PDA

View Full Version : co-owned

gorkemyilmazkarasu
28.Şubat.2006, 20:43
sevgili fm ci yardımcılarım :D :D

özellikle italya liginde co-owned olayı bayağı yaygın.bu olayı tam olarak açıklayabilecek biri varmı acaba.

işte 2 sene için başka takıma gidiyo transfer önceliği onda oluyo falan daha başka?vermek faydalımıdır bide onu soriim :rolleyes:

askmeloveman
28.Şubat.2006, 20:46
ilk defa senden duyuyom.. oda ne ?

eran
28.Şubat.2006, 20:57
Arkadaşım haklı.Çok iyi bir konu açmışsın.Bilen bi arkadaşımız ayrıntılarıyla açıklarsa çok iyi olur.Eyvallah...

Kerim Kerimov
28.Şubat.2006, 20:59
Arkadaşım "Co-ownership" olayı sadece İTALYA liginde geçerli, ilk önce bunu söyleyeyim.

"Co-ownership" olayında bir oyuncunun 2 tane sahibi oluyor yani iki ayrı kulüp bir oyuncu üzerinde söz sahibi oluyor.

Mesela sen bir başka takımdaki oyuncuya co-ownership olarak transfer teklifi yaparsan başlangıçta daha az transfer ücreti ödüyorsun ve transfer konuşmalarında oyuncunun hangi takımda oynayacağı kararlaştırılıyor. Bu tip sözleşmenin süresini de belirliyorsun transfer konuşmalarında, mesela 3 yıl yapmışsan oyuncu 3 yıl belirlenen takımda top oynuyor.

Yalnız her sezon sonunda "Co-ownership" sözleşmesi hakkında karar verilmesi isteniyor. Yukarıdaki süre bu yüzden önemli(Örneğimizde 3 yıl). Her kulübün bu kararı erteleme hakkı var. Eğer 1 kulüp ertelemeyi seçerse bu karar öbür sezona kalıyor ta ki bu 3 yıl doluncaya kadar.

Eğer iki kulüp de bu kararı ertelemek istemezse, 2 kulüp de birbirlerinden habersiz FEDERASYON'A kapalı mektup usulü teklif veriyor. Hangi kulübün teklifi daha büyükse, oyuncu o kulüpte kalır.(Örneğin Fiorentina'daki Montolivio için Fiorentina £5M, Atalanta £3,5M verirse, oyuncu Fiorentina'nın oyuncusu olur). Eğer teklifler eşitse oyuncu O AN OYNADIĞI KULÜBÜN futbolcusu olur.

Son olarak eğer "co-ownership" sözleşmeli bir oyuncuyu herhangi 3. bir kulüp almak isterse, oyuncu üzerinde söz sahibi olan 2 kulübü de transfer için ikna etmek zorunda.

Umarım anlatabilmişimdir.

ridvanu
28.Şubat.2006, 21:22
karışık işlermiş
iyiki serie a da oynamıyorum ;)

gorkemyilmazkarasu
28.Şubat.2006, 21:27
Arkadaşım "Co-ownership" olayı sadece İTALYA liginde geçerli, ilk önce bunu söyleyeyim.

"Co-ownership" olayında bir oyuncunun 2 tane sahibi oluyor yani iki ayrı kulüp bir oyuncu üzerinde söz sahibi oluyor.

Mesela sen bir başka takımdaki oyuncuya co-ownership olarak transfer teklifi yaparsan başlangıçta daha az transfer ücreti ödüyorsun ve transfer konuşmalarında oyuncunun hangi takımda oynayacağı kararlaştırılıyor. Bu tip sözleşmenin süresini de belirliyorsun transfer konuşmalarında, mesela 3 yıl yapmışsan oyuncu 3 yıl belirlenen takımda top oynuyor.

Yalnız her sezon sonunda "Co-ownership" sözleşmesi hakkında karar verilmesi isteniyor. Yukarıdaki süre bu yüzden önemli(Örneğimizde 3 yıl). Her kulübün bu kararı erteleme hakkı var. Eğer 1 kulüp ertelemeyi seçerse bu karar öbür sezona kalıyor ta ki bu 3 yıl doluncaya kadar.

Eğer iki kulüp de bu kararı ertelemek istemezse, 2 kulüp de birbirlerinden habersiz FEDERASYON'A kapalı mektup usulü teklif veriyor. Hangi kulübün teklifi daha büyükse, oyuncu o kulüpte kalır.(Örneğin Fiorentina'daki Montolivio için Fiorentina £5M, Atalanta £3,5M verirse, oyuncu Fiorentina'nın oyuncusu olur). Eğer teklifler eşitse oyuncu O AN OYNADIĞI KULÜBÜN futbolcusu olur.

Son olarak eğer "co-ownership" sözleşmeli bir oyuncuyu herhangi 3. bir kulüp almak isterse, oyuncu üzerinde söz sahibi olan 2 kulübü de transfer için ikna etmek zorunda.

Umarım anlatabilmişimdir.

saolasın kerimov bayağı açıklamışın demekki bu işe girmek pek mantıklı değil ben pelizzoliyi almak istiyodum co owned tı oda alamadım para yetiştirip :(

Kerim Kerimov
28.Şubat.2006, 21:36
saolasın kerimov bayağı açıklamışın demekki bu işe girmek pek mantıklı değil ben pelizzoliyi almak istiyodum co owned tı oda alamadım para yetiştirip :(

Yok esasında çok mantıklı. Kulübe kabul ettirebilirsen önerini ki bu fiyat oyuncunun fiyatının aşağısında oluyor, KARAR zamanına gelince işler daha kolay oluyor çünkü genellikle KULÜPLER HİÇ PARA vermiyorlar, yani £0K öneriyorlar, biz de £0K önerdiğimiz için futbolcu bizde kalıyor(o anda hangi takımda oynuyorsa onda kalıyor).

gorkemyilmazkarasu
28.Şubat.2006, 21:46
Yok esasında çok mantıklı. Kulübe kabul ettirebilirsen önerini ki bu fiyat oyuncunun fiyatının aşağısında oluyor, KARAR zamanına gelince işler daha kolay oluyor çünkü genellikle KULÜPLER HİÇ PARA vermiyorlar, yani £0K öneriyorlar, biz de £0K önerdiğimiz için futbolcu bizde kalıyor(o anda hangi takımda oynuyorsa onda kalıyor).

onların ne kadar önerdiğini görebiliyomuyuz?bide mesela benden bir oyuncu coowned intere gitti diyelim hiç birimiz teklif yapmadı 2 sezon sonra gerimi dönüyo oyuncu(anlaşmayı 2 sezon kabul ettim)

Kerim Kerimov
28.Şubat.2006, 21:50
2 sezon sonra anlattığım karar anına geliyor iş. Diğer kulübün teklif ettiği rakamı göremiyorsun. Sana bir transfer ekranı çıkıyor ve teklifini yapman isteniyor. Onayladıktan sonra diğer takımın teklifini, oyuncunun kimde kaldığını görüyorsun.

İnter'e giden oyuncu ile alakalı olarak; 2. sezon sonunda iki kulübün de teklifleri eşitse oyuncu INTER'de kalır(çünkü Inter'de oynuyor). Senin teklifin daha büyükse oyuncu sana geri döner. Senin başta aldığın "co-ownership" parası da yanına kar kalır.

İKİ Takım da bu süre sonunda(senin sorunda 2 sene) TEKLİF'İNİ FEDARASYONA VERMEK ZORUNDA.

cureshot
28.Şubat.2006, 22:02
bunu da ben cevaplayayım bir kere yapılan teklifleri göremezsin çünkü senin teklifin de onların yaptığı teklif de birbirinize federasyon aracılığıyla yapılır. diğer soruna gelecek olursak bu iki sene süre opsiyon süresidir birinci senenin sonunda iki taraftan biri teklifi diğer sezon sonuna ertelerse (delay) diğer tarafın yapacağı teklifin bir anlamı kalmaz ve oyuncunun geleceğine diğer sezon sonunda karar verilir. diğer sezonun sonunda delay seçeneği aktif değildir 2 senelik bir opsiyon belirtildiyse bu 2 senenin sonunda mutlaka oyuncunun kaderi belli olur. 2. sezonun sonunda yapılan tekliflere bakılır yine oyuncu geri dönmez, teklifler eşitse kerimin de dediği gibi oyuncu o sırada oynadığı klupte kalmaya devam eder. tabii ki her zaman bu opsiyon süresince diğer kluple anlaşarak oyuncunun bonservisine tamamen sahip olma şansınız var. umarım ben de bir nebze olsun yardımcı olabilmişimdir.

gorkemyilmazkarasu
28.Şubat.2006, 22:17
arkadaşlar çok saolun yardımlar için bayağı yardımcı oldunuz.ama yinede riskli gibi co owned vermek çünkü adamlar tutar iyi para verirler onlara gider kaalırız ortada

kaiserkaan
01.Mart.2006, 01:16
ben seviyorum bu olayı ya keske diger liglerdede olsa ayrı bi güzellik katıyor transfer olayına...

Stam
01.Mart.2006, 18:22
doğru bencede güzel bi olay.

Universal
21.Mart.2006, 23:27
saol kerim kardeş...

LaKe
22.Mart.2006, 20:16
karışık işlermiş
iyiki serie a da oynamıyorum ;)

aynen. fm alalı her ligde oynadım ama hiç serie A ya bakmadım;;)

gookhan
08.Haziran.2006, 19:20
bu olay turkie de nie olmuo

Burak Duran
08.Haziran.2006, 19:25
türkiyede böyle bi kural yokta ondan

cüneyt11
08.Haziran.2006, 21:53
walla bu co-owner işi uzun sürer bence bi de ince hesap yapman lazım.yai kiralık gibi.en iisi satın fln al.uğraşma.