PDA

View Full Version : Koray Düşova'nın Katenaçyo'su

Koray Düşova
24.Şubat.2006, 17:38
Kendi kullandığım ve büyük randıman aldığım taktiğimi Turksportal'cılar ile paylaşmak istedim.Klasik italyan stili dediğimiz futbol tarzını ben menajerliğini yaptığım klübe uyguladım ve 3 sezonda bu taktikle çok iyi verim aldığımı söyleyebilirim...
Kariyer yaptığım için İtalya Seria B'den Catanzaro'yu 1,5 sezonda Seria A'ya çıkardım ve 1,5 sezondur da Seria A'ya altyapının sağlam oluşu ve 2-3 transfer edilen oyuncular ile demir attım.
http://www.turksportal.net/tsi/v2/image/Download/5-3-2_catenaccio_dizilis.jpg

Taktiğimin adını neden Katenaçyo(Catenaccio) koydum? Çünkü bu stil İtalyan ekolu dediğimiz futbol anlayışının temel yapıtaşlarını taşır.Katenaçyo'nun mucidi aslında Helenio Herrera'dır,Herrera bu sistemle İnter'i başarıdan başarıya koşturmuş, onun bu sistemi de İtalyanlar'ın vazgeçilmez oyun anlayışı ve tarzı olmuştur.İtalyan ekolu dediğimiz futbol anlayışının büyük bir parçası Katenaçyo sistemidir.
Ben bu taktikten yola çıkarak takımıma bu sistemi oturttum ve takım anlayışı sayesinde çok iyi altyapı randımanı aldım.Bu sistemle 1,5 sezonda sadece 2 transfer ile Seria B'de düşmemeye oynayan bir klübü Seria A'ya çıkarttım.
Taktik'te 3'lü defansın önünde(defans adam adama markaj yapmalı) 2 DMC,sağ ve solda birer DML ve DMR, göbekte bir AMC ve ilerde tek santraforun arkasında bir AMC veya çift santraforlu bir sistem uygulatabiliyorsunuz.Evinizde oynadığını maçlarda Doğrudan paslarlar topu geniş alana yayarak az derecede hücum oynar ve belli dakikalarda pres uygulatırsanız kazanmaya başlarsınız.Deplasmanda ise defansif anlayış ,geniş alana top yayma ve hızlı bir tempo ile doğrudan paslarla sadece atak oyuncularla hücum ederseniz çok zor kaybedersiniz.Bu sistemden iyi verim alabilmek için çok iyi kontra yapan orta saha ve çok iyi markaj yapan 3 defansa ihtiyacınız olacak.
2. Liglerden veya alt sıralara oynayan bir klüp aldığınızda oldukça işinize yarayacağını düşündüğüm bir taktik..

Yorumlar:

Gönderen::UĞUR ÖZÇAKIR ([email protected]) Tarih:01 Şubat 2006 - 08:34:31Yorum:özür dilerim koray cım. dün akşam oyunumda bir takım daha aldım ve senin taktiğini denedim ve 9 maçta hiç golyemeden 24 puan topladım. TEŞEKKÜRLER

Gönderen::prof Tarih:01 Şubat 2006 - 07:54:39Verdiği Puan::http://www.turksportal.net/tsi/v2/image/star/6stars.gifYorum:taktik iyide ben bu doğrudan pas olayına takıldım bana pek uymuyo kısa pası tercih ederim

Gönderen::uğur özçakır ([email protected]) Tarih:31 Ocak 2006 - 17:57:02Verdiği Puan::http://www.turksportal.net/tsi/v2/image/star/7stars.gifYorum:idare eder.ancak bu taktikle 3-4 sene boyunca şampiyonluğa aday olamazsın

Gönderen::Ferdi Erdoğan ([email protected]) Tarih:24 Ocak 2006 - 21:39:36Verdiği Puan::http://www.turksportal.net/tsi/v2/image/star/10stars.gifYorum:mantıklı gözüken bir taktik,sakatlıkların fazlalaştığı zamanlarda denenebilir...

Gönderen::Muhammet Karameşe ([email protected]) Tarih:24 Ocak 2006 - 21:06:32Verdiği Puan::http://www.turksportal.net/tsi/v2/image/star/5stars.gifYorum:Arkadaşlar bu taktiği deneyen var mı ben deneyemiyorum çok uyumlu bir taktik var elimde onun İçin...

http://www.turksportal.net/tsi/v2/cm/taktik/?tsi=indir&id=28344 (http://www.turksportal.net/tsi/v2/cm/taktik/?tsi=indir&id=28344)

Stam
24.Şubat.2006, 17:41
güzel bi taktiğe benziyo en kısa zamanda deneyeceğim...

hezzo
24.Şubat.2006, 17:49
3 lu defans pek sevmem ama bunun iyi olduguna eminim:)

Koray Düşova
24.Şubat.2006, 17:57
Dediğim gibi bu taktiği şampiyonluğa oynadığınız takımlarda değil orta sıra ve düşmemeye oynayan takımlarda denemelisiniz.Yoksa büyük bir takımla oynarken neden defansif bir stile ihtiyaç duyulsun ki ..

Çekindiğiniz deplasman maçlarında eğer oyuncularınız 5-3-2 ve 5-4-1'e alışık ise ve daha önce bu sistemle oynamşlar ise bu sistemi o maç içinde uygulayabilirsiniz..

kaiserkaan
25.Şubat.2006, 20:34
fena bi taktiğe benzemiyor fakat 3 lü savunma nedeniyle kanat adamları ilerde yakalandımı kanat lardan cok atak yenir gibi geliyo bana.Ben takımımda 4/2/3/1 oynatıyorum yani biraz defansa önem veren bi sistemle ama yinede denemeye deger diye düşünüyorum

Eray Dengiz
25.Şubat.2006, 22:11
Eline sağlık, Galatasaray takımı üzerinde deniyeceğim.. Umarım iyi bir netice alırım..
Teşekkürler

mesutbaba
26.Şubat.2006, 17:15
bende deniycem roma da verim alabilir heralde?

Koray Düşova
01.Mart.2006, 16:21
Roma 3 lü defans oynayan bir ekip olduğu için tutacağına inanıyorum yeterki taktiğin istediklerini karşılayın...

Koray Düşova
09.Mart.2006, 17:12
Server'da ki sorun düzelmiştir,taktik downloada açıktır...

eytanfb
09.Mart.2006, 22:46
3 lü defans bence sakat asla güvenemiyorum. gerçi bu taktikle kanttan gelecek ataklara önlem var ama çok yan top golü yediğim için güvenemiyorum ama yine de iyi bir taktiğe benziyor.teşekkürler....

barman
24.Mart.2006, 21:37
kusura bakma ama bu taktiğin dizilişi pek işe yaramaz gibi gözüküyo.ama denicem deneğince fikrimi açıklarım.ama ben 3lü defans beni endişelendiriyor.contra ataktan gol yeme şansı yüksek oluyor.

gorkemyilmazkarasu
24.Mart.2006, 23:36
valla taktik güzel gibi de sağlam dml-dmr bulmak lazım bu taktiğe yoksa kanattan çok atak yeriz diye düşünüyorum

Koray Düşova
25.Mart.2006, 12:11
kusura bakma ama bu taktiğin dizilişi pek işe yaramaz gibi gözüküyo.ama denicem deneğince fikrimi açıklarım.ama ben 3lü defans beni endişelendiriyor.contra ataktan gol yeme şansı yüksek oluyor.

Kontra ataktan gol yememen için ön liberolardan birini ve defansa bir son adamını ileriye bırakmaman gerekiyor,gerek duran toplarda gerekse senin ataklarında, 2 ön libero ve 3 defansla kontra yemek biraz zor ama kanatlardan zaafı var bu taktiğin,bu sebeple kanatlar çok sağlam olmalılar,hücumü genelde orta sağada ki pas özellikleri yüksek oyuncular organize ediyor kanatlar sadece taşıyıcı,
forvet(leriniz) çok iyi bitirici olamalı aksi taktirde gol sıkıntısı kaçınılmaz olur,genelde ara paslarla gol bulacağı için kaleci ile karşı karşıya çok kalacaktır ona göre seçim yapmalısınız...

Koray Düşova
25.Mart.2006, 12:13
valla taktik güzel gibi de sağlam dml-dmr bulmak lazım bu taktiğe yoksa kanattan çok atak yeriz diye düşünüyorum

Yediğim gollerin çoğu kontra ataktan ,kanattan gelen yan toplardan ve defansın bireysel hatalarındandı.Bakın herkese önermiyorum bu taktiği,kadronzuda ki mevkiilere iyi bakın bu taktik şablona oturacak özellikleri taşıyorsa uygulamanızda fayda var yoksa sistem uymayabilir...

PhotoGrapher
23.Nisan.2006, 20:27
Önemli deplasman maclarinda gercekten cok isime yaradi;)

kemalken
23.Nisan.2006, 20:44
ankarasporda işe yarar umarım teşekkürler

theorginalsin
24.Nisan.2006, 17:25
arkadaşlar nsl resim koyuyosunuz ya ben nie koyaamıyom!ayrıca konuya gelelim süper bi taktik gibi

Koray Düşova
14.Mayıs.2006, 11:50
Önemli deplasman maclarinda gercekten cok isime yaradi;)

Tam bir dış saha taktiği,rakibi üstüne çekip ani ataklarla vurabiliyor...

Burak Duran
14.Mayıs.2006, 11:53
bunu süper lige çıktığım kocaeli yle denedim
ligde şu an 3. yüm :D

Koray Düşova
14.Mayıs.2006, 14:15
İşe yaradığına sevindim..