PDA

View Full Version : Taktiğin Oyuna Etkisi % Kaçtır?

yorumsuz1i
11.Ağustos.2007, 22:16
Genel olarak süper diye tabir edilen birçok takıma uyan ve önemli başarılara imza atan bir taktiğin takımın başarısına ya da oyuna etkisi ne kadardır.Yani futbol bir bütündür mantığıyla maça çıkarken oyuncuların moralleri, fiziksel durumları, zihinsel durumları, maç öncesi devre arası sonrası konuşmalar gibi birçok etken maçın gidişatını yönlendirir.Başarılı olamadığımız bir taktiği bu diğer durumları düşünmeyip kötü diye nitelendirmek ne kadar doğrudur?Başlangıçta belirttiğim gibi bir taktik maça % kaç etki eder?

Nedvedmania
11.Ağustos.2007, 22:22
Sorunu tam anlıyamadım ama taktik oyuna % 100 etki eder. 0-0 10 oynatırsan fark yersin 3-5-2,4-4-2 gibi taktiklerle oynarsan normal geçer maç :)

yorumsuz1i
11.Ağustos.2007, 22:36
Sorunu tam anlıyamadım ama taktik oyuna % 100 etki eder. 0-0 10 oynatırsan fark yersin 3-5-2,4-4-2 gibi taktiklerle oynarsan normal geçer maç :)

Gerçi net bir şekilde anlattığımı düşünüyorum ama anlatamadım galiba.Yani bir taktik oyunu kazanmak için yeterli değildir illaki.Mesela taktiğin süper olsa bile oyuncuların fiziksel durmu kötüdür ya da moralleri düşüktür.Maçı kaybedersin.Bunun gibi birçok etkenin içinde taktiğin etkisi illaki en fazladır.Ama ne kadardır?

sakary Ali
11.Ağustos.2007, 23:08
değişik bir soru ama en büyük etken taktik bence yani %90 flndır

Onurap
11.Ağustos.2007, 23:38
Bence oyuncular daha önemli sonuçta taktiği uygulayan oyuncular taktikin gereken özelliğine sahip olmayan oyunlarlada pek başarılı olunamaz bence..Bunun dışında gitmek isteyen veya formsuz mutsuz olan bir oyuncularda herne kadar taktiğe uygun olsada başarı sağlanmayabilir.Bence %60

ThersoN
11.Ağustos.2007, 23:39
çok yönlü cevapları var bunun, yanı tabi ki sadece taktik etkili değil özellikle maçına göre değiştiğine inandığım, kondisyon ve moral durumları ayrıca belki de en önemlilerinden biri takım konuşmaları, son iki oyunda bunların üzerinde gittikçe durulmaya başlandı, eskiden cm serilerinde hiç böyle durumlar yoktu oyun daha basitti, fakat şimdi bir derbi maçına, bir tabiri caizse ölüm kalım maçına çıkarken, medyaya ve takıma söylediklerin çok önemli, yani sadece taktik hiç bir zaman değil, bir çok kez taktikleri denemek karşılaştırmak amacıyla, bir maçı birden çok taktik ile birden fazla kez oynadım sonra sonuçlarını değerlendirdim. Bir de daha farklı tarihlerde aynı takım ile karşılaştığım zaman bazı şeyleri değiştirdiğin zaman(oyuncuların her türlü durumu ve menejer konuşmaları) daha değişik sonuçlar aldım. Sezon başında ilk maçında karşılaştığın takım karşısındaki performans ile sezon ortasında ikinci yarı başlarken karşılaştığın zaman çok şey farkediyor, taktiğin aynı olsa bile, hatta 1 hafta arayla avrupa kupaları maçları performansları bile değişiyor.
Sadece taktik bu işin %50 ya da %60ını (oturmuş bir taktik ise) kapsıyor. Geri kalan yarısı ise konuşmalar, futbolcuların durumu, takımın durumu, kondisyon ve antreman durumları, hatta takımın finansal ve tanınmışlığı saygınlıgı bile etkili oluyor derim ben

SiR ToMaSRoSiCkY1
11.Ağustos.2007, 23:51
Bazı taktik vardır seni vezir eder bazı taktik vardır seni rezil eder.Anlayın yani:)

sentugo
12.Ağustos.2007, 00:18
Yüzde yüzdür kardeşim. Taktiği kötü olanın .... :D sonuç kötü olur...

juanov
12.Ağustos.2007, 00:30
bence de taktik en önemli faktör bence oyuna %75 etki eder takım konuşmaları antrenman vs. bunlar sonra gelir

cemir05
14.Ağustos.2007, 03:25
bence taktiğin oyuna etkisi %50dir. kalan %50 ise oyuncunun üzeyi, form'u, o anki mutluluğu felan etkiler...

ua_anil
14.Ağustos.2007, 08:44
Bence kesinlikle %100 değildir. Ama 70-60 falan olabilir...

eXcitinG
14.Ağustos.2007, 16:31
Fm oyununda taktiğin oyuna etkisi %50 dir.

Senin oyunda başarına etki eden faktör sadece taktik değiLdir. Doğru idman programLarı, doğru antrenörLer, doğru takım konuşmaLarı, oyun içerisinde doğru hamLeLer sana maçı kazandıran faktörLerdir.

Bir başarıyı sadece taktiğe bağLayamazsınız. FM oyununda ki en iyi taktiğe sahip oLsanda (ki böyLe birşey yok) yine de söyLediğim diğer faktörLerde eksikLiğin varsa yine başarısızLıkLar oLacaktır.

King_Theoden
14.Ağustos.2007, 17:55

Senin oyunda başarına etki eden faktör sadece taktik değiLdir. Doğru idman programLarı, doğru antrenörLer, doğru takım konuşmaLarı, oyun içerisinde doğru hamLeLer sana maçı kazandıran faktörLerdir.

Bir başarıyı sadece taktiğe bağLayamazsınız. FM oyununda ki en iyi taktiğe sahip oLsanda (ki böyLe birşey yok) yine de söyLediğim diğer faktörLerde eksikLiğin varsa yine başarısızLıkLar oLacaktır.

Masa başı oyunları unuttun sevgili yöneticim onuda ben ekleyeyim :D

Doğru taktik başarıyı %60 etkiler bence kalan kısmı antrenman, ve takım konuşmaları ile moral durumu oluşturur. Ama yanlış taktik başarısızlığı %100 etkler FM de şöle bişey var Taktik kötü ise sürekli kaybedersin FM asla ulan bu adam acemi dur bi maçtada her vurduğu girsin demez hep kaybedersin. Ama taktiğin iyiyse ve sürekli kazanyorsan illki bir kaç maçta ne yapar eder sana maçı kaybettirir masa başı oyunlardan kastım buydu :D

Universal
14.Ağustos.2007, 17:59

Hayro abicim, öyle yazmışsın ki kesin yargı olarak. Ama unuttuğu bir nokta var oda şans. Gerçekten oyunda şansında payı var. Hiç beklenmedik bir hatadan gol yiyebilir veya atabilirsin ama; bu hatanın ne taktik ile nede antreman programı ile alakası var. Bu tamamen şans eseri oluşmuş hata olabliliyor.

Zaten taktik & antreman içiçe. Çünkü; antremanda taktik çalıştırıyorsun ve o taktik antremanlarda oyunda kullandığımız taktik oluyor. Oyuncuların iyi çalışır ve takik antrenörlerinde iyi ise taktiğimizde elde edeceğimiz başarı artıyor.

eXcitinG
14.Ağustos.2007, 18:21
Masa başı oyunları unuttun sevgili yöneticim onuda ben ekleyeyim :D

Doğru taktik başarıyı %60 etkiler bence kalan kısmı antrenman, ve takım konuşmaları ile moral durumu oluşturur. Ama yanlış taktik başarısızlığı %100 etkler FM de şöle bişey var Taktik kötü ise sürekli kaybedersin FM asla ulan bu adam acemi dur bi maçtada her vurduğu girsin demez hep kaybedersin. Ama taktiğin iyiyse ve sürekli kazanyorsan illki bir kaç maçta ne yapar eder sana maçı kaybettirir masa başı oyunlardan kastım buydu :D

Doğru tespitLer Serkancım. Senin oLduğun yerde mutLaka masa başLarını da hesaba katmak gerek :)

Hayro abicim, öyle yazmışsın ki kesin yargı olarak. Ama unuttuğu bir nokta var oda şans. Gerçekten oyunda şansında payı var. Hiç beklenmedik bir hatadan gol yiyebilir veya atabilirsin ama; bu hatanın ne taktik ile nede antreman programı ile alakası var. Bu tamamen şans eseri oluşmuş hata olabliliyor.

Zaten taktik & antreman içiçe. Çünkü; antremanda taktik çalıştırıyorsun ve o taktik antremanlarda oyunda kullandığımız taktik oluyor. Oyuncuların iyi çalışır ve takik antrenörlerinde iyi ise taktiğimizde elde edeceğimiz başarı artıyor.

Doğru Şans oLayını da ekLememiz gerek. Gerçek hayatta oLduğu kadar oyunda da şans faktörü önemLi. Ama diğer ayrıntıLarda gaLibiyetin oyun içerisinde ki geri kaLan kısmını oLuşturur bunu da es geçmememiz gerek.

LaKe
18.Ağustos.2007, 21:15
Eğer seçimlerin abes olmayacak ve normal derecede olacağını varsayarsak bence taktiğin oyuna etkisi %70'dir. Antrenmanın etkisi %10'dur. Diğer kalan %20 ise doğru seçimdir... Bu 3'ü birbiriyle ilişkilidir. 3'ü oyun içinde uyumlu olursa oyunda da %100 bir başarı elde ederiz. Fakat bir yer sağlam diğer yer eksik olursa uyumsuzluk doğar ve bir süre iyi gider, bir süre kötü gider yani kısacası istikrarsızlık baş gösterir.

Sağlam bir taktik FM 2008 oyununda en belirleyici şeydir. Taktiğiniz kötü ise şansınızda yoktur. Çünkü oyun taktik kötüyse affetmiyor. Takımınız iyi olsa bile. Bu nedenle taktiği oyunu iyi analiz ederek yapmak çok önemli. Sadece gerçekci düşünerek değil, oyunun püf noktalarından faydalanarakta taktik yapılmalı. Örneğin, oyunda bir korner durumu var ki bunu çözdünüz mü gol atmakta kaçınılmaz oluyor. Sağlam bir korner taktiği ve sağlam bir korner-savunma taktiği gol atma oranınızı büyük ölçüde etkiliyor... Bunun gibi püf noktaları keşfederek taktik yaptığımızda oyuna etkisi %70 gibi sağlam bir rakam oluyor.

Gerçekte çok önemli olan Antrenman sistemi bundan önceki FM'lerde önemsizdi. Girip antrenmana hiç dokunmasanız dahi, taktikler ve seçimler sağlam olduğu zaman antrenmanın bir önemi kalmıyordu. 2008'de bu biraz daha iyileştirilmiş (ama tam olarak değil.). Antrenman artık etkiliyor. Güzel ve taktik ile uyumlu bir antrenman programının katkısı ise %10.

Gelelim seçimlere. Oyuncu ve uyumluluğa dikkat çok önemli. Taktiğe göre oyuncu seçimi yaparken oyuncuların sadece teknik özelliklerine bakmak yetmiyor. O dönemdeki uyumluluğu, formu, kondisyonu, durumu çok çok önem arz ediyor. Ayrıca taktiğinizin neye dönük olduğu çok önemli. Hızlı oyuna mı? Presli oyuna mı? Savunmaya mı? Hücuma mı?.. Taktiğinizi yaparken bunlara dikkatte çok önemli. Elinizde var olan oyuncular neye dönük ise o doğrultuda bir taktik yapılmalı. Seçimlerin etkisi de %20.

RaSenGan
18.Ağustos.2007, 23:49
FM'de taktik %40 şans ise %60 etkilidir ;)

LaKe
19.Ağustos.2007, 01:08
FM'de taktik %40 şans ise %60 etkilidir ;)

Taktiğin çok iyiyse şansın yanında olma ihtimali çok çok yüksek. Konu madem % üzerinden dönüyor, %'ye vurursak %80. Fakat taktiğin çok kötüyse şansın yanında olma ihtimali çok çok düşük. FM 2006'da özellikle, turnuvada oyunun sabit diziliş taktiklerini uygulasan bile, belirli bir şansla kazanma şansın oluyordu. Ama FM 2008'de turnuvalarda o şekil bişey yaptımmıydı fark yiyorsun. Taktik kötüyse şansta kötü oluyor yani. :)

Alicanfmfan
19.Ağustos.2007, 02:34
%0.İyi futbolcuların varsa kazanırsın

juanov
21.Ağustos.2007, 06:37
%0.İyi futbolcuların varsa kazanırsın

bu çok saçma iyi futbolcuların varsa ama iyi bir taktiğin yoksa kazanamazsın taktiğin %0 etkisi var demek çok anlamsız taktiğin oyuna etkisi %50 den fazladır.

Belgorth
21.Ağustos.2007, 07:50
Burada olaya şöyle bir soru girer, sen taktik yapıyorsun da karşındaki armut mu topluyor? Oyunun yapay zekası da senin kadar değişik varyasyonlarda düşünemese dahi taktik uyguluyor, bu durumda oyuna taktiğin etkisi karşı tarafın da taktik uygulamalara gitmesi nedeniyle en fazla %40'tır. Sonrası oyuncularının ne kadar iyi olduğuna bakar. İyi derken özellik anlamında iyi olduğu kadar form, moral vb. durumları da içine katıyorum. Şayet taktiğin etkisi %80-90 gibi uçuk bir oran olsaydı, bir örnekle açıklamak gerekirse İstanbulspor'la daha ilk senede Barcelona, Chelsea gibi kulüpleri büyük oranda yenebilmem gerekirdi. Yenebiliyor muyum peki? Hayır. 100 maçın belki 1 veya 2'sinde kazanabilirim ya da berabere kalabilirim ama diğerlerini kaybederim kesinlikle. Bu nedenle herkes iyi ya da gelecek vadeden oyuncuları almaya çalışmıyor mu zaten takımına?
Sözün kısası taktik en fazla %40, oyuncular ise en az %60 etkilidir oyunda.

davidvilla
21.Ağustos.2007, 08:07
bence dizilim o kadar da onemli değildir gercek futbolda.3-5-2 de olur 4-4-2 de veya herhangi baska bişey onemli olan elindeki futbolculardan maksimum verim alabileceign sekilde dengeli bir takım kurmaktır.O yuzden dizilimin o kadar da onemi yok futbolcularından maksimum seviyede yararlanabilirsen takımının potansiyeli kadar başarı yakalayabilirsin.
oyunda ise herhangi basit bir taktikle butun takım komutları ortada cok başarılı olabiliyorsun şayet genc ve ''ability'' si yuksek oyuncuların varsa.

Cengo
21.Ağustos.2007, 10:15
her taktiğe uyun oyuncuları kullanın, örn. önde pres yapıyorsanız work rate lazım..

amasyali
21.Ağustos.2007, 15:58
Taktik bence % 70 dir . Taktiğin iyi oldumu zaten maç alırsın oyuncuların morali vb. şeyler de artar . Ama moralin iyi diye de taktiğin iyi olmaz bunu da göz önüne alın . Oyuncuların iyi olması %10 dur çünkü kendi mevkiine göre iyi olan özellikleri 15 ve üstü ise daha ne olsun . Mesela bir Chivu'nun özelliklerine ayırt etmeden baktın mı süper biri ama defansif özelliklerine baktın mı Samba, Zapata gibi oyuncuları almak daha mantıklı gelir para olarak ...

Ilhan
21.Ağustos.2007, 19:11
Biri taktik mi dedi?:)

Taktiğin oyuna etkisi %50 civarı benim gözümde. Ama taktiğe uygun oyuncu kullanmak da %20 eder. Geri kalanı da antreman vs. gibi şeyler, ama o etkenleri de gözardı ettiğiniz takdirde başarı ve zevk olmuyor.

SARJ R
23.Ağustos.2007, 01:24
arkadaşlar fazlaca karışık bir taktik kullandım,ama taktiğim 9. hafta rakiplerce çözüldü.
beşiktaşım,kadrom güzel,malatyasporla bile kendi evimde berabere kalıyorum

Flawless Victory
23.Ağustos.2007, 18:18
Gerçekte % 60 falandır ama oyunda % 80'dir bence. Ayrıca şunu ekleyeyim. Taktiğin çok ofansif veya defansif olması oyundaki etkinliği ifade etmez. Yani çok ofansif oynayan bir takım da çok iyi defans yapabilir. Bu taktiğin detaylarında gizlidir.

.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

malatyasporla bile kendi evimde berabere kalıyorum

Hocam ayıp oluyor. :n:

leonmeon
24.Ağustos.2007, 18:28
%40oyuncuların kalitesi %30 taktik %20 antrenman %10 moral

kaiserkaan
25.Ağustos.2007, 03:28
cevap > coktur taktik uyumsuzsa bi de antreman duzeni de kotuyse fm de dunya karmasi alinsa cacik olmaz

urwrdskkn
18.Ocak.2011, 11:23
bir de yaştan ötürü taktiğin tutma oranı değişir 40 yaşında isen oynadığın taktik %60 olur eğer 50 yaş ve üstü oynarsan taktiğin tutma şansında bir o kadar artış olur ben mesela man city ye 40 yaşında girdim 4-2-3-1 taktiği oynadım 20 maçlık galibiyet serim var

dearEmrah
15.Mart.2012, 14:16
taktiğin fazla etkisi yoktur her taktiği oturta bilirsin sadece oynadığın taktiğe göre verdiğin takım ve oyuncu komutlarıdır daha sonra oyuncu kalitesi ve taktiksel düzenin en sondadır 11 yıldır bu oyunu oynuyorum yanıldığımı sanmıyorum

nannar
15.Mart.2012, 16:12
4 yıllık başlıgı neden hortlatıyorsunuz yahu :D

dearEmrah
16.Mart.2012, 13:21
4 yıllık başlıgı neden hortlatıyorsunuz yahu :D

haklısın kardeşim ama fm 2012 çıktı hala 2008 deki heycanı yeni versiyonlarda alamıyorum 2010 da fena değildi gerçi...

Steven_Gerrard
30.Mart.2012, 10:16
haklısın kardeşim ama fm 2012 çıktı hala 2008 deki heycanı yeni versiyonlarda alamıyorum 2010 da fena değildi gerçi...

Bende bugün fm 2008 kurdum, bilgisayarım fm 12'yi bile kaldıracak seviyede fakat 2010-2011 ve şimdide 2012 bence berbat seriler. Buglar düzeleceğine daha fazla artarak geliyor her sene ve her sene oyun fanlarını seneye güzel olacak umudu aşılanıyor bir sekilde. 12 yıldır oynuyorum hep aynı hatalar hep aynı sacmalıklar. Bence cm 01-02 fm 2005 ve fm 2008 varken diger seriler kesinlikle oynanmaz. Fakat ne yazıkki win 7'de türkçe programı calışmıyor ama yapacak bişi yok ya ingilizce oynayacam yada xp de kuracağım pc'ye. :)

dearEmrah
09.Ocak.2016, 15:31
4-2-3-1 (4 savunma 2 ortasaha 3 ofansif ortasaha 1 forvet ) savunma ofansif ortaha ve forvete otomatik görev verin orta sahalara ise sadece kısa pas yapıp ileri çıkışlar ve direk topları kapatın oyuncu oklarını geriye çekin eğer ideal bir kadronuz hızlı ofansif orta sahalarınız varsa sizi kimse tutamaz ofansif orta saha sağ ve sol oyuncuların oklarını yanlara çekmeyi unutmayın. başarılar.

aytekin79
09.Ocak.2016, 16:05
4-2-3-1 (4 savunma 2 ortasaha 3 ofansif ortasaha 1 forvet ) savunma ofansif ortaha ve forvete otomatik görev verin orta sahalara ise sadece kısa pas yapıp ileri çıkışlar ve direk topları kapatın oyuncu oklarını geriye çekin eğer ideal bir kadronuz hızlı ofansif orta sahalarınız varsa sizi kimse tutamaz ofansif orta saha sağ ve sol oyuncuların oklarını yanlara çekmeyi unutmayın. başarılar.

İstikrarlı bir şekilde başlığı hortlatıyorsun tebrik ederim :)

dearEmrah
11.Ocak.2018, 14:50
İstikrarlı bir şekilde başlığı hortlatıyorsun tebrik ederim :)

Yıl Oldu 2018 ve hala 2008 serisi oynuyoruz. Yıl geçtikçe berbat olan seriler 2018 serisinde de devam etmekte sadece oyuna abartılı grafik katmaktan daha fazla ileri gidemiyorlar.