PDA

View Full Version : Fm'nin İncelikleri

yorumsuz1i
24.Temmuz.2007, 21:27
Bu konuyu Fm den azami zevk almak için yapılacak tecrübe ve bilgi paylaşımları doğrultusunda açıyorum.Ben fm ile 2006 yılında tevafuk eseri tanıştım.İlk zamanlar hiçbir yardımcı araçtan haberim yoktu.Alacağım oyuncuyu detaylı bir incelemeden sonra alıyordum ve oyuncunun başarısı bende büyük bir haz sağlıyordu.Yardımcı programlarla tanıştıktan sonra hile yolunu denedim.Maçtan hemen sonra kayıtlara başladım ki yenene kadar oyunu tekrar yüklüyordum.Sonra farkettim ki bu şekilde oynadığım oyunlarda başta zevk alsamda finalde yani zirveye çıktığım zaman bir tadı olmuyordu.Çünkü başarıyı sahiplenme hissi oluşmuyordu.Bu yüzden bundan vazgeçtim ve tek program haricinde bütün programları ve hileyi bıraktım.Uzun süredir tek program kullanıyorum bunu kullanmak ta sahiplenme hissini düşürüyor.Kötüsü bağımlılık haline geldi.Evet çoğunun da benim gibi müptelası olduğunu düşündüğüm programın adı scout.Düz mantık bakacak olursak bu da bir hile aslında.Belki bunu kullanmak çok zevkli ama kullanmamak kesinlikle daha zevkliydi.Şimdi konunun esas içeriğine geliyorum.En başta scout programı olmak üzere hiçbir yardımcı araç kullanmadan oyuncuları gözlemlemeyi nasıl yapabiliriz?Yani oyuncunun profiline girdiğimizde şimdiki yeteneği ve potansiyel yeteneğini tespit etmek için nelere bakmalıyız.Neler yapmalıyız.Oyun illa ki bunu tespit etmek için bize bir çok şey sunmuştur.İleri derecede İngilizce bilmediğim için oyunun o yardımcı kısmı olan uzunca yazıların olduğu detay kısmını anlamıyorum.Oyun ustalarına ve bilgisi olan herkese çağrı yapıyorum.Bunları paylaşalım.Sadece oyuncunun yeteneğini değil oyunla ilgili herşey olabilir.Ben bu oyunu scoutsuz oynamak istiyorum.Ve gittikçe anlıyorum ki bir fm ustası olma yolunda bunu istemek basamaklardan bir tanesi.Yeteneği 0 ile 200 arasında net bir sayı ile ifade edemeyiz ama en azından 20 -30 puan civarında tahmin yapabiliriz.Yani profile bakınca bu oyuncu 130-160 arası bir şey diyebiliriz.İşte bunu demek için neler yapmak nelere dikkat etmek gerekiyor.Konunun esas sorusu budur.Ben mesela keşfettiğim bir şeyi yazayım.Şimdiki yeteneği en az 130 civarında potansiyel yeteneği en az 180 civarında olan savunma oyuncularının %90 ının cesaret özelliği 19-20 lerde.Bunun gibi.Tekrar ediyorum konu sadece oyuncu yetenekleriyle sabit kalmasın oyunda az bilinen veya hiç bilinmeyen yapılması gereken şeyleri de yazalım.Buna da bir örnek vereyim.Ben de dahil olmak üzere oyuncu dinlendirmeyi atlıyoruz genelde.Çünkü scout programı vesaire olduğu için bu ufak olarak nitelendirdiğimiz işlerle uğraşmıyoruz.Performansa etki edeceğini zannetmiyoruz.Kadro süper olunca etki de etmiyor belki(Yani etkisinin takım için fazla önemi yok).Şimdi elimizde hiçbir şey yok sadece bilgi ve tecrübemiz var.Bunun için oyuncu dinlendirmek gibi basit olarak gördüğümüz birçok iş başarı için kesinlikle yapmamız gereken işler haline gelmeli.Bu işler neler?Takımın performansına etki edebilecek en ufak detaylar bile neler?

