PDA

View Full Version : ca/pa mı oyuncunun özelliklerimi

holigan121
19.Eylül.2007, 00:37
siz olsanız ca/pa sı yüksek olan oyuncuyumu alırsınız yoksa oyun içindeki özellikleri yüksek olan oyuncuyumu neden

El Barto
19.Eylül.2007, 00:43
CA o andaki özelliklerini gösteriyor zaten. Ama PA'sı yüksekse adamın özellikleri artacaktır. Hangisini tercih edersiniz dersen takım iyi işliyorsa genç oyunculara PA'sı yüksek yönelmekte fayda var ama PA'sı yüksek oyuncu alacağım sevdasıyla ilkonbir futbolcusu henüz olamamış adamları yığarsan takıma... :) Gerisini sen düşün.

Oghuse
19.Eylül.2007, 00:43
CA/PA oyuncu özellikleriyle paralel ancak bazı oyuncularda PA ve CA düşük olmasına rağmen bazı özelliklerde sivrilme olabiliyor ancak yine de benim tercihim PA ve CA sebebi ise bu değerleri yüksek oyuncuları satması daha kolay oluyor..

holigan121
19.Eylül.2007, 01:01
şöyle diyeyim 2 oyuncu var birisinin ca sı daha yüksek birinin daha düşük ama ca sı düşük olan oyuncunun özellikleri daha iyi hangisini oynatırsınız

Oghuse
19.Eylül.2007, 01:09
Önemli olan mevkisinin özellikleri orda mevkisel özellikleri daha iyi olanı tercih ederim..

sentugo
19.Eylül.2007, 01:53
Abi ne kadar pa'sı olsada, gelecekteki ca'sı, şu anda oynayan oyuncuların ca sına erişemiyor...

blue_Boy
19.Eylül.2007, 02:15
ben örnek vereyim benim bir oyuncumun pa'sı 177 ca'sı aldıgımda 95 filandı ama şimdi ca'sı 165 oldu ve valencia ajax istiyor ve talipleri gittikçe artıyor eger hemen başarı beklemiyorsan pa'sı yüksek oyuncu al ama oynatt bu arada ben kocaelisporum...

holigan121
19.Eylül.2007, 02:26
ya elimde 2 oyuncu var birisi batuhan karadeniz özellikleri çok berbat bitiricilik kafa felan forvette bulunması gereken özellikler ama ca sıda pa sıda özgürcan a göre daha fazla ama özgürcanın bitiricilik kafa özellikleri dhaa iyi hangisini tercih edeyim

Nocna Mora
19.Eylül.2007, 02:38
Özgürcan'ı tercih et :D

logos54
19.Eylül.2007, 16:06
bu ca, pa nedemek arkadaşlar yada nerden bakıyoruz bir türlü anlamadım yardım ederseniz sevinirim :(

drk21
19.Eylül.2007, 19:01
programlar var mini scout, fm genie scout gibi oradan bakıyoruz

Bekq
20.Eylül.2007, 02:55
Ben oyuncuların özelliklerine bakarım.:DAslında çoğu kişi geleceğe yatırım yapar ama ben o sene başarıyı getirecek bi takım kurarım.:DEn son Villareal kariyerimde takım yaş ortalaması 30'du.:D

imran
25.Eylül.2007, 11:32
şöyle diyeyim 2 oyuncu var birisinin ca sı daha yüksek birinin daha düşük ama ca sı düşük olan oyuncunun özellikleri daha iyi hangisini oynatırsınız
arkadaşım oyuncunun ca sı şu andaki özelliklerini gösterir. yani ca sı düşük olanın özelliklerinin daha yüksek olması imkansızdır. pa ise oyuncunun gelecekte nasıl olacağını gösterir. mesela bir oyuncunun ca sı 50 pa sı 150. bu oyuncunun ca sı 150 ye kadar gelir ve daha fazla çıkamaz çünki bir sınır var o sınır da pa oluyor işte

pireferhat
28.Eylül.2007, 03:38
Arkadaslar bu ca/pa yı nerden ogrenıyoruz ???

bySilver
28.Eylül.2007, 03:41
Fm Scout, Fm Modifier, Editör gibi programLardan Sitede var.

