PDA

View Full Version : Sivasspor

perpetua
30.Ekim.2007, 08:38
Oyuncularının mevki hataları, yetenekleri, oyunda göze çarpan eksiklikleri ile ilgili hataları burada belirtebilirsiniz.

KaPaLı
01.Aralık.2007, 22:47
Ömer abi Sivas'lı Bilica hakkında görüşün nedir. Her hafta maçlarını izliyorum ve çok dikkatimi çekmeye başladı.

perpetua
01.Aralık.2007, 23:08
Arastirmacisi olan takimlari cok dikkatle izledigimi soyleyemem. Ancak fizigi saglam ve caliskan olmasi zaten ligimizde yararli bir oyuncu olmasina yetecektir. Daha detayli cevabi Onur bu konuya goz attiginda cevap verir saniyorum.

onurphaned
02.Aralık.2007, 03:02
Bilica geçen sezon Feyenoord'dan kiralanan sakin ve pasif bir oyun tarzı olan Saidi'nin yerine alınan takımın futbol anlayışına çok daha uygun bir stoper. Fiziği iyi, çalışkan, takım oyununa yatkın, aggression'u yüksek ki bu açıdan biraz Lugano'ya benziyor, ilk topa basan, forveti önde karşılayan, hareketli bir stoper. Hareketli olması nedeniyle pek soğukkanlı olduğunu söyleyemem. Bu tip özelliklerini oyuna yansıtacak şekilde üzerinde değişiklikler yaptım, bir sonraki yama da çok daha etkili ve iyi bir Bilica olacak. Geçen sezon M.Ali'nin forma giymediği maçlarda uzun mesafeli duran topların başına şut çekmek için Murat Sözgelmez ve Abdurrahman geçiyordu, bu sezon B.Uygun bu görevi ona veriyor ki bana kalırsa fena da vurmuyor. İleriki günlerde frikik golü de izleyebiliriz Bilica'dan.

hhkahraman
18.Aralık.2007, 02:02
Anadolu takımlarının oyuncularına düşük özellikler verilmesi gerçekten hoş değil.
Lütfen Mehmet Yıldız'ı artık Türkiye'nin en iyi santroforlarından biri haline getirin.
Bitiricilik var,kafa var,penaltı var,güç zaten en iyisi,denge muhteşem, asist desen onu da yapıyor,top saklıyor.

Abdurrahman Fener'de oynuyor olsaydı şimdiki haline göre çok daha iyi yapılırdı.
Yani FM deki özelliklere baktığımızda bu takımın ancak orta sıralara hatta düşmemeye oynayan bir takım olması lazım ama 2 senedir zirveye oynuyorlar.
Bu arada Bülent Uygun'un özelliklerinin de artması gerektiğini düşünüyorum.

Batuhandemirel
18.Aralık.2007, 02:55
Mehmet yıldız çok bitirici olduğu için değil, çok kuvvetli olduğu için bu kadar iyi bir futbolcu. Farkındaysan Ümit Karan gibi fantazi golleri yok, fiziği sayesinde savunmayı ekarte edip gol atıyor.

Cengo
18.Aralık.2007, 05:38
Ömer abi Sivas'lı Bilica hakkında görüşün nedir. Her hafta maçlarını izliyorum ve çok dikkatimi çekmeye başladı.

Ciddi bir İtalya tecrübesi var (3 sene), Sivas için üstdüzey bir isim, Sivas'ı küçümseyebilirdi bile.Dengeli, kuvvetli iyi bir stoper.4 büyükler dahil her takımda ilk 18de yer bulur.

Anadolu takımlarının oyuncularına düşük özellikler verilmesi gerçekten hoş değil.
Lütfen Mehmet Yıldız'ı artık Türkiye'nin en iyi santroforlarından biri haline getirin.
Bitiricilik var,kafa var,penaltı var,güç zaten en iyisi,denge muhteşem, asist desen onu da yapıyor,top saklıyor.

Abdurrahman Fener'de oynuyor olsaydı şimdiki haline göre çok daha iyi yapılırdı.
Yani FM deki özelliklere baktığımızda bu takımın ancak orta sıralara hatta düşmemeye oynayan bir takım olması lazım ama 2 senedir zirveye oynuyorlar.
Bu arada Bülent Uygun'un özelliklerinin de artması gerektiğini düşünüyorum.

Eleştiri Fenerbahçe'ye mi, yoksa Abdurrahman mıdır?

onurphaned
18.Aralık.2007, 08:27

Finishing: 14
Heading: 13
Penalty Taking: 13
Strength: 17
Balance: 17
Techinque: 14
Creativity: 14
Passing: 14
Teamwork: 12

Bu değerlerin hangisi kötü? 902 için strength'i 18 yapmayı düşünüyordum ama Ömer Abi'nin de tavsiyesiyle strength değil balance'ı yükseltip 19 yapmaya karar verdim. Çünkü dengesi gücüne göre çok daha ön planda. Top saklaması için tekniği olan 14 zaten olabilecek en iyi nokta Mehmet Yıldız için. Dribbling ise 13. E daha bu adamdan topu ancak faul yaparak kapabilirsiniz oyunda da. Kaldı ki gerçekte de öyle. Bitiricilik, kafa ve penaltı için değerler gayet iyi seviyede. Creativity 14, passing 14 ve teamwork 12 (902'de 14 olacak) ve bu haliyle asist yapmaması için hiçbir neden yok. Bu değerlerle Mehmet Yıldız'a senede TSL'de 20'ye yakın gol, ve 10 civarında asist yaptıramıyorsanız ya oyun planınız farklıdır, Mehmet Yıldız'a farklı görevler veriyorsunuzdur ya da affınıza sığınarak söylüyorum, kusura bakmayın ama Mehmet Yıldız'ı oynatmayı beceremiyorsunuzdur.

Abdurrahman Fener'de oynuyor olsaydı şimdiki haline göre çok daha iyi yapılırdı.Bence çok talihsiz bir düşünce bu. Biz bu işi yaparken oyuncuların hangi takımda forma giydiklerine göre değil, sahada ne derecede becerileri olduğunu ölçüp değerlendirme yapmaya çalışıyoruz.

Yani FM deki özelliklere baktığımızda bu takımın ancak orta sıralara hatta düşmemeye oynayan bir takım olması lazım ama 2 senedir zirveye oynuyorlar.Genel olarak Sivasspor'lu oyuncuların teamwork, workrate ve consistency değerlerine ve Bülent Uygun'un Sivasspor üzerinde uyguladığı oyun karakteristiğini çok daha iyi yansıtmaya özen göstererek yeniden değerlemeler yaptık Ömer Abi'yle. 902'de bir yandan çok daha dirençli, daha takım oyunu oynayan, paylaşımcı, istikrarlı bir rakip olan Sivasspor'a karşı oynayıp puan kaybedince çok da üzülmeyeceksiniz; diğer yandan da Sivasspor teknik direktörü iken yukarı sıraları zorlamak için maç önceleri taktiksel anlamda kafa yormanız ve oyuncu seçimlerinde çok daha dikkatli olmanız ve zorlanmanız gerekecek çünkü Sivas puanları gerçekte de takır takır, leblebi gibi değil 4 büyükler dışındaki diğer takımlardan da tırmalayarak topluyor.

Bu arada Bülent Uygun'un özelliklerinin de artması gerektiğini düşünüyorum.CA 130-PA 145. 902'de CA 135 olacak. 901'deki Terim 160, Aragones 150, Zico 150, Lucescu 150, Feldkamp 147, Güneş 145, Skibbe 142, Yanal 140, E. Sağlam 135, Denizli 130, Kocaman 125 CA gibi değerlerin arasında hiç de düşük bir değer değil bence 135. Diğer yandan teknik direktörlük becerilerini etkileyen non-technical değerleri de 14-18 arasında değişiyor. Hangi özellikleri acaba düşük?

hhkahraman
19.Aralık.2007, 02:47
Eleştiri Fenerbahçe'ye mi, yoksa Abdurrahman mıdır?

Ne Fenerbahçe'ye ne de Abdurrahman'a.Benim eleştirim genel duruma.Özellikleri gereksiz büyütülen bazı ünlü oyuncuların yanında küçük takımlarda oynayan oyuncular hak ettikleri değerleri alamamakta.Bu Avrupa'da da böyle.

Finishing: 14
Heading: 13
Penalty Taking: 13
Strength: 17
Balance: 17
Techinque: 14
Creativity: 14
Passing: 14
Teamwork: 12

Bu değerlerin hangisi kötü? 902 için strength'i 18 yapmayı düşünüyordum ama Ömer Abi'nin de tavsiyesiyle strength değil balance'ı yükseltip 19 yapmaya karar verdim. Çünkü dengesi gücüne göre çok daha ön planda. Top saklaması için tekniği olan 14 zaten olabilecek en iyi nokta Mehmet Yıldız için. Dribbling ise 13. E daha bu adamdan topu ancak faul yaparak kapabilirsiniz oyunda da. Kaldı ki gerçekte de öyle. Bitiricilik, kafa ve penaltı için değerler gayet iyi seviyede. Creativity 14, passing 14 ve teamwork 12 (902'de 14 olacak) ve bu haliyle asist yapmaması için hiçbir neden yok. Bu değerlerle Mehmet Yıldız'a senede TSL'de 20'ye yakın gol, ve 10 civarında asist yaptıramıyorsanız ya oyun planınız farklıdır, Mehmet Yıldız'a farklı görevler veriyorsunuzdur ya da affınıza sığınarak söylüyorum, kusura bakmayın ama Mehmet Yıldız'ı oynatmayı beceremiyorsunuzdur.

