PDA

View Full Version : Bosman kurallarimi ? oda ne ?

askmeloveman
28.Şubat.2006, 20:12
Arkadaslar sole bisi gordum
Tothennam oyuncusu maton fülöp taraftarlarin kontratinin bitmesi hakkinda aciklamalarindan dolayi hayal kırıklıgına ugradi ve bosman kurallari ile kulubunu sezon sonunda terk edecek...

bosman kurallari da nedir ?

mutlee
28.Şubat.2006, 20:28
kontrati bitince ayriliyo...
yani baska bir kulub para odemeden alabilir bu oyuncuyu.

Kerim Kerimov
28.Şubat.2006, 20:31
BOSMAN KURALI NEDİR?

Bosman kuralını kısaca, Avrupa Birliği ülkeleri içinde(tabi bu genişletildi, mesela bizde de bu kural var) kontratı biten profesyonel sporcunun istediği kulübe gidebilmesi diye özetleyebiliriz.

1990 yılında Belçika 2. liginde RFG Liege takımında oynayan Jean-Marc Bosman, kontratının sonunda Dunkerque takımına gitmek istemiş fakat RFG Liege, önerilen transfer ücretini az bulup öneriyi reddetmişti(O zamanlar oyuncunun kontratı bitse bile oyuncunun kulübünün transfere izin vermesi gerekiyordu, bkz. CM2). Böylece Bosman olayı Avrupa Adalet Mahkemesi'ne(Luxemburg) götürdü ve 15 Aralık 1995 yılında yukarıda özetlediğim BOSMAN KURALI ortaya çıktı bu mahkemenin verdiği kararla.

Yani 15.12.1995 tarihinden itibaren kontratı biten oyuncular, mevcut kulüplerinin izni olmaksızın istedikleri kulübe BEDAVA gidebilme hakkına sahip oldular.

Hatta bu kural da o zamanların efsane takımı AJAX'ın futbolcularını teker teker kaybetmesine neden olmuştu

Not: Başka bir sitedeki yazımdan alıntıdır.

askmeloveman
28.Şubat.2006, 20:33
peki bu kurallar her ulke ve liglerinde gecerlimi ?
ayrica bu kurali cikartan bosman adinda 1 şahısmı ? :P

Kerim Kerimov
28.Şubat.2006, 20:34
Sanırım yukarıdaki açıklamamdan önce attın mesajı, umarım yeterli bir açıklama olmuştur.

askmeloveman
28.Şubat.2006, 20:43
Sanırım yukarıdaki açıklamamdan önce attın mesajı, umarım yeterli bir açıklama olmuştur.
eywllh saol kerim .. eksik olma....

hezzo
28.Şubat.2006, 21:57
bu kuraldan neler cekiyorum bu ara.....saol kerimov acıklama icin

TüMeR_yAğıZ
28.Şubat.2006, 22:29
baştan sıkı tutup işi bir yıl önceden yenileyecen kontratı.yenileme taraftarı değilse sat gitsin ne kazanırsan kardır.

eran
28.Şubat.2006, 22:33
baştan sıkı tutup işi bir yıl önceden yenileyecen kontratı.yenileme taraftarı değilse sat gitsin ne kazanırsan kardır.
Aynen katılıyorum...

drciwan
28.Şubat.2006, 23:43
arkadaslar yanlış bilmiyorsam rus takımlarından oyuncu alırken tazminat ödüyoruz. ayrıca oyuncu belli bir yaşın altındaysa (genelde 17, ama ingiltere'de 23) yine tazminat ödüyoruz. bazı liglerde ise bu kural geçerli değil. örn: brezilya ligi...

Navras
01.Mart.2006, 02:36
en sevdiğim yeni futbol kuralı

gncilker
01.Mart.2006, 07:50
kısaca oyuncunun bonservisinin elinde olması diyebiliriz...

nart_susruko
01.Mart.2006, 10:28
hiç canım yanmadı ama çok canlar yaktım bu kuralla...

TüMeR_yAğıZ
01.Mart.2006, 17:00
ben hem yaktım hem yandım.ilahi adalet :D

Gravity
02.Mart.2006, 01:54
Bu arada Bosman kardeşi tebrik etmek lazım. Ne yetenekli insanlar onun kadar sağlam harflerle yazdıramadı adını futbol tarihine.

TüMeR_yAğıZ
02.Mart.2006, 15:17
Bu arada Bosman kardeşi tebrik etmek lazım. Ne yetenekli insanlar onun kadar sağlam harflerle yazdıramadı adını futbol tarihine.
valla haklısın amma zeki adammış :D pele kadar bahsediyoruz adamdan nerdeyse.

kral_67
02.Mart.2006, 16:32
Bosman kuralında serbest kalma hakkı yanıs sıra kontrat uzunluğu en fazla 5 yıl olabilir ve bu 5 yılda 3+2 olarak düzenlenir yani 3 yıl sonunda oyuncunun kontratı devam ediyor bile olsa fifia tarafından belirlenen ücret karşılığında istediği takıma transfer olabilir...

bosman kuralının bu maddesinden yararlanmak için oyuncu ara bölümündeki filitreden sözleşme durumunu Korunmuyor olarak ayarlayın...

bu kural sitedeki rehberler bölümünde daha önce açıklanmış bende yeni gördüm ve belirtmekde yarar buldum...

askmeloveman
02.Mart.2006, 17:06

bu bosman kim?
guzel 1 aciklama mekliyorum

Kerim Kerimov
02.Mart.2006, 18:42
bu bosman kim?
guzel 1 aciklama mekliyorum

Bosman'ı konunun 1. sayfasında detaylı bir biçimde açıklamıştım. Oraya bir bak istersen.

Gravity
03.Mart.2006, 03:14
valla haklısın amma zeki adammış :D pele kadar bahsediyoruz adamdan nerdeyse.

Daha fazla bahsediyoruz vallahi. Pele'den sadece en yetenekli futbolcu muhabbetlerinde bahsediliyor ama Bosman resmen günlük bir terim haline geldi neredeyse.

askmeloveman
03.Mart.2006, 14:40
Bosman'ı konunun 1. sayfasında detaylı bir biçimde açıklamıştım. Oraya bir bak istersen.

God Bless you..

ama ben bosman kim onu ogrenmek isitiyom kardesim..