PDA

View Full Version : Birkaç soru

ReDDEVILS
10.Temmuz.2007, 20:54
1.Bitiriciliği 20 olan bir oyuncu nasıl gol kaçırma rekorları kırabilir ?
Bahsettiğim futbolcu = Al-Hawasawi sanırım kariyer hikayelerinde profili vardı
2.Birkaç maç sürekli gol atan ve 11 golle gol krallıgında eşit olan bir oyuncu sonra formsuz bir döneme girip gol atamamaya başlarsa ( ki arada oluyor) napmalıyım
Bahsettiğim futbolcu = Yaser Yıldız
3.Takım topluca formsuzluga girip hatta genclerbirligi karsısında 2-0 öne geçip 3-2 yenilen iki maç üstüste zayıf takımlara 1-0 yenilen bir takımın formsuzlugunu nasıl düzeltebilirim ?
Bahsettiğim takım = Trabzonspor
4.Bir oyuncunun penaltı kurtarması refleksemi bağlıdır ? Kalecim penaltılarda öyle duruyo ...
Bahsettğim kaleci = Sebastian Peratta
5.Antrenör raporuna göre Hawasawi Yaserin baya bi önünde ama Yaser goller konusunda baya bi önde şu ana kadar 12 gol attı hawasawi ise sadece 4
6.Milli takımında gol makinelerinden biri olan ( 2 maç 4 gol bu sezon) bende nasıl 21 macta 4 gol atıyor ?
tabiki bahsettiğim Al Hawasawi (allahtan asistlerde öne çıktıda kurtuldu 10 asistle asist kıralım forvet diye aldım mc oynatıyorm forvette gol kaçırma rekorları kırıyor şimdi en azından asist yapıyor )
7.Oyuncuların hiçbirinde antreman olarak bir gelişme yok (ufak tefekler dışında) 07 de kullandıgım antreman programında artışlar yaşanıyordu ama şimdi artışları bile göremiyorum nasıl görebilirim ve özellikleri gelişmeyen bir oyuncunun değeri 500 binden 3.2 milyon dolara çıkıyor ( tabiki yaser)
Şİmdiden teşekkürler :D inş.yanlış yere açmamışımdır
ayrıca
8.son dakka gol yemekten bıktım son dakikalarda rakip sürekli baskı yapıyor ve bende çıldırcak gibi oluyorum buna ne yapabilrim ? ( ben tempoyu düşürüp zaman geçirmeyi arttırıyorum ama 93.dakkada gol yiyip berabere kalıyorum )

cagri86
10.Temmuz.2007, 21:03
Bitiriciliğinin 20 olması yeterli olmayabilir. soğuk kanlılık, doğru yerde durması gibi etkenler de önemli. Aslında hepsi birbirine bağlı ama oyun sonuçta bu...bir süre kızağa çek,2-3 maç sonra tekrar oynatmaya başla. değişeceğini tahmin ediyorum..
Takımın kazanması için asistanlarından rakibin hakkında raporlar isteyebilirsin.Taktiğini, kadronu ona göre belirlersin...örneğin çok güçsüz ama çok hızlı bir forveti olan bir takımla oynuyrosun,senin savunman ise ağır oyunculardan kurulu. Bu maçı kaybedersen şaşırmamalısın...
Takımın moral düzeyi düşük olabilir. Böyle durumlarda üst üste kaybedebilirsin.
Kalecilerin penaltı kurtarması neye bağlı bilmiyorum....
Antrenör raporuna bakma oyuncu konusunda...sen kimden memnunsan,senin için iyi olan odur;)

ReDDEVILS
10.Temmuz.2007, 21:15
defansımdaki en yavaş hız 14 oda arjantinli stoperim diego reynoso özellikle hızlı kurmaya çalıştım defansı hawasawinin pozisyon alması çok düşük 7 onun dışında soğuk kanlılık yetenek topsuz alan yaratıcılık hep 16-17 nin üstünde ? anlasam :D

cagri86
10.Temmuz.2007, 21:30
savunma ağırlığı sadece örnekti...ortasahadaki oyuncuların çok koşmuyor olabilir, yanlış yerde oynatıyor olabilirsin..ben senin yaşındayken yeni başlamıştım cm ye...her gittiğim takımdan kovulurdum...hala saklıyorum eski takik kağıtlarımı...r.carlos u sağ bek, rivaldo yu wing back oynatırmışım zamanında :))) kesin bir hata yapıyorsun ama görmüyorsun...ne bileyim, forvet oynatıyorsan hawasawi nin yerini değiştirebilirsin, adı aklıma gelmiyor şimdi, hani oyun içinde mevki değiştirebiliyor ya oyuncular,onu yapabilirsin forvet oyuncuların için..o çok yararlı bir taktik.
onun dışında, rakibe göre taktik belirleyebilirsin..herkes aynı şekilde oynamadığı için, aynı taktikle başarı beklemek de yanlış olur...

