PDA

View Full Version : Galatasaray SK

Pages : 1 [2] 3 4 5

Cengo
22.Kasım.2007, 21:28
Doğur yapıLacaksa herkes aynı yapsın o zaman. Servet gibi Sambayı, Fazio yu cebinden çıkaracak bir adam 12 Heading iLe doLanırken ortada o adamLar LebLebi gibi bütün hava topLarı aLıp, bir Dünya goL atacaksa bunun bir mantığı kaLmıyor. Benim anLatmak istediğimde buydu.

Onu da SIGames forumlarında yazman gerekiyor o zaman.
Sen gidip kapının önünü temizlemezsen diğerleri de temizlememeye devam eder.Ömer abinin SI içinde ne kadar çaba gösterdiğini hiçbiriniz bilmiyorsunuz..

eXcitinG
22.Kasım.2007, 21:32
Çaba göstermesine biz birşey demiyoruz. Onu bizde görebiLiyoruz merak etme. Ama haLa ortada böyLe doLanan adamLar varsa bizim oyuncuLarımız neden eziLsin ? Neden biz onLara göre hep aLtta kaLmak zorundayız. Bunun dengesini sadece biz yaparak mı düzeLteceğiz ? AdamLar yıLLardır düzeLtmiyor Sigames ses çıkarmıyor, bunun cezasını da biz mi çekeceğiz ?

King_Theoden
22.Kasım.2007, 21:38
@Abooo

Ömer hiç bir çaba sarfetmiyor diye emeğe bir saygısızlık edildiğini hatırlamıyorum. Sadece bir konuda bilgimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Geçen seneki profil en azından oyundaki genel kritere göre bu seneki doğrusu ise ben taktik yaparken bunu gözönünde bulunduracağım ama o zamanda diğer dclerinde düzenlenmesi lazım. Bunu yapacak tabiki ömer değil ama sistemler sadece belli bir zümre için gelmez ya tamamen değişir yada tamamen olduğu gibi korunur geçen sene 17 olan heading bu sene 12 oluyorsa (ki buna itirazım yok olabilir) o zaman diğer avrupalı stoperlerinki neden hala yüksek. SI ile uğraşacaksak geçer oraya organize bir şekilde bende yazarım.

eXcitinG
22.Kasım.2007, 21:54
Peki o zaman sen neden Lugano nun Heading i Servet in aLtında bir değer vererek yapmadın. Lugano Servet ten daha iyi bir Heading derecesine mi sahip, herkes görüyor. Madem Ömer abi düzeLtmek için uğraşıyor sende o zaman Lugano ya 16 değiL 10 verseydin bizde burda Ömer abi ye yükLenmek zorunda kaLmasaydık. DedikLerin ve bahsettikLerin tamamen uyuşmuyor.

Ilhan
22.Kasım.2007, 23:04
Onu da SIGames forumlarında yazman gerekiyor o zaman.
Sen gidip kapının önünü temizlemezsen diğerleri de temizlememeye devam eder.Ömer abinin SI içinde ne kadar çaba gösterdiğini hiçbiriniz bilmiyorsunuz..

Cengiz bu mesajına hiçbir anlam veremedim. Burada mesaj yazan, eleştri yapan birinin SI forumlarında da eleştri yapmıyor olduğunu nereden biliyorsun? Kapı öü temizleme muhabbeti nedir? Kapının önünü temizlemesi gereken kimdir ki? Burada biri size kapının sol köşesi kirlenmiş derse, temizlersiniz. Belki de o kişi o köşenin kirlendiğini görmeyecek siz belirtene kadar.

Ömer abinin SI içinde gösterdiği çabayı bizzat biliyorum. Bu araştırma yanlış kişilerin elindeyken de çaba göstermişti, hatta bunda ben de bizzat yardımcı olmuştum.

En basitinden, geçen sene gelen pitch dimensions özelliğindeki katkıları bunun en basit örneğidir, birşeyi birilerine önermek bile çok önemlidir.

Ha o zaman siz çok güzel çalışıyorsunuz, herşey çok iyi, kapatalım bu forumdaki araştırma bölümünü. Hatta kitleyelim SI'daki Türkiye ile alakalı araştırma konusunu.

İnteraksiyon, çok önemlidir.

Ayrıca ek olarak, Servet için eklemek istediğim birşey var. Geçen sene bu pace-acceleration tartışması konusunda, bacakları kısa olan, pırpır oyuncuların daha çabuk hızlandığını ve hızlanma özelliklerinin hız özelliklerinin önde olduğunu söylemiştik. Uzun oyuncular ise yavaş hızlanıyorlar ancak absolute hızları aslında yüksek demiştik. Hatta bu, benim v=a*t denklemime zıttı çünkü v en yüksek hız ise, t de ne kadar azsa a da o kadar çok olurdu. Ancak o zaman yapılan açıklama, gerek Ömer abiden, gerekse Sinan'dan, beni tatmin etmişti çünkü olaya fiziksel bir denklem gözü ile değil, FM'deki interpretation gözü ile bakmıştık. Bu seneki pace-acceleration dengesi buna göre mi yapıldı?

Nocna Mora
23.Kasım.2007, 00:55
Servet Çetin FM 2009 :

http://www.hizliresim.com/2008/11/22/4047.jpg (http://urlal.com)
Servet Çetin FM 2008 ;

http://www.hizliresim.com/2008/11/22/4032.jpg (http://urlal.com)
Peki heading tanımı bu sene mi değişti.

Son söz ;)

perpetua
23.Kasım.2007, 01:08
Doğur yapıLacaksa herkes aynı yapsın o zaman. Servet gibi Sambayı, Fazio yu cebinden çıkaracak bir adam 12 Heading iLe doLanırken ortada o adamLar LebLebi gibi bütün hava topLarı aLıp, bir Dünya goL atacaksa bunun bir mantığı kaLmıyor. Benim anLatmak istediğimde buydu.
Degisir, ama zaman alir.

perpetua
23.Kasım.2007, 01:16
@Abooo

Ömer hiç bir çaba sarfetmiyor diye emeğe bir saygısızlık edildiğini hatırlamıyorum. Sadece bir konuda bilgimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Geçen seneki profil en azından oyundaki genel kritere göre bu seneki doğrusu ise ben taktik yaparken bunu gözönünde bulunduracağım ama o zamanda diğer dclerinde düzenlenmesi lazım. Bunu yapacak tabiki ömer değil ama sistemler sadece belli bir zümre için gelmez ya tamamen değişir yada tamamen olduğu gibi korunur geçen sene 17 olan heading bu sene 12 oluyorsa (ki buna itirazım yok olabilir) o zaman diğer avrupalı stoperlerinki neden hala yüksek. SI ile uğraşacaksak geçer oraya organize bir şekilde bende yazarım.

Gecen sene Servet'in her ozelligi 1 puan yukselmis sekilde cikiyordu oyunda. Bunun nedeni de zayif ayaginin dusuk seviyede tanimlanmis olmasiydi. (yani heading 16, marking 17, tackling 12 idi veritabaninda).

Ayrica ozellikle Denizlispor'dan hatirladigim hava toplarini birakmayan, goller de atabilen Servet'i cok daha detayli bir sekilde izleme imkani buldum gecen sezon. Kafa vuruslarinin 16 olmasinda hata yaptigimi dusundum. Bununla beraber Servet'in fiziksel ozelliklerini yeterince yuksek yapmadigimi dusundum, bazi zihinsel ozellikleri yeterince yuksek yapmadigimi dusundum. Ve buna gore de degisiklik oldu.

Sivas'da surekli Servet'i izleyebilmis olsam, belki de bu sonuca cok da erken varacaktim. Bu da arastirmanin genelde zaafi. Sizleri etkileyen de bu degisimler saniyorum ki.

Melekovic
23.Kasım.2007, 02:17
Teşekkürler açıklamaların için Ömer. Özellikle teşekkürüm her bir mesajı dikkate alıp kendi düşüncelerinle ele aldığın ve bire bir mantıklı bir açıklama getirerek yanıtladığın için. Sen bana öyle nasıl dersin böyle nasıl yaparsın bunu onu şunu ona nasıl dersin şeklinde değil.

Bir işi yapıyorsan birincisi o işe hakim olacaksın,ikincisi sakin olacaksın ve üçüncüsü o işle ilgili bilgilendirmede bulunurken detayları herkesin anlayabileceği boyuta getireceksin.Çünkü sinirlilik ibaresi genelde yapılan bir hatayı koruma kalkanıdır yapılan bir işi açıklarken.

Bu yüzden teşekkür ederim.Benim kafamda bir soru işareti kalmadı fakat bu da gösteriyor ki oyunu yapan yurtdışı araştırmacıların yorumu yüzde 90 yanlış ve bu yanlış malesef oyunu gerçeklikten uzaklaştırıp doğru yapanında yaptığını ters gösteriyor. Daha pek bakamadım ama yakından takip ettiğimiz Servet gibi ( bu arada Servette konunun idolü oldu :D:D:D ) yabancı defansların kafa vurmaları yine 17 18 19 şeklinde gidiyordur tartışmasız.

Geçen sene mesela korner bug u diyolardı.6 pasa getir kaleciyi şarj et çok gol atılıyor diye.Fazio gibi Kompany gibi Samba gibi oyuncular acayip gol atardı.Bence bug dan değil abartıdan kaynaklanıyordu. Fazio'nun kafa 20 mesela zıplaması yan etkisi olan kuvveti falanda yerli yerinde.E biri böyle yapılırsa yapılan iyi ortaların çoğuna kafayla buluştuğu vakit gol yapmazsa zaten ayıp olur.Kafa isabeti olarak Türkiye'de hiçbir defans oyuncusu 14 'ü geçmez .Fazlası zaten abartı olur.

Nocna Mora
23.Kasım.2007, 03:26
Ömer abi peki SI'yı diğer ülkelerin araştırmacılarını uyarmalarını söyleyecek kimse yok mu?

Deza
23.Kasım.2007, 03:36
Önceki sayfalarda da Arda hakkinda görüsler bildirilmisti. Benim de birkac yorumum olacak, su an ki konusulanlar sadece Servet olsa da :) ( Bu arada heading 12 degeri bence gayet uygun ve gercekci bir deger Servet icin).

Bu sezon Arda´nin bence kendisini en gelistirdigi yönu savunma oyunu simdiye kadar. Bunun gecen sezonlarda da yavas yavas gelistigini gördük, ancak bu sezonda simdiye kadarki defansif performansi bence coy iyi durumda. Ömer abi, Arda´nin defansif özellikleri hakkinda Ocak´da herhangi bir degisiklik yapmayi düsünüyor musun? Önceden de yazdigin gibi Arda cok güzel ve düzgün bir sekilde rakiplerden top kapiyor, ve bunu bircok kez gördük maclarda bu sezon. Ayrica gecen sezonlara göre bu sezon daha fazla kosuyor ve mücadele ediyor, böylece de savunmasina da katkisi artiyor. Arda´nin bu sezon bu gelismis özelligini bence tackling degerini 1 puan artirarak, work rate degerini 1 puan artirarak, aggression ve teamwork degerlerini 1-2 puan artirarak yansitilabilinir. Su an ki haliyle de fena degil, ama Ocak ayina kadar savunma yönündeki bu performansi sürerse bu degerlerde artisi hak ediyor bence.

Ayrica Arda´nin PA konusunda birkac görüsüm var. Yanilmiyorsam Arda´nin PA´si 172. Pek sorun görmüyorum bunda, ama 178 civari bence daha uygun olurdu. Arda benim gözümde cok güclü bir -9 PA oyuncusu, ama vasat bir -10 PA oyuncusu. -9 un 150-180 PA arasi olduguna bakarsak, ve -10 un da 170-200 PA arasinda olduguna bakarsak, 178 civari bence en uygun deger olur Arda icin. Ve bence de o degeri hakediyor. Biraz garip bir sekilde anlattim dusüncemi, umarim anlamissinizdir :) :)

perpetua
23.Kasım.2007, 03:45
Bu yüzden teşekkür ederim.Benim kafamda bir soru işareti kalmadı fakat bu da gösteriyor ki oyunu yapan yurtdışı araştırmacıların yorumu yüzde 90 yanlış ve bu yanlış malesef oyunu gerçeklikten uzaklaştırıp doğru yapanında yaptığını ters gösteriyor.

%90 hatali gibi bir sey soyleyemem de durum esasinda su..

Ilk bu ise basladigimda ligler arasindaki CA farklarinin, burada da bir cok defa yazildigi gibi, fazla oldugunu savundum SI'a. Ancak artik bu goruse katilmiyorum. Bunun nedeni de zayif ayak degerinin CA uzerindeki buyuk etkisi.

Ancak mesela Italyan arastirmacilar taa Nisan ayindan beri bilinen, hatta 8.0.2'dan beri bilinen zayif ayagin oyuncu ozelliklerinin oyunda gorunumunu buyuk olcude etkileyen yuksek liglerde oynayan oyuncularin bile zayif ayaklarina gercekci degerler vermedikleri icin sadece sizlerden degil, daha oyun cikmadan once hemen hemen bu ise cok emek veren her arastirmacidan tepki aldi.

Ispanyollarin denge ile guc ozelliklerini karistirmasi mesela elimize 9 denge ve 17 guc ile gelen Josico'de bile ortaya cikiyor. Genel olarak Ispanya'da oynayan oyuncularin cogunun fiziksel olarak olmasi gerektiginden yuksek seviyede oldugunu gormek mumkun.

Ingiliz arastirmacilarin hiz ve hizlanma arasindaki farki yansitamamasi da var. Tabii bunun yaninda teknik ozellikleri abartilmis bir cok oyuncu da var bu lig'de.

Bunlarin ortaya cikmasinin nedeni de genelde bu liglerde arastirma sefinin hemen hemen hic mudahalesi olmadan, bu isin tamamen arastirmacilara birakilmis olmasi.

Mesela bir Ingiliz takima karsi cok iyi alan savunmasi yaparak Ingilizleri durdurmak mumkun olmali. Zira gercek hayat da bunu gosteriyor. (mesela Galatasaray'i gecen sezon takimlar hep bu sekilde durdurabildi, daha fazla mucadele ederek degil).

Ispanyollari fiziksel olarak sindirebilmek gerekiyor cunku ustun teknik meziyetlerini gostermelerine alan savunmasi yaparak izin verirseniz bu oyuncular pekala kendilerini gosterebiliyor (mesela Fenerbahce'yi zorlamanin anahtari da buradan geciyor).

Ancak oyunda baktiginiz zaman bu zaaflarin genelde yansitilmadigini goruyorsunuz. Mesela Portsmouth gibi genelde duz oyunculardan olusan bir takim, Braga ve Victoria Guimares karsisinda teknik acidan tamamen sahadan siliniyor ancak oyunda bakica Portekizli oyuncularin teknik acidan Ingilizlerden zayif oldugunu goruyorsunuz.

Brezilyali oyuncular zayif teknik, zaman zaman abartili fiziksel ozelliklerle karsimiza cikiyor.

Siz abarti deyin, ben buna sahip olduklarina yeterince dikkat edememe, sahip olmadiklarini fazla gorme diyorum. Bu nedenle de ortaya CA'ya gore ozellikleri belli bantlarda dolasan oyuncular goruyoruz. Mesela bizim ligimizde bunlar hemen hemen butun ozellikleri 10-11-12-13 bandinda kalmis oyuncular. Ingiltere'de bunlar 13-14-15-16 bandinda oluyor. Adamin 20 almasi gereken ozellige 20 vermek yerine 16 veriliyor, 12 almasi gereken ozellige de bu arada 16 verilyior (bir bakima bunun nedeni de rakip takim taraftarlarinin tepkisini cekmemek). Yani oyuncularin kuvvetli, ve zayif yonleri noksan olarak aktariliyor.

Biz bu isi mukemmel bir seviyede yapiyormuyuz? Biz de yer yer bunu basariyoruz, yer yer ortalama degerler veriyoruz ancak bu farkinda oldugumuz bir sorun ve ozellikle buyuk takimlarda yansitilmaya calisilan bu zaaflari ligin geneline yaymak icin calisiyoruz. Zira bunun once ornek tesgil edecek daha cok bilinen takimlarda yapilmasi gayet dogal.

Ayni sekilde bunu yapmasi icin diger liglerin arastirmacilarini da gerektiginde uyarmak gerekiyor. Mesela Agustos ayinin ortasina kadar Aguero'nun gucu 16 idi. Taa ki Ispanyol arastirmacilari uyarana kadar. Su anda yanilmiyorsam bu deger 10'a indi.

Rio Ferdinand'in 13 olan gucu, benzer tartismalar sonucu 15'e cikti.

Butun veritabaninin geneline bakmadan, liglerin kuvvetli ve zayif yonlerini once kafamiza kazimadan asistan arastirmacilara bu is verilince maalesef ortaya cikan maalesef hep, "verebilecegim CA'ya gore hangi ozellikleri yukleyebilirim" mantalitesine uyuyor. Bu mantalite zamanla degisecek. Zira bunun degismesi icin ben de oldukca cok caba sarf ettim, ayni sekilde benzer bir felsefeyi benimseyen Alman arastirmacilar da caba sarf edecektir. Ancak bunu bir seferde duzeltmek mumkun olmayabilir. Statuko'ya uymak yerine amac oyunu daha zevkli hale getirmek, taktik seceneklerinin onemini yukseltmek.

King_Theoden
23.Kasım.2007, 04:38
@Perpetua

Sayın adminim yorumların ve soğukkanlılığın için teşekkür ederim. Heading olayını tam olarak kafamda çözümledim inşallah diğer liglerdeki araştırmacılarda çözümler de daha adil bir ortamda oynayabiliriz oyunumuzu

baristayfur
23.Kasım.2007, 04:40
konu biraz farklı yöne kayıcak ama şunu söylemek isterim. Morgan de Sanctis için gelicek yorumum. Strength 14 olmuş oyunda.Bi Volkan varken sanctis gibi bana göre çelimsiz görünen bi kaleciye strength 14 doğru bi kararmıdır??gerçekten Sanctis bukadar güçlümüdür?

perpetua
23.Kasım.2007, 05:08
konu biraz farklı yöne kayıcak ama şunu söylemek isterim. Morgan de Sanctis için gelicek yorumum. Strength 14 olmuş oyunda.Bi Volkan varken sanctis gibi bana göre çelimsiz görünen bi kaleciye strength 14 doğru bi kararmıdır??gerçekten Sanctis bukadar güçlümüdür?

Yanilmiyorsam Volkan'in strength ozelligi 18. Oyunda boyle mi tam emin degilim ancak su anda veritabaninda boyle.

baristayfur
23.Kasım.2007, 05:24
gerçekte gözlemlediğim kadar kaleci olmayıp başka mevkiide oynasa okadar güçlü olamaz kanaatimce.çünkü ne bir mondragon gibi gibi kaleyi kaplamıyo nede bi volkan kadar kalıplı görünmüo.agility gayet yerinde olmuş ama strenght bence 1-2 puan azaltılabilr

licentia
23.Kasım.2007, 05:43
Baska bi mevkiide oynadiginda nasil durucagini nasil hesapladin o da bi enteresan dogrusu...

Redrum
23.Kasım.2007, 05:50
Katılıyorum, İbrahimovic'in hızının 17 olmuşluğu vardır FM de, ne kadar asılsız yapıyorlar bazılarını.

baristayfur
23.Kasım.2007, 06:03
Baska bi mevkiide oynadiginda nasil durucagini nasil hesapladin o da bi enteresan dogrusu...

extradan bi hesap yapmaya gerek yok.oyuncuya baktığında gerek topa hamlesi gerek yanında kalıplı bi adam varken onun duruşu net bi şekilde ortaya bu sonucu çıkarıo.Bence 14 gibi yüksek bi değer olmamalı sanctis için.tabi yöneticiler benden daha iyi bilir bunu.bnmki sadece amatör bi yorum

perpetua
23.Kasım.2007, 06:37
extradan bi hesap yapmaya gerek yok.oyuncuya baktığında gerek topa hamlesi gerek yanında kalıplı bi adam varken onun duruşu net bi şekilde ortaya bu sonucu çıkarıo.Bence 14 gibi yüksek bi değer olmamalı sanctis için.tabi yöneticiler benden daha iyi bilir bunu.bnmki sadece amatör bi yorum

Boy 190 ustu, kilo 86. Ufak gorunmesi belki hep Servet gibi bir azman'in yanında durmasından olabilir. :)

Benzer fiziğe sahip olan oyuncuların güç özelliği genelde 16-17 seviyelerinde oluyor. De Sanctis'in 14 olması pek büyük sorun değil bence.

Deza
23.Kasım.2007, 08:01
%90 hatali gibi bir sey soyleyemem de durum esasinda su..

Ilk bu ise basladigimda ligler arasindaki CA farklarinin, burada da bir cok defa yazildigi gibi, fazla oldugunu savundum SI'a. Ancak artik bu goruse katilmiyorum. Bunun nedeni de zayif ayak degerinin CA uzerindeki buyuk etkisi.

Ancak mesela Italyan arastirmacilar taa Nisan ayindan beri bilinen, hatta 8.0.2'dan beri bilinen zayif ayagin oyuncu ozelliklerinin oyunda gorunumunu buyuk olcude etkileyen yuksek liglerde oynayan oyuncularin bile zayif ayaklarina gercekci degerler vermedikleri icin sadece sizlerden degil, daha oyun cikmadan once hemen hemen bu ise cok emek veren her arastirmacidan tepki aldi.

Ispanyollarin denge ile guc ozelliklerini karistirmasi mesela elimize 9 denge ve 17 guc ile gelen Josico'de bile ortaya cikiyor. Genel olarak Ispanya'da oynayan oyuncularin cogunun fiziksel olarak olmasi gerektiginden yuksek seviyede oldugunu gormek mumkun.

Ingiliz arastirmacilarin hiz ve hizlanma arasindaki farki yansitamamasi da var. Tabii bunun yaninda teknik ozellikleri abartilmis bir cok oyuncu da var bu lig'de.

Bunlarin ortaya cikmasinin nedeni de genelde bu liglerde arastirma sefinin hemen hemen hic mudahalesi olmadan, bu isin tamamen arastirmacilara birakilmis olmasi.

Mesela bir Ingiliz takima karsi cok iyi alan savunmasi yaparak Ingilizleri durdurmak mumkun olmali. Zira gercek hayat da bunu gosteriyor. (mesela Galatasaray'i gecen sezon takimlar hep bu sekilde durdurabildi, daha fazla mucadele ederek degil).

Ispanyollari fiziksel olarak sindirebilmek gerekiyor cunku ustun teknik meziyetlerini gostermelerine alan savunmasi yaparak izin verirseniz bu oyuncular pekala kendilerini gosterebiliyor (mesela Fenerbahce'yi zorlamanin anahtari da buradan geciyor).

Ancak oyunda baktiginiz zaman bu zaaflarin genelde yansitilmadigini goruyorsunuz. Mesela Portsmouth gibi genelde duz oyunculardan olusan bir takim, Braga ve Victoria Guimares karsisinda teknik acidan tamamen sahadan siliniyor ancak oyunda bakica Portekizli oyuncularin teknik acidan Ingilizlerden zayif oldugunu goruyorsunuz.

