PDA

View Full Version : FM2009 - Yardımcı Menajerin Katkısı (Geliştirilmiş Özellik)

Vieri
05.Eylül.2007, 23:02
Artık seçeceğimiz yardımcıların etkisini daha fazla hissedeceğiz, iyi bir asistan menajer bizleri iyi yönlendirirken, kötü bir asistan yanlışlar yapmamızı sağlayabilecek veya onlara tam güvenebilecekmiyiz

FM2009'da Asistan menajerlerimizin bize söyledikleri daha bir önemli etkiye sahip olacak

El Barto
05.Eylül.2007, 23:09
Buda oldukça önemli bir değişim. Gerçekten yardımcının varlığını hissedebilmemizi sağlayacak ise fikri bile heyecanlandırıyor. :)

salihsacma
05.Eylül.2007, 23:14
önemli bir eksikti ve giderilecek olması sevindirici.

gerçek hayatta asistanlar menejerin ihtiyaç duyduğu her bilgiyi hazırlıyor, takımı çalıştırıyor, istatistikleri derliyor, rakip bilgileri, oyuncular hakkında yorumlar, taktik değerlendirmeler... yapıyor

bunların hepsi olmayacaktır muhtemelen ama bu özelliğin gelişmesi çok faydalı olacak.

Sir ilquer
05.Eylül.2007, 23:32
İşte en can alıcı değişiklik bence bu. FM2008'de yardımcı antrenörlerin takımdaki rolü neredeyse sıfırdı iyi veya kötü olması pek birşey değiştirmiyordu. Aynı tarzda özellikler umarım doktorlar ve scoutlar içinde geliştirilmiştir. Aslında işin mutfağı olan bu olaylar arkaplanda kalıyor, ve bu ince detaylar oyuna daha da bağlıyor insanları.

aliCHaN_FM
06.Eylül.2007, 02:59
Yardımcı manager çok önemli bir unsur bunu ele almaları iyi olmuş.

muzoadux
06.Eylül.2007, 05:09
Bencede herşeyi bizden beklemek yanlış

Nedvedmania
06.Eylül.2007, 05:16
iyi bir asistan menajer bizleri iyi yönlendirirken, kötü bir asistan yanlışlar yapmamızı sağlayabilecek veya onlara tam güvenebilecekmiyiz

Yanlışlar oyunu dahada zevkli hale getirecektir :)

King_91
06.Eylül.2007, 07:03
güzel yenilik daha etkili olmaları eğlenceli yapacaktır oyunu . ama iyi asistanın etkilerini merak ediyorum . çünkü 2008'de takım raporu istediğimde çok iyi bile olsa saçma kadrolar önerebiliyordu .

Sekopej
06.Eylül.2007, 19:20
Asistanı pek kullanmıyordum, bu yenilik daha kullanabilir hale getirir umarım...

GeNç KaRTaL
06.Eylül.2007, 20:03
Asistanımızın Fm'nin ilk serilerinde hiç bir işlevi yoktu ilk 11' asistana oluşturt seçeneğinden başka.Daha sonra asistanların takım raporu verme özelliği eklendi ama buda yeterli değildi.Bununda pek bir işlevi olduğunu söylemem.09'da asistanın katkısının geliştirilmesi en çok hoşuma giden özelliklerden.Özellikle maç içerisinde görüş belirtmesi çok hoşuma gitti.Gerçek hayattada böyle değil mi zaten? Bir Aragones maç içerisinde yardımcılarından yardım almıyor mu?

sanalkaos
07.Eylül.2007, 02:04
İyi oldu gerçekten bu...

Cengo
07.Eylül.2007, 07:31
Herşeyi devletten beklemeyin, yardımcı da neymiş? Eskiden yardımcı mı vardı? :D

turayansin
08.Eylül.2007, 18:05
Buda güzel yenilik fakat her yenilik aklımda soru işaretleri getiriyor. Neden mi?..

Olay şu arkadaşlar. Farzedinki maç kötü gidiyor takım iğrenç gününde,bu özelliği kullanarak maçı çevirdik diyelim. Fakat bazen bu gibi özellikler huyumuz haline gelebiliyor ve eğer bu özelliği her kullandığımızda oyunda lehimize birşeyler gelişecekse bence oyun monotonlaşır ve zevk almayız. Açıkçası böyle olacaksa istemem.

OMANA
08.Eylül.2007, 20:50
oyunda yapılması gereken değikilklere ilişkin bir tarışmada asistan menejer ne iş yapar yatmaktan başka demiştirm o zamanda yönetcilierimizden biri ya ömerdi yada coşkundu tam hatırlamıyorum...

ileriye doğru yaparlar böyle bir değiiklik demişlerdi...

yani şahsım adına gerçekten bu sene yapılan en önemli değişiklik şuana kadar okuduklarım içinde bu...

medyayı falan zaten umursamam 3d içinde görüşlerimi yazdım...transfer sisteminde neyin değiştiğini bilmiyorum kimsede pek bilmiyor.....

ama asistan menejerin saçma sapan takım dizilişi yapmaktan başka bir işi olmayan boş mahlukattan çıkarılması çok acil yapılması gereken bir değişiklikti ki çok yerinde olmuş...

ama bu sene antrenman sisteminde neden değişikliğe gitmediler neden oyuncular üzerinde etkinliğimizi artırıcı bir antrenman sistemi değişikliği yapılmadı anlamıyorum doğrusu...

Sekopej
08.Eylül.2007, 21:43
Antremanlarda değişiklil açıklanan kadarıyla ppm özelliği eklenen var, bir de tüm yeniliklerin hemen açıklanmadığını, bazılarının ise hiç açıklanmayıp oyun oynarken bizim bulacağımızı açıklamaları da antremanlarda da değişiklik yapmış olabilecekleri izlenimi vermektedir.

OMANA
08.Eylül.2007, 22:43
Antremanlarda değişiklil açıklanan kadarıyla ppm özelliği eklenen var, bir de tüm yeniliklerin hemen açıklanmadığını, bazılarının ise hiç açıklanmayıp oyun oynarken bizim bulacağımızı açıklamaları da antremanlarda da değişiklik yapmış olabilecekleri izlenimi vermektedir.

serkan doğru söylüyorsun ppm özellikleri verebilekmek aslında az şey değil ama bunun işlerliğide önemli meslea ne kadar bir sürede alcak bu oyuncu özelliği veya bu kazandırdığımız özellikleri gerçekte maç motorunda görecekmiyiz yoksa oyuncu bilgilerinde yazılı bir yazdan ibaretmi kalacak...bu da çok önemli benim için ...

henüz açıklanmayanlara gelirsek kardeş...şimdi şöyle bişey var...

değişiklik muhakkak vardır ufak tefek ama benim hayalimde ki gibi köklü bir değişiklik olmadığuı belli çünkü çok önemli bir değişiklikleri açıklamayı ertelemezlerdi diye düşünüyorum...

antrenman atrenman diye niye uzatıyorum diye bilirsin serkancım ...veya ne bekliyordun diyebilirsin...

evet FM içerisinde değişiklik yapmakta gıdım gıdım gidiyor demiştim.. o yüzden antrenman sisteminde büyük bir değişiklik zor olurdu ki yapmamaışlar ama dikkat edersen antrenman sisteminde 2 senedir 2007 ve 2008 dede ufak değişiklikler yapıldı...ben bu sene bir bomba bekliyordum ama o bomba 3d olarak patladı...

antrenmana gelince biz oyunda teknik direktörüz menejeriz...evet transferler evet bütce bunlarda menejerin işi ama menejerin en önemli işi takımını çalıştırma iyi antrenörlük yapmak ve maçlara çıkıncada iyi taktik vermek...

yani transfer medya bütçe bunlarda mnejerin işi bunlarda zevk veriyor ama bir futbol takımındaki menejerin ana görevi takımını iyi çalıştırmak ve maçlarda iyi taktikler verip galibiyetler almak...

FM bu konu üzerine daha fazla eğilmesi lazım...

bak FM forumumuzda antrenman ve taktiğin ne kadar önemli olduğu transferin medyanın ikinci planda olduğu şuradan belli...

bizim forumumuzda antrenman taktik bölümü ne kadar çok ziyaret ediliyor ...onlarca yazı ve yeni taktik antrenman programı yapılıyor ....insanlar antrenman ve taktik odasına uğramadan bu forumdan neredeyse çıkmıyor...

peki ya medya...kaç kişi bu forumda medya üzerine bir yazı yazdı....kaç kişi....

elbette vardır ama bu taktiğin antrenmanın önüne popülaritesine yaklaşabiliyormu...

özünde demek istediğim şu....

bir menejeri menejer yapan en önemli husus antrenman ve taktik hususu bu yüzden FM forumlarınında en popüler konu başlığıklarından biri bu konular...

ama FM son yıllarda antrenmanı taktiği unuttu gibi..ufak tefek hani klaf olsun beri gelsin değiiklikler...

varsa yoksa gelişmiş medya gelişmiş medya...hay medyan batsın..ne yapayım medyayı...olmasa ne olur...

ama mesela bir antrenman değişikliği yapılsa ve ben koçlara talimat verip birebir oyuncularla ilgilense...

mesela oyuncunun en zayıf noktalarına temas edip geliştirebilmek için rutin antrenman haricinde özel çalışma programı verebilsem... vs. vs.

veya maç günü taktiklerinde artık oyuncumu istediğim her bölgeye yerleştirsem o daireciklerden kurtulsak...mesela belki ben 6 lı defans istiyorum hepsinide çizgi üzerinde oynatacağım ..neden 4 tane...

oyuncular bire bir taktiklerimizi uygulamaya daha fazla meyilli olsa..

güzel olmazmı dostum...üç beş medya sohpetinden çekici olmazmı ...

artık ilerleyen zaman gösterecek....

slayer34
09.Eylül.2007, 06:49
eger ki durum boyle ise oyun baslar baslamaz yeni bir yardimci antrenor aramak sart oldu desenize

Sekopej
09.Eylül.2007, 20:10
Uzun zamandır fm oynuyorsun abi ve görmüşsündür ki antremanla ilgili değişik şeyler denediler cmden beri. Bu yönde istekleri bir türlü karşılayamadılar, doğrudur. Ama onlar da kolaya kaçıyorlar, antremanlarla uğraşacak çok kişi olmaz nasılsa diyerek, belli kalıpları sunuyorlar önümüze.

Taktik konusunda da katılıyorum sana, ben hep şunu düşünmüşümdür, "Yeni Taktik" dediğimde sıfırdan bir taktik yaratabilmeliyim, belli şablonlar üzerinden değil de senin dediğin gibi kendim yerleştirerek taktik yapabilmeliyim.

Satış politikası açısından da bakarsak tüm sorunları 1 seride çözmek, tüm istenenleri 1 seride vermek onların işine gelmez, diğer serilere getirecek yenilik bulamazlar. Bu nedenle ellerinde şu anda en iyi sistem de olsa bunu oyuna yavaş yavaş ekleyeceklerdir.

prceXtu
18.Eylül.2007, 15:09
Asistanlar pek umrumda değil ama birçok arkadaşın işine yarayacaktır

fthkrkmz
25.Eylül.2007, 02:44
abi bana ne ya ben asistan menejerimin işime karışmasını istemiyorum. düşünsenize kadro kurarken bile buna maydanoz olan biri var başınızda. eğer çok meraklıysa istifa edeyim kendisi yapsın bu görevi. hem belki ben doğruları onun doğruları ile değilde kendi yanlışlarım ile bulmak istiyorum. bu asistan menejer yüzünden tecrübesizleşeceğiz... (tamam fazla abarttım ama ne yapayım elimde değil...)

brkgrn
25.Eylül.2007, 20:32
transfer başlığındada belirtmiştim aslında ama artık menajer olarak kendi ekibimizi kurup takım değiştirirken onlarla beraber değiştirebilmeliyiz (tabi 8 tane farklı antrenör ne biliyim doktor falan hepsi değil ama asistan ve bir iki antrenör ve kondisyoner olmalı bu ekipte) örnek olarak aragones cascalana ve mendiondoyu, crepo yu getirdi ve hepsini maaşını kendisi veriyo bu tip bişey olursa 10 numara olur.

ultraslanerdem
25.Eylül.2007, 20:35
Varlığını sadece kadro diziliminde hissettiğimiz asistandan iyidir...

vladimirpyro
23.Kasım.2007, 23:33
Önder is not used to closing down on opponents as asked to. Ne anlama geliyor? Daha doğrusu ne anlama geldiğini biliyorum ama nasıl çözebilirim. Başka bir oyuncu için tam tersi geçerli. Taktiklerden closing down özelliğiyle oynuyorum ama bir sonuç alamadım.

cureshot
23.Kasım.2007, 23:41
Önder is not used to closing down on opponents as asked to. Ne anlama geliyor? Daha doğrusu ne anlama geldiğini biliyorum ama nasıl çözebilirim. Başka bir oyuncu için tam tersi geçerli. Taktiklerden closing down özelliğiyle oynuyorum ama bir sonuç alamadım.

Oyuncunun ve takımın "creative freedom"ını düşür, böylece taktiksel yönlendirmelerine daha bağımlı olacaktır.

vladimirpyro
24.Kasım.2007, 00:14
Teşekkürler

Gncl1905
24.Kasım.2007, 00:52
Birde birşey soracağım yeniliklerde maç sırasındada oyuncuları motie edebiliriz yazıyodu nasıl ediliyor?Birtürlü çözemedim...

Gncl1905
24.Kasım.2007, 02:39
Birde birşey soracağım yeniliklerde maç sırasındada oyuncuları motie edebiliriz yazıyodu nasıl ediliyor?Birtürlü çözemedim...

Bileniniz yokmu?

Centurion
24.Kasım.2007, 02:56
Bileniniz yokmu?

devre arsında yapılıyor ama maç esnasında hiç yapmadım :confused:

El Barto
24.Kasım.2007, 02:59
MAç esnasında motivasyon durumları nasıl diye görebiliyorsun yoksa motive edebilmek gibi bir seçenekle karşılaşmadım ben.

Addolorato
24.Kasım.2007, 03:02
Sanırım Sadece Basın Toplantılarına Katılmaya Yarıyor Asistanlarımız :zuhaha

El Barto
24.Kasım.2007, 03:03
Maç içindeki tavsiyeleri gerçekten işe yarıyor. Taktiğin aksayan yönleri hangi oyuncuların tehlike yarattığını vs. :)

Centurion
24.Kasım.2007, 03:06
Maç içindeki tavsiyeleri gerçekten işe yarıyor. Taktiğin aksayan yönleri hangi oyuncuların tehlike yarattığını vs. :)

onları istatistiklerden de görebiliyoruz zaten de, böylesi daha kestirme oldu dediğin gibi :)

post-match'taki takımın harmanıyla ilgili dedikleri daha önemli benim için...

Coupet
25.Kasım.2007, 23:18
bu özellik büyük takımlarda çok işe yarıyor ama asistan özellikleri iyi olmayan daha ufak takımlarda pek bir işe yaramıyor çünkü işe yarar bir yardım sunmuyorlar.

trkz
25.Kasım.2007, 23:33
Koca Fm 2009 da Türkçe bilen bi tane yardımcı antrenör yok :p

Stalkout
25.Kasım.2007, 23:37
Asistan menajeri basın toplantılarına gönderiyorum ya da devre arasında motive versin diye takımı kullanıyorum bunun dışında katkısını göremedim.Daha önce ki fmlerde tatildeyken hazırlık maçlarını yönetip sistemle alakasız raporlar veriyordu.Bunlar dışında pek işe yaradığını görmedim.
Takıma katkısı arttırıldı mı şimdi...

caglayanmert
26.Kasım.2007, 21:58
bi transfer teklifi yapıyorum,asistan diyo ki dikkat et bu oyuncu hakkında fazla bilgi yok,tepki alırız falan filan... sonra asistandan oyuncu hakkında rapor istiyorum,veriyor raporu ama yine transfer teklifi yaptıktan sonra hakkında fazla bilgi yok muhabbetine geçiyor. bu bi çelişkimi acaba?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
bide transfer yaparken oyuncuya sözleşme önerdiğimiz ekranda orta kısımda asistanın görüşü yazıyor. atıyorum, decent signing yada worthwhile yazıyo, beğemiyo yani beyefendi. sonra takım dizilişini sorduğumda da beğenmediği oyuncuyu banko ilk 11de oynatıyo. aslında oyundaki teknik hatalar kadar mantık hatalarından da bahsetmek lazım. çünkü bunlar daha şaçma

hafiz
27.Aralık.2007, 15:40
Asistanımızın hagi özellikleri yüksek olmalı?

Universal
27.Aralık.2007, 19:35

Geç bir alıntı oldu ama; hangi özelliği yüksek olunca bu yorumlarının doğruluğu artıyor?

cureshot
27.Aralık.2007, 19:44
Asistanımızın hagi özellikleri yüksek olmalı?

Profilinin sağ taraf özelliklerinin hepsinin iyi olması mükemmel olur: Determination, judging player ability ve potential, motivation, level of discipline, adaptability ve working with youngsters.