PDA

View Full Version : FM 2009 - Türkiye ligleri ile ilgili genel eleştiriler

Pages : 1 [2]

perpetua
05.Mart.2008, 04:18
Birde bugün farkettim 9.3.0'da Galatasaray'la oynuyorum şuan pilot kulüp bulması için yönetime istekte bulundum onlarda 2 hafta içinde İstanbul Büyükşehir Belediye'nin pilot takımım olabileceğini içeren bir mesaj yolladılar,doğal olarak bende İBB'yi seçtim.Fakat burada ciddi bir mantık hatası var.İBB ile aynı ligde oynarken ve kadrosuda ortalamanın üzerinde bir takımken neden benim pilot takımım olmayı seçsinler.

Bu olay sadece takım rep.leriylemi alakalı?

Takimlar arasi iliski ne iceriyor? Sadece GS'li oyunculari IBB'a kiralama ise bence sorun degil.

Ancak IBB'lu oyuncular icin first option gibi bir hak da verilmisse, gozden gecirmek gerekli.

perpetua
05.Mart.2008, 04:21
Oyunda etkili olan şey CA mı yoksa özellik mi?

yani ben kamanan profili yaratmıştım hatta ss'sini atmıştım sivas araştırma forumuna o özellikleri tutturmak için 165 CA vermek zorunda kalmıştım ama özellikler o kadar yüksek değildi maçlarda cası kadar mı oynayacaktı yoksa özellikleri yettiği kadar mı?_

Oynatip bir dene istersen.

Nocna Mora
05.Mart.2008, 04:36
Tamam denerim abi bir ara :)

makalele81
05.Mart.2008, 06:07
Takimlar arasi iliski ne iceriyor? Sadece GS'li oyunculari IBB'a kiralama ise bence sorun degil.

Ancak IBB'lu oyuncular icin first option gibi bir hak da verilmisse, gozden gecirmek gerekli.

Hazırlık maçı,oyuncu kiralama maddeleri içeriyor.Bu haliyle sorun değilse,saolun cevap için.

perpetua
05.Mart.2008, 07:54
Hazırlık maçı,oyuncu kiralama maddeleri içeriyor.Bu haliyle sorun değilse,saolun cevap için.

Mac zaten sorun degil bence..

Oyuncu kiralama ise yine zaman zaman kuluplerin iyi iliskilerde olmasi ile Turkiye'de ortaya cikan bir durum. Genelde kisisel iliskiler sayesinde oluyor ama oyunun bu konudaki limitleri goz onune alindiginda daha cok ufak takim'in yararina olan bir durum oldugu icin bence oyuna zevk veren bir ozellik olarak duruyor.

sakary Ali
06.Mart.2008, 03:54
Önceden yazılmış olabilir ama...

Bank Asya 1.ligine 8 yabancı gelebiliyor

Nocna Mora
06.Mart.2008, 05:04
Kimse yazmamış ali :) Büyük bir hata :)

perpetua
06.Mart.2008, 05:25
Önceden yazılmış olabilir ama...

Bank Asya 1.ligine 8 yabancı gelebiliyor

Bilinen bir durum. SI'a verilen hata raporlari arasinda en ust sirada su anda.

sakary Ali
06.Mart.2008, 05:26
Birde Sakaryaspor konusunuda yazmıştım.Martinez ayrıldı ama 9.0.3 te hala Sakaryasporda

eXcitinG
08.Mart.2008, 07:05
Lig maçLarının çoğu pazartesi günLeri oynanıyor. Bu konuda bir durum varmı ?

perpetua
08.Mart.2008, 09:38
Lig maçLarının çoğu pazartesi günLeri oynanıyor. Bu konuda bir durum varmı ?

Ben boyle bir sey gozlemlemedim. Acaba 9.0.3'den once oyunu baslatip, 9.0.3 ile devam mi ettiniz?

eXcitinG
09.Mart.2008, 02:59
Hayır. 9.0.3 çıkınca yeni kariyer açıp oynadım. 4-5 kez Lig maçım Pazartesi gününe denk geLdi. Eve dönünce bir bakayım Ss ekLeyeyim oLmadı.

perpetua
09.Mart.2008, 05:56
Hayır. 9.0.3 çıkınca yeni kariyer açıp oynadım. 4-5 kez Lig maçım Pazartesi gününe denk geLdi. Eve dönünce bir bakayım Ss ekLeyeyim oLmadı.

Iyi olur. Hatta oyununu da saklarsan daha da iyi olur. Simdiye kadar 10 tane test oyun oynattim, hic birinde pazartesi maclari olmadi.

Maclarin oynama saatlerini bozmuslar ancak mac gunleri olmasi gerektigi gibi diye gozlemledim ben.

mkkadi
09.Mart.2008, 06:17
Bende 9.03 ile açtığım kariyere baktım şimdi. Pazartesi oynanan maç yok..

eXcitinG
11.Mart.2008, 03:33
Buyrun; DenizLi maçı Pazartesi

http://img235.yukle.tc/images/30Kanit.JPG (http://www.yukle.tc)

Cengo
11.Mart.2008, 10:09
Buyrun; DenizLi maçı Pazartesi

http://img235.yukle.tc/images/30Kanit.JPG (http://www.yukle.tc)

Cuma günü UEFA European Super Cup maçı var, 1 gün ara ile maç yapılmaz :)
İstisnai bir durum tamamen, oyunu bağlamaz.

UEFA bu maçların Pazar günü geç saatlerde izlenme oranı bir miktar düşüyor diye Cuma-Cumartesi günleri yapılmasını kararlaştırdı.

Kısacası 2 günde bir maç yapmış oluyorsunuz ki bu da zaten en ideal durumdu.

eXcitinG
11.Mart.2008, 16:45
Evet zaten o maç iptaL ediLdi ve oynanmadı. Bir önceki sezonuma da baktım ve hiç pazartesi maçı oynamadığımı gördüm. Yani o zamanda Pazartesi oLarak gözüken fikstür maçLarım hep erteLenmiş demek.

perpetua
11.Mart.2008, 19:43
Maclarin Pazartesi oynanmasi genelde UEFA kupasinda cok Turk takimi'nin ayni zamanda oynamasi ile gerceklesiyor.

Belki ideal olani bazi UEFA maclarinin Carsamba gunune kaydirilmasi ve boylece bu cok takimin maclarinin hafta sonu Cumartesi ve Pazar oynanmasi. SI yapilabileceklere goz atiyor su anda.

Trabzonspor
12.Mart.2008, 02:58
9.3deki profiller neye göre oluşturulud öğrenebilirmiyim ?

perpetua
12.Mart.2008, 05:24
9.3deki profiller neye göre oluşturulud öğrenebilirmiyim ?

Soruyu tam olarak anlayamadim saniyorum. Oyuncu profilleri mi?

Eger soru bu ise, oyuncularin kalitesi hakkinda Ocak ayi basindaki dusuncelerimize gore olusturuldu.

Trabzonspor
12.Mart.2008, 17:29
Evet oyuncu profili yazmyı unutmuşum kusura bakmayın.Sergilediği performans değilde kalitesi diyorsunuz yanlış anlamadıysam sanırım.

perpetua
12.Mart.2008, 23:21
Evet oyuncu profili yazmyı unutmuşum kusura bakmayın.Sergilediği performans değilde kalitesi diyorsunuz yanlış anlamadıysam sanırım.
Sergiledigi performans tabii kalitesi hakkinda bilgi verir. Ama CA ve ozellikler sadece performans degil. Iyi performans gosteren ama kalitesiz oyuncu da olabilir, kotu performans gosteren ama kaliteli oyuncular da olabilir. Taktiksel tercihler de oyuncunun zayif veya iyi performansini yansitmak icin neden olarak dusunulebilir.

Trabzonspor
12.Mart.2008, 23:26
Peki merak ettiğim bi konu vardıda o yüzden sordum bunları gelelim merak ettiğim konuya

http://img259.imageshack.us/img259/3966/kyasla.jpg (http://forum.turksportal.net/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg259.imageshack. us%2Fmy.php%3Fimage%3Dkyasla.jpg)

İkisi arasında pek bi fark göremedim.De Santciz çok kaliteli bi isim heralde ki performansı iyi olmamsına(ligde GS 29 gol yedi)rağmen bu değerler verilmiş oyuncuya.Birde Kayserispor kalecisine baktım onunda kalitesi çok kötü sanırım ligin en az gol yiyen kalecisi olmasına rağmen profili De Santcizin yarısı zor eder.

Trabzonspor
13.Mart.2008, 05:13
Kaleci (Goalkeeper) Özellikleri

Hava Hakimiyeti (Aerial Ability)De Santcizin daha iyi
Bölge Hakimiyeti (Command Of Area)İkisinin aynı
İletişim (Communication)İkisinin aynı
Eksantriklik (Eccentricity)De santcizin daha iyi
Elle Kontrol (Handling)Caillas burda daha iyi
Ayak Gücü (Kicking)Burdada Casillas iyi
Bire bir (One On Ones)19 aynı
Refleksler (Reflexes)20ye 17 casıllas
Ani Çıkış (Rushing Out)De Santciz iyi
Yumruk Eğilimi (Tendency To Punch)Yumruklama aynı sayılır 11-10
Top Atma (Throwing) buda 17-16

bunlara bi kalecide olması gereken özellikler birisi Real madridin kalecisi diğeri ise GS'nin baktıgımızda ben olsam De Santcizi alırım takımıma hem az maaş alır hemde nerdeyse daha iyi Casillastan.Ya bu De santciz GS'de oynamak istemiyor yada oynuyorda bizm haberimiz yok

perpetua
13.Mart.2008, 07:37
Kaleci (Goalkeeper) Özellikleri

Hava Hakimiyeti (Aerial Ability)De Santcizin daha iyi
Bölge Hakimiyeti (Command Of Area)İkisinin aynı
İletişim (Communication)İkisinin aynı
Eksantriklik (Eccentricity)De santcizin daha iyi
Elle Kontrol (Handling)Caillas burda daha iyi
Ayak Gücü (Kicking)Burdada Casillas iyi
Bire bir (One On Ones)19 aynı
Refleksler (Reflexes)20ye 17 casıllas
Ani Çıkış (Rushing Out)De Santciz iyi
Yumruk Eğilimi (Tendency To Punch)Yumruklama aynı sayılır 11-10
Top Atma (Throwing) buda 17-16

bunlara bi kalecide olması gereken özellikler birisi Real madridin kalecisi diğeri ise GS'nin baktıgımızda ben olsam De Santcizi alırım takımıma hem az maaş alır hemde nerdeyse daha iyi Casillastan.Ya bu De santciz GS'de oynamak istemiyor yada oynuyorda bizm haberimiz yok

Kaleciler icin diger onemli ozelliklerde:
top tutma: kendi kendisini acikliyor (tabii yumruklama olarak gecen, ve kalecinin topu tutma ve yumruklama egilimini gosteren ozellik de cok onemli bununla beraber. Top tutma becerisi zayif olan kaleci'nin yumruklama ozelligi de dusukse, her topu tutmaya calisir ve basarisiz olur. Yumruklama egilimi yuksek ama top tutma becerisi dusukse, kaleci topu tutmaya calisip hata yapma ihtimali azalacaktir - Hamidou orneginde oldugu gibi).
ceviklik: ozellikle ikinci hamleyi yapabilmek icin cok onemli, cevik oyuncu cok cabuk tekrar ayaga kalkip pozisyon alabilir, cevik olmayan ikinci pozisyon verir
hiz/hizlanma: ani cikis'da Casillas daha iyi demissiniz ama bu bir egilim ozelligi, yani ne kadar cok kalesini terk ediyorsa o kadar yuksek, bu durumda hiz/hizlanma ozellikleri onem kazaniyor
Karar alma: ozellikle ayagina gelen toplari kullanma konusunda kalecinin ne kadar yanlis kararlar verebildiginin gostergesi
Soz gecirme: onunde oynayan oyunculari ne kadar etkiyelebildigi (communication iki kalecide ayni olabilir ama Casillas soylediklerini daha fazla dinletebiliyor)
Guc: rakip ile topa ciktiginda gucunu kullanarak ne kadar topa hakim olabildigi.
Cesaret: Topa cansipherane atlayis yapacak mi? Yapmayacak mi? Hamidou'nun bu konuda cok iyi oldugunu bence senelerce gorduk.

Herneyse..

De Sanctis'in cok gol yemesi konusuna gelince..

Taktiksel tercih olarak Galatasaray'i (ozellikle Skibbe'nin Galatasaray'i) defansif oynayan, rakibe bos alan birakmamayi amaclayan, sut cektirmeyen, rakibi surekli ikili kapatan bir takim olarak nitelendirebilirmiyiz? Ozellikle ligimizde..

Galatasaray'in taktigi bu degilse, bos alan vermesi, kontra hucumlara firsat vermesi de garip olmaz herhalde. Avrupa maclarinda da gruplarda 4 macta 1 gol yemis De Sanctis. Hertha, Olympiakos ve Benfica'ya karsi gol yemeden tamamlamis. Bu durumda ne yapacagiz?

Demek ki takimlar gol atmak icin ileriye ciktiklarinda savunmalari zayif kalabiliyor. Demek ki takim savunmasini iyi yapamazsan, yeterince cabuk geri donemezsen, rakibe kolay pozisyon veriyorsun. Casillas da bu sezon 29 gol yemis.. Bu hafta Liverpool'dan 4 gol yedi. Real Madrid top yapmaya calistikca, kontra yedi ve Casillas'in yapabilecegi bir sey kalmadi. Demek ki Casillas da kotu kaleci...

Yorumunuz icin tesekkurler ama Hamidou'nun az gol yemesini sadece onun kaleciligine baglamak, Kayseri'nin gol atamamasini sadece forvetlerin beceriksizligine baglamak ile esdeger. Kontrollu, savunma guvencesini kaybetmeden oynayan Kayserispor ile hep gol atmayi cabalayan bir Galatasaray'in kalecisini sadece yenilen gol sayisi ile karsilastirmanin ne kadar anlami olur?

Kocaelispor bu yil 50 gol yemis ve ligin en cok gol yiyen takimi. Ama ayni zamanda ligin en cok gol atan 6. takimi. Mesela Trabzonspor'dan daha fazla gol atmis Kocaelispor. Acaba Kocaelispor'un forvetleri ve ofansif orta saha oyunculari icin Trabzonspor'un forvetlerinden ve ofansif orta saha oyuncularindan daha iyi diyebilirmiyiz?

Trabzonspor
13.Mart.2008, 17:36
Yaptığın açıklama için teşekkür ederim.Senin araştırma alanında oyuncu özellikleri ne anlama geliyor diye açtığın bölümde kaleciler için gerekli özellikler yazan mesajda olan özelliklere baktım ve onları ekledim bir kalecide konsantrasyonda önemlidir benim gözümde ama ben senin yazdıklarına göre bir mukayese ettim.Ben yinede bire bir 19 verilecek bi yetenek ve herhangi iyi performans izlemedim Santciz'den

perpetua
14.Mart.2008, 01:14
Yaptığın açıklama için teşekkür ederim.Senin araştırma alanında oyuncu özellikleri ne anlama geliyor diye açtığın bölümde kaleciler için gerekli özellikler yazan mesajda olan özelliklere baktım ve onları ekledim bir kalecide konsantrasyonda önemlidir benim gözümde ama ben senin yazdıklarına göre bir mukayese ettim.Ben yinede bire bir 19 verilecek bi yetenek ve herhangi iyi performans izlemedim Santciz'den

Kaleci'ye ozel olan ozelliklerin listesi aldiginiz liste. Yani sadece kaleciler icin onemli olan, diger oyuncular icin onemli olmayan ozellikler. Tabii kaleciler icin sadece bu ozellikler onemli diyemeyiz.

Oyun akisi icinde bire bir pozisyonlarda De Sanctis'in kurtardigi 5-6 tane 100%'luk pozisyon hatirliyorum, gozlerimin onune geliyor. Tabii bu demek degil ki bire-bir pozisyonlarda hic gol de yemedi. Sonucta De Sanctis bire bir pozisyonlarda rakibin kolay vurus yapmasini engelleyecek aci daraltma, vucudunu buyuterek kullanma gibi konularda cok cok iyi isler yapabilen bir oyuncu. Youtube'dan kurtarislarina bakarak bile her video'da 10 kurtaris'dan 3-4 tanesinin bire bir pozisyonlarda yapilmis kurtaris oldugunu gormek mumkun. Bu konuda teknigi iyi ama zamaninda cikisi yapabilecek hizinin varligi, rakip oyuncunun top teknigi, soguk kanliligi ve kaleciyi gecebilme becerisi de bire bir pozisyonlarda De Sanctis'in gol yeme ihtimalini degistirecektir. De Santics bire bir pozisyonlarda yapilmasi gereken hemen hemen herseyi yapabilecek kalecilik bilgisine sahip bir oyuncu. En azindan son 8 ayda boyle bir izlenim verdi.

licentia
14.Mart.2008, 01:21
Omer abi gerekli aciklamayi yapmis.

Trabzonspor
14.Mart.2008, 01:33
Omer abi gerekli aciklamayi yapmis.

Evet farkındayım okuma yazma biliyorum allaha şükür

licentia
14.Mart.2008, 02:16
Ya peki benim Omer abinin mesajini gormeden sana bi mesaj yazip onu gonderdikten sonra Omer abinin mesajini fark edip duzenlemedigimi nerden cikardin? Forumda mesaj gonderildikten cok kisa bi sure sonra o mesaji duzenlediginizde bunu yaptiniza dair uyari cikmiyor... Neyse sorun degil bende bi daha ki sefere bunu belirtirim mesajimda ki insanlar sanki onlara hakaret etmisim gibisine alinmazlar bu kadar basit bisey uzerine...

gargi_17
15.Mart.2008, 00:32
Ben ne desem bilmiyorum ya.Gerçekten.Ancak bu kadar olur bu kadar garip bir data hazırlanır,şu resmi araştırma alanı denen yerde yazılan her mesaja yazık.

Tek olumlu şey çok yakın arkadaşım olan Halit Keser'in özelliklerinin düzgünce ayarlanmış olması.

O kadar yazıldı,çizildi ortaya çıkacak şey bumuydu yani? Türk futbolcular mental açıdan resmen paf seviyesinde yapılmış genel olarak.Dünyada herkes yanlış bir doğruyu yapan Türkiye araştırma ekibi değil mi?

Bu yapılan her çalışmada prestij kazanacağınıza prestij kaybediyorsunuz.Guza'lar oyunda yine uçanı kaçanı atacak,Tello'lar sürüm sürüm sürünecek,Arda'lar 60. dakikada ölecek bitecek,oyundan düşecek sonra siz bu dataya biz eleştiri kabul ediyoruz diyeceksiniz?

Kapatın resmi araştırma adını verdiğiniz alanı,kimse yazarken yorulmasın,datayı her açtığında,test ettiğindede şok olmasın.Yıllardır böyle yeter gına geldi artık.

Bunada bir savunmanız vardır ve mutlaka haklsınızıd şimdi öyle değil mi?

ben türkiyede oyuncuların mental seviyesinin paf seviyesinde olmasını oldukça gerçekçi buluyorum.türkiyede mental açıdan kuvvetli alman kökenli türklerden güneyamerikalılardan ve avrupalı yabancılardan başka sanırım galatasaray altyapısından yetişen bi kaç istisna örnek verebiliriz.onun dışında allah aşkına yeterli mentale sahip oyuncularımız kimler isaac mı djeohua mı barış memiş mi yattara mı gökhan zan mı?kendimizi kandırmayalım.yüksek fizik kalitesi olan bi lig bu konuda major liglerle başabaş olabiliriz.ingiltere almanya fransada rahatlıkla oynayacak mehmet topalımız tuncayımız war.tekniğimizde az buz değil hani yattaralarımızla ardalarımızla...üç ana kolda en çok eksiğimizin mentalde oldugu aşikar.gayet güzel bi araştırma datası.bi kaç ufak ayrıntı dışında...bu eksikliklerede kulak veren bi inceleme ekibimiz olunca ben italya ligi arastırmacılarından eksik kalacağımızı düşünmüyorum.

licentia
15.Mart.2008, 02:30
bu eksikliklerede kulak veren bi inceleme ekibimiz olunca ben italya ligi arastırmacılarından eksik kalacağımızı düşünmüyorum.

Italya ligleri arastirmasi iyi degil ki :icon_smile: Sadece buyuk ekipleri var... Bi cogu oyunda bazi ozelliklerin ne oldugu bile bilmiyor CA-PA ayarlari olucak is degil, vs. vs. bir suru sorun var ve hala ayni yolda devam ediyorlar hic baska arastirmalar ile oyun icerisindeki balans kurmak icin de gorusmeler yapmiyorlar...

EL-Hadji
15.Mart.2008, 03:12
Italya ligleri arastirmasi iyi degil ki :icon_smile: Sadece buyuk ekipleri var... Bi cogu oyunda bazi ozelliklerin ne oldugu bile bilmiyor CA-PA ayarlari olucak is degil, vs. vs. bir suru sorun var ve hala ayni yolda devam ediyorlar hic baska arastirmalar ile oyun icerisindeki balans kurmak icin de gorusmeler yapmiyorlar...

Evet İtalya araştırmasını araştırmamıza rakip bile görmüyorum. Oldukça zayıflar. Bu arada Gargi teşekkür ediyorum yorumların için. Türk oyuncuların neden çuvalladığını çok iyi özetlemişsin. Türk oyuncusu mental olarak çok zayıftır.

gargi_17
15.Mart.2008, 23:12
teşekkürler el hadji hazır aklıma gelmişken söyleyeyim.bence oyuncu datalarına dikkat edildiği kadar antrenör menajer ve başkan datalarına da araştırmacılarımız dikkat etmeli.türk futbolunun sorunu yetenek fukaralığı olmadı hiçbir zaman.kötü yönetimler ve oyuncularına hiç bir şey kazndıramayan antrenörler yıllardır avrupada oynayacak nitelikli oyucu yetiştiremememizde ilk öne konulması gerekenlerdir.böyleyken fm 2008 de ünal karamanın barcelonanın başına geçip 7-8 sene ligi forse etmesi beni güldürdü:) en iyimiz dediğimiz fatih terim bile yurt dışında ne kadar yeterli oldu.yeni araştırma datasında biraz daha ayrıntı bekliyoruz.saygılar...:D

makalele81
15.Mart.2008, 23:21
Evet İtalya araştırmasını araştırmamıza rakip bile görmüyorum. Oldukça zayıflar. Bu arada Gargi teşekkür ediyorum yorumların için. Türk oyuncuların neden çuvalladığını çok iyi özetlemişsin. Türk oyuncusu mental olarak çok zayıftır.

Bu genelleme bir önyargıdır.Ve bu önyargı yüzünden yıldız olması beklenen yada gerçekten yıldız olmuş oyuncular bile oyuna mental olarak çok zayıf yansıtılıyor.Bu önyargınızdan lütfen kurtulun.Size göre hangi oyuncular mental oalrak çok çok zayıf hangileri çok çok iyi? Bana örnek verebilirmisiniz.

Bugün dünya çapında bir yetenek olan Semih,Arda,Mehmet Topal vb oyuncular bile mental olarak çok kötü yansıtılıyorlar oyuna,bu yargıya nereden varıyorsunuz bunu anlayamıyorum.

Mental olarak süper oyunculara sahip değiliz fakat mentali iyi olanlarda kötü gösteriliyor,CA-PA kısır tutuluyor.

İtalya,Almanya,Hollanda araştırmaları TSL araştırmasının standartlarına ulaşamazlar belki ama onlar oyuncunun belirgin özelliklerini çoğu zaman dışa vurmayı biliyorlar.

Juve'deki Giovinco'nun mükemmel bir yetenek olacağı 2 oyun öncesinden belliydi tıpkı Arda gibi,o zamanki Arda ve bu zamanki Arda'yı eski ve şimdiki Gio ile karşılaştırın bakalım,onlar neyi eksik vermiş yada neyi düşük vermiş? Yada doğruyu onlarmı yapmış sizmi? Genelinden değil sadece tek bir oyuncudan bahsediyorum.

Sürekli Arda'dan örnek veriyorum böyle yapmak zorundayım çünkü çoğu maçında milli takımını,kendi takımını sırtlayan bir oyuncu bu araştırmada hala 148 Ca alabiliyor bu resmen hakarettir başka birşey değil.