Brezilyali oyuncular zayif teknik, zaman zaman abartili fiziksel ozelliklerle karsimiza cikiyor.

Siz abarti deyin, ben buna sahip olduklarina yeterince dikkat edememe, sahip olmadiklarini fazla gorme diyorum. Bu nedenle de ortaya CA'ya gore ozellikleri belli bantlarda dolasan oyuncular goruyoruz. Mesela bizim ligimizde bunlar hemen hemen butun ozellikleri 10-11-12-13 bandinda kalmis oyuncular. Ingiltere'de bunlar 13-14-15-16 bandinda oluyor. Adamin 20 almasi gereken ozellige 20 vermek yerine 16 veriliyor, 12 almasi gereken ozellige de bu arada 16 verilyior (bir bakima bunun nedeni de rakip takim taraftarlarinin tepkisini cekmemek). Yani oyuncularin kuvvetli, ve zayif yonleri noksan olarak aktariliyor.

Biz bu isi mukemmel bir seviyede yapiyormuyuz? Biz de yer yer bunu basariyoruz, yer yer ortalama degerler veriyoruz ancak bu farkinda oldugumuz bir sorun ve ozellikle buyuk takimlarda yansitilmaya calisilan bu zaaflari ligin geneline yaymak icin calisiyoruz. Zira bunun once ornek tesgil edecek daha cok bilinen takimlarda yapilmasi gayet dogal.

Ayni sekilde bunu yapmasi icin diger liglerin arastirmacilarini da gerektiginde uyarmak gerekiyor. Mesela Agustos ayinin ortasina kadar Aguero'nun gucu 16 idi. Taa ki Ispanyol arastirmacilari uyarana kadar. Su anda yanilmiyorsam bu deger 10'a indi.

Rio Ferdinand'in 13 olan gucu, benzer tartismalar sonucu 15'e cikti.

Butun veritabaninin geneline bakmadan, liglerin kuvvetli ve zayif yonlerini once kafamiza kazimadan asistan arastirmacilara bu is verilince maalesef ortaya cikan maalesef hep, "verebilecegim CA'ya gore hangi ozellikleri yukleyebilirim" mantalitesine uyuyor. Bu mantalite zamanla degisecek. Zira bunun degismesi icin ben de oldukca cok caba sarf ettim, ayni sekilde benzer bir felsefeyi benimseyen Alman arastirmacilar da caba sarf edecektir. Ancak bunu bir seferde duzeltmek mumkun olmayabilir. Statuko'ya uymak yerine amac oyunu daha zevkli hale getirmek, taktik seceneklerinin onemini yukseltmek.

Ömer abi cok guzel yazmissin ve görüslerini cok hakli buluyorum. Bu arada bu mesajindan hemen önce benim yazdigim mesaj vardi. Gözünden kacmis olabilir diye hatirlatayim dedim. Yazdiklarim hakkinda yorumlarini merak ediyorum.

:)

PesimiSTyLa
23.Kasım.2007, 09:02

Yasin Çakmak mesela :) Heading servetten 2 puan üstte. Yani 14. Ömer abi ise Servet'e 13, en fazla 14 veririm diyor. Rakibe asist yapan yasinden bahsediyorum (:

Bu tür ince nüanslara sadece Ömer abi dikkat ediyor sanırım :)

Bakalım Servet %90 devre arası transfer olacak yurt dışına. Eger olursa fm2010 da nasıl bir heading verilecek kendisine .

Cengo
23.Kasım.2007, 09:14
Yasin Çakmak mesela :) Heading servetten 2 puan üstte. Yani 14. Ömer abi ise Servet'e 13, en fazla 14 veririm diyor. Rakibe asist yapan yasinden bahsediyorum (:

Bakalım Servet %90 devre arası transfer olacak yurt dışına. Eger olursa fm2010 da nasıl bir heading verilecek kendisine .

Tamam bakarım ama bunu burada yarış yapmak için değil, gerçekten bilgilendirmek için Fenerbahçe forumunda yazmalısınız.

Vasat bir araştırmacı yapmış olsa çok abartı değerler verebilir, kıstas bu değil. Farkına varıldığında düşürüyoruz, düşürülmeni abartı, kasıtlı düşüncesi olmuyor, abartmak genelde yükseltmek ile olan biri durum.

Dersin ki bence bu böyle, şu şu şu pozisyon, şurada şuraya attı o zaman değerlendirilir.

Biz de (Tarık, ben) bazı şeylerde düşüş olarak oynama yapıyoruz, aynı şeyler bana da söylenecek mi, söylenmez umarım..

PesimiSTyLa
23.Kasım.2007, 09:29
Tamam bakarım ama bunu burada yarış yapmak için değil, gerçekten bilgilendirmek için Fenerbahçe forumunda yazmalısın.

Yarışla alakası yok. Servet'in headinginden bahsettiğim için Yasini de Türkiyeden bir örnek olarak verdim; Hayrettin abi yurtdışındaki topçulardan bahsetmişti.

Vasat bir araştırmacı yapmış olsa çok abartı değerler verebilir, kıstas bu mudur yani? Farkına varılmış ki düşürülmüş, düşürülmeni abartısı olmaz, abartmak genelde yükseltmek ile oluyor.

İşte bana da sadece Türkiye ligi bu kadar irdeleniyormuş gibi geliyor. SI sadece bize mi bu hususta baskı uyguluyor? Bir örnek; Gökhan İnler'e italyan arastırmacı cat diye vermiş 180 pa yı. Fm09 cıkmadan Semih'in pa degeri tartışılıyordu ve söyle birsey denmişti yanılmıyorsam; "Semih 25 yasına geldi yüksek pa degeri beklemeyin." Bu yada buna benzer birsey. Peki Gökhan kac yasında ? 24. Sadece 1 yas için mi ? Bu arada bunu da sadece bir örnek verdim konu burada konuşuldugu için. FB bölümüne yaz denmesin :) Ayrıca Semih'e de 180 verelim diye de algılanmasın. Yani demek istedigim biz burada sadece 1 özeliğin azlığını cokluğuna kadar ince ince konuşurken elin oglu istedigi degeri veriyor.

Dersin ki bence bu böyle, şu şu şu pozisyon, şurada şuraya attı o zaman değerlendirilir.Ben de bazı şeylerde düşüş olarak oynama yapıyorum, aynı şeyler bana da söylenecek mi bakalım..

Yukarıda dediğim gibi Yasin sadece Türkiyeden bir örnekti.

perpetua
23.Kasım.2007, 13:06

Rize'en hatirladigim Yasin icin gayet dogal.

Ben butun takimlarin kadrolarina bakiyorum, ortada garip bir durum var mi diye.

Baskasi yuksek heading verirse, ilk itiraz edecek yine ben olurum.

Tipki Hamit'in teknigine itiraz ettigim gibi.

Tipki Emre'nin teknik ozelliklerinin dusurulmesine 1 yildir itiraz ettigim gibi.

Tipki Gokdeniz'in teknik bir oyuncu yapilmasina itiraz ettigim gibi.

Hele bir yurt disina transfer olsun, o zaman gorursunuz oyununu Tuncay'da gorduk pekala.. Yolladigimiz Tuncay ile simdiki Tuncay arasindaki farklara baksaniz hele bir. Ustelik Tuncay basarili da oldu ve Middlesbrough arastirmacisi Tuncay'a hayran.

baristayfur
23.Kasım.2007, 18:15
peki madem bukadar fark var türkiye araştırmacıları ve diğer ülkelerin araştırmacıları arasında,SI buna göz mü yumuyor yıllaardır.Bazı şeyleri düşünürken hep kendimizdekine yükleniorz ama sorunu karşı tarafta aramıyoruz nedense.bence burda bunu bukadar tartışacağımza toplu bi şekilde SI ye bildirsek ve bu farkları daha az seviyeye cekecek bi kurul-grup-komite vs.bişey oluşturup denetlese gibisinden bi öneri sunsak.kayıtsız kalmazlar sanırım??

Ilhan
23.Kasım.2007, 18:49
Ayrıca ek olarak, Servet için eklemek istediğim birşey var. Geçen sene bu pace-acceleration tartışması konusunda, bacakları kısa olan, pırpır oyuncuların daha çabuk hızlandığını ve hızlanma özelliklerinin hız özelliklerinin önde olduğunu söylemiştik. Uzun oyuncular ise yavaş hızlanıyorlar ancak absolute hızları aslında yüksek demiştik. Hatta bu, benim v=a*t denklemime zıttı çünkü v en yüksek hız ise, t de ne kadar azsa a da o kadar çok olurdu. Ancak o zaman yapılan açıklama, gerek Ömer abiden, gerekse Sinan'dan, beni tatmin etmişti çünkü olaya fiziksel bir denklem gözü ile değil, FM'deki interpretation gözü ile bakmıştık. Bu seneki pace-acceleration dengesi buna göre mi yapıldı?

Bir cevap alamadım.

eXcitinG
23.Kasım.2007, 18:49
Ne oLursa oLsun Dünya üzerinde ve Avrupa üzerinde araştırmacıLar bu mantığı değiştirmediği sürece bizim değiştirmemize gerek yok diye düşünüyorum. Orta da tonLarca 18-19-20 Ler e sahip Heading i oLAcak adamLar gezecek biz de oyunda hava topu aLaLım kornerden goL ataLım diye uğraşıp duracağız.

Ömer abi senin dediğin mantığa göre Türkiye Liginde ki bütün oyuncuLArın Heading ini 10 aLtı bir seviyeye getirmeniz gerek. BöyLe oLmayacaksa da o zaman diğer iyi Heading değeri hak eden oyuncuLara daha yüksek değerLerr vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye de Heading konusunda bir numara kimdir şu anda 1000 kişiye sorsan 800 e yakını tarafLı tarafsız Servet der. Eğer böyLe bir durum varsa da o adamın Heading değerini bu kadar düşük tutmanın bir anLamı yok. Ne zaman Avrupa akLını başına aLır adam gibi yapmaya başLar o zaman da siz başLarsınız. Zaten bizi saLLadıkLarı yok, kaLkıpta bazı şeyLeri değiştirmeLeri için biz mi örnek oLucaz, hep biz mi yıpranacağız.

Ve Ömer abi sadece sen böyLe davranarak birşeyLeri değiştiremezsin. Sen bir düşünceyi savunuyorsun, hakLısın da ama senin kendi üLkende diğer takımLarda bu uyguLama yapıLmıyor sen nasıL başarıLı oLacaksın ? nasıL diğer üLkeLere bunu kabuL ettireceksin, sana sormazLarmı ee o zaman kardeşim madem öyLede senin üLkende ki diğer takımLar neden böyLe diye?

extensor
23.Kasım.2007, 21:18
Bir cevap alamadım.

Ben şuana kadar yaptığım 24 takım içinde bu fiziksel getiriye dikkat ettim İlhanım :D

RIDVAN TLM
24.Kasım.2007, 02:26
bır kac oyuncunun pasını yazmak ıstıyorum
f.adu 180 -9 un zırve puanını nasıl hak ettıgını hala anlamıs degılım
hatem ben arfa-188 adamın messı olmasını beklıyolar sanırım
nasri-185
en anlam veremedıgım ıse 185 alan van persie 25 yasındakı bır oyuncunun 165 sevıyesınden oralara cıkmasını nasıl beklıyolarkı
Ardanın aldıgı pa'nın ıyı oldugu fakat bıraz daha artması gerektıgını dusunuyorum.....177-180 arası bı rakamı hak edecegını dusunuyorum......durum boyleyken ardanın pası artabılır dıye dusunuyorum tabı 9.02 ıcın .....hatta ca olarakta yetersızz 155 lerı hak eden bır oyuncu arda. .nasrının 160 cayı 185 payı hak ettıgını goz onune alırsak ardada yasca buyuk olmasına ragmen o degerlere ulasabılır.........omer abi semıh kayaya ve emre colak a gereken ca ları vermıssın umarım -9 aldıkları gunude goruruz:D

Nocna Mora
24.Kasım.2007, 02:40
Cem Sultan'ı da ekle ;)

Deza
24.Kasım.2007, 02:40
Ardanın aldıgı pa'nın ıyı oldugu fakat bıraz daha artması gerektıgını dusunuyorum.....177-180 arası bı rakamı hak edecegını dusunuyorum

Sana katiliyorum ve ayni görüsü biraz üstteki yazimda belirtmistim(#311 mesaj) :)

RIDVAN TLM
24.Kasım.2007, 03:01
cem daha yenı sakatlıktan cıktı sanırım omer abının ızleme fırsatı olmadıgı ıcın solemedım......

Nocna Mora
24.Kasım.2007, 03:03
Umarım eskisi gibi döner :)

perpetua
24.Kasım.2007, 03:20
Ve Ömer abi sadece sen böyLe davranarak birşeyLeri değiştiremezsin. Sen bir düşünceyi savunuyorsun, hakLısın da ama senin kendi üLkende diğer takımLarda bu uyguLama yapıLmıyor sen nasıL başarıLı oLacaksın ? nasıL diğer üLkeLere bunu kabuL ettireceksin, sana sormazLarmı ee o zaman kardeşim madem öyLede senin üLkende ki diğer takımLar neden böyLe diye?

Herhalde tercih edilen Servet'in bütün rakip ceza alanı içinde buluştuğu topları rakip kalenin içine sokması, 8-10 tane gol atması her sezon (şu anda bu şekilde 3-4 gol atıyor).

Hem Lincoln'ün korner atışlarının yükseltilmesi istendi.

Hem Servet'in fiziksel değerleri doğru bulundu.

Hem de Servet'in kafa vuruşlarının yükseltilmesi isteniyor.

Galatasaray'da kaç tane kornerden kafa vurup Servet rakip kaleyi buldu? Kafa toplarının bir çoğunda Servet top ile buluşuyor zira.

Değişim tekil ligler için alttan başlamaz, üstten başlar. Çünkü en tanınan oyuncudan başlayarak bazı kalıpları değiştirmek gerekir. Sezonun hemen hemen tamamında yedek bekleyen oyuncudan değil.

Ululsararası değişim de yine en tepedeki liglerden başlar.

licentia
24.Kasım.2007, 07:32
Deza'nin Arda'nin PA'yi hakkinda yaptigi yoruma bende katiliyorum PA kesinlikle 175-180 arasi olmali. 178 gayet makul bi rakam.

Bu arada biraz konu disi olucak ama su Gokhan Inler konusunda bisey yapilmali su ana kadar gordugumuz en buyuk rezaletlerden biri bence. Mehmet Topal'dan asiri bi fazlasi olmayan sadece mac tecrubesi olan bi oyuncuya 802'de 130 CA sahibi birisi Euro 2008'den sonra 158 CA'ye sisiriliyor (PA 160'di bu arada 802'de).

Yani bir turnuvada bir ay icersinde bu oyuncu PA'sine ulasiyor. Ben gecen sene 160'i bile fazla bulmustum 155 olmasini daha dogru buluyordum bu sene belki 160 olabilir ama daha fazlasi Gokhan Inler icin asla ama asla olamaz CA de 140'i zor assr ama asla su anda 145'i asmicak bi oyuncu.

Su anda 180 PA ile biz Turkiye olarak ne oyuncu kacirmisiz tarihimizin gelmis gecmis en buyuk yildizimizi kacirmisiz dedirticek kadar yuksek ama 24 yasinda bi oyuncu nasil bu akdar gelisme gostericek 32 CA'lik gelisme onu merak etmiyor degilim ha bi de onu gectim zaten 158 CA almasi yanlis.

Demek Gokhan Inler -10 PA'lik oyuncuymus da bizim 3 buyukler bunu fark edememis. Hepsinde denndi ve hicbirinde begenilmedi hadi 3 buyukler begenmedi Turkiye'den hic bi kulup bu oyuncuyu almadi Anadolu kulupleri bile. Tamam Gokhan su anda Serie A da oynuyor belli ki kendisini gelsitirmis cok calismas ama bu ne ya bu CA ve PA nedit bole. Biri solesin su Italyan arastirmacisina Gokhan bole olucaksa Arda Turan 175 CA ve 195 PA olur bu da hic gercekci olmaz yani yapmis oldugu profil bunu yapmaktan farksiz degildir bu kadar yani.

mgokalparslan
24.Kasım.2007, 10:33
Deza'nin Arda'nin PA'yi hakkinda yaptigi yoruma bende katiliyorum PA kesinlikle 175-180 arasi olmali. 178 gayet makul bi rakam.

Bu arada biraz konu disi olucak ama su Gokhan Inler konusunda bisey yapilmali su ana kadar gordugumuz en buyuk rezaletlerden biri bence. Mehmet Topal'dan asiri bi fazlasi olmayan sadece mac tecrubesi olan bi oyuncuya 802'de 130 CA sahibi birisi Euro 2008'den sonra 158 CA'ye sisiriliyor (PA 160'di bu arada 802'de).

Yani bir turnuvada bir ay icersinde bu oyuncu PA'sine ulasiyor. Ben gecen sene 160'i bile fazla bulmustum 155 olmasini daha dogru buluyordum bu sene belki 160 olabilir ama daha fazlasi Gokhan Inler icin asla ama asla olamaz CA de 140'i zor assr ama asla su anda 145'i asmicak bi oyuncu.

Su anda 180 PA ile biz Turkiye olarak ne oyuncu kacirmisiz tarihimizin gelmis gecmis en buyuk yildizimizi kacirmisiz dedirticek kadar yuksek ama 24 yasinda bi oyuncu nasil bu akdar gelisme gostericek 32 CA'lik gelisme onu merak etmiyor degilim ha bi de onu gectim zaten 158 CA almasi yanlis.

Demek Gokhan Inler -10 PA'lik oyuncuymus da bizim 3 buyukler bunu fark edememis. Hepsinde denndi ve hicbirinde begenilmedi hadi 3 buyukler begenmedi Turkiye'den hic bi kulup bu oyuncuyu almadi Anadolu kulupleri bile. Tamam Gokhan su anda Serie A da oynuyor belli ki kendisini gelsitirmis cok calismas ama bu ne ya bu CA ve PA nedit bole. Biri solesin su Italyan arastirmacisina Gokhan bole olucaksa Arda Turan 175 CA ve 195 PA olur bu da hic gercekci olmaz yani yapmis oldugu profil bunu yapmaktan farksiz degildir bu kadar yani.

gökhan inler benim oyunumda ilk sezon sonunda 23 m euro ya chelsea ye transfer oldu.hem kritik özellikleri hem de çift ayaklı olması sayesinde oyunda mevkisinin tartışmasız en iyilerinden.

ayrıca fellaini nin pa oyuna başlarken ca sını öğrenebilir miyim?

fm 2009 da 2 sezon oynadım ve çok sayıda harika oyuncular var.fenerbahçe oyunumda 8 tane scout aldım ve dünyanın her yerini tarattım.hemen hemen her ülkede çok iyi oyuncular var.özellikle almanya,isviçre ve amerikalı gerçekten çok iyi genç oyuncular var.dortmund da amerikalı subotic diye bir defans var.sezonun başında nasıldı bilmiyorum ama ilk sezonun ortalarına doğru wonderkid oldu.acaba gerçekten o kadar iyi mi?

oyunun başında bolivyalı stoper carlos tordoya yı aldım.ilk sezonun ilk yarısında sivasspor a kiraladım.ikinci yarıda kendi kadromda tutup ikinci sezon ilk 11 oynattım.çok iyi olmasa da vasat üstü bir performans gösterdi.ikinci sezon bittiğinde talipleri arttı ve 15 m euro nakit para ve sonraki satıştan %50 para ile sporting lizbon a sattım.özellikleri de çok iyi bir biçimde gelişti.zaten oyunun başında özellikleri gayet iyiydi.gerçekte ben o kadar potansiyelli olacağını sanmıyorum.nette kendisi arastırınca sadece fm forumlarında bulabildim.bu adam türkiye de olsaydı kafadan bütün özellikleri 2-3 düşerdi.biz servet in heading i mehmet yıldız ın strength i derken adamlar bol keseden dağıtıyorlar.

fm 2008 de lazio lu gabi mudingayi vardı.adamın maşallah neredeyse vieira gibi mental-fiziksel özellikleri vardı.neredeyse hepsi koyu renkliydi.gerçekte bir dalgasını göremedim.milli takımda da bize karşı yedekti,üstelik deplasmanda 1 puan almaya gidilen maçta.bir de 188 pa lık valon behrami vardı,bu sürümde düzelttiler onu galiba.

yabancılar pa vermeye çok cömert davranıyorlar.sorun bizde değil,si de ve bu forumdaki tartışmalara bakıyorum,araştırma konusundaki belki de en iyi ülkeyiz.özellikle perpeutua çok ilgileniyor.bir şey verirken düşünüyoruz.

si nin geçen seneki israil araştırma forumunda israil araştırmacıları bir çok oyuncuya basmıştı -9 pa yı.nedeni sorulduğunda israil çok iyi bir jenerasyon yakaldı,biz onların çok başarılı olacağına inanıyoruz gibi şeyler söylemişlerdi. -9 verdikleri adamların bazıları takımlarında kadroya giremeyip kendi yaş grubunda dahil hiç bir şey başamamışlardı.

perpetua
24.Kasım.2007, 10:44

Nedeni cok basit.

Italyanlarin calisma bicimi bu.

Muntari 145 CA ile Portmouth'dan gidiyor, daha 1 mac oynamadan bakiyorsunuz Muntari olmus 166.

Bagirma, cagirma, olay cikartma.. Muntari'yi biraz 162'ye indiriyorlar..

Yarin Gokhan Inler'in formu duser.. Ilk 11'e girememeye baslar. Gokhan'in CA olur 130.

Sonra Italyanlar kendilerini overler bizden iyi arastirma yapan yok diye.

Esasinda Italyan arastirmacilarin dunyadan haberi yok ama neyse...

Italyan sefi'ne 30 defa soylendi bu kullandigi mantalitenin yanlis oldugu. Belki Ocak ayinda, belki de FM 2010'da degisir.

extensor
24.Kasım.2007, 14:40
İtalyada ki sorun birazda nerde çokluk orda .... sorunu.

Bizim işte bu mantalitede olmamamız gerekiyor beyler. Şefin yukarıda vurguladığı çok önemli bir hususu açmak istiyorum.

Örnek verelim bakın. Serdar Özkan gelmiş mi geçen sene lig a dan. Kaçla gelmiş atıyorum 100-110 arası olsun.

Geçen sene başı patlama yapmış mı? Evet geçen sene başı bir baktık ki 140 küsürlük oynuyor adam.

Sonra ne dedik biz "arttırınnnnn"!!!! kızılca kıyamet.

Eee sonra ne oldu. Bu seneye geldik baktık ki. Anammm!!! adam zaten 120-130 calık adammış yahu.