King_91
24.Temmuz.2007, 21:36
staff'ındaki scoutlar sayesinde rapor alarak oyuncuların potansiyelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin.Judging Potential Ability ve Judging Current Ability'si yüksek olanlar daha iyi rapor hazırlayacaklardır.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=53085

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=50991

şuralara da bir bakarsın

yorumsuz1i
24.Temmuz.2007, 22:18
staff'ındaki scoutlar sayesinde rapor alarak oyuncuların potansiyelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin.Judging Potential Ability ve Judging Current Ability'si yüksek olanlar daha iyi rapor hazırlayacaklardır.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=53085

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=50991

şuralara da bir bakarsın

İlgin için teşekkür ederim.Genç yetenekleri bulma yazın çok güzel ama belirtmeliyim ki fm de gözlemciler bence bir fiyasko.Ben sadece bilgim artsın diye bir de oyuncu gelmeyi istiyor mu istemiyor mu öğrenmek için araştırmalara gönderiyordum.Ama bazen tam istediğim yetenekte futbolcuları buluyorlar.Ama sorun şu.Bana sürüyle oyuncu getiriyor ve benim aradığım yıldız bunların içinde var ve gözlemcinin yaptığı yorumlardan hangi oyuncuyu seçmem gerektiğini anlayabilmek imkansız.Bu yol tamamen kapalı çünkü her önerdiği oyuncuyu alma imkanı yok.Bir önemli nokta da şu, benim scout programı ile bulduğum en fazla 5 sene sonra dünyanın en büyük yıldızlarından biri olacak oyunculara olumsuz rapor vermesi.Genelde şimdiki yeteneği 100 ün altında olan genç oyuncular için sağlıklı raporlar veremiyorlar.Şunu belirtmeyi unutmuşum bahsettiğim gözlemci dünyanın en iyilerinden bu yüzden gözlemcilere fazla güvenemiyorum.

King_91
24.Temmuz.2007, 22:25
tamam da oyunun zevki orada zaten aldığın oyuncunun fiyasko olup olmayacağını beklemek işin keyifli tarafı ;)

yorumsuz1i
24.Temmuz.2007, 22:36
tamam da oyunun zevki orada zaten aldığın oyuncunun fiyasko olup olmayacağını beklemek işin keyifli tarafı ;)

Gözlemciler bana senede 500 oyuncu önerse ben de bunların içinden 5-10 transfer yapıp sonucunu mu bekleyeyim?Doğru mu anlamışım?Doğru anladıysam fmyi insanlar böyle mi oynuyor?

King_91
24.Temmuz.2007, 22:39
hayır onları araştırmaya yollamıycan sen kendin arayacan atıyorum meksika takımlarına girip.beğendiğin oyuncuları shortlist'e atacan onlar hakkında tek tek rapor isteyecen istediklerini,fiyatı uygun olanı,aklına yatanı alacan

SAİT71
24.Temmuz.2007, 23:11
Zaten Türkiye'deki gözlemcilerde fiyasko. Yabancılara bişey demiyorum ama Türkiye'dede bir çok yabancı transferi fiyasko çıkıyor. yarım sezon sonra gönderiyorlar. Dediğin çok güzel bir şey. Ama gözlemcilere güvenmiyorsan kendin ince eleyip sık dokuyarak oyuncu bulacaksın. Araştırmalar istatistikler vs tarayıp bulacaksın.

yorumsuz1i
24.Temmuz.2007, 23:41
Zaten Türkiye'deki gözlemcilerde fiyasko. Yabancılara bişey demiyorum ama Türkiye'dede bir çok yabancı transferi fiyasko çıkıyor. yarım sezon sonra gönderiyorlar. Dediğin çok güzel bir şey. Ama gözlemcilere güvenmiyorsan kendin ince eleyip sık dokuyarak oyuncu bulacaksın. Araştırmalar istatistikler vs tarayıp bulacaksın.

İlk yzaımda da belirttim.Mesela ben bir şey keşfettim.Şu anki yeteneği 130 civarı potansiyel yeteneği 180 civarı olan bir defans oyuncusunun %90 nın cesaret özelliği 19-20 lerde oluyor.İsterseniz bakın.Buna benzer örnekleriniz yok mu?

mkkadi
24.Temmuz.2007, 23:45
Şöyle düşünelim arkadaşlar, scoutlar her şeyi tam olarak doğru yapamazlar. Yani düşünün en iyi Scoutlar hep en iyi olacakları bulmuş olsaydı Barca, Madrid, arsenal gibi takımlar hep doğru yatırımlar yaparlardı. Hep doğru gençleri alırlardı ama bu gerçekte de mümkün olmadığı gibi oyunda da değil. Evet Gönderiyorsun scouta brezilyaya, sana bir sürü oyuncu gösteriyor. Ve CA ve PAlarına yıldız olarak değer veriyor. Bu yıldızlar yaklaşık olarak doğru oluyor ama hepsi %100 değil. Atıyorum 6 yıldız verdiği bi oyuncu 180PA başkası 165 olabiliyor. Burda iş sana düşüyor. uygun oyuncuların profillerine ve geçmişine bakıp bi eleme yapmam söz konusu olabiliyor.

Ben genelde şöle yapıyorum. Mesela potansiyelli genç bir forvet alacağım. Gönderiyom scoutı Güney amerikaya. Bulduğu adamlar içindenatıyorum PAsı 6 yıldız olanlara göz gezdiriyorum aynı zamanda alabileceğim paralarına. Bunların içinden göze çarpan 4-5 tanesi var diyelim ve ben bi tane alacağım. O zaman o oyunculara takımdaki diğer scoutları gönderiyom ya da rapor istiyorum ve ondan sonra gelem raporlarla son kararı veriyorum.

Açıkçası scouta bakarsak PAyı görüyoruz yani ne olabileceği belli oluyor ama bu yöntemle kesin ne olacağı belli olmuyor. İyi olabilir süper olabilir ama işin güzel yanı zevkli olması. Onun gelişmesini beklemek. Bi de tabii oyuncu alırken takıma uygunluk, aradığım özelliklere de sahip olması bayağı önemli..

King_91
24.Temmuz.2007, 23:50
ayrıca mesela her scout farklı şey söyleyebiliyo onun için oyuncuları sadece bir scoutla rapor yaptırtma değişik scoutlar aynı iyi raporunu veriyorsa al böylece daha iyi bir eleme sansı da olur.

kral_67
24.Temmuz.2007, 23:51
gözlemcileri iyi bir şekilde kullanmak için gözlemcilerden ne beklediğinizi iyi bilmeniz gerekir...

1- Hemen aldığınız gibi oynatacağınız bir oyuncu istiyorsanız:

Judging Curren Ability yüksek olacak bir gözlemciyi kullanmanız gerekir...

bu gözlemcinin size sunacağı oyunculardan seçim yapmak için ise öncelikle sizin takımınıza gelmek istiyenleri ayırın daha sonra ayırdığınız bu oyuncular içinde...

Lig için yeterli olsunda fazlasına gerek yok diyorsanız;
tavsiyem 3 yıldızlı oyunculara yönelin hem daha ucuz olurlar hemde takımınızın bulunduğu lig için çok uygun oyunculardır ancak yinede bazı 4 yıldızlı oyuncular bunlardan daha uygun fiyata alınabilir bi göz atın derim...

Avrupada başarı istiyorum bunu sağlayacak oyuncu olsun diyorsanız;
eğer takımınızın sizden beklentisi avrupada en az çeyrek final oynamak ise 4 yıldızlı oyuncular sizin için yeterli olabilir...
ancak nispeten daha küçük takımlarla oynuyorsanız 5 hatta mümkünse 6 yıldızlı oyuncular almanız gerekmekdedir...
çünkü 4 yıldızlı oyuncular takımınızı beklentiye ulaştırabilecek kapasitede oyuncu demekdir ancak beklentinin üstüne çıkmak istiyorsanız oyuncu bazındada 4 yıldızın üzerine çıkmalısınız...

