PDA

View Full Version : Trabzonspor

Pages : 1 [2]

10_Osmanozc
01.Nisan.2008, 09:35
Arkadaşlar daha başka eleştirileri veya görüşleri olanlar yok mu?

extensor
01.Nisan.2008, 14:22
Arkadaşlar daha başka eleştirileri veya görüşleri olanlar yok mu?

Ofiste bir konu sorum vardı, cevaplarsan sevinirim.

10_Osmanozc
01.Nisan.2008, 21:36
Ofiste bir konu sorum vardı, cevaplarsan sevinirim.
Buğra'nın hiç bir özelliğiyle oynama yapmadım.Mevki konusuna gelince Ersun Yanal onu sağ bek-sağ açık gibi değerlendiriyordu.Geldiği Dardanelspor'da da genellikle sağ açık olarak oynadığını biliyorum.SC oynadığını ne gördüm,ne de duydum.

extensor
01.Nisan.2008, 22:00
Buğra'nın hiç bir özelliğiyle oynama yapmadım.Mevki konusuna gelince Ersun Yanal onu sağ bek-sağ açık gibi değerlendiriyordu.Geldiği Dardanelspor'da da genellikle sağ açık olarak oynadığını biliyorum.SC oynadığını ne gördüm,ne de duydum.

Buğra hangi maçta oynadı ki onu sağ bek olarak değerlendirebildiğini düşündün?
Ben Buğra'yı FC olarak birçok maçta izledim...
Benim bir araştırmacı olarak izlemiş olmam, sizinde bana bir araştırmacı olduğum için saygı duymanızı gerektiriyor.
Yani siz onu son 6 aylık yedek hayatında hiç FC olarak görmemeniz onun geçmişinde FC olmaması gerektiği anlamını taşımıyor...

Oynama yapılmadıysa datalarda bir sorun olmuş yada mutlaka başka bir şekilde değiştirilmiş Buğra'nın özellikleri...

Bu durum düzeltilmeli... Ben sizden daha çok izlediğim için de benim söylediklerim değerlendirilmeli.

10_Osmanozc
06.Nisan.2008, 10:10
Buğra hangi maçta oynadı ki onu sağ bek olarak değerlendirebildiğini düşündün?
Ben Buğra'yı FC olarak birçok maçta izledim...
Benim bir araştırmacı olarak izlemiş olmam, sizinde bana bir araştırmacı olduğum için saygı duymanızı gerektiriyor.
Yani siz onu son 6 aylık yedek hayatında hiç FC olarak görmemeniz onun geçmişinde FC olmaması gerektiği anlamını taşımıyor...

Oynama yapılmadıysa datalarda bir sorun olmuş yada mutlaka başka bir şekilde değiştirilmiş Buğra'nın özellikleri...

Bu durum düzeltilmeli... Ben sizden daha çok izlediğim için de benim söylediklerim değerlendirilmeli.

116 maçta 7 gol atabilen bir FC,ilginç.:)

Ben size nasıl bir saygısızlıkta bulundum ki;saygı duymam gerektiğini hatırlatıyorsun bana?

Benim Buğra için girdiğim Position değerleri;

SC 0
AMR 10
MR 20
DR 15

Buğra'ya sağ bek pozisyonu eklememdeki neden yerel medyada Ersun Yanal'ın Buğra'yı antrenmanlarda sağ bek alternatifi olarak denediği yönündeki haberlerdir.

extensor
06.Nisan.2008, 11:05
Peki benim girdiğim değerler neydi?
Amr 20 Fc 17
Ben izledim diyorsam yalan atmıyorum değil mi?
Golcü bir oyuncu değildi?
Ha yok o sağ bek oynadı da ben gerizekalı olduğum için forvet olarak mı algıladım?
Bunu mu demek istiyorsunuz.

Ben yerel haberlerden biliyorum, benim size güvenim yok yerel habere güvenim var mı diyorsunuz?

Araştırma da ki mantık şu değil. X oyuncu Y takım araştırmacısının eline geçti. Y takım araştırmacısı onu istediği gibi tek başına sorumlu olarak yapar.

Biz bunu yapmıyoruz.
Siz de yapmamalıydınız.
Ben sizden daha çok ilk 11'de izledim.
Ben Buğra'yı bütün bir sezon boyu izledim.

Bu da benim söylediğimi doğru kılar.
Yanlış yaptım, bilmiyordum deyin. Yada üzgünüm haberim yoktu deyin hatanızı kabullenin.
Biz yerel medyaya göre araştırmacılık yapmıyoruz.

İzlediğimiz oyuncuları bizzat değerlendiriyoruz.

Açık söylüyorum genelde 4-3-3 oynayan Dardanel'in amr'si idi.
Bazen o taktik 4-4-2'ye döner Fc oynardı.

Ben burada 17 Fc değeri girdiysem gelir bana sorar ona göre karar alırsınız. Yoksa benim yaptığım araştırmayı tek maç izlemeden değiştiremezsiniz.

Sizden saygı beklemekte ısrar ediyorum...

licentia
06.Nisan.2008, 12:54
Isterse 300 maca cikip hic gol atamasin sahada forvet mevkisinde oynuyorsa o oyuncu forvetdir... offensive oynayan her oyuncu gol atar diye bi kural yok...

antremanlarda sag bek oynamasini onun mevkisinin sag bek oldugunu veya orada oynama kabilieyeti dahi oldugunu gostermez ki... younda bi oyuncuyu sag bek olarak yetistirmeye basladiginizda hemen accomplished mi olu veriyor? kendin diyorsun Ersun Yanal sadece denemis antremanlarda...

Mesela Serkan Kurtulus GS'ye sag bek olarak yetistirilmek icin alindi ve bu sezon cogu zaman GS'de sag bek oynadi ama su anda sag bek oynama ozelligi oyunda 11... neden cunku GS'ye gelene kadar belki 1-2 kez sag bek oynamis veya oynamamis aslen bi orta saha oyuncusu kendisi... kendisinin sag bek de accomplished oldugunu iddia etmemiz icin yeterli delil yok. Galatasaray A takim kariyerinde hep sag bek oynamis Ugur Ucar'in natural mevkisi neden stopper? Cunku asil mevkisi odur A takima cikana kadar her turlu kategoride o mevki de oynamistir... Ozer Hurmaci gecen sene Ankaraspor'da hep sag acik oynatilmasina ragmen neden natural mevkisi MC? Cunku oyuncunun gercek mevkisi odur...

Eger Bugra sag bek icin dusunuluyorsa 5-10 arasi bi rakam vermek dogrusu olurdu 15 gibi onu accomplished yapan bi deger degil, hele ki bu oyuncuyu hic dogru durust izlemediysen... bakarsiniz Bugra futbol kariyerine sag bek olarak baslamistir gencliginde kimbilir ama bunu bilmeden bir var sayim uzerine o kadar yuksek deger verilmesi yanlis bence.

Ayrica bana kalirsa elinize baska takimdan gelmis bi oyuncu varsa o takimi en son arastiran kisiyi bulup degisiklik yapmadan once o kisiye danismak en dogrusu. Hele ki dedigin gibi bos profil olarak geldi ise bi onceki arastirmaciya danismak daha da onemli cunku data transferinde sorun de cikmis olabilir...

extensor
06.Nisan.2008, 16:35
Boş gelmedi bir kere bu olanaksız. (Boş geldiği nerede söylendi bilmiyorum ama)
Hadi kendi düşündüğünüz x değeri uygun gördünüz eklediniz diyelim. Benim verdiğim değeri neden siliyorsunuz peki ben onu anlamadım?

Onu bundan sonra sürekli sağ bek oynatacak diye mi düşündünüz? Adam 24 yaşında...

Son olarak bu sezonun ikinci yarısında Çaykur Rizespor'a gitmiş ve orada da sürekli sağ açık oynatılmış.

Asıl bu adam hayatı boyunca forvette değil sağ bekte hiç oynamamış ve oynayabileceğine de ben ihtimal vermiyorum.
Carrusca ne kadar sol bek oynarsa, Buğra'da o kadar sağ bek oynar.

10_Osmanozc
09.Nisan.2008, 18:28
@extensor

Arkadaşım neden bu kadar kompleks yaptığını anlayamıyorum.Ben hangi oyuncunun hangi araştırmacının elinden çıktığının çetelesini mi tutacağım?

Tolga Seyhan futbola forvet olarak başlamıştır,bir Gaziantepspor maçında da Ziya Doğan onu yedekten forvet olarak oyuna sokmuştur şimdi onun naturalini FC'mi yapmamız gerekiyor.Veyahut Tony Sylva DMC olarak başlamıştır.Bunlar çok da önemli olan şeyler değil bence.Trabzonspor'da sağ bek alternatifi olarak düşünülen birisine hatta Trabzonspor'a gelmeden öncede bu mevkiide oynadığı söylenilen bir futbolcuya DR pozisyonunu eklemekten çekinmedim,bu kadar basit.

extensor
10.Nisan.2008, 08:05
Trabzon'a gelmeden önce sağ bek oynamışlığı yok adamın bu bir.

Adam 23 yaşında sağ açık ve forvet olarak gözümün önünde 15'in üzerinde maça çıktı, bu Tony Silva ve Tolga Seyhan 23 yaşına kadar mı santrafor yada önlibero oynamışlar bu iki

Öyle olmasa bile benim verdiğim değerleri neye göre kaldırıyorsun benim yaptığım şeymi değerli senin kulaktan duyma öğrendiklerin mi bu üç.

Uğur Uçar'ın alt yapıda dc olarak senelerce görev yaptığını ve bizim ona bu yüzden dc değerini 20 verdiğimizi biliyor musun dört

Senelerce sağ açık ve forvet oynamış adamın bu gibi nedenlerle pozisyonlarını kaldıramazsın beş.

Bu gibi nedenlerden dolayı yanlış yaptığını bile bile hatanı kabullenmiyorsun ve bende ondan uzatıyorum yoksa umurumda değil bu da altı...

(umrumda değilden kastım hatadan dönülür 2010'da düzeltilir bunu de bana tamam kapansın konu)

10_Osmanozc
11.Nisan.2008, 06:09
Ben yamayı hazırladığım zaman Aralık-Ocak ayları gibiydi.Buğra'nın Rizespor'a transferleri ya kesinleşmişti ya da kesin gibiydi.Bundan dolayı değerleriyle oynama yapmadım diye hatırlıyorum.Buğra Erdoğan'ın DR mevkisiyle ilgili olarak;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bu%C4%9Fra_Erdo%C4%9Fan

http://www.ligtv.com.tr/Oyuncu.aspx?pl=12885

extensor
11.Nisan.2008, 08:02
Şimdi gelelim esas konuya Osman.
Ben şu dakika Msn'den Buğra'nın eski takım arkadaşına sorabilirim Buğra'nın mevkiisini.
Olmadı telefon numarasını veya Buğra'nın msnini ister direk Buğra'ya da sorabilirim Buğra'nın mevkiisini.
Olmadı yarın direk Dardanelspor tesislerini ziyaret edip Mustafa Meteertem'e yani Buğra'nın eski hocasına da sorabilirim Buğra'nın mevkiisini.

Bilmem anlatabildim mi benim Lig tv'nin güvenilirliğiyle, aramda ki farkı?
Lig tv de ki boy kilo ve doğum yılı bilgileri doğru
Mevkii yanlış...

Not: Buğra şuan Rize'de de sağ açık oynuyor
Not: Ersun Yanal Arda'yı da sağ bekte denemişti.

Not adam 20 ofansif sağ açık 17 forvet. 17 sağ açık Osman...
Yok ben izlemeden gördüğümü yaparım diyorsanız tamam yapın o zaman 'araştırmanızı' diyecek daha fazla sözüm yok size...

extensor
11.Nisan.2008, 10:50
Merhaba Osman,
MSN'de Dardanelspor'lu bir futbolcu ile konuştum.
Bu futbolcu Buğra Çorumspor'dan Dardanelspor'a gelene ve Trabzonspor'a transfer olana kadar Dardanelspor'un kadrosunda bulunan bir oyuncu. İyi de bir FM oyuncusudur.
Konuşma şöyle;
- Dostum merhaba, Birşey soracağım? Buğra Erdoğan daha önce hiç sağ bek oynadı mı?
- Mehaba, 3-4 sene önce denenmişti Sinan. Ama fizik olarak çok yetersiz olduğu için oynatılmadı fazla. Bir sene sonra da sağ açık oynadı.
- Peki, Çorumspor'da sağ bek mi oynuyormuş?
- Bilmiyorum.
- Forvet oynar mı sence?
- Oynar ama tam olarak forvettir diyemem.
- Sence FM değerleri nasıl olmalı?
- Amr yeşil, Mr turuncu, Fc turuncu.
- Dr?
- Olsa olsa sarı olur :D
- :)

Teşekkür ettim ve kapattım.

Umarım sana biraz tiyo verir bu konuşma.

10_Osmanozc
15.Nisan.2008, 04:58
Merhaba Osman,
MSN'de Dardanelspor'lu bir futbolcu ile konuştum.
Bu futbolcu Buğra Çorumspor'dan Dardanelspor'a gelene ve Trabzonspor'a transfer olana kadar Dardanelspor'un kadrosunda bulunan bir oyuncu. İyi de bir FM oyuncusudur.
Konuşma şöyle;
- Dostum merhaba, Birşey soracağım? Buğra Erdoğan daha önce hiç sağ bek oynadı mı?
- Mehaba, 3-4 sene önce denenmişti Sinan. Ama fizik olarak çok yetersiz olduğu için oynatılmadı fazla. Bir sene sonra da sağ açık oynadı.
- Peki, Çorumspor'da sağ bek mi oynuyormuş?
- Bilmiyorum.
- Forvet oynar mı sence?
- Oynar ama tam olarak forvettir diyemem.
- Sence FM değerleri nasıl olmalı?
- Amr yeşil, Mr turuncu, Fc turuncu.
- Dr?
- Olsa olsa sarı olur :D
- :)

Teşekkür ettim ve kapattım.

Umarım sana biraz tiyo verir bu konuşma.

Teşekkür ettim.Ama DR konusunda o kadar da haksız değilmişim.

extensor
15.Nisan.2008, 07:58
Hak yada haksızlık olayı yok zaten dostum.
Olay sadece bizim kulaktan duyma iş yapmadığımız ile ilgili anlatabiliyormuyum.
Mesela biz neden yeni gelen yabancı transferleri değiştirmiyoruz? Etik olmadığı için...

Şimdi dediğim gibi Buğra sağ bek denenebilir Dardanelde'de ilk geldiği sene 19 yaşında denenmiş ama fizik olarak yetersiz bulunmuş.
Arda'da denenmişti Ersun Hoca tarafından.
Ama sen o adamı sağ bekte oynar halde görmüyorsan, idmanda denendi diye sağ bek yapmamalısın.

Ki, Rize'de de sağ kanat oynuyor.

Futbolcu arkadaşın söyledikleri çok doğruydu
amr 20 mr 15 fc 13 dahi verilebilir ama dr turuncu olmaz.
Mesela Carrusca'yı bir sene boyunca sol bek denesiniz bile sol bek olamayacağı gibi Buğra'da olamaz. Ben fiziki yetersizliklerini çok iyi gördüm oradan biliyorum. Eski takım arkadaşı da söylemiş dikkat edersen

nekop
17.Nisan.2008, 07:03
Alanzinho'nun hız, hızlanma, uzun şut özellikleri arttırılmalı.Güç 7 falandı galiba oda 2'ye falan çekilebilir.Dripling'de 18'den 17'ye çekilebilir genelde hızı sayesinde adam geçiyor.

Nocna Mora
17.Nisan.2008, 23:34
Hızı gerçekten arttırılmalı. Dribbling bence 18'te iyi.

extensor
18.Nisan.2008, 17:36
Dripling'de 18'den 17'ye çekilebilir genelde hızı sayesinde adam geçiyor.
Kesinlikle katılmıyorum. İnanılmaz top sürüyor. Ayağından 10 cm bile açmıyor topu. İnanılmaz hakim.

Son Gençlerbirliği maçında özellikle bu kusursuz top sürüşleri dikkatimi çok çekmişti.
Hızdan ziyade topu çok çok iyi ve kontrollü sürebildiği için çalım atıyor.

nekop
18.Nisan.2008, 20:51
İnanılmaz top sürüyor. Ayağından 10 cm bile açmıyor topu. İnanılmaz hakim.

Bu söylediğin tekniği ile daha alakalı gibi geldi bana dediğin gibi topa çok hakim top kontrolünü çok iyi yapıyor.

Teknik (Technique)
Tekniği ve top kontrolünün kalitesi. Top ayaginda olduğu zaman rahatliği. Bu özellik diğer bütün teknik özelliklerin ne kadar kaliteli kullanılabildiğini etkiler (Mesela yüksek tekniğe sahip, top sürme özelliği düşük oyuncu top sürerken yüksek hızda top süremez ama topu iyi kontrol eder. Dripling özelliği yüksek ama tekniği düşük oyuncular top sürerken topu ayağından açar. Bitirici vuruş yaparken yüksek tekniğe sahip oyuncular kaleyi daha fazla tutturur, tekniği düşük oyuncular zaman zaman dağlara taşlara vurur vs.)

perpetua
18.Nisan.2008, 23:12
Serhat:

Ama Alanzinho top ile dripling yaparken yavaslayan tipte bir oyuncu da degil.

Strength'in dusmesine ben de katiliyorum ama dribbling'in geldigi hal bana cok mantiksiz gelmiyor.

Cengo
18.Nisan.2008, 23:13
Bu söylediğin tekniği ile daha alakalı gibi geldi bana dediğin gibi topa çok hakim top kontrolünü çok iyi yapıyor.

Teknik (Technique)
Tekniği ve top kontrolünün kalitesi. Top ayaginda olduğu zaman rahatliği. Bu özellik diğer bütün teknik özelliklerin ne kadar kaliteli kullanılabildiğini etkiler (Mesela yüksek tekniğe sahip, top sürme özelliği düşük oyuncu top sürerken yüksek hızda top süremez ama topu iyi kontrol eder. Dripling özelliği yüksek ama tekniği düşük oyuncular top sürerken topu ayağından açar. Bitirici vuruş yaparken yüksek tekniğe sahip oyuncular kaleyi daha fazla tutturur, tekniği düşük oyuncular zaman zaman dağlara taşlara vurur vs.)

Dribbling hepsinin karışımıdır.
Topla ne kadar gidebildiği, isterse hızı ile gitsin.
Bazı oyuncularda hız vardır ama kullanamaz, bazılarında teknik vardır ama top süremez.Bunu ayırmak için.

Çoğu teknik oyuncu hızı varsa adam geçer, çünkü vücut çalımı olsun, topa yön vermek olsun, fiziği olsun iyi kullanırlar, çünkü hep bunu denemişlerdir.

Hızı yüksek her oyuncu dribbling yapamayacağı için, o ayrımı AI yapamayacağı için dribbling var.Uğur Boral da yapıyor, Arda da ama Uğur çıldırıtıyor ama yine de geçiyor mu, geçiyor :)
Arda ise direk oyuna etki edecek alanı görerek gidiyor, pasa yönelik oynuyor.Uğur hızını kullanıyor kanada kaçabilmek için.Yoksa zaten vücut çalımını oyuna eklemenin yolu yok.

Topu açmak ile ilgili first touch var, technique biraz farklı, evet teknik oyuncu daha hakim olur.Topun gidişi ile de orantılı olabilir, pas verirken ne kadar düzgün topa vurabildiği, top ile ne kadar rahat oynayabildiği, topla yaptığı her harekette hemen terse dönebilerek alanı rahatça görebilmesi, rakibin kapatması için zaman kalmadan hamle yapabilmesi vs..

Bir oyuncu dribbling yapıyorsa verin dribbling, nasıl yaparsa yapsın, sonra da nasıl yaptığını düşünüp diğer değerleri verin.

nekop
18.Nisan.2008, 23:34
Serhat:

Ama Alanzinho top ile dripling yaparken yavaslayan tipte bir oyuncu da degil.

Strength'in dusmesine ben de katiliyorum ama dribbling'in geldigi hal bana cok mantiksiz gelmiyor.

Tamam 18 iyi o zaman :) Strength'in düşmemesine katılacak tek bir allahın kulu yoktur zaten :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Dribbling hepsinin karışımıdır.
Topla ne kadar gidebildiği, isterse hızı ile gitsin.
Bazı oyuncularda hız vardır ama kullanamaz, bazılarında teknik vardır ama top süremez.Bunu ayırmak için.

Çoğu teknik oyuncu hızı varsa adam geçer, çünkü vücut çalımı olsun, topa yön vermek olsun, fiziği olsun iyi kullanırlar, çünkü hep bunu denemişlerdir.

Hızı yüksek her oyuncu dribbling yapamayacağı için, o ayrımı AI yapamayacağı için dribbling var.Uğur Boral da yapıyor, Arda da ama Uğur çıldırıtıyor ama yine de geçiyor mu, geçiyor :)
Arda ise direk oyuna etki edecek alanı görerek gidiyor, pasa yönelik oynuyor.Uğur hızını kullanıyor kanada kaçabilmek için.Yoksa zaten vücut çalımını oyuna eklemenin yolu yok.

Topu açmak ile ilgili first touch var, technique biraz farklı, evet teknik oyuncu daha hakim olur.Topun gidişi ile de orantılı olabilir, pas verirken ne kadar düzgün topa vurabildiği, top ile ne kadar rahat oynayabildiği, topla yaptığı her harekette hemen terse dönebilerek alanı rahatça görebilmesi, rakibin kapatması için zaman kalmadan hamle yapabilmesi vs..

Bir oyuncu dribbling yapıyorsa verin dribbling, nasıl yaparsa yapsın, sonra da nasıl yaptığını düşünüp diğer değerleri verin.

Bu dahada aydınlatıcı oldu.

Sheriff
19.Nisan.2008, 00:11
Tamam 18 iyi o zaman Strength'in düşmemesine katılacak tek bir allahın kulu yoktur zaten
Ben ben ben ben katılmıyorum :D zaten 7 düşük bir değer bunu daha da çekersek pek iyi bir hamle yapılmış olacağını sanmıyorum.

perpetua
19.Nisan.2008, 00:23
Ben ben ben ben katılmıyorum :D zaten 7 düşük bir değer bunu daha da çekersek pek iyi bir hamle yapılmış olacağını sanmıyorum.

20 seviyeli bir skala var oyunda.

7/20 = %35

Alanzinho dunyadaki oyuncularin %35'inden daha kuvvetlidir diyebilirmiyiz?

%10-%15 belki de daha mantikli.. Tek haneli, dusuk de gorunuyor diye dusuk demek ne kadar mantikli. Bu tip oyunculara ufak degerler kullanmazsak, kim icin kullanacagiz? :)

Nocna Mora
19.Nisan.2008, 01:29
3-4 makul :)

Sheriff
19.Nisan.2008, 04:45
20 seviyeli bir skala var oyunda.

7/20 = %35

Alanzinho dunyadaki oyuncularin %35'inden daha kuvvetlidir diyebilirmiyiz?

%10-%15 belki de daha mantikli.. Tek haneli, dusuk de gorunuyor diye dusuk demek ne kadar mantikli. Bu tip oyunculara ufak degerler kullanmazsak, kim icin kullanacagiz? :)
Bu dünadaki futbolcuların içinde 15-16 yaşındaki oyuncularda var yalnız abi. Daha nice zayıf fizikli oyuncular var. 2-3 güç verirsek bu oyuncuya süper ligde fazla ayakta kalabileceğini sanmıyorum. İkili mücadelelerde çok çok zorlanacaktır. Alanzinho küçük boyuna ve minyon fiziğine rağmen bence 6-7 civarı bir güç hakediyordur. 3 dediğimiz nedirki bence bu değerler Martin Galvan gibi, Neymar gibi ligimize bakarsak Emre Çolak gibi Özgür Çek gibi Barış Memiş gibi henüz çok genç ve fiziği henüz oturmamış oyunculara verilmelidir(6 ve altındaki değerler). Bence Robinho gibi Yıldıray gibi Alanzinho gibi olgunlaşmış fiziki gelişimini büyük oranda tamamlamış futbolculara bu değeri 6-7 nin altında vermek doğru olmaz. Ki hiçbirine verilmemiş bencede doğru yapılmış. Hoş oyunu incelediğimde çok enteresan değerlerde gördüm ama genel anlamda bence böyle olmalı.

perpetua
19.Nisan.2008, 11:30
Bu dünadaki futbolcuların içinde 15-16 yaşındaki oyuncularda var yalnız abi. Daha nice zayıf fizikli oyuncular var. 2-3 güç verirsek bu oyuncuya süper ligde fazla ayakta kalabileceğini sanmıyorum. İkili mücadelelerde çok çok zorlanacaktır. Alanzinho küçük boyuna ve minyon fiziğine rağmen bence 6-7 civarı bir güç hakediyordur. 3 dediğimiz nedirki bence bu değerler Martin Galvan gibi, Neymar gibi ligimize bakarsak Emre Çolak gibi Özgür Çek gibi Barış Memiş gibi henüz çok genç ve fiziği henüz oturmamış oyunculara verilmelidir(6 ve altındaki değerler). Bence Robinho gibi Yıldıray gibi Alanzinho gibi olgunlaşmış fiziki gelişimini büyük oranda tamamlamış futbolculara bu değeri 6-7 nin altında vermek doğru olmaz. Ki hiçbirine verilmemiş bencede doğru yapılmış. Hoş oyunu incelediğimde çok enteresan değerlerde gördüm ama genel anlamda bence böyle olmalı.

Veya bu tip genc oyuncular daha da dusuk seviyelerde olmalilar.. Robinho'nun guc olarak daha alta inmesi eli kulaginda..

nekop
09.Mayıs.2009, 23:48
Osman FM 2010'a Trabzonspor Paf Takımını eklemeyi düşünüyor musun?

Nocna Mora
09.Mayıs.2009, 23:56
Eğer düşünüyorsan sana bir msn adresi verebilirim, kuzenimin adresini her idmanda orada oluyor. Sana istemediğin kadar bilgi verir :D

bySilver
10.Mayıs.2009, 00:00
Her idmana bende katılıyorum bende aday olabilirim.

nekop
10.Mayıs.2009, 19:36
Arka sayfalarda Alanzinho'nun uzun şut özelliğinin artması gerektiği belirtmiştim dün attığı golle daha iyi bir değeri hakettiğini gösterdi bence..

KaPaLı
10.Mayıs.2009, 19:50
Serhat dün Alanzinho'nun golunu kaydettim en az 30 kere izledim. Orta açar gibi yolluyo topu kaleci kalenini önünde ama top öyle bir yere gidiyoki kurtarması mümkün değil. O vuruş birazda Tekniğiyle alakalı geldi bana.

Nocna Mora
10.Mayıs.2009, 20:32
bu adamın pas ve creativity bence 15 olmalı yanlısım yoksa data da 14 ve hız hızlanma kombinasyonu 16-18 gibi bir şey olmalı. Balance ise 5 strenght 4 olmalı bence...

gargi_17
12.Mayıs.2009, 17:05
Arka sayfalarda Alanzinho'nun uzun şut özelliğinin artması gerektiği belirtmiştim dün attığı golle daha iyi bir değeri hakettiğini gösterdi bence..

tam bilmiyorum ama uzun şu özelliğinden önce bi kaç ppm eklenmesi lazım.fırsat buldukça şut atması yopla içeriye girmesi hücuma ortadan katılması falan gibisinden..

zemlinskis
19.Mayıs.2009, 17:32
Gökhan Ünal 'ın son maçlarda Frikik kullanmaya çalıştığı ve başarılı olduğu ortada Frikik özelliği artmalı...Alanzinho nun uzun şutu artmalı

Cengo
19.Mayıs.2009, 18:26
Gökhan Ünal 'ın son maçlarda Frikik kullanmaya çalıştığı ve başarılı olduğu ortada Frikik özelliği artmalı...Alanzinho nun uzun şutu artmalı

Gökhan Ünal kaç frikik attı da değerlendirebildiniz?
Alanzinho'yu kaç maç izlediniz de bu fikre hakim olabildiniz?

zemlinskis
22.Mayıs.2009, 19:49
Gökhan Ünal kaç frikik attı da değerlendirebildiniz?
Alanzinho'yu kaç maç izlediniz de bu fikre hakim olabildiniz?

Son dönemde G.Ünal frikik kullanmaya başladı ve buna antremanlarda çalıştığı belli...En son Fildişi ile oynadığımız maçta da 1 frikik şutu direkten dönmüştü...Ayrıca Alanzinho nun Kocaeli ve Gs maçlarında uzaktan attığı isabetli şutlarıyla uzun şut artışını haketmekte...

bjk_melo_151
22.Mayıs.2009, 23:01
Sert kullanıyor Freekick 10 verilebilir. PM'ye de sert serbest vuruş kullanır. eklenebilir.

gargi_17
25.Mayıs.2009, 15:38
freekick değeri artırılıcaksa önce yattarada arttırıma gidilmesi lazım.son maçta yattara sakatlanmasa acaba gene gökhan ünal mı vuracaktı.tartışmak lazım.ayrıca yattaranın da yabana atılmayacak freekickleri olduğunu biliyoruz.gökhan ünal için değer verilmeden 5-6 maç daha sabredilmesi gerektiğine inanıyorum.

EL-Hadji
25.Mayıs.2009, 16:17
Alanzinho' ya "likes to lob keeper" ppm' si eklenebilir...

zemlinskis
30.Mayıs.2009, 22:00
Gerçekten Trabzonspor tam bir FM takımı olmuş bu oyunda şu an oynadığım kariyerde de ligde ve kupada şampiyon oldu...Araştırması gayet güzel yapılmış...Sizce Ts Transfer Komitesi bu oyundan yararlanıyor mu ? Ne dersiniz ?

Trabzonspor
30.Mayıs.2009, 22:33
Oyundan yararlanmıyor ama Özkan Sümer'den yararlanıyor :D

bySilver
30.Mayıs.2009, 22:35
Ersun Yanal FM oynadığını kendisi söylemişti bir ara Leonardo olayı vardı ordan beri inanırım bu adama :D

Trabzonspor
30.Mayıs.2009, 22:43
Ersun Yanal FM oynarmı bilemem ama bilgisayarlı antrenman sistemlerini o gtirmiş türkiyeye öyle bişey duymuştum.Ama futbolcuyu oyuna göre almazlar Özkan Sümer varken.

Cyzio
30.Mayıs.2009, 22:48
Özkan Sümer'i postalayamadık bu kulüpten bir türlü.Nasıl yapışmışsa artık bize..

KaPaLı
30.Mayıs.2009, 22:58
Özkan Sümer'i postalayamadık bu kulüpten bir türlü.Nasıl yapışmışsa artık bize..

Özkan Sümer gibi adam keşke Fenerbahçe'de olsa. Onun kadar futbolcu özelliklerini iyi takip eden, takımına katkı sağlamak için sürekli çalışan. En önemliside o takımda futbol oynamış , hocalık yapmış hatta başkanlık yapmış bir isim.

Bu ayki Four-Four-Two dergisini alıp okursan neler yaptığını öğrenirsin. Nasıl istemiyosun hayret.

Cyzio
30.Mayıs.2009, 22:59
Özkan Sümer gibi adam keşke Fenerbahçe'de olsa. Onun kadar futbolcu özelliklerini iyi takip eden, takımına katkı sağlamak için sürekli çalışan. En önemliside o takımda futbol oynamış , hocalık yapmış hatta başkanlık yapmış bir isim.

Bu ayki Four-Four-Two dergisini alıp okursan neler yaptığını öğrenirsin. Nasıl istemiyosun hayret.

Derin Trabzonspor..;)

midfielder1912
13.Temmuz.2009, 01:20
kaleci yakup un mevkisi hala düzeltilmemiş...

ilgililerin dikkatine 5!!!

nekop
16.Temmuz.2009, 04:45
Yattara favori personele eklenebilir bence 50-55 civarı bir puan verilebilir.

10_Osmanozc
28.Temmuz.2009, 08:09
kaleci yakup un mevkisi hala düzeltilmemiş...

ilgililerin dikkatine 5!!!

Yakup'un mevkisini düzelttim.

Yattara favori personele eklenebilir bence 50-55 civarı bir puan verilebilir.

Şota'nın bile eklenmediği favori personele Yattara'nın eklenmesi bence anlamsız ki hakkında o kadar tartışma dönerken.

nekop
28.Temmuz.2009, 17:17
Şota 85 puanla ekli favori kişilerde..

Nocna Mora
28.Temmuz.2009, 18:41
Osman dostum sen biliomusun bu işi :)

Fietra 10
28.Temmuz.2009, 19:44
Barış bu sene forma mücadelesine girecek..İyi takip etmek lazım onu bu sene

LaigLeNoiR
29.Temmuz.2009, 03:41

İşi bilmiyor olsa ekibin içinde olmazdı.

Nocna Mora
29.Temmuz.2009, 03:59
İşi derken yani datayı incelemedin mi manasında :)

10_Osmanozc
29.Temmuz.2009, 05:20
Şota 85 puanla ekli favori kişilerde..

Şota'nın ekli olduğunu gerçekten bilmiyordum.Fakat İ.Yattara'nın favorilere eklenmesi konusunda hala olumsuz yanıt veririm.

İncelediğim dosyada favori personeller kısmı yok.Kulübün genel bilgilerine dokunamıyorum.

nekop
29.Temmuz.2009, 05:47
Yattara hakkında tartışma dönerken derken ne kastettin bilmiyorum açıkcası..Takıma yaptığı katkı olaraksa bende o konuda fazlaca eleştirenlerdenim fakat bazı oyuncular takıma inanılmaz katkılar yapmasalarda bi şekilde taraftarla kulüple bütünleşirler.(misal Nouma) Futbol dışı konulardan falan bahsediyorsan o konularda pek bilgim yok.Aslında Yattara'dan önce eklenmesi gereken kişilerde var.Ben araştırmacılık döneminde Ünal Karaman'ı ekletecektim fakat oyunda ekleyince hemen ilk t.direktör kovulmasında takımın başına Ünal Karaman geçiyordu.Bu yüzden ekletmemiştim.

10_Osmanozc
29.Temmuz.2009, 06:02
Yattara hakkında tartışma dönerken derken ne kastettin bilmiyorum açıkcası..Takıma yaptığı katkı olaraksa bende o konuda fazlaca eleştirenlerdenim fakat bazı oyuncular takıma inanılmaz katkılar yapmasalarda bi şekilde taraftarla kulüple bütünleşirler.(misal Nouma) Futbol dışı konulardan falan bahsediyorsan o konularda pek bilgim yok.Aslında Yattara'dan önce eklenmesi gereken kişilerde var.Ben araştırmacılık döneminde Ünal Karaman'ı ekletecektim fakat oyunda ekleyince hemen ilk t.direktör kovulmasında takımın başına Ünal Karaman geçiyordu.Bu yüzden ekletmemiştim.
Trabzonspor'da bir futbolcunun favori personellere eklenebilmesi için taraftarların çoğu tarafından sevilip,saygı görmesi gerektiği kanısındayım.Yattara'dan önce oraya eklenebilecek başka bir sürü isim vardır.6.sezonuna girmesine rağmen ve Hüseyin gitmesine rağmen biz bu adama daha kaptanlık vermiyoruz.Geçen sezonki transfer skandalı olsun,ismi olaylara karışmış bir futbolcu.Yattara favori personel değil anca maskot olur.

PesimiSTyLa
29.Temmuz.2009, 06:23
TSL'de ne zaman kariyer açsam ilk sezon Trabzonspor ile cekişiyorum. Besiktas ve Fenerbahce 3-4-5 arası kapışırlarken benim rakibim genelde Trabzon oluyor. Sadece bana olan bir rastlantı mı bu, yoksa başkalarına da oluyor mu? Bu zamana kadar 4 kere Galatasaray ile başladım 3ünde Trabzon ile cekiştim, 2sinde sampiyon olurken 1inde sampiyonlugu kaybettim.

nekop
29.Temmuz.2009, 07:26
Trabzonspor'da bir futbolcunun favori personellere eklenebilmesi için taraftarların çoğu tarafından sevilip,saygı görmesi gerektiği kanısındayım.Yattara'dan önce oraya eklenebilecek başka bir sürü isim vardır.6.sezonuna girmesine rağmen ve Hüseyin gitmesine rağmen biz bu adama daha kaptanlık vermiyoruz.Geçen sezonki transfer skandalı olsun,ismi olaylara karışmış bir futbolcu.Yattara favori personel değil anca maskot olur.

Maskotsa asıl o zaman 100 değerinde eklemek lazım :) Çünkü maskot bir şirket,kurum vs. simgeleyen adı duyulduğunda ilk akla gelen kişi,obje,sembol gibi şeylerdir.Ayrıca bende belirttim ondan öncede eklenecek kişiler olduğunu...

Kaptanlık konusuna gelince herkes kaptan olamaz kaptan olmak için belli başlı birkaç özellik gereklidir.Bu özelliklerde her insanda olmayabilir ve bu özelliklerin olmaması o oyuncuyu kötü bir oyuncu yapmaz.

Son olarak benim etrafımda pek Trabzonsporlu yok Trabzon'da yaşamıyorum öyle taraftar forumlarında falanda çok fazla dolaşan biri degilimdir.Yani Yattara taraftarların ne kadarı tarafından seviliyor falan çok fazla bilgim yok.Zaten dediğim gibi bunu söyleme nedenim Yattara'nın harika performansı yada muazzam kişiliği falan degil.Yattara bir şekilde bu takımla özleşleşmiş bir oyuncu anlatmak istediğim bu..

10_Osmanozc
29.Temmuz.2009, 07:45
Maskotsa asıl o zaman 100 değerinde eklemek lazım :) Çünkü maskot bir şirket,kurum vs. simgeleyen adı duyulduğunda ilk akla gelen kişi,obje,sembol gibi şeylerdir.Ayrıca bende belirttim ondan öncede eklenecek kişiler olduğunu...

Kaptanlık konusuna gelince herkes kaptan olamaz kaptan olmak için belli başlı birkaç özellik gereklidir.Bu özelliklerde her insanda olmayabilir ve bu özelliklerin olmaması o oyuncuyu kötü bir oyuncu yapmaz.

Son olarak benim etrafımda pek Trabzonsporlu yok Trabzon'da yaşamıyorum öyle taraftar forumlarında falanda çok fazla dolaşan biri degilimdir.Yani Yattara taraftarların ne kadarı tarafından seviliyor falan çok fazla bilgim yok.Zaten dediğim gibi bunu söyleme nedenim Yattara'nın harika performansı yada muazzam kişiliği falan degil.Yattara bir şekilde bu takımla özleşleşmiş bir oyuncu anlatmak istediğim bu..

Anlıyorum Serhatcığım,görüşünde haklı olduğun yanlar var.Şu an çocuklar için Trabzonspor'da bir rol model varsa bu da Yattara'dır,kabul.Ancak bu gelip geçici,bence.

Fietra 10
29.Temmuz.2009, 17:21
TSL'de ne zaman kariyer açsam ilk sezon Trabzonspor ile cekişiyorum. Besiktas ve Fenerbahce 3-4-5 arası kapışırlarken benim rakibim genelde Trabzon oluyor. Sadece bana olan bir rastlantı mı bu, yoksa başkalarına da oluyor mu? Bu zamana kadar 4 kere Galatasaray ile başladım 3ünde Trabzon ile cekiştim, 2sinde sampiyon olurken 1inde sampiyonlugu kaybettim.

Bende Türkiye'de bazen alt liglerden takım yönetirken bakıyorum ilk yılın hemen ardından zirve için yarışıyor Trabzonspor..İlk yılı genellikle 2-3-4 arasında bi yerde bitiriyor..Ama dediğin dogru belli bir süre sonra acayip iyi oluyor takım..

KaPaLı
29.Temmuz.2009, 17:27
Mental özellikleri oyuncuların bayaa fazla. 9.3 çıktıktan sonra Mustafa'yla konuşmuştuk hatta Egemen - Song - Hüseyin teknik özellikleri pek yok gibi ama Mental özellikler off off.

Alanzinho için nasıl profil düşünüyosunuz ?

10_Osmanozc
29.Temmuz.2009, 19:19
Mental özellikleri oyuncuların bayaa fazla. 9.3 çıktıktan sonra Mustafa'yla konuşmuştuk hatta Egemen - Song - Hüseyin teknik özellikleri pek yok gibi ama Mental özellikler off off.

Alanzinho için nasıl profil düşünüyosunuz ?

Alanzinho CA olarak takımın en iyisi konumunda şu an.

Trabzonspor
29.Temmuz.2009, 19:34
Egemenden daha iyi teknik özellikler bekliyorum ben bu sezon.Benim oyunlardada başka takımlardayekn TS pek etkili olamıyor.

perpetua
30.Temmuz.2009, 09:45

Bu oyuncular teknik becerileri olmamasina ragmen, zihinsel olarak da ust duzeyde olduklari icin oynadiklari seviyede oynamiyorlar mi?

Yani mesela Egemen'den Turkiye'de bile orta saha oynayabilecek oyuncu olmazsa teknik neden 10-11 civari olsun? Ozellikle ayagina gelen toplari hemen ileriye vurarak herhangi bir teknik beceri gostermeyen bir oyuncu ise.

Song ve Huseyin icin de durum cok farkli degil. Bu oyuncular isteklilikleri, caliskanliklari sayesinde futbolcular. Ustun ofansif yetenekleri nedeniyle degil.

Trabzonspor
30.Temmuz.2009, 18:58
Teknik derken onu kastetmedi İsmail.Senin bahsettiğin teknik özellikleri tabiki iyi olamaz.Mevkisine göre gereken özelliklerden bahsetmişti konuşmalarımızdan bunu hatırlıyorum ben.

KaPaLı
30.Temmuz.2009, 19:14
Abi zaten ona en ufak lafım yok. Yani Hüseyin'de Egemen'de çok teknik olmayan ama savaşçı oyuncular. Ama FM'de şöyle bir olayda var. Mesela Maldonado 08'de ilk geldiğinde çok iyi hatırlıyorm sağ taraf yani teknik bölümü 10-11'lerde gezerken Mental ve Fizik bastıkları için adam Bayern'de bile A takımda hiç sırıtmadan oynuyodu. Egemen'de böyle birşey var. Ben Egemen'i ne zaman alsam takımın as oyuncusu oluyo.

CA'sı veya Rep yüksek olmadığı için Avrupa'dan teklif almıyo belki ama Türkiye Liginde üst düzey stoperlerden biri olup çıkıyo. Song veya Hüseyin için birşey söyleyemem onları hiç denemedm ama Egemen her oyunda aldığımda aynı şey olduğu için yazmak istedim.

perpetua
30.Temmuz.2009, 19:18
Teknik derken onu kastetmedi İsmail.Senin bahsettiğin teknik özellikleri tabiki iyi olamaz.Mevkisine göre gereken özelliklerden bahsetmişti konuşmalarımızdan bunu hatırlıyorum ben.

Bu oyuncularin zaten mevkilerine gore gereken ozellikleri daha cok fiziksel ve zihinsel.

brotha
13.Ağustos.2009, 21:17
Bence Ceyhun Gulselamin uzaktan sutlari baya bi etkili, gecen senede dikkat cekmisti ama daha cok genc ve tecrubesizdi.Yinede attigi bir kac gol vardi hatirliyorum. Bu seneye de baya iyi basladi, Sivas macinda 2 tane cok etkili sut vurdu birbirinden guzeldi. Bir sure izlendikten sonra eger Sivas macindaki gibi etkili sutlar cekebilme becerisi devam ederse, uzun sutu 18 19 hakeder.

Ayrica uzun boyuna ragmen hic hantal degil,gayet iyi teknigi ve cevikligi var. Ben cok begendim, on liberoda Huseyin'den kat kat yararli olabilecek bir oyuncu.

S4mp1y0N
15.Ağustos.2009, 14:48
Ceyhun'u çok beğeniyorum. Çizgisini böyle devam ettirirse hem Trabzon'un hem de Milli takımın vazgeçilmezi olur..

Uzun şutu iyi aynı zamanda da isabetli.
Bence 15 uzun şutu için ideal olur.. Bitiriciliği de biraz yükseltilmeli.

Cyzio
15.Ağustos.2009, 14:56
Ceyhun'u çok beğeniyorum. Çizgisini böyle devam ettirirse hem Trabzon'un hem de Milli takımın vazgeçilmezi olur..

Uzun şutu iyi aynı zamanda da isabetli.
Bence 15 uzun şutu için ideal olur.. Bitiriciliği de biraz yükseltilmeli.

Uzun şutun yanında kararlılıkta arttırılabilir.

Maksic
18.Ağustos.2009, 04:23
Ayrıca Alanzinho'nun uzun ve isabetli şutlarında biraz artış olabilir diye düşünüyorum..

Cengo
19.Ağustos.2009, 05:30
Bence Ceyhun Gulselamin uzaktan sutlari baya bi etkili, gecen senede dikkat cekmisti ama daha cok genc ve tecrubesizdi.Yinede attigi bir kac gol vardi hatirliyorum. Bu seneye de baya iyi basladi, Sivas macinda 2 tane cok etkili sut vurdu birbirinden guzeldi. Bir sure izlendikten sonra eger Sivas macindaki gibi etkili sutlar cekebilme becerisi devam ederse, uzun sutu 18 19 hakeder.

Ayrica uzun boyuna ragmen hic hantal degil,gayet iyi teknigi ve cevikligi var. Ben cok begendim, on liberoda Huseyin'den kat kat yararli olabilecek bir oyuncu.

Deivid'e 17 vermiştim yalnız.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Long Shoots, anlamındaki gibi uzak mesafelerden ne kadar yüzdeli ve pozisyon yaratabilecek şekilde düzgün vurduğu ile ilgilidir.

Topa teknik vuruşu tamamen teknik özelliklerine bağlıdır.Technique düşük bir oyuncu istikrarlı teknik vuruşlar yapamaz.

Sert şut çekmek ile ilgili olarak PPM bulunuyor.

Ne kadar uzak mesafeden topa düzgün ve kaleciye pozisyon yaratabilecek kadar istikrarlı vuruyorsanız o kadar yüksek vermelisiniz.20 demek, dünyanın en iyi atılabilecek en uzak mesafeden şut atan oyuncusu demek olur.