PDA

View Full Version : Brezilya Taktikleri Paketi

oSa
13.Mart.2006, 18:43
TAKTİKLER
Sortitoutsi de yeni yayınlanan Brezilya Taktikleri ile ilgili bir makale dikkatimi çekti. Bu makalenin yazarı USA Cup Champs 06, Brezilya liglerinde tercih edilen taktikleri incelemiş ve bu taktikleri oyuna aktarmayı amaçlamış. Bunun sonucunda da iç saha, deplasman ve kontra-atak olmak üzere 3 versiyona sahip 4 taktik ortaya çıkmış. Ben de bu yazıyı çevirmeye karar verdim. Taktikler ve yazı şöyle:

Traditional Brazilian 4-4-2

http://i2.photobucket.com/albums/y44/Jeremy7679/Tactics/4222home.png

Brezilya milli takımı bu taktiği '94 Dünya Kupasında kullanmıştı. Diziliş, ofansif bekler içeren bir geri 4lü, 2 defansif ortasaha, 2 ofansif ortasaha ve ikili forvetten oluşuyor. Oyun için oluşturulan taktik ise görünüş olarak 4-2-2-2. Tüm ortasaha oyuncuları ortada toplandığı için ofansif mentaliteye sahip bekler önlerindeki boş alanları daha iyi değerlendiriyorlar. Ayrıca forvet oyuncuları da kanatlara gelerek arkalarındaki ortasaha oyuncularına boş alan yaratıyorlar.

Defans: İç saha versiyonunda ileri koşuları orta seviyeye (mixed) ayarladım, Brezilyada herkes ileri çıkar :) Endişelenmenize gerek yok, genellikle ileri çıkmayacaklardır; çıktıklarında ise bir bek ya da defansif orta saha kademeye girecektir.

Bekler: Oldukça ofansif oyuncular olmalı. Kanatlardaki boş alanları kullanacak ve sürekli olarak orta yapacaklar.

Defansif Ortasaha: Defansif bir görevleri var, yaratıcılıklarını sınırlandırdım. Sağda oynayan soldakine göre daha ofansif bir anlayışa sahip, fırsat buldukça ileri koşular yapacak ve top sürecek. Her iki dm de uzaktan şutlar deneyecekler.

Ofansif Ortasaha: Bu oyuncular, oyunkurucu olarak görev yapıyorlar. Temel görevleri gol pozisyonları hazırlamak ve gol atmak. Önlerinde oynayan forvetler kanatlara açıldıklarında onların pozisyonlarını dolduracak ve gol arayacaklar. Ayrıca gerektiğinde kanatlardan yapacakları ortalar ile rakip kalede pozisyon yaratacaklar. Eğer Barcelona ile oynuyorsanız, Ronaldinho ve Messi ikilisi bu görev için biçilmiş kaftan. Top rakipteyken ise kanatlara gidip rakibe baskı yapacaklar.

Forvet: Standart forvet ikilisi. Sağdaki daha çop top tutan güçlü bir oyuncu iken, soldaki daha çabuk, hızlı bir forvet.

Diamond/Rhombus 4-4-2

http://i2.photobucket.com/albums/y44/Jeremy7679/Tactics/41212home.png http://i2.photobucket.com/albums/y44/Jeremy7679/Tactics/4312home.png

Bu dizilişte tek bir önlibero (dm), 2 ortasaha ve bir 10 numara (ofansif ortasaha) var. Brezilya, '98 Dünya Kupasında bu taktiği başarı ile uygulamış ve evsahibi Fransaya kaybettiği finale kadar kolayca yükselmişti.

Defansif Ortasaha: Önceki geleneksel 442den tek farkı iki yerine tek bir oyuncu olması. Dolayısıyla daha fazla koşup pres yapmak zorunda.

Ortasaha: Bu oyuncular defans ile hücum blokları arasındaki köprüyü kuracaklar. Hem hücum edecekler hem de kanatları savunacaklar.

Ofansif ortasaha: 442 ile aynı; sadece iki yerine tek bir ofansif ortasaha var.

Brazilian 3-5-2/5-3-2

http://i2.photobucket.com/albums/y44/Jeremy7679/Tactics/532home.png

Bu taktik, Brezilya kulüpleri tarafından uzun bir süredir kullanılmasına rağmen milli takımda 2002 yılına kadar kullanılmamış. '02 Dünya Kupasında teknik direktör Scolari bu taktik ile kupaya uzanmayı başardı. Grup elemelerinde takım zorluklar yaşayıp taraftarını finaller yolunda endişelendirmiş olsa da Brezilya finallere katılmayı başarmıştı. Ancak finallerde, Brezilya için herşey yolunda gitti ve bu taktikle hemen her mevkiden oyuncular golle buluştu (defansın ortasında oynayanlar da dahil).

Defans: Bu sistemde 3lü defans kullanılıyor. Bunun nedeni ise WB (wingback) mevkiindeki oyunculara daha fazla özgürlük vermek.

Wingback: Roberto Carlos ve Cafu gibi iki müthiş wingbacke sahip olan Scolari, bu oyunculara daha fazla özgürlük vermek istediği için böyle bir diziliş tercih etmişti ve başarılı da oldu. Eğer kaliteli kanat oyuncularınız varsa antrenmanla onları wingback pozisyonu için çalıştırabilir ve bu taktikte kullanabilirsiniz.

Yazar ve Yapımcı: USA Cup Champs 06
Çeviren ve Derleyen: oSa

Paketi buradan (http://66.199.244.218/uploads/Brazilian_Tactics_Pack.rar) indirebilirsiniz.

Hububat_Fiyatları
13.Mart.2006, 18:45
sağol dostum ;)

nekop
13.Mart.2006, 20:38
saol deniyip görücez nice galibiyetlere:)

TK_ ReMiX
12.Nisan.2006, 14:34
vallahi sagol atletico madride gittigimde takim tam batmisti ama 6-7 brezilyali ve arjantinli oyuncular aldim ve hic bir taktik uymadi en sonunda senin ilk verdigin taktiki denedim (Traditional 4-4-2) ve cok süper oynuyolar aynen brezilya milli takimi gibi cok pozisyon üretiyolar ve defansda saglamlasiyo.

mustangshelby
12.Nisan.2006, 22:36
güsel çalışma arkadaşım bizlerlede paylaşman bile yeter :D denicem...

dnz498
14.Nisan.2006, 13:47
Ben genellikle başkalarının hazırladığı taktikleri kullanmaktan yana değilim çünkü her oyuncu aynı tepkileri vermez taktiklere
Ama bu taktikler gerçekten iyiye benziyor denemeye değer olduğunu düşünüyorum paylaşım için sağol
Ben şimdi taktik denemeye gidiyorum rahatsız etmeyin lütfen :):):):)

Burak Duran
14.Nisan.2006, 13:50
ben 2 tanesini denedim flamengo ile ve pek başarı alamadım

emirduman
14.Nisan.2006, 18:55
İşk taktik baya ilgimi çekti, geliştirip denemeyi düşünüyorum...

Sağol bizle paylaştığın için oSa...

gorkemyilmazkarasu
14.Nisan.2006, 23:13
paylaşım için saol emeğine sağlık deneyeceğim hemen

Berkaiser
14.Nisan.2006, 23:27
Emeğin için teşekkürler.Çalışmalarının devamını bekliyoruz.;;)

Aslan41
15.Nisan.2006, 00:26
bu taktiklerle ancak brezilya milli takımında başarılı olunur yaw.....
diğer takımlarla başarılı olmak çok zor ......

oSa
15.Nisan.2006, 02:37
Yorumlar için teşekkürler, yukarıda da belittiğim gibi taktikler USA Cup Champs 06 isimli arakadaşa ait. Ben sadece yazıyı çevirdim.

Taktikler herkesin işine yarayacak diye birşey yok tabi. Her takımın oyuncu profili farklıdır. Bazen öyle anlar olurki denediğiniz hiçbir taktik tutmaz, farklı bişeyler ararsınız. Elinizin altında bulunsun yani, fazla mal göz çıkarmaz ;)

LaKe
15.Nisan.2006, 13:32
taktikleri bizimle paylaştığın için sağol oSa... bunları indirdim. ama daha denemedim. devre arasında, hepsini deneyeceğim

zargı
15.Nisan.2006, 13:43
eline saglık kardes sagol

dnz498
17.Nisan.2006, 11:05
Denedim iyi taktikler oSa ya saygılar

crazy_aslan
22.Nisan.2006, 02:59
sagol benim barcelonayla ilk taktigi denedim inanilmaz verim aldim gercekten ligde 15 macta 14 galibiyet 1 beraberlik ronladinhoyla messi cosuyorlar ilk defa bir oynumda messi arjantin milli takimina cagirildi:forvette eto`o ve cesar delgado harika oynuyorlar:leo francoyu kaleye aldim valdez in yerine

kemalken
23.Nisan.2006, 19:25
brezilya'nın sahaya çıkması yeter taktik vermesende olur :D emegin için teşşekürler

lebregon
30.Kasım.2006, 01:47
link kirik download eden arkadaslar baska bir yere upload ederseniz sevinirim

mangamali
07.Aralık.2006, 21:15
saolasın abii ya

oSa
09.Aralık.2006, 18:52
brezilya'nın sahaya çıkması yeter taktik vermesende olur :D emegin için teşşekürler
Yapan arkadaşın emeği için teşekkür etmek lazım, bana değil ;)

Bu arada Brezilyanın sahaya çıkmasının yetmediği Dünya Kupasında kanıtlandı sanırım :D

michael_cani
31.Aralık.2006, 11:08
arkadaşım lınk kırık bir düzeltsen?

ayko
25.Nisan.2007, 17:12
arkadaşım link kırık bi düzeltsen

ayko
01.Mayıs.2007, 21:42
arkadaşım rica ederim ilgilen bugün sen yarın ben

blon
02.Mayıs.2007, 12:09
ben daha iyi bi taktik biliyom 2 forvet 3 orta sağa 5 defans