PDA

View Full Version : Futbolcu Özellikleri Rehberi

oSa
19.Şubat.2006, 17:21
FM2005 için hazırladığım 2 mini-rehber vardı. Biri DC diğeri ise ST mevkiinde oynayan futbolcular içindi. Onları FM2006 için güncelleştirmeye karar verdim. Ayrıca bir de analiz ekledim. Bakalım beğenecek misiniz?

http://img371.imageshack.us/img371/3699/stamginola9sv.gif (http://imageshack.us)

DC (Defansın Ortası)
Heading: Hava topuna çıkıpta alakasız bir yere (mesela kendi kalesine) atmasını istemeyiz sonuçta. Kazandığımız kornerlerde de rakip kaleyi tutturması lazım.
Marking: Rakip forveti etkisiz hale getirmek, futbol oynadığına pişman etmek için lazım. :)
Tackling: Rakibinin ayağındaki topları kayarak ya da bloke ederek kapmak, uzaklaştırmak için
Aggression: Oyundan kopmaması, sürekli olarak mücadele etmesi, top kapması için
Anticipation: Oyunda bir sonraki hamleyi sezmesi, oyunu okuması için. Mesela ara pasları kesme olabilir. Zamanında Ronaldo'nun yavaş bir oyuncu olmasına rağmen BJKde çok iyi maçlar çıkarmasının iki nedeninden biri (diğeri positioning)
Bravery: İkili mücadelere korkmadan girebilmesi, kendini topun önüne atması, tehlikeli pozisyonlara kafasını sokmaktan çekinmemesi için
Composure: Rakip takım baskılı oynadığında panik yapmaması, soğukkanlılığını koruyabilmesi için
Decisions: Euro96da Alpay'ın Vlaovici düşürmemesi turnuvanın bizim için başlamadan bitmesine neden olmuştu. Aynısının oyunda bizim başımıza gelmesini istemeyiz. Decisions futbol zekası ile ilgilidir. Bu özelliği yüksek olan defans oyunusu rakibi ne zaman marke edeceğini, ne zaman faul yapacağını, ne zaman ileri çıkacağını bilir.
Determination: Azim işte. Azimli futbolcu antremanda çok çalışır, sahada varını yoğunu ortaya koyar. Tüm mevkiler için olmazsa olmaz şartımdır. Sırf Determinationı düşük diye birçok süper özelliğe sahip futbolcuyu almadım (bkz: Owomoyela, Mauri, vs.).
Positioning: Adı üstünde: yer tutma.(not: Bu özellik defansif bir özelliktir, bunun ofansif olanı ise "off the ball" dur.) Ronaldo (BJK) buna iyi bir örnek... tabi 3-5-2 de :)
Teamwork: Aslında bunun için pek bir neden yok; sadece her zaman takım oyununa yatkın oyuncuları tercih ederim, defans bile olsa.
Workrate: Teamwork gibi; çalışkan oyuncuları severim.
Jumping: Her gelen ortanın gol olmasını istemiyorsanız oyuncularınızın hava toplarını alması lazım. Tabi hava topu mücadelesini kazanmakla bitmiyor herşey. O topun nereye gideceği de önemli(bkz: heading). Ayrıca duran toplarda rakip kale önünde etkili olmak için de gerekli.
Pace: Defans oyuncumuzun koşan rakibinin arkasında sadece bakmakla yetinmesini istemiyorsak "hız" da önemli. Yok eğer, hiç bir rakibi onu koşarak geçemiyorsa o zaman başka :) (Van Buyten, Hyypia?).
Stamina: Her oyuncu da olması lazım. 90 dakika yorulmadan sahada basmadık yer bırakmayan oyuncular her teknik adamın gözdesidir zaten. Gerçi defansın göbeğinde oynayan oyuncularının kondüsyonları pek düşmüyor ama yine de staminanın düşük olmasını istemeyiz. Workrate düşük olduktan sonra staminanın pek bi önemi olmasa gerek, çünkü zaten adam koşmuyor sahada :)
Strength: İkili mücadeleleri ve hava toplarını kazanması açısından önemli. Bi ihtimal maç sırasındaki sakatlıkları da etkiliyo olabilir.

Bu kadar açıklamadan sonra bu özellikleri oldukça iyi olan bazı oyuncular önereyim:

Ucuz ve Genç:
Christian Alvarez (Şili) - 25 Yaş- River - D RC
Mirel Radoi (Romanya) - 24 Yaş - Steaua - D/DM C

Pahalı:
Sol Campbell
Ledley King
John Terry (üçü de ingiliz, tesadüf mü acaba :) )

Analize gelince, dikkate aldığım oyuncular tüm dünyada tanınan 17 defans (ya da oyunda defans olarak oynayabilen) oyuncusu:

Ayala, Roberto
Campbell, Sol
Cannavaro, Fabio
Carvalho, Ricardo
Chivu, Cristian
Essien, Michael
Ferdinand, Rio
Gallas, William
Iván Helguera
Jorge Andrade
Lúcio
Maldini, Paolo
Nesta, Alessandro
Puyol, Carles
Stam, Jaap
Terry, John
Thuram, Lilian

Bu oyuncuların ortalama değerleri ise şöyle:

http://img135.imageshack.us/img135/8335/defansortalama9qh.th.jpg (http://img135.imageshack.us/my.php?image=defansortalama9qh.jpg)

Değerleri inceleyecek olursak; teknik açıdan Heading, Marking ve Tackling gibi defansif özelliklerinin öne çıktığını görüyoruz. İkinci planda ise pas, teknik ve first touch özellikleri var. Bunlar özellikle oyunu defanstan kurmak için önemliler.

Mental özellikler ise sıradan bir oyuncu ile yıldız oyuncuyu ayırt eden özelliklerdir bence ve buradaki değerleri incelediğimizde hemen hepsinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Sadece yaratıcılık (creativity), gösterişli oyun stili (bu benim çevirim :) = flair) ve topsuz alanda hareketlenme (off the ball) gibi hücum oyuncularına yönelik özellikler 10 civarında. Geriye kalan tüm özellikler 15 ve üzerinde değerlere sahip. Bu özellikler arasında da oyunu okuma=sezgi (Anticipation), azim (determination) ve pozisyon alma (positioning) ön planda.

Fiziksel özellikler de ortalama olarak 15 seviyesindeler. Burada da bir süpriz yok.

Oyunda gizli olan ancak FMScout yardımı ile görebileceğiniz özelliklere bakalım şimdi de:

İlk grup olan futbolcunun karakteri ile ilgili özelliklerde adaptasyon, hırs (ambition), baskı altında performans gösterebilme (pressure) ve profosyonellik özellikleri diğerlerine göre yüksek değerlere sahipler. Adaptasyonun oyuncunun genel performansına direk bir etkisi olacağını sanmıyorum (yeni bir ülkeye gittiği zamanlarda ilk dönemler hariç). Hırs ise futbolcunun kendine büyük hedefler belirlemesi ve bu hedeflerinin peşinden koşması ile ilgili. Bu özelliğin yüksek olması nedeniyle bu yukarıdaki futbolcuların çoğu dünya devlerinde forma giyiyorlar. Büyük takımlarda sürekli olarak stresli maçlar oynarlar, ya da küme düşme hattında da durum pek farklı değildir. Bu tür bir takım yönetiyorsanız futbolcularınızın baskıya dayanabilmesi sizin için önemli olacaktır. Profosyonellik ise oyuncunun kendine iyi bakması, tatillerden kilo almış ve formunu yitirmiş biri olarak dönmemesi demek. Sorun yaratma olarak niteleyebileceğimiz Controversy hariç diğer özelliklerde 10un üzerinde değerlere sahipler. Oyunda Ailton, Anelka, Gökdeniz ve Ümit Karan gibi futbolcular oldukça yüksek (18+) controversy değerlerine sahipler.

Hidden başlığı altında yer alan diğer gizli özellikler grubunda ise ilk bakışta iki özellik dikkati çekiyor. Açıkçası son zamanlarda oyuncu ararken bu özelliklere daha fazla önem vermeye başlamıştım, bunda da haklıyım sanırım. Bu iki özellik istikrar (consistency) ve önemli maçlardaki performans (important matches). Yaptığım araştırmada 30binden fazla kişi içinde sadece 14 kişinin bu özelliklerin her ikisinde de 20 değerlerine sahip olduğunu gördüm. Bu isimlerden bazıları Buffon, Makalele ve Terry. Fazla söze gerek yok ;) Bu alandaki diğer özellikler ise ortalama değerlere sahipler. Büyük bir çoğunluk sağ ayağını kullansa da sol ayakları da fena değil (ortalama 10).

Oyundaki durum böyle, artık bundan sonra defans ararken eminim daha seçici olacağız.

Nedvedmania
19.Şubat.2006, 17:22
güzel paylaşım yapmışsın saol

Kerim Kerimov
19.Şubat.2006, 17:25
Hepsini okudum. Bence çok yararlı ve rehber niteliğinde bir çalışma.

Benim de defans oyuncularında baktığım ilk 3 özellik sırasıyla; Heading, Tackling ve Marking'dir.

koray_capello
19.Şubat.2006, 18:12

Benim de defans oyuncularında baktığım ilk 3 özellik sırasıyla; Heading, Tackling ve Marking'dir.

birde positioning.unutmuşsun yazmayı heralde.positioning olmadıktan sonra heading,tackling ve marking olsa ne yazar dimi:)

oSa
19.Şubat.2006, 18:27
birde positioning.unutmuşsun yazmayı heralde.positioning olmadıktan sonra heading,tackling ve marking olsa ne yazar dimi:)
okurken atlamışsın sanırım

Determination: Azim işte. Azimli futbolcu antremanda çok çalışır, sahada varını yoğunu ortaya koyar. Tüm mevkiler için olmazsa olmaz şartımdır. Sırf Determinationı düşük diye birçok süper özelliğe sahip futbolcuyu almadım (bkz: Owomoyela, Mauri, vs.).
Positioning: Adı üstünde: yer tutma.(not: Bu özellik defansif bir özelliktir, bunun ofansif olanı ise "off the ball" dur.) Ronaldo (BJK) buna iyi bir örnek... tabi 3-5-2 de :h:
Teamwork: Aslında bunun için pek bir neden yok; sadece her zaman takım oyununa yatkın oyuncuları tercih ederim, defans bile olsa.

edit: sazanlık mı yaptım ne :D

nekop
19.Şubat.2006, 18:34
genel olarak bildigimiz seyler ama yeni baslayanlara bayaa yardımcı olacaktır

koray_capello
19.Şubat.2006, 18:39
okurken atlamışsın sanırım

edit: sazanlık mı yaptım ne :D

evet........ayıptır sölemesi biraz sazanlık yapmışsın.lafım sana değildi çünkü ama olsunnnnn:p

Kerim Kerimov
19.Şubat.2006, 18:48

Yok unutmadım. Bütün özellikler önemli ama bu üçü benim için en önemlileri. Bunlardan sonra accelaration ve pace, ondan sonra da positioning, anticipation, passing, v.b. gibi özellikler geliyor.

Positioning'i iyi olmayıp da diğer özellikleri iyi olan ve iyi av. ratingler çıkaran çok oyuncu var.

koray_capello
19.Şubat.2006, 18:52
Yok unutmadım. Bütün özellikler önemli ama bu üçü benim için en önemlileri. Bunlardan sonra accelaration ve pace, ondan sonra da positioning, anticipation, passing, v.b. gibi özellikler geliyor.

Positioning'i iyi olmayıp da diğer özellikleri iyi olan ve iyi av. ratingler çıkaran çok oyuncu var.

ok.anladım ben senin ne demek istediğini ama bence de positioning çok önemli.van den borre yi bilirsin oyunda bazen positioning i çok düşük çıkıyor.tam tersi off the ball çok yüksek çıkıyor.artık nası bi defans oyuncusuysa:confused::D:eek:

bu sefer orta yapılıyo bizimki nerde duracağını bilmiyo:mad:adamlar çakıyo kafayı golll:mad:
bende ona uyuz oluyom o yüzden positioning i yüksek oyuncu almaya çalışıyom

oSa
19.Şubat.2006, 19:01
ok.anladım ben senin ne demek istediğini ama bence de positioning çok önemli.van den borre yi bilirsin oyunda bazen positioning i çok düşük çıkıyor.tam tersi off the ball çok yüksek çıkıyor.artık nası bi defans oyuncusuysa:confused::D:eek:

bu sefer orta yapılıyo bizimki nerde duracağını bilmiyo:mad:adamlar çakıyo kafayı golll:mad:
bende ona uyuz oluyom o yüzden positioning i yüksek oyuncu almaya çalışıyom

Vanden Borreyi transfer ettim Ajax'a. Dediğin gibi positioning düşük, şuan 9. Ama diğer özellikleri o yaştaki biri için muhteşem. Genelde sağ bek oynatırdım ancak geçende mecburiyetten orta sahanın sağına aldım, hücum özellikleri de müthiş zaten. Ayrıca çok yönlü (versatile) bir oyuncu, o yüzden pek sorun yaşayacağını sanmıyorum. Yeterince deneme fırsatım olmadı, sonuçları aktarırım sonra.

Benim bir defans oyuncusunun profiline baktığım ilk saniyede dikkat ettiğim özellikler tackling, marking, pace ve jumping. Bu özelliklerde yetersizse fazla zaman kaybetmeden geçiyorum. Scoutlar pek boş bırakmıyolar çünkü. Aynı cv inceleyen işe alma sorumluları gibiyim :D

koray_capello
19.Şubat.2006, 19:07
Vanden Borreyi transfer ettim Ajax'a. Dediğin gibi positioning düşük, şuan 9. Ama diğer özellikleri o yaştaki biri için muhteşem. Genelde sağ bek oynatırdım ancak geçende mecburiyetten orta sahanın sağına aldım, hücum özellikleri de müthiş zaten. Ayrıca çok yönlü (versatile) bir oyuncu, o yüzden pek sorun yaşayacağını sanmıyorum. Yeterince deneme fırsatım olmadı, sonuçları aktarırım sonra.

arkadaşım ben vanden borre nin ne olduğunu çok iyi biliyorum ben örnek olsun diye söledim ama ilgin için yinede saol(w)

ya adamın vanden borre den bahsediyom fiziği filan çok iyi olduğundan ayrıca son müdahaleleride iyidir defansta iş yapıyor ama nası denir fundamental ı zayıf yani tamam hiç kimsede olmayan ekstra özellikleri var ama bi defans oyuncusunda olması gereken esas özellikleri zayıf

Selman Ozturk
19.Şubat.2006, 19:20
Aggression: Oyundan kopmaması, sürekli olarak mücadele etmesi, top kapması için
buna şunu ekleyelim aggression'u yüksek futbolcular genelde çok sık kırmızı kart görürler...

Determination özelliğini fazlasıyla üzerinde bulunduran futbolcular hele de Natural Fitness'ı düşük olanlar dinlenmeye en çok ihtiyacı olan oyuncular oluyor bunu da ekleyelim...

Positioning: Adı üstünde: yer tutma.(not: Bu özellik defansif bir özelliktir, bunun ofansif olanı ise "off the ball" dur.) Ronaldo (BJK) buna iyi bir örnek... tabi 3-5-2 de :h:
Bu özelliğin tam anlamıyla defansif bir özellik olduğuna katılmıyorum...Çünkü forvet oyuncuları da iyi yer tutmalıdır bu önemlidir..Örnek olarak Ümit Karan'ı verelim...Pozisyon alma özelliği yüksek olduğundan şu an ligde gol kralı

Bu özelliğe ek olarak şunu belirteyim oyuncunun Teamwork özelliği yüksek olduğu zaman oyuncu genelde takımın gidişatına göre performans sergiliyor takım kötüyse oyuncu da kötü takım iyi ise oyuncu da iyi oynuyor...

Kerim Kerimov
19.Şubat.2006, 19:28
Bu özelliğe ek olarak şunu belirteyim oyuncunun Teamwork özelliği yüksek olduğu zaman oyuncu genelde takımın gidişatına göre performans sergiliyor takım kötüyse oyuncu da kötü takım iyi ise oyuncu da iyi oynuyor...

Hmmm, ben böyle bir şeye dikkat etmedim hiç. Bence bu özellik daha çok paslaşma/bencillik falan gibi olaylarla ilgili ;)

Selman Ozturk
19.Şubat.2006, 19:33
Hmmm, ben böyle bir şeye dikkat etmedim hiç. Bence bu özellik daha çok paslaşma/bencillik falan gibi olaylarla ilgili ;)

Murat teamwork kelime olarak "ekip çalışması" anlamına geliyor...Senin dediğin de doğru ancak ondan daha çok benim dediğim ile alakalı bir olay...;)

cureshot
19.Şubat.2006, 19:37
Determination özelliğini fazlasıyla üzerinde bulunduran futbolcular hele de Natural Fitness'ı düşük olanlar dinlenmeye en çok ihtiyacı olan oyuncular oluyor bunu da ekleyelim...

Natural Fitness hakikaten çok önemli bir özellik. bu da her futbolcuda olmazsa olmazlardan biri olmalı bence.

Hububat_Fiyatları
19.Şubat.2006, 19:58
forvetler için pozisyon alma off the ball demek positioning sadece defans için geçerli

oSa
19.Şubat.2006, 20:32
İsimler üzerine değil de takım oyunu üzerine kurulu bir sistem için olmazsa olmaz bir şart, kollektif oyun anlayışının bir gereğidir teamwork. Teamworku düşük oyuncu bencildir, kaleci ile karşı karşıya kaldığında pas vermek yerine şut çekmeyi düşünür. Golcüler zaten genelde bencil olurlar, dolayısıyla çok teknik, defans oyuncularını ipe dizen ya da son vuruş ustası bir oyuncunun bencil olması işe yarayabilir. Örneğin M***med Zidan, Kone, Baros, Kalou gibi. Ama daha çok bir takım oyuncusu istiyorsanız o zaman teamworku yüksek oyuncular tercihiniz olmalı. Genellikle hava toplarında etkili, arkadaşlarına top indiren, rakibe pres yapan bir oyuncu da teamwork yüksektir. Örnek forvetler Koller, Charisteas, Luca Toni.

Aggression ise oyuncunun ikili mücadeleleri ne kadar sevdiğininin bir ölçüsüdür. Agressionu yüksek olan defansif oyuncular top kapma arzusuyla yanıp tutuşurlar. Bu sırada olmayacak müdahalelerde de bulunabilir ve kart görebilirler (oynadıkları pozisyon, hakemin karakteri gibi konular da etkili). Tatlı sert oynarlar. Aggression özelikle tackling, workrate, teamwork ve determination ile birarada müthiş bir savaşçı oluşturur. Fizik olarak da sağlam olursa bütün topları toplayacaktır. Topları topladıktan sonra dağıtması da lazım ama :) Bi de passingi ekleyelim. Hatta bi de ne zaman kime pres yapacağına, ne zaman topa dalıp dalmayıncağına, topu aldığında nasıl kullanacağına da doğru karar vermesi lazım. Decisions da önemli yani. Zaten geriye pek bişey kalmıyor :D

Positioningin hucüma yönelik bir özellik olmadığını söyledim. Top bir oyuncuda değil ve bu oyuncu savunmadaysa doğru yer almalıdır. Yani Positioningi yüksek olmalı. Ancak top kendi takım arkadaşında ise boş alanlara kaçmalı yani, off the ball özelliği yüksek olmalı. Zaten datayı incelersek 8bin küsür hücum oyuncusundan sadece 30küsüründe positioning özelliği 17 ve üzerinde. Bunlardan en tanınanları ise Okan Yılmaz, Rune Lange ve Llorente. Ancak Henry, Ibrahimovic, Ronaldo, Crespo, Cassano, Villa, Tevez, Anelka, Morientes, Charisteas gibi isimlerin hepsinde positioning özelliği 5 ve altında.

Bu arada Vanden Borrenin bendeki özellikleri positioning, decisions ve heading haricinde (ki 10 civarındalar) müthiş bir durumda:

http://img339.imageshack.us/img339/1772/borre6rz.th.jpg (http://img339.imageshack.us/my.php?image=borre6rz.jpg)

ama Nigel De Jong'un yedeği olabiliyor sadece :)

koray_capello
19.Şubat.2006, 20:43
forvetler için pozisyon alma off the ball demek positioning sadece defans için geçerli

bencede...

koray_capello
19.Şubat.2006, 20:46

bunu bende ilk defa duyuyorum hiç böyle düşünmemiştim..

ee o zaman burdan şöyle bişeyde çıkarmı.teamwork özelliği düşük olan oyuncular bi anlamda daha iyidir.çünkü takım kötü giderken onlar kötü oynamayıp yinede iyi oynarlarmı!?!:confused::confused::confused:

oSa
19.Şubat.2006, 20:50
Natural Fitness hakikaten çok önemli bir özellik. bu da her futbolcuda olmazsa olmazlardan biri olmalı bence.

Benim pek dikkat etmediğim bir özellik açıkçası. Ancak yaptığım inceleme ile şu sonuca ulaştım: 5in altında olan oyuncular arasında Xavi, Barreto ve Ümit Karan en tanınmış kişilerken, filtreyi 10 altında olacak şekilde genişlettiğimizde Villa, Joaquin, De Rossi, Aimar, Luque, Evra, Del Horno, Chivu, Ronaldo, Tevez, Saviola, De Michelis, Del Piero, Scholes, Crespo gibi birçok kişi listeye ekleniyor. Yani 5 altında olmasın yeter diyebiliriz Natural Fitness için ;)

Stamina ve Natural Fitness'ı yüksek olan oyuncularınızı daha ağır antrenman programlarına koyabilirsiniz. Ayrıca söz konusu stamina ve natural fitness özellikleri düşük bir genç oyuncu ise çok sık maç yapmak onları aşırı derecede yoracağı için kendilerini geliştirmelerini engelleyecektir. Ayrıca kasları gelişme aşamasında olduğu için ciddi sakatlıklar da yaşayabilirler. Bu nedenle pek fazla riske edilmemeleri gerekir.

ertyq
20.Şubat.2006, 20:10

pace eklerim

eran
23.Şubat.2006, 04:20
Arkadaşım ellerine sağlık.Büyük emek vermişsin.Yararlı olacaktır elbet...

oSa
23.Şubat.2006, 04:40
teşekkür ederim, özellikle bir fikir alışverişi olduğunda daha da faydalı olacağını düşünüyorum. Herkes kendi yöntemlerini söylerse doğru-yanlış tartışabiliriz ;)