PDA

View Full Version : Fm'de döndüğümüz yanlışlar

OMANA
19.Temmuz.2007, 19:56
FM DE DÖNDÜĞÜMÜZ YANLIŞLAR

Arkadaşlar yıllarca FM oynadık. Her çıkan seride içimizi heyecan kapladı. Bir tutku haline gelen bu muhteşem oyunda zaman geçtikçe daha da tecrübe kazandık ve bilgilendik. Yıllar geçtikçe BİRÇOK DOĞRU BİLDİĞİMİZİN YANLIŞ, YANLIŞ BİLDİĞİMİZİN İSE DOĞRU OLDUĞUNU öğrendik.
Bu konu başlığı altında ise FM de önceleri yaptığımız ama sonradan düzelttiğimiz yanlışları irdelemek istedim. Amacım hem oyunu daha yeni oynayan arkadaşlara (belki aynı hataları yapanlar varsa) yardımcı olabilmek hem de bizim bilmediğimiz ve belki hala yaptığımız bazı yanlışları diğer arkadaşların görüşünü alarak öğrenmektir.
Ben aşağıda ilk anda aklıma gelen önceleri yaptığım ve sonra düzelttiğim hatalarımı anlatacağım.

1- Önceleri FM de teknik özelliklere çok takılır mental (zihinsel) ve fiziksel özellileri daha ikinci planda tutardım. Benim için finishing (bitiricilik) pace (hızlanma) den heading (kafa vuruşu) jumpingden (sıçarama) marking (markaj) positioning (pozisyon alma) ve stamina (dayanıklılık) dan çok daha önemli idi. Ama araştırdıkça ve oynadıkça gördüm ki Fiziksel özellikler ve mental özellikler teknik özelliklerden hiçte daha az önemli değil, hatta fiziksel özellikler hepsinden çok daha önemli

2- Önceleri FM de zor maçlarda öndeysem son dakikalara girince hemen taktik değiştirir. Takımı tamamen defansa yatırır ondan sonra golü yiyince çıldırırdım. Ama zamanla öğrendim ki son dakikalara girince takımı tümden geriye çekmek ve taktikle çok fazla oynamak hiçte akıllıca değil. Son dakikalar için en iyisi yorulan oyuncunuzu çıkarmak ve taktikte ufak değişiklikler yapmak

3- Önceleri FM de takıma çok yüksek oranlarda antrenman yaptırır ve hemen gelişme bekler sonra sürekli sakatlıklar çıkınca kabahati oyunda bulurdum ama kısa bir zamanda oyuncuların fazla gelişmediğini ve takımı çok yormanın formdan düşürdüğünü ve sakatlıklara sebep olduğunu anladım. Şimdi normal seviyesini genç oyuncular için geçiyorum sadece.

4- Önceleri Ocak ayı gelince kontratı biten oyunculara hemen atlar. Bedava sirke baldan tatlı diye bir sürü oyuncu alır sonra bunları satamayınca bu oyunda transfer çok zor hiç alıcı çıkmıyor diye isyan ederdim. Ama sonraları gördüm ki beleş mezar bulunca içine girme mantığıyla olmuyor. Şimdilerde ise hala transfer konusunda teklif azlığı olduğundan emin olsam da… kontratı bitecek serbest kalacak oyunculardan sadece takıma gerçekten yarayacak oyunculara, üstelikte en azından nisan ayı gibi teklif götürüyorum başka takımlarla anlaşan varsa da ocak ayında umursamıyorum. Çünkü çok büyük bir yıldız değilse maaş bütçenizi alt üst etmenin anlamı yok.
5- Önceleri oyuncularımın kontratının bitmesine daha 2-3 sene varken kontrat yeniler ve yüksek meblağlarla imza attırırdım ama şimdi anladım ki eğer süper star olmadıkça hiçbir oyuncuma erkenden imza attırıp bol para veremem giden varsa da kendi yoluna….
6- Önceleri yeni bir takım aldığımda kadrosunu alt üst eder 10 tane transfer 15 tane satılıkla sezona başlardım. Sonra ilk haftalarda takım saçmalayınca da basardım küfürü. Oysa messiyi silvayı almamışsanız eğer bir takımın kadrosunu alt üst ettikten hemen sonra takımdan çok iyi bir form beklememek lazım. Şimdilerde ise takımı analize edip kadrolarını çok bozmadan nokta transferler yapmayı tercih ediyorum.

7- Önceleri takıma sürekli yıldız olacak diye yetenekli ama tecrübesiz genç oyuncularla doldurur (bir anlamda PA sı iyi ama CA sı düşük) sonra 3-4 sene bunların adam olmasını bekler bazen bekleyemez takımdan soğurdum. Şimdi ise işime yarayan bir oyuncu eğer istediğim paraya da satamayacak durumdaysam 32 hatta savunma ve kaleci için 33-34 yaşına kadar kadromda tutuyorum ve çok iyi ediyorum.

8- Önceleri kaybetmeye hiç tahammülüm olmaz kaybedince de aynı takımla yenene kadar tekrar tekrar oynardım özellikle Türkiye liginde küçük takımlara kaybedince sanki gerçekte hiç olmuyormuş gibi çıldırırdım. Ama zaman geçtikçe gördüm ki kaybetmeye daha fazla tahammül etmek gerek, oyunun tuzu biberi beklenmedik mağlubiyetler…

9- Önceleri takıma koyduğum oyuncudan kısa zamandan yüksek performans bekler başarılı olamayınca ipini çekerdim. Ama sonraları gördüm ki tıpkı gerçek futbolda olduğu gibi FM de de oyunculara karşı sabırlı olmak gerek.

