PDA

View Full Version : DK. 75 - Maç Çevirici Taktiğin Panzehiri

Flawless Victory
13.Ağustos.2007, 06:24
ANTİ - MAÇ ÇEVİRİCİ TAKTİK

Bu taktiğimizde daha önce verdiğimiz büyülü taktik olan maç çevirici 4-2-4 taktiğini çözen taktiği inceleyeceğiz. Beta versiyon diyebiliriz buna. Şimdi bu taktiğin detaylarına inelim :

Taktiği en önemli kısmı savunmanın önünde oynayan 3 defansif ortasaha oyuncusu. Bu oyuncuların 3'ü de defansif nitelikte olursa büyük avantaj olur. Ancak oyunun iki yönünü de iyi oynayan bir AMC'yi (ofansif ortasaha orta) de bu 3 oyuncudan biri yapabilirsiniz. Savunmamız 4'lü klasik savunma ancak oldukça defansif bir yapıda. Gelelim ileri uç elemanlarına... İşte bu mevkide 3 oyuncumuz bulunuyor. Bunlardan 2'si ofansif ortasaha oyuncusu ve biri de tek forvet olarak oynayan bir forvetimiz. Bu forvetin niteliklerinde uzun olması (daha doğru bir ifade ile hava toplarına hakim) ve uzaktan etkili şutlar atabiliyor olması önemlidir. Yani İbrahimovic tarzı, ancak tabi bu kadar iyi olmayabilir. Zigic, bu iş için biçilmiş kaftan.

Takım mantalitemiz, aşırı olmamakla birlikte defansif. Ancak sistemden anlaşıldığı üzere pek de defansif bir sistem sayılmaz. Taktiği uyguladığınız süre zarfında çok fazla pozisyona giremeyeceksiniz ama inanın bunları değerlendireceksiniz. İşte bu yüzden, bu taktiği son 10 dk. gibi bir süre için kullanmalısınız. Aksi halde firmamız geri ödeme yapamamaktadır. :)

http://i34.tinypic.com/352p7k5.jpg

Önemli : Taktik deneme versiyonu olduğu için (her ne kadar emrah44 tarafından test edilip onaylanmış olsa da) şimdilik önemli maçlarda denemeyiniz. Hatta yeni bir oyun açıp birkaç hazırlık maçında deneyebilir veya kendi oyununuzdaki önemsiz maçlarda uzun süre deneyebilirsiniz.

Emrah44 Tactics sundu!

Anti Linkiniz :

Anti-Maç Çevirici v1 (http://rapidshare.com/files/136860492/Anti_Mac_Cevirici_v1_emrah44.rar)

barahir
13.Ağustos.2007, 06:35
Teşekkürler abi mutlaka denicem bunu..

tosunpasa
13.Ağustos.2007, 06:41
Özellikle son dakikalarda yenen gollerle kaybedilen maçlara sık rastlanıyordu FM 2008'de.. Bu taktik belki bu soruna çözüm olabilir, sağol Emrah abi deniyeceğim.

garydelgadov
13.Ağustos.2007, 06:50
AnLamadığım nokta şu,bu taktik yapay zekanın son 10 dakikada döndüğü 4-2-4e karşı çözüm oLan taktikmi yoksa büyük takımLara karşı defansif oynayan takımLarın 90 dakikaLık sistemimi ?

barahir
13.Ağustos.2007, 06:57
İşte bu yüzden, bu taktiği son 10 dk. gibi bir süre için kullanmalısınız.

Keşke okusaydın..

Nedvedmania
13.Ağustos.2007, 06:57
Maç çevirici dediğine göre maç belli birşeye geldiğinde çevrilebilir :) bu durumda 4-2-4 taktiğine döndüğünde uygulanıcak olan taktik oluyor bu :D

Çok saol har nekadar ben son dk gollerine kurban olmamış olsamda önlem olarak kullanıcam :)

Flawless Victory
13.Ağustos.2007, 07:00
Biz son 10-15 dakikaya önde girdiğimizde bu yapay zeka dedikleri tosbağa 4-2-4 ve türevlerini uygulamaya başlıyor. Hatta ne yapacağını şaşırıyor. İşte bu dakikalarda skoru koruma amaçlı geçebileceğimiz bir taktiktir bu. Ancak bunun üzerinde çalıştıkça daha farklı amaçlar için kullanabiliriz. Şimdilik son dakikalar dışında kullanmayı tavsiye etmiyorum.

Nasıl ki maç çevirici taktiğim, yani 4-2-4 sistemindeki o taktik son dakikalarda uygulanması gereken bir taktikse, bunun karşıtı olan anti maç çevirici taktik de maçın son bölümünde uygulanmalıdır. Etki-tepki prensibi. Hadi şu taktiği deneyeyim diyip herhangi bir maçta denerseniz aldanırsınız. Yavaş yavaş şekillendireceğim konuyu. Kaba taslak yazmıştım ama bu sorduğun soru gerçekten ya*p*ı*c*ı bir soruydu. Çünkü açıklamasını yapmadığım önemli bir noktaydı. Şimdi oldu sanırsam.

garydelgadov
13.Ağustos.2007, 07:03
". Hatta yeni bir oyun açıp birkaç hazırlık maçında deneyebilir veya kendi oyununuzdaki önemsiz maçlarda uzun süre deneyebilirsiniz."
bu kısımdan etkiLenip sormuştum teşekkürLer.:)

Countdelafey
13.Ağustos.2007, 12:17
şahsen kullandım fena degıl pozısyonun azalmasını saglıyor ama genellıkle orta yada orta altı takımlarda asırı verımlı bulamadım
ben onun yerıne kontra atagı kapatıp(Arsenal untoucheblesın kendı gelıstırdıgım versıyonunu kullandıgım ıcın buyukte olsam kucukte olsam hepkontra acık oynuyorum) tempo slow, passing short defansif çizge deepe yakın kullandıgım zaman genellıkle Super zeki yapay zeka orta sahadakı 2 adamıyla yeterlı prese ulasamadıgı ıcın gol yemıyorum

ama dedıgım gıbı nıspeten buyuk takımlarda (Newcastleda 1 sezon boyunca skora yatmam gerekınce denedım) işe yarıyo ama orta sevıyenın altında kullanıslı degıl (Torinoda ve getafede denedım hep ve inatla gol yedim)

ve unutmayın arkadaslar takım ıcersınde mac esnasında ne kadar fazla oynama yaparsanız o kadar sıkıntı cıkıyor yanı bu taktıgı kullanmak ıcın 4-1-2-2-1 yada 4-3-3 gıbı tek forvetle oynamayı seven arkadaslar ıcın kullanıslı olabılır ama benım gıbı 4-4-2taktıkle oynayan takımlarda cıddı sorunlar yasanıyo.

Nedvedmania
13.Ağustos.2007, 22:13
ŞL ilk maçında GS 1-0 Valencia dk 80 dk bu taktiğe geçmemle birlikde gol yedim ve maç bitti :) :(

Flawless Victory
13.Ağustos.2007, 22:16
Yazık olmuş. :) Çözümü var tabi.

Nedvedmania
14.Ağustos.2007, 00:02
nasıl var ? tekrar son dk gol atma taktiğine geçmekmi :D onuda denedim 1-1 den sonra ama yetişmedi maça :D

Flawless Victory
14.Ağustos.2007, 03:24
Var Cihan. Çaresi aşağıdaki konuda. Bu konuya biliyorsunuz garanti vermedim, daha geliştirilme aşamasında. Aslında ben başarılı oluyorum ama sizde tutmadı galiba.

Aşağıdaki konudaki taktik gol yememe konusunda uzmandır. Ayrıca bu taktik, çok defansif olmasına rağmen sizi ligde hiç ummayacağınız kadar üste çıkaracaktır. Şampiyon bile yapabilir. Uzun süre test edilmiş ve onaylanmıştır. Bkz. Piramitin Gölgesi kariyer hikayem.

İşte taktiğin bulunduğu konu :

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=55801