Daha üst liglerde tam anlamıyla izlenmeyen birsürü oyuncu var bu yüzden üst bitmeden alta geçilemiyor maalesef fakat bu alt liglerinde büyük fanları yerel taraftarları var bunalrda dikkat edilmiyor.Hepsini geçtim yine söylüyorum

Türk oyuncuların çoğuna dayanıklılığı,kuvveti 9 vermek,mental olarak çok çok kötü demek araştırmacılık değil peşin hükümlülüktür.

gargi_17
16.Mart.2008, 01:38
ardayı bende kendimce istisna tutarım ama giovincoyla ardayı kıyaslamak tamamen saçmalık olur diye düşünenlerdenim.ardanın yetistiği lig kalitesi belli gio nun yetiştiği lig kalitesi belli.ardanın aldığı altyapı biyere kadar gionun aldığı altyapı ayrı.ardadan çok örnek veriyosun bizim yurtdışına çıkan oyuncularımızın hiçbiri gittiği dönemde ardadan aşağı kalitede değillerdi.hakan şükür emre belözoğlu yakın zamanda fatih tekke hepsi oynadığı mevkilerin parmakla gösterilen oyuncularıydı ama noldu nihat haricinde hiçbiri tutunamadı.bana görede nihatın orda tutunmasında en büyük etken henüz çocuk sayılacak yaşta toshack gibi bi adamın kariyer planlamasıyla ispanyaya adım atmasıydı.hollanda italya ve almanyayla türkiye ligi kalitesini bir tutmak anlamsız.-10 pa görebileceğimiz gençler için şampiyonlar ligine gidecek takımlarımızın direk kafaya en az 2.tura oynaması lazım.bugün fenerbahçe hadi bide galatasaray hariç hangi takımımız 2.olduğu takdirde ezilmeden oynar.2.turu geçtik ezilmeden oynamanın peşindeyiz.durum buyken bence data çok gerçekçi olmuş.

ardanın herhangibi yurtdışı transferinde parlaması onun çabasına bağlı.tıpkı tuncay örneğinde nihat örneğinde aurelio örneğinde olduğu gibi.kendini geliştirdiği zmn zaten gerekli ayarlamalar o ligin arştırmacılarınca yapılır.

makalele81
16.Mart.2008, 01:43
ardayı bende kendimce istisna tutarım ama giovincoyla ardayı kıyaslamak tamamen saçmalık olur diye düşünenlerdenim.ardanın yetistiği lig kalitesi belli gio nun yetiştiği lig kalitesi belli.ardanın aldığı altyapı biyere kadar gionun aldığı altyapı ayrı.ardadan çok örnek veriyosun bizim yurtdışına çıkan oyuncularımızın hiçbiri gittiği dönemde ardadan aşağı kalitede değillerdi.hakan şükür emre belözoğlu yakın zamanda fatih tekke hepsi oynadığı mevkilerin parmakla gösterilen oyuncularıydı ama noldu nihat haricinde hiçbiri tutunamadı.bana görede nihatın orda tutunmasında en büyük etken henüz çocuk sayılacak yaşta toshack gibi bi adamın kariyer planlamasıyla ispanyaya adım atmasıydı.hollanda italya ve almanyayla türkiye ligi kalitesini bir tutmak anlamsız.-10 pa görebileceğimiz gençler için şampiyonlar ligine gidecek takımlarımızın direk kafaya en az 2.tura oynaması lazım.bugün fenerbahçe hadi bide galatasaray hariç hangi takımımız 2.olduğu takdirde ezilmeden oynar.2.turu geçtik ezilmeden oynamanın peşindeyiz.durum buyken bence data çok gerçekçi olmuş.

ardanın herhangibi yurtdışı transferinde parlaması onun çabasına bağlı.tıpkı tuncay örneğinde nihat örneğinde aurelio örneğinde olduğu gibi.kendini geliştirdiği zmn zaten gerekli ayarlamalar o ligin arştırmacılarınca yapılır.

Bu önyargı hiç bitmeyecek anlaşılan,tamam bizim oyuncularımız mental açıdan gerçekten reziller;)

Gio Juve'de yetiştiği için süper bir yetenek olabilir ama Arda atrzı oyuncular Türkiye'de herhangi bir kulüpte yetiştiği için kapasitesi sınırlıdır,belli seviyede yıldız olabilirler. Nihat diyorsunda Nihat extreme bir örnek zaten bir tane.Tuncay kendi arzuları doğrultusunda hareket ettiği için planlamasını önceden yaptığı için adada oynuyor.

Senin bahsettiğin mantıkla gidersek Gio Dos Santos'ta Barca'da çoğu zaman şans buldu,sonrasında İngiltere'ye gitti Tottenham'a orada tutunamadı ve sonrasında İpswich'e kiralık verildi geçtiğimiz günlerde,şimdi bu oyuncu Barca'da yetiştiği için kendisiylehemen hemen yaşıt olan Arda'dan daha mı yetenekli? Dahamı mental açıdan iyi?

Genelellemeyi ligler üzerinde yapsanız anlarım ama bu şekilde değil.

Tek dileğim şu FIFA'nın 6+5 kuralının hayata geçmesi.O zaman göreceğiz Türk futbolcusu mental açıdan rezilmi değil mi

perpetua
16.Mart.2008, 02:02
Bu genelleme bir önyargıdır.Ve bu önyargı yüzünden yıldız olması beklenen yada gerçekten yıldız olmuş oyuncular bile oyuna mental olarak çok zayıf yansıtılıyor.Bu önyargınızdan lütfen kurtulun.Size göre hangi oyuncular mental oalrak çok çok zayıf hangileri çok çok iyi? Bana örnek verebilirmisiniz.

Bugün dünya çapında bir yetenek olan Semih,Arda,Mehmet Topal vb oyuncular bile mental olarak çok kötü yansıtılıyorlar oyuna,bu yargıya nereden varıyorsunuz bunu anlayamıyorum.

Mental olarak süper oyunculara sahip değiliz fakat mentali iyi olanlarda kötü gösteriliyor,CA-PA kısır tutuluyor.

İtalya,Almanya,Hollanda araştırmaları TSL araştırmasının standartlarına ulaşamazlar belki ama onlar oyuncunun belirgin özelliklerini çoğu zaman dışa vurmayı biliyorlar.

Juve'deki Giovinco'nun mükemmel bir yetenek olacağı 2 oyun öncesinden belliydi tıpkı Arda gibi,o zamanki Arda ve bu zamanki Arda'yı eski ve şimdiki Gio ile karşılaştırın bakalım,onlar neyi eksik vermiş yada neyi düşük vermiş? Yada doğruyu onlarmı yapmış sizmi? Genelinden değil sadece tek bir oyuncudan bahsediyorum.

Sürekli Arda'dan örnek veriyorum böyle yapmak zorundayım çünkü çoğu maçında milli takımını,kendi takımını sırtlayan bir oyuncu bu araştırmada hala 148 Ca alabiliyor bu resmen hakarettir başka birşey değil.

Ne kadar ayip degil mi?

Ingiltere'de golleri siralayan Agbonlahor, Hoffenheim'i sirtlayan Carlos Eduardo, Ingilizlerin en son yildizi Theo Walcott, Italyanlarin prensi Giovinco, Barcelona'da defansa yerlesen Pique hep 148 civari CA almis.

Bojan, Busquets, Micah Richards, Lennon, Marcelo, Evans gibi oyuncular da Turk olsa milli takima bile giremeyecek kalitede olan oyuncular ve Arda'nin bu oyuncularin cok ustunde olmamasi yazik, ayip, gunah...

Arda gelisimini tamamladiginda bir Drobga, Rooney, Sneijder, Berbatov'un simdiki seviyesinde olacaginin da beklenmesi cok yanlis. Mutlaka bir Gerrard, Eto'o, Ibrahimovic veya Xavi kalitesinde olabilecek oyuncu olmasi lazim degil mi?

Yazimin tonu icin ozur dilerim. Ancak biraz da farkli pencerelerden bakalim olaya. Arda hala genc, hala gelisen bir oyuncu. Bugun Turkiye liginde onemli bir oyuncu olmasi zaten onu Nihat ve Hamit Altintop'dan sonra en iyi 3. futbolcu yapmis. Yazin daha da ilerler Arda (tekrar hatirlatiyorum, prensip genc oyuncular daha iyi oynadikca her surumde daha gelistirmek).

Tabii isin bir baska yonu de Arda'nin abartildigi yorumlari ile beraber, Arda'nin zayif kaldigi yorumlarinin ortaya konmasi.

Semih'e gelince...

Anticipation: 15+
Bravery: 16+
Composure: 15+
Concentration: 14+
Creativity: 14+
Decisions: 15+
Influence: 14+
Off the ball: 19+
Positioning: 13+
Teamwork: 17+
Work Rate: 15+

ozelliklerine sahip bir baska oyuncu yok veritabaninda (hatta bu limitlerin 1 puan altina inince de baska oyuncu yok). Limitlerin 2 puan altina inince, Tevez, Kuyt, Raul gibi oyuncular cikmaya basliyor bu konuda Semih ile benzer konumlarda olan. Ama renkli renkli ozellikleri gormeyince zayif mi algilaniyor bilemiyorum.

Türk oyuncuların çoğuna dayanıklılığı,kuvveti 9 vermek,mental olarak çok çok kötü demek araştırmacılık değil peşin hükümlülüktür.Dayanikliklik Seviyesi - Oyuncu Sayisi
1: 0
2: 0
3: 0
4: 0
5: 0
6: 5
7: 9
8: 27
9: 34
10: 84
11: 108
12: 187
13: 141
14: 112
15: 64
16: 32
17: 8
18: 2
19: 0
20: 0

Guc Seviyesi - Oyuncu Sayisi
2: 1
3: 2
4: 3
5: 10
6: 10
7: 33
8: 60
9: 78
10: 114
11: 105
12: 98
13: 122
14: 93
15: 45
16: 23
17: 11
18: 3
19: 1
20: 1

Zihinsel Ozellikler

Aggression Anticipatio Bravery Concentrati Composure Decisions Determinati Flair Leadership Movement Positioning Teamwork Work Rate Vision
1 0 0 0 0 0 0 1 2 0 1 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 6 4 2 5 1 0 2
3 0 0 0 0 0 1 0 4 12 19 10 1 0 15
4 3 1 0 3 2 3 1 20 37 13 15 1 0 18
5 5 2 6 6 5 8 4 38 34 22 46 4 3 27
6 11 12 9 9 17 7 3 36 58 44 46 9 5 53
7 29 30 25 28 50 43 8 44 77 50 55 21 12 60
8 33 61 39 56 101 69 17 67 96 66 79 29 23 69
9 39 104 69 89 149 119 12 44 73 78 75 44 21 92
10 91 176 108 164 158 176 24 89 90 85 123 84 65 109
11 61 136 99 133 76 151 23 73 65 106 99 96 74 95
12 93 122 112 121 91 123 62 99 54 116 108 162 134 84
13 98 56 93 72 44 44 49 59 50 78 47 106 136 76
14 72 36 67 44 40 23 64 44 26 31 44 88 121 31
15 64 17 59 24 29 14 55 38 14 13 11 64 79 16
16 53 10 43 8 10 3 52 15 10 4 5 33 58 6
17 15 3 21 5 5 4 34 10 6 3 1 14 29 3
18 19 0 4 1 0 0 7 5 2 0 1 10 15 3
19 5 1 5 1 1 1 5 1 0 1 0 4 5 0
20 4 0 5 0 0 0 5 0 0 1 0 0 1 0
Ortalama 12.20 10.63 11.84 10.81 10.25 10.34 13.31 10.24 9.12 9.92 9.64 12.05 12.84 9.72

Karar verilmesi gereken sey, 9-10-11 degerlerinin zayif olup olmadigi. Bu degerler ortalama degerler. Zayif da diyemeyiz, iyi de diyemeyiz.

Yukarida Burak'in soylemeye calistigi, zihinsel ozelliklerin nispeten zayif oldugu. Yani Fiziksel ve Teknik ozelliklerle karsilastirildiginda nispeten zayif oldugu. Tabii bu ortalama olarak. Her oyuncu farkli ve zihinsel ozellikleri cok kuvvetli oyuncular da olabilir. Her zihinsel ozelligi yuksek seviyede olan bir Gerrard cikmiyor belki ama zaten cikmamasi da gayet dogal cunku dunyada bir cok Gerrard'in olmasi, Gerrard'in oneminin oyunda ortaya cikmasinin onune gecer.

Giovinco ve Italyan arastirma konusuna gelince...

Italya su anda oyunda en cok 150+ potansiyele oyuncu sahip lig.

170+ potansiyelli oyuncu sayisi, Ingiltere ve Ispanya'nin iki kati, Almanya'nin 5 kati.

150+ potansiyelli oyuncu sayisi, Ingiltere ve Ispanya'nin 1.33 kati.

Cok oyuncuya yuksek potansiyel verip, birisi tutunca basarili sayilmak belki de yapilabilecek en yanlis yorum.

Italyan veritabani diger ulkeler ile ayni cizgide yapilmiyor ve bu nedenle de duzeltilmesi gereken bir cok sey var. Tabii Italyan veritabanindaki (bir kulube ait olan) oyuncularin %54'u icin CA verilmemesi, Turkiye'de bu oranin %3 civarinda olmasi da goz onunde tutulabilecek istatistikler. Bu tutumun, oyunun ilerleyen yillarinda, cok fazla kaliteli oyuncu ile oynanmak zorunda birakmasi ve oyundaki dengeleri tamamen bozmasi da cabasi. Italyan arastirmasi hakkinda cok fazla kanit koyabilirim ortaya ama bunlari Italyan arastirmacilar ile paylasmak ve calismalarini gelistirmelerini saglamak belki de daha dogru olani.

Nocna Mora
16.Mart.2008, 02:15
Son zamanlarda gördüğüm en istatistiki bilgiler ve kanıtlar içeren bir mesaj ayrıca bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederim şahsım adıma Ömer abi :)

makalele81
16.Mart.2008, 02:17
Ne kadar ayip degil mi?

Ingiltere'de golleri siralayan Agbonlahor, Hoffenheim'i sirtlayan Carlos Eduardo, Ingilizlerin en son yildizi Theo Walcott, Italyanlarin prensi Giovinco, Barcelona'da defansa yerlesen Pique hep 148 civari CA almis.

Bojan, Busquets, Micah Richards, Lennon, Marcelo, Evans gibi oyuncular da Turk olsa milli takima bile giremeyecek kalitede olan oyuncular ve Arda'nin bu oyuncularin cok ustunde olmamasi yazik, ayip, gunah...

Arda gelisimini tamamladiginda bir Drobga, Rooney, Sneijder, Berbatov'un simdiki seviyesinde olacaginin da beklenmesi cok yanlis. Mutlaka bir Gerrard, Eto'o, Ibrahimovic veya Xavi kalitesinde olabilecek oyuncu olmasi lazim degil mi?

Yazimin tonu icin ozur dilerim. Ancak biraz da farkli pencerelerden bakalim olaya. Arda hala genc, hala gelisen bir oyuncu. Bugun Turkiye liginde onemli bir oyuncu olmasi zaten onu Nihat ve Hamit Altintop'dan sonra en iyi 3. futbolcu yapmis. Yazin daha da ilerler Arda (tekrar hatirlatiyorum, prensip genc oyuncular daha iyi oynadikca her surumde daha gelistirmek).

Tabii isin bir baska yonu de Arda'nin abartildigi yorumlari ile beraber, Arda'nin zayif kaldigi yorumlarinin ortaya konmasi.

Semih'e gelince...

Anticipation: 15+
Bravery: 16+
Composure: 15+
Concentration: 14+
Creativity: 14+
Decisions: 15+
Influence: 14+
Off the ball: 19+
Positioning: 13+
Teamwork: 17+
Work Rate: 15+

ozelliklerine sahip bir baska oyuncu yok veritabaninda (hatta bu limitlerin 1 puan altina inince de baska oyuncu yok). Limitlerin 2 puan altina inince, Tevez, Kuyt, Raul gibi oyuncular cikmaya basliyor bu konuda Semih ile benzer konumlarda olan. Ama renkli renkli ozellikleri gormeyince zayif mi algilaniyor bilemiyorum.

Dayanikliklik Seviyesi - Oyuncu Sayisi
2: 0
3: 0
4: 0
5: 0
6: 5
7: 9
8: 27
9: 34
10: 84
11: 108
12: 187
13: 141
14: 112
15: 64
16: 32
17: 8
18: 2
19: 0
20: 0

Guc Seviyesi - Oyuncu Sayisi
2: 1
3: 2
4: 3
5: 10
6: 10
7: 33
8: 60
9: 78
10: 114
11: 105
12: 98
13: 122
14: 93
15: 45
16: 23
17: 11
18: 3
19: 1
20: 1

Zihinsel Ozellikler

Aggression Anticipatio Bravery Concentrati Composure Decisions Determinati Flair Leadership Movement Positioning Teamwork Work Rate Vision
1 0 0 0 0 0 0 1 2 0 1 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 6 4 2 5 1 0 2
3 0 0 0 0 0 1 0 4 12 19 10 1 0 15
4 3 1 0 3 2 3 1 20 37 13 15 1 0 18
5 5 2 6 6 5 8 4 38 34 22 46 4 3 27
6 11 12 9 9 17 7 3 36 58 44 46 9 5 53
7 29 30 25 28 50 43 8 44 77 50 55 21 12 60
8 33 61 39 56 101 69 17 67 96 66 79 29 23 69
9 39 104 69 89 149 119 12 44 73 78 75 44 21 92
10 91 176 108 164 158 176 24 89 90 85 123 84 65 109
11 61 136 99 133 76 151 23 73 65 106 99 96 74 95
12 93 122 112 121 91 123 62 99 54 116 108 162 134 84
13 98 56 93 72 44 44 49 59 50 78 47 106 136 76
14 72 36 67 44 40 23 64 44 26 31 44 88 121 31
15 64 17 59 24 29 14 55 38 14 13 11 64 79 16
16 53 10 43 8 10 3 52 15 10 4 5 33 58 6
17 15 3 21 5 5 4 34 10 6 3 1 14 29 3
18 19 0 4 1 0 0 7 5 2 0 1 10 15 3
19 5 1 5 1 1 1 5 1 0 1 0 4 5 0
20 4 0 5 0 0 0 5 0 0 1 0 0 1 0
Ortalama 12.20 10.63 11.84 10.81 10.25 10.34 13.31 10.24 9.12 9.92 9.64 12.05 12.84 9.72
Karar verilmesi gereken sey, 9-10-11 degerlerinin zayif olup olmadigi. Bu degerler ortalama degerler. Zayif da diyemeyiz, iyi de diyemeyiz.

Yukarida Burak'in soylemeye calistigi, zihinsel ozelliklerin nispeten zayif oldugu. Yani Fiziksel ve Teknik ozelliklerle karsilastirildiginda nispeten zayif oldugu. Tabii bu ortalama olarak. Her oyuncu farkli ve zihinsel ozellikleri cok kuvvetli oyuncular da olabilir. Her zihinsel ozelligi yuksek seviyede olan bir Gerrard cikmiyor belki ama zaten cikmamasi da gayet dogal cunku dunyada bir cok Gerrard'in olmasi, Gerrard'in oneminin oyunda ortaya cikmasinin onune gecer.

Giovinco ve Italyan arastirma konusuna gelince...

Italya su anda oyunda en cok 150+ potansiyele oyuncu sahip lig.

170+ potansiyelli oyuncu sayisi, Ingiltere ve Ispanya'nin iki kati, Almanya'nin 5 kati.

150+ potansiyelli oyuncu sayisi, Ingiltere ve Ispanya'nin 1.33 kati.

Cok oyuncuya yuksek potansiyel verip, birisi tutunca basarili sayilmak belki de yapilabilecek en yanlis yorum.

Italyan veritabani diger ulkeler ile ayni cizgide yapilmiyor ve bu nedenle de duzeltilmesi gereken bir cok sey var. Tabii Italyan veritabanindaki (bir kulube ait olan) oyuncularin %54'u icin CA verilmemesi, Turkiye'de bu oranin %3 civarinda olmasi da goz onunde tutulabilecek istatistikler. Bu tutumun, oyunun ilerleyen yillarinda, cok fazla kaliteli oyuncu ile oynanmak zorunda birakmasi ve oyundaki dengeleri tamamen bozmasi da cabasi. Italyan arastirmasi hakkinda cok fazla kanit koyabilirim ortaya ama bunlari Italyan arastirmacilar ile paylasmak ve calismalarini gelistirmelerini saglamak belki de daha dogru olani.

Yazınızın tonunda birşey yok,aykırı birşey göremedim ben.Arda ve diğer saydığınız oyuncular arasındaki oyunda oluşan dağlar kadar farkları benim söylememe gerek yok zaten.Şahsım adına sizinle aynı paralelde buluşmamız çok nadir oluyor,çoğunlukla teğet geçiyoruz maalesef,neyse daha fazla yazmama gerek yok,saolun cevap için.

makalele81
16.Mart.2008, 02:36
Birde şunu eklemek istiyorum unutmadan.İlk 2 sezon haricinde benim açtığım oyunlarda hangi takımla oynarsam oynayayım ligi domine edebiliyorum.Çok uçuk transferler yapmadanda bu mümkün oluyor.Ama TSL,Hollanda,Almanya ve Danimarka'da böyle.

Bu lig kalitesizliğinden mi ileri geliyor yoksa lige gelen oyuncuların kalitesizliği dolayısıyla yapılan yanlış transferlerden mi?

7. sezonumu oynuyorum şuan Galatasaray'la ilk 2 sezon harici beni sıkıştıracak tek takım olmadı.BJK,FB,TS,Sivas,Kayseri buna dahil.Takımlar parayı aktif kullanmak yerine kasalarında tutmayı tercih ediyorlar gelen oyuncularda ya serbest yada ucuz maliyetli kalitesiz oyunculardan oluşuyor,benim yönettiğim takımsa gelene 5 gidene 4 atıp 7 senede 27. haftada şampiyonluğu ilan ediyor 100 puanlı averajlara ulaşıyor.Ciddi derecede can sıkan bir durum.Oyunda kendi ulusal liginde rakibim yoksa heyecanda olmuyor.Bunun ne gibi bir çözümü avr? 9.2.'de bu akdar otoriter olamıyorduk 9.'te ya oyun fazlasıyla kolaylaştı yada 3 oyundur saydığım ligleri içerisinde ben çok şanslıyım.

perpetua
16.Mart.2008, 02:41
Yazınızın tonunda birşey yok,aykırı birşey göremedim ben.Arda ve diğer saydığınız oyuncular arasındaki oyunda oluşan dağlar kadar farkları benim söylememe gerek yok zaten.Şahsım adına sizinle aynı paralelde buluşmamız çok nadir oluyor,çoğunlukla teğet geçiyoruz maalesef,neyse daha fazla yazmama gerek yok,saolun cevap için.

Daglar kadar fark?

http://img15.imageshack.us/img15/1120/ardaz.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/7681/agbonlahor.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/535/bojano.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/2636/busquets.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/6233/carloseduardo.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/3616/johnnyevans.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/8122/lennond.jpg

Veya belki sizin oynattiginiz oyunda siz sanssizdiniz...

Veya bu profillerin belki de hepsi size zayif geliyor.

makalele81
16.Mart.2008, 02:48
Dağlar kadar fark ?

Veya belki sizin oynattiginiz oyunda siz sanssizdiniz...

Veya bu profillerin belki de hepsi size zayif geliyor.

Bu durumda ne demeli..Evet şanssızmışım,ilk defa görüyorum SS lerini koyduğunuz profilleri.:)

Bu değerlerin stabil olmadığını oyuna bağlı olarak değiştiğini biliyorum zaten.Bu oyunda bu şekilde olur başka bir oyunda başka şekilde,benim demek istediğim gayet açık.Bu konuda yazmak istemiyorum dediğim gibi anlaşamıyoruz,mecburen oyuna geçtiğiniz veirlere tahammül ediyoruz,göreceli bir durum bu tabi.

perpetua
16.Mart.2008, 03:01
Birde şunu eklemek istiyorum unutmadan.İlk 2 sezon haricinde benim açtığım oyunlarda hangi takımla oynarsam oynayayım ligi domine edebiliyorum.Çok uçuk transferler yapmadanda bu mümkün oluyor.Ama TSL,Hollanda,Almanya ve Danimarka'da böyle.

Bu lig kalitesizliğinden mi ileri geliyor yoksa lige gelen oyuncuların kalitesizliği dolayısıyla yapılan yanlış transferlerden mi?

7. sezonumu oynuyorum şuan Galatasaray'la ilk 2 sezon harici beni sıkıştıracak tek takım olmadı.BJK,FB,TS,Sivas,Kayseri buna dahil.Takımlar parayı aktif kullanmak yerine kasalarında tutmayı tercih ediyorlar gelen oyuncularda ya serbest yada ucuz maliyetli kalitesiz oyunculardan oluşuyor,benim yönettiğim takımsa gelene 5 gidene 4 atıp 7 senede 27. haftada şampiyonluğu ilan ediyor 100 puanlı averajlara ulaşıyor.Ciddi derecede can sıkan bir durum.Oyunda kendi ulusal liginde rakibim yoksa heyecanda olmuyor.Bunun ne gibi bir çözümü avr? 9.2.'de bu akdar otoriter olamıyorduk 9.'te ya oyun fazlasıyla kolaylaştı yada 3 oyundur saydığım ligleri içerisinde ben çok şanslıyım.

Mac motoru her surumde degisir.

Bunun yaninda Fenerbahce'nin gelirlerini etkileyen bir sorun var 9.0.3'de. Sivas'in zaten buyuk gelir kaynaklari yok.

Benim test oyunumdaki ilk sezon transferlerine gelince:

Ankaragucu: Iskender Alin, Ferhat Oztorun, Kemal Yildirim, Marco Di Vaio
Antalyaspor: Selcuk Sahin (Hacettepe), Ante Kulusic, Burak Ozsarac
Besiktas: Onur Tuncer, Anderson (Eskisehir), Ivan (Antep), Sezer Ozturk, Sezer Badur, Ilhan Eker, Roman Shishkin, Ozer Hurmaci
Bursaspor: Can Arat, Mohamed Ali, Koray Avci, Emre Balak
Denizli: Mehmet Eren Boyraz, Metin Ucar, Serkan Atak, Eray Birincan, Matic Jantar
Eskisehir: Mustafa Pektemek, Mike Jedinak, Aytac Ak, Oguzhan Bahadir
Fenerbahce: Mehmet Yildiz, Caglar Birinci, Freddie Ljungberg, Cristian Zurita
Galatasaray: Fabio Bilica, Ferhat Kiraz
G. Antep: Serkan Yanik, Mladen Krstajic, Burhan Eser, Mehmet Polat, Ekrem Eksioglu, Ergun Teber
G. Birligi: Erhan Kucuk, Ilhan Parlak, Safet Nadarevic, Burak Yilmaz, Korhan Ozturk
Kayseri: Volkan Babacan, Bruce Djite, Serhat Akin
Kocaeli: Ibrahima Bangoura, Ceyhun Eris, Engin Akturk
Konya: Gurhan Gursoy, Ersin Sahin
Sivasspor: Sami Hyppia, Andre Ooijer, Erman Kilic, Fahri Tatan, Deniz Baykara, James Troisi
Trabzonspor: Claudio Bellucci, Erdal Gunes, Dzemal Berberovic, Sedat Bayrak, Nuno Valente, Semir Stilic

Transferleri yapmis..

