PDA

View Full Version : Çaykur Rizespor

perpetua
30.Ekim.2007, 08:37
Oyuncularının mevki hataları, yetenekleri, oyunda göze çarpan eksiklikleri ile ilgili hataları burada belirtebilirsiniz.

OMANA
19.Ocak.2008, 18:06
Kuşkusuzki Bank Asyanın en güçlü takımlarından belkide en güçlüsü..düşününki diğer Bank asya takımlarında Banko oynayabilecek Okan Öztürk ve Şadi Çolak gibi iki star oyuncuyu yedek oturtabilecek bir kadroları var...

Şuanki takıma 2-3 tane yabancı ile bile süper ligde pekala oynayabilirler..İlk 11 de bir tane buda kim dediğim oyuncusu yok hepsini tanıyorum..

ancak...

Güngören maçını ele alarak devam edersek..Takım ilk yarıyı ilk 6 içinde bitirmiş velhasıl süper lige çıkmak için hiçbirşey kaçmamış..kaldıki bir çok yeni oyuncu transfer etmiş yeni bir takımsın....
e be kardeşim ne diye hoca değiştirirsinki...

Suat Kayayı gerçekten severim ama Rize hangi akla hizmet hoca değiştirmişki anlamak mümkün değil Suat Hoca Gaziantep Belediyede tarih mi yazmış ne yapmış ki Rizenin başına gelmiş...

Şimdi ilk mesele olarak hocadan girmemin sebebi Güngören Maçında Suatın kanaatimce yaptığı hatalar oldu...

öncelikle maça çıkarken yapmış ilk hatayı Suat Hocam bi dünyaya türkiyeye bak orta sahayı kaybeden takım bir maçı nasıl kazanır..Bi tek sedat Yeşilkayayı bırakmışın ortada oda çok formuz ve yanlız...

Maça yanlış taktikle başladı Suat Hoca Güngörenin direnci karşısında Orta Sahada bir türlü ağırlık koyamadı takım..ve ilk yarıyı malüp kapattı..peki sen ne yaptın...

2 tane Forvet daha soktun takıma...

peki çok forvetle oybnamak atak oybnamak mı demek o Hucum yapmak demek bol forvet oynamak ise takıma koyalım 5 forvet yapalım hucum...çok demode ancak 80 li yılların hocalarının düşünebileceği bir anlaşıyış...

velhasıl uzatmayalım Suat Hocanın en büyük hatası Orta Sahada takımın döküldüğünü maç boyunca seyretmesi oldu..Forvet alarak gol atabileceğini sandı halbuki yapması gereken Sedatı oyundan almak veya yanına en az bir oyuncu daha sokmaktı...

velhasıl kendisinden daha zayıf bir takıma malüp oldu Rize...

Takımı incelemeye gelirsek...

Kürşat uzun zamandır kadro dışıydı iyi dönmemiş hazır değildi ve pozisyon hataları verdiler zaman zaman hele yedikleri ikinci golde tel tel döküldüler...

Sol Kanatta Murat Ocak gibi milli olmuş bir oyuncu var Muratın önünde ise son derece deneyimli Serdar Samatyalı var...

Kanat bindirmelerinde Murat İlk yarı hiç yardımcı olmadı SeRDARA a Çakıldı kaldı Serdarda Erman Egin le ikililer yaparak bindirme yapmaya çaıştıysada çok başarılı olamadı ama soldaki durum sağdakinden biraz daha iyi idi yinede..

Çünükü Geçtiğimiz yılın süper golcusu Emrak Kol rizenin sağın da ileri uçta oynadı ama Can özgür
isimli Güngörenli oyuncu geçit vwermedi Emraha bir çok pozisyonu kaybetti..Sağdan bir kere geld,iler oda golluk pozisyonda Serdar dışarı vurdu...

İkinci yarı Okan ve şadi gibi iki fovet oyuna girdi Serdar kanat değiştirdi..ayrıca Okanın girmesiyle Riberio biraz geriye geldi ve AMC tarzı oynadı...

Şadi Çolak 57 de sağ taç çizgisinden çaprazdan öyle bir vurdu ki eşi benzeri az bulunur bir gol geldi ve rize biraz tıoparlanır gibi oldu...

yanlız Rize adına günün en kötü ismi Sedattı o yetenekli sedat gitmiş yerini sürekli top kaybeden pas hatası yapan bir oyuncu gelmiş..elbette Suat hocanın Sedatı orta sahada tek bırakmasınında büyük etrkisi var ..Hem Ynlız Hem Formsuz bir Sedarlı orta saha ilerde Gol atmak için bekleyen forvetleri bir türlü besleyemezken Kötü oynama kervanına Kaleci Ferhat Odabaşıda dahil olup boş pozisyonda topu taca atınca Neredeyse Yarısı forvet olan takım geride az adamala yakalandı ve takım ikinci golü gördü ağlarında...

