PDA

View Full Version : Gerçek futbol arenasında istenmeyen yok, FM de isteyen yok!!

OMANA
12.Haziran.2007, 21:23
Arkadaşlar, FM yi bulunduğu alanda bir numara yapan hususlardan en önemlilerinden biride günümüz modern futbolunun oyun içerisine olabildiğince maximum düzeyde yansıtılabilmesinden kaynaklanıyor.

Gerek oyuncuların potansilyeli gerek taktik çözümlemeler ve varyasyonlar gerek diğer bir çok husus bakımından, hepsi modern futbolun gelişim ve değişimlerini oyunun içinde barındırarak hersene karşımıza çıkarmaya çalışıyor FM

ancak bir noktada gerçek futbol arenasından bir kopuş, bir eksiklik görüyorum (bilmem arkadaşlar bana katılacakmı) ..oda şu:

Gerçek futbolda belli bir standardın üstündeki takımların oyuncuları illaki iyi veya kötü bir taliplisi bir isteyeni oluyor..Brinici ligde top koşturan bir futbolcunun bulunduğu ligdeki takımlar veya ez azından bir alt ligden bir taliplisinin çıkmaması çok ender görülebilecek bir olay..zaten hiç bir takımda yer bulamayacak kadar kötü ise o halde o futbolcunun o takımda ne işi var...

aşağıda bir gazete haberi sunacağım size..bu haber fenerbahçe ve onun oyuncuları ile ilgili ..ama konumuza uygun olması açısından seçtim..hemen belirteyim ki bu haber sadece bir örnek ben sadece fenerbahçe değil özellikle Beşiktaş Galatasaray Trabzonspor ve diğer bir çok takımımız içinde aynı şeyleri düşünüyorum. reklam yasağından dolayı gazetenin ismİni vermiyorum.

haber şöyle:

"İstenmeyen neredeyse yok
Şanslılar, çünkü böylesine kulübü için 24 saat didinen ve büyük hedefler peşinde koşan bir başkanları var. Kulüp kurumsallaşmış, dev bir şirket haline gelmiş ve her geçen gün daha da gelişmekte. Şanssızlar, çünkü büyük hedefleri olan başkanları daha kapıyı baştan kapatıyor gelen tekliflere, “Bizde satılık futbolcu yok. Ancak gitmek isteyenlere izin verebiliriz” diyerek. Roberto Carlos’a Chelsea, Alex’e İnter ve Marsilya, Edu ile Lugano’ya dünyanın her yanından kulüpler göz kırpıyor.
İç piyasa da hareketli
Kezman Zenith ve Spartak Moskova; Deivid Sporting Lizbon; Aurelio Valencia, Real Betis ve Mallorca’dan teklif aldı. Yabancılardan sadece sakat olan Appiah ile Maldonado için kulübün kapısı çalınmadı. Ya yerliler... Onlar da iç piyasada büyük rağbet görüyor. İlhan’a Bursa, Ali’ye Eskişehir ve Ankara, Kazım’a Aston Villa, Can’a Eskişehir ve Kocaeli, Gürhan’a Sivas ve Antalya, Kemal’e Gaziantep ve Denizli, Kerim’e de İstanbul Belediye talip."

haberden görüldüğü üzere fenerbahçenin as takımıı veya yedek takım oyuncularından hemen hepsine talipliler çıkmış durumda neredeyse istenmeyen yok...Tabi gazetelerin her haberine hemen itibar etmemek lazım ama unutulmamasıda lazımki bu kadar önemli seviyedeki takımlarında oyuncularına gerçekte taliplisi olması çok doğal...

aynısı Galatasaray Beşiktaş Trabzon ve diğer bi çok takım oyuncusu içinde geçerli...

ayrıca mevzu sadece talipli olması değil aynı zamanda az veya çok bir miktar paranın teklif edilmeside gerekir..

ama FM de oyuncu satmak adeta oldu bir ızdırap..bir çok takım oyuncusuna ya talipli çıkmıyor..Ya çıkan talipli teklif vermiyor..yada üç kuruşa kapatmak istiyor..Yani insan bazen çıldırası geliyor.. 5 milyon euroluk oyuncuyu tbedavayaeklif ediyorsunuz isteyen yok..

mevzuu anlaşıldı ise uzatmanın anlamı yok...şimdi sorularım şunlar..

1- aynı sıkıtıları sizlerde yaşıyor ve benim gibi saç baş yolduğunuz oluyormu..

2- Bu duruma karşı aldığınız önlem veya yapabilecekleriniz neler.

3- (bu sorum şeflere) oyunun türkiye araştırması gurubunun bu sıkıntıya karşı yapabileceği bir husus varmı..yani bu tamamen oyun yapımcılarından mı kaynaklanıyor yoksa araştırma ekibimiz takımlarımızdaki oyunculara gerçek futboldaki gibi talipli çıkması hususunu ayarlayabilirlermi. en azından bu sıkıntı ilgili yerlere aktırılıp önümüzdeki serilerde düzeltme sağlanaması için çaba harcanması mümkünmü...

ilgilenip görüş verenlere teşekkür ediyorum...

Lucas Neill
12.Haziran.2007, 21:31
Aynen ya Gs'den oyuncu satmaya çalışıyorum mesela Necati'yi ne anadolu kulüpleri istiyor ne de alt liglerden takımlar ilgileniyor...Bu gerçekten insanı sinir ediyor.Sadece Türkiye liginde olmadı bu bende Voronin'i satmaya çalışıyorum hiçbir takım ilgilenmiyor...İnş ilerleyen serilerde düzeltilir...

dberksu
12.Haziran.2007, 21:38
galiba bu oyunda takımdaki herkezi satıp takımı full'den yenilemeyelim diye yapılmış.Ama biraz aşırıya kaçmışlar.Yani oyuncuyu bir taliblisi olduğunda ona satmak gerekiyor.

Trabzonspor
12.Haziran.2007, 22:16
ewet burda bende sıze katılıyorum mesela az once balckburnde profılı ıyı olan adamı satma ıstıyorum hatta yarı fıyatına verıom hatta dahada asa verıom kımse almıo.ama satmak ıstemedıgım adama 1 teklıf gelıo reddeıom sankı arkadas gelın alın dıomusum gıbı 10 kulup gelıp teklıf yapıo sora oyuncu uzuluo bu sevılladada basıma geldı cok bununcoumunu bulamadık hala :Dkone gıbı adamı 12 m euro bedelı 5 ma vırakıom kımse yanasmıo bıle

Xipe Totec
12.Haziran.2007, 22:39
bildiğim kadarıyla oyundaki bir sorun.. sadece bizim ligimizde değil diğer liglerde de böyle sıkıntılar var..

benimde en çok dert ettiğim krize girdiğim konu hasan şaş necati... kiralamak için bile onca talihlisi çıkan necatiyi ne satabiliyoruz ne kiralık gönderemiyoruz.. bedavaya gözükapalı her takımın alabileceği bi hasan şaş ı satamıyoruz..

mustafayasar
12.Haziran.2007, 22:53
ya arda turan ın nasıl talibi çıkmaz ya. bırakın onun benim arkadaşım Bjk saveinde boboyu satamadı:D

Aykan19o3
13.Haziran.2007, 00:48
Gerçekten çok sinir bozucu bir olay en azından oyunun başında seçenek olsa Transfer zorluğu diye kolay olursa oyuncu satmak falan kolay olsa güzel olur :)

QaaN-07
13.Haziran.2007, 00:49
2007'de de Deivid satılamıyordu.
0 YTL önersen yine alan olmuyordu
Bu sene de pek farklı değil ama ...

DisCo
13.Haziran.2007, 03:43
Arkadaşlar oyunda içerisinde istediğini al istediğini sat mantığı olsaydı daha çekilmez olurdu. Tabi sizlerin ne demek istediğini anlıyorum. Ama şunu gözardı ediyorsunuz. Oyuncuyu transfer listesine koyduğunuzda mutlaka istediğiniz rakam satıyorsunuz. Belki herkes değil ama çoğu arkadaşımız oyuncuyu sürekli önererek satılacağı varsada bunun önüne geçiyor.

yunusgs
13.Haziran.2007, 03:43
Evet FM serilerinde düzelmeyen bir problem oyuncu satamamak.Umarım 2009 da düzelir.

krapinovic
13.Haziran.2007, 04:50
Satılığa konan oyuncu, eğer halihazırda yüksek bir maaş alıyorsa, o maaşı ödeyemeyecek hiçbir takım ona teklif götürmez... siz "beleş" deseniz bile, sizde aldığı maaş, önerdiğiniz takımın maaş ortalamasının çok üzerindeyse teklif bile yapmazlar...

Ayrıca oyunun temel mantığı "reputation" üzerinden yürüyor... "rep" puanı yüksek olan bir oyuncu, "rep"i düşük takıma gitmek istemediği gibi; "rep"i düşük bir takım da, kendi puanının çok üzerinde bir futbolcuya "beleş" bile olsa teklif götürmüyor...

Konuya bir de bu açıdan bakmalısınız...

knsyr
13.Haziran.2007, 04:54
işde gerçek hayatta oyuncu gözden düştüğü zaman rep puanı düşk takıma qidebilio ama fmde kalitemi bozmam dio varmı böle bişey ?

cemir05
14.Haziran.2007, 05:19
arkadasşlar mesela Real Madrid Baptista'yı 1-2 milyon paound'a öneriyordu ilgilenen takımlara. halbuki teklif yapsan en az 40 milyon'a alırıdın adamı. bu garipliğe oyunun takımları da uymuş gibime geliyor

ToRoSKaPLaNı
14.Haziran.2007, 08:07
fm modifier kullanıyorum ben eğer kontenjan açmam gerekiyor ve oyuncuyu kimse almıyorsa sözleşmesini modifier dan bitiriyorum biliyorum hileye giriyor ama çare yok :D

EL-Hadji
14.Haziran.2007, 08:09
Bence oyunun bir hatası bu. Araştırma ekibi olarak bizim yapabilecek bir şeyimizin oolduğunu sanmıyorum. Ancak kulüp repleri birbirine çok yaklaştırılabilir ama bu da gerçeği yansıtmaz. Bu yüzden böyle bir seçenek düşünülemez bile. Ama şefler de bir değerlendirsin benim bilmediğim bir şeyi veya düşünemediğim bir şeyi onlar bilebilir veya düşünebilirler. Bunun haricinde oyun matematik üzerine kurulu olduğuı için hayatta bazen mateametik tutmuyor. Mesela oyuncu bir takım giderken onun repini düşünmediği oluyor. Çünkü rep diye bişi yok en azından sayısal olara yok gerçek yaaşamda. Oyunda repler daha statik gerçektekine göre normal olarak. Ama kafa yorulmalı ne yapılabilir..

OMANA
14.Haziran.2007, 21:26
Bence oyunun bir hatası bu. Araştırma ekibi olarak bizim yapabilecek bir şeyimizin oolduğunu sanmıyorum. Ancak kulüp repleri birbirine çok yaklaştırılabilir ama bu da gerçeği yansıtmaz. Bu yüzden böyle bir seçenek düşünülemez bile. Ama şefler de bir değerlendirsin benim bilmediğim bir şeyi veya düşünemediğim bir şeyi onlar bilebilir veya düşünebilirler. Bunun haricinde oyun matematik üzerine kurulu olduğuı için hayatta bazen mateametik tutmuyor. Mesela oyuncu bir takım giderken onun repini düşünmediği oluyor. Çünkü rep diye bişi yok en azından sayısal olara yok gerçek yaaşamda. Oyunda repler daha statik gerçektekine göre normal olarak. Ama kafa yorulmalı ne yapılabilir..

el -hadji kardeş sende biliiyorsun gerçek hayatta ki raputation demek PARA demek...iyi para verirsen takımına gelmeyecek oyuncu sayısı çok az.. (tabi hepsi gelir demiyorum)

yani aslında FM de şöyle bir yola gidilebilir...eğer bir oyuncuyu isteyen takım ile oyuncunun bulunduğu seviye arasında dağlar kadar fark yoksa (mesela benim tepecikle fabregasa falan teklif etmiyosan) oyuncu gelmiyorum diye bir cevap vereceğine ..çok para istesin..

mesela Fabregas fenere gelmiyorum diyeceğine yıllık 12 milyon eoru istesin....

bu bile gerçeğe daha yakın olur çünkü aslında gerçek fubolda para az buz değil çok belirleyici...

ayrıca bizim takımların Rap punaımı çok düşüktü nedir anlamıyorum mesela

uğur yıldırımı bilirsiniz..

önceki sürümlerde bu çocuk oyunun ilk açılışında fenere gelmeye bile naz yapıyordu...

bir baktık Gaziantep almış...
...

hatırla

GeNç KaRTaL
14.Haziran.2007, 21:31
Satılığa konan oyuncu, eğer halihazırda yüksek bir maaş alıyorsa, o maaşı ödeyemeyecek hiçbir takım ona teklif götürmez... siz "beleş" deseniz bile, sizde aldığı maaş, önerdiğiniz takımın maaş ortalamasının çok üzerindeyse teklif bile yapmazlar...

Ayrıca oyunun temel mantığı "reputation" üzerinden yürüyor... "rep" puanı yüksek olan bir oyuncu, "rep"i düşük takıma gitmek istemediği gibi; "rep"i düşük bir takım da, kendi puanının çok üzerinde bir futbolcuya "beleş" bile olsa teklif götürmüyor...

Konuya bir de bu açıdan bakmalısınız...

Doğru bir bakış açısı ama bonservis bedeli istenmeyen bir oyuncuyu,maaşını karşılayabileceği,rep puanlarının yettiği takımlarında hiç talip olmaması saçmalık bence.Tamam bazılarının ihtiyacı yoktur ama hiçbirininde ihtiyacı olmaz mı?

ms1907
16.Haziran.2007, 18:29
gerçekten böyle. En kötü ihtimal istemediğiniz bi oyuncuyu ülkesine yollayabilirsiniz illa ki isteyen çıkar. Ama Fm'de bu durum gerçekten vahim oluyor...