2- Geleceğin yıldızlarını bulmak istiyorsanız...
yapmanız gereken Judging Potential Ability özelliği yüksek bir gözlemci bulmakdır...

bura yine bazı ayrıntılar var;

1- Eğer ortasıra diye tabir ettiğimiz bir takımda iseniz gözlemcinizin potansiyeline 4 yıldız vereceği oyuncular sadece sizin takımınızın seviyesi için yıldız olabilecek oyunculardır...
mesela; bir fahri tatan konyaspor için çok önemli bir transferdir ancak beşiktaş için yeterli bir oyuncu değildir...

eğer bu tarz takımlarda iseniz ve Avrupada çok büyük yıldız olacak bir yetenek istiyorsanız 7 yıldızdan aşşağıya düşmemelisiniz zira 6 yıldızlı bir oyuncu dahi sizin liginizin yıldızı olmakdan öteye gitmeyebilir...

2- Önemli Hedefleri olan bir takımda iseniz;

Bu tarz bir takımda olmanız demek gözlemcilerinizinde çok zor puan vermesi demekdir yani sizin vay be dediğiniz bir oyuncu gözlemciniz için 3-4 yıldızdan yukarıya çıkmayabilir...

-mesela van der vaart juventus gözlemcisi için 4 yıldızlı bir oyuncudur yada klose bayern munich için 4 yıldızlı bir oyuncudur...-

bu tarz takımlarda iseniz zaten 7 yıldızlı bir potansiyele sahip oyuncuyu 2-3 senede 3 defa görmeniz çok şanslı olduğunuz anlamına gelir...:)

hatta 6 yıldızı bulmanız dahi kolay olmayabilir benim tavsiyen 5 yıldızda yoğunlaşmanızdır...

tabiki bu kadar yıldızlardan falan bahsettik ama yüksek potansiyelli oyuncuları yetiştirmek için çok sağlam antrenörleriniz vede programlarınız olmalı...

yorumsuz1i
25.Temmuz.2007, 00:06
Şöyle düşünelim arkadaşlar, scoutlar her şeyi tam olarak doğru yapamazlar. Yani düşünün en iyi Scoutlar hep en iyi olacakları bulmuş olsaydı Barca, Madrid, arsenal gibi takımlar hep doğru yatırımlar yaparlardı. Hep doğru gençleri alırlardı ama bu gerçekte de mümkün olmadığı gibi oyunda da değil. Evet Gönderiyorsun scouta brezilyaya, sana bir sürü oyuncu gösteriyor. Ve CA ve PAlarına yıldız olarak değer veriyor. Bu yıldızlar yaklaşık olarak doğru oluyor ama hepsi %100 değil. Atıyorum 6 yıldız verdiği bi oyuncu 180PA başkası 165 olabiliyor. Burda iş sana düşüyor. uygun oyuncuların profillerine ve geçmişine bakıp bi eleme yapmam söz konusu olabiliyor.

Ben genelde şöle yapıyorum. Mesela potansiyelli genç bir forvet alacağım. Gönderiyom scoutı Güney amerikaya. Bulduğu adamlar içindenatıyorum PAsı 6 yıldız olanlara göz gezdiriyorum aynı zamanda alabileceğim paralarına. Bunların içinden göze çarpan 4-5 tanesi var diyelim ve ben bi tane alacağım. O zaman o oyunculara takımdaki diğer scoutları gönderiyom ya da rapor istiyorum ve ondan sonra gelem raporlarla son kararı veriyorum.

Açıkçası scouta bakarsak PAyı görüyoruz yani ne olabileceği belli oluyor ama bu yöntemle kesin ne olacağı belli olmuyor. İyi olabilir süper olabilir ama işin güzel yanı zevkli olması. Onun gelişmesini beklemek. Bi de tabii oyuncu alırken takıma uygunluk, aradığım özelliklere de sahip olması bayağı önemli..

Söylediklerine tek nokta dışında katılıyorum.Aslında bu noktada oyunun açıklanamayan saçmalıklarından biri.Barca arsenal gibi takımlar hep doğru oyuncuları alıyorla doğru yatırımlar yapıyorlar ama en önemlisi aldıkları oyuncuyu kullanmıyorlar veya kullanamıyorlar.Benim takımımda harika işler yapan 7.5 ortalamaya sahip bir oyuncu pa sı da 180 lerde avrupadaki büyük takımlara gidince 6.5 lere düşüyor.Hep doğru yatırımı yapmalarını düşünmemin sebebine gelince scout programı kullanırken takımımdaki yabancı oyuncuların pa sı en düşük olan 185 türk oyuncuların pa sı en düşük olan 165 idi.Ve en büyüğünden en küçüğüne kadar her takım kendi seviyesine göre bütün futbolcularımın peşindeydi.En küçük takımlar bile benim potansiyeli olan oyuncularımı nasıl yapıyorlarsa keşfediyorlardı.

Gangstaa
25.Temmuz.2007, 22:42
Evet bende bir şey eklemek istiyorum.Mesela antrenorlerınızın dilleride futbolcuların bildiği dillerde cogu kısı bunları onemsemesede oyuncunun performansı ve antremanlarda daha fazla gelişmesine katkı ediyor.Mesela kaleciniz sadece italyanca biliyor.kaleci koçunuda hem kaleci koçlugu ozelligi yuksek olmalı hemde daha fazla verım almanız için italyanca bilmesi daha iyi olur diye dusunuyorum.

amasyali
26.Temmuz.2007, 03:38
Ben ne gözlemciler gördüm bu adam gelişmez diyen . Ama inatla o adamları alıp geliştirdim wonderkid yaptım :) Gözlemcileri sadece takımın oyuncu bilgisini artırmak ve diğer takımların transfer pazarına bakmak için kullanırım .

juanov
26.Temmuz.2007, 08:42
beyler gözlemci kullanmanın en kötü tarafı maddi durmumuza pek dikkat etmeden araştırma yapıyorlar ben genie scout kullanıorum sizce bu hile mi

cemir05
26.Temmuz.2007, 21:25
beyler gözlemci kullanmanın en kötü tarafı maddi durmumuza pek dikkat etmeden araştırma yapıyorlar ben genie scout kullanıorum sizce bu hile mi
bence hile. ama bende son 1-2 haktadır kullanıyorum. :icon_biggrin:

SAİT71
26.Temmuz.2007, 21:39
Bencede hileye giriyor fakat mecbur kalınca kullanıyor insan :D

juanov
27.Temmuz.2007, 01:23
bana hile gibi gelmiyor sonuçta sadece yetenekli futbolcuları tespit ediyorsunuz oyunda scoutları iyi yapsınlar kullanmamıza gerek kalmasın ama böyle bir seçenek yok hem biz oyuncuların özelliklerini değiştirmiyoruz ki sadece oyuncu arıyoruz

Hatred
27.Temmuz.2007, 05:12
Bencede hileye giriyor ama Avrupadaki adamlar PA'sı yüksek oyuncuları bu kadar kolay tespit ediyorlarsa bizde bunla arayı kapatabiliriz diye düşünüyorum.

Genelde uyguladığım teknik scoutlara oyuncuyu buldururum mini-scout ile kendim seçerim.En azından vicdanım daha rahat.:D Sizede tavsiye ederim...

juanov
27.Temmuz.2007, 06:22
bence vicdanın rahat olmasına zaten gerek yok oyunda scout sistemi bence fiyasko hem ben hep küçük takımlarla kariyer yaparım bü yüzden şahane yetenekler keşfedecek bir scout bulmam imkansız bu yüzden genie scout kullanıorum

yorumsuz1i
28.Temmuz.2007, 17:19
Bilgisi olan paylaşsın lütfen anlamıyorum fm ustası olduğunu iddia edenlerin nasıl olur da bildiği önemli noktalar olamaz.

murat taşlı
28.Temmuz.2007, 17:38
bu oyunda gerçek özelliklerden daha çok rakamsal özellikler öne çıkıyor adamın özeliği yok ama p.a rakamları yüksek oldumu olay tamam diğer türlü özelikleri uçsa bile fark etmiyor

eguven57
08.Ağustos.2007, 18:59
Arkadaşlar zayıf bir takım çalıştırıyorsanız gözlemciniz iyi bile olsa takımın gücünün üstünde olan oyuncuların potansiyelleri yedi yıldız görünecektir.Sakaryaspor kariyerimde gözlemcilerim çok iyi olmasına rağmen buldukları oyuncular vasattı.Yani burada işiniz biraz şansa kalıyor.Zayıf bir takımla ileride dünya yıldızı olacak oyuncu da yedi yıldız görünüyor sizin takımın ortalamasını birazcık aşan oyuncu da.

