PDA

View Full Version : Müslüman dünyanın gururu!

anilton
24.Haziran.2007, 02:38
Arkadaşlar Haşmet Babaoğlu'nun yazısını okudum ve çok hoşuma gitti,ayrıca çok duygulandım.Gerçekten ilginç ve güzel bir yazı,sizinle paylaşayım dedim...

Üç maçta yaklaşık 400 dakika oynayıp sadece 9 dakikalık bir galibiyet serisiyle yarı finaldeyiz.
Bir gürültüdür gidiyor.
Kimisi “pes etmeyenlerin zaferi” diyor. Ama neden pes etmediğimizi anlatamıyor...
Kimisi “ne denirse densin, ballıyız” diyor. Ama bu kadar “bal”ın da tesadüfi olamayacağı noktasını sorgulamaya yanaşmıyor...
Kimisi işi derininden tutmak için değil, sırf kendi tahminleri boşa çıktığı için zevzekliğe vuran bir üslupla “okunmuş çocuklar” diye tarif ediyor bizimkileri...
İşi Fatih Terim’in karakter analizine ve “hangimiz Terim’den daha çok nefret ediyoruz” yarışmasına döken medyacılar var.
Olup bitenleri oturup uslu uslu, pür futbol mantığıyla anlatmaya çalışanlara gelince, Milli Takım değil ama onlar çoktan pes etti! “Futbol bu! Futbolu bunun için seviyoruz” deyip geçiyorlar.
Doğrusu ben de en azından şu an için bu “sakat top”lara girmeyi hiç düşünmüyorum.
Bugün başka bir şey anlatmak istiyorum.
Milli Takımımız’ın sadece ve basitçe futbol oynamadığını, aslında bambaşka bir “kavga” verdiğini anlatmak...
İşin ilginç yanı, bu gerçeği futbolcularımız biliyor, daha doğrusu bunu hissederek oynuyorlar da futbol yorumcularımızın bu taraklarda hiç bezi olmadığı için onlar “anlayamıyor!”
Anlamak için Hamburg’tan Gazze’ye; Üsküp’ten Tebriz’e çok geniş bir coğrafya’da dolaşmak gerek!

Geçen akşam 22. Dönem Sakarya Milletvekili, Sınır Tanımayan Hekimler örgütü üyesi Dr. Süleyman Gündüz’le karşılaştım.
Sohbet ederken gözleri yaşardı ve sonra açıkladı: “Çek Cumhuriyeti maçı sırasında Gazze’deydim, orada seyrettim.”
Bir süredir yedeklerini de askere çağıran İsrail ordusu Gazze’yi kuşatma altında tutuyor. On binlerce Filistinli mülteci çok zor koşullar altında; yiyecek, içecek, elektrik, su ve ilaç sıkıntısı yaşıyor.
Bizim maç başlarken bütün Gazze sokaklarını gezmiş Dr. Gündüz.
Herkesin evlerine çekildiğini, bizim maç için ekran başında toplandıklarını görmüş. Kazanmamız için bir ağızdan dualar ediliyormuş; heyecan inanılmaz yüksekmiş.
İki gol yiyip mağlup duruma düştüğümüzde Arap spiker şiirsel bir dille “tarih boyunca bu aslanların ne mağlubiyetleri aşıp başları dimdik çıktıklarını gördük, bu çocuklar döndürecek maçı” diyormuş. Ardından da ekran başındakileri tek yürek olmaya çağırmış: “haydi, Allah Türklerin ayağına kuvvet versin diye dua edelim!”
“Nihat’ın galibiyet golünden sonra bütün Gazze’nin nasıl sevinç seline dönüştüğünü görseydiniz, Türkiye’nin maçlarının oralarda sadece futbol olarak algılanmadığını hemen anlardınız” diye anlattı Dr. Gündüz.
Daha ilginci de şu...
Dr. Gündüz ve arkadaşları İsrail tarafına geçerken sınır kapısındaki İsrailli komutan da tezahürat yapmış: “Bravo Türklere, biz bu turnuvada milli takımınızı destekliyoruz”

Hırvatistan maçı sırasında Ülke TV’de Meksika Sınırı programı vardı.
Böyle bir maç oynanırken akıllı, uslu bir kültürel-düşünsel sohbet programını sürdürmek ne zordur, yaşayan bilir.
Sevgili İsmail, Selahattin ve Tarık da çok zorlanıyordu; hep “ah şu canlı yayın olmasaydı da, maça baksaydık” havasındaydılar.
Nihayet maç bitince Saraybosna ve Üsküp’deki arkadaşlarına bağlandılar.
Ama konuşmak ne mümkün!
Hem Saraybosna’da hem de Üsküp’de yer yerinden oynuyordu, telefondaki konuşmaları anlamak imkânsızdı. Galibiyetimizin sevinciyle Bosna ve Makedonya sokaklarına dökülen coşkulu kalabalıkların gürültüsü her şeyin önüne geçmişti.

Milli Takım kazandığında tarihsel-kültürel izlerimizin varlığını sürdürdüğü bütün coğrafyalarda bir başka rüzgâr esmeye başlıyor!
Bu galibiyetlerin futbol dışında bir “ruh”u var.
Bunu da bilelim artık.
Bu galibiyetler “çevre”ye itilip horlananların kibirli “merkez”e vurduğu darbeler olarak algılanıyor o coğrafyalarda.
Avrupa Şampiyonası’nda pes etmeyen Türk Millli Takımı, dünya coğrafyasında pes etmeye zorlanan ama direnen Müslümanların sesi artık...
Bundan hakikatten hoşlanmayanlar olabilir.
Bunun lafının edilmesini spor kültürüne ve siyasi kabullerine ters bulanlar olabilir.
Ama hakikat, hakikattir.

Haşmet Babaoğlu

PesimiSTyLa
24.Haziran.2007, 02:58
Gercekten öyle, bazıları kabul etmese de hakikat bu !

Yazıyı okurken tüylerim diken diken oldu, gözlerim doldu.

Tüm Müslüman ülkelerin duaları bizimle. Hırvatistan macında Semih in golünü Dayımla birlikte arap spiikerin anlatışı ile izledik. Dayım Arapca biliyor. Etrak-ı Azizi : Büyük , Ulu Türk Milleti diye haykırıyordu adam.

İnşAllah Finale de çıkacağız...

GeNç KaRTaL
24.Haziran.2007, 03:30
Milli takımımızın elde ettiği başarıların sadece başarıdan ibaret olmadığını anlatan güzel bir yazı.Benimde hoşuma gitti.Milli takımımızın aldığı galibiyetler hem millet olarak birbirimize bağlılığımızın bir kez daha ortaya çıkmasını sağlıyor,hemde bizim gücümüzü unutan dış mihraklara tekrardan hatırlatıyor..İnşallah dualarımızında yardımıyla Allah'ın izniyle finale çıkacağız,kupayı alacağız..:)

BlackEagle19o3
24.Haziran.2007, 03:38
Gerçekten çok anlamlı bir yazı , bu galibiyet sadece Türkiye'de kutlanmadı ; Batı Trakya'da , Balkanlarda ,Kafkaslarda ,Orta Asyada , Arap Yarımadasında herkesi sevindirdik.Türk - İslam aleminin gururu olduk...:)

King_91
24.Haziran.2007, 03:51
Okurken müthiş duygulandım gözlerim doldu bunca sakata rağmen inşAllah kazanıp finale çıkacağız

hp-fm-gs
24.Haziran.2007, 04:00
Tüm müslüman dünyası için oynuyoruz. Bizimkisi sadece futbol değil !

Sn. Babaoğlu çok güzel anlatmış, harika örnekler vermiş. Tebrikler.

Del Piero_10
24.Haziran.2007, 04:02
Hırvatistan maçı boyunca Filistin'den Bosna'ya,Azerbaycan'dan Irak'a kadar herkesin bizim için dua ettiği hep aklımdaydı.Onları sevindirmek büyük bir gurur ve mutluluk.

Aykan19o3
24.Haziran.2007, 18:49
Müslüman dünyasını sevindirmek büyük bir mutluluk.

TR.CaPTaiN
24.Haziran.2007, 20:39
İki gol yiyip mağlup duruma düştüğümüzde Arap spiker şiirsel bir dille “tarih boyunca bu aslanların ne mağlubiyetleri aşıp başları dimdik çıktıklarını gördük, bu çocuklar döndürecek maçı” diyormuş. Ardından da ekran başındakileri tek yürek olmaya çağırmış: “haydi, Allah Türklerin ayağına kuvvet versin diye dua edelim!”

Uğur Boral'ın Hırvatistan maçında penaltılara geçildiğinde okuduğu dualar,Semih'in penaltıyı atmaya giderken ettiği dualar, kazandığımızda İmparator'un ellerini yukarı açıp göğe bakması, Tuncay'ın çek maçında kaleye geçtiğinde ellerini göğe açması ve tabi ki milyonlarca insanın duası.. Bu turnuva sıradan bir turnuva değil. İnanıyoruz getirecekler o kupayı.

Defuser
25.Haziran.2007, 01:25
Bosna'da dayak yiyen kardeşlerimizi gördükten sonra, gözlerimden yaşlar süzülmedi dersem yalan olur. Atalarımızın mirası, 600 yıllık sevgi, hoşgörü ve adaletin mirası bu işte, tüm dünya halklarının sevgisi. Bizim sevincimize ortak olmaları...

Biz hala Batı'ya yaranmaya çalışalım, Doğu'nun samimiliğine, ışıltısına kör kalalım.

fmsmyrna
25.Haziran.2007, 01:52
Allah'a şükür ki takımımız bu kadar milletin güvenini boşa çıkarmadı

canavar20
25.Haziran.2007, 04:06
Yazıyı okumaya başlamadan önce hiç bu kadar duygulanacağımı düşünmemiştim , okuduktan sonra duygulanmamak elde değil. ALLAH yardımcımız olsun.:=)

Revolution
25.Haziran.2007, 04:10
benim dayım da kuveyt'te thy müdürü.. orada maçı izlerken gol olunca refleks olarak zıplamış ama tam etrafına baktığında bir bakmış ki araplar masaların üstünde ondan daha çok seviniyor..demiş sizi neden bu kadar sevindiriyor ki demiş..adam kısaca "din dostuyuz..tabii ki de size ağlayıp sizle güleceğiz" demiş..gerçekten de türk milli takımın arkasında çok büyük bir güç var..

guarin14
25.Haziran.2007, 04:11
bir tv programında bir yorumcu şöyle demişti;

Hırvatlar kazansaydı sadece 7 milyon kişi sevinecekti fakat,biz kazandık 70 milyon+yemenden sibiryaya,sibiryadan g.kore sınırlarına kdar olan türk dünyası sevindi.

Bu söz hoşuma gitmişti

El Barto
25.Haziran.2007, 04:43
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur onu bilirim ben gerisi yalan bence. ;)

mgokalparslan
25.Haziran.2007, 05:33
bir tv programında bir yorumcu şöyle demişti;

Hırvatlar kazansaydı sadece 7 milyon kişi sevinecekti fakat,biz kazandık 70 milyon+yemenden sibiryaya,sibiryadan g.kore sınırlarına kdar olan türk dünyası sevindi.

Bu söz hoşuma gitmişti

eğer hırvatlar kazansaydı yenilen biz olduğumuz için
hırvatlar + diğer avrupa devletleri + saydığın türk dünyası dışında kalan herkes seviniyor olacaktı.

Universal
25.Haziran.2007, 06:05
Sergen Yalçın'ın Vatan Gazetesin'e söylediği bir söz var, bu işler dua ile olsaydı Suudii Arabistan Dünya Şampiyonu olurdu.

İş Müslümanlıkta değil, insanlıkda... İnsanlar artık Almanya, İngiltere, Fransa'nın Dünya'ya egemen olmasından bıktılar ve yüzyıllardır bizi yıpratmaya çalışanlara karşı geldiğimiz için destekliyorlar. Bu gün Tunus bizi destekliyorsa, bizi sevdiklerinden veya Atatürk'ün İnkilaplarını örnek aldıklarından değil, Fransa İşlgalinden kurtulmanın tek yolu Atatürk İnkilaplarını öğrendikleri içindi.

TR.CaPTaiN
25.Haziran.2007, 06:06
Sergen Yalçın'ın Vatan Gazetesin'e söylediği bir söz var, bu işler dua ile olsaydı Suudii Arabistan Dünya Şampiyonu olurdu.

Sergen Yalçın biraz okusaydı duanın ırkla alakası olmadığını öğrenirdi.

PesimiSTyLa
25.Haziran.2007, 06:12
sergen artık şaşırmış iyice. yazılarıyla sansasyn yaratıp gündeme gelme peşinde. Servet içinde sakat sakat oynadığına inanmıyorum demişti ;) parası bitti sanırım ..

Defuser
25.Haziran.2007, 06:21
Bu gün Tunus bizi destekliyorsa, bizi sevdiklerinden veya Atatürk'ün İnkilaplarını örnek aldıklarından değil, Fransa İşlgalinden kurtulmanın tek yolu Atatürk İnkilaplarını öğrendikleri içindi.

Dibine not : Tunus, Fransa'dan önce Osmanlı egemenliğinde barış içinde yaşıyordu. ;;)

Universal
25.Haziran.2007, 06:24
Dibine not : Tunus, Fransa'dan önce Osmanlı egemenliğinde barış içinde yaşıyordu. ;;)

Tunus'da uzun süre bulunduğum için tarihini iyi biliyorum. Ama hiçbirşey hürriyetin yerini tutamaz. O yüzden Türkler'i çok seviyorlar. Kitaplarında Atatürk'ü okutuyorlar. Bayrak'larıda bizimki ile aynı. Sadece renklerin yeri değişik. Konu dağılmasın. Konu Tunus-Türkiye ilişkisi değil. :)

anilton
25.Haziran.2007, 07:32
Bunu kabul etmeyenlerin yazının son iki cümlesini bir daha okumasını rica ediyorum;

Bunun lafının edilmesini spor kültürüne ve siyasi kabullerine ters bulanlar olabilir.
Ama hakikat, hakikattir.