PDA

View Full Version : Football Manager 2009 - Satışa Çıktı

Pages : [1] 2 3

Vieri
05.Eylül.2007, 22:45
Evet yanlış duymadınız, SEGA Türkiye Distribütör firması Aral tarafından bu yıl Football Manager 2009 Türkiye'de dünya ile aynı zamanda piyasaya çıkması için uğraşılıyor.

PC ve Apple Macintosh için Football Manager 2009 ve Sony PSP için Football Managerä Handheld 2009, 14 Kasım’da piyasada olacak.

Oyunun, ülkemizde de tüm dünya ile aynı anda satışa çıkması planlanıyor ve Avrupa satış fiyatı (39,99 ₤) dikkate alındığında Türkiye satış fiyatı 80 YTL daha cazip görünüyor.

Yukarıdaki haber 5 Eylül şartlarında tahmin olarak distribütör firma tarafından duyrulmuştu. Oyunun çıkışına yakın yaşanan bir takım aksilikler nedeniyle oyun, dünya ile aynı zamanda malesef Türkiye'de çıkmadı. Şu an için çıkış tarihi konusunda ve fiyat konusunda halen net bir cevap bilinmemektedir.

Lucas Neill
05.Eylül.2007, 22:46
80 ytl iyi bi fiyat olarak gözüküyor ama öss olduğu için bu sene oyunu oynamayacağım yoksa alırdım...

garydelgadov
05.Eylül.2007, 22:55
ALmayı düşünüyorum.Bu kadar güzeL hazırLanmış bir oyuna karşıLığını vermek Lazım.:)

Omer90
05.Eylül.2007, 22:57
80 ytl makul bir fiyat.kesinlikle çıkar çıkmaz alacağım.

medievil
05.Eylül.2007, 23:05
80 ytl çok pahalı. Crysis warhead TAMAMEN TÜRKÇE olarak geliyor ve fiyatı 40 ytl.

salihsacma
05.Eylül.2007, 23:10
80 ytl makul bir rakam değil bence.

türkiye de insanların satın alma gücü çoğu ülkeye göre çok düşük.

avrupa satış fiyatı ile türkiye fiyatı birbirine çok yakın. (avrupa 85 ytl türkiye 80 ytl)

halbuki avrupa ile türkiye kullanıcılarının satın alma güçleri arasında çok büyük farklar var.

20-30 ytl gibi makul bir rakamdan satılmadıkça oyunu türkiyede oynayacakların büyük çoğunluğu korsanı tercih edecektir.

adam korsanı 5 ytl ye satacak sen lisanslı oyunu 80 ytl ye. ayda 300 ytl maaş alan biri sizce hangisini tercih edecek?

medievil
05.Eylül.2007, 23:14
Bence biraz crysisden feyz alsınlar :) her sene fm yi orjinal alırdım. ta ki crysis çıkana kadar. türkçe oyun 40 ytl diğer 80 ytl. bu sene fm yı orjınal almayı düşünmüyorum. onun yerıne 2 tane crysis alırım...
.
.
.

Coupet
05.Eylül.2007, 23:23
80 ytl yüksek bir fiyat. Türkçe dil desteği olsa bir nebze anlarım Avrupa ile aynı fiyatlarla sunulmasını ama o da yok.

Vieri
05.Eylül.2007, 23:26
80 ytl yüksek bir fiyat. Türkçe dil desteği olsa bir nebze anlarım Avrupa ile aynı fiyatlarla sunulmasını ama o da yok.

25 Eylül'de Football Manager 2009 orjinal çekilişi var 2 kişiye verdik : ) Belki 3.sü sen olursun üzülme

BeeTLeJuiCe
05.Eylül.2007, 23:29
Oyun Kasımda çıkacakmış ya Ekimde bir çekiliş daha olurmu acaba :D

Ön Sipariş fiyatı bellimi? 39 Pound'dan ucuz olursa o şekildede alabilirim aslında.

El Barto
05.Eylül.2007, 23:31
Kasım kredisinin yarısını ayırabilirim sanıyorum :) Akbile zam gelmezse kasım'a kadar umarım . :D

Vieri
05.Eylül.2007, 23:32
Oyun Kasımda çıkacakmış ya Ekimde bir çekiliş daha olurmu acaba :D

Ön Sipariş fiyatı bellimi? 39 Pound'dan ucuz olursa o şekildede alabilirim aslında.

Ekim içinde bir çekiliş belki yapılabilir, şimdi söz vermek istemiyorum.

bubera
05.Eylül.2007, 23:54
Bence de yüksek bir fiyat 30 veya 40 Ytl olması dah makul olurdu,tr desteği bile olmayan oyuna neden o kadar çok para vereyim,bir tüketici olarak düşünün,ama oyunun hastasıyız napcamı bilemedim bende :)

mkkadi
06.Eylül.2007, 00:05
Sormak istediğim bir soru var rdiyelim 80 ytl çok geliyor ama 2 kişi alsak uygun oluyor. Tek orijinal oyunu fazla bilgisayarlara yükleyip oynayabilir miyim?

Vieri
06.Eylül.2007, 00:15
Sormak istediğim bir soru var rdiyelim 80 ytl çok geliyor ama 2 kişi alsak uygun oluyor. Tek orijinal oyunu fazla bilgisayarlara yükleyip oynayabilir miyim?

Güzel fikir fakat oyun her açıldığında ROM'u kontrol ettiği için diskin ROM'da olması gerekir

eXcitinG
06.Eylül.2007, 00:24
Avrupa da her ne kadar 39,99 Euro desede bu fiyat kesinLikLe daha da aşağıya düşecektir. Ben geçen yıL İrLanda dan getitirmiştim CD mi. İLk çıkmadan önce 34 euro feLan diyordu daha sonra bana kargosu feLan dahiL 24 Euro ya maL oLmuştu.

murat taşlı
06.Eylül.2007, 00:38
ticari düşünürsek oyunu türkiye de daha fazla satmak istiyorlarsa türkçe yapmalaı lazım zaten yorumlarda genelde böyle önce satılsın sonra türkçe koyalım mantığı yerine türkçe koyup satışı artırma mantığı kullanılmalı(bence)

DailyWalker
06.Eylül.2007, 01:46
Bu yıl artık oyunu aksilik çıkmazsa orjinal alıcam,80 YTL bazıları için sorun olmayabilir ama genel olarak biraz pahalı gibi.

Tabikide daha birçok oyun var TR'de değişik türlerde bazılarının fiyatları 180 YTL gibi uçuk rakamlar olabiliyor onların yanında FM 80 YTL ile gayet iyi bence.

İleri sürümlerde FM'in Fiyatı 50-60 YTL arası olursa vede Türkçe desteği resmen eklenirse tadından yenmez.

Tabiki de bunlar bizim elimizde orjinal alarak elimizden geldiğince destek olacağız.

MichaelScofield
06.Eylül.2007, 01:58
80 ytl çook fazla 50 ytl makul fiyat

Uchiha Itachi
06.Eylül.2007, 02:01
Bence çok yanlış yapıyorlar böyle fiyatı yüksek tutarak.Belki Avrupa için normal bir fiyat olabilir ama dil desteği vermediğin bir ülkede nasıl bu fiyata satmayı düşünüyorlar anlamadım.Bence Pazarlama departmanlarındaki kişileri biraz bilgilendirsinler.Böyle olmaz.Sanırım yine Korsancılar kazanıcak.İnşallah öyle olmaz..

PesimiSTyLa
06.Eylül.2007, 02:06
Acıkcası hiçbir oyuna 80tl falan vermem. 40tl benim için max fiyattır.

Clayman
06.Eylül.2007, 02:11
Tabiki de bunlar bizim elimizde orjinal alarak elimizden geldiğince destek olacağız.

Bu bir kısır döngü.Yapımcı firma, orjinal oyunun çok satıldığı ülkelerin dillerini koyuyor, biz de diyoruz ki fiyatı düşmeden almayız, onlar satılmadıktan sonra Türkçe dil desteği koymayız diyorlar vs vs. bu böyle gider işin özü.

Oyuna gelince, 80 ytl verip de bu oyunu hayatta almam. Giderim, güvendiğim oyun satan yerden 5 ytl veririm, paşa paşa da oynarım:)

DailyWalker
06.Eylül.2007, 02:12
Cyrsis gibi sermayesi çok çok yüksek bir oyun bile sağolsunlar yerli kardeşler 50 YTL etiketinden Türkiyede satışa sundu ve başarısı ortada.

Bildiğim kadarıyla EA Underground'a Türkçe dil desteği ekliyicekti hatta Crysis'in bu kadar satmasından dolayı.

Bu sene için gerçekleşmezde ,seneye bizde 50 ytl dolaylarına doğru çekmelerini istesek,çok şey istemeyiz herhalde ? :)

CeSC FaBReGaS
06.Eylül.2007, 02:16
Bu fiyat bencede yüksek.Bu fiyatta benim almam çok zordu.Ama Turksportal sağolsun.Kulüp Turksportal sayesinde oyuna bedava sahip oldum.

aliCHaN_FM
06.Eylül.2007, 02:43
80 YTL biraz yüksek ama napalım orjinal alıp oynayacaz. Tabi bide çekiliş var. Hakkımızda hayırlısı

JunkChorn
06.Eylül.2007, 03:04
80 ytl bence çok yüksek fiyat değil.
1 sene boyunca fikir beyan edip,eklenti kurup,kendince data yaparak.Çoğu aktiviteden kendini uzaklaştırarak bişeyler yapıyorsun.
Ancak tutupta buna 80ytl vermiyorsun.

Çoğumuz öğrenciyiz ancak günde 0,5 ytl biriktirsek yarım sene bile etmiyor.

The.Joker
06.Eylül.2007, 03:15
Yüksek ama çok değil.Genede 50 YTL felan olsaydı hiç fena olmazdı.

Deniz
06.Eylül.2007, 03:43
Orjinal alıcağım bu sene geçen seneler doğruyu sölemek gerekirse hep korsandı harçlıklarımdan biriktirip alıcağım :)

GeNç KaRTaL
06.Eylül.2007, 03:54
ayda 300 ytl maaş alan biri sizce hangisini tercih edecek?

Evet ülkemizde maalesef geçim şartları sebebiyle bu oyuna 80 ytl verebilecek insan sayısı çok değil ama bu örnekte biraz abes kaçmış sanki.Ayda 300 ytl maaş alan adamın evinde bilgisayar ne arıyor.:icon_smile: Ama yinede haklısın.Neyse artık çekilişten (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=58810) çıkmasını bekleyecez.:)

Bekq
06.Eylül.2007, 03:54
Şimdiden para biriktirmeye başlayın.:D:D

KaPaLı
06.Eylül.2007, 03:56
İlk başta almayı düşünmüyorum. Çünkü yurt + Kayıt parası var belki kasım - aralık arası alabilirim.

cikoot
06.Eylül.2007, 03:56
80 YTL olsa yanındada Türkçe olsa alır mıydınız acaba

Bekq
06.Eylül.2007, 04:19
Türkçe olursa kesin alırım.Ama önce korsan alıp oyunda hata varmı 80 YTL değermi diye bakmam lazım.

Nedvedmania
06.Eylül.2007, 05:06
80 YTL olsa yanındada Türkçe olsa alır mıydınız acaba

Almazdım. Çünkü ülkemiz için 80 Lira çok büyük para. 1 Liranın bile değerini bilmeliyiz bu günlerde. 10 Lira 20 Lira olsa neyse belki alabilirim ama 80 milyona asla alamam alsam evden büyük tepki gelir :)

Universal
06.Eylül.2007, 06:11
Geçen yıl 75 YTL'ye bu oyunu satın almıştım. Bu yıl 5 YTL zam gelmiş. Umarım verdiğiniz tarihde piyasada bu oyun bulunur. Geçen yıl baya sorunlar olmuştu. Oyunlar taksit ile alınabiliniyor. Eğer 5 taksit ile alındığında ayda 16 YTL ilede kavuşabiliriz.

King_91
06.Eylül.2007, 06:42
bazı arkadaşlar fiyat iyi demiş yapmayın arkadaşlar . 80 ytl'nin neresi ucuz . ben hiçbir zaman 80 ytl veremem oyuna . biz öğrenci adamız . 80 lira biriktirene kadar canımız çıkar . fm'yi orjinal almayı çok isterim bu kadar oynadığım bir oyunun orjinalini almak güzel olurdu .

muzoadux
06.Eylül.2007, 06:58
Kararsızım ..

Xipe Totec
06.Eylül.2007, 07:10
Valla kim istemez ki oyunun orjinalini alıp oynamayı.. Ama çoğu kişinin şartları müsait değil hele hele ki FM yi oynayanların çoğunluğu öğrenciyse bir 80 ytl nin çıkması çok zor.. Ha bana desinler orjinal fm 40 ytl koşa koşa gider alırım hiç değilse rahat rahat oyunumu oynarım şu bu derdini kafama takmam.. 80 ytl ye yine almayı düşünüyorum kısabildiğimiz kadar kısacaz artık..

eXcitinG
06.Eylül.2007, 07:11
Ben orjinaL oyun bu yıLda aLıcam, ama maaLesef Türkiye üzerinden değiL geçen yıL aLdığım gibi İrLanda üzerinden temin edicem oyunumu.

pampas
06.Eylül.2007, 07:41
taksitle alma imkanlarımız nasıl bilenler acıklayabilir mi acaba ? hiç orjinal almadım ama eger oyun iyi bir izlenim bırakırsa bu sene almayı düsünüyorum..

Ali Apaydın
06.Eylül.2007, 07:41
kesinlikle alacagım. nelere para vermiyoruz ki. son yıllarda türk oyun sektöründeki çırpınışlara bir miktar da olsa katkım olduğu için mutluyum. şuanda evimde oynadıgım bütün oyunların orijinal olmasından dolayı bunu söyleyebiliyorum. birkaçı: fifa 06-07, crysis, rise of nations, football manager 2008, moh pasific assault, kabus22 vs.vs bunları korsan olarak bulamaz mıydım tabi ki bulurdum. internette bir ton illegal oyun sitesi mevcut. ama biraz olsun gelecekte türkçe oyun oynayabilecek miyim diye düşününce o sitelere yanaşmak mantıksız geliyor. en azından football manager oyununu orjinal edinin. aksi takdirde korkarım ileride sızlanacagımız tek konu oyunları fiyatları olmayacak.

Celebi123
06.Eylül.2007, 08:14
bir öğrenciye göre çok pahalı bir fiyat

SAİT71
06.Eylül.2007, 08:20
80 YTL'yi bu şartlarda bir oyuna vermek pek aklıma yatmıyor. 50 Lira felan olsa alabilirdim ama 80 de biraz uçuk bir fiyat olmuş açıkçası. Kararsızım. İndirim yok mu :D

ozyyy19
06.Eylül.2007, 08:50
bence fiyat gayet normal cunku avrupada cıkış fiyatının 35-40 euro arası oldugunu dusunursek bizdede euro kurunu ve vergileri dusununce sonuc gayet acık...bu acıdan bakınca aslında ne dagıtıcı firmada nede oyunun yapımcısında suc bulabiliyorsunuz..

Düşünün bir kere bu oyun turkiyede 40 liraya yani 20 euro civarında satılsa sen ingilterede oturan biri olsan buna kızmazmıydın yada daha kolaya kacar oyunu turkiyeden sipariş eder fiyatı 25 euro ya kadar indirirdin..yani fiyatın duşmesi acıkcası imkansız..

Ama solediklerinizdede haklısınız tabi bizim yaşam standartlarımz belli bugun devlet universite ogrencisine katkı saglamak için ayda 160 lira gibi rakam veriyo (ki bu parayı faiziyle geri alıyo ya nese )

Kredi kartı sahibleri için belki taksit olanagı saglanabilir ama kartınız yoksa oyunun cıkmasına 60 gunden fazla var gunde 1.5 lira biriktirseniz yine alırsınız..

Ama diyorsanız dil desteği yok artı benim fazla bi mebla ozaman korsana devam..goruldugu gibi bu sartlarda ne korsan alana bişey diyebiliris nede oyunu bu fiyata satana..yani yukarı tukursen bıyık asağı tukursen sakal..

Ama şahsi fikrim sırf cok seyler beklediğim 3d motoru için bu sene ogrenim kredisinin yarısını vermeye razıyım..

Fiyaskoyum
06.Eylül.2007, 09:48
ben orjinal alıcam kesınlıkle.fm bunu hak edıyor.bircok yerde taksit imkanı sağlıyorlar zaten.bundan yararlanmak lazım

Raten
06.Eylül.2007, 10:42
Ben de bu sene ilk kez orjinal almayı düşünüyorum bazı arkadaşlarımızın da dediği gibi harçlıklarımızdan günde 1.5 YTL biriktirsek oyunun çıkmasına 60 gün olduğuna göre parayı çıkartmış oluruz

Aslında benim aklıma takılan birşey daha var evdekilerin sıkı tutumundan dolayı(ders meseleleri) ben oyunu hemen almayı düşünmüyorum hatta bayağı geç almayı düşünüyorum mesela 2009 un Mayıs ayına doğru almayı planlıyorum

Ve sorum şu acaba o tarihte oyunu daha ucuz bir şekilde temin edebilir miyiz ? Fiyatlarda fark olmaz diyorsanız biriktirdiğim gibi alıp bir köşeye koyacağım :) ama ucuzlar derseniz 5 ay boyunca oynayamayacağım oyuna neden daha fazla para vereyim ki :)

celilsong
06.Eylül.2007, 18:45
Fiyatlar gerçekten çok yüksek!Türkçe olmayan bir oyuna bu kadar para verilmesi saçma, o fm nin yöneticileri burda nasıl geçinicek acaba merak ediyorum! 80 ytl nerdeyse 1 ailenin aylık alışveriş masrafı hele birde yapılan zamlardan sonra orjinal oyun satışı fazla değişmiyecek galiba...

kaydırı kuppak
06.Eylül.2007, 18:53
olmaz yav..80 ytl katkım olucak diye bi oyuna veremem millet 80 ytlyi bulmak için neler yapıyo neler satmıyo canları çıkıyo..Ben kalkıp sırf bi oyun için 80ytl mi harciycam bi kere ben istesem bile para benden çıkmiycağı için ev halkı bana büyük tepki koyar:D

salihsacma
06.Eylül.2007, 19:10
Evet ülkemizde maalesef geçim şartları sebebiyle bu oyuna 80 ytl verebilecek insan sayısı çok değil ama bu örnekte biraz abes kaçmış sanki.Ayda 300 ytl maaş alan adamın evinde bilgisayar ne arıyor.:icon_smile: Ama yinede haklısın.Neyse artık çekilişten (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=58810) çıkmasını bekleyecez.:)

hocam günümüzde pc o kadar sıradanlaştıki bir evde 15-30 yaş kuşağından biri varsa mutlaka pc alınıyor 20-30 ytl taksitle yada 2. el vs. adam evindeki tlf kesiyor askerdeki, uzaktaki yakınıyla görüntülü konuşuyor...

neyse örneği tartışmak değil amacım ama avrupa ile türkiye satış fiyatının satın alma gücü farkı göz önünde bulundurulmadan değerlendirilmesi çok düşüncesiz ve bilinçsiz bir tercih bence. ki bu oyun ülkemizde çok geniş bir yaş aralığı ve büyük bir kitle tarafından beğeni görüyor.

ben prensip olarak herşeyin korsanına karşıyım. lakin koşulları değiştirmeden sonucun değişmesini beklemek hayalden öteye geçmez. sadece yasaklamalarla bu konuda ilerleme kaydedilebileceğini hiç sanmıyorum.

bu nedenle oyunun çıkmasına bu kadar zaman varken bence bu konu görüşülmeli. biraz ekonomiden anlıyorlarsa hatalarını farkedecektirler. (bu kadar büyük bir ticaret yaptıklarına göre anlıyor olmaları gerekiyor)

sevgiler

Sekopej
06.Eylül.2007, 19:18
Geçen sene oyunu 8 taksitle almıştım. Aylık 9 liraya geliyordu. Düşündüm, evden okula gidiş geliş, okulda yemek parası 5-6 lirayı buluyor ki bunlar zorunlu ihtiyaçlar. Ot gibi yaşamadığımızı da düşünürsek arada başka şeylere de para veriyoruz bu oyundan kat kat fazlasını zaten ben harcıyorum çoğunluğunu zorunlu olarak.

Bu 8 aylık süreçte dolmuşta aldığım 25 kuruş para üstünü biriktirdiğimde zaten bu para çıkıyor. 1 anda çıkarıp 80 ytl vermek elbette çok geliyor. Lisede okuduğumu düşünsem elbette oyunu edinmem zor olabilirdi.

Geçen sene 5-10-25 kuruşlarımı hep biriktirdim ve 45-50 ytl olmuştu oyun çıktığında. Sizler de ufak bir tasarrufla bu parayı toplayabilirsiniz bence.

Bu sene turnuvadan orjinal fm kazandığım için rahatım orası da ayrı konu.:p

C h A o S
06.Eylül.2007, 19:23
Umarım verdiğiniz tarihde piyasada bu oyun bulunur. Geçen yıl baya sorunlar olmuştu.

Oyun Türkiye'de sınırlımı çıkıyor.Hemen bitermi dersin oyun sence.Ona göre plan yapalım.Yani zormu bulunur oyun.

Oyunlar taksit ile alınabiliniyor. Eğer 5 taksit ile alındığında ayda 16 YTL ilede kavuşabiliriz.

Kredi kartınamı taksitle yapılıyor?

Sekopej
06.Eylül.2007, 19:28
Satış rakamları dikkate alındığında oyuna Türkiye'ye getiren firma sayıyı yüksek tutmuyor olabilir. Bu nedenle küçük yerlerde bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

philips
06.Eylül.2007, 19:57
Avrupa da her ne kadar 39,99 Euro desede bu fiyat kesinLikLe daha da aşağıya düşecektir. Ben geçen yıL İrLanda dan getitirmiştim CD mi. İLk çıkmadan önce 34 euro feLan diyordu daha sonra bana kargosu feLan dahiL 24 Euro ya maL oLmuştu.bende hong kong dan bi oyun aldım(gta 4) oyun trde 180 ytl ben 50 ytl ye aldım hemde sıfır benim bi oyuna vereceğim max. fiyat 50 ytldir ama fm gibi oyun için max. 35 ytl veririm oyüzden tr den orj. almayacağım :(

thebest73
06.Eylül.2007, 21:26
Orjinal oyunu Türkçe dil desteği olmadan almıycam demiştim kendime ama kararsızım ve almayı düşünüyorum... 80 Ytl de az değil hani...Saygılar...

KaF KeF
06.Eylül.2007, 22:08
İşimiz Kura'ya kaldı gene..:D

Bekq
06.Eylül.2007, 23:43
Geçen yıl 75 YTL'ye bu oyunu satın almıştım. Bu yıl 5 YTL zam gelmiş. Umarım verdiğiniz tarihde piyasada bu oyun bulunur. Geçen yıl baya sorunlar olmuştu. Oyunlar taksit ile alınabiliniyor. Eğer 5 taksit ile alındığında ayda 16 YTL ilede kavuşabiliriz.
80 YTL'yi veremeyen taksitlede veremez.Sonuçta taksit'tede aynı parayı veriyorsun.Sadece bilmem kaça bölüyorlar.Cebinden çıkan parı aynı.

baristayfur
07.Eylül.2007, 01:49
80 YTL dil desteği olmayan bir oyun için gerçekten çok fazla..helede bu ülke türkiye olunca işin başka boyutları devreye giriyor...bu senede sevgili pc programcılarınn ***** sorununu halletmesini beklicem gibi görünüyor

okul bitince almayı düşünüyorum Mersin'de oyun nerden alabilirim

TEMPERED
07.Eylül.2007, 05:01
anlasılan yıne kadıkoyde merdıven aralarında daha dogru duzgun turkce konusamayan adamlara 'abi fm cıktımı' demek zorunda kalacagım:D

carizzmafb
07.Eylül.2007, 05:05
koy türkçeyı bı 20lık dha verıcem..

BeeTLeJuiCe
07.Eylül.2007, 05:11
Bu oyunu alıp almayacağım benim birazdan havamda olmama bağlı. Havamda olursam heryerden 80'e alabilirim. Yoksa artık ya bi şekilde edinirim.

Ama muhtemelen oyunu denemek için bi yerlerden edinirim, daha sonra çıkınca orjinalini alırım.

SiR ToMaSRoSiCkY1
07.Eylül.2007, 05:52
Biraz tuzlu ama değer.:)

DeNiZ_1903
07.Eylül.2007, 06:21
2 ay boyunca okul harçlıklarımı biriktirip bayramdan topladığım para ile de katkı yapıp hayatımda ilk kez bu oyunu orjinal almayı düşünüyorum :D

Kafkafxer
07.Eylül.2007, 07:13
Geçen sene orijinal aldım bu sene de alırım. İşin kötü yanı oyun çıktıktan 15 gün sonra askere gidiyorum

qOnT
07.Eylül.2007, 08:35
biraz tuzlu... ama türkçe desteği olsa satışlar ikiye katlanır...

Jet_X
07.Eylül.2007, 10:41
80 çok azda olsa insanların standart verebilcek fiyatın biraz üstünde kalıyor. 40-60 arası olsa makul.Sürümden kazanalım mantığı uygulasa yapımcılar ve fiyatı aşşağı çekseler daha iyi olmaz mı? Ayrıca Türkçe dil olsa 80de verilir 180de..6-7 ay boyunca turksportal türkçe çeviri çıkartana kadar anamız ağlıyor vallahi.Taksitle belki alabilirim...İnşallah 2010 da Türkçe dil olurda herkes orjinal alır.

sanalkaos
07.Eylül.2007, 18:20
Bence fiyat: 49.99 YTL olmalı.

Böyle satışlar %50 artar...

Eğer bu oyunu 60 YTL ye filan almanın bir yolu varsa biri söylesin ramazan bayramındaki harçlığım hep bu kadar tutuyor çünki

medievil
07.Eylül.2007, 19:24
Benim anlamadığım olay şu. Bu işten crysis nasıl kar ediyor.Adamların yaptığı oyun tamamen görsele dayalı ayrıca Türkçe seslendirmeler düblajlar falan tonla para veriyorlar. Bide utanmadan 40 ytl ye satıyorlar. Acaba Crysis yapımcılarımı saf yoksa FM yapımcılarımı. Crysisin birincisi çıktığında bir hafta içinde tükendi. ilk hafta satış rakamı 3000 idi.

Koy Türkçe dil desteğini sat 80'e alalım. Acaba Turksportal ve SI arasındamı bi anlaşmazlık var. Bu kadar insan Türkçe olsun diyor. Yapacak insanlarda Turksportal'da mevcut. Birde üzerine Crysis örneği var. Bi insanın bunları görmemesi için afedersiniz salak olması lazım.

Ya SI dekiler işi bilmiyor yada Turksportalla aralarında anlaşmazlıklar veya iletişimsizlik var.

GeNç KaRTaL
07.Eylül.2007, 19:46
Ya SI dekiler işi bilmiyor yada Turksportalla aralarında anlaşmazlıklar veya iletişimsizlik var.

Yetkililerimiz oyuna türkçe eklentisi için Sigames'e bir çok kez istekte bulunmuş ama olumlu yanıt alamıştır henüz.Yani SI istemiyor anlayacağın.

Bekq
07.Eylül.2007, 20:54
Arkadaşlar "medievil" (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=1342)Nickli arkadaş güzel bir örnek vermiş.Crysis'ın o kadar grafikleri var.Mükemmel bir oyun.%100 Türkçe.Ama 40 YTL.Bence Fm 08 çok pahalı.

medievil
07.Eylül.2007, 22:00
Yetkililerimiz oyuna türkçe eklentisi için Sigames'e bir çok kez istekte bulunmuş ama olumlu yanıt alamıştır henüz.Yani SI istemiyor anlayacağın.

O zaman söylenecek söz yok. Biran önce pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri lazım. Türkçe oyuna koymasalar bile fiyatı indirmeliler bence.

Bende 3 tane orinal oyun var

Test Drive Unlimited: 30 ytl
BFME 2: 25 YTL
Crysis: 50 ytl ye aldım

En azından bu fiyatlarla karşılaştırıldığında arada uçurum var..

GeNç KaRTaL
07.Eylül.2007, 23:04
O zaman söylenecek söz yok. Biran önce pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri lazım. Türkçe oyuna koymasalar bile fiyatı indirmeliler bence.

Bende 3 tane orinal oyun var

Test Drive Unlimited: 30 ytl
BFME 2: 25 YTL
Crysis: 50 ytl ye aldım

En azından bu fiyatlarla karşılaştırıldığında arada uçurum var..

Aslında bunun en büyük nedeni adamların Türkiye pazarını pek sallamamaları.Önem verseler senin dediğin gibi satışı artıracak hamlelerde bulunurlardı.

BeeTLeJuiCe
07.Eylül.2007, 23:31
Yurtdısındada 29 Sterline cıkmıs ön sipraişler alınmaya başlanmış..65 ytl civarı..

29 Sterlin'e hangi siteden var acaba?

Tasud0
08.Eylül.2007, 03:21
Türkçe dil desteği olsa hiç düşünmem :)

Universal
08.Eylül.2007, 03:26
Zamanında GTA San Andreas 150 YTL olarak piyasada olduğu günleri hatırlıyorum. Türkiye'de EA Games dışında oyunları ucuz satan başka bir şirket yok. Yani Türkiye'de yeni çıkmış bir oyunun bu fiyattan ucuza satılacağını düşünmüyorum. Ama oyun bu yıl çok fazla satıldığı taktirde gelecek yıl oyun daha ucuz piyasaya sürülür. Çünkü; satın alan firma bu yıl hedeflediğinden fazla satarsa bir sonraki yıl daha fazla sipariş verir ve daha ucuza alır ve buda biz tüketicilere daha ucuz satmış olurlar. Yani gelecek yılın fiyatı bile bu gün bizim elimizde.

Bekq
08.Eylül.2007, 03:28
Zamanında GTA San Andreas 150 YTL olarak piyasada olduğu günleri hatırlıyorum. Türkiye'de EA Games dışında oyunları ucuz satan başka bir şirket yok. Yani Türkiye'de yeni çıkmış bir oyunun bu fiyattan ucuza satılacağını düşünmüyorum. Ama oyun bu yıl çok fazla satıldığı taktirde gelecek yıl oyun daha ucuz piyasaya sürülür. Çünkü; satın alan firma bu yıl hedeflediğinden fazla satarsa bir sonraki yıl daha fazla sipariş verir ve daha ucuza alır ve buda biz tüketicilere daha ucuz satmış olurlar. Yani gelecek yılın fiyatı bile bu gün bizim elimizde.
Bence daha çok satış olursa fiyatta artar.Nasıl olsa alıyorlar diye birde zam yaparlar.:D

Universal
08.Eylül.2007, 03:29
Bence daha çok satış olursa fiyatta artar.Nasıl olsa alıyorlar diye birde zam yaparlar.:D

O zaman elindeki müşteriyi kaybederler. Alanların çoğu kişi zam geldi diye almaktan vazgeçer ve buda satışı düşürür. Hiçbir ticari kurum bu yüzden zam yapmaz.

ozgur.sener51
08.Eylül.2007, 06:36
alırım dedim ama herkesin sorunu aynı türkçe dil destegi olsa kesimlikle verip çok kolay herkes alır ama dil destegi olmazsa düşünülenecek bir miktar... :D

medievil
08.Eylül.2007, 07:43

Pazarlama hocamdan alıntıdır:

"Burger King 10 ytl ye menü satıyor kar ediyor. 3 çeşit tabldotçu 5 ytl ye satıyor oda kar ediyor. Ama unutmayın ki en çok karı sokakta 3 ytl ye döner satan alıyor."

Yani demem o ki Fm 2009 80 ytl den satılır 100 kişi alır diğeri 40 ytl den satılır 1000 kişi alır. Halk diliyle sürümden kazanmak :)

EA'den başka firma ucuza satmıyor demişsin işte bu yüzden pazar payının büyük bölümü onların elinde. Az çok pazarlama stratejilerini bilirim. Bence bu konudaki en güzel yorumu GeNç KaRTaL yapmış. Adamlar bizi sallamıyor :)

Sheriff
08.Eylül.2007, 07:50
FM 2009'un diğer oyunlara göre fiyatı yüksekmidir? Evet yüksektir.. Yalnız bu sadece bizim ülkemizde böyle değil genel olarak böyle.. Avrupada, birçok ülkede alım gücü bizden yüksek, ve korsan oyun satışı daha düşük, ancak ülkemizde alım gücü daha düşük olduğu için bu fiyat bize oldukça pahalı geliyor, bu insanlar pazarda bir garanti görmedikleri sürece oyunun fiyatını düşürmeyeceklerdir, düşürseler bile çok fazla farketmeyecektir.. Etmesi için satış potansiyelini görmeleri gerekir.. Bu adamlar 40 ytlden oyun satsa şu anki satışların en fazla 2 katını satarlar, buda kar marjını olumsuz yönde etkiler.. Adamlar fiyatı 40 ytl yapıp 4 katı 5 katı satabileceklerini görmeleri gerekir ki bu oyunu bu fiyata satsınlar..

medievil
08.Eylül.2007, 08:00
FM 2009'un diğer oyunlara göre fiyatı yüksekmidir? Evet yüksektir.. Yalnız bu sadece bizim ülkemizde böyle değil genel olarak böyle.. Avrupada, birçok ülkede alım gücü bizden yüksek, ve korsan oyun satışı daha düşük, ancak ülkemizde alım gücü daha düşük olduğu için bu fiyat bize oldukça pahalı geliyor, bu insanlar pazarda bir garanti görmedikleri sürece oyunun fiyatını düşürmeyeceklerdir, düşürseler bile çok fazla farketmeyecektir.. Etmesi için satış potansiyelini görmeleri gerekir.. Bu adamlar 40 ytlden oyun satsa şu anki satışların en fazla 2 katını satarlar, buda kar marjını olumsuz yönde etkiler.. Adamlar fiyatı 40 ytl yapıp 4 katı 5 katı satabileceklerini görmeleri gerekir ki bu oyunu bu fiyata satsınlar..

Çok doğru söylemişsin. Potansiyeli görmeleri içinde müşteri analizi yapmalılar. Müşteri analizi yapmanın bir çok yöntemi var bunlardan en kolayı ve masrafsız olanı anketdir. Madem burası Türkiye'nin resmi araştırma sitesi açtırsınlar bir anket fiyat şu olursa alırmısınız diye sonuçlara göre kendilerine bir yol çizsinler. Avrupa fiyatlarına oranla Türkiye'deki fiyatlar arasında fark olursada bunun çok kolay bi yöntemi vardır. Türkiye'de oyunu multilanguage olarak çıkartmazsın. Sadece Türkçe çıkartırsın. Böylece Avrupadan kimse oyunu Türkiye'den almak istemez.

Ben olsan böyle yapardım. Tıpkı EA'in Crysisde yaptığı gibi. Crysis'in Türkiye'deki fiyatı avrupaya göre biraz daha düşüktü. Adamlar sadece Türkçe dil desteği koydular. Böylece avrupalı 5-10€ kar edicem diye oyunu Türkçe oynamak istemedi. Kısacası alan memnun satan memnun oldu..

Sheriff
08.Eylül.2007, 08:08
Fiyatı 40 ytl ye indirselerde istedikleri satışa ulaşamazlar.. 20 ytlye indirsinler ulaşırlar ama buda çok riskli olur..

medievil
08.Eylül.2007, 08:19
Bence çok rahat ulaşırlar CM'de hatırlarsınız bir dönem Türkiye ligi yoktu. Daha sonra eklenmişti. O zaman bile korsancılar bayram etti satışlar katlandı(Korsan bir arkadaşım söylemişti:)) Bi güzel afişler bastırıp Teknosa Bimeks tarzı marketlerin önüne koydunmu Türkçe Fm diye Crysisi ikiye üçe katlar. Sanırım Crysis Türkiyede 10000 civarında sattı ki istediği sistem gereksinimleri çok yüksek olmasına rağmen. FM Türkçe çıksa birde fiyatı uygun olsa kapış kapış gider bence.

Tabi SI benim kadar iyi niyetli düşünüyormu onu bilemem. Ama bildiğim birşey varki SI işi bilmiyor ve Türkiyede'ki potansiyelin farkında değil.

Sheriff
08.Eylül.2007, 08:28
Türkçe FM olursa olur, ama Türkçe FM olmazsa 40 ytl ye 4-5 katı satışa ulaşmaları imkansız.. Millet korsan CD bile almıyor, direk internetten indiriyor, yani sıfır masraf.. Ama bu konuda mesela PES'te orjinal CD olmazsa online oynayamıyorsunuz, bu tarz bir kısıtlama getirilirse ve fiyat ta 40 YTL ye çekilirse istedikleri satış adedine fazlasıyla ulaşırlar..

medievil
08.Eylül.2007, 08:34
Bu konuda seninle hemfikiriz. İşin kökden çözümü oyunda Türkçe olması.

Nedvedmania
08.Eylül.2007, 13:24
Futbolun en çok yaşandığı ülke olan türkiye olduğuna göre bence Türkçe olması lazım. Ülkemize gelen her futbolcu yada gelmeyen futbolcular ülkemiz için şunu diyor."Burdaki insanlar futbolla yatıp futbolla kalkıyorlar. Hiç bir yerde futbola bu ilgiyi görmedim". Bu durumda oyundada türkçenin olması gerekir :)

expolatti
08.Eylül.2007, 18:57
dünyanın neresinde bu oyun ne kadar satılıyor acaba rakamlarıyla bilen var mı?

babba
08.Eylül.2007, 19:59
fiyat avrupa için normal ama bizim için çok yüksek bence 25-45 arası olmalı bizim ülkemizde korsan sektoru cok gelişmiş durumda fiyatları biraz düşük tutarlarsa bu hem bizim için hemde sigames için en iyisi olur diye düşünüyorum hem böylece fmciler korsana yönelmemiş olur

Vieri
09.Eylül.2007, 00:11
Satış politikası, pazar stratejileri tamamen SEGA'nın kontrolünde, Sports Interactive vermiyor bu kararları yanlış anlaşılmasın sakın, SI oyuna eklemek ister ama maliyetlerden bahsediliyor.

SEGA, Türkçe'nin eklenmesi isteniyorsa, maliyetler yüksek olduğu için (yazılım & eleman) Türkiye distribütörlerinden satış rakamları konusunda uçuk satış rakamları istiyor, haliyle bunlar sözleşmelerle oluyor. Bir nevi bunun altına imza atmak, ticaret yapan insanlar için büyük risk taşımakta, üstelik kopya oyun pazarında ilk 3'te yer alan bir ülke için atıyorsunuz bu imzayı.. Satış rakamıda çok önemli, ekonomimiz ortada, en alt tabaka oyunu satın alacaklardan olmasada şu anda büyük tutum içerisinde olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz ülke olarak. Gerçi dünya ekonomisi büyük kriz altındaya neyse...

Tüketici tarafındanda baktığın zaman sen Türkçe'yi ekle ben orjinal alırım, destekte olurum sözü hakim durumda. Haliyle insanlar anlamadığı bir dildeki oyuna para yatırmak istemiyor (Orjinal bedelden bahsediyorum) Üstelik oyun çok kapsamlı hale geldi geçtiğimiz yıllarda ve ortaya çıkan haberler etkileşimlerde İngilizce bilmek gerekiyor veya Türkçe gerekiyor.

Burada olay birazda bizim yapacaklarımıza kalıyor, örneğin FM'nin Türkçeleştirilmesi şu ana kadar geldiğimiz yüzde %98 oranlarında ve bu bir kaç yılı alan emeğin ürünü yani bir yılda olan bir çeviri değil. Zaten bununla alakalı Volkan arkadaşımızın mesajı var. Bir yılda tüm FM'nin çevrilmesi kesinlikle imkansız (300bin kelime). Piyasada yer alan o çalıntı yamalarda malesef bizden çalınan ve ismimizi değiştirerek kullandıkları bundan rant elde etmek isteyen emek hırsızlarının yaması.. Kısacası elde bir Türkçe dosya var ve oran %98

%2 lik kısım ise bizlerin çevirdiği halde, kodlama yapısı nedeniyle oyuna yansımayan çeviriler ve bazı müdehale edemediğimiz kısımlar (datada yer alan veya exe içerisinde bulunan kısımlar). Bu durumlarda SI/SEGA'nın buna imkan sağlaması gerekli.

FM2009'da tüm kodlama yapısı değişti, çevirilerimizi her yıl yeni sürüme aktarırken açık bir emek söz konusu, kendimize özel yazdığımız çeviri programları, mini editörler ve bir sistem mevcut. Çevirilere katılan ciddi bir ingilizce dil bilgisi birikimine sahip ekibe sahibiz.

Her yıl sizlere bu hizmeti sunmak için çabalıyoruz ve ücretsiz size ulaştırıyoruz. Sizlerde bunları indirerek ve bir teşekkür ederek bizleri mutlu ediyorsunuz.

İşin özeti oyuna Türkçe'nin eklenmesini en çok isteyenlerden biriside bizleriz, resmi olarak eklenmese bile bizler sizler için Türkçesini yapmaya devam edeceğiz.

UlquioRRa
09.Eylül.2007, 00:19
Bu fiyatla satıldığı sürece ne oyuna Türkçe eklenir, ne de orjinal oyun alınır. Artık bir tarafın inadından vazgeçmesi gerek. Aksi halde hiçbir zaman Türkçe eklenmez.

serwan
09.Eylül.2007, 01:05
oyunu orjinal almayı düşünüyorum.yarım saat öncesine kadar türkiyeden almayı düşünüyodum ancak bunu görünce fikrim değişti.eğer kargo ücretleri çok yüksek değilse veya bedava kargo gibi bi durum söz konusu ise amazondan da alabilirim.29,99 pound çünkü.yaklaşık 63 liraya falan denk geliyor.
http://www.amazon.co.uk/Sega-Football-Manager-2009-PC/dp/B001FA0DLK/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=videogames&qid=1220885221&sr=8-3

salihsacma
09.Eylül.2007, 02:20
anlasılan yıne kadıkoyde merdıven aralarında daha dogru duzgun turkce konusamayan adamlara 'abi fm cıktımı' demek zorunda kalacagım:D

güzel arkadaşım bence şu söylediğin şeyi bir daha düşün "daha dogru duzgun turkce konusamayan adamlara"

insana ve kendinden başka milletlere saygısı ve sevgisi olmayan bir devlet anlayışına mahkum olduğumuz için benim insanlarım "kendi topraklarında kendi dilleriyle" huzur içinde yaşatılmadılar ve zorla göçertildikleri yerlerde açlıkla ancak marjinal işler yaparak başa çıkmaya çalışıyorlar. Sanırım hiçkimse başka bir dili zorla iyi derecede öğrenemez ve gönülden kullanamaz.

ne yazıkki insan sevgisinin, adaletin, hukukun ve demokrasinin temel değerler olduğu bir devlet sahibi değiliz.

eğer olsaydık huzurlu ve kalkınmış bir ülke olurduk ve küçücük eğlencemiz için 80 ytl ödemek bu ülkede hiçbirimiz için ekonomik açıdan sorun olmazdı.

sevgiler

Bekq
09.Eylül.2007, 05:04
güzel arkadaşım bence şu söylediğin şeyi bir daha düşün "daha dogru duzgun turkce konusamayan adamlara"

insana ve kendinden başka milletlere saygısı ve sevgisi olmayan bir devlet anlayışına mahkum olduğumuz için benim insanlarım "kendi topraklarında kendi dilleriyle" huzur içinde yaşatılmadılar ve zorla göçertildikleri yerlerde açlıkla ancak marjinal işler yaparak başa çıkmaya çalışıyorlar. Sanırım hiçkimse başka bir dili zorla iyi derecede öğrenemez ve gönülden kullanamaz.

ne yazıkki insan sevgisinin, adaletin, hukukun ve demokrasinin temel değerler olduğu bir devlet sahibi değiliz.

eğer olsaydık huzurlu ve kalkınmış bir ülke olurduk ve küçücük eğlencemiz için 80 ytl ödemek bu ülkede hiçbirimiz için ekonomik açıdan sorun olmazdı.

sevgiler
Arkadaş kısaca kıro deyimi kullanmış.Niye bu kadar ciddiye aldın ve cevap verdin anlamadım.:confused:

Vieri
09.Eylül.2007, 05:48

sevgiler

Konuyu dağıtmak istemiyorum, yukarıda bahsedilen mevzular farklı bir platformda konuşulacak şeyler, şunu hatırlatmakta fayda var, bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bir bütünüz ve Türkçe konuşmaya çalışıyoruz. Diğer arkadaşın bahsettiği mevzu onu rahatsız edebilir ama beni rahatsız etmiyor. Çünkü benzeri şeyler günde kaç defa karşımıza çıkıyor? Türkçe'yi kaç kişi mükemmel kullanıyor? Sokağa çıktığınızda kaç tane Türkçe isimde dükkan var? Heryerin kendine özgü şiveside var, Türkçe'yi herkes çok mükemmel kullanamayabilir. Zaten dilimiz gittikçe yabancılaştığı için örnekleri ülkemizde çok böyle şeylerin. Fazla takılmayalım. Kimse kimseyi Türkçesi nedeniyle ayırmasın. Yeterki ayrımcı değil destekleyici yapıcı olalım.

Universal
09.Eylül.2007, 06:00
Pazarlama hocamdan alıntıdır:

"Burger King 10 ytl ye menü satıyor kar ediyor. 3 çeşit tabldotçu 5 ytl ye satıyor oda kar ediyor. Ama unutmayın ki en çok karı sokakta 3 ytl ye döner satan alıyor."

Yani demem o ki Fm 2009 80 ytl den satılır 100 kişi alır diğeri 40 ytl den satılır 1000 kişi alır. Halk diliyle sürümden kazanmak :)

EA'den başka firma ucuza satmıyor demişsin işte bu yüzden pazar payının büyük bölümü onların elinde. Az çok pazarlama stratejilerini bilirim. Bence bu konudaki en güzel yorumu GeNç KaRTaL yapmış. Adamlar bizi sallamıyor :)

Zaten bende onu belirtiyorum. FM 08 ne kadar çok piyasaya sürülürse o kadar ucuz olur. EA çok fazla oyun sürüyor ve sattıkları oyunun fiyatı çok düşük oluyor.

Burger King aynı menüyü günde 100 kişiye satıyor ama; ucuz dönerci 1000 kişiye satıyor belki Burger King'de bu kadar satsa fiyat daha düşük olacak. Birde buna kira vs gibi giderlerde önemli tabii ki.

Vieri
09.Eylül.2007, 08:51
Korsanı öven bir kaç mesajı sildim. Korsanın övülecek tarafı hiç bir zaman olamaz, her zaman korsana karşı olduk bu konuda duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz.

Ekonomik durumunuz olmayabilir, korsana ilgili olabilirsiniz ama bunu kalkıp iyi birşeymiş gibi göstermek emek hırsızlarının reklamını yapmaktan başka bişey değil.

EreN
09.Eylül.2007, 08:55
Belki oyunlarda değil ama kitaplarda özellikle hiç bir zaman korsana imtiyaz göstermedim.
Korsan övülecek birşey değildir. Korsan kul hakkıdır, korsan anormal birşeydir hak yemektir.
Bir çok orjinal oyunum var ve inanın orjinal oyun gibisi yok. Oyun çok değerli oluyor bir kere orjinal olunca. En ince ayrıntılarına kadar oynamak. Oyunun senaryosunu yaşamak korsan oyunda pek mümkün değil. Değerli değil bir kere bilinçaltında o oyun.
FM ise oyunlar arasında orjinaline kıymadan para vereceğim 4-5 oyundan biri!.

Addolorato
09.Eylül.2007, 08:58
oyunu orjinal almayı düşünüyorum.yarım saat öncesine kadar türkiyeden almayı düşünüyodum ancak bunu görünce fikrim değişti.eğer kargo ücretleri çok yüksek değilse veya bedava kargo gibi bi durum söz konusu ise amazondan da alabilirim.29,99 pound çünkü.yaklaşık 63 liraya falan denk geliyor.
http://www.amazon.co.uk/Sega-Football-Manager-2009-PC/dp/B001FA0DLK/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=videogames&qid=1220885221&sr=8-3

30 Pound 84 YTL'dir + kargo vardır pek önermem :)

BeeTLeJuiCe
09.Eylül.2007, 19:53
30 Pound 84 YTL'dir + kargo vardır pek önermem :)

30 pound 63 YTL Eral. 40 pound 84 yapar.

http://www.altinkaynak.com/currency.aspx

macca2
09.Eylül.2007, 20:46
bi sürü yabancı firma yaklasık 3 - 5 ytl kargo parasını üstüne koyarak oyunun cıktıgı gün elinize ulastırıyor.geçen sene öyle olmustu. türkiyeden 80 e alacagıma(bir de yol parası vereceksin dielim sana oldu 85) adam evine kadar yolluyorlar 30 pound+ 5 ytl .Türkiyedeki oynu satan her kimse üstüne baya bi koyup satıor(oyunu toptan getirdiği düşünülürse) böyle kar etme peşinde birine para vereceğime giderim yabancıya veririm parayı.umrumda da olmaz türkmüş yabancıymış .herşeyi tekele çeviriolar sonra türkten alın diolar.alın arkadasım yabancıdan alın 68 ytlye gelir.

serwan
10.Eylül.2007, 00:38
play.com ücretsiz ulaştırıyormuş.ve fiyat 29,99 pound.daha iyisini bulamazsam ordan almayı düşünüyorum.

BeeTLeJuiCe
10.Eylül.2007, 01:25
play.com gerçekten iyiymiş. Şöyle 20-25 pound olanı olsa daha iyi olur. Bakalım oyun çıkmasına yakın çoğalır iyice.

exe_genesis
10.Eylül.2007, 03:18
80 ytl aslında harcanan onca emeğe karşılık yüksek bi rakam değil ama 3 ytl ye korsan cdsi, internetten indirme gibi rahat ve ucuz yöntemler olduğu için fazla geliyor.
Kendi görüşüm Türkiye için ideal fiyat 40ytl olmalıydı. Her senede oyuna 5-10 ytl gibi zamlar yapılıp yeni oyunları satılmalıydı. Türkiye gibi orjinal oyun neredeyse hiç satılmayan bi ülkede 80ytl fiyat koyulursa insnalar almaz.
Ayrıca Türkçe dil desteği olsa seve seve 80ytlyi bayılırım gidip oyunu alırım. Ama bu şartlarda sanırım bu senede orjinal oyun almayacağım.

nekop
10.Eylül.2007, 05:21
Hergün ortalama 1 saatten yılda 365 saat yani 15 gün sadece FM ile geçiyor çoğumuzun hayatı hatta çoğumuzun daha fazla bunun için istenen miktarsa 80 YTL yani günlüğü 22 kuruşa falan geliyor.Bu paraya bu kadar zevkli zaman geçireceğimiz başka bir aktivite daha yok.

salihsacma
10.Eylül.2007, 05:28
Konuyu dağıtmak istemiyorum, yukarıda bahsedilen mevzular farklı bir platformda konuşulacak şeyler, şunu hatırlatmakta fayda var, bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bir bütünüz ve Türkçe konuşmaya çalışıyoruz. Diğer arkadaşın bahsettiği mevzu onu rahatsız edebilir ama beni rahatsız etmiyor. Çünkü benzeri şeyler günde kaç defa karşımıza çıkıyor? Türkçe'yi kaç kişi mükemmel kullanıyor? Sokağa çıktığınızda kaç tane Türkçe isimde dükkan var? Heryerin kendine özgü şiveside var, Türkçe'yi herkes çok mükemmel kullanamayabilir. Zaten dilimiz gittikçe yabancılaştığı için örnekleri ülkemizde çok böyle şeylerin. Fazla takılmayalım. Kimse kimseyi Türkçesi nedeniyle ayırmasın. Yeterki ayrımcı değil destekleyici yapıcı olalım.

bencede bu konunun yeri başka ve devam edeceksek taşımalıyız.

aslında insani ve demokratik değerlere sahip olmanın keyfini yaşayabilseydik ülkemizde hepimizin aynı dili konuşmak zorunda olmadığını görürdük.

söylediklerine bu nokta dışında tamamen katılıyorum.

sevgiler

SAİT71
10.Eylül.2007, 07:58
Sayın yönetici arkadaşlar bunu iletin SIGAMES'e Türkçe olsa kesin alırdım :D

Tabiki şaka dedim. Parayı denkleştirirsem almayı düşünüyorum. 10 lira var. üstüne 50-60 koydummu alırım. Yalnız biz herhangi bir dükkandan orjinal oyun aldıkmı Sıgames'in kayıtlarına felan geçiyormu. Nerden alalım ki oyunu orjinal satışlar artsın. Bildiğiniz site vs bir yer var mı beyler..

FETHULLAH
10.Eylül.2007, 19:43
beyler anlamadıgım bise var dvdsine 4 ytl verdigim (takaslık dvdim varsa 1.5 ytl oluo:D)oyunla 80 ytlye aldıgım orjinal oyun arasında ne fark var görüntü daha mı kalite benim bildigim tek fark online oynayamamak diil mi?????

Vieri
10.Eylül.2007, 21:33
Sayın yönetici arkadaşlar bunu iletin SIGAMES'e Türkçe olsa kesin alırdım :D

Tabiki şaka dedim. Parayı denkleştirirsem almayı düşünüyorum. 10 lira var. üstüne 50-60 koydummu alırım. Yalnız biz herhangi bir dükkandan orjinal oyun aldıkmı Sıgames'in kayıtlarına felan geçiyormu. Nerden alalım ki oyunu orjinal satışlar artsın. Bildiğiniz site vs bir yer var mı beyler..

Biz ilettik zaten her yıl söylüyoruz,

Yurt dışından siparişlerin Türkiye'ye hiç bir katkısı yok aksine yabancılara katkısı var. Ama suç satın alanda değil

beyler anlamadıgım bise var dvdsine 4 ytl verdigim (takaslık dvdim varsa 1.5 ytl oluo:D)oyunla 80 ytlye aldıgım orjinal oyun arasında ne fark var görüntü daha mı kalite benim bildigim tek fark online oynayamamak diil mi?????

Bir fark yok ama belli dönemlerde çıkartılan resmi yamaları bilgisayarına kurduğun hep sorun yaşayabilirsin.

RIDVAN TLM
10.Eylül.2007, 22:27
2005 ıle 2007 arası almamıstım orjınal fm fakat 2008de aldım 2009dada alıcam daha ıyı bı verıtabanı var onumuzde,80 ytl bıraz fazla olabılır fakat oyun cıkana kadar kenara 1 ytl koysak bıle alırızz oyunu .....mıllet bu oyuna emek verıyo karsılıgını almalarıda hakları......

Burak Duran
11.Eylül.2007, 18:28
80ytl 12 taksit yaparsak 6.5 ytl ye geliyor aylik ki bence super fiyat..Kesinlikle orjinal alicam hic yurtdisindan siparise oyle 1 ay beklemeye gerek yok bimeks teknosa 12 taksit yapiyor bence cok makul. herhalde bir cogumuz ayda 6.5 ytl verebilcek kapasitededir

cbaday
12.Eylül.2007, 19:16
Senelerdir Türkçe versiyon olması konuşuluyor, bence imkanları zorlayıp Türkiye deki satışların yüksek olması için bu fırsatı değerlendirmeliyiz.Senede bir defa alınan ve müthiş bir çalışma emek içeren bu oyun için fiyatın yüksek olduğunu düşünmüyorum.Taksitle alma imkanıda büyük bir avantaj.

Ever Banega
12.Eylül.2007, 19:43
Bazı ekstra giderlerden kısarak alınabilicek bir rakam bence, düşünürseniz sigaranın 5 Lira , 250 kontürün 40 Lira ya yakın bir fiyata kadar çıktığı şu Türkiye'de hep kalıcı olabilicek birşeye 80 Lira değer diye düşünüyorum tabi bu benim şahsi fikrim..

Nilmar
12.Eylül.2007, 19:48
Çok Pahalı Şöyle 40-50 Ytl Olsa Bir Çok Kişinin Alacagı Belli Birilerinin Buna El Atması Lazım Şahsen ...

Vieri
12.Eylül.2007, 19:50
Eminim Türkiye'de ki distribütör firmada oyunu uygun fiyata satmayı ister, zaten öyle olmasaydı EA'in de distribütörü olan aynı firma, oyunları olağanın üstünde bir bedelle satışta koyardı. Fiyatın bu seviyede olması tamamen SEGA'nın pazarlama stratejisi görünüyor. EA'in Türkiye pazarına bakışı bu konuda daha farklı ve Türkçe çıkan oyunlarla bu pazara bakış açısı gitgide dahada artıyor. SEGA'dan da aynı şeyleri bekliyoruz. Yoksa SEGA Türkiye'deki distribütörlere fiyat 30 YTL olsun sen 80 YTL'e sat demiyordur.

Birde gümrük vergisi gibi maliyetler vs. deniyor ama bunlar gözümüzde büyüttüğümüz şeyler AB'de üretilen ürünlerin Türkiye'ye girişinde sağlanan kolaylıklar, olanaklar ve haklar oldukça fazla. Biz bir ürünü AB'ye satarsak esas sorun var :)

Dynamic
13.Eylül.2007, 16:52
29 Sterlin'e hangi siteden var acaba?
Arkadaş soruyu soralı birkaç gün olmuş ama bende bu vesileyle bulduğum birkaç linki paylaşayım. :)
Burda FM 2009'u önceden sipariş etmek için Amazon konuşulmuş fakat ben farklı birkaç site daha buldum, yalnız ne kadar güvenilir oldukları hakkında hiçbir fikrim yok.Önceden verildiyse kusura bakmayın.

Shopto.net £24.99 (http://www.shopto.net/page.php?page=dettagli&matcat=&categ=&platform=&codart=PCFO10)
Amazon.co.uk £29.99 (http://www.amazon.co.uk/Sega-Football-Manager-2009-PC/dp/B001FA0DLK)
GAME.co.uk £29.99 (http://www.game.co.uk/PC/Sport/Football/%7Er335467/Football-Manager-2009/)
Play.co.uk £29.99 (http://www.play.com/Games/PC/4-/5822240/Football-Manager-2009/Product.html)
HMV £29.99 (http://hmv.com/hmvweb/displayProductDetails.do?ctx=280;-1;-1;-1&sku=808611)
TheHut £27.93 (http://www.thehut.com/hut/9996411.product)

Universal
13.Eylül.2007, 18:18
80ytl 12 taksit yaparsak 6.5 ytl ye geliyor aylik ki bence super fiyat..Kesinlikle orjinal alicam hic yurtdisindan siparise oyle 1 ay beklemeye gerek yok bimeks teknosa 12 taksit yapiyor bence cok makul. herhalde bir cogumuz ayda 6.5 ytl verebilcek kapasitededir

Teknosa artık oyun satmıyor. Taksitli almak güzel. İnsan her ay 6.5 YTL ödemesi zor değil. Hiç olmassa sorun çıktığında satın aldığın yere danışabilirsin. İnternet siparişleride bu böyle değil.

1965
13.Eylül.2007, 23:04
40 YTL olsa kesinlikle alırdım.Bana göre çok pahalı.Ama oyunu gerçekten harika yapmışlar.

kaydırı kuppak
14.Eylül.2007, 02:22
yani arkadaşlar bi oyunu ölene kadar oynamıyoruz..1 yıl oynicaz bu oyunuda sonra bırakıp fm 10 a bakıcaz fm 10 da 100 YTL olcak şimdi siz taksitlere bölüyorsunuz ama her yıl 80 YTL,90 YTL,100 YTL oyuna neden vereyim ki?korsanlar var 1,5 - 3 YTL..İlla onu alalım demioyrum ama sigamesin ayıbı bize bunu yaptırmak zorunda bırakıyorlar..Ben şuana kadar hiçbir oyunu orjinal almadım oyuna verdiğim en yüksek para 5 YTL..Sonuçta bu para benden çıkmıyor annem,babam çalışımışlarki maaşları var onlar ödüyor..Yani birçok ihtiyaç varken bir oyuna 80YTL vermek gerçekten israf..!

Nocna Mora
14.Eylül.2007, 03:21
Arkadaşlar bnen nu oyunu orjinal olarak hangi mağazalardan alabilirim(Tekno SA vs...)

RaSenGan
14.Eylül.2007, 03:56
Kredi kartına taksit olursa alırım (:

Universal
14.Eylül.2007, 04:33
Arkadaşlar bnen nu oyunu orjinal olarak hangi mağazalardan alabilirim(Tekno SA vs...)

Önceliklle Teknosa artık, oyun satmıyor.

Bimeks başta olmak üzere bir çok PC Oyunu satan kırtasiyelerden alabilrisin. Alışverişlerde oyuncak satan mağazalar olur, oralarda genellikle oyunlar oluyor. Onun yanı sıra Nezih Kırtasiyesinde de mevcuttur.

KanaKe
14.Eylül.2007, 05:47
Umarim Türkiye Ligi bu sene istenilen seviyede olur ve oyunu orjinal alacak olan vatandaslarin verdigi paralara deger.

mumiii87
15.Eylül.2007, 18:13
http://www.amazon.com/World-Wide-Soccer-Manager-2009-Pc/dp/B001F62VG4/ref=pd_bbs_3?ie=UTF8&s=videogames&qid=1221465451&sr=8-3

arkadaslar bu linkteki oyun bildigimiz fm2009 degilmi ya

El Barto
15.Eylül.2007, 18:32
Sanırım oyun Amerika'da bu isimle çıkıyor.

mumiii87
15.Eylül.2007, 18:40
peki piyasaya cıkmısmı bu orda cıktıysa hemen siparis edelim

yazıda nowebber1 demis ama...

brkgrn
15.Eylül.2007, 18:41
herkese merhaba, yorumlardan okuduğum ve anlamadığım bir nokta var ve si gamaes firmasını haklı bulduğum
eğer 2009 da türkçe seçeneği koysalar ne fark yaratacak ki sonuçta çıkan korsanlar da türkçe dili barındıracak adamların türkçe seçeneği koymamasının tek sebebi oyunun türkiyede %90 oranında korsan olarak kullanılıyor olması
düşünün şimdi burda türkçe olsa o kadar para veririm diyen kaç kişi gene içinde türkçe karakter barındıran korsan yerine bu oyuna bu kadar para vericek. biz bu şekilde tutum sergilediğimiz sürece hem adamlar türkçe seçeneği koymaz hemde daha güneydoğuda çok şehit veririz!!!

mumiii87
15.Eylül.2007, 18:42
fiyat bence uygun 29 dolar

mumiii87
15.Eylül.2007, 18:58
yokmu linki acıklıyıcak olan arkadas.

sentugo
15.Eylül.2007, 22:56
80 çok iyiymiş. Orjinal oyunların fiyatları almış başını gidiyor.. Tek zevk veren oyun bu olduğuna göre :D 80 hiç bir şey.. Sigara alkol almayın, oyunu alın ve 1, 1,5 sene oynayın...

Universal
15.Eylül.2007, 23:28
http://www.amazon.com/World-Wide-Soccer-Manager-2009-Pc/dp/B001F62VG4/ref=pd_bbs_3?ie=UTF8&s=videogames&qid=1221465451&sr=8-3

arkadaslar bu linkteki oyun bildigimiz fm2009 degilmi ya

ABD'de oyun bu isim ile piyasaya çıkıyor. Çünkü; orada Football denildiğinde ABD Futbol'u akla geliyor.

demiray68
16.Eylül.2007, 19:32
Arkadaşlar 5 sayfadaki tüm yorumları okudum herkesin ortak görüşü eğer Türkçe dil desteği olursa paranın ikinci planda kalacağı. Bende bu görüşteyim.

FM serisi bildiğiniz gibi İngilizce bilmeden çok zor oynanabilecek bir oyun. Futbolla yatıp kalkan bir sürü insan ingilizce bilmediği için oyuna ilgi bile göstermiyor. 1 kaç yıl öncesine kadar bende bu bahsettiğim insanların arasındaydım.

Oyunun Türkçe olması mevcut FM fanatiklerinin oyunu orjinal almasını yanında bahsettiğim, ingilizce bilmeyen ama futbolla yatıp kalkan çok geniş kitlelerinde oyuna ilgisini artıracak.

Bence bu durum mevcut FM fanatiklerine oyunu orjinal satmaktan daha önemli ve cazip bir hedef olmalı oyun yapımcıları için.

Birde önerim olacak; bildiğim kadarı ile turksportal dil ekibi oyun yapımcısı firma ile irtibat halinde.
Bizlere ön ayak olup bir dilekçe örneği hazırlansa, FM ye Türkçe dil desteği olması için bizlerde FM fanatikleri olarak yapımcı firmayı mail bombardumanına tutsak yüzlerce binlerce mail yollayabilirsek belki adamları ikna edebiliriz en azından adamların dikkatini çekeriz.

Sekopej
16.Eylül.2007, 21:41
Türkçe dil desteğide eklendiğinde bu korsan oyunlarda da olacak. Sanmıyorum ki büyük çoğunluk Türkçe eklendi hadi gidip Türkçe alayım desin. Şu anda oyun 80 lira ise ben Türkçe desteğini eklesem, buna harcadığım masrafı da üstüne koyar oyunu 100 liradan satarım yapımcı olsam.

Bu nedenle Türkçe ekleme elbette satışlarda olumlu yansıyacaktır ama 5 lira vermek varken neden 80 vereyim mantığı ülkemizde değişmez.

Bu oyunu 1 sene boyunca oynuyoruz, günde saatlerce oynuyoruz. Bir anda 80 lira elbette çok gelebilir ama bunu 1 senelik döneme yaydığımızda, bu oyun için harcadığımız zamana yaydığımızda, başka aktivitelerle karşılaştırdığımızda en ucuz eğlence oluyor. Sinemaya 1 senede verdiğiniz parayı düşünün mesela ya da eğlenmek için zaman geçirdiğiniz başka aktivitelere verdiğiniz 1 senelik parayı düşünün.

İnternet için bile en ucuzundan senede 360 lira veriyorsunuz. İnternete senede 360 lira veren bir kişi de sürekli oynadığı, keyifle oynadığı bir oyuna sende 80 lira verebilir diye düşünüyorum.

Ama işte direk 80 lira vermek zorlayabilir bizleri ama bunu 12 aya böldüğümüzde günce 20 kuruş gibi bir rakam çıkıyor ortaya. Çok da yüksek olmasa gerek.

Keşke ülkemizde alım gücü yüksek olsa, geçim sıkıntısı çekmesek, zorunlu ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra cebimizde çok miktarda para olsa, oyun 40 liraya satılsa bunları hepimiz isteriz, isteriz ama...

Coupet
17.Eylül.2007, 02:36
eminim benim gibi "orjinal alsam mı almasam mı" diye ikilemde olan çok insan vardır. ingilizce olmasına rağmen orjinal alma fikri var aklımda ama hala karar veremedim.Türkçe olsaydı böyle bir ikilemde olmazdım ve gidip orjinal almak için oyunun çıkmasını bekliyor olurdum. hadi bazı kişiler sözlükle de olsa oyunu oynayabiliyor anladığı kadarıyla. peki ya hiç İngilizce bilmeyenler ne yapacak. siz gidip Türkçe altyazısı ve dublajı olmayan Japonca bir filmi orjinal mi alırsınız yoksa korsan alayım da anladığım kadarıyla bir bakayım mı dersiniz?

Sekopej
17.Eylül.2007, 04:36
Sen ikilemdesin, şimdi de orjinal alma düşüncen var zaten. Ama oyunu neden 80 lira vereyim ki mantığıyla korsan alan birisi Türkçe olduğunda da orjinale dönmeyecektir, dönen olsa da çok az olacaktır.

Hatta Türkçe'si de var 5 lira verir alırım, niye 80 lira vereyim ki diye düşünür çoğu kişi bence. Bu nedenle önce orjinal satışın artmasını bekleyen yapımcı bir nebze haklıdır.

RaSenGan
17.Eylül.2007, 04:57
Keşke Türkçe olsa ve sadece orjinal oyunlarda olsa.Crysis oyununda sanırım öyleydi bu.Orjinal oyunlar Türkçe'ydi sanırım.Fm'de de olursa böyle hem verdiğimiz paraya değer hemde orjinal oyun patlaması yaşanır bu da fiyatları azaltır.Fakat üç kağıtçılar yine bir yolunu bulup bunu korsan oyunlarda da Türkçe yaparlar.Bayramda kapı kapı dolaşıp orjinal Fm parası toplamak düşüyo bizlere :D

DeNiZ_1903
17.Eylül.2007, 06:12
Yurt dışından getirmek mantıklı ama diyelim çok küçük bir ihtimal oyun bozuk çıksa ama çok küçük bir ihtimal tabi ama yine de yazık olur Aygün'ün dediği de çok mantıklı oyun sadece orjinalde Türkçe olarak çıksa gerçekten çok kar elde edilir :)..

gececi42
17.Eylül.2007, 19:43
beyler bu oyunu seven ve isteyen oyundan zevk alan parayı verir alır. fm oynatıp böyle tarihi bi deyişim yapılmış bi yılda 80ytl filan hikaye ben şahsen alıcam paramda hazır saygılarımla:icon_biggrin:

blondeblue
18.Eylül.2007, 01:37
arkadaşlar kolay gelsin lütfen yardımınızı bekliyorum football manager 2008 orjinal cd sini netten nerden temin edebilirim hatta 2009u da alıcam çıkınca herkes fiyatından bbahsedio alıcam diyo ama nerden alıcağını kimse yazmıo :( lütfen yardımlarınızı bekliorum..şimdiden teşekkürler

Coupet
18.Eylül.2007, 02:43
Sen ikilemdesin, şimdi de orjinal alma düşüncen var zaten. Ama oyunu neden 80 lira vereyim ki mantığıyla korsan alan birisi Türkçe olduğunda da orjinale dönmeyecektir, dönen olsa da çok az olacaktır.

Hatta Türkçe'si de var 5 lira verir alırım, niye 80 lira vereyim ki diye düşünür çoğu kişi bence. Bu nedenle önce orjinal satışın artmasını bekleyen yapımcı bir nebze haklıdır.

yine çok kişi korsan almayı düşünecektir tabi, bunu sıfıra indirmenin imkanı yok ama düşürmenin imkanı var. ben yukarıda yazdığım gibi sözlükle de olsa anlayıp oynayabiliyorum. buna rağmen yine de bazı kısımları anlayamıyorum fakat oyunda maç konuşmalarını, oyuncu etkileşimlerini, basın sorularını anlamadığı için bu özellikleri kullanamayanlar var. oyuna bir çok eklenti yapıldı (basın toplantıları, oyunculara özel komutlar verebilme vs.), kaç kişi bunları tam anlamıyla anlayabilecek de her detayı kullanıp oyundan %100 zevk alacak. e haliyle de insanlar birçok özelliğini çözemediği oyuna kalkıp 80 ytl vermeyecektir. Cyrisis Türkçe çıktı ve satış başarıları ortada. "vay be Türkçe oyun yapmışlar gidip orjinal alayım ki daha sonraki oyunlarda da bu devam etsin" diyenlerin sayısı bence hiç az değil. belki Türkçe koyarlar -o da kesin değil, belki- diye gidip orjinal alan olmaz ama kendi dili kondu diye orjinal alan çok olur bence.

prceXtu
18.Eylül.2007, 02:47
Tamemen şahsi fikrim...

Yılın oyunu CoD 4 bile 90ytl iken her sene değiştirilmesi gereken bir oyun 80ytl... Bana biraz saçma ve ucuk bir rakam geldi. Çünkü bu oyunun ömrü 1 yıl..

CoCCi
18.Eylül.2007, 03:53
Bence Hiçte Uygun Bir Fiyat DeğiL ;)

turgay78
18.Eylül.2007, 05:02
2008 daha yeni aldım yurt dışından,nese ucuzlasın ozmn alırım :D

RaSenGan
18.Eylül.2007, 05:34
arkadaşlar kolay gelsin lütfen yardımınızı bekliyorum football manager 2008 orjinal cd sini netten nerden temin edebilirim hatta 2009u da alıcam çıkınca herkes fiyatından bbahsedio alıcam diyo ama nerden alıcağını kimse yazmıo :( lütfen yardımlarınızı bekliorum..şimdiden teşekkürler

İlk önce bu oyunun daha çok ilgi gördüğü ülkelere ulaşır.İngiltere vs. gibi.Yabancı oyun sitelerinden temin edebilirsin.Birkaç gün içinde Türkiye'ye ulaşır oyunlar.İlk olarak internet sitelerinden bulabilirsin oyunu.Daha sonra mağazalara dağıtılır.Ama bu bayağı süre alır.En iyisi netten almak.Teknosa'dan bakabilirsin.Orada bulunabilir oyun.

aLchoLic
18.Eylül.2007, 07:25
80 Lira Bence cok..
aldıgımız maaş 500 Lira zaten 80 Lira Oyuna Vericeksek Ohoo...
Bakcaz Artık bi Çaresine :)

kumralyakisikli
18.Eylül.2007, 11:59
arkadaşlar oyun çıktığında vatan bilgisayarın internet sitesinden kredi kartına 12 taksitle alabilirsiniz 80/12=6.6ytl aylık 6.6ytl de sanırım çok para değildir herkes için konuşuyorum birde bu oyunu yapan adamlar herşeyi yapıyorda oyunun sadece orjinalde türkçe oynanmasını sağlıyamıyormu bence bunu da yapabilirler ama uğraşmak istemiyorlar

blondeblue
18.Eylül.2007, 17:51
BİMEKSTE buldum bi tane fm 2008 cd orjinal midir acaba?

Universal
18.Eylül.2007, 18:18
BİMEKSTE buldum bi tane fm 2008 cd orjinal midir acaba?

Evet, bimeks gibi mağazalar korsan satmaz. Sattıkları an kapıtrlar. Bunlar merdiven altı piyasa değildir. İçin rahat olsun. ;) Zaten fiyatından orjinal olup olmadığı bellidir. Ama sana tavsiyem FM 08 yerine FM 09 bir iki ay bekleyip orjinal almandan yanayım.

firimiv
20.Eylül.2007, 06:37
bu oyunun demosu ne zaman çıkıyor bir de demoda oyun tam anlamıyla hazır olacak mı bilen war mı

GReeN BeReT
20.Eylül.2007, 06:42
bu oyunun demosu ne zaman çıkıyor bir de demoda oyun tam anlamıyla hazır olacak mı bilen war mı
30 Eylül'de demosu çıkacak.Tam anlamıyla hazır olmaktan kastın 3d falan ise
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=1244484&postcount=6
Burada bir yetkili konu hakkında cevap vermiş.

ForeverGs
21.Eylül.2007, 22:13
oyunu çıkarma tarihi bence geç oluyor hep.şimdi ligler yeni başladı tüm sıcaklıgıyla herkes maçları takip ediyor herkesin içinde bir futbol aşkı varken oyuna ilgi en üst seviyedeyken oyun kasım ayında heyecanların azaldıgı heveslerin ilk günkü gibi olmadıgı ve okul iş güç arasında çıkıyor keşke eylül sonu gibi çıksa..kendi düşüncem bu yonde

setmenteros
22.Eylül.2007, 00:54
Türkiye gibi aclık sınırının 720 ytl oldugu bir ülkede 80 ytl oyuna verebilecek pek babayiğit oldugunu sanmıyorum orj alıcaz diyen 122 arkadasında goy goy yaptığını düsünüyorum. 80 ytl ile orj oyun (internetten indirebilecekleri halde) almıyacaklarını düşünüyorum.

kursadking
22.Eylül.2007, 20:51
50 YTL yi veren 80 YTL yide verir, ama arkadaslarin da bahsettigi gibi 80 YTL vermek icin de FM nin tamamen Türkce olmasi lazim, bakalim biz Fm yi Türkce olarak görebilecekmiyiz :S belki onumuzdeki ASIR...

RaSenGan
22.Eylül.2007, 21:03
Türkiye gibi aclık sınırının 720 ytl oldugu bir ülkede 80 ytl oyuna verebilecek pek babayiğit oldugunu sanmıyorum orj alıcaz diyen 122 arkadasında goy goy yaptığını düsünüyorum. 80 ytl ile orj oyun (internetten indirebilecekleri halde) almıyacaklarını düşünüyorum.

Açlık sınırında olan insanın internetle pek ilişkisi olmaz.Ve buraya üye olup oy vermez.İnternete 30 veya 50 YTL'yi her ay veren FM'ye de istese verir.Ama açlık sınırında yaşayan bir kişi 80 YTL'yi çok daha iyi bir şekilde değerlendirebilir.Açlık sınırıyla alakası yok bunun.FM karın doyurmaz :)

Bekq
23.Eylül.2007, 01:33
Açlık sınırında olan insanın internetle pek ilişkisi olmaz.Ve buraya üye olup oy vermez.İnternete 30 veya 50 YTL'yi her ay veren FM'ye de istese verir.Ama açlık sınırında yaşayan bir kişi 80 YTL'yi çok daha iyi bir şekilde değerlendirebilir.Açlık sınırıyla alakası yok bunun.FM karın doyurmaz :)
Ama şöyle birşeyde var Aygün.Çoğu kişi 80 YTL'yi çok çok rahat verebilir.Ama internetten bedava indirmek veya korsanını 2 YTL almak varken kimse gidip 80 YTL vermez.Bende vermem.2 YTL korsan alırım.Geriye kalan 78 YTL haşlık olur bana.:DKorsanla,orjinal arasında hiç fark yok.

Burda asla korsan CD'yi övmedim.Sadece fikrimi belirttim.

Sekopej
23.Eylül.2007, 01:44
Ama şöyle birşeyde var Aygün.Çoğu kişi 80 YTL'yi çok çok rahat verebilir.Ama internetten bedava indirmek veya korsanını 2 YTL almak varken kimse gidip 80 YTL vermez.Bende vermem.2 YTL korsan alırım.Geriye kalan 78 YTL haşlık olur bana.:DKorsanla,orjinal arasında hiç fark yok.

Böyle düşündükce de oyuna Türkçe eklenmesini beklemeyin. Daha önceki mesajlarımda da bunu demek istedim, oyun Türkçe olsa da büyük çoğunluk neden 80 YTL vereyim ki diyecek...

Ben 1 senelik eğlence amaçlı yaptığım aktiviteleri düşündüğümde en çok FM oynayarak zaman geçirdiğimi gördüm. Ve bu eğlenmek için en çok zamanımı geçirdiğim aktiviteyle diğer eğlence amaçlı yaptığım aktiviteleri karşılaştırdığımda en ucuzunun da FM olduğunu gördüm.

Ben bu oyunla bu kadar zaman geçiriyorsan orjinal aldığımda içim daha rahat oluyor. Her oyunu mu orjinal alıyorum, tabi ki hayır, sonuçta ülkenin şartları da belli ama hiç bir oyuna da FM'ye ayırdığım zamanın çeyreğini ayırmıyorum bu nedenle verdiğim paraya değer diyorum.

RaSenGan
23.Eylül.2007, 02:18

Onu o güzel kutusundan açıp cd'yi eline alıp CD-Rom'a takıp yükleyip çıkarıp tekrar kutusuna koymanın zevki ayrı olur :D Hiç orjinal almamıştım önceden.Bu sefer alıp bu zevki tatmayı isterim :) 901,902 çıktığında herkes grackini ararken ben gönül rahatlığıyla oynarım oyunumu sorunsuz bir şekilde..80 Ytl'nin acısını da hayli hayli çıkarırım bu oyundan :) Orjinal olunca da ayrı bir tat verir (:

prceXtu
23.Eylül.2007, 04:13
Orjinal oyun almanin faydasını online oyunlarda alınca hissedersiniz. 60 ytl bayılıp Medieval 2 Total War aldım neredeyse hiç bir faydasını göremedim aksine o parayı hatırladıkça cinlerim tepeme çıkar :) Ama 90ytl'e CoD 4 aldim ve gece gündüz(okul yüzünden artık olmasada :) ) punkbuster derdi olmadan her servera girebiliyorum ve pişman değilim. Alırsamda 3d maç motoru için alırım ama illegal oyun daha cazip geliyor

50 YTL yi veren 80 YTL yide verir, ama arkadaslarin da bahsettigi gibi 80 YTL vermek icin de FM nin tamamen Türkce olmasi lazim, bakalim biz Fm yi Türkce olarak görebilecekmiyiz :S belki onumuzdeki ASIR...
Dostum hangi oyunda İngilizce'den başka bir dil ekleniyor ki. Almanlar,Fransızlar hep orjinal alıyorlar diye biliyorum. Hangi oyunda Almanca veya Fransızca desteği var

Coupet
23.Eylül.2007, 05:02
Dostum hangi oyunda İngilizce'den başka bir dil ekleniyor ki. Almanlar,Fransızlar hep orjinal alıyorlar diye biliyorum. Hangi oyunda Almanca veya Fransızca desteği var

orjinal oyun fiyatı oradaki insanların kazandıkları paraların kaçta biri ülkemizdekilerin kaçta biri. ben de diyorum ki ya oyuna Türkçe dil desteği koyun bir çekiciliği olsun bu sayede satışlarınız artsın ya da ülkelerin asgari ücretlerine göre bir ayarlama yapın.

bakın size bir alıntı yapayım. bu yazıyı sabah.com.tr sitesinden copy paste yapıyorum.

1 Ocak 2007 tarihinden itibaren 16 yaşından büyükler için brüt 562.50 YTL, net 403.03 YTL olarak belirlenen asgari ücret, açlık sınırının altında, Avrupa standartlarının da çok gerisinde kaldı. Avrupa İşverenler Federasyonu'nun verilerine göre, Türkiye'de 310.92 Euro olarak belirlenen asgari ücret, Lüksemburg'da 1.503 Euro, İrlanda'da 1293 Euro, Hollanda'da 1273 Euro, İngiltere'de 1269 Euro, Belçika'da 1234 Euro ve Fransa'da 1218 Euro düzeyinde bulunuyor.

haberin tam metni ise http://arsiv.sabah.com.tr/2006/12/27/eko95.html burada.

bu oyun Fransa'da 80 ytl'ye denk geliyor ise Türkiye'de de 20 ytl olmalı ki denge olsun. eğer olmazsa o oyunda Avrupa ile aynı satış rakamlarının yakalanması beklenmemeli.

prceXtu
23.Eylül.2007, 05:06
Tamam dostum aksini söylemiyorum ama bu Sİ için bir anlam ifade etmiyor. Yani onları bağlamayan bir sorun

gorkem11
23.Eylül.2007, 06:03
80 YTL :S para biriktirmeye başlayalım 2009 Şubat'a anca denkleştiririz :) abi napmışlar ya Bu ülkede bu fiyat galiba Türkiyede'ki hiçbişiden haberleri yok :S

Bekq
23.Eylül.2007, 07:30
Böyle düşündükce de oyuna Türkçe eklenmesini beklemeyin. Daha önceki mesajlarımda da bunu demek istedim, oyun Türkçe olsa da büyük çoğunluk neden 80 YTL vereyim ki diyecek...

Ben 1 senelik eğlence amaçlı yaptığım aktiviteleri düşündüğümde en çok FM oynayarak zaman geçirdiğimi gördüm. Ve bu eğlenmek için en çok zamanımı geçirdiğim aktiviteyle diğer eğlence amaçlı yaptığım aktiviteleri karşılaştırdığımda en ucuzunun da FM olduğunu gördüm.

Ben bu oyunla bu kadar zaman geçiriyorsan orjinal aldığımda içim daha rahat oluyor. Her oyunu mu orjinal alıyorum, tabi ki hayır, sonuçta ülkenin şartları da belli ama hiç bir oyuna da FM'ye ayırdığım zamanın çeyreğini ayırmıyorum bu nedenle verdiğim paraya değer diyorum.
Aslında sende haklısın Serkan abi.Bu kadar vakit geçirdiğimiz bir oyun.80 YTL az bile.Çünkü bu oyunun sonu gelmiyor.:)Ama şöyle birşey var Serkan abi.Ben 15 Yaşındayım.Ne bir maaş kazanıyorum nede herhangi bir gelirim var.Bunları benim yaşımdaki Fm oynayanlar için söylüyorum.Hepimiz baba parası yiyoruz şu anda.Yaşımız itibariyle.Ben babama gidip bir oyun için 80 YTL istersem vermez.Ama korsan aldığım zaman bırak babamdan para istemeyi kendi harşlığımla çok rahat gider alırım.Birde bu açıdan bak be abi.Biz daha çocuğuz.(Çoçuktan kastım hiçbirimiz çalışmıyor ve geliri yok.Kendi yaşımdakiler için söylüyorum.)

Lionel Andres Messi
23.Eylül.2007, 07:54
hem kaçak hemde orijinal almayı düşünüyorum:)

Bursaspor
23.Eylül.2007, 08:01
Arkadaşlar hepinizin kendine göre haklı olduğu yanlar var. Bir de şu açıdan ele alalım. Ülkemizde zaten her türlü insanı rahatlamaya, eğlendirmeye iten şey belirli bir ücret karşılığında (Maç biletlerinin bu sene biraz daha pahalılaştığını daha önceleri okumuşsunuzdur.) ve giderek de bu ücretler artıyor.

Çünkü sektörlerin gereksinimi artıyor. İlerleyen dönemde bu pazardan pay alabilmek için büyük şirketler artık sponsorluk anlaşmaları yapacaklar ve belkide bu şekilde orjinal oyun fiyatları düşecek.

Yani şöyle ki SI artık oyunun Türkiye lansmanını yaparken büyük şirketlerin desteğini alıp o şekilde yayınlayabilecek.

Daha genç arkadaşlarımız bu yönden daha büyük zorluk çekiyor çünkü dedikleri gibi kendi gelir kaynakları yok. Ama şöylede düşünebiliriz. Oyun çıkar çıkmaz alamayabilirsiniz ama belirli bir süre para biriktirip günde 1 YTL kenara koyarak 3 ay gibi bir süre zarfında oyuna sahip olabilirsiniz.

Bugün başlaşanız oyun çıktıktan 1 ay sonra yani 12-13 Aralık gibi bu oyunu alabilecek duruma gelebilirsiniz. Bir de böyle düşünmemiz gerekli.

Vieri
23.Eylül.2007, 09:11
- FM oynamak için hergün açık olan bilgisayarımın yaktığı elektriğe gelen zam
- FM oynarken sıcak bir ortamda durmam için harcayacağım doğal gaza gelen zam
- FM oynarken patates kızartması yemek için kullanacağım ayçiçek yağına gelen zam
- FM oynamak için satın alacağım orijinal oyuna vereceğim para

Sonra arkadaşlarım der tabi ne kadar cimrisin oyunculara hiç para vermiyorsun oyunlarında (Eeee tasarruf yapmak lazım :D )

xuq
23.Eylül.2007, 09:56
valla üniversite öğrencisiyim kira+internet+digitürk+faturalar+sigara derken bana para kalmıyor zor geçiniyoruz bide 80 ytl bu oyuna çok sevmeme rağmen veremem.şöyle 40 ytl olsa süper olur.orjinal şekilde kullanırız biz zahmetten satan firmada satışın az olmasından kurtulur.

RaSenGan
23.Eylül.2007, 20:32
Aslında sende haklısın Serkan abi.Bu kadar vakit geçirdiğimiz bir oyun.80 YTL az bile.Çünkü bu oyunun sonu gelmiyor.:)Ama şöyle birşey var Serkan abi.Ben 15 Yaşındayım.Ne bir maaş kazanıyorum nede herhangi bir gelirim var.Bunları benim yaşımdaki Fm oynayanlar için söylüyorum.Hepimiz baba parası yiyoruz şu anda.Yaşımız itibariyle.Ben babama gidip bir oyun için 80 YTL istersem vermez.Ama korsan aldığım zaman bırak babamdan para istemeyi kendi harşlığımla çok rahat gider alırım.Birde bu açıdan bak be abi.Biz daha çocuğuz.(Çoçuktan kastım hiçbirimiz çalışmıyor ve geliri yok.Kendi yaşımdakiler için söylüyorum.)

Para biriktirme alışkanlığı kazan o zaman :) Veya bayramda 100-200 Ytl toplarsın zaten sorun olmaz.(:

- FM oynamak için hergün açık olan bilgisayarımın yaktığı elektriğe gelen zam
- FM oynarken sıcak bir ortamda durmam için harcayacağım doğal gaza gelen zam
- FM oynarken patates kızartması yemek için kullanacağım ayçiçek yağına gelen zam
- FM oynamak için satın alacağım orijinal oyuna vereceğim para

Sonra arkadaşlarım der tabi ne kadar cimrisin oyunculara hiç para vermiyorsun oyunlarında (Eeee tasarruf yapmak lazım :D )

Patates kızarması yerine cips olmaz mı ? :D

El Comandante
23.Eylül.2007, 23:05

internet sirf oyun mekani,chat alani icin baglatilmiyor herhalde.Bunu genellemen yanlis.Internette herkesin degisik ihtiyaclari vardir,ayrica Türkiyedeki aclik siniri ortada,sirf bir oyuna 80 Ytl verecek fazla kisi yoktur,40-50 YTL olsa neyse de 80 cok pahali.Ben orjinal alirim,ama alamayacaklari da düsünmek lazim.
Fm sadece bir oyun,80 ytl veren adam ileride teknik direktör falan olmayacak,buldugu genclerle konusma firsati olmayacak,sadece eglenmek amaciyla Fm oynanilir.Ve zaten bu oyunun ömrü en fazla 1 yildir.
80 ytl ile 1 hafta gecinirsin,yapacak cok sey var,ama iste bu isteyene göre degisir.

Ha bu benim orjinal oyuna karsi oldugum anlamina da gelmiyor,ama alamayanlari da anlamak lazim ...

RaSenGan
24.Eylül.2007, 00:41
internet sirf oyun mekani,chat alani icin baglatilmiyor herhalde.Bunu genellemen yanlis.Internette herkesin degisik ihtiyaclari vardir,ayrica Türkiyedeki aclik siniri ortada,sirf bir oyuna 80 Ytl verecek fazla kisi yoktur,40-50 YTL olsa neyse de 80 cok pahali.Ben orjinal alirim,ama alamayacaklari da düsünmek lazim.
Fm sadece bir oyun,80 ytl veren adam ileride teknik direktör falan olmayacak,buldugu genclerle konusma firsati olmayacak,sadece eglenmek amaciyla Fm oynanilir.Ve zaten bu oyunun ömrü en fazla 1 yildir.
80 ytl ile 1 hafta gecinirsin,yapacak cok sey var,ama iste bu isteyene göre degisir.

Ha bu benim orjinal oyuna karsi oldugum anlamina da gelmiyor,ama alamayanlari da anlamak lazim ...

İmkanı olmayan almasın tabii ki ama imkanı olupta almayanların sayısı da bir hayli fazla.(: 80 Ytl fiyatın çok olduğu kesin fakat bu fiyatı daha aza indirteceklerde biziz.Orjinal oyun satışlarında Türkiye'den oyuna olan ilgiyi gördüklerinde oyuna Türkçe dili de eklerler,fiyatı da azaltırlar.80 Ytl'ye 1 hafta geçinirsin doğrudur ama.Bir işte 10 gün çalışarakta bu parayı kazanabilirsin,bayramda da para toplayarak kazanabilirsin,para biriktirerekte.Sen oyunu orjinal almayı kafana koydun mu alırsın er ya da geç.Almanya'da orjinal FM 09 fiyatı nedir Baran abi ? :)

El Comandante
24.Eylül.2007, 00:58
İmkanı olmayan almasın tabii ki ama imkanı olupta almayanların sayısı da bir hayli fazla.(: 80 Ytl fiyatın çok olduğu kesin fakat bu fiyatı daha aza indirteceklerde biziz.Orjinal oyun satışlarında Türkiye'den oyuna olan ilgiyi gördüklerinde oyuna Türkçe dili de eklerler,fiyatı da azaltırlar.80 Ytl'ye 1 hafta geçinirsin doğrudur ama.Bir işte 10 gün çalışarakta bu parayı kazanabilirsin,bayramda da para toplayarak kazanabilirsin,para biriktirerekte.Sen oyunu orjinal almayı kafana koydun mu alırsın er ya da geç.Almanya'da orjinal FM 09 fiyatı nedir Baran abi ? :)

Orjinal oyun aliyoruz diye fiyati düsürmezler ki,kaldi TÜrkcesiz 80 Ytl,Türkce dili destegi de eklerlerse fiyat daha da artar bence. :)
Sen o parayi kazanirsin bayramlarda falan ama direk gidip oyun mu alirsin,yoksa kendi özel hayatin icin daha önemli olan seylere mi harcarsin ? :)
Almanyadaki fiyat 40 €,Türk lirasina cevirdik mi hemen hemen ayni paraya denk geliyor.Ama buradaki durum ile Türkiyedeki durum ayni olmadigindan bir kiyaslama yapmak olanaksiz.

davidvilla
24.Eylül.2007, 01:25
arkadaslar benim bir sorum olacak orjinal oyun aldıgımızda cd'siz çalıştırabilecek miyiz oyunu? yoksa her zaman cd'yi takmak gerekecek mi?

RaSenGan
24.Eylül.2007, 02:13
Orjinal oyun aliyoruz diye fiyati düsürmezler ki,kaldi TÜrkcesiz 80 Ytl,Türkce dili destegi de eklerlerse fiyat daha da artar bence. :)
Sen o parayi kazanirsin bayramlarda falan ama direk gidip oyun mu alirsin,yoksa kendi özel hayatin icin daha önemli olan seylere mi harcarsin ? :)

Önce ram ve ekran kartı alırım.Sonra FM'yi alırım :D FM'de sonuçta özel hayatım gibi :p

Bekq
24.Eylül.2007, 03:36
Para biriktirme alışkanlığı kazan o zaman :) Veya bayramda 100-200 Ytl toplarsın zaten sorun olmaz.(:
Ne güzel söyledin.Bugün başlarım mesela.5 YTL 5 YTL.:D:DOldumu?:D:DAyrıca bayramda topladığım para yüklü oluyor bi Dijital Fotoğraf Makinası alıcam.:pO yüzden Fm'e vereceğim 80 YTL ile çok şey yaparım.:p

DeNiZ_1903
24.Eylül.2007, 06:22
Okuldan kalan harçlıklarımı biriktirdim ve şuan tam 20 YTL oldu Kasım'a kadar 65-70 YTL'ye çıkartırım inşallah bu hızla , 10 milyonda koparırım ve hoşgeldin FM 09 :p

Not : Bayram parasını katmadım bile :p

fthkrkmz
25.Eylül.2007, 02:19
abi aslına bakarsanız bu fiyat normalde çok yüksek olsada ben alırdım ancak ben bu oyunu bu fiyata aldığım anda bizimkiler beni kapının önünde bile yatırmazlar (tamam biraz fazla abarttım ama yine de bizimkiler beni fena yorarlar, baş ağrısından yataklara düşerim...)

sonuçta maalesef genelimiz işçi çocuğu ve gelir seviyemizin oranıda ne yazık ki belli olduğu için daha uzun bir süre (en azından kendi işimizi yapmadan) bu oyunun orjinalini alamayacağız. (yanlış anlamayın bu sadece kendi görüşüm, bir hatam varsa kusura bakmayın)

3842
29.Eylül.2007, 02:09
Hocam bu oyunu 80 YTL werip 1 yıl oynayacağıma üstüne 25 lira katar televizyon alır bir ömür izlerim :) Bence EA , Sega vs. hepsinin Türkiye'deki ekonomik durumu dikkate alması gerekir , tamam 20 -25 yaşlarında iyi bir işi olan için güzel hoş ama , benim gibi 15 yaşında olup babasına bana oyun al diye yalwaramayacak kadar gururlu olanlar ne yapsın yani ??? Olmadı bari şu rom gıcıklığını yapmasınlar , yoksa 4 kişi toplanır bi tane alır ortaklaşa kullanırdık ...

vita es morte
29.Eylül.2007, 06:05
80 ytl çok pahalı. Crysis warhead TAMAMEN TÜRKÇE olarak geliyor ve fiyatı 40 ytl.

matematiğin kaç?

yurtdışında bile 40 sterlin deniyor yukarda.. sterlinin 2,5YTL olduğunu söylersem anlayabilirsiniz.

gidin crysis alın arkadaşım.

sonra korsanını alıp, hay allah bu böyleydi, şu şöyleydi diye söyleniyor millet.
gidin crysis alın orjinal. hem fm oynamazsınız, bağımlılıktan kurtulursunuz, hem de burayı öyle pat diye damlayıp c*rack isteyen adamlardan kurtarırsınız.
.
.
.

Hocam bu oyunu 80 YTL werip 1 yıl oynayacağıma üstüne 25 lira katar televizyon alır bir ömür izlerim :) Bence EA , Sega vs. hepsinin Türkiye'deki ekonomik durumu dikkate alması gerekir , tamam 20 -25 yaşlarında iyi bir işi olan için güzel hoş ama , benim gibi 15 yaşında olup babasına bana oyun al diye yalwaramayacak kadar gururlu olanlar ne yapsın yani ??? Olmadı bari şu rom gıcıklığını yapmasınlar , yoksa 4 kişi toplanır bi tane alır ortaklaşa kullanırdık ...
öyle bir şey gerekmez. hiç bir oyunu yurtdışındakinden daha ucuza satmazlar.
genelde buradaki pahalılık da vergilerden eften püften geliyor. millet cebine bakıp konuşuyor sadece sonra "tüh pahalı" diyorlar.
.
.
.

abi aslına bakarsanız bu fiyat normalde çok yüksek olsada ben alırdım ancak ben bu oyunu bu fiyata aldığım anda bizimkiler beni kapının önünde bile yatırmazlar (tamam biraz fazla abarttım ama yine de bizimkiler beni fena yorarlar, baş ağrısından yataklara düşerim...)

sonuçta maalesef genelimiz işçi çocuğu ve gelir seviyemizin oranıda ne yazık ki belli olduğu için daha uzun bir süre (en azından kendi işimizi yapmadan) bu oyunun orjinalini alamayacağız. (yanlış anlamayın bu sadece kendi görüşüm, bir hatam varsa kusura bakmayın)
bu şekilde belirten yok durumu. bu şekilde anlatsalar tepki görmeyecekler.
ki sen de bu deyiminde çok haklısın.

ama millet; direkt, pahalı bu almam bunu korsanını alırım daha iyi diyor. daha iyi olmadığını o da biliyor halbuki..
ucuzlatsınlar diyorlar.

gidip maliyetini hesapladın da mı pahalılığından dem vuruyorsun derler adama yahu.. gerçekçi olayım, hiç oyun almam. internetten indiririm falan, ama geçen yıldan beri orjinal alıyorum fm'yi. çünkü farkediyor.

asıl demek istediğim, bu adamların altında çalışan onlarca muhasebe vb uzman var. maliyeti hesaplayıp kar ekleyerek fiyat çıkarıyorlar. yani, bu fiyatı 80'se ve inmiyorsa, adam gibi bir sebebi vardır.

DenizlispoR
29.Eylül.2007, 07:42
arkadaşlar kesinlikle orjinal alacağım.Düşünün bu oyun günde max. 2 saat oynasanız ayda(30 gün baz alınır)max.60 saat eder.60sa=2 gün 16 saat yılda saymıyorum bile.Maliyet konusuna gelirsek;
arkadaşlar yeni özellikleri biliyoruz.Basın toplantısını ingilizce nasıl yapmayı düşünüyorsunuz.

BLAZİN1903
29.Eylül.2007, 09:26
türkçe olmadıkça oyunu alıcak insan sayısı düşük olur bence 80 yerine 30-40 ytl arası olsa satışlar 2 ye katlanır diye düşünüyorum artık yama yapmanızı bekliycez ama sizde mecbur deilsiniz yapmaya o kadar emek zaman belki bu zamanı ailenize ayırıcagınız kendinize ayırıcagınız zamandan çalıyosun emek veriyosunuz allah razı olsun sizden yeri degil ama söyleyeyim dedim içimde kalmasın

nessus
29.Eylül.2007, 13:18
Acaba bu fiyatın ortaya çıkmasında Aral İthalat'ın rolü ne? Yani oyun ucuza geliyor velhasıl onlar kar marjını mı yüksek tutuyor, yoksa vergi vs gibi masraflar yüksek olduğu için karı düşük tutsalar dahi fiyat 80 ytl oluyor?

İlk seçenek geçerliyse, o zaman 80 ytl kesinlikle fahiş bir fiyat. Bu kafayla devam ederlerse korsan sektörüne kazandırırlar.

Yok 2. seçenek geçerliyse o zaman yapacak bir şey yok.

Sonuçta hangi şık geçerli olursa olsun oyun bu fiyata istenilen satış rakamına ulaşamayacaktır.

Sekopej
29.Eylül.2007, 18:15
Acaba bu fiyatın ortaya çıkmasında Aral İthalat'ın rolü ne? Yani oyun ucuza geliyor velhasıl onlar kar marjını mı yüksek tutuyor, yoksa vergi vs gibi masraflar yüksek olduğu için karı düşük tutsalar dahi fiyat 80 ytl oluyor?

İlk seçenek geçerliyse, o zaman 80 ytl kesinlikle fahiş bir fiyat. Bu kafayla devam ederlerse korsan sektörüne kazandırırlar.

Yok 2. seçenek geçerliyse o zaman yapacak bir şey yok.

Sonuçta hangi şık geçerli olursa olsun oyun bu fiyata istenilen satış rakamına ulaşamayacaktır.

Bu sene dağıtıcı firma fiyatı avrupa satış fiyatı ile aynı tutmaya çalıştı. Oysa ki ülkemizde alınan yüksek vergilerden dolayı oyunun 80 YLT'nin de üzerinde olması bekleniyordu.

eXcitinG
30.Eylül.2007, 17:09
Amazon da 29 euro yakLaşık 60 YTL e geLmiyor biLe. Türkiye de bu rakama nasıL aLaLım. Sendit te de çıkmadı daha. Orda daha da ucuz oLacaktır.

firimiv
30.Eylül.2007, 19:39
fm 2009 un demosu çıktımı eğer çıktıysa nerden indirebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Del Piero_10
30.Eylül.2007, 19:48
Çıkmadı...

BLAZİN1903
01.Ekim.2007, 00:04
bi yerde okudum ama nerde okudugumu hatırlayamıyorum sanki 30 eylül diye duymuştum demo çıkışını ama tam emin degilim sports interactive baktım ama yok şu an demo

ultraslanerdem
01.Ekim.2007, 00:29
O kadar para vermem.

nerazzuri
01.Ekim.2007, 00:44
Her sene aynı tartışma aynı tantana. Öğrenci adamım ben 80 ytl bir oyuna veremem. İsterse %100 Türkçe olsun yinede çok pahalı.

zemlinskis
01.Ekim.2007, 23:23
FM 2009 demosu ne zaman çıkar bi bilgisi olan varsa yazsın şuraya...

yugi
01.Ekim.2007, 23:55
FM 2009 demosu ne zaman çıkar bi bilgisi olan varsa yazsın şuraya...

Muhtemelen ekim ayının son çeyreğinde çıkacak.

ozgur.sener51
02.Ekim.2007, 02:08
sadece düşük fiyatlı ürünlerle kıyasladıgımızda evet pahalı ama yüksek fiyatlı ürünlerle kıyaslandıgında pahalı öyle degil mi :D
çok mu demogoji yaptım.
ama şu var eger türkçe degilse ve orjinal oyun alırsak biliyorumki bu degişimi görüp türkçe yapılır diye düşünüyorum...

MaTRaKaN
02.Ekim.2007, 02:21
Yabancı sitelerde çok daha ucuza alınabiliyor.İnternette sipariş verip 50-60 milyona almak varken kim 80 milyon verirki..

nimloth666
03.Ekim.2007, 11:06
Dediğiniz gibi 40 euro filansa hayatta o parayı vercek kadar iyi durumlu bi insan değilim, 2 hafta sonra internet sitesinden indiririm, 10-20 lira filansa tabi de 40 euro bi oyuna çok fazla, türkiyede yeme içmesine günlük 40 lira bile veremeyenler var
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
fm 2008imi orijinal 20 lytl ye almştım

purefaith
03.Ekim.2007, 20:47
arkadaşlar ne olursa olsun bugüne kadar gördüğümüz kıytırık oyunların bile en aşağı 100 ytl civarında olması idi. Ben bu sene kesinlikle orjinal alacağım. 80 YTL gayet makul bir fiyat herkes 300 YTL maaş alan insanlardan bahsetmiş felan. Mantıklı düşünün 300 YTL maaş alan bir insan bilgisayarı nasıl alacak ki 80YTL'lik oyuna kalsın iş!
Saçma sapan oyunlara 100-120 YTL vereceğime kesinlikle müptela oluşumuz tartışılmaz bir oyunun 80 YTL verilerek alınması hem korsancılığa karşı çıkmak olur hemde insanları beklerken sabırsızlandığı yeri gelince de hakaretlere başvurduğu türkçe yama konusunun bir an evvel çözülmesine neden olur...
HAKSIZMIYIM?

juanov
03.Ekim.2007, 21:40
şu türkçe yama konusunda katılmıyorum benim için türkçe yama olsa da olur olmasa da afrketmez yıllardır bu oyunu ingilizce oynarım ve artık gözüm alıştı hem orjinal oyun satışları patlasa bile türkçe yama koymayabilirler türkiyeyi adamdan sayan mı var bakıyorsunuz bazı programlara nerdeyse arapça bile var ama türkçe yok alıştık artık hem sırf türkçe olsun diye bir oyuna 80 ytl veremem kusura bakmasınlar

STAHL
03.Ekim.2007, 23:17
valla arkadaşlar ilk aldığm orjin oyun criysis idi ve o günden sonra bütün oyunları orjin almaya kara verdim 80 ytl ucuz bir rakam değil tabiki alıcam ama alırken beddua edicem :mad:
kafama takılan konu ise daha başka şimdi orjin alacam daha sonra sega habire düzeltme yaması çıkartacak bende kotayı aşıcam oyun bana 80 ytl den fazla bi paraya patlıcak:0:

anelkame
04.Ekim.2007, 03:30
bence 80 ytl veriyorum diyenin ya babası çok zengindir yada paranın hiç bi yerde çalışıp para kazanmamıştır hem oyuna 80 ytl verilmez verilse bile türkçe değil oyun türkçe yaması 2008'in daha haziranda çıkmıştı o da %80 di bunun oyun motoru da farklı ne zaman çıkar kim bilir? ama orjinalini alıp satan bilgisayarcı arkadaş var ondan alır kurarım

Redrum
04.Ekim.2007, 03:40
beyler crysis warhead'dan bile pahalı bu oyun yahu. Bunu oynayacak adamın aylık 1.000-1.500 YTL ve üstü geliri varsa, alabilir bilemicem fakat diğer arkadaşların dediği gibi ben de öğrenciyim. Mecburen korsana yöneliyorum. Oyuna Türkçe koymaları taraftarı da değilim, ben skıntı çekmiyorum, hatta Türkçe yama yükleyince oyunun orjinalliği, tadı kaçıyor bana göre. Aman kalsın.

demirsporlu
05.Ekim.2007, 07:52
yapımcıyı düşünürseniz makul bir fiyat. müşteriyi düşünürseniz uçuk bi fiyat. sigames tüm yıl boyunca bu oyun için milyonlarca dolar harcıyo. elbetteki kar edip para kazanmak zorundaki seneye yeni bi oyun yapabilsin. müşterilerin çoğu 80 ytl veremiyecektir. ülkemizin gelir seviyesini düşünürsek Türkiyede fm oynayan tüm oyuncuların ancak 1/4 ü bu parayı verebilecek düzeyde olduğuna inanıyorum. zaten oyun daha piyasaya sürülmeden internet sitelerinde full sürümü dolaşıyo. kalan 3/4 lk kesim download lardan faydalanacaktır. tabiki böyle olunca ülkemizde satış sayısı az olduğu için sigames te bir türlü gerekli görüp Türkçe dil koymuyor oyuna. ne şiş yansın ne kebap. onlar yüksek fiyatla 1/4 lük kısımdan kar elde etsin ama maddi durumu olmayan fm hastalarıda bu oyundan mahrum kalmasın ve download etsin. ne Türkçe dil olsun oyunda nede korsan cd ve download engellensin.

Kafkafxer
06.Ekim.2007, 19:07
http://www.sendit.com/sendit/9996931.product

sendit'e gelmiş, 23,89 sterlin önsipariş fiyatı, sterlinin bugünkü kuruyla 56 ytl, kargo vs maksimum 66 ytl'ye gelir, geçen sene bu siteden aldım, 1 haftadan kısa sürede elime geçti, çıktıktan sonra 2-3 gün oynayamamıştım ama buna değmişti:)

BeeTLeJuiCe
06.Ekim.2007, 19:18
Sendit bu senede en ucuz galiba. 55 milyon'a geliyor. Kargo ücretsiz diyor ama Türkiye'ye aynı şekilde olmaz muhtemelen.

Bu hafta içinde heryerde ön siparişler çıkar muhtemelen bekleyelim biraz daha. :)

Vieri
06.Ekim.2007, 19:37
sendit'in sıkıntısı kargoda ki kayıplar geçen sene 2 arkadaşımda önsipariş verdi gelen giden oyun olmadı...

Berkay4eva
06.Ekim.2007, 20:18
Bayağı yüksek bir fiyat ama alacağım.Umarım vereceğim paraya değer.

Kafkafxer
06.Ekim.2007, 21:32
Sendit bu senede en ucuz galiba. 55 milyon'a geliyor. Kargo ücretsiz diyor ama Türkiye'ye aynı şekilde olmaz muhtemelen.

Bu hafta içinde heryerde ön siparişler çıkar muhtemelen bekleyelim biraz daha. :)

kargo Türkiye'ye ücretsiz, geçen sene en ucuz yine bu sitedeydi sanırım, sipariş verdim heyecanlıyım :)

eXcitinG
06.Ekim.2007, 21:44
Ben geçen yıL Sendit ten aLmıştım. Bu yıLda ordan aLmayı düşünüyorum. Hatta şimdi hemen veriyorum siparişimi.

eXcitinG
06.Ekim.2007, 21:57
Bu arada Türkiye ye Kargo ücretsiz değiL, sadece uygun fiyat. 3 euro gibi bir masraf aLmışLardı benden geçen yıL.

Kargo kayıpLarının oLmaması adına da posta kodunu eksiksiz ve tam yazmanız gerek. BazıLarı aynı şehirde farkLı iLçenin posta kodunu verdiğinden doLayı sıkıntı oLuyor. Yurtdışı siparişLerinde en dikkat ediLmesi gereken oLay posta kodu.

lorbo31
07.Ekim.2007, 02:18
Ben yurtdışından alıncamı yoksa Türkiyeden alıncamı daha az ödeyeceğim?En ucuz site ya da Türkiyede satılan yer neresi?

BeeTLeJuiCe
07.Ekim.2007, 02:20
Türkiye'de önsipariş alan yer yok yanılmıyorsam. Varsada 85 Lira'dan dır. Ancak Yurtdışından ucuza temin edebilirsin. Şu anda en ucuz Sendit.

lorbo31
08.Ekim.2007, 02:38
Teşekkürler BeeTLeJuiCe bir başka sorum da fm 09 la kaç kurulum yapılabilinecek?Bir kaç arkadaş birlikte almayı düşünüyoruz da.

salihsacma
08.Ekim.2007, 02:49
Adamlar bu ülkenin dilini eklemeyi umursamazken fiyatı avrupadan bile çok daha pahalı tutmayı UNUTMUYORLAR.

eğer türkçeyi umursasalardı turksportal ekibi zaten bu konuda çok deneyimli ve onlarla iletişim halinde, gereken desteği verirlerdi bence.

dil konusunda bahaneden öteye geçecek bir sebepleri yok bence.

korsana hayatım boyunca karşı oldum ama kesinlikle orjinal almayı düşünmüyorum bu sefer

lorbo31
08.Ekim.2007, 03:37
Haklısın ama ortada bir emek sözkonusu bir de o açıdan düşünmek gerek.

lorbo31
08.Ekim.2007, 19:10
Arkadaşlar soruma cevap alamadım. Tekrar soruyorum orjinal FM09 ile kaç kurulum yapılabiliyor ?

BeeTLeJuiCe
08.Ekim.2007, 20:46
Sınırsız kurulum yapabilirsin. Ama oyunu oynamak için cd'ye ihtiyaç duyacaksın. :)

RaSenGan
08.Ekim.2007, 21:10
Sınırsız kurulum yapabilirsin. Ama oyunu oynamak için cd'ye ihtiyaç duyacaksın. :)

CD mi ? CD takılmadan çalışmıycak mı oyun ?

El Comandante
08.Ekim.2007, 21:13

Su ana kadar orjinal Fm almadigin ne kadar belli :icon_biggrin:

CD takmadan oyun calismiyor ne yazikki.(=

RaSenGan
08.Ekim.2007, 21:15
Su ana kadar orjinal Fm almadigin ne kadar belli :icon_biggrin:

CD takmadan oyun calismiyor ne yazikki.(=

:icon_biggrin: Tüh be :p

Kyo Ksunagi
08.Ekim.2007, 22:38
Oyun Türkçe Çıksın Fiyatıda 40 Lira Olsun Crysis Gibi Almayan Ne Olsun!!!

lorbo31
09.Ekim.2007, 03:45
Oyunun fiyatını çoktan belirlemişler 80 ytl diye değiştirmezler artık.Arkadaşlarla alamayacağım o zaman yine korsanda almak zorunda kalacağım ne yazık ki aslında orjinal almak istiyorum ama bütçem belli.

Edit:Bir kaç pc ye kursak sonrada cd yi kopyalasak da mı olmuyor?:D

Kafkafxer
09.Ekim.2007, 21:17

CD değil DVD bu arada :)

Nedvedmania
09.Ekim.2007, 22:10
Şunun playstation unu çıkartsınlar 100 milyon olsa veririm :):)

cappolo
10.Ekim.2007, 00:16
Hertürlü alıyorum..Gerçi üni başladı evimden 300 Km uzaktayım ama olsn geldiğimde oynarım artık =)

Vieri
10.Ekim.2007, 00:53
Acaba son günlerdeki ekonomik kriz ile ortaya çıkan yabancı para piyasasındaki yükseliş oyun fiyatına yansıyacak mı çok merak ediyorum

ua_anil
10.Ekim.2007, 03:32
Ya Orjinal DVD alırsınız sonra herkese yüklersiniz. Ama sonra aralarından sadece 1 kişi orjinal olarak oynamaya devam eder, CDye sahip olan kişi. Ama diğerleri de oynayabilir yasal olmayan yöntemlerle tabii ki.

fmaragorn
10.Ekim.2007, 10:11
bence fiyat gayet cazip oyundan aldığımız tada göre...

xpoera
10.Ekim.2007, 11:07
oyun steam üzerindende satılacakmış :D yani kredi kartı bilgilerini verdiğimiz anda orjinal oyunu indirmeye başlayacağız, cd md falan hiçbirşeye gerek yok :D heheh güzel oldu bu.

edit:

bu c d siz direk indirme olayı kesin değil.. diğer steam oyunlarının işleyişi böyle. buda büyük ihtimalle böyle olacaktır fakat %100 konuşmak istemiyorum %99 diyelim..

xpoera
11.Ekim.2007, 06:58
arkadaşlar steam üzerinden oyunu aldım. fiyatı 55$.

oyun satışa çıktığı gün indirip oynayacağım. cd,kargo vs derdi yok. alacaklar mutlaka bu yoldan alsın. uğraşmayın kargo falan. ayrıca güncelleştirme yamalarınıda otomatik olarak kendisi servera bağlanıp yapacakmış.

http://img374.imageshack.us/img374/2443/steamfmkp0.th.jpg (http://img374.imageshack.us/my.php?image=steamfmkp0.jpg)http://img374.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

prceXtu
11.Ekim.2007, 07:00
Bende bugün ArmedAssault'u netten orjinal bir şekilde aldım :D Sabahtan beri indiriyorum.

Aslinda doğru, en iyisi net üzerinden almak.

Schumy
11.Ekim.2007, 20:47
peki dvd nin image ını alsak dvd takmadan oynayabilecek miyiz?

lorbo31
12.Ekim.2007, 04:23
ben steam üzerinden nasıl alacağımı anlamadım biraz yardım eder misiniz?

Vieri
12.Ekim.2007, 04:58
bununla alakalı bilgiyi yakında sitemizde bulabileceksiniz.

lorbo31
12.Ekim.2007, 06:15
tamam çok teşekkürler

the_imam912
12.Ekim.2007, 23:47
Bu fiyat makulse crysis warhead in peynir ekmek gibi gitmesi lazım.

Stamina
13.Ekim.2007, 06:18
80 ytl benim için çok fazla bir fiyat parası olan için normal kimi arkadaslar 50 ytl falan uygundur yazmıs bence oda değil :D çünkü ben ayda 300 ytl para kazanıyorum 50 ytl verirsem 250 ytl kalır eve destek 50 lira azalır buda sorun yasanır. 50 lira ile nerden baksa 2-3 haftalık eve erzak alınır 3-4 saatlik bir heves için verilmez bence aslında verilir ama parayı kendin ve az kazanmaya basladın mı artık saçma bir şeymiş gibi geliyor. Türkiyede benim gibi adam çok alamazlar. Kimseyede karısmam aldı falan diye zaten. Beni aşar ama 3-4 arkadas ortak alsak belki ama Cd-room olayıda varmıs yani biraz zor işimiz neyse bakalım

OMANA
13.Ekim.2007, 20:39
oyunun fiyatının bugnkü türkiye şartlarında yüksek olduğundan ve bir çok arkadaşımızın oyunu satın almada zorlanacağından kuşkumuz yok ancak...

yinede sitemizde yer alan orjinal alamam kaçak oyun alacağım gibi beyanları yazmamanızı tavsye ederim..

neticede FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU na göre kaçak cd çoğaltmakta suç onu alıp oynamakta...

herne olursa olsun şuç şleyeceğinizi ayan beyan yazmanında doğru br tarafı yok...tabi en kötüsü ise.."bu fiyata orjinal alınmaz kaçak CD alın " tarzı yorumlar ise alenen suç işlemeye insanları teşvik etmektir.

bu sebeple orjinal oyu n alma niyetinde olmayan arkadaşların en azından doğru bir şey yapmadıklarını bilmeleri ve bunu kabul etmeleri gerekir...

herne sebep olursa olsun suç işlediğini beyan etmek ve bunun doğruluğunuda övmek hiçbirimize yakışmamaktadır.

bu konuda arkadaşlarımın biraz daha hassas davranmasını rica ediyorum...

El Barto
13.Ekim.2007, 20:45
oyunun fiyatının bugnkü türkiye şartlarında yüksek olduğundan ve bir çok arkadaşımızın oyunu satın almada zorlanacağından kuşkumuz yok ancak...

yinede sitemizde yer alan orjinal alamam kaçak oyun alacağım gibi beyanları yazmamanızı tavsye ederim..

neticede FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU na göre kaçak cd çoğaltmakta suç onu alıp oynamakta...

herne olursa olsun şuç şleyeceğinizi ayan beyan yazmanında doğru br tarafı yok...tabi en kötüsü ise.."bu fiyata orjinal alınmaz kaçak CD alın " tarzı yorumlar ise alenen suç işlemeye insanları teşvik etmektir.

bu sebeple orjinal oyu n alma niyetinde olmayan arkadaşların en azından doğru bir şey yapmadıklarını bilmeleri ve bunu kabul etmeleri gerekir...

herne sebep olursa olsun suç işlediğini beyan etmek ve bunun doğruluğunuda övmek hiçbirimize yakışmamaktadır.

bu konuda arkadaşlarımın biraz daha hassas davranmasını rica ediyorum...

Zaten forum kurallarımıza göre bunu beyan etmek yasak abi. Ancak arada ısrarla yazan arkadaşlar oluyor. Sizlerden ricam bu tarz mesajları rapor etmeniz. Bu konuda yönetim olarak yeterince hassas olduğumuzu düşünüyorum ancak bütün yazılan mesajlara yetişemeyebiliyoruz.

Bu vesile ile bir kez daha belirtmekte yarar var. Forumlarımızda illegal içerik ile ilgili herhangi bir şekilde paylaşım yapmak (soru sormak, cevap vermek, veya illegal oyun kullandığını belirtmek veya ima etmek) yasaktır.

the_imam912
14.Ekim.2007, 03:01
Vallahi ben bizimkilere 80 ytlyi Fm 09 a verdim desem annem kalp krizi geçirir (Allah korusun)babam beni evlatlıktan reddeder herhalde :D.

guarin14
14.Ekim.2007, 03:06
oyun ne zaman çıkıyordu?

lorbo31
14.Ekim.2007, 03:27
Forumu biraz araştırsaydın bulabilirdin ama ben söyleyeyim yinede 14 kasımda çıkacak.

gilardino1903
15.Ekim.2007, 06:33
geçen bir mağazada pes2008 30 lira idi şaka gibi değilmi?* demekki isteyince oluyormuş!! 80 lira hayatta vermem bir oyuna yapsın 30 lira netten çekmeye ugraşan adam değildir..

RaSenGan
15.Ekim.2007, 06:38
geçen bir mağazada pes2008 30 lira idi şaka gibi değilmi?* demekki isteyince oluyormuş!! 80 lira hayatta vermem bir oyuna yapsın 30 lira netten çekmeye ugraşan adam değildir..

Fm 2009 15 Kasım'da çıkacak.12 Kasım'da gidip 30 Ytl verip Orj.Fm 2008 alır mısın sen ? :) PES 09 bugün çıktı.Gidip alabilirsin orjinalini 80 Ytl'ye.Veya bekle 2010 oyununun çıkmasını birkaç gün kala alabilirsin :)

Cengo
15.Ekim.2007, 07:13

İyi de bir yıl geçti çıkalı, çok normal..

yafo101
15.Ekim.2007, 21:58
80 ytl mi ne bu ne korsanı varken ndn orjn ini alıyım söleyin bana öle olacağıma gide 30-40 liralık oyun alırım daha iyi 2 tane alırım yuhh bide bide türkçe dil yok
sadece 3d bide bayan manger var o kadar yuhhh malesef alamam:(::icon_cry::mad:(
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
:icon_lol::icon_surprised::icon_twisted:Ea criysis türkçe çünkü o oyunu türk iki kardeş yaptı araştırmadan konuuşma

BiLGeN90
15.Ekim.2007, 23:26
ea crysisin sahibi 3 türk kardeş : )

ama çalışanlarına bakmadın galiba genelde alman ve hollandalılar çalışıyor sadece sahipleri(ve geliştirmedede yer alıyorlar tabiki) türk sadece oturup 3 kişi oyun yapmıyor haliyle

konu saptı yaf : )

hmmm evet oyun pahalı oldu 30 liraya satsa bence korsana yönelme çok azalır gibime geliyor

eXcitinG
16.Ekim.2007, 20:04
Sendit te son fiyatı 23 paund a kadar düştü. Oyun çıkana kadar daha da düşecektir. BöyLeLikLe bizde yabancı piyasaya yöneLmek zorunda kaLıyoruz. Bu yıL Türkiye de daha fazLa orjinaL FM sahibi oLacak. Ama bunLarın çok küçük bir kısmı yerLi piyasadan temin edicek oyunu. BöyLe oLunca Sigames de Yurt için satış miktarına bakacağından iLerLeyen yıLLarda bize bakış açısında bir değişim oLmayacak. Ama geneL oLarak yabancı firmaLarında Türkiye ye verdiği satış miktarLarını baz aLsa bizde ki değişimi farkedicek ama bu mümkün gibi gözükmüyor. Türkiye de biraz iyiLeştirme oLsa fiyatLarda yüksek oranLArda yerLi tedarikçiLerden ürün temin ediLir. Bu Sigames in gözünün biraz daha bize çevirLmesini sağLayacağı gibi iLerLeyen yıLLarda Türkiye için farkLı şeyLerde düşünebiLir.

Vieri
16.Ekim.2007, 20:25
bu digital download olayını düşünün.

zulcelal
17.Ekim.2007, 02:28
Türkçe olsun sırf türkçe diye binlerce almayı düşünenlerin sayısıda çok. Bunu da bildireyem istedim.

lorbo31
17.Ekim.2007, 03:37
Herkes orjinal almak ister ama herkesin bütçesi farklı ben şahsen orjinal almak istiyorum ama buna maddi imkanım el vermiyor.

Ali Apaydın
17.Ekim.2007, 04:00
ben her zaman tercih ettiğim alışveriş sitesine girip siparişi vereceğim hemen. digital falan bana göre değil. football manager arşivi yapıyorum ben. elimde cd'si olmazsa olmaz. (gerçi artık dvd olacak :D )

alperkar
17.Ekim.2007, 22:34
arkadaslar fm 2009 cıktımı haberiniz varmı suan piyasaya girdimi acaba??

lorbo31
18.Ekim.2007, 03:45
arkadaşım hiç mi forumu araştırmıyosun biraz araştırsan bulursun 14 Kasım çıkış tarihi

ogcj_me
18.Ekim.2007, 19:57
Türkiye'den değilde yurtdışından bi siteden alacağım

acivic
19.Ekim.2007, 17:48
Genelde kimse orijinale karşı değil. Ancak değer konusunda farklı görüşler var. Elbette bu değeri ile oyun ucuz değil. Geçen yıl FM 2008 i 75.-YTL e almıştım. Ne yazık ki ucuzlamamış. Aldığım tek oyun CD si olduğu için yine alacağım.

metonava
23.Ekim.2007, 18:55
Bu oyunu yurtdışından getittirirken , daha dışarıdan buraya kadar yabancı kargolarla mı gelecek , nasıl olacak bilgisi olan var mı bu konuda ?

Kyo Ksunagi
24.Ekim.2007, 08:13
Euro 2 Lirayı Geçti Küresel Kriz Bizide Vurdu. :) (Gerçi O Fiyata Hayatta Almam 40 - 50 Lira Olsa Alırım Türkçeside Olacak Tabii)

Vieri
24.Ekim.2007, 09:08
Oyunun 80 YTL satışı son ekonomik kriz ve Euro'daki yükseliş nedeniyle zor gözüküyor, Tahminim 95-100 YTL arasında çıkacağı yönünde.

MaTRaKaN
25.Ekim.2007, 02:38
95-100 milyon verip kimsenin alacağını zannetmiyorum.

C h A o S
25.Ekim.2007, 02:40
100 YTL'mi :icon_confused: Yok artık derim ve almam .:icon_sad:

Universal
25.Ekim.2007, 02:54
100 YTL çok abartılı bir fiyat olmuş. Kriz felan yalan şirket hazır cebine fazla para koymak için bir bahane üretti. Bu oyunun bütün hesapları aylar önce yapıldı böyle artırılması tamamen insan kazıklamaya girer. Eğer böyle birşey olacaksa dolar ile alsın dolar ile satış yapsın böylece şirket zarar görmez dolar bazında çalışır biz alıcılarda doların en uygun olduğu zamanda gider alırız.

Nocna Mora
25.Ekim.2007, 02:58
Almayı düşünüyordum ama 100 olursa zor alırım gibi geliyor bana ama yinede şansımı denerim :)

prceXtu
25.Ekim.2007, 05:47
Ekonomik kriz yüzünden gereksiz harcamalardan kaçının gibi bir uyarı yapayım ben.

Universal
25.Ekim.2007, 19:24
Yurt dışından sipariş ile alsam kargo fiyatları nasıl oluyor?

El Barto
25.Ekim.2007, 19:38
Ekonomik kriz yüzünden fiyatlar yükselirken alım gücü düşüyor. Nasıl olacak bilinmez...

Mireina
25.Ekim.2007, 21:59
Keşke geçen sene orjinal fm alana bu sene %xx indirim yapsalar. Bence güzel kampanya olurdu.

alfasinan
26.Ekim.2007, 00:49
fiyat cok pahali.insanari korsana yönlendiriyorsunuz.

serwan
26.Ekim.2007, 08:47
an itibariyle fiyatın 100 liraya yaklaşmış olduğunu düşünerek vazgeçiyorum orjinal olayından.krizden önce ne güzel netten 60 liraya falan getirecektik ikiye katladı neredeyse..

HooijDonk07
26.Ekim.2007, 21:01
Keşke Türkçe olsa ve sadece orjinal oyunlarda olsa.Crysis oyununda sanırım öyleydi bu.Orjinal oyunlar Türkçe'ydi sanırım.Fm'de de olursa böyle hem verdiğimiz paraya değer hemde orjinal oyun patlaması yaşanır bu da fiyatları azaltır.Fakat üç kağıtçılar yine bir yolunu bulup bunu korsan oyunlarda da Türkçe yaparlar.Bayramda kapı kapı dolaşıp orjinal Fm parası toplamak düşüyo bizlere :D
Crysis Turkler Yapıdıgı Icın Turkceydi..Bence Turksportal SIgamesle Konusup Turkiye Bayisi Olablir FM için Aslında..:director:

aliCHaN_FM
27.Ekim.2007, 18:49
100 YTL olursa çok kişi orjinaldan vazgeçicek bu bende olabilirim

Universal
28.Ekim.2007, 02:41
Bu oyunu hiçbir pazarlama şirketi olmadan Sport Interactive üstünden olsak daha güzel olmaz mı? Hiç olmassa dağıtıcı şirkete para ödemiyeceğimizden daha ucuza tehmin edebiliriz.

Birde oyunu internetten indirme imkanı var mı?(Yasal olarak)

Bordo61Mavi
28.Ekim.2007, 02:10
Burda en ucuz 30 sterline alacaz. Sterlin 2.700 du son gordugumde, siz hesaplayin artik ;)

BeeTLeJuiCe
28.Ekim.2007, 02:40
steam'den satın alıp indirebilirsin oyunu Batu. Bunun hakkında Sigames forumlarında açıklama var.

Yanılmıyorsam biri demişti Steam'den aldım oyunu çıktığı anda indireceğim diye.

Varonil
29.Ekim.2007, 03:02
Orjinal almayı düşünüyorum,fakat 100 YTL olursa bu düşüncemi gözden geçireceğim gibi.

biglion
29.Ekim.2007, 03:08
Bilmiyorum ben İngiltere'de de bulundum uzun bir süre orada korsan olayı ciddi denetime sahip satan dükkan koca şehirlerde 1 veya 2 tane var veya yoktur.

Benimde merak ettiğim konu bub oyunu 80 ytl yada 55 dolar yapan nedir???
Eyvallah bunun için çalışanlar oyun hakları falan var fakat sadece bu masraflar bile oyun içindeki sponsorluklarla karşılanabilir seviyede.10-15 dolara bunlar piyasaya sürülse insanların en az %50 daha az korsana yöneleceği açıktır.Buda sürümden kazanmaktır.Şimdi sorulması gereken soru şu adamlar bizim dilimizi yani TÜRKÇE'yi eklesin diye üstüne para verip ceplerinimi dolduracağız yoksa onlarmı bize hoş görünmek daha fazla satmak için bizim dilimizi koymalılar?

mkkadi
29.Ekim.2007, 15:11
Bununla birlikte oyunda kopya koruma sistemi olucağı bildirildi. Bu kopya koruma sistemine göre oyun cd takılı olmadanda oynanabilinecek.Oyunu satın alıp yükledikten sonra karşınıza 3 tane seçenek sunulacak.

1-) Steam üzerinden aktivasyon
2-) İnternet üzerinden aktivasyon
3-) Telefon ile aktivasyon

FM2009 u satın almanızla beraber size 5 adet lisans verilecek. Yani oyunu 5 farklı bilgisayara yükleyebileceksiniz.

Trgamerdan alıntıdır.

Biz arkadaşla ortak almayı düşünüyoruz ama bu 5 bilgisayar olayı nasıl olacak. Yani 5 bilgisayara yükleyeceğiz, biri format atarsa ne olacak..

Nedvedmania
29.Ekim.2007, 17:18
Madem 5 kişi tek CD ile oynayabiliyor öyleyse sitede 5 erli gruplar oluşturulup ortak olarak alınabilir. Yani kişi başı 20 YTL olucak :)

Universal
29.Ekim.2007, 19:02
Arkadas Dogru Solemıs 70 milyonluk Ulkeye Dil Koymamıssın Ama 15-20 milyonluk Ulkelerin Dilini Koyuyosun Vede Onlar Bizden Daha Az Oyunuyorlar Bu Oyunu Değilmi Arkadaslar:mad::e:

Oyunda Danimarka dili var. Nüfus olarak onlardan 3-4 kat fazlayız ama; bizim aldığımız orjinal oyunun 3-4 katını onlar alıyor. E? Doğal olarak orjinal satılan ülkenin dilini koyuyorlar. :)

El Comandante
29.Ekim.2007, 19:11
Küresel kriz varken,orjinal satisinda birakin artmayi,azalma olacaktir.

HooijDonk07
30.Ekim.2007, 02:13
Oyunda Danimarka dili var. Nüfus olarak onlardan 3-4 kat fazlayız ama; bizim aldığımız orjinal oyunun 3-4 katını onlar alıyor. E? Doğal olarak orjinal satılan ülkenin dilini koyuyorlar. :)
soledigin ii olldu kusen danimarkada ona getitirem doum gunume yakın zaten :D:0::icon_cool:

serwan
30.Ekim.2007, 07:56
konuyla alakasız olacak ama ana sayfadan fm09 forumlarına link verilse hiç fena olmaz hani.

serwan
30.Ekim.2007, 08:31
türkçe dil ve korsan olayı hakkında bişeyler söylemek istedim.
sigames kendince gayet haklı aslında türkçe koymama konusunda.satılmıyor oyun türkiye'de bariz.orjinal oyunların yarısı belki daha fazlası yurtdışından sipariş ediliyor(bunu yapan da haklı).e durum böyleyken adamlar da önem vermiyorlar ister istemez.ancak atladıkları bişey var.bizim insanımızın özelliklerinden bihaberler.bizim insanımız genel olarak ilk adımı karşıdakinden bekler.her konuda böyledir neredeyse.bu yüzden SI bu politikayla sittin sene türkiye'deki oyuncuları kazanamaz.umurlarında mı?pek sanmıyorum.olur da oyuna türkçe seçeneği eklenirse satışlarda patlama olacağını falan da düşünmüyorum.türkiye'de orjinal oyun satılmamasının sebebi oyuncuların yapımcılara türkiye'yi önemsemedikleri için tepki koymuş olması değildir.%99 oranda ekonomik sebeplerdir.asgari ücretin 400 lira olduğu,halkın yarısının fakirlik sınırının altında yaşadığı bir ülkede kimse 80 ytl vermez kolay kolay bir oyuna.kaldı ki oyun oynayan kitlenin her yıl neredeyse 3-5 oyunu devamlı olarak oynadığını düşünürsek bir kişi yılda 300-400 ytl oyuna para ayırmak zorundadır ki buna pc nin bu oyunları kaldırması için upgrade edilmesi gereken donanımlar dahil değildir.400 ytl çok para mıdır?türkiye şartlarında evet.zaten oyuncu kitlesinin genel olarak gençlerden(öğrenciler bunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır) oluştuğunu düşünürsek bu soruya kesinlikle evet cevabı da verebiliriz.

son olarak eğer bu 5 lisans olayı doğruysa(ki pek sanmıyorum) işte o zaman satışlarda eskiye oranla çok çok büyük artışlar olur gibi.çünkü 16ytl gibi bir maliyeti olur kişi başına ve bu bir oyunun orjinal olarak satılabileceği sanırım en düşük fiyat olur.

BLAZİN1903
30.Ekim.2007, 16:16
acaba 2008 için hazırlanan masaüstü yazılımıyla 2009 u türkçe oynayabilicekmiyiz? Türkçe yamayı ne zaman hazırlıycak turksportal

Bursaspor
31.Ekim.2007, 08:04
Arkadaşlar, oyunu online olarak alacak olan arkadaşlar var mı?

Eğer alacaklarsa hangi sitelerden almayı düşünüyorlar? Şuan ön-sipariş verildiği için, bu sayede oyunu kaç gün erken edinebiliriz? (Gerçi son söylediklerim alınan siteye göre değişiyor ama genelde kaç gün erken gönderiyorlar?)

King_Theoden
31.Ekim.2007, 16:31
Arkadaşlar şu anda sendit teki fiyat fena değil almak isteyen bir göz atabilir.24,89 Pound oyunun fiyatı. Senite mail attım Türkiyede olduğumu söyledim ulaşım masrafı konusunda bilgi istedim kargonunda 1.50 pound olduğuna dair cevap yollamışlar :D

http://img507.imageshack.us/img507/3711/asdasdanj3.th.jpg (http://img507.imageshack.us/my.php?image=asdasdanj3.jpg)http://img507.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

serwan
01.Kasım.2007, 04:55
miles jacobson'un SI forumlarındaki bir yazısında

Despite the license agreement that comes with the game stating that you can only install on one machine, we are well aware that many people like to play the game on personal laptops, as well as desktops, and our licenses for Football Manager 2009 will work in a very similar way to ITunes.

This means that you will get 5 licenses for personal use, so you can play the game on up to 5 computers as long as you own them, and the owner of the game is the person playing on said machines. If you uninstall the game on one of the PC's you have the game installed on, you get that "seat" back.

As an example, say you have installed the machine on your work laptop, your work PC, your home PC and your home laptop. You would then have used up 4 out of your 5 uses of the game. Your home desktop has some problems, so you decide to re-install windows on it. As long as you uninstall the game from that machine first, you will get that license back, and when you re-install, will still only be using 4 of your 5 installs.

Please note that the license when you purchase the game is explicit that you are only allowed to use the game for your own personal use.

kısaca şöyle diyor:bir makinaya yükleme olayı konusunda değişikliğe gidilmiş.bu oyunu alanların ev bilgisayarları,laptopları,iş bilgisayarları falan olabileceği düşüncesiyle 5 lisans geliyor bir oyunla birlikte.ayrıca eğer olur da silinmesi gereken yükleme olursa,uninstall yaptıktan sonra kullandığımız lisans tekrar geçerli oluyormuş.yani 5 farklı bilgisayara defalarca yükleyebilmek anlamına geliyor bu.ama şunu da eklemişler "unutmayın ki bu lisanslar sadece kişisel kullanım içindir".
tabi bu kesinlikle farklı şekilde kullanılacaktır.ve sanırım SI bunun böyle olacağını kesinlikle biliyordur.

biglion
01.Kasım.2007, 05:39
Bizim korsancılar bu kopya koruma sistemi denilen 5 lisans olayını nasıl aşacaklar çok merak ediyorum.

serwan
01.Kasım.2007, 06:24
Bizim korsancılar bu kopya koruma sistemi denilen 5 lisans olayını nasıl aşacaklar çok merak ediyorum.

photoshop'ta da benzer bi yöntem uygulanıyor.online veya telefonla lisans alıyoruz ama onu da kırmışlardı bi şekilde.
yani şöyle ki kopya koruma sistemi geliştirmeye çalışan binlerce yapımcı var tamam ve bilgileri gayet üst düzeyde.ama aynı şekilde yine bilgileri üst düzeyde olan ve bu korumaları kırmaya çalışan yüzbinlerce kullanıcı var dünyada.o yüzden zor bunun önüne geçebilmek.

Bursaspor
01.Kasım.2007, 09:52
@King_Theoden

Abi, Sendit FM 2009 oyununu 'Free Delivery' olarak fiyatlandırmış. O 1.50£ sanırım o oyun için değil Türkiye için genel bir kargo fiyatlandırması.

leofobi
01.Kasım.2007, 10:10
turkce olmayan bi oyuna 80 ytl bırak baba ya
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
crysis i yapan hemserılerımıze soyleyelımde fm ye rakıp bı oyun cıkarsınlar ozaman 80 ytl seve seve vereyım

Bursaspor
01.Kasım.2007, 10:22
Arkadaşlar bu durumu o şekilde düşünmeniz yanlış, FM'yi oynayabileceğiniz süre ile bir başka oyunu oynayabileceğiniz süre çok farklı.

Bu oyun başında günlerimizi, gecelerimizi birbirine katıyoruz. Bu oyun başında bu kadar zaman geçiriyorsak, onu diğer oyunlardan ayrı tutmalıyız diye düşünüyorum.

80 YTL'yi belki herkes veremeyebilir ama yurtdışından getirtmek yoluyla daha ucuza da mal edebilirsiniz. Birçok site gerek kargo parası ödemeksizin, gerekse oyunu zamanından önce göndermeyi talep ederek güzel fırsatlar sunuyorlar. Ve bunları gayet uygun fiyata sağlıyorlar.

LadroN
01.Kasım.2007, 23:37
80 ytl makul bir fiyat degil bence allah askina her gun dogalgaza elektirge su ya akliniza gelebiecek hersye zam geiyor ustune ustluk bir kuresel krizin icindeyiz emekli massi 700 ytl oldugunu dusnsek allah askina 80 ytl sizce makul bir fiyatmı 700 ytellik maasin %11.44 unu olustruyor Turkce olursa alrim diyenler olmus ben sahsen isterseler oyunu fulll surum turkce yapsinlar gene almam icim el vermez 40YTL olsa genebi nebze iyyi ama bu kadar da olmaz artik kriz nedeniyle oyunlardami zam yapiyorlar acaba:D
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
SAGOLSUN develet baba 200 ytl gibi buyuk bir miktar veriyorya burs olarak:D (Dpy den bahsediyorum)ben o paryı oyuna harcasam herhade annem kafamı kırar:DD

deniz.91
02.Kasım.2007, 00:11
Çıktığı hafta alacağım:)

lorbo31
02.Kasım.2007, 03:32
De Guzman 10 aynı şekilde bana da devlet baba 185 YTL veriyo o paranın 100 YTL sini oyuna verdiğimi babam duyarsa beni çok pis döver heralde :D

Bursaspor
02.Kasım.2007, 06:42
Arkadaşlar, görüşlerinize bende katılıyorum. Ama şöyle düşünmekte de fayda var, sonuçta bunu tek sefer için veriyorsunuz. Bilgisayar başında bu oyunu oynarken harcadığınız para zaten bundan kat kat fazla.

Yinede Türkiye fiyatı için daha makul bir seviye belirlenebilirdi. Neticede internet üzerinden yaklaşık 20 YTL daha ucuza alınabiliyorken, elden daha fazla fiyat ödemek biraz kötü bir durum.

5 kişiye kadar ortaklaşa da alabilirsiniz, şu yeni uygulama sayesinde.

Ahmet_77
02.Kasım.2007, 06:51
5 kişiye kadar ortaklaşa da alabilirsiniz, şu yeni uygulama sayesinde.
Duyduğuma göre pek yasal değilmiş öyle yapmak.

Bursaspor
02.Kasım.2007, 07:22
Yasallığı konusunu tam olarak bilemiyorum ama şöyle bir durum olabilir. Sonuçta oyunu orjinal olarak alıyorsunuz ve size verilen 5 lisans hakkıyla da yükleme yapabiliyorsunuz. Ama işte burada lisans hakkı 'size' verilmiş oluyor, yani tek bir kişiye bu durumda da sanırım yasal olmuyor.

dahanapalim
03.Kasım.2007, 23:31
bir öğrenci için büyük bir meblağ,herkesi bilemeyeceğim ama benim için 80 lira bir oyuna verilemez,üst limitim 40 anca o kadarını verebilirim :D:D:D

juanov
04.Kasım.2007, 07:07
aslında bakınca bu 5 lisans olayı güzel olabilir 80 ytl olsa oyun 5 arkadaş kişi başı 16 ytl den alabilir.Bu iyi bir sistem olmuş ama endonezya ligini koyup türkiye ligini koymayan bi şirket ne kadar kampanya yaparsa yapsın benim için boş.ne yaparsa yapsınlar orjinal almam diye düşünüyordum baktım ki zaten bilgisayarımın özellikleri pek uymuyor uysaydı da almazdım ya neyse

serwan
04.Kasım.2007, 07:41
aslında bakınca bu 5 lisans olayı güzel olabilir 80 ytl olsa oyun 5 arkadaş kişi başı 16 ytl den alabilir.Bu iyi bir sistem olmuş ama endonezya ligini koyup türkiye ligini koymayan bi şirket ne kadar kampanya yaparsa yapsın benim için boş.ne yaparsa yapsınlar orjinal almam diye düşünüyordum baktım ki zaten bilgisayarımın özellikleri pek uymuyor uysaydı da almazdım ya neyse

türkiye ligi yok derken?aynı oyundan mı bahsediyoruz?

burakurhan
04.Kasım.2007, 14:23
Ispanyadayim ve de orjinal alacagim.Burada fiyatlarin 50 euro olacagi gibi seyler konusuluyor. Avrupa`da fiyatin ne olacagi konusunda herhangi birsey duymus olan var mi acaba?

ayaz1984
04.Kasım.2007, 19:17
80 Ytl veya 100 ytl büyük paralar ama Football Manager için yüksek paralar değil arkadaşlar. Bu kadar uğraş emek o kadar buyuklukle bir database vs. bana göre fiyat uygun ve cok makul. Gerçek fmciler herzaman orjinal alır. Çok bi fark yoksa yabancı ülkeden almamanızı öneririm nedeni ise türkiye satış yapsın, ve herkesin beklediği türkçe dil vb. gibi özellikler gelme ihtimali daha cok olsun, türkiyeyle daha cok ilgilenilsin.

aniltorres9
04.Kasım.2007, 19:37
emek falan ama babam benim bi oyuna 80-100 ytl verdiğimi görse adam ters takla atmaya falan başlar sanırım :D

Sekopej
05.Kasım.2007, 04:51
Merhaba,

Oyunu orjinal almayacak olabilirsiniz, bu bir tercih meselesidir, kimse de sen orjinal almadın yazma buraya diyemez size. Ama orjinal almayacaksanız da, korsanı seçecekseniz de bunu buraya yazmayınız lütfen. Tercih sizindir, korsan oyundan kaynaklanan sorun olmadığı sürece de her türlü soruna oyunun orjinal ya da korsan olup olmamasına bakmaksızın eğer çözümü biliniyorsa cevaplanıyor.

Sizler de oyunu korsan yollardan elde edecek olsanız da kurallarımız gereği burada bunu belirtmezseniz seviniriz.

kumralyakisikli
05.Kasım.2007, 12:29
Sevgili yöneticiler ve arkadaşlar bence oyunu orjinal almayan arkadaşların sorunlarına çözüm bulmayın çünkü senelik 100ytl para değil yok ben öğrenciyim yok bu kadar para alıyorum diyen bir sürü arkadaşım var ama örnek veriyorum günde 1 paket winston içseler 3.75ytlden ayda zaten 100ytlyi geçiyo sigaraya para verebiliyorlar ama onca insanın aylarca uğraşıp kafa patlatıp emek verdiği oynayınca en çok zevk aldıkları oyun olan fmye gelince veremiyorlar işin açıkçası ben inandırıcı bulmuyorum. Kimse kırılmasın darılmasın benim görüşüm bu....

İkinci mesele ise diyeceksinizki oyunun orjinal olduğunu nerden bilicez onu da şu şekilde aşabiliriz mesela wbb-vbulletin vb. forum sistemlerinde lisansı olmayana yardım etmiyorlar lisansınızı onaylatmadan o siteden faydalanamıyorsunuz böle bir şey yapılabilir...