juanov
09.Ağustos.2007, 05:19
taktik yapmada en önemli unsur takımı analiz etmek bana göre.ofansif gücünüz yüksekse defansif defansif gücünüz yüksekse ofansif taktik üretmeye gayret etmeliyiz ve küçük bir takımla oynarsam mutlaka çift DM li bir taktik kullanırım ve böyle çok başarılı olduğum da oldu.

garydelgadov
09.Ağustos.2007, 05:29
oyundakki gözLemci sistemi tam bir rezaLet !
Oyuncunun potansiyeLini biLe takıma göre yapıyorLar.3 sene sonra "wonderkid" oLan PabLo Piattiyi Barcaya aLmadan önce rapor yoLLadım.PotansiyeLine 1 yıLdız vermişLer.ÜsteLik bu gözLemci"world-cLass" !

amasyali
09.Ağustos.2007, 05:58
Ben bir yıldız oyuncu ararken önce hangi ligde arayacağıma bakarım . Genelde Meksika ligi favorim olmuştur . Sonra gözlemci gönderirim ama yani sırf bakalım önerdiği iyi birileri var mı diye ki genelde 1 oyuncu bile önermez . gözlemciyi geçelim . Şimdi Meksika ligini araştırmaya başlayacağım ki önce Chivas olsun bakacağım takım ... Chivas'ın kadrosuna girer ve şöyle 17-18 yaş altındaki tüm oyunculara dikkat ederim ve beğendiklerimi kısa listeye eklerim . Sonra diğer takımları kontrol ederim ve tüm ligi analiz ederim . Sonra Kısa listeden bakarım oyuncuların özelliklerini fiyatını karşılaştırırım . Kesinlikle her mevki için önemli olan özelliklere çok dikkat et . Milan'ı aldığımda Diogo diye biri vardı defansta 18 yaşındaydı . Tüm defansif özellikleri 18-19 diye oynatıyordum ki ligin ortasında konsantrasyonunun 5 olduğunu farkettiydim :D O rehber bölümündeki makalelerde yazıyor zaten mevkiiler için özellikler ... Şimdi forvet arıyorsun ki 3-4 tane seçeneğin var . Burda kendi taktiğine en uygun olanını seçeceksin . Tek forvet onuyorsan Kafa ve sıçrama özelliği yüksek olanları tercih et çünkü hava topları tek santraforda önemlidir . Yok sen çift forvet oynuyorsun ve daha çok orta alanda oynuyorsan hızına bakmanı öneririm oyuncunun . Bu şekilde oyuncular arasında eleme yapmalısın . Fovet oyuncusunun yok orta yapmaymış yok top kapmaymış bunlar hikaye ;) Ama sakın ha dayanıklılık, çeviklik, hız gibi özellikleri düşük oyuncuları alma çünkü bu özellikler en fazla 1-2 puan artar dikkat et bu konuya . Bu sayede Milan'ı aldığımda Kadromda tam 9 tane wonderkid oldu . Eğer iyi bir takımı yönetiyorsan genç oyuncularını as oynatmanı öneririm böylece daha iyi olurlar mesela Arsenal'sin ve Carlos Vela'yı aldın o zaman Adebayor yada Bendter gibi oyuncuları yedek bırakmayı da göze alabilmelisin . Ama gidipte Türkiye ligi yada orta sıra takımlarda genç oyuncuları as oynatırsan takımın batar ;) 18A da geliştir gençleri böyle takımlarda ... Birde antranörlerine dikkat et her zaman daha iyisini iste . 7 yıldızlı antrenmanlar gençleri başarıya götürür ve genç oyuncu tespit etmek hiç de zor değil umarım yardımcı olmuşumdur ;)