Öncelikle içten açıklamaların için teşekkürler. Amacım size kafa tutmak değil sadece kendi fikirlerimi aktararak faydalı olmaya çalışmak. Bence finishing 1-2 puan arttırılabilir. 13 heading Mehmet için düşük.Bu adam TSL'nin en güçlü adamlarından biri.Güç daha da artırılmalı. Teknik,pas, ve yaratıcılık bence de gayet iyi.Ancak Sivas gibi bir takımın 2 sezondur başa güreşmesinde takıma abiliği ve kaptanlığıyla etkisi çok büyük bunun yanında sahada da inanılmaz çalışkan bir oyuncu.Bunların da work rate ve influence özelliklerine yansıtılması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca FM konusunda geyet iyiyim ve oyuncuları da iyi kullanırım.

CA 130-PA 145. 902'de CA 135 olacak. 901'deki Terim 160, Aragones 150, Zico 150, Lucescu 150, Feldkamp 147, Güneş 145, Skibbe 142, Yanal 140, E. Sağlam 135, Denizli 130, Kocaman 125 CA gibi değerlerin arasında hiç de düşük bir değer değil bence 135. Diğer yandan teknik direktörlük becerilerini etkileyen non-technical değerleri de 14-18 arasında değişiyor. Hangi özellikleri acaba düşük?

Feldkamp'ın 147 olduğu yerde Bülent Hoca 250 bile alır:icon_smile:Şaka bir yana Trabzonspor kadrosuyla aynı puana sahip olmayı başaran daha ötesi lider olan Bülent Uygun daha yeni 135 olacakken Ersun Hoca 140(ki bu değer bence doğru).Bu şartlarda yukarıda dı geçen hiç bir hoca Sivas'ı daha iyi yerlere taşıyamazdı.Bu yüzden bence Bülent Uygun 135 ten de daha fazlasını hak ediyor.PAsı ise çok daha iyi olmalı çünkü şu anda çok fazla gelecek vaad ediyor.Tabii ki son ayarlamalar sizin insiyatifinizde.Kolay gelsin.

onurphaned
19.Aralık.2007, 08:24
Öncelikle, üslubum o şekilde anlaşıldıysa kusura bakmayın, sen nasıl kafa tutarsın demek istemedim. Sadece, yanlış ya da eksik olduğunu belirttiğin şeylere nedenleriyle açıklayıp cevap vermeye çalıştım.

Mehmet Yıldız'a devam edelim. Finishing'i, heading'i arttıralım diyoruz da neye göre? Bir de nedenlerini örnekler vererek açıklarsak çok daha tutarlı olacak. Yoksa genelde kurulan bu tarz cümlelerin araştırmaya hiçbir katkısı olmuyor. Sadece yükseltelim talebinden öteye gitmiyor. Profildeki parlak mavili rakamların sayısı çok olmayınca yıldız oyuncunun ambalajı bize kötü görünüyor, gözümüzde oyuncu yıldız oyuncu olmuyor ve böyle ince elenip sık dokulan, kafa patlatılıp hazırlanan profiller bizi görsel açıdan tatmin etmiyor sanırım. Bu "düşük yapılmış, 1-2 puan yükseltelim" taleplerini artık buna bağlıyorum ben. Sadece size karşı söylediğimi algılamayın lütfen, forumun genelindeki hava malesef böyle.

Gücü konusunda ise daha evvel yazdım. Dengesi gücünden çok daha önde. Zaten 17 ve 19 olunca yıkılması zor bir adam olacak. 17 düşük bir değer değil aksine lig üstü bir değer. Influence 14, Hayrettin'in 13, M.Ali'nin ise 15. Sivasspor'da kaptanlık yapması için 14 yeterli bir değer. Workrate konusunda ise inanılmaz çalışkanlığına katılmıyorum, topu ayağında tutup rakiple güreşmesi çok çalışkan olması için yeterli bir neden değil. Mehmet Yıldız; top rakipte iken pres yapmaz, alan daraltmaz, dışarı çıkmakta olan bir uzun topu çizgide yakalayabileceğine pek inanmaz, bunun için çoğu zaman gayret gösterme zahmetinde bulunmayıp hızını kullanmaz. Sonuçlanmayan ataklardan sonra takım geriye hızla dönüp yerleşirken Mehmet Yıldız yürüyerek pozisyonunu almaya döner, bunun yüzünden geçen sene her maç birçok defa anlamsız yere ofsayta düşerdi. Bu sene B.Uygun mental açıdan Mehmet Yıldız'ın çok üstüne düşüyor; en azından bu tip ofsaytta kaldığı pozisyonlarda topa hareketlenmemesi ve pasifte kalması gerektiğini, geriden hızlanan birisinin topu kapıp atak yaratabileceğini sonunda öğretti.

B.Uygun'a gelirsek; B.Uygun kıçında donuyla gezerken Feldkamp Kaiserslaurten'le Uefa kupasını kovalıyordu :) Şaka bir yana Ersun Yanal kariyerini A.Gücü ile ilk dördü zorlarken parlattı ve G.Birliği'ne geçip 2003'te ligde liderlik kovalarken üçünclükte kaldı, takımını Avrupa'da UEFA 4. turunda Valencia'ya karşı çatır çatır oynattı. Bu ona Milli Takım teknik direktörlüğü yolunu açtı. V.Manisa ile kısa soluklu ve istikrarsız da olsa keyifli lig liderlikleri yaşadı. Şimdi ise Trabzonspor'la yine yukarıya oynuyor. Bülent Uygun ise henüz yolun daha başında. B. Uygun'u karşılaştıracaksak bir önceki mesajımda yazdığım isimlerden sadece E. Sağlam ile kıyas yapabiliriz. Kocaman'dan ise zaten bir-iki adım daha önde. Diğer isimler ise tecrübe ve kariyerleri ile B.Uygun'dan çok daha öndeler. PA konusunda ise evet, 145 bence de az, şefi 150-155 gibi değerler için ikna etmek gerekecek :)

hhkahraman
19.Aralık.2007, 21:01
Mehmet Yıldız'a devam edelim.

B.Uygun'a gelirsek; B.Uygun kıçında donuyla gezerken Feldkamp Kaiserslaurten'le Uefa kupasını kovalıyordu :) Şaka bir yana Ersun Yanal kariyerini A.Gücü ile ilk dördü zorlarken parlattı ve G.Birliği'ne geçip 2003'te ligde liderlik kovalarken üçünclükte kaldı, takımını Avrupa'da UEFA 4. turunda Valencia'ya karşı çatır çatır oynattı. Bu ona Milli Takım teknik direktörlüğü yolunu açtı. V.Manisa ile kısa soluklu ve istikrarsız da olsa keyifli lig liderlikleri yaşadı. Şimdi ise Trabzonspor'la yine yukarıya oynuyor. Bülent Uygun ise henüz yolun daha başında. B. Uygun'u karşılaştıracaksak bir önceki mesajımda yazdığım isimlerden sadece E. Sağlam ile kıyas yapabiliriz. Kocaman'dan ise zaten bir-iki adım daha önde. Diğer isimler ise tecrübe ve kariyerleri ile B.Uygun'dan çok daha öndeler. PA konusunda ise evet, 145 bence de az, şefi 150-155 gibi değerler için ikna etmek gerekecek :)

Açıkçası ben M.Yıldız'ı Sivasspor'un Bülent Hoca'dan sonraki en önemli parçası olarak gördüğüm ve arkadaşları üzerinde de saha içinde çok etkisi olduğundan 14influence ı az buluyorum.(Steaua'nın kaptanı Radoi 20).Her ne kadar başka liglerle karşılaştırılmamamız istense de Radoi ile Mehmet arasında 6 puan fark olacağını düşünmüyorum.M.Yıldız'ın diğer özellikleriyle ilgili ayrıntılı bir yorum yazacağım daha sonra.
Bülent Hoca'ya gelince açıkçası F.Terim 160 CA ile devam ediyor.Tam kapasite de değil.Bülent Uygun'un Fatih Hoca'nın başarılarını tekrarlaması çok zor ama madem ki PA vaad ettiği geleceğe göre veriliyor.Fatih Hoca'nın ilk yıllarına göre çok daha sağlam bir giriş yaptı Bülent Hoca.Göztepe ve A.Gücü
tecrübelerini yaşayan Terim biraz da Galatasaray ve Milli Takım kaptanlıklarından da tanındığı için Piontek'in yanına stajyer olarak verildi.O bu şansı çok iyi kullandı. Kendi oluşturduğu jenerasyonuyla Akdeniz Şampiyonası ve UEFA yı aldı.Süper Kupa ve Dünya 3.lüğünde de inanılmaz payı oldu.Uzatmak istemiyorum çok fazla ama Bülent Hoca'nın girişinin en hafif ifadeyle Fatih Hoca'dan aşağı kalır yanı yok.(Lig itibarıyla)Bence bu 155 ten de yüksek bir oranda oyuna yansıtılmalı.

S4mp1y0N
23.Aralık.2007, 00:26
Sezer Badur'un crossing ve freekick'inin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Mehmet Yıldız'ın mental özelliklerinin artacağını umuyorum. Musa Aydın'dan oyunda hiç bir şekilde verim alamıyorum. Arka kanat dahil sağ kanadın her tarafında oynattım aldığım verim çok düşük... Uzun şutları ve topsuz alanı artırılmalı bence.

Ayrıca Sivasspor kadrosunda bulunan tüm oyuncuların konsantrasyonları gerçekten çok yüksek. Bunda da iyileştirilme yapılması gerektiğine inanıyorum.

brotha
23.Aralık.2007, 02:32
CA 130-PA 145. 902'de CA 135 olacak. 901'deki Terim 160, Aragones 150, Zico 150, Lucescu 150, Feldkamp 147, Güneş 145, Skibbe 142, Yanal 140, E. Sağlam 135, Denizli 130, Kocaman 125 CA gibi değerlerin arasında hiç de düşük bir değer değil bence 135. Diğer yandan teknik direktörlük becerilerini etkileyen non-technical değerleri de 14-18 arasında değişiyor. Hangi özellikleri acaba düşük?

bu ca lara katilmam mumkun degil. bana gore lucescu ile zico nun ca lari ayni olmamali lucescu degilmi inter de calisan. lucescu degilmi galatasarayi ve besiktasi sampiyon yapip da galatasarayi sampiyonlar liginde besiktasi ise uefada ceyrek finale cikaran. zico birtek fenerbahcede basarili oldu bu da yeterli degil bana gore lucescu ile ayni kapasiteye sahip demek icin.

birde mustafa denizli nin ertugrul saglamdan ersun yanaldan ve skibbeden dusuk almasini da dogru bulmuyorum. skibbe nin gecmisi denizliye gore daha alt seviyededir . denilzinin ertugrul saglamin ve yanalin altina dusmesi komik bana gore. ertugrul saglam daha 4-5 senelik teknik direktor . yanal ise 1-2 takimda ki basarisi disinda bir basarisi yok. bulent uygun keza oyle. mustafa denizli nin basarilarini alta yazicam bence bir kez daha dusunun.

gs yi ilk kez avrupada ceyrek final oynatan adam.
gs ile turkiye ligi sampiyonlugu,
fenerbahcenin tarihindeki tek yerli sampiyon yapan td.
turkiye teknik direktorluguyle dunya kupasindaki basarinin zeminini fatih terim ile hazirlayan ve turkiyeye euro 2000 de ceyrek final oynatan adam.
turkiyede bircok kisiye gore fatih terim ile birlikte gelmis gecmis en basarili teknik direktorden biri.

onurphaned
23.Aralık.2007, 06:47
Sezer Badur'un crossing ve freekick'inin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Mehmet Yıldız'ın mental özelliklerinin artacağını umuyorum. Musa Aydın'dan oyunda hiç bir şekilde verim alamıyorum. Arka kanat dahil sağ kanadın her tarafında oynattım aldığım verim çok düşük... Uzun şutları ve topsuz alanı artırılmalı bence.

Ayrıca Sivasspor kadrosunda bulunan tüm oyuncuların konsantrasyonları gerçekten çok yüksek. Bunda da iyileştirilme yapılması gerektiğine inanıyorum.
Bu hususların çoğu ile ilgili birçok değişiklik ve geliştirme 902 yaması için hazır.

Cengo
23.Aralık.2007, 08:24
bu ca lara katilmam mumkun degil. bana gore lucescu ile zico nun ca lari ayni olmamali lucescu degilmi inter de calisan. lucescu degilmi galatasarayi ve besiktasi sampiyon yapip da galatasarayi sampiyonlar liginde besiktasi ise uefada ceyrek finale cikaran. zico birtek fenerbahcede basarili oldu bu da yeterli degil bana gore lucescu ile ayni kapasiteye sahip demek icin.

birde mustafa denizli nin ertugrul saglamdan ersun yanaldan ve skibbeden dusuk almasini da dogru bulmuyorum. skibbe nin gecmisi denizliye gore daha alt seviyededir . denilzinin ertugrul saglamin ve yanalin altina dusmesi komik bana gore. ertugrul saglam daha 4-5 senelik teknik direktor . yanal ise 1-2 takimda ki basarisi disinda bir basarisi yok. bulent uygun keza oyle. mustafa denizli nin basarilarini alta yazicam bence bir kez daha dusunun.

gs yi ilk kez avrupada ceyrek final oynatan adam.
gs ile turkiye ligi sampiyonlugu,
fenerbahcenin tarihindeki tek yerli sampiyon yapan td.
turkiye teknik direktorluguyle dunya kupasindaki basarinin zeminini fatih terim ile hazirlayan ve turkiyeye euro 2000 de ceyrek final oynatan adam.
turkiyede bircok kisiye gore fatih terim ile birlikte gelmis gecmis en basarili teknik direktorden biri.

Aynısı Fenerbahçe'de Zico'nun yaptıkları.
Zico'nun Japonya Milli Takım deneyimi var, Dünya Kupası'na taşıdı o takımı.
Japonya Milli Takımı ile Asya Kupası'nı aldı.

Küçümsemeden önce biraz kariyerine de göz atmak lazım.

hhkahraman
23.Aralık.2007, 22:11
Bu arada Sivasspor büyük takım refleksi olan iyi oynamadan maç kazanmayı da öğrenmiş.Takımın Gençlerbirliği maçındaki en pasif 2 adamı muhteşem goller atarak takımlarını galibiyete taşıdılar.

brotha
24.Aralık.2007, 04:13
Aynısı Fenerbahçe'de Zico'nun yaptıkları.
Zico'nun Japonya Milli Takım deneyimi var, Dünya Kupası'na taşıdı o takımı.
Japonya Milli Takımı ile Asya Kupası'nı aldı.

Küçümsemeden önce biraz kariyerine de göz atmak lazım.

ben zicoyu kucumsemedim yanlis anlamissiniz dikkat ettiyseniz lucescu ile ayni ca ya sahip olacak kadar kaliteli olmadigini soyledim. bu ileride lucescu kadar olamayacak anlamina gelmemelidir. sizinde dediginiz gibi denizli en az ziconun yaptiklari kadar kariyeri vardir ama turkiyede son 2 sene basarili olmus teknik adamlarin gerisinde olmasi dusundurucudur.

ayrica ben ziconun kariyerini fenerbahceye gelmeden oncede biliyordum simdide biliyorum sizde sanki kariyerini hic bilmiyormusum gibi konusmayin o zaman.

Cengo
24.Aralık.2007, 04:32
ben zicoyu kucumsemedim yanlis anlamissiniz dikkat ettiyseniz lucescu ile ayni ca ya sahip olacak kadar kaliteli olmadigini soyledim. bu ileride lucescu kadar olamayacak anlamina gelmemelidir. sizinde dediginiz gibi denizli en az ziconun yaptiklari kadar kariyeri vardir ama turkiyede son 2 sene basarili olmus teknik adamlarin gerisinde olmasi dusundurucudur.

ayrica ben ziconun kariyerini fenerbahceye gelmeden oncede biliyordum simdide biliyorum sizde sanki kariyerini hic bilmiyormusum gibi konusmayin o zaman.

Zico kaliteli hocadır, aldığını haketti, oynattığı futbol, oyun zekası, takıma taktik kurgusu vermesi konusunda çok ince işler yaptı, futbolculuğundan kalan engin futbol bilgisini kullandı.Fenerbahçe'nin 4lüsü zaten kaliteydi ama takıma çektiği ince ayar, oyunculara göre oynattığı komple futbolla önemli bir hoca oldu.Zico yerine Luce olsaydı başarısız olabilirdi.

Zico'nun adaleti vardı, gerektiğinde keskindi.Bıçak gibi kesip atarsa herkes kendi hatasından dolayı olduğunu bilirdi (Önder hariç), babacandı, futbolculara ağabeylik yaptı, tatlı-sert hocaydı.

Size göre kalite nasıl tariflenir bilmiyorum, 10 sene t.d.lük yapıp Inter'in başına geçirmek midir bilmiyorum ama Luce daha fazlası değil.Zico gelişime de açık, yükselebilir, verdiğim CA konusunda da en ufak bir şüpheye dahi düşmüyorum..

KanaKe
24.Aralık.2007, 05:14
Mehmet Yildiz benim oyunumda 2. senemde 10 milyon € gibi bir astronomik rakama Ajax'a transfer oldu sizce bu normal mi ?

onurphaned
24.Aralık.2007, 06:46
SI'nin oyun koduyla alakalı bir olay, bunun gibi birçok abartılı transfer örneği söz konusu.

Ajax olmaz da Rubin Kazan olabilir mesela :P

perpetua
24.Aralık.2007, 15:58
Mehmet Yildiz benim oyunumda 2. senemde 10 milyon € gibi bir astronomik rakama Ajax'a transfer oldu sizce bu normal mi ?

Hollanda'nin bizden oyuncu alma ihtimali yok denecek kadar az cunku transfere para sadece genc ve daha sonra pazarlayabilecekleri oyuncular icin harciyorlar veya Hollandali oyuncular icin harciyorlar. Oyun daha akilli olana kadar bu tip seyler olmaya devam eder.

brotha
24.Aralık.2007, 23:21
Zico kaliteli hocadır, aldığını haketti, oynattığı futbol, oyun zekası, takıma taktik kurgusu vermesi konusunda çok ince işler yaptı, futbolculuğundan kalan engin futbol bilgisini kullandı.Fenerbahçe'nin 4lüsü zaten kaliteydi ama takıma çektiği ince ayar, oyunculara göre oynattığı komple futbolla önemli bir hoca oldu.Zico yerine Luce olsaydı başarısız olabilirdi.

Zico'nun adaleti vardı, gerektiğinde keskindi.Bıçak gibi kesip atarsa herkes kendi hatasından dolayı olduğunu bilirdi (Önder hariç), babacandı, futbolculara ağabeylik yaptı, tatlı-sert hocaydı.

Size göre kalite nasıl tariflenir bilmiyorum, 10 sene t.d.lük yapıp Inter'in başına geçirmek midir bilmiyorum ama Luce daha fazlası değil.Zico gelişime de açık, yükselebilir, verdiğim CA konusunda da en ufak bir şüpheye dahi düşmüyorum..

tabiki bu sizin dusunceniz saygi duyuyorum ben sadece kendi fikrimi belirttim luce konusunda. fakat denizli konusunda hala israrliyim bana gore turk teknik direktorleri ele alirsak denizlinin kariyerine basarilarina saygisizlik ediliyor. mustafa denizli fatih terim ile birlikte en yuksek ca ya sahip iki teknik direktorden biri olmalidir bu tartisilamaz bir gercektir.

hhkahraman
25.Aralık.2007, 01:53
tabiki bu sizin dusunceniz saygi duyuyorum ben sadece kendi fikrimi belirttim luce konusunda. fakat denizli konusunda hala israrliyim bana gore turk teknik direktorleri ele alirsak denizlinin kariyerine basarilarina saygisizlik ediliyor. mustafa denizli fatih terim ile birlikte en yuksek ca ya sahip iki teknik direktorden biri olmalidir bu tartisilamaz bir gercektir.

Mustafa Denizli büyük başarılar kazanmıştır.Bu doğru;Şampiyon Kulüpler Kupası Yarı Finali, Türkiye Ligi Şampiyonlukları,Almanya'da ülkemizi temsili,Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek final(ki bence o kadroyla finale çıkılmalıydı),Şampiyonlar Ligi grubunda sıfır çekmek gerçekten gerçekleştirilmesi çaba isteyen, yetenek isteyen başarılar. Ancak CA geçmişteki başarılardan ziyade şu andaki kapasiteyle alakalı.Son yıllarda Denizli,İran gibi bir ülkede bulunmuş,V.Manisaspor'da başarısız bir deneyim geçirmiştir.Yorumculuk yapmıştır.Bu yüzden verilen 130 luk değer yüzde yüz isabetlidir.

baristayfur
29.Aralık.2007, 20:14
mehmet yıldızın süreklilik özelliği kaç acaba? bu sezon gayet iyidi ve 2-3 maç dışında her maç verimli oynadı.atmasada attırdı,sürekli 90dk sahada kaldı(sanırım bir maç sahadan alındı sadce)gayet güzel işler yaptı saha içinde,kaptanlığına gelince verilen değer gayet ideal..mr kettiğim şey süreklilik(consistency) özelliiği kaç acaba. bu seneye bakılırsa 15+ bi oyuncu mehmet yıldız

Sheriff
29.Aralık.2007, 20:36
Mehmet Yıldız
Consistency: 17

Jesus_FB
29.Aralık.2007, 20:40
Mehmet Yıldız

20'yi bile hakediyor

baristayfur
29.Aralık.2007, 23:31
Mehmet Yıldız

teşekkürler.peki bi artış söz konusu olurmu? bnm gözümdede 20lik bi oyuncuda..ama 17de fena değil

onurphaned
30.Aralık.2007, 06:09
Bu sürekliliği sağlamasında en büyük pay B.Uygun'un. B.Uygun geçen seneden beri çok üzerine düşüyor Mehmet Yıldız'ın. Gol atamadığı, attıramadığı ve takım iç sahada önde değilse oyuna küsüp çabuk oyundan düşüyor. Özellikle B.Uygun'un ve takım arkadaşlarının motivasyonu onu oyunda tutuyor, oyuna asılmasını sağlıyor. 20 çok iddialı bir rakam bana göre, 17 zaten iyi bir değer; eğer oyunda gerçek hayattaki Mehmet Yıldız'ın verimini alamıyorsanız, yani 3 maç oynayıp 2 maç yatması gibi ya da forvet hattında Balili ile Tum'u ilk onbirde tercih edip M.Yıldız'ı yedek soyundurmak zorunda kalıyorsanız, 1 puanlık bir artış gözden geçirebiliriz ama gerek var mı emin değilim.

Sheriff
30.Aralık.2007, 07:18
Bende 17 değerinin çok iyi bir değer olduğunu düşünüyorum.

baristayfur
30.Aralık.2007, 21:46
consistency 20 olduğunda her maç iyi oynamayacak ztn. yanlış hatrlamıosam Ömer abi(perpetua) açıklamalarda 20 olursa %80lik bi orandan bahsetmişti. ki kaldıki m.yıldız 10 maçın 8inde gayet iyi oynuor. bunun için 20 dedim. ama tabikide 17 kötü değil ama 18 hatta 19 olması biraz daha ideal olurdu kanımca...

EL-Hadji
10.Ocak.2008, 18:46
Ben mehmet yıldızın profiliyle ilgili 1-2 şey yazmak istiyorum. Başarılı bir çalışma olmuş onur tebrikler. Acceleration özelliğinin 1 puan daha artarak 12 olabileceğini düşünoyrum.

KaPaLı
25.Ocak.2008, 03:13
Sezer Badur iyice sivrilmeye başladı Sivas takımında. İlk olarak Fenerbahçe'ye 90.dk da gol atmıştı bugünde Galatasaray'a 1 gol attı.

Sene sonunda alttan ısıtma sisteminin devreye sokulacağını söyledi Mecnun başkan araştırmacı arkadaşlar bunu gözönünde bulundurursa iyi olur.

licentia
25.Ocak.2008, 03:26
Sezer Badur iyice sivrilmeye başladı Sivas takımında. İlk olarak Fenerbahçe'ye 90.dk da gol atmıştı bugünde Galatasaray'a 1 gol attı.

Sene sonunda alttan ısıtma sisteminin devreye sokulacağını söyledi Mecnun başkan araştırmacı arkadaşlar bunu gözönünde bulundurursa iyi olur.

Zaten Sezer'in bu sezon atmis oldugu toplam 2 gol. Sezer goz onunde oynanan bu maclarda golunu atmis olsada asil onemli olan bence sezonun genelinde goz onunde olmayan maclardaki performansi.

Mehmet Yildiz'in accleration en son yamada zaten 12 idi.

onurphaned
25.Ocak.2008, 03:38

Sezon başlamadan 4 Eylül'de zemin çalışmaları yapılırken stadın alttan kablolar döşenerek elektrik yoluyla ısıtılması gündemdeydi. Proje hazırlandıktan sonra yerinde yapılan gözlemde ayrıntılı ve zahmetli bir çalışma gerektiği fark edilince bu çalışmanın sezonun başına yetişmeyeceği anlaşıldı ve sezon sonuna ertelendi plan. Yönetimin uzun süredir gündeminde olan bir konu bu, takibini de yapıyorum. Yine de hatırlattığın için teşekkür ederim.

Sezer esasen ön libero olan bir oyuncu ama ofansif özellikleri de gayet iyi. İki yönlü bir oyuncu profili çiziyor. Bu sezon da ortasahanın solunda daha çok görev yapmaya başladı ve ben de artık ML özelliğine 15 verdim, 9.3'te DM,ML/C olarak gözükecek. Tekniğini ve oyun zekasını çok beğendiğim bir oyuncu.

midfielder1912
25.Ocak.2008, 05:15
Sezon başlamadan 4 Eylül'de zemin çalışmaları yapılırken stadın alttan kablolar döşenerek elektrik yoluyla ısıtılması gündemdeydi. Proje hazırlandıktan sonra yerinde yapılan gözlemde ayrıntılı ve zahmetli bir çalışma gerektiği fark edilince bu çalışmanın sezonun başına yetişmeyeceği anlaşıldı ve sezon sonuna ertelendi plan. Yönetimin uzun süredir gündeminde olan bir konu bu, takibini de yapıyorum. Yine de hatırlattığın için teşekkür ederim.

Sezer esasen ön libero olan bir oyuncu ama ofansif özellikleri de gayet iyi. İki yönlü bir oyuncu profili çiziyor. Bu sezon da ortasahanın solunda daha çok görev yapmaya başladı ve ben de artık ML özelliğine 15 verdim, 9.3'te DM,ML/C olarak gözükecek. Tekniğini ve oyun zekasını çok beğendiğim bir oyuncu.

sezer ligimizde pek görmediğimiz oyuncu tiplerinden bir (moda tabirle gerard, lampard tarzında bir adam)i, bizde oynadığı bir sezonda takımın en iyi 2 oyuncusundan biriydi, ortasahanın her yerinde çok rahat oynar, oyunun iki yönünde yeterli ve geçerli bir oyuncu... ama sezer' in en öne çıkan özellikleri decisions, long shot, passing, stamina ve team work diye düşünüyorum. ancak yaratıcılığının ve teknik özelliklerinin vasatın üstünde olsada, çok üst düzeyde olmadığını düşünüyorum...

Alicanfmfan
25.Ocak.2008, 05:19
Bilica'nın profesyonelligi düşürülmedilir bu maçtan sonra , hakikaten çirkef oldugunu düşünüyorum ,

onurphaned
25.Ocak.2008, 05:39
Bilica'nın profesyonelligi düşürülmedilir bu maçtan sonra , hakikaten çirkef oldugunu düşünüyorum ,
Dirtiness 16 zaten.

licentia
25.Ocak.2008, 05:50

Kast ettigin profesyonellik degil dirtiness olur ki zaten kendisi su anda 16 almis gorunuyor...

Bir maca gore de dusme veya artma soz konusu olamaz bence cunku dirtiness bi oyuncunun sezon icersinde alicagi kart sayisini direkt etkiliyen bir ozellik yani Bilica gercekte ortalama olarak bir sezonda kac kart goruyor ise oyunda yapilan testlerde asagi yukari o kadar kart gormelidir. Tabi su da var bugun kart gormemesi beni sasirtmadi degil orasi da ayri bi konu...

Alicanfmfan
25.Ocak.2008, 05:52
O zaman biraz daha arttırılmalı...

licentia
25.Ocak.2008, 05:57
O zaman biraz daha arttırılmalı...

mesajimi okumadin sanirim... Ne dedim?

Bir maca gore de dusme veya artma soz konusu olamaz bence cunku dirtiness bi oyuncunun sezon icersinde alicagi kart sayisini direkt etkiliyen bir ozellik yani Bilica gercekte ortalama olarak bir sezonda kac kart goruyor ise oyunda yapilan testlerde asagi yukari o kadar kart gormelidir. Tabi su da var bugun kart gormemesi beni sasirtmadi degil orasi da ayri bi konu...

Yani neye gore artirilsin diyorsun caba merak ediyorum? Bilica'nin sezonluk ortalama kart sayisini acmis oldugunu bi kac oyunda sezonluk almis oldugu kart sayisina kiyaslayip mi yapiyorsun bu yorumu?

Alicanfmfan
25.Ocak.2008, 05:58
Ümit'e attıgı tekme'ye hakem kart göstermiyorsa , o kartl hareket oldugu için düşünülmelidir, Ayrıca Arda ve Yaser'ide neler yaptı bugün :)

Addolorato
27.Ocak.2008, 05:03
Mehmet Yıldız'ın penaltı kullanma özelliği arttılacakmı şu an 13 oyunda fakat gerçek hayatta takımın penaltılarını o kullanıyor ve yüksek isabet yüzdesi var.

KanaKe
27.Ocak.2008, 06:18
bence 16 yi kesinlikle hakediyor

Cengo
27.Ocak.2008, 06:34
Ümit'e attıgı tekme'ye hakem kart göstermiyorsa , o kartl hareket oldugu için düşünülmelidir, Ayrıca Arda ve Yaser'ide neler yaptı bugün :)

O zaman Zidane oynasaydı 20 vermeliydik.
Tek maç ile hiçbirşeyi değerlendirmemek gerekiyor, o zaman objektif değerlendirme olmaz.Tüm maç performanslarını biliyorsanız o zaman tamam.

onurphaned
27.Ocak.2008, 17:18
Mehmet Yıldız gol krallığında iddiasını sürdürmeye devam etmek için takımın penaltılarını kullanıyor. Normalde penaltıları Mohamed Ali kullanır çünkü hem duran toplardaki yeteneği, hem tekniği, hem de soğukkanlılığı birincil tercih sebebidir. Ancak bahsettiğim gibi fırsatı doğmuşken Mehmet Yıldız artık penaltıları kullanıyor. Şu ana dek kaçırdığı bir penaltı da olmadı. 13 makul bir seviyeydi; bu yamaya yetişebilir mi bilemiyorum ama 1-2 puanlık artış düşünülebilir. Pek elzem bir değişiklik değil yalnız.

perpetua
27.Ocak.2008, 17:37
Yildiz'in penaltilarinda yukseltme yaptim.

bugra 1905
27.Ocak.2008, 18:46
Abi İbrahim Dağaşan İle İlgili Bir Yenilik Varmı Geçen Sezon Bursasporda 11e Giremeyen Bir Oyuncuydu Bu Sene 11in Vazgeçilmez İsmi

Alicanfmfan
27.Ocak.2008, 19:43
Mehmet Yıldız gol krallığında iddiasını sürdürmeye devam etmek için takımın penaltılarını kullanıyor. Normalde penaltıları Mohamed Ali kullanır çünkü hem duran toplardaki yeteneği, hem tekniği, hem de soğukkanlılığı birincil tercih sebebidir. Ancak bahsettiğim gibi fırsatı doğmuşken Mehmet Yıldız artık penaltıları kullanıyor. Şu ana dek kaçırdığı bir penaltı da olmadı. 13 makul bir seviyeydi; bu yamaya yetişebilir mi bilemiyorum ama 1-2 puanlık artış düşünülebilir. Pek elzem bir değişiklik değil yalnız.

İntertoto maçında daha ilk maçta deplasmanda bir penaltı kaçırmıstı sonra onu tamamlamıstı, yani penaltı kaçırdı.

Addolorato
28.Ocak.2008, 05:36
Petkovic oyunda gerçekten muazzam bir kaleci. Gol bile atıyor ki bende attı. Asist'de yapıyor bende 3-4 asisti mevcut. Kicking özelliğinde düşüş olacakmı yoksa bu maç motorunun bir hatasımı.

Alicanfmfan
28.Ocak.2008, 06:16
Petkovic oyunda gerçekten muazzam bir kaleci. Gol bile atıyor ki bende attı. Asist'de yapıyor bende 3-4 asisti mevcut. Kicking özelliğinde düşüş olacakmı yoksa bu maç motorunun bir hatasımı.

Bugün bütün autları , Galatasaray atagına dönüştü bir ikiside taca gitti.

onurphaned
28.Ocak.2008, 07:44
Abi İbrahim Dağaşan İle İlgili Bir Yenilik Varmı Geçen Sezon Bursasporda 11e Giremeyen Bir Oyuncuydu Bu Sene 11in Vazgeçilmez İsmi
11'in vazgeçilmez ismi demeyelim de gerektiğinde ilk 11'de çıkıp oynayabilecek ve ortasahanın her yerinde rahatlıkla rol verebileceğiniz sağlam bir rotasyon oyuncusu. Şu anki profili üzerinde oynamaya yapmayacağım ama bu profilinin de çok iyi olduğu anlamına gelmiyor. Biraz daha izlemeye ihtiyacım var.

@Alican: O penaltıyı unutmuşum, haklısın.

Petkovic ligin nadir devamlılığı olan ve en iyi kalecilerinden birisi. Asist yapmasını da yadırgamıyorum çünkü Sivas'ın oyun sistemi zaten direkt-uzun paslara dayanıyor. Balili gibi hızlı bir oyuncunun önüne boştayken topu gönderip Balili'yi gole sevketmesi çok olağanüstü bir durum değil bana kalırsa. Cordoba'da görmeye alıştığımız ayağa atılan teknik degajları sık tekrar eden bir kaleci değil ama topu oyuna sokması da hiç fena değil.

Bugün taca giden topları dışında G.Saray'da kalan degajlar ise tamamen B.Uygun'un taktiği doğrultusunda Sivas'ın sahaya yayılışı ile alakalı. Ortasaha ile forvet hattı arasında muazzam bir boşluk var ve topları ekseriyetle M.Yıldız, Tum, Balili ve (bugünden sonra da) Kamanan'a atmasını istiyor. Forvetler ise topu kontrol edemeyince doğal olarak ortasahası kalabalık ve kuvvetli olan G.Saray bu topları hep kontrol edip dikine oynayarak atak yaratmaya çalıştı, yarattı.

Son olarak, bilgi mahiyetinde, yeni transfer Kamanan'ın forma numarası 14. Goldeki top kontrolü, sürati ve dengesi izlemeye değerdi.

Addolorato
28.Ocak.2008, 08:08
Balili'nin Composure sanırım oyunda 7 veya 8 arttırılması gerektiğini düşünüyorum oyunda bitiriciliğide çok yüksek olmadıgından aşırı derecede gol kaçırıyor bende sadece 1 gol atabildi 13 maçta.

RIDVAN TLM
28.Ocak.2008, 20:17
balılın hızı artırılabılır turkıye lıgının en hızlısı 16-17 yerıne 17-18 veya 16-18 ınanılmaz hızlı yanı bı gokhandan yattaradan youladan hatta agahowadan hızlıdır balılı....

bugra 1905
28.Ocak.2008, 22:07
Fabio Bilica Bu Sene Olağanüstü Performans Gösteriyor Onun Profili Hakkında Bir Değişim Varmı

Memedov
28.Ocak.2008, 22:41
evet benimde dikkatimi çekti Bilica gerçekten sağlam bir defans oyuncusu. fizik gücü de iyi. yanlız biraz hava hakimiyeti iyi değil gibi geldi bana.

KaPaLı
28.Ocak.2008, 22:44
Bende daha önce sormştum Bilicayı. Bir kaç haber okudum geçen sezon Romanyada yılın oyuncusu seçilmiş kendisi. Çok kuvvetli kolay kolay yıkılmıyo. Geçen sezon Saidi biraz yumuşak kalıyodu ama Bilica sertte oynuyo. buda rakipleri biraz yıldırıyo ve gözünü korkutuyo. 1-2 defa uzaktan serbest vuruş kullandığını gördm Bilica'nın

anilton
28.Ocak.2008, 22:49
Bilica Brezilya Ümit milli takımında oynamış ve 2000 Sydney Olimpiyatlarında Ronaldinho,Lucio ve Fabio Aurelio'lu Olimpik takımının kadrosunda bulunmuş bir futbolcu...

Addolorato
28.Ocak.2008, 23:27
Mehmet Yıldız'ın tekniği 14 başlıyor 15 oluyor düşmesi gerek bence tekniği 12 seviyelerine çünkü daha çok fiziği ile adam geçen biri Mehmet.

onurphaned
29.Ocak.2008, 05:44
Bilica'nın profilini 9.2'de bayağı düzeltmiştik bu yamada da birkaç değişiklik yaptık, ufak geliştirmeler yaptık. Ama en önemlisi professionalism'i ciddi anlamda yükselttik çünkü 12 uygun bir değer değildi. Sivasspor gibi yoğun antrenman programı uygulayan bir takımın sistemine çok çabuk adapte oldu ve üstüne daha da ekleyerek devam ediyor. Takımın antrenmanlarına en çok özeni gösteren, en çok ter akıtan oyuncusu diyebilirim. Mental bazı özellikleri düzelttik. Mehmet Topçu, işaret ettiği hususta haklı, heading'i iki puan düşürdük.

Mehmet Yıldız'ın tekniği konusunda geçen sezon çok ciddi tartışmalar yapmıştık. O zamanlar 13'tü, topu oyunda gerçekteki gibi ayağında saklayabilmesi için 14 olmasında karar kılmıştık. Buna göre de birçok oyuncunun tekniği yeniden gözden geçirilip yükseltilmişti.

bugra 1905
04.Şubat.2008, 20:48
Abdurrahman Dereli Hakkında Neler Düşünüyorsunuz Gerçekten Her Maç İnanılmaz Oynuyor Profil İle İlgili Artış Varmı

onurphaned
04.Şubat.2008, 21:23
Takımın çok çalışkan isimlerinden ve özellikle sağ koridoru Musa'yla iyi kullanan bir sağ bek. Her maç demeyelim de son maçlardaki performansı takımdaki birçok oyuncudan çok daha öndeydi. Sabri, Gökhan Gönül, Uğur Uçar gibi Türkiye'nin sayılı sağ beklerinden birisi oyunda da. Şu anki profili de zaten çok iyi. Herhangi bir artış düşünmüyorum.

baristayfur
04.Şubat.2008, 21:25
Mehmet Yıldız'ın tekniği 14 başlıyor 15 oluyor düşmesi gerek bence tekniği 12 seviyelerine çünkü daha çok fiziği ile adam geçen biri Mehmet.

evet fiziğiyle adam geçtiği doğru fakat Mehmet Yıldız topu saklamak için sürekli topa dokunan bir oyuncu..

topa sürekli dokunarak topu saklıyor,topu önüne alıp direk vucüdünu koymuyor yani,topları iterek saklıyor.

bu nedenle verilen teknik değeri mantıklı bir değerdir.

zemlinskis
06.Şubat.2008, 06:14
Yeni Transfer Kamanan mükemmel bir oyuncu hızı en az 16 olmalıdır...

EL-Hadji
06.Şubat.2008, 06:31
evet fiziğiyle adam geçtiği doğru fakat Mehmet Yıldız topu saklamak için sürekli topa dokunan bir oyuncu..

topa sürekli dokunarak topu saklıyor,topu önüne alıp direk vucüdünu koymuyor yani,topları iterek saklıyor.

bu nedenle verilen teknik değeri mantıklı bir değerdir.

Topu iterek saklaması tekniğinin iyi olduğunu kanıtlamaz bence. M. Yıldız' a teknik olarak 12-13 uygundur. Tek bir rakam söylemem istenirse 12 daha da uygundur.

Crocodile1963
06.Şubat.2008, 06:31
Yeni Transfer Kamanan mükemmel bir oyuncu hızı en az 16 olmalıdır...
Yeni gelen, bilinmedik bir oyuncunun oynadığı 2 maçla değerdirmek eminim zor olacaktır.

zemlinskis
06.Şubat.2008, 06:42
Ayrıca Mehmet Yıldızın Güç 18 olmalı kanaatimce...

bjk_melo_151
06.Şubat.2008, 15:06
Topu iterek saklaması tekniğinin iyi olduğunu kanıtlamaz bence. M. Yıldız' a teknik olarak 12-13 uygundur. Tek bir rakam söylemem istenirse 12 daha da uygundur.
Topu ittirme yada topu tutma daha çok güce ve top hakimiyeti(kontrol) ile ilgili.(first touch, balance,strength)

bugra 1905
06.Şubat.2008, 20:18
Kamananın Uzun Şutları Artırılmalı Diye Düşünüyorum Bu Konuda Bir Değişilik Olacakmı?

Alicanfmfan
06.Şubat.2008, 20:19
Yahu bir gol attı diye nasıl attırılsın , hem bir maça bakmıyor , o zaman finishingide düşürülmeli boş kaleye kaçırdı :)

mertayasava
06.Şubat.2008, 20:47
http://www.youtube.com/watch?v=nzeJouYaLp0

Belki yardımcı olabilir bu video.

baristayfur
07.Şubat.2008, 19:47

Fakat bukadar iyi şekilde saklıyorsa ve topu iterek saklıyorsa bu adam biraz tekniğe ihtiyacı var demektir.

Düşürülse bile 1puan düşer..fakat düşüceğini zannetmiyorum,Oyuna gerçekteki gibi yansıması için mantıklı verilmiş bi değer

Cengo
08.Şubat.2008, 01:25
Kamanan harikaydı, çok hızlı ve çok iyi tekniği var.
Çok yükseğe zıplayabiliyor Nobre gibi.

Balili Balili Balili.
Hiç düşünmeden al 3 büyüklerin ilk 11ine koy.

YusufT19
08.Şubat.2008, 14:52
Kamanan'i ben cok begendim son 2 macta. Cok ucuz bir rakama gelmis hemde.

onurphaned
09.Şubat.2008, 17:16
Kocaeli maçından önce herkes M.Yıldız'ın yokluğunda Sivas nasıl oynar ki? Zaten ayağa pas yapıp oyun kuran bir takım değil, çok zorlanır Sivas yorumlarının hepsi boş çıktı. Kamanan gibi bir forvet bulduğumuz için çok mutluyum ve Kamanan'ın Sivas'a maliyeti 207.000 € oldu. B.Uygun'un dediği gibi artık bu takımda neredeyse herkesin bir alternatifi var. Tek alternatifsiz oyuncular Abdurrahman ve Hayrettin. Bu ikisinin yokluğunda Murat Sözgelmez joker niyetine kullanılıyor ama bir stoperden bek yaratmak çok zor. Faruk ise Sivas'a yeterli bir yedek değil kanımca.

Maça dönersek, ikinci golün olduğu dakikaya kadar oyunun hakimi Sivas'tı ve attığından çok daha önemli pozisyonları kaçırdı. Musa'nın, Balili'nin kaleciyle karşı karşıya kaldıkları ve Kamanan'ın üst direkte patlayan mükemmel şutu golün kıyısından dönülen pozisyonlardı. Maçın en önemli ismi ise Sezer'di. Sezer'in gerek ara pasları gerekse 30-40 metrelik pasları Sivas'ın tehlike yarattığı pozisyonların başlangıcıydı. Yaratıcılık konusunda Sezer çok iyi olduğunu göstermeye başladı.

Kamanan geldiği maçtan itibaren oynadığı futbolla kendini bu lige kabul ettireceğini gösterdi. Umarım bu performansı aynen devam eder. Şu ana kadar gösterdiği en önemli özellikler top saklayabilen, çevik, iyi hızlanabilen, sol ayaklı, dirençli, kafa topları iyi ve topa gerçekten güzel vuran bir oyuncu görüntüsüydü. Komple bir forvet denilebilir. Tabi şu üç maçlık performansı belki aldatabilir ama şu bir gerçek ki Kamanan transferi tam ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmış ve bu yüzden takıma girdiği zaman problem yaşamadan oynuyor. 9.3'ten sonra bir yama çalışması olur mu bilemem ama Kamanan'ın profili ile gerekirse bir düzenleme yapılacaksa bu gelecek sezon için olur. Bir nefes alalım, İsrail'de yapılmış olan Kamanan'ı oyunda bir görelim. Telaşa mahal yok ;;)

EL-Hadji
09.Şubat.2008, 19:13
Fakat bukadar iyi şekilde saklıyorsa ve topu iterek saklıyorsa bu adam biraz tekniğe ihtiyacı var demektir.

Düşürülse bile 1puan düşer..fakat düşüceğini zannetmiyorum,Oyuna gerçekteki gibi yansıması için mantıklı verilmiş bi değer

Ben de 10 a düşürülsün demedim zaten. 12 uygundur dedim. Takımın araştırmacısı 13 daha iyi olur derse 13 yapılır. Teknik özelliği topla ne kadar rahat edebildiğini gösterir oyuncunun. Bence M. Yıldız topla çok rahat edebilen bir isim değil. Kaldı ki kendisi de yanılmıyorsam Beyaz Şov' da ben teknik bir oyuncu değilim demişti.

OMANA
09.Şubat.2008, 20:10
hakikaten bu Karaman baya iyi oyuncuya benziyor tabi daha çok yeni ama onur gözlerini ayırma üzerinden...

baristayfur
09.Şubat.2008, 20:36
Ben de 10 a düşürülsün demedim zaten. 12 uygundur dedim. Takımın araştırmacısı 13 daha iyi olur derse 13 yapılır. Teknik özelliği topla ne kadar rahat edebildiğini gösterir oyuncunun. Bence M. Yıldız topla çok rahat edebilen bir isim değil. Kaldı ki kendisi de yanılmıyorsam Beyaz Şov' da ben teknik bir oyuncu değilim demişti.

evet öyle demişti. Fakat kime göre teknik değil burasıda önemli.

Ardaya göre,Alexe göre Lincolne göre teknik değil evet ama türkiye standartlarında bi tekniğe sahip.ki buda zaten 14 değilmidir??

mantıklı verildiğini düşünüorm..

tabi sizinde düşüncenize saygı duyarım,sonuçta siz bir araştırmacınısız benden daha iyi bilirsiniz

Tabi ki sizin de kendinize göre bir düşünceniz var ve bizimle paylaşmanız güzel. Teşekkür ediyorum.

makalele81
13.Şubat.2008, 17:14
Son milli maçta birkez daha görüldü ki Mehmet Yıldız'dan asla büyük takım oyuncusu hele ki milli futbolcu olamaz.Bir kere kafasını kaldırdığını sağa sola baktığını görmedim.Heleki oyundaki 14 tekniği hakedecek oyunu sezon başından beri hiçbir maçta göremedim.

Futbolculukta ilk öğretilenlerden birisi top ayağındayken topa bakmamaktır,kafayı yukarda tutmaktır.Mehmet Yıldız'da Sabri,İbrahim Üzülmez gibi kafası hep yerde oynuyor.Fiziki gücüyle övünüyorduk,ligin fizik olarak en sağlam adamalrından biri diyorduk ama son milli maçta Fildişi karşısında eridi gitti,tek bir olumlu hareketi yoktu.

Bana kalırsa Mehmet oyuna yansıtıldığı gibi asla çevikliği olmayan,tekniği zayıf ve haddinden fazla bencil bir forvet.Hakkında çıkan transfer dedikoduları gerçeğe dönüşmeyince bu konudaki eleştirel bakışım ve kendisinin mental zaafları daha belirgin bir şekilde ortaya çıktı.

Nocna Mora
25.Şubat.2008, 01:06
http://img22.imageshack.us/img22/2822/kamanan.png

Kamanan için böyle bir profil hazırladım ben ve gerçeği yansıttığını düşünüyorum belki yanılıyorumdur ama bilemem :)

bugra 1905
25.Şubat.2008, 04:19
Taylan Bence Kamananın Uzaktan Şutlarının Artması Gerek Sen Çok Düşük Yapmışsın

Nocna Mora
25.Şubat.2008, 04:38
1 maça göre karar vermek yok :)

mertayasava
25.Şubat.2008, 05:06
Sen 1 sezon izleyipte mi yaptın bu profili?

Nocna Mora
25.Şubat.2008, 05:22
Buradaki, bloglardaki ki bunlar en önemlileri yorumlarla ve izlediğim 4 maç + 15 dklık mükemmel bir video ile yaptım ;)

Nocna Mora
27.Şubat.2008, 06:55
Kim yaptıysa Kamanan'ı benden bile kötü oynayacak şekilde yapmış çok rezil yapmış kim yaptıysa diyeceksiniz 4 maça göre karar verilmez adam kendini belli ettiyse verilir. ÇOK KÖTÜ

Cengo
27.Şubat.2008, 06:58
Kim yaptıysa Kamanan'ı benden bile kötü oynayacak şekilde yapmış çok rezil yapmış kim yaptıysa diyeceksiniz 4 maça göre karar verilmez adam kendini belli ettiyse verilir. ÇOK KÖTÜ

Gelen transferleri bizler değerlendirmemiş oluyoruz, Kamanan'ı İsrail araştırmacıları değerlendirmişlerdi, bana göre de eksikler var ama Sivas araştırmacısı daha iyi bilir.

Addolorato
27.Şubat.2008, 06:58
Kamanan'ı TSI Yapmadı sanırım İsrail'den hazır geldi.

Nocna Mora
27.Şubat.2008, 06:59
Bari elinizden geçerken ufak bir oynama yapın yani illa Fm 2010 u mu bekleyeceğiz ?

Addolorato
27.Şubat.2008, 07:01
Sen Kendin yap işte editörden onlar nasıl yapsın artık :D

perpetua
27.Şubat.2008, 07:10

Taylan..

Sen profesyonel futbolculuk mu yapiyorsun?

----

Yurt disindan gelmis bazi oyuncularin profilleri, performanslari pek iyi olmayabilir. Arastirmacilar yamayi inceleme firsati buldugunda, eger isterlerse editor ile yapilabilecek degisiklik tavisyelerini yazabilecekleri bir konu acacagiz. Oradaki bilgileri kullanarak birisi yama yaratmak isterse bunu yapabilecek.

Vieri
27.Şubat.2008, 07:15
Bari elinizden geçerken ufak bir oynama yapın yani illa Fm 2010 u mu bekleyeceğiz ?

Transferlere dokunamıyoruz, bu bizim elimize hiç gelmiyor ve müdehale hakkımız yok, malesef 2010'u beklemeden kendiniz elden geçirebilirsiniz

Nocna Mora
27.Şubat.2008, 07:16
Tamam özür dilerim bilmiyordum hakkınız olmadığını

Vieri
27.Şubat.2008, 07:20
Bilmediğin herşeye burnunu sokmayıp, illede eleştireceğim diye kendini kasmadan önce nedenlerini sorarsan ne sen nede biz yoruluruz..

Nocna Mora
27.Şubat.2008, 18:05
Peki neden hakkınız yok onu merak ediyorum :) Ayrıca burnunu sokmak diyorsunuz kırılıyorum :( Ben sadece yardımcı olmak istiyorum gerek eleştirerek gerekse inceleyerek

perpetua
27.Şubat.2008, 19:07
Peki neden hakkınız yok onu merak ediyorum :) Ayrıca burnunu sokmak diyorsunuz kırılıyorum :( Ben sadece yardımcı olmak istiyorum gerek eleştirerek gerekse inceleyerek

Veritabaninin sadece ve sadece Turkiye'yi iceren kismi elimizden geciyor. Transfer olan oyuncular, butun arastirmacilar kendi veritabanlarini SI'a yolladiktan sonra farkli ulkelerin veritabanlarina geciyor.

Mesela biz gidip Robben'in profilinde degisiklik yapamayiz.

Disaridan birisi de gelip Servet'in profilinde degisiklik yapamaz.

makalele81
27.Şubat.2008, 21:17
Mehmet Yıldız,tam olarak yansıtılmış,bilmiyorum oynama yapıldımı ama çok gerçekçi bir profil oluşturulmuş,belki agility daha düşük olabilirdi,tekniği 13 olduğundan bazı pozisyonlarda reelde yapamayacağı şeyleri yaptı adam geçmek anlamında oynadığım 2-3 maçta.

Çok kontrol etmedim dataları karşılaştırmadan ama 9.3.0'daki Balili mükemmel yapılmış.

İdeal bir Sivas araştırması olmuş.Tebrikler.

perpetua
27.Şubat.2008, 22:33
Kamanan'in durumu bence de ciddi bir sekilde gozden gecirilme ihtiyaci duyuyor.

CA olarak belki mantikli seviyede gorunuyor ama iki ayagini da kullanabilen bir oyuncu oldugu icin CA yeterli olmuyor ihtiyaci olan bazi ozellikleri almasi icin.

Sivas'da bir kac oyuncunun kontrat uzatmis oldugunu eklemedigimiz (ben ve Mustafa'nin hatasi) icin ilk sezon bazi onemli oyuncular takimdan ayriliyor. Hem bu kontrat bitis tarihlerini yenileme gerekli (hangileri vs. duzeltmeleri icerecek sabit konu altinda yazariz) ayrica bence takimin onemli bir kisminin Bulent Uygun ile iliskilerini kuvvetli bir seviyeye getirmek gerekli.

Onur: dizilis konusunda bazi degisikliklerin de yararli olabilecegi ihtimalini daha once de konusmustuk. Zamanin olursa bunun icin 1-2 deneme yapabilirsen harika olur.

Nocna Mora
28.Şubat.2008, 02:17
Evet mesela Sedat serbest kalıyor görmüştüm :)

Batuhandemirel
04.Mart.2008, 04:58
Son zamanlarda Türkiye'de gördüğüm nadir frikik gollerinden birini atan Bilica'da bir artırım olabileceğini düşünüyorum bu çizgiyi korursa.

zemlinskis
04.Mart.2008, 22:24
Bilica müthiş bir oyuncu gerçekten...

brotha
05.Mart.2008, 10:56
bence o golun ustune ilerisini izlemeden bile artirim yapilabilir :D

midfielder1912
12.Mart.2008, 04:25
Sivas' tan Göztepe de kiralık tayfur emre adında bir genç var... kesinlikle takip edilmesi gereken bir arkadaş... 1.90 civarındaki boyuna rağmen oldukça hareketli, ayağına hakim ve oldukça potansiyelli bir genç... her iki ayağına kullanıyo olmasıda önemli bir artı, oyun bilgisi ve oyun görüşüde yaşına göre oldukça iyi, önümüzdeki sezon sivasta olmasada bank asya da kendini göstericektir diye düşünüyorum...

jumping: 15
heading: 13
passing: 11
crossing: 12
decision: 12
work rate: 11
strength: 13
team work: 12
finishing: 10
composure: 9
agility: 11
pace: 9

left: 20
right: 15 olarak düzenlenebilir...

makalele81
17.Mart.2008, 05:04
Sivas' tan Göztepe de kiralık tayfur emre adında bir genç var... kesinlikle takip edilmesi gereken bir arkadaş... 1.90 civarındaki boyuna rağmen oldukça hareketli, ayağına hakim ve oldukça potansiyelli bir genç... her iki ayağına kullanıyo olmasıda önemli bir artı, oyun bilgisi ve oyun görüşüde yaşına göre oldukça iyi, önümüzdeki sezon sivasta olmasada bank asya da kendini göstericektir diye düşünüyorum...

jumping: 15
heading: 13
passing: 11
crossing: 12
decision: 12
work rate: 11
strength: 13
team work: 12
finishing: 10
composure: 9
agility: 11
pace: 9

left: 20
right: 15 olarak düzenlenebilir...

Müthiş tespit falan yazacağım buda yanlış anlaşılır şimdi :) Canlı izlediğim 5 maçta gerçekten bu değerleri hakettiğini gösterdi.Pace belki 8 de olabilir sağ ayak puanı 13-14 civarıda verilebilir,iki ayağınıda kullanma gayretinde olan bir forvet ama 15 yüksek olabilir,diğerlerine sonuna kadar katılıyorum.

http://www.goztepe.org.tr/pics/personel_resim/tayfuremreyilmaz.jpg

Doğum Yeri : BABAESKİ-KIRKLARELİ
Doğum Tarihi : 26 ŞUBAT 1989
Geldiği Kulüp : SİVASSPOR

Oynadığı Takımlar
BABAESKİSPOR-İSTANBUL BÜYÜKŞEHİRSPOR-MALATYASPOR-SİVASSPOR

onurphaned
17.Mart.2008, 07:36
Bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.

bugra 1905
13.Nisan.2008, 17:18
Onur Abi Kanfory Oynadığı Maçlarda Topla Beraber Çok İyi Hızlanıyor Bununla İlgili Neler Düşünüyorsun

onurphaned
14.Nisan.2008, 06:44
Fena değil ancak bir Abdurrahman kadar hızlandığını söyleyemeyiz. Antalya maçı bizi yanıltmasın.

fmsmyrna
14.Nisan.2008, 07:09
Müthiş tespit falan yazacağım buda yanlış anlaşılır şimdi :) Canlı izlediğim 5 maçta gerçekten bu değerleri hakettiğini gösterdi.Pace belki 8 de olabilir sağ ayak puanı 13-14 civarıda verilebilir,iki ayağınıda kullanma gayretinde olan bir forvet ama 15 yüksek olabilir,diğerlerine sonuna kadar katılıyorum.

http://www.goztepe.org.tr/pics/personel_resim/tayfuremreyilmaz.jpg

Doğum Yeri : BABAESKİ-KIRKLARELİ
Doğum Tarihi : 26 ŞUBAT 1989
Geldiği Kulüp : SİVASSPOR

Oynadığı Takımlar
BABAESKİSPOR-İSTANBUL BÜYÜKŞEHİRSPOR-MALATYASPOR-SİVASSPOR

Doğru birde genelde tek forvet çıkıyor.Recep ile beraber daha etkili olabilir yetenekli bir oyuncu

kirilenko47
14.Nisan.2008, 18:53
evet kanfory bazen hızını iyi aldığı zaman inanılmaz çalımlarla gidiyor karşı kaleye, 9.0.1de adamın paceini 18 yapmıştım hızlanmayı 11de tutarak, hızlanma düşük kalmalı ama pace'i ve dribblingi arttırılıp determinationu düşürülebilir aslında...

bugra 1905
02.Haziran.2009, 00:02
Merhaba Onur Abi Bir Kaç Sorum Olacak Benim
Bilindiği Gibi Sivassporumuz Ligi 2.Bitirdi Ve Şampiyonlar Ligine Gitmeye Hak Kazandı
Stadın Kapasitesinin 4.000 KİŞİ Artırılacağı Ve Sahaya Alttan Isıtma Sistemi Döşeneceği Söyleniyor
Bunu Yeni Oyunda Görebilecekmiyiz
Bülent Uygunun Menejerlik Verilerinde Herhangi Bir Artış Yada Azalma Olacakmı
Birde Mecnun Başkanın Kulübe Sevgisi Hakkında Bir Değişiklik Olacakmı
Saygılarımla

onurphaned
02.Haziran.2009, 17:43
4.000 kişi arttırılması nasıl olacak bilemiyorum bu konuda bir kesinlik yok ancak alltan ısıtma sistemi bir senedir konuşuluyor, sanırım bu sene halledilecek. Bunu oyuna yansıtmayı düşünüyorum. Bülent Uygun ve Mecnun Odyakmaz ile ilgili ayarlamalar gerekli oldukça yapılacak.

KaPaLı
13.Temmuz.2009, 12:00
Yasin konusunda bir görüş oluştumu ? Sanırım Cengiz yapacak onun profilini ama dünde dikkat ettim. Çizgiden yine top çıkardı. Fenerbahçe'de oynarkende çizgiden çıkardığı toplar vardı. Konsantrasyon ve Önceden Sezme özellikleri girilirken yüksek yapılmalı biraz. Birde Top kapma çok düşük Yasin'in. Markaj 15-16 seviyelerinde olursa Tackling 13 olur dahada çıkmaz.

Önceden Sezme (Anticipation)
Topun az sonra nereye gideceğini önceden sezebilme becerisi. (Golcüler için fırsatçılık, defansif oyuncuları için toplara önce müdahale edebilme becerisi olarak değerlendirilebilir.

Konsantrasyon (Concentration)
Oyuncunun her anda ne kadar konsantre olduğu – konsantrasyonu yüksek (düşük) oyuncu mac icinde sürekliliği olan (olmayan) oyuncudur.

bugra 1905
16.Temmuz.2009, 17:40
Onur Abi Sana Bişey Soracağım
Fabio Bilica Sivasta 1 Sene Oynamasına Rağmen Çok Sevilen Bir Oyuncu Taraftarın Gönlünde Önemli Yeri Var
Bu Sene Fenerbahçede 58 Numaraya Giyecekmiş
FM 2010da Fabio Bilicayı Kulübün Favori Personelleri Arasına Almayı Düşünüyormusun