PDA

View Full Version : 4-3-2-1 Süper Bir Taktik (İnanın baktığınıza pişman olmayacaksınız...)

Nocna Mora
09.Ağustos.2007, 08:18
Arkadaşlar bu hazırladığım ilk taktik...Taktiğin ayarları takımlara göre değişir, örneğin Daniel Alves gibi kanatlarda etkili olan bir futbolcunuz varsa ve MR oynatıyorsanız taktik ayarlarından PAS TÜRÜ'nü doğrudan yapmanız sizin için iyi olabilir ama Daniel Alves'in yanında Van der Vaart ve Silva gibi beyin oyuncular varsa taktiğin ayarlarına hiç ellemeyin :D...Kornerleri ayarlanmıştır...
GK: İyi bir kaleci(Hugo Lloris gibi)
DR: Hızı, Markajı yüksek bir bek(Vanden Borre)
DL: Hızı, Markajı yüksek bir bek ve ya çok yönlü bir oyuncu(Eduardo,Marcelo,Armand)
DC:Kafa,Top Kapma,Pozisyon Alma ve Markajı yüksek DC'ler(Armand,Miguel Veloso,Leon Andreasen)
MC:Ofansif Özellikleri yüksek bir oyuncu(Silva,Luis Jimenez)
MR-ML: Hız, Orta Yapma ve Top Sürmesi yüksek oyuncular(Marcelo,Daniel Alves)
AMC:İkisi de Van Der Vaart gibi takımın beyni olabilecek oyuncu olmalı Alex gibi Lincoln gibi...
FC: İbrahimoviç gibi hem yerden hem de havadan bir futbolcu olursa iyi olur...
Bu da taktiğin ss'si...
http://img229.imageshack.us/img229/699/sasasiy5.png

İNDİRMEK İÇİN TIKLA (http://rapidshare.com/files/135909695/4-3-2-1__Inter__Eki_2009_.tac.html)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Deneyenler yorum yaparsa sevinirim

garydelgadov
13.Ağustos.2007, 06:46
Denemedim ancak portresini çizdim.
Takım "üçgen" diziLimiyLe kaLeye geLiyor.Hücumda "ortadan" baskı yaparken rakibin "tecrübeLi" bekLeri varsa -iyi oyun kurabiLiyorLarsa-kanatLardan atacağı her uzun pas senin kaLende(kuLLananLarın kaLesinde) goL pozisyonu oLur.Hücumu etkiLi yapman içinde senin kadrondaki gibi maç kazandıracak oyuncuLar oLmaLıdır.
Oyuncu özeLLikLerinden bahsederken biraz "hemen yazayımda bitsin" havası sezdim.Çünkü;
İyi bir kaLeci her taktikte şart,
bir bekin en önemLi özeLLikLeri-taktik ofansifse-hızdır ve rakip bastırıken markajdır bu zaten açık bir kavram,
Kafa,Top Kapma,Pozisyon Alma ve Markaj stoper arayanLarın oyuncu aramada seçtiği temeL seçenekLerdir zaten,
"MC:Ofansif Özellikleri yüksek bir oyuncu" burda zaten oLay kopuyor MC taktikte defansa yardımcı oLabiLicek tek oyuncu oda ofansif oLursa vay haLimize,
kanatLarının Hız, Orta Yapma ve Top Sürmesi kötüyse zaten iş bitmiştir,
AMClerde ise iki karpuz bir koLtuğa sığmaz hesabı aynı tür iki oyuncuyu yan yana oynatırsan ikisindende fazLa faydaLanamazsın,
fc ise İbrahimovic gibi bir oyuncuyu kim kaybetmişki biz buLaLım.:)
Bu kriterLeri gözden geçirerek taktiği düzenLemeni öneririm ;)

Flawless Victory
13.Ağustos.2007, 07:11
Bu taktikle yaklaşık 1 sene boyunca (gerçek anlamda) oynadım. Güzel taktik ama oyuncu komutları da önemli. Ortasahanın kanatlarındaki Marcelo ve D.Alves'in yerinde oynayacak oyuncuların kaliteli olması gerekiyor, oyunun hem hücum hem de defans yönünü oynayabilen oyuncular olması gerekiyor. En büyük zaafı bu.

Ayrıca tek forvetin arkasındaki oyuncuların iyi şut atan oyuncular olması lazım.

MaTRaKaN
14.Ağustos.2007, 23:09
Bir kaç referans gösterebilirmisin?Yakaladığın başarılar falan....

