olduğu gibi tamamen CA, PA, RCA kavramları ile ilişkilidir. Bir oyuncunun güçsüz ayağı varsa veya iki ayağınıda kullanabiliyorsa bunlar o oyuncunun özelliklerinde farklılar görebileceğinizi gösterir vs. vs. daha bir çok kriter mevcuttur. Çevrenizde -bu konu başlığındaki- bazı grupların bu bilgilerden yoksun olarak yamalar hazırladığını hatırlatırız. Bu tip bilgisizlikten kaynaklanan, biz en iyisiyiz modundaki kişilere önerimiz SI forumlarını takip etmeleri ve CA'nın ve oyuncu özelliklerinin ne olduğunu öğrenmeleridir.

Son günlerde üyelerimizden gelen şikayetler sonrası aldığımız duyumlarda; Football Manager Data çalışmasını yapan Turksportal bünyesindeki araştırma ekibimize ve grubumuza yönelik bu gayrı-resmi web sitesinde asılsız ve çirkin ithamlarda bulunulmaktadır. Zamanında bu web sitesinde kişilikleri nedeniyle barınamamış, uzun bir dönemdir uğraştığımız Türkçe çevirilerimizi bir çırpıda çalıp gayrıresmi web sitelerinde yayınlayan emek hırsızlığı yapmış kişilerin, bir çekememezlik içerisine girmiş olduklarını görmekteyiz, buna sebep olduğumuz içinde üzülmekteyiz. Bizler bu tip polimiklere girmemeye karar verdiğimiz gibi her yıl bunun üzerinden prim yapmak isteyenlere, geliştirmekten çok insanları yanlış yönlendirenlere karşıyız.

Turksportal bünyesinde ki Football Manager Türkiye araştırmacılarımız, oyun datasını çok daha iyi oynanabilir kılmak için elinden geleni yaptığı gibi, hiçbir zaman biz en iyisiyiz modunda olmamıştır ve tüm yapıcı, geliştirici eleştirileri göz önüne almakta ve her fikre açıktır.

İngilizcesi yeten tüm kullanıcılar arzu ederlerse resmi site bünyesinde Türkiye Data bölümünü kullanabilir. http://community.sigames.com/showthread.php?t=53383

Eğer İngilizceniz yetmiyorsa, Turksportal bünyesindeki Araştırma bölümünü de kullanabilirsiniz.
http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=462

Türkiye takımı araştırmacısı olup olmamanız veya araştırma grubumuza katılmasanız bile bu bölümlere yazdığınız tüm Data eleştirileri okunup dikkate alınmaktadır.

Türkiye Datasına öneri ve eleştirilerinizi beklediğimiz dışındaki gereksiz bilgilendirme ile zamanınızı çaldığımız için tüm üyelerimizden özür dileriz.

TuNdRaLoWeR
19.Kasım.2007, 18:19
Eleştri kabul ediyorsanız sizlere bir takım eleştirilerim olacak.Ben koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım, takımımı her daim desteklemişimdir.Alex benim örnek aldığım, en değerli futbolcular arasınadır.Amma velakin, kendisinin özelliklerine göz attığımda inanamadım, dedim ki hemen Alex'i transfer etmem lazım her takıma, baksana şuna, yok LeBron James ! İşte bunu dedim kendi kendime, eğer eleştri kabul ediyorsanız bu sözümü dikkate almanız gerekir.Sonrasında gelen Lincoln var.Lincoln'ün teknik bir futbolcu olduğunu biliyoruz ama sahada ruh gibi dolaştığı maçlarıda göz ardı etmediğimiz sürece onun da özelliklerinde bir kanatlanma olduğunu fark ettim.Sizin bu işi ne kadar özveri ile yaptığınızı ben bilemem, ama kimi kısımlarda fanatizme kaçtığınızı gördüm.Ne kadar haklıyım onuda bilemem ama oyunun bana yansıttığı bunlar.

makalele81
19.Kasım.2007, 18:25
Turksportal bünyesinde ki Football Manager Türkiye araştırmacılarımız, oyun datasını çok daha iyi oynanabilir kılmak için elinden geleni yaptığı gibi, hiçbir zaman biz en iyisiyiz modunda olmamıştır ve tüm yapıcı, geliştirici eleştirileri göz önüne almakta ve her fikre açıktır.

Bu konuda belirttiğiniz kadar şeffaf olduğunuz fikrine katılmıyorum.

Hatta bu konuda çok orjinal fikirlerim var demokratik,düzgünce bir tartışma ortamı yaratılıp şu kısır çekişmelerin önüne geçilmesi ve herkesin işini daha düzgün ve seviyeli oalrak yapabilmesi için.

Aydin
19.Kasım.2007, 19:53
Eleştri kabul ediyorsanız sizlere bir takım eleştirilerim olacak.Ben koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım, takımımı her daim desteklemişimdir.Alex benim örnek aldığım, en değerli futbolcular arasınadır.Amma velakin, kendisinin özelliklerine göz attığımda inanamadım, dedim ki hemen Alex'i transfer etmem lazım her takıma, baksana şuna, yok LeBron James ! İşte bunu dedim kendi kendime, eğer eleştri kabul ediyorsanız bu sözümü dikkate almanız gerekir.Sonrasında gelen Lincoln var.Lincoln'ün teknik bir futbolcu olduğunu biliyoruz ama sahada ruh gibi dolaştığı maçlarıda göz ardı etmediğimiz sürece onun da özelliklerinde bir kanatlanma olduğunu fark ettim.Sizin bu işi ne kadar özveri ile yaptığınızı ben bilemem, ama kimi kısımlarda fanatizme kaçtığınızı gördüm.Ne kadar haklıyım onuda bilemem ama oyunun bana yansıttığı bunlar.

Eleştiri kabul etmeyip, görüşleriniz hiç umrumuzda değil havasında olsaydık zaten araştırma forumunu açmazdık.

Alex mevzusundaki düşüncelerini ve eleştirilerini Fenerbahçe Araştırma başlığına gönderdiğin taktirde sebepleriyle tartışırız.

Bu konuda belirttiğiniz kadar şeffaf olduğunuz fikrine katılmıyorum.

Hatta bu konuda çok orjinal fikirlerim var demokratik,düzgünce bir tartışma ortamı yaratılıp şu kısır çekişmelerin önüne geçilmesi ve herkesin işini daha düzgün ve seviyeli oalrak yapabilmesi için.

Demokratik ve düzgünce ortam zaten mevcut. İngilizceniz varsa SI Games forumlarına, yoksa da Turksportal bünyesindeki araştırma forumlarına yazabilirsiniz. Burada fikrini düzgünce belirten en sert eleştirilerin bile hala forum mesajı olarak silinmeden durduğunu konuları araştırarak görebilirsiniz.

Fikrini sizin gibi düzgünce belirtenlere karşı saygımız her zaman vardır. Ama ortamı seviyesizleştiren kişilerle herhangi bir şekilde münakaşa etmeyi istemiyoruz. Site yöneticilerimizin de başka sitelere gidip münakaşa etmesine zaten izin vermiyoruz.

Aydin
01.Mayıs.2008, 13:50
Merhabalar

Turksportal Football Manager oyununun Resmi Araştırma Sitesi'dir. "Araştırma" yani "research" kavramı, verilecek oyuncu bilgilerinin muhattabının direk SI Games olduğunu belirtmektedir.

Turksportal, CM 2000/01 oyunundan itibaren, kesintisiz olarak Türker Tozar'ın liderliğinde Türkiye Resmi Araştırmacılığını üstlendi. daha önce de 1998 yılında Türkiye ligi oyunda yokken "unoffical" yani resmi olmayan, SI Games'ten bağımsız olarak yamalar çıkartarak Türkiye liginin oyunda olmasını sağladı. Ve bu yıllarda Türkiye liginin oyuna resmi olmayan bir şekilde sağlanmasını Vieri ve Turksportal'a borçluyuz.

Bunları hemen hemen çoğunuz biliyordu zaten. ama bazı acemiler "Research" kavramının ne demek olduğunu bilmiyor maalesef. Araştırmacılık, dediğim gibi muhattabınızın direk SI Games olduğunu gösterir. Bu da 8 senedir Turksportal'ın yaptığı bir şey. Ama bazı arkadaşlar sitelerine "Research" sitesi sıfatı takmayı uygun bulmuşlar.

Şimdi şöyle bir durum var. Resmi olarak Araştırma sitesi olmak var. Bir de Gayri Resmi olarak Araştırma sitesi olmak var. Resmi Araştırmada Muhattap SI Games'ten "woodg" nickli yabancı uyruklu bir abimizdir. Bu adam oyuncu veritabanını alır. Oyuna işler. Ama gayri resmi araştırmacı olmak.. Muhattabınız kim ?

Demogoji yaparak "muhattabımız halk" diyebilirsiniz. Ama sizin yaptığınız iş Araştırmacılık olamaz. Anca Patcher'lık (yama yapmak) olabilir. Bu iki terim arasındaki farkı bilmiyorsanız öğretelim.

Kaldı ki bu sitenin yaptığı çoğu yamada PA/CA dengesi bile yerlerde sürünürken yalandan da olsa oraya "Research" yazmaları biraz komik duruyor. Ha tamam siteye Cem Uzan'ı transfer edip, onun vaatlerinden birisi "sizi araştırmacı yapacağım" olduysa ve siz bu gazla onu oraya yazdıysanız onu bilemem. işte o zaman korkarım.

Şaka bir yana Türker Tozar'ın liderliğinde 8 senedir Resmi araştırma elimizde bulunuyor ve bu seneden itibaren perpetua ve Vieri Resmi Araştırma'nın başına geçmişlerdir.

"Araştırma çok kötü.", "Böyle araştırma olmaz" diyorsanız bunlar ayrı bir konudur. Ama bunlar dışında, yapılan yamaların hepsi veritabanı çalışmalarıdır. Araştırmacılığın "unoffical'i" yani gayri resmisi olmaz. İki tane yama çıkarmakla araştırmacı olunmaz.

Kaldı ki biz sitemizde eleştiri için araştırma forumunu sizlere sunarken, en sert eleştirileri bile silmiyoruz. bu adamlar ise yapılan en ufak eleştirilerde bile, eleştiriyi yapanı uzaklaştırarak siteden, onlara hayvan muamelesi yapıyorlar. aşağılıyorlar. Böyle bir sitedeki "araştırma" yazısı bile bizim tüylerimizi ürpertir.

Siz, logosunda "Research site" yazan sitelere aldanmayınız. Bu işi çoluk çocuk işi değil. Daha komik duruma düşmeden umarım yaptıkları yanlışın farkına varırlar.

Güveninizi bizden eksik etmediğiniz için teşekkür ederiz.