ReDDEVILS
10.Temmuz.2007, 21:33
yardımınz için teşekkürler :D

maddie
10.Temmuz.2007, 23:33
hocam bişey soracam.ben uzun zamandır cm oynayan biri olarak u gün fm oynamaya başladım.alışmakta zorluk çekiyorum.ve transfer bütçeleri çok komik miktarlarda.mesela barcelona oldum 7 milyon euro gibi komik bi transfer bütçesi verdi.bunu nasıl düzeltecez.bide bi oyuncu satmak istiyorum sevmediğim bi oyuncu satılık listesine koyuyorum isteyen yok adamı.lütfen sorularıma cevap verin.

ReDDEVILS
10.Temmuz.2007, 23:57
sanırım çözümü yok ... satcağın oyuncuyu klüplere öner diyebilrisin

maddie
11.Temmuz.2007, 00:04
peki bütçenin bu kadar az olması neye bağlı

ReDDEVILS
11.Temmuz.2007, 00:05
2007 daha fazla bütçeler vardı ve oyuncuların değerleri daha düşüktü ama 2008de değişti nedenini bilmiyorm belki zorlaştırmak içindir

maddie
11.Temmuz.2007, 00:09
peki herkesde bütçeler bu kadar az mı?yani siz barcelona olunca bütçeniz 7 milyon euro mu oluyo?ve bu bütçeyi çoğaltmanın yolu yokmu.mesela cm 08 de yönetimden daha fazlasını istiyodun veriyolardı.bu kadar az bütçe olması saçma.bi yolu vardır herhalde daha yüksek bütçe ye sahip olmanın.barcelonanın şu anki gerçek transfer bütçesi 150 milyon euro iken oyunda 7 milyon euro???olurmu öyle şey

cagri86
11.Temmuz.2007, 00:22
peki herkesde bütçeler bu kadar az mı?yani siz barcelona olunca bütçeniz 7 milyon euro mu oluyo?ve bu bütçeyi çoğaltmanın yolu yokmu.mesela cm 08 de yönetimden daha fazlasını istiyodun veriyolardı.bu kadar az bütçe olması saçma.bi yolu vardır herhalde daha yüksek bütçe ye sahip olmanın.barcelonanın şu anki gerçek transfer bütçesi 150 milyon euro iken oyunda 7 milyon euro???olurmu öyle şey

Arkadaşım şunu göz ardı etme ! Oyuna başladığın yaz, barcelona, Henry,toure,zambrotta gibi oyunucları almış durumda...Yani aslında transfer yaparak başlıyor yeni sezona..bu yüzden başta az olması mantıklı..Genel bütçenin düşük olduğunu sanmıyorum ama...eğer o da düşükse mantıksız olur gerçekten..Bir de şu var...realdeyken ben, yönetimden para isteyince vermişlerdi..Bir dene bence...son olarak şunu söyleyeyim
ligde ve avrupada başarılı olursan, 2. sezonda inanılmaz paralar kazanabilirsin...

Deniz
11.Temmuz.2007, 02:36
Evet Bitiriciliği 20 Olsa Bile Onu Destekleyen Özellikleri Olması Lazım..

the_endless
11.Temmuz.2007, 20:10
arkadaşım bu tür şeyler normal bi takımdadünyanın en büyük yıldızı gol atamazken hiç tanınmamış bi golcu alt yapıdan gelmiş oyuncu bi maçta gol atıp o en ii oyuncuyu yedeğe alabilir bu dediğim olay çok yaşandı mesela son yıllarda r.carlosu yedeğe alan oyuncu var adını unntuum ama real madrideytken son yılında carlosu yedeğe aldırdtı performansıylaa.bunlar olur

SAİT71
12.Temmuz.2007, 00:08
arkadaşım bu tür şeyler normal bi takımdadünyanın en büyük yıldızı gol atamazken hiç tanınmamış bi golcu alt yapıdan gelmiş oyuncu bi maçta gol atıp o en ii oyuncuyu yedeğe alabilir bu dediğim olay çok yaşandı mesela son yıllarda r.carlosu yedeğe alan oyuncu var adını unntuum ama real madrideytken son yılında carlosu yedeğe aldırdtı performansıylaa.bunlar olur

Ama dünyanın en büyük yıldızı her maçta abuk sabuk goller kaçırıyor :D Sinir oluyom ya :D

Carlos'u Drenthe'mi yedeğe almış?? Drenthe'yi teknik direktör satmak istiyor ama başkanın zoruyla oynuyor. Carlos'u yedekte bırakmak için 10 fırın ekmeği var daha..

OMANA
14.Temmuz.2007, 17:51
1.Bitiriciliği 20 olan bir oyuncu nasıl gol kaçırma rekorları kırabilir ?
Bahsettiğim futbolcu = Al-Hawasawi sanırım kariyer hikayelerinde profili vardı
2.Birkaç maç sürekli gol atan ve 11 golle gol krallıgında eşit olan bir oyuncu sonra formsuz bir döneme girip gol atamamaya başlarsa ( ki arada oluyor) napmalıyım
Bahsettiğim futbolcu = Yaser Yıldız
3.Takım topluca formsuzluga girip hatta genclerbirligi karsısında 2-0 öne geçip 3-2 yenilen iki maç üstüste zayıf takımlara 1-0 yenilen bir takımın formsuzlugunu nasıl düzeltebilirim ?
Bahsettiğim takım = Trabzonspor
4.Bir oyuncunun penaltı kurtarması refleksemi bağlıdır ? Kalecim penaltılarda öyle duruyo ...
Bahsettğim kaleci = Sebastian Peratta
5.Antrenör raporuna göre Hawasawi Yaserin baya bi önünde ama Yaser goller konusunda baya bi önde şu ana kadar 12 gol attı hawasawi ise sadece 4
6.Milli takımında gol makinelerinden biri olan ( 2 maç 4 gol bu sezon) bende nasıl 21 macta 4 gol atıyor ?
tabiki bahsettiğim Al Hawasawi (allahtan asistlerde öne çıktıda kurtuldu 10 asistle asist kıralım forvet diye aldım mc oynatıyorm forvette gol kaçırma rekorları kırıyor şimdi en azından asist yapıyor )
7.Oyuncuların hiçbirinde antreman olarak bir gelişme yok (ufak tefekler dışında) 07 de kullandıgım antreman programında artışlar yaşanıyordu ama şimdi artışları bile göremiyorum nasıl görebilirim ve özellikleri gelişmeyen bir oyuncunun değeri 500 binden 3.2 milyon dolara çıkıyor ( tabiki yaser)
Şİmdiden teşekkürler :D inş.yanlış yere açmamışımdır
ayrıca
8.son dakka gol yemekten bıktım son dakikalarda rakip sürekli baskı yapıyor ve bende çıldırcak gibi oluyorum buna ne yapabilrim ? ( ben tempoyu düşürüp zaman geçirmeyi arttırıyorum ama 93.dakkada gol yiyip berabere kalıyorum )

KLASİKLEŞMİŞ FM Sorunları ve KLASİKLEŞMİŞ BEKLENTİLER.

yukarıda yazmış olduğun 8 sorununun da 8 zi benimde başıma gelmiştir...ve hatta bir çok FM severinde adeta klasikleşmiş FM sorunları olduğu için böyle bir başlıkla cevap vermek istedim...

benzeri sorunlar benim başıma gelince neler yaptığımı seninle paylaşmak istedim...

1. Bitiriciliğin 20 olması demek iyi gol vuruşları yapan oyuncu demek..ve böyle bir oyuncu dağlara taşlara atınca topu tabiki snir eder insanı...burada kim sana ne anlatırsa anlatsın bitiriciliği 20 olan bir oyuncunun sürekli gol kaçırmasını mantık ile izah edemez...ilk tavsiyem bilgisayarında kaşındakinin bir oyun olduğunu herşeyden önce kabul etmek gerekir... Nihayetinde bir bilgisayar oyunu ..o yüzden kaşılaşacağın bazı mantıksızlıkları görmezden gelmek zorundasın..emin ol ki bu durum FM de kaşılaşacağın ilk ve son mantıksızlık olmayacaktır...

forvetinin gol kaşırması temelde iki husustan kaynaklanır...

1. si taktiğe bağlı etkenler

2.si oyuncuya bağlı etkenler..

öncelikle sorunun nerede olduğunu bulma işi sana düşüyor..