Nocna Mora
22.Ağustos.2007, 08:07
SS almam uzun sürer diye sonuçları yazıyorum malum babam bağırıyor :D

İnter ile;

İlk 4 sezon içerisinde; Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu(4 kere),Kulüpler Şampiyonası(1 kere),SERİA Şampiyonluğu(4 kere),Copa Italia (3 kere)....
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Denemedim ancak portresini çizdim.
Takım "üçgen" diziLimiyLe kaLeye geLiyor.Hücumda "ortadan" baskı yaparken rakibin "tecrübeLi" bekLeri varsa -iyi oyun kurabiLiyorLarsa-kanatLardan atacağı her uzun pas senin kaLende(kuLLananLarın kaLesinde) goL pozisyonu oLur.Hücumu etkiLi yapman içinde senin kadrondaki gibi maç kazandıracak oyuncuLar oLmaLıdır.
Oyuncu özeLLikLerinden bahsederken biraz "hemen yazayımda bitsin" havası sezdim.Çünkü;
İyi bir kaLeci her taktikte şart,
bir bekin en önemLi özeLLikLeri-taktik ofansifse-hızdır ve rakip bastırıken markajdır bu zaten açık bir kavram,
Kafa,Top Kapma,Pozisyon Alma ve Markaj stoper arayanLarın oyuncu aramada seçtiği temeL seçenekLerdir zaten,
"MC:Ofansif Özellikleri yüksek bir oyuncu" burda zaten oLay kopuyor MC taktikte defansa yardımcı oLabiLicek tek oyuncu oda ofansif oLursa vay haLimize,
kanatLarının Hız, Orta Yapma ve Top Sürmesi kötüyse zaten iş bitmiştir,
AMClerde ise iki karpuz bir koLtuğa sığmaz hesabı aynı tür iki oyuncuyu yan yana oynatırsan ikisindende fazLa faydaLanamazsın,
fc ise İbrahimovic gibi bir oyuncuyu kim kaybetmişki biz buLaLım.:)
Bu kriterLeri gözden geçirerek taktiği düzenLemeni öneririm ;)

Bu taktiği kuzenimle beraber hazırladık ve o MC mevkiine Miguel Veloso,Leon Andreasen gibi iyi oyuncular olmasına rağmen Luis Jimenez'i tercih etti ben en başta karşı çıktım ama maç oynadıkça MC mevkiinin sağlam defanslarınız varsa Defansif ve ya Ofansif olması bir şey ifade etmiyor...

Kanat oyuncuları çift yönlü olmalı, forvete ise dediğim gibi hem havadan hem de yerden oynayabilen bir forvet lazım...AMC'Ler de ise kesinlikle öyle bir durum yok (en azından bu taktikte)... İki tane aynı tür oyuncu söylediğinin aksine oyun sıkıştığında oyunu açıyorlar ve arapaslarıyla forveti gol pozisyonlarına sokuyorlar...Ya da kanatlara top gönderiğ orta-kafa-gol sistemi uygulatıyorlar..Taktikte oyunkurucu-atak oyuncu kullanabilirsiniz...

Hücumda "ortadan" baskı yaparken rakibin "tecrübeLi" bekLeri varsa -iyi oyun kurabiLiyorLarsa-kanatLardan atacağı her uzun pas senin kaLende(kuLLananLarın kaLesinde) goL pozisyonu oLur.

Kaleci hakkında yazmıştım bire-birleri yüksek olmalı diye...

Addolorato
22.Ağustos.2007, 08:32
Taylan Bu Seninmi =)

Nocna Mora
22.Ağustos.2007, 16:44
Evet arkadaşlar bunu çalmadım yemin ederim 100'de yüz ben yaptım bu taktiği

Nocna Mora
31.Ağustos.2007, 21:17
Deneyen yok mu?

DeNiZ_1903
01.Eylül.2007, 06:04
Güzel bir taktiğe benziyor ancak anladığım kadarıyla defans hattı çok sağlam olmalı ofansa yönelik bir taktik daha çok :) Denemek lazım kısa zamanda teşekkürler :)

Nocna Mora
01.Eylül.2007, 06:22
Defans hattında Zapata gibi oyuncular işinize yarayabilir....Birde deneyenler sonuçlarını koyarlarsa daha iyi olabilir diye düşünüyorum

Nocna Mora
04.Eylül.2007, 20:27
Kimse denemedi mi yav...

3842
05.Eylül.2007, 09:14
Büyük takımlar için çok iyi ama orta sewiyede takımlar için pek iyi bir taktik değil bence ... Ama yine de ellerine sağlık ...

Nocna Mora
05.Eylül.2007, 09:30
Önemli değil orta seviyediki takımlar MC'yi DMC mevkiine çekerse daha etkili oluyor