PDA

View Full Version : FM2009 - Transfer Sistemi (Sıfırdan Geliştirilmiş Özellik)

Vieri
05.Eylül.2007, 23:06
Transfer sistem en baştan en sona yepyeni bir geliştirme süreciyle karşımızda, FM 2009'da transferler daha heyecanlı olacak. Transfer söylentilerini takip edebileceğiz, sizcede transfer sisteminin eskiye nazaran baştan yazıldığını düşünerek daha etkili olması oyuna neler katacaktır?

El Barto
05.Eylül.2007, 23:08
En merak ettiğim kısım bu zaten. Umarım çok eğlenceli bir hale getirmişlerdir transferleri. Ancak var olan sistemin değiştirilmesi fikri oldukça olumlu. Belki eksiklikler 2009'da olacak ama birşeyler yapıyor olmak olumlu bir gelişme. Çünkü mevcut sistem çok amatörce kalıyordu.

salihsacma
05.Eylül.2007, 23:23
evet mevcut sistem çok kötü.

mesela siz oyuncuya yaptığınız övgülerle, transfer etme niyetinizle ilgili açıklamalarla oyuncunun ilgisini çekiyorsunuz ama kulübü buna rağmen satmam diyor yada astronomik rakamlar istiyor.

birde veri tabanındaki tüm oyuncular transfer edilebilir olmalı. gerçek hayatta dünyanın en ücra köşesinden bir yıldız doğabiliyor.

Coupet
05.Eylül.2007, 23:26
görmeden yorum yapmak çok zor. belki şimdikinden de kötü olacak. önce oynamak lazım. yapılan açıklamalar da tatmin edici değil. tatmin etmeyi geçtim sadece yenilendi deniyor başka da bir bilgi yok.

spider3784
05.Eylül.2007, 23:26
Uyduruk oyunculara bile uçuk kaçık rakamlar ödeme olayı bitsin, arkadaşların dediği gibi takas olayı biraz daha kolaylaştırılsın onun dışında transfer dedikoduları SS sine baktım hoşuma gitti.

Coupet
05.Eylül.2007, 23:38
oyuncu almak çok kolay olmasın. en önemli şeylerden biri o. fm için şu an kolay demiyorum ama başka oynadığım menejerlik oyunlarında eğer transfer çok kolay yapılıyorsa transfer yapmanın zevki kalmıyor, biraz uğraşmak lazım. ayrıca oyuncuya kontrat önerirken daha fazla seçenek olması lazım bence. mesela fifa manager'de oyuncuya villa ve araba bile verebiliyorduk kontrat aşamasında. ayrıca diğer etkenler de önem kazansın. mesela şehir etkeni. şehirlere çekicilik puanları eklenebilir ve bu da oyunculara birden fazla teklif varsa oyuncunun seçimini etkileyebilir. veya takımda kendi ülkesinden çok adam varsa o takımı seçebilir.

sakary Ali
06.Eylül.2007, 00:10
Nası bi sistem olacak

aliCHaN_FM
06.Eylül.2007, 02:55
Transfer işini biraz zorlaştırmaları gerk artık. en önemliside şu takas işi artık çözülsün. Hiçbir takım takasa yanaşmıyo umarım bunu düzeltmişlerdir.

JunkChorn
06.Eylül.2007, 03:00
Takas
Transfer zorluğu
Kira için yaş mevzusu(23'den sonra oyuncu istemiyor kiralığı.Ama 30 yaşında çoğu oyuncu kiralık gidiyor.)
Daha fazla diyaloğa dayalı transfer

Bunlar olursa diğer eksiklikler çok göze batmaz sanırım.

expolatti
06.Eylül.2007, 05:04
mesela sözleşmesi biten oyuncular için altı ay kala araya girebiliyoruz. bence en az bir sene önceden oyuncu için girişimlerde bulunabillsek daha iyi olur. gerçek hayatta da böyle değilmi zaten. bu yüzden yıldızlarımızın sözleşmeleri hep uzun olmalı son seneye bırakmamalıyız.

bence bu sistem güzel olurdu

muzoadux
06.Eylül.2007, 05:08
Bence transfer yapmak olabildiğince zor olmalı.Yani düşünün Türkiye liginin şampiyonu galatasaray şampiyonlar liginde çeyrek final oynamış fenerbahçe bu sene kaçar tana transfer yaptı ? Bizde aynı bu şekilde az yapmak zorunda kalmalıyız.

Nedvedmania
06.Eylül.2007, 05:15
Onunla pek ilgisi yok. Eğer o açıcan bakacak olursak bir dönem beşiktaş 13 tane transfer yapmıştı ama o sene 5. yada 6. olmuştu. Yani ligdeki konumla bir alakası yok transfer sayısının.

Gerçekten bende çok merak ediyorum yeni sistemi.

Fietra 10
06.Eylül.2007, 05:15
Takas konusunda değişim bekliyorum açıkçası .. Takas yapmak neredeyse imkansız idi diğer serilerde .. Ancak klüp önceden ilginelirse düşünüyorlardı takası .. Halbuki biz takas önerdiğimzde klüp biraz düşünmeli ve yeri geldiğinde kabul etmeli ..

Redrum
06.Eylül.2007, 05:22
Biraz yapay zeka bekliyorum oyundan. Örneğin, 10 gol karşılığı 60 trilyon veririm diyorum, kabul etmiyor. Ya peşin para, yada aylık taksitlere bölmeyi anlıyor oyun. Takası da sadece arkadaşlar arası kullanacaksak ne zevki kaldı ki? Menajeri, bana takıma forvet lazım diyor. Sırf denemek için pazzini'yi (en değerli oyuncum. 25 M euro) takasa öneriyorum, reddediyorlar.

El Barto
06.Eylül.2007, 05:23
Takas konusunda değişim bekliyorum açıkçası .. Takas yapmak neredeyse imkansız idi diğer serilerde .. Ancak klüp önceden ilginelirse düşünüyorlardı takası .. Halbuki biz takas önerdiğimzde klüp biraz düşünmeli ve yeri geldiğinde kabul etmeli ..

Kesinlikle takas işini biraz toparlamış olmalarını umuyorum bende.

feanorringeril
06.Eylül.2007, 05:25
Oyuncunun aklını çelmek vs. mümkün hale getirilebilir.
Oyuncuların klüplerinde sorun yaşaması olayı daha yaygın olmamlı; birçok transfer bu şekilde oluyor..
Ayrıca şu transfer sezonlarında Türkiye datası için lütfen yeni bir medya formatı olsun :smismileyiw2:
Mesela şöyle haberler okuyalım her sene ritmik olarak;
Pires için Ünal Aysal devrede.
Pires 'in karısı gelmek istemiyor.
Pires' in karısı ikna edildi. Yarın İstanbul' a gelebilir.
Sadece son pürüzler kaldı.
Pires 'in karısı geldi, Pires gelmedi.
Pürüzler kalmış. törpü bulunamadığından, pürüzler bitmemiş.
Basinass' a yönelindi.
Demirören transfer için klübe 2 milyar dolar kredi verdi.
Kazım Kanat x resepsiyonuna davet edilmedi.
Fernerbahçe' ye Senna da olabilir deniyor.
Senna ile anlaşıldı.
Senna 'nın evinde sular kesilmiş, olmadı transfer.
...
..
.

Universal
06.Eylül.2007, 06:07
Yeni Transfer sistemini bilmediğim için hakkında bilgi veremiyeceğim. Ama asıl olması gereken biz yönetime transfer listesi vermemiz ve yönetim bu transfer listesinde ki isimleri transfer etmeli ve maaşları onlar ayarlaması gerekir.

King_91
06.Eylül.2007, 06:59
aslında transfer için bir yenilik şarttı ama baştan aşağı değişmesini beklemiyordum . takas hiç olmuyordu o düzelmiştir inşallah . bazı iyi oyuncuların katlanarak artan parayla her sene başka takıma gitmesi de can sıkıyordu tabi . bir de hangi lige gidersek tüm dünya yıldızlarının oraya gitmesi gibi özellikler gerçekleştirilirmiş olmalı diye düşünüyorum .

LaigLeNoiR
06.Eylül.2007, 07:21
En merak ettiğim kısım bu.3D den daha fazla merak ediyorum.

Nedense bir türlü geçtiğimiz seriilerde transfer sistemlerini beğenmiyordum.Biraz daha farklı olursa daha zevkli olacaktır.

spider3784
06.Eylül.2007, 07:37
Kafama takılan sorulardan biri de şu transfer sezonu; 30 Ağustos'ta bitmesine rağmen nasıl oluyorsa gerçek hayatta bazı takımlar bu tarihten sonra oyuncu alabiliyorlar.Örneğin Robinho ve Berbatov transferi böyle oldu sanırım.

holigan121
06.Eylül.2007, 07:48
ya ben kimseyi satamıyorum bu giderilsin mesele galatasarayda carrusca adamın değer 1.5 $ ama 0 $ isteyip kuluplere öneriyorum taliplisi çıkmıo bence imkansız bi şey gerçek hayatta bunun olması muhakkak çıkar talipli

Bursaspor
06.Eylül.2007, 08:40
Kafama takılan sorulardan biri de şu transfer sezonu; 30 Ağustos'ta bitmesine rağmen nasıl oluyorsa gerçek hayatta bazı takımlar bu tarihten sonra oyuncu alabiliyorlar.Örneğin Robinho ve Berbatov transferi böyle oldu sanırım.

Oyuncunun sözleşmesinde yazılı olan bir bedel vardır. Serbest Kalma Maddesi'ni (Minimum Fee Release) ödemeyi kabul eden takıma oyuncuyu transfer etmesi için 10 günlük bir süre verilir.

Bu süre doğrultusunda anlaşıldığı takdirde oyuncu takıma transfer olur. Bu maddenin kullanımı Rivaldo sayesinde başlamıştır. Deportivo'dan Barcelona'ya transfer olurken sözleşmesindeki serbest kalma maddesini kullanmıştır.

Fiyaskoyum
06.Eylül.2007, 09:53
bir menejerlik oyununda en onemlı sey bence mantıklı transferlerın yapılamsıdır.artık rakıplerınde bir oyuncuya 100m dolar ve ustu para vermesını ıstemıorum.bu oldukca sacma oluyo ve oyundan da soğutuyo acıkcası.umarım bunları duzeltmıslerdır.

Romeo3405
06.Eylül.2007, 10:41
kesinlikle takas olayı çözülmeli ya bir adam için 4 tane iyi adam öneriyorum o dört adam anadolu takımını uçurur ama kabul etmiyorlar bir türlü çıldırıyorum

kazmavs
06.Eylül.2007, 10:53
ya mesela en basitinden barcelonanın başına daha adı sanı duyulmamış kimsenin bilmedigi mozambikli bir adam geliyor ve barcelona bütün finansını transferini herşeyini ona veriyor o kadar kolay olmamalı yani transfer işlerini bir sorumlu veya başkanla görüşüp yapılmalı

sıfırdan yapıldı degince aklıma ilk bu geldi

Raten
06.Eylül.2007, 10:54
Takas olayı mutlaka giderilmeli
Yönetime liste verilebilinmeli
Oyuncu satımı kolaylaştırılmalı ( bedavaya bile versen kimseden talep yok imkansız birşey)

Sekopej
06.Eylül.2007, 19:33
Baştan değiştiğini ve bu konu hakkında bilgi verilmediğini düşünürsek yapılacak pek yorum yok. Zengin iş adamlarının kulüpleri alıp transfere akıl almaz paralar vermesini istiyorum.:p Başkan transferi bazı durumlarda oluyordu, bu kulüp el değiştirdiğinde de olabilir.

Bir de oyuncuları kendimiz transfer edebileceğimiz gibi yönetime istediğimiz oyuncuları söyleyerek onların transferi gerçekleştirebilmesini de bekleyebilmeliyiz.

GeNç KaRTaL
06.Eylül.2007, 20:50
Transfer sisteminin sıfırdan kodlanması olumlu bir gelişme her ne kadar ayrıntıları açıklanmasada.Önceki serilerde transfer sisteminin gerçek hayat ile uyuşmadığı bir çok fm sever tarafından dile getiriliyordu.Mesela elden çıkarmak istediğimiz bir isimi 0'a bile versek kimse istemiyor.Bugün Beşiktaş yönetimi Gordon için,Higuain için talipler bulabiliyorsa gerçek hayatta oyundada olmalı mutlaka.Hatta oyuncuların menejerleri özelliğide eklenebilir oyuna.Menajerlerden oyuncusuna kulüp bulmasını isteyebiliriz veya menajerler oyuncularını bize pazarlayabilirler.Gerçek hayatta bu futbolda transferin değişmez bir kuralı olmuş durumda.Fm'de neden olmasın.Umarım tatmin eder bizi yeni sistem..

Bir de oyuncuları kendimiz transfer edebileceğimiz gibi yönetime istediğimiz oyuncuları söyleyerek onların transferi gerçekleştirebilmesini de bekleyebilmeliyiz

Evet böyle bir özellikte olursa güzel olabilir.Yada başkandan çok istediğimiz 1 oyuncunun transferi için devreye girmesini isteyebilmemiz şeklindede olabilir.Güzel olur kanımca.

deniz.91
06.Eylül.2007, 22:14
Gelmek istemyen bir oyuncuyu ikna etme falan geliştirildiyse güzel olur

sanalkaos
07.Eylül.2007, 02:00
Sadece en baştan yapıldığını biliyoruz nasıl olduğunu bilmiyoruz.O yüzden birşey diyemiycem.Ancak önce oyuncuyla anlaşıp sonra kluple anlaşsak daha iyi olur.Birde oyuncuyu almak için illa 2-3 katı tranfer parası vermek zorunda kalmamalıyız...

Fernando Gago
07.Eylül.2007, 04:06
Her yeni oyun açtığımızdfa belirli oyuncular aynı takımlara gidiyor bu saçmalığada son verilmesi lazım umarım 2009'da olmaz bu tip şeyler ...

MaTRaKaN
07.Eylül.2007, 04:52
Sürekli pazarlık yapılmalı birisi fiyatı azaltsın birisi attırsın gibi.
Takas olayına çözüm bulmalılar
VE en önemlisi ;
Alıcağımız Oyuncu karşılığında aldığımız takıma kiralık oyuncu verebilmeliyiz.Bir kaç senedir galatasray bunu çok sık yaptı

Jet_X
07.Eylül.2007, 10:18
Takas mantıklıca olsun ama olsun yani bu oyundakinde bugüne kadar hiç takas yapamadım...

Ayrıca Barcelona gidip Lyon'dan Toulalan'a 53 milyon euro veriyor...Real Madrid Rennes'te oynayan Gyan'a 45 milyon euro veriyor...Transferde mantık yok..Para varsa ver babam ver mantığı var oyunda.İngiliz takımlarında para çok olduğu için fazladan paralar verilebiliyor.Bu tip lig düzeylerine göre transferler ayarlanabilir.Yeterki abuk subuk fiyatlar verilmesin oyundan soğutuyor.

Batuhandemirel
07.Eylül.2007, 12:34
umarım daha gerçekçi bir hale gelir transfer rakamları. örneğin bir henry 24, hleb 15 milyon euroya transfer olurken oyunda fabregas 80 milyon euro, pandev 30 milyon euro gibi rakamlar konuşuluyor. robinho 40 milyon euroya city'ye gitti, oyunda almak isteseniz en az 70-80 milyonu gözden çıkarmanız gerkeli.

nekop
07.Eylül.2007, 13:45
umarım daha gerçekçi bir hale gelir transfer rakamları. örneğin bir henry 24, hleb 15 milyon euroya transfer olurken oyunda fabregas 80 milyon euro, pandev 30 milyon euro gibi rakamlar konuşuluyor. robinho 40 milyon euroya city'ye gitti, oyunda almak isteseniz en az 70-80 milyonu gözden çıkarmanız gerkeli.

Henry 30 yaşına geldi 24'e gitmesi normaldi.Hleb'de aynı şekilde.Fabregas 20li yaşlarda ve daha önünde en az 10 mühteşem sezon var ve 80 milyon euro normal bir fiyat Fabregas'a.Robinho ise kadro dışı bırakıldı takımda oynamayacağının altını özellikle çizdi Real'de 42 milyon euroya bıraktı böyle olağanüstü bir durum olmasaydı herhalde oyundaki gibi 70 milyon euro civarına giderdi.Pandev hakkında yorum yapmicam çünkü 5 kere bile izlemişliğim yok bu oyuncuyu...

Flawless Victory
07.Eylül.2007, 18:59

Ne 80 milyon eurosu ya.. Benden Fabregas için 160 milyon euro istiyorlar.. Onun ayarında genç yıldızların hepsi için bu fiyatı istiyorlar. Rooney'de de öyle.. Hakkaten büyük saçmalık ya..

murticarlos
07.Eylül.2007, 23:16
şuandaki sistem gerçekten çok kötü ama eğerki rekabet edilebilecek ve fazla paralar harcanmadan alınabilecek kaliteli oyuncular olursa gerçekten mükemmel olur

Batuhandemirel
08.Eylül.2007, 10:41
Henry 30 yaşına geldi 24'e gitmesi normaldi.Hleb'de aynı şekilde.Fabregas 20li yaşlarda ve daha önünde en az 10 mühteşem sezon var ve 80 milyon euro normal bir fiyat Fabregas'a.Robinho ise kadro dışı bırakıldı takımda oynamayacağının altını özellikle çizdi Real'de 42 milyon euroya bıraktı böyle olağanüstü bir durum olmasaydı herhalde oyundaki gibi 70 milyon euro civarına giderdi.Pandev hakkında yorum yapmicam çünkü 5 kere bile izlemişliğim yok bu oyuncuyu...

80 milyon euro normal bir fiyat mı? Dünya tarihinde 45-50 milyon euro'nun üzerinde gerçekleşmiş 1 transfer var mı acaba? Hani diyelim Manchester City'nin sahibi çok zengin basıcak parayı Fabregasa'a 80 milyon euro vericek. Böyle bir durum da çok tarihi olurdu. Oysa ki oyunda bu tür (40-80 milyon euro arası) transfeler ilk sezondan sonra çok sıklıkla gerçekleşiyor. Bir de Henry'nin 24 milyon euro'ya gitmesi normal demişsin ama oyunda 33-34 yaşına gelmeden önce değil 24, 44e anca alınır Henry. Benim demeğe çalıştım mesajda zaten önemli olan kişiler değil, oyundaki eski uçuk tranfer ücretleri.

turayansin
08.Eylül.2007, 17:32
Yeniliklerin heyecan getireceği kesin fakat...

Arkadaşlar açık konuşmak gerekirse oyunun çok büyük bir eksisi var. Örneğin GALATASARAY olup klubün şimdiki bütçesiyle Harry Kewell ı yada Milan Baros u bonservisiyle alabilirmiyiz tabii ki hayır. Eğer almak istiyorsak birkaç oyuncuyu göndermemiz gerekir. Buda işimize gelmez dengeleri bozabilir. Hatırladığım kadarıyla Kewell ı sadece kiralık alabilmiştim. Demek istediğim şudurki arkadaşlar, Yapımcıların bunlara biraz daha dikkat etmesi gerekir. Tamam ligimiz vasat ama bir Rusya yada Katar ligide değil yani. Bakın son bir kaç yıla nekadar iyi isim yapmış oyuncular geldi. Fakat oyunumuzda ise bu gerçeklik maalesef yok. Umarım bu abartıda giderilmiştir.

Zaten oyunumuzun bence en bağımlılık yaratan özelliği bence transfer dönemi. İnanın bir shortlist hazırlamak için 3 gün uğraştığımı bilirim. Umarım çok eğlenceli olur. Dört gözle bekliyorum kasımı...

Ouzy
08.Eylül.2007, 19:42
80 milyon euro normal bir fiyat mı? Dünya tarihinde 45-50 milyon euro'nun üzerinde gerçekleşmiş 1 transfer var mı acaba?
:) Arkadaşım Zidane'nın Real Madrid'e transferi dünyanın en pahalı transferidir. Yaklaşık 60-70 milyon €'ya gitti bu adam. Veron'da Manchester United'a 45 milyon € civarında transfer oldu. Daha yeni Robinho yaklaşık 35 milyon €'ya Manchester City'ye transfer oldu vs. vs.

Batuhandemirel
08.Eylül.2007, 21:35
:) Arkadaşım Zidane'nın Real Madrid'e transferi dünyanın en pahalı transferidir. Yaklaşık 60-70 milyon €'ya gitti bu adam. Veron'da Manchester United'a 45 milyon € civarında transfer oldu. Daha yeni Robinho yaklaşık 35 milyon €'ya Manchester City'ye transfer oldu vs. vs.

Zidane 66 milyon Euro'ymuş şimdi gördüm. Veron ve Robinho'yu söylemişsin de zaten 45-50 üzeri yok demiştim ben :). Neticede oyunda transfer ücretlerinin astronomik olduğu konusunda fikrim hala kesin.

nekop
08.Eylül.2007, 21:45
80 milyon euro normal bir fiyat mı? Dünya tarihinde 45-50 milyon euro'nun üzerinde gerçekleşmiş 1 transfer var mı acaba? Hani diyelim Manchester City'nin sahibi çok zengin basıcak parayı Fabregasa'a 80 milyon euro vericek. Böyle bir durum da çok tarihi olurdu. Oysa ki oyunda bu tür (40-80 milyon euro arası) transfeler ilk sezondan sonra çok sıklıkla gerçekleşiyor. Bir de Henry'nin 24 milyon euro'ya gitmesi normal demişsin ama oyunda 33-34 yaşına gelmeden önce değil 24, 44e anca alınır Henry. Benim demeğe çalıştım mesajda zaten önemli olan kişiler değil, oyundaki eski uçuk tranfer ücretleri.

Henry Barcelona'ya gittiği sezon Arsenalli yöneticilere özellikle belirtti bunu yani FM diliyle transfer listesine girmek istedi.Barcelona'dan başkada talibi çıkmadı.Durum böyle oluncada Arsenal bonserviste makul bir indirim yaptı ve Henry Barcelona'ya gitti.Yoksa bu gelişmeler olmasa Henry'nin gideceği en minimum fiyat 40-50 civarıdır.

myeren
08.Eylül.2007, 21:46
Transfer sisteminin değiştiği iyi oldu söylenene göre oyun neredeyse baştan aşağıya yenileniyo üzgünüm ama fm 2009 ilk çıktığında istediğimiz gibi olmayacak çünkü yeni sistemlerde bir çok eksik olacak bi 5-10 update görürsek şaşırmayalım ama yinede buna değer çünkü eski sistem artık bıktırmıştı trasnferler hep aynı şekilde oyuncu klübün ününü beğenmediği için gelmiyodu mesela real madridden marcelo 2008 de çok uygun bi fiyattı ama Fenerbahçe'ye getiremiyodum tut ki marcelonun favorisi R.Carlos bence trasferlerde oyuncu devreye sokma gibi ve oyuncuyla birebir temas gibi oyuncunun karısıyla ilgili bir çok yenilik gelmeli mesela Fenerbahçe'ye trasfer olan her futbolcuya araba veriliyo ev veriliyo oyundada bunları yapabilmeliyiz ve son olarak tabiki takas olayı yok denecek kadar az takas konusunda yeni bir alt yapı gerek kiralama konusunda unutmamak lazım iyi bir oyuncuyu kiralamak mümkün değil mesela bir oyuncu klübünde mutsuzsa ve bonservisi yüksekse o oyuncuyu kolay kiralamamız gerekir diye düşünüyorum..

ve unutmadan transfer bütçeleri ve oyuncuların değeri çok saçma robinhoyu 100mn euroda aşağı alamıyoduk 42mn euroya rekor transfer oldu bu saçmalık oyunda giderilmiştir umarım

OMANA
08.Eylül.2007, 23:13
anlayamadığım tüm dünya furbolcu menejerliğini tanıdı bir FM tanımadı ben en gerçekci oyunum diyen FM nin futbolcu menejerlerini neden hiç oyuna almadğını anlayamıyorum ...

birde transfer zorlaştırılsın diyenler varya...

her halde bu arkadaşlar ömürlerinde Fenerbahçeden manchesterden veya benzeri takımlardan başkasında oynamamış....

arkadaşım ikinci ligde oyuncu arıyorum ne para var ne bişey allahtan boşta olan oyuncular var da azcık takım takım oluyor...

transfer sisteminin zorlaşması değil ama biraz daha mantıjklı olması lazım...hakkatten oyuncu satmak iyice sıkıcı bir hal aldı...kimi satılmıyor..kimi ilgileniliyor ama bi türlü para verilmiyor of anam of....

Aydin
09.Eylül.2007, 00:28
Ea sportsun 2002 yılında çıkarttığı menajerlik oyununda transferde pazarlık vardı. istedikleri fiyatın yakınında bir teklif yaptıysanız canlı pazarlık başlıyordu. 30 saniye içerisinde iki taraf da anlaşmak zorundaydı. siz fiyat arttırırken karşı takım bazen gıcık çıkıyordu ve fiyatı düşmüyordu. ama son saniyelerde fiyattan düştüğünüzde karşı takım da düşüyordu ve anlaşma zemini hazırlanıyordu.

bu şekil gibi bir sistem yapsalar çok güzel olurdu.

Coupet
09.Eylül.2007, 03:02

her halde bu arkadaşlar ömürlerinde Fenerbahçeden manchesterden veya benzeri takımlardan başkasında oynamamış....

arkadaşım ikinci ligde oyuncu arıyorum ne para var ne bişey allahtan boşta olan oyuncular var da azcık takım takım oluyor...

transfer zorlaştırılsın değil ama kolay olmasın derim ben. yani yeni transfer sisteminde istediğimiz her oyuncuyu parayı verip alamayalım. diğer bazı menejerlik oyunlarında adamın değeri 10 milyonsa ve bizim de kasamızda 10 milyon varsa o oyuncuyu kesinlikle alıyorduk. işte bu olmasın fm'de. ikinci lig olayına gelirsek boşta olan oyuncuları almamız mantıklı olanı ki şu anda 2. lig için transfer yapmak da çok zor değil bence. yani 1. ligde rahat oynayabilecek bir futbolcuyu 2. ligdeki bir takıma bonservissiz de olsa alabiliyoruz. eğer takas sistemi işlerlik kazanırsa 2. lig takımlarına takasla bonservisi olan oyuncuları da alabiliriz ve bu daha da güzel olur.

bilalanelka
09.Eylül.2007, 07:04
Benim tek istediğim artık transfer tekliflerini bizim bizzat yapmamamız.

Biz yönetim kuruluna istediğimiz oyuncuları alternatifleri ile verelim.Onlar bütçeye uygun olanı kendileri getirsinler.Tıpkı gerçek hayattaki gibi.Bizim transferdeki tek işlevimiz oyuncu ile ilgilendiğimizi söyleyerek transferde elimizi güçlendirmeye çalışmak olmalı.

Rais
09.Eylül.2007, 07:11
Oyuncunun aklını çelmek vs. mümkün hale getirilebilir.
Oyuncuların klüplerinde sorun yaşaması olayı daha yaygın olmamlı; birçok transfer bu şekilde oluyor..
Ayrıca şu transfer sezonlarında Türkiye datası için lütfen yeni bir medya formatı olsun :smismileyiw2:
Mesela şöyle haberler okuyalım her sene ritmik olarak;
Pires için Ünal Aysal devrede.
Pires 'in karısı gelmek istemiyor.
Pires' in karısı ikna edildi. Yarın İstanbul' a gelebilir.
Sadece son pürüzler kaldı.
Pires 'in karısı geldi, Pires gelmedi.
Pürüzler kalmış. törpü bulunamadığından, pürüzler bitmemiş.
Basinass' a yönelindi.
Demirören transfer için klübe 2 milyar dolar kredi verdi.
Kazım Kanat x resepsiyonuna davet edilmedi.
Fernerbahçe' ye Senna da olabilir deniyor.
Senna ile anlaşıldı.
Senna 'nın evinde sular kesilmiş, olmadı transfer.
...
..
.

napcaz yane gidip pires in karısınımı ikna edicez :).Şaka bir yana güzel olur.Takas olayına ve şu astronomik paralara bir dur desinler.Pandev e 33M€ , Gomez ' e 58M€ fiyat biçiyorlar,almasınlar diye Van der Vaart'ı 76M$ fiyat verdim yine aldılar....

:icon_cry:

Benim tek istediğim artık transfer tekliflerini bizim bizzat yapmamamız.

Biz yönetim kuruluna istediğimiz oyuncuları alternatifleri ile verelim.Onlar bütçeye uygun olanı kendileri getirsinler.Tıpkı gerçek hayattaki gibi.Bizim transferdeki tek işlevimiz oyuncu ile ilgilendiğimizi söyleyerek transferde elimizi güçlendirmeye çalışmak olmalı.

kesinlikle katılıyorum.Başarısız oldugum transferde hep bunu düşünüyorum.

bilalanelka
09.Eylül.2007, 07:57
napcaz yane gidip pires in karısınımı ikna edicez :).Şaka bir yana güzel olur.Takas olayına ve şu astronomik paralara bir dur desinler.Pandev e 33M€ , Gomez ' e 58M€ fiyat biçiyorlar,almasınlar diye Van der Vaart'ı 76M$ fiyat verdim yine aldılar....

:icon_cry:

kesinlikle katılıyorum.Başarısız oldugum transferde hep bunu düşünüyorum.

Olması gereken model bence de bu.

ShevAnil
09.Eylül.2007, 08:22
Transferi biz Yapmaz isek Oyunu Benim Gibi Düşünen İnsanlar da Oynamaz ki Bu Oran Minimum %50 Olur..

Rais
09.Eylül.2007, 09:01
Transferi biz Yapmaz isek Oyunu Benim Gibi Düşünen İnsanlar da Oynamaz ki Bu Oran Minimum %50 Olur..
senın kısa lıstenden 3-5 oyuncu bir yolla başkana önerim transfer etmek istediğini söyleme bence olumsuz etkilemez.Ama tek kötü yanı para bakımından olabılır.Bir oyuncuyu sen 5Liraya alırken bunu başkandan isteyince şart olarak görüp 10 liraya alabilir.Bence bu konuda ini cini didiklenerek mantıklı şekilde yapılırsa olumsuz yanı olmaz.

bilalanelka
09.Eylül.2007, 09:03

Transferi sen yapıyorsun zaten.Sonuçta sen oyuncuları istiyorsun yönetim uygun fiyata getiriyor.İngiltere dışındaki her ülkede böyledir gerçekte bu ki bu oyunu gerçekçi isteyen de bizleriz.

ShevAnil
09.Eylül.2007, 09:11
Transferi sen yapıyorsun zaten.Sonuçta sen oyuncuları istiyorsun yönetim uygun fiyata getiriyor.İngiltere dışındaki her ülkede böyledir gerçekte bu ki bu oyunu gerçekçi isteyen de bizleriz.
Gerçekçi Olması için Bence Transferi Yönetimin yapması Gerekmiyor tabi Benim Düşüncelerim, Ben Oyunu Sadece Transfer Yapabilmek için Oynuyorum. Şuana Kadar Sadece fm 2008 de Avrupada Her ligden mutlaka 15 takım Almışımdır Transferleri yapıp 2 Maç Yapıp Sıkılıp Sildiğim. Geliştirilmiş Özellik Dedikleri Bu Olmaz Umarım. Tabi Görüşlerinizede Saygı Duyuyorum :)

murat taşlı
09.Eylül.2007, 17:10
oyunun gerçekci olması için o sezon başarılı olan oyuncular daha iyi para etmeli gerçekde olduğu gibi adam avrupanın en iyi onbirine seçiliyor isteyen yok! ama gerçekte öylemi bugün ronaldo ,kaka , messi ne kadar eder ama oyuncu kulübü ile probblem varsa (ronaldinho)uygun fiyatlara gitmeli gözden düşen oyuncular olmalı onları başka takımlar uygun fiyata almaı birde gözde olan oyuncular olmalı

Sekopej
09.Eylül.2007, 20:20
Oyunun yapımcısı İngilizler ve geliştirmeler de oraya göre yapılıyor. Orada da menajer transferleri yaptığı için gerçeğin yönetimin yapması mı yoksa menajerin yapması mı olduğu tartışılır.

Şu var ki bizim transfer yapma özelliğimiz hiç bir zaman kaldırılmaz, benim de düşüncem buna ek olarak yönetime de liste verebilmemiz. Her transferi yönetim yapmayacak elbette. 2 şekilde de yapılabilmeli transfer.

bilalanelka
09.Eylül.2007, 22:36
Oyunun yapımcısı İngilizler ve geliştirmeler de oraya göre yapılıyor. Orada da menajer transferleri yaptığı için gerçeğin yönetimin yapması mı yoksa menajerin yapması mı olduğu tartışılır.

Şu var ki bizim transfer yapma özelliğimiz hiç bir zaman kaldırılmaz, benim de düşüncem buna ek olarak yönetime de liste verebilmemiz. Her transferi yönetim yapmayacak elbette. 2 şekilde de yapılabilmeli transfer.

Bence de yönetime transfer listesi verme olayı kesinlikle koyulmalı.

Eski sistem kaldırılsın demiyorum ama yeni bir özellik olarak bu da eklenmeli.

Trabzonspor
09.Eylül.2007, 23:36
oyunun gerçekci olması için o sezon başarılı olan oyuncular daha iyi para etmeli gerçekde olduğu gibi adam avrupanın en iyi onbirine seçiliyor isteyen yok! ama gerçekte öylemi bugün ronaldo ,kaka , messi ne kadar eder ama oyuncu kulübü ile probblem varsa (ronaldinho)uygun fiyatlara gitmeli gözden düşen oyuncular olmalı onları başka takımlar uygun fiyata almaı birde gözde olan oyuncular olmalı

bu dedıklerın oluyo zaten adamı transfer lıstesıne koyunca yaptıgın teklıflerı degerlendırıyolar.oyuncu degerlenmıyo dıosun o dedıgınde oluyo bence ben blackburnde ılk sezon cok ıyı bı sezon geçirmiştim.takımın yarısına teklif gelmişti.

ama şu oluyo çok mesela adam satılık lıstesınde istyorum klup bopnsevisi kabul ediyo ama adam kulubu begenmıyo aslında takımda huzursuz yollanmak istenio bunlar artık parayla çözülür olmalı.

SAİT71
10.Eylül.2007, 08:03
Bence oyuncuya desek kendine kulüp bul o da bir kulüple anlaşsa ve bize 1 milyon dolar bonservis önerse anlaştığı kulüp kabul etsek ve transfer gerçekleşse. Daha kolay adamları yollayabiliriz. Tabiki bu dediğim şuanki transfer sistemine ek olarak yapılmalı.

Universal
13.Eylül.2007, 04:24
Oyuna Opsiyon sistemi gelecek mi? Biz oyunculara 2+1'lik sözleşmeler imzalatabilecekmiyiz?

serkanhervenik
13.Eylül.2007, 05:45
oyuncu almak çok kolay olmasın. en önemli şeylerden biri o. fm için şu an kolay demiyorum ama başka oynadığım menejerlik oyunlarında eğer transfer çok kolay yapılıyorsa transfer yapmanın zevki kalmıyor, biraz uğraşmak lazım. ayrıca oyuncuya kontrat önerirken daha fazla seçenek olması lazım bence. mesela fifa manager'de oyuncuya villa ve araba bile verebiliyorduk kontrat aşamasında. ayrıca diğer etkenler de önem kazansın. mesela şehir etkeni. şehirlere çekicilik puanları eklenebilir ve bu da oyunculara birden fazla teklif varsa oyuncunun seçimini etkileyebilir. veya takımda kendi ülkesinden çok adam varsa o takımı seçebilir.
Evet transver seceneklerı cok kısıtlı bu soyledıklerıne katılıyorum bu ve bunun gıbı eklentıler katabılırler

Bordo61Mavi
17.Eylül.2007, 01:01
Herkes dedigi gibi takas sistemi gelistirilmeli. Anadolu kuluplerine 4-5 oyuncu teklif ediom, kabul etseler ligde kalcaklar garanti ama hic bi zaman kabul edilmiyo. Hemde onerdigim oyuncularin coguna talipler ...

Sozlesmesi bitecek oyuncular ile 1 sene onceden ilgilenmeye basliyabilmemiz lazim, yoksa hepsi elden kaciyor :D

Bide bazi oyunculara kazandigi paralarin yuzde 100 fazlasini vermemize ragmen gelmiyolar, ikna edici yontemler eklenmesi lazim

DeNiZ_1903
17.Eylül.2007, 06:14
Pazarlıkta klüpler hiç dişli olmuyor adam mesela adam 40 istiyor 23 teklif ediyorum geliyor daha sıkı pazarlıklar olmalı en önemlisi ise takas sistemi baştan sona elden geçirilmeli ama bu eksiklikler düzeltilecek gibime geliyor :)

prceXtu
18.Eylül.2007, 02:20
Kesinlikle takas işini biraz toparlamış olmalarını umuyorum bende.
Sonuna kadar katılıyorum neredeyse hiçbir takas önerimi kabul etmiyorlar.Bir keresinde deneme amaçlı Guiza-Agüero takası teklif etmiştim adamlar kabul etmediler (ı)

Tim Duncan21
19.Eylül.2007, 01:21
ya ben kimseyi satamıyorum bu giderilsin mesele galatasarayda carrusca adamın değer 1.5 $ ama 0 $ isteyip kuluplere öneriyorum taliplisi çıkmıo bence imkansız bi şey gerçek hayatta bunun olması muhakkak çıkar talipli

Kesinlikle Katılıyorum...AC Milan'da Serginho,Favalli,Cafu Gibi İsimleri 0€ Dan Klüplere Sunuyorum...İlgilenen Yok Diyor...Bu Çok Saçma...Bir Diğeri Takaslar...Takas Yapılabilmeli...Ve Yorumlarda Pek Okuyamadım...Satın Almak İstediğimiz Bir Oyuncuya Karşılık Kiralık Oyuncu Verme...Mesela Ben Kayserispordan Mehmet Topuz'u Alacağım Zaman GS'Dan Özgürcan Mehmet Güven'i Kiralık,Bir Miktar Da Para Vererek Bu Transferi Gerçekleştirmke İsterim...Bunlar Ligimizde Çok Oluyor.Keza Diğer Liglerde De...Bugün FM'De David Villa'ya 70M€ Veriyorum Ama Klübü Vermiyor.Bunların Düzenlenmesi Lazım...Çılgınca Para Harcanmamalı.Ama İmkansızda Olmamalı...Ortası Bulunabilmeli..

firimiv
20.Eylül.2007, 23:29
sistem değiştiyse türkiyeye büyük yıldızlar gelir mi benim en çok merak ettiğim bu sorunun cevabı

Belgorth
21.Eylül.2007, 00:01
Menajer Seçenekleri kısmına "Transferleri verilen listeye göre yönetim yapsın." seçeneği eklenebilir sanırım. Böylece bu seçeneğe göre isteyen istediği formatta oynar.

prceXtu
21.Eylül.2007, 04:54
sistem değiştiyse türkiyeye büyük yıldızlar gelir mi benim en çok merak ettiğim bu sorunun cevabı
Büyük değişiklikler olacak gibi gözüküyor.Modasi geçmekte olan bazı yıldızlar gelebilir bence. Henry gibi. :)

dralper06
21.Eylül.2007, 17:40
* Takas daha kolay yapılabilmeli

* oyuncuya sıfır fiyat biçmene ragmen kimsenin almaması sacmalığı giderilmeli ve oyuncudan klup bulması isteme secenegi eklenmelı ama bul dedığimızde bikac gun sonra "bulamadı" diye gene elimizde kalmamalı cunku gercekte oyle olmuyor kolayca klup bulabıyorlar

* oyuncunun menajeri de on planda olmalı.. anlasma yaparken menajeri de yuzde komısyon ıstemelı.. yani aureliyo yıllık 3 milyon istedi menajer de 1 milyon istedi gibi yada %30 komisyon istedi gibi..menajer ucreti de ayarlanmalı

* klup popularitesine göre işadamlarından satın alınmak için teklif almalı ama bu nadiren olmalı
(abramovic fenerbahceye 2milyar dolar teklif 150 milyon dolar da transfer bütcesi teklif etti gibi...)

* klüp banka kredisi kullanabilmeli buyuk mıktarlarda ve odeyemedigi borcu arttıgı durumlarda baskan klubu satın alınabilir kılabilmeli yine teklifler gelebilmeli

* yönetime shortlistten oyuncu secip bütce dogrultusunda almaları istenebilmeli mesela butcenıze gore 6 oyuncu secip bunların en az 4u veya 5i alınmalı gibi yada öncelik sırası verilmek suretıyle talepte bulunabilinmeli

* yönetim arasıra sizin istediğiniz oyuncu dısında oyuncu alabilmeli ( alonso istedik josico aldı mesela) bunlar da yönetimin basarısını gostermeli basarısızsa sureklı taraftar yonetimi istifaya davet etmeli gibi..

* yönetim sürekli kalıcı olmamalı. bazen yönetim transferleri gerceklestirememesi ya da sizin sectiginiz oyuncu yerıne baska oyuncu alma gibi durumlarda taraftar protesto etmeli yönetim degişikliği olmalı..

* yöneticiler bir oyuncu için harekete geçebilmeli. mesela yönetici hakan bilal kutlualp hoijdonkla görüşmek için hollandaya gitti ve dönüşünde görüşme hakkında YÜZDE verilmeli.. yani hoijdonkla görüşme "%70 olumlu geçti" denmeli bu durumda tekrar yollayabilmeli oyuncu yöenticiyi. oran artırılmaya çalısılmalı artıkca transfer gerceklesmeli. tersi durumda yani tekrar gondermelerınızde oran artmayadabilmeli. mesela bu sene 4 kere gonderdınız oran artmadı transfer olmadı seneye belkı yenıden denendıgınde duruma gore 2 gondermede transfer olabılır.

* prensipte anlaşma secenegi getirilmeli.. mesela oyuncuya gelir misin gelmez misin denmeli once. boylece gereksız teklıf yukseltmelerle ugrasılmıs olmaz. biz napıyoruz klube 5 verıyoruz kabul etmıyo 10-15-20 dıye cıkıyoruz kabul ettıgınde bu sefer adam anlasmaya yanasmıyor. boylece bundan kurutlunmus olunur diye dusunuyorum..

* oyuncuyla anlasılmasına ragmen nadiren karısı ve cocukları transfere engel olabılmelı

* yönetimden stadı geliştirme secenegının yanısıra yeni stad projesı de istenebilmeli..

* basın toplantısı duzenlenebılmelı bunun takıma olumlu veya olumsuz etkılerı olmalı

* nadiren de olsa dunyada futbolcular ölmeli sahada ya da kalp problemleri cıkmalı (ki bu yazın olmalı kardiyak sebeplerden dolayı oluyor cunku)

şimdilik bu kadar :))

denizgfb23
22.Eylül.2007, 09:41
henry Fener'e gelsin yeter banaa :D:D
ı love you henryy ı love you henryy :D:D

RaSenGan
22.Eylül.2007, 21:07
* oyuncuyla anlasılmasına ragmen nadiren karısı ve cocukları transfere engel olabılmelı

O kadarda olmasın canım (: Bir oyuncuya teklif ediyosun kabul ediyo kulüp seviniyosun.Sözleşmede bakıyorsun kabul ediyor oyuncu.Tamam oldu bu iş süper bomba patlattım diyosun bir bakıyosun futbolcunun eşi sorun çıkardı transfer yattı.O an herkesin neler söyleyeceğini biliyorum :D

bojan krkic53
23.Eylül.2007, 01:28
Şöyle diyeyim fm 2008de takas yapmak colde kutupayısı bulmaktan daha zordu... Bu yıl en azindan kutup ta kutupayısı bulmaktan daha buyuk bi ihtimalle takaslar yapılsın.... Bİlmem anlatabildim mi??
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
barcada oynarken param war diye anelkaya 89mn sterlin wermistim ne sacma. yaklasik 200 mn ytlyi geciyo.sanki havayolu şirketi satin aliyoz yaa...

ivan88
23.Eylül.2007, 01:44
bence en önemli 3 şey war transferle alakalı
1-oyuncu satımı çok ama çok zor bu kadar zor olmamalı nerdeyse bütün oyuncular elimde kalıyo böle bişey olması imkansız.!!!!!..
2-oyuncuların transfer ücretleriyle teklif yapıldıktan sonra klübün istediği transfer ücretleri arasında adeta dağlar kadar fark oluyor!!!!!...
3-son olarak oyuncuyla anlaşırken anlaşmanın daha kapsamlı olması gerekiyor..oturcağı ev + araba + eşini ı ikna falan...zorlaştılırcaksa böyle mantıklı şekilde zorlaştırılması daha güzel olur diye düşünüyorum

BİRDE TABİKİ TAKAS.... BUNU YAZMAKTA BİLE LÜZUM GÖRMÜYORUM MUTLAKA DEĞİŞTİRMİŞLERDİR

xuq
23.Eylül.2007, 10:07
benim transfer yaparken en çok sıkıntı yaşadığım olay şu;
bir oyuncunun klubüyle anlaşıyorum takım için süper bir transfer olucak
klubün bana tanıdığı maaş harcamam 80 milyon dolar
ben sadece bunun 40 milyonunu kullanıyorum.
tam oyuncuya anlaşma imzalatıcam oyuncunun istediği maaşı veremiyorum elimde 40milyon dolar var ama bundan 6-7 milyonunu tek bir oyuncuya harcayamıyorum .bu konuyla ilgili yönetimden istek yapamıyorum.

ayrıca bana göre yıldız niteliğinde bir oyuncuyu takımıma getirdiğimde seyirciden övgü alamıyorum forma satışları patlamıyor.yıldızlar topluluğu kurdum seyirci düşüyor sürekli seyirci artmıyor.

Mali durumda gelir-gider olayı daha ayrıntılı ve anlaşılır olmalı.klübün mali durumunu çok fazla zora sokacak durumlarda yönetim olaya el atmalı tamamen menejere bırakılmamalı.

takım başarılı bir tane bile transfer yapmamışsın ama klübün mali durumu sürekli kötüye gidiyor bu menejerin değil yönetimin hatasıdır sonuçta ben mali müşavir değilim.galatasaraydan böyle kovulduğum oldu.

ayrıca şuda çok güzel olurdu özellikle türkiye ligi için;

şampiyonlar ligi ve uefada gruplara çıktıktan sonra yönetimden otomatik oalrak ek transfer harcaması gelmeli.iyi transferler gelmediğinde menejer eleştirilmeli.

murat taşlı
23.Eylül.2007, 19:11
oyuncu satmak çok zr oyunda oyuncuya kendine kulüp bul seçeneği bulunmalı gerçekte olduğu gibi

fthkrkmz
25.Eylül.2007, 02:26
vallahi onu bunu bilmiyorum ama bence en başta şunu düzeltmeliler: fm de yıldız bir oyuncunun değeri çok uçuk ve buna karşılık bir kulübün transfer bütçesi bu oyuncunun değeri kadar bile yok. e o zaman büyük bir kulüp nasıl yıldız bir oyuncuyu takıma getirsin. mesela ben bu oyunu o kadar oynadım ama atıyorum kaka, rooney, c.ronaldo, ronaldinho gibi oyuncuların bir takıma transfer olduklarını görmedim. yani demem o ki ya kulüplerin transfer bütçelerini yükseltsinler ya da bu oyuncuların değerlerini kulüplerin o oyuncuyu alabileceği düzeye getirsinler. bence en mantıklısı kulüplerin transfer bütçelerini arttırsınlar. eğer fm 2009 böyle olursa süper olur

brkgrn
25.Eylül.2007, 19:36
- 2. sezondan sonra transfer ücretleri uçmamalı
- oyuncunun bulunduğu takımdaki statüsüne göre transferi daha kolay ve zor olmalı
- zor transferler yapıldığında taraftarlar ve basın tarafından saygı kazanılmalı isminiz duyulmalı ve bu klüp ve ülke reputationlarına etki edebilmeli
- menajerin saygınlığı ve varsa ikinci bir vatandaşlığı varsa veya o ülkede saygı duyuluyorsa bu ülkenin oyuncularıyla daha rahat anlaşılabilmeli
- transferi yapıcak olan takımın avrupa kupası maçı yapıp yapmayacak olması etkili olmalı
- finansal durumu kötü olan takımlardan daha rahat oyuncu alınabilmeli
- oyuncularla ileriye dönük olarak anlaşma sağlanabilmeli (gelirim fakat şu anda değil, futbolu burda bırakmak istiyorum gibi)
- reputationu düşük olan ülkelere transfer yapılırken aileler sorun çıkarmalı (ama sadece ülkelerde)
- oyuncu satabilmeliyiz!!!
- bence en önemli noktalardan biri menajer olarak kendi antrenör ekibimizi kurup takım değiştirirsen onlarıda yanımızda götürebilmeliriz (en azından asst. menager, 2 antrenör, kondisyoner gibi vs.) çünkü her takıma gelişimizde bunları yeniden kurmak çok zaman ve para harcatıyo takım seona iyi antreman yaparak giremiyo.
- bosman kuralları artık daha gerçekçi olmalı mesela 33 yaşından sonra oyuncunun son senesinde parayı bastırıp satın alabilmeliyiz bu aynı şekilde bizimde başımıza gelmeli işte en gerçekçi zorluk şu dönemin gerçek hayatında olduğu gibi bu olmalı.
- ve son olarak son pazarlık noktasına gelindiğinde aynen bu sene basın toplantısında yapılan değişiklik gibi canlı görüşme yapılabilmeli

Oghuse
25.Eylül.2007, 19:44
- oyuncunun bulunduğu takımdaki statüsüne göre transferi daha kolay ve zor olmalı
- zor transferler yapıldığında taraftarlar ve basın tarafından saygı kazanılmalı isminiz duyulmalı ve bu klüp ve ülke reputationlarına etki edebilmeli
- menajerin saygınlığı ve varsa ikinci bir vatandaşlığı varsa veya o ülkede saygı duyuluyorsa bu ülkenin oyuncularıyla daha rahat anlaşılabilmeli
- transferi yapıcak olan takımın avrupa kupası maçı yapıp yapmayacak olması etkili olmalı
- oyuncularla ileriye dönük olarak anlaşma sağlanabilmeli (gelirim fakat şu anda değil, futbolu burda bırakmak istiyorum gibi)
- reputationu düşük olan ülkelere transfer yapılırken aileler sorun çıkarmalı (ama sadece ülkelerde)
- bence en önemli noktalardan biri menajer olarak kendi antrenör ekibimizi kurup takım değiştirirsen onlarıda yanımızda götürebilmeliriz (en azından asst. menager, 2 antrenör, kondisyoner gibi vs.) çünkü her takıma gelişimizde bunları yeniden kurmak çok zaman ve para harcatıyo takım seona iyi antreman yaparak giremiyo.
- bosman kuralları artık daha gerçekçi olmalı mesela 33 yaşından sonra oyuncunun son senesinde parayı bastırıp satın alabilmeliyiz bu aynı şekilde bizimde başımıza gelmeli işte en gerçekçi zorluk şu dönemin gerçek hayatında olduğu gibi bu olmalı.
- ve son olarak son pazarlık noktasına gelindiğinde aynen bu sene basın toplantısında yapılan değişiklik gibi canlı görüşme yapılabilmeli

Noktasına virgülüne katılıyorum..Özellikle kendi ekibimizi oluştursak çok iyi olur..

-Mesela aynı dili konuşabilen oyuncular takımda ilk etapta daha da yakınlaşmalı..
-Takımın Dünya'ca ünlü yıldızı varsa bu açıklamalar yaparak genç yeteneklerin ünlenmesinde katkıda bulunabilir..

kaandemirkaya
01.Ekim.2007, 22:43
bu shortlistteki futbolcuları zırt pırt basın önümüze sunmasın
takımın ahenki bozuluyo bu transfer işini başkanla ortak yapalım msela nasıl gündelik haytta oluyo aynı öle olsun
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
takas işi de önemli tabi onunda olması lazım ben takasta mesela kasımpaşadaki erhan küçük'e karşılık serhat gülpınar'ı sunmuştum
serhat gitmek istemedi daha sonra serbest kaldı daha alt liglerde olan karabük e gitti biraz daha mantıklı olmak lazım bonservisler biraz gerçeğe yakın olmalı en küçük örnek denizlispora 10.000$a aldıım moussa sanogoyu 6 ay sonra başka takıma gidip istediğimde 2.500.000$ gibi bi taleple karşılaştım uçuk ücretler tadını kaçırıyo oyunun

Peshayat
02.Ekim.2007, 08:42
yaw meselaa..soyle olmasini isterim her klubun butcesine gore..senede bikere olsada baska sana sorucak..yildiz futbocu getircez diye..sende seciceksin..tabi oyle torres.henry gibi isimler deil..ama daha heycanli olucak mesela..bomba transferler..ornek.. TRABZON BOMBAYI PATLATTI..(PETRIC TRABZONDA..

Prowler84
02.Ekim.2007, 18:42
şehirlere çekicilik puanları eklenebilir ve bu da oyunculara birden fazla teklif varsa oyuncunun seçimini etkileyebilir. veya takımda kendi ülkesinden çok adam varsa o takımı seçebilir.

sehirlerin çekicilik puanları zaten var.

Taven
02.Ekim.2007, 19:08
Bence biraz yasadışılık da olmalı.Mesela Ashley Cole nasıl gitti Chelsea'ye?.Chelsea menajeriyle Arsenal'dan gizli görüşme yaptı bu ortaya çıkınca takasla gitti Chelsea'ye.Böyle şeyler olmalı ve bu tür dosyalar fifalık olmalı,davalar açılmalı....(dd)

Sir FRD
02.Ekim.2007, 19:23
Fifa Manager'de takıma ünlü bir oyuncu aldığın zaman diğer oyuncuların dikkatini çekiyor ve daha fazla yıldız takımına gelebiliyor.

Fm'de de böyle olsun yaptığımız transferler yankı uyandırsın adımız duyulsun

Taven
02.Ekim.2007, 19:24
Bi de gitmek isteyen oyuncu oynatıldığında kötü oynamalı.Örneğin Daniel Alves i istediğimde mutsuz oldu ve kontratı süresince(4yıl) hiç yeni bir kontrat yapmadı lakin oynatıldığında 8-9 arası oynadı...Bu da değiştirilmeli ve gitmek isteyen oyuncu oynatılsa dahi kötü oynasa iyi oludu..:icon_biggrin:

Aşk-ı Şehir
02.Ekim.2007, 20:23
bu shortlistteki futbolcuları zırt pırt basın önümüze sunmasın
takımın ahenki bozuluyo bu transfer işini başkanla ortak yapalım msela nasıl gündelik haytta oluyo aynı öle olsun
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
takas işi de önemli tabi onunda olması lazım ben takasta mesela kasımpaşadaki erhan küçük'e karşılık serhat gülpınar'ı sunmuştum
serhat gitmek istemedi daha sonra serbest kaldı daha alt liglerde olan karabük e gitti biraz daha mantıklı olmak lazım bonservisler biraz gerçeğe yakın olmalı en küçük örnek denizlispora 10.000$a aldıım moussa sanogoyu 6 ay sonra başka takıma gidip istediğimde 2.500.000$ gibi bi taleple karşılaştım uçuk ücretler tadını kaçırıyo oyunun

Peki Galatasaray Mehmet Topal'ı ne kadara aldı? 100-150.000 $ arası. Ne kadar istiyor? 15 Milyon €. Trabzon Yattara'yı ne kadara aldı? 160.000 $ Ne kadara sattı? 10.8 Milyon €. Yani saçma değil dimi.:)

Trabzonspor
02.Ekim.2007, 21:20
onlar gercek hayattada oluyo ancak oyunda yapay zeka bıze karsı daha ucuk ucretler talep ıdyor.

bi ortak karıyerde dıger ben real arkadas barca vıllaya 120m euro verıp barca almıstı

daha dun 2.sezonu oynadıgım juventus karıyerınde ıse ınter 35 m euroya aldı villa'yı oyunun burası cok sacma

ShevAnil
02.Ekim.2007, 21:24
onlar gercek hayattada oluyo ancak oyunda yapay zeka bıze karsı daha ucuk ucretler talep ıdyor.

bi ortak karıyerde dıger ben real arkadas barca vıllaya 120m euro verıp barca almıstı

daha dun 2.sezonu oynadıgım juventus karıyerınde ıse ınter 35 m euroya aldı villa'yı oyunun burası cok sacma
Ortak Kariyerde Villa Çok iyi Oynuyordur, Klüp Satmak İstemiyordur Astronomik Bir Teklif Gelince Dayanamayıp Satmıştır.
2. Kariyerde Villa'Ya İnterden Teklif Gelmiş ve Mutsuz Olmuş Olabilir veya Valencia Yıldız Forvet Transferi Yapıp Villa'yı Mutsuz Edebilir. Böylece Uygun Bir Ücrete Satılmış Olabilir.
Doğal Böyle Şeyler Bence Her Oyunda Aynı Ücrete Aynı Şekilde ve Aynı Takımlara Satılmasından Bin Kat Daha iyidir Herhalde.

rastaman1986
03.Ekim.2007, 19:13
küçük klüplerde transferi biz değil yönetim bizim vereceğimiz rapor doğrultusunda yapmalı

oyuncu satmak çok saçmaydı adam yılın oyuncusu seçiliyor satmak istiyorum kimse almıyor ...

takas olayı zaten yalandı düzeltilmeli

daha çok genç yetenek olmalı ve aldığımız oyuncuyu kiralık daha kolay vermeliyiz fransanın 19 yaş altı takımının forvetini ücretsiz kiralık öneriyorum kimse almıyor ...

bide oyun artık biran önce çıkmalı !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ersin41
04.Ekim.2007, 01:54
transfer yapmanın zor olması tabiki ilk tercihimiz ancak transfer zor olacak diyede oyundan soğumasın insanlar. çok önemli bir oyuncuyu neredeyse bedavaya satamıyoruz ve takasta kesinlikle oyuncu kullanamıyoruz. bunlar giderilirse tabiki iyi olur. ama bunları giderelim diyede sivasspora ronaldinhoyu transfer edebilirsek oda olmaz.

Gncl1905
04.Ekim.2007, 22:48
Birde transfer sisteminin bize gıcıklığı var galiba :)

Mesela hemen hemen her kariyerimin başında ilk sezonda Arsenal Jo**uin'i 50 MN € dan daha fazla bir ücretle alıyor.Bende birgün Valencia'nın başına geçtim bana yapılan teklifler 25 30 MN € Buda bir saçmalık bana göre.

Ayrıca Galatasaray'a Ilsınho'yu 25 MN € ya almıştım taksitle falan(3 4 yıl sonraki hali).İyi oynamasına rağmen değeri 5 MN € ya kadar düştü.En sonunda 7.5 MN € ya satmak zorunda kaldım...

Transfer sisteminin bize olan gıcıklığı giderilmeli...

Ayrıyeten başkanın 180 190 PA lı oyuncuları çok iyi teklif dediği! taksitle 15 MN € 10 MN € gibi saçma fiyatlara satmasın.En azından bize bir danışsın nasıl oyuncudur, güveniyomusun falan diye.Eğer adam olmassa güveni azalsın yönetimin bize karşı...

DaveJones
04.Ekim.2007, 23:31

Aynen katiliyorum. Ozellikle antrenor ekibi olursa harika olur. Oyuncularla yapilan gorusmelerde onlari daha kucuk kuluplere gelmesi icin ikna edebilmeliyiz. Yonetimin transferi yapmasinda ise bence liste degil ama mesela bi oyuncuyu almak icin yoneticilerden birini gorevlendiririz. En fazla ne kadar fiyat verebilecegini soyleriz. Oda kuluple en uygun fiyata anlasmaya calisir. Ve rapor verebilir iste mesela Rooney icin Man U takimiyla buyuk olcude anlastik gibi. Sonra fiyati soyler onaylariz felan. Birde ne zaman yeni kariyer acsam neredeyse hep ayni oyuncular ayni takimlara transfer oluyor. Mesela benim bir oyuncum Barca ya 3 gol attiktan sonra Barca onu yakin takibe almali. Surekli ayni oyuncular ayni takimlara transfer olmamali.

Mete07
05.Ekim.2007, 21:11
Bence kesinlikle Takas olayı gıderılmelı yonetım transfer yapmalı bız lıste verelım onlar yapsın transferı bıde klup butcelerı dogru sekıle olsun Alexin fiyatı 10 MN Liverpoolun butcesı 7 MN bu bır kıyaslama sadece yanı anlamıssınızıdr ne demek ıstedıgımı

Corpus
05.Ekim.2007, 23:42
Sadece oyun o sezonki performansa göre oluyor o sezon 2-3 maç oynayan kişi fiyatının bırakın yarısı 1/10 u na bile zor satılıyor buna bi çözüm gelir inşallah

fm2008 delisi
06.Ekim.2007, 00:25
oyundan 2. sezondan sonra soğumamamız isteniyorsa
1 takas olayı sadece şekilde kalmamalı takas da yapılabilmeli
2 oyuncu almak daha kolay olmalı en azından bonservisinin 2 katını verdiğimizde külüp kabul etmeli ve satmalı
3 oyuncu satmak daha kolay olmalı
çünkü fm 2008 de bi klubün yıldız oyuncusunu istiyorum istediği rakam degerinin 3 katını bile geçiyor 100m sterlinler bile yetmiyor ama aynı takım benim yıldızıma talip olunca degerinin 5m sterlin fazlasını bile vermiyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali
bide ben kendim takas öneripte kabul edildiğini görmedim sadece diğer klüp kendi takas önerince transfer gerçekleşiyor önerdiği adamlarda nedense hep ya 35 yaş üstü yada gelecek vadedmeyen yedek takım oyuncuları

bütün bunlar beni hülleye teşvik ediyor o zamanda oyunun zevki çıkmıyor

amroth
06.Ekim.2007, 23:28
ewt bencede takasla transfer daha mümkün hale getirilmeli biraz da gerçekçi olunmalı ama çünkü ben Trabzonspordayım ve Bozüyükspor kadir keleşe takas teklifi yapıyo ve önerdiği oyuncu 32 yaşında ihtiyacı olmayan, satış listesine koyduğu bir oyuncu...
üstteki arkadaşında değindiği gibi oyuncu satmanında artık daha kolay hale gelmesi lazım yani kadronda düşünmediğin, satış listesine koyup fiyatını yüzde yetmiş seksenlere kadar düşürdüğün bir futbolcuya bile transfer teklifi gelmiyo ya da çok zor geliyo..
oyunun bir kötü yanıda futbolcuların paraya fazla dikkat etmemeleri yani parayla bazı büyük futbolcuları kandıramaman yine ben trabzonspordayken Real Madridin satış listesine koyduğu Royston Drentheyle görüşmeye başladım ve maaşının 4.5 - 5 katı fazla teklif ettim ona yine nuh dedi peygamber demedi. 550bin£ maaş alırken Real madridden ben ona 2.8 milyon£ teklif etmiştim.. bunu gerçek hayatta düşünürsek o futbolcunun bu parayı kabul etmemesi biraz uzak bi ihtimal gibi geliyor bna sizce de öyle deilmi
İnşallah bunun gibi aksaklıklar giderilir ve oyun daha fazla zevkli hale gelir...

Sysmix
07.Ekim.2007, 00:13
ewt bencede takasla transfer daha mümkün hale getirilmeli biraz da gerçekçi olunmalı ama çünkü ben Trabzonspordayım ve Bozüyükspor kadir keleşe takas teklifi yapıyo ve önerdiği oyuncu 32 yaşında ihtiyacı olmayan, satış listesine koyduğu bir oyuncu...
üstteki arkadaşında değindiği gibi oyuncu satmanında artık daha kolay hale gelmesi lazım yani kadronda düşünmediğin, satış listesine koyup fiyatını yüzde yetmiş seksenlere kadar düşürdüğün bir futbolcuya bile transfer teklifi gelmiyo ya da çok zor geliyo..
oyunun bir kötü yanıda futbolcuların paraya fazla dikkat etmemeleri yani parayla bazı büyük futbolcuları kandıramaman yine ben trabzonspordayken Real Madridin satış listesine koyduğu Royston Drentheyle görüşmeye başladım ve maaşının 4.5 - 5 katı fazla teklif ettim ona yine nuh dedi peygamber demedi. 550bin£ maaş alırken Real madridden ben ona 2.8 milyon£ teklif etmiştim.. bunu gerçek hayatta düşünürsek o futbolcunun bu parayı kabul etmemesi biraz uzak bi ihtimal gibi geliyor bna sizce de öyle deilmi
İnşallah bunun gibi aksaklıklar giderilir ve oyun daha fazla zevkli hale gelir...

Bizimkiler Sennaya yıllık 2.600 cıvarı bısey verdı Senna 2 mılyon euro cıvarına vıllarealde kaldı. Takıma bağlılık acısından paranın önemi yok bence adam attan inip eşşeğe binmez.

hapnez2
07.Ekim.2007, 00:43
Alıntı:
amroth´isimli üyeden Alıntı

Bizimkiler Sennaya yıllık 2.600 cıvarı bısey verdı Senna 2 mılyon euro cıvarına vıllarealde kaldı. Takıma bağlılık acısından paranın önemi yok bence adam attan inip eşşeğe binmez.

bence amroth´ arkadaşın demek istediği tam olarak anlaşılmadı sanırım yani bence ;) . sonuç olarak fenerbahçeye gerçek hayatta carlos yada ne bilim kezman gelebildiğine göre oyundada bu şekilde parayı isteyen oyuncular belirlenip paranı konuşturabilme yetkin yada bi transfer komitesi gibi bişey olmalı.Oyunda sen ne kadar uğraşırsan uğraş bundan 2 yıl öncesinde carlosu fenere bu şekilde getirebilme şansın ne kadardır ? bunu terslemek için söylemiyorum sakın yanlış anlama ama birazcık oyuna reel hayata adapte etmek adına bazı değişikler artık kendini göstermeli diye düşünüyorum. amroth´ arkadaşımızada katılıyorum.. Saygılar :)

xuq
07.Ekim.2007, 20:36
oyunun En Güzel Kismida Bu Valla Transferler çok Eğlenceli Oluyor

MrBaloncuk
09.Ekim.2007, 02:55
BENCE fm'nin 2008'in en sevmedigim yanı ilk yılda pek birsey yok ama 2 3 4.... o kadar cok yıldız doguyorki hangisini alacagımı sasırıyorum.ben fenerbahce ile 2017 yılında 36 yabancı oyuncum vardı 29 tanesi kiraya gondermistim.yoksa cok sıkıntı oluyordu.bide transfer edecegimiz oyuncu gelmem felan diyo haftalık 32.000paund veriyom kosa kosa geliyor.1 2 gun sonra yine teklif yapıyorum bu sefer 13.000paunda anlasıyorum.bu olayda bitsin.ayrıyeten surekli aynı haber cıkıyor.bizim kısalistemizdeki haberleri medya cok kolay bulamasın.once iste medya sizin kısalistenizi bulmaya calısıyor felan desin.mesela kısalistede ibrahimovic var diyelim.medyada gundem ibrahimovic ama kesin diyemiyorlar gibi haberler cıksın.oyuncu her sozlesme imzaladıgında degeri artmasın ben oyuncuya her hafta 1kpaund artırıyıyom degeride 250k paund artıyor.bunlar cok gercekci olmuyor.bide cogu oyuncular yani emektar oyuncular eger klublerinde oynuyorlarsa bırakmıyorlar halbuki bojan var bilirsiniz ben onun aldıgı paranın 50 60 katını oneriyorum hayır diyor.bunlarda bitsin

bu

OMANA
09.Ekim.2007, 23:23
trasfer sisteminde köklü değişiklikler şart bu doğru ...

birçok mantıksızlıkla karşı karşıya kaldığımız FM nin gerçek hayata uymada en çok zorlanan kısmı transfer sistemi bu doğru.. ....

özellikle bir oyuncunun hele 4 büyüklerin oyuncularına sıfır bedelle bile talipli çıkmaması bir garip ve saçma bunların hepsi doğru ve haklı eleştriler ama.

biz FM oyuncuları da biraz eğri oturup kendimize bakmalıyız...

biz oyunun bize gerçeklik sunmasını isterken ve bu konuda FM yi eleştrirken acaba biz FM oyuncuları gerçek bir yönetici gibimi transferde hareket ediyoruz ...

oyunu eleştirmek kolay ama etrafımda tanıdığım bir çok FM oyuncusuda transfer sisteminin açıklarını bulmadaki ustalığı bir antrenman veya taktik bulmada göstermiyor...

biz değilmiyiz..sene ortasında sözleşmeli futbolculara bedava anlaşma imzalayıpta...hemen akabinde onu satış listsine koyup bedava bütçe yapmak isteyen...peki bu gerçek hayatta varmı....

varmı yarı tatilde 15 tane bedava oyuncu alıpta onları sene sonunda gelir gelmez satışa çıkarıp milyondolarlar kazanmak gerçek futbolda....

yani işimize gelince gerçekliği umursamıyoruz ama işimize gelmeyince gerçeklikten dem vuruyoruz...

oyunu gerçekçiliğe yaklaştırmak oyun yapımcıların ödevi ve sorumluluğu ise oyunu gerçek bir menejer gibi oynamakta FM severlerin sorumluluğu...

teuflisch
11.Ekim.2007, 08:40
Herkesin haklı olduğu noktalar muhakkak var...
Benim deginmek istediğim ise başka...
Örneğin benim kabul etmeyip yönetimin kabul ettiği ve sadece yeni kontrat önererek önüne geçtiğim transferler var...
Örneklemek gerekirse 18-19 yaşında genç bir AMC buldum...
Altyapıya aldım.Seneler içerisinde dünyanın en iyi AMC si oldu...(Sezon 2010-2011)
Yeni sezona başlarken Roma bonservis bedelinin çok üstü olmayan bir teklif sundu...
Kasada yaklasık 200 miyon Euro var..
Fakat başkan süper teklif kabul ediyoruz diye kabul etti...
Tamam güzel özellik küçük takımlar için...
Fakat kasada 200 milyon Euro var para lazım değil...
Artı para lazım olsa bile Lucescu gibi İlhan Mansız ı satmak Sampiyonlugu satmaktır tarzı acıklama yapmak olsun ya da İlhan ı satarsak istifa ederim restini çekelim yönetime karsı...
Yoksa en iyi oyuncumuza yapılan bu teklife karsı tek çaremiz yeni kontrat önermek oluyor...
Bu da bana yetersiz geliyor...

*Takas
*Türkiye Ligine Yıldız Getirebilme(R.Carlos Kewell Baros Ricardinho Güiza)
*Lig Tanınırlıgının da Klüp Basarısına baglı artıp Tranfere yansıması
Mesela son 2-3 CL Şampiyonu Fenerbahçe ise rahat transfer yapabilmesi...
*Uçuk rakamların ortadan kalkması...
*Daha fazla detay katılması(Manejer,takımdaki aynı milliyet oyuncular vs.)
*Oyuncu satma
*Birde basarısız bir sezonun arkasından bu sene bir şey beklemiyoruz takımın omurgasını yenile denmesi...(Dünyanın bütün büyük takımları basarısız bir sezonun ardından yeni bir yapılanmaya gider)

E.m.r.e
13.Ekim.2007, 17:56
takas kesinlikle yenilenmeli cm 03-04 te ki gibi takas sistemi olsa ne güzel olurdu.:)Orda ne takaslar yaptığımı hatırlıyorum hey gidi günler hey :)
ayrıca yönetime liste sunmak veya liste sunamıyorsak pozisyon söyleyebilmeliyiz.yönetimde o pozisyona alabileceği oyuncuları bize sunup içlerinden birini seçebilmeliyiz.(pilot takım seçme gibi.)
ayrıca transfer edebilmek daha makul olmalı mesela oyunda her sene 100m $ transferi bol bol görüyoruz.Ama gerçek hayatla alakası yok.Oyuncunun belirlenen değerine yakın bir fiyatta transfer gerçekleşebilmeli(bu benim görüşüm)

Schumy
15.Ekim.2007, 05:07
Buna ne yazıkki bir çözüm gelemez. Parayı verdiğiniz 10 oyuncudan 8 i sizin kulübünüzü seçiyor. Halbuki gerçek hayatta bu böyle değil. Transferin son günü paranız varsa en iyi golcüyü alabilirsiniz fakat onu satan kulüp düşünmez ben ne yapıcam bugün diye...

acivic
19.Ekim.2007, 18:19
FM 2009 da, transferlerde yenilik yapılmış olması, pekçoğumuzu heyecanlandırmış. Daha şimdiden hepimiz merak içindeyiz. Bu bile FM ' ye olan tutkunun, ne denli büyük boyutlara ulaştığının bir göstergesi. FM de bu sevgiyi fazlasıyla hakediyor. Benim yaşımda bile olsa...
Bence transferler yeterince gerçekçi. Bazen çok iyi bir takımda bile, çok istediğiniz bir oyuncuyu alamıyorsunuz. Oyuncu ile ilgili detay bilgilere indiğinizde ise (profil vb.gibi) çoğu zaman geçerli bir neden buluyorsunuz. Bu bile, oyunun "gerçekçiliği" konusunda size yeterli bilgiler sunuyor.
Transferin daha da iyileştirilmiş halini çok merak ediyorum.

a.arıcı-11
19.Ekim.2007, 19:42
takas kesinlikle yenilenmeli cm 03-04 te ki gibi takas sistemi olsa ne güzel olurdu.:)Orda ne takaslar yaptığımı hatırlıyorum hey gidi günler hey :)
ayrıca yönetime liste sunmak veya liste sunamıyorsak pozisyon söyleyebilmeliyiz.yönetimde o pozisyona alabileceği oyuncuları bize sunup içlerinden birini seçebilmeliyiz.(pilot takım seçme gibi.)
ayrıca transfer edebilmek daha makul olmalı mesela oyunda her sene 100m $ transferi bol bol görüyoruz.Ama gerçek hayatla alakası yok.Oyuncunun belirlenen değerine yakın bir fiyatta transfer gerçekleşebilmeli(bu benim görüşüm)
eğer böyle birşey olursa oyunun adını Footbal Manager değil Futbol Coach yapmaları lazım.Biz burda Teknik direkdörlük değil Menajerlik yapıyoruz.

MORTAL FB
24.Ekim.2007, 04:57
[ Alex+Guiza+Deivid ]

Fenerbahçe bu paketi Newcastle'a sunsa '''OBAFEMİ MARTİNS''' karşılığında kabul görür mü?
-Elbette
-O zaman oyunda da bu böyle olmalı...

gslianil58
24.Ekim.2007, 06:49
çok bekle gelir belki:D:D abi ne görcek ya yazdığın oyuncuların yaşı geçmiş martins 24 yaşında adam konu o değil ama iyi bi noktaya değinmişsin..

brosman
24.Ekim.2007, 18:00
Konuyu baştan sona kadar okudum.

Çoğu fikir aşağı yukarı düşüncelerimle aynı. Bence transfer siteminde aşağıdaki değişikliklerin olması oyuna bağlılık ve oyunun bizi sıkmaması açısından son derece önemli. Zaten Fifa Manager'lik oyunlarında bize en çok zamanı harcatan ve zevk veren aşama transferdir. Mesela bazen 30 Haziran ile 30 Ağustos arasını transfer pazarlıkları yüzünden günlerce geçemediğim oluyor. Onun için transferin sıfır hata ile kodlanması gerekir.
Transferde aşağıdaki düzenlemeler hata oranını en aza indirecektir.

1- Her kullanıcının şikayet ettiği gibi takas sisteminin doğru düzgün bir işlevsellik kazanması. Takasta kullanmak istediğimiz oyuncular ne kadar popüler olursa olsun karşı takım önerimizi kabul etmiyor. Örnek olarak versek Moutinho için Arda Turan ve üstüne para versek gene kabul etmiyor karşı taraf. Takasla ilgili ikinci husus ise Türkiye liglerinde oldukça sık yaşanan Bir oyuncu transferinde para + kiralık genç oyuncuların verilmesi olayı. Eski sistemde bunu yapmak imkansızdı.
2- Transferde uçuk rakamların olmaması oyunun düzeltilmesi gereken en önemli eksisi. Arsenalde görev yaparken yaklaşık 2 sene İnter'den İbrahimoviçi almak için uğraştım. Futbolcuya sürekli övgü vererek onun favori kişileri listesine girmeme ve teklif gelirse değerlendirim gibi mesajlar almama rağmen İnter 250 milyon YTL 'yi bile geri çevirdi. Reelde 250 milyon ytl ye hem İbrahimoviçi hemde Cristiano Ronaldo'yu bile alırsın. Messiyi 2010 yılında inat ettim 350 milyon Ytl vererek aldım. Bu gibi uçuk rakam isteklerinin önüne geçilmesi oyunun selameti açısından çok önemli.
3- O kadar uğraşıyorsun didiniyorsun oyuncunun klübünü ikna ediyorsun bu seferde maaş bütçesine takılıyorsun. Maaş bütçesini de bizim istediğimiz gibi ayarlama olayının olması gerekir. Mesela takımımın transfer bütçesi 100 milyon ytl. Maaş bütçesi farkımda 2 milyon ytl. M.Richard'ın klübü ile anlaşıyorum 80 milyon ytlye. İş kontrat yapmaya gelince maaş butçem 2 milyon ytl kaldığından klüp oyuncu için en fazla 2 milyon ytl maaş bütçesi veriyor halbuki transfer bütçemde 20 milyon ytl fazlam var ve bunu maaş bütçesinde kullanmak istiyorum ama kullanamıyorum. Normalde maaş bütçesini küçültüp transfer bütçesine aktarabiliyoruz ama transfer bütçesini maaş bütçesine aktaramıyoruz. Bunun da düzeltilmesi gerekir.
4- Transfer sistemine verdiğimiz listedeki oyuncu isimleri veya mevkiye göre yönetimin de bize alınabilecek isimleri vermesi veya transferi yapmasının eklenmesi.
5- Oyuncu bazen yüksek miktarlarda maaş vermemize rağmen teklifimizi kabul etmiyor. Mesela adam kendi takımında yılda 1 milyon dolar maaş alıyor ben adama yıllık 4 milyon dolar teklif ediyorum gene kabul etmiyor. Hangi oyuncu olursa olsun maaşının 4 katını ver bakalım gelir mi gelmez mi. Bunun oyunda da uygulanması gerekir. Zaten son zamanlarda Türkiye'ye gelen oyuncuların çoğu bu durumda (Güiza, Baros, Kewell, Lincoln v.b.) Artı oyuncuyu ikna etmek için ek bazı ödenekler verilebilmeli (Araba, ev, yazlık, yurtdışı uçak biletleri v.b.)
6- Mesela bazen oyuncuyu almak için bolservisinin nerdeyse 3 katını geçkin teklif veriyorum gene alamıyorum ama başka klüpler benim oyuncumun bolservisinin aynısını veya 1.5 katını verdiğinde yönetim olaya el koyup teklif çok iyi onun için kabul ediyoruz deyip oyuncuyu satıyor. Madem transferde tek yetkili biziz o zaman yönetimin oyuncu satmasının sınırlandırılması veya bize bazı yetkilerin verilmesi gerekir.
7- Mukavelesi bitecek gerek kendi takımızdaki gerekse diğer takımlardaki oyuncular için 1 yıl önceden futbolcularla görüşmelere başlamamız ve sözleşme imzalatabilmemiz bence daha mantıklı olur.
8- Bir klüple anlaştığımızda normal yaşamda teknik direktörler kendi ekibiyle gelirler. Oyunda eski ekibin sözleşmesini fesh etmek istediğimizde bazen yönetim tazminatı yüksek olacak diye engelleme yapıyor. Madem yeni bir teknik direktörle anlaşıyorsun o zaman adamın istediği ekiple çalışmasına da izin vermek gerekir. Antrenörlerin sözleşme fesihlerinde yönetimin engellemesinin kaldırılması ile teknik direktörlere ekipleri kurma imkanının verilmesi gerekir.
9- Oyuncu satışı nerdeyse deveye hendek atlatmaktan zor. Gerçek yaşamda en kro oyuncu bile kendine klüp bulabilirken biz belirli popülaritesi olan oyuncuları bile satamıyoruz. Mesela Nonda 'nin bolservisi 2 milyon ytl. Adamı klüplere öneriyorum hiçbir klüp ilgi göstermedi diye mesaj geliyor. Bolservisini 800 bin ytl ye indirip tekrar klüplere öneriyorum gene aynı mesaj geliyor. Böyle saçmalık olmaz. Düşünün gerçek yaşamda Bouzid bile kendine klüp bulmuşken biz en kral topçuları bile bolservis bedelinin altında bile satamıyoruz. Bunun düzeltilmesi gerekir. Adamları satış listesine koyuyoruz yıllarca ne teklif geliyor ne bişey boşuna maaş ödüyoruz adama.
10- Transferlerde oyuncuların menejerlerinin daha aktif rol oynaması oyunu daha da güzelleştirir. Mesela klüp oyuncuyu vermemek için diretiyor ama biz oyuncunun menejeri ve oyuncuyu ikna ettik. Transfer pazarlıklarında oyuncunun menejerini veya oyuncuyu klübü ikna etmek için klübün üstüne salmamız ve iknada bize daha aktif yardım etmesi gerekir. Buna en güzel örnek Geçen sene Lincoln ile bu sene Meira. Klüpleri yüksek bolservis istemesine rağmen oyuncular insiyatif kullanıp istenen ücretin düşürülmesinde yardımcı oldular. Tabi burda önemli bir değişiklikte yapılması gerekir transfer için önce klüple iletişime geçmenin yanına oyuncu ve menejeriylede irtibata geçmek olayının eklenmesı gerekir. Bu sayede bu sistem yerleşmiş olur.
11- Klüplerin diğer klüpleri satın alması veya zengin işadamlarını klüpleri satın alması gibi olayların eklenmesi daha hoş olur.
12- O kadar yüksek maaşlarla klüpler ile anlaşma yapıyoruz ama paramızı doğru düzgün harcayamıyoruz :icon_biggrin: Oyuna menejerlerin paralarını harcayabilmeleri için belirli eklentiler eklenmesı bence çok hoş olur. Mesela 4 yılda 20 milyon ytl maaş aldım diyelim. Bu parayı kendi adıma bir oyuncu satın almalıyım (delgadonun bolservisini elinde bulunduran firma gibi) veya 2. 3. ligden klüp satın alabilmeliyim. Para kazanıyoruz ama bi işe yaramıyor.
13- Klüplerin gelirlerinin daha çeşitlendirilmesi (arazi almak, banka faizine yatırım, borsa oynamak, bina almak, diğer illerde ek tesisler yapmak v.b.)

daha aklıma gelmeyen bir sürü şey var yazamadığım. Bu gibi şeylerin oyunda olması bence oyunun sıkılganlık oranını düşürecektir.

HooijDonk07
26.Ekim.2007, 01:58
Mesela Basında Yalan Haberler Cıksın Gercekdeki Gibi Bole Yapsalar Aslında Cok Guzell Olurdu Ama Cok Guzell Olucak Gibi

KillerWhale
04.Kasım.2007, 05:04
bir sorum olacak ama , demoyu oynuyorum fakat transfer sisteminde bir değişiklik görem,yor fm 2008 ile aynı demo içinmi böyle acaba ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

bir sorum olacak ama , demoyu oynuyorum fakat transfer sisteminde bir değişiklik görem,yor fm 2008 ile aynı demo içinmi böyle acaba ?

Transfer sistemisi 2008 ile aynı yani :)

slayer34
04.Kasım.2007, 07:37
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Transfer sistemisi 2008 ile aynı yani :)

farkli olan nedir onu anlamadim??????
real den marcelo yu almak icin fiyat sordum 5m istediler istedikleri parayi vermeme ragmen verdigim teklifi surekli red ediyorlar ayni 2008 deki gibi

goosfraba
04.Kasım.2007, 08:27
Demoda yeni birşey keşfettim. Bilmiyorum daha önce keşfedildi mi? :) Transfer ettiğiniz oyuncuya forma numarası verirken oyuncunun solunda bir numara beliriyor. Sanırım bizden istediği forma numarası o. Güzel bir özellik olmuş. Gerçeğe yatkın...

Kafkafxer
04.Kasım.2007, 16:35
Demodaki transfer sistemi hayal kırıklığı yarattı bende. Yeni olarak gözüme çarpan tek özellik, transfer teklifi yaparken, bir sonraki satışın "kârı" üzerinden %pay verilebilecek olması. Onun dışında görünümde bile bir farklılık yok, baştan kodlandı denmişti. Acaba oyunun çıkışına mı yapılacaktı değişiklik. Takas olayı yine olmuyor.

En sinir olduğum şey de oynarken bir oyuncuma sürekli aynı takımdan kiralık teklifi gelmesi, ücretinin %10'unu ödeyip kiralamak istiyorlar, hepsini reddeti tıkladım 5-6 kere üst üste teklif gelince.

duktil
04.Kasım.2007, 19:31
Demodaki en büyük sorun bence oyuncuların çok sık sakatlanması.Asıl oyundada aynı şeyi yaşarsak yandık valla.Demoda chelsea yi aldım 3 haftada takımın 1/3 ü sakatlandı nasıl iş anlamadım

duktil
04.Kasım.2007, 20:13
demoyu oyamaya başladım.oyuncuların bu kadar sık sakatlanmasıbence normal değil.Takımda her hafta 5-6 sakat bulunuyor.

Kafkafxer
04.Kasım.2007, 21:42
Demodaki en büyük sorun bence oyuncuların çok sık sakatlanması.Asıl oyundada aynı şeyi yaşarsak yandık valla.Demoda chelsea yi aldım 3 haftada takımın 1/3 ü sakatlandı nasıl iş anlamadım

yanlış konuya yazmışsın, antremanın fizik kısmını kısarsan sakatlıklar azalabilir

KillerWhale
04.Kasım.2007, 23:29
Yönetici arkadaşlara,

Transfer sistemi 2008 ile aynı, herhangi bir değişiklik yok, sıfırdan değişecek idi ? DEMO olduğu içinmi böyle acaba ?

teşekkürler

murticarlos
04.Kasım.2007, 23:50
ben şunu düşünüorum galatasaray değeri zamanında 8 milyon euro olan lincoln u 4.5 milyon euro karşılığında alınabiliosa bu bir transfer başarısıdır.ben aslında bu tarz dünya yıldızı futbolcuları bu tiip fiyatlara almak istiorum.ayrıca mesela fm 2008 de chelsea yi çalıştırırken salomon kalou takımdan gitmek istiodu bende gs ye önermek istiodum fakat öneremiodum yani istediğimiz futbolcuyu istediğimiz takıma önermek olmalı

Nocna Mora
05.Kasım.2007, 03:31
Takas teklif edince adamlar düşünüyorlar ben onu keşfettim :)

Fietra 10
05.Kasım.2007, 03:49
Demoyu oynayan arkadaşlar bizi transfer sistemdeki yenilikler hakkında bilgilendirirse sevinirim .. En merak ettiğim özellik diyebilirim ..

Gerçi bazı arakdaşlar bi değişiklik görmediğini söylüyor ama karıştırın biraz vardır bişeler :p

Nocna Mora
05.Kasım.2007, 03:53
Ben hiç bir şey göremedim ama adamın birine takas teklifi yaptım adamlar kabul etmediler ama teklifi reddetmediler para istediler :) bunun dışında bir şey yok gibi duyuyor ;)

BeaT
05.Kasım.2007, 04:07
bu transfer sistemi hakkında henuz takasla ılgılı bir şey gormedım ama büyük oyunculara kiralama gelebiliyor onu gordum

cankatcug
05.Kasım.2007, 04:54
ilk denememde takas teklifim kabul edildi.üstelik, asistanın önerdiği takas oyunculardan birisi değildi de la red.

ben milan ile oynuyorum.real madrid pirlo için 24.500.000 önerdi. de la red + 15.000.000 istedim.kabul ettiler..

Summit
05.Kasım.2007, 05:11
farkli olan nedir onu anlamadim??????
real den marcelo yu almak icin fiyat sordum 5m istediler istedikleri parayi vermeme ragmen verdigim teklifi surekli red ediyorlar ayni 2008 deki gibi
Bu durumu çok araştırdım arkadaşlar. Buradaki olay eğer bie oyuncuyla seninle birlikte bir ya da birkaç takım daha ilgileniyorsa, ve sen transferin son tarihini bugün ya da yarın yapıyorsan karşıdaki takım diyorki: "Bu adamla ilgilenen bir sürü takım var, biz senin teklifini diğer tekliflerle karşılaştırmak istiyoruz. Dolayısıyla bu teklife bir gün içinde karar verip cavap vermemiz imkansız." Olay bundan ibaret arkadaşlar. Eğer karşıdaki takıma 1 hafta falan düşünme süresi tanırsanız, genellikle kabul ediliyor teklifiniz.

freshpen
05.Kasım.2007, 07:07
Beklentilerim Ustunde Gercekten Eskileri Tam Eski Kaldi Yaninda Benim Encok Tv Modda Mac Seyretmek Hoşuma Gitti Acayip Guzel Ve Heycanli Oluyo Ayrica Okadar Dil Seceneginin Için Turkce Olmamasi Ve Bir Kactane Gereksiz Dil Secenegi Olmasi Garip Gercekten Bizden Daha Cok Korsanla Ugrasiyor O Dil Secenellerinin Oldugu Ulkeler Artik Orginal Oyunlari 5 Ytl'ye Bile Buluyosun Bir şeyler Yapmali Bi Kampanya Yapalim Arkadaşlar Ilk Güncelleme Paketinde Turkce Dil Secenegi Olsun Bunu Uretici Firmaya Mail Yagmuruyla Yapalim Nasil Olsa Orjinal Oyunu Aliyoruz O Kadar Para Veriyoruz. Biz Oyun Turkce Olsun Diye Site Site Dolaşip Nerde Kim Turkce Yapmiş Diye Beklersek Ohoo Yanmişiz Bence Artik Oyunlarda Turkce Dil Secenegi Olsun....

SAİT71
05.Kasım.2007, 16:40
Transferde farklılık göze çarpıyor. Bilmiyorum bana mı öyle geldi ama adam satmak ve almak 2008 e göre çok daha basit. Oyuncu+Para isteyince bile kabul ediyorlar.

mafya
06.Kasım.2007, 18:27
transferde bizde söylenti çıkarabilmemiz lazım bence diğer kulüblerden geliyor biz sadece resmi yoldan soruşturma açabliyoruz.

Nocna Mora
06.Kasım.2007, 18:31
Hayır sende yaratabiliyorsun oyuncu etkileşiminden oyuncuya ilgilendiğini belirt yani Declare İnterest seçeneğinin altındaki 3 seçenekden birini seçip confirm yaptıgın zaman oluyor :)

kbk
07.Kasım.2007, 00:04
Transferlerin daha zor olması gerektiğini söyleyenler olmuş ama anlamış değilim, bana çok zor geliyordu. Örneğin Kewell'ı son gücümü zorlasamda GSye alamazdım, ama şimdi benim teklifimden daha az bir ücrete oynuyor. Ya da Roberto Carlos ne yaparsam yapayım gelmezdi. Form durumlarına göre gelebilirlikleri değişmeli bence. Ve takas olayı. Neredeyse imkansızdı. Umarım kolaylaşmıştır.
Ayrıca Milan, Barcelona ile oynayanlar var, yurt dışında oyunun satışı başladı mı acaba?

BHARISH
11.Kasım.2007, 20:43
anlayamadığım tüm dünya furbolcu menejerliğini tanıdı bir FM tanımadı ben en gerçekci oyunum diyen FM nin futbolcu menejerlerini neden hiç oyuna almadğını anlayamıyorum ...

transfer sisteminin zorlaşması değil ama biraz daha mantıjklı olması lazım...hakkatten oyuncu satmak iyice sıkıcı bir hal aldı...kimi satılmıyor..kimi ilgileniliyor ama bi türlü para verilmiyor of anam of....

kesinlikle katılıyorum.Arkadaşlar oyuncu almak zorlaştırılsın diyorsunuz da var mı içinizden NORVEÇ İSVEÇ gibi ligleri oynayıp da sözü edilebilecek bir transfer yapabilen.Nitekim bu liglerin takımlarında 1.5 milyon Euro transfer bütçesi bile yok.Hatta başka bir konudan bahsedeyim.2008 de HONG-KONG,MALEZYA,ÇİN liglerini bile oynadım,ÇİN hadi yine neyse ama diğer düşük Liglerde bırakın transferi,takımınızın ülkesinden oyuncu bile almanız çok zor-herhangi bir oyuncu.Günümüzde büyük takımların çok sayıda transfer yapmaması yapamadıklarından değil,kadrolarını şişirmek istemediklerinden ileri geliyor bence.
FMnin transfer sistemi aklıma Kevin Keegan ın Newcastle Unitedini getiriyor.Herşey kendi elinizde.Bu bir oyun olduğu için kabul edilebilir bence-nitekim aksi durumda da sıkılan arkadaşlar olabilir.Bence bunu oyunun başında kendi özelliklerimizi yazdığımız ekrana bir seçenek getirerek çözebilirlerdi.İsteyen Futbol Direktörü,isteyen Teknik Direktör gibi oynayabilirdi oyunu.İlk bakışta zor bir istek gibi görünüyor ama 2008de Fenerbahçeyle oynarken başkanın bana transfer yapmadığım için midir nedir RICKSEN ve MARTINSi almaya çalıştığını hatırlayınca ,böyle bir uygulamanın yapılabileceğini düşünüyorum.(SUGAR DADdY MODE dan kaynaklanıyordu sanırım).Siz söylersiniz yönetime veya menajere, alınır ya da alınmaz.

BHARISH
11.Kasım.2007, 21:03
Konuyu baştan sona kadar okudum.

Çoğu fikir aşağı yukarı düşüncelerimle aynı. Bence transfer siteminde aşağıdaki değişikliklerin olması oyuna bağlılık ve oyunun bizi sıkmaması açısından son derece önemli. Zaten Fifa Manager'lik oyunlarında bize en çok zamanı harcatan ve zevk veren aşama transferdir. Mesela bazen 30 Haziran ile 30 Ağustos arasını transfer pazarlıkları yüzünden günlerce geçemediğim oluyor. Onun için transferin sıfır hata ile kodlanması gerekir.
Transferde aşağıdaki düzenlemeler hata oranını en aza indirecektir.

1- Her kullanıcının şikayet ettiği gibi takas sisteminin doğru düzgün bir işlevsellik kazanması. Takasta kullanmak istediğimiz oyuncular ne kadar popüler olursa olsun karşı takım önerimizi kabul etmiyor. Örnek olarak versek Moutinho için Arda Turan ve üstüne para versek gene kabul etmiyor karşı taraf. Takasla ilgili ikinci husus ise Türkiye liglerinde oldukça sık yaşanan Bir oyuncu transferinde para + kiralık genç oyuncuların verilmesi olayı. Eski sistemde bunu yapmak imkansızdı.
2- Transferde uçuk rakamların olmaması oyunun düzeltilmesi gereken en önemli eksisi. Arsenalde görev yaparken yaklaşık 2 sene İnter'den İbrahimoviçi almak için uğraştım. Futbolcuya sürekli övgü vererek onun favori kişileri listesine girmeme ve teklif gelirse değerlendirim gibi mesajlar almama rağmen İnter 250 milyon YTL 'yi bile geri çevirdi. Reelde 250 milyon ytl ye hem İbrahimoviçi hemde Cristiano Ronaldo'yu bile alırsın. Messiyi 2010 yılında inat ettim 350 milyon Ytl vererek aldım. Bu gibi uçuk rakam isteklerinin önüne geçilmesi oyunun selameti açısından çok önemli.
3- O kadar uğraşıyorsun didiniyorsun oyuncunun klübünü ikna ediyorsun bu seferde maaş bütçesine takılıyorsun. Maaş bütçesini de bizim istediğimiz gibi ayarlama olayının olması gerekir. Mesela takımımın transfer bütçesi 100 milyon ytl. Maaş bütçesi farkımda 2 milyon ytl. M.Richard'ın klübü ile anlaşıyorum 80 milyon ytlye. İş kontrat yapmaya gelince maaş butçem 2 milyon ytl kaldığından klüp oyuncu için en fazla 2 milyon ytl maaş bütçesi veriyor halbuki transfer bütçemde 20 milyon ytl fazlam var ve bunu maaş bütçesinde kullanmak istiyorum ama kullanamıyorum. Normalde maaş bütçesini küçültüp transfer bütçesine aktarabiliyoruz ama transfer bütçesini maaş bütçesine aktaramıyoruz. Bunun da düzeltilmesi gerekir.
4- Transfer sistemine verdiğimiz listedeki oyuncu isimleri veya mevkiye göre yönetimin de bize alınabilecek isimleri vermesi veya transferi yapmasının eklenmesi.
5- Oyuncu bazen yüksek miktarlarda maaş vermemize rağmen teklifimizi kabul etmiyor. Mesela adam kendi takımında yılda 1 milyon dolar maaş alıyor ben adama yıllık 4 milyon dolar teklif ediyorum gene kabul etmiyor. Hangi oyuncu olursa olsun maaşının 4 katını ver bakalım gelir mi gelmez mi. Bunun oyunda da uygulanması gerekir. Zaten son zamanlarda Türkiye'ye gelen oyuncuların çoğu bu durumda (Güiza, Baros, Kewell, Lincoln v.b.) Artı oyuncuyu ikna etmek için ek bazı ödenekler verilebilmeli (Araba, ev, yazlık, yurtdışı uçak biletleri v.b.)
6- Mesela bazen oyuncuyu almak için bolservisinin nerdeyse 3 katını geçkin teklif veriyorum gene alamıyorum ama başka klüpler benim oyuncumun bolservisinin aynısını veya 1.5 katını verdiğinde yönetim olaya el koyup teklif çok iyi onun için kabul ediyoruz deyip oyuncuyu satıyor. Madem transferde tek yetkili biziz o zaman yönetimin oyuncu satmasının sınırlandırılması veya bize bazı yetkilerin verilmesi gerekir.
7- Mukavelesi bitecek gerek kendi takımızdaki gerekse diğer takımlardaki oyuncular için 1 yıl önceden futbolcularla görüşmelere başlamamız ve sözleşme imzalatabilmemiz bence daha mantıklı olur.
8- Bir klüple anlaştığımızda normal yaşamda teknik direktörler kendi ekibiyle gelirler. Oyunda eski ekibin sözleşmesini fesh etmek istediğimizde bazen yönetim tazminatı yüksek olacak diye engelleme yapıyor. Madem yeni bir teknik direktörle anlaşıyorsun o zaman adamın istediği ekiple çalışmasına da izin vermek gerekir. Antrenörlerin sözleşme fesihlerinde yönetimin engellemesinin kaldırılması ile teknik direktörlere ekipleri kurma imkanının verilmesi gerekir.
9- Oyuncu satışı nerdeyse deveye hendek atlatmaktan zor. Gerçek yaşamda en kro oyuncu bile kendine klüp bulabilirken biz belirli popülaritesi olan oyuncuları bile satamıyoruz. Mesela Nonda 'nin bolservisi 2 milyon ytl. Adamı klüplere öneriyorum hiçbir klüp ilgi göstermedi diye mesaj geliyor. Bolservisini 800 bin ytl ye indirip tekrar klüplere öneriyorum gene aynı mesaj geliyor. Böyle saçmalık olmaz. Düşünün gerçek yaşamda Bouzid bile kendine klüp bulmuşken biz en kral topçuları bile bolservis bedelinin altında bile satamıyoruz. Bunun düzeltilmesi gerekir. Adamları satış listesine koyuyoruz yıllarca ne teklif geliyor ne bişey boşuna maaş ödüyoruz adama.
10- Transferlerde oyuncuların menejerlerinin daha aktif rol oynaması oyunu daha da güzelleştirir. Mesela klüp oyuncuyu vermemek için diretiyor ama biz oyuncunun menejeri ve oyuncuyu ikna ettik. Transfer pazarlıklarında oyuncunun menejerini veya oyuncuyu klübü ikna etmek için klübün üstüne salmamız ve iknada bize daha aktif yardım etmesi gerekir. Buna en güzel örnek Geçen sene Lincoln ile bu sene Meira. Klüpleri yüksek bolservis istemesine rağmen oyuncular insiyatif kullanıp istenen ücretin düşürülmesinde yardımcı oldular. Tabi burda önemli bir değişiklikte yapılması gerekir transfer için önce klüple iletişime geçmenin yanına oyuncu ve menejeriylede irtibata geçmek olayının eklenmesı gerekir. Bu sayede bu sistem yerleşmiş olur.
11- Klüplerin diğer klüpleri satın alması veya zengin işadamlarını klüpleri satın alması gibi olayların eklenmesi daha hoş olur.
12- O kadar yüksek maaşlarla klüpler ile anlaşma yapıyoruz ama paramızı doğru düzgün harcayamıyoruz :icon_biggrin: Oyuna menejerlerin paralarını harcayabilmeleri için belirli eklentiler eklenmesı bence çok hoş olur. Mesela 4 yılda 20 milyon ytl maaş aldım diyelim. Bu parayı kendi adıma bir oyuncu satın almalıyım (delgadonun bolservisini elinde bulunduran firma gibi) veya 2. 3. ligden klüp satın alabilmeliyim. Para kazanıyoruz ama bi işe yaramıyor.
13- Klüplerin gelirlerinin daha çeşitlendirilmesi (arazi almak, banka faizine yatırım, borsa oynamak, bina almak, diğer illerde ek tesisler yapmak v.b.)

daha aklıma gelmeyen bir sürü şey var yazamadığım. Bu gibi şeylerin oyunda olması bence oyunun sıkılganlık oranını düşürecektir.

Bu arkadaşım gittikçe fantaziye kaymış olsa da tespitleri gerçekten çok doğru.3,5,8. maddeler özellikle önemli bence...

tiesto18
11.Kasım.2007, 21:20
ben acıkcası begenmedım takasta hala sorun var hıc bı takas teklıfım kabul edılmıyo artı 2m$ lık adama 20 mılyon gıbı fahiş fiyatlar çekiliyo begenmedıgımden kasıt pek bı degıısıklık olmamıs zaten bu kadar arkadas bunu tespıt etmıs sigameste bazı seylerın farkına varsın

cemcurlu
17.Kasım.2007, 01:40
ben daha demoyu indirmedim,indirmeyi de düşünmüyorum.Oyunun tam sürümü çıksın o zaman başlayacağım oynamaya.Umarım başkanın bize sormadan oyuncunun değerinin çok az bir farkla yapılan teklifleri hemen reddedilemeyecek bir teklif diyerek kontrolü ele alması ortadan kalkmıştır!!!Çünkü sen uğraş Messi'nin potansiyelinde genç yetenek bul,yetiştir senelerce,üstüne titre,didin,onu iyi bir futbolcu yap başkan da gelsin satsın!!!yahu hadi neyse de benim param dünyalar kadar,zengin klüpler listesinde ilk sıradayken ne diye satıyorsun sen bu adamı?paraya ihtiyaç yok birşey yok!umarım bu özellik ortadan kalkar!kalkmasa bile başkana rest çekme özelliği konur böyle bir durumdan sonra!yoksa oyunun tadı kaçıyor böyle olunca.

ata0105
18.Kasım.2007, 22:00
Maldonadoyu ne satabiliyorum ne de kiraya verebiliyorum, 2008de de öyleydi. Fener' de yabancı kontenjanı açmak tam bir işkence, zevk almak yerine resmen işkence çekiyorum transferlerde.

Coupet
18.Kasım.2007, 22:50
ben full oyundan değil de demodan örnek vereceğim. full oyunda 10bin dolar civarı bütçem olduğu için parayla transfer yapmadım fakat demoda chelsea takımına arda'yı almaya çalıştım ve 11 milyon dolar fiyatı olan arda 19 milyon dolara geldi. yani neredeyse yazan fiyatın 2 katına. sanırım öyle çok çok bir ilerleme yok.

byvirus
19.Kasım.2007, 12:10
mesela sözleşmesi biten oyuncular için altı ay kala araya girebiliyoruz. bence en az bir sene önceden oyuncu için girişimlerde bulunabillsek daha iyi olur. gerçek hayatta da böyle değilmi zaten. bu yüzden yıldızlarımızın sözleşmeleri hep uzun olmalı son seneye bırakmamalıyız.

bence bu sistem güzel olurdu

sen zaten oyuncunun kontratının ne zaman bitecegini bilmiyormsun.ister 1 sene önceden ister 2 sene önceden müdahelede bulunabilirsin ;)
ben ilk 18 kadromun kontratını yenileyip hepsini aynı tarih yapıyorum.böylece tek seferde hepsini halletmiş oluyorum.bigün hiçbiri yenilemek istemezse maçları teknik kadroyla oynucam ama olsun :icon_lol:

brosman
19.Kasım.2007, 16:01
sen zaten oyuncunun kontratının ne zaman bitecegini bilmiyormsun.ister 1 sene önceden ister 2 sene önceden müdahelede bulunabilirsin ;)
ben ilk 18 kadromun kontratını yenileyip hepsini aynı tarih yapıyorum.böylece tek seferde hepsini halletmiş oluyorum.bigün hiçbiri yenilemek istemezse maçları teknik kadroyla oynucam ama olsun :icon_lol:

Arkadaşın kastettiği rakip takım oyuncuları için olabilir. Mesela şimdiki zamanda ben İnter'deyim Valencia'daki bir oyuncunun kontratı sezon sonu bitiyor. Adama sözleşmesinin bitmesine çok az bir zaman kalana kadar teklif yapamıyoruz. Gerçek yaşamda adamın sözleşmesinin bitimine 1 sene kala takımlar teklif verip aklını çelmeye çalışıyorlar yeni sözleşme imzalamasın diye. Oyunda da bunun olması güzel olur. Yoksa kendi takımındaki sözleşmelere tabi ki müdahale edebiliyorsun. Sözleşme bitimine 4 sene kala bile yeni sözleşme önerebiliyorsun :)

volkanizma_86
19.Kasım.2007, 17:17
ya arkdaşlar tmm güzel iyi 3d falan da bi sorun var ki bu bana göre 06 serisinden sonra özellikle daha da gittikçe düşüyor anlam veremiyorum oyunu oynamaya başladım newcastle united la başladım kariyere dedim şu owen a bi bakayım bi baktım adam felç genel özellikleri 14 ü geçmiyor yani yoq böle bişey oyuncu özellikleri çok düşük bence oyuncuların özellikleeini size görede biraz daha şişirmeleri gerekmiyor mu sırff bu yüzden 07,08 oynamıyorum 09 da öle aynı yani...

volkanizma_86
19.Kasım.2007, 23:56
abi herkez isteklerini yazmıs ama birsey var bu dediklerimiz ve daha da isteyeceklerimizi bu sene icin yapmıs olsalar bida fm serisini cıkarmaya gerek kalmaz ve kimse almazdı.bu sorunlar bana göre birazda yapımcılar tarafından diğer senelere bilerek bırakılıyor.2005 serisinden beri bu oyunu oynuyorum ve bu tür sorunlar sizlerinde bildiği gibi bitmio ve bitmezde...

musti83
20.Kasım.2007, 00:16
gayet başarılı arkadaşlar
ben Fenerbahçe'de oynuyorum şuan
2.6 oyuncuyu 3.0'a bile alabilirsiniz
Ama yeri geldiğinde paranıza kıymak zorundasınız :D

Coupet
20.Kasım.2007, 00:19
abi herkez isteklerini yazmıs ama birsey var bu dediklerimiz ve daha da isteyeceklerimizi bu sene icin yapmıs olsalar bida fm serisini cıkarmaya gerek kalmaz ve kimse almazdı.bu sorunlar bana göre birazda yapımcılar tarafından diğer senelere bilerek bırakılıyor.2005 serisinden beri bu oyunu oynuyorum ve bu tür sorunlar sizlerinde bildiği gibi bitmio ve bitmezde...

ben de böyle düşünüyordum ama daha sonra biraz daha düşününce yanlış olduğunu farkettim. oyunda geliştirilebilecek bir dolu şey var. yani transfer sistemi bu sene süper olsaydı da seneye ekleyecek çok şey olurdu. yapımcılar insanlar seneye de alsın diye bilerek koymamazlık yapmazlar çünkü ellerinde olan oyuncuları da kaybetme riskleri var.fm, 2009 geçti artık ama 2010'da sorunsuz, gerçekçi, gerçekten oynanabilir bir oyun çıkarsa ve diğer seneleri ufak eklemelerle 3d motorunu geliştirmek için kullansalar bile şu an oyunu alanların büyük kısmı yine alır.

zaten istese de şu an 4 4lük bir menejerlik oyunu yapamaz bu firma. eğer yapabilecek durumda olsalardı oyun çıkmadan önce patch çıkarmak zorunda kalmazlardı. demek ki şu an için yapabildikleri budur. gelişmeler yavaş ilerliyor bu doğru ama oyuna baktığımızda yayınlanan patch'den sonra bile 13 oyuncu problemi, sarı kart penceresinin takılması gibi sorunlar olduğunu görüyoruz. gelişme yine yavaş ilerleseydi ama bari gelişme dediğimiz şey de sorunsuz doğru düzgün yapılsaydı.

ne zaman ki bir firma çıkar ve gerçeğe daha yakın bir menejerlik oyunu sunar işte ozaman bu rehavet ortadan kalkar ve gerçekten bir şeyler için çabalamaya başlarlar. buna canlı örnek fifa serisini görebiliriz. pes çıkıp bukadar tutmasaydı fifa hala yerlerde sürünüyor olurdu.

işin ilginci taktik ekranında 11 yerine 13 kişi çıkabilen bir menejerlik oyunu için 80 ytl isteniyor.

Nocna Mora
20.Kasım.2007, 00:23
O sadece görüntü hatasıdır bilip bilmeden konuşma. Ekran kayıyor o kadar. Oyunu almadığın ne kadar belli

Coupet
20.Kasım.2007, 00:27
O sadece görüntü hatasıdır bilip bilmeden konuşma. Ekran kayıyor o kadar. Oyunu almadığın ne kadar belli

ben görüntü hatası değildir demedim hatadır dedim. diğer oyunlarda niye kaymıyor o ekran da bunda kayıyor? dikkat ettiysen en basit hatayı yazdım. ayrıca bilip bilmeden konuşmak nasıl oluyor? yani neyi bilmem gerekiyor? ben basit bir bilgisayar oyuncusuyum ve oynadığım oyunun 11 kişi olması gereken yerinde 13 kişi var. bunun üzerine bir şey mi bilmem lazım. zaten bilsem giderdim ben çalışırdım sigames'te.

oyun kötü olur ona hiçbir lafım olmaz. yok derim oyun kötü adamlar yapamamış. benim kızdığım nokta bukadar basit teknik hatalar. ozaman 2 senede bir çıkartsınlar oyunu. hatasız geliştirilmiş bir oyun olarak 2 senede bir çıksın.

fusti
20.Kasım.2007, 07:07
valla bu özellik süper olmuş anadolu takımları hakkında çıkan haberlerden aldığım adamlar süper çıkıyo valla :D çok güzel olmuş

northstar
20.Kasım.2007, 08:23
Yeni sistemde kiralamalar ve takaslar daha kolay oluyor bu güzel bir gelişme.Oynattığınız ve belirli bir kalitedeki oyuncularınıza talip cıkıyor.Sacma sapan teklifler gelmiyor.Ancak bir sorun var.SAtış listesine koyulan bir futbolcuya, takımının istediği ücreti öneriyorum.Ancak takımı bunu kabul etmiyor.Gerekcesi ise futbolcuyu başka takımparın istediği ve beni potansiyel bir alıcı olarak görmemeleri.Aynı futbolcuya enquiry ile soruşturma yapıyorum adamların önerdiği parayı kabul ediyorum yine satmıyor.Bu cok sacma bir olay.Adam 1 diyo veriyoruz sonra satmıyor :)

Geriye kalan sistem gerçekten çok güzel.

alisefer
20.Kasım.2007, 10:17
adnan polat nondayı 5.4$ a mehmet topalı 5.6$ a barış özbeki de 4.8$ a sattı sagolsunn..nondayla barışa acımıyorum ama mehmet topalın gidişi fena koydu yaa...

brosman
20.Kasım.2007, 16:43
adnan polat nondayı 5.4$ a mehmet topalı 5.6$ a barış özbeki de 4.8$ a sattı sagolsunn..nondayla barışa acımıyorum ama mehmet topalın gidişi fena koydu yaa...

Şu işe bir sınırlama koysun artık bu oyun üreticisi ya. O kadar yetiştir, büyüt sonra yok pahasına yönetim satsın oyuncularımı. Aynı ayarda adamın yerine alacağın oyuncu da gidenin iki katına maloluyor. Lütfen adminler bu işle ilgili Sıga'ya bilgi versinler.

salihsacma
21.Kasım.2007, 03:25
ben kiralık anlaşmalar dışında değişen pek birşey görmedim

sıfırdan aynısını yapmışlar galiba :)

sector
24.Kasım.2007, 12:27
arkadaşlar acıl bir sorunum var 2. sezonumda flash tranferler yaptım yarı yılda ama registration windows yok adamlara numara veremıyorum cildiracam 16.sinda kayıt ettım ılerleyıp bekledım ama gene yok registration kapandı dedı ayın 1.de ben 1 saat tum menulerı gezdım ama yok oyunda bılen varsa yardım etsın.su ana kadar 13 oyuncu sarı kart pencere pek gozume batmadı ama ocak ayında tranfer yapamıyacaksam çöpe atmak lazım gercekten bılgılı arkadasların bu konuda bana yardımcı olmasını ıstıyorum dıkkate alınıp rıca edıyorum

Centurion
24.Kasım.2007, 17:56
arkadaşlar acıl bir sorunum var 2. sezonumda flash tranferler yaptım yarı yılda ama registration windows yok adamlara numara veremıyorum cildiracam 16.sinda kayıt ettım ılerleyıp bekledım ama gene yok registration kapandı dedı ayın 1.de ben 1 saat tum menulerı gezdım ama yok oyunda bılen varsa yardım etsın.su ana kadar 13 oyuncu sarı kart pencere pek gozume batmadı ama ocak ayında tranfer yapamıyacaksam çöpe atmak lazım gercekten bılgılı arkadasların bu konuda bana yardımcı olmasını ıstıyorum dıkkate alınıp rıca edıyorum

önce squad ekranından forma numarası ver adamlara, sonra kayıt edebilirsin..

Vieri
24.Kasım.2007, 18:58
Şu işe bir sınırlama koysun artık bu oyun üreticisi ya. O kadar yetiştir, büyüt sonra yok pahasına yönetim satsın oyuncularımı. Aynı ayarda adamın yerine alacağın oyuncu da gidenin iki katına maloluyor. Lütfen adminler bu işle ilgili Sıga'ya bilgi versinler.

ultimatom vereceksin yönetime :) baktın devam ediyor basacaksın istifayı

kemal05
24.Kasım.2007, 19:19

aynı sorun bende de var.Transfer yaptığında sağ alt köşede numara ver seçeneği çıkması gerekirken çıkmıyor...

feanorringeril
25.Kasım.2007, 01:23
liste sunma tarihi geçmediyse, "squad" ekranında sağ alt köşede "change numbers" gibi bir seçenek var, oradan girebilirsiniz. Yoksa sorun var demektir.

matador069
25.Kasım.2007, 08:57
Açık konuşmak gerekirse 3D dışında 2009 un pek değişik bir yanı yok. Bunu neden konuşuyorum. Şundan;
Ya arkadaşlar bırakın adamlar dili Türkçe yapmayı, Türkiye ligine bile fazla önem vermiyor. Ben her defasında ilk kariyere Türkiye 2.nci ligden(alt gruplar) F.Karagümrük ile başlarım. Ama gözle düzelir bir iyileşme Türkiye liginde yok malesef. Her sene aynı her sene hüsran. Kafadan özellikle kariyer ölçütü belirlenmez. Evet TurksPortal ekibi gece-gündüz didiniyor ama nereye kadar. Ya belkide FM en çok oynanan ülke biziz ama nerde adamlarda(Sİ) incelik!!!

Diğer liglere baksan İngiltere,İspanya liglerinde gözle görünür bir değişiklik ve oyuncu verilerinde belli bir ölçüt var. Ama oyuna R.Madrid yada M.United ile başladıktan sonra kariyer yapmak için oyun oynamanın zevki nerde? Sonra bazı eklentiler getirilebilir. Mesela Takımı yemeğe götürme, forma imza günü, kulüp storeları, tatil kampları için ülke dışına çıkış yada ülke içi belli kamplara gidiş vs vs. bunlar bence olmalı diyorum. Yoksa 3D olduktan sonra FİFA Manger bunu 2009 inde çok güzel bir şekilde başardı. Buna rağmen biz inatla FM diyorsak bi zahmet Sİ Games de buna artık bir çözüm bulmalı.

Valla ben o sebeple 2008 ime devam ediyorum. 2009 ise başına oturduğumda hevesimin kaçmasına neden oluyor o sebeple bir süre daha yama çıkana kadar bakmayacak gibiyimde...

enver133
26.Kasım.2007, 08:43
yeni sistem eskı sısteme göre daha ıyı olmus

enforcer
27.Kasım.2007, 01:13
adamlarla uzun uzun pazarlık yapabiliyorsun o güzel olmuş eskiden bi fiyat veriyordu daha da düşmüyordu...

Coupet
28.Kasım.2007, 19:14
biraz daha kolaylaşmış gibi oyuncu satmak yeni sistemde. en azından sezon içi çok iyi bir performans sergilememiş 60 bin dolar değerindeki oyuncumu 60 bin dolara satabildim. eskiden bedava versem dönüp bakan olmazdı.

mgokalparslan
28.Kasım.2007, 22:59
örnek olarak 5 m euro luk bir oyuncu alalım.ve onu 5 e satmaya kalksak alacak bir sürü kulüp var.

fm 2008 de bu youncuyu offer to clubs yapıp 5 yerine 15 isteyince kulüpler vazgeçiyordu.sonra adamı 1-2 ye satmaya çalışsak bile kimse almıyordu.oysa ilk başda 15 yerine 7-8 istesek belki alanlar çıkabilirdi.

fm 2009 da yine 15 m euro isteyince no offer mesajı geliyor ama kulüpler ilgilenmeye devam ediyor.siz fiyatı düşürdüğünüzde örneğin 5 isteyince teklifler geliyor.bu değişikliğin olması çok faydalı oldu.özellikle para sıkıntısı yaşarken oyuncu satmada daha yardımcı.

bir diğer konu ise fm 2008 de kulübünüz çok zengin olsa bile oyuncuya iyi bir teklif gelince başkan direk satıyordu.benim 400 m euro transfer bütçem varken bile başkan 10 m euro luk oyunucya 25 gelince direk satıyordu.

2009 da 15 m euro değerindeki giovanni dos santos a barcelona teklif yaptı.ben de 45 m euro peşin istedim.o sırada 20 m euro civarı bir param vardı kasada.ve başkan duruma el koymayıp satışı bana bıraktı.bunun düzeltilmesi de çok iyi olmuş.

bloodstar
28.Kasım.2007, 23:14

transfer sezonu bitince ocak ayındaki transfer sezonuna kadar oyuncuya nmara verdiin pencere çıkmaz.ocak ayındaki transfer sezonu açıldığında sende aldığın oyuncuya numara verebilir ve maçlarda oynatabilirsin arkadaşım..ocak ayında o pencere çıkacaktır transfer sezonuyla birlikte..