1. husus taktiğe bağlı hususlarda ...mesela bitiriciliği 20 olan forvetinin creativityi çok mu yüksek tutuyorsun...eğer yüksek se bunu azalt faydasını göreceksin...yada long shotsu çok mu yüksek o zaman gereksiz şutmu çekiyor...veya çokmu pres yaptırıyorsunda staminası düşük olduğu için çabuk yorulup çok gol kaçırıyor...bunlar veya buna benzer sebepler olabilir ancak taktikte sorunu görmeden önce birde

2. etken ...yani oyuncuya bağlı etkenlere bak....

oyuncuya bağlı etkenler derken...

örneğin oyuncu kontratından memnunmu...takımın genel gidişatından memnunmu...vermiş olduğun taktiğe uyun gösterecek bir meziyettemi ...bunlarıda araştırmalısın...genelde kontrat yenilemeler oyuncunun moralini artırır satma niyetin yoksa ve kontrat yenilemede sana fazla yük getirmiyorsa kontrat tazele mesela...

işte yukarıdaki 2 etmenden birisi senin futbolcundaki gerilemenin yada duraklamanın sebeplerinden biri olabilir...bunu çözmek te senin görevin gerçek bir menejer oldğuğunu ancak böyle hissedebilirsin...

2. soru ...aslında bunu istememen gerek..bir kaç maç üst üste gol atıp duraklamayan forvet nistelroy veya berbatov olmalı herhalde takımındaki golcün bu kapsitedeyse haklısın ama benim gibi orta düzey forvetlerle oynayan biri için senin bu yaşadığın benim için sorun diye bile adledemiyorum..çünkü benim sürekli başıma geliyor...

budurumda yapılabilecek ilk husus oyuncunun formsuzluğuna ilişkin yorum yapmak sana bir cevap verecek kendini düzeltmeye çalışacaktır.eğer yine olmazsa bir kaç maç yedek başlatıp sonradan oyuna sok yine olmazsada bırak kadro dışı bir iki hafta sonra dene

ama burada seni şöyle uyarayım....oyuncunun formsuzluğu bireyselse yukarıdaki dediklem geçerli ama tüm takm dökülüyorda forvetin gol atamıyorsa bütün faturayıda ona çıkarmamalısın..

3. Bir takımın formsuzluğunun düzeltilmesi baştan başa ayrı bir yazının konusu bu konudaki verilerimi iyice toparlayınca ayrı bir konu başlığı olarak açacağım.. ama ilk aklıma gelen hususları söyleyeyim....

FM bu sene oyuna kesin olarak bilinçli olarak bunu yaptığını düşünüyorum...o da hiçbir takım arka arkaya uzun süre kazanamıyor...yani FM deki mantığa göre özellikle ilk senenizde biraz fazla zorlanacaksınız..bu kaçınılmaz gibi görünüyor...yani 40 tane takım la denedim 40 ında da benzeri durum oldu...ya bazen baştan kötü başlarsınız...ya da iyi başlar ama bir yere arka arka kötü sonuçlar alırsınız...bundan kaçış yok....

bu duruma illaki düşünlecek o zaman bulmamız gereken nasıl çıkılacağı....

sana herkesin tavsiyesi taktik taktik demek olacaktır ama

hemen deli gibi taktiğe saldırmamak gerekir...

mesela bu durumlarda senden ricam aynı taktiği farklı oyuncularla dene bir maç..yani kendini kesilmez sanan şımarıkları bir maç dinlendir..geçen senenin zicosu gibi bir şok ver takıma...

tabi git paftan oynat demiyorum ama3-4 oyuncuyu kes bakalım sonuç ne olacak....

ama yine durum aynıysa bu defa taktik mevzuuna gir...o mevzu o kadar uzunki burada yazmayım yaz<ı zaten çok uzun..

4. kalecinin penaltı kurtarması için reflex önemlidir ama başlı başına ona bağlı değildir..çeviklikte önemlidir diğer bir kaç hususta ...

5. Antrenör yabancı oyuncunu yaserin önünde gösteriyorsa antrenörünün bileceği iş unutmaki o CA özelliklerine reputiatino göre değerlendiriyor...antrenörünün yorumlarını fazla sallama kim formdaysa forma onun değilmi....

6. bence hemen oyuncunun yerini değiştirmeseydin...özellikle afrikalı ve güney amerikalı oyuncular ilk sezonlarında takıma uymada zorluk çekiyor...senin bu oyuncu nerden bilmiyorum ama biraz daha forvette ısrar edebilirdin...bende mesela gökhan ünal bir defasında tam 1 sezon 3 gol attı sonraki sezon 37 gol...