Suat hocanın belkide oynamak istediği sistem bu değil takımın başına yeni geçmiş bir hoca belliki alışma sürecini yaşıyorlar ama bu derece Zayof bir orta Saha kurgusu ile bu işlerin gitmeyeceğini görmüş olmasını diliyorum Artvinime en yakım Şehrin Takımı rize adına...

Araştırma için tututuğum notlarıma Erman Erginin uzun taçları başarıyla atabildiğini Riberionun iyi yükseldiğini Ferhatın ayaklarını kulanma ve geriden top çıkarmada zayıf olduğu gibi notlarımı aldım ancak elbetteki ilerleyen maçlarla desdekleyerek oluşturacağım araştırma için bildikleimi..

bu arada Hafta Sonları çok fazla maç olduğunun farkındayım ama bir laliga bir premier lig kadar olmasada Bank Asyayıda kaçırmayın diyorum...

EL-Hadji
21.Ocak.2008, 23:39
[quote=OMANA;1358177]Araştırma için tututuğum notlarıma Erman Erginin uzun taçları başarıyla atabildiğini Riberionun iyi yükseldiğini Ferhatın ayaklarını kulanma ve geriden top çıkarmada zayıf olduğu gibi notlarımı aldım ancak elbetteki ilerleyen maçlarla desdekleyerek oluşturacağım araştırma için bildikleimi..quote]

Bu aldığın notlara katılıyorum. Oyuna da yansıtmıştık. Serdar da formsuz ama yine de kalitesi yetiyor.

HooijDonk07
22.Ocak.2008, 00:15
[quote=OMANA;1358177]Araştırma için tututuğum notlarıma Erman Erginin uzun taçları başarıyla atabildiğini Riberionun iyi yükseldiğini Ferhatın ayaklarını kulanma ve geriden top çıkarmada zayıf olduğu gibi notlarımı aldım ancak elbetteki ilerleyen maçlarla desdekleyerek oluşturacağım araştırma için bildikleimi..quote]

Bu aldığın notlara katılıyorum. Oyuna da yansıtmıştık. Serdar da formsuz ama yine de kalitesi yetiyor.

Abi ne zman dondun ozLedik seni :D

OMANA
28.Ocak.2008, 16:13
Rize Suat Kaya hoca ile anlaştığını duyduğumda açıkcası çok sevinmiştim...koyu bir fenerbahçe taraftarı olmama rağmen galatasarayın hayranlıkla izlediğim iizlemeye doyamadığım efsane kadrosundaki oyunculardan biri olan Suat kayanın Fatih terim başta olmak üzere bir çok deneyimli hocayla çalışmış olması onun futbol kültürü ve birikimi ve birazda şahsi sempatim Rizeyi birinci lige tşaıyacağını ve süper ligdede başarılı bir hoca olacağını hissettiriyordu bana...

ilk şoku güngören maçında yaşadım..zaten yorumlarım yukarıda...Güngören maçından ders alacağını düşündüğüm Suat hocanın bank asya için büyük bir sınav olan manisa maçını dikkatle izlemeye başladım (ikinci yarı malesef misafir yüzünden pek dikkatle izleyemedim)

aslında daha birinci dakikadan yenilen gol tüm takımın moralini öylesine etkilediki Suat Hoca için bu maç çok zorlu olacaktı...

yalnız Güngören maçındaki büyük hatanaın Manisa maçında da tekrarlandığıını gördüm...
Rizenin elinde bank asyanın en iyi kadrolarından biri var diyoruz ama bu takımın acilen Sedatın oynadığı bölgeye takviye yapması lazım Sedatın şuanki performansı Rize orta sahasını taşıyomıyor...

Bu kadar değişik antrenörle çalışmı tecrübe dolu ssuat hocanın da takımın orta sahası dökülürken kenardan bu durumu izlemesine şahit oldum iki haftadır elbette ali sakalın ve Sedatın formsuzluğuda bu durumu tetikliyor...

Rize golu yedikten sonra bir türlü toparlanamamasında manisanın orta sahasına oyununu kabul ettirememesinin büyük etkisi var...forvete gelince Emrah Kolu geçen hafaki bölgesini değiştirerek ileri uçta sağdan sola almı sağada Şadi ile oyuna başladı Riberio nun kesik yemesi ise bir başka hatası Emrah kolu geçen sene Giresundan biliyoruz çok iyi oyuncu ama bu kadar formsuzken ilk onbirde şans bulması hele rize gibi okan öztürk riberio gibi oyuncuların yedekte oturduğu bir klüpte bu şansı bulması kendisi için bir nimet...ama toparlanması lazım önümüzdeki hafta kesik yiyeceğini takmin ediyorum....

Suat hoca aslında güngören maçında ki kadar orta sahasını seyretmedi yaptığı iki değişikliği orta sha için kullandı bu defa..Ancak bence maçın en kötüsü Ali Sakal 65 te...diğer orta saha sedatı ise 72 de oyundan aldı ..

ve o saatten sonra yapılan değişiklikler fayda getirmedi deyim yerindeyse atı alan üsküdarı geçmişti artık..ikinci gol ile iyie morallenen manisa maçı vermedi...

Ben olsam ikinci yarıya kesinlikle Ali Sakal ile başlamazdım...Suat hoca alinin manevi babası gibi her gittiği takıma götürüyor neredeyse..teknik diektörlerin bazı oyuncuları bu şekilde korumasına benim bir itirazım yok..çünkü bazı oyuncular ancak üzerinde ısrar edilirse kendini gösteriyor...ama ali sakal sahada dökülürken bunu gören kenardaki Rizeli diğer oyuncuların hocalarına güvenlerinin sarsıldığını düşünüyorum...

Rize de bu maçtada benim en beğendiğim oyucu yine Serdar Smatyalı oldu...Gol yedikten sonra dağılan şaşkın takımı heycanlandıran isimdi İlk yarıdaki nefis iki vuruşundan biri kaleyi bulsa maçın kaderi değişebilirdi...

Şdi çolak ta aslında çok çalışkan hırsı bir oyuncu gerilere jkadar top almaya geliyor tabi böylesine bir orta sahanın önünde forvet olmak kolay değil..ayrıca biraz fazlaca hakeme itiraz eden yanlarını bu maçtada gösterdi...

velhasıl Rize bu çata da yenildi...bu takım acilen orta sahaya Merter batista tarzı iyi bir oyuncu almak zorunda dökülen orta sahaları ile gidemezler ki gidemiyorlarda zaten...yada üzülerek söyleyeyim böyle giderse Suat hoca gönderilir çünkü teknik direktöre çok sabırlı bir takım değildir Rize alacakları bir galibiyet morallerini yerine getirir bakalım ilerki günler neler gösterecek....

OMANA
16.Şubat.2008, 21:00
Rize adeta bir felakete sürükleniyor...

haftalardır malüp oluyor ve güngeçtikçe takım adeta eriyor..

hem bunun sebeplerine hemde oyuncu ve takım profil değelendirmelerine değinirsek....

şimdi 1 nokta var...bu türk teknik adamlar oturup boşuna ağlamasınlar...niye fenerbahçeler galatasaraylar bizi transfer etmez diye, niye 10 hafta dolmadan ligimizde hoca kıyımı yapılıyor diye....hiç boşuna ağlamasınlar...çünkü gerçekten ya bu işi bilmiyorlar ve yetersizler..yada yaptıkları işe saygıları yok...

bu cümlelere şundan girdim...Suat Hoca nın takımın başından ayrılmasından sonra rizenin başına raşit hoca geldi...

yılların raşit hocasının gelişinden sonra takımda ne teknik ne taktik ne mental ne konsantrasyon açısından 1 gram bile değişiklik yok....

bence Raşit hoca ya takım analiz etmeyi bilmiyor (bu az ihtimal) ..yada rizenin kendisinden hemen önce kaybettiği maçları hiç izlememiş (bence bu daha yüksek ihtimal) .

başka bir ihtimal düşünemiyorum...Bir takım son 4-5 haftada iki değişik hocayla birbirinin kopyası aynı hataları nasıl yapar...ya hoca takımın nerede eksiği var hiç düşünmemiş yada düşünmüş ama çözmekten aciz...

rizenin sorunu ne derseniz..az yukarıda geçmiş maçlar için ne yazmışsak o ...hiç bir fark yok...

orta sahası son derece zayıf..bir türlü organize olamayan..bloklar arasında büyük kopukluıklar bulunan bir takım...ve bu sorunu forveti oyundan alıp forvet sokmayı hucum oynamak sanan ikinci sınıf futbol mantığına sahip teknik direktörler...

takım adeta orta sahada organizatörüm yok..diye bağırıyor..ama son haftalar..çıkar emrah kolu al şadiyi..çıkar emrah kolu al şadiyi.....

takımın analizini yapmak için ortalama bir türk kahvesinde okey arası futbol muhabbeti yapan yurdum insanı kadar olmak bile yeterli...

orta sahada ali sakal ve mustafa çiçek dökülüyor onların yanına az top yapmayı bilen bir oyuncu şart sokmalısın hatta olmadı tek forvete dön orta sayayı 6 lı yap..belliki eriyorsun orta sahada hiç yoksun...

yazıya hangi noktadan devam etsem karşıma bir teknik direktör yanlışı çıktığı için artık sıkıcı olmaya başlamadan tek tek oyuncular için aldığım notlara geçeyim...

çağrı yarkın: bir çok insan tarafından merak edilen bir oyuncu...şöyle söyleyeyim..klas bir oyuncu olduğunu kötü oynarken bile anlayabiliyorsunuz..topu kontrol altında tutuşu oynama tekniği fena değil...ayrıca Okan öztürke çıkardığı bir orta rizenin ilk yarıdaki en önemli pozisyonu oldu...bunun yanısıra fizik olarak şuan tam bir felaket..şuan 45 dakikalık oyuncu görünümünde..ikinci yarıyı kaldıramadı ve oyundan alındı..

Emrah KOL: rizede deki düşüş içerisinde oda kayıplarda..bu hafta 48. dakikada kaçırdığı net bir gol posizyonu var...kendine güveni yitik durumda..böyle giderse PA sına ve bazı değerlerine tırpan yer...

volkan kocaoğlu: dünkü maçta en iyi isim volkandı rize adına mutlak kazanması gereken maçta defansın göbeğinde olan adam en iyi oyuncu ise anlayın rizenin halini...Volkan hakikaten çok potansiyelli bir oyuncu hava toplarında özellikle jumping çok iyi ...heading. yani isabetlilik için fazla bişey diyemeyeceğim çünkü defansta karşılanan toplardan heading fazla anlaşılamıyor. En büyük eksikliği geriden oyun kurmada ...bu yönden eksik olduğu için genellikle yanındaki murat ocaka pas vererek değerlendirdi..Murat ocakta uzun pas kullandı ve bir çok top doğrudan taca yada rakibe gitti.

...
bunun yanında Şadi Yine hırçın ama en azından emrah koldan daha etkili...Ali sakal ve mustafa çiçek darmadağın birbirinden habersiz ve uyumsuz...riberio ise orta sahanın vasatlığından 50-60 metre geriye gelip top alacakta tehlike yaratacak..ne gücü yetti ne tekniği...okan son vuruşlarda isabetsiz...

velhasıl rizenin bir an önce radikal bir taktik değişikliğine gitmesi lazım eğer raşit hocada suat hoca gibi forvet alıp forvet sokarsa onun da ömrü 3 hafta olur...

OMANA
22.Şubat.2008, 08:31
uzun uzun yazdık yazdık sonunda raşit hoca bizi okudu :) sanırım..

bu takımın orta sahası yok orta sahası bu kadar kolay geçilen bu kadar zayıf bir takım ayakta kalamaz dedik...geçen haftaki gibi çağrı riberio okan emrah gibi 4-5 tane forvete yönelik oyuncuyla oynayıp zayıf dirençsiz geri koşmay**n orta sahadan bu hafta vazgeçtiler..

bu hafta birazda Serdar Samatyalının da dönüşüyle ikinci yarıda bank asyadaki en çok mücadele ettikleri maçı oynadılar..

serdar gerçekten bu takımın en önemli oyuncusu şu anda ...o takımın tuncay şanlısı gibi kötü gidişe isyan eden baş kaldıran bir isyankar ...

geçen hafta demiştik Çağrı kötü oynasada kaliteli diye bu hafta o kalitesini daha çok gösterdi..

ilk defa rize için güzel şeyler yazıyoruz son haftalarda...

bolunun karabükün yükselişe geçtiği diyarbakırın tam bir takım gibi canla başla oynadığı Kafkafın seyircisiyle süper lig yürüyüşüne geçtiği türkiye birinci liginde Rizenin de geri dönüşüyle mücadele ve heyecan doruk yapacaktır diye düşünüyorum..

mert_53_91
10.Nisan.2008, 19:01
Adanaspor maçı çok önemli Rizespor için.adeta var mısın yok musun maçı :icon_smile:.Rizespor taraftarının bu maça özel ilgi göstermesi lazım çünkü bu maçı alırlarsa adanadan kurtulmuş ve yukarıdaki olası puan kayıplarıyla potaya girmiş olacaklar muhtemelen.
Uğur Akdemir ve Erman kadro dışı bırakıldı.Erman zaten öncedende kadro dışı bırakılmıştı demekki artık sildiler bu kadar sakatlığa rağmen.Serdarın iyi bir performans göstermesi lazım Rizede seneyede kalması büyük bi olasılık ve gerçekten çok iyi bir oyuncu.Orta sahayı tutup Ribeiro fırsatçılığını kullanırsa maçı alır.
Not: Bu arada 2010 için araştırma ekibine katılmak için başvuruda bulundum.Hayırlısı diyeyim kendi kendime:icon_surprised::icon_smile: