PDA

View Full Version : taktiğin çözülmesi

Coupet
20.Mayıs.2007, 20:23
Bende bir taktik yaptığımda veya olan bir taktiği uyguladığımda 3-4 maç çok güzel sonuçlar alıyorum fakat 3-4 maç sonunda kötü gidiş başlıyor. Örneğin siteden indirdiğim bir taktikle uefa kupasında Arsenal'i eledim fakat iki maç sonra küme düşmemeye oynayan takımlara yenilmeye başladım. Başka taktiğe geçtim uefa'da gruplardan başarılı olup çıktım hemen ardından yine küçük takımlara yenilmeye başladım. Artık uygulayacak taktik bulamaz oldum çünkü hemen hepsini denedim ama dediğim gibi en fazla 5 maç gittiler. Özellikle son birkaç yılımda bu olmaya başladı. Eskiden bir taktik en az 15-20 maç giderken şimdi 4-5 maç anca gidiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Forumda görüyorum aynı taktiği 2-3 yıl kullandım ve hep başarılı oldum diyenler var acaba sorun bende mi.

Bir de rakip takımlar taktiği çözdükten nekadar süre sonra o taktiği unutuyorlar. Yani çözülmüş bir taktiği nekadar süre sonra tekrar uygularsak tekrar başarı sağlarız.

BeeTLeJuiCe
20.Mayıs.2007, 20:27
Her yeni maça çıkarken taktiğinde takıma göre ufak değişiklikler yap. Geri ok ver, ilerio ok ver, tempoyu, genişliği, defanz çizgisini ufak tefek arttır yada azalt. Aynı taktikte oyuncuların yerlerini değiştir. MR'de oynayan admaı AMR'ye al, 2 MC ise DM'ye çek ileri ok ver bunun giib ufak tefek değişiklikler ile aynı taktik ile daha uzun süre oynayabilirsin. ;)

Her026
20.Mayıs.2007, 20:42
Kardeşim Arsenalle küme düşmeye oynayan ekip bir değil.Onlar tabiki daha defansif oynayacaklar.Rakibe göre değiştirmelisin taktiği.

Mr.CordiaL
20.Mayıs.2007, 22:25
Karşındaki takıma göre taktğini ayarlarsn daha başarılı olacaksındır. Taktiğinin bikaç varyasyonu olmalı .. ;;)

Coupet
21.Mayıs.2007, 02:38
Acaba rakip taktiği unutmuyor mu. Yani mesela 5 sene önce oynadığım taktikle yine oynayınca mı 4-5 maça çözülüyor. Çünkü uefa kupasında o başarıları alan takımın normalde hiç iddiası olmayan takımlara okadar kolay teslim olmaması lazım.

DisCo
21.Mayıs.2007, 02:45
2009 yılında bir taktik uyguladım. 2020 yılına kadar hep aynı taktikle oynadım. Mutlak arada yenildiğim zamanlar oluyordu. Ama galibiyet almada bir problem yaşamıyordum. Takımım Tottenham'dı ve haliyle İngiltere gibi zorlu bir ligde yer alıyordum. Eğer taktik artık takımla uyuşmuyorsa bence alınan oyuncular taktiğe uymuyordur. Buna dikkat ederseniz sorun kalkar.

33avci33
21.Mayıs.2007, 20:52
arada ufak tefek değişikliklere gitmek gerekio çnkü belli bi süreden sonra taktik işe yaramıo en zayıf takımlara karşı bile zorlanabiliosun

shamur1
21.Mayıs.2007, 22:04
Siteden o indirdiğin taktikle 3-5 maç iyi sonuçlar alabilirsin hatta 15-20 maçta çok iyi sonuçlar alabilirsin ama şuna baktınmı belkide o oynadığın 3-5 maçtaki takımların dizilişi senin taktiğinle başa çıkamayacak şekildedir ama diğer kaybettiğim dediğin maçlarda karşı takımın dizilişi senin o taktiğini yerle bir edebilir. Her taktiğin bir panzehiri vardır. Taktiğini komple değiştirmektense karşındaki rakibe göre 2-3 değişiklik yapman daha olumlu sonuç verir senin için. Denemediysen birde bunları dene.Ama ne olursa olsun rakibinin dizilişine iyi bak taktik kurgusunu iyice bi çöz bakalım.

fmhastasi
22.Mayıs.2007, 00:47
evet arkadaşların dediklerine katılıyorum.değişiklik yapmak çok önemli.örneğin ben 3 defans oynayan takımlara karşı klasik taktiğimi değiştirip 3 forvet koyarım ve forvetleri de kenara açarım.genelde hep galip geliyorum:)

Coupet
22.Mayıs.2007, 15:57
2009 yılında bir taktik uyguladım. 2020 yılına kadar hep aynı taktikle oynadım. Mutlak arada yenildiğim zamanlar oluyordu. Ama galibiyet almada bir problem yaşamıyordum. Takımım Tottenham'dı ve haliyle İngiltere gibi zorlu bir ligde yer alıyordum. Eğer taktik artık takımla uyuşmuyorsa bence alınan oyuncular taktiğe uymuyordur. Buna dikkat ederseniz sorun kalkar.

evet alınan oyuncular uymuyor galiba. çünkü ben taktiklerimi genelde düşük kapasiteli takımlar için oluşturmuştum. son iki senemde takımda bir yenilenmeye gittim ama yeni bir taktik de oluşturmadım.

serwan
23.Mayıs.2007, 00:04
çok sık taktik değiştirmek iyi değil bence.takım bi süre kötü gidebilir ama taktiğin oturduktan,oyuncular taktiğe alıştıktan sonra ortaya çıkıyor taktiğin işe yarayıp yaramadığı ki bu süre min. bi devre falan.ilk seneyi gözden çıkarabilirsin.ben 5. sezonu oynuyorum juventus'la.ilk sezonu yanlış hatırlamıyorsam kupasız kapadım.daha sonra 3 lig 2 şampiyonlar ligi 2 italya kupası 2 süper 2 de italya süper kupası aldım.taktikte ise çok küçük oynamalar dışında değişiklik yapmadım.

myeren
23.Mayıs.2007, 00:26
sen 5 gün üst üste aynı yemeği yiyomusun? Hayır dersin heralde aynı şey yani senin taktiğine göre rakip önlem alıyo ve 5 hafta sonunda senin takımda kime pres yapılacağını kime nası çalım atılacağını çözüyo maça göre taktik oynayacaksın birikincisi arsenal i elemen anormal bişey değil büyük klüp küçük klübü daima küçümser küme düşen takımlara yenilmenin sebebide daima son sıradaki takımlar çok istekli oynar

Universal
23.Mayıs.2007, 04:30
Fenerbahçe Takımı bugün Türkiye'de taktiği çözülmüş bir takım olarak oynuyorlardı ve çözüldüğü için zorlanıyorlardı. Bunun oyunda olması gayet normal. Sürekli aynı taktikleri uygularsan taktiğin tabii ki çözülür.

Taktiğinin çözülmemesini istiyorsan yapman gereken birkaç tip taktik hazırlaman. Bu taktikleri rakiplerine göre ayarlaman gerekiyor. Güçlü takımlar için ve güçsüz takımlar için böylece her maç farklı taktikler ile çıkacağın için taktiğin çözülmez.

Ben tek taktik kullacam diyorsan o zaman maçlar içinde taktiğinde ufak değişiklikler yaparak maçı lehine bitmesini sonuçlandırabilirsin. Birde taktiğinin çözülse bile kazanmak istiyorsan herhafta bir kaç oyuncu değiştirerek oynarsan maçları kazanabilirsin.

Bekq
23.Mayıs.2007, 06:22
Ben Kartalspor kariyerimde 4-3-1-2 taktiğiyle tüm sezon oynadım.Play-offlara kaldım.Elendim ama neyse.:D
2.Sezondayım yeni transferlerim var ve hala aynı taktik 4-3-1-2 :D.Adamlar hala çözemedi beni.:D

Coupet
23.Mayıs.2007, 06:51
Taktiklere göre yeni oyuncular transfer ettim ve ben de iyi gidiyorum şu an.

jay-jay
24.Mayıs.2007, 18:25
ben 1.5 sezondur aynı taktigi kullanıorm çözselerde chelsea gibi bi takm bile benm taktiğimle oynasada oyuncuların iyiyse kimse başarının önüne gecemiyor tabi maç içinde ufak tefek şeytani taktik değişimleri şart oda senın menajerlik meziyetine kalmışş :)

aliCHaN_FM
29.Mayıs.2007, 02:49
aynı taktik herzamn işe yaramıyoo arasıra değişiklik yapmak iyi oluyoo

narakan1969
30.Mayıs.2007, 06:04
Birde oynamak isteyen oyuncuları da oynat aç oluyorlar bence iyi oynayabiliyorlar arada kes yani bankoları.