2008/09 Sampiyonu Besiktas
2009/10 Sampiyonu Besiktas

Buradaki gibi tek lig oynatmak ile bir cok ligi oynatmak arasinda tabii farklar oluyor. Takimlarimizin alabilecegi oyuncular, hem veritabani kuculdukce, hem de az lig oynandikca azaliyor. Bu nedenle takimlar lokal liglerdeki oyunculara daha fazla yoneliyor.

brotha
16.Mart.2008, 10:34
Mac motoru her surumde degisir.

Bunun yaninda Fenerbahce'nin gelirlerini etkileyen bir sorun var 9.0.3'de. Sivas'in zaten buyuk gelir kaynaklari yok.

Benim test oyunumdaki ilk sezon transferlerine gelince:

Ankaragucu: Iskender Alin, Ferhat Oztorun, Kemal Yildirim, Marco Di Vaio
Antalyaspor: Selcuk Sahin (Hacettepe), Ante Kulusic, Burak Ozsarac
Besiktas: Onur Tuncer, Anderson (Eskisehir), Ivan (Antep), Sezer Ozturk, Sezer Badur, Ilhan Eker, Roman Shishkin, Ozer Hurmaci
Bursaspor: Can Arat, Mohamed Ali, Koray Avci, Emre Balak
Denizli: Mehmet Eren Boyraz, Metin Ucar, Serkan Atak, Eray Birincan, Matic Jantar
Eskisehir: Mustafa Pektemek, Mike Jedinak, Aytac Ak, Oguzhan Bahadir
Galatasaray: Fabio Bilica, Ferhat Kiraz
G. Antep: Serkan Yanik, Mladen Krstajic, Burhan Eser, Mehmet Polat, Ekrem Eksioglu, Ergun Teber
G. Birligi: Erhan Kucuk, Ilhan Parlak, Safet Nadarevic, Burak Yilmaz, Korhan Ozturk
Kayseri: Volkan Babacan, Bruce Djite, Serhat Akin
Kocaeli: Ibrahima Bangoura, Ceyhun Eris, Engin Akturk
Konya: Gurhan Gursoy, Ersin Sahin
Sivasspor: Sami Hyppia, Andre Ooijer, Erman Kilic, Fahri Tatan, Deniz Baykara, James Troisi
Trabzonspor: Claudio Bellucci, Erdal Gunes, Dzemal Berberovic, Sedat Bayrak, Nuno Valente, Semir Stilic

Transferleri yapmis..

2008/09 Sampiyonu Besiktas
2009/10 Sampiyonu Besiktas

Buradaki gibi tek lig oynatmak ile bir cok ligi oynatmak arasinda tabii farklar oluyor. Takimlarimizin alabilecegi oyuncular, hem veritabani kuculdukce, hem de az lig oynandikca azaliyor. Bu nedenle takimlar lokal liglerdeki oyunculara daha fazla yoneliyor.

bencede oyunun yapay zekasinda transfer olayi cok zayif gercege uzak.

besiktas sampiyon diyorsunuz ki sampiyon olunca hedef buyutup daha isimli kaliteli ernst gibi carew gibi oyunculara yonelmesi gerekirken, anderson, ivan, roman cok cok cok basarisiz. galatasaray daki bilica transferi olabilir, fenerbahcedede zurita transferi cok gercekdisi.

son yillarda turkiyede 3 buyuklerden hic bir takim cok cok one cikmadigi surece anadolu takimindan yabanci almaz.istisnalar var tabi( holosko, aurelio)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Peki merak ettiğim bi konu vardıda o yüzden sordum bunları gelelim merak ettiğim konuya

http://img259.imageshack.us/img259/3966/kyasla.jpg (http://forum.turksportal.net/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg259.imageshack. us%2Fmy.php%3Fimage%3Dkyasla.jpg)

İkisi arasında pek bi fark göremedim.De Santciz çok kaliteli bi isim heralde ki performansı iyi olmamsına(ligde GS 29 gol yedi)rağmen bu değerler verilmiş oyuncuya.Birde Kayserispor kalecisine baktım onunda kalitesi çok kötü sanırım ligin en az gol yiyen kalecisi olmasına rağmen profili De Santcizin yarısı zor eder.

bu da bana cok sasirtici geldi. de sanctisin profili banada cok abarti geldi, sadece bunu belirtmek istedim siz kafanizda kararinizi vermissiniz.

perpetua
16.Mart.2008, 14:03
bencede oyunun yapay zekasinda transfer olayi cok zayif gercege uzak.

besiktas sampiyon diyorsunuz ki sampiyon olunca hedef buyutup daha isimli kaliteli ernst gibi carew gibi oyunculara yonelmesi gerekirken, anderson, ivan, roman cok cok cok basarisiz. galatasaray daki bilica transferi olabilir, fenerbahcedede zurita transferi cok gercekdisi.

son yillarda turkiyede 3 buyuklerden hic bir takim cok cok one cikmadigi surece anadolu takimindan yabanci almaz.istisnalar var tabi( holosko, aurelio)

Yukarida yazdigim gibi, kucuk veritabani ve tek lig oynatmanin sonucu bunlar.

perpetua
16.Mart.2008, 17:24
Yukarida yazdigim gibi, kucuk veritabani ve tek lig oynatmanin sonucu bunlar.

Arjantin, Brezilya, Almanya, Ingiltere, Rusya, Fransa, Ispanya, Italya, Portekiz ve Turkiye liglerini acarak..

Ankaragucu: Muhammet Hanifi, Pawel Golanski
Ankaraspor: Mladen Krstajic, Pedro Emanuel (Porto), Andrea Russotto
Besiktas: Cristian Ansaldi (Zenit), Erkan Zengin, Murat Ceylan, Carlos Sanchez, Ozer Hurmaci, Gonzalo Pineda, Leonardo (Olympiakos), Richarlyson (Sao Paulo)
Bursaspor: Binya (Benfica)
Denizli: Erman Ozgur, Bruno Bertucci (Corinthians), Gabriel Loeschbor (River), Aykut Demir (NAC)
Fenerbahce: Sandro (Gencler), Mikel Balenziaga (Athletic Bilbao), Hakan Yakin, Zubiaurre (Elche), Fernando Morientes, Pedro (Barcelona), Gerardo Torrado (Cruz Azul), Marc Bertan (Tenerife), Ibon Gutierrez (Albacete)
Galatasaray: Ali Karimi, Caglar Birinci, Daniel Aleksic
Gaziantep: Serkan Calik, Sancak Kaplan, Semavi Ozgur, Christian Panucci, Jiri Stajner, Stjepan Poljak, David Mujiri, Gokhan Gulec, Diguinho (Fluminense), Metin Ucar
Genclerbirligi: Necati Ates
Kayserispor: Claudio Maldonado, Marcos Caceres (Racing Club), Orhan Sam, Bulent Kocabey
Koceali: Christian Zurita, Ugur Yildirim
Konya: Abdelzaher El Saka, Engin Oztonga, Burak Akdis
Sivasspor: Ugur Kavuk, Durmus Bayram
Trabzonspor: Jan Rozenthal, Sami Hyypia

Aşk-ı Şehir
16.Mart.2008, 20:53
Şefim Eskişehirspor'u unutmuşsun alındım valla. :p :D

KaPaLı
16.Mart.2008, 21:38

Ömer abi bu 2 oyundur sürekli Fenerbahçe'nin finansında sorun oluyo. Düzeltilemeyecek birşeymi ?

EL-Hadji
16.Mart.2008, 22:03

Daha üst liglerde tam anlamıyla izlenmeyen birsürü oyuncu var bu yüzden üst bitmeden alta geçilemiyor maalesef fakat bu alt liglerinde büyük fanları yerel taraftarları var bunalrda dikkat edilmiyor.Hepsini geçtim yine söylüyorum

Türk oyuncuların çoğuna dayanıklılığı,kuvveti 9 vermek,mental olarak çok çok kötü demek araştırmacılık değil peşin hükümlülüktür.

Nereden başlasam bilemiyorum. Sevgili şefim perpetua çok nesnel bir şekilde somut örneklerle konuya açıklık getirmiş.

Öncelikle türk oyuncuların mental olarak zayıf olmaları bir önyargı değildir. Gerçeğin ta kendisidir... Türk oyuncular eskiden sadece teknik olarak iyiydiler son 10-15 yılda fizik olarak gelişme kaydettiler. Umarım önümüzdeki 10-15 yılda da zihinsel olarak gelişirler; mevcut hocalarımız bu haldeyken biraz zor ama umut fakirin ekmeği.

Soruna cevap vereyim. Ugur Boral mental olarak zayıf bir oyuncu. İyiye örnek de Semih' i verebilirim. Oyuna da bu şekilde yansıttık.

Semih Arda ve Mehmet' ten Arda hariç diğerlerinin dünya çapında olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Semih ve Mehmet' i beğeniyorum ama dünya çapında değiller.

Biz de oyuncuların belirgin özelliklerini dışa vurmayı iyi biliyoruz. Örnek; Taner Gülleri, bitiricilik, s. kanlılığı ve tekniği. Eksik özellikleri ise hava toplarına hakimiyeti. Örneklerden devam edelim. Galatasaraylı Yaser' in sürati çok gerçekci bir şekilde yansıtıldı oyuna. Bunun yanısıra İBB' li Erman' ın sürati 18 acc ile oyuna yansııtıldı. Ama tekniğinin yetersizliği de aynı şekilde 11-12 teknik puanı ile yansıtıldı.

Giovinco' nun süper yetenek olcağı yansıtılmıştı. Biz de Yaser' in büyük takımlara transfer olabilecek yetenekte olduğunu geçen sene yansıtmıştık. Aynı şekilde Gaziantepspor' da büyük çıkış yapan 89 doğumlu genç yetenek Ahmet Arı' yı da geçen sene aynı şekilde yapmıştık. Aynı şekilde Gençlerbirliği oyuncusu Mustafa Pektemek' i de geçen sene oyuna iyi şekilde yansıtmıştık. Tabi giovinco gibi 140 ca veremiyoruz bu oyunculara malum sebeblerden dolayı ama Türkiye liglerine göre makul değerler veriyoruz. Emin olun biz de onlar kadar yetenekleri keşfedebiliyoruz.

Arda' nın mental özellikleri gayet yerinde bence şu an bakıyorum p.alması hariç 10 dan aşağı bir değeri yok.

Üst ligler yeterince izlenmediği için altlara pek bakamıyorsunuz demişsin ama tarihi bir gaf yapmışsın. En az üst ligler kadar alt ligleri takip ediyoruz. Alt liglerde tahmininden çok oyuncuyu tanıyoruz ve oyuna yansıtıyoruz. Denemesi bedava. Lütfen oyuna gir ve bak. Gözümüzden kaçan illa ki oyuncular vardır ama bir geneline bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Eyüpspor' dan örnek verelim oyuna bak en iyi 2 oyuncusu kim. Eyüp' ü izleyen bir kişiye sor en iyi 2 oyuncusu kim. Beykozspor' un oyundaki en iyi adamları kim aynı şekilde gerçekte bak en iyi adamları kim. Bu 2 takım sadece örnek. Yerel arkadaşları da bekleriz gelip katkıda bulunabilirler. Bekliyoruz. Kapımızı kimseye kapalı değil.

Biz önyargıda bulunmuyoruz; bir saptama yapıyoruz. Bu da Türk oyuncuların mental açıdan zayıf olduklarıdır. Bunu görmek çok basit. Gidin tsl' den dsgl' ye kadar bir çok maçı izleyin ve görün. Futbolcuların nasıl pozisyon aldığını, topları nereye attıklarını, topun nereye gideceğini tahmin nasıl kötü bir şekilde tahmin ettiklerini, takım oyununa ne kadar katkıda bulunduklarını ve kafayı kaldıp kaldırmadıklarını göreceksiniz.

makalele81
16.Mart.2008, 23:45
Ben oyunu oynarken PC'im iyi özellikleri sayesinde 30 lig ve üzeri oynarım,ekstradanda 3-5 ülkenin oyuncularını yüklerim çünkü standarların çok üzerinde bir makinaya sahibim.Yani öyle small database açıp oynamıyorum oyunu ve bir sürümde en az farklı 15-20 oyun oynarım,merak ettiğim şeyler olursa tatile alır oynatırım.Yani TSL takımları reeldeki gibi çoğu zaman Lincoln,Baros,Ernst,Alex tipinde oyuna direkt etlie decek oyuncuları getiremiyor.7 kez üstüste şampiyon oldum tam 26 lig açıktı Brezilya,Arjantin ve Kamerun ligleride açıktı ama ilk 2 sezon hariç tek regen oyuncu almadan 7 kez üstüste şampiyon oldum anlatmak istediğim bu.Oyuncu kalitesi takımların avrupada kazandığı başarılarla ve mali yapıyla doğru orantı gösterecekse benim oyunlarımda bu olmuyor,1-2 sezon sonra rakipsiz kalınca insan doğal olarak beziyor oyundan kısa zamanda.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Nereden başlasam bilemiyorum. Sevgili şefim perpetua çok nesnel bir şekilde somut örneklerle konuya açıklık getirmiş.

Öncelikle türk oyuncuların mental olarak zayıf olmaları bir önyargı değildir. Gerçeğin ta kendisidir... Türk oyuncular eskiden sadece teknik olarak iyiydiler son 10-15 yılda fizik olarak gelişme kaydettiler. Umarım önümüzdeki 10-15 yılda da zihinsel olarak gelişirler; mevcut hocalarımız bu haldeyken biraz zor ama umut fakirin ekmeği.

Soruna cevap vereyim. Ugur Boral mental olarak zayıf bir oyuncu. İyiye örnek de Semih' i verebilirim. Oyuna da bu şekilde yansıttık.

Semih Arda ve Mehmet' ten Arda hariç diğerlerinin dünya çapında olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Semih ve Mehmet' i beğeniyorum ama dünya çapında değiller.

Biz de oyuncuların belirgin özelliklerini dışa vurmayı iyi biliyoruz. Örnek; Taner Gülleri, bitiricilik, s. kanlılığı ve tekniği. Eksik özellikleri ise hava toplarına hakimiyeti. Örneklerden devam edelim. Galatasaraylı Yaser' in sürati çok gerçekci bir şekilde yansıtıldı oyuna. Bunun yanısıra İBB' li Erman' ın sürati 18 acc ile oyuna yansııtıldı. Ama tekniğinin yetersizliği de aynı şekilde 11-12 teknik puanı ile yansıtıldı.

Giovinco' nun süper yetenek olcağı yansıtılmıştı. Biz de Yaser' in büyük takımlara transfer olabilecek yetenekte olduğunu geçen sene yansıtmıştık. Aynı şekilde Gaziantepspor' da büyük çıkış yapan 89 doğumlu genç yetenek Ahmet Arı' yı da geçen sene aynı şekilde yapmıştık. Aynı şekilde Gençlerbirliği oyuncusu Mustafa Pektemek' i de geçen sene oyuna iyi şekilde yansıtmıştık. Tabi giovinco gibi 140 ca veremiyoruz bu oyunculara malum sebeblerden dolayı ama Türkiye liglerine göre makul değerler veriyoruz. Emin olun biz de onlar kadar yetenekleri keşfedebiliyoruz.

Arda' nın mental özellikleri gayet yerinde bence şu an bakıyorum p.alması hariç 10 dan aşağı bir değeri yok.

Üst ligler yeterince izlenmediği için altlara pek bakamıyorsunuz demişsin ama tarihi bir gaf yapmışsın. En az üst ligler kadar alt ligleri takip ediyoruz. Alt liglerde tahmininden çok oyuncuyu tanıyoruz ve oyuna yansıtıyoruz. Denemesi bedava. Lütfen oyuna gir ve bak. Gözümüzden kaçan illa ki oyuncular vardır ama bir geneline bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Eyüpspor' dan örnek verelim oyuna bak en iyi 2 oyuncusu kim. Eyüp' ü izleyen bir kişiye sor en iyi 2 oyuncusu kim. Beykozspor' un oyundaki en iyi adamları kim aynı şekilde gerçekte bak en iyi adamları kim. Bu 2 takım sadece örnek. Yerel arkadaşları da bekleriz gelip katkıda bulunabilirler. Bekliyoruz. Kapımızı kimseye kapalı değil.

Biz önyargıda bulunmuyoruz; bir saptama yapıyoruz. Bu da Türk oyuncuların mental açıdan zayıf olduklarıdır. Bunu görmek çok basit. Gidin tsl' den dsgl' ye kadar bir çok maçı izleyin ve görün. Futbolcuların nasıl pozisyon aldığını, topları nereye attıklarını, topun nereye gideceğini tahmin nasıl kötü bir şekilde tahmin ettiklerini, takım oyununa ne kadar katkıda bulunduklarını ve kafayı kaldıp kaldırmadıklarını göreceksiniz.

Bu saptamanızda önyargının ta kendisidir.Ama diyorum ya anlaşamıyoruz,sizin kendi değerleriniz var,farklı değerleri kabul etmek zamanla zorlaşabiliyor.Tarihi gaf yazmışsınız okuyanlarda gerçekten tarihi bir gaf yaptığımı zannedecek :)

Ve emin olabilirsiniz en az sizin kadar futbolun içindeyim,futbolu biliyorum,maç-antreman izliyorum,bu işin ilmini okuyorum.İnsan fizyolojisinden,psikolojisinden şuanki kapasitem ve öğrendiklerim kadar anlıyorum.Fakat sizin anlamadığınız birşey varki oda Türk oyuncuların % 95'ini mental oalrak acınacak halde oyuna yansıttığınız bu konuda yaptığınız saptamalar gerçeğin ta kendisi değil,göreceli olarak analtmakta ve ifade etmekte olduğunuz dışavurumlardır.

EL-Hadji
17.Mart.2008, 00:43
Ben oyunu oynarken PC'im iyi özellikleri sayesinde 30 lig ve üzeri oynarım,ekstradanda 3-5 ülkenin oyuncularını yüklerim çünkü standarların çok üzerinde bir makinaya sahibim.Yani öyle small database açıp oynamıyorum oyunu ve bir sürümde en az farklı 15-20 oyun oynarım,merak ettiğim şeyler olursa tatile alır oynatırım.Yani TSL takımları reeldeki gibi çoğu zaman Lincoln,Baros,Ernst,Alex tipinde oyuna direkt etlie decek oyuncuları getiremiyor.7 kez üstüste şampiyon oldum tam 26 lig açıktı Brezilya,Arjantin ve Kamerun ligleride açıktı ama ilk 2 sezon hariç tek regen oyuncu almadan 7 kez üstüste şampiyon oldum anlatmak istediğim bu.Oyuncu kalitesi takımların avrupada kazandığı başarılarla ve mali yapıyla doğru orantı gösterecekse benim oyunlarımda bu olmuyor,1-2 sezon sonra rakipsiz kalınca insan doğal olarak beziyor oyundan kısa zamanda.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Bu saptamanızda önyargının ta kendisidir.Ama diyorum ya anlaşamıyoruz,sizin kendi değerleriniz var,farklı değerleri kabul etmek zamanla zorlaşabiliyor.Tarihi gaf yazmışsınız okuyanlarda gerçekten tarihi bir gaf yaptığımı zannedecek :)

Ve emin olabilirsiniz en az sizin kadar futbolun içindeyim,futbolu biliyorum,maç-antreman izliyorum,bu işin ilmini okuyorum.İnsan fizyolojisinden,psikolojisinden şuanki kapasitem ve öğrendiklerim kadar anlıyorum.Fakat sizin anlamadığınız birşey varki oda Türk oyuncuların % 95'ini mental oalrak acınacak halde oyuna yansıttığınız bu konuda yaptığınız saptamalar gerçeğin ta kendisi değil,göreceli olarak analtmakta ve ifade etmekte olduğunuz dışavurumlardır.

En az bizim kadar futbolun içinde olduğun veya olmadığın meçhul. O konu farklı bir konu. Futbolu bugün herkes konuşuyor. Bunu tartışmayacağım. Belki benden çok daha içindesindir. Olabilir. Ama içinde olup olmamak çok fazla şeyi değiştirmiyor.

İşin içinde olan bir insansan eğer o zaman iyi gözlem yapamıyorsun demektir. Dediğim liglerdeki maçları izlesen mental sıkıntıları anlarsın. Hadi diyelim göremedin. O zaman biraz araştır internette bak bakalım kimler neler demiş. Türk futbolcusunun en büyük sıkıntısı mentaldir. Bu su götürmez bir gerçek. Ama benim off the ball' a 9 vermem senin 11 vermen bu göreceli olabilir. Bunu ayrıca tartışırız ama bunu tartışabilmemiz için senin öncelikle Türk futbolcusunun mental olarak ne kadar zayıf olduğunu altyapılarda ne kadar kötü temel eğitim aldığını bilmen gerekiyor.

makalele81
17.Mart.2008, 01:32
En az bizim kadar futbolun içinde olduğun veya olmadığın meçhul. O konu farklı bir konu. Futbolu bugün herkes konuşuyor. Bunu tartışmayacağım. Belki benden çok daha içindesindir. Olabilir. Ama içinde olup olmamak çok fazla şeyi değiştirmiyor.

İşin içinde olan bir insansan eğer o zaman iyi gözlem yapamıyorsun demektir. Dediğim liglerdeki maçları izlesen mental sıkıntıları anlarsın. Hadi diyelim göremedin. O zaman biraz araştır internette bak bakalım kimler neler demiş. Türk futbolcusunun en büyük sıkıntısı mentaldir. Bu su götürmez bir gerçek. Ama benim off the ball' a 9 vermem senin 11 vermen bu göreceli olabilir. Bunu ayrıca tartışırız ama bunu tartışabilmemiz için senin öncelikle Türk futbolcusunun mental olarak ne kadar zayıf olduğunu altyapılarda ne kadar kötü temel eğitim aldığını bilmen gerekiyor.

Benim gözlem yeteneğimin konumuzla alakası ne? Ben sizin gözlem yeteneğinize genel anlamda birşey söylüyormuyum? Bahsi geçen konu Türk futbolcusunun mental oalrak çok çok zayıf olması şuan bunu siz diyorsunuz.Bende diyorum ki sizin bahsettiğiniz kadar zayıf olanlarda var tabiki ama istisna olanlarıda çoğunlukla gözardı ediyorsunuz.Siz bunun üzerinden cevap vermek yerine olayı benim gözlem yeteneğime getirşmişsiniz.

Futbolun içinde olmadan konuşmaktansa futbolun içinde olup konuşmak çok daha makuldur.Ayrıca sizden daha iyi bilirim yada ezerim gibisinden bir idda ortaya koymadım,sizin kadar biliyorum dedim.

Türk futbolcusunun altyapılarda ne kadar kötü eğitim aldığını biliyorum yine bazı istisnalar dışında.Bu ülkede futbol sınıfları arasında farklılıklar var.Sistemleşmiş bir yapı olmadığından oyuncuların çoğu zaman bazı yetenekleri ya köreliyor yada olan yeteneklerini geliştiremeden aynı yerde sayıyorlar yıllarca.

Altyapıların yetersizliğini yada kötü olduğunu bilmek için ne futboldan anlamaya nede futbol alimi olmaya gerek yok.

Türkiye ligleriyle ilgili genel eleştirim budur.Oyuncuların çok çok büyük bir kısmını mental olarak zayıf sayıp geride kalan 3-5 istisnai oyuncuyla durumu toparlamak mümkün değildir.

Bunun sonucunda ortaya çıkan görüntüye bakın,oyunda TSL ve alt liglerinde bulunan çoğu oyuncunun mental ve fiziksel anlamdaki değerleri olması gerekenden düşük bana göre.Ve madem veerilen değerler göreceli,siz benim gözlem yeteneğimi dinlemeden nasıl kötü gözlem yapıyorsun diyebiliyorsunuz?

Ben herhangi bir tarzda tartışma konusu açtığımda konu sürekli kişiselleştiriliyor,sonunda bende kişisellik katıyorum konuya büyüyorda büyüyor.

Bu göreceli kavram içinde Türkiye mental olarak çok iyi genç oyuncular var daha adı sanı duyulmadan büyük kulüplerin izlediği bunları oyuna direkt yansıtmanız tabiki imkansız fakat siz genelleme yaparak Türk oyuncuların mental eksikliği düşünce değil gerçektir derseniz genellemenin dışına çıkıp peşin hükümlü konuşmuş olursunuz ki bunu size anlatmaktan dilimde tüy bitti.

Deza
17.Mart.2008, 01:34
Ömer abi bu 2 oyundur sürekli Fenerbahçe'nin finansında sorun oluyo. Düzeltilemeyecek birşeymi ?

4 büyüklerin bilet gelirlerinde bir sorun var. Ömer abi daha ayrintilir anlatir ama 9.0.2 icin kullanilan bilet fiyatlarina dönmek(hem mac bileti, hem sezon karti) bu sorunu cözüyor.

Biletlerinin eskiye cevirilmesi gereken takimlar, ve rakamlar:

Besiktas:
Average Match Ticket Price: 13
Average Season Ticket Price: 250

Fenerbahce:
Average Match Ticket Price: 18.75000
Average Season Ticket Price: 541

Galatasaray:
Average Match Ticket Price: 18.75000
Average Season Ticket Price: 291

Trabzonspor:
Average Match Ticket Price: 13
Average Season Ticket Price: 200

OMANA
17.Mart.2008, 02:09

nereden biliyorsun geçilemediğini..nereden biliyorsun alt liglerin izlenmediğini...

değme spor gazetelerinde bile bulamayacağın kadar bilgiyi aç bizim takım başlıklarında bulabilirsin..Sadece manisa için 6o küsür tane yorum ve yazı yazılmış manisa forumunda....

Türkiye liginin üst liglerini hepimiz izliyoruz..Bank asya hakkında ne biliyorsan yaz görelim bildiklerini sen ne kadar biliyorsun...hangi takımı kaç defa izlemişsin..

benim 4 günüm bank asyayı izleyerek geçiyor..sen oturduğun yerden türkiye ligleri izlenmiyor diyorsun en hafif tabiriyle hiç değilse ayıptır yaptığın...

güngöreni gaziantep belediyeyi..kartalı kaç defa izledin....benim arkadaşlarım bu maçları sen daha gerçekci oyun oynayasın diye canlı izlemeye gidiyor..elimde kağıt kalem kim kaç defa hangi hareketi yaptı diye çalışıyoruz notlar alıyoruz..

ne varki oyunu oynayan nice futbolsever senin kadar insanlara kırıcı ve bilgisiz değil bu konuda ...

tek bir menfaati olmadan bu işi yürütmeye çalışan insanlara saygılı ol önce...

sonra sanki bizim amirimiz gibi ben dedimde düzeltmediler ..ben söyledim size anlatmaktan dilimde tüy bitii..ne yapalım senin düşüncelerine uymak zorundamıyız..

makalele kardeşim buyurdular diye senin istediğin gibimi yapılacak....

şunu ben kendi adıma açıkca söyleyeyim..

her eleştiriye açığım ama bu uslupla bu bilgeç tavırlarla konuşan arkadaşlarımın söyledikleri hiç ama hiç önemi yok benim gözümde....

.....................................

türk oyuncuları neden mental olarak kötü diyor burak...

haklı yüzde yüz haklı...

Manchester united fenerbahçeden kat be kat kaliteli ve başarılı takım...

ligde şampiyonluk yarışında ..

kendi kupalarının hepsinde varlar..

şampiyonlar liginde varlar..

herkulvarda olan bu takım bakıyorsun hangi maça çıksa saldırıyor..hiçbir oyuncusu ben kralım demiyor..hepsi koşuyor..üstelik..

bu maç derbi..bu maç şampiyonlar ligi..bu maç küçük maç gibi bir ayrımları yok..her maç konsantreler her maç sahada varlar...

peki benim fenerbahçemin ağaları ne yapıyor...

galatasaraymı..şampiyonlar ligi maçımı koş..coş oyna..ha...kocaelimi büyükşehir belediyemi..boşver gitsin...

bunu anlamak için alimmi olmaya gerek var...

fenerbahçe....

beşiktaşı yenmiş..
galatasarayı yenmiş..
sivası yenmiş..
kayseriyi yenmiş..
trabzonla berabere kalmış..

yani ligin zirvesindeki takımlara fazla puan vermemiş..

ama...

istanbul belediye ye yenilmiş..
kocaeliyi yenememiş..

ligin altına puan dağıtmış...

...

çok rahat görülüyorki bizim oyuncularımızın konsantrasyon problemleri var..büyük maçlar olunca kendini yırtanlar nedense alt sıra takımlarına gelince yatışa geçiyorlar...

üstelik sadece fenerbahçe değil..Galatasarayda aynı...

allah aşkına dünyanın hangi teknik direktörü olursa olsun...isterseniz üçüncü ligden bir hoca getirin...

galatasaray kocaelinden kendi evinde 5 yiyecek takımmı ..

yüzde yüz konantrasyonsuzluk yüzde yüz mental açıdan yetersizlik...

eğer bunu göremiyorsanız

pes doğrusu diyorum....

makalele81
17.Mart.2008, 02:24
Sen sürekli neden bana yapmam gerekenleri söylüyorsun? Takıntın mı var? Saygılı ol,ayıptır yaptığın,efendi ol,öyle ol,böyle ol.Terbiye alacak yaşı çoktan geçtim ki zaten ben buraya terbiye almaya değil düşündüklerimi söylemeye geldim.

Sen futbolu biliyorsun 4 gün maç izlemekle bitiyor herşey öylemi.Sen futbolu biliyorsun ben kırıcı ve bilgisiz oluyorum.Sen futbolu biliyorsun ben dikkatsiz,özensiz oluyorum ve sen herşeyi futbola dair hayata dair herşeyi biliyorsun ben bilinçsiz oluyorum.

Hangi devirde yaşıyoruz bana anlatırmısın? Yaşının büyüklüğü insanlara sürekli efendi ol,terbiyeli,ol,şöyle davran,bunu yap deme hakkınmı veriyor sana?

Senin bilgeç tavırla konuştuklarının kaç kişinin gözünde değeri var hiç düşündün mü? Kişisel oalrak bir garezin varsa bana önerdiğin gibi özel mesaj sistemini kullan,burada sadece araştırmayla ilgili şeyler yaz,bana diyorsun kendin yapıyorsun sonra bana öğütler,naralar sıralıyorsun.

Benim konuştuklarımın altı boş falan değil.Yapılan,harcanan emeğe,teşekkür etmesinide bilirim,ağır şekilde eleştirilmesinide.Sen olayın bütününe değil atılan mesajların içerisindeki 2 cümleye göre yapıyorsun yorumlarını.

İstersen haftada 15 maç izle istersen 50 benim ilgilendiğim konu şahsının ne yaptığı değil.Ben ilgim olan kulüplerin araştırmalarına saygımı sunuyorum,emeğine saygı gösteriyorum.Eleştirmek saygısızlıkla,emeği karalamaksa eleştirinin tanımı değişeli çok olmuş demektir.

Bazı şeyleri konuşurken karşındaki insanında boş konuşmayan ve bazı şeyleri senden daha iyi bielcek olabileceğini düşün.Yaş kavramını ortaya koyup hayatından öğütler verme.

İnsanı zorla konuşturuyorsunuz.Sana birşey söyleyeyim mi? İstesende istemesende ben burada görüşlerimi,düşüncelerimi yazacağım,o yada bu şekilde sende istediğin kadar öğüt ver zira çok ilgilenmiyorum.

Kaç maç izlediğim konusuna gelince:) Çok maç izlemek değil,iyi analiz etmektir sorun,ben araştırmanın geneline çamur atmıyorum,öznel görüşlerimi bu platformda belirtiyorum.Eğer bu nesnelse eleştirilemez demektir,eleştiriliyorsa öğüt vermeyi bırak,öznelliğini sergilesin herkes.

OMANA
17.Mart.2008, 03:10
sanırım yukarıdaki yazı ile fenerbahçe platformundaki tartışmaya takıldığın anlaşılıyor...

yukarıda ne yazdığım açık bir daha zahmet ederseniz okursanız..

sizin üst liglerden alt liglere geçilmiyor....dikkat edilmiyor cümlen üzerine..

alt liglerinde titizlikle incelendiğini anlatmaya çalıştık..

ve yapılan hatalara eksiklerimize rağmen elimizden geldiğince bunun için özen gösterildiğini yazdım..

araştırmalarımız alt ligi izleyen başta Burak kardeşim Murat erol hakan ve diğer arkadaşlar ve benim çalışmalarımız futbol bilgimiz sana yetersiz geliyor olabilir belki ama bu işle uğraşılmıyor..üst lig takip edilip alt lige sıra gelmiyor ifadelerin gerçeği yansıtmıyor...

kaç maç izlediğimizi futbolu bildiğimizi göstermek için değil..bu işe önem verdiğmizi göstermek için yazdım...

sana değersiz önemsiz gelebilir..futbol konusunda ki bilgim senin engin dünya görüşünle ve futbol konusundaki bilgilerinle boy ölçüşecek gibi olmayabilir..

ama emin ol ki türkiye alt liglerinide elimizden geldiğince inceliyoruz izliyoruz uğraşıyoruz...beğenmeye bilirsin yetersiz diyebilirsin..

ne işi var bu futbol cahilinin araştırmaylada diyebilirsin inan bunlar bana dokunmaz ...

ama uğraşılmıyor dersen o zaman haksızlık ediyorsun bize derim...

bu arada yazılarında söylediğim gibi yapılmadı anlatmaktan sizlere dilimde tüy bitti gibi sanki bizim amirimizmişsin gibi cümlelerin içinde ...senin yazdıklarını okurum incelerim üzerine düşünürüm ama kendi bildiğim doğruyu yaparım haberin olsun...iistesemde istemesemde sen burada görüşlerini söyleyeceğim diyorsunya...

bende diyorum ki sende istesende istemesende benim araştırdığım takımı benim görüşlerimle izlenim ve araştırmalarımla izleyeceksin ben her türlü eleştiriyi üzerinde düşünürüm ama en sonunda kendi doğrumu yaparım...ha Ersoy sen bu Bank asyayı iyi yorumlayamıyorsun beceremiyorsun futbol bilgin yetersiz takım araştırmasıyla uğraşmıyorsun derler ekip şefleri çekilirim araştırmadan o kadar basit......ne ben seni bu konuda tutabilirim bu arada nede sen beni...

açıkcası bende senin araştırma üzerine yazdıklarınla hiç ilgilenmiyorum ktıpkı senin de benim düşüncelerimle ilgilenmediğin gibi..

sana kaç maç izliyorsun diyede sormadım bananre ..ne biliyorsan göster kardeşim dedim...Sadece manisa için kaç kişi yorum yapmış kaçtane bilgi aktarılmış..bütün bunlar hiç yokmuş gibi konuşacağına gir ve bildiklerini aktar..bizde öğrenelim ...

alt liglerle araştırılmıyormu..eksikleri söylemektir senin yapacağın onları söyle dedim...
bu arada sana takıntım niye olacak niye yani. ama bak fenerbahçe bölümünde de yazdım..

diyorsunki "ardaya 148 ca hakarettir"..

şimdi başımızda kahya elinde sopa istediğin gibi laf sok ama cevap verincede hırçınlaş..

türk futbolunun yetiştirdiği nadide yeteneğe hak ettiği için dünyanın en değerli 25 civarında oyuncunun aldığı değerde bir değer verelim sen araştırmacıya Ardaya hakarettir yaz...

Guiza için indirimler yapıldı ..compusure düşürüldü diyelim sen bunu dalgaya al..
compusure düşük süper bir forvet ..desemde yani. inanma...bilmem ne..

lütfen yaptıklarını sorgula..buradaki insanlar benden daha sakin ve sana hakettiğin gibi davranmıyor daha kibarlar..ama bak bana ben öyle dalga geçmelere iğnelemelere sataşmalara papuç bırakmam sevgili kardeşim...

makalele81
17.Mart.2008, 04:23
Benim x yada y konusuna takılma sorunum yok,her konuda olumsuz birşey yazınca hemen tü kaka oluyorum buna anlam veremedim artık vermeyede çalışmıyorum.

Söz kullanma çeşitleri vardır.iyi kötü güzel çirkin derim sonrada desemde inanma derim.Bu neden bu kadar yer etti sizde çözemedim.Bana terbiyeli ol,akıllı ol,efendi ol demeden önce size karşı söylenmiş yada konuşulmuş herhangi bir kelime yoktu haklı çıkmak için özel bir çaba sarfetmeyin.Yazılanlar forumlarda duruyor.

Bu arada bana hakettiğim gibi davransanız şu yazdıklarınızdan ne kadar öteye gideceksiniz çok merak ediyorum.

Dalga geçen yok harcanılan emekle bu olayı sizin farklı algılayabileceğiniz gibi başkalarıda farklı algılayabilir.İyi yada kötü eserinizle övünün,harcadığınız emeğin üzerine savunmanızı yapın ama sürekli onu yap bunu yap şöyle ol tarzında konusup kendi iğneleyici sözlerinize bakmadan bana yada benim gibi olan,sizin tabirinizle SİVRİ üyelere konuşma yada yazma hakkında ders vermeye kalkmayın.Yazdıklarım umrunuzda değilse cevap vermeyin çünkü ben sizin benim yazdığım bir mesaj üzerine yazdığınız karşılıktan yola çıkarak açıklama yaptım.

Herneyse her seferinde olduğu gibi anlatılmak istenenler güme gitti,dağ yandı bitti kül oldu.Sizlerede kolay gelsin,iyi çalışmalar,bundan sonra şahsınız beni muhattab almaz bende sizin şahsınızı.

EL-Hadji
17.Mart.2008, 04:53
Benim x yada y konusuna takılma sorunum yok,her konuda olumsuz birşey yazınca hemen tü kaka oluyorum buna anlam veremedim artık vermeyede çalışmıyorum.

Söz kullanma çeşitleri vardır.iyi kötü güzel çirkin derim sonrada desemde inanma derim.Bu neden bu kadar yer etti sizde çözemedim.Bana terbiyeli ol,akıllı ol,efendi ol demeden önce size karşı söylenmiş yada konuşulmuş herhangi bir kelime yoktu haklı çıkmak için özel bir çaba sarfetmeyin.Yazılanlar forumlarda duruyor.

Bu arada bana hakettiğim gibi davransanız şu yazdıklarınızdan ne kadar öteye gideceksiniz çok merak ediyorum.

Dalga geçen yok harcanılan emekle bu olayı sizin farklı algılayabileceğiniz gibi başkalarıda farklı algılayabilir.İyi yada kötü eserinizle övünün,harcadığınız emeğin üzerine savunmanızı yapın ama sürekli onu yap bunu yap şöyle ol tarzında konusup kendi iğneleyici sözlerinize bakmadan bana yada benim gibi olan,sizin tabirinizle SİVRİ üyelere konuşma yada yazma hakkında ders vermeye kalkmayın.Yazdıklarım umrunuzda değilse cevap vermeyin çünkü ben sizin benim yazdığım bir mesaj üzerine yazdığınız karşılıktan yola çıkarak açıklama yaptım.

Herneyse her seferinde olduğu gibi anlatılmak istenenler güme gitti,dağ yandı bitti kül oldu.Sizlerede kolay gelsin,iyi çalışmalar,bundan sonra şahsınız beni muhattab almaz bende sizin şahsınızı.

Zamanında bu tip postlara cevap vermediğimi söylemiştim. Senin amacın pozitif katkı yapmak değil. Seni ikna etmek gibi bir zorunluluğumuz da yok. Güzel bir şekilde anlatmaya çalışıyorum sen sürekli daha iyi bildiğini ortaya koyuyorsun. Futbolun da içindeymişsin, biz dışındayız zaten. Tsi ekibi olarak sürekli batak okey oynayarak kalan hesaba göre FM araştırmasında oyunculara puan veriyoruz.

Neyse devam ettirmek istemiyorum çünkü ..... yarışına gidecek olay.

Dediklerini hala ispatlayamıyorsun.

makalele81
17.Mart.2008, 04:59
Futboldan anlamadığınızı söyledim,dışındasınız falan gibi bir kelimede kullandım sanırım yazmadığım halde.Benim o dediğiniz şeyi yarıştırma niyetim yok,siz her zamanki gibi istediğiniz şekilde cevap veriyorsunuz.Sizin için pozitif katkı nedir,tanımı nedir,içeriği nedir çok ama çok merak ediyorum.Kendi araştırmacınızın söylediği sözlere bakmadan hala bana editörü aç diyebiliyorsunuz ya pes gerçekten.Artık yazacak birşey yok bu konuya sizde kafanıza göre yapmaya devam edin oyuncuları,sizlerede başarılar,Allah muvaffak etsin.

perpetua
17.Mart.2008, 05:05
Bari karsilikli yazismalari farkli bir yone cekeyim...

Sadece ortalama (yani tipik Turk oyuncusuna bakarsak), hangi zihinsel ozellikler yuksek, hangi zihinsel ozellikler dusuk olmali?

Mesela yukaridaki ortalamalara bakarak, hangi zihinsel ozellikler daha yuksek, hangi zihinsel ozellikler daha dusuk olmali?

Yoksa bu karsilikli tartismalarin bir yere gidecegi yok.

OMANA
17.Mart.2008, 05:16
Vari karsilikli yazismalari farkli bir yone cekeyim...

Sadece ortalama (yani tipik Turk oyuncusuna bakarsak), hangi zihinsel ozellikler yuksek, hangi zihinsel ozellikler dusuk olmali.

Mesela yukaridaki ortalamalara bakarak, hangi zihinsel ozellikler daha yuksek, hangi zihinsel ozellikler daha dusuk olmali.

tamam üstad saygım sonsuz yazınızı okmumadan önce cevap yazmıştım yoksa yazmazdım artıkta yazmam ama ömer biliyorum bu tarz kavgalara girmekte hiç hoşuma gitmiyor..

ama sende biliyorsun gereçkten çok yoğun dönemler geçiriyoruz sizinde olduğunuz gibi eşime evime arkadaşlarıma belki daha az vakit ayırarak sosyal bir yanım olarak gödüğüm turksportala elimden geleni yapmaya çalışıyorum..şimdi biri çıkıp üst liglerden alt liglere geçilemiyor denilince insan ister istemez biraz sinirleniyor..sizleri ve forumu bu tartışmalarla meşgul ettiğim için üzgünüm..

perpetua
17.Mart.2008, 05:29
tamam üstad saygım sonsuz yazınızı okmumadan önce cevap yazmıştım yoksa yazmazdım artıkta yazmam ama ömer biliyorum bu tarz kavgalara girmekte hiç hoşuma gitmiyor..

ama sende biliyorsun gereçkten çok yoğun dönemler geçiriyoruz sizinde olduğunuz gibi eşime evime arkadaşlarıma belki daha az vakit ayırarak sosyal bir yanım olarak gödüğüm turksportala elimden geleni yapmaya çalışıyorum..şimdi biri çıkıp üst liglerden alt liglere geçilemiyor denilince insan ister istemez biraz sinirleniyor..sizleri ve forumu bu tartışmalarla meşgul ettiğim için üzgünüm..

Daha iyi olmasi icin yorum yapmak var.

Genelden iyi yapilmiyor deyip kacmak var.

2 yil once iyi yapilmadigi gorusune katilip, daha iyi olmasi icin elimizi tasin altina soktuk.

Memlekette tribunden sahaya cakmak/bozuk para atip rakibi sindirmeye calisan saha kapattiranlar da var, daha iyi mucadelenin ortaya konmasi icin tezahurat yapan da var. Herkez kendisinin hangi gruba dahil olmasi gerektigini kendisi seciyor. Sen "dur, atma" desen de atiyor iste.

Bizim avantajimiz tribunden cakmak/bozuk para atanin kullanici adini gorebilmemiz, taraftarlarin arasina karisamamasi ve bu tutumun cezasini herkezin cekmemesi. Kliselesmis "onumuze bakacagiz" belki de tek soylenecek sey bu durumda.

brotha
17.Mart.2008, 05:30
herkesin tartistigi sey turk oyunculari az deger almis , 18 olmali 15 olmali ... ama bunu sadece arastirmacilar kabul etmiyor diger ulkelerin abarti oldugunu soyluyorlar. ben sunu anlamiyorum bu verilen degerler sayilar neye gore veriliyor.
gercek hayatta basin,antrenorler futbolculari fm sayilariyla degerlendirmiyor heralde. serdar ozkani alalim dribblingi 15 demiyor. sizde bi deger veriyorsunuz. madem yabanci arastirmacilar abartiyor neye gore abartiyor anlamiyorum(bazi oyuncular disinda).

ornegin messinin teknigi 20 dir, siz ardayi messiyle kiyaslarsiniz 18 verirsiniz(atiyorum). ona gore kiyaslar ona gore burda tartismak daha elle tutulur olur.her zaman karsilastirarak yapilirsa daha mantikli olur. acaba yabanci arastirmacilarin yaptigi arastirmalari puanlamalari kistas olarak aliyormusunuz merak ediyorum(sanmiyorum)? yani bir ozellik olur mesela finishing. dunyanin gozu onunde olan futbolculardan finishingi en iyi olani 20 olur orn:raul. sizde umit karani guizayi ona gore kiyaslarsiniz. ama guizaaya bitiricilik 18 verip composure i dusuk deyip zaten gol atamiyor derseniz mantikli olmaz. neye gore 18 verdiniz? veya yattaraya crossing 15-16 verip yok teknigi fazla o yuzden guzel orta yapiyor derseniz de olmaz bence. bence ozellikleri tek tek birbirlerinden bagimsiz tartissak daha mantikli ve tatmin edici olur. simdi saniyorum siz onlarin butun oldugunu ayrilamayacagini yazicaksiniz
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
..................

Nocna Mora
17.Mart.2008, 05:35
Bu çok yanlış olur bence . Açıklayamam ben ama :) düşününcfe çok kötü olacağını biliyorum :)

makalele81
17.Mart.2008, 05:37
yazdıklarınızın olumsuzluğuna değil ifade ediliş biçimineydi tepkim ve eleştirim zaten foruma giren üye arkadaşlarımın bir çoğu olumsuz düşüncelerini dile getirecekler ki bir şeyler katsınlar..yoksa çok güzel olmuş çok yerinde olmuş gibi cümlelere zaten gerek yok...

yine söylüyorum size sayın kardeşim asla sırf eleştiriyorsun diye size tepki göstermedim eleştirinizdeki uslubunuza tepki gösterdim. sana göre bu tarz yazma hususu doğru ve kendimi ifade ediş biçimim bu diyorsan söylemiştim benim üstüne ekleyecek bir şeyim yok ama bu uslup ve tarzla insanlara doğru bildğinizi anlatmakta zorlanırsınız..belkide çok haklı olduğunuz bir hususta bile bu tarz bir uslup karşınızdakini size kazandırmaz kaybettirir..

şimdi bana kızabilirsin (bugünden beri olduğu gibi) akıl verme diyebbilirsin sana ne be adamda diyebilirisin (dedin zaten) ama hem bu forumda hemde sosyal hayatta göreceksinki keskin sirke küpüne zarardır..bunu birisi size söyleyince neden hemen hırçınlaşıyorsunuz neden hemen akıl vermeyin büyüklük taslamayın diyorsunuz ...neden malesef özellikle 17-21 arasındaki bizden bir sonraki kuşak her yaptığı işten bu kadar emin ve neden bu kadar hırçın anlamıyorum ki...

bu tartışmaya içinden ne kadar kızarsan kız eminimki forumdaki yazı yazma tarzın değşecek çünkü bunun böyle gitmesine imkan yok makalele dostum niye aanlamak istemiyorsun bak daha işin başında buraların en sakini Burakla fenerbahçe araştırmacımız Cengizle ve benimle tartışmaya girdin evet en ters cevapları ben verdim çünkü benimde tarzım biraz serttir..

ama diyorum bu uslubu sürdürmelelisin..

istediğin eleştiriyi yap be kardeşim zaten ne olacakki memleket meselsi değil ya..ama lütfen rica ediyorum sadece biraz daha sakin biraz daha sakin...

şimdi ben seni muhattaba almam falan....yani hiç yakışıyormu birbirimizi alçakta görmek hor görmek...

ben diyorumki beni muhattaba al eğer yanlış yaparsam söyle eksiğim varsa tamamla..çünkü ben öyle yapacağım....
sizinle değil hiç ama hiçkimseyle problemim yk zaten olayda yerlere kadar kişiselleşti elbette keseceğim burada..lütfen artık özel mesajla konuşalım...

Daha önce yazılan postlarda sizinde üslubunuz buradakinden çok farklıydı ama son cümlenize katılarak tam anlamıyla tanımadığım kimseyle kişisel problem yaşamanın saçma olacağını biliyorum ve ikili münakaşayı kesiyorum.İllaki haklı-haksız olunan taraftarlar vardır.Neyse.

Bari karsilikli yazismalari farkli bir yone cekeyim...

Sadece ortalama (yani tipik Turk oyuncusuna bakarsak), hangi zihinsel ozellikler yuksek, hangi zihinsel ozellikler dusuk olmali?

Mesela yukaridaki ortalamalara bakarak, hangi zihinsel ozellikler daha yuksek, hangi zihinsel ozellikler daha dusuk olmali?

Perpetua'nın yazdıkları hakkıdna kısaca birşey yazacak olursam yani bir genellemeye gidecek olursam bana göre Türk futbolcularının eksik olduğu noktalar çoğu insanımız gibi belirli bir kariyer planlaması yada hedeflerinin olmamasıdır,en baştaki mental eksiklik budur.Bu yüzdendir ki zamanında İlhan Mansız,Sergen Yalçın,Arif Erdem,Hakan Şükür gibi isimler yurtdışına çıkma,kendilerini daha büyük vitrinlerde gösterme planlarını yapmadan futbol hayatlarıan devam ettiklerinden potansiyellerini kullanamamışlardır,belki Hakan Şükür'ü bunun dışında tutabiliriz çünkü Türkiye için çok büyük bir oyuncuydu.

