PDA

View Full Version : Closing-Down (Pres, Alan Daraltma)

jacke
09.Mart.2006, 12:22
Arkadaşlar ben Closing-down u kullaniyrm bu seçenek pres ve alan daraltma yerine geçior öyle değilmi?Eğer değilse türkçe karşığı ne ben pres ve aran daraltma hangi yere basacam.Ama benim bildiğim closing down.

Şimdi bunla ilgili bi sorum var Closing down da ortadaki imleçi en sola çektiğimde Rarely yazio yani Nadiren,Binde bir anlamı taşıo,bunu sağa çektiğimde ise Often yani türkçe meali sıksık acaba benm bu durumda pres yapmam için often mı uygulamam gerekio yoksa rarelymi bazi arkadaşlara saçma gelebilir ama bilmiorum

hakansimser
09.Mart.2006, 12:52
often uygulaman gerekiyor jacke

sirneo
11.Mart.2006, 18:28
Her zaman often uygulaman oyuncularını yorar, maçın sonlarına doğru rare olarak ayarlayabilirsin!

oSa
11.Mart.2006, 18:44
Daha önceden yazdığım bir yazıdan alıntı yaptım, eminim işine yarayacaktır ;;)

1. Closing Down

Closing Down' ı "kapanış" olarak çevirebiliriz. Oyundaki kullanımı ise rakibe baskı uygulamak, pres yapmak şeklinde. Mentality ve closing down hakkında bazı yorumlar yapılıyor. Her ne kadar si games tarafından doğrulanmasa da bana mantıklı geliyor. O yüzden bu yorumlardan birini sizinle de paylaşmak istiyorum: Dikkat ettiyseniz Mentality ve Closing Down için 20 ayar noktası var(kayan çubukta). Her 4 dilim futbol sahasının 1/5lik bir kısmına denk geliyor. Şöyleki:

.__GK__D_____DM_ ___(__ M__ )______AM________S/F_____
|________|_________|__________|__________|________ ___|
1¨2¨¨3¨4¨5¨6¨¨7¨¨ 8¨9 10¨11 12 ¨13 14¨15 16¨17 ¨18 19 20

Mentality oyuncunun nereye kadar ileri gideceğini, Closing Down ise rakip oyuncuya nereden başlayarak baskı yapacağını gösteriyor. Buradan şöyle bir sonuç çıkartabiliriz. Oyuncuların Mentaliteleri Closing Downlarından daha aşağıda olmalıdır. Aksi takdirde oyuncu baskı noktasından(closing down ile belirlediğiniz) ileri çıkacak ancak arkasında kalan rakibine rakip ancak o noktayı geçtiği takdirde baskı yapacaktır. Bu da arkasında önemli bir boşluk bırakması demek oluyor (Bilmem anlatabildim mi).

Hazır bu closing down olayına girmişken birkaç şey daha ekleyim. Etkili bir Closing Down yapabilmek için oyuncuların TeamWork ve WorkRate özelliklerinin yüksek olması gerekiyor. Bunu zaten biliyoruzdur. Ancak bu iki özellik tek başına bir anlam ifade etmiyor. Yanlış zamanda, yanlış alanda yapılan baskı bize yarar sağlamayacaktır. Bu nedenle bu özellikler yüksek bir Decisions ile desteklenmelidir. Ayrıca baskılı oynayan zeki oyuncular enerjilerini daha tasarufflu kullanırlar.

2. Creative Freedom

Creative Freedom' ı ise yaratıcılık serbestliği olarak çevrilebilir. Bu ayarın yüksek olması garanti olmayan riskli pasları arttıracağı gibi, bu pasları atan oyuncularınızın Creativity, Flair, Passing özelliklerinin yüksek olması durumunda "key pass" olarak adlandırılan öldürücü, kritik pasların sayısı artacaktır. Defans oyuncularımızın risk-free (bu terimi ben uydurdum http://osa.buildtolearn.net/forum/Smileys/default/smiley.gif ) oynaması önemli olduğu için defans oyuncularımızda bu özelliğin düşük olması gerekir. Hücum oyuncuları (MRLC,AM/F RLC,SC) için yüksek olması (ya da ortalama) daha hayırlı olur.

3. Passing

Pas olayı biraz karışık. Oyun tarzını belirleyen en önemli özellik diyebilirim passing için (daha doğrusu istediğiniz oyun tarzını uygulamak doğru pas tarzını seçmekten geçiyor). Tamamen defansif bir oyun anlayışı için fiziği sağlam bir hücum oyuncusuna (target man/striker) hedeflenen uzun toplar (long balls) tercih edilirken, topu ayağında fazla tutmadan (hazırlık pasları yapmadan) direk rakibin üstüne gitmek, bolca kontraatak yapmak için "direct" paslar tercih edilir (Hep Norveç Milli Takımı direct passing için örnek veriliyor,başka takım mı yok acaba). Direct'ten kasıt boylamasına oynamak yani enlemesine top dolaştırmamaktır. Yüksek pas isabeti ile garanti oynamaktan yanaysanız eğer o zaman da "short (kısa)" pasları tercih etmelisiniz. Ayrıca "width (sahaya yayılma)" özelliğini kısarak oyuncuları birbirine yakınlaştırmak (narrow) isabet oranını arttıracaktır.

Yine defansif bir oyun anlayışı için width'i azaltarak oyuncuları birbirine yakınlaştırmalısınız. Böylece kapanıp rakibe kendi sahanızda boş alan bırakmazsınız. Eğer dünya çapında bir kadronuz varsa (defans oyuncularınız yeterince hızlı ve durmaları gereken yerleri biliyorlarsa) o zaman sahaya geniş bir şekilde yayılmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle kapanan savunmaları aşmak için kanat organizasyonları (both flanks) ile birlikte kullanmalısınız.

4. Playmaker ve Targetman

Playmaker "oyun kurucu" demek. Sahip olması gereken özellikler arasında yüksek passing, decisions, teamwork,workrate ve stamina var. Ayrıca oyun kurucunuz bir hücum oyuncusu ise bu özelliklere ek olarak Creativity ve Flair'ı da eklemelisiniz (hücumlarda arapaslar atması için). Dikkat ederseniz "hücum oyuncusu" ise dedim. Yani oyun kurucusunu DMC olarak da seçebilirsiniz ki Manchester UTD' de Roy Keane ve Juventus' da Patrick Viera bunun en iyi örnekleri. Şimdi yazarken de dikkat ettim de aslında baya bi oyun kurucu DMC var: Ballack, Emerson, Poulsen, Baraja, Xabi Alonso, ... saymakla bitmez. AMC örnekleri ise Zidane, Deco, Lampard, Seedorf...

Targetman ise hedef adamdır. Hedef adam olarak bir forvet seçmek daha mantıklıdır, çünkü bütün ortaların, uzun pasların ona atılması istenir. Bu yüzden kanat oyuncularının hedef adam olması pek mümkün değildir. Olsa olsa oyun kurucu olabilirler ki kanattan da pek oyun kurulmaz (Figo gibi istisnaları var tabi ki). İleriye çıkan kanat oyuncularından sıfıra inmeden (deep cross) hedef adama orta yapmalarını istersiniz, hedef adam da arkadan gelen orta saha oyuncularına ya da partnerine topu indirir. Tabi fırsatı bulduğunda gol de atar. Hedef adamlardan bu şekilde faydalanabilirsiniz.

kral_67
11.Mart.2006, 23:58
fazlası zarar çünkü çabuk yorulur oyuncuların...bana göre en iyi kullanımı oyuncunun özel takdiğinden belirlemek kimin pres yapacağını kimin yapmayacağını mesela oyun kuruculu oynuyosan oyun kurucuya pres yaptırmaman gerekir çünkü bu oyuncular ma içinde hemen her pas onlara atıldığı için çok yoruluyor zaten birde pres yaptırırsan maçı bitiremezler....