GReeN BeReT
28.Eylül.2007, 03:42
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=57238
Buradaki dosyayı indirebilirsin.

bangbangstar88
28.Eylül.2007, 13:02
ya elimde 2 oyuncu var birisi batuhan karadeniz özellikleri çok berbat bitiricilik kafa felan forvette bulunması gereken özellikler ama ca sıda pa sıda özgürcan a göre daha fazla ama özgürcanın bitiricilik kafa özellikleri dhaa iyi hangisini tercih edeyim

kesinlikle batuhanı seç görüceksin 2 sene sora değeri en az 20 milyon € olucaktır...ben 2012 senesindeyim batuhan milanda 22 milyon €

pireferhat
28.Eylül.2007, 22:28
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=57238
Buradaki dosyayı indirebilirsin.
Cokkk saol sureklı ca/pa dan bahsedıyorlar kafayı yıyecektım nerde yazıyo dıye :icon_smile:

sentugo
28.Eylül.2007, 22:39
kesinlikle batuhanı seç görüceksin 2 sene sora değeri en az 20 milyon € olucaktır...ben 2012 senesindeyim batuhan milanda 22 milyon €

Bende de Özgürcan 2013 senesinde Real'de ....

Vieri
28.Eylül.2007, 22:44
Bu arada şunuda belirtmekte fayda var. CA/PA'yı ekstra programlarla öğrenmek hiledir. Önemli olan bunları tespitini kendiniz bulmanız yani Scoutlarınızı dinlemeniz.

Bir futbolbolcunun sahip olduğu PA değerine ulaşması yaşı ile orantılı bir orandır. Her bir oyuncununda PA'sına ulaşacağı hiç bir zaman kesinlik kazanmaz. Oyuncunun tüm sahip olduğu değerler CA değerini ortaya çıkartır. CA değerini oluşturan her bir özellik her bir mevkiye göre farklı etkilere sahiptir ve bu özelliklere göre CA'yı etkiler. Bu değerlerdeki artışlar PA'ya kadar uzanır.

Oyuncunun mevkisine göre belli özelliklerini geliştirirseniz CA'sı yükselir. Bunun için antrenörlerinizden fikirler alabilirsiniz. Onlar sizi doğru yönlendirecekler ve genç oyuncularınızın PA ları hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaklardır.

Oyundan keyif alabilmeniz için bırakın editörlerden bunları öğrenmeyi, oyunun size sağladığı imkanlar dahilinde bunu başarın.

uAsamet1905
29.Eylül.2007, 00:01
Bu arada şunuda belirtmekte fayda var. CA/PA'yı ekstra programlarla öğrenmek hiledir. Önemli olan bunları tespitini kendiniz bulmanız yani Scoutlarınızı dinlemeniz.

Bir futbolbolcunun sahip olduğu PA değerine ulaşması yaşı ile orantılı bir orandır. Her bir oyuncununda PA'sına ulaşacağı hiç bir zaman kesinlik kazanmaz. Oyuncunun tüm sahip olduğu değerler CA değerini ortaya çıkartır. CA değerini oluşturan her bir özellik her bir mevkiye göre farklı etkilere sahiptir ve bu özelliklere göre CA'yı etkiler. Bu değerlerdeki artışlar PA'ya kadar uzanır.

Oyuncunun mevkisine göre belli özelliklerini geliştirirseniz CA'sı yükselir. Bunun için antrenörlerinizden fikirler alabilirsiniz. Onlar sizi doğru yönlendirecekler ve genç oyuncularınızın PA ları hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaklardır.

Oyundan keyif alabilmeniz için bırakın editörlerden bunları öğrenmeyi, oyunun size sağladığı imkanlar dahilinde bunu başarın.
bence her oyuncu PA ya ulaşabilir ancak bu 24 yaşından sonra çok yavaştır bu yaşlardan önce sadece iyi bir antreman programıyla bile PA sına ulaştıırabilirsiniz tabi maç oynatmakta PA sına ulaştırmanın en iyi yoludur 24 yaşından sonra da gelişerek PA sına ulaşabilir ancak bunun için düzenli olarak oynamasıııı ve başarılı olması gerekir

benim tavsiyem aldığınız genç yetenekleri pilot klüplerinizde ilk onbirde oynayabilecek seviyeye kadar antreman porgramlarıyla geliştirin ve daha sonra kiralık vererek maç tecrübesi kazanmasınıda sağlayın dolu bir sezon geçiren genç oyuncunuz iyi bir gelişim gösterecek ve onbirinizde yer bulacaktır genç bir oyuncuyu yetiştirip oynatmanın da zevkini göreceksiniz

Vieri
29.Eylül.2007, 00:25
bence her oyuncu PA ya ulaşabilir ancak bu 24 yaşından sonra çok yavaştır bu yaşlardan önce sadece iyi bir antreman programıyla bile PA sına ulaştıırabilirsiniz tabi maç oynatmakta PA sına ulaştırmanın en iyi yoludur 24 yaşından sonra da gelişerek PA sına ulaşabilir ancak bunun için düzenli olarak oynamasıııı ve başarılı olması gerekir

benim tavsiyem aldığınız genç yetenekleri pilot klüplerinizde ilk onbirde oynayabilecek seviyeye kadar antreman porgramlarıyla geliştirin ve daha sonra kiralık vererek maç tecrübesi kazanmasınıda sağlayın dolu bir sezon geçiren genç oyuncunuz iyi bir gelişim gösterecek ve onbirinizde yer bulacaktır genç bir oyuncuyu yetiştirip oynatmanın da zevkini göreceksiniz

CA ile PA arasındaki fark yaş ile orantılı. Yaş ilerledikçe sahip olduğu maksimum PA ya çıkış oranı düşer haliyle sahip olduğu CA arasındaki fark yüksekse bu noktaya ulaşması yaşı ilerledikçe güç olacaktır.

Örneğin 26 yaşında 40 CA'ya sahip bir oyuncu 80 PA 'Ya sahip diyelimki. Bu oyuncu hiç bir zaman 80 PA'ya ulaşmayacaktır. Eğer bu oyuncu 26 değilde 21 yaşında olsaydı o zaman PA olarak 80'e ulaşabilirdi buda dediğin gibi geliştirilme şansına bağlı.

uAsamet1905
29.Eylül.2007, 00:52
CA ile PA arasındaki fark yaş ile orantılı. Yaş ilerledikçe sahip olduğu maksimum PA ya çıkış oranı düşer haliyle sahip olduğu CA arasındaki fark yüksekse bu noktaya ulaşması yaşı ilerledikçe güç olacaktır.

Örneğin 26 yaşında 40 CA'ya sahip bir oyuncu 80 PA 'Ya sahip diyelimki. Bu oyuncu hiç bir zaman 80 PA'ya ulaşmayacaktır. Eğer bu oyuncu 26 değilde 21 yaşında olsaydı o zaman PA olarak 80'e ulaşabilirdi buda dediğin gibi geliştirilme şansına bağlı.
evet 21 yaşında olsydı antreman sistemine ve düzenli forma giymesine göre büyük ihtimal ulaşacaktı zaten ama 26 yaşında olsa bile mutlaka gelişim gösterir oynadıkça ama tabi bu çok az olur ve PA sına ulaşma ihtimali vardır ama düşüktür tam olarak 80 e ulaşmasa bile 70 küsüre çıkma ihtimali de vardır zordur ama her maçta 8-9 puan alması goller atrak başarı göstermesi yaşlı olsa bile gelişimini sağlar tabi 29 yaşında PA sına ulaşması pek işinize yaramaz zaten emekliliğine de az kalmıştır:)

imran
14.Ekim.2007, 04:58
benim bir sorum olacak: elimde iki santrafor oyuncusu var. ikiside 1990 doğumlu ve ben bunları devamlı ilk onbirde oynatıyorum. işin garibi de ca ve pa ları aynı.ca 70 pa 158. ama gel gelelim ileriki yıllarda ilk oyuncu ikincisinden daha çabuk gelişti. üstelik ikisininde maç sayısı eşit ve çabuk gelişmeyen oyuncu daha çok gol atıp maçın adamı oldu yani daha iyi performans gösteriyor. acaba neden böyle oluyor? çabuk gelişmenin sebebi nedir?? yada şöyle sorayım bir oyuncunun hangi özelliği yüksek olursa çabuk gelişir??

jay-jay
14.Ekim.2007, 05:16
çalışma oranı etkiler ama daha çok antrenman programın ve antrenörlerin etki eder ;;)

Onurap
14.Ekim.2007, 05:41
benim bir sorum olacak: elimde iki santrafor oyuncusu var. ikiside 1990 doğumlu ve ben bunları devamlı ilk onbirde oynatıyorum. işin garibi de ca ve pa ları aynı.ca 70 pa 158. ama gel gelelim ileriki yıllarda ilk oyuncu ikincisinden daha çabuk gelişti. üstelik ikisininde maç sayısı eşit ve çabuk gelişmeyen oyuncu daha çok gol atıp maçın adamı oldu yani daha iyi performans gösteriyor. acaba neden böyle oluyor? çabuk gelişmenin sebebi nedir?? yada şöyle sorayım bir oyuncunun hangi özelliği yüksek olursa çabuk gelişir??

Profesyonellik özelliğide etkili söylediklerine ek olarak..Birde sakatlıklar gelişimi etkileyebiliyor..

miccoli123
14.Ekim.2007, 23:41
walla abi ben öncelikle antreman programımı kurar ondan sonra takımımın zaaflarının olduğu bölgeyi tespit eder altyapıdan oyuncu çıkartırım hem param cebimde kalır hemde ca/pa ile uğraşırım şuan darica gençler birliği ile uefa kupasını aldım 6. senemde kadromun yaş ortalaması 26 yani anlicağın hem zenginim hemde güçlü

imran
15.Ekim.2007, 00:02
Profesyonellik özelliğide etkili söylediklerine ek olarak..Birde sakatlıklar gelişimi etkileyebiliyor..
yani ben genç bir oyuncunun profesyonellik özelliğini 20 yaparsam daha mı hızlı gelişir??gerçi bu hileye girer ama bunun başka yolu yok çabuk gelişmesini istiyorum ne yapmam lazım.yani oyuncu pa sına daha hızlı ulaşmasını istiyorum.

OMANA
15.Ekim.2007, 20:11
ca mı pa mı oyuncunun özelliklerimi ilginç bir başlık olmuş doğrusu...

aslında oyuncunun özellikleri ile CA arasında kuvvetli bir bağlantı olduğu açık...

yüksek CA sahibi olması demek zaten örneğin desansif bir oyuncu için gereken positioning marking stamina strengt taclking bravery team work gibi özelliklerininde yüksek olmasını gerektriyor...

bu anlamda her defasında editörden scutlardan oyuncu aramak yenide belli pozisyonlarda oynayan oyuncular için mevkiisinin gerektirdiği yeteneklere sahip olup olmadığına dikkat etmeniz yeterli....

PA ya gelince bu mevcut özelliklerinin ne kadar gelişebileceğine işaret ettiği hepimizin malumu ancak....

oyuncuyu oynattığınız mevkii..ilk 11 istikrarı morali...antrnman türüde muhakkak PA sına ulaşmasına çok etkili olacaktır...

tartışmanın özüne dönülürse....CA mı Pa mı yoksa oyuncu özelliklerimi...

bana göre hiçbrisi...

bana göre takım beklentileri...takım olma takıma bağlı olma hissiyatı...kağıt üzerinde yazan değin maç motorunda gördüğüm performansı..ve en önemliside takım taktiğime uyması...

bu istediklerime cevap veriyorsa ne ca ya ne pa ya bakarım...ben verime bakarım..

yüksek PA sahibi bir oyuncu mevkiisine ve taktiğinize uymuyorsa satın gitsin...takım için oyuncu alınır oyuncu için takım şekilledndirilmez...

Ilhan
18.Ekim.2007, 18:10
CA = Oyuncunun profiline geldiğinizde gözüken özellikleri + ikinci ayağını ne kadar iyi kullanabildiği.

Örnek: CA'sı 130 olan ve 2. ayağını çok iyi kullanan bir oyuncunun özellikleri, CA'sı 130 olan ve 2. ayağını kötü kullanan bir oyuncunun özelliklerinden düşük olacaktır.

Oyuncu'nun PA'sına erişmesini sağlayan en önemli özellik proffessionalism'dir. Fiziksel özelliklerinin gelişimini etkileyen en önemli özellik natural fitness özelliğidir. Bu iki özelliği iyi olan futbolcular yüksek ihtimalle PA'sına erişir. Tabii diğer karakteristik özelliklerinin de etkisi vardır.