İlhan zamanında hatta kariyerinin en parlak olduğu yıllarda avrupada herhangi bir kulübe gitmek yerine Japonya'ya gitti.Sergen tekniğiyle oyun zekasını çok iyi kullanmasına rağmen kariyer planlaması yapmadığı için 4 büyük kulüp dahil Siirt Jetpa'yı dahi gördü.Arif İspanya'ya gitti tutunamadı geldi vsvs..Bu örnekleri oldukça efektif şekilde çoğaltabiliriz.Bana göre Türk futbolcuların geçmişteki en büyük mental eksiklikleri oynayacakalrı takım açısından çok profesyonelce hedeflerinin olmaması ve varolan potansiyellerini sırf bu etken yüzünden çoğu zaman kullanamamalarıdır.

Bunun haricinde hedef koyarken istem dışı gelişmelerde olabilir sakatlık,ceza alma gibi belki bu zamanlarda hedeflerde küçültmeye gidebilir oyuncular yada yanılgılara düşebilir.

Galatasaraylıların peşinde koştuğu Harry Kewell zamanında Milan,Barca gibi takımların Liverpool'un teklifini 5'e katlayacak düzeyde teklif yapmalarına rağmen kariyerindeki hedef koyduğu kulüp olduğu için Liverpool'u seçmiştir.Bu seçin onun kne kadar doğru yada yanlış yaptığını değil,oyuncunun ne kadar azimli,kararlı ve uygulayıcı olduğunu gösterir.Şimdilerde o Kewell kariyer planlamasının yanlış olmadığını ama Liverpool'da gerçekten güzel günler geçirsede futbol olarak üst düzeye çıkamadığnı,potansiyelini kullanamadığını ama Galatasaray'da varolan potansiyelinin hepsini kullanmayı istediğini söylemektedir.Bu bile bir kariyer planlamasıdır,hedeftir.

Eskiden bundan 5-10sene öncesine kadar böyle büyük hedefleri kendine koyabilecek ne bir altyapımız nede bir milli takımımız vardı.Anlık başarılarla efsane olmayı kafasına koyan bir ulusun futbol anlayışının temel nedeni mental zayıflık olabilir fakat bu mental zayıflığın başında yatan oyuncuya kariyer hedefi belirleme,bunu ona aşılama,oyuncunun futbol oynarkenki heyecanı ve hedeflerini gözardı etme,ettirme gibi saçma sapan olaylarda vardır.Bu yanlış olandır.

Bugün Beşiktaşlı Muhammet'i Barcelona denemeye alıyor,aynı takımdan genç bir orta saha oyuncusu var şimdi adını hatırlayamadığım bu oyuncuyu Aston Villa istiyor bu kadar isteğe rağmen takımı oyuncuyu yollamamakta ısrar ediyorsa bu kulübün sadece kendini düşünmesinden kaynaklanıyor.Ondan sonra Türkiye'de kalmaya devam ettikçe en fazla Nihat kalitesinde bir oyuncu yetiştirmiş olabiliyor bu kulüp.Altyapıların planlama açısından yetersizliğinden kaynaklanıyor,oyuncu hedeflerini sen bizim evladımızsın,at şu boş sözleşmeye imza demelerinden kaynaklanıyor,profesyonel düşünmemelerinden kaynaklanıyor.Herşey tesis demek değil,oyuncu fizyolojisi ve en önemlisi olan psikolojiside bu planlamada en büyük etkenlerden birisi.Türkiye'deki oyuncuların en temel sorunu bu.

Şimdilerde bu sorunlar halledilmeye çalışıyor,üniversite destekli altyapılar oluşturuluyor[ En son Galatasaray'ın yaptığı gibi] akademik veriler toplanıp çalışmalar yapılıyor ama belli bir seviyede.Çünkü alttan gelen oyunculara üstte güvenilmediği ve şans verilmediği için alttan gelen oyuncu kariyer planı yapmış olsa bile bazen bu nedenlerden dolayı yeteneklerini köreltebiliyor.

Bugün Arsenal'in,Chelsea'nin Real Madrid'in C takımlarına bile ayrı stad kullandırdığını herkes bilir,bizim PAF takımlarımızın oynadıkları sahalarda apaçık ortada.Bir ülkede bu kadar sistemsizlik varken belki 5 belkide 10 oyuncunun mental olarak kendilerini şanslı oalrak görüp geliştirmeleride pyuncunun hedeflerini gerçekleştirme arzusuyla [ Önrek Tuncay,Nihat ] aynı paralelde.

Brezilya'da,Arjantin'de,İspanya'da,İngiltere'de altyapıya oyuncular artık 6-10 yaş arasında kazandırılıyor zaten bu yaşlarda temel teknik altyapıyı almış oluyorlar.Kısacası orada yetiştirilen her futbolcunun aldığı her nefes göz kırpılmadan izleniyor..

Ben gerçekten bu tarz konular hakkında daha entellektüel yada daha akademik,makaleci bir üslupla yazabilirim..Benim size olan itirazımla sizin bana anlatmaya çalıştıklarınız büyük ölçüde örtüşüyor ama ben genelleme yapmıyorum,geçmişten bugüne sadece tekniksel ve fiziksel anlamda gelişmedi Türk futbolcusu,özellikle şuan alttan gelen 92-93-94-95 ve üzeri yaş guruplarında bulunan oyuncular gerçekten yeteneklilerse kulüp gözetilmeden farkedilebiliyorlar ve topu aldığında kafasını kaldıracağını,topsuz alanda nerede duracağını,boş alanda kimi göreceğinden tutunda nasıl nefes alıp vereceğine kadar öğreniyorlar herşeyi.Tabi çoğu zaman bu oyuncular farkedilip daha iyi takımlara transfer ediliyorlarsada,bir o akdarda farkedilmeyen oyuncular olabiliyor.

Bir ülkenin futbol ekolünü yaratmak için,mental açıdan kuvvetli hale getirebilmek için o ülkenin futbola bakış açısını,altyapılarını ve futbolla alakalı her türlü sistemi değiştirmek gerekir..Dediğim gibi temel sorunlar bu kadar fazlayken iyi oyunculara bile oyunda verilen bazı teknik değerler benim gibi düşünen insanlarda gereksiz sinir yapmaya yol açabiliyor.Ben konuşuyorum ama sadece FM için değil,belki birşeylere katkım olur diye uğraşıyorum.Yoksa editör denen şeyi pekala bende kullanabiliyorum;)

Bu ve bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir,ülke futbolumuzun ne halde olduğu alt-üst yapının her şekilde tartışılabilir olduğu birçok şey yazılabilir..

Bu şekilde yazmıyorum her zaman çünkü değer görmeyeceğine inanıyorum benimde önyargım bu,belki bende bundan kurtulmalıyım.Cevap verirseniz zevkle okur yine cevaplamaya çalışırım..Saygılar.

Klavyem sorunlu bu yüzden bazı kelimeler yanlış yazılmış olabilir okuyup düzelteceğim yazdıklarımı,gözden kaçanlar için kusura bakmayın.

perpetua
17.Mart.2008, 05:57
herkesin tartistigi sey turk oyunculari az deger almis , 18 olmali 15 olmali ... ama bunu sadece arastirmacilar kabul etmiyor diger ulkelerin abarti oldugunu soyluyorlar. ben sunu anlamiyorum bu verilen degerler sayilar neye gore veriliyor.
gercek hayatta basin,antrenorler futbolculari fm sayilariyla degerlendirmiyor heralde. serdar ozkani alalim dribblingi 15 demiyor. sizde bi deger veriyorsunuz. madem yabanci arastirmacilar abartiyor neye gore abartiyor anlamiyorum(bazi oyuncular disinda).

ornegin messinin teknigi 20 dir, siz ardayi messiyle kiyaslarsiniz 18 verirsiniz(atiyorum). ona gore kiyaslar ona gore burda tartismak daha elle tutulur olur.her zaman karsilastirarak yapilirsa daha mantikli olur. acaba yabanci arastirmacilarin yaptigi arastirmalari puanlamalari kistas olarak aliyormusunuz merak ediyorum(sanmiyorum)?

Abartilanlar da var, abartilmayanlar da. Herkez abartiyor denilmiyor burada.

Ancak ornek verilecek oyuncular var, ornek verilmemesi gereken oyuncular var. Ornek verilmemesi (bu nedenle de ornek alinmamasi) gereken oyunculari da herkezin bilmesi mumkun degil cunku diger arastirmacilarin dusunceleri ile ic ice yasamiyor bir cok kisi.

Mesela Modric ornegi verilince, bu oyuncunun profilinde yanlislar oldugunu bilerek nasil bu oyuncu ile karsilastirarak kendi oyuncumu degerlendireyim?

Veya Palombo, veya Maggio veya Gokhan Inler.

Gokhan sert sut cekiyor diye uzun sutlari 19-20 oluveriyor. Halbuki sadece PPM verilmesi lazim.

Maggio gecen sezon bir kac gol atmis diye bitiricilik 17 oluyor. Fernando Torres'in bile o seviyede bitiriciligi yok yahu!!

yani bir ozellik olur mesela finishing. dunyanin gozu onunde olan futbolculardan finishingi en iyi olani 20 olur orn:raul. sizde umit karani guizayi ona gore kiyaslarsiniz. ama guizaaya bitiricilik 18 verip composure i dusuk deyip zaten gol atamiyor derseniz mantikli olmaz. neye gore 18 verdiniz? veya yattaraya crossing 15-16 verip yok teknigi fazla o yuzden guzel orta yapiyor derseniz de olmaz bence. bence ozellikleri tek tek birbirlerinden bagimsiz tartissak daha mantikli ve tatmin edici olur. simdi saniyorum siz onlarin butun oldugunu ayrilamayacagini yazicaksiniz

Ilk olarak Guiza'nin bitiriciligi bize 18 olarak geldi. Ispanyol arastirmacilarin hangi kritere gore bu 18'i verdigi mechul. Sormama ragmen cevap alamadim. Yani 18'i biz vermedik. Ispanyollar verdi.

Bu adami yillardir izleyen Ispanyollarin herhalde bir bildigi vardir deyip, tekniginin oldugunu ama yeterince soguk kanli olmadigi dusuncesine varip, bunu yansitmak bir yol. Soguk kanliligini ayni birakip bitiriciligini dusurmek de bir yol. Bu konuda tercih yapilmasi gerekti (Guiza'nin kale onundeki performansi goz onune alinarak) ve soguk kanliliginin dusurulmesi gerektigi sonucuna varildi. Belki dogru, belki yanlis. Ama bu bir gorus. Sizin tabii ki farkli gorusunuz olabilir. Bu farkli gorusu de savunabilirsiniz.

Belki Guiza'nin bitiriciliginin dusuk olmasi gerekli, belki de soguk kanliliginin dusuk olmasi gerekli. Belki ikisinin de. Ancak gozardi edemeyecegimiz bir durum, bu oyuncunun belli bir taktik sayesinde Ispanya'da basarili oldugu ancak bunu Turkiye'de basaili olamadigi.

Ote yandan Baros'un Ingiltere'de kotu performans gosterip, Turkiye'de gol ustune gol attigini da biliyoruz. Bunda teknik direktorun oyuncu ile iletisimi de var, oyuncunun takima ve lige uygunlugu/uygunsuzlugu da var.

Mesela Guiza 18/10 bitiricilik/soguk kanlilik olmaz da, 14/14 olur, 15/13 olur, 13/15 olur. Belki bu daha dogrudur. Buna karar verecek kisi de Fenerbahce arastirmacisi.

Fenerbahce arastirmacisi demek ki sutlarini aceleye getiren ancak zaman zaman kaliteli vuruslar yapabilen bir Guiza yaratmak istemis ve 18/10 yapmis bu ozellikleri. 14/14 olsa Guiza'nin sutlari belki tam koselere gitmeyecek ama sutlarini aceleye getirmedigi icin sutlari isabetliligi yukselecek.

Tamamen Guiza'nin nasil bir oyuncu olarak tanimlandigina bagli. Bu durumda ben sormadan edemiyorum tabii.. Siz Guiza'yi nasil bir oyuncu olarak tanimliyorsunuz?

Ozellikler birbirinden bagimsiz olarak degerlendirilemez. Oyunda da boyle islemiyor zaten.

Nocna Mora
17.Mart.2008, 06:04
Abi maggio regen di zaten :)

makalele81
17.Mart.2008, 06:07
Abi maggio regen di zaten :) hayal di yani

O senin dediğin Cisco Roma'daki Mascio.Maggio denilen adam Napoli'de oynuyor.

perpetua
17.Mart.2008, 06:20
Makalele81:

Kariyer planlamasi zihinsel bir ozellik degil, kisisel ozellik. Genel olarak Professionalism olarak tanimlayabiliriz.

Bir oyuncu ne kadar cok ust duzey mac oynarsa, o kadar cok zihinsel ozelliklerini gelistirebilir degil mi? Yani tecrube kazanir.

Bir avuc oyuncu disinda zihinsel olarak ust duzey olmasi gereken kac kisi sayabiliriz bu durumda? Bu nedenle 9-10-11 zayif deger degil yaziyorum.

Ama bu demek degil ki her zihinsel ozellik konusunda zayifiz. Ligimizin mucadeleye dayali oldugunu biliyoruz. Oyuncularimizin agresif oldugunu biliyoruz. Kaleden uzak, tehlike yaratma ihtimali dusuk olan pozisyonlarda bile defans oyuncularimiz rakibin ustune cikip faul verebiliyor. Sonra duran toplari durduramiyoruz diye ah diyoruz, vah diyoruz.

Ama ayni zamanda oyuncularimizin top kullanma konusunda cok iyi kararlar veremedigini de biliyoruz (oyuncuyu maca hazirlayan teknik direktorler de bu nedenle nispeten daha basarili oluyor ama Skibbe gibi oyunculara serbestlik taniyan teknik direktorler ise basarisiz olabiliyor - FM tabirine gore Turkiye'de creative freedom'un, mentality'nin dusuk olmasi gerekiyor). En basidinden zor durumda kendi yari sahasinda topu disariya vurmak ve pozisyon almak yerine oyuncular ileri vurup rakibin atak tazelemesine neden oluyor. Buyuk liglerde pas yaparken oyuncular paslari cizgiye dogru yapip, pas tamamlanmazsa taca cikmasini saglayacak sekilde oynuyor, paslar olu noktalara veriliyor. Bizde gobege yapilan paslarda top kaybediliyor, kontra atak yeniliyor.

Konsantrasyonu cok iyi diyebilecegimiz az oyuncu var. Bu nedenle de uzun top taktikleri ise yariyor.

Oyuncularin geriye donusleri uzun zaman aliyor. Rakibe baski yaparak durdurmayi biliyoruz, iyi pozisyon alarak degil. Sonra takim defansi zayif deyip cikiyoruz isin icinden. O baskiyi yapmak icin caliskanliga ihtiyacimiz var. Ama takim defansini yapmak icin de takim oyununa ve pozisyon alma becerisine.

Cogu takimin uzun top oynadigi bir ligde cok sayida yaratici oyuncu oldugunu soylemek de gayet zor.

Kararli, macin her dakikasinda maca asilan oyuncularimiz da var. Mac skoru istedigi gibi oldugu surece kararli gorunen, ama sonra maca asilamayan, fark yaratamayan oyuncularimiz da var.

Genelde cesuruz, cesur olmamiz lazim cunku ikili mucadelelerden yilmayan bir yapimiz olmasi lazim bizim ligimizin yapisina gore.

Soguk kanli oyuncularimiz da var, top ayagina geldiginde bomba sanip bir an once ileriye vuranlar da var.

Benim kisisel dusuncelerim bunlar. Zihinsel ozellikler bunlar.

Kariyer planlamasi ise cok farkli bir olgu.

OMANA
17.Mart.2008, 06:21

Ancak ornek verilecek oyuncular var, ornek verilmemesi gereken oyuncular var. Ornek verilmemesi (bu nedenle de ornek alinmamasi) gereken oyunculari da herkezin bilmesi mumkun degil cunku diger arastirmacilarin dusunceleri ile ic ice yasamiyor bir cok kisi.

Mesela Modric ornegi verilince, bu oyuncunun profilinde yanlislar oldugunu bilerek nasil bu oyuncu ile karsilastirarak kendi oyuncumu degerlendireyim?

Gokhan sert sut cekiyor diye uzun sutlari 19-20 oluveriyor. Halbuki sadece PPM verilmesi lazim.

Maggio gecen sezon bir kac gol atmis diye bitiricilik 17 oluyor. Fernando Torres'in bile o seviyede bitiriciligi yok yahu!!
.

Üstad hatırlarmısınız bilmem epeyce bir zaman önce ben arjantinli ve brezilyalı oyuncularıN üst düzeyde olanların neredeyse tek tek CA VE pa LARINI çıkartıp bizimkilerle kıyaslayarak bir knu açmış üzerinede ya onlar yanlış yapıyor yada biz özetinde bir konu açmıştım...

orada da uzun uzadıya tartışmıştık...

sonrasında ben şöyle bir şey yaptım..

oradaki gibi yani tıpkı arjantinliler gibi türk oyuncularına yüksek PA lar vererek bir editörden oyun kurdum bizim ligimizde 30 a yakın oyuncuyu -9 yaptım..

ve inanın size oynanmıyor..

esasında o süreci izleyen ve beni forumda o kadarda tanıyan kimse olmadığı için hiç kimse bana ersoy hayırdır sen daha 1 sene önce aksini yazıyordun şimdi ne oldu diye sormadı :)

ama madem öyle dedim ben yaratırım profilleri zor bişey değil bizim ligimizi editörden müthiş değerli yaptım...i

oynayamadım...sıkıldım..

kimseyi yetiştirmekle uğraşmıyorsunuz...

hangi taktik le oynarım diye uğraşmıyorsunuz..

rakip ne yapıyor diye umursamıyorsunuz...

yüksek PA lı 3 oyuncuyu satınca zaten para problemide kalmıyo..

fenernbahçe ile 2 sene içinde şampiyonlar ligini alınca zaten şunu anlıyrsunuz ki bu iş abartılı
bunu şunun için yazıyorum...

gerçekten bu değerler çok yetersiz diyenlere bir örnek hazırlasınlar...

ama öyle Arda deyip geçmek yok...hani senin dediğin gibi kaçmak yok...

Selçuk Şahin 150 ca 170 pa yapılacak....

Cem sultan ahmet arı batuhan özgür çeke -10 verilecek..

vs..vs..
örnekler artırılabilir...

şimdi bunu söyleyenler lütfen üşenmeyip yapsınlar...

göreceklerki oyun oynanmıyor..zevk vermiyor...ha oyuna yeni başlayanlar için demiyorum ...

belli bir süredir oynayanlara söylüyorum...

bu arada üstad Ya biz italyanlşırız yada italyanlar yola gelir dediniz ya..

eminki ...

bir sene abartılı prfiller hazırlayalım...

ikinci gününde abartılı olmuş diye eleştiriler gelir...

daha 2-3 ay önce forumda fenerbahçe çok abartılmış diye yazılıyordu...

şimdi semih gökan gönül gibi oyuncular vesilesiyle fenerbahçeli oyuncular düşük gösteriliyor deniliyor...

bugün üstad..bir Müvekkilim geldi...

kendine tam 6 dönüm arazi kazandırdım..değeri ne eder bilmiyorum...

kendisinin ödemesi gereken 30 tl yi ben ödemek zorunda kaldığımdan parayı istedim...Neredeyse kazandırdığım 6 dönüm için beni tebrik edeceğine 30 tl için kırk laf etti..

işte bir yandan da ofrumu okurken bir yandan da bu müvekkile tartışınca anladımkii...

insanları memnun etmek gerçekten mümkün değil...en azından hiç ama hiç kolay değil....

makalele81
17.Mart.2008, 06:29
Makalele81:

Kariyer planlamasi zihinsel bir ozellik degil, kisisel ozellik. Genel olarak Professionalism olarak tanimlayabiliriz.

Bir oyuncu ne kadar cok ust duzey mac oynarsa, o kadar cok zihinsel ozelliklerini gelistirebilir degil mi? Yani tecrube kazanir.

Bir avuc oyuncu disinda zihinsel olarak ust duzey olmasi gereken kac kisi sayabiliriz bu durumda? Bu nedenle 9-10-11 zayif deger degil yaziyorum.

Ama bu demek degil ki her zihinsel ozellik konusunda zayifiz. Ligimizin mucadeleye dayali oldugunu biliyoruz. Oyuncularimizin agresif oldugunu biliyoruz. Kaleden uzak, tehlike yaratma ihtimali dusuk olan pozisyonlarda bile defans oyuncularimiz rakibin ustune cikip faul verebiliyor. Sonra duran toplari durduramiyoruz diye ah diyoruz, vah diyoruz.

Ama ayni zamanda oyuncularimizin top kullanma konusunda cok iyi kararlar veremedigini de biliyoruz (oyuncuyu maca hazirlayan teknik direktorler de bu nedenle nispeten daha basarili oluyor ama Skibbe gibi oyunculara serbestlik taniyan teknik direktorler ise basarisiz olabiliyor). En basidinden zor durumda kendi yari sahasinda topu disariya vurmak ve pozisyon almak yerine oyuncular ileri vurup rakibin atak tazelemesine neden oluyor. Buyuk liglerde pas yaparken oyuncular paslari cizgiye dogru yapip, pas tamamlanmazsa taca cikmasini saglayacak sekilde oynuyor. Bizde gobege yapilan paslarda top kaybediliyor, kontra atak yeniliyor.

Konsantrasyonu cok iyi diyebilecegimiz az oyuncu var. Bu nedenle de uzun top taktikleri ise yariyor.

Oyuncularin geriye donusleri uzun zaman aliyor. Rakibe baski yaparak durdurmayi biliyoruz, iyi pozisyon alarak degil. Sonra takim defansi zayif deyip cikiyoruz isin icinden. O baskiyi yapmak icin caliskanliga ihtiyacimiz var. Ama takim defansini yapmak icin de takim oyununa ve pozisyon alma becerisine.

Cogu takimin uzun top oynadigi bir ligde cok sayida yaratici oyuncu oldugunu soylemek de gayet zor.

Kararli, macin her dakikasinda maca asilan oyuncularimiz da var. Mac skoru istedigi gibi oldugu surece kararli gorunen, ama sonra maca asilamayan, fark yaratamayan oyuncularimiz da var.

Genelde cesuruz, cesur olmamiz lazim cunku ikili mucadelelerden yilmayan bir yapimiz olmasi lazim bizim ligimizin yapisina gore.

Soguk kanli oyuncularimiz da var, top ayagina geldiginde bomba sanip bir an once ileriye vuranlar da var.

Benim kisisel dusuncelerim bunlar. Zihinsel ozellikler bunlar.

Kariyer planlamasi ise cok farkli bir olgu.

Ben bu özelliklerin en başında gelen,başta olması gerekn özellik oalrak düşündüğüm için o konudan örnek verdim.Zihinsel özellikleride zamanım olduğu birgün yine örnekler vererek açıklamaya çalışabilirim.Yazdılarınızın çoğunada katılıyorum.

KaPaLı
17.Mart.2008, 07:51
Abi maggio regen di zaten :)

Regen ne demek bildiğine eminmisin ? Mascio gerçek hayatta olmayan ama İtalyan araştırmacıların fantezi ürünü bir oyuncu. 01 /02'te to Madeira gibi. Ordada portekiz araştırmacıları gerçekte olmayan birini yaratmışlardı. Regen oyuncu ise oyunun kendi yarattığı oyuncuya denir.

Senin yazdığın Christian Maggio, Napoli'de DR - WBR - MR - AMR oyuncudur.

licentia
17.Mart.2008, 09:17
Cok ufak ve onemsiz bi detay ama solemeden duramicam To Madeira CM 01/02 efsanesidir... Mascio ve o takimdan 2 isim daha var di yuksek PA'li fasa fiso sanal yaratiklardir ve zaten artik DB'de yoklar :)

brotha
17.Mart.2008, 10:49

Ilk olarak Guiza'nin bitiriciligi bize 18 olarak geldi. Ispanyol arastirmacilarin hangi kritere gore bu 18'i verdigi mechul. Sormama ragmen cevap alamadim. Yani 18'i biz vermedik. Ispanyollar verdi.

Bu adami yillardir izleyen Ispanyollarin herhalde bir bildigi vardir deyip, tekniginin oldugunu ama yeterince soguk kanli olmadigi dusuncesine varip, bunu yansitmak bir yol. Soguk kanliligini ayni birakip bitiriciligini dusurmek de bir yol. Bu konuda tercih yapilmasi gerekti (Guiza'nin kale onundeki performansi goz onune alinarak) ve soguk kanliliginin dusurulmesi gerektigi sonucuna varildi. Belki dogru, belki yanlis. Ama bu bir gorus. Sizin tabii ki farkli gorusunuz olabilir. Bu farkli gorusu de savunabilirsiniz.

Belki Guiza'nin bitiriciliginin dusuk olmasi gerekli, belki de soguk kanliliginin dusuk olmasi gerekli. Belki ikisinin de. Ancak gozardi edemeyecegimiz bir durum, bu oyuncunun belli bir taktik sayesinde Ispanya'da basarili oldugu ancak bunu Turkiye'de basaili olamadigi.

Ote yandan Baros'un Ingiltere'de kotu performans gosterip, Turkiye'de gol ustune gol attigini da biliyoruz. Bunda teknik direktorun oyuncu ile iletisimi de var, oyuncunun takima ve lige uygunlugu/uygunsuzlugu da var.

Mesela Guiza 18/10 bitiricilik/soguk kanlilik olmaz da, 14/14 olur, 15/13 olur, 13/15 olur. Belki bu daha dogrudur. Buna karar verecek kisi de Fenerbahce arastirmacisi.

Fenerbahce arastirmacisi demek ki sutlarini aceleye getiren ancak zaman zaman kaliteli vuruslar yapabilen bir Guiza yaratmak istemis ve 18/10 yapmis bu ozellikleri. 14/14 olsa Guiza'nin sutlari belki tam koselere gitmeyecek ama sutlarini aceleye getirmedigi icin sutlari isabetliligi yukselecek.

Tamamen Guiza'nin nasil bir oyuncu olarak tanimlandigina bagli. Bu durumda ben sormadan edemiyorum tabii.. Siz Guiza'yi nasil bir oyuncu olarak tanimliyorsunuz?

Ozellikler birbirinden bagimsiz olarak degerlendirilemez. Oyunda da boyle islemiyor zaten.

anliyorum sizi guizayi sadece bir ornek gosterdim ben. dunyada, birakin dunyayi turkiyede boyle bir suru adam var bunlar bile akliniza gelse guizayi cozerdiniz. emin konusmak istemiyorum ben mallorcada izlemedim ama fenerbahcede her macini dikkatle izledim. bu da cozmeme yeterli oldu. sonucta ben buyucu degilim guiza ilerde soyle olur boyle olur diyemem ama tahmin yurutebilirim.guizada turkiyede 1-2 sezon patlayan sonra noldugu unutulan bir kac adam gibi bence.mesela zafer biryol,okan yilmaz,serkan aykut,fazli ulusan. oyun stili olarak soylemiyorum.ne yapti bu adamlar, bir sene gol krali oldu sonra bitti. su an da nerde oynadiklari belirsiz. birakin buyuk takimlarda oynamayi,su an ligde surunen bir cok santrafor olmasina ragmen super ligde yoklar.

guizada boyle. adam 28 yasinda. hani bundan once ki seneler hep ismi on planda olsa (baros gibi mesela ,baros ornegi verdiniz alakasi yok) duzenli 10 15 gol atsa milli takimda oynasa tamam dicez adaptasyon sorunu var su var bu var. adam bii sene mallorcada 28 gol atti.ayni fazliya benzetiyorum. rekor ucretle transfer oldu. napti 1. yari oynadi oynadi oynadi hala patladi patlicak en sonunda aragonesin elinde patladi. israrla semih yedek kaldi , aragones bakti olmuyor hani vatandasi falan ama yinede adami oynatacak bi sebebi kalmadi. bende amator takimda oynuyorum. bir sene olurki efsane bir sekilde sansin yaver gider, o ortam o saha o maclar forma etrafindaki oyuncular o kadar size uyar ki ne top oynarsiniz. guizada bir sene arka planda kalan bir takimda,stres yok,baski yok, hali saha maci yapar gibi rahat oynadi. hani diyorsunuz ya sistem uymadi guizaya , uyum saglayamadi alisamadi bu sene o yuzden kotu. kariyerinde formu her sene ust duzeyde olsa, bu senenin farkini yargilayabilirsiniz. fakat asil yargilamaniz gereken sene gecen senedir. asil istisna , farkli olan gecen senedir. nasil olmusta bu adam patlamis. siz demezmisiniz hep bazi adamlar iyi form sergilediginde, bi bekleyelim devami gelirmi gelmeden yukseltirsek avrupadaki balon oyunculardan farki kalmaz. guizada bu avrupadaki balon oyunculardan diyorum ben ayni gokhan inler gibi.

tamam kotu oyuncu olmayabilir guiza yerlerde surundurmuyorum, fakat bizim 3 buyuklerde oynayacak kapasitede degil.sinan kaloglu da oynuyor almanyada,guizanin burdaki veriminden azmi? oyun stillerinide benzetiyorum biraz sinanla. vuruslari, telasi, kosusu falan. sinan kaloglunun profilini hatirlamiyorum ama guizanin gecen seneki performansi disinda sene sene cok benzer performanslari. guiza bana gore beyin olarak futboldan cok anlamayan(yani nerde durmasi gerektigini,nere kosmasi gerektigini, topa nasl vurmasi gerektigni,nere pas atmasi gerektigini bilmeyen), fizigi orta derecede,
teknik olarakda orta derecede bir oyuncu. ben hic guizadan isteyerek bir gokhan unal golu atabilecegine inanmiyorum.gokhan unal ile kiyaslaniyor hep. ama gokhan unal guizaya nazaran cok daha iyi,bilerek topa vuran bir oyuncu. guiza hep panik halinde, ne yapsam ne etsem karar veremeyen bir oyuncu. tamam bitiriciligi 9 olsun 10 olsun diyen yok ama 18 cok abarti olmus diyen var.her ne kadar composure la birlesse bile en fazla 15 i hakeder. attigi golleri hizlanmasi,cevikligi,birazcik bitiriciligi ve defansin arkasina atilan toplarla buldugu pozisyonlardan atti. burdaki arsenal maci ornegin,fenerbahce aynen mallorca gibi oynadi, guiza bir cok pozisyon buldu defansin arkasina sarkip, bence bitiriciligi 18 i haketseydi onlarin 2 tanesini daha gol yapardi.

Trabzonspor
22.Mart.2008, 00:44
Trabzonsporla Nike arasındaki anlaşma 5 yıllık diye biliyorum ama oyunda 3.yılda yeni forma sponsoru ile anlaşıyor takım bu neden böyle ?

perpetua
22.Mart.2008, 00:52
Trabzonsporla Nike arasındaki anlaşma 5 yıllık diye biliyorum ama oyunda 3.yılda yeni forma sponsoru ile anlaşıyor takım bu neden böyle ?

Forma uzerindeki reklamin sponsoru ile yeniden anlasma yapiliyor.

Nike ile yapilan anlasma, forma uretme anlasmasi. Takima forma saglamak disinda, bildigim kadari ile, herhangi bir gelir kaynagi degil.

Trabzonspor
22.Mart.2008, 00:58
Ömer abi ondada uzun sürekli anlaşma var Telekom ile oda 5 mi 10mu ne yıllık o aklımda değil tam olarak

perpetua
22.Mart.2008, 01:46
2009-2014 yillari arasinda Turk Telekom anlasmasi var

Trabzonspor
22.Mart.2008, 01:57
Oyunda devreye gırmıyormu bu anlşma.?

perpetua
22.Mart.2008, 03:21
Oyunda devreye gırmıyormu bu anlşma.?

Tabii ki. Yilda 5 milyon USD olmasi lazim. Genel sponsorluk olarak girili durumda.

Trabzonspor
25.Mart.2008, 18:54
De santciz özellikleri çok abartılmış dedim hayır normal dediniz yine söylüyorum abartılmış.Bu adam reelde rüyasında zor görür Manu'yu ama oyunda manuda bu şimdi abartılmamış bir oyuncumu oluyor?

http://www.paylaskiresim.com/imag/tdz7wgr2w.jpg

perpetua
25.Mart.2008, 22:05
De santciz özellikleri çok abartılmış dedim hayır normal dediniz yine söylüyorum abartılmış.Bu adam reelde rüyasında zor görür Manu'yu ama oyunda manuda bu şimdi abartılmamış bir oyuncumu oluyor?

Dikkat ederseniz De Sanctis asagi yukari Man Utd yedek kalecileri Ben Foster ve Tomasz Kuszczak seviyesinde.

Acaba Man Utd tecrubeli bir yedek kaleciyi kadrosunda bulundurmak istemis olmasin? Sakatliklar yuzunden De Sanctis oynuyorsa veya van der Sar futbolu birakmaya karar vermisse, De Sanctis'in performansi tatmin edici mi? Zamaninda Alex Ferguson Taibi gibi bacaginin arasindan top kacirabilen bir kaleciyi oynatmadi mi? Mark Bosnich, Tim Howard denemeleri de unutulmasi zor tabii. Sonucta piyasada ne varsa onu alacak Man Utd.

Benim oyunumda da Roma'ya transfer oldu ve Doni'nin yedegi olarak bekledi. Bir diger oyunda Barcelona kapti. O sezon 6 mac oynayan De Sanctis ardindan Getafe'de butun sezon yedek bekledi. Sonra Bayern Munich aldi ve iki sene hic mac oynamadan yedek bekletti. Bir diger oyunda ise Samdoria'ya gitti ve birinci kalecileri oldu.

Tabii oyunda kalecilerin garip bir sekilde onemli takimlardan buyuk transfer teklifleri almasi bir diger gariplik. Forumda da yazildi. Aykut'un Benfica'ya, Monaco'ya transfer olmasi. Orkun'un benzer transferler yapmasi ilk sezonda gorulen seyler ve genelde kucuk veritabani ile oynamanin getirdigi bir sorun.

Trabzonspor
25.Mart.2008, 22:16
data büyük +adam ş.l maclarında sürekli oynuyor zaten gurupta 5 maç oynadık hepsınde oynadı işte nasıl yedek bu anlamdım ama neyse uzatmanın bir anlamı yok ben ne deem sen başka birşey söyliceksin bire bir 19 ama Olic terse yatırdı onu Hamburg macında

perpetua
25.Mart.2008, 22:44
data büyük +adam ş.l maclarında sürekli oynuyor zaten gurupta 5 maç oynadık hepsınde oynadı işte nasıl yedek bu anlamdım ama neyse uzatmanın bir anlamı yok ben ne deem sen başka birşey söyliceksin bire bir 19 ama Olic terse yatırdı onu Hamburg macında
:)

Ilk olarak bire bire 18.

Ikinci olarak kaleci gol yemeyecek diye bir kaide yok. Bire bir becerisi 20 olan bir kaleci, bire birde gol yemeyecek diye bir kaide de yok (not Olic ters koseye yatirmadi, ustunden asirtti). Ilk macta da Petric bire bir kaldi De Sanctis ile ve De Sanctis hem aciyi iyi kapatti hem de vurusta topu tuttu. Benzer bir pozisyon Trabzonspor macinda da oldu ve De Sanctis yine aciyi iyi daraltip vurus sansi vermedi. Butun sezon en azindan 7-8 tane boyle kurtarisi gozumun onune geliyor. Her bire bir pozisyonda cuval gibi kendini rakibin ayaklarina atmayip, ellerini havada tutan, rakibin gol atabilecegi alani kapatan ve bu konuda da basarili olan bir kaleci De Sanctis.

Belki de en kuvvetli yonunu elestirmek yerine esas zayif olan sureklilik, konsantrasyon gibi ozelliklerini elestirseniz, hak verecegim. Ama bire bir pozisyonlar belki de bu adamin kaleciliginin en kuvvetli yonu.

gargi_17
25.Mart.2008, 22:58
bende farklı bi tartışma açayım.daha önce de yazmıştım ama fazla dikkate alan olmadı.oyunun mantığını anlamak açısından soruyorum.ilk 2-3sezon üç büyükler hakimiyetinde bi oyun oynadıktan sonra ilerleyen sezonlarda küme düşen bi trabzonspor yada beşiktaş şampiyon olan bi uşakspor yada karşıyaka oyunu çok sürreal bi hale getiriyor.bunun sebebi reputation değil heralde.tesisileşmeylede fazla alakası olduğunu sanmıyorum.teknik adam ve başkan özelliklerinin takıma direk katkısı oluyomu?olmuyosa oyundaki bu sürreal gelişmelerin sebebi nedir?bilelim ona göre oynayalım.daha gerçekçi bi simulasyon olsun...

perpetua
25.Mart.2008, 23:24
bende farklı bi tartışma açayım.daha önce de yazmıştım ama fazla dikkate alan olmadı.oyunun mantığını anlamak açısından soruyorum.ilk 2-3sezon üç büyükler hakimiyetinde bi oyun oynadıktan sonra ilerleyen sezonlarda küme düşen bi trabzonspor yada beşiktaş şampiyon olan bi uşakspor yada karşıyaka oyunu çok sürreal bi hale getiriyor.bunun sebebi reputation değil heralde.tesisileşmeylede fazla alakası olduğunu sanmıyorum.teknik adam ve başkan özelliklerinin takıma direk katkısı oluyomu?olmuyosa oyundaki bu sürreal gelişmelerin sebebi nedir?bilelim ona göre oynayalım.daha gerçekçi bi simulasyon olsun...

En fazla 12 sezon oynatabildim oyunu. Sampiyonluklar BJK, FB, GS ve TS arasinda gecti hep. Bu takimlar en kotu sezonlarinda 8. oldu. Bu durumu gorup, detayli incelemeden fikir yurutmem pek dogru olmaz. Tabii Usakspor'a parali bir baskan'in gelmesi ve iyi transferler yapilmasi ile sampiyon olmalari mumkun. 4 buyuklerin kotu performans sonrasi reputation olarak fazla dusmesi gozlemledigim bir durum. Bu da katki yapiyor olabilir.

gargi_17
25.Mart.2008, 23:36
En fazla 12 sezon oynatabildim oyunu. Sampiyonluklar BJK, FB, GS ve TS arasinda gecti hep. Bu takimlar en kotu sezonlarinda 8. oldu. Bu durumu gorup, detayli incelemeden fikir yurutmem pek dogru olmaz. Tabii Usakspor'a parali bir baskan'in gelmesi ve iyi transferler yapilmasi ile sampiyon olmalari mumkun. 4 buyuklerin kotu performans sonrasi reputation olarak fazla dusmesi gozlemledigim bir durum. Bu da katki yapiyor olabilir.

peki kaç oyuna yayılı bi gözlem bu?benim açtığım 3 oyunda da trabzonspor 5 ve 6 sıradan dan yukarı çıkamadığı gbi bir diğer oyunum bambaşka bi şekilde zıvanadan çıkmıştı.yukarda bahsettiğim oyun bu.trabzonspor ve beşiktas averaj takımı oldu trabzon küme düştü falan.ama tüm bunlar ben kayserisporla şampiyon olup sampdoria ya geçtikten sonra oldu.cevap aradığım başka bi nokta türkiye ligi arka plan ligi haline geldiğinde bu hataların artıp artmadığı.buda gözlemlenebilir yada forumda böyle bi tecrübe yaşayan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa içim daha rahat eder.

perpetua
26.Mart.2008, 00:04
peki kaç oyuna yayılı bi gözlem bu?benim açtığım 3 oyunda da trabzonspor 5 ve 6 sıradan dan yukarı çıkamadığı gbi bir diğer oyunum bambaşka bi şekilde zıvanadan çıkmıştı.yukarda bahsettiğim oyun bu.trabzonspor ve beşiktas averaj takımı oldu trabzon küme düştü falan.ama tüm bunlar ben kayserisporla şampiyon olup sampdoria ya geçtikten sonra oldu.cevap aradığım başka bi nokta türkiye ligi arka plan ligi haline geldiğinde bu hataların artıp artmadığı.buda gözlemlenebilir yada forumda böyle bi tecrübe yaşayan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa içim daha rahat eder.

Arkaplan haline getirirseniz bu tip gariplikler artar. Eger maclar "full detail" olarak oynanmazsa, reputation maclarin sonucunda onemli bir faktor olarak kullanilir.

Eger bir kac yil oynayip, baska bir takim ile sampiyonluklar yakalarsaniz, tabii ligin dengesini alt ust etmissiniz demektir. Baska bir lige gecip, ligin "full detail" olarak oynanmamasini saglarsaniz bu alt ust olmus denge devam eder.

gargi_17
26.Mart.2008, 00:14
peki bu bu şekilde dewam mı edicek ilerleyen yamalarda veya oyunun ileriki serilerinde daha gerçekçi bi simulasyon bulabilecek miyiz?

perpetua
26.Mart.2008, 00:28
peki bu bu şekilde dewam mı edicek ilerleyen yamalarda veya oyunun ileriki serilerinde daha gerçekçi bi simulasyon bulabilecek miyiz?

Olabildigince gercekci oynanmasini istediginiz her lig icin oyuna basladiginiz tarihten itibaren:

Options->Detail Level'i secip
Oradaki butun turnuvalari "All" ile isaretlemeniz gerekli

Bunu preset Configuration'i "Maximum" yaparak da cabuk bir sekilde basarabilirsiniz.

Tabii bu oyununuzu yavaslatacaktir.

muratali
26.Mart.2008, 01:49
ya simdi tüm postları okuyamadım ama oyunda ilk sezon lige cıkan takımlar arasında adanaspor oluyor ve bildiğim kadarıyla adanaspor bank asya 1.lig takımları arasında değil.

bu arada sadece turkcell super lig açık.

perpetua
26.Mart.2008, 02:32
ya simdi tüm postları okuyamadım ama oyunda ilk sezon lige cıkan takımlar arasında adanaspor oluyor ve bildiğim kadarıyla adanaspor bank asya 1.lig takımları arasında değil.

bu arada sadece turkcell super lig açık.

Adanaspor 1. Lig'de oynuyor.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=142

muratali
26.Mart.2008, 02:41
şu anda gerçekten utandım ama adanasporun zamanında 2.lige kadar düştüğüne ve hala orda olduğuna şartlanmış beynim.şaşırdım doğrusu.kusuruma bakmayın :)

CeNTeR_TR
26.Mart.2008, 03:40
@ ömer ( perpetua )

De Santics oLayın mustafa bence hakLı aynı zamanda bakarsak GaLatasaray ve Beşiktaş oyunda çok abartıLmış yeniLmez armadaLar neredeyse..

Sivas ise tam bir fiyasko oLmuş adamLar Ligde ilk 6'da yok..

Sonra Kayseride Mehmet Topuz adamLar gerçekde satmayacaklar oyunda 5 triLyon ver direk takımınızda..

Fenerbahçe neredeyse 3 maç üst üste kazanmak imkansız

Hacettepe şuanda küme düşmeye oyunda ise şampiyonLuğa :)

Biraz abartılı yapıLmış ama yinede emek verenLer sağoLsun ;;)

Deniz
26.Mart.2008, 03:52
@ ömer ( perpetua )

De Santics oLayın mustafa bence hakLı aynı zamanda bakarsak GaLatasaray ve Beşiktaş oyunda çok abartıLmış yeniLmez armadaLar neredeyse..

Sonra Kayseride Mehmet Topuz adamLar gerçekde satmayacaklar oyunda 5 triLyon ver direk takımınızda..

Biraz abartılı yapıLmış ama yinede emek verenLer sağoLsun ;;)De Santics oLayı abartı değiL, yukarı da Ömer abi açıkLamış.

Sivas oyundan oyuna değişiyor, bu da çok saçma. Ben de 2 sezon arka arkaya iLk 3 dey di. ŞL ye gittiLer.

Mehmet Topuz oLayı bence de saçma. Adamı makuL fiyatLara aLabiLiyorsun.

Hacettepe de dediğim gibi oyundan oyuna değişiyor. Benim oyunumda düştüLer kümeye. 2 sezon çıkamadıLar.

perpetua
26.Mart.2008, 06:30
@ ömer ( perpetua )

Biraz abartılı yapıLmış ama yinede emek verenLer sağoLsun ;;)

Ligin en kaliteli* takimlari siralamasi:

Galatasaray-Fenerbahce (ayni seviyede)
Besiktas
Trabzonspor
Sivasspor
Kayserispor

*Kalite en iyi 16 oyuncunun CA ortalamasi.

Fenerbahce'ye oynattiginiz futbola gore basariniz tabii degisir. Zico'ya benzer bir futbol ile basarili olmak mumkun. Fizik gucu ile mac kazanmak pek de kolay olmaz ama. Akilli futbol oynamak, kontrollu oynamak gerekli.

Besiktas'in basarili olmasi supriz degil. Ozellikle fiziksel olarak belki de ligin en iyi takimi.

Galatasaray'in Skibbe basinda durdugu surece basarili olmasi da supriz degil. Oyunda, oyuncularin birbirleri ile ters dusup oynamamayi tercih etmeleri de yine supriz degil zira oyunda pek boyle seyler olmuyor ve bunlar gercekte son 2-3 ayda olan seyler.

Topuz'un ayrilmamasi icin yapilabilecek sey Kayseri'nin rep olarak yukseltilmesi.. Zira Topuz hem Kayseri'yi cok seviyor, hem cok sadik, hem de gozu cok havalarda degil oyunda. Kayseri de Topuz'u cok seviyor ama satiyorlar nedense. Ozellikle bunu onlemek icin garip atraksiyonlara girmenin de pek anlami yok bence (mesela Tolunay'i Topuz'un favori oyuncu listesine koymak gibi).

Hacettepe kotu bir kadroya sahip degil. Bir cok oyuncusu da TSL kulupleri tarafindan kapilacaktir. Sanslari yagver gider, ligde iyi bir seri yakalarlarsa o yuksek moral kendilerinin iyi bir sezon gecirmesini saglar. CA olarak ligin en iyi 17. takimi Hacettepe 9.0.3 yamasinda.

bjk_melo_151
26.Mart.2008, 15:29
Bu saatten sonra Hacettepespor hazır puan farkı da varken düşer.

kralarthur14
26.Mart.2008, 17:46
Ben Fenerbahçe'nin transfer bütçesini pek beğenmiyorum (9.0.3) o kadar... Bir de aklıma takılan şu var: Alex De Souza kaç yılında Türk statüsünde oynayacak ??

bjk_melo_151
26.Mart.2008, 20:05
milli takımda oynayan oyuncular oynadığı ülkede 10 yıl oynaması gerekiyor diye biliyorum. 10. yılını doldurursa oynar.

SAİT71
10.Nisan.2008, 12:24
Bizim ligimizdeki takımlarda Türkçe karakterli harfler yok ama editörden aşağıdaki takımları buldum. Hepsinde de "Ş" var. Ama bizde Besiktas yazılıyor. Nedeni neydir bunun acaba.

Ş HARFİ

Anşad-Petrol Neftçala --> Azerbaycan
Abşeron --> Azerbaycan
Şahdag Qusar --> Azerbaycan
Şahdag Quba --> Azerbaycan
FK Şämkir --> Azerbaycan
Inşaatçi Baku --> Azerbaycan
FK Şafa Baku --> Azerbaycan
Şärur Baku --> Azerbaycan
Inşaatçi Sabirabad --> Azerbaycan
Beşiktaş Chişinău --> Moldova
Codru Călăraşi --> Moldova
FC Politehnica Chişinău --> Moldova
Nistru Chişinău --> Moldova
Izvoraş-67 Drasliçenî --> Moldova
FC Floreştî --> Moldova
CSKA Chişinău --> Moldova
Victoria Chişinău --> Moldova
Spicul Făleştî --> Moldova
Dinamo Chişinău --> Moldova
Viişoara Mileştii Mici --> Moldova
Moldova Boroşenî --> Moldova
U. Chişinău --> Moldova
FC Teleneştî --> Moldova
Steaua Boldureştî --> Moldova
Intersport Chişinău --> Moldova
Podiş Ineştî --> Moldova
FC Hînceşti --> Paraguay
Turan Daşoguz --> Türkmenistan
FC Aşgabat --> Türkmenistan
Stroitel Aşgabat --> Türkmenistan
Altyn Asyr Aşgabat --> Türkmenistan
Spartak Aşgabat --> Türkmenistan
Şilavar Länkäran --> ???
FK Lokomotiv Imişli --> ???
Fortuna Pleşenî --> ???
Viläş --> ???
Daşgyn --> ???
Şirvan Şemaxa --> ???
Arkaş Gyzylarbat --> ???
Şirvan Kurdamir --> ???
Lims Chişinău --> ???

Ğ HARFİ

Qarabağ FC Ağdam --> Azerbaycan
Muğan Sabirabad --> Azerbaycan
Lider Qarabağ Ağdam --> Azerbaycan
Qarabağ Bärdä --> Azerbaycan
Qarabağ Lokbatan --> Azerbaycan
Muğan Salyan --> Azerbaycan
Qarabağ Baku --> Azerbaycan

Küçük ı HARFİ

FK Naxçıvan --> Azerbaycan
Araz Naxçıvan --> Azerbaycan

Bir çoğunuda yazmadım. Hepsinde de bolca "Ş, Ğ, ı" harfleri var. Bizde neden kullanılmıyor..???

KaPaLı
10.Nisan.2008, 15:46
Ömer abi bu Türk olma konusunda kafamı karıştıran birşey var. Guti'yi Fenerbahçe'ye aldım. Alır almaz daha 1 ay geçmiştiki Guti'nin Türk vatandaşlığına geçtiği haberi geldi. Haberi aradım ama bulamadım. Profilinde Türk vatandaşı yazıyo :confused: Guti İspanya Milli takımında oynadığı için 10 yılda Türk olması gerekiyodu. Hadi 2. 3. sezon sonunda olsa yine anlycm ama ilk senede olunca biraz saçma geldi.

perpetua
11.Nisan.2008, 01:39
Bizim ligimizdeki takımlarda Türkçe karakterli harfler yok ama editörden aşağıdaki takımları buldum. Hepsinde de "Ş" var. Ama bizde Besiktas yazılıyor. Nedeni neydir bunun acaba.

Oyun bu harfleri kullanabilir durumda ancak bizim kullandigimiz arastirma araclari, dosyalari unicode olarak kayit etmedigi icin kullabablilir durumda degil. (Daha dogrusu, arastirma seflerinin kullandigi editor'de soun yok ama yardimci arastirmacilarin kullandigi editor'de sorun var). Yani yardimci arastirmaci kullanilan her ulkede unicode olmayan karakterler kullanilamiyor simdilik.

Not: Dikkat ederseniz yardimci arastirmacilara gitmeyen hakemlerin isimleri Turkce karakterler ile oyuna girilmis durumda..

perpetua
11.Nisan.2008, 01:42
Ömer abi bu Türk olma konusunda kafamı karıştıran birşey var. Guti'yi Fenerbahçe'ye aldım. Alır almaz daha 1 ay geçmiştiki Guti'nin Türk vatandaşlığına geçtiği haberi geldi. Haberi aradım ama bulamadım. Profilinde Türk vatandaşı yazıyo :confused: Guti İspanya Milli takımında oynadığı için 10 yılda Türk olması gerekiyodu. Hadi 2. 3. sezon sonunda olsa yine anlycm ama ilk senede olunca biraz saçma geldi.

Oyuncu vatandasliga gectikten hemen sonra kayitli oyununuz varsa bunu bir yere yukleyebilir ve link verebilirmisiniz?

SAİT71
11.Nisan.2008, 03:16
Oyun bu harfleri kullanabilir durumda ancak bizim kullandigimiz arastirma araclari, dosyalari unicode olarak kayit etmedigi icin kullabablilir durumda degil. (Daha dogrusu, arastirma seflerinin kullandigi editor'de soun yok ama yardimci arastirmacilarin kullandigi editor'de sorun var). Yani yardimci arastirmaci kullanilan her ulkede unicode olmayan karakterler kullanilamiyor simdilik.

Not: Dikkat ederseniz yardimci arastirmacilara gitmeyen hakemlerin isimleri Turkce karakterler ile oyuna girilmis durumda..

Bilgi için teşekkürler:)

SAİT71
11.Nisan.2008, 04:00
Benim yacağım daha doğrusu soracağım şey bir eleştiri, uyarı değil ama merak ettiğim bir konu. Nereye yazacağımıda bilemedim..

Şimdi bizim Araştırma ekibimiz 3 profesyonel ligimizi araştırıyor ve hala TFF 2. Lig'de eksik takımlar var. Diyelimki TFF 2. lig tamamlandı ve TFF 3. lig içinde ciddi oranda Gözlemci bulundu oyuna eklettirebilme imkanınız var mı? Yani bu bizim ekibe bağlı bir konu mu. Araştırma kapasitesine vs. Yoksa yapımcı firmamı belirliyor ulusal lig sayılarını???

perpetua
20.Nisan.2008, 13:58
Benim yacağım daha doğrusu soracağım şey bir eleştiri, uyarı değil ama merak ettiğim bir konu. Nereye yazacağımıda bilemedim..

Şimdi bizim Araştırma ekibimiz 3 profesyonel ligimizi araştırıyor ve hala TFF 2. Lig'de eksik takımlar var. Diyelimki TFF 2. lig tamamlandı ve TFF 3. lig içinde ciddi oranda Gözlemci bulundu oyuna eklettirebilme imkanınız var mı? Yani bu bizim ekibe bağlı bir konu mu. Araştırma kapasitesine vs. Yoksa yapımcı firmamı belirliyor ulusal lig sayılarını???

Oyuna eklettirme sansi her zaman var. Ancak iyi bir seviyede arastirilabilecek duruma getirmeden 3. ligi, eklenmesi, ozel kurallar icin SI'dan kodlama zamani istenmesi gibi isteklerimiz bosa olur. Ligi ekleme veya eklememe SI'in takdirinde.

gargi_17
14.Mayıs.2009, 14:09
türkiye kupası gelirleri acaba oyuna eklendi mi?eklendiyse maç başına mı yoksa sezon sonundamı alınıyo?fm de 2. ligde oynayan takımlar için büyük gelirler bunlar.

gruplara katılım payı 86.000tl
galibiyet primi 100.000tl
çeyrek final primleri yarı final ,final primleri...oyunda hemen hemen her 2.lig kulubü sezon sonunda bütçesinde açık veriyo.eğer oyunada bu şekilde yansıtılmışsa bundan sonra kupaya daha bi asılacam ilk sezonlarda. :)

perpetua
14.Mayıs.2009, 22:29
türkiye kupası gelirleri acaba oyuna eklendi mi?eklendiyse maç başına mı yoksa sezon sonundamı alınıyo?fm de 2. ligde oynayan takımlar için büyük gelirler bunlar.

gruplara katılım payı 86.000tl
galibiyet primi 100.000tl
çeyrek final primleri yarı final ,final primleri...oyunda hemen hemen her 2.lig kulubü sezon sonunda bütçesinde açık veriyo.eğer oyunada bu şekilde yansıtılmışsa bundan sonra kupaya daha bi asılacam ilk sezonlarda. :)

FM 2010 için aşağıdaki gibi olacak.

FORTİS TÜRKİYE KUPASI 2008-2009 SEZONU ÖDÜLLERİ (USD)

1. ELEME GRUBU KATILIM

10.000

2. ELEME GRUBU KATILIM

10.000

20 TAKIMLI GRUBA KATILIM

86.000

GRUPTA GALİBİYET (Beraberlik 50.000._USD)

100.000

4 GRUBUN BİRİNCİLERİ

300.000

4 GRUBUN İKİNCİLERİ

200.000

ÇEYREK FİNAL MAÇLARDA GALİBİYET (Beraberlik75.000._USD)

150.000

TUR ATLAMA PRİMİ

300.000

YARI FİNALE MAÇLARDA GALİBİYET (Beraberlik 100.000 USD)

200.000

TUR ATLAMA PRİMİ

350.000

ŞAMPİYON KULÜP

650.000

KUPA İKİNCİSİ

300.000

brotha
02.Haziran.2009, 19:27
Dikkat ederseniz De Sanctis asagi yukari Man Utd yedek kalecileri Ben Foster ve Tomasz Kuszczak seviyesinde.

Acaba Man Utd tecrubeli bir yedek kaleciyi kadrosunda bulundurmak istemis olmasin? Sakatliklar yuzunden De Sanctis oynuyorsa veya van der Sar futbolu birakmaya karar vermisse, De Sanctis'in performansi tatmin edici mi? Zamaninda Alex Ferguson Taibi gibi bacaginin arasindan top kacirabilen bir kaleciyi oynatmadi mi? Mark Bosnich, Tim Howard denemeleri de unutulmasi zor tabii. Sonucta piyasada ne varsa onu alacak Man Utd.

Benim oyunumda da Roma'ya transfer oldu ve Doni'nin yedegi olarak bekledi. Bir diger oyunda Barcelona kapti. O sezon 6 mac oynayan De Sanctis ardindan Getafe'de butun sezon yedek bekledi. Sonra Bayern Munich aldi ve iki sene hic mac oynamadan yedek bekletti. Bir diger oyunda ise Samdoria'ya gitti ve birinci kalecileri oldu.

Tabii oyunda kalecilerin garip bir sekilde onemli takimlardan buyuk transfer teklifleri almasi bir diger gariplik. Forumda da yazildi. Aykut'un Benfica'ya, Monaco'ya transfer olmasi. Orkun'un benzer transferler yapmasi ilk sezonda gorulen seyler ve genelde kucuk veritabani ile oynamanin getirdigi bir sorun.

de sanctis konusunda yapilan arastirmalarin ve ozelliklerin yanlis oldugunu dusunuyorum. de sanctis bana gore birakin kuszczak seviyesinde olmasini, aykutun ve orkunun yeteneklerine bile sahip degildir.

Aydin
02.Haziran.2009, 20:19
de sanctis konusunda yapilan arastirmalarin ve ozelliklerin yanlis oldugunu dusunuyorum. de sanctis bana gore birakin kuszczak seviyesinde olmasini, aykutun ve orkunun yeteneklerine bile sahip degildir.

O kadar yermeyelim bence. Udinese bundan 4 sene önce şampiyonlar ligine çıkabildiyse, bu de sanctis ve iaquinta sayesindedir. de sanctis reklamını da buradaki performansı sayesinde yapmış oldu zaten.

perpetua
03.Haziran.2009, 03:32

:)

Bir dusuncedir.. bence cok yanlis bir dusuncedir ama sonucta bir dusuncedir.

nekop
03.Haziran.2009, 07:26
Kalecinin performansını nelerin etkilemiş olabileceğide önemli.Kendi ufak çaplı kalecilik tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki her zaman aynı defans oyuncularıyla oynamak size müthiş bir güven verir.Her maç defansınızdaki adamın yapacağı hareketleri daha iyi tahmin etmeye başlarsınız.Yandan bi top gelir o top daha defansla buluşmadan vurup vurmayacağını anlarsınız.Yapacağınız hareketi duracağınız yeri buna göre ayarlarsınız.Bu sene Galatasaray kaç maça ideal defans 4'lüsü ile çıktı bunada bakmak lazım.

De Sanctis'inde kötü bir kaleci olduğunu düşünmüyorum.Özellikle birebirlerde harika bir kaleci ama topu elle tutma konusunda ligimizin sayılı kötü kalecilerinden biridir bana göre adamın bir şutu eliyle tuttuğunu göremedim henüz boyna çeliyor tokatlıyor. :D

Gncl1905
24.Haziran.2009, 14:53
Tarihi karar!
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2009-2010 futbol sezonunda Bank Asya 1.Lig'den Turkcell Süper Lig'e yükselecek 3'üncü takımın belli olacağı play-off maçlarının tek devrelik lig usulüne göre oynanmasına karar verdi.

Buna göre Bank Asya 1.Lig'de sezonu 3. 4. 5. ve 6. olarak tamamlayan ekipler, daha sonra belirlenecek tarafsız bir sahada tek devrelik lig usulünde maçlar oynayacak.

Müsabakalar sonucunda dört takım arasından ilk sırayı alan takım Turkcell Süper Lig'e yükselecek. Normal sezonda Bank Asya 1. Lig'i ilk 2 sırada tamamlayan takımlar ise Turkcell Süper Lig'e direkt olarak yükselecek.

24.06.2009

DHA

BaFraLı
01.Temmuz.2009, 03:19
Yazacak bir yer bulamadım buraya yazıyorum.Araştırma yapılırken mesela şimdi Nihat Beşiktaş'a transfer oldu.Onun değerlerini İspanyol araştırmacılarmı vericek yoksa Türk araştırmacılar mı ?.Yani bu böylemi oluyor.Mesela Güiza,Kewell bunların değerlerinidemi Ülkelerindeki araştırmacılar dicem ama onları siz veriyorsunuz diye biliyorum.Yani araştırmacılıkta böyle Nihat gibi transfer olan bir oyuncunun değerleri gittiği kulübün araştırmacıları tarafından mı veriliyor ?.

perpetua
01.Temmuz.2009, 06:50
Yazacak bir yer bulamadım buraya yazıyorum.Araştırma yapılırken mesela şimdi Nihat Beşiktaş'a transfer oldu.Onun değerlerini İspanyol araştırmacılarmı vericek yoksa Türk araştırmacılar mı ?.Yani bu böylemi oluyor.Mesela Güiza,Kewell bunların değerlerinidemi Ülkelerindeki araştırmacılar dicem ama onları siz veriyorsunuz diye biliyorum.Yani araştırmacılıkta böyle Nihat gibi transfer olan bir oyuncunun değerleri gittiği kulübün araştırmacıları tarafından mı veriliyor ?.

Nihat tanidigimiz bir oyuncu oldugu icin eger gerekiyorsa uzerinde duzeltmeler yapariz.

Guiza gibi cok az bilinen, veya Kewell gibi pek oynamamis oyuncular uzerinde genelde biraz izlemeden degisiklik yapmiyoruz. Hem diger arastirmacilara olan sayigan, hem de oyuncuyu nispeten az izledigimiz icin.

Universal
08.Temmuz.2009, 03:33
Bir isteğim olacak, oyuna gerçek fikstür eklenebilinir mi? Mesala daha bugün çekilen TSL 2009/10 sezonun fiksütür oyuna dahil edilebilinir mi?

Birde Federasyon karar aldı, bu yıl Şampiyonlar Ligi maçları olan cuma veya cumartesi Avrupa Liginde çarşamba günü maçı olan cumartesi, perşembe günü olan ise pazar günü ligde maç yapacak, buda oyuna eklenebilinir mi?

RoNNiE91
08.Temmuz.2009, 03:37
Evet aslında Batuhan'ın dediği özellikler olsa çok iyi olur.Belki ilk özellik çok zor çünkü oyundaki bütün ligler her yeni açılışta farklı fikstürle oluşuyor.

İkinci özellikte ise oyunda erteleme maçları oluyor ama federasyon maç ertelemesinin olmayacağını söylemişti.Bu düzeltilebilir mi?

perpetua
08.Temmuz.2009, 18:23
Bir isteğim olacak, oyuna gerçek fikstür eklenebilinir mi? Mesala daha bugün çekilen TSL 2009/10 sezonun fiksütür oyuna dahil edilebilinir mi?

Ligin oyunda lisansli olmasi gerekli bunun gerceklesmesi icin. FM 2010'da ligin lisansi olup olmayacagi belli degil henuz.

Birde Federasyon karar aldı, bu yıl Şampiyonlar Ligi maçları olan cuma veya cumartesi Avrupa Liginde çarşamba günü maçı olan cumartesi, perşembe günü olan ise pazar günü ligde maç yapacak, buda oyuna eklenebilinir mi?
Bu zaten FM 2009'dan beri bu sekilde islemeye calisiyor. Hala bazi duzeltilmesi gereken ufak hatalari var ancak.

Universal
08.Temmuz.2009, 18:28
Olabildigince gercekci oynanmasini istediginiz her lig icin oyuna basladiginiz tarihten itibaren:

Options->Detail Level'i secip
Oradaki butun turnuvalari "All" ile isaretlemeniz gerekli

Bunu preset Configuration'i "Maximum" yaparak da cabuk bir sekilde basarabilirsiniz.

Tabii bu oyununuzu yavaslatacaktir.

Bunu kaldırabilecek en iyi sistem hangisidir? (Minimum olarak yazarsanız sevinirim.)

perpetua
08.Temmuz.2009, 18:28
İkinci özellikte ise oyunda erteleme maçları oluyor ama federasyon maç ertelemesinin olmayacağını söylemişti.Bu düzeltilebilir mi?
Mac ertelemesi olmamasi gereken bir durum ve hala duzeltilmeye calisiliyor SI. Eger birden fazla takim Persembe gunu UEFA kupasi maci oynuyorsa, 2 veya 3 buyuk takim pazar gunu oynamak yerine baska bir haftaya erteliyor maci oyun.

Bunun nedeni de mac saatlerini belirleme konusunda oyunda hata olmasi.

15:00
17:00 ve
19:00'da baslayan 3 mac oynanabilir TSL'de ve hepsi TV'den yayinlanabilir. Ancak oyun bazen 17:00'da bir mac oynatiyor ve 19:00'a ve 13:00'a mac koymak yerine maci erteliyor. Duzeltilmesi lazim.

Universal
08.Temmuz.2009, 22:25
Mac ertelemesi olmamasi gereken bir durum ve hala duzeltilmeye calisiliyor SI. Eger birden fazla takim Persembe gunu UEFA kupasi maci oynuyorsa, 2 veya 3 buyuk takim pazar gunu oynamak yerine baska bir haftaya erteliyor maci oyun.

Bunun nedeni de mac saatlerini belirleme konusunda oyunda hata olmasi.

15:00
17:00 ve
19:00'da baslayan 3 mac oynanabilir TSL'de ve hepsi TV'den yayinlanabilir. Ancak oyun bazen 17:00'da bir mac oynatiyor ve 19:00'a ve 13:00'a mac koymak yerine maci erteliyor. Duzeltilmesi lazim.

Buna ek olarak 930 versiyonun ekledim maçlar sadece pazar günü, Avrupa maçlarıda sadece çarşamba günü oynanıyor. SI'ye konu açtım bu siteye kimse çözüm bulamadı.(Not: Oyun orjinaldir.)

perpetua
09.Temmuz.2009, 05:00
Buna ek olarak 930 versiyonun ekledim maçlar sadece pazar günü, Avrupa maçlarıda sadece çarşamba günü oynanıyor. SI'ye konu açtım bu siteye kimse çözüm bulamadı.(Not: Oyun orjinaldir.)

Move matches for TV secili mi?

Kafkafxer
09.Temmuz.2009, 17:44
Ligin oyunda lisansli olmasi gerekli bunun gerceklesmesi icin. FM 2010'da ligin lisansi olup olmayacagi belli degil henuz.

Ligin lisansının olma ihtimali var yani?? Güzel haber, o zaman lisans alınırsa 2009-10 sezonuna yetişmese bile sonraki yıllarda oyunun orijinalinde türkiye liginde forma ve resimler olabilir.

perpetua
09.Temmuz.2009, 18:13
Ligin lisansının olma ihtimali var yani?? Güzel haber, o zaman lisans alınırsa 2009-10 sezonuna yetişmese bile sonraki yıllarda oyunun orijinalinde türkiye liginde forma ve resimler olabilir.

Bunun icin ligin lisansli olmasi yetmiyor. Oyuncu resimleri ve forma resimlerinin olmasi icin kuluplerle teker teker anlasmak gerekli. Tabii ondan once kuluplerden bu isteklere karsilik olarak cevap almak gerekli. :)

Kafkafxer
09.Temmuz.2009, 18:26
Bunun icin ligin lisansli olmasi yetmiyor. Oyuncu resimleri ve forma resimlerinin olmasi icin kuluplerle teker teker anlasmak gerekli. Tabii ondan once kuluplerden bu isteklere karsilik olarak cevap almak gerekli. :)

Bankasya 1. lig takımlarına ulaşmak daha kolay olur, İzmir ve İstanbul takımlarının gönüllü fotoğrafçılığını yapabilirim bu iş için :D

kirilenko47
09.Temmuz.2009, 20:30
Kulüplerle anlaşılınca onlara belirli bir miktar para ödenmesi mi gerekiyor? Sanırım kulüplerle anlaşmak çok zor da olmamalı, gerçi tamamen fikir yürütüyorum bunun detaylı bir açıklamasını yapabilir misiniz?

perpetua
10.Temmuz.2009, 01:56
Kulüplerle anlaşılınca onlara belirli bir miktar para ödenmesi mi gerekiyor? Sanırım kulüplerle anlaşmak çok zor da olmamalı, gerçi tamamen fikir yürütüyorum bunun detaylı bir açıklamasını yapabilir misiniz?

Anlasmayi yapacak zaten biz degiliz. SI yapar.

Universal
11.Temmuz.2009, 14:28
Move matches for TV secili mi?

Hayır seçili değildi, şimdi seçtim. Fakat ne kayıtlı oyunumda nede yeni kurduğum oyunda düzelmedi. Yeni kurduğum oyunda sadece bir maçım cumartesi, geri kalan hepsi pazar.

perpetua
11.Temmuz.2009, 19:53
Hayır seçili değildi, şimdi seçtim. Fakat ne kayıtlı oyunumda nede yeni kurduğum oyunda düzelmedi. Yeni kurduğum oyunda sadece bir maçım cumartesi, geri kalan hepsi pazar.

Diger takimlarin maclari cuma veya cumartesi gunune kayiyor mu peki?

Universal
11.Temmuz.2009, 20:47
Diger takimlarin maclari cuma veya cumartesi gunune kayiyor mu peki?

Hayır. bütün maçlar pazar günü, Almanya'da cumartesi günü. Avrupa'da oynanan Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası maçlarıda cumartesi günü.

perpetua
12.Temmuz.2009, 06:36
Hayır. bütün maçlar pazar günü, Almanya'da cumartesi günü. Avrupa'da oynanan Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası maçlarıda cumartesi günü.

Move matches for TV'nin disinda bunun olmasinin bir nedeni yok.

Fiksturde ileriye dogru baktiginda mi maclari pazar gunu goruyorsun, yoksa oynarken her mac pazar gunu mu oluyor. Move matches for TV'yi tikladiktan sonra bir kac gun/hafta gecirdikten sonra maclarin gunleri ona gore degisir. (Gerci bir suredir bunu denemedim, her sezon belirleniyor da olabilir).

Universal
12.Temmuz.2009, 15:16
Move matches for TV'nin disinda bunun olmasinin bir nedeni yok.

Fiksturde ileriye dogru baktiginda mi maclari pazar gunu goruyorsun, yoksa oynarken her mac pazar gunu mu oluyor. Move matches for TV'yi tikladiktan sonra bir kac gun/hafta gecirdikten sonra maclarin gunleri ona gore degisir. (Gerci bir suredir bunu denemedim, her sezon belirleniyor da olabilir).

Bende onu düşündüm, TSL'de veya diğer liglerde fikstür sezon başında belirlendiği için değişmeyebilir ama; Avrupa'da yeni kuralar çekiliyor ve gene bütün maçlar çarşamba oynanıyor bakalım belki bir kaç hafta sonra düzelir.

Teşekkürler yardımın için sorun düzelmiştir.

kirilenko47
06.Ağustos.2009, 06:11
Anlasmayi yapacak zaten biz degiliz. SI yapar.
Evet sizin yapmadığınızı biliyorum, merak ettiğim Sigames'in kulüplerle nasıl anlaştığının aşamalarıydı. Yani Si mi kulüplere başvuruyor, yoksa kulüpler mi bu istekte bulunuyorlar, para ödeyen kim vesaire.

Nocna Mora
06.Ağustos.2009, 06:26
A2 ligi nasıl yansıtılacak abi tam olarak mı :) ?

perpetua
06.Ağustos.2009, 15:07
Evet sizin yapmadığınızı biliyorum, merak ettiğim Sigames'in kulüplerle nasıl anlaştığının aşamalarıydı. Yani Si mi kulüplere başvuruyor, yoksa kulüpler mi bu istekte bulunuyorlar, para ödeyen kim vesaire.

SI kuluplerle irtibata gecer.

Para odenecekse eger bunu SI kulube oder.

perpetua
06.Ağustos.2009, 15:08
A2 ligi nasıl yansıtılacak abi tam olarak mı :) ?

Oyun cikinca gorursunuz.. :)

eXcitinG
06.Ağustos.2009, 15:28
Birde Türkiye Liginde aşırı derecede çok sakatLık oLuyor. Bunun sebebi Oyun iLe aLakaLımıdır yoksa farkLı durumLarmı var.

MeseLa İspanya da öyLe. Her maç bir oyuncu sakatLanır, 10 hafta sonunda PAF tan adam aLmak zorunda kaLırsınız.

İtaLya, ALmanya, İngiLtere vs gibi daha aLt LigLer de dahiL oLmak üzere bir çok uzun süreLi kariyer yaptım ama İspanya ve HeLe Türkiye Liginde ki gibi bu kadar çok sakatLık sorunu ben görmedim.

Sitede Türk takımLarı iLe kariyer yapan arkadaşLara da bakıyorum onLarın da maçLarında her maç birkaç sakat, uzun süreLi sakatLıkLar feLan..

Bu konu hakkında biLgi varmı ?

DenizlispoR
06.Ağustos.2009, 15:36
Abi İspanya ve Türkiye'de genelde teknik oyuncular oluyor.Durdurmak için sert müdahaleler geliyor o yüzden olabilir.Ben 11 yıldır İngiltere'nin her ligini oynuyorum aşırı sakatlık 1 veya 2 kere oldu.

KanaKe
06.Ağustos.2009, 15:54
cogu zaman antrenman programlarindan kaynaklaniyor.. bendede öyle uzun süreli sakatliklar olmuyor eski serilerde oluyordu 6-7 ay :)

eXcitinG
06.Ağustos.2009, 15:56
Antreman programı iLe aLakası oLacağını sanmam. İspanya da da aynısını kuLLanıyorum, Türkiye de de orda,şurda burda da. Tek bir antreman programım var ve sürekLi onu kuLLanırım.

Ve ben çok uzun süreLi sakatLık oLuyor demek istemedim, maç esnasında çok sakatLık oLuyor, maçın oynandığı zamanda çok sakatLık yaşanıyor onu vurguLamak istedim

perpetua
06.Ağustos.2009, 22:05
Mac esnasindaki sakatliklarin cogu dayaniklilik zaafi. Yuksek tempo, cok pres oynayinca tabii oyuncularin fiziksel durumu cabuk asiniyor ve sakatliklara yol aciyor.

Tabii bizim ligimizin cok sert bir lig olmasi ve veritabaninda bunu yansitmaya calismamizin da bunun icinde payi var. TSL'de aggression ozelligi girilmis 458 oyuncudan 319 tanesinin aggression ozelligi 11 ve daha ustu. Bunun yaninda teknik direktorler de genelde agresif futbolu benimseyen teknik direktorler olarak tanimlanmis durumda.

Tabii ufak sakatligi olmasina ragmen oynayan ve daha buyuk sorun yasayan Delgado, ufak sakatligi ile oynayip sezon sonunda ameliyat olmasi gereken Ibrahim Toraman, yuzunde kemik kirip sonra maske ile oynayan Servet, tirnagi batik olmasina ragmen oynayan Ayhan gibi ornekler de var. Oyun bu konuda cok daha profesyonelce bakiyor. Servet'in sakatligini yasayan oyuncu 1 ay oynamiyor oyunda. Bizim Servet ise haftaya sahada. :)

Yani ligimizde pekala bir cok sakatlik oluyor ancak oyuncular mac basina para aldiklari ve oynamadiklari zaman para kazanamayacaklarini bildikleri icin sakat olmalarina ragmen oynuyorlar. En azindan benim izlenimim bu sekilde.

brotha
07.Ağustos.2009, 01:14
yinede bence bu kadar fazla sakatlik olmasi normal degil sonucta gercekci bir oyun istiyorsak bununda duzelmesi gerekir.

her hafta yuzde 90 1-2 oyuncu sakatlaniyor maclarda.

hele ilk sezonumda holosko 3 er aydan 2 kere sakatlandi, bir kerede 2-3 hafta butun sezonda cok az yararlanabildim ki sakatligi tam gecmeden oynatmadim.

bu kisi delgado olsa tamam olabilir derdim ama holoskonun boyle olmasi gercekci durmuyor.

perpetua
07.Ağustos.2009, 03:14
yinede bence bu kadar fazla sakatlik olmasi normal degil sonucta gercekci bir oyun istiyorsak bununda duzelmesi gerekir.

Gercekciligin ne oldugunu kabul ettiginize bagli.

her hafta yuzde 90 1-2 oyuncu sakatlaniyor maclarda.

hele ilk sezonumda holosko 3 er aydan 2 kere sakatlandi, bir kerede 2-3 hafta butun sezonda cok az yararlanabildim ki sakatligi tam gecmeden oynatmadim.

Sanssizlik olmasin?

10 defa ilk sezonu oynasaniz, 8 defasinda bununla karsilassaniz evet bir sorun var diyebilirim. Ama 10 defa oynayip, 1 defa bunun basiniza gelmesi sanssizliktan baska bir sey degil.

bu kisi delgado olsa tamam olabilir derdim ama holoskonun boyle olmasi gercekci durmuyor.
Esas gercekci olmayan, Holosko'nun sakatliklar yuzunden kotu bir sezon gecirmesinin ihtimalini sifirlamak olur (ki bunu yapmak da mumkun degil).

brotha
09.Ağustos.2009, 00:32
holosko konusunda haklisiniz , 9.0.3 update ile daha 2. sezonunda oldugum icin ileriki sezonlari gormeden yorum yaptim ama bakicam tabiki 2. 3. kez olursa bu sansizlik olmaz bence.

fakat her hafta 1-2 oyuncunun sakatlanmasinin sansizlik olduguna katilamicam.bu kadar fazla sakat vermek normal degil kesinlikle.

son olarak gercekcilik bana gore her hafta 1-2 oyuncunun sakatlanmasi degildir. eski oyunlarda cok daha gercekciydi sakatlik problemi yoktu ve kimse sikayet etmiyordu.

eger o oyunlar ile bu oyun arasindaki farki inceleme firsati bulur iseniz eger zaten anlayabilirsiniz rahatca ki arastirmaci oldugunuza gore kapasiteniz buna cok rahat yeter.

perpetua
09.Ağustos.2009, 03:00
holosko konusunda haklisiniz , 9.0.3 update ile daha 2. sezonunda oldugum icin ileriki sezonlari gormeden yorum yaptim ama bakicam tabiki 2. 3. kez olursa bu sansizlik olmaz bence.

fakat her hafta 1-2 oyuncunun sakatlanmasinin sansizlik olduguna katilamicam.bu kadar fazla sakat vermek normal degil kesinlikle.

son olarak gercekcilik bana gore her hafta 1-2 oyuncunun sakatlanmasi degildir. eski oyunlarda cok daha gercekciydi sakatlik problemi yoktu ve kimse sikayet etmiyordu.

eger o oyunlar ile bu oyun arasindaki farki inceleme firsati bulur iseniz eger zaten anlayabilirsiniz rahatca ki arastirmaci oldugunuza gore kapasiteniz buna cok rahat yeter.

Oyunda ortaya cikacaklar, biraz da sizin ne kadar gercekci oynadiginiza bagli.

90 dakika surekli pres yaparak, hizli tempoda dunyada hic bir takim oynamiyor. Oynayan bir kac takimin da bunu basarabilmesinin nedeni derin kadrolarinin tamamini sezon icinde kullanmalari.

Bu sekilde bir rotasyon yapmiyorsaniz/yapamiyorsaniz, oyuncularinizdan 90 dakika pres, hizli tempo beklememek lazim. Genelde takimlar 15 dakikalik surelerle tempo yukseltir ve dusurur. 15 dakika tempo yapar, 15 dakika aktif dinlenir sonra 15 dakika tekrar tempo yapar. Bunu, oyunu oynayan bir cok kisinin bu sekilde oynadigini hic sanmiyorum. Bu durumda gercek disi olan veritabani veya oyun mu? Yoksa kullanici mi? :)

brotha
09.Ağustos.2009, 10:21
benim sorumla sizin cevabiniz pek alakali olmamis, pek anlayamadim.

zaten genis bir kadrom var, rotasyonuda iyi yaptigima inaniyorum.90 dakika pres veya tempo beklentim yok benim anlatmak istedigim ssakatliklar pek anlayamadiniz sanirim.

ben bir cok kisinin icinde degil diger azinligin icindeyim o zaman.gercek olan kullanici ben olduguma gore gercek disi veritabani oluyor ;)

perpetua
09.Ağustos.2009, 14:57
benim sorumla sizin cevabiniz pek alakali olmamis, pek anlayamadim.

zaten genis bir kadrom var, rotasyonuda iyi yaptigima inaniyorum.90 dakika pres veya tempo beklentim yok benim anlatmak istedigim ssakatliklar pek anlayamadiniz sanirim.

ben bir cok kisinin icinde degil diger azinligin icindeyim o zaman.gercek olan kullanici ben olduguma gore gercek disi veritabani oluyor ;)

Maalesef kesinlikle ayni telden calamiyoruz.

Mac icinde sakatlik olur. Oyuncunuz cok cesursa sakatlik ihtimali daha yuksek olur, oyuncunuz dayanikli degilse yorulur sakatlanir, oyuncunuzun natural fitness ozelligi yuksek degilse mac icinde tempo degistirseniz bile zindelige ulasmasi uzun surer yorgun oldugu icin sakatlanir, rakip agresiftir oyuncuyu sakatlar, rakip durdurmak icin sert oynuyordur oyuncu sakatlanir.

Bunun onune nasil gecilir? Rakip ile olabildigince az ikili mucadeleye girerek. Rakip ile nasil az mucadeleye girilir? Az oynayarak veya rakibin sana faul yapabilecegi sekilde oynamayarak.

Valla oyun ne kadar da acimasiz...

10.11.2008
Delgado, Cisse ve Sivok Trabzonspor karşısında forma giyemeyecek.

3.12.2008
Beşiktaş'ta, sakatlığı yüzünden F.Bahçe derbisinde oynamayan Tello'dan iyi haber geldi. Şilili yıldız, Ankaraspor maçında forma giyecek..

13.12.2008
Sakatlıkları süren Uğur İnceman, Serdar Kurtuluş, Aydın Karabulut ve Tello kadroda yer almıyor.

21.12.2008
Beşiktaş’ta ise cezalı Sivok ve İbrahim Üzülmez ile sakatlıkları bulunan Serdar Kurtuluş ve Aydın, derbide oynayamayacak.

21.1.2009
SAĞ dizinde ödem oluşan Nobre ile sağ dizinde ağrıları olan Yusuf, gribal enfeksiyona yakalanan Serdar Özkan ve İtalya'da tedavisini sürdüren Delgado, Beşiktaş'ın dünkü antrenmana katılmadı. Nobre ve Yusuf'un çekilecek MR sonucunda durumlarının belli olacağı açıklandı. Nobre'nin sakatlığı ile ilgili Mustafa Denizli, Nobre fedakar bir oyuncu. Zaman zaman buna benzer sıkıntıları oluyor. Güçlü bir oyuncu olduğu için kısa sürede aramıza döneceğini ve Denizlispor maçında oynayacağını düşünüyorum' şeklinde konuştu. Sakatlığı süren Bobo da takımdan ayrı koşu yaptı. Gribal enfeksiyona yakalanan Serdar için doktorların yoğun bir şekilde ilaç tedavisi uyguladıkları belirtildi.

29.1.2009
Kartal'ın en formda ismi Ekrem Dağ'ın dünkü maçta omuzu çıktı Sürekli aynı sorunu yaşayan futbolcunun, bu sorundan kurtulabilmesi için ameliyat olması gerektiği açıklandı.

2.2.2009
BEŞİKTAŞ dünkü maçta sahaya 18 kişilik takım çıkartamadı... Sakatlığı bulunan Delgado ile Zapotocny kadroya alınmadı... Yedek kulübesinde Hakan, Uğur, Erkan, Bobo, İbrahim Üzülmez ve Holosko yer aldı...

15.2.2009
Siyah-Beyazlı takımda sakatlıkları bulunan Holosko ve Ekrem Dağ, maç kadrosunda yer alamazken, yaklaşık 2 aydır takımından uzak kalan Matias Delgado, 21 Aralık 2008′de oynanan Galatasaray derbisinden sonra ilk kez 18 kişililik kadroda yer aldı.

19.2.2009
Öte yandan bir günlük iznin ardından yeniden çalışmalara başlayan siyah-beyazlı ekipte sakatlıkları bulunan Ekrem ve Holosko‘nun durumlarının iyiye gittiği bildirildi.

23.2.2009
Beşiktaş`ta sakatlıkları nedeniyle Gaziantep deplasmanında forma giyemeyen Matias Delgado, Filip Holosko ve Ekrem Dağ, bugün takımla birlikte çalıştı.

Beşiktaş`a üç futbolcusundan sevindirici haber gelirken, İbrahim Toraman`ın sakatlığı ise üzüntü yarattı.

Sol ayak arka adalesinde çekme olan İbrahim Toraman bugünkü çalışmaya katılmazken, İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında forma giymesinin de zor olduğu bildirildi.

28.2.2009
Sakatlıkları geçen Delgado 1, Ekrem ise 3 maç sonra ilk 11′de şans buldu.

5.3.2009
Tecrübeli futbolcu, Beşiktaş‘ın Fortis Türkiye Kupası yarı final ilk maçında dün akşam oynanan Ankaraspor mücadelesinin son dakikalarında sakatlanmıştı. Nobre’nin bugün yapılan kontrolleri sonrası sol üst baldırına aldığı darbe sonucu kas içi kanama ve ödem tesbit edildi. Nobre’nin sakatlığının ciddi olduğu ve Süper Lig‘de 7 Mart günü oynanacak Hacattepe-Beşiktaş karşılaşmasında forma giyemeceği öğrenildi.

9.3.2009
Savunmasının önemli isimlerinden Gökhan Zan‘ın, önümüzdeki hafta Gençlerbirliği maçında tekrar siyah-beyazlı forması giyecek olması teknik heyetin yüzünü güldürdü. Sakatlığı nedeniyle Hacettepe ile oynanan mücadelede görev yapamayan tecrübeli futbolcu, takımındaki yerini alacak.

Önceki hafta Belediye mücadelesinde takımına galibiyeti kazandıran golü atan Zan, Ankaraspor ile yapılan Türkiye Kupası‘nda da takımındaki yerini alamamıştı.

9.3.2009
“Herkes bana ameliyat ol diyor” ifadesini kullanan yıldız oyuncu, “Camia bizden şampiyonluk bekliyor. Önce kupayı alalım, sonra bıçak altına yatarım” diye konuştu.

11.3.2009
Gaziantepspor maçında hem sakatlanan hem de kart cezalısı durumuna düşen Rüştü Reçber, o günden sonra oynadığımız 3 maçta da yer alamadı.

14.3.2009
Bu arada sakatlıkları bulunan İbrahim Toraman ve Nobre‘nin ise oynayabilecek duruma geldiği ve Gençlerbirliği karşısında forma giyebilecekleri ifade edildi. Beşiktaş’ın Gençlerbirliği karşısına şu muhtemel 11′le çıkması bekleniyor:

16.3.2009
Siyah-beyazlı takımın bugünkü antrenmanında, Almanya’da tedavisi süren Gökhan Zan yer almazken, Yusuf‘a karşılık Bursaspor’a gönderilmek istenen, ancak gitmeyen ve sakatlığı nedeniyle bir süredir takımdan ayrı çalışan Aydın, takımla birlikte çalıştı. Ciddi sıkıntıları bulunmayan İbrahim Toraman ve Zapotocny ise çift kale maçta yer almayarak, takımdan ayrı koşu yaptı.

2.4.2009
Tedavileri süren iki oyun kurucudan Delgado dün de sadece koşu yaptı. Yusuf ise ağrıları artınca idmanı bıraktı. Denizli çare arıyor.

10.4.2009
Sahaya kart cezalısı İbrahim Toraman ve Serdar Özkan ile sakatlığı süren Gökhan’dan yoksun çıkacak Beşiktaş’ta belindeki spazm nedeniyle hafta başından beri antrenmanlara katılamayan Nobre de forma giyemeyecek.

15.4.2009
Çift kalede sol ayak bileği burkulan kaptan çalışmayı yarıda bıraktı. Bursaspor maçında oynaması şüpheli!.

22.4.2009
Antrenmana Rüştü, Nobre ve Sivok katılmadı. Kulüp doktoru Devrim Urgun, Rüştü ve Sivok’un hafif sakatlıkları bulunduğunu, Nobre’nin ise tedavisinin sürdüğünü söyledi.

22.4.2009
Teknik patron Denizli’nin Alman yıldızla görüştüğü ve “Süper Lig‘deki son 6 maçta sana çok ihtiyacım olacak, bu nedenle kupada sana şans vermeyebilirim” dediği öğrenildi. Mustafa Denizli olası sakatlık durumu ve yorgunluğu göz önüne alarak Fabian Ernst’i kadroda düşünmüyor.

25.4.2009
Ankaraspor maçında darbe aldığı için ayağında ödem oluşan ve dünkü idmana çıkmayan Brezilyalı yıldızın bu isteği teknik ekipte sevinçle karşılandı. Kulüp doktoru Devrim Uğur da Bobo’nun ayağında şişlik olduğunu belirterek, maça yetişmesi için tüm imkânları seferber ettiklerini açıkladı.

26.4.2009
Hafif sakatlığı bulunan yıldız oyuncu, dünkü antrenmanın son bölümünde riske edilmedi. Tecrübeli oyuncu hakkındaki son karar maç saatinde verilecek.

Sağ arka adalesinde çekme olan Yusuf Şimşek’in durumu ciddiyetini koruyor… Dünkü antrenmana katılan, ancak çift kale maçta riske edilmeyen tecrübeli oyuncu yine de kadroya dahil edildi ve Eskişehir’e götürüldü.

30.4.2009
Derbiye tam kadro çıkacağı düşünülen Beşiktaş´ta şok: Delgado, Yusuf, Tello ve Bobo idmanı yarım bıraktı, Nobre´nin durumu belirsiz. Üst üste gelen kötü haberler, Mustafa Denizli´yi de üzdü. Ancak tecrübeli hoca iddialı konuştu: Mazeret yok. Sahaya çıkıp, galip geleceğiz

3.5.2009
Derbi öncesi yaşanan sakatlıklar nedeniyle kadro kurmakta oldukça sıkıntı yaşayan Teknik Direktör Mustafa Denizli‘nin maçta Bobo’yu sakat sakat oynatabileceği belirtildi. Doktorların yoğun çabalarına rağmen yeterli düzeyde iyileşmeyen Bobo’da sorun çıkması halinde ise Holosko‘nun forvette görevlendirilmesi bekleniyor.

6.5.2009
Antrenmana, sakatlığı süren Nobre katılmazken, sağ dizinde ağrıları olan kaleci Rüştü ise idmanın başındaki koşunun ardından çalışmayı bıraktı. Dünkü idmana katılmayan Tello’yla yarıda bırakan Gökhan Zan ise takımla birlikte çalıştı.

9.5.2009
Antrenmana tüm futbolcular katılırken, sakatlığı süren Nobre‘nin takımdan ayrı koşu yaptığı bildirildi.

17.5.2009
Siyah-beyazlılarda, sakatlığı süren Arjantinli futbolcu Matias Emilio Delgado ile sarı kart cezalısı Tomas Sivok, Ankaragücü karşısında forma giyemeyecek.

21.5.2009
Antrenmana, sakatlığı devam eden Delgado ve sağ dizinde ağrı olan Rüştü katılmadı.

28.7.2009
Barış Kupası için İspanya’da bulunan ve yarın gece ikinci maçını Porto ile oynayacak olan Siyah-Beyazlı ekibin dün sabah gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren çalışmasına ayağında çekme olan Fabian Ernst katılmadı.
İbrahim Toraman[/URL], Ekrem Dağ ve İbrahim Üzülmez düz koşuyla, Rodrigo ise yürüyüşle yetindi. Teknik ekibin Porto karşısında Ernst ile Tello’yu riske etmeyeceği belirtildi.

23.7.2009
Beşiktaş‘ta Yusuf Şimşek’in sakatlığı, İspanya’da günün konusu oldu. Kondisyoner Marrone’nin, “Bugüne kadar beklentilerimin çok üzerinde bir performans sergiledi; doğrusu bu kadarını beklemiyordum” dediği Yusuf ilk idmanı tamamlayamadı.

15.7.2009
Antrenmana sakatlığı süren Holosko, İbrahim Toraman ve Delgado ile 19 Yaş Altı Milli Takım kampında bulunan Rıdvan ve Necip katılmadı.
Sakatlıkları devam eden Bobo ve Ekrem ise takımdan ayrı koşu yapmakla yetindi.

14.7.2009
Sakatlıkları nedeniyle dünkü çalışmada yer almayan Ernst ve Zapotocny takımla birlikte çalışırken, Ekrem ise takımdan ayrı fizyoterapist eşliğinde özel bir çalışmaya tabi tutuldu.

Antrenmana tesislerde tedavileri süren Bobo, Holosko, sakatlıkları devam eden İbrahim Toraman ve Delgado‘nun yanı sıra milli takım kampında bulunan Rıdvan ile Necip katılmadı.

Sakatlik olmayan hafta var mi?

brotha
09.Ağustos.2009, 22:46
benim anlatmak istedigim o degilki, sonucta her takimda her gun olur 1-2 gunluk sakatliklar. sizin koydugunuz haberlerin hepsi her takimda oluyor turkiyede.

mesela antremana su katilmadi bu katilmadi, bunlar 1-2 gunluk sakatliklar, kasik cekmeleri, yorgunluklar vs. bunlar hep olucak . ama oyundakiler boyle degil, cogu sakatlik hep 1-2 aylik,3-4 haftalik,7-8 gunluk vb. oluyor. sizin de anlattiginiz gibi 1-2 gunluk antremana katilamayacak duzeyde olabilecek sakatliklar cok az oluyor oyuncu ki en olmasi gereken bu.

ben besiktasi ornek aliyorum dogal olarak en cok takip ettigim icin, gecen sene 2. yari mesela, tabiki sakatliklar oldu. hafta icleri antreman gunlerinde genelde 1-2 oyuncu katilmadi. ama cogu macada (delgado haric) , tam kadro ciktik. yani mac kaciran cok oyuncumuz olmadi, sampiyonluktaki en buyuk neden de bu zaten.

sizin koydugunu gunluklerin cogu antreman gunlugu, 1-2 idmana katilmayip maca cikip oynayan cok kisi oldu.

perpetua
10.Ağustos.2009, 01:58
benim anlatmak istedigim o degilki, sonucta her takimda her gun olur 1-2 gunluk sakatliklar. sizin koydugunuz haberlerin hepsi her takimda oluyor turkiyede.

mesela antremana su katilmadi bu katilmadi, bunlar 1-2 gunluk sakatliklar, kasik cekmeleri, yorgunluklar vs. bunlar hep olucak . ama oyundakiler boyle degil, cogu sakatlik hep 1-2 aylik,3-4 haftalik,7-8 gunluk vb. oluyor. sizin de anlattiginiz gibi 1-2 gunluk antremana katilamayacak duzeyde olabilecek sakatliklar cok az oluyor oyuncu ki en olmasi gereken bu.

ben besiktasi ornek aliyorum dogal olarak en cok takip ettigim icin, gecen sene 2. yari mesela, tabiki sakatliklar oldu. hafta icleri antreman gunlerinde genelde 1-2 oyuncu katilmadi. ama cogu macada (delgado haric) , tam kadro ciktik. yani mac kaciran cok oyuncumuz olmadi, sampiyonluktaki en buyuk neden de bu zaten.

sizin koydugunu gunluklerin cogu antreman gunlugu, 1-2 idmana katilmayip maca cikip oynayan cok kisi oldu.

Sadece 1-2 gunluk sakatlik mi?

Toraman butun sezon sakat sakat oynamadi mi?

Ekrem omuzundaki sakatligi gecistirdigi icin sonunda ameliyat olmak zorunda kalmadi mi?

Nobre ilk basta bel agrisindan sikayet ediyor diye baslayan haberler sonunda fitik ameliyati olmasi ile sonuclanmadi mi?

Oyunda her kulubun dunya capinda doktorlari var. Tehsisde hata yapmiyorlar, oyuncunun ameliyat olmasi gerekiyorsa oyuncuyu ameliyat ediyorlar. Gecistirmiyorlar. Oyuncu sagligi onde geliyor.

3 ay boyunca sakatlikla yarim yamalak oynayan oyuncu yerine, sakat olmadigi her macta tamamen saglikli oyuncu elinize geciyor.

Bu 1-2 gunluk sakatliklar hikayedir bence. Ya oyuncu sakat degildir ve antrenmandan kaytariyordur, ya da oyuncunun surekli devam eden sakatligi vardir ve igne ile veya kadro darligindan dolayi haftalarca %60-%70 kapasite ile oynuyordur. Sonra buna fedakarlik deniliyor.

Meraktan soruyorum. Siz %70 kapasitesinde olan, sakatligi turuncu renk olan oyuncuyu macta ilk 11 oynatiyormusunuz?

Universal
10.Ağustos.2009, 16:23
Oyuna yayın ihalesi eklenebilinir mi? Bilindiği gibi bu yıl yeniden yapılacak. Bu oyuna yansıtılabilinir mi? Mesala üç yılda bir oyunda ihale olsa ve kazanan firma bize bunu belirtse, ne kadar kazanılacağı açıklansa. Güzel olmaz mı?

Birde yeni sponsorluklar geldi, formalarda arka tarafa ve şortlara reklam alınabiliniyor bu oyuna yansıtılacak mı?

Maksic
10.Ağustos.2009, 19:01
Belki daha önceki mesajlarda belirtilmiştir ama Türkiye'de bazı maçlar tribün olayları vb yüzünden seyircisiz maç cezası veya tarafsız saha gibi olaylar olabilir mi?

perpetua
11.Ağustos.2009, 03:20
Istek alani olarak kullanilmaya basladi biraz burasi. Amaci bu degil kesinlikle. Turkiye ligi kurallarinin dogru calismayan yonleri varsa lutfen bu konulardan devam edelim.

Yayin ihalesi yapilinca, net bir rakam ortaya cikinca yenilenir. Su anda yilda 50 millyon lira da desem, 1 milyar lira da desem ayni gecerlilikte.

Stat olaylari nedeniyle ceza almak FM'da hic bir zaman olmayacaktir. SI sirketinin amaci oyunun guzel yonlerini yansitmaktir.

Universal
22.Ağustos.2009, 01:34
Türkiye Kupası Statüsü değiştirildi, FM 2010 için bilgilendirmek istedim. Teşekkürler.

Kafkafxer
25.Ağustos.2009, 19:28
merhaba siz de biliyorsunuzdur da ben yine de hatırlatayım.

A2 ligi grupları belli oldu, fiktür çekildi.. http://www.tff.org/default.aspx?pageID=340&ftxtID=7674

Bölgesel 4 grup var her hafta 1 takım bay oluyor, 4 devre oynayacaklar ilk 2'ler playoff'a kalacak. playoff 4'erli 2 grup lig usülünde tek devre oynanacak sonucunda grup 1.'leri final oynayacak.

Bankasya 1. lig takımlarının deplasman masraflarını Federasyon karşılayacakmış. http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=16735

Cengo
26.Ağustos.2009, 05:13
merhaba siz de biliyorsunuzdur da ben yine de hatırlatayım.

A2 ligi grupları belli oldu, fiktür çekildi.. http://www.tff.org/default.aspx?pageID=340&ftxtID=7674

Bölgesel 4 grup var her hafta 1 takım bay oluyor, 4 devre oynayacaklar ilk 2'ler playoff'a kalacak. playoff 4'erli 2 grup lig usülünde tek devre oynanacak sonucunda grup 1.'leri final oynayacak.

Bankasya 1. lig takımlarının deplasman masraflarını Federasyon karşılayacakmış. http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=16735

A2 ne kadar komik bir organizasyon.
Hafta içi maç mı olurmuş, ne gidip izleyebiliyorsun işten dolayı, ne de tv yayını var.Yetkim olsa koltuklarından indirmiştim.

perpetua
03.Eylül.2009, 17:23
Sakatliklar konusunda konusuyorduk daha once.. Gozume ilisti.

''Kaptanımız Mehmet Yıldız bir süre önce menüsküsten ameliyat olmuştu. Ameliyatın ardından hafif koşulara başladı. Sezer Badur'un baldırında iltihap oluştu, 10 gün yok. Sedat'ın ayağında zedelenme var, 1 hafta yok. İbrahim Dağaşan'ın sağ baldırda sakatlığı var, 1 hafta yok. Ersen Martin'in adalesinde yırtık var, 2 hafta yok. Musa Aydın'ın sağ omuzunda, İbrahim Şahin'in sol omzunda yırtık var. Abdurahman Dereli'nin sağ ayak kemiğinde kırık var, 6 hafta oynayamayacak. Petkoviç'in omuzundaki zedelenme dolayısıyla ameliyat olma ihtimali var, 4 hafta olmayacak. Kısacası Sivasspor revire döndü. Sakat futbolcuların fazlalığı bizim başarımızı engelliyor. Kadro kurmak zor ama bu zorluğun üstesinden gelmeyi bileceğiz.''