10- Önceleri FM yi sabahlara kadar oynar hatta sosyal hayatımı alt üst eder sınavlarımı derslerimi ve arkadaşlarımı ailemi ihmal ederdim. Ama zamanla anladım ki bu nihayetinde bir bilgisayar oyunu hiçbir şeye hak ettiğinden fazla önem ve değer vermemek lazım. Şimdilerde ise FM yi sadece canım çekince ama asla abartmadan oynuyorum.

Yukarıda yazdıklarım hataların kimini çok eskiden yapardım kimini yakın zamana kadar devam ettirdim ama nihayetinde kendimce bu konularda doğruyu buldum.

Siz sevgili arkadaşlarımdan da kendi düzelttiğiniz hatalarınızı yazmanızı istiyorum. Böylece hem aynı hatayı yapan arkadaşlara bir yol göstermiş oluruz, hem de hatalarımızı birbirimizle paylaşarak en doğruyu bulma yoluna girmiş oluruz.

İnsanın hatasını yazması zor olduğundan cesaret içeren bu konuya cevap verip katkıda bulunacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

yugi
19.Temmuz.2007, 20:13
Fm oynayanların %90 ı zamanında bu görüşlerin(senin tabirinle yanlışların), hepsini olmasada birkaçını yapmıştır..belkide halen yapmaktadır.

bySilver
19.Temmuz.2007, 20:28
Ben bu foruma üye oLduktan sonra bu yanLışLarın hiçbirini yapmamaktayım :)

Xipe Totec
19.Temmuz.2007, 21:02
Dediğin gibi aldığım her takımı baştan aşağı değiştirir kim varsa satar yerine kendi istediğim beğendiğim oyuncuları alırdım.. Şimdi bundan nefret ediyorum gerekli bölgelere yetersiz bölgelere transfer mantığını kabulleniyorum yavaş yavaş...

Oyunların çıktığı dönemlerde her yerde verilen geleceğin yıldızı olarak lanse edilen oyunculara yönelirdim her zaman(piatti vs) şimdilerde kendi yıldızlarımı kendim bulma çabasındayım..

3 ay öncesine kadar tek lig açar 2-3 sezon ya geçirir ya geçirmez bi köşeye atardım oyunu şimdi en azından 3-4 lig ve onca takım nerden baksan 12-13 sezon..

Yine 3 ay öncesine kadar sağdan soldan taktik arar bulduğum taktikler işe yaramayınca çıldırırdım şimdi kendim taktik yapmaya çalışıyorum olmazsa çıldırıyorum olursada benden mutlusu yok:)

ugrdrmz
20.Temmuz.2007, 00:56
benim yanlişim önceki oyunlarda beni zirveye cikaran makine gibi işleyen taktikleri 2oo8 de de denio olmam.ama yalaann.takimi analiz edip antrnör raporlarina göre taktigi kurup pyuncu ayarlarini yaptiktan sonra bir iki de transfer yaptimmi şöle takim oyuncularini oluo bu iş.bu arada bir oyuncunun eger ki fiziksel ve mental özellikleri 16 17 sinde iiiyse teknik özellikleri gelişio zaten istisnalar haric.ama teknik iiise sadece zor gelişio futbolcu ama tabi yine istisnalar haric.ama ben bu oyunu tam 8 senedir oynayan biri olarak vazgececegimi hic sanmiorum.ben zamaninda cafede bu oyun icin 3 kişiyi beklyip tam 3 saat ondan sonra oynayabilienlerdenim.tabi ewde oynamasi ayri bi keyif.4 senedir evden devam ediorum kariyerlerime.bu arada hic denemedim.data yi büyük yaparsak oyuna baslarken veritabanini noluo.bi de bütün ligleri acsam yanliştan mi dönmüş olurum dogrudan mi?? ehueheuheuehe :D:D:D:D

GeNç KaRTaL
20.Temmuz.2007, 01:48
Benim yaptığım en büyük hata ilk sezon takıma gerekli takviyeleri yapmayıp takıma güvenmem,hep eldekileri yeterli görmem.Sezon devamında eksikler ortaya çıkınca bunun cefasını çekiyorum.Tabii sonrada direk transfere dalıyorum bu seferde ilk sezonun aksine transferi abartıyorum.Kadro şişiyor ve buda beni acayip rahatsız ediyor.Bir yıldızı oynatırken diğerini oynatamam hatta ilk 18 e alamamam beni soğutuyor oyunda..

İlk oynadığım zamanlarda Fm'yi yenildiğim maçlarda özellikle kritik olanlarda oyunu yeniden açıyordum ama bunu zamanla yapmamayı Fm 07 itibariyle becermeye başladım.Çünkü oyunun asıl tadı burada oluyor.:)

En büyük zaafım ise kendi taktiğimi kendim yapamamam.Genelde hep başkaların taktiği kullanıyorum..:icon_sad:

juanov
20.Temmuz.2007, 08:21
daha 2 ay öncesine kadar küçük bir takım çok zengin yapılamaz derdim ama bunu öğrendim yapılabiliyor
ayrıca taktiklerin çözülmesi çok can sıkıyor bu yüzden ben de kendi taktiğimi yapsam da birkaç sene sonra alternatiflerim tükeniyor mecburen ben de başkasının taktiğini kullanmaya başladım

urwrdskkn
19.Ocak.2011, 13:22
ben oyuncu transferi konusunda hep yüksek fiyat verip alıyodum ve çok az fiyata satıyodum daha sonra dan anladım ki bonservis bedeli kadar transfer yapıp aylık taksite bölebiliyorum artık