Şunu yapmadık biz işte. Lig a daki Serdar 100 ca. Geçen sene ilk dönem Serdar 150 ca. Bu sene Serdar tekrar 125 ca.
Bu araştırmacılık olmuyor işte beyler. Bunu 13 yaşındaki çocukta yapar. Açar gazete sayfalarını bakar kimin resmi daha çok çıkıyor, verir ca yı

Aynı husus Gökhan Gönül'de de var. 100 civarı geldi. 150 lik top oynadı. Ama şef bekleyin dedi. 128 falan verdi. Şimdi baktık ki harbiden de 125-135 lik adammış

Bu senede sırada Eren Güngör var. Tekrar kıyamet kopacak artsın diye. Ama Kayseri bir stoper almaya kalkınca. Yada sakatlar tamamen iyileşince. Rotasyona düşünce ne olacak?

Tabi ben bu yazıyı yazdım ama bu yazının hiç bir şeyi değiştirmeyeceğini adımı bildiğim gibi biliyorum. Çünkü biz Türk'üz "sabredersek" mazallah çok kötü bişey yapmış oluruz. Sabretmeden çok farklı kararlar verip şapa oturmamız gerekir.
Allahtan şef bu hususta uzman denecek kadar aklıselim davranıyor. Yoksa ohoo bir oyunda 100 diğerinde 150 diğerinde 125.

Melekovic
24.Kasım.2007, 19:54
Benim şu PA'lar konusunda hep kafam karışıyor.Şimdi belli bir yaşa kadar belli değişkenlerde PA lar veriliyor ve senin oyuncuyu yetiştirmene göre değişiyor.(Genç oyuncular)

Bir de sabit PA verme var.Kabiliyeti anlaşılan oyuncuya gidebileceği potansiyel limit sabit olarak veriliyor.Örnek Arda : 166

Bu sene Arda'nın Pa 173 olmuş çünükü bazı durumlarının eksik konulduğu gözlemlenmişti.Fakat ben oyunda dünya liglerinde bazı oyunculara baktım.Her sene PA ları bir türlü yerinde durmuyor CA'ları üzerinde oynama yapılması gerekirken PA'ya da el atıyolar.

Örnek olarak Arda bu sene 173 oldu herhalde fm 2010 11 12 de hep 173 kalması gerekiyor eğer yanlış algılamadıysam.

licentia
25.Kasım.2007, 04:57
Arda'nin PA su anda 172 en azindan son surumde ole.

Simdi yenistirmene gore deigsen PA yok genc oyunculara negatif yani rastgele PA'ler veriliyor mesela -10 170-200 arasi her actigin yeni oyunda 170-200 arasi rastgele bi sabit PA sahibi oluyor bu oyuncu mesela bi younda 171 baska bi younda 189 baska bi oyunda 199. Senin yetisrmen le alakasi yok yani her yeni basladigin oyunda bu rakam rastgele oyun tarafindan oyuncuya veriliyor ve o andan itibaren sabit PA'den farki kalmiyor.

Sabit PA verme arastirmaciya bagli mesela oyunda 22 yasindada negatif PA sahibi oyuncular var ama genelde 21 yasindan sonra artik bi oyuncunun asagi yukari ne olucagi belli olucagi icin cogu arastirmaci oyunculara sabit PA vermeyi seciyor ama kimi zaman 17-18 yasinda da sabit PA alan oyuncular var mesela Trabzonsporlu Baris Memis'e 150 PA verilmis bunun sebebi de soyle -8 de 130-140 olma olasiligi var bu da Baris icin az olabilicek bi PA -9 da ise 160-180 arasi olma olasiligi var bu da biraz fazla kaca bilicegi icin bu tur durumlarda arastirmacilar yeteri kadar izleme fisati bulduklari gelecegini az cok kestirebilceigo U-21 oyuncusana bile sabit PA verebiliyor. Yani her oyuncunun kendisine ore farkli bi durumu var her arastirmacinin de olayi farkli yorumlamasi.

Gecen sene Arda'nin ilk sabit PA aldigi sene idi bunun ana sebebi Arda'nin artik 21 yasina gelmis olmasi ve CA'ine gore geleceginin asagi yukari kestirilebilcegi. 166 almisti ki bence bu Arda icin oldukca dusuk bi PA di ama tabi o zaman da Arda'nin CA 136 oldugu icin CA ve PA arasindaki 30 puanlik gelisme cok da yanlis degildi tabi. Simdi ise Arda'nin CA 147 ve PA 172 gene mantikli bi fark var aralarinda ama bence Arda'nin PA 178 olabilir orasi ayri bi konu.

Oyuncularin PA'leri her sene degisebilir birine sabit PA verdin diye illa bundan sonraki her surumde ayni kalicak diye bi kural yok bu tamami ile arastirmaciya bagli. Omer abinin kendisine gore bi sistemi var ve bu sistem icersinde uygun gordugu degisiklikleri her surumde yapiyor zaten. Mesela Arda kendisini gelistirmeye devam eder CA de artar PA de artabilir ama Arda gerilemeye baslar gelisim gostermez bu durumda CA de PA d dusebilir. Yani Arda baktik 24 yasina gelmis hala bugun ku ayni Arda o zaman PA 155'e falan duser ama eger 24 yasinda 155-160 CA ise Arda nin PA 175 civarinda kalir cunku beklentilerin icersinde gelismis olur ve ondan beklenen zirveyi yapmasi muhtemeldir. Ha soyle bu durumda olabilir Arda 165-170 CA civari olursa eget 24 yasinda o zaman ona gore PA alir 180lere kadar cikabilir biraz gecebilir bile yani ondan beklenen zirveyi daha erken yapmis olur ve hala kariyerinin zirvesinde olmadigi icin onda yeni bi zirve ayarlanir.

Cengo
25.Kasım.2007, 06:36
Arda'nin PA su anda 172 en azindan son surumde ole.

Simdi yenistirmene gore deigsen PA yok genc oyunculara negatif yani rastgele PA'ler veriliyor mesela -10 170-200 arasi her actigin yeni oyunda 170-200 arasi rastgele bi sabit PA sahibi oluyor bu oyuncu mesela bi younda 171 baska bi younda 189 baska bi oyunda 199. Senin yetisrmen le alakasi yok yani her yeni basladigin oyunda bu rakam rastgele oyun tarafindan oyuncuya veriliyor ve o andan itibaren sabit PA'den farki kalmiyor.

Sabit PA verme arastirmaciya bagli mesela oyunda 22 yasindada negatif PA sahibi oyuncular var ama genelde 21 yasindan sonra artik bi oyuncunun asagi yukari ne olucagi belli olucagi icin cogu arastirmaci oyunculara sabit PA vermeyi seciyor ama kimi zaman 17-18 yasinda da sabit PA alan oyuncular var mesela Trabzonsporlu Baris Memis'e 150 PA verilmis bunun sebebi de soyle -8 de 130-140 olma olasiligi var bu da Baris icin az olabilicek bi PA -9 da ise 160-180 arasi olma olasiligi var bu da biraz fazla kaca bilicegi icin bu tur durumlarda arastirmacilar yeteri kadar izleme fisati bulduklari gelecegini az cok kestirebilceigo U-21 oyuncusana bile sabit PA verebiliyor. Yani her oyuncunun kendisine ore farkli bi durumu var her arastirmacinin de olayi farkli yorumlamasi.

Gecen sene Arda'nin ilk sabit PA aldigi sene idi bunun ana sebebi Arda'nin artik 21 yasina gelmis olmasi ve CA'ine gore geleceginin asagi yukari kestirilebilcegi. 166 almisti ki bence bu Arda icin oldukca dusuk bi PA di ama tabi o zaman da Arda'nin CA 136 oldugu icin CA ve PA arasindaki 30 puanlik gelisme cok da yanlis degildi tabi. Simdi ise Arda'nin CA 147 ve PA 172 gene mantikli bi fark var aralarinda ama bence Arda'nin PA 178 olabilir orasi ayri bi konu.

Oyuncularin PA'leri her sene degisebilir birine sabit PA verdin diye illa bundan sonraki her surumde ayni kalicak diye bi kural yok bu tamami ile arastirmaciya bagli. Omer abinin kendisine gore bi sistemi var ve bu sistem icersinde uygun gordugu degisiklikleri her surumde yapiyor zaten. Mesela Arda kendisini gelistirmeye devam eder CA de artar PA de artabilir ama Arda gerilemeye baslar gelisim gostermez bu durumda CA de PA d dusebilir. Yani Arda baktik 24 yasina gelmis hala bugun ku ayni Arda o zaman PA 155'e falan duser ama eger 24 yasinda 155-160 CA ise Arda nin PA 175 civarinda kalir cunku beklentilerin icersinde gelismis olur ve ondan beklenen zirveyi yapmasi muhtemeldir. Ha soyle bu durumda olabilir Arda 165-170 CA civari olursa eget 24 yasinda o zaman ona gore PA alir 180lere kadar cikabilir biraz gecebilir bile yani ondan beklenen zirveyi daha erken yapmis olur ve hala kariyerinin zirvesinde olmadigi icin onda yeni bi zirve ayarlanir.

Bundan daha güzel anlatılabilir mi bilmiyorum, çok teşekkürler :)
Sadece Arda için değil her oyuncu için geçerli..

perpetua
25.Kasım.2007, 13:20
Benim şu PA'lar konusunda hep kafam karışıyor.Şimdi belli bir yaşa kadar belli değişkenlerde PA lar veriliyor ve senin oyuncuyu yetiştirmene göre değişiyor.(Genç oyuncular)

Bir de sabit PA verme var.Kabiliyeti anlaşılan oyuncuya gidebileceği potansiyel limit sabit olarak veriliyor.Örnek Arda : 166

Bu sene Arda'nın Pa 173 olmuş çünükü bazı durumlarının eksik konulduğu gözlemlenmişti.Fakat ben oyunda dünya liglerinde bazı oyunculara baktım.Her sene PA ları bir türlü yerinde durmuyor CA'ları üzerinde oynama yapılması gerekirken PA'ya da el atıyolar.

Örnek olarak Arda bu sene 173 oldu herhalde fm 2010 11 12 de hep 173 kalması gerekiyor eğer yanlış algılamadıysam.

Yukarıdaki bu yazılana karşılık yapılan açıklama çok doğru. Ancak sadece bir kaç cümlede açıklamak gerekirse..

Arda'nın gelişimi beklenilenden yüksek seviyede olduğu sürece hem CA hem de PA ilerler.

Arda'nın gelişimi beklenilen seviyede olduğu sürece sadece CA ilerler, PA aynı yerde kalır.

Arda'nın gelişimi beklenilenin altında olduğu veya gelişmediği zaman PA düşer.

CA'da gerileme bence sadece sakatlık veya yaşlılık yüzünden olmalıdır. Aksi takdirde CA'nın düşmesi, daha önce CA'nın abartılmış olduğunu/yanlış değerlendirimiş olduğunu gösterir.

Bu nedenle de CA dağıtırken biraz temkinli davranmak gerekli. :)

uaylmz
25.Kasım.2007, 16:49
herkezin emeğine saygı duyuyorum eminim uzun mesailerinizi harcadınız bu işe şunları konuşmak istiyoru; Biz euro 2008 te ilk dörte girdik değil mi bu oyunda türk oyuncuları yaparken hala bir kendini küçümseme görüyorum sanki özellikle Srna yı görünce ne yapmış kardeşim Srna adamı neredeyse oyunun en iyi sağ kanat elamanı yapmışlar onu kabul ediyorlarsa (benim görüşüm:Bizim Servetin kafası ,Ardanın çoğu özelliğinin dribling ve teknik hariç biraz yükseltilmesinin gibi gibi... çoğu Türk futbolcusnunda biraz daha şişirilmesi(doğru olduğuna inanıyorum) sanki bizde bir küçüklük kompleksi var avrupada şişirilen oyuncuları görünce kusura bakmayın sizin işinize sonuna kadar saygı duyuyorum ama burda görüşümü belirtmek istedim.(Ayrıca sayın "perpetua" biraz öfkelene bilir ama :) konun ilk başlarında yazdığı Volkan yamanı dc oynatırım tekniğide iyi ve Barışın Lincoln den iyi korner attığı düşüncesine kesinlikle katılmıyorum.. ama bunları tartışalım diye yazdım ben son sayın perpetua eleştiremem kesinlik saygı duyuyorum kendisinin ilimlerimiz tartışılamazdır zaten.. saygılar iyi çalışmalar..

extensor
25.Kasım.2007, 17:05
Volkan Yaman'ın kornerini hatırlayan veya izleyen varmı?

Lincoln'den iyi kullanmıyor. Lincoln'den çok çok iyi kullanıyor.

perpetua
25.Kasım.2007, 17:36
herkezin emeğine saygı duyuyorum eminim uzun mesailerinizi harcadınız bu işe şunları konuşmak istiyoru; Biz euro 2008 te ilk dörte girdik değil mi bu oyunda türk oyuncuları yaparken hala bir kendini küçümseme görüyorum sanki özellikle Srna yı görünce ne yapmış kardeşim Srna adamı neredeyse oyunun en iyi sağ kanat elamanı yapmışlar onu kabul ediyorlarsa (benim görüşüm:Bizim Servetin kafası ,Ardanın çoğu özelliğinin dribling ve teknik hariç biraz yükseltilmesinin gibi gibi... çoğu Türk futbolcusnunda biraz daha şişirilmesi(doğru olduğuna inanıyorum) sanki bizde bir küçüklük kompleksi var avrupada şişirilen oyuncuları görünce kusura bakmayın sizin işinize sonuna kadar saygı duyuyorum ama burda görüşümü belirtmek istedim.

Srna'yi gorunce sadece siz sasirmadiniz. Ingilizler de sasirdi. Almanlar da sasirdi. Hatta Hirvatlar bile isyanda, bu adami Ukraynalilar nasil abartmis diye.. :)

Maalesef boyle bir olgu var bazi arastirmacilarda. Avrupa/Dunya kupasi sampiyonalarinda biraz iyi isler yapinca takim basliyorlar CA yukseltmeye, ozellikl yukseltmeye. Bunu Italyanlar dunya kupasi sonrasi yapti, daha sonra da Italyan takimlari Avrupa'da nal topladi. Devaminda Italyan milli takimi gruptan zar zor cikti.. Donadoni'li veya Donadoni'siz. Simdi dusurmeleri lazim ama hala biz en son dunya sampiyonuyuz hayalindeler. O duya sampiyonu olan kadrodan acaba kac kisi hala banko Italyan milli takimi oyuncusu...

Ruslar ve Ukraynalilar (iki ulkeyi de yapan ayni kisiler) benzer bir yol izledi. Yari final oynadik, biz muthisiz havasi yaratip gaza geldiler. Onlerine kim geldiyse yukselttiler. Degil FM 2010, Ocak yamasinda bile bu oyuncularin bu kadar yuksek olmayacagi cok yuksek ihtimal.

Bunu sadece Yunanistan Euro'yu kazandiktan sonra yapmadi. Herkez onlardan liglerini ve milli oyuncularini cok yukseltmelerini beklediyse de onlar daha once verdikleri degerlerin arkasinda durdular, sadece biraz ufak rotus yaptilar belki. Ama o kadar. Devamini da hepimiz biliyoruz zaten.

Zaten iyi bir turnuva takimi olan biz, bu tip yukseltmeleri yapsak bir kac ay icinde zaten muthis indirimler yapmamiz gerekecekti. Evet yari final oynadik, evet basarili olduk. Ama su anda verdigimiz degerlerle de pekala bu basari kazanilabilir. Ustelik son dakika golleri atmadan. :)

(Ayrıca sayın "perpetua" biraz öfkelene bilir ama :) konun ilk başlarında yazdığı Volkan yamanı dc oynatırım tekniğide iyi ve Barışın Lincoln den iyi korner attığı düşüncesine kesinlikle katılmıyorum.. ama bunları tartışalım diye yazdım ben son sayın perpetua eleştiremem kesinlik saygı duyuyorum kendisinin ilimlerimiz tartışılamazdır zaten.. saygılar iyi çalışmalar..
Estagfirullah neden ofkeleneyim ki? :)

Daha once Volkan Yaman'i stoper oynatirim yazdiysam benim hatam, zira Hakan Balta konusunda bu dusuncedeyim. Volkan Yaman'in Galatasaray'da iyi bir yedek olmaktan hic bir zaman daha oteye gidemeyecegini dusunuyorum. Hakan Balta ise iki ayagini da iyi seviyede kullanabilen, soguk kanli, top teknigi bir stoper icin iyi seviyede olan, pozisyon almasini bilen ve fiziksel acidan stoper pozisyonunda pek siritmayacak bir oyuncu.

Baris'in kornerleri konusuna gelince. Baris daha sert korner kullanabilen, arka direge topu yollayabilen bir oyuncu. Lincoln ise genelde on direge calisan bir oyuncu goruntusu verdi butun gecen sezon. Ozellikle bazi maclarda yaptigi topun altina girip altipas'in korner bayragina yakin olan bolumunde uzun oyuncu ile topu bulusturma denemeleri izleyenleri cildirtmaktan baska bir ise yaramadi. Galatasaray gecen sezon kose vuruslarindan ilk gollerini de Baris ve Volkan Yaman korner kullanmaya basladiktan sonra atmayi basardi hatta.. Hala Lincoln'un cok iyi korner kullandigini dusunmuyorum. Degisiklik daha cok Skibbe'nin Kalli'den farkli bir duran top taktigini benimsemesi. Ancak bu konuda Lincoln'un gecen sezondan daha iyi oldugu da kesin.

Kafkafxer
25.Kasım.2007, 18:10
Srna'yi gorunce sadece siz sasirmadiniz. Ingilizler de sasirdi. Almanlar da sasirdi. Hatta Hirvatlar bile isyanda, bu adami Ukraynalilar nasil abartmis diye.. :)

Yeri değil biliyorum ama bu arkadaşlar CSKA'daki Zhirkov'u da inanılmaz abartmışlar, 2008'le karşılaştırmadım ama Fener'in CSKA maçlarından sonra bakmıştım 2008'de, CA bu kadar yükseltilir mi adamı uçurmuşlar ayıp resmen ya

perpetua
25.Kasım.2007, 18:50
Yeri değil biliyorum ama bu arkadaşlar CSKA'daki Zhirkov'u da inanılmaz abartmışlar, 2008'le karşılaştırmadım ama Fener'in CSKA maçlarından sonra bakmıştım 2008'de, CA bu kadar yükseltilir mi adamı uçurmuşlar ayıp resmen ya

Onun da farkindayim.

Ama tabii olaya bir de soyle bakin. Bu forumlara gelip, Euro 2008'de yari finalist olduk, Fenerbahce sampiyonlar liginde ceyrek final oynadi. Nasil olur da bizim oyuncularimiz daha iyi olmaz seklinde elestiren kisiler bizde de pekala var.. :)

Bir bakis acisi onlari memnun etmek icin butun veritabaninin dengesini alt ust etmek..

Diger bakis acisi da sezar'in hakkini sezar'a teslim edip makul gelistirmeler yapmak. Hic kimsenin tepkisini de cekmeden, veritabaninin dengesini de bozmadan.

Ama tabii futbol ulkesi olarak ufak ulke olunca, basariya aclik, sevdigi oyunculari kanitlama sevdasi buna surukluyor. Bir nevi zafer sarhoslugu. Biz de bunu yasamadik degil, yasadik. Ama biz 15 puan-20 puan oynama yapmak yerine daha makul en fazla 5-10 puan oynama yaptik. Ileride dusurmek zorunda kalmamak icin.. Tepki cekmemek icin.. :)

Nocna Mora
25.Kasım.2007, 23:10
Abi bir kere de biz tepki çekelim :) Yabancı forumlarda görüyoruz İngiltere'de,Arjantin'de ki adı sanı duyulmamış oyunculara nasıl PA dağıtıldığı. Fransızların bazı oyuncularını nasıl abarttiğını aynı şekilde Rusya'nın da. Bizde sadece bir seneliğine böyle bir şey yapsak olmaz mı? İlk db çalışmamı buna benzer bir şey yapmayı planlıyorum ama böyle gençlere falan bizde İngiltere, Arjantin gibi yüksek PA'lar versek olmaz mı? Yani öyle yapınca SI görevden mi alıyor?

Jesus_FB
25.Kasım.2007, 23:25
Abi bir kere de biz tepki çekelim :) Yabancı forumlarda görüyoruz İngiltere'de,Arjantin'de ki adı sanı duyulmamış oyunculara nasıl PA dağıtıldığı. Fransızların bazı oyuncularını nasıl abarttiğını aynı şekilde Rusya'nın da. Bizde sadece bir seneliğine böyle bir şey yapsak olmaz mı? İlk db çalışmamı buna benzer bir şey yapmayı planlıyorum ama böyle gençlere falan bizde İngiltere, Arjantin gibi yüksek PA'lar versek olmaz mı? Yani öyle yapınca SI görevden mi alıyor?

Doğrusunu yapmak varken neden yanlış yapalım ki

Nocna Mora
25.Kasım.2007, 23:30
bende biliyorum ama abi kaç senedir gerçekten özenerek güzel bir şekilde data yapıyorsunuz ama sizi örnek alan hiçbir ülke yok ki? Bİliyorum saçma bir öneri ama ne bileyim yani :)

Jesus_FB
25.Kasım.2007, 23:56
bende biliyorum ama abi kaç senedir gerçekten özenerek güzel bir şekilde data yapıyorsunuz ama sizi örnek alan hiçbir ülke yok ki? Bİliyorum saçma bir öneri ama ne bileyim yani :)

Biz daha işin çok başındayız ileride bizi örnek alanlar çok olacak hiö merak etmeyin

extensor
26.Kasım.2007, 00:03
İyide kardeşim. Zevk gerçekçi olarak oynamakta değil mi? Olduğundan fazla yaptık diyelim mesela atıyorum Alex in hızını 18 yaptık. Alex topu aldığı gibi uçup giderse ne diyeceksin. Hadi beee demezmisin.

Al bak mesela Meira'nin composure özelliğini Almanlar 10 yapmış. 2 gündür küfür ediyorum :D. Çıkacak ilk yamaya kadar Galatasaray'ı alamıyorum bu yüzden. Halbuki ben oyunu Meira ile başlatacaktım. Meira geriden oyun kuracak ve topun devamlı bende olmasını sağlayacaktım. Eee geride oyun kurcak adam yok. Ön liberolarında top tekniği aman aman değil... Bu sefer ne oluyor. Santics ileri vuruyor topu. Varmı pivot forvetim yok.

Oyunda ki tat gerçeğe yakın oynamaktır. Kardeşim oyunu ilk aldım oturdum. İlk maçıma çıktım. İlk pozisyonumda şöyle bişey oldu. Lincoln - Arda'ya Arda - Kewell'a Kewell tekrar Arda'ya. Arda Lincoln'le duvar pası yapıyor. Topu alır almaz ayağının ucuyla dürtüyor. Savunmayla aynı hizada ki Baroş fırlıyor... kaleciye bir çalım ve goooool

Hobaaa dedim gerçek be bu :D Müthiş keyifli.

Sonra Meira baskı yeyince topu taça vurdu. Hadi len dedim. :(

Prowler84
26.Kasım.2007, 00:57

Abartmaktan abartmaya fark var.Arjantinle,İngiltereyle yarışacağım diye göz göre göre şişirirsen ipin ucu kaçar.Altyapı durumlarımız belli,yetenekli gençlerimizin birçoğunu zaten yeteneğini biz göremeden vitrinden uzaklaştırıyoruz.Belli yaşa gelmiş gençlerin de gelebileceği yerler aşağı yukarı belli.Zaten bu konuda düşüncelerin 18 yaşında farklı 25 yaşında daha da farklı olacaktır büyük ihtimal.
Anadolu takımlarının araştırma kalitesi arttıkça,daha gerçekçi potansiyeller alma şansları var.Bu oyuncular hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan dediğin gibi gençleri şişirireyim dersen,ancak daha iyi tanınan 3-4 büyük takımın oyuncularından birileri olur.Bu da şu anki tablodan çok daha kötü bir durum oluşturur.Yerel takımlar daha çok kişi tarafından takip edildiği,iyi araştırılabildiği gün,(30 sene sonra belki :icon_razz: )veritabanında istediğin gibi daha fazla kaliteli türk genci görebilirsin.

perpetua
26.Kasım.2007, 02:00

Taylan sen kendi yamani cikartip, istedigin gibi tepki cekmekte, sonra o teplilerle ugrasmakta tamamen serbestsin.

Nocna Mora
26.Kasım.2007, 02:04
Abi seni kızdırmak için söylemedim biliyorum çok saçma bir öneriydi daha önceki mesajlarında değişim büyk liglerden başlar demiştin gerçek özür dilerim abi bir anda ne bileyim böyle yazasım geldi yoksa ben datadan gerçekten ama gerçekten çok mutluyum :(

perpetua
26.Kasım.2007, 03:11
Abi seni kızdırmak için söylemedim biliyorum çok saçma bir öneriydi daha önceki mesajlarında değişim büyk liglerden başlar demiştin gerçek özür dilerim abi bir anda ne bileyim böyle yazasım geldi yoksa ben datadan gerçekten ama gerçekten çok mutluyum :(

Yoo ben neden kizayim ki?

Sadece su anda yaptiklarinin yanlis oldugu icin soylendigim Ruslar'in aynisini yaparak elimize bir sey gecmez.. Bir sene sonra rakamlar duser, diger ulkelerde yapilan yanlislari elestirme hakkimi da kaybetmis olurum. :)

Nocna Mora
26.Kasım.2007, 03:14
ok abi umarım önümüzdeki sene de bu seneki gibi güzel bir data hazırlarsın(ız):)

uaylmz
27.Kasım.2007, 03:44
bunuda söliyimde hiç değilse içim rahatlasın :) Türkiyenin en çok gol kaçıran oyuncusu Umut Bulut u Milan Baros dan daha iyi yapılmasına anlam veremedim hiç :( Baros u siz mi yapıyosunuz gerçi o konuyu bilmiyorum ama? eğer biz yapıyorsak biraz ayıp etmişiz :)

licentia
27.Kasım.2007, 03:57
eee bilmiyosan biraz etrafi oku be kardesim ole degil mi? Baros'u en son Portsmouth arastirmacisi yapti ama Omer Abi bazi seyleri gercekci olmadigi icin degistirdi sanirim yani cok buyuk oynamalar yapmadi. Onu gectim senin gozunde Umut Bulut'un Baros'dan iyi yapan sanirim bitiriciligi demi? Ya biraz su oyunu oynayin nasil isledigini ogrenin arastirmacilarin vaktini boyle bos laflarlan harcamayin lutfen...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu arada haberiniz vardir tabi ki Feldkamo teknik danisman olarak takima getirildi sanirim al yapi ile ilgili, transferler, ve teknik taktik konularda Skibbe'ye yardimci olucak acaba oyuna hangi sekilde yansitmayi dusunuyorsunuz? Scout olarak mi yoksa assistan menejer olarak mi? Yoksa hic yansitmamayi mi?

uaylmz
27.Kasım.2007, 04:53
eee bilmiyosan biraz etrafi oku be kardesim ole degil mi? Baros'u en son Portsmouth arastirmacisi yapti ama Omer Abi bazi seyleri gercekci olmadigi icin degistirdi sanirim yani cok buyuk oynamalar yapmadi. Onu gectim senin gozunde Umut Bulut'un Baros'dan iyi yapan sanirim bitiriciligi demi? Ya biraz su oyunu oynayin nasil isledigini ogrenin arastirmacilarin vaktini boyle bos laflarlan harcamayin lutfen...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu arada haberiniz vardir tabi ki Feldkamo teknik danisman olarak takima getirildi sanirim al yapi ile ilgili, transferler, ve teknik taktik konularda Skibbe'ye yardimci olucak acaba oyuna hangi sekilde yansitmayi dusunuyorsunuz? Scout olarak mi yoksa assistan menejer olarak mi? Yoksa hic yansitmamayi mi?

genç burda senin çok birşeyler biliyormuş tavrını tartışmıyacağım bana fm öğretme ciddi bir site burası ama farklı alanlarda tartışabiliriz her türlü neyse biz konumuza dönelim olur böle şeler gerginge girmek saçmalık Umut Bulut un bitiriciliği değil yalnız ama sana soruyorum oyunun dışında maçları canlı takip ediyorsan ki sanmıyorum umut bulutun bititriciliği 20 üzerinden 16 mı yani en iyiden sadece 4 eksik :( türkiye liginin en çok pozisyona girip en çok gol kaçıran oyuncusu izlemediğin için konuşuyosun.. yardımcı olacaksan öle kinai dille konuşma lütfen insan daralıyor (::)

Cengo
27.Kasım.2007, 05:03
genç burda senin çok birşeyler biliyormuş tavrını tartışmıyacağım bana fm öğretme ciddi bir site burası ama farklı alanlarda tartışabiliriz her türlü neyse biz konumuza dönelim olur böle şeler gerginge girmek saçmalık Umut Bulut un bitiriciliği değil yalnız ama sana soruyorum oyunun dışında maçları canlı takip ediyorsan ki sanmıyorum umut bulutun bititriciliği 20 üzerinden 16 mı yani en iyiden sadece 4 eksik :( türkiye liginin en çok pozisyona girip en çok gol kaçıran oyuncusu izlemediğin için konuşuyosun.. yardımcı olacaksan öle kinai dille konuşma lütfen insan daralıyor (::)

Demek istediği her şey finishing demek değildir.
20 olan bir oyuncu mental özellikler olmadan hiç gol bile atamayan bir oyuncu oluverir.Oyun bilgisi teknikten daha etkilidir, oyun bilgisi olmadan teknik maalesef hiçbir şeydir.

16 en iyidir 4 eksik diye bakarak değerlendiremeyiz zaten, bunun bir kriteri var.
Baros ayrıca pek bitirici bir oyuncu değil Ömer abi daha iyi izah eder, ben pek değinmeyeyim.

Biraz sert bir uslüp olmuş ama demek istediği özelliklerin tek başına bir anlamı olmadığı, özelliklerin kombinasyonunda tek tek özelliklerin faydalarının ortaya çıktığı ve bunun kriterlerini öğrenerek yorum yapmanın daha doğru, daha sağlıklı olacağı.
Kriterleri bilmeden yorum yapmaya çalıştığımızda hata yapma şansımız çok yüksek olur.

Sonra kaos oluyor, bilenler bilmeyenler sıkılmaya, hararetli tartışmaya başlıyor.

Öncelikle Araştırma ana sayfasındaki üst başlıkları okuyarak başlaman daha doğru olur, ilk olarak özelliklerin tek tek anlamlarını oku istersen :)

Ekleyeyim, Umut Bulut'u Ts forumunda yazarsan daha doğru olur.

licentia
27.Kasım.2007, 05:30

Gerekli aciklama ustumundeki yorumunda yapilmis ama sunu solemeden duramicam yazima bakarsan hic bi sekilde verilen degerin dogru veya yanlis olduguna dair bi yorum yapmadin oldukca tarafsiz bi yorum du.

Burasi ciddi bi site evet ama senin az once yapmis oldugun yorum bu site'nin ciddiyetine uymuyor benim de asil yansitmaya calistigim nokta bu... Senin bu yaptigin tarz yorumu buraya gelip giden bir cok kisi yapiyor sonra arastirmacilar zaten yapmis oldugu aciklamalari yeniden yapmak zorunda kaliyor halbuki sen biraz vaktini olumlu kullanip etrafi okusan neyin ne anlama geldigini biraz anlarsin... Ondan sonra eger Umut Bulut'a verilmis olan degeri dogru bulmuyorsan Trabzonspor topikine girer dogru bulmadiyin noktayi belirtir mantikli bi sekilde sebeplerini verir ve ne olmasi gerektigini kendince yazarsin. Baros icin de dogru bulmadigin noktalari belirtip ayni sekilde yorum yapman da bi sakinca yok ama demin yaptigin sekilde yaparsan arastrimaya hic bi sey katmazsin sadece gereksiz laf kalabaligi olur bu kadar... Biraz sert bir uslupla bunu belirtmis olabilirim ama emin ki arastirmacilar da en az benim kadar bu tur ortada duran bos yorumlardan bikmistir...

Cengo
27.Kasım.2007, 05:42
Tamam kavga şeklinde tartışmıyoruz, bir şey silmek zorunda kalmaktan haz etmiyorum sonuçta.

volkan_uzun
27.Kasım.2007, 05:59
selamlar..lincoln korner olayı tartısıldımı bilmiorum ama 11 cidden az gorunuor. 14 olmalı diye dusunuorum diger 13 luk g.s lı oyuncuları ele alarak.11-14 ne fark var dersek %15 daha artıs olacak isabet oranında.buda az rakam diil.

emre gungorun 14 yaratıcılık fazla gibi. hasanla aynı deger olması biraz abartı gibi geldi.bunun icin bide aydınlatırsanız sevinirim.neden o sekilde evrildigini merak ettim. yoksa illa olucak iddasıyla yazmıorum.

nonda 14 bitiricilik fazla gibi.11 belki 12. gecen sezon neler kacırdı gorduk.

pozisyon almada ayhanın en az 15 degeri olmalıydı.ve cesarette 14-15 olmalıydı diye dusundum

birde doktor olan mustafa korkmaz kim onu tanıyamadım. galatasarayda 2 dokor 4de uzaman fizyoterapist olarak 6 saglık ekibi var.
ama gercekle uyusan bi cumhur erol var. birde kewelin ozel bi form antronoru vardı sanırım. yada ozel doktoruydu.onunlada sozlesme yapmıstı gs. onuda goremedim.adını hatırlayamadım adamın

Cengo
27.Kasım.2007, 06:01
selamlar..lincoln korner olayı tartısıldımı bilmiorum ama 11 cidden az gorunuor. 14 olmalı diye dusunuorum diger 13 luk g.s lı oyuncuları ele alarak.11-14 ne fark var dersek %15 daha artıs olacak isabet oranında.buda az rakam diil.

emre gungorun 14 yaratıcılık fazla gibi. hasanla aynı deger olması biraz abartı gibi geldi.bunun icin bide aydınlatırsanız sevinirim.neden o sekilde evrildigini merak ettim. yoksa illa olucak iddasıyla yazmıorum.

pozisyon almada ayhanın en az 15 degeri olmalıydı.ve cesarette 14-15 olmalıydı diye dusundum

birde doktor olan mustafa korkmaz kim onu tanıyamadım. galatasarayda 2 dokor 4de uzaman fizyoterapist olarak 6 saglık ekibi var.
ama gercekle uyusan bi cumhur erol var. birde kewelin ozel bi form antronoru vardı sanırım. yada ozel doktoruydu.onunlada sozlesme yapmıstı gs. onuda goremedim.adını hatırlayamadım adamın

Kişiye özel form antrenörü seçeneği şeklinde eklememiz mümkün olmuyor.

volkan_uzun
27.Kasım.2007, 06:04
favori personel olarak birbirlerine eklenemezmi. o kisi liverpolun staflarında vardı diye biliorum gectigimiz fm versionlarında

uaylmz
27.Kasım.2007, 06:17
Gerekli aciklama ustumundeki yorumunda yapilmis ama sunu solemeden duramicam yazima bakarsan hic bi sekilde verilen degerin dogru veya yanlis olduguna dair bi yorum yapmadin oldukca tarafsiz bi yorum du.

Burasi ciddi bi site evet ama senin az once yapmis oldugun yorum bu site'nin ciddiyetine uymuyor benim de asil yansitmaya calistigim nokta bu... Senin bu yaptigin tarz yorumu buraya gelip giden bir cok kisi yapiyor sonra arastirmacilar zaten yapmis oldugu aciklamalari yeniden yapmak zorunda kaliyor halbuki sen biraz vaktini olumlu kullanip etrafi okusan neyin ne anlama geldigini biraz anlarsin... Ondan sonra eger Umut Bulut'a verilmis olan degeri dogru bulmuyorsan Trabzonspor topikine girer dogru bulmadiyin noktayi belirtir mantikli bi sekilde sebeplerini verir ve ne olmasi gerektigini kendince yazarsin. Baros icin de dogru bulmadigin noktalari belirtip ayni sekilde yorum yapman da bi sakinca yok ama demin yaptigin sekilde yaparsan arastrimaya hic bi sey katmazsin sadece gereksiz laf kalabaligi olur bu kadar... Biraz sert bir uslupla bunu belirtmis olabilirim ama emin ki arastirmacilar da en az benim kadar bu tur ortada duran bos yorumlardan bikmistir...

Tamam budur işte bende kaos yaratmak istemiyorum zaten :) biraz kinaili geldi ilk yorumun ben zaten baros u kim yaptı emin değilim deyip :) işareti yaptım ama sen birazcık tersimsi bir cevap verdin :icon_wink: üsteki arkadaş gibi yardımcı olsan veya burdaki gibi izah etsen çok mutlu olurdum neyse ulur böyle şeyler diye yazmıştım ::) ama hala savunuyorum dediğiniz gibi Umut Bulut un finishing özelliğini trabzon topic inde sorucam, tartışıcam 16 olmamali zihinseller 2-3 olsa bile neyse bu konuyu sonlandırıyorum. eğer ki biraz rahatsızlık verdiysem affola saygılar :) Ömer bey e de iyi çalışmalar :)

brotha
27.Kasım.2007, 06:57
bende bunu anlamiyorum hersey tek ozellige bakilmaz diyorsunuz. tamam iyi yonde bakarsak oyle mesela bir futbolcunun 14 bitiriciligi vardir 15 composure falan filan 16 bitiricilikli 8 composure li adamdan iyi gol vurusu yapar. ama ters yonde bakarsak bir adam kotuyse bitiricligi en fazla 13 ediyorsa neden 16 yapilir. yeri burasi degil ama umut uzerinden yola ciktiginiz icin ornek veriyorum. adam cok gol kaciriyor atamiyor degilmi? neden 16 olur bunu anlamiyorum. simdi yine diceksiniz oyunu bilmiyosun sadece bitiriciliklemi olur bu is. olmaz bunu bende biliyorum ama niye 16 verilir neye gore ? 16 olmadigi acik yani. illa composure i dusuk diye bitiriciligi mi yukseliyor dengelensin diye. adam bir konude kotuyse kotudur iyiyse iyidir be arkadaslar. umut finishing de iyi bir oyuncu degildir bunun karsiligi da 16 olmamalidir. bunun yok tek ozelligi iki ozelligi mi vardir.o zaman youlaninda bitiriciligini 17 yapalim composure i decisions i 8 olsun ben dicem youla o kadar yuksek bitiricilige sahip bir oyuncumu siz diceksiniz aa sadece oraya mi bakilir oyunu bilmiyosun bi composure a bak bi decisionsa bak ne kadar dusuk oyunu oyna gor cok gol kaciriyor

licentia
27.Kasım.2007, 10:23
http://www.main-board.net/galatasaray/70700-roportaj-paf-takimindan-murat-akca-ve-gokhan-ozturk.html

Burada bi kac sene evvel Gokhan Ozturk ve Murat Akca ile yapilmis bi reportaj var sanirim Turksportal yapmisti bunu veya ben ilk buralarda rastlamistim bu reportaja. Ozellikle su kismi dikkat cekiyor:

"Kaç senedir beraber oynuyoruz?
7 senedir beraber oynuyoruz.Ve hiç bir zaman ayrılmadık.Kardeşten öte olduk artık..."

birbirlerinin favorite people listesine eklenmeliler.

perpetua
27.Kasım.2007, 11:07

Bunda yukseltme yaptim.

Emre'nin yaraticiligin 14 cikmasi, hemen hemen butun ozelliklerine 1 puan oyun tarafindan eklenmesinden dolayi ortaya cikiyor. Bu sorun bir sonraki yama icin duzeltildi.

13 vermem konusunda ise mantik Emre'nin uygun paslari pekala gorebilmesi ve pas denemesi ancak bu konuda paslarinin pek de isabetli olmamasi.

Ayrica pek soguk kanli olmadigi icin zaten bu yaraticiligi sadece ve sadece rakip baski yapmadigi zamanlarda gosterebilecektir.

13'e indirdim.

Nonda'nin bazi maclarda ozellikle cok kacirmasini daha cok sureklilik saglama sorununa bagliyorum.

Ayhan'da bir cok degisiklik yaptim. Bu soyledikleriniz konusunda tam olarak soylediginiz degelerler olmasa da cok yaklasti.

Avusturalyali olan Les Gelis. Eklendi.

Mustafa Korkmaz saniyorum ki bu yil ayrildi. Sitede gorunen diger iki fizyoterapist'i ekledim.

perpetua
27.Kasım.2007, 11:32
bende bunu anlamiyorum hersey tek ozellige bakilmaz diyorsunuz. tamam iyi yonde bakarsak oyle mesela bir futbolcunun 14 bitiriciligi vardir 15 composure falan filan 16 bitiricilikli 8 composure li adamdan iyi gol vurusu yapar.

Aksine..

16 bitiricilik, 8 composure sahibi oyuncunun gol vuruslari
14 bitiricilik, 15 composure sahibi oyuncudan daha kalitelidir

8 composure sahibi oyuncu musait posizyonlarda cok daha fazla kacirir

15 composure sahibi oyuncu kaleyi daha fazla tutturur

Composure bir bakima attigi sutu oyuncunun ne kadar aceleye getirdigidir, aceleye getirilen sutlarin isabeti duser.

Finishing ise, yapilan vuruslarin kalitesi, kalecinin kurtarmakta zorlanacagi yerlere topu vurabilme becerisidir. Bir bakima yaptigi vuruslarda ayagina ne kadar hakim oldugudur.

Bir bakima - yuksek bitiricilik sahibi olmasi gereken oyuncu cok kaliteli vuruslarla gol atabilen oyuncudur.

Yuksek soguk kanlilik sahibi oyuncu, kaleyi nispeten daha cok tutturan oyuncudur.

En guzel orneklerden biri, daha once de kullandigim Sinan Kaloglu.

Bir bakarsiniz agizlari acik birakacak guzellikte bir sut ile gol atmistir..

Macin devaminda cok daha basit pozisyonlarda kaleyi tutturamamistir cunku vurusu yaparken acele etmistir, paniklemistir.. Gerektiginde topu cekip, duzeltip, topa daha duzgun vurus yapacak kadar soguk kanli olmayip hemen topa vurmustur.

Mesela iki hafta once Nobre'nin kaleci ile karsi karsiya kalip, kaleciyi gecip acele ile topa vurmasi ve kaleye yonelirken topun defans oyuncusu tarafindan cikartilmasi, Nobre'nin topu kontrol edip duzeltip vurmasi gerekirken, isi aceleye getirip pozisyonu heba etmesi de soguk kanli olamama ornegidir.

Soguk kanli oyuncu, pozisyonu zorlamaz sakin kalip en dogru vurusu yapmaya calisir. Mesela Arda'nin iki sene once (yanilmiyorsam Konyaspor'a karsi) kaleciyi yatirip, sutunu tekrar tartmasi ve ondan sonra vurusu yapmasi Arda'nin soguk kanli bir oyuncu oldugunun ornegidir.

volkan_uzun
27.Kasım.2007, 19:35
Bunda yukseltme yaptim.
Emre'nin yaraticiligin 14 cikmasi, hemen hemen butun ozelliklerine 1 puan oyun tarafindan eklenmesinden dolayi ortaya cikiyor. Bu sorun bir sonraki yama icin duzeltildi.
13 vermem konusunda ise mantik Emre'nin uygun paslari pekala gorebilmesi ve pas denemesi ancak bu konuda paslarinin pek de isabetli olmamasi.
Ayrica pek soguk kanli olmadigi icin zaten bu yaraticiligi sadece ve sadece rakip baski yapmadigi zamanlarda gosterebilecektir.
13'e indirdim.
Nonda'nin bazi maclarda ozellikle cok kacirmasini daha cok sureklilik saglama sorununa bagliyorum.
Ayhan'da bir cok degisiklik yaptim. Bu soyledikleriniz konusunda tam olarak soylediginiz degelerler olmasa da cok yaklasti.
Avusturalyali olan Les Gelis. Eklendi.
Mustafa Korkmaz saniyorum ki bu yil ayrildi. Sitede gorunen diger iki fizyoterapist'i ekledim.

tesekkurler acıklamalar icin,iyi çalışmalar

brotha
28.Kasım.2007, 06:58
Aksine..

16 bitiricilik, 8 composure sahibi oyuncunun gol vuruslari
14 bitiricilik, 15 composure sahibi oyuncudan daha kalitelidir

8 composure sahibi oyuncu musait posizyonlarda cok daha fazla kacirir

15 composure sahibi oyuncu kaleyi daha fazla tutturur

Composure bir bakima attigi sutu oyuncunun ne kadar aceleye getirdigidir, aceleye getirilen sutlarin isabeti duser.

Finishing ise, yapilan vuruslarin kalitesi, kalecinin kurtarmakta zorlanacagi yerlere topu vurabilme becerisidir. Bir bakima yaptigi vuruslarda ayagina ne kadar hakim oldugudur.

Bir bakima - yuksek bitiricilik sahibi olmasi gereken oyuncu cok kaliteli vuruslarla gol atabilen oyuncudur.

Yuksek soguk kanlilik sahibi oyuncu, kaleyi nispeten daha cok tutturan oyuncudur.

En guzel orneklerden biri, daha once de kullandigim Sinan Kaloglu.

Bir bakarsiniz agizlari acik birakacak guzellikte bir sut ile gol atmistir..

Macin devaminda cok daha basit pozisyonlarda kaleyi tutturamamistir cunku vurusu yaparken acele etmistir, paniklemistir.. Gerektiginde topu cekip, duzeltip, topa daha duzgun vurus yapacak kadar soguk kanli olmayip hemen topa vurmustur.

Mesela iki hafta once Nobre'nin kaleci ile karsi karsiya kalip, kaleciyi gecip acele ile topa vurmasi ve kaleye yonelirken topun defans oyuncusu tarafindan cikartilmasi, Nobre'nin topu kontrol edip duzeltip vurmasi gerekirken, isi aceleye getirip pozisyonu heba etmesi de soguk kanli olamama ornegidir.

Soguk kanli oyuncu, pozisyonu zorlamaz sakin kalip en dogru vurusu yapmaya calisir. Mesela Arda'nin iki sene once (yanilmiyorsam Konyaspor'a karsi) kaleciyi yatirip, sutunu tekrar tartmasi ve ondan sonra vurusu yapmasi Arda'nin soguk kanli bir oyuncu oldugunun ornegidir.

tamam o zaman umut cok kaliteli bir vurus yapan oyuncu durumunda oluyor. aceleye getirdigi icin gol kaciriyor oluyor ama bence umut cokda kaliteli vuran degil daha cok da kalecinin kurtarmaya zorlandigi yerlere atabilen bir oyuncu degil onu kastetmistim.

yine yeri burasi olmayabilr ama o zaman bobonun composure u en az 16 17 olmaliydi en son bir ornek antalyaspor macini hatirlarsaniz topu aliyor sakin bir bicimde suzuyor kaleciyi rahat geciyor cokda sakin bir sekilde topu aglara yolluyor tamam bir puan onemli degil finishingi 14 olsun ama composure i o olmamaliydi sizin orneklerinize bakarsak ?

perpetua
28.Kasım.2007, 08:06
tamam o zaman umut cok kaliteli bir vurus yapan oyuncu durumunda oluyor. aceleye getirdigi icin gol kaciriyor oluyor ama bence umut cokda kaliteli vuran degil daha cok da kalecinin kurtarmaya zorlandigi yerlere atabilen bir oyuncu degil onu kastetmistim.

yine yeri burasi olmayabilr ama o zaman bobonun composure u en az 16 17 olmaliydi en son bir ornek antalyaspor macini hatirlarsaniz topu aliyor sakin bir bicimde suzuyor kaleciyi rahat geciyor cokda sakin bir sekilde topu aglara yolluyor tamam bir puan onemli degil finishingi 14 olsun ama composure i o olmamaliydi sizin orneklerinize bakarsak ?

Sadece bir ornekle bu karari vermek mumkun degil pek.

Zira oyle yapacaksak Nobre'nin gecenlerde kacirdigi pozisyona gore Nobre'ye soguk kanlilik olarak 3 vermemiz gerekir, zira onun da cok benzer ornekleri var.. :)

licentia
28.Kasım.2007, 08:35
Meira'nin uefe.com da vermis oldugu interview'da ilerde kesinlikle teknik direktorluk yapmak istedigini belirt ti. iste link:

http://www.uefa.com/competitions/uefacup/news/kind=1/newsid=779795.html

licentia
29.Kasım.2007, 05:03
Gokhan Ozturk GS TV kaleydoskop'da yaptigi interview'da ozel hayatinin buyuk kisminin florya'da gectigini bundan dolayi daha cok bir uclu olarak Murat Akca ve Serkan Kurtulus ile takildiklarini acikladi. Zaten onceki interview'da Murat ile yaklasik 7 senedir simdi herhalde daha fazla bi zamandir birlikte oynadiklarini ve kardesden ote olduklarini soluyordu. Bir futbolcu olarak en buyuk hedefinin oyunu hem defansif hem de ofansif oynabilmek oldugundan bahsediyor bence DMC'e 10-12 arasi bi deger verilebilinir bunu yansitmak icin. Hucumda on plana cikan gucu ve ozel yetenklerine ragmen kendisini defansif anlamda gelistirmenin kendisi acisindan oneminden bahsediyor. 2 senedir Fatih Koc ile planli bi calismasi varmis bu konu uzerine onunda son senesine gelmis o programli calismayi takip ederek kendisini hem ofansif hem defansif anlamda gelstirmeye gayret gosteriyormus ozellikle defansife agirlik vererek. Su an tam orta sahanin ortasinda oynadigini zaman zaman on libero gibi zaman zaman daha offensif olarak da hatda interview'i yapan kiz Ayhan Akman gibi mi diye zorunca evet Ayhan abi gibi diye yanit verdi. Hedeflerim buyuk A milli takim ve ozellikle ispanya liginde oynayan buyuk bi oyuncu olmak istiyorum diyor. Ispanya'da kendisine Valencia'li David Silva yi ornek aldigini soluyor.

Su an paf takimin hocasi soyle bisey demis Gokhan hakkinda takimi araba olarak dusunun arabanin olmaz ise olmazlari vardir Gokhan da bizim icin takimin direksiyonudur. Bi de onemli bi noktaya degindi Gokhan Nedim hoca profesyonel kariyerinde bek oldugu icin takimdaki bek cikislarina cok onem veriroyrmus ve bek oyunculara zaman zaman bu tur cikis yaptiklarinda pas atilmasi konusunda diger oyunculari uyariyormus. 8 senedir Galatasaray'da benim gordugum en iyi paf takimlarindan birisi diyor Gokhan su anki takim icin.

Cengo
29.Kasım.2007, 05:50
Gokhan Ozturk GS TV kaleydoskop'da yaptigi interview'da ozel hayatinin buyuk kisminin florya'da gectigini bundan dolayi daha cok bir uclu olarak Murat Akca ve Serkan Kurtulus ile takildiklarini acikladi. Zaten onceki interview'da Murat ile yaklasik 7 senedir simdi herhalde daha fazla bi zamandir birlikte oynadiklarini ve kardesden ote olduklarini soluyordu. Bir futbolcu olarak en buyuk hedefinin oyunu hem defansif hem de ofansif oynabilmek oldugundan bahsediyor bence DMC'e 10-12 arasi bi deger verilebilinir bunu yansitmak icin. Hucumda on plana cikan gucu ve ozel yetenklerine ragmen kendisini defansif anlamda gelistirmenin kendisi acisindan oneminden bahsediyor. 2 senedir Fatih Koc ile planli bi calismasi varmis bu konu uzerine onunda son senesine gelmis o programli calismayi takip ederek kendisini hem ofansif hem defansif anlamda gelstirmeye gayret gosteriyormus ozellikle defansife agirlik vererek. Su an tam orta sahanin ortasinda oynadigini zaman zaman on libero gibi zaman zaman daha offensif olarak da hatda interview'i yapan kiz Ayhan Akman gibi mi diye zorunca evet Ayhan abi gibi diye yanit verdi. Hedeflerim buyuk A milli takim ve ozellikle ispanya liginde oynayan buyuk bi oyuncu olmak istiyorum diyor. Ispanya'da kendisine Valencia'li David Silva yi ornek aldigini soluyor.

Su an paf takimin hocasi soyle bisey demis Gokhan hakkinda takimi araba olarak dusunun arabanin olmaz ise olmazlari vardir Gokhan da bizim icin takimin direksiyonudur. Bi de onemli bi noktaya degindi Gokhan Nedim hoca profesyonel kariyerinde bek oldugu icin takimdaki bek cikislarina cok onem veriroyrmus ve bek oyunculara zaman zaman bu tur cikis yaptiklarinda pas atilmasi konusunda diger oyunculari uyariyormus. 8 senedir Galatasaray'da benim gordugum en iyi paf takimlarindan birisi diyor Gokhan su anki takim icin.

Ben derbiyi tesislerde izledim, Gs fizik olarak çok ezildi.
Sağ açık Caner'de çok iyi fizik var ama o da daha sınırlı kalıyor diğerlerine göre.

Nedim Hoca çok sempatik bir hoca, öyle bir hocam olsun isterdim ama maç boyu izledi takımı yerinde oturup, Gs ilk yarıda cidden kötü oynadı.
Eski takımlar nasıldır bilmiyorum ama bence biraz abartmış olabilir Gökhan.Bekler çok defansifti ve çok sert oynadılar, az daha Barış Yardımcı'nın ayağı kırılıyordu.Gs'ın avantajı bu yaştan itibaren ön alan presi ve yer tutmayı öğretmeye çalışıyor olması bence.3-4 oyuncu topa hakim teknik oyuncular ama fizik olmadığı için iki takımdan da çok fazla ilerleyebilecek çok oyuncu olabileceğini sanmıyorum.
Bu arada Fenerbahçe'de de oldukça teknik sayılabilecek bir kadro var bu sene.

brotha
29.Kasım.2007, 16:51
Sadece bir ornekle bu karari vermek mumkun degil pek.

Zira oyle yapacaksak Nobre'nin gecenlerde kacirdigi pozisyona gore Nobre'ye soguk kanlilik olarak 3 vermemiz gerekir, zira onun da cok benzer ornekleri var.. :)

ben olayi anlamadim siz ardanin sadece bir ornegini verince buna gore soguk kanli diyebiliyorsunuz ama bende sizin gibi bir ornek verdim ve dedinizki buna karar vermek mumkun degil.o zaman ardaninda soguk kanli bir oyuncu oldugunu bir ornekten karar vermek mumkun degil. size bir ornek yetmiyorsa ben daha cok ornek verip gollerini izletirim boyle karar vermeniz belki mumkun olabilir.

eXcitinG
29.Kasım.2007, 17:51
Mehmet TopaL inanıLmaz oynuyor. Dün kankam İsmaiL deydim. Adam açmış GS kariyerini show yapıyor. Mehmet TopaL CheLsea yi sahasında 1-0 yendiği maçta 17 de 16 top kapma istatistiği iLe oynadı. Tek başına sahada Essien, Deco ve Lampardı süpürdü. İnanıLmaz :D

Prowler84
29.Kasım.2007, 20:13
Mehmet TopaL inanıLmaz oynuyor. Dün kankam İsmaiL deydim. Adam açmış GS kariyerini show yapıyor. Mehmet TopaL CheLsea yi sahasında 1-0 yendiği maçta 17 de 16 top kapma istatistiği iLe oynadı. Tek başına sahada Essien, Deco ve Lampardı süpürdü. İnanıLmaz :D

Topal'ın en önemli özelliklerinden biri de istikrarlı oluşu.Bu oyuna da yansıyor,başarılı olması normal.Hatta Italya liginde oynuyor olsaydı,italyan araştırmacıları sağolsun,en az 170pa'lı bir oyuncumuz olmuş olurdu :icon_biggrin:

perpetua
29.Kasım.2007, 21:13
ben olayi anlamadim siz ardanin sadece bir ornegini verince buna gore soguk kanli diyebiliyorsunuz ama bende sizin gibi bir ornek verdim ve dedinizki buna karar vermek mumkun degil.o zaman ardaninda soguk kanli bir oyuncu oldugunu bir ornekten karar vermek mumkun degil. size bir ornek yetmiyorsa ben daha cok ornek verip gollerini izletirim boyle karar vermeniz belki mumkun olabilir.

Arda'nin soguk kanlilik ozelliginin yuksek olmasini gerektiren sadece tek bir pozisyon yok. Verdigim ornek de bir cok pozisyondan birisiydi. En basidinden defanstan calimla cikabilecek kadar soguk kanli olmasi, topu hemen ileriye sisirmemesi. Attigi gollerin hemen hemen hepsinde bitiricilik yeteneginden daha cok soguk kanliligini gostermesi. Gerektiginde kendi kalesine yakin bolgede kisa paslar yapabilmesi. Cek Cumhuriyeti macinda yapmasi gereken vurusu kafasinda once kurup, daha sonra uygulamaya calismasi (bununla ilgili bir roportaji vardi hatta). Hirvatistan'a karsi ilk penaltici olmak istemesi, penalti atisinda dizleri titremeden penaltiyi pek iyi kullanamasa da kaleyi tutturmasi ve gole cevirmeyi becermesi bence hic de yabana atilacak ozellikler degiller. Ustelik 21 yasindaki bir oyuncu icin.

Bobo icin de benzerleri cikabilir. Uygun karari Koray verir nasil olsa.

RIDVAN TLM
30.Kasım.2007, 00:35
galatasaraya pılot kulup olarak g.antel beledıyenın eklenmesı gerekmezmı?

BeeTLeJuiCe
30.Kasım.2007, 04:20

Suat Kaya'nın Galatasaray pilot kulübü olarak eklenmesi gerekli :D
Her gittiği takıma Galatasaray altyapısınıda götürüyor. Önceden Orduspor'da böyleydi şimdi G.Antep Belediye'de.

PesimiSTyLa
30.Kasım.2007, 06:41
Ömer Abi cok küçük, oyuna etkisi olmayan bir bilgi ama; oyunculara numara verirken tercih ettikleri forma numaraları yazıyor yanlarında, Arda Turan'a o "6" olarak eklenebilir. GS TV de bir röportajında spiker "neden 66?" diye sormuştu. Arda'da "6 numarayı hep istedim ama bir türlü nasip olmadı, ondan 66" demişti. Hatta tam Tobi transferinden önce 6 yı almış. Tobi transfer edilince kendisinden nazikce istemiş numarayı; o da kırmamış. Bu anektodu da aktarmıştı röportajda. Ufak bir ayrıntı :)

Haberini de buldum:

Galatasaray'ın yıldızı Arda Turan'ın neden 66 numaralı formayı giydiğini biliyor musunuz? Arda, 66'nın sırrını kendisi açıkladı. Ankara'da minik hayranı sordu. Arda yanıtını verdi...

ZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER-ÖZEL

ANKARA- Hafta içinde Ankaraspor ile oynana Fortis Türkiye kupası grup maçı için Başkentte bulunan Arda Turan, burada hayranlarının 'Neden 66?' sorusu ile karşılaştı ve forma numarasındaki sırrı da burada anlattı.

Bir minik hayranının forma numarası ile ilgili sorusuna, Arda Turan'ın verdiği yanıt ne kadar iyi bir Galatasaraylı olduğunu ve Galatasaray'ın eski yıldızlarına verdiği değeri ve vefayı da gösterdi:

Arda soruya şu yanıtı verdi:

"Arif Erdem'i forma numarası 6 idi. Benim formamdaki birinci 6, Arif Erdem'in 6'sıdır. İkinci 6 ise bana ait olan 6'dır. İkisi yanyana gelince 66 oluyor..."

kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=163966

Böyle aktarmıştı GS TV'de de. Bir gün 6 yı giyecegini söylüyordu :)

extensor
30.Kasım.2007, 06:53
Beylerbeyi’nin teknik direktörlüğüne İlyas Tüfekçi getirildi. Galatasaray tarihinin unutulmaz futbolcuları arasında yer alan Tüfekçi, takımına ilk antrenmanını bugün yaptırdı.

Galatasaray’da uzun yıllar oynadığı futbolla büyük başarılara imza atan ve aktif futbolculuk hayatına sarı-kırmızılı formayla veda eden Tüfekçi, daha sonra teknik direktörlüğe başladı. Başarılarla dolu kariyerini artık Beylerbeyi’nde sürdürecek olan Tüfekçi’nin yardımcılığını ise Erkan Ültanır yapacak.

Ültanır da Galatasaray’daki futbolculuğunun ardından altyapıda sorumluluk almış ve geçtiğimiz sezon Galatasaray PAF takımını çalıştırmıştı.

Sezon başından itibaren takımımızı çalıştıran ve karşılıklı anlaşmayla sözleşmeleri feshedilen Mustafa Akçay ile yardımcısı Hamdi Zıvalıoğlu’na teşekkür eder, bundan sonraki profesyonel yaşamlarında başarılar dileriz.

Nocna Mora
30.Kasım.2007, 08:37
Erkan ültanir geldiyse gençlerimiz artık daha fazla oynar diye düşünüyorum

perpetua
30.Kasım.2007, 09:55
Ömer Abi cok küçük, oyuna etkisi olmayan bir bilgi ama; oyunculara numara verirken tercih ettikleri forma numaraları yazıyor yanlarında, Arda Turan'a o "6" olarak eklenebilir. GS TV de bir röportajında spiker "neden 66?" diye sormuştu. Arda'da "6 numarayı hep istedim ama bir türlü nasip olmadı, ondan 66" demişti. Hatta tam Tobi transferinden önce 6 yı almış. Tobi transfer edilince kendisinden nazikce istemiş numarayı; o da kırmamış. Bu anektodu da aktarmıştı röportajda. Ufak bir ayrıntı :)

Bu numaralarin hepsi zaten girili.. :icon_cool:

Ancak bazilari neden oyunda cikmiyor enim degilim

Girli olanlar:
Lincoln: 10
Arda: 6
Meira: 6
Kewell: 7
Baros: 15
Linderoth: 6
Servet: 76
Topal: 14
Karan: 9
Ayhan: 18
Emre Gungor: 2
Hasan: 11
Sabri: 55
Baris: 10
Aydin: 7
Aykut: 1
Ugur: 3
Volkan Yaman: 74
Orkun: 54
Emre Asik: 2
Serkan Calik: 61
Emre Colak: 10
Cem Sultan: 7

Eksik olanlar:
Nonda
Hakan Balta - belki 22 olabilir ama pek emin degilim, yanilmorsam Manisa'da 22 giyiyordu
Yaser
Mehmet Guven
Ferdi
Serkan Kurtulus
Alparslan
Semih Kaya ve diger PAF'lar

licentia
30.Kasım.2007, 14:41
Mac motorunda Ayhan kumral/siyah sacli gorunuyor sarisin yapilsa daha iyi olur.

perpetua
30.Kasım.2007, 15:03
Mac motorunda Ayhan kumral/siyah sacli gorunuyor sarisin yapilsa daha iyi olur.

Yaptim. Daha once tam olarak nasil gorunecegini bilmedigimiz icin acik kahve rengi yapmistim.

licentia
30.Kasım.2007, 15:47
Yaptim. Daha once tam olarak nasil gorunecegini bilmedigimiz icin acik kahve rengi yapmistim.

Anladim tabi Ayhan daha cok "dirty blonde" dedigimiz renge kayiyo ama sanirim mac motoru gelisene kadar bu tur ufak ayrintilari gormek zor olucak yoksa Semih Kaya'da gercek hayataki gibi sarisin olmus bide mavi gozlerini gorebilsek :p . Aykut da sahte sarisinimiz olarak sahada gorunebiliyor :icon_lol:

Prowler84
30.Kasım.2007, 18:03
Aykut'un saçları orjinal sarı değil zaten."Dirty Blonde" denilen renk Siyah/Sarı karışımı bir görüntü ise Aykut'u tam karşılar heralde :) Saç renklerinde pek bir sorun yok zaten.Bir tek Aydin'a kapkara saçlar garip olmuş :)

licentia
01.Aralık.2007, 03:18
Dogru Aydin'in sac rengi cok cok acik bi kahverengi hafif sarisinlik ile karisik sanki boyuyor mu bilmiyorum sanmiyorum gerci dogal gorunuyor.

Aykut saclarini boyuyor zaten o yuzden sahte sarisin dedim... Gercekte belki dirty blond'dur belki de sim siyah ama boyadan anlamak zor kimi zaman neredeyse platinum sarisi gibi bile oldugu goruldu.

Ayhan'da mesela kisayken daha koyu uzadikca acilan bi sac rengi var ve onun sac rengi dirty blonde dedigimizdir daha cok. Aykut'un ise ne oldugu belirsiz sahte kuoferden cikma bi sari rengi var dirty blonde degil bence.

Bi de merak ediyorum acaba Gokhan Tore'yi goren oldu mu sac rengi kirmizi mi acaba gercekteki gibi?

Cengo
01.Aralık.2007, 06:25

Belediye'nin Antep ile resmi anlaşması var, oyuncu alışverişi olabilir ama bunun sirkülasyon olarak yapılacağını sanmıyorum, Antep-Belediye ilişkisinden dolayı kabul etmezler.

Bakmadım ama kontrol ederiz, Suat Kaya'ya Galatasaray 20 olarak gireriz favori takımına, pek etki edeceğini sanmıyorum ama.

licentia
01.Aralık.2007, 06:32
Yanina hep aldigi belirli basli oyuncular var yalniz mesela Mulayim Erdem, Cafercan Aksu, Cihan Can, Erkan Ferin, vs. gibi onlari favori kisilere eklemek dogru olur.

Nocna Mora
01.Aralık.2007, 08:11
http://www.ligtv.com.tr/uploads/news_manset_resim_zs_Gokhan_Tore01.jpg

sağdaki oyuncu Gökhan Töre;)

licentia
01.Aralık.2007, 09:21
Gokhan Tore'nin neye benzedigini ben ve emin bi cok kisi gayet iyi biliyordur benim sorum mac motorunda onu izleme firsatini olanlarin gercekte oldugu gibi kizil sacli mi diye idi neye benzedigini sormadim neyse bunun Galatasaray alakasi yok....

Belgorth
01.Aralık.2007, 10:07
tüm konuyu okumadım bu nedenle daha önce söylendi mi bilmiyorum ama Ayhan bu mudur yani Türkiye gözlemcilerinin gözünde. her maç ilk 11 çıkan, Türkiye liglerinin en yüksek pas yüzdesine sahip oyuncusunun (kaldı ki geçen sene de çok yüksekti, 70-75 arasıydı) passing özelliği nasıl 13-14 gibi bir değer alabilir? work rate değeri 14 müdür yani tüm maç boyunca bir defansta bir forvette olan bir adamın, takımın Arda'yla beraber en çok çalışanının? hele determination değeri, adamın tüm maç gözlerinde şimşekler çakıyor "hırs hırs" diye, daha azimli veya inatçı başka bir oyuncu var mı ki Türkiye liglerinde de 13 alıyor bu özellik. başka hiçbir özelliğine verilen değerlere laf etmem, görüş farkıdır derim ve susarım ama bu bahsettiğim üç özellikte en az 16 olmalıydı Ayhan'ın. başka herhangi bir ligde oynasa kesinlikle bu değerleri alır bu üç özelliği için, daha aşağısını değil.

brotha
01.Aralık.2007, 10:46
tüm konuyu okumadım bu nedenle daha önce söylendi mi bilmiyorum ama Ayhan bu mudur yani Türkiye gözlemcilerinin gözünde. her maç ilk 11 çıkan, Türkiye liglerinin en yüksek pas yüzdesine sahip oyuncusunun (kaldı ki geçen sene de çok yüksekti, 70-75 arasıydı) passing özelliği nasıl 13-14 gibi bir değer alabilir? work rate değeri 14 müdür yani tüm maç boyunca bir defansta bir forvette olan bir adamın, takımın Arda'yla beraber en çok çalışanının? hele determination değeri, adamın tüm maç gözlerinde şimşekler çakıyor "hırs hırs" diye, daha azimli veya inatçı başka bir oyuncu var mı ki Türkiye liglerinde de 13 alıyor bu özellik. başka hiçbir özelliğine verilen değerlere laf etmem, görüş farkıdır derim ve susarım ama bu bahsettiğim üç özellikte en az 16 olmalıydı Ayhan'ın. başka herhangi bir ligde oynasa kesinlikle bu değerleri alır bu üç özelliği için, daha aşağısını değil.

cok isyankar konusmussun gibi geldi biraz daha sakin aciklasan belki degistirir arastirmacilar
ayhana gelince ayhana bakmadim ama 16 biraz abarti olur ama belki 1-2 puan yukselebilir haklisin bencede o konuda

perpetua
01.Aralık.2007, 12:48

Tum konuyu okusaymissiniz keske o zaman. Ayhan hakkinda bir cok sey yazildigini, ve bundan sonra cikacak yama icin degisiklikler oldugunu okumus olurdunuz. :)

Nocna Mora
01.Aralık.2007, 13:42
Gokhan Tore'nin neye benzedigini ben ve emin bi cok kisi gayet iyi biliyordur benim sorum mac motorunda onu izleme firsatini olanlarin gercekte oldugu gibi kizil sacli mi diye idi neye benzedigini sormadim neyse bunun Galatasaray alakasi yok....

pardon ben oyunda kızıl gerçekte de öyle mi diye anlamışım :icon_redface:

licentia
01.Aralık.2007, 14:44
Sorun degil yanlis anlasilmalar olabilir :) biz Galatasaray'i konusmaya devam edelim

makalele81
03.Aralık.2007, 08:40
Emre Güngör'ün ne kadar iyi yapıldığını daha önce söylemiştim işte size bir Emre Güngör profili,Sporting Lisbon kariyerime 1.7 Milyon Türk Lirası bonservis bedeliyle aldım.Buda sezon ortasındaki hali.Bu oyuncuyu bu kadar iyi etüd eden Perpetua'ya bir kez daha teşekkür ediyorum.Her zaman eleştiri olmaz dimi ;)

http://img241.imageshack.us/img241/1126/adszjo4.jpg (http://imageshack.us)
http://img241.imageshack.us/img241/adszjo4.jpg/1/w1110.png (http://g.imageshack.us/img241/adszjo4.jpg/1/)

Çatır çatır top oynuyor,performansı mükemmel sezon başından beri..Antreman programı ve stafflarında rolü büyük bu gelişimde.Antreman programı kendi yapımımdır.

perpetua
03.Aralık.2007, 11:00
Emre Güngör'ün ne kadar iyi yapıldığını daha önce söylemiştim işte size bir Emre Güngör profili,Sporting Lisbon kariyerime 1.7 Milyon Türk Lirası bonservis bedeliyle aldım.Buda sezon ortasındaki hali.Bu oyuncuyu bu kadar iyi etüd eden Perpetua'ya bir kez daha teşekkür ediyorum.Her zaman eleştiri olmaz dimi ;)

Çatır çatır top oynuyor,performansı mükemmel sezon başından beri..Antreman programı ve stafflarında rolü büyük bu gelişimde.Antreman programı kendi yapımımdır.

Esasinda bir hata nedniyle Emre Gungor bu kadar iyi.. :)

Sadece sag ayagini kullandigi icin, oyun butun teknik ve zihinsel, ayrica bazi fiziksel ozelliklerini 1'er puan yukseltiyor. (Roberto Carlos, Wederson, Volkan Yaman gibi oyuncularda da benzer sorun var ama bundan sonra cikacak ilk yamada bu konuda gozumuze carpanlari duzelttik).

erdoganrc
03.Aralık.2007, 15:52
Merhaba ben Ayhan'la alakalı biraz düzeltilme yapılması gerektiğini düşünüyorum özellikle work rate'i teamwork'ü passing'i tabii siz daha iyi bilirsiniz ama düzeltme olacak mı Ayhan'da?

perpetua
03.Aralık.2007, 16:44
Merhaba ben Ayhan'la alakalı biraz düzeltilme yapılması gerektiğini düşünüyorum özellikle work rate'i teamwork'ü passing'i tabii siz daha iyi bilirsiniz ama düzeltme olacak mı Ayhan'da?

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=1304385&postcount=400

Bu mesaj'da yazdigim gibi Ayhan'da bir cok degisiklik olacak. :)

Ancak teknik ozelliklerden daha cok bir cok zihinsel ozellikte ilerleme olacak (work rate haric).

erdoganrc
03.Aralık.2007, 16:47
teşekkürler ilginiz için peki bu güncelleme ne zaman çıkacak ondan haberiniz var mı

perpetua
03.Aralık.2007, 17:08
teşekkürler ilginiz için peki bu güncelleme ne zaman çıkacak ondan haberiniz var mı

Tam bilgim yok, olsa da maalesef soyleyemem. Ancak SI genelde yilbasi/noel hediyesi vermeyi sever.. :)

YusufT19
04.Aralık.2007, 19:26
Baris'in "tackling'i" bence 17 olmali, bu degeri gayet hak ediyor.(Bu konuda Türkiye'nin en iyisi oldugunu iddaa edebilirim.)
Ayrica Stamina'da ve Positioning'de birer puan artabilir,eger mümkünse.

perpetua
04.Aralık.2007, 19:32
Baris'in "tackling'i" bence 17 olmali, bu degeri gayet hak ediyor.(Bu konuda Türkiye'nin en iyisi oldugunu iddaa edebilirim.)
Ayrica Stamina'da ve Positioning'de birer puan artabilir,eger mümkünse.

Baris boyle devam etsin hele bir.. :)

Ancak bence Galatasaray'da yakin zamanda tackling ozelligi 17 olacak oyuncu varsa, o da Emre Gungor olur.

eXcitinG
04.Aralık.2007, 19:41
Emre yi yükseLtmeye gerek yok zaten oyunda sakatLıktan çıktıktan sonra bir kaç maç oynadıktan sonra top kapma özeLLiği 17 oLuyor zaten.

Barış ın değiL de TopaL ın top kapma değeri daha yüksek oLabiLir. Barış hızı, cesareti ve enerjisi iLe top kapıyor, rakip oyundan düştükten sonra haLa enerjisi oLduğundan doLayı yine aynı formunu koruyabiLiyor.

Ama TopaL; Hızı, pozisyon aLmayı biLmesi, devamLıLığı, iLe Barışa göre daha çok top kapıyor ve kesiyor bence. Barışa nazaran daha az koştuğundan ya da şöyLe diyeLim ne zaman koşması gerektiğini biLdiği için Barış gibi sürekLi saha içerisinde bir sağa bir soLa gitmediğinden daha az dikkat çekiyor. Ama oynadığı maçLarın hepsinde de gizLi kahraman oLmayı başarıyor. Barış`a göre daha iyi bir oyuncu zaten tartışıLmaz.

YusufT19
04.Aralık.2007, 19:52
Baris oyunda "Midfield General" seviye'sine ulasabiliyormu?

Bence böyle bir durum gelecekte mümkün olabilir.Yabanci spikerler Baris'i genelde hep Gattuso'ya benzetiyor,dünde Fin kanalindan maclarin özetlerini gösterdikten sonra,yorumcular Baris'a Türk Gattuso dediler.

eXcitinG
04.Aralık.2007, 20:04
O kadar da oLmaz yahu. Oyunda zaten topu topu 5 tane feLan var herhaLde o seviyede oyuncu. Gerrard, Barry, Gattuso. Bu adamLarın arasına girebiLmesi için daha çook çaLışması gerek.

YusufT19
04.Aralık.2007, 20:10
O kadar da oLmaz yahu. Oyunda zaten topu topu 5 tane feLan var herhaLde o seviyede oyuncu. Gerrard, Barry, Gattuso. Bu adamLarın arasına girebiLmesi için daha çook çaLışması gerek.

Bende diyorum ya, gelecekte olabilir diye :icon_smile:

Evet calismasi gerekiyor hemde coook ama bence olabilir (::)
Hele bi Almanya milli takimi'na cagirilsinda gerisi bence gelir :icon_biggrin:

P.S Servetin "heading" degeri tartisiliyordu. Dün gayet isabetli paslar atti kafasi ile. Ayrica Cafercan'in ss'ini alabilirmiyim :icon_cool:

extensor
04.Aralık.2007, 23:54
Ömer üstat notunu almıştır ama ben yinede söyleyeyim gözden kaçmasın. Barış'ta ne natural fitness varmış öyle yahu. Adam 2-3 aylık sakatlıktan çıkar çıkmaz bir hacettepe bir de bu maçta acayip koştu.

Topal'da onun kadar olmasada bu hususta oldukça iyi.

Nonda ise bu konuda çok zayıf.

baristayfur
04.Aralık.2007, 23:56
evet servet 12den fazla hakediyor bencede fakat 15-16 olmadığıda bariz ortada. önceki yazılardada tartışıldığı gibi 13 yada 14 gayet ideal servet için.

birde barış var onun headingi kaç bilmiorm ama en az meira kadar isabetli yerlere bırakabiliyor. top kapması ve work rate ise türkiye standartlarının üstünde olan bi oyuncu bence. dün gece kayarak yaptığı tüm denemelerde topa dokundu sürekli.17 olmasa bile 15 yada 16 çok rahat olur kanımca...

mehmet topal ise tartışılmaz zaten. böyle devam ederse ileride çok çok çok iyi yerlere gidecektir kendisi

Nocna Mora
05.Aralık.2007, 00:01
Linocln'de herhangi bir değişiklik olacak mı Ömer abi=?

anilton
05.Aralık.2007, 00:02
Ömer üstat notunu almıştır ama ben yinede söyleyeyim gözden kaçmasın. Barış'ta ne natural fitness varmış öyle yahu. Adam 2-3 aylık sakatlıktan çıkar çıkmaz bir hacettepe bir de bu maçta acayip koştu.

Topal'da onun kadar olmasada bu hususta oldukça iyi.

Nonda ise bu konuda çok zayıf.

Bunda yaş faktörünüde göz önünde bulundurmak lazım...

cureshot
05.Aralık.2007, 00:10
Barış'ınki natural fitness'tan ziyade stamina bence.

Batuhandemirel
05.Aralık.2007, 00:12
http://www.sporx.com/ozel/ozelroportaj/135409/

Galatasaray sağlık kuruluyla ilgili bir röportaj, faydalı bilgiler olabilir.

extensor
05.Aralık.2007, 00:15
Natural Fitness - Saglik - Oyuncunun ne kadar saglikli oldugu. Sakat oldugu veya antrenman yapmadigi donemlerde oyuncunun ne kadar zinde oldugu. Saglikli oyuncular, sakatliktan cabuk cikar ve yaslandiginda bile zinde kalirlar.

Nonda sakatlıktan çıktığından beri 1 ay olacak neredeyse kendini toparlayamadı gitti ki... devamlıda fiziksel özelliklerinde düşüş var.

Bunun gençlik ve ihtiyarlık arasında ki farkı nedir sence?
Sen yukardaki tanımı okuduğun da ne anlıyorsun mesela?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Barış'ınki natural fitness'tan ziyade stamina bence.

Oyuncu özelliklerine bence diyebilecek durumda değiliz. X şudur. Şunu ifade eder. (araştırmacılar bence derse vay haline bu oyunun)
Stamina maç içinde ki dayanıklılıktır. Barış bunda da fena değil.
Ancak naturel fitness ile stamina farklı şeyler

cureshot
05.Aralık.2007, 00:24
Natural fitness sakatlıktan uzak durma eğilimi diye biliyorum ben. Hatta önceki oyunlarda sırf bu nedenle Alex'in bu özelliğinin 20 olduğunu görüyorduk. Sonradan oyunu yapanlar bu özelliğin tanımını değiştirdiyse bilemiyorum. Farklı şeyler olduğunu ben de biliyorum. Benim kastettiğim Barış'ın sakatlıktan çıkıp bu denli fizik kondisyonunun iyi diyebileceğimiz bir seviyede olmasının nedeninin Stamina'sıyla alakalı olduğu. Tabii bunda determination ve aggression gibi mental özelliklerinin de katkısı olduğu aşikar.

Nocna Mora
05.Aralık.2007, 00:25
He birde aklıma geldi hakan Balta'nın soğuklanlılık özelliği arttırılmalıu bence dünkü maçta herkes panik yaptığı sıralarda çok sakindi :)

cureshot
05.Aralık.2007, 00:28
15 değil mi Hakan'ın "composure"ı? Bence gayet iyi.

Nocna Mora
05.Aralık.2007, 00:42
Bence daha da yüksek olabilir diye düşünüyorum 17 gibi... Çünkü çok sakin her zaman :)

erdoganrc
05.Aralık.2007, 00:47
meiranın creativity özelliğinin en az 15 olması gerekir bence creativity boştaki adamları görme özelliği ise tabii

extensor
05.Aralık.2007, 01:34
meiranın creativity özelliğinin en az 15 olması gerekir bence creativity boştaki adamları görme özelliği ise tabii

evet öyle... Composure'si de yüksek olmalı bence.

Bu arada bende şöyle bir izlenim oluştu. Kewell sakin ve oturaklı bir adam olmasına rağmen soğukkanlı biri değilmiş gibime geliyor benim.

Takımın yarısından çoğu çok soğukkanlı ancak mesela Hakan'da sahin bir adamdı ama oda çok heyecanlıydı... Kewell'da çok soğukkanlı değil gibi geldi bana

anilton
05.Aralık.2007, 01:56
Natural Fitness - Saglik - Oyuncunun ne kadar saglikli oldugu. Sakat oldugu veya antrenman yapmadigi donemlerde oyuncunun ne kadar zinde oldugu. Saglikli oyuncular, sakatliktan cabuk cikar ve yaslandiginda bile zinde kalirlar.

Nonda sakatlıktan çıktığından beri 1 ay olacak neredeyse kendini toparlayamadı gitti ki... devamlıda fiziksel özelliklerinde düşüş var.

Bunun gençlik ve ihtiyarlık arasında ki farkı nedir sence?
Sen yukardaki tanımı okuduğun da ne anlıyorsun mesela?

Sonuçta genç olan insanın vücudu iyileşmeye ve toparlamaya daha uygundur.Nonda'nın fiziki özellikleri gerileme dönemlerinde.Barış'la M.Topal'ın futbol oynadığı yılları toplasan Nondanın ki kadar etmez.Nonda 20 yıla yakındır futbol oynuyor.Doğal olarak eski gücünde kuvvetinde olması beklenemez.Eskiye oranla daha kolay sakatlanır ve toparlaması daha zor olur.Tabi ki %100 yaş etkili değildir ama mutlaka önemli bir etkendir yaş...

erdoganrc
05.Aralık.2007, 05:40
gençken fiziğini geliştirirse bir oyuncu yaşlılığı için yatırım yapmış olur bir nevi. misal:tugay kerimoğlu. ardayı bu yüzden eleştiriyoruz işte. inşallah 30 yaşından sonra çökmez. düşünün bir, gerrard kaç yaşına kadar oynar? giggs'e bakın, del piero'ya, nedved'e. fizik çok çok önemli. ama türk futbolcusu hiç önem vermiyor.

hhkahraman
05.Aralık.2007, 05:54
Son zamanlarda dikkat edilmesi gereken başka bir husus da Nonda'nın durumu.Bu adam nasıl Baros'tan fazla CA alır, hayret edilecek bir şey.

perpetua
05.Aralık.2007, 06:09
Sonuçta genç olan insanın vücudu iyileşmeye ve toparlamaya daha uygundur.Nonda'nın fiziki özellikleri gerileme dönemlerinde.Barış'la M.Topal'ın futbol oynadığı yılları toplasan Nondanın ki kadar etmez.Nonda 20 yıla yakındır futbol oynuyor.Doğal olarak eski gücünde kuvvetinde olması beklenemez.Eskiye oranla daha kolay sakatlanır ve toparlaması daha zor olur.Tabi ki %100 yaş etkili değildir ama mutlaka önemli bir etkendir yaş...

Yas onemli bir etken tabii ama natural fitness yas ile orantili oyunda da degisen bir deger (hatirladigim kadariyla).

Bu nedenle de oyuncularin son durumlarina gore natural fitness inis/cikis yasamasi normal bir deger.

Extensor: Baris'in natural fitness'da ufak bir yukseltme yapmistim zaten.

Taylan: Balta icin 15 yeterli bence. Lincoln'de stamina biraz yukseldi, passing biraz dustu, creativity biraz yukseldi. Saniyorum o kadar.

Baristayfur: Devre arasina kadar Servet'in tackling 12 seviyesinde kalacak. Benim bu sezon Servet'de ilgimi ceken daha iyi pozisyon almaya calismasi. Ayrica aggression ozelligini cok fazla kayarak mudahale yapmamasi icin dusurdum.

YusufT19: Midfield general olmak icin yanilmiyorsam tamamen iki yonlu oynayabilen orta saha oyuncusu olmak gerekiyor (hangi ozellikler bunu veriyor emin degilim) ama Baris boyle devam ederse (ki sezon basinda da cok iyiydi) onemli bir gelisme yapmak kacinilmaz olacak.

Exciting: Baris/Topal ikisi de esasinda cok farkli oyuncular. Baris toplara giren, dagitici, cok etkili pres yapan. Topal geride kalip supuren. Topal'in pozisyon alma konusunda (hatta bu hemen hemen butun Galatasaray takimi icin gecerli - Skibbe'nin takgigi nedeniyle) biraz daha iyiye gittigini ben de dusunuyorum. Buna Baris'in biraz daha deli-dolu olmasinin da katkisi var.

perpetua
05.Aralık.2007, 06:10
Son zamanlarda dikkat edilmesi gereken başka bir husus da Nonda'nın durumu.Bu adam nasıl Baros'tan fazla CA alır, hayret edilecek bir şey.

Hmm.. Baros'un CA, Nonda'dan daha yuksek 9.0.0 ve 9.0.1'de.

Aradaki fark biraz daha da acilacak bir sonraki yamada.

PesimiSTyLa
05.Aralık.2007, 06:14
Bence Baros, Kewell, Meira nın üstünde durulmalı 9.0.2 de. Özellikle Baros... Bu 3 oyuncu pek iyi gelmemiş ingiltere ve almanya arastrmacılarından. Bastan savma gibi yapılmışlar. Nonda'da ciddi düşüş olmalı . Eski Nonda degil.

extensor
05.Aralık.2007, 06:22
. Nonda'da ciddi düşüş olmalı.

Ciddi olmamalı. Olmayacaktırda. Zira 15'er 20'şer dakikalık periotlarla performans değerlendirmek adil olmaz. Lig başında Kayseriye 1 Kocaeli'ye 1 Steau'ya 2 gol atan da Nonda. Yani bir kaç ay önce.

Ard arda maçlara çıksa kendisini toplayamayacak diye bir önyargıda bulunamayız. O yüzden ciddi düşüş olmaması daha mantıklı.

erdoganrc
05.Aralık.2007, 06:26
baros kewell ve meirayı siz yapmadınız mı perpetua?

perpetua
05.Aralık.2007, 06:32

Meira'yi ellemedim.

Baros'da biraz yukseltme yaptim (137 CA gelmisti, 145'e Cikti)

Kewell'da biraz yukseltme yaptim (140 gelmisti, 147'ye cikti)

Ilk yamada CA olarak ayni kalacaklar, ama ozelliklerde biraz ayarlama bazilari dustu, bazilari yukseldi.

extensor
05.Aralık.2007, 06:32

edit... şef cevaplamış

erdoganrc
05.Aralık.2007, 06:39
meira almanyada oynarken çok daha iyiydi galatasaraya geldi diye mi düşürmüşler özellikleri

Nocna Mora
05.Aralık.2007, 06:41
Lincoln'ün cornerleri de sanırım artacaktı. :)

mkkadi
05.Aralık.2007, 06:47
Lincolnun staminanın artması çok doğru olmuştur.

Ayrıca 1-2 değişiklik de meira'da düşünüyordun sanırım ömer abi. Bence composure, passing beki technique arttırılabilir, tackling 16 herhalde o 14-15 olabilir diye düşünüyorum.

licentia
05.Aralık.2007, 08:06
Lincoln'da passing neden dustu onu anlayamadim bu adamin en onemli ozelliklerinden biri degil mi? CA yuzunden sanirim peki CA yukselmesi cok mu kotudur acaba? Yoksa su anki passing degerini fazla buldugunuzdan mi?

Nonda'da ciddi dusus isteyenleri anlayamiyorum bir futbolcu formsuz bi donem geciremez mi? CA form anlamina gelmiyor sonucta... Tabi bazi degisiklik yapilmalidir ama ole ciddi dusus gibisinden degil.

Deza
05.Aralık.2007, 08:13
Ömer abi, Arda´nin PA´sinda degisiklik düsünüyormusun? 172´de pek sorun görmüyorum aslinda, ancak önceki bir mesajimda da belirtigim gibi 178 tam yerinde bir deger olur bana göre.

licentia
05.Aralık.2007, 11:26
Lincoln icin bisey daha eklemek istiyorum Flair sizce 19-20 olmaz mi? bence en azindan 19 olmali ama 20 bile cok rahat olur.

erdoganrc
05.Aralık.2007, 15:37
harry kewellın headinginde ve jumpinginde bir artış olması mümkün mü? ayrıca topalın creativitysinin de 10 olması baya acaip bu adam çok iyi görüyo boşlukları tabi gözlemci olan sizsiniz ama fikrimi belirtmek isterim bir de topal için 12 flair fazla, 14 strength az, 13 anticipation da az, ardanın da preferred movesa cuts inside özelliği, lincoln'e de tries tricks özelliği eklenmesi lazım... gibi geldi bana...

Batuhandemirel
05.Aralık.2007, 15:56
topal'ın oyundaki profili'ni görmedim ama maçlarda kaptığı toplarda çok fazla basit pas hatası yapıyor.

licentia
05.Aralık.2007, 21:56
harry kewellın headinginde ve jumpinginde bir artış olması mümkün mü? ayrıca topalın creativitysinin de 10 olması baya acaip bu adam çok iyi görüyo boşlukları tabi gözlemci olan sizsiniz ama fikrimi belirtmek isterim bir de topal için 12 flair fazla, 14 strength az, 13 anticipation da az, ardanın da preferred movesa cuts inside özelliği, lincoln'e de tries tricks özelliği eklenmesi lazım... gibi geldi bana...

O bahsettigin PPM'ler artik oyunda yok... Kewell'in heading fena degi brlki degisiklik olur ama jumping artmasi icin boyu mu uzadi benim haberim yok?

erdoganrc
05.Aralık.2007, 22:36
jumpingle boyun alakası yok ki cannavaro 177lik adam ama 15 jumping var jorge martinez var mesela boy 178 jumping 18

Melekovic
05.Aralık.2007, 22:40
O konuda haklı mesela Suat şimdi oynasa jumping 18 olurdu :D:D:D O boyla yabancı takımlara karşı az kafa golü atmadı sıçrayarak :D:D:D

Basketbolda da öyledir.Daha geçen senelerde vardı New York'un gardı smaç elemelerinde.O boyla Yao ile aynı anda zıplasalar Yao'nun en az 30 santim üzerine çıkıyor :D:D:D

Nocna Mora
05.Aralık.2007, 23:00
hatta ona blok koymuştu :)

cureshot
05.Aralık.2007, 23:23
O konuda haklı mesela Suat şimdi oynasa jumping 18 olurdu :D:D:D O boyla yabancı takımlara karşı az kafa golü atmadı sıçrayarak :D:D:D

Basketbolda da öyledir.Daha geçen senelerde vardı New York'un gardı smaç elemelerinde.O boyla Yao ile aynı anda zıplasalar Yao'nun en az 30 santim üzerine çıkıyor :D:D:D

Nate Robinson. :icon_lol::icon_lol:

Melekovic
05.Aralık.2007, 23:24
Evet şimdi hatırladım.Hatta şampiyonda olmuştu. :D:D:D

cureshot
05.Aralık.2007, 23:34
92 kere deneyerek. :):):)

perpetua
05.Aralık.2007, 23:37
meira almanyada oynarken çok daha iyiydi galatasaraya geldi diye mi düşürmüşler özellikleri

Alman arastirmacilar degisti ve butun lig bastan asagiya tekrar degerlendirildi. Gecen sene Almanya'da oyunculara verilen degerlerin pek fazla degeri yok.

Lincoln'ün cornerleri de sanırım artacaktı. :)
Bu konuda degisiklik yaptim zaten.

Lincolnun staminanın artması çok doğru olmuştur.

Ayrıca 1-2 değişiklik de meira'da düşünüyordun sanırım ömer abi. Bence composure, passing beki technique arttırılabilir, tackling 16 herhalde o 14-15 olabilir diye düşünüyorum.
Meira'nin tackling'de dusus, teknik, composure, passing'de yukseltme yaptim.

Lincoln'da passing neden dustu onu anlayamadim bu adamin en onemli ozelliklerinden biri degil mi? CA yuzunden sanirim peki CA yukselmesi cok mu kotudur acaba? Yoksa su anki passing degerini fazla buldugunuzdan mi?

Nonda'da ciddi dusus isteyenleri anlayamiyorum bir futbolcu formsuz bi donem geciremez mi? CA form anlamina gelmiyor sonucta... Tabi bazi degisiklik yapilmalidir ama ole ciddi dusus gibisinden degil.
Lincoln'un yaraticiligi harika ama pas hizlarini ayarlama konusunda zaman zaman sorun da yasamiyor degil. Bu sekilde biraz daha fantazi pas deniyor ama isabet orani biraz dustu.

Nonda'da muthis dusus yapmam zaten. Formsuzlugu cok cok uzun surerse fiziksel ozelliklerinde indirime devam ederim.

Ömer abi, Arda´nin PA´sinda degisiklik düsünüyormusun? 172´de pek sorun görmüyorum aslinda, ancak önceki bir mesajimda da belirtigim gibi 178 tam yerinde bir deger olur bana göre.
Arda'nin PA'da ufak bir yukseltme yaptim saniyorum (CA'da ufak bir yukseltme ile beraber).

Lincoln icin bisey daha eklemek istiyorum Flair sizce 19-20 olmaz mi? bence en azindan 19 olmali ama 20 bile cok rahat olur.
Olabilir. Ama Ocak ayina kaldi.

Kewell'da jumping ve heading yukseldi.

Topal'in passing/creativity ayarinda degisiklik yaptim. Passing dustu, creativity yukseldi. Flair'de sorun gormuyorum. Strength'de biraz oynama olabilir ama Ocak ayina kalir. Anticipation'dan daha ziyade hizi kapatiyor bence aciklari.

Arda'da cuts inside, Lincoln'de tries tricks var. Ancak oyunda su anda bu ikisi de kullanilmiyor.

jumpingle boyun alakası yok ki cannavaro 177lik adam ama 15 jumping var jorge martinez var mesela boy 178 jumping 18
Cannavaro bu konuda ciddi bir une sahip bir oyuncu ve inanilmaz ziplama becerisi oldugu icin Jumping ozelligi de 15 seviyesinde. Belki 14 olmasi daha dogru olur ama herneyse.

Jorge Martinez'in ziplamasinin 18 olmasi ise tamamen bazi Italyan arastirmacilarin bu ozelligin tam olarak ne anlama geldigini bilmemesinden kaynaklaniyor.

erdoganrc
06.Aralık.2007, 00:07
ben de mi bilmiyorum yoksa :D jumping zıplama değil mi boyu uzunsa bi oyuncunun jumpinginin illa fazla mı olması gerekiyo tam anlamadım valla

baristayfur
06.Aralık.2007, 01:22
evet bi açıklama yapılsa. bildiğimizi sandığımız şeyi sanki çok yanlış biliomuş gibi hissetmeye başladım. jumping tam olarak çevirisi 'zıplamak'tır. peki oyunda ne anlama gelir bu????

Melekovic
06.Aralık.2007, 01:38
Fm 2009 kitapçığından.Zaten zıplama zıplama demek.

"Jumping: This attribute relates to how high a player can jump from starting point"

Yani:

"Zıplama: Bu özellik oyuncunun başlangıç noktasından ne kadar yükseğe zıplayabilmesine bağlıdır"

Örnek olarak söylüyorum diyelim Cannavaro.Eğer zıpladığı yükseklik sistem bazına göre diğer tüm oyunculardan daha yükseğe ise 20 puanı alır ya da Buanonotte ya da Baky Kone gibi bulunduğu yerden bile zıplayınca az mesafe kat eden(yani toplam mesafe) oyuncular 2-3 alır.Kişinin boyuda dahil.Bazı oyuncular 1.70 dir zıplamayla beraber 2.40 olur bazı oyuncular 1.90 dır zıplama ile beraber 2.30 olur.Bu durumda 1.70 lik oyuncunun zıplama özelliği daha fazladır. Aksini uygulayan zaten yanlış uyguluyodur.

baristayfur
06.Aralık.2007, 01:45
tmm bildiğimiz şey doğru fakat neden bunun içine ndn boy lafı girio onu anlamadım.uzun olan adam daha fazla zıplar die bi kural yokki...

erdoganrc
06.Aralık.2007, 01:54
işte uzun adam kısa adamdan daha az zıplıyosa jumpingi düşük olabiliyomuş teşekkürler aydınlattığın için baba hamdi bi de creativity özelliğini çok merak ediyorum ben, yani doğru mu biliyorum acaba fm kitapçığından onu da çevirir msin

Melekovic
06.Aralık.2007, 01:55
Boyda bir referanstır abisi o yüzden.Mesela 2.50 ye zıpladım dersin ama 2.50 zıplamazsın onun büyük kısmını boyun oluşturur.

Uzun adam fazla zıplamaz .Hatta beyazlar zıplayamaz diye film vardı neyse konudan sapmayalım :D:D:D Uzun boylu adamın zıplama yeteneği genelde daha kısıtlıdır.Daha atletik adam ondan daha kısa olsa bile daha yukarı sıçrar.Örnek NBA Nate Robinson >Yao Ming boylarda Nate Robinson < +55 cm < Yao Ming olmasına rağmen :D:D:D

.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Yaratıcılık oyuncunun vizyonunu ve potansiyel fırsatları görme yeteneğini işaret eder,bundan yararlanması gerekli değildir.Bir oyuncu kendisine avantaj sağlayacak durumları görme yeteneğine sahip olabilir fakat ayrıca bunu dışarıya çıkaracak teknik yeterliğe sahip olmalıdır.

erdoganrc
06.Aralık.2007, 02:13
boştaki adamları görme diye yazmıştı perpetua. o mu yani creativity?

baristayfur
06.Aralık.2007, 03:07
boştaki adamları görme diye yazmıştı perpetua. o mu yani creativity?

creativity; boştaki adamı görme,kendini boşa kaçırma yada bi başkasını boşa kaçırma,derin paslar atma, pas almaya gelirken "hangi yöne koşarsam daha faydalı olurum"u düşünme gibi,hoş goller atma,kalecinin önde olduğunu görme vs vs aklımıza gelebilecek bütün şeyleri GÖREBİLME becerisidir.

yapabilmek ise onun CAsı, pas yeteneği, tekniği, orta yapması, şut cekmesi, vücut yapısına, vs. bağlıdır..
(bildiğim bu)

erdoganrc
06.Aralık.2007, 03:13
eyvallah baristayfur çok açıklayıcı oldu.

xpoera
06.Aralık.2007, 03:29
yaratıcılık işte. yoktan var etme durumu.

Nocna Mora
06.Aralık.2007, 03:40
creativity; boştaki adamı görme,kendini boşa kaçırma yada bi başkasını boşa kaçırma,derin paslar atma, pas almaya gelirken "hangi yöne koşarsam daha faydalı olurum"u düşünme gibi,hoş goller atma,kalecinin önde olduğunu görme vs vs aklımıza gelebilecek bütün şeyleri GÖREBİLME becerisidir.

yapabilmek ise onun CAsı, pas yeteneği, tekniği, orta yapması, şut cekmesi, vücut yapısına, vs. bağlıdır..
(bildiğim bu)

İşaretlediklerim yanlış tanım bir kere boş olana kaçma özelliği tamamen Topsuz Alan ile alakalı. Hoş goller atmada mesela beklenmedik bir hareket yapmak ve ya dip çizgiden orta açmak yerine kaleye vurmak gibi şeyler ise flair ile oluyor. Hoş goller ile Creativity'nin peki bir alakası yok diye biliyorum. Hoş goller teknikten,biticiliğe,soğukkanlılıktan,kararlılığa kadar oyuncunun bütün özellikleri ile ilgilidir;)

Melekovic
06.Aralık.2007, 03:52
Kısacası yazdığım tanımı basite indirgersek,baristayfur kardeşimin bazı yazdıkları çeşitli yönlere kaymış, örneğin sen mahallede maç yapıyorsun hmmm topu eğer anında bir pasla Aliye aktarırsam defans terse yakalanır oda içeri girer gol olur diyosun.Kimsenin göremediği bir olayı seziyorsun o anda.Senin yaratıcığın 20 diğer kişiler içierisinde .Arkadaşların geliyolar ve sana diyolarki biz bunu görememiştik.Bu konuyu burda bir durduralım.Yani satrançta 20 hamle sonra matı görmek gibi bir durum.

Şimdi cümlenin 2. kısmına geliyoruz.Yine aynı pozisyon aynı durumu seziyorsun ama iş teoriden pratiğe dökülünce tope 2 metre bile önüne atamıyorsun taca cıkıyor.Çünkü tekniğin çok kötü.Onu yapabilecek yetenekte yok :D:D:D Ana yaratıcılığın kaç diğer kişiler arasında,pozisyonu süzemeyen aynı elemanları kastediyorum,yine yaratıcılığın 20.

DaveJones
06.Aralık.2007, 03:56
Creativity - Oyuncunun Oyun Zekası.

baristayfur
06.Aralık.2007, 03:59
İşaretlediklerim yanlış tanım bir kere boş olana kaçma özelliği tamamen Topsuz Alan ile alakalı. Hoş goller atmada mesela beklenmedik bir hareket yapmak ve ya dip çizgiden orta açmak yerine kaleye vurmak gibi şeyler ise flair ile oluyor. Hoş goller ile Creativity'nin peki bir alakası yok diye biliyorum. Hoş goller teknikten,biticiliğe,soğukkanlılıktan,kararlılığa kadar oyuncunun bütün özellikleri ile ilgilidir;)

Topsuz alan denilen şey takım atak yaparken nerede durmak gerektiğini bilmektir.defans oyuncularındaki positioning ne ise ofans oyuncuları içinde off the ball o dur.

yaratıcılığı düşük bi oyuncunun kalecinin üstünden aşırtma atabileceğini,pas alırken vücudunu kullanma becerisi ile adam geçebileceğini,yada kalecinin kapattığı köşelerdeki kör noktalardan gol atabileceğini düşünmüorm.

Ayrıca söylediğim bişeye dikkat etmedin sanırım. bu saydıklarımın hepsini GÖREBİLME YETENEĞİ dir Creativity. yapabilmek diğer özellikleri,CA'sı vücut özellikleriyle doğru orantılıdır...

Redrum
06.Aralık.2007, 04:02
boyu 190 olup jumping'i 15 olan adam, boyu 170 olup ta jumping'i 17 olan adamdan daha iyi zıplar tarzı bişey söyleyebilir miyiz yani?

baristayfur
06.Aralık.2007, 04:06
Şimdi cümlenin 2. kısmına geliyoruz.Yine aynı pozisyon aynı durumu seziyorsun ama iş teoriden pratiğe dökülünce tope 2 metre bile önüne atamıyorsun taca cıkıyor.Çünkü tekniğin çok kötü.Onu yapabilecek yetenekte yok :D:D:D Ana yaratıcılığın kaç diğer kişiler arasında,pozisyonu süzemeyen aynı elemanları kastediyorum,yine yaratıcılığın 20.

yazımda belirtmiştim zaten bunu.hemde büyük harflerle. yaratıcılık bunları görebilme yetisidir. yapabilmek ise dediğiniz gibi teknik,pas,ilk temas,soğukkanlılık,karar alma,topsuz alan,çeviklik ve tabkide CA'ya direkt olarak bağlıdır.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

boyu 190 olup jumping'i 15 olan adam, boyu 170 olup ta jumping'i 17 olan adamdan daha iyi zıplar tarzı bişey söyleyebilir miyiz yani?

pozisyonun gelişimine göre değişebilir.ama durdukları yerden zıplarlarsa 190lık eleman fazla zıplamadanda o topu alabilir...ama hareketli pozisyonda 170lik elemanın avantajlı olabileceğini düşünüorm.

suat kaya,okan buruk, Scholles vs.gibi oyuncuların kafa hekimiyetlerini ve attıkları golleri düşünürsek...

Nocna Mora
06.Aralık.2007, 04:14
Hmm orasını görmemişim :)

Ilhan
06.Aralık.2007, 04:47
Pirlo devamlı kafasını kaldırır, sahayı geniş görür, en uygun durumdaki adam 70 metre uzakta olsa bile ona atmayı düşünerek atar pasını.

Üzülmez de kafasını kaldırmadığı için sahayı geniş görebilme yeteneği yoktur. O yüzden hep 10 metre çevresindeki adamlara atar pasını.

3 sene önceki Şampiyonlar Ligi finalinde Kaka 80 metrelik bir pasla topu İnzaghi'nin önüne bırakmıştı, hatta pas yerdendi. İşte budur yaratıcılık.

baristayfur
06.Aralık.2007, 05:16
Pirlo devamlı kafasını kaldırır, sahayı geniş görür, en uygun durumdaki adam 70 metre uzakta olsa bile ona atmayı düşünerek atar pasını.

Üzülmez de kafasını kaldırmadığı için sahayı geniş görebilme yeteneği yoktur. O yüzden hep 10 metre çevresindeki adamlara atar pasını.

3 sene önceki Şampiyonlar Ligi finalinde Kaka 80 metrelik bir pasla topu İnzaghi'nin önüne bırakmıştı, hatta pas yerdendi. İşte budur yaratıcılık.

peki sadece o mudur?

Sir FRD
06.Aralık.2007, 07:40

o vision değil mi İlhan abi?

Mesela yaratıcılık savunma arkasına beklenmedik bir top atmak ya da 2 kişi arasından top atmak rakibi oyundan düşürecek paslar atmak değil midir?

BlackEagle19o3
06.Aralık.2007, 07:47

Mesela yaratıcılık savunma arkasına beklenmedik bir top atmak ya da 2 kişi arasından top atmak rakibi oyundan düşürecek paslar atmak değil midir?

Oyunda Vision = Creativity diye biliyorum ben.

Sir FRD
06.Aralık.2007, 07:49
Oyunda Vision = Creativity diye biliyorum ben.

yok Kerem öyle değil galiba vision gizli özelliklerden

xpoera
06.Aralık.2007, 08:09
vision oyunda off the ball diye geçiyor biliyorum. hatta bu yüzden alexin off the ball 19-20.

licentia
06.Aralık.2007, 08:49
Off the ball ile vision nin ne alakasi olabilir? Arastirmacilarin editorunde vision diye gecen creativity dir (::) Su ana kadar butun sorularinizin oldukca basit bi sekilde cevaplari Omer abimizin hazirladigi "Oyuncu Özellikleri Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?"
topiginde bulunmaktadir...

bakiniz cok sevmeniz gereken hasir nesir olmanizi tavsiye ettigim bu topik:

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=68579

xpoera
06.Aralık.2007, 09:14
@licentia

haklısın, ben movement ile karıştırdım onu. zamanında abooo yazmıştı, aklımda vision diye kalmış.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=1116422&postcount=78

---

küçük not: sen o zaman foruma üye değilmişsin nerden biliyorsun diyen biri çıkar belki belirteyim, o zamanlar şuan şifresini unuttuğum başka bir üyeliğim vardı.

licentia
06.Aralık.2007, 09:27
Lincoln'un yaraticiligi harika ama pas hizlarini ayarlama konusunda zaman zaman sorun da yasamiyor degil. Bu sekilde biraz daha fantazi pas deniyor ama isabet orani biraz dustu.

Bence bunun sebebi kimi zaman takim arkadaslarinin Lincoln'e ayak uyduramamasindan kaynaklaniyor bazen birakin rakip takimi kendi takim arkadaslari da sasiriyor. Yani yeri gelince fantezi yapmayinca oldukca isabetli paslar da veriyor Lincoln. 9.1.1'deki 17 bu yuzden hic te abarti degil bence ama 15+ oldugu surece cok da buyuk bi sorun yok tabi.

Ilhan
06.Aralık.2007, 17:30

Hayır. Yaratıcılık sadece dediğim şey. Vision=yaratıcılık=creativity.

Sir FRD
06.Aralık.2007, 22:05
Hayır. Yaratıcılık sadece dediğim şey. Vision=yaratıcılık=creativity.

Tamam abi anladım

feanorringeril
06.Aralık.2007, 22:57
Birleştirilen Mesaj:

[COLOR=Navy]pozisyonun gelişimine göre değişebilir.ama durdukları yerden zıplarlarsa 190lık eleman fazla zıplamadanda o topu alabilir...ama hareketli pozisyonda 170lik elemanın avantajlı olabileceğini düşünüorm.

suat kaya,okan buruk, Scholles vs.gibi oyuncuların kafa hekimiyetlerini ve attıkları golleri düşünürsek...

Sen kendi mantığını söylüyorsun ancak oyun motorunda o halde değil.
İsterse adamın boyu 120 santim olsun, jumping 'i birlikte zıpladığı adamdan yüksekse oyun motorunda topa 120' lik adam vurur. Ayrıca "balance" ve "strenght" 'in de etkisi vardır belki ancak ne kadar yükseğe zıplayacağını sadece jumping belirliyor maç motorunda. Hep öyle açıklandı.
Boyu hesaba araştırmacılar katıyor, maç motoru katmaz.
Yani Sabri' ye 20 jumping verirsen, Servet ile kafaya çıksa Sabri alır o topu.
Doğru yere yönlendirip yönlendirmeme ise "heading" 'e bağlı. O ayrı konu..

baristayfur
07.Aralık.2007, 00:29
Sen kendi mantığını söylüyorsun ancak oyun motorunda o halde değil.
İsterse adamın boyu 120 santim olsun, jumping 'i birlikte zıpladığı adamdan yüksekse oyun motorunda topa 120' lik adam vurur. Ayrıca "balance" ve "strenght" 'in de etkisi vardır belki ancak ne kadar yükseğe zıplayacağını sadece jumping belirliyor maç motorunda. Hep öyle açıklandı.
Boyu hesaba araştırmacılar katıyor, maç motoru katmaz.
Yani Sabri' ye 20 jumping verirsen, Servet ile kafaya çıksa Sabri alır o topu.
Doğru yere yönlendirip yönlendirmeme ise "heading" 'e bağlı. O ayrı konu..

şimdi şöyle bi durum var. boyu kısa olan oyuncuya 1.70 dielm.bunun jumpingide 17 olsun. 1.90lık oyuncunnuda 15 olsn. 1 jumping puanının kaç cm'a denk geldiğini bilmiorm ama koşmadan sadece oldukları yerden zıplarlarsa 1.90 lık oyuncu o topa vurur.

190lık oyuncu 20cm zıplasa boyu 2.10 olucak
170 oyuncunun ondan topu alabilmesi için 40+cm zıplaması gerekecek.

dieğr bütün özelliklern AYNI oluduğnu düşünelim.

17 ve 15jumping oranına bakacak olursak 1.90lık oyuncu avantajlı görünüo.2puanlık bir farkın 40cm etki yaratabileceğini düşünmüorm.

perpetua
07.Aralık.2007, 01:00
şimdi şöyle bi durum var. boyu kısa olan oyuncuya 1.70 dielm.bunun jumpingide 17 olsun. 1.90lık oyuncunnuda 15 olsn. 1 jumping puanının kaç cm'a denk geldiğini bilmiorm ama koşmadan sadece oldukları yerden zıplarlarsa 1.90 lık oyuncu o topa vurur.

190lık oyuncu 20cm zıplasa boyu 2.10 olucak
170 oyuncunun ondan topu alabilmesi için 40+cm zıplaması gerekecek.

dieğr bütün özelliklern AYNI oluduğnu düşünelim.

17 ve 15jumping oranına bakacak olursak 1.90lık oyuncu avantajlı görünüo.2puanlık bir farkın 40cm etki yaratabileceğini düşünmüorm.

Arkadaslar bu nedenle ozelliklerin tanimlarini okuyabileceginiz bir baslik var bu bolum altinda (sabit konular altinda).

Jumping ozelligi = Boy + Ziplama Becerisi

Yani jumping'e deger verirken zaten oyuncunun boyunu da hesaba katiyoruz.

Yani oyunda gorunen boy degerinin en ufak onemi yoktur

1.70 boyundaki Jumping 15 olan oyuncu ile

10.70m boyundaki jumping 13 olan oyuncu karsi karsiya gelirse

Genelde 15 jumping sahibi olan oyuncu kazanir..

licentia
07.Aralık.2007, 02:00
Lincoln icin bi sey daha eklemek istiyoum teknik 19 olmaz mi sizce? Gerci bi puan cok da onemli degil ama sormak istedim.

mkkadi
07.Aralık.2007, 08:25
Ömer abi özellik sayfasında yazılanlar ile alakalı, bazılarının tanımlarını güncelleyeceğim gibi bişeyler demiştin yanlış hatırlamıyorsam. Onlarda değişiklik olacak mı? Bi de determination kişisel özelliklerden profilde gözüken tek özellik ve azim olarak kısa bişey girmişsin. Bu özelliğe bayağı önemli diyorlar bu yüzden özelliğin tanımı bu kadar mı?

brotha
07.Aralık.2007, 23:40
Arkadaslar bu nedenle ozelliklerin tanimlarini okuyabileceginiz bir baslik var bu bolum altinda (sabit konular altinda).

Jumping ozelligi = Boy + Ziplama Becerisi

Yani jumping'e deger verirken zaten oyuncunun boyunu da hesaba katiyoruz.

Yani oyunda gorunun boy degerinin en ufak onemi yoktur

1.70 boyundaki Jumping 15 olan oyuncu ile

10.70m boyundaki jumping 13 olan oyuncu karsi karsiya gelirse

Genelde 15 jumping sahibi olan oyuncu kazanir..

bende ayni baristayfur gibi saniyordum yillardir oyunu hep oyle oynuyorum.Ama sizin dediginizi gorunce bana yanlis geldi. Bence dogru olan bu degil diger turlu olan

Cengo
08.Aralık.2007, 00:44
bende ayni baristayfur gibi saniyordum yillardir oyunu hep oyle oynuyorum.Ama sizin dediginizi gorunce bana yanlis geldi. Bence dogru olan bu degil diger turlu olan

Oyunun yapısı farklı, yanlış bilgi bu söylediğiniz.
Ömer abi doğrusunu söyledi, hesaplama yöntemleri çıkardık, jumping datada en son tartışılacak orandır.

brotha
08.Aralık.2007, 13:12
Oyunun yapısı farklı, yanlış bilgi bu söylediğiniz.
Ömer abi doğrusunu söyledi, hesaplama yöntemleri çıkardık, jumping datada en son tartışılacak orandır.

tamam oyunda oyle olabilir ama bana digeri daha kolay anlasilir geldi. mantiken mesela 1.90 lik oyuncunun jumping i 15 , 1.80 lik oyuncunun 16 ise arada 1 puanlik fark oldugu icin 1.90 lik oyuncu kafa topunu alabilir. fakat eger diyelimki 1.90 lik oyuncu cok az havaya ziplayabiliyorsa mesela puani 10 olur 1.80 lik adamin puani 18 dir( cok yuksege ziplayabiliyordur) 1.80 lik adam o hava topunu alir.

tabiki oyunda oyleyse oyle dusunmek gerekir.

RIDVAN TLM
08.Aralık.2007, 19:21
de santısın ayak gucu 14 tu sanırım kullandıgı toplar ne ısabettlı nede yarısahayı gecıo 14 fazla acıkcası 10 olabılır dıye dusunuyorum

Nocna Mora
08.Aralık.2007, 19:32
10'mu ne yaptın sen yigen yav :D 12 falan olmalı 10 katliam olur

Onurap
08.Aralık.2007, 20:25
de santısın ayak gucu 14 tu sanırım kullandıgı toplar ne ısabettlı nede yarısahayı gecıo 14 fazla acıkcası 10 olabılır dıye dusunuyorum

Ayak gücü bacağıyla top kurtarma becerisidir degajla/kale vuruşuyla alakası yok..

Oghuse
08.Aralık.2007, 20:39
Ayak Gücü = Topu ne kadar uzaga vurabildigi.Yani degajla ve aut vuruşuyla alakalı..

Nocna Mora
08.Aralık.2007, 20:42
Evet degajla alakalı ayak gücü;)

PesimiSTyLa
08.Aralık.2007, 21:25
Bu konuda katılıyorum. Sanctis bunu pek iyi yapamıyor. Hertha macında özellikle bu iyice gün yüzüne cıktı. Kendine gelen geri paslara yaptıgı tek vuruşların neredeyse hiçbiri ortasahayı gecmedi.

Cengo
08.Aralık.2007, 21:52
Kicking topu ne kadar uzağa gönderebildiğidir, doğru yere vurabildiği değildir.

Nocna Mora
08.Aralık.2007, 22:12
Kaleci (Goalkeeper) Özellikleri

Hava Hakimiyeti (Aerial Ability)
Havadan gelen toplara hakim olabilme becerisi.

Bölge Hakimiyeti (Command Of Area)
Ceza alanina ortalara çıkma eğilimi. (1=hep çizgi üzerinde bekler, 20= hep yapılan ortalara çıkar).

İletişim (Communication)
Defans oyuncuları ile iletişim yaparak defansı organize etme becerisi. İletişimi iyi olan kalecilerin önünde oynayan defanslar daha iyi defans bütünlüğü sergilerler.

Eksantriklik (Eccentricity)
Kalecinin, kaleciden beklenmeyecek hareket yapma ihtimali (topla ceza sahasının dışına kadar çıkma, rakibe çalım atmaya kalkma, topu elle çıkartmak yerine takla atıp ayakları ile çıkartma vs.)

Elle Kontrol (Handling)
Topu kurtarırken veya yüksek toplarda elleri ile topu ne kadar iyi kontrol edebildiği, sektirmeden tutabildiği.

Ayak Gücü (Kicking)
Topu ne kadar uzağa vurabildiği. (pas ve teknik özellikleri vurulan topun isabetliğini belirler).

Bire bir (One On Ones)
Bire bir pozisyonlarda kurtartarış yapma becerisi.

Refleksler (Reflexes)
Ani kurtarış yapma becerisi.

Ani Çıkış (Rushing Out)
Defansın arkasına atılan toplarda çıkıp topu uzaklaştırma eğilimi (20=Her seferinde çizgisini terk eder, 1=Kale çizgisinden hemen hemen hiç ayrılmaz)

Yumruk Eğilimi (Tendency To Punch)
Topu yumrukla uzaklaştırma eğilimi. (1=her zaman topu yakalamaya çalışır, 20=her zaman topu yumrukla uzaklaştırmaya çalışır).

Top Atma (Throwing)
Topu isabetli şekilde elle dağıtma becerisi.

Açıkça belirtilmiş burada

erdoganrc
09.Aralık.2007, 03:16
Merhaba yine ben. Her zamanki gibi Galatasaray'la ilgili gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Barış Özbek:Work Rate'i ciddi oranda artmış. Stamina ve Natural Fitness keza. Off The Ball özelliği de çok gelişmiş Ankaragücü maçında gördük. Tabii ki bir maça bakarak yorum yapılmaz ama gördüğüm bu şimdilik.

Morgan De Sanctis:Anticipation'ı çok iyi. Gökhan'ın şutu direkten sekince eğildi ve topun sırtına çarpıp kaleye girmesini engelledi.

Lincoln:PA'sı 175 ve yukarısını fazlasıyla hakediyor. 30 yaşına geldi gerçi ama yiğidi öldür hakkını yeme.

Hakan Balta: Positioning mükemmele yakın hale gelmiş. Hertha maçında kafayla çıkardığı top hala akıllarda. Zaten Hakan'ın en iyi yönü savunma yönü. Biraz daha hızlı olsaydı o kanattan kimse kolay kolay geçemezdi. Ayrıca Hakan çalım yeyip rezil olacağını sezince topa basmıyor. Bu neyle alakalı bilemiyorum ama bu konuda bir şeyler yapılması gerektiği taraftarıyım.

Aydın Yılmaz: Work Rate'i yükselmiş. Baskıyı üzerinden atmışa benziyor. Çok rahat oynadı Ankaragücü maçında. 3-0 önde olmamızın etkisi fazla ama önümüzdeki maçlar için güven verdi bana.

Milan Baros: Teamwork'ü düşüktü, onun yükseltilmesi gerekli bence. Pas kullanmaya sık başvuruyor.

Şimdilik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler.

Deza
09.Aralık.2007, 06:57
Morgan De Sanctis:Anticipation'ı çok iyi. Gökhan'ın şutu direkten sekince eğildi ve topun sırtına çarpıp kaleye girmesini engelledi.

Bence o posisyonda sans De Sanctis´in yanindaydi ve o egilmeyi bilerek yaptigini sanmiyorum. Daha cok bir refleks gibiydi o ve fazla da egilmedi. Sansina top üstüne gelmedi bence, Anticipation la ilgili degil.

licentia
09.Aralık.2007, 07:20
Merhaba yine ben. Her zamanki gibi Galatasaray'la ilgili gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Barış Özbek:Work Rate'i ciddi oranda artmış. Stamina ve Natural Fitness keza. Off The Ball özelliği de çok gelişmiş Ankaragücü maçında gördük. Tabii ki bir maça bakarak yorum yapılmaz ama gördüğüm bu şimdilik.

Lincoln:PA'sı 175 ve yukarısını fazlasıyla hakediyor. 30 yaşına geldi gerçi ama yiğidi öldür hakkını yeme.

Hakan Balta: Positioning mükemmele yakın hale gelmiş. Hertha maçında kafayla çıkardığı top hala akıllarda. Zaten Hakan'ın en iyi yönü savunma yönü. Biraz daha hızlı olsaydı o kanattan kimse kolay kolay geçemezdi. Ayrıca Hakan çalım yeyip rezil olacağını sezince topa basmıyor. Bu neyle alakalı bilemiyorum ama bu konuda bir şeyler yapılması gerektiği taraftarıyım.

Aydın Yılmaz: Work Rate'i yükselmiş. Baskıyı üzerinden atmışa benziyor. Çok rahat oynadı Ankaragücü maçında. 3-0 önde olmamızın etkisi fazla ama önümüzdeki maçlar için güven verdi bana.

Milan Baros: Teamwork'ü düşüktü, onun yükseltilmesi gerekli bence. Pas kullanmaya sık başvuruyor.

Şimdilik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler.

Lincoln yasi itibari ile PA'yi kariyerinin zirve noktasini yansitiyor yani bu saatden sonra ne cikar ne de duser. Butun sezon boyle devam eder ve performansinin usutune koyarsa CA artisi olur mu bilmiyorum o da yeni bi zirve geriktirir mi belli olmaz gerci eminim Omer abi cok gerek kalmadigi surece bu capta bi degisiklik yapmak istemicektir.

Baris Ozbek'de zaten degisiklikler yaptiginiu belirti Omer abi.

Aydin'nin Ankaragucu macinda rahat oynamasi kadar normal bi durum olamaz 5 dakika icinde dagilmis, maci kaybetmis rakibine karsi Aydin gibi hizli haraketli adamlar bayram yaparlar. Skibbe de zaten bu amacla surdu onu sahaya bi de tabi son haftalar da biraz eksildigini sezdigim guvenini geri kazanabilmesi icin cok iyi bir firsatdi.

Deza
09.Aralık.2007, 07:40
Aydin'nin Ankaragucu macinda rahat oynamasi kadar normal bi durum olamaz 5 dakika icinde dagilmis, maci kaybetmis rakibine karsi Aydin gibi hizli haraketli adamlar bayram yaparlar. Skibbe de zaten bu amacla surdu onu sahaya bi de tabi son haftalar da biraz eksildigini sezdigim guvenini geri kazanabilmesi icin cok iyi bir firsatdi.

Yanilmiyorsam Aydin hemen 1. gol olmadan girdi oyuna. Yani Skibbe´nin Aydin´i oyuna almasinin asil sebebi gol bulabilmekdi. Ve sanirim ilk goldeki posisyon Aydin´in sol kanattan sag tarafa bir uzun top atmasiyla basladi ve golle sonuclandi.

licentia
09.Aralık.2007, 08:03
Dogru Aydin Baris sakatlaninca onun yerine girmisti oyuna unutmusum.

brotha
09.Aralık.2007, 11:32
evet aydin daha gol olmadan oyuna girdi.

RIDVAN TLM
09.Aralık.2007, 18:48
lincolnun dayanıklılıgı artmalı.....bende geçen sene düşşün diyenlerdendim ama oyunda 2 maçı üst üste oynayamıyo lincoln kondisyon sureklı 85 lerde.....sanırım 10 du dayanıklılıgı 2-3 puan artırılabılır

EreN
09.Aralık.2007, 22:05
9.0.2 'de 12 numara tekrar aktif hale gelecek değil mi Gs de?

erdoganrc
09.Aralık.2007, 22:21
Bence o posisyonda sans De Sanctis´in yanindaydi ve o egilmeyi bilerek yaptigini sanmiyorum. Daha cok bir refleks gibiydi o ve fazla da egilmedi. Sansina top üstüne gelmedi bence, Anticipation la ilgili degil.

bilerek hatta isteyerek egildi de sanctis ama anticipation mu yoksa reflex mi bu özellik ondan emin değilim http://ligtv.com.tr/VideoHaber/?r=1&hid=49602buyrun bakın kesinlikle görüyo ve eğiliyo adam

Redrum
09.Aralık.2007, 23:22
Luciano Araujo diye bir adam var, boyu 181 cm, jumping 1. Şimdi diyeceksiniz ki bu adamın hiç zıplama yeteneği yok, sadece boyundan dolayı o değer verilmiş. O halde boyu 160 olup ta yeteneği olmayan bir adan eksi değer falan alması lazım artık. Yanlış bilgi veriyosunuz bence.

extensor
10.Aralık.2007, 01:46
Luciano Araujo diye bir adam var, boyu 181 cm, jumping 1. Şimdi diyeceksiniz ki bu adamın hiç zıplama yeteneği yok, sadece boyundan dolayı o değer verilmiş. O halde boyu 160 olup ta yeteneği olmayan bir adan eksi değer falan alması lazım artık. Yanlış bilgi veriyosunuz bence.

Yanlış bilgi veren yok. Luciano Araujo'yu biz yapmıyoruz. Luciano Araujo'yu yapanlar çok biliyorda biz mi bilmiyoruz?

Luciano Araujo'yu yapan işi bilmiyordur... Bizim ne suçumuz var.

El Comandante
10.Aralık.2007, 01:57
Ya Jumping´i 1 olmasi imkansiz,regen özellikler vermislerdir ...

perpetua
10.Aralık.2007, 06:29

Varsaydiginiz bu oyuncuya bu degeri veren kisinin bu degeri vererek dogru isi yapmis oldugu. Bunu varsayarak bizim yanlis bilgi verdigimizi soylemeniz bence gayet garipsenecek bir durum.

Ben de bu durumda bir baska soru sorayim. Jumping degeri 1 olan kac tane 1.90m boyu uzerinde oyuncu buluyorsunuz veritabaninda?

licentia
10.Aralık.2007, 07:24
Bu jumping meselesi cok gereksiz yere uzadi... Bi kere oyundaki boy ozelligi sadece kosmetik mac motorunda su anda hic bi etkisi yok. Yani eski CM'lerde oyuncularin boy bilgielri yoktu ya onun gibi dusunun. Ha yeni 3-D ile oyuncularin boylarini goruyoruz ama su anda yanilmiyorsam hic bi etki yapmiyor goruntuden baska. Yani olay arastirmaciya kaliyor jumping oyuncunun boy+ziplama yeteneginin karisimi bu kadar basit arastirmaci bu degeri verirken belli bi kritere gore gorudugune gore veriyor. Gercekde 181 olan adama jumping icin 1 veriyorsa arastirmaci onun kendi bilecegi is resmen sacmalik iyi sicrayamasa bile en azindan asagi yukari 8-9 alir o adam sirf boyu yuzunden. Uzatmaya gerek yok artik anlamiyorsaniz su topikde bir cumlelik basit aciklamayi anlayana kadar tekrar tekrar okuyun. Mantiginiza uymuyor diye gelip yanlis biliyorsunuz diyorsunuz arastirmacilara resmen komedi baska bisey degil...

Cengo
10.Aralık.2007, 07:25

Bir ithamda bulunmadan önce editörden nasıl olduğuna bakmanız gerekir.Her şey için araştırma yapın, üşenmeyin.

http://www.fmscreenshots.com/images/1/87quaoqmy9167lgz5od.jpg

licentia
10.Aralık.2007, 08:34
0 yani rastgele bi ozellik oldugunu tahmin etmistim zaten ama benim gordugum gneelde oyunda boya gore ideal bi jumping ozelligi veriliyo demek bu sefer tutmamis...

shamur1
10.Aralık.2007, 20:32
Lincoln icin bi sey daha eklemek istiyoum teknik 19 olmaz mi sizce? Gerci bi puan cok da onemli degil ama sormak istedim.

Arkadaş Lincoln için 18 olan tekniğini 19 olmazmı diye soruyorsun e o zaman ben daha Yattara'nın 15 lik orta açması konusunda hakketten birşey demiyeyim. 18 az tabi 1 puan artırılsa nolacak 19 olsun.

Batuhandemirel
10.Aralık.2007, 21:00
Arkadaş Lincoln için 18 olan tekniğini 19 olmazmı diye soruyorsun e o zaman ben daha Yattara'nın 15 lik orta açması konusunda hakketten birşey demiyeyim. 18 az tabi 1 puan artırılsa nolacak 19 olsun.

Yattara'nın ortaları ile Lincoln'ün tekniğinin nasıl bir bağlantısı var acaba? Gidin Yattara'nın ortalarını o konuda tartışın, araştırmaya katkısı olmayan söylemleri bırakın. (ki bence Yattara'nnı crossingi de artabilir)

Lionel Andres Messi
10.Aralık.2007, 21:03
lincoln ün tekniği 18 de 19 da olsa itiraz etmem ama c.ronaldonun tekniğide 19 lincolnle ronaldonun seviyesi aynı mı emin değilim.

ömer abi kızmazsın umarım bir şey sorcam
geçen gün uefa finalini bir kez daha izledim hagiyi bir kere daha hayranlıkla izledim.imkanın varsa haginin 2000 yılındaki tahmini profilini yapabilirmisin.şuandaki arşatırmayla bir alakası yok ama yaparsan çok sevnirim.şimdiden teşekkürler.

shamur1
10.Aralık.2007, 22:35
Yattara'nın ortaları ile Lincoln'ün tekniğinin nasıl bir bağlantısı var acaba? Gidin Yattara'nın ortalarını o konuda tartışın, araştırmaya katkısı olmayan söylemleri bırakın. (ki bence Yattara'nnı crossingi de artabilir)

Varan 2..

Tabikide alakası yok. Ama bu arkadaş Lincoln'ün 18 olan tekniğini 19 olamazmı diyor fakat ben Yattara'nın 15 olan orta yapmasını az bulduğum için karşı çıkıyor ben dahil bir çok kişiye. Bak sende demişin crossingi artabilir diye.

15 i az bulduğum için fanatik oluyorum ama arkadaş Lincoln'ün 18 olan tekniğini 19 yaptırma niyetinde.

Lionel Andres Messi
11.Aralık.2007, 00:07
bu arada daha önceden yazıldımı hatırlayamadım da lincolnün hızlanması 17 bence kesinlikle bir soru işareti bu ,messiden yalnızca 1 puan düşük ve ben iddaa ediyorum 200 metre yarışı yapsalar lincoln messinin çok çok gerisinde kalır.
aydın kadar iyi değil hızlanması,lincolnün.

hız 13 ya da hızlanma 16 olmalı bence.

RIDVAN TLM
11.Aralık.2007, 02:45
ömer abi sabrının ozel yetenek bıraz fazla degılmı 13 bıde dayanıklılık neden 19 dan 18 e cekıldı onu sorabılırmıyım

licentia
11.Aralık.2007, 03:29
shamur1 ben Lincoln'nun teknigi kesin artmali demedim artar mi acaba diye sordum bu bir. mesajimin son cumlesi cok acik ve net "gerci bi puan cok onemli degil sadece sormak istedim." Artmis veya artmamis cok da umrumda degil bu sadece bi soru idi ki Omer abi cevap vermemis ya okumadi ya da ciddiye almadi yani ya artmistir ya da artmicaktir zaten cok onemli degil diyorum. Yani benimle kisisel problem yasamak icin o kadar caba sarf ediyosun ki cok komik oluyosun artik. kendini rezil ediyosun sadece. Ben sana karsi bisey yapmiyorum ama senin yanlis zihniyetinin ne bu arastirmaya ne de oyuna faydasi var onu gostermeye calistim biraz.

Iki yazilarimi iyi okuyup algilayamiyorsan ve kendi yazdiklarini dahi algilicak kapasiten yoksa yorum yazma. Sen resmen bi yazinda konu Yattara olunca eminim oyuncuyu mac motorunda dikkatli izlemiyorsunuzdur baskalarina gelince soyle bizimkine gelince boyle gibi bi yorum yaptin bu fanatik bir dusunce yapisinin cok acik olmasa da ip ucudur. Ben sana fanatik demedim zaten ama fanatiklige dogru giden bi fikir yansitigini belirttim arada fark var.

Uc ayni seyi defalarca yazmaktan biktim ben hic bi zaman Yattara artsin veya artmasin demedim sadece senin gibi oyunu daha oynamamis birisi olarak artis isteme sebeplerinin dogru olmadigini ve artis icin ne tur bi bakis acisi ve anlayisa sahip olman gerektigini anlatdim. Neden dogru degil cunku cok yuzeysel ve ezbere. Neden oyle cunku oyundaki bi cok onemli faktoru hesaba katmadan yapilmis. Iyi cok guzel hos Yattara'yi yillardir takip ediyorsun bu onemli ama bi de oyunu iyi bi sekilde anlamak Yattara'nin sahada yaptiklarinin nasil oyuna cevirilcegini de bilmek lazim asil sorun burada zaten. Ama sen nedense olayi abska yerlere cekmekte israr ediyosun...

Dort, ayrica teknik ve orta acma cok farkli ozellikler mesela teknik istatistik ile olculemez bi oyuncuda ya vardir ya yoktur kimisi daha tekniktir kimisi daha az tabi dereceleri herkezin bakis acisina gore degisir ama orta acma ozelligi biraz daha istatistiksel bi olaydir. Ama teknik icin bile bi oyuncunun teknigi oyunda fazla yuksek veya dusuk ise bu mac motorunda ve oyundaki istatistiklere de yansir o zaman dusmesi veya artmasi gerekebilir... Sonucta her ozellik virbirini etkiliyor amac en gercekci oyuncu profilini cizmek ise hersye hesaba katilmali.

licentia
11.Aralık.2007, 03:41
ömer abi sabrının ozel yetenek bıraz fazla degılmı 13 bıde dayanıklılık neden 19 dan 18 e cekıldı onu sorabılırmıyım

Aslinda flair'e bence ozel yetenek olarak bakmamak lazim sonucta bu oyuncunun rakibe karsi beklenmedik haraket yapma istegi ile alakali zaten karar verme ozelligi dusuk ise bu oyuncu genelde o hareketleri yanlis zaman ve yerlerde yapma olsailigi yuksektir (mesela Sabri'nin karar verme ozelligi 8 oldukca dusuk) ayrica o haraketleri ne kadar iyi yapip yapmicagi da teknik ile baglantili (Sabri'nin teknigi 11 gene oldukca dusuk). Yani flair konusu olunca aklimiza genelde bi Ronaldo veya Messi vari goze hos gelen haraketler gelir ama bu oyuncunun teknik becerisine gore degisir bence. Tabi teknik kapasitesi ne kadar yuksek ise genelde oyuncunun flair'i daha yuksek olabilir sonucta beklenmedik haraketler yapmasi daha rahat olucagi icin bu tur istekleri de artabilir ama teknik kapasitesi bi o kadar da yuksek olup flair'i dusuk olan oyuncualr da var yani zihinsel bi ozellik zaten biraz da oyuncunun kisiligine bagli.

perpetua
11.Aralık.2007, 07:46
bu arada daha önceden yazıldımı hatırlayamadım da lincolnün hızlanması 17 bence kesinlikle bir soru işareti bu ,messiden yalnızca 1 puan düşük ve ben iddaa ediyorum 200 metre yarışı yapsalar lincoln messinin çok çok gerisinde kalır.

Futbol sahasi zaten 100 metre... 200 metre nereden cikti?

5 metrede ikisi arasinda buyuk fark varsa, hizlanma arasinda buyuk fark olur demek mantikli olur..

Lincoln yavas bir oyuncu degil ayrica. Ozellikle kontra ataklarda dikkat etmek lazim.

perpetua
11.Aralık.2007, 07:48

19'dan 18'e cekilmedi hatirladigim kadariyla.

Ozel yetenek -> Flair -> