PDA

View Full Version : pas türü,tempo ve genişlik

juanov
25.Haziran.2007, 22:23
arkadaşlar hangi pas türü için genişlik fazla olmalı veya hangi pas türü için tempo az olmalı bunları tam olarak anlayamadım ben şöyle yapıyorum

kısa pas-hızlı tempo-dar alan
normal pas(hepsi normal)
doğrudan pas-yavaş tempo-geniş alan

bunlar doğru mu

nessus
25.Haziran.2007, 23:44
haliyle kısa pas yapacaksanız adamlarınızın birbirine daha yakın olması mantıklıdır. kısa pas yapan takımların atağa hızlı çıkabilmesi için hızlı tempo oynaması makuldur.

ama bu t. direktörün seçimidir. hatırlarsanız pareire döneminde f.bahçe kısa pas yapar, hatta bi kaç dk uche-högh ikilisi birbirine al gülüm ver gülüm yapardı. ama yavaş oynardık.

kısa pas / hızlı tempo kombinasyonunda oyuncuların pas ve yaratıcılık özelliği ön plana çıkar. defansınızı önde kuruyorsanız mesela, hatalı bir hücum girişiminde ters kontra atak yiyebilirsiniz. yavaş tempo oynamak oyuncuya düşünme fırsatı tanır, ayrıca creative freedom özelliği, çok hızlı oynayan takımlarda pek işlevsel değildir. yani iş biraz oyuncuların gücüne de bakıyor haliyle.

Defuser
25.Haziran.2007, 23:48
Kısa pas yapacaksanız tempoyu ayarlamakta en önemli olan şeyler "passing" ve "decisions"tır. "Decision" özelliği yüksek oyunculardan kurulu bir kadroya sahipseniz hızlı tempo-kısa pas ile hızlı ataklar yapabilirsiniz. Burada daha çok defans oyuncularına dikkat etmek gerekir çünkü atağınız muhtemelen oradan başlayacaktır, yapacakları hatalar gole sebebiyet verebilir.

wonderkid99
25.Haziran.2007, 23:48
hayır kardeş kısa paslı oynıcaksan tempoyu yavaş yapmalısın dogrudan pas yapıp oynıyacaksan tempon çabuk ollmalı

yunusgs
26.Haziran.2007, 02:34
Kısa pas-yavaş ya da normal tempo-dar alan
Uzun pas-hızlı tempo-geniş alan.

uygurmanager
26.Haziran.2007, 04:07
Dostum bence yanlış yapıyorsun kısa pasla oynicaksan tempon avaş olmalı diye düşünüyorum aksi halde çok top kaybedersin tabi bunlar da asna atak olarak geri döcecektir..

spider3784
26.Haziran.2007, 08:16
Arkadasaddddddddddddddddddddddd
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Dostum bence yanlış yapıyorsun kısa pasla oynicaksan tempon avaş olmalı diye düşünüyorum aksi halde çok top kaybedersin tabi bunlar da asna atak olarak geri döcecektir..

Açıkcası bana hızlı tempo daha mantıklı geliyor.Zaten kısa pasın bir özelliğide garanti top olması değilmi?Ben böyle düşünüyorum en azından:)

fraankyyy
05.Temmuz.2007, 22:04
bende uygurmanager'e katılıyorum yavaş tempoda oynayıp kısa pas yaparsan daha cok topla oynar ve 5-6 topta kaleye gidersin.. ben önceden senin gibi dar alanda kısa paslaşma yapıodum ama takım cok top kaptırıyordu.. Zaten ordaki "kısa pas" takımın kısa pas atması deil garanti pas atması bide geniş dene istersen yararını görürsün:)

Delirium
06.Temmuz.2007, 21:16

oyuncuların pas yeteneği iyiyse hızlıda oynarsn ama çok hızlı yapmak mantıklı diil bencedee

cemir05
07.Temmuz.2007, 05:39
kısa pas-hızlı tempo-geniş alan yapında farkı görün arkadaşlar. kulağa mantıksız gibi geliyor ama süper iş yapıyor. rakip takım sapıtıyor. sizin hiç bir şeyinizi çözemiyorlar.

bunu atak oynayan takıma göre uygulayacaksınız ama. mesela bunu liverpool gibi takıma uygularsanız başarı elde edersiniz. ama milan gibi defans'tan atak yapıp top tutarak oyun kuran ve gol atan taıma karşı bir başarınız olmaz. bilmem anlatabildim mi.

babba
07.Temmuz.2007, 17:46
oyunun ipuclarında yazıyo tempoyla pas doğru orantılıymış yani temponun hizasıyla pasın hizası aynı olmalıymış kısa pas-düşük tempo doğrudan pas -yüksek tempo ayrıca kötü havada kısa pasla oynanmazmış bu oyun işlenirken gelen menüde yazıyo genişlik olarakta kısa pasla geniş alnda oynanmaz uzun paslada dar alanda
yani ne kadar kısa pas _o kadar düşük tempo & dar alan
ve ne kadar uzun pas_ o kadar yüksek tempo & geniş alan
ama yinede bi denemen lazım

cemir05
07.Temmuz.2007, 21:18
oyunun ipuclarında yazıyo tempoyla pas doğru orantılıymış yani temponun hizasıyla pasın hizası aynı olmalıymış kısa pas-düşük tempo doğrudan pas -yüksek tempo ayrıca kötü havada kısa pasla oynanmazmış bu oyun işlenirken gelen menüde yazıyo genişlik olarakta kısa pasla geniş alnda oynanmaz uzun paslada dar alanda
yani ne kadar kısa pas _o kadar düşük tempo & dar alan
ve ne kadar uzun pas_ o kadar yüksek tempo & geniş alan
ama yinede bi denemen lazım
kısa pasda geniş alanda öyle bir oynanıyorki aklın duru kardeş.:D

adamların hızlı olacak tabii. yoksa hiç bir işe yaramaz:D
kısa pas-geniş alan-hızlı tempo...
bence bir deneyim bunu. tabii dediğim gidi atakdaki adamlarınızın tamamı hızlı olması lazım.

SAİT71
08.Temmuz.2007, 02:10
Arkadaşım ben kısa pas hızlı tempoda çok atak kaybediyorum hatta atağı kaybetmekle kalmıyorum kalemde atak görüyorum. Savunma çok abuk sabuk hatalar yapabiliyor. Sen kısa pas oynamak istiyorsan normalin biraz altına getir tempoyu derim. Ama oyuncularına güveniyorsan biraz hızlı yapabilirsin ama riskli olur. Dediğim gibi bazı oyuncular ayaklarında çok fazla top tutuyorlar ve kaptırıyorlar. Hızlı tepoya hızlı adam lazım.

cemir05
08.Temmuz.2007, 03:40
Arkadaşım ben kısa pas hızlı tempoda çok atak kaybediyorum hatta atağı kaybetmekle kalmıyorum kalemde atak görüyorum. Savunma çok abuk sabuk hatalar yapabiliyor. Sen kısa pas oynamak istiyorsan normalin biraz altına getir tempoyu derim. Ama oyuncularına güveniyorsan biraz hızlı yapabilirsin ama riskli olur. Dediğim gibi bazı oyuncular ayaklarında çok fazla top tutuyorlar ve kaptırıyorlar. Hızlı tepoya hızlı adam lazım.

abi sen benim yaziklarimi olkudamın galiba. senin de son kelimelerde dediğin gibi, bende zaten hızlı adam'lar lazım diyorum. yoksa olmaz diyorum demi.:D
birde dediğin çko pozisyon görme olayını sebastian frey adlı kaleci ile çözebilirsiniz. adam pantre mübarek. en bence oyundaki buffon'dan sonraki en iyi adam.:D

SAİT71
08.Temmuz.2007, 03:51
Yok ben soruyu soran arkadaşa anlattım başımdan geçen olayları :D

cemir05
08.Temmuz.2007, 17:35
Yok ben soruyu soran arkadaşa anlattım başımdan geçen olayları :D
tamam bende bana diyorsun zannettim.:uzgun:

Vgbnd
09.Temmuz.2007, 08:33
ben kısa pas,geniş alan ve çabuğa yakın tempo yapıyorum ama havaya göre ve maç içerisinde duruma göre değişir tabi.

cemir05
09.Temmuz.2007, 19:07
ben kısa pas,geniş alan ve çabuğa yakın tempo yapıyorum ama havaya göre ve maç içerisinde duruma göre değişir tabi.
bendensin kardeş. birde sen anlat. bana inanmıyorlar:D:D:D

OMANA
09.Temmuz.2007, 19:58
kısa pas-hızlı tempo-geniş alan yapında farkı görün arkadaşlar. kulağa mantıksız gibi geliyor ama süper iş yapıyor. rakip takım sapıtıyor. sizin hiç bir şeyinizi çözemiyorlar.

bunu atak oynayan takıma göre uygulayacaksınız ama. mesela bunu liverpool gibi takıma uygularsanız başarı elde edersiniz. ama milan gibi defans'tan atak yapıp top tutarak oyun kuran ve gol atan taıma karşı bir başarınız olmaz. bilmem anlatabildim mi.

Cemir bence rakip takım senin pas türünü görünce değil kadroyu görünce baştan sapıtıyordur...silvalı villa li messili kadron duruyorsa eğer :)

pas türü ile ilk bağlantı öncelikli olarak Wide yani genişlikte..

kısa pas dar alan uzun pas geniş alan ..bunun tartışması yok..hem mantıklı hem genel geçer bir bilgi...

tempo konusunu ise duruma göre bir çok değişkenlikler gösterir..

örneğin büyük takımlarla küçük takımlara karşı oynarken yüksek tempo ile başlayabilir skoru elde edince tempoyu düşürebilirsiniz..yada fark için aynı tutabilirsiniz..tempo konusu menejerin düşüncesine bağlı bir husus

temponun pas türü ile bağlantısına gelince..

bizzat maçları izleyen biri olarak söyleyim...

kısa pas hızlı tempoda bekleriniz çok canınızı yakabilir ama hucumda faydalıda olabilir ..bu anlamda size bir tavsie defans oyuncularınıza kısa pas yaptırmayı bir değil 5 kez düşünün.. uzun oynamasını istemiyorsanız hiç olmazsa direkt veya karşık (mix) oynasınlar..bu anlamda yüksek tempoda beklerinizi mix veya uzun pas oynatıp hucumda veya kanatlardaki adamlarınızı kısa pas oynatmanız mümkün...

ama tüm takımı kısa pas ve yüksek tempo yaparsanız..saç baş yoldurtan defans hataları ve top kaptırmalarada hazrılıklı olun derim...

en iyisi kısa pası defans hattında hangi tempo türü olursa olsun hiç kullanmamak bence tabi defanms oyuncularınız kaliteside önemli ...

uzun pası bir takımın doğrudan pas türü tercihi yapmasınıda doğru bulmuyorum..uzun pas bize sunulmuş bir opsiyon adeta ..sıkışınca kullanılabilir....örneğin malupsunuz ve son dakikalar geldi...

4-2-4 e dönüp uzun pas yaparsanız oyunu mümkün olduğunca doldur boşalta çevirecektir takmınız ..tabi bu gözü kapalı saldırıyı gole mutlak ihtiyacınız olunca yapın..özellikle maçın sonu gelip kaybedecek bir şeyiniz kalmayınca...

yani sürekli uzun pas oynamayıda doğru bulduğumu söyleyemem..

velhasıll...

pas türü tempo ve genişlik için söyleyebileceğim son söz...bu üç opsiyon...oyunun en dar kapsamlı bölümü olan taktik varyasyon değişiklikleri konusunda bize sunulmuş en önemli hususlar...ve bu konuda sabit tek bir doğru aramaktansa maçın ve takımın değişen durumuna göre değişiklikler yapmak ve genel geçer doğru yerine tek tek maçlık varyasyonlar denemek hem daha doğru hem daha etkili olacaktır diye düşünüyorum...

The.Crow
09.Temmuz.2007, 20:18
Kısa pas oynarsan eğer çok kaliteli değilse takımın yavaş tempo her zaman iyidir. Kısa pas ta hızlı tempo pas yüzdesini düşürür. Kısa pas ta tabii ki dar alan oynanır ama MAN.UTD ile oynuyorsan ve oyuncularına guveniyorsan direk oyna :) Kısa-dar alan-yavas tempo veya direk+uzun pas,geniş alan,hızlı tempo.

cagri86
09.Temmuz.2007, 21:01
Güze bir konu arkadaşım..keşke herkes senin gibi bu tarz şeylerden bahsetse,biz de fikirlerimizi paylaşsak...
Kısa pas ile hızlı oynamanı anlıyorum...ama bu bir oyun sonuçta..şöyle düşün..oyunda direkt pas seçeneği de var..Bu paslar da kısa olabilir ama hızlı tempoya uygun düşen pas şeklidir. Ama yapamazsın diye birşey yok..Hızlı tempoda hücum oyuncularının kısa paslaşmasını isteyebilirsin..ama real-barca veya ispanya gibi hem topla oynayayım, hem hızlı oynayayım dersen kısa-ağır veya mixed hızlı oynamalısın...

juanov
09.Temmuz.2007, 21:49
teşekkürler arkadaşlar yorumları dinleyince kısa pas-dar alan-düşük tempo daha mantıklı geldi bundan sonra böyle yapacağım

cemir05
10.Temmuz.2007, 00:11
teşekkürler arkadaşlar yorumları dinleyince kısa pas-dar alan-düşük tempo daha mantıklı geldi bundan sonra böyle yapacağım
ya kimseyi inandoırmıyom şu benim taktiğe ya. istersen taktik bölümünden taktik-ül takatuka'ya bak. benim tatiğim. ordada millet benim bu kimsenin katılmadığı kısapas-daralan-çabuk tempo ya takıldı. istersen ordaki cevaplarada bak.
İŞTE LİNK: http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=59601&highlight=TAKATUKA

Cemir bence rakip takım senin pas türünü görünce değil kadroyu görünce baştan sapıtıyordur...silvalı villa li messili kadron duruyorsa eğer :)
evet durmamı.:D

kısa pas hızlı tempoda bekleriniz çok canınızı yakabilir ama hucumda faydalıda olabilir ..bu anlamda size bir tavsie defans oyuncularınıza kısa pas yaptırmayı bir değil 5 kez düşünün.. uzun oynamasını istemiyorsanız hiç olmazsa direkt veya karşık (mix) oynasınlar..bu anlamda yüksek tempoda beklerinizi mix veya uzun pas oynatıp hucumda veya kanatlardaki adamlarınızı kısa pas oynatmanız mümkün...

ama tüm takımı kısa pas ve yüksek tempo yaparsanız..saç baş yoldurtan defans hataları ve top kaptırmalarada hazrılıklı olun derim...

en iyisi kısa pası defans hattında hangi tempo türü olursa olsun hiç kullanmamak bence tabi defanms oyuncularınız kaliteside önemli ...
valla benim canımın bu konudan yandığını pek hatırlamıyorum. tabii birde dediğin gibi defans'ının çok kaliteli olması lazım...

velhasıll...

pas türü tempo ve genişlik için söyleyebileceğim son söz...bu üç opsiyon...oyunun en dar kapsamlı bölümü olan taktik varyasyon değişiklikleri konusunda bize sunulmuş en önemli hususlar...ve bu konuda sabit tek bir doğru aramaktansa maçın ve takımın değişen durumuna göre değişiklikler yapmak ve genel geçer doğru yerine tek tek maçlık varyasyonlar denemek hem daha doğru hem daha etkili olacaktır diye düşünüyorum...

buna bende katılıyorum(:D). ara sıra taktiği değiştirmek lazım. gerçi ben değiştirmeesemde eskisi gibi olmuyor. önceden 5-10 maç yapınca hemen çözüyorlardı taktiğimi. şimdi 5 maç anca yapıyom hemen yein bir taktik.:D

juanov
10.Temmuz.2007, 06:43
evet taktik değiştirmeden zaten yarım sezon bile gitmiyor 2013 yılındayım gitgide denenecek varvasyon sayısı azalıyor ben de çok sık taktik değiştiriyorum en iyisi bir deplasman bir de iç saha taktiği yapmak sanırım çözülmesi zorlaşır böylece taktiğin