7. özellikler ile fiyat arasında bir bağlantı var tabi ama unutmaki takım reputionuylada çok bağlantılı oyuncunun fiyatı...aynı özelliklere sahip bir oyuncu konyasporda 5 milyon...fenerde 10 milyon....barcada 40 milyon dolar olabiliyor...bence buna hiç kafayı takma..çünkü oyuncuya verilen bu değer hiçbir şey ifade etmiyor...100 bin dolarlık aaritalioyu bazen 25 milyona satarken....7 milyonluk dieviti 100 bin dolara satamazdık hatırlarsan 8.000 da

8. son dakikalarda gol yememek için tempuyu düşür falan bunlar çözüm değil...1. muhakkak oyucu değiştir...gerçek futboldada son dakikalara üstün girince kaç hoca takıma diri bir oyuncu alıyor bir bak değilmi..takımında yorulan oyuncu muhakkak vardır..ama sana tavsiyem oyuncu değişikliğini mecbur kalmadıkça defans bloğundan yapma..yeni giren seni yakar değişikliği forveti çıkara**** orta sahaya yap yada taktiği bozmak istemiyorsan orta sahada en çok yorulanı çıkar...

ayrıca defans çizgisini deep yapman tavsiye olunur..tempoyu illakide düşüreceksen takım paslaşmasını muhakkak uzun pasa çevir...allah muhafaza yavaş tempoda kısa pas...ani bir top kaybı topu ağlarında görürsün...

kardeş...bu yukarıda yazdıklarım benim nacizhane sana tavsiyelerim....tabikide taktir senin....başarılar diliyorum..

dberksu
14.Temmuz.2007, 21:49
Bazı sorularına ben de kendime göre cevap veriyim xxestergonxx en iyi şekilde anlatmış.

1-Oyuncu avrupa'dan gelmediyse takımda 1 sene fln takıma alışamayabilir.Taktik uymuyor olabilir.Mesela ben FB ile Kezman varsa takımda ben tek forvet oynarım.Onu oynatmayım dediğimde deivid-semih oynuyorum mesela yani taktik de önemli en son oyuncunun morali var.

2-Oyuncun formsuz ise ona çok iyi bir oyuncu olduğunu veya çok iyi oynadığını söyle.Kontrat ile ilgili olabilir.Maaşını artırabilirsin.Ben bi oyunumda oyunu açınca roberto carlos bana dedi ki ben daha yüksek maaş ve maç başı daha yüksek para istiyorum dedi.1-2 ay sonra takımdan gitmek istiyorum kabul ediyor musunn diye mesaj geldi bende maaşını fln yükselttim.

3-Takım konuşman dikkat et ben bazen iyi konuşmalarla ben ligi mağlubiyetsiz bitiriyorum.(FB ile ilk sezon ve hile mile yapmıyorum bilmiyorum bile o editöerleri kullanmayı bile bilmiyorum :D)

benim uyguladığım konuşma ise 8-9-10 rating alan oyuncuya deligted veya fantastic diyorum.Takımada sensational diyorum maç sonunda takımda herkesin morali superb oluyor.Ama bazen oyuncular şımarıyor o zaman oyuncuyu kesin 1-2 maç hem sizin disiplininizi yükseltir hem de oyuncu formuna kavuşur.:D

4-Penaltıyı bilmiyorum ama refleks ve hız ile ilgili olabilir.

5-Antrenörün çok iyi değilse hiç güvenme ben kendim araştırıp oyuncuya kendi düşüncelerim kendi taktiğime uygun yıldız veriyorum.Ama 1 yıldızı da antrenörün düşüncesine göre veriyorum.Kendin bi deftere benim gibi not tutabilirsin.

6-Kendi ülkesini tanıması - uyum - taktik - milli takımın verdiği moral!!!

7-Siteden benim çoğu arkadaşım antreman taktiği indiriyor sende indirebilirsin.Ama bence en iyisi kendin bulman hem kendini geliştirmen hem de taktiğine göre bir antreman olur.

8-Maçın sonunda orta saha oyuncularının 2 tanesini 1 tane de defans oyuncusu değiştirebilirsin 70-73 dk gibi... Ama sakın taktikle oynama maç sonu!!!

umarım işine yarar.:. :)

ReDDEVILS
15.Temmuz.2007, 17:21
xxestergonxx ve dberksu cevaplarınız için teşekkürler :D