PDA

View Full Version : neden böyle?

juanov
02.Ağustos.2007, 22:17
1-neden çoğu maçı hakettiğimiz halde kazanamıyoruz
2-neden bizim 10 şutumuz gol olmazken rakibin 1 şutu gol oluyor.
3-neden rakibin frikik özelliği 12 olan adamı frikikten neredeyse 90 a asarken bizim frikik özelliği 17 olan oyuncumuzun şutu kaleyi bile bulamıyor.
4-neden bizim gole ihiyacımız varken zaman bir pozisyon bile olmadan geçiyor.
5-neden bitiriciliği 17 olan oyuncu bile topu daha taşa atıyor.
6-neden büyük bir takıma karşı öne geçtiğimizde karşı takım şaha kalkıp 3-4 tane gol atıyor.

ultraslanerdem
02.Ağustos.2007, 22:22
Dediklerin olumlu olsaydı sen Dünya'nın 1 numaralı takımı olur ve her maçı kazanırdın. Böyle oluncada oyunun zevki kalmaz bir daha oyuna girmezdin. Oyuna girmeyince ne olurdu ; Futboldan bile soğurdun belki..

The.Joker
02.Ağustos.2007, 22:33
Bunlar gerçek hayattada rastlanan şeyler.Bu olaylar bazen senin lehine olurken bazende rakibinin lehine olur.Mesala 1.maddeyi ele alalım.Avrupa Şampiyonası yarı final maçı.Türkiye-Almanya.Oyunu domine eden bizdik.Oyunun kontrolü sıklıkla bizdeydi.Finali gerçekten haketmiştik ama olmadı işte.

juanov
02.Ağustos.2007, 23:04
evet doğru bunlar gerçek hayatta da rastlanan şeyler ama bu kadar sık rastlanınca insan soğuyor bu oyundan

Altaylee1914
02.Ağustos.2007, 23:22
gerçekte 2-3 maç fakat FM 08 de sezonda 38 maç yaparsın 21 inde aynı olay olur oyunun sıkan yönü bu

dead game
02.Ağustos.2007, 23:32
bence bütün bunlar bahane oynuyan oynuyor bn herne kadar bunlar olsada oyundan zevk almaya çalısıorum sonuçta hayatımın anlamı değil fm

umut_celik_89
03.Ağustos.2007, 00:44
konuyu açan arkadas haklı her maç tek kale oynuyorum ama adamlar 3 defa gelirse 2 si gol oluyor mesela benim takımım 1-0 önde maçın son dakikalarında tehlike oluyo ama bilgisayar öndeyken inanılmaz hızlı geöiyo dakikalar sakın time wasting demeyin hepsini dendeim ama olmuyor

garydelgadov
03.Ağustos.2007, 01:14
arasıra oLsa oyunun rengi deriz ama her maç böyLe oLunca insan bir adım geri atıyor ister istemez.
Oyunun oyuncuLarı zorLamak ve onLarın daha iyi oynamasını sağLamak için yaptığı birşey bu.Yani 20-4 istatistikLe maç kaybetmek.Ama bunLarı mutLaka farketmişLerdir ve fm 09da bunLarı düzeLtecekLerdir.

juanov
03.Ağustos.2007, 01:48
evet ben oyunu bırakma aşamasına geldim artık fm 2005 veya 2007 oynamayı düşünmeye başladım tabii ki bu benim sorunum ama bundan yakınan sadece ben değilim en azından fm 2009 da bunlara bir çare bulunmalı

barahir
03.Ağustos.2007, 01:53
Vala bu saydıkların hiç benim başıma gelmedi.. Sadece 3-5 maçta sezon içinde oluyo.. Bu da çok normal

RoNNiE91
03.Ağustos.2007, 02:33

Bu konuda çok haklısın.Benim başıma defalarca geliyor.

juanov
03.Ağustos.2007, 02:40
Vala bu saydıkların hiç benim başıma gelmedi.. Sadece 3-5 maçta sezon içinde oluyo.. Bu da çok normal

işte bu ilginç ya sen çok şanslısın yada ben bu oyunu oynamayı pek beceremiyorum galiba:uzgun:

donathor
03.Ağustos.2007, 03:24
simdi su var eger oyuncunun bitiriciligi 20 yse ama composure wea consantrationu dusukse oyuncu bitiriciligi degil mental ozellıklere gore pozısyon sonuclanır..buyuk maclarda kaybederken zamann hızlı gecmesnn sebebide rakibin golu bulunca taktıgını degistrp kapanması.. ole zamanda taktıgını deıstrmeden defansı ılerı alabrsn...frıkık olayında bır tek sana katlıyorum ama bnm frıkıklerımı atan adamn ozellıgı 12 yınede her sezon 5 10 tane atıo blkı mental ozellıklerle ılgldr..

juanov
03.Ağustos.2007, 04:06
evet o durum sadece bitiricilikle alakalı değil biliyorum ama oyuncumuzun diğer özellikleri de iyi olsa yine de kaçırıyor.frikik olayına gelince bir kariyerimde bende uğur yıldırım vardı(frikik 20)ama 10 tane bile gol atamadı ama rakipler frikikten bana rahat 10 gol attı.

donathor
03.Ağustos.2007, 06:43
iste oda formla alakalı iyi form tutmus bır oyuncu her zaman cok gol atar bndekı selcuk ınan uzak sutu 11 her yıl en az 15 uzaktn gol atıo orda hidden attr. olayı war hanı sureklılık buyuk maclar falan war onnara gre belirlenio ama bne katılıorm suna taktıgme gore orta saha oyuncularm hep kalecıyle karsı karsıya kalıp daglara taslara wuruo orda haklısın..

kral_67
03.Ağustos.2007, 07:04
çoğu maçda böyle olmuyor bir iki maçda oluyor...
ama çok sinir bozucu oluyor olduğu zamanda...:)

juanov
03.Ağustos.2007, 09:19
hepsinin bir maçta gerçekleşmesi imkansız ama bana bunların bazıları çok sık oluyor özellikle hakettiğimiz halde kazanamama durumu yüzünden oynadığım 9 maçın 4 ünde berabere kaldım

babba
03.Ağustos.2007, 10:05
this is football baska söze gerek yok

leonXxX
03.Ağustos.2007, 12:51
takımı iyi incele bulursun.benim başıma benzer olay geldi.ikinci lig takımı çalıştırıyorum güzel defansım var top kapma markaj cesaret pozisyon alma 14 her şey güzel adamı oynatıyorum yan toplardan bi sürü kafa golü yedim.sinirlerim gerildi her şey kötüye gidiyordu bir oyuna mola verdim gerçek futbol gibi düşündüm aklıma takıldı oyunu açtım biirde ne göreyim defansımın boyu169 cm ........

knsyr
03.Ağustos.2007, 16:23
bunların içinde katıldığım tek nokta karşı takımın şahlanma olayı istersn 3-0 yap adam 5 qoL atıo istediğin değişikliği yap faydasız :(

Universal
03.Ağustos.2007, 18:30
Burada sorduğun sorular gerçek futbol maçlarında yaşanıyor mu?

Bu soruduğum sorunun yanıtı evet olduğu için ve bu oyunda gerçekcilğe önem verdiği için bu yazdıklarının olması doğaldır. Oyunun daha gerçekci kılıyor.;)

Hugo
03.Ağustos.2007, 18:33
3-neden rakibin frikik özelliği 12 olan adamı frikikten neredeyse 90 a asarken bizim frikik özelliği 17 olan oyuncumuzun şutu kaleyi bile bulamıyor.
6-neden büyük bir takıma karşı öne geçtiğimizde karşı takım şaha kalkıp 3-4 tane gol atıyor.

1,2 - Futbolun adaleti yoktur. FM'nin de..
3 - Her zaman frikikten gol atamayan dünya yıldızları da var. Ronaladinho, Ronaldo.. Buna karşın Frikikten arada sırada "asan" futbolcular da oluyor.
4 - Pozisyona girmek için birşeyleri değiştirip taktikleri vermen lazım. Olmazsa onu da değiştirip başka taktikler..
6 - Onun adı büyük takım.. adı üstünde. Sende büyük takım yönetsen full attack yaparak geriden gelip öne geçebilirsin.

Redrum
03.Ağustos.2007, 18:39
Gol bulmak istediğimde benim neden pozisyonum çıkmıyor? Sorusunu biraz ezbere sorduğun fikrindeyim. Ben her seferinde gerekli taktiksel değişiklikleri yaptığımda pozisyon, hatta son dk golleri bile buluyorum..

Revolution
03.Ağustos.2007, 19:01
Benim anlamadığım neden her zaman bu bal rakiplere oluyor da bize olmuyor..Berbat oynuyoruz diyelim her zaman fark yiyoruz..1 şut çekip 1 gol atmıyoruz..Adaletin nedir FM? :D

juanov
04.Ağustos.2007, 00:04
arkadaş futbolun adaleti yoktur demiş maçlarının en az %60 ında adalet olmazsa oyunu nasıl oynayacağız ayrıca son dakikalarda ben de gol atıyorum ama genelde yiyorum

ilhanmania
04.Ağustos.2007, 05:50

bu konuda sana son derece hak verıyorum..macta ozellıkle de ıkıncı yarı da yenık duruma dustukten sonra ne yaparsan yap macın gozununun onunde akıp gıtmesı cok sınır bozucu..tamam ben her seferınde macı cevırelım demıyorum ama oyle bı taktık yapıorumkı o taktıkle ya yerım ya atarım ama pozısyon olmadan bıtemez..ıste bu durumda hıc bısey ızlemeden okadar taktıkle ugrastıktan sonra hele...cok sınır bozucu

Hugo
04.Ağustos.2007, 07:26
arkadaş futbolun adaleti yoktur demiş maçlarının en az %60 ında adalet olmazsa oyunu nasıl oynayacağız ayrıca son dakikalarda ben de gol atıyorum ama genelde yiyorum

tek kale oynadığın maçı kaybedersen başka ne diyebilirim.

juanov
04.Ağustos.2007, 07:49
evet hem de bu sürekli oluyor

amasyali
04.Ağustos.2007, 15:37
Ya bir sürü takım yönettim dedikleriniz pek başıma gelmedi . Benim sorunlarım da var ama bunların iyi mi kötü mü olduğu tartışılır :P

1- Neden her maç tempoyla mentaliteyi ve genişliği artırdığımda hemen gol atıyom ?
2- Neden 18-19 yaşlarındaki bir genci Türkiye'de as oynatınca kötü oynuyor da Milan, Liverpool gibi takımlarda as oynattığımda maaşallah dedirtecek kadar oynuyor ?

Bunlar FM nin güzelliği ve hepsinin çözümü var :)

Ilhan
04.Ağustos.2007, 17:36

1 ve 2. Tek forvet kullanıyorsundur, şanssızsındır, takım konuşması baskı oluşturmuştur.

3. Bu her maç olmaz, bir de sen 3 adamı baraja dikerken, rakibin 5 adam diker, bundan da olabilir.

4. Rakip time wasting'i artırıyor ve zamanı geçiriyor, sen de time wasting'ten kısmıyorsun veya forvet sayını artırıp daha hücumcu bir formasyona geçmiyorsun.

5. Bitiriciliğin 17 olması atacağı her şutu gole çevireceği anlamına gelmez, composure gibi mental özellikler ve oyuncunun nereden topa vurduğu da önemlidir.

6. Daha tempolu ve daha atak bir taktiğe geçiyorlar ve sen de önlem almıyorsun da ondan.

ERSELKULALI
04.Ağustos.2007, 18:37
adebayor tevez ikilisi golleri kaçırıyor hemde net pozisyonlar ama carrick gelip atıyor bu da olabiliyor ama şu son dakikia olayına katılıyorum ben hem savunma hem hücum anlamında yapıyorum ayarları time wasting mentalite tempo vs vs. ya da forvett sayısı ama yine olumsuz sonuçlanıyor her şey

donathor
04.Ağustos.2007, 19:27
walla bn barca yla oynarkn bnde fener wardı deplasmanda 4-0 yendm orda bıraz adamlara soledıın knusmalar basına yaptgn acıklama tehlıkelı adama baskı we en onemlısı taktıkler onmlı..bırde kalecı kalecın ıyıyse yemessn 40 dkka boyunca 19 kaleyı bulan sut war 1 gol bıle yemedı kalecım pletıkosa ıyı kalecı al hayatta bıdaa 3 4 gol yemessn...

GReeN BeReT
04.Ağustos.2007, 20:56
1- Topu fazla kullanmaktan çok olumlu kullanmak önemlidir.Bundan olabilir.
2-Buranın çok can sıkıcı bir nokta olduğu kesin.Şundan kaynaklanabilir.Rakibin sıkı markajı altında kalınca oyuncular topu genelde dışarı atıyor.Rakibin atması hakkında bir şey diyemeyeceğim :D
3-Bu olayların arada yaşanması normaldir.Sen bu sorunu sık sık yaşıyorsan bilemiyorum :) Bir de frikik komutlarına bakmalısın.
4-Benim başıma pek öyle olay gelmiyor.Belki de yeterince saldırmıyorsundur veya rakip aşırı kapanıyor,sürekli zaman geçiriyordur.Bu noktada şuna dikkat etmek gerekiyor.Toplu hücum yaparken pek boş alan bırakmamanızı öneririm.
Boş alan kalırsa rakip sürekli bu alanda top çeviriyor,sizin oyuncular bir türlü topu alamıyor ve ekran görüntüsü gelmiyor.
5-Gol atabilmek için sadece gol yeterli değildir.
Başka birtakım özelliklere sahip olmak da gerekir.
Mesela hızlı forvetler için;hız,hızlanma,top sürme,teknik,topsuz alan;uzun forvetler için;sıçrama,kafa,güç,topsuz alan önemli özelliklerdir.Birkaç tane daha zihinsel özelliği de var bunun.
6-Sonuçta büyük bir takımla oynuyorsun.Biraz üstüne geldiği an hemen gol yiyebilme tehliken var.Aradaki kalite farkı da önemli bir etkendir.

ThersoN
04.Ağustos.2007, 21:21
biraz saçmalık var ama bana göre oyun kolay bile olmuş, bunu zevzeklik için söylemiyorum, manisa ile 2. sezondan itibaren lig, kupa,süperkupa alınabiliniyor. normalde böyle birşey olur mu?

juanov
04.Ağustos.2007, 22:30
1 ve 2. Tek forvet kullanıyorsundur, şanssızsındır, takım konuşması baskı oluşturmuştur.

3. Bu her maç olmaz, bir de sen 3 adamı baraja dikerken, rakibin 5 adam diker, bundan da olabilir.

4. Rakip time wasting'i artırıyor ve zamanı geçiriyor, sen de time wasting'ten kısmıyorsun veya forvet sayını artırıp daha hücumcu bir formasyona geçmiyorsun.

5. Bitiriciliğin 17 olması atacağı her şutu gole çevireceği anlamına gelmez, composure gibi mental özellikler ve oyuncunun nereden topa vurduğu da önemlidir.

6. Daha tempolu ve daha atak bir taktiğe geçiyorlar ve sen de önlem almıyorsun da ondan.

1.ben çoğunlukla çift forvet oynarım.
2.takım konuşması baskı oluşturuyor mu bilmiyorum oyunu ingilizce çok bilgi sahibi değilim konuşma konusunda
3.sadece baraj meselesi olduğunu düşünmüyorum sonuçta benim kaçırdığım frikikler genelde üstten dışarı gidiyor.
4.ben her taktiğimde time wasting e 1(en düşük) seviyesinde başlarım yeni bir formasyona geçince attığım oluyor ama genelde faydasız oluyor
5.burda durum aslında sadece benim forvetim değil.ben hep küçük takımlarla oynuyorum ve dünya yıldızı bir oyuncu beklemiyorum ama rakibin oyuncusu kat kat kötüyken gol atınca çıldırıyorum
6.önlem alıyorum öndeysem dakika 70 den itibaren time wasting i maksimuma çıkarıyorum genişliği azaltıyorum tempoyu azaltıyorum dakika 85 ten sonra da bir forvet çıkarıp oyuna bir SW alıyorum ama son dakikalarda yediğim gol çok
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

biraz saçmalık var ama bana göre oyun kolay bile olmuş, bunu zevzeklik için söylemiyorum, manisa ile 2. sezondan itibaren lig, kupa,süperkupa alınabiliniyor. normalde böyle birşey olur mu?

iyi bir taktiğin ve transferlerin varsa yapabiliyorsun ama arada böyle sorunlar da çıkıyor
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
http://img227.imageshack.us/img227/2942/rezillikbo5.jpg

sizce sorun kimde bende mi oyunda mı?

mstfglsrn
05.Ağustos.2007, 22:41
ben bambaşka bişi sorucam aslında

rusya liginden s.moscow da oynayan malik fathiyi alıcam sözleşmesi bitteceği için approach to sing yapıyorum oyuncuyla anlaşıyorum fakat transferi onaylarken 5,75 milyon $ para istiyo s.moscow rusya liginden sözleşmesi biten oyuncuyu para ödemenden alamıyoruz bu nie böle uefa kurallarına aykırı bi durum?

juanov
05.Ağustos.2007, 23:24
o konuda bir bilgim yok ama o olay sadece rusyada olmuyor ben de şiliden bir oyuncu alacaktım approach to sign yöntemi ile ama alabilmem için oyuncunun değerini ödemem gerekti(200 k) bunun sebebi ne ben de bilmiyorum

mstfglsrn
05.Ağustos.2007, 23:42
ya 200 k gene kabul edilebilr bi durum ama suan benim oyunumda malik fathi nin değeri 2.4 milyon$ ken ben nie 5.75 milyon$ ödiiimki saçma yine kırdırcaklar bana cd yi o olcak:)nerden baksan 2- 2.5 saat önceki save'e döncem...

juanov
06.Ağustos.2007, 02:14
ama aldığım oyuncunun gerçek değeri de 200k idi ve sadece gelecek vadediyordu özellikleri başta iyi değildi güney amerikada bosman kuralı işlemiyor diye biliyorum ama senin durumunu bilemeyeceğim