PDA

View Full Version : FM2009 - Türkiye Datası

Vieri
05.Eylül.2007, 23:23
Football Manager Türkiye Araştırması, geçtiğimiz yıl Kasım ayında eski baş araştırmacı Türker Tozar'dan perpetua ve Vieri'nin sorumluluğuna verildi. Turksportal, FM 2009 araştırmasını geniş bir ekip ile yaptı ve araştırmanın bitmesine çok kısa bir süre kaldı.

Türkiye liglerini en iyi biçimde oynanabilir kılmak ve Türkiye liglerini oynarken keyif almanızı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Peki Türkiye datasından beklentileriniz neler?

El Barto
05.Eylül.2007, 23:27
Eksikler muhakkak olacaktır ancak araştırmacıların ne kadar özveriyle bu işi yaptıkları ortada. Oyundaki gerçeğe yakın databaselerden biri olacaktır Türkiye datası. Çünkü oyuncu neyse o kimse isme göre değerler vermiyor oyunculara.

spider3784
05.Eylül.2007, 23:33
Bu konuda "Beklenti nedir?" deyince aklıma gelen ilk şey kalite oluyor.Şu an Türkiye ligi vasat seviyede, şahsen Türkiyede oynamaktan zevk almıyorum.3-5 genç dışında Türkiye altyapısı Regenlere dayalı.Umarım bu sezon daha iyi olur.:)

BeeTLeJuiCe
05.Eylül.2007, 23:44
Tahminim şimdiye kadarki en başarılı Data olacak.

Mümkün olan en az eksik ile çıkacağını düşünüyorum. Hatalar elbette olacaktır onlarda zamanla düzelecek şeyler.

Türkiye Datası hakkında en merak ettiğim şey sisteme oturtulan CA, PA sistemi bakalım nasıl birşey olacak.

Coupet
05.Eylül.2007, 23:51
Türkiye ligi diğer lig araştırmacılarının bazı abartıları yüzünden vasat seviyede. bence onlar gerçek seviyeye inmiyorsa bizim araştırmalarda ortaya çıkanlar daha üst seviyeye çıkarılıp diğer liglerle bir denge oluşturulması lazım.

salihsacma
05.Eylül.2007, 23:52
bence en önemli noktalardan biri kulüp ve ekip bilgilerinin doğru olması.

1- kulüplerin ekonomik yapıları ve gelecek planlamaları iyi irdelenmeli. son yıllarda birçok kulüp bağımsız kaynak yaratmak fikriyle uğraşıyor ve girişimlerde bulunuyor (tüm kulüplerin başarılı olmasını dilerim)

mesela Diyarbakırspor bugüne kadar hep ne yazıkki valiliğe ve yönetime yine valilik tarafından atanan müteahitlere mecbur bırakıldı. ama geçtiğimiz aylarda belediye çok değerli ve çok büyük bir araziyi kulübe bedelsiz verdi. bu arazi üzerinde yine belediye ve merkezi hükümetin kaynaklarıyla çok büyük bir kompleks inşaa ediliyor. alışveriş merkezleri, açık-kapalı spor alanları, 30000 kişilik yeni stadyum... vs. 2-3 yıl içerisinde bitirileceğine dair protokoller yapıldı. tamamlandığında enfazla birkaç trilyonla sınırlı olan kulüp bütçesi onlarca trilyona çıkacak ve bağımsız bir spor kulübü mümkün olacak.

birçok kulübün benzer planları var. bunlar oyunda yer almalı mutlaka.

2-teknik ekiplere dair bilgilerde gerçekçi temellere oturursa daha anlamlı olur. kulübümüzde mesela 4 antrenör var ama pek birşeyden anlamıyorlar. mesela onları eğitimlere vs göndererek geliştirebilsek harika olur. gerçek hayatta bu eğitimler her ülkede ve her kalitede var. böylece yeni antrenörlere çok büyük paralar vermek ve ekibi tamamen değiştirmek zorunda kalmayız.

Oğuzcan
06.Eylül.2007, 00:50
Bence bu Fm 09 da 08 e nazaran daha iyi olur Daha az hata olur Çünkü Türkiyeyi Geçensene'den daha iyi tanıyorlar.

eXcitinG
06.Eylül.2007, 01:04
TakımLar arasında denge oLmaLı.

En azından üç büyükLer de denge bariz gözLe görüLür oLmaLı. Geçmiş dataLArda takımLar arasında büyük eşitsizLikLer ve farkLar mevcuttu. Bunun artık yeni datada gideriLmiş oLması.

Oyuncu özeLLikLeri. Araştırma ofisinde beLirttiğimiz artıLar ve eksiLerin oyuna yansıdığını görebiLmek. Sadece araştırmacı kendi düşüncesini değiL, o kadar zaman içerisinde oraya yazan üyeLerin görüşLerini de dikkate aLdığını görebiLmek.

aliCHaN_FM
06.Eylül.2007, 02:49
Fazla bişey beklemiyoruz. Hatalar olmasın yeter

JunkChorn
06.Eylül.2007, 03:06
Tahminim şimdiye kadarki en başarılı Data olacak.

Bencede öyle olacak.

Redrum
06.Eylül.2007, 03:32
Fm 2008'de, şu anda Türkiye'nin en iyi genç oyuncusu diyebileceğimiz Arda Turan'ı bile, 2 yıl geçsin, bırakın büyük takımları, Galatasaray'da bile oynatmazsınız. Türkiye'nin genç yeteneklerine ve şu anki kaliteli oyuncularına gerekli özveri verilsin istiyorum. Fm 08de en düzgün şekilde yapılan, Nihat'tı.

Bekq
06.Eylül.2007, 04:18
Yaser Yıldız ve İskender Alın Türkiye'nin en iyi Santraforlarından ikisi.Bence bu ikisinin özellikleri yüksek tutulmalı.Tek istediğim bu.:D

muzoadux
06.Eylül.2007, 04:55
3 Büyüklerin ağırlığı hissettirilmeli..

Fietra 10
06.Eylül.2007, 05:09
Ukrayna ve İsrail araştırmacıları başta olmak üzere bazı üleklerde bulunan abartı özellikler ve alt yapı bizim ülkemizde yok .. Aslında araştırmacılarımız bana göre en uygun değeleri oyuna yanısıtıyor fakat Avrupa'da 6 lig dışındaki araştırmacılar biraz ''hayalperest'' bir data hazırladıkları için bizim ligimiz hüsran gibi görünüyor .. Ya bizimkiler biraz abartıya kaçacak ya onlar normale dönecek :D çok eziliyoruz Avrupa ülkeleri karşısında alt yapı konusunda ..

expolatti
06.Eylül.2007, 05:14
şu fenerbahçemiz zengin yapın artık :)) 5-6 milyon euro transfer bütçesi vermesin bana.

ayrıca Türkiyeye yıldız gelmez ayakları yapmasınlar artık parası neyse verip getiriyoruz işte :) kewell meira güiza geliyolar işte :)

Emurafu
06.Eylül.2007, 05:41
İnsallah Alt liglerin datası daha iyi olacak...Bazı Oyuncu özelliklerinde aşırı abartma olmassa çok iyi olur..Fm 2009'da insallah Türkiye ligi daha zevkli olacak..

MaTRaKaN
06.Eylül.2007, 05:44
Hasan Şaş lütfen kötü yapılmasın ne kadar hırslı olduğuunu bu sene herkez görüyor

perpetua
06.Eylül.2007, 05:46
Ukrayna ve İsrail araştırmacıları başta olmak üzere bazı üleklerde bulunan abartı özellikler ve alt yapı bizim ülkemizde yok ..
Iyi alt yapi ille de -8 veya -9 PA sahibi oyuncularin bollukta olmasindan kaynaklanmiyor. Inter, Milan, Juventus, Arsenal, Man Utd, Chelsea, Liverpool, Barcelona, Real Madrid gibi takimlarda uzun yillar oynayabilecegini dusundugumuz oyuncular disindaki oyunculara, yildiz oyuncu bulunsun diye -9 vermek hic de dogru olmayacaktir.

Pekala kaliteli oyuncularimiz var, ancak bu kaliteli oyuncularin cok azi hem teknik, hem zihinsel hem de fiziksel yonlerden cok kaliteli oyuncu olma izlenimini veriyorlar. Veya genc yaslarda gecirdikleri uzun sakatliklar ile gelismelerni zora sokuyorlar. Bu da maalesef bizim bir gercegimiz.

TakımLar arasında denge oLmaLı.

En azından üç büyükLer de denge bariz gözLe görüLür oLmaLı.

Geçmiş dataLArda takımLar arasında büyük eşitsizLikLer ve farkLar mevcuttu. Bunun artık yeni datada gideriLmiş oLması.

Ozellikle bu sezon bir denge beklemeyin bence. Su anda kadro kalitesi acisindan Fenerbahce ve Galatasaray Besiktas'in bir kademe onunde. Ama tabii bu demek degil ki Besiktas'in bazi cok kaliteli oyunculari yok.

Diger takimlarimizdan tabii Trabzonspor'un yaptigi transfer hamleleri ve gelen oyuncularin kaliteli olmasi nedeniyle gecen sezon kadrosundan oldukca uzaklasmis durumda.

Diger takimlarimizin kadro kaliteleri de gecen sezon bizlere gosterdiklerine, ve yaptiklari transferlere gore yerlesti. Acikcasi pesinen bu yil ligin dengeli veya dengesiz bir lig olacagini simdiden tahmin etmemiz mumkun degil. Biz gecen sezon bildiklerimize gore oyunculari degerlendirdik, bunlara transferler eklendi ve hep beraber bu takimlarin/oyuncularin hem oyunda hem de gercekte nasil performans gosterecegini gorecegiz.

Ismarlama dengeli bir yapmamiz ne dogru olurdu, ne de gercekci.

Bu konuda "Beklenti nedir?" deyince aklıma gelen ilk şey kalite oluyor.Şu an Türkiye ligi vasat seviyede, şahsen Türkiyede oynamaktan zevk almıyorum.3-5 genç dışında Türkiye altyapısı Regenlere dayalı.Umarım bu sezon daha iyi olur.:)
Eger takiminizi daha ust kaliteye alt yapi oyunculari ile cikartmak istiyorsaniz, zaten Turkiye bunu yapmak icin pek de dogru bir lig degil. En azindan bu alt yapi icin ne kulupler ciddi yatirimlar yapmis durumda, ne de takimlarimizin kalitesini cok ust seviyelere cikartacak genc oyuncu bollugu var gorunurde.

Evet bazi kaliteli oyuncularimiz var, bunlarin bazilari hatta buyuk umit veriyor gelecek icin. Ancak oyuncularimizin cogunun kalitesi asagi yukari ligimizin seviyesi icin kaliteli sayilabilecek seviyede.

bence en önemli noktalardan biri kulüp ve ekip bilgilerinin doğru olması.

1- kulüplerin ekonomik yapıları ve gelecek planlamaları iyi irdelenmeli. son yıllarda birçok kulüp bağımsız kaynak yaratmak fikriyle uğraşıyor ve girişimlerde bulunuyor (tüm kulüplerin başarılı olmasını dilerim)

mesela Diyarbakırspor bugüne kadar hep ne yazıkki valiliğe ve yönetime yine valilik tarafından atanan müteahitlere mecbur bırakıldı. ama geçtiğimiz aylarda belediye çok değerli ve çok büyük bir araziyi kulübe bedelsiz verdi. bu arazi üzerinde yine belediye ve merkezi hükümetin kaynaklarıyla çok büyük bir kompleks inşaa ediliyor. alışveriş merkezleri, açık-kapalı spor alanları, 30000 kişilik yeni stadyum... vs. 2-3 yıl içerisinde bitirileceğine dair protokoller yapıldı. tamamlandığında enfazla birkaç trilyonla sınırlı olan kulüp bütçesi onlarca trilyona çıkacak ve bağımsız bir spor kulübü mümkün olacak.

Bilgimiz olan ve kesinlesmis projeleri ve bunlardan beklenecek gelirleri olabildigince gercekci bir seviyede ekliyoruz. Ancak bu projeler zaman zaman gecikiyor, bazen de hic gerceklesmiyor. Mesela Antalya'da yapilacak stat yaklasik 3 senedir konusuluyor, hatta 2010'a proje'nin bir parcasi olan spor salonunun bitirilmesi lazim ama hala herhangi somut bir hareket yok. Bu acidan bir ihalenin yapilmasi, ve en azindan somut bir proje'nin somut bir teslim tarihinin belirlenmesini beklememiz en mantikli olani.

Fazla bişey beklemiyoruz. Hatalar olmasın yeter.

Ben simdiden sizi uzeyim o zaman. Kesinlikle hatalar olacaktir. Sifir hatali bir arastirma yapmaya da maalesef sure hic bir zaman yetmeyecektir.

Trabzonspor
06.Eylül.2007, 05:51
4 buyukler bu yıl fınans olarak çok üst seviyede.yayın gelirleri oyunda daha fazla olmalı seon bıtıo şampiyon oluyorum 2 m euro verıolar bu nasıl işdir.

Universal
06.Eylül.2007, 06:02
Antrenörlerin ve doktorların özelliklerinin daha iyi olmasını bekliyorum. Oyunda yıllardır, Türk antrenör ve doktorların özellikleri çok kötü. Bilindiği gibi Türkiye tıpta çok gelişmiş bir ülke ve çoğu tıp dalında da lideriz. Bu oyuna göre böyle değil. Doktorlarımız yetersiz.

Antrenörler ise daha gelişmiş olmalı. Artık çoğu Üniversitemizde antrenörlük bölümleri açılmaya başladı ama; gelin görünki on-yirmi antrenörümüz dışında takıma antrenör alınamaz durumda. Hep dışarıdan almak zorunda kaılıyorum.

Ligde takım dengesi yok. FM 08'de, Türkiye'de lig düşen Manisaspor oyunda çok iyi olup ilk üçe girerken şampiyon olan Galatasaray ligde ilk beşe giremiyor. Kasımpaşaspor lige galibiyet almadan veda etti.

İkinci liglerde de bu fark böyle devam ediyor. GASKISpor takımı TFF2'de Şampiyonlar Grubuna kalıp oradan da Bank Asya'ya yönelebilinir. Bank Asya'da ise son dört beş haftaya girilirken 15. olan takım ile 6. olan takım arasında 10 puan fark oluyor.

Detaylar eksik, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımların yönetim kadrosu yok. Mesela yıllardır Fenerbahçe'de görev yapan Volkan Ballı oyunda personel kısmında gözükmüyor. Personeller kısmında kulüp yöneticilerin daha fazla olmasını bekliyorum.

Transfer bütçelerini yüksek bekliyorum. Fenerbahçe bu yıl transfere büyük paralar harcadı, eski yıllarda olduğu gibi ama; oyunda bize yönetim Fenerbahçe'nin harcadığı parayı vermiyor. Bu yıl en az transfer bühtçesi olarak 20-25 milyon € gibi para bekliyorum.

Türkiye Milli Takımı ve kulüp takımlarının popülaritesinin artmasını bekliyorum. Çünkü; bu yıl arttı. Milli Takımımız EURO 2008'de ki gösterdiği performans lig kalitemizi arttırdı. İsmini duyurdu ve takip edilen bir lig haline geldi. Mutlaka bu oyuna yansımalı ve yabancı yıldız oyuncular ben Türkiye ligine giderek hata yapmak istemiyorum mesajı vermemesi gerekiyor.

GReeN BeReT
06.Eylül.2007, 06:05
Antrenörlerin ve doktorların özelliklerinin daha iyi olmasını bekliyorum. Oyunda yıllardır, Türk antrenör ve doktorların özellikleri çok kötü. Bilindiği gibi Türkiye tıpta çok gelişmiş bir ülke ve çoğu tıp dalında da lideriz. Bu oyuna göre böyle değil. Doktorlarımız yetersiz.

Antrenörler ise daha gelişmiş olmalı. Artık çoğu Üniversitemizde antrenörlük bölümleri açılmaya başladı ama; gelin görünki on-yirmi antrenörümüz dışında takıma antrenör alınamaz durumda. Hep dışarıdan almak zorunda kaılıyorum.

Ligde takım dengesi yok. FM 08'de, Türkiye'de lig düşen Manisaspor oyunda çok iyi olup ilk üçe girerken şampiyon olan Galatasaray ligde ilk beşe giremiyor. Kasımpaşaspor lige galibiyet almadan veda etti.

İkinci liglerde de bu fark böyle devam ediyor. GASKISpor takımı TFF2'de Şampiyonlar Grubuna kalıp oradan da Bank Asya'ya yönelebilinir. Bank Asya'da ise son dört beş haftaya girilirken 15. olan takım ile 6. olan takım arasında 10 puan fark oluyor.

Detaylar eksik, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımların yönetim kadrosu yok. Mesela yıllardır Fenerbahçe'de görev yapan Volkan Ballı oyunda personel kısmında gözükmüyor. Personeller kısmında kulüp yöneticilerin daha fazla olmasını bekliyorum.

Transfer bütçelerini yüksek bekliyorum. Fenerbahçe bu yıl transfere büyük paralar harcadı, eski yıllarda olduğu gibi ama; oyunda bize yönetim Fenerbahçe'nin harcadığı parayı vermiyor. Bu yıl en transfer bühtçesi olarak 20-25 milyon € gibi para bekliyorum.

Türkiye Milli Takımı ve kulüp takımlarının popülaritesinin artmasını bekliyorum. Çünkü; bu yıl arttı. Milli Takımımız EURO 2008'de ki gösterdiği performans lig kalitemizi arttırdı. İsmini duyurdu ve takip edilen bir lig haline geldi. Mutlaka bu oyuna yansımalı ve yabancı yıldız oyuncular ben Türkiye ligine giderek hata yapmak istemiyorum mesajı vermemesi gerekiyor.

Fenerbahçe'ye 20-25 €'luk transfer bütçesi gelmez.Bildiğim kadarıyla oyundaki transfer bütçesi=
Gerçekteki transfer bütçesi-Harcanılan transfer bütçesi
Yani Guiza gibi bir oyuncu gelmişken Fenerbahçe'nin parası ilk sezon 10 M €'yu bile geçmeyebilir.

Fietra 10
06.Eylül.2007, 06:07
1-2 gün önce yayın gelirleri açıklandı ve ortada dolaşan miktarlar oyunla pek ilişkili değil buda yansıtılırsa şampiyon veya ilk 3'e giren takım maddi olarak ciddi bir rahatlama yaşayabilir ve zevki artırır kanımca ..

Onurap
06.Eylül.2007, 06:12
ttnet anlaşması eklendi mi acaba?

perpetua
06.Eylül.2007, 06:43

Tip alaninda iyi bir yerde olabiliriz ama zaten oyunda doktor eklenmiyor. Fizyoterapist ekleniyor. Son bir kac senede yasanan sakatliklar, bu sakatlarin sahalara geri donme konusunda yavasligi da bu konuda hic de iyi bir sinyal vermiyor acikcasi.

Fenerbahce bu yil 4 tane yeni antrenor getirdi, hepsi yabanci. Ust yapinin butun antrenorleri yabanci yani.

Galatasaray bir adet yabanci antrenor getirdi.

Besiktas Turk teknik direktor ile calisiyor, antrenorler de bu nedenle Turk.

Antrenor kalitesi olsa, bu antrenorlerin yetistirdigi oyuncular olduklarindan cok daha iyi yerlerde olurlardi.. :)

Bu Manisaspor'un bir cok oyuncusu su anda 3 buyuklerde oynuyor veya zaten kaliteli oyunculardi. Burak, Selcuk, Ugur Inceman, ilk yarida Holosko vardi, Koray Avci, Leverkusen'den gelen Antonio, Allyson... Bu oyunculari goz gore gore zayif yapip, Manisa'ya ille de kume dusurmek mi daha gercekci, oyunculari olmasi gerektigi gibi yapmak mi daha gercekci?

Gecen yil Bank Asya Liginde son 4 haftaya girilirken puan durumu.
http://www.tff.org.tr/Default.aspx?pageID=754&hafta=30#grp
6. takimin puani 46, 15. olan takimin puani 36.

Oyunda Baskan ile teknik direktor arasindaki yoneticilerin hic birinin herhangi bir islevi yok. Bunlari eklemek sadece kozmetik olacagi, ve her yil bunlari duzenlemek icin zaman harcamak yerine, sadece baskan'i girmeyi tercih ettik.

Transfer bütçelerini yüksek bekliyorum. Fenerbahçe bu yıl transfere büyük paralar harcadı, eski yıllarda olduğu gibi ama; oyunda bize yönetim Fenerbahçe'nin harcadığı parayı vermiyor. Bu yıl en az transfer bühtçesi olarak 20-25 milyon € gibi para bekliyorum.

Transfer butcesi konusunda daha once arastirma konularinda da yazdim. Veritabaninda girdigimiz butce, yonetim tarafindan aciklanan butceden oyuncu alim-satim islemlerinden arindirildiktan sonraki rakam.

Yani Fenerbahce 25 milyon Euro butce aciklayip, oyuncu transferlerine yaz doneminde 24 milyon Euro harcarsa, Fenerbahce'nin butcesi 1 milyon Euro olur. Ne fazla, ne eksik.

Turkiye Super Ligi zaten oyunda su anda taninirlik sirasinda Avrupa'da 7. sirada. Daha yuksek olmasi ne kadar dogru olur?

Kulup takimlarimizin popularitesi, (genelde anadolu kuluplerinde) yeniden ayarlandi. 3 buyuklerde pek bir degisiklik yok. Olmasi icin de pek bir neden yok acikcasi.

Yabanci oyuncularin Turkiye ligine gitmek istememesi hala devam edecektir. Bunu Fransiz liginde oynarken de gorebiliyorsunuz cunku hep daha ust kademe bir lig var. Ingiltere, Italya ve Ispanya liglerinin ustunde bir seviyede olamayacagimiza gore de bu son umidiniz mumkun degil.

Ancak gercekte oldugu gibi oyunculara daha yuksek maas teklif edebilmenizin saglandigini biliyorum. Her ne kadar henuz bunu test etme sansini henuz bulmamis olsak da.

perpetua
06.Eylül.2007, 06:48
1-2 gün önce yayın gelirleri açıklandı ve ortada dolaşan miktarlar oyunla pek ilişkili değil buda yansıtılırsa şampiyon veya ilk 3'e giren takım maddi olarak ciddi bir rahatlama yaşayabilir ve zevki artırır kanımca ..

Yayin gelirleri cok ufak bir kac farklilik disinda gercekte oldugu gibi yansitildi. Tabii yine henuz test etme sansi bulamadigimiz icin kesinlikle dogru diyemiyorum.

spider3784
06.Eylül.2007, 07:31
Fenerbahçe'ye 20-25 €'luk transfer bütçesi gelmez.Bildiğim kadarıyla oyundaki transfer bütçesi=
Gerçekteki transfer bütçesi-Harcanılan transfer bütçesi
Yani Guiza gibi bir oyuncu gelmişken Fenerbahçe'nin parası ilk sezon 10 M €'yu bile geçmeyebilir.

Yanlız Emre, eğer gerçek bütçeden harcanılan bütçe çıkarlıark bulunuyorsa bütçemize verilen "Allow first season transfer budget" özelliğinin olmaması gerekirdi.Eğer FB o kadar bütçeyi gerçekte çıkramıyorsa Aziz Yıldırımın "Sugar Daddy" olması daha doğru, belki oyun içinde zaten öyle emin değilim.

holigan121
06.Eylül.2007, 07:42
Türkiye datası fm 2008 için konuşuyorum bence çok kötüydü çünkü
1- Bazı oyuncuların özellikleri çok abartılmış exe serkan çalık kezman ( adam süper goller atıyo ya kafayı yedircek bana)
2- Genç yetenek diye bir şey yok oyunda galatasaray için konuşuyorum galatasarayın alt yapısından yetişmiş olan oyunculardan sadece arda turan ve aydın yılmazda biraz idare eder ki arda kötü o kadar iyi değil pa sı ve ca sı yüksek olmasına rağmen aydın yılmaz sürekli sakatlıklarla uğraşıyor uğraşmasa en az arda kadar yetenekli ki oyundada biraz iş yapıyor bir de mehmet güven birazcık iş yapıyor onun dışında cafercan aksu özgürcan özcan zafer sakar semih kaya erhan şentürk gibi oyuncular bırakın galatasarayı bank asya 1 lig takımlarında oynucak kadar bile yetenekleri yok galatasarayın alt yapısında olupda pa sı yüksek 2 oyuncu var irfan başaran ve cem sultan bu oyuncular dışındaki tüm oyuncular 5 para etmez ki galatasarayın alt yapısı beşiktaşla beraber türkiyenin en iyi alt yapısı desek doğrudur
3-Sadece galatasaray değil tüm türkiyedeki gençler çok kötü inanın mesela bu sene galatasarayın aldığı yaser yıldız çok kötü oyunda geçen sene az çok 1 lig maçlarını takip ettim kendisi gayet yetenekli bir oyuncu
4- Türkiyede öne çıkan 3-4 tane genç yetenek var bunlar cem sultan irfan başaran sercan yıldırım barış memiş batuhan karadeniz bu kadarcık işe yarıcak genç yetenek var oyunda ama gerçekte türkiyede binlerce genç yetenek var umarım az da olsa gençler üzerinde iyileştirmeler yapılır
5- Oyunda umarım 1 lig a katogoresi ve 1 lig b katogoresi yazmaz artık 1. ve 2. lig diye yazar

Not: Gerçek yaşamda ve oyunda da olduğu gibi türkler gene 1 sınıf aşağıda olarak görülüyor çünkü çok iyi alt yapıya genç tesislerine sahip olan türkiyeden 2015 senesine gelsenizde düzgün oyuncu çıkmıyo

Cengo
06.Eylül.2007, 07:44
Yanlız Emre, eğer gerçek bütçeden harcanılan bütçe çıkarlıark bulunuyorsa bütçemize verilen "Allow first season transfer budget" özelliğinin olmaması gerekirdi.Eğer FB o kadar bütçeyi gerçekte çıkramıyorsa Aziz Yıldırımın "Sugar Daddy" olması daha doğru, belki oyun içinde zaten öyle emin değilim.

Yanlış anlamışsın sen :)

İlk sezon takımlar transfer yaptığı için, transfer bütçesi = sezon başı açıklanan gerçek-harcanan gerçek.

Transfer yapılmış takıma bir daha sıfırdan transfer yapmaman için.

Dediğin olursa o zaman dengeler altüst olur, Fenerbahçe bir 20 M€'lık daha oyuncu alır, kimse şampiyon olamaz :)

Gerçek hayatta şu an 2. defa 20 M€'luk birini alabilir mi?
Evet derseniz, Xabi Alonso nerede derim.

2. sezondan itibaren artık simulationdan biraz arcade şekline dönüyor oyun, tabi gerçek kurallar mevcut, yine football simulation..

2. sezon gerçek transfer bütçesini alırsınız, işin doğrusu budur aslında.

spider3784
06.Eylül.2007, 07:47
Not: Gerçek yaşamda ve oyunda da olduğu gibi türkler gene 1 sınıf aşağıda olarak görülüyor çünkü çok iyi alt yapıya genç tesislerine sahip olan türkiyeden 2015 senesine gelsenizde düzgün oyuncu çıkmıyo

Yok yahu, niçin aşağı görsünler?FML de chat odalarında onlarca soru soruyorum ki Türk olduğumda belli adamlar bana sürekli Türkiyeyi övüyorlar.:)

Ayrıca Sigames o tip düşünceleri olan bir firmaysa "Che Guevara" resmini niçin koysun?;;)

Cengo
06.Eylül.2007, 07:48
1- Bazı oyuncuların özellikleri çok abartılmış exe serkan çalık kezman ( adam süper goller atıyo ya kafayı yedircek bana)
2- Genç yetenek diye bir şey yok oyunda galatasaray için konuşuyorum galatasarayın alt yapısından yetişmiş olan oyunculardan sadece arda turan ve aydın yılmazda biraz idare eder ki arda kötü o kadar iyi değil pa sı ve ca sı yüksek olmasına rağmen aydın yılmaz sürekli sakatlıklarla uğraşıyor uğraşmasa en az arda kadar yetenekli ki oyundada biraz iş yapıyor bir de mehmet güven birazcık iş yapıyor onun dışında cafercan aksu özgürcan özcan zafer sakar semih kaya erhan şentürk gibi oyuncular bırakın galatasarayı bank asya 1 lig takımlarında oynucak kadar bile yetenekleri yok galatasarayın alt yapısında olupda pa sı yüksek 2 oyuncu var irfan başaran ve cem sultan bu oyuncular dışındaki tüm oyuncular 5 para etmez ki galatasarayın alt yapısı beşiktaşla beraber türkiyenin en iyi alt yapısı desek doğrudur
3-Sadece galatasaray değil tüm türkiyedeki gençler çok kötü inanın mesela bu sene galatasarayın aldığı yaser yıldız çok kötü oyunda geçen sene az çok 1 lig maçlarını takip ettim kendisi gayet yetenekli bir oyuncu
4- Türkiyede öne çıkan 3-4 tane genç yetenek var bunlar cem sultan irfan başaran sercan yıldırım barış memiş batuhan karadeniz bu kadarcık işe yarıcak genç yetenek var oyunda ama gerçekte türkiyede binlerce genç yetenek var umarım az da olsa gençler üzerinde iyileştirmeler yapılır
5- Oyunda umarım 1 lig a katogoresi ve 1 lig b katogoresi yazmaz artık 1. ve 2. lig diye yazar

Çoğuna katılmıyorum.

Yaser Yıldız'ın PA'sı -9'du, nasıl kötü onu da anlayamadım?
Kezman kimsede doğru düzgün form tutamıyor, tutamaz, sürekliliğini düşürmüştüm, herkes oynatamıyor satıyor, ilginç geldi form tutması..

spider3784
06.Eylül.2007, 07:51
Yanlış anlamışsın sen :)

İlk sezon takımlar transfer yaptığı için, transfer bütçesi = sezon başı açıklanan gerçek-harcanan gerçek.

Transfer yapılmış takıma bir daha sıfırdan transfer yapmaman için.

Dediğin olursa o zaman dengeler altüst olur, Fenerbahçe bir 20 M€'lık daha oyuncu alır, kimse şampiyon olamaz :)

Gerçek hayatta şu an 2. defa 20 M€'luk birini alabilir mi?
Evet derseniz, Xabi Alonso nerede derim.

2. sezondan itibaren artık simulationdan biraz arcade şekline dönüyor oyun, tabi gerçek kurallar mevcut, yine football simulation..

2. sezon gerçek transfer bütçesini alırsınız, işin doğrusu budur aslında.

Hmm sanırım dediğiniz gibi yanlış anlamışım.O yazıyı görünce aklıma gelen ilk şey bize gerçek hayattada o sene harcanan parayı vermek oldu.:)

sitte
06.Eylül.2007, 09:26
Benim için bilgiler doğru olsun yeter.Örneğin:Galatasaray altyapısından Halim Kurtuluş oyunun başında Erzincanspor'da kiralık olarak oyuna başlıyorduk bundan bir ay önce bizzat kendisine sordum ve ben hiç Erzincanspor'da oynamadım demişti ve fmye güven azalmıştı biraz da olsa bu konuda ;)

Vieri
06.Eylül.2007, 09:40
Benim için bilgiler doğru olsun yeter.Örneğin:Galatasaray altyapısından Halim Kurtuluş oyunun başında Erzincanspor'da kiralık olarak oyuna başlıyorduk bundan bir ay önce bizzat kendisine sordum ve ben hiç Erzincanspor'da oynamadım demişti ve fmye güven azalmıştı biraz da olsa bu konuda ;)

bence güvenin azalmadan evel Türkiye Futbol Federasyonuna baksaydın daha iyi olurdu

http://img291.imageshack.us/img291/348/clipboard02iu0.th.jpg (http://img291.imageshack.us/my.php?image=clipboard02iu0.jpg)

supro
06.Eylül.2007, 10:36

iyi güzel düşüncelerini yazmışssın da bunların çoğuna katılmak mümkün değil. oyunda türkiye'de genc yetenek diye bir sey yok demişsin bu saptaman son derece dogru ama ardından türkiyede binlerce genç yetenek var demişssin işte bu yanlış:D türkiyeden ne zaman doğru dürüst bir genç yetenek çıkmış genç yaşta avrupada iş yapmış ya da avrupada orta-üst seviye takımlarda adam gibi oynamış. bugün bir tek emre belozoglu ve nihat var elimizde bu şekilde olan ki sürekli sakatlık sorunu olan emreyi fenerbahce gibi büyük hedefleri olan bir takım alıyor her türlü riski alıp baska çaresi yok çünkü. alt yapıdan dogru dürüst genç gelmiyor. bugün bir arda turan var yanına yine doğru dürüst isim yazamıyoruz. türkiye daha önce de u-17 de u21 de büyük basarılar elde etmesine rağmen nedenini bilmiyorum tam olarak ama bir türlü dogru düzgün genc oyuncu çıkartamadı. yani türk oyuncuların 18-19 yaşından itibaren gelişimleri resmen duruyor. vieri de yazmış fenerbahce 4 tane yabancı antrenör getirdi besiktas yabancı antrenör getirdi diye. ülkemizde maalesef kaliteli antrenörler yetişmiyor. bence bu yüzden oyunda türk antrenörlerini yine cok kötü olarak yapılmalı:) bunun dışında bu sene gerçekten çok iyi bir türkiye ligi olacak bence çünkü gerçekten çok uğraşıldı. kasım 14'ü sabırsızlıkla bekliyorum. saygılar..

dogus4621
06.Eylül.2007, 17:08
Klüp başkanı olabilme özelliği de olmalı bence, yada menejerlikten kazanılan parayla klüp satınalınabilmeli.Ayrıca Türkiye de 3.lig den de takım çalıştırılabilmeli...Sabırsızlıkla bekliyoruz bakalım..

nikootinn
06.Eylül.2007, 18:06
Vieri üstad rica ediyorum Fm2009 da 2.lig B kategorisindeki takımlar 0 transfer bütçesi ile başlamasınlar.
Sezona başlıyorsun bir müddet maçlara 200-300 seyirci geliyor çok gülünç bir tablo gerçekten,bu arada Fethiyeporun stadı 2007 senesinde 10000 kapasiteye çıkarılmıştır buna rağmen fm2008'de kapasite 3000 olarak gösterildi,Fierce rakibimiz artık Alanyaspor,eski fiercemiz Muğlaspor amatör kümeye düştü

ERSELKULALI
06.Eylül.2007, 18:39
Klüp başkanı olabilme özelliği de olmalı bence, yada menejerlikten kazanılan parayla klüp satınalınabilmeli.Ayrıca Türkiye de 3.lig den de takım çalıştırılabilmeli...Sabırsızlıkla bekliyoruz bakalım..

doğuş bu dediğin türkiye datasıyla bi alakası yok bence

türkiye datası en iyi data olacak fikrine katılıyorum çünkü türkler geçen sezon avrupa gündemini belirledi ve araştırmacılarımız da çok çalışmışlar güzel bir türkiye datası umuyorum

bu arada kewell sakattı ve oynayamadı geçen sezon bu yüzden fm2008 e göre daha mı kötü olur:confused:

fatih akin
06.Eylül.2007, 18:40
takımların seyirci potansiyelleri biraz daha düzgün olursa çok güzel olur geçen sene fenerbahçe çoğu maçını ciddi bir kalabalıkla oynadı GALATASARAY yine çoğu maçında boş değildi stad beşiktaş yine öyle ve benim oynadığım takımlardan olan ve de gerçekte taraftar potansiyelini bildiğim Eskişehirspor bu kadar az seyirciyle oynamasın ESES in maçlarına 6000-7000 seyirci gelmez çoğunlukla o sayılar 1. ligde en ücra deplasmanlara gidiyordu yakın yerlerde bu sayı çok daha ciddi şekilde artış gösteriyor. bu konuda biraz daha özen gösterilirse çok güzel olur.
takımların ihaleye verilen ve bitiş tarihleri kesinleşmiş stad projeleri düzeltilirse çok da güzel olur kadir has stadı bile gözükmüyordu ki oyun çıkmadan önce başlanmıştı diye hatırlıyorum.
oyuncu özelliklerinde de gerçeğe yakınlık olursa daha zevkli olabilir mesela semih şentürk as oynadığı maçlarda gol atsın ama yedekten girdiği maçlarda biraz daha gole yakın olabilsin, servet çetin çalıma girsin ve top kaybetsin sonra da bizi çıldırtsın, volkan saçma goler yesin, lincoln her toptan korksun kaçsın, abdullah avcı genç ve en yetenekli menajerler arasında gösterilsin ve GALATASARAY'a transferi ileriki zamanlarda gerçekleşsin
bunlar sadece bazı istekler tabi olabilirliği ne derecede orasını bilemiyorum dediğim gibi sadece oyunun güzel olması için istekler

Sekopej
06.Eylül.2007, 19:48
Bu sene bu iş için çok emek verildiğini gördüm ama oyun çıktığında yine bir sürü eleştiri gelecek eminim. Oyuncu kendi takımındaysa ve kötüyse ya da rakip takımda iyiyse o zaman ortalık karışacak.

Sağ duyulu üyelerin bu sorunları çıkaracağını sanmıyorum, bu sorunları fanatikçe düşünenler çıkaracaktır. Gerçeğe en yakın data olacağından eminim ama bu verilerin geçen sene oynanan verilee göre hazırlandığı ve oyun çıkana kadar bu sene patlama yapan oyuncuların değerlendirmelerinin geçen seneye göre olduğu unutulmasın.

Bir de çoğu kişi biliyor ama bilmeyenler için yazalım, yutr dışından gelen oyuncuların son halini geldiği ülkedeki araştırmacılar yapmış oluyor. Bu yönde eleştirilerinizi yaparken de yeni transferlerden kötü özelliği olanları gördüğünüzde suçlu olarak burayı görmezsiniz.:)

Bu seneye kadar göz ardı edilen çoğu şey bu sen yapıldı, geçmiş senelere göre çok çok kaliteli bir data bizleri bekliyor.

GeNç KaRTaL
06.Eylül.2007, 21:35
Football Manager 09'da bugüne kadarki en başarılı ve en gerçeğe yakın Türkiye datasının olacağını düşünüyorum,olacağına inanıyorum..

deniz.91
06.Eylül.2007, 22:05
Anadolu takımlarının alt yapılarına ve personellerinede biraz daha önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum

Hugo
07.Eylül.2007, 00:50
PA -8 veya -9 ne anlama geliyor?

RsTxLqq
07.Eylül.2007, 01:16
-10 = 170-200
-9 = 150-180
-8 = 130-160
-7 = 110-140
-6 = 90-120
-5 = 70-100
-4 = 50-80
-3 = 30-60
-2 = 10-40
-1 = 0-30

diye biliyorum

Vieri
07.Eylül.2007, 01:37

Bu daha çok Chairman Tycoon tarzı bir oyun olur sanıyorum

Vieri üstad rica ediyorum Fm2009 da 2.lig B kategorisindeki takımlar 0 transfer bütçesi ile başlamasınlar.
Sezona başlıyorsun bir müddet maçlara 200-300 seyirci geliyor çok gülünç bir tablo gerçekten,bu arada Fethiyeporun stadı 2007 senesinde 10000 kapasiteye çıkarılmıştır buna rağmen fm2008'de kapasite 3000 olarak gösterildi,Fierce rakibimiz artık Alanyaspor,eski fiercemiz Muğlaspor amatör kümeye düştü

Gelir modellerinde düzeltmeler oldu ama henüz birşey diyemiyoruz, BETA yı bi test ettikten sonra bununla alakalı açıklama yaparız.

Anadolu takımlarının alt yapılarına ve personellerinede biraz daha önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum

Alt yapı oyuncuları ve personelleri baştan sona güncellendi, boşta olan oyuncuları, amatöre giden veya futbolu bırakan oyuncuları aynı şekilde.

PA -8 veya -9 ne anlama geliyor?
-8 Türkiye'de üst düzey takımlarda ilk 11 oynayabilecek potansiyeli taşır, -9 dünya yıldızı ve avrupadaki bir çok takımda ilk 11 de oynayabilecek potansiyeli taşıyabilir.

Vieri
07.Eylül.2007, 01:40
O zaman Batuhan gerçekten -9 etmez.

Batuhan -9 eder ama batuhan'ın -9 da görebileceği maksimum potansiyeli 180'i görmesi tartışılır. -9 denmesinde sebepte zaten 150 ile 180 arasında bir değere sahip olabileceği ama netlik kazanmadığıdır. 150 de olabilir bu 180'de.. Batuhan yakın bir zamanda ya Avrupa'ya gidecek yada Beşiktaş ilk 11'nin değişmez forveti olacak. Bir çok Avrupa'lı Scout'un Batuhan'ın oynadığı milli maçları takip ettiğini çok yakından biliyorum ;)

GeNç KaRTaL
07.Eylül.2007, 01:43
O zaman Batuhan gerçekten -9 etmez.

Bu arkadaşın daha 16 yaşında Avrupa'dan talibi çıktığını biliyormusun peki?

sanalkaos
07.Eylül.2007, 01:48
Öncelikle finans sorunu çözülsün Fenerbahçe 3 yıl sonra hiç transfer yapmadığı halde 30 Mn € ye düşüyo bütçesi.
Alt yapıda iyi oyuncular olsun.
Gökhan, Kazım, Uğur, Selçuk, Semih, Volkan D., PA Ca 3-6 arasında arttırılsın...

Fernando Gago
07.Eylül.2007, 04:10
Tsl'yi ne kadar iyi yapsanızda zevk vermeyecek bence Çünkü 2 3 sene sonra ortada oyuncu kalmıyor takımlarda tanınmadık oyuncular yerini alıyor . Bu Altyapı eksikliğimiz olduğu sürecede zevk vermez Tsl ... Ama bugune kadar yapılmış en iyi data olacağından şüphem yok ...

Corpus
07.Eylül.2007, 04:36
Ülkemizin ve takımlarımızın repulation ı arttırılsın yani trabzonspor a bile oyuncu getirmekte zorlanmayalım hadi trabzonu tanımazlar falan filan derseniz daha 6-7 yıl önce UEFA ve Süper kupayı alan GS , bu sene çeyrek final oynamış FB bunlar tanındık takımlar ve derbileri bile çok çok bilinen derbiler. Takımlarımızın rep. leri arttırılsın ve oyuncular daha kolay gelebilsin

Hugo
07.Eylül.2007, 05:18
Bu arkadaşın daha 16 yaşında Avrupa'dan talibi çıktığını biliyormusun peki?

Evet biliyorum. -9 u en yüksek değer sanmıştım.Bir de -10 varmış. Vieri yazınca daha net anladım. Batuhan'ın da sözleşme yenilemeyip avrupaya gideceğini tahmin ediyorum.

BeeTLeJuiCe
07.Eylül.2007, 05:52
Oyuncu Özelliklerinin tartışılacağı, bilgi alacağınız başlık burası.

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=391

Sadece söylemek istedim. :)

mertayasava
07.Eylül.2007, 06:26
Bir sorum olacak.Bir oyuncunun oyuna eklenmesinin minimum yaşı nedir?

Aşk-ı Şehir
07.Eylül.2007, 06:29
Eskişehirspor'u bizzat kendim yaptım. Kendi adıma söylemeliyim ki elimden gelenin en iyisini yaptım. Hatalar elbet olacaktır. Ama en azından FM2008 8.0.0'dan iyi olacağı kesni.:)

benim oynadığım takımlardan olan ve de gerçekte taraftar potansiyelini bildiğim Eskişehirspor bu kadar az seyirciyle oynamasın ESES in maçlarına 6000-7000 seyirci gelmez çoğunlukla o sayılar 1. ligde en ücra deplasmanlara gidiyordu yakın yerlerde bu sayı çok daha ciddi şekilde artış gösteriyor. bu konuda biraz daha özen gösterilirse çok güzel olur.

Bunu ayarladım Fatih. Sorun yok. ;) Seyirci sayısında ki gerçeklikler oyuna yansıtıldı. Ayrıca şunu söylemeliyim ki lige yeni çıkan 3 ekibin yeni transferlerinden fazla birşey beklemeyin. Neden mi? Çünkü bu oyuncuları biz yapmadık ve yapan araştırmacı nasıl yaptıysa elimize öyle geçecek ancak 9.0.1'de bir değişiklik yapabiliriz. Saygılarımla...

GReeN BeReT
07.Eylül.2007, 06:34

Bunu Sigames forumlarında sormuştuk.Almanya Co-Head Researcher bize en az 16 yaş kuralı olduğunu söylemişti.

Nocna Mora
07.Eylül.2007, 06:38
ama oyunda 15 yaşında oyuncu da var...

GReeN BeReT
07.Eylül.2007, 06:42
ama oyunda 15 yaşında oyuncu da var...
Martin Galvan, Gerson, Nikon jevtic, Gael Etock. gibi isimleri örnek gösterdiğimizde gelen yanıt.
Some researchers don't follow or know this rule, but it exists. :p

Nocna Mora
07.Eylül.2007, 06:44
Yani "Bazı gözlemciler bu kuralı bilmiyor ve ya takmııyorlar" :D Siz de takmayın diyeceğim ama :D

Cengo
07.Eylül.2007, 07:18
Bize sormak yerine başka liglerin araştırmacılarına sormak de güzel, hadi bakalım..

GReeN BeReT
07.Eylül.2007, 07:26
Sadece Enzo Zidane'nın oyuna eklenip eklenmeyeceği hakkında İspanya başlığında soru sormuştuk abi :) Yoksa sen dururken başkasına sormak olur mu :zuhaha

Vieri
07.Eylül.2007, 08:20

Prof. sözleşme imza atmış en az 16

elensar77
07.Eylül.2007, 21:05
Iyi alt yapi ille de -8 veya -9 PA sahibi oyuncularin bollukta olmasindan kaynaklanmiyor. Inter, Milan, Juventus, Arsenal, Man Utd, Chelsea, Liverpool, Barcelona, Real Madrid gibi takimlarda uzun yillar oynayabilecegini dusundugumuz oyuncular disindaki oyunculara, yildiz oyuncu bulunsun diye -9 vermek hic de dogru olmayacaktir.

Pekala kaliteli oyuncularimiz var, ancak bu kaliteli oyuncularin cok azi hem teknik, hem zihinsel hem de fiziksel yonlerden cok kaliteli oyuncu olma izlenimini veriyorlar. Veya genc yaslarda gecirdikleri uzun sakatliklar ile gelismelerni zora sokuyorlar. Bu da maalesef bizim bir gercegimiz.

Ozellikle bu sezon bir denge beklemeyin bence. Su anda kadro kalitesi acisindan Fenerbahce ve Galatasaray Besiktas'in bir kademe onunde. Ama tabii bu demek degil ki Besiktas'in bazi cok kaliteli oyunculari yok.

Diger takimlarimizdan tabii Trabzonspor'un yaptigi transfer hamleleri ve gelen oyuncularin kaliteli olmasi nedeniyle gecen sezon kadrosundan oldukca uzaklasmis durumda.

Diger takimlarimizin kadro kaliteleri de gecen sezon bizlere gosterdiklerine, ve yaptiklari transferlere gore yerlesti. Acikcasi pesinen bu yil ligin dengeli veya dengesiz bir lig olacagini simdiden tahmin etmemiz mumkun degil. Biz gecen sezon bildiklerimize gore oyunculari degerlendirdik, bunlara transferler eklendi ve hep beraber bu takimlarin/oyuncularin hem oyunda hem de gercekte nasil performans gosterecegini gorecegiz.

Ismarlama dengeli bir yapmamiz ne dogru olurdu, ne de gercekci.

Eger takiminizi daha ust kaliteye alt yapi oyunculari ile cikartmak istiyorsaniz, zaten Turkiye bunu yapmak icin pek de dogru bir lig degil. En azindan bu alt yapi icin ne kulupler ciddi yatirimlar yapmis durumda, ne de takimlarimizin kalitesini cok ust seviyelere cikartacak genc oyuncu bollugu var gorunurde.

Evet bazi kaliteli oyuncularimiz var, bunlarin bazilari hatta buyuk umit veriyor gelecek icin. Ancak oyuncularimizin cogunun kalitesi asagi yukari ligimizin seviyesi icin kaliteli sayilabilecek seviyede.

Bilgimiz olan ve kesinlesmis projeleri ve bunlardan beklenecek gelirleri olabildigince gercekci bir seviyede ekliyoruz. Ancak bu projeler zaman zaman gecikiyor, bazen de hic gerceklesmiyor. Mesela Antalya'da yapilacak stat yaklasik 3 senedir konusuluyor, hatta 2010'a proje'nin bir parcasi olan spor salonunun bitirilmesi lazim ama hala herhangi somut bir hareket yok. Bu acidan bir ihalenin yapilmasi, ve en azindan somut bir proje'nin somut bir teslim tarihinin belirlenmesini beklememiz en mantikli olani.

Ben simdiden sizi uzeyim o zaman. Kesinlikle hatalar olacaktir. Sifir hatali bir arastirma yapmaya da maalesef sure hic bir zaman yetmeyecektir.

Merhaba.

Koyu renkte işaretlediğim bölgeye cevap vermek isterim.

Öncelikle belirtmek isterimki Antalya stadı veya salonu için olan somut girişim yok dediğin bölümde yanlışınız var.Nitekim geçtiğimiz aylardan itibaren temel çalışmaları bu inşaatlar için başlamıştır.İlk olarak bitirilmesi gereken salon projesi için temel çalışmaları son sürat devam ediyor.Bunun dışında stad inşaatı için yıkılması gerekli olan eski salon için salonun bitmesi bekleniyor,bu da demek oluyorki 2009 başı.Yani,2009 başından itibaren yıkılacak eski salonun yerine stad inşaatı başlayacakki,bunun için tüm projeler,zemin vs herşey hazır.Tek sıkıntı o salonun yıkılması.Yani demiş olduğunuz somut adım yok ibaresi yanlış,eğerki bunu oyuna yansıtıcaksanız buda çok yanlış.2009 dan itibaren stadın inşaatı oyuna dahil edilebilir.30000 kişilik.

Öte yandan belki bilmek istersiniz ki.

Ç.Rize stadı kabası tamamen bitti,artık sadece içi yapılıyor.
Bildiğiniz gibi Kayseri stadı da.
Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Konya'ya devasa bir tesis yapılıcak.Buda kesin gibi,isterseniz araştırabilirsiniz.Bu yıl sonunda ihalesi yapılması bekleniyor.

Eğer yardımcı olunucaksa bu tip inşaat vs konularında bilgi verebilirim.

3842
08.Eylül.2007, 01:48
Bence oyuncular abartılmasın , GS ,FB , BJK , TS anadolu takımlarını ezmesinler ... FM 08'de GS ile yenilmeden kariyer bitirdiğimi hatırlıyorum :D Bu olmasın, artık ligimizin seviyesi yükseldi , anadolu takımlarına Premier Lig'den oyuncular gelmeye başladı ve 4 büyükler bile artık 3 haftadan birinde yeniliyor ya da berabere kaldı ...
Bir de Arda Turan , Gökhan Gönül , Servet , Mehmet Topal , Serdar Özkan , Semih , Volkan gibi oyuncular dünya seviyesine çıkartılsın, yeter artık ya 2 senedir Arda , Volkan , Semih üçlüse FM'de eziliyor ...

perpetua
08.Eylül.2007, 02:58
Merhaba.

Koyu renkte işaretlediğim bölgeye cevap vermek isterim.

Öncelikle belirtmek isterimki Antalya stadı veya salonu için olan somut girişim yok dediğin bölümde yanlışınız var.Nitekim geçtiğimiz aylardan itibaren temel çalışmaları bu inşaatlar için başlamıştır.İlk olarak bitirilmesi gereken salon projesi için temel çalışmaları son sürat devam ediyor.Bunun dışında stad inşaatı için yıkılması gerekli olan eski salon için salonun bitmesi bekleniyor,bu da demek oluyorki 2009 başı.Yani,2009 başından itibaren yıkılacak eski salonun yerine stad inşaatı başlayacakki,bunun için tüm projeler,zemin vs herşey hazır.Tek sıkıntı o salonun yıkılması.Yani demiş olduğunuz somut adım yok ibaresi yanlış,eğerki bunu oyuna yansıtıcaksanız buda çok yanlış.2009 dan itibaren stadın inşaatı oyuna dahil edilebilir.30000 kişilik.

Öte yandan belki bilmek istersiniz ki.

Ç.Rize stadı kabası tamamen bitti,artık sadece içi yapılıyor.
Bildiğiniz gibi Kayseri stadı da.
Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Konya'ya devasa bir tesis yapılıcak.Buda kesin gibi,isterseniz araştırabilirsiniz.Bu yıl sonunda ihalesi yapılması bekleniyor.

Eğer yardımcı olunucaksa bu tip inşaat vs konularında bilgi verebilirim.

Internet'den ulasabildigimiz kadari ile (skyscrapercity.com, wowturkey.com, resmi siteler, belediye siteleri, gsgm siteleri) yeni insaatlari takip etmeye calisiyoruz.

Rize'nin yeni stadi ve Kadir Has Stadi zaten 8.0.2'den beri oyunda mevcut. Bunlarda sadece ufak tarih degisikliklerini yaptik.

Antalya stadina gelince, ihalenin oldugunu biliyordum ancak Menderes Türel'in onalyadigini atlamisim. Peki yeni stadin insaatina baslangic ve bitis tarihi hakkinda detayli bilgi vermeniz mumkun mu?

Somut adim derken zaten demek istedigim, stadin kapasitesinin asagi yukari belli olmasi (yani proje'nin hazir ve onaylanmis olmasi) ve somut bir teslim tarihinin belirlenmis olmasi (kontrat ile). Bunlar var oldugu surece yeni stat eklemek ve kulubun oyunun ilerleyen yillarinda bu yeni stada tasinmasini saglamak isin en kolay kismi. :)

BLAZİN1903
08.Eylül.2007, 03:31
Yok yahu, niçin aşağı görsünler?FML de chat odalarında onlarca soru soruyorum ki Türk olduğumda belli adamlar bana sürekli Türkiyeyi övüyorlar.:)

Ayrıca Sigames o tip düşünceleri olan bir firmaysa "Che Guevara" resmini niçin koysun?;;)

arkadaşım ben beşiktaş ile oynadıgım kariyerimde benden 3-4 tane kaliteli genç çıktı fm 2008 için söylüyorum ve bunların 2 si wonderkid di özellikle bi kemal okan vardı hala o çıkıcak diye yeniden kariyer açıyom beşiktaşla :) patlayıcı striker

SAİT71
08.Eylül.2007, 06:27
Belli bir süre sonra tüm Anadolu kulüpleri bütçelerini 90-100 milyon Eurolara çıkarırken Bir Beşiktaş'ın bütçesi komik durumlara düşüyor. Anadolu kulüpleri çok iyi yönetiliyor. Biraz abartılmış gibi geldi 2008'de.

ozgur.sener51
08.Eylül.2007, 06:35
oyunda hata olacakadır mutlaka ama en gıcık eden olay mevkilerin yanlış yazılmış olması ve altyapıdaki oyuncuların geliştirilememesi.mesela arda turanı geliştiremion aydın yılmaz ve aydın karabulut geliştirilip çok iyi özelliklere sahip olması gerekirken yerlerinde sayıyorlar malasef :D
inşallah 2009 olmaz bunlar...

Aşk-ı Şehir
08.Eylül.2007, 07:25
oyunda hata olacakadır mutlaka ama en gıcık eden olay mevkilerin yanlış yazılmış olması ve altyapıdaki oyuncuların geliştirilememesi.mesela arda turanı geliştiremion aydın yılmaz ve aydın karabulut geliştirilip çok iyi özelliklere sahip olması gerekirken yerlerinde sayıyorlar malasef :D
inşallah 2009 olmaz bunlar...

Bunun Türkiye Datası ile bir alakası yok. Bu tamamen sizin yapacağınız antrenman programına bağlı. Çoğu oyuncu antrenman programıyla fazla ilgilenmediği için oyuncum neden çok gelişmiyor diyor. Ama kendi antrenman tutumunu hiç sorgulamıyor.:) Eğer iyi antrenman programına tabi tutarsanız oyuncularınızı mutlaka gelişecektir. Daha olmadı nette bir sürü antrenman programı var paylaşılmış olan. Ayrıca Türksportal'da da var böyle bir konu bir göz gezdir derim.:) Saygılar...

Antrenman programları linki:

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=398

spider3784
08.Eylül.2007, 08:07
arkadaşım ben beşiktaş ile oynadıgım kariyerimde benden 3-4 tane kaliteli genç çıktı fm 2008 için söylüyorum ve bunların 2 si wonderkid di özellikle bi kemal okan vardı hala o çıkıcak diye yeniden kariyer açıyom beşiktaşla :) patlayıcı striker

İşte bende onu diyorum Türklere niçin ayrım yapsınlar?:)Regen de olsa çıkabiliyor genç adamlar.:)

turayansin
08.Eylül.2007, 17:21
Euro 2008 sayesinde Türkiye ye olan ilgi tahminimce artacaktır. Bu sayede araştırmacıların da dikkati bu noktada fazlalaşacaktır. Bazen abartıda olmuyor değil. Türkiye ligindeki oyuncuların birçoğunun bonservisi satın alırken 2-3 katına çıkabiliyor. Bu konu yıllardır oyunumuzda çözülemedi bence...

amroth
08.Eylül.2007, 21:14
bence seyirci konusunda çok büyük yanlışlıklar yapılıyo bugüne kadar örn: Trabzonspor da her maç Avni Akerde 17000-18000 civarında seyirci olurken oyunda ise ortalama 10000 seyirci civarında oynanıyor. ve buna karşılık İstanbul Belediyespor ve Hacettepespor gibi seyircisi olmayan takımların da oyundaki seyircileri bazen abartılı biçimde oluyor..
Bu arada Avni Akerdeki yenilikleri de umarımki bildirmişsinizdir. yaklaşık 7-8 bin kişilik bi artış oldu kapasitede..
Ayrıca Haluk Ulusoy tesislerinin Trabzonspora devredilmesiyle de bence altyapı değerlerinin biraz iyileştirilmesi lazım
Oyuncularla ilgiliyse bugüne kadar bence müthiş yanlışlıklar yapılıyo Yattaraya bugün 10milyon£ gibi teklifler geliyo oyunda ise Bursaspor, Manisaspor gibi takımlar Yattarayla ilgileniyor ve sadece 2milyon£ civarında teklifler yapıyolar..

elensar77
08.Eylül.2007, 22:13
Internet'den ulasabildigimiz kadari ile (skyscrapercity.com, wowturkey.com, resmi siteler, belediye siteleri, gsgm siteleri) yeni insaatlari takip etmeye calisiyoruz.

Rize'nin yeni stadi ve Kadir Has Stadi zaten 8.0.2'den beri oyunda mevcut. Bunlarda sadece ufak tarih degisikliklerini yaptik.

Antalya stadina gelince, ihalenin oldugunu biliyordum ancak Menderes Türel'in onalyadigini atlamisim. Peki yeni stadin insaatina baslangic ve bitis tarihi hakkinda detayli bilgi vermeniz mumkun mu?

Somut adim derken zaten demek istedigim, stadin kapasitesinin asagi yukari belli olmasi (yani proje'nin hazir ve onaylanmis olmasi) ve somut bir teslim tarihinin belirlenmis olmasi (kontrat ile). Bunlar var oldugu surece yeni stat eklemek ve kulubun oyunun ilerleyen yillarinda bu yeni stada tasinmasini saglamak isin en kolay kismi. :)

Açıkçası en doğru yerlere sizde bakıyorsunuz.
Antalya stadına gelince.

Projeyi Aslantepe gibi Eren Talu hazırlattı ve onaylandı.
Teslim tarihi vs gerçektende yok.Bunda ancak tahmin yapabiliriz.
30.000 kişilik
İlk çıkan proje olucak.

perpetua
08.Eylül.2007, 22:18
Açıkçası en doğru yerlere sizde bakıyorsunuz.
Antalya stadına gelince.

Projeyi Aslantepe gibi Eren Talu hazırlattı ve onaylandı.
Teslim tarihi vs gerçektende yok.Bunda ancak tahmin yapabiliriz.
30.000 kişilik
İlk çıkan proje olucak.

Teslim tarihinde tahmin yapmak yerine insaat anlasmasini beklememiz daha dogru olur bence.

Siz de biliyorsunuz ki bu Antalya stadi mevzusu 2005'den beri devam ediyor. Proje'nin onaylanmasi guzel ama belli bir insaat takvimi yoksa eger bundan 2 yil sonra biter dersek de yanlis degil, bundan 5 yil sonra biter dersek de yanlis degil.

OMANA
08.Eylül.2007, 22:19
Football Manager Türkiye Araştırması, geçtiğimiz yıl Kasım ayında eski baş araştırmacı Türker Tozar'dan perpetua ve Vieri'nin sorumluluğuna verildi. Turksportal, FM 2009 araştırmasını geniş bir ekip ile yaptı ve araştırmanın bitmesine çok kısa bir süre kaldı.

Türkiye liglerini en iyi biçimde oynanabilir kılmak ve Türkiye liglerini oynarken keyif almanızı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Peki Türkiye datasından beklentileriniz neler?

mustafa kardeş,,,

foruma girdiğim günden beriki değişik konu başlıklarında onlarca yazı yazdım forumunuza..

bu açtığınız konu başlığı neredeyse yazdığımız bir çok yazının ortak bir paydada buluşması gibi...

çünkü sizlerin tüm çabası ve bizlerin tüm yazıları aslında 2009 datasının daha iyi olması içindi...

öncelikle hemen belirtmem gerekirki ne kadar eleştiri olursa olsun bu forum yazarları ve okuyanların iyi bilmesi lazımki ..FM türkiye araştırması gerçekten diğer bir çok ülkeden kıyaslanamayacak kadar üst seviyede...

zaten iyi araştırma iyi bir ekiple olur...en sert eleştrilere bile sabırla cevap veren mantıklı futbolu iyi bilen bir ekibin başındasınız...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
araştırmaya çok eleştiri yaptığımda oldu..

hatırladıklarım içinde

Semih şentürk için çok eleştri yaptım

genç oyuncular konusunda diğer ülke araştırmacılarının bizden daha rahat davrandığını yazdım..

takımlarımızın reputationunun biraz daha yükselebileceği konusunda yazdım..

hepsinede yöneticilerden cevap aldım iyi veya kötü uzun veya kısa ama muhakkak cevaplandırıldım...

2009 datasından beklentilerimiz için açmışsın konuyu .....

muhakkakki çok iyi bir çalışma olacak...

ama yinede çok eleştrilecek...

2009 yamasından en büyük beklentim mümkün olduğunca hataları sıfıra indirilmesi ve biraz daha türk oyunculara olan güvenin artması...

Semih örneğinde olduğu gibi FM nin kimi bazı kriterlerine çok uymadığı için mecburen CA SI VE PA sı düşük kalan ama gerçekte son derece değerli olan bazı futbolcularımız için yerinde değişiklikler yapılırsa...

Futbol takımlarıız herry kewall gibi milan baros gibi guiza gibi dev oyunculara imza attırabiliyorken reputationları biraz daha artırılsa....

nisan ayında karlı havada oynanan maçlar olmasa..

ikinci lig takımlarımızın bir çoğu sıfır lira veya 15-25 bin gibi komik transfer bütçeleri olmazsa...

yine tüm zamanların en iyi araştırmalarından biri olacağından eminim..

başarıların devamını diliyorum tüm araştırmacılara..

BeeTLeJuiCe
08.Eylül.2007, 22:25
Türk Milli Takımında oyun başında, Milli takımda hayatı boyunca oynamamış oyuncular çağrılmasın oyunda. Ne bileyim bi Muslu FM 2008'de Milli takımın vazgeçilmezi. Volkan Yaman banko iken Hakan Balta kesik yiyor. Kaleci olarak Ömer falan çağrılıyor. Bunun ayarlanması sanırım rep seviyeleri ile alakalı yada ca pa falan. 2009'da oyun başlangıcındaki milli kadro ayarlansa çok güzel olur.

Her seferinde söylüyorum ama bir cevap alamadığım için tekrar yazmak istedim.

FoRZa SKiNCLuB_I9o3
09.Eylül.2007, 01:39
Türk Milli Takımında oyun başında, Milli takımda hayatı boyunca oynamamış oyuncular çağrılmasın oyunda. Ne bileyim bi Muslu FM 2008'de Milli takımın vazgeçilmezi. Volkan Yaman banko iken Hakan Balta kesik yiyor. Kaleci olarak Ömer falan çağrılıyor. Bunun ayarlanması sanırım rep seviyeleri ile alakalı yada ca pa falan. 2009'da oyun başlangıcındaki milli kadro ayarlansa çok güzel olur.

Katılıyorum...Milli Takımların güncel kadroları olmalı...

cemburak89
09.Eylül.2007, 06:28
fm 2009 orjınal oyunda turkce dil secenegı olucakmı ? yoksa gene tırmalıcaz mı :p ?

slayer34
09.Eylül.2007, 07:06

sonucta oyunda milli takimin basinda fatih terim var biz yokuz bu da cpu nun milli takimi istedigi bigi yerlestirmesi pek bi abartili degil bence keza kaleye bir kaleci yerine bir oyuncu konulsa sacma olabilir ama volkan yaman in hakan balta nin yerine oynamasi pek de anormal bi durum degil
soyle ki oyun icinde baktigimiz da bakiyorsunuz henry yedek yerine ezquerro oynuyor(2008 ıcın konusuyorum) bıze kalsa vay henry yedek olurmu derız ama takımı yoneten cpu umarım anlatabılmısımdır...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
oyun mantıgı ıle bakarsak fenerbahce sezon basında 25 mılyon transfer butcesını ayırıp 24 mılyon harcadıysa bız yenı oyun actıgımızda bıze verılıcek olan 1 m gıbı transfer butcesı bana pekte mantıklı gelmıyor acıkcası sonucta takımın basına gecen her menajere belırlı bır transfer butcesı ayarlanması gerek arkadasın bırı konunun basında boyle bı durum olsa xavı alonso gelırdı demıs xavı alonso ulkemıze gelmek ıstemedıgı ıcın kabul etmemıs teklıfı yanı sorun para da degıl yenı transfer sıstemınden umıtlıyım arkadaslarımızın dedıgı gıbı guıza meıra baros geldıkten sora buyuk oyuncuların para ıcınde olsa oyunda ulkemıze gelmesını beklıyorum ınsallah beklentılerımız bosa cıkmaz

bojan krkic53
09.Eylül.2007, 20:02
benim tek istedigim su. galatasaayda oynarken 1 kac sene sora zenginlesiyorum. istek yapıyorum upgrade youth facilities die. ama yonetim de 'bizimki ligdeki en iyisi gerek yok' diyo sinir oluyorum. bi kere izin werdi ilerleyen yıllarda dunya yıldızlarini cikardim. 2 tane barcaya yolladim bi tane de bayerne. yani cok sacma gerek yok denmesi. para da war kardesim o zaman nie engelliyosun ki. aynı sey antrenman upgradeleri icin de gecerli.

bojan krkic53
09.Eylül.2007, 20:24
Ya ben bu potansiyel olayını anlamadim pa ca yani ben oyunda hic oyle bisey gormedim .2008 de nerde yaziyoki bu bilgiler. bide oyunum orjinal degil bundan olabilir mi acaba?

onurphaned
09.Eylül.2007, 20:46
Data Editor'te görebilirsin.

babakadir1940
11.Eylül.2007, 19:32
sevgili araştırmacılar, tff 2.lig'e biraz daha dikkat çekmenizi istiyoruz. şöyle ki, bazı arkadaşlar tff 2.lig kulüplerinin transfer bütçesinin 0 olduğundan yakınmış, bugün çoğu 2.lig kulübü parasızlıktan lisans tescili yaptırmakta zorlanıyor (örnek gebzesporun ilk maça 9 kişi çıkması ve afyonsporun maça çıkamaması), bence kulübün imkanları düşükse bütçe 0 olmalı ya da düşük bir miktar olmalı. öyle hemen 2 senede süper lige çıkıp fırtınalar estirmek kolay olmamalı. 2.ligdeki kulüplerin çektiği sıkıntıları hissedebilmeliyiz. öte yandan ben sarıyer taraftarıyım ve sarıyerin 2.ligdeki önemli maçları dışında hiç bir maçını 3000, 4000 seyirciye oynadığını görmedim. bu durum diğer kulüpler için de geçerli.

ayrıca bir arkadaş daha belirtmiş, kadrolar lütfen güncel ve oyuncu mevkileri gerçekteki gibi olsun, 5 sene önce kulüpte oynamış oyuncuyla oynamak pek güzel olmuyor.
bilindiği gibi bazı takımların stadları bakımda, bu takımların kendi sahalarında değilde başka sahalarda oynadığının zorluğu oyuna yansıtılırsa, çok daha güzel olacak.
örnek; sarıyer y.ziya öniş değil suni çim olan çayırbaşı stadında(2.devre geri dönecek), g.osmanpaşa gopta değil bayrampaşa çetin emeçte, darıca gençler birliği ise ilk devre ilk 6 maçını deplasmanda, ikinci devre ilk 6 maçını içeride oynayacak.

takımların ezeli rakipleri konusuna gelince, bence 2lige en büyük renk katan şey rakip kulüpler, bunlar çok iyi ayarlanmalı.
şöyle bir özet geçelim örnek olarak
sarıyer- bursa, kasımpaşa, eyüp, gaziosmanpaşa, zeytinburnu, beykoz
eyüp- karagümrük, sarıyer, gebze, beykoz
adanademir- adanaspor, miy, tarsus iy (bu takımların dördünün de birbiriyle yaptığı maçlar olaylı geçer)
maltepe- gebze
ve daha sayamadığım bir sürü çekişmeli olaylı maç

en önemli konu ise şu; zaten arkadaşlar da bu konudan yakınmış... bence deplasmanlı süper gençler ligindeki oyuncular da veritabanına kesinlikle eklenmeli, böylelikle türkiye liginde uzun bir süre gerçek oyuncularla oynama fırsatımız olur. özellikle süper genç ligi oyuncuları 1.lig ve 2.lig takımlarının kaderini oluşturuyor. 0 transfer bütçesi olan kulüpler gerçekte kadrolarını süper genç takımlarındaki gençlerle güçlendiriyor.
dgsl arşivini şu linkten inceleyebilirsiniz, ilginize teşekkürler...
http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=820&grupID=443#grp

perpetua
12.Eylül.2007, 04:26
ayrıca bir arkadaş daha belirtmiş, kadrolar lütfen güncel ve oyuncu mevkileri gerçekteki gibi olsun

Kadrolar TFF internet sitesinde yayinlanan kadrolar ile bire bir olacak (tabii bir kac ufak hata/eksiklik olabilir ama genelde bire bir esit olacaktir).

Oyuncu mevkileri konusunda bilgi edinebildigimiz kadar mevkiler isleniyor. Ancak 2. Lig'de ozellikle karsilasilan bol bol pozisyon degistirme oyuncularin pozisyonlarini belirlemede zorluk yaratabiliyor.

bilindiği gibi bazı takımların stadları bakımda, bu takımların kendi sahalarında değilde başka sahalarda oynadığının zorluğu oyuna yansıtılırsa, çok daha güzel olacak.
örnek; sarıyer y.ziya öniş değil suni çim olan çayırbaşı stadında(2.devre geri dönecek), g.osmanpaşa gopta değil bayrampaşa çetin emeçte, darıca gençler birliği ise ilk devre ilk 6 maçını deplasmanda, ikinci devre ilk 6 maçını içeride oynayacak.

Bunlarin bilgilerini de ulasabildigimiz kadari ile islemeye calisiyoruz. Eksikler olacaktir ancak sizin belirttiginiz gibi ozellikle arastirma bolumunde bunlari bizlere belirtmek dogru yansitilmasini saglar.

takımların ezeli rakipleri konusuna gelince, bence 2lige en büyük renk katan şey rakip kulüpler, bunlar çok iyi ayarlanmalı.
şöyle bir özet geçelim örnek olarak
sarıyer- bursa, kasımpaşa, eyüp, gaziosmanpaşa, zeytinburnu, beykoz
eyüp- karagümrük, sarıyer, gebze, beykoz
adanademir- adanaspor, miy, tarsus iy (bu takımların dördünün de birbiriyle yaptığı maçlar olaylı geçer)
maltepe- gebze
ve daha sayamadığım bir sürü çekişmeli olaylı maç

Bunlar da guzel. Bu konuda biraz daha gelistirme yaptik bu yil ancak sizin belirttiklerinizi de kontrol ederiz tekrardan.

en önemli konu ise şu; zaten arkadaşlar da bu konudan yakınmış... bence deplasmanlı süper gençler ligindeki oyuncular da veritabanına kesinlikle eklenmeli,

Prensip olarak sadece ve sadece profesyonel sozlesme imzalamis DSGL oyuncularini ekliyoruz. Ileride her takimin icini cok iyi bilen arastirmacilari bulabilir, ileride profesyonel olma ihtimali cok yuksek olan amatorleri onceden belirleyebilecek duruma gelirsek, bu da olur. Ancak su asamada mumkun degil.

Nocna Mora
12.Eylül.2007, 05:24
Ben GS altyapısı için bu işe talibim yöneticiler biliyor :) hele biraz büyeyim de oyuncularla konuşacak yaşa geleyim(en az 5 yıl sürer:D:D);Ve şu anda "perpetua"'ya GS araştırmasında altyapı için yardım ediyorum örneğin bu haftasonu maçına gideceğim; olmadı haftaya ama daha fazla erteleme yok:)

Ilhan
12.Eylül.2007, 18:52

Home reputation ile alakalı bir durum bu. Yeni datada sanırım daha ayrıntılı olarak irdelenecektir.

Universal
13.Eylül.2007, 01:41
Hacettepe takımının ismi oyunda nasıl yazıldı? Çoğu yerde takımın adı Hacettepespor olarak geçiyor ama; bu yanlış takımın sonunda spor yok. Sadece Hacettepe, geçen gün bunu Lig TV'de tartıştılar. Aklımda kaldı belirtmek istedim. Kulübün tam adı Hacettepe Spor Kulübü, kısa ismi ise Hacettepe...:)

Birde bu TFF2'de ki oyuncu kaydetme sorunu halledildi mi? :D

Cengo
13.Eylül.2007, 04:07
mustafa kardeş,,,

foruma girdiğim günden beriki değişik konu başlıklarında onlarca yazı yazdım forumunuza..

bu açtığınız konu başlığı neredeyse yazdığımız bir çok yazının ortak bir paydada buluşması gibi...

çünkü sizlerin tüm çabası ve bizlerin tüm yazıları aslında 2009 datasının daha iyi olması içindi...

öncelikle hemen belirtmem gerekirki ne kadar eleştiri olursa olsun bu forum yazarları ve okuyanların iyi bilmesi lazımki ..FM türkiye araştırması gerçekten diğer bir çok ülkeden kıyaslanamayacak kadar üst seviyede...

zaten iyi araştırma iyi bir ekiple olur...en sert eleştrilere bile sabırla cevap veren mantıklı futbolu iyi bilen bir ekibin başındasınız...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
araştırmaya çok eleştiri yaptığımda oldu..

hatırladıklarım içinde

Semih şentürk için çok eleştri yaptım

genç oyuncular konusunda diğer ülke araştırmacılarının bizden daha rahat davrandığını yazdım..

takımlarımızın reputationunun biraz daha yükselebileceği konusunda yazdım..

hepsinede yöneticilerden cevap aldım iyi veya kötü uzun veya kısa ama muhakkak cevaplandırıldım...

2009 datasından beklentilerimiz için açmışsın konuyu .....

muhakkakki çok iyi bir çalışma olacak...

ama yinede çok eleştrilecek...

2009 yamasından en büyük beklentim mümkün olduğunca hataları sıfıra indirilmesi ve biraz daha türk oyunculara olan güvenin artması...

Semih örneğinde olduğu gibi FM nin kimi bazı kriterlerine çok uymadığı için mecburen CA SI VE PA sı düşük kalan ama gerçekte son derece değerli olan bazı futbolcularımız için yerinde değişiklikler yapılırsa...

Futbol takımlarıız herry kewall gibi milan baros gibi guiza gibi dev oyunculara imza attırabiliyorken reputationları biraz daha artırılsa....

nisan ayında karlı havada oynanan maçlar olmasa..

ikinci lig takımlarımızın bir çoğu sıfır lira veya 15-25 bin gibi komik transfer bütçeleri olmazsa...

yine tüm zamanların en iyi araştırmalarından biri olacağından eminim..

başarıların devamını diliyorum tüm araştırmacılara..

Sorulara cevap veremem, detayları açıklayamam ama..

Sana şöyle söyleyeyim, futbolu bilen ve datadan anlayan mutlu olamayan (daha önce hata yaptık demiyorum ama illa ki her zaman 4/4lük olmaz, mutlaka bir eksik çıkar) kimse kalmayacak sanırım :)

fmburak
14.Eylül.2007, 00:10
3 Büyüklerin ağırlığı hissettirilmeli..
bencede...genellik en az iki büyüğün birden ilk 3'e giremediği oluyor...ligi 10. sıralarda bile

bitirebiliyorlar...ayrıca yaptıkları transferlerde hep 3.sınıf futbolcular...hiç büyük bir futbolcu

almıyorlar...

feanorringeril
17.Eylül.2007, 01:57
Galatasaray ve Fenerbahçe' nin fm2008' de yama ile gelen finans sorunu var, sürekli zarar ediyor klüpler bu sebepten dolayı iki takım sürekli düşüş sergiliyor..
ilk üçe girmeyi bırak, son sıralara oynamalarının sebebi budur. yoksa takımların p.a. - c.a. dengeleri buna göre ayarlanıyor..

GReeN BeReT
17.Eylül.2007, 01:59
Galatasaray ve Fenerbahçe' nin fm2008' de yama ile gelen finans sorunu var, sürekli zarar ediyor klüpler bu sebepten dolayı iki takım sürekli düşüş sergiliyor..
ilk üçe girmeyi bırak, son sıralara oynamalarının sebebi budur. yoksa takımların p.a. - c.a. dengeleri buna göre ayarlanıyor..
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=56632
Bu finans sorunu Sigames'in kısa süre sonra yayınladığı Geliştirme Yaması ile düzeltilmişti.

LaVioRtH_cL
19.Eylül.2007, 03:58
bence türkiye liglerinin kalitesi bi kademe daha arttırılmalı. ülkemize gelen yıldızlar ve ligimizdeki rekabet ortada. en azından bi fransa ve almanya ligi seviyesinde olduğumuzu düşünüyorum. ligimizin standartları ve kalitesi bu kadar düşük olamaz, en azından şampiyonumuz her sene banko belli değil.

Romeo3405
19.Eylül.2007, 11:08
benim sorum yeni oyunda aslantepe stadı olacakmı yoksa bitmediği için bir sonraki fm yi beklemek durumundamıyız

BeeTLeJuiCe
19.Eylül.2007, 16:42
İnşaatı henüz bitmediği için oyunun başında tabi olmayacak Aslantepe Stadı ama stad'ın bitiş tarihide oyuna eklendiği için sen kariyer yaparken ilerleyen yıllarda o stadda oynayacaksın.

sanane31
20.Eylül.2007, 15:33
benim anlamadığım volkan 140pa alıyor sporting lizbonun kalecisi 150lerde bu ne şimdi ? volkanı 150 falan yapmalısınız bana göre orkun 137 resmen anadolu kalecisi bana göre iyi kaleci reflexleri mükemmel ama oyunda reflexleri kötü yan topları kötü ona bişey demiyorum ama orkuna 145pa verilmesi lzm sanctis türkiye ligine geldi diye pa sını düşürmeyin 170 pa sı olmalı sanctisin bana göre çok kaliteli kaleci kariyeride belli fm 2007 de aydın 170 2008 de 140pa lara düşmüş anadolu topcusu görünüyor arda pa sı 168lerde falan en az 180 olmalı emre aşık 140 pa veriliyor sen bu emre aşıkla avrupa maçı oyna sportingin defansları 160 -165 sonra kupa alamıyorum sonra sıkıntı basıyo h.balta 140 pa la oynuyo bana göre 155 olmalı servet 145 yapılmış bana göre 165 meirada 165 olmalı uğur 155lere çıkarılmalı sakatlanmadan önceki performansı etkileyiciydi yaser rezalet yapılmış 8.0.0 da 8.0.2 de -8 pa yapmışsınız bence yeterli barış 145 pa almış odonkor dediğin işe yaramaz adam 165 pa ile dolaşıyor biz kendi ligimizi düşük yapıyoz iskoçya ligi celtic de Shunsuke Nakamura diye oyuncu var adamı uçurmuşlar mehmet topuz bile Shunsuke Nakamura yı 2ye katlar aydın toscalı 140larda kalmış ali turan 120lerde geziyo bölemi başarı gelicek avrupada beyler biz kendi ligimizi küçümsüyoruz özer hurmacı rezalet sarper kıskanç oyunda yok adam s.liege ye gitti geleceğin yıldızı semih kaya arsenaller istiyo adam 110pa ile geziyo irfan bana göre çok kaliteli 90 165 pa verilmesi lzm 2-3sene sonra yıldız olsun irfan 1sezon sonra şans bulmaya başlar bana göre fırat desen 3lig kalecisi gibi yapılmış fıratı koyuyosun anadolu takımından 5tane yiyosun olucak iş deil mehmet topal 140 pa vermişler adama bana göre 165 pa kesin verilmeli lincolnün pası düşürülmeli hatta eklemesenizde olur :D baroş 165 falan yapılmalı ümitin pa sı düşürülmeli eski ümit deil nonda 145lerde kalmalı bana göre galatasarayda kalması hata roberto carlos çok abartılmış 190 falan pa sı var yuh yani adam 36-37yaşında görüyoz fenerbahçe deki futbolunu o kadar adam kaçırıyo bana göre roberto carlosun pası 155 falan olmalı h.balta bana göre daha iyi bir bek ama carlosun pası uçuyor mubarek kezmanı drogba gibi yapmışlar maşallah hangi fenerli datayı hazırlıyosa serkan kırıntılı ufuk ceylan gibi kalecilere yeteri kadar pa verilmiyor ufuk 150pa serkan 155pa almalı bana göre Tabata 150 pa verilmeli bana göre çok kaliteli bir ofansif orta saha hasan şaş 165 pa verilmeli benden bu kadar hep 130lara falan düşmeyin yoksa tanınmamış takımlarla ön elemede berabere kalıyoz işe bak bayern galatasaray maçı 5-0 6-0 yeniliyoz işe bak çok abartıyolar oteki ligleri sizde abartın luganoya 170pa eduya 168pa g.gönül e 165pa verilmesi gerekir kazım 155pa verilmeli bizim oyuncularımız kaliteli oyuncular ama bakıyorum fener çeyrek finale çıktı gerçekte oyunda cska potansiyel olarak fenere 5bası daniel carvalho denen adam 165lerde en düşüğü 150 bu nasıl iştir bana anlatsın birisi sizce kendi ligimizi küçümsemiyormuyuz rusya lig takımlarına karşı fm 2008de çok zorlanıyoruz ligde galatasaray adam gibi transfer yapmassa ilk 3e giremiyor uefadan 0çekip dönüyoruz 1-2milyon euro bütce var onada gelde transfer yap murat akça 150 pa yapılmalı gelecek için 70- 150 pa çünkü skibbe 1sene sonra muratı a takımda değerlendirceğini söyledi emre aşık jübile yaptığı zaman murat bu takımın deişilmez stoperlerinden biri olucak mustafa pektemez burhan eşer kaliteli oyuncular ama oyunda vasat brezilya ligi bile potansiyel olarak en kötü takımı galatasarayın potansiyellerini geçiyor dramatik durumu siz düşünün ayrıca en iyi 5lig arasına girdi ama fm de gene 140 130 potansiyellerle adam oynatıyoz Shunsuke Nakamura 170lerle oynuyo hemde celtic de

Nocna Mora
20.Eylül.2007, 16:47
Arkadaşım 33 yaşından sonra(kaleciler hariç) bir oyuncunun PA'sı isterse 200 olsun ona ulaşamaz; çünkü gittikçe CA'sı düşer; bu aradca sanırım sen CA ve PA nedir bilmiyorsun...Çünkü Roberto Carlos'un 190 PA'sı olması bir şey değiştirmez neden???Çünkü yaşlı....

Yazımın en önemli bölümüne geldim yazdıklarının hepsi abartı; Murat Akça'ya set PA olarak 150 istiyorsan "çek" git bu oyunu oynama önce SI kriterlerini oku; Genç oyunculara set PA verilemez diye bir kural olması lazım araştırmacı arkadaşlar bunu daha iyi biliyorlardır; Ayrıca bilmek istersin diye yazıyorum;

Pa: Oyuncunun potansiyeli
CA:Oyuncunun şimdiki yeteneği...

Genç'ler hakkında bir şey istiyorson;

PA

Murat Akça: -8
İrfan Başaran:-9
Semih Kaya: -9
Ugur Ucar: 160
Arda Turan: 175(Çünkü devamlı kendini geliştiriyor)
Serkan Kırıntılı:155
Kazım Kazım:150
Mehmet Topal:145
Aydın Karabulut:165
Bobo: 160(Bu adamda potansiyel var ve ayrıca dayanıklılık ve güç önemli ölçüde arttırılmalı diye düşünüyorum...Takımını sakat sakat kurtardığı maçlar vardı...)

CA ve PA

Baros: 165 CA 175 PA'sı olmalı; Bitiricilik 15,Kafa 16,Top Sürme 16, Hızlanma 17,Hız 14, Zıplama15,Pas 10,Teknik 13,Topsuz Alan 16,Önceden Sezme 13,Kararlılık 12,Konstrasyon 13,Uzun Şut 14 olmalı diye düşünüyorum...

Lincoln: 160 Ca 170 Pa; Pas 17,Teknik 17,Uzun Şut 15,İlk Temas 15,Topsuz Alan 11,Kararlılık 14,Yaratıcılık 18,Dayanıklılık 13, Güç 10, Hız 13,Hızlanma 12, Dribbling 16 olmalı diye düşünüyorum....

Arda Turan: 155 CA 175 PA; Dribbling 17,Pas 16,Teknik 17,Uzun Şut 12,Kararlılık 14,Konsantrasyon 13,Yaratıcılık 17,Bitiricilik 11,Kafa 8,Top Kapma 9,Marking 3,Dayanıklılık 12,Güç 11,Hız 14,Hızlanma 17,Çeviklik 16,Korner 15,Özel Yetenek 20...

Mehmet Topuz: 145 CA 155 PA: Teknik 16,Pas 15,Dribbling 15,uzun Şut 13,Bitiricilik 14,Free Kick 14,Korner 15,Dayanıklılık 14,Güç 13,Hız 14,Hızlanma 15,Çeviklik 13,Zıplama 9,Marking 5,Top Kapma 9,Kafa 4, Yaratıcılık 15,Kararlılık 13,Söz Geçirme 14...

Cem Sultan: 90CA -9PA: Bitiricilik 12,Kafa 11,Kararlılık 10,Topsuz Alan 10,Önceden Sezme 9,Özel Yetenek 18,Teknik 9,Pas 8,Zıplama 11,Hız 9,Hızlanma 10....

desdinovA
22.Eylül.2007, 04:44
türk takımları hak ettiği reputasyonu almış olsun.
fenerbahçe roberto carlos, anelka, appiah gibi oyuncuları; beşiktaş delgado gibi oyuncuları alabilecek, hatta tello gibi oyuncuları bedavaya getirebilecek reputasyonda olsun. aziz yıldırım fm'de asla bu takımı kuramazdı.

denizgfb23
22.Eylül.2007, 09:20
emekleriniz için çok teşekkürlerr :)

alaskaaa
23.Eylül.2007, 05:35
En Büyük sorunumuz yamalarla uğraşmadan fm' lerin dilinin türkçe olması

LaVioRtH_cL
23.Eylül.2007, 21:46
türk takımları hak ettiği reputasyonu almış olsun.
fenerbahçe roberto carlos, anelka, appiah gibi oyuncuları; beşiktaş delgado gibi oyuncuları alabilecek, hatta tello gibi oyuncuları bedavaya getirebilecek reputasyonda olsun. aziz yıldırım fm'de asla bu takımı kuramazdı.

reputasyonlarda sorun yok. asıl problemi aşağıda belirttim. fakat hiçbir yetkili cevap vermedi.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=1254885&postcount=90

LaigLeNoiR
23.Eylül.2007, 21:53
Aklımda kaldığı kadarıyla söyleyeyim Türkiye Liginin kalitesi oyunda oldukça yüksek olarak belirlendi.

Kesin bir rakam aralık veremiyorum şu anda ancak şefler gereken bilgileri verecektir;)

brkgrn
25.Eylül.2007, 21:15
bide benim eklemek itediğim artık takımlarının amblemlerini görmek için yama beklemiyelim bide en azından süper ligdeki hemen hemen bütün takımların oyuncularının profil fotoğrafları mevcut en azından bunları koyalım tamam belki formalar sponsorlu vb. şeylerden dolayı yapılmıyo ama bunları ekleyebilirseniz gerçekten çok güzel olur

LaigLeNoiR
25.Eylül.2007, 22:01
Bunları bizim eklememizin şu anda imkanı yok bildiğim kadarıyla.

Oyun açılırken birkaç tane ligin logosunu reklamlarda görebiliyorsunuz.Orada da yazıyor hangi liglerin oyunda resmi olarak yer aldığı.

Yani bu ligler resmi olarak tescillenmiş ve oyuna yansıtılmış.Bu yüzden de o liglerin logo ve resimleri yer alıyor.

BLAZİN1903
27.Eylül.2007, 19:57
bence türkiye liglerinin kalitesi bi kademe daha arttırılmalı. ülkemize gelen yıldızlar ve ligimizdeki rekabet ortada. en azından bi fransa ve almanya ligi seviyesinde olduğumuzu düşünüyorum. ligimizin standartları ve kalitesi bu kadar düşük olamaz, en azından şampiyonumuz her sene banko belli değil.

dediklerine aynen katılıyorum fm 2008 de bi palermonun itibarı bizim 3 büyüklerden fazla fransada lyon almanyada münih hep şampiyon gerisi zaten sıradan takımlar resmen 2. lik için kapışıyolar türkiyede durum daha değişik kimin şampiyon olacagı belli deil ve avrupada türk takıları son senelerde daha başarılı bence

LaigLeNoiR
27.Eylül.2007, 23:09
Bu konuda şöyle de birşey var.

Palermo'nun tanınırlığı daha az olabilir ancak İtalya Ligi'nin rep'i,Türkiye Süper Lig'inden yüksek.

Aşk-ı Şehir
28.Eylül.2007, 01:28
bide benim eklemek itediğim artık takımlarının amblemlerini görmek için yama beklemiyelim bide en azından süper ligdeki hemen hemen bütün takımların oyuncularının profil fotoğrafları mevcut en azından bunları koyalım tamam belki formalar sponsorlu vb. şeylerden dolayı yapılmıyo ama bunları ekleyebilirseniz gerçekten çok güzel olur

Bu SI ile kulüpler arasındaki bir olay. Telif hakkı felan uzatmıyorum. Anlamışsınızdır muhtemelen.:)

sanane31
28.Eylül.2007, 03:18
bence ligimizi çok kötü yaptınız tekrar söylüyorum semih kaya ya -9 aydına -9arda ya 180 verilmeli bana göre çok kaliteli oyuncu alex 175falan guiza 175 baroş 175 falan almalı bunları duyun artık sportingin kötü kalecisi 150pa alırken orkun aykut 140 137lerde kalmasın

Aşk-ı Şehir
28.Eylül.2007, 05:06
bence ligimizi çok kötü yaptınız tekrar söylüyorum semih kaya ya -9 aydına -9arda ya 180 verilmeli bana göre çok kaliteli oyuncu alex 175falan guiza 175 baroş 175 falan almalı bunları duyun artık sportingin kötü kalecisi 150pa alırken orkun aykut 140 137lerde kalmasın

Daha datayı görmeden böyle bir yorum yaptığınız için sizi kutluyorum. Bizlerin bir oyuncuya aynı özellikteki bir oyuncuya nazaran daha az değer vermemizi acizlik olarak değil gerçeklik olarak ne zaman anlayacaksınız merak ediyorum. Aykut ve Orkun çok iyi kaleci olsalar şu an kalede olurlardı. Ayrıca Baros'u, Kewell'ı, Güiza'yı bizler değil İspanya'daki, İngiltere'deki, Fransa'daki araştırmacılar yaptı. Yani bu oyuncularda şu an için herhangi bir suçumuz yok.(Ki zaten suçumuz yok.:))Kaldı ki Alex'te zaten bildiğim kadarıyla CA yükselmesine gidildi...

Biz datayı yolladığımız zaman son yılların en iyi datası diye yollamıştık.) Bu oyuncular ile ilgili değişiklikler anca 9.0.1 update'inde yapılır. Saygılar...

nessus
28.Eylül.2007, 09:59
Ülkemizde fiziki mücadele gücüne dayalı (yüksek oranda) bir futbol oynanıyor. Bunda ana etken tabi ki yine bizler, yani Türk insanının genel karakteri. Kadrolara şöyle bir baktığımızda "teknik" futbolcu ihtiyacının çoğunlukla dışarıdan temin edildiğini görebiliyoruz.

Ülkemizde oynanan birebir mücadeleye dayalı futbol anlayışını gelen yabancıların röportajlarından da görebiliyoruz. Futbolun sert oynandığını düşünüyorlar. Ben de şahsen italya ligi ile benzeştiririm biraz bu bakımdan.

Bunu göz önüne aldığımızda ayrım yapmadan genel olarak (istisnaları hariç tutalım) Türk futbolcusunun

Work Rate
Strength

özelliklerinin belirli bir ortalamanın üstünde olması gerektiği kanaatindeyim. Ve buna bağlı olarak

Bravery
Aggression
Determination

gibi özelliklerde Türk futbolcusunun damarlarında gezen asil kanda doğuştan bolca mevcuttur :)

Tüm bunların yanında Türk futbolcusunun genel olarak Sürekliliği olmadığı, ve çok yetenekli adamların dahi bu yüzden belirli bir başarı seviyesine ulaşamadığı aşikardır. Bu bakımdan Süreklilik değeri ortalama olarak düşük olmalı gibi geliyor.

Şimdi söyleyeceğim belki biraz aşırı kaçacak ama söylemeden edemeyeceğim. Genel olarak Türk stoperlerin Positioning değerinin düşük olması gerektiğini düşünüyorum.

Datanın daha keyifli olması için futbolcuların kimi çok belirgin özelliklerinin yüksek olması gereklidir. Yani;

Hasan Şaş- Aggression:17-18
Maldonado- Dribbling: 5

gibi.

LaigLeNoiR
28.Eylül.2007, 10:03
@ nessus, yorumların için teşekkür ederim.

Söylediklerine %100 katılıyorum ve arkasındayım.Türk oyuncusunu gerçekten iyi tanıyorsun :)

BLAZİN1903
29.Eylül.2007, 09:30
acaba türkçe yama ne zaman çıkıcak valla en büyük derdim o şu an

Prowler84
01.Ekim.2007, 01:17
roberto carlos çok abartılmış 190 falan pa sı var yuh yani adam 36-37yaşında görüyoz fenerbahçe deki futbolunu o kadar adam kaçırıyo bana göre roberto carlosun pası 155 falan olmalı

belli bir yaşın üstü oyuncularda pa'nın oyuncuya bir etkisi yok.Bu yaşlı oyuncuların pa'ları kariyerlerinde ulastıkları zirve noktalarını gösterir.Atıyorum carlos 28 yasında 190'a ulaşmışsa sonraki yıllarda kademi olarak düşerek şimdiki ca seviyesine inmiş durumda.sizin bakmanız gereken carlos'un ca degeri.

sui generis
01.Ekim.2007, 01:44
acaba türkçe yama ne zaman çıkıcak valla en büyük derdim o şu an

turkce yama cok gec cıkar herhalde ama 2008 yamasını 2009 dada kullanırsın

kaandemirkaya
01.Ekim.2007, 22:16
aslında 1-2 lig açmayla sınırlı kalmasa oyun bir hoca kovulduğu zaman bi ülkede bize de gidip çalışma imkanı olsa oynadığımız lig açık olsa o sırda diğerleri kapalı olsa sadece basic konumunda olsa birz belki uçuk bir istek ama :)
mesela bir takımdan ayrıldığımız zaman daha sonra bir daha aynı takımı çalıştıramıyoruz tekrr geri dönmek olsa msela!
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
ha mesela başkanlık seçimleri de olsa başkan dese işte göreve gelirsem onunla çalışmayacğım falan filan

feanorringeril
02.Ekim.2007, 05:07
Bu finans sorunu Sigames'in kısa süre sonra yayınladığı Geliştirme Yaması ile düzeltilmişti.
Kısmen iyileştirilmişti, tamamen çözülememişti finans sorunu malesef. Galatasaray şampiyonlar liginden "prize money" denen yüklü ödüller gelmezse zarar ediyordu. Keza Fenerbahçe.

BLAZİN1903
03.Ekim.2007, 23:20
turkce yama cok gec cıkar herhalde ama 2008 yamasını 2009 dada kullanırsın

ama köklü değişiklikler olucagı söyleniyor medyayla ilgili falan 2008 türkçe si 2009 u ne kadar saglıklı olur o da bence bir muallak

aniltorres9
06.Ekim.2007, 10:25
Ya anadolu takımlarının ligimizin ne kadar önemli bir parçası olduğu ve genç yetenekleri ve çok iyi keşfedilmiş siyahi futbolculardan oluşan kadrolarını inş. bu sene daha iyi görüceğiz... İnanıyorum buna... :)

Bide mesela anadolu takımları gerektiğinde büyük bir takımdan oyuncu ve ya küçük liglerin önemli oyuncularını bulması süper olur...

Kafkafxer
07.Ekim.2007, 00:03
Bu SI ile kulüpler arasındaki bir olay. Telif hakkı felan uzatmıyorum. Anlamışsınızdır muhtemelen.:)

Umarım bu telif hakkı muhabbeti nedeniyle bazı takımlar fazladan şişirilmiyordur.

Francesco_Totti
10.Ekim.2007, 21:34
bence yaşı ufakları pa sı yüksek oyuncularımızı da eklemelisiniz ispanya italya fransada 14 yaşında bi dünya adam oluyor
siz dünyanın her takımının farkında oldugu transfer etmek istediği Muhammed i eklemiyorsunuz
hatırlamaya çalışın
adu şişirildiğinde 13 yaşında db ye konulmuştu
bizim önce kendi yeteneklerimize kendimizin sahip çıkmamız gerek
muhammed mutlaka olmalı yüksek bi pa ile
oyuna giriyoruz 2008 de modrice girin hiç bişey yapmadan 150 takım peşinde
burda kaç kişi modricin ardadan çok daha iyi hatta daha iyi oldugunu söyleyebilir
kendi pa larımızı yükseltmemiz gerek bence gerçekçi olan bu
arda 176-177 den aşağı olmamalı
batuhan semih sercan barış vs...

emrewoo
11.Ekim.2007, 02:36
Turkiyede futbol ortada oyuncularımız ortalama klublerimizin gelirleri dusuk fakat bu neden bole kalmak zorunda ? Bugun kayserispor sivasspor gaziantep bursaspor gibi takımlar superlig icinde bence sampiyon olma sansına sahip takımlar ki bole giderse turkiye liginde 4 buyuk diye bisi kalmıcak.Hersey iyi hos fakat turkiyenn en iyi kadrosuyla bu oyunda sampiyonlar ligini alabilirmiyiz sırf turk oyuncularla bu bence oldukca zor denemedim 08 de denemeyede niyetim yok.Oyuncularımızın ozellikleri biraz daha artılmalı die dusunuorm en azından alt yapıdan yetisen oyuncuların.Bi sure sonra takımınızla bayag bi yol aldıgınızda turk oyuncularn size yetmediginin farkına varıyorsunuz bunun olması bence cok kotu sırf bu yuzden oyuna baslar baslamaz belli oyuncuları alıp alt takıma atıorm vatandaslık suresi icin ama oda cok uzun bi sure... Ben yetenekli turk oyuncularla oynamak istiorm milanı real madridi turklerle dize getirmek istiorm sıkıldım yabancı oyuncu transferiyle ugrasmaktan.Bu bole olmadıgı surece turkiye liginde oynamak uzun vadede zevk vermio ş. ligini alıcak bi kadro olusturdugumda (galatasarayla) turkiye macları oynamıorm direk tatile gidiorm cunku anlamsz...Fm 09 dada bu bole olmucak bunu biliorm ama tek umudum burası sizde bunlara dikkat ederseniz turkler icin bu oyun gercekten cok eglendirici olucaktır.Kaliteli gelecek vadeden turk oyuncuları cogalmalı ancak bu sekilde sampiyonlar liginde bi kac tur giden takımlar gorebiliriz (fb ve gs dısında)....

Sekopej
11.Ekim.2007, 02:42
Ama gerçekçilik mi yoksa oyunda kupa almak mı olmalı hedefimiz? Şu anda 3 büyükler kötü günler geçirse de sezon tamamlandığında hepsi üst sıralarda olacaktır.

Şampiyonlar Ligi'ni alabilecek bir takım oluşturulduğunde o zaten Türkiye'de zorlanmayacaktır. Ama baktığımızda ülkemizde hangi takım ŞL'yi alabilir ki önümüzdeki 5-10 yıl içersinde.

Ha gerçekçilik olmasın, ben oyundan aldığım keyife bakarım diyorsan haklısın ama gerçekçi düşündüğümüzde bu ligde ne Kayseri,Sivas, Gaziantep,Bursaspor şampiyon olabilir ne de bir takımımız ŞL'yi alabilir.

emrewoo
11.Ekim.2007, 02:49
Simdi solede bisi var real madrid dimi dunya devi ama oda şl alamıo fenerbahce turkiyenn en iyi takımlarından ama turkiye kupasını alamıo bu oyunun farkı ve zevkide bence surda sevdigimiz izledigimiz yada tuttugumuz bi takımın yonetimini alıp herturlu basarıya ulasabilmek gerceklik bire bir olsa ztn bu oyunda dunyanın belli takımlarından baska hicbir takımı kimse almaz ve oynamaz ama oyun bize herturlu takımla herturlu basarıya ulasabilmemiz imkanını veriyo bugun mehmet topalı chelsea aldı benden 30 m € ya gercekte bole biside olmaz bence :) madem bole bi nimetimiz var neden onu kendimiz icinde gelistirmeyelim?

Knightmare
11.Ekim.2007, 02:54
Oyun gözüyle bakmamak lazım FM'ye sadece...FM artık oyundan öte birşey, bir 'futbol simulasyonu'. Bu ekipte olabildiğince gerçekçi aktarmak istiyor Türkiye datasını. Eğer beğenmiyorsan oyun içine zaten editör koyuluyor, istediğini yapmakta özgürsün :).

emrewoo
11.Ekim.2007, 02:59
Tamam gercekcilikten yoksun olmamasını tabiki bende istiorm ben bu oyunu ilk serisinden beri oynayan bi insanım ama yinede bi galatasaraylı olarak objektif bir data yapamıorm :) sonucta burdaki datalar genelde objektif oluo oynaması cok daha zevkli hale gelio ama benim solemek istedigim su sonucta ligimiz bi hollanda liginden cok daha zevkli ve izlenilebilir. Dolayısıyle oyuncularımızın belli kalitesinin olması gerektigini dusunuorm . 5 sezon oynayıpta turkiyenden maksimim 3- 4 tane star cıkarabiliyorsunuz belli bi sure sonra onlarda yetersiz kalıyo bence bunun onune gecilmeli.Herkes cok sey istio bu oyun icin ama bence cokta digil cunku zamanımızın cogunu pc basımda fmde geciriyorz bence en azından bukadarını hakediorz...

badboy_oz
13.Ekim.2007, 01:26
Muhammed Demirci'nin oyuna eklenme ihtimali nedir ?
3 Ocak 1995 doğumlu...prof. imzası yok ama ulke içinde en cok umut besledgimiz maradonamız...fm09da olması turk fmciler için oyuna buyuk renk katar...
En azından 9.0.1 de olmasını isterim...

Ayrıca Gs altyapısında cok yeteneklı oyuncuların olduğunu dusunuoyorum bunu tr standartlarında diil avrupa standartları olarak kbl etmek lazım,18-19 yasnda gelişimi yavaşlayan bi altyapı duzeni olsada emre çolak,semih kaya,cem sultan gibi yeteneklerın potansıyelının avrupa standartlarında olması gerektıgıne inanıyorum...Çünkü gelişimin yavaşlamasının nedeni oyuncunun kişisel potansiyeli değildir,antrenör, yetiştirme biçimi vs. gibi çevresel faktorlerdir...Şu anki yetenegi dusuk olabilr ama p.a konusnda daha yuksek bi standarda sahıp bi milletiz...Sergen (gençkenki zamanalrı)ornegi ligimizdeki yeteneklerin neden dunya capında olamadıklarını acıklayabilr...Kimse Batuhan Karadeniz'in pot. tartısamasada gelecekte buyuk bı star olacagını da soleyemez ,aynı şey butun gençler için gecerlidr...
Almanyada yıldızlaşan ve milli takımızı olusturan yetenekli futbolculrımız sistemin urunlerıdır ama hiçbiri bi sergen potansiyelinde olmamlıdırlar fakat c.a sergenden daha ii olmasının egitimle belirlenecegine inanıorm...Ve dolayısıyla bnm izleme şansı buldugm genç yetenekler ozellikle gs altyapısından emre çolak p.a olarak yeterince iyi yapılmıyor ve nice genc yetenek turkıyeden yıldız
çıkma oranına göre pot. dusuk yapılıyor...Bu tamamen bireyseldir,kimileri futbolcu doğar, yeteneklidir,sanatcı gibidir ama dunya yıldızı olmak için iyi bir eğitime ihtiyaç duyarlar tr'de bu imkanlar kısıtlı olsada bir çok doğustan yıldız gençlerimiz var...

perpetua
13.Ekim.2007, 03:05
Muhammed Demirci'nin oyuna eklenme ihtimali nedir ?
3 Ocak 1995 doğumlu...prof. imzası yok ama ulke içinde en cok umut besledgimiz maradonamız...fm09da olması turk fmciler için oyuna buyuk renk katar...
En azından 9.0.1 de olmasını isterim...

Eklenme ihtimali sifir. Oyunun basladigi tarihte 16 yasinin altinda olan hic bir oyuncuyu ekleyemiyoruz (veritabanina eklesek bile SI oyunda cikmasini engelliyor), cocuk koruma kanunlari nedeniyle. Profesyonel sozlesme imzalamis olsa bile eklenemez.

Ayrıca Gs altyapısında cok yeteneklı oyuncuların olduğunu dusunuoyorum bunu tr standartlarında diil avrupa standartları olarak kbl etmek lazım,18-19 yasnda gelişimi yavaşlayan bi altyapı duzeni olsada emre çolak,semih kaya,cem sultan gibi yeteneklerın potansıyelının avrupa standartlarında olması gerektıgıne inanıyorum...

Avrupa standartlari tam olarak ne sizce?

Almanyada yıldızlaşan ve milli takımızı olusturan yetenekli futbolculrımız sistemin urunlerıdır ama hiçbiri bi sergen potansiyelinde olmamlıdırlar

Potansiyel sadece teknik yetenekten ibaret degil. Teknik yetenek onemli bir kismi ancak dayaniklilik, hiz/hizlanma, kuvvet, calisma orani da oyuncunun yetenegine, boylece potansiyeline etki eden ozellikler. En azindan FM dunyasinda.

perpetua
13.Ekim.2007, 03:23
Turkiyede futbol ortada oyuncularımız ortalama klublerimizin gelirleri dusuk fakat bu neden bole kalmak zorunda ? Bugun kayserispor sivasspor gaziantep bursaspor gibi takımlar superlig icinde bence sampiyon olma sansına sahip takımlar ki bole giderse turkiye liginde 4 buyuk diye bisi kalmıcak.

Bunu kadrolarin derinligi belirleyecektir. Bursaspor'un ve Gaziantep'in kadrosu derin degildir, sezon boyunca sakatliklar, cezalar, formsuzluklarla bu takimlarin basa cikmasi zor olacaktir. Kayseri ve Sivas bu konuda biraz daha ileride ancak sampiyon olmalari, iyi form tutma, bazi yildiz oyuncularin takimi uste cikaran performanslarina baglidir.

Hersey iyi hos fakat turkiyenn en iyi kadrosuyla bu oyunda sampiyonlar ligini alabilirmiyiz sırf turk oyuncularla bu bence oldukca zor denemedim 08 de denemeyede niyetim yok.

Sansiniz yagver gider, iyi kura ceker, akilli taktiklerle oynatirsaniz mumkun. Ama tabii hic de kolay degil. Bugun Turkiye'den bir takimi Sampiyonlar Ligi Sampiyonu yapsa bir teknik direktor, kapisinda bekleyen kac tane onemli kulup olur kendisini transfer etmek icin? Bu kadar teknik direktorluk yetenegi varsa ve sans faktoru de isin icine girerse tabii mumkun.

Oyuncularımızın ozellikleri biraz daha artılmalı die dusunuorm en azından alt yapıdan yetisen oyuncuların.Bi sure sonra takımınızla bayag bi yol aldıgınızda turk oyuncularn size yetmediginin farkına varıyorsunuz bunun olması bence cok kotu sırf bu yuzden oyuna baslar baslamaz belli oyuncuları alıp alt takıma atıorm vatandaslık suresi icin ama oda cok uzun bi sure... Ben yetenekli turk oyuncularla oynamak istiorm milanı real madridi turklerle dize getirmek istiorm sıkıldım yabancı oyuncu transferiyle ugrasmaktan.Bu bole olmadıgı surece turkiye liginde oynamak uzun vadede zevk vermio ş. ligini alıcak bi kadro olusturdugumda (galatasarayla) turkiye macları oynamıorm direk tatile gidiorm cunku anlamsz..
Uzun bir calisma sonucu (ayrica hic de buyuk transferler yapmadan) Avrupa'da basari kazanmak mumkun. Ancak herkezin istedigi, Turk takimlarinin elinde deli gibi para olsun, en iyi oyunculari alalim. Turk oyunculari daha kaliteli olsun, Avrupa'da hemen kupa kazanalim. Bu hazira konma meraki nereden doguyor bilmiyorum acikcasi. Ugrasin 3-4 sezon, iyi Turk oyunculari belirleyin, kaliteli kadrolar kurun ve basarili olun.

Fm 09 dada bu bole olmucak bunu biliorm ama tek umudum burası sizde bunlara dikkat ederseniz turkler icin bu oyun gercekten cok eglendirici olucaktır.Kaliteli gelecek vadeden turk oyuncuları cogalmalı ancak bu sekilde sampiyonlar liginde bi kac tur giden takımlar gorebiliriz (fb ve gs dısında)....

Peki Turkiye ligleri bu dediginiz gibi yapilirsa, size daha cok zevk verirken acaba diger ulkeleri nasil etkileyecek? Diger ulkeler icin Turk takimlarinin asiri basarili olmasi bir hata, bir abarti, bir yanlis olarak algilanmayacakmidir? Eger istediginiz bu tip bir abartili veritabani ise, bu tip calismalar yapan pekala bir cok yama yapan kisi var. Belki de bu yamalarla oynamak sizi daha fazla tatmin edecektir. Zira sizi ve bir avuc sizin gibi dusunen kisileri memnun etmek adina paragrafin basinda yazdigim senaryonun gerceklesmesi ne kadar dogrudur?

Francesco_Totti
13.Ekim.2007, 18:55
perpetua
Eklenme ihtimali sifir. Oyunun basladigi tarihte 16 yasinin altinda olan hic bir oyuncuyu ekleyemiyoruz (veritabanina eklesek bile SI oyunda cikmasini engelliyor), cocuk koruma kanunlari nedeniyle. Profesyonel sozlesme imzalamis olsa bile eklenemez.

gerson gallan whilshere adu millan ve aklıma gelmeyen 10larcasını engellemiyor si engellemiyor bizim muhammedi engelliyor öylemi ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
avrupa standartlarından kastı arkdaşın ne bilemem ama benim ki
modrice oyun açılır açılmaz 150 klup saldırıyorsa
ve siz modric ardadan herhangi bi yönüyle taktiksel mental fiziksel tenkik olarak üstün diyorsanız eleştirmem o zaman
ama diyebileceğiniz sanmıyorum
bu durumda neye dayanarak adamlar modrici 175 yaparken siz ardayı 160 larda kullanıyorsunuz
diğer p.a lara kesinlikle katılıyorum arkadaşın dediğine siz ca ları düşük yapabilirsiniz ama pa larda bana göre de çok cimri davranıyorsunuz

emrewoo
13.Ekim.2007, 19:10
Uzun bir calisma sonucu (ayrica hic de buyuk transferler yapmadan) Avrupa'da basari kazanmak mumkun. Ancak herkezin istedigi, Turk takimlarinin elinde deli gibi para olsun, en iyi oyunculari alalim. Turk oyunculari daha kaliteli olsun, Avrupa'da hemen kupa kazanalim. Bu hazira konma meraki nereden doguyor bilmiyorum acikcasi. Ugrasin 3-4 sezon, iyi Turk oyunculari belirleyin, kaliteli kadrolar kurun ve basarili olun.ları

Dier yorumlarımıda okuduysanız orda goreceksiniz ben bu oyunu ilk sezonumda basarılı oliyim yada hemen kupaları aliyim diye oynamıorm kesinlikle dedigim gibi dunyadan genc yıldızları ilk sezonda toplayıp alt yapıya koyarak yada kardes klupte oynatarak vatandaslık almalarını saglıyorm ki buda hic kısa bir sure digil benim demek istedigim sey su oyunu 4 5 sezon oynadıktan sonra kadroda oyanatabilcek yerli oyuncu bulmak oldukca zor oluo yetismiyo oyuncular madem bu kadar gercekcilikten bahsediyorz galatasarayla 4 5 sezon sampiyon olup turkiyede avrupada gelen gelirler ve itibarla neden alt yapıdan yeteri kadar oyuncu cıkaramıyorz? alt yapı tesislerimizin en ust seviyeye gelmesiyle birlikte yinede yeteri kadar oyuncu yetismiyo Brazilyadan italyadan falan topladıgımız oyuncuları oynatmak zorunda kalıorz benm su anki kadromda yaklasık ilk 11 in hepsi yabancı turk uyruklu yerli oyuncu hasreti cekiyorm :) Ozelliklede oyuncularımızın pa ca degerleri cok dusuk sonucta bir cok gelecek vadeden oyuncularımız var freddy adu okadar yıllardır abartıldı ne oldu simdi sivasla oynarken bile kadroya almam benm dikkat cekmek istedigim nokta burası Oyunda hemen sampiyonluk yada takımlarımızın asırı bi basarısını istemiorm ztn olsada sacma olur.

El Barto
13.Ekim.2007, 20:13
Anlatılmaya çalışılan o yünde olmasa da rahatsızlık verdiğinden dolayı mesajınızı editledim. Anlayışla karşılyacağınızı umuyorum.

Devam edelim konu dağılmasın.

perpetua
14.Ekim.2007, 00:54
perpetua

gerson gallan whilshere adu millan ve aklıma gelmeyen 10larcasını engellemiyor si engellemiyor bizim muhammedi engelliyor öylemi ?

16 yas alti oyuncularin eklenmemesini bu yil istediler. Oyunda 16 yasinda olmayan hic bir oyuncuyu, oyun acilisinda gormeyeceksiniz.

Bu kisisel bir karar degil, dunya capinda butun oyuncular icin verilmis bir karar.

Buyurun:
http://forum.turksportal.net/vb/newreply.php?do=newreply&p=1272798
.
.Buyu
.

avrupa standartlarından kastı arkdaşın ne bilemem ama benim ki
modrice oyun açılır açılmaz 150 klup saldırıyorsa
ve siz modric ardadan herhangi bi yönüyle taktiksel mental fiziksel tenkik olarak üstün diyorsanız eleştirmem o zaman
ama diyebileceğiniz sanmıyorum
bu durumda neye dayanarak adamlar modrici 175 yaparken siz ardayı 160 larda kullanıyorsunuz
diğer p.a lara kesinlikle katılıyorum arkadaşın dediğine siz ca ları düşük yapabilirsiniz ama pa larda bana göre de çok cimri davranıyorsunuz
Kuluplerin saldirmasinin acaba Modric'in nispeten dusuk kalitedi bir takimda oynuyor olmasi degil mi? Galatasaray'dan futbolcu koparmak ile Dinamo'dan futbolcu kopartmak ayni kolaylikta mi?

Modric'in Arda'dan bir fiziksel ustunlugu var. O da dayanikliligi.

Zihinsel ve Teknik ozelliklerde Arda'nin onde oldugu ozellikler var, Modric'in onde oldugu ozellikler var. Oyun cikinca nasil degerlendirildiklerini gorursunuz.

OMANA
14.Ekim.2007, 01:01
söz konsu olan türkiye datası ise tartışmaların odak noktası hep aynı gidiyor...

türk oyuncularına yüksek ca ve pa verilmesi mevzuu.

bende foruma başladığımda bu konuda hızlı bir giriş yapmış ama ömer gibi üstadlarla biraz tartışıp dinleyince zamanla hak vermiştim...yinede eleştrieceğim noktalar olsada en azından ilk başlardaki kadar keskin değil artık görüşlerim ...bu sanırım konu hakkında ilk dönemlere göre daha fazla bilgi edinmemden geçiyor...

Semih şentürk mevzuunda sayfalarca tartışma yaptıktan sonra ömerin verdiği şu not çok önemliydi...

"sürekli Ca sı bu olmalı ...falanınki bu niye semihin pa sı şu demeyip hangi özelliğinin neden artırılması gerektiğini yazın" demişti

evet anladımki boş konuşuyordum biraz ...

onla bunla kıyaslayacağına oyuncunun hangi özelliğinin kaç olması gerektiği hemde örnek ve herekçesiyle açıklamak gereklilğiydi doğru olan...

şimdi forumda burada yazan arkadaşlarda da aynı hatanın sürekli tekrarlandığını görüyorum ..

oturup yazıyorlar bol keseden" falanın CA sı 160 olsun filanınki 170 olsun"

iyide güzel kardeşlerim yazdıklarınız sadece bir fikir ama gerekçesi nedir bir yazın...

neden bu adam bu payı almalı en ufak bir çalışma yok oyuncu için en ufak bir gerekçelendirme yok..yanlış bunlar yanlış...

bir oyuncuya ca ve pa özellikleri için fikir beyan ederken önce biraz nedensellik katın yoksa söyledikleriniz boşa gider...

ne Ömer dikkate alır nede bir başka araştırmacı arkadaşımız söylediklerinizi...

perpetua
14.Ekim.2007, 01:05
ları

Dier yorumlarımıda okuduysanız orda goreceksiniz ben bu oyunu ilk sezonumda basarılı oliyim yada hemen kupaları aliyim diye oynamıorm kesinlikle dedigim gibi dunyadan genc yıldızları ilk sezonda toplayıp alt yapıya koyarak yada kardes klupte oynatarak vatandaslık almalarını saglıyorm ki buda hic kısa bir sure digil benim demek istedigim sey su oyunu 4 5 sezon oynadıktan sonra kadroda oyanatabilcek yerli oyuncu bulmak oldukca zor oluo yetismiyo oyuncular madem bu kadar gercekcilikten bahsediyorz galatasarayla 4 5 sezon sampiyon olup turkiyede avrupada gelen gelirler ve itibarla neden alt yapıdan yeteri kadar oyuncu cıkaramıyorz? alt yapı tesislerimizin en ust seviyeye gelmesiyle birlikte yinede yeteri kadar oyuncu yetismiyo Brazilyadan italyadan falan topladıgımız oyuncuları oynatmak zorunda kalıorz benm su anki kadromda yaklasık ilk 11 in hepsi yabancı turk uyruklu yerli oyuncu hasreti cekiyorm :) Ozelliklede oyuncularımızın pa ca degerleri cok dusuk sonucta bir cok gelecek vadeden oyuncularımız var freddy adu okadar yıllardır abartıldı ne oldu simdi sivasla oynarken bile kadroya almam benm dikkat cekmek istedigim nokta burası Oyunda hemen sampiyonluk yada takımlarımızın asırı bi basarısını istemiorm ztn olsada sacma olur.

Ben de diyorum ki bunlari hic yapmaniza gerek yok.

Biraz sabir, biraz taktiksel ugrasi biraz da sans ile cok basarili olunabilir. Bu basarilari yakalamak icin 20-30 tane 170 ve ustu PA'li oyuncuya sahip olmak zorunda degilsiniz.

Yerli oyuncu hasreti cekmek de sizin yarattiginiz bir durum. Pekala yetenekli yerli oyuncular var. Bu yerli oyuncularin etrafini bir kac adet dogru yabanci oyuncu ile suslerseniz gayet kaliteli bir kadro ortaya cikartabilirsiniz. Bunu ben kendim yaptigim icin soyluyorum.

perpetua
14.Ekim.2007, 01:18
Not dusmek istiyorum ayrica.

-8'i dusuk goren bir cok kisi var. Veritabaninin gosterdigi kadro kalitelerine bakinca, -8'in esasinda Premier Lig'de oynayan ortalama bir oyuncunun kalitesine esdeger oldugunu goruyoruz. (Premier lig ortalama oyuncu 145 CA, -8'in orta noktasi 145 [160+130]/2).

Turkive veritabaninda, en azindan bu seviyede olan 35 adet Turk oyuncu var 1987 ve daha sonrasi dogumlu. Yani 21 yas altinda, premier lig'de oynayabilecek kaliteye gelebilecegini ongordugumuz 35 adet oyuncu var. Tabii bunlarin hepsi bu seviyeye ulasmayacak. Ancak Premier Lig'de su anda kalburustu oyuncu olarak kabul edilecek kac oyuncumuz oldugunu bir sayiverin.

Tabii bunlara Almanya, Belcika, Hollanda vs. gibi ulkelerdeki Turk oyunculari da eklerseniz, ortaya esasinda cok ciddi bir gelisim cikiyor, en azindan kaliteli Turk oyuncu sayisi bakimindan. Bu da zaten futbolumuzun gelistigini gayet acik bir sekilde gosteriyor.

OMANA
14.Ekim.2007, 01:34
Not dusmek istiyorum ayrica.

-8'i dusuk goren bir cok kisi var. Veritabaninin gosterdigi kadro kalitelerine bakinca, -8'in esasinda Premier Lig'de oynayan ortalama bir oyuncunun kalitesine esdeger oldugunu goruyoruz. (Premier lig ortalama oyuncu 145 CA, -8'in orta noktasi 145 [160+130]/2).

Turkive veritabaninda, en azindan bu seviyede olan 35 adet Turk oyuncu var 1987 ve daha sonrasi dogumlu. Yani 21 yas altinda, premier lig'de oynayabilecek kaliteye gelebilecegini ongordugumuz 35 adet oyuncu var. Tabii bunlarin hepsi bu seviyeye ulasmayacak. Ancak Premier Lig'de su anda kalburustu oyuncu olarak kabul edilecek kac oyuncumuz oldugunu bir sayiverin.

Tabii bunlara Almanya, Belcika, Hollanda vs. gibi ulkelerdeki Turk oyunculari da eklerseniz, ortaya esasinda cok ciddi bir gelisim cikiyor, en azindan kaliteli Turk oyuncu sayisi bakimindan. Bu da zaten futbolumuzun gelistigini gayet acik bir sekilde gosteriyor.

üstad aslıda bu tartışmaların hepsinin altında biraz sabırsızlık yatıyor..

sadece sabırsızlık değil ayrıca FM de başarılı olmanın yolunun sadece yüksek CA lı oyunculara sahip olmakta sanılıyor..

oysaki FM deki hepimzi hayran bırakan yapay zeka aslında sandığımızdan çok daha ileri...FM de bir takımın oyuncuları çok yüksek CA lara sahip olununca başarılı olunmuyorki...

mesela kadroyu oturtmak sanıldığından çok daha önemli..öyle değilmi..10 tane oyuncu alıp 15 tane oyuncu satıp sonra kötü sonuçlar gelince ağlıyorlar bizim arkadaşlar türk oyunculardan şikayet artıyor...mesela düzgün bir antranman yaptırmayıp doğru taktiklerle oynamayıp doğru takım konuşmaları yapmayıp sonradan başarısızlık kendimizde değilmiş diye savunma mekanizmasına giriyoruz...

daha önce türkiye liginde bazı oyuncuların çok düşük değerlerde kaldığı konusunu bende çok gündeme getirdim ama son zamanlarda kimi arkadaşlar öyle bir moda girmişki sanırsın oyunda hiç yıldız türk oyuncu çıkmıyor...bu kadarda değil...

ha siz diyorsanız ki türk araştırmasıda meksikalılar gibi 4 tane -9 pa lı kaleci bilmem 20 tane -9 lu oyuncu yapsın sonrada biz başarılı olalım bunu türk ekibinin yapacağına ihtimal vermiyorum..

-8 pa ise son derece değerli buluyorum...

kim üzerine düşmüşte murat duruerden (- 8 palı) verim alamamış ...ama bizler istiyoruz ki hemen olsun 3 maçta yıldız olsun...böyle bir talepte haklı değiliz...

emrewoo
14.Ekim.2007, 01:50
Ben de diyorum ki bunlari hic yapmaniza gerek yok.

Biraz sabir, biraz taktiksel ugrasi biraz da sans ile cok basarili olunabilir. Bu basarilari yakalamak icin 20-30 tane 170 ve ustu PA'li oyuncuya sahip olmak zorunda degilsiniz.

Yerli oyuncu hasreti cekmek de sizin yarattiginiz bir durum. Pekala yetenekli yerli oyuncular var. Bu yerli oyuncularin etrafini bir kac adet dogru yabanci oyuncu ile suslerseniz gayet kaliteli bir kadro ortaya cikartabilirsiniz. Bunu ben kendim yaptigim icin soyluyorum.

Tabiki ama sonuc olarak bu benm dusuncem gorusum buda senin dusuncen gorusun bence bu oyundaki turk oyuncular oldukca yetersiz kalıyor.İstedigin kadar antreman yaptır gelistir ama sahada istedigin verimi alamıyosn.En iyi gozlemcileri takımımın bunyesinde topluoyurm ozelliklede tum dunyadan turk uyruklu oyuncu arastırıorm onerdikleri oyuncularn nerdeyse tamamamını denemisimdir.Fakat herzmn bi yetenek eksikligi oldugunun farkına varıyorm buda insanı cidden sinirlendiriyo ama umudum fm 09 ppm ekleme olayı antremanda cok guzel olmus sanırım bu benm sorunlarımı bitirecek sey olcak cunku antrenman benm icin cok onemli cunku surekli genc oyuncularla oynamak cok keyif veriyo.

Nocna Mora
14.Ekim.2007, 02:15
Biz zaten alayına -9 ve ya -10 verin demiyoruz içlerinden sıyrılanlara örneğin; Emre Çolak, Aydın karabulut, Batuhan karadeniz, Sercan yıldırım ve Cem sultan gibilerine -9 vermenizi temenni ediyoruz...

Arda'nın son 1 yılda dayanıklılık dahil olmak üzere bir çok zihinsel özelliğini geliştirdiğini düşünüyorum bu arada not düşeyim dün GS B genç takımı pendikspor B genç takımına son dakika golüyle 3-2 yenildi :(

Lionel Andres Messi
14.Ekim.2007, 02:28
Biz zaten alayına -9 ve ya -10 verin demiyoruz içlerinden sıyrılanlara örneğin; Emre Çolak, Aydın karabulut, Batuhan karadeniz, Sercan yıldırım ve Cem sultan gibilerine -9 vermenizi temenni ediyoruz...

Arda'nın son 1 yılda dayanıklılık dahil olmak üzere bir çok zihinsel özelliğini geliştirdiğini düşünüyorum bu arada not düşeyim dün GS B genç takımı pendikspor B genç takımına son dakika golüyle 3-2 yenildi :(
batuhan ve sercan zaten -9 du.verilince veriliyor zaten hatta fazladan ilhan parlak vardı.

emre çolak ve cem sultan gibi derken,bu oyuncular henüz a takımla oynamamış oyuncular -9 bekleme boşuna.

arsenalli 1992 doğumlu jack wilshere -9 lı premier ligde maça çıkmış biri.biraz ölçü yapalım.

emre çolağı canlı izledim bende çok beğeniyorum çok teknik bir oyuncu.oyun stili hoşuma gidiyor.ama daha a takımla maça çıkmamış biri sonuçta.

-9 p.a alsın demektense profilinden bahset bize kaç c.a. almalı şu anki futbolunu izliyorsan c.a özelliklerinden bahsetmelisin.

barış memiş -9 a aday isimlerden biri olabilir yeri bura deil şimdi zaten.

aydın karabulut 155. civarı bir set p.a. alabilir.,

bu arada genç b takım yenilmiş ne alaka...:(

arda hangi zihinsel özelliklerini ne kadar geliştirdi 20 tane zihinsel özellik var zaten gs araştırması vardı aylarca sürdü taylan o zaman yazmadın mı sen bunları burada bunlara hiç girmeyelim istersen.

perpetua
14.Ekim.2007, 02:53

Emre Colak cok teknik bir oyuncu olabilir ancak su anda Lincoln'un bile fiziksel acidan zorlandigi durumda, Emre Colak ne olur? Isterse butun teknik ozellikleri 20 olsun. Bir Alex'in CA'sinin fiziksel ozellikleri nedeniyle 150'lerde dolastigini dusunursek, Emre Colak'in bir Alex kapasitesine ulasma ihtimali olmasi neden yeterli degil sizce?

Aydun Karabulut yetenekli olabilir, FM acisindan ozel yetenege sahip bir oyuncu olabilir. Ancak bu Aydin'in dunyanin en buyuk kuluplerinde banko oynayabilecek bir oyuncu olabilecegi anlamina gelmez. Ozellikle inkar edilemeyecek fiziksel zaaflari nedeniyle. Bu zaaflarin yerine muthis teknik ve muthis zihinsel ozellikler koyarsa belki. Ancak boyle bir Aydin gormedik bence daha. Gormus olsak ligimizi kasip kavuruyor olur kendisi.

Batuhan zihinsel gelisiminde tam olarak yol almis degil ama fizik, teknik var. Bu nedenle de zaten hep -9'u savundum Batuhan icin.

Sercan Yildirim yine yetenekli bir oyuncu, cok iyi hizlanmasi, topla hizli olmasi bir forvet oyuncusu icin onemli meziyetleri. Sercan'in, Batuhan kadar olmasa da, -9 almasinda bir sorun gormuyorum.

Cem Sultan da yetenekli, fiziksel kalitesi olan bir oyuncu. -9 konusunda tereddut etmemin nedeni, daha once de soyledigim gibi daha ust kademelerde izlememis olmamiz. Tabii belki de sakat olmasi bunda bir etken. Zaman gosterecek bazi seyleri.

Nocna Mora
14.Ekim.2007, 03:54
Emre ve Cem'in alabilecekleri değerleri, eksik yanlarını araştırma sayfalarında yazmıştım...:)

LaigLeNoiR
14.Ekim.2007, 06:00
Kimse bana kızmasında yıllardır bir Cem Sultan gidiyor.Bu adam ne zaman piyasaya çıkacak.

perpetua
14.Ekim.2007, 07:30
Kimse bana kızmasında yıllardır bir Cem Sultan gidiyor.Bu adam ne zaman piyasaya çıkacak.

Capraz baglari koptu ve ameliyat oldu. Yaklasik 7 aydir oynamiyor. 1-2 ay icinde tekrar futbol oynamaya baslamasi bekleniyor.

Nocna Mora
14.Ekim.2007, 13:38
Umarım eski Cem olarak geri döner...

E.m.r.e
14.Ekim.2007, 22:01
bence sorun bizim oyuncuların pa ve calarında değil.bizim oyuncuların bu kadar düşükmüş gibi görünmesi diğer ülkelerin abartmasındandır.bunlara israil,ukrayna,italya,meksika....
8.0.0 datasında çok iyi hatırlıyorum palermoya bakmıştım 170 üstünde en az 15 oyuncusu vardı.oha demiştim.madem bu ülkeler abartıyor biz niye abartmıyoruz.niye kendimizi küçük görüyoruz.öyle veya böyle bu oyuncular euro 2008de üçüncü oldular.bunu gözden kaçırmayalım...

Nocna Mora
14.Ekim.2007, 22:29
Senin değindin olaya ben 1 yıldır değiniyorum ama gerçekçiliği kalmaz cevabı alıyorum ama itirazım yok ben istediğim oyunculara istediğim PA'yı veriyorum oluyor bitiyor :)

miccoli123
14.Ekim.2007, 23:32
Chelsea yi alıyorum iyi güzel maçları kazanıyorum :icon_cool: yaww tamda takım oturuyo diyorum :icon_biggrin: ya bir hollanda yada bir italyan takımı çıkıyo beni dağıtıyo :uzgun: bu düzelse çok süper olacak bi PSV bide Roma başımın belaları yaw bide 4 -0 falan yeniyolar bu olay bi düzelse süper oalcak :confused: walla Ha bide ben 10 atakta gol atamıyom onlar 8 atakta en az 4 atıyolar saçmalık yaaa:director:

Aşk-ı Şehir
15.Ekim.2007, 00:11
Chelsea yi alıyorum iyi güzel maçları kazanıyorum :icon_cool: yaww tamda takım oturuyo diyorum :icon_biggrin: ya bir hollanda yada bir italyan takımı çıkıyo beni dağıtıyo :uzgun: bu düzelse çok süper olacak bi PSV bide Roma başımın belaları yaw bide 4 -0 falan yeniyolar bu olay bi düzelse süper oalcak :confused: walla Ha bide ben 10 atakta gol atamıyom onlar 8 atakta en az 4 atıyolar saçmalık yaaa:director:

Tamam iyi güzelde bunun Türkiye Datası ile alakası nedir?

OMANA
15.Ekim.2007, 01:24
bence sorun bizim oyuncuların pa ve calarında değil.bizim oyuncuların bu kadar düşükmüş gibi görünmesi diğer ülkelerin abartmasındandır.bunlara israil,ukrayna,italya,meksika....
8.0.0 datasında çok iyi hatırlıyorum palermoya bakmıştım 170 üstünde en az 15 oyuncusu vardı.oha demiştim.madem bu ülkeler abartıyor biz niye abartmıyoruz.niye kendimizi küçük görüyoruz.öyle veya böyle bu oyuncular euro 2008de üçüncü oldular.bunu gözden kaçırmayalım...

diğer ülkelerde abartma olayı çok uzun uzun tarışıldı forumda ama diğer ülkelerin abartması bizim ülkemiz araştırmasının da onlarınki gibi bir hal almasına sebep olmamalı yönünde düşünüyor araştırma ekibimiz ve bencede doğruyu yapıyorlar

ayrıca türk oyuncularla iyi takım yapılmıyor başarı kazanılmıyor diye itirazlar sürekli oluyor ...bazı oyuncular için bu itirazlar doğru olsada araştırmanın geneli için çok haksız bir eleştri bu...

bakın size 2 örnek fenerbahçeden...

birincisi Volkan DEMİREL fenerbahçe forumunda aylarca bu çocuğun daha fazla PA alması için itirazlar yükseldi...formunun yükseldiği zamanlarda herkes daha yüksek söyledi bunu..ama kimse çıkıpta bu çocuğun mental değerleri yerlerde sürünüyor demedi...ben fenerbahçe ile oynarken Volkan DEMİRELİ belli bir süre istikrarlı oynatınca çok verim aldım oysaki sürelki gerçekcilikten dem vuruyoruz ama bence volkan demirel oyunda kii kadar performans gösteremiyor gerçekte çok inişli çıkışlı bir oyuncu aslında......

bir diğer isim Wederson....hiç korkmadan sağ bek görevini veriyorum fenerbahçede son derece başarılı oluyor ama gerçekte o kadarda verim alamıyor fenerbahçe ondan....

velhasıl ..türk oyuncularla başarı gelmiyor diyorsunuz size ben bir 11 yapayım geçen seneden...

kalede : volkan (serkan kırıntılı)

defans: vederson ibrahim toraman gökhan zan serdar kurtuluş

orta saha: tuncay şanlı mehmet topuz arda turan gökdeniz karadeniz.

forvet: nihat kahveci halil altıntop (fatih tekke) hatta sabredilirse tefik köse veya ilhan parlak...

bu yukarıdaki kadro tamamen yerli oyunculardan oluşturulmuş bir 11

ve düzgün bir antrenman doğru taktik ve iyi bir kura ile bu kadroyla uefa şampiyonluğunu almanız gayette mümkün...

yani tarihinde 1 defa oda yabancı destekli bir kadroyla uefa kupasını kazanmışken türk takımları yerli oyuncularla bile bunu kazanabilecek seviyede bir kalite getirilmiş türkiye ligine türkiye datası

ha diyebilirsiniz ki şampiyonlar ligini alamam...

alamazsınız tabi..

henüz daha şampiyonlar ligi seviyesinde yabancı takviyeli kadrolarla bile takımlarımızın final oynamışlığı yokken tamamen türk oyuncularla şampiyonlar ligini kazanmayı beklemekte ne kadar realist olur sizce....

velhasıl zamanında diğer bazı ülke liglerinin oyuncularını abarttığı konusunda net fikirlerimi yazdım ama herseferinde türkiye ligi araştırmasının da son derece başarılı olduğunu belirttim...

arda tuan gibi semih şentürk gibi bazı oyuncuların PA larına yoğun şekilde itiraz da ettim...

ama bu demek değilki bizde diğerleri gibi işi çığrından çıkartalım....böyle şey olmaz olmayacaktırda...

E.m.r.e
15.Ekim.2007, 02:18
dediklerin katılmamak mümkün değil ama şunuda anlayabilmiş değilim.orjinal datada 165 pa verilen gökdenizin orijinal güncellemelerde niye pa'sı düşürülmüştür.aynı şekilde tuncay şanlı fm2007nin en iyi oyuncularından biriyken fm 2008de niye bu şekildedir.ben bu pa düşürmelerini anlayamıyorum.genç bir oyuncu olsa tamam ama bunlar bir şeyleri ispatlamış oyuncular.

zargı
15.Ekim.2007, 03:14
bi italya ligi kadar olduktan sonra farketmez sonucta bunu para verip alıyoruz ama bi bakıyoruz türkiye ligi berbat dünyanın tanıdıgı arda 2008 ilk cıktıgında rezil bi şekildeydi bunlara dikkat edilmeli bence

Aşk-ı Şehir
15.Ekim.2007, 03:57
Beyler şimdi sözüm şudur. 8.0.2 yamasında TÜRKİYE DATASI'nda ve önümüzdeki FM 2009'daki hatalar eğer varsa bize aittir. Fakat bu ikisinden önceki datalarla herhangi bir bağlantımız yoktur. Ayrıca İtalya Ligindeki abartı bizi bağlamaz. Biz bize verilen direktifler çerçevesinde Türkiye Liglerini en gerçekçi şekilde yapmaya çalışıyoruz. İngiltere Ligi, İspanya Ligi,İtalya Ligi abartıları bizi bağlamıyor.

perpetua
15.Ekim.2007, 04:31
dediklerin katılmamak mümkün değil ama şunuda anlayabilmiş değilim.orjinal datada 165 pa verilen gökdenizin orijinal güncellemelerde niye pa'sı düşürülmüştür.aynı şekilde tuncay şanlı fm2007nin en iyi oyuncularından biriyken fm 2008de niye bu şekildedir.ben bu pa düşürmelerini anlayamıyorum.genç bir oyuncu olsa tamam ama bunlar bir şeyleri ispatlamış oyuncular.

Cunku Gokdeniz'in artik buyuk bir gelisim gostermesi beklenmiyor.

Esas genc oyuncularda PA'nin dusurulmesi daha nadir olmali.

Tecrubeli oyuncular, eger daha fazla gelismesi beklenmiyorsa, CA ile PA arasinda cok ufak fark olmali.

Cok kabataslak bakarsak:
Yas 28-30 arasindaki oyuncularin CA ile PA arasindaki farki 1-5 puan
Yas 26-28 arasindaki oyuncularin CA ile PA arasindaki farki 3-10 puan
Yas 24-26 arasindaki oyuncularin CA ile PA arasindaki farki 6-15 puan

civarinda olmasi normal bir gelisim gostereceklerini belirtir. Bu tahmini hesap esasinda cok daha detayli ama detayina inmenin bir yarari yok bence (ust seviye istatistik bilginiz yoksa).

Bir cok tecrubeli oyuncunun PA'sinin dustugunu goreceksiniz hatta.

Schumy
15.Ekim.2007, 05:06
Tff nin sitesi doğru bilgi vermiyor herzaman. ne kontrat uzunluğu ne de oynadığı kulüp olarak. Eğer araştırmacıların kaynaklarından birisi bu siteyse çok güvenmesinler diye düşünüyorum. Türkiye datasından da tek isteğim oyuncuların gerçek potansiyellerinin yansıtılması. Mesela Collin Kazım iyi hareketler yapıyor diye 14 + Hız verilmesin. Servet çok iyi kafa atıyor diye 20 Zıplama verilmesin, Tello 6 frikikten birini atıyor diye 18 duran top verilmesin. Hakedene hakettiği verilsin yeter. Alexi nasıl şişirmişler gördük 8.02 de. El insaf...

perpetua
15.Ekim.2007, 05:53
Tff nin sitesi doğru bilgi vermiyor herzaman. ne kontrat uzunluğu ne de oynadığı kulüp olarak. Eğer araştırmacıların kaynaklarından birisi bu siteyse çok güvenmesinler diye düşünüyorum. Türkiye datasından da tek isteğim oyuncuların gerçek potansiyellerinin yansıtılması. Mesela Collin Kazım iyi hareketler yapıyor diye 14 + Hız verilmesin. Servet çok iyi kafa atıyor diye 20 Zıplama verilmesin, Tello 6 frikikten birini atıyor diye 18 duran top verilmesin. Hakedene hakettiği verilsin yeter. Alexi nasıl şişirmişler gördük 8.02 de. El insaf...

Hmm.. Alex sisirilmismiydi 8.0.2'de?

Benim gordugum kadari ile gercekte bizim ligimizde yaptiklarindan cok farkli isler yapmiyordu. Bir sezonda 10-20 gol arasi, 10-20 asist arasi. Fiziksel olarak guclu ve hizli bir defansif orta saha ile adam markaji yaparsaniz, gayet etkisiz. Alex zaten bu degil mi?

Ayni zamanda Servet hava topu kazanma konusunda sadece Turkiye'de degil, Avrupa Sampiyonasinda da cok ovgu almis bir oyuncu degil mi?

Colin Kazim zaten hizli olan ancak cabuk olmayan bir oyuncu degil mi?

Tello zaten frikikleri cok etkili kullanan bir oyuncu degil mi?

Cengo
15.Ekim.2007, 07:28

Hareket ile hızın ne tarz bağlantısı var?
Hızı ben ayrı değerlendiriyorum zaten.

Jumping= Zıplama oranı, zıplama kabiliyeti+Boy orantısı

Servet yerden zaafları olan ama havadan belki de bu konuda Rio Ferdinand'dan sonra en iyi oyuncu.

20 verilir ya da verilmez, hava hakimiyeti Servet'te world classtır.

Avrupa'da 6 frikikten birinde gol atabilen çok az sayıda oyuncu var.

Alex'e şişirilmiş dersen kahvehanelerdeki yorumlardan hiçbir farkı kalmaz.Her takımın üzerinde formayı çıkartıp öyle değerlendirmelisin.Yiğiti öldür yine de hakkını ver.

Alex fiziksel özelliklerini geliştirmiş olsaydı, World Class Top oyunculardan biri olurdu kesinlikle.

Bugün Riquelme'ye hayransanız, Alex'e de hayran olmalısınız.Riquelme Alex'in sağ ayaklı tarzı..

miccoli123
15.Ekim.2007, 18:21
ya ben yanlış biliyor olabilirim ama geçen sezon ligimizde ilk 4 e giren sivassporun gençleride aslarlarım paf ligimizi 1. bitirdi bu oyuna yansıyacak mı ? bir de Türkiye 3. ligide oyuna dahil edilecek mi şimdi den teşekkürler

OMANA
15.Ekim.2007, 19:54

Toplumların gelişmesinin en önemli nüvesi düşünce çeşitliliği fikir özgürlüğüdür..

birbirinden farklı fikirleri savunan insanların oluşturduğu gelişme her zaman diğer toplumlardan daha yüksek bir medeniyete sahip olmuşlardır....

düşünce ve fikir farklılıkları kamuoyu dediğimiz basın yayın kitap dergi tiyatro sinama ve son çeyrek yüzyılda ise internet ortamında dile getirilerek seslendirilir...

yasa dışı illegal olmadıktan sonra her fikre katılmasakta saygı duymak çağdaş bir insanlık görevidir...

bu anlayışla türksportal forumu içerisinde de bir birinden çok farklı fikirler dile getirilmekte ve türksportal araştırma ekibi ile internet sitemizin sahip ve yöneticileri buna hoşgörüyle yaklaşmaktadırlar...

ancak...

farklı fikirlerin olması idareci ve yönetici pozisyonunda olanların herdenileni yapması anlamına gelmemektedir...

çünkü yönetici pozisyonunda olanların görevi her yazlıalna her söylenene itibar etmek değil...farklı fikirler arasında denge kurucu olmak ve doğru olana inanılanı yapmaktır...

türksportal 2009 datasına ilişkin yazlıanların tümünü okudum...

birçak üye yazar türk oyuncuları oyunda çok düşük olduğundan bahsederken yine bir çok arkadaşımız ise hemen akabinde türk oyuncuların şişirildiğinden bahsediyor...

birbirine o kadar zıt fikirlerki bu iksi...

bu durumda hangisine itibar edilecek...

tabiki araştırma ekibinin bu fikirlerden birine itibar etmesi ve hemen kabullenmesi mümkün değil...

herkes doğru bildiğini yapmakla mükellef ve araştırma ekibide inandğı gibi türkiye datası yapacak...

bunu yaparkende farklı fikirleri alacak değerlendirecektir zaten dar görüşlü benin bildiğim bildik dediğim dedik diye düşünen bir araştırma ekibi yok...

hemen her yazılanla ilgilenilip değer veriliyor...ama

burada ayrı bir parantez açmak gerekirse...

malesef türkiye datası olsun veyahut bir başka konuda olsun forumdaki arkadaşlarım biraz daha detaycı olmaları gerek...

savundukları düşünceleri daha içerikli ve düzgün ayrıntısıyla açıklamaları ciddiye alınmaları bakımından faydalı olacaktır diye düşünüyorum...

yukarıdaki yazıyı yazan arkadaşımın yorumu aynen şu:

alex nasıl şişirilmişti gördük...

.....

burada bir oyuncunun gerçekte olduğundan yüksek bir CA ve Pa değeri verildiği iddiası var görüldüğü üzere...

..

ama arkadaşımız Alexin hangi özelliğinin gerçek dışı ve şişkin olduğuna zerre değinmemiş...

mesela diyebilirdiki...

alexin fiziksel değerleri abartı veya diyebilirdiki set pieces değerleri yüksek...diyebilirdiki headingi fazla...veyahut herhangi bir özelliği ile ilgili herhangi bir şey....

ama bunu yapmak yerine ...alex abartılmışş yorumu malesefki içerikten uzak kendisini destekleyen bir ifade barındırmayan bir cümleden öteye gidemiyor...

....

bu sebeple forumda yazılanları dikkatlice okuyon bir yazar olarak arkadaşlarımdan dileğim söyledikleri sözü özüylee birlikte detaylandırıp ortaya koysunlar...

yoksa...alex şişkin...arda zayıf...volkanın Ca sı az gibi içerikten yoksun mesajların ne araştırma ekibine ne de bu forumu okuyan insanlara bir faydasının bulunmayacağını düşünüyorum.....

Universal
15.Ekim.2007, 23:30
Benim en merak ettiğim oyuncu Yusuf Şimsek olacak. Bu yıl çok iyi bir çıkış yakaladı ve Milli Takım'a kadar seçildi. Yusuf Şimsek'in Alex kadar oynadığı takıma yararı dokunduğuna eminim. Bu oyuncunun top ile oynaması pas yüzdesi top sürüşü tekniği nasıl olacak?

E.m.r.e
15.Ekim.2007, 23:49
yeri burasımı bilmiyorum ama başkanların p.a. ları neye göre veriliyor

Nocna Mora
15.Ekim.2007, 23:52
Yeri burası ama daha önce hiç böyle bir soru soran birisi görmemiştim :)

E.m.r.e
15.Ekim.2007, 23:56
Yeri burası ama daha önce hiç böyle bir soru soran birisi görmemiştim :)

çünkü nerde parayı bastıran başkan varsa hepsinin p.a. sı 180 in üstünde(m.city,shakthar....)bunlar kulübe para vermekten başka ne yaptılar.aziz yıldırım onca şey yapmasına rağmen p.a. sı 140 tı(yanlış hatırlamıyorsam) bu nedenle fm 2008 de fenerbahçede hiç bir gelişme görememiştim

perpetua
16.Ekim.2007, 04:06
Benim en merak ettiğim oyuncu Yusuf Şimsek olacak. Bu yıl çok iyi bir çıkış yakaladı ve Milli Takım'a kadar seçildi. Yusuf Şimsek'in Alex kadar oynadığı takıma yararı dokunduğuna eminim. Bu oyuncunun top ile oynaması pas yüzdesi top sürüşü tekniği nasıl olacak?

Top surme cok yuksek degil, zira top ile cok hizli bir oyuncu degil bence Yusuf.

Ancak konu teknik olunca bence Turkiye'de teknigi en iyi oyuncu Yusuf.

Universal
16.Ekim.2007, 04:53
Top surme cok yuksek degil, zira top ile cok hizli bir oyuncu degil bence Yusuf.

Ancak konu teknik olunca bence Turkiye'de teknigi en iyi oyuncu Yusuf.

Yusuf hızlı değil ama; top sürerken iyi kontrol edip kaptırmıyor ve klas paslar atabiliyor. Son söylediğin tekniği en iyi oyuncu sözüne katılıyorum.

perpetua
16.Ekim.2007, 05:13
Yusuf hızlı değil ama; top sürerken iyi kontrol edip kaptırmıyor

Yani teknigi yuksek.. :)

erdoganrc
17.Ekim.2007, 16:32
Yani teknigi yuksek.. :)

Yusuf'un dribblingi 17 olsa yeter abartmaya gerek yok teknik ve flairi de baya iyi ama hızı düşük zaten herkes biliyor ki Yusuf "yürüyerek" adam geçiyor. Ayrıca büyük takımlarda tutunamamasının nedeni de "pressure" özelliğinin düşük olmasından olabilir. Beckham'ın kaldırdığı baskıyı Yusuf hayatta kaldıramaz. Keşke 8 sene önce Yusuf'un elinden tutulsaydı da şu an 2. Tugay'ımız olsaydı...

Nocna Mora
17.Ekim.2007, 16:53
Tutulmadı işte hemen gece hayatı diyip bitirdiler adamı :)

OMANA
17.Ekim.2007, 19:13
Yusuf'un dribblingi 17 olsa yeter abartmaya gerek yok teknik ve flairi de baya iyi ama hızı düşük zaten herkes biliyor ki Yusuf "yürüyerek" adam geçiyor. Ayrıca büyük takımlarda tutunamamasının nedeni de "pressure" özelliğinin düşük olmasından olabilir. Beckham'ın kaldırdığı baskıyı Yusuf hayatta kaldıramaz. Keşke 8 sene önce Yusuf'un elinden tutulsaydı da şu an 2. Tugay'ımız olsaydı...

yusuf konusunda anlaşıldığı gibi çok farklı fikirler ortaya atılmayacaktır...çünkü izlenildiğinde çözülmesi kolay bir oyuncu ne yapabildiği veya ne yapamadığı ortada...bir uğur boral da gökhan gönülde ki inişli çıkışlı bir grafiğide yok...

yusuf tekniği oldukça iyi bir oyuncu pas tercihi ve zamanlaması oldukça iyi yaşının ilerlemiş olmasıda mental özelliklerini artırmış daha bir olgun oldu...

ama malesef tüm dünyada ve türkiyede son 10 yıldır artaran bir oranda futbol sadece teknikle ve beceriyle değil daha fazla fizksel güçle ve mücadelece ile oynanmakta...Yusuf ve yusuf benzeri futbolcular malesef bu yüzden avrupanın dev takımlarının oyuncusu olmaları mümkün değildir artık....

bu sebeple kimse FM de yusufun çok çok iyi bir oyuncu olarak bulunacağını düşünmesin...çünkü fiziksel özelliklerindeki zayıflık onu ister istemez orta düzey bir oyuncu olmasına neden oluyor...

Trabzonspor
17.Ekim.2007, 19:25
bencede yusuf o kadar ıyı bır oyuncu olamaz.gelişen futbolda fizik herşey fenerbahce sırf fizik durumu yüzünden bu halde bence teknik oyuncu cok ama fiziğini ortaya koyup savaşcak adam yok.aurelıo savasıyodu oda gıttı.takımında kesin bi zenci olmalı ya adamlar fiziklerin kullanıp iş yapıyo zaten:D

onurphaned
17.Ekim.2007, 20:50
ya ben yanlış biliyor olabilirim ama geçen sezon ligimizde ilk 4 e giren sivassporun gençleride aslarlarım paf ligimizi 1. bitirdi bu oyuna yansıyacak mı ? bir de Türkiye 3. ligide oyuna dahil edilecek mi şimdi den teşekkürler
Paf Ligi'nin kaliteli çok düşük bir lig olduğu için Sivasspor Paf'ının ya da başka bir takımın Paf'ının şampiyon olması çok önemli değil. Sürekli şampiyonluklar gelirse o zaman altyapı kalitesi hakkında konuşabiliriz (BJK, GS altyapıları gibi). Paf takıma yönelik en iyi ismin çalıştırıcı Ahad Kömürlüoğlu olduğunu söyleyebilirim. O da zaten bir takım talepleri karşılanamadığı için kulüpte kalmadı ve kariyerine başka yerde devam edecek. Altyapıdaki oyuncular henüz A takımda yedek kulübesini bile zorlayabilecek yetenekte değiller. İlk 18'de ise kural gereği altyapıdan yetişmiş 23 yaş altı iki oyuncu bana göre süs olsun diye oturuyorlar. Bu yüzden sürekli Paf ve pilot takım Anadolu Üsküdar arasında mekik dokuyup duruyorlar. Kapasiteleri sadece Türkiye ile sınırlı olan ve göze çarpan 2-3 oyuncu dışında bir umut göremiyorum ben. Oyun çıkınca da göreceksiniz zaten. Tekrarlıyorum, gelen şampiyonluktaki en önemli pay Ahad Kömürlüoğlu ve onun yarattığı takım oyunundadır. Ama Bülent Uygun'un menejerlik zamanlarından kalma potansiyelli oyuncu avına devam ettiğini söyleyeyim. Sağdan soldan bir sürü genç oyuncuyu Sivasspor altyapısına katıyor. İzleme fırsatı doğmadığı için yeni katılanlar hakkında yorum yapamayacağım.

Universal
20.Ekim.2007, 06:25
Oyuna son teknik adam değişiklikleri yansıyacak mı? Kocaelispor'a Yılmaz Vural'ın gelmesi. Beşiktaş'a Mustafa Denizli'nin gelmesi.

eXcitinG
20.Ekim.2007, 06:47
Oyuna son teknik adam değişiklikleri yansıyacak mı? Kocaelispor'a Yılmaz Vural'ın gelmesi. Beşiktaş'a Mustafa Denizli'nin gelmesi.

O senin dediğin biraz zor yansır. Anca günceLLemeLerde düzeLtirLer herhaLde.

badboy_oz
20.Ekim.2007, 07:02

Avrupa standartlari tam olarak ne sizce?

Potansiyel sadece teknik yetenekten ibaret degil. Teknik yetenek onemli bir kismi ancak dayaniklilik, hiz/hizlanma, kuvvet, calisma orani da oyuncunun yetenegine, boylece potansiyeline etki eden ozellikler. En azindan FM dunyasinda.

elbette p.a. sadece teknik ozellkten ibaret değil ama fiziksel ozellige oranla gelişmesi daha kolay...ayrıca sergenin gençliğini dusundugumuzde kimse sergenin yavaş oldugunu soyleyemez,ikili mucadelelerden kacıp zayıf kalan bi oyuncu değildi, benim asıl demek istedgim potansıyel olarak worldclass olabilcek yetenekteydı, fakat kişiliği ve çevre şartları ,karierinin gelişimini engelledi ,genede teknık özellikleriyle Türkiye capında bır yıldız oldu... Chelsea'ye kök sokturduğu donemlerde de potansıyelınde değildi, ama genc sergen , duzenli çalışsaydı bu gun bizim için maradona kadar ozel olabilrdi...

Genç futbolcularımız için konusursak;
avrupa standartları derken lyon ,b.munıh gbi takımların as oyuncusu olabilcek yetenekte potansiyele sahipler demek istemiştim...Örneğin Henri Saivetin potansiyeli 194 ,eğer emre çolağı yakından takip ettiyseniz 170 ustu bi pot. sahıp olması gerektıgını(saivete oranla) bilirsiniz...Tabii ben yakından ilgileniorm o yuzden savunuorm,bende gs altyapısında oynadm , murat akça ve gokhan ozturkle oynadım ikiside cok yetenekli fakat emre çolak çok fantastik yeteneklere sahip ve takım oyunundan kopmuyor,tempoyu ayarlıyor tam bir maestro...siz daha ii bilirsiniz...
ayrıca semih kaya iyi frikik atmasına rağmen (pafta zaman zaman fk atıo), oyunda durantop ozellklerı ve teknıgı gercege gore dusuk dıe dusunuorm
bnce 13 ve ustu olmalı ...

Muhammed Karadeniz durumuna gelnce ; 16 yaş altı oyuncular oalrak galvan ,nicolas millian orneklerini verebilriz...16 yaşında da çocuk hakları kapsamında olmalılar,prof. sozlesme atma kanunu olarak 16 yaş sınırı vardı (fifa) sanırm bu kural değişti....
Ama 14 yasndan ıtıbaren oyuna alınanlar ozel izinle alınıo olabilrler, vekalet ailesinde oldugu için belki izinle oyuna dahil edilebilr, bu konu uzerıne gidilebilinir mi ?
Eğer boyle bir şansımız varsa freddy adu gbi futbolcuların keşfnde yardımcı olan fm neden bizim ulkemzin kuçuk yetenegı muhammedın taliplerini arttrmasın =)

perpetua
20.Ekim.2007, 09:15
elbette p.a. sadece teknik ozellkten ibaret değil ama fiziksel ozellige oranla gelişmesi daha kolay...ayrıca sergenin gençliğini dusundugumuzde kimse sergenin yavaş oldugunu soyleyemez,ikili mucadelelerden kacıp zayıf kalan bi oyuncu değildi, benim asıl demek istedgim potansıyel olarak worldclass olabilcek yetenekteydı, fakat kişiliği ve çevre şartları ,karierinin gelişimini engelledi ,genede teknık özellikleriyle Türkiye capında bır yıldız oldu... Chelsea'ye kök sokturduğu donemlerde de potansıyelınde değildi, ama genc sergen , duzenli çalışsaydı bu gun bizim için maradona kadar ozel olabilrdi...

Sergen hic bir zaman cok hizli bir oyuncu olmadi. Zayif kalan bir oyuncu degildi dediginiz zaman da "kime karsi?"sorusu ortaya cikiyor.

Ayrica teknik ozelliklerin, fiziksel ozelliklere gore gelismesinin daha kolay olduguna katilmiyorum. Bir oyuncu 8-15 yaslari arasinda genelde teknigini ediniyor. Bunu bol bol pratik yaparak ediniyor. Bazi oyuncularin kendinde olan yetenek varken, bazi oyuncular cok pratik yaparak yetenekli oyuncu arasindaki farki azaltabiliyor. Ancak agac yasken egiliyor. Oyuncu 17-18 yaslarinda A takima ciktiginda teknik kapasitesi yuksek bir oyuncu ise, bu teknik kapasite cok nadir olarak buyuk gelisim gosteriyor, teknik kapasite zayifsa eger, bu teknik yine nadir olarak buyuk gelisim gosteriyor. Mesela bir Sabri cok calisip bir Arda seviyesine gelemiyor. Gelisim gosteren mucadele gucu, dayaniklilik ve futbolun zihinsel yonu. Futbolun bu yonlerini de gelistirmek oyuncunun teknigini daha fazla gostermesini sagliyor.

Bu nedenle de esasinda CA ile PA arasinda en buyuk fark sahibi olmasi gereken oyuncular, fiziksel acidan gelisime en acik olan oyuncular olmak durumunda. Genc yasta fiziksel olarak daha iyi olan oyuncular da genc yasta CA olarak daha ust seviyelerde gezmesi gereken oyuncular ancak PA olarak nispeten dusuk kalacak oyuncular. Hem teknik, hem de fiziksel olarak yuksek kapasitede olan genc oyuncular da genelde -9 veya -10 PA almasi gereken oyuncular. Yuksek CA'ya sahip olmakla beraber.

Genç futbolcularımız için konusursak;
avrupa standartları derken lyon ,b.munıh gbi takımların as oyuncusu olabilcek yetenekte potansiyele sahipler demek istemiştim...Örneğin Henri Saivetin potansiyeli 194 ,eğer emre çolağı yakından takip ettiyseniz 170 ustu bi pot. sahıp olması gerektıgını(saivete oranla) bilirsiniz...

Ilk olarak Saivet'i cok izledigimi soyleyemem. Iki oyuncu arasinda karsilastirma yapma konusunda kendimi yeterli gormuyorum. Ancak Saivet'in 170 ve ustu (oyunda -10 potansiyeli var) potansiyeli garantilemis oldugunu belirtmek, pekala oyuncunun buyuk ihtimalle olacagini degil, olmasi umut edileni yansitmaktir gibi geliyor bana.

Ote yandan, hiz ve hizlanma'nin 5'er puan daha yuksek olmasi CA'nin yaklasik 25 puan daha yuksek olmasina neden olan bir ozellik. Saivet'in de cok hizli ve cok iyi hizlanan bir oyuncu oldugunu goz onunde tutarsak, ve bu karsilastirmayi tekrar yaparsak, diger fiziksel ozellikleri bile isin icine katmadan teknik olarak benzer oyuncularin, sadece hiz ve hizlanma farklari nedeniyle FM bazinda ne kadar buyuk kalite farkina sahip olacagina iyi bir ornek gosterir.

Yani belki bir Deco, Ronaldo'dan daha yetenekli, daha teknik bir oyuncu olabilir (oyle de zaten) ancak Ronaldo'da olan fiziksel ozelliklerin Deco'da olmamasi FM bazinda Ronaldo'yu daha iyi oyuncu yapar. Her ne kadar Deco'suz bir Portekiz milli takiminin yavan oldugunu, kolay onlem alinabilinen bir takim oldugunu gorsek de, FM'de Ronaldo ve Ronaldo gibi oyuncular daha fazla CA alan, alabilen oyuncular (bu baglamda PA'lari da yuksek oluyor).

Tabii ben yakından ilgileniorm o yuzden savunuorm,bende gs altyapısında oynadm , murat akça ve gokhan ozturkle oynadım ikiside cok yetenekli fakat emre çolak çok fantastik yeteneklere sahip ve takım oyunundan kopmuyor,tempoyu ayarlıyor tam bir maestro...siz daha ii bilirsiniz...
ayrıca semih kaya iyi frikik atmasına rağmen (pafta zaman zaman fk atıo), oyunda durantop ozellklerı ve teknıgı gercege gore dusuk dıe dusunuorm
bnce 13 ve ustu olmalı ...

Bu oyuncularda biraz degisim yapildi. Oyun ciktiktan sonra diger GS alt yapisi oyunculari konusunda yorumlarinizi arastirma bolumunde belirtirseniz zamanla bu konuda baska gelismeler de olmaya devam edecektir.

Muhammed Karadeniz durumuna gelnce ; 16 yaş altı oyuncular oalrak galvan ,nicolas millian orneklerini verebilriz...16 yaşında da çocuk hakları kapsamında olmalılar,prof. sozlesme atma kanunu olarak 16 yaş sınırı vardı (fifa) sanırm bu kural değişti....
Ama 14 yasndan ıtıbaren oyuna alınanlar ozel izinle alınıo olabilrler, vekalet ailesinde oldugu için belki izinle oyuna dahil edilebilr, bu konu uzerıne gidilebilinir mi ?
Eğer boyle bir şansımız varsa freddy adu gbi futbolcuların keşfnde yardımcı olan fm neden bizim ulkemzin kuçuk yetenegı muhammedın taliplerini arttrmasın =)
Muhammed Demirci.. :)

Gecmiste yapilmislar ornek degil. SI bildiginiz gibi SEGA tarafindan satin alindi. Bu nedenle de SEGA'nin avukatlarinin SI'a bazi yaptirimlari tabii veritabanini da etkiliyor. Bu konuda en cok dikkatinizi cekecek sey 16 yas alti oyuncularin veritabaninda yayinlanamamasi (yani biz veritabanina eklesek bile, oyun ile beraber dagitilan veritabaninda bu oyuncular yer almayacak).

Tabii 16 yas alti oyunculari, oyun ile beraber gelen editorde eklemenizin ve oyunda gormenizin onune gecen bir sey degil bu yaptirim.

BLAZİN1903
20.Ekim.2007, 09:43
ayın 20 si oldu demo hala yok fatura kesilmeden tarifeyi kotalıya çeviricem kotaya geçmeden demo çıksa artık çok dertliyim çok bunlar tanıtımı çok erken yaptı fm 2008 den de sogudum bunların yüzünden

BiLGeN90
20.Ekim.2007, 20:24
yeri doğru mu bilmiyorum

aydın yılmaz

irfan başaran

aydın karabulut

batuhan karedeniz

gürhan(soyadını bilmiyorum fenerli olan)

bu oyuncular hakkında azda olsa bilgi verir misiniz gelişme var mı değişen mevki veya eklenen özel hareketler veya artırılan puan ya da potansiyel

özellikle aydın yılmazda aşırı bir değişim bekliyorum(bitiricilik-topsuz alan-(çeviklik - hız - hızlanma) bu konuda bence sadece tr de değil dünyada en hızlılardan top arkasında kalıyör : ) - top sürme - özel yetenek)

sorunlarıda bence
sakatlanmaya çook yatkın olması
oyunu durdurmaması
havadan orta açmada yetersizliği

eklenecekse özel hareketler(amc 15 ve mr 16 olup amr doğal olması fikrindeyim)
arka arkaya adam geçme
tries tricks(türkçe tam olarak anlatamadım derdimi burda)
uzun sert şut

makalele81
20.Ekim.2007, 21:05
Öncelikle herkese merhaba diyerek başlamak istiyorum,yazacaklarım FM 8.0.2 ile olduğundan nereye yazacağımı tam oalrak kestiremediğim için buraya yazıyorum eğer bi hata varsa görevli arkadaşlardan gerekli yere taşımalarını rica ediyorum..

Forum üzerindeki CA/PA tartışmalarını her sene büyük ilgiyle takip ediyorum,yazılan görüşleri,istenenleri kaçırmadan her takım için tek tek okuyorum ama öneride bulunmak pekte işime gelmedi belki görüşlerimin tersliği sebebiyle tepki alıp bazı tartışmaların içine girmemek için.
TSİ'nin yaptığı Türkiye datalarını FM camiası içinde belkide en sert şekilde eleştirenlerden biriyim az çok tanıyanlar vardır beni.Fakat 8.0.2 için hiç bir yorumda bulunmamıştım şimdi bu konudaki yorumumu yapmak istiyorum.

En başta aklımda sürekli Perpetua'nın ben Galatasaray'la uzun vadede çok başarılı oldum,yerli oyuncularıda emek vererek yetiştirdim ve bazı yabancı oyunlarla harmanlayıp hem finans hemde sportif başarı anlamında oyunda gerekli başarılar gerçekleştirdim demesini önceleri çok yadırgamıştım.Tuttuğum takım olan Galatasaray ile 8.0.2'de hiç kariyer yapmadığımdan Galatasaray ile bir oyun açmaya karar verdim.Oyuncuların üzerinde hiç oynama yapılmamış sadece transferlerin gerçekleştirildiği profesyonel ve başarılı bir güncelleme indirdim,Galatasaray'da ise sadece yeni stada geçiş tarihini 29.10.2009,stad isminide Ali Sami Yen Arena yaptım.

Oyuncular üzerinde ise Baros'un bitiricliğini 14,Yaser'in potansiyelini -9,Arda'nın PA'sını 172 tekniğini 17,Mehmet Topal'ın PA'sını 161,Servet'in PA'sını 155,Alparslan Erdem'in profilinde biraz düzenlemeye gidip PA'sını 140 yaptım.Kewell'ın sadece top sürme ve teknik özelliklerinde 1-2 puanlık oynama yaptım.Beşiktaş,Galatasaray,Fenerbahçe ve Trabzonspor'un tanınmışlıklarını 50'şer puan artırdım.Finansa hiç dokunmayıp,olduğu gibi bıraktım.

TSL'nin tanınmışlığına hiç dokunmadım.Data üzerinde yaptığım değişiklikler bunlar.

İlk sezonki tek transferimse Leandro Gioda oldu,gerçi aldıktan sonra ne kadar gereksiz bir transfer yaptığımı anladım ama transfer bedelinin yalnızca 4 trilyon olması bu durumu biraz affedilebilir kılıyordu.

Lig başladı taktiğim 4-1-2-2-1'di herşeyi özenle ayarladım ve düzelttim,oyunda gerçeğe uygun olarak ligin ilk maçlarında oldukça zorlandım,taktiğimi oturtamadım golcülerim ve yeni transferler (Kewell,Meira) bekleneni veremiyordu ama uğraşlarım sonucu bir parça düzelmeye gitti takım ama ligde yinede istenen şekilde oynamıyordum,maçlar birbirini kovaladı ve berabere kalma hastalığım yüzünden ligdeki avantajı Fenerbahçe'ye kaptırıp 2.likle yetindim

http://img510.imageshack.us/img510/184/clqb5.jpg (http://imageshack.us)
http://img510.imageshack.us/img510/clqb5.jpg/1/w1108.png (http://g.imageshack.us/img510/clqb5.jpg/1/)
Şampiyonlar Liginde ise korku filmi gibi bir durumumuz vardı.İçerde Bayern'i 1-0,ManU'yu 2-1 yendim,Steaua'yı içerde dışarda mağlup ettim ama dışarda aldığım 2 yenilgi belkide rekor puanla guruptan çıkmamı engelledi,buradan UEFA'ya gittik..
UEFA'da rakibimiz Hamburg'du ama deplasmanda 1-0 yenilip kendi evimizde 3-2 yenmemize rağmen deplasman golü kuralıyla elendik..

Türkiye kupasında yarı finalde İstanbul Büyükşehir Belediye'ye fiyasko bir şekilde 1-1 ve 0-0 lık skorlarla elendik,yani sezon başında koyulan 3 hedefin 3ündede elimizde sıfır vardı.Baros sezonun ortalarına doğru açıldı ama önemli maçları geçtiğimiz için gecikmeli bir açılma oldu.

http://img392.imageshack.us/img392/4830/ligof0.jpg (http://imageshack.us)
http://img392.imageshack.us/img392/ligof0.jpg/1/w1108.png (http://g.imageshack.us/img392/ligof0.jpg/1/)

Kewell 21 asist yaparken Baros'ta 26 gol atarak yıldızlaştı.Tabi bu arada Arda ve Yaser'i sürekli oynatıp önemli oyuncuların hepsine kendilerine özel antremanlar vererek gelişimlerinde bir parça etki yarattım.

Umutlarımızı 2. sezona taşırken eldeki yabancılardan kurtulmayı sadece Baros ve Kewell'ı elde tutmayı hedeflemiştim fakat Kewell'a Totenham'dan 17 trilyon Baros'ada West Ham'dan gelen 20 trilyonluk teklifleri reddetmeden kabul ettim ardından Linderoth 8 trilyona Fiorentina'ya giderken Arda 28 trilyon!2 Roma'nın yolunu tuttu,buradan gelen paralarla Gignac,Vidal,Ustari ve Dayro Moreno'yu aldım bu 4 oyuncunun toplam transfer ücreti 50 trilyondu tabi taksitli olarak aldım birçoğunu..kadroda değişimi başlatmış yerli oyuncularımada ağırlık vermiştim,onlarda gelişimlerini sürdürürken A takımda oynamaya devam ediyorlardı..Bu sezonda şampiyonluğu harika bir lig yarışı sonunda Gaziantep'in elinden son maçta almayı başardım.

http://img507.imageshack.us/img507/7381/ligbj0.jpg (http://imageshack.us)
http://img507.imageshack.us/img507/ligbj0.jpg/1/w1105.png (http://g.imageshack.us/img507/ligbj0.jpg/1/)

Şampiyonlar Ligi'nde ise bu kez 10 puanla gurup lideri olup garip bir şekilde Liverpool'un bulunduğu guruptan çıkmayı başardık.

http://img49.imageshack.us/img49/3918/clsk4.jpg (http://imageshack.us)
http://img49.imageshack.us/img49/clsk4.jpg/1/w1105.png (http://g.imageshack.us/img49/clsk4.jpg/1/)

Yarı finalde ise Barcelona doğal olarak darmadağın etti bizi ve elendik yavaş yavaş yükseliyorduk avrupada çok maç yapmanın verdiği etkiyle dünya sıralamasında 47.liğe kadar yükseldik.

Türkiye kupasında ise final oynayıp finalde Trabzonspor'u 3-1 geçerek kupaya uzandık.

3. sezonda ise kulüp 18 trilyon transfer bütçesi verdi geçen sezonki başarımızdan ötürü sanırım.Bir sezon önce aldığımız Ustari'yi Milan'a 42 trilyona satarken Carrusca'da 7 trilyona Deportivo'ya gitti.Ustari'den gelen parayla Christian Maidana,Corinthians'tan kaleci Felipe,Udinese'den Gökhan İnler'i aldık.

Bu 4 transferin toplam maliyeti taksitli olarak 54 trilyonu buluyordu ve bütçede azalma olmasına rağmen herhangi bir kriz ortamı oluşmadı bnun istediğim oyuncuyu alırken benim önerdiğim şartların kabul edilmesini istememde büyük etkisi var.Primler,maç başına ücretler yıllık ücret vs..

Ligde 3. sezonumuzda taktiğimizi ve kadromuzu tam oturttuğumuz için artık daha başarılı olmak için önümüzde bir engel kalmamıştı..

Ligi en yakın takipçimiz Fenerbahçe'nin açıkara önünde lider bitirerek şampiyonluğa uzandık.

http://img517.imageshack.us/img517/4299/ligre3.jpg (http://imageshack.us)
http://img517.imageshack.us/img517/ligre3.jpg/1/w1106.png (http://g.imageshack.us/img517/ligre3.jpg/1/)

Şampiyonlar Ligi'nde ise guruptan çıkamadık,yolumuza UEFA'da devam edip yarı finalde Middlesbroug'a evimizde 11 ve deplasmanda aldığımız 3-2 yenilgi nedeniyle elendik.

http://img392.imageshack.us/img392/2733/clxc8.jpg (http://imageshack.us)
http://img392.imageshack.us/img392/clxc8.jpg/1/w1107.png (http://g.imageshack.us/img392/clxc8.jpg/1/)

Türkiye kupasında ise finalde Gaziantepsor'u 3-1 yenerek kupayı aldık.

Şimdi 4. sezonu oynuyorum,transfer sezonunda Victor Obinna ve Farfan'ı bedavaya alıp bütün imkanlarımızı kullanıp taksit yaparak fantastik bir hareketle eski yıldızımız olan Arda Turan'ı 50 trilyona takıma geri getirip kulüp dengelerini altüst etsekte kulüp bundan memnun oldu..

Şuan ligde 26.maçlar oynanıyor Galatasaray,Fenerbahçe ve Tranzonspor aynı puanda ilk 3 sırayı olusturuyoruz.CL'de ise çeyrek finaldeyiz rakip Roma.Türkiye kupasında ise yükseliyoruz..

2011-2012 sezonundaki kadrom ise şöyle

http://img515.imageshack.us/img515/8808/clcp8.jpg (http://imageshack.us)
http://img515.imageshack.us/img515/clcp8.jpg/1/w542.png (http://g.imageshack.us/img515/clcp8.jpg/1/)

Gençlerim ve kadroda yer bulamayanlar ise şunlar..

http://img380.imageshack.us/img380/9251/ligkg5.jpg (http://imageshack.us)
http://img380.imageshack.us/img380/ligkg5.jpg/1/w562.png (http://g.imageshack.us/img380/ligkg5.jpg/1/)

Kulübün genel bilgileri 2012 yılında şu şekilde..

http://img383.imageshack.us/img383/936/cldq4.jpg (http://imageshack.us)
http://img383.imageshack.us/img383/cldq4.jpg/1/w944.png (http://g.imageshack.us/img383/cldq4.jpg/1/)

Personel kadrosuda şu şekilde..

http://img383.imageshack.us/img383/2082/ligfi9.jpg (http://imageshack.us)
http://img383.imageshack.us/img383/ligfi9.jpg/1/w1101.png (http://g.imageshack.us/img383/ligfi9.jpg/1/)

Bu arada BJK,FB ve TS'de çok kaliteli yabancı transferleri yaparak ligin kalitesini yukarılara çektiler yıllar içinde.En kaliteli olarak Ochoa dünya çapında itibara sahipken Man City'den Fenerbahçe'ye geldi.Trabzon'dan Barış Memiş 12 trilyon gibi bir değere ulaştı ve peşinde büyük kulüpler var.Kerim Zengin,Gökhan Gönül,Bobo,Gökhan Ünal aklıma gelmeyen anadolu takımlarındada olan birçok kaliteli yabancı ve iyi yetiştirilmiş yerli futbolcular var.

Şimdi bu akdar ayrıntılı bilgiyi neden buraya koyduğumu sorabilirsiniz bunuda şöyle açıklayayım..

Ben bir nevi Perpetua'nın ve ekibinin elinden çıkan 8.0.2 datasını ancak 5 sezon oynadıktan sonra yorumlayabilirim,bu sadece bir oyun değil bir simülasyon.Ben transfer yapmak için gözlemcilerimi 3 ayda bir dünyanın farklı yerlerine gönderdim hep,her oyuncuya ayrı antreman uygulayıp,gerekirse paf liglerinde bile tecrübe kazanmaları açısında yurtdışındaki büyük kulüplerin yedekleriyle falan hazırlık maçları ayarladım,turlar düzenledim,antreman tesislerini ancak bu sezon geliştirme isteğimi kabul ettirdim yönetime,pilot takım tercihinde dikkatli olup oyuncularımın oynadığı zaman bişeyler kazanbilecekleri takımlar seçmekte dikkat ettim ve Leverkusen,İBB pilot takımımken Amerikalı Columbus takımıylada reklam anlaşması imzaladım.

Altyapıda oyuncularımdan Cem Sultan şuanda 161 Pa'ya sahip 11 trilyon değerinde ve gelişimini sürdürüyor,onun haricinde elimdeki paraların çoğunu yerli oyunculara kullanmak istedim,kadromda sadece 10 yabancı var bunların zaten altısı direkt ligde oynayabiliyor..

Yani FM'yi hangi ligde oynarsanız oynayın zevk almak ve gerçekçilği yaşamak istiyosanız sabır anahtarınız olmalı.Kaç sene oldu hala kupa alamadım ama hep yukarılara tırmandım yıllar içerisinde,tecrübe kaandım takımımla beraber itibarım kıtasal oldu,büyük kulüplerden gelen teklifleri reddettim,istikrarı sağladım,sabit bir taktikle oynamak yerine 4 farklı taktikle oynadım,oyuncularıma genç oyuncularmı eğitmesi için direktifler verdim,huzursuzluk çıkaranı zararıma olsada kadro dışı bıraktım(Lincoln,Nonda,Aykut vs..)

Ve bu sezon takım gerçekten makina gibi oynuyor,her alanda başarıyı yakalayabilecek düzeye geldiğimi düşünüyorum.

Şu CA/PA olaylarınada gelecek olursak bencede yanlışlıklar var olacaktırda ama bende çok ağır eleştiriler yöneltmiş biri olarak datanın kısa süre içinde hazırlanmasına rağmen başarılı olduğunu söylemem gerektiğini hissediyorum.

Zira Trabzon deplasmanında zorlanıyor,Bursa'da baskı altında kalıyor Kadıköy'deki şanssızlığımı güçbela yeniyor,evimde zorda olsa ManU,Bayern gibi devleri dize getirebiliyor,Baros'un dengesiz form grafiğini,Kewell'ın sakatlıklarını,Arda'nın parlayışını,gençlerin yetişmesini,diğer takımlarımızın kaliteli transferlerini avrupadaki başarılarını,ve 5 sene sonra CL'ye Türkiye'den ön elemelide olsa 3 takım gittiğini görebiliyorsam bu data başarılıdır.

Bireysel olarak oyunculara tek tek baktığımız zaman abartılı görünen oyuncular olduğu gibi yetersiz olan oyuncularda var tabiki ama zamanla bunlarda düzelecektir diye umut ediyorum.

Dikkatimi çeken birşey daha var oda Almanya Liginin bizim ligimize benzerliği yani abartı oyuncuların azlığı potansiyeli belli olan oyuncularla ve dısarıdan gelen yabancılarla başarılı olmaya çalışılan bir lig olması..

Tabi çok garip şeylerle karşılaştığımda oldu Bursaspor'dan Marcelinho isimli forvet 34 maçta attığı 32 golle altın ayakkabı aldı,bunun gibi ilginçliklerde mevcut yani:)

Birazdan birkaç SS alıp genç oyuncuların nasıl gelişim gösterdiğini ve Türkiye'deki kulüplerimizin yıllar içinde kendilerini nasıl geliştirip kaliteli transferlere ve teknik kadrolara sahip olduğunu göstermeye çalışacağım.

Aklımda daha çok şey var yazacağım ama şimdilik bu kadar yeterli diyorum.Ve FM 09'daki Türkiye datasını merakla bekleyip,önceden ağır şekilde eleştirdiğim araştırmacı arkadaşlara teşekkür ediyorum..

Nocna Mora
20.Ekim.2007, 22:34
Kendin de yazmışsın Yaser'in PA'sını -9'a çektim Arda'nın ki ni 172'ye çektim ve bir kaç oynama yaptım diye çoğumuz o PA'nın Cem Sultan'a ve ya Emre Çolak'a verilmesini istiyor. Arda'yı ben olsam senin gibi yapardım :)

makalele81
20.Ekim.2007, 22:55
Kendin de yazmışsın Yaser'in PA'sını -9'a çektim Arda'nın ki ni 172'ye çektim ve bir kaç oynama yaptım diye çoğumuz o PA'nın Cem Sultan'a ve ya Emre Çolak'a verilmesini istiyor. Arda'yı ben olsam senin gibi yapardım :)

Cem Sultan'a 95 CA ve -9 PA verdiğimiz zaman takımında yer verirsen,antremanlarını özenle yaptırırsan,kiralanacağı takımları dikkatli seçersen 4 sene içinde şöyle bir profil çıkıyor karşımıza..

Özelliklerinde hiç oynama yapılmamıştır.

http://img80.imageshack.us/img80/9821/cemnc6.jpg (http://imageshack.us)
http://img80.imageshack.us/img80/cemnc6.jpg/1/w1109.png (http://g.imageshack.us/img80/cemnc6.jpg/1/)

Tanımlama Wonderkid.Bende isterim Cem gibi bir yeteneğin -9 almasını ama bu kadar etkili bir oyuncu olabilirmi orada şüphelerim var.

makalele81
20.Ekim.2007, 23:15
2011-2012 Sezonunda TSL'deki göze batan yerli futbolcuların profilleri..

http://img100.imageshack.us/img100/7750/tsl11111wh2.jpg (http://imageshack.us)
http://img100.imageshack.us/img100/tsl11111wh2.jpg/1/w1114.png (http://g.imageshack.us/img100/tsl11111wh2.jpg/1/)http://img359.imageshack.us/img359/5872/tsl122222au5.jpg (http://imageshack.us)
http://img359.imageshack.us/img359/tsl122222au5.jpg/1/w1114.png (http://g.imageshack.us/img359/tsl122222au5.jpg/1/)http://img361.imageshack.us/img361/4016/tsl22222222255555dy6.jpg (http://imageshack.us)
http://img361.imageshack.us/img361/tsl22222222255555dy6.jpg/1/w1114.png (http://g.imageshack.us/img361/tsl22222222255555dy6.jpg/1/)http://img361.imageshack.us/img361/1329/tsl222222222ur3.jpg (http://imageshack.us)
http://img361.imageshack.us/img361/tsl222222222ur3.jpg/1/w1114.png (http://g.imageshack.us/img361/tsl222222222ur3.jpg/1/)

Trabzonspor
20.Ekim.2007, 23:33
makalele81 (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=19583)

şu 5yıl sora cl ye 3 takım yollama ve kalıtelı transferler konusunda katılıyorum bende ts ile 2012 yılındayım ve turkıyede gercekten cok ıyı oyuncular oluyr anadolu takımları g.bırlıgı,kayseri,rize ve antep bunlar baya iyi adamlar getiryor lige ve gsdek tum oyuncular nerdeyse süper oluyor ılerde oguz,arda,cem vs bendede bi adam çıktı alt yapıya hüseyn gürdal diye adamda 185 pa var ve şuan avrupa peşınde :D

Batuhandemirel
21.Ekim.2007, 13:07
Bu başlık altında uzun zamandır süren bazı tartışmalarla ilgili fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Öcelikle oyunda Türk takımlarıyla başarılı olmanın çok zor olduğu konusuna katılmıyorum. Doğru yabancı transflerler ve mümkün olan en iyi yabancıların takıma alınmasıyla Avrupa'da başarıya ulaşmak pek de güc değil. Hatta ilk sezonumda uefa kupası'nda d. kiev'e elenmeme rağmen 2. sezonumda Şampiyonlar Ligi çeyrek finali'nde Milan'a son dakika golüyle elendim. Resimde 2016 yılına geldiğim Galatasaray kariyeminde kazandığım kupaları görebilirsiniz:

http://img227.imageshack.us/img227/2355/capturewiz010fy5.th.png (http://img227.imageshack.us/my.php?image=capturewiz010fy5.png)http://img227.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Bu da şu anki kadrom:

http://img227.imageshack.us/img227/8153/capturewiz011xy8.th.png (http://img227.imageshack.us/my.php?image=capturewiz011xy8.png)http://img227.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Ayrıca bu ilerleyen yıllar içinde elde ettiğim başarılar ve avrupa kupalarına katılan takımların sayılarının artmasıyla da Ankaragücü, Bursaspor gibi takımlar da kuvvetlenerek 10 milyon euro gibi miktarlarla transfer yapar hale geldiler.

Ancak tüm bunlara ve araştırma ekibinin titiz çalışmalarına rağmen Süper Lig'deki oyuncuların oyuna çok başarılı aktarıldığını düşünmüyorum. Kendi ligimiz için bu oyuncular dengeli de yapılıyor olsa dünya ligleriyle kıyasladığımızda zayıf kalmaktalar. Tabii ki Servet'in ya da Edu'nun birer Rio Ferdinand, ya da Mehmet Topuz'un Gerrard olmasını bekliyor değilim. Zaten böyle bir durum oyunun gerçekçiliği ve zevkini ayaklar altına alırdı. Bu eleştiriyi yaparken şöyle bir örneği kıstas aldım:
Neredeyse her hafta özetlerini izlediğim Hollanda Ligi'nde olan gollerdeki şaka gibi defans ve kaleci hatalarına rağmen ligin zayıf takımlarının, bir Willem'in ya da bir Roda'nın savunma oyuncularının yetenekleriyle Süper Lig'de zirveye oynayan takımlarının savunmacılarının pek farklı olmaması.

Demeye çalıştığım şey ise doğru işler yapan ve elinden geleni yapan bir araştırma ekibimiz var ancak belki diğer ülke araştırmacıları bazı şeyleri abartmıyordur da biz biraz fazla titiz davranıyoruzdur?

makalele81
21.Ekim.2007, 22:17
Benim alatmak istediğim esasında şu ;

Gerek 4 büyüklerdeki oyuncuların gerekse anadolu takımlarındaki oyuncuların fazla izlenmemesi..Bu aşamada scout ekibinin yetersiz demeyelimde sayıca az olması ve araştırma zamanında veriler dataya aktarılırken uğraşılan şeylerde hata yapılması.Örnek olarak İstanbul ve Ankara takımlarının yoğun olduğu bir ligimiz var ama her takımın araştırmacısı yok,yurtdışındaki araştırma ekiplerinin listelerini hepimiz biliyoruz,gerekirse her takımın araştırmacısı olması lazım.

Bu yüzden data belli bir seviyede fakat hala ideal bir düzende değil.En basitinden Süper Lig'deki takımlarda görülen belli başlı eksikler varken Bank Asya ve alt liglerde doğal olarak düzenlemeye gidilememesi.Benim araştırma ekibine önerim sadece şu olabilir,araştırmacı arkadaşların arasına gerçekten bulunduğu şehirdeki maçları izleyebilen,futbol bilgisiyle öne çıkan,oyunun özelliklerini tam olarak bilen farklı şehirlerden farklı arkadaşlarında ekibe katılması.

Tekrar söylüyorum,data geçmiş yıllara oranla belli bir seviyenin üzerine çıkmış durumda fakat hala yeterli değil ve bu her açıdan geçerli sadece oyuncu profilleri değil,hava durumları kentler arasındaki mesafeler,personel kadroları,antreman,altyapı tesisleri vs.. gibi ayrıntılardada datalarda eksiklikler mevcut.

Benim fikrime göre şöyle diyebilirim biz gelmiş geçmiş en iyi TSL ve alt ligleri datasıyla FM 2010'da tanışacağız,bunu söylememdeki maksat ise tamamen hissiyatımla alakalı ben asıl devrimin FM 2010'da olacağını düşünüyorum.

Avrupada başarı konusuna gelirsek datayı editleyerek oynadım dedim fakat ne finansa nede başka birşeye dokundum sadece 4-5 oyuncuda profillere dokunmadan düşündüğüm değeri verdim,bunun haricinde ben Kayserispor'lada başarılı oldum yıllar içerisinde başka takımlarlada.

Yani oyunun her ayrıntısını titizlikle inceler bunu akadaemik birşey gibi görürseniz takımlarımızla avrupada başarılı olmak kısa vadede mümkün olmasada uzun vadede 2-5 sezon içerisinde mümkün.

Fakat FM'ye sadece bir oyun olarak bakarsak bu uzun vadedede pek mümkün olmayabilir..

Aşk-ı Şehir
21.Ekim.2007, 23:52
En basitinden Süper Lig'deki takımlarda görülen belli başlı eksikler varken Bank Asya ve alt liglerde doğal olarak düzenlemeye gidilememesi.Benim araştırma ekibine önerim sadece şu olabilir,araştırmacı arkadaşların arasına gerçekten bulunduğu şehirdeki maçları izleyebilen,futbol bilgisiyle öne çıkan,oyunun özelliklerini tam olarak bilen farklı şehirlerden farklı arkadaşlarında ekibe katılması.

Zaten araştırmacı seçilirken bu kriterlere uygun insanlar seçiliyor belirtmek istedim. Ve biz kendi aramızda önerilen üyenin nasıl olduğunu, görevi kaldırabileceğini, objektif olup olamayacağını tartışıyoruz.:) Yani bu konuda bir sıkıntı yok. Sıkıntımız şu an için yeterince araştırmacımızın olmayışıdır. Fakat bunun içinde çalışmalar yapılacak.:)

perpetua
22.Ekim.2007, 04:47
Benim alatmak istediğim esasında şu ;

Gerek 4 büyüklerdeki oyuncuların gerekse anadolu takımlarındaki oyuncuların fazla izlenmemesi..Bu aşamada scout ekibinin yetersiz demeyelimde sayıca az olması ve araştırma zamanında veriler dataya aktarılırken uğraşılan şeylerde hata yapılması.Örnek olarak İstanbul ve Ankara takımlarının yoğun olduğu bir ligimiz var ama her takımın araştırmacısı yok,yurtdışındaki araştırma ekiplerinin listelerini hepimiz biliyoruz,gerekirse her takımın araştırmacısı olması lazım.

FM 2008 icin arastirma bolumu hala okunmaya acik. Orada sadece bir kac tane takimin konularina oldukca cok mesaj atilmis durumda. Gerisi ekipte zaten olan arkadaslarin cabalari ile doldurulmus durumda.

Kendi sehrindeki takimlara ilgi gosteren, maclari izleyen ve oyunculari taniyan, oyuncular hakkinda bilgi verecek arkadaslar bu forumlarda yazdiginda hic beklemeden zaten hemen arastirmayi yapma konusundaki ilgilerini soruyoruz.

Esasinda arastirmaci olmak isteyen icin arastirmaci olmak cok kolay. Ozellikle kendi sehirinin takimlarini izliyorsa oyuncular hakkinda 3-4 paragraf yazmak oyunculari tanidigini gostermek pek de zor olmasa gerek. Bu 3-4 paragraf'i yazacak kadar zaman ayirmayan kisilerden de zaten cok daha zaman alacak arastirma isini yapmasini beklemek de pek dogru olmaz.

Arastirmacilara hediye olarak orjinal oyun verilmesine ragmen ilginin bu kadar az olmasini ben acikcasi oyun ile ilgilenenlerin ayni zamanda kendi illeri/ilcelerindeki takimlarla genelde ilgilenmemelerine bagliyorum.

makalele81
22.Ekim.2007, 07:09
FM 2008 icin arastirma bolumu hala okunmaya acik. Orada sadece bir kac tane takimin konularina oldukca cok mesaj atilmis durumda. Gerisi ekipte zaten olan arkadaslarin cabalari ile doldurulmus durumda.

Kendi sehrindeki takimlara ilgi gosteren, maclari izleyen ve oyunculari taniyan, oyuncular hakkinda bilgi verecek arkadaslar bu forumlarda yazdiginda hic beklemeden zaten hemen arastirmayi yapma konusundaki ilgilerini soruyoruz.

Esasinda arastirmaci olmak isteyen icin arastirmaci olmak cok kolay. Ozellikle kendi sehirinin takimlarini izliyorsa oyuncular hakkinda 3-4 paragraf yazmak oyunculari tanidigini gostermek pek de zor olmasa gerek. Bu 3-4 paragraf'i yazacak kadar zaman ayirmayan kisilerden de zaten cok daha zaman alacak arastirma isini yapmasini beklemek de pek dogru olmaz.

Arastirmacilara hediye olarak orjinal oyun verilmesine ragmen ilginin bu kadar az olmasini ben acikcasi oyun ile ilgilenenlerin ayni zamanda kendi illeri/ilcelerindeki takimlarla genelde ilgilenmemelerine bagliyorum.

Aslında anlatmak istediklerimin derli toplu hali bunlar olmuş,teşekkür ediyorum cevap için.

Aklımda birçok şey var ama şuan toparlayamıyorum tam olarak yeri geldikçe onlarıda yazarım:)

Nocna Mora
22.Ekim.2007, 13:38
Ben seneye büyük ihtimalle Sarıyer'e taşınacağız eğer taşınırsak Sarıyer'in incelemesini yapabilirim :)

Kafkafxer
23.Ekim.2007, 18:17
2011-2012 Sezonunda TSL'deki göze batan yerli futbolcuların profilleri..

Kokocu Berkant'ın geleceği malesef böyle olamayacak :)

emre111986ytr14
26.Ekim.2007, 00:47
beklenti.her yeni oyun çıkışında yeni beklentiler içine giriyoruz zaten.sürekli yeni şeyler isteriz.ben hep isteğim şu olmuştur sayın fm cilerden.süper lige gereken önem veriliyor evet bu doğru peki ya 1.lige-2.lige-3.lige ve kesinlikle artık amatör gruplarda olmalı daha ciddi bi şekilde buralara önem verilmeli.sayın araştırmacı arkadaşlarımız takımların sezon başı kamplarını ciddi bir titizlikle izlemeleri gerekiyor.bu oyunu yeri geldiğinde çok önemli insanlar oynuyorlar bunu herkes çok iyi biliyor(jose mourinho)daha ciddi olmalı bence.

canavar20
26.Ekim.2007, 21:07
Yetkililere iki sorum olacak;

1.Vederson ve Deivid oyuna sakat olarak mı başlayacak?
2. Milli takımlar ilk grup maçlarını yapmış olarak mı oyuna başlayacak?

perpetua
27.Ekim.2007, 06:42
Yetkililere iki sorum olacak;

1.Vederson ve Deivid oyuna sakat olarak mı başlayacak?
2. Milli takımlar ilk grup maçlarını yapmış olarak mı oyuna başlayacak?

Ilki evet, ikincisi A milli icin hayir, U21 icin evet.

xpoera
27.Ekim.2007, 06:57
deivid kaç ay sakat başlayacak? sezon başı söylenenlere göre 6-7 aydı fakat çok daha erken bir sürede döndü. umarım 6-7 ay değildir.

birde yeri gelmişken appiah serbest mi olacak?

Cengo
27.Ekim.2007, 07:15
deivid kaç ay sakat başlayacak? sezon başı söylenenlere göre 6-7 aydı fakat çok daha erken bir sürede döndü. umarım 6-7 ay değildir.

birde yeri gelmişken appiah serbest mi olacak?

1.Hallettik onu, gerçek süre.Resmi site açıklamıştı, onu kullanmıştım zaten.
2.Appiah serbest.

Emurafu
28.Ekim.2007, 07:38
Orduspor'u baya merak ediyorum..

bufurafak
02.Kasım.2007, 00:37
ilk olarak herkese merhaba..benim alt ligler için söyleyecek pek sözüm yok,zaten pek ilgilenmiorum...beklentim Türk takımlarının daha iyi olması o kadar...Galatasary da arda,m.topal,servet,bir parça h.balta ve sabri daha iyi olmasını beklediğim isimler..zaten milli takımın avrupada yakaladığı başarı burda yapılan çarpıcı gelişimleri daha gerçekçi kılacaktır..ayrıca bir galatasaraylı olarak semih ve gökhan gönül'ün de gerçekten ciddi anlamda geliştirilmesini bekliorum,özellikle semih'in 'off the ball' özelliği bana göre dünya çapında,yani 15-16 olursa beğenmem o kadar söyleyim.
bir de takımların gerçek bütçelerini 2. sezon alabileceği,ilk sezon yapılan transferlerin düşüldüğü söylenmiş,galatasaray bana fm 2008 de 2. sezon neredeyse bütçe vermiyor,halbuki bu sezon yapılan transferler ortada...diğer yandan barça'nın gerçekten 240-250 milyon dolar yıllık bütçesi olabilirmi,hem de üst üste her yıl,ya da milan'ın 190-200 milyon...tabi onları siz yapmıosunuz ama,oyunda bu konuda bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum...

son olarak oyuncuların türkiye'ye gelmeme durumu var,avrupa da 6-7. lig olarak yapılmışız eyvallah buna da bişey diyemem,ama türkiye'ye gelen oyuncularda belli,artık bu standart ülkemizde yükseldi,oyundaysa bu standart şimdiye kadar karşılanamadı,yani ispanya da oynayan vasat oyuncular bile burun kıvırıyor,öbür yandan gol krallarının buraya geldiğini görüyoruz..bence de yabancı ülkelerdeki araştırmacılar olayı bayağı abartıyorlar,bizimde çok abartmasakta bence çıtayı biraz yükseltmemiz lazım,biraz daha dikkatli olmamız lazım.ne bileyim mesela arda çok ofansif bir oyucu olduğu için tackling'i hep(yalnızca oyun için değil) gözden kaçmıştır,ya da oyun içindeki çalışkan yapısı...farklı bir örnek verirsem,il sezon başında barça ya aldığım matias fernandez 18 gol 19 asist yaptı ve özellikleri inanılmaz üst düzeyde,bu türlü başka oyuncular da var,yani bu adam gerçekten arda'nın nihat'ın ya da türk futbolundaki herkesin bu kadar mı ötesinde(matias'ı tek örnek olarak düşünmeyin,hafızamızı zorlarsak başka örnekler bulabiliriz)ya da Türk oyuncular gerçekten çok mu kof ?

perpetua
02.Kasım.2007, 00:47
bir de takımların gerçek bütçelerini 2. sezon alabileceği,ilk sezon yapılan transferlerin düşüldüğü söylenmiş,galatasaray bana fm 2008 de 2. sezon neredeyse bütçe vermiyor,halbuki bu sezon yapılan transferler ortada...diğer yandan barça'nın gerçekten 240-250 milyon dolar yıllık bütçesi olabilirmi,hem de üst üste her yıl,ya da milan'ın 190-200 milyon...tabi onları siz yapmıosunuz ama,oyunda bu konuda bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum...

Galatasaray'in TT ile anlasma yapacagini, ongormemizi mi bekliyordunuz?

Boyle bir anlasma olacagindan benim haberim vardi aylar onceden (TT ile olacagi degil, bir kac secenek oldugu). Miktari konusunda en ufak bilgim olmadan kafadan atma degerler mi belirlemem dogru olurdu?

Adnan Polat kendisi daha sezon biter bitmez buyuk transfer beklemeyin demedi mi? Bazi ongorulmeyen gelirler ortaya cikartildi ki bu transferler yapildi.

--
Transfer konusunda, yeni transfer sistemini gormeden pek yorum yapmaya gerek yok.

bufurafak
02.Kasım.2007, 01:12
ya ben saldırı amaçlı yazmadım ilk olarak,yanlış anlaşıldıysam affola..bu ttnet olayı çıkmasaydı bile 2. sezon gelen bütçe normal galatasaray bütçelerinin çok altında idi..neyse umarım yeni oyun çok keyifli olur.emeği geçen herkese de şimdiden teşekkür ederim..bir takım şikayetler varken bunun bir kısmında haklılık payı olduğu da gerçek...umarım oyunla beklentiler arasındaki fark küçülür,tam anlamıyla kapanmasını beklemek tabiki haksızlık olur..

deniz.91
02.Kasım.2007, 01:25
Kayserisporu çok merak ediyorum

akyoliverpool
02.Kasım.2007, 01:46
Kayserisporu çok merak ediyorum

Ağzımdan aldın Agahowa gol atınca taklaları gosterecekler mi peki 3 boyutlu ya o manada :D

BeeTLeJuiCe
02.Kasım.2007, 01:59
Fm 2009 daki 3D'nin mantığı tam olarak 2D'nin 3 boyutlu hale gelmişi. Oyuncular Yuvarlak değilde, bir kaç açıdan ayakta duran adamlar olacak.

Yani Animasyon yok, Yani bir PES bir FİFA gibi değil. Yani Aghahowa takla atmayacak. Daha önce 2D'de oyuncular nasıl seviniyorsa bundada öyle olacak. Hepsi birbirine koşacak sonra santraya gidecek.

GeNç KaRTaL
02.Kasım.2007, 02:14
Ağzımdan aldın Agahowa gol atınca taklaları gosterecekler mi peki 3 boyutlu ya o manada :D

Yok ortasahaya kadar kayacak golden sonra.:icon_biggrin:

Nedvedmania
02.Kasım.2007, 02:16

Yok artık :D 3D sadece 3D olarak olucak :) Yani Ronaldonun flip flap ları felan görülmeyecek :)

Belki Rövaşata olur oyunda yada vole.

SAİT71
02.Kasım.2007, 03:14
Arkadaşlar ben elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak isterim. Oturduğum şehrin takımı Kırıkkalespor'un maçlarına her hafta gitmekteyim. Son MErsin İ.Y maçınıda takip ettim. Ama bir iki mesaj yazmıştım fakat oyuncuları tanıtma felan değildi sadece takım kadrosuydu. Bundan sonra elime bi kağıt kalem alırım en ince detaylarına kadar oyuncu hareketlerini izler ve bol bol not tutarım. :) Yalnız Fm 2009 araştırması tamamlandı mı yoksa hala araştırmalar sürüyormu..

akyoliverpool
02.Kasım.2007, 03:31
Cangele sakat baslamıyo umarım oyuna...

barahir
02.Kasım.2007, 03:41
Cangele Kupa finalinde sakatlanmadı mı ki?

perpetua
02.Kasım.2007, 04:39
ya ben saldırı amaçlı yazmadım ilk olarak,yanlış anlaşıldıysam affola..bu ttnet olayı çıkmasaydı bile 2. sezon gelen bütçe normal galatasaray bütçelerinin çok altında idi..

Galatasaray bir kac senedir butce olarak acik verip duruyor. Bu butce aciklarini da gelecekte kazanilmasi beklenen gelirlerin parasini simdiden alarak kapatiyor. Mesela gecen sezon DSmart ile yapilan anlasma, uzun sure Galatasaray'i DSmart'a bagladi ve bu anlasmanin parasi hemen Galatasaray'in eline gecti. Bu para ile de gecen sezon oyuncu transferi yapildi.

Bu sezon transfer yapilmasi icin yine birseylerin satilmasi gerekliydi ve stadin isim haklari satildi ve uzun sureli sponsorluk anlasmasi yapildi.

Yani normalde harcanan butce, cikartip birseyler satilarak ortaya cikan butce. Eger TT anlasmasi olmasaydi, bu yaz icin ayirilmis herhangi bir butce yoktu.

Saldiri olarak algilamiyorum ancak finansal durumun esasinda ne kadar vahim oldugunu bilmeniz icin yaziyorum. Hatta sunu da diyebilirim ki oyundaki Galatasaray'in durumu, gercekteki Galatasaray'dan cok daha iyi durumda idi. Tek fark, oyunda gelecekte satilabilecek varliklari satarak su anda Galatasaray'in eline para gecebiliyor gercekte. Oyunda boyle bir sey yok.

Tabii bu finansal durum bir cok kisinin umurunda degil. Gercekte transfer yapiliyor, oyunda neden yapamiyoruz sorusu ortaya cikiyor. Esasinda gercekte de yapilan transferlerin buyuk calisma ve bir bakima mucizelerle yapildigi, az varlikla cok is yapabilmenin esasinda Galatasaray'in finansal durumundan daha cok, bu is ile gorevli yoneticilerin bir basarisi oldugu gozden kaciyor. Bu tip durumlarda her zaman icin tavsiyem editor ile kulubunuze daha fazla para vermeniz.

Mesela Riva'nin satildigini varsayip belli bir miktar para verebilirsiniz takima.

extensor
02.Kasım.2007, 06:13
Arkadaşlar ben elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak isterim. Oturduğum şehrin takımı Kırıkkalespor'un maçlarına her hafta gitmekteyim. Son MErsin İ.Y maçınıda takip ettim. Ama bir iki mesaj yazmıştım fakat oyuncuları tanıtma felan değildi sadece takım kadrosuydu. Bundan sonra elime bi kağıt kalem alırım en ince detaylarına kadar oyuncu hareketlerini izler ve bol bol not tutarım. :) Yalnız Fm 2009 araştırması tamamlandı mı yoksa hala araştırmalar sürüyormu..

Araştırma hiç bitmiyor :) Hani klup başkanları söylerye x klubunde transfer hiç bitmez diye. Bu da aynen öyle. Maçları izlediğini ve araştırmayla ilgilendiğini belli eden postlarını merakla bekliyoruz kardeşim

arneas
02.Kasım.2007, 06:35
oyuncuların karakter özellikleri tam olarak yansıtıldı mı?

"geride durmayı sever"
"kalaci ile karşı karşıya kalmayı sever"
" ofsaytdan kurtulur" vb..

Vieri
02.Kasım.2007, 09:21
Türkiye Datasında gördüğünüz eksikleri, hataları ve önerileriniz için aşağıdaki başlığını kullanınız.

http://forum.turksportal.net/vb/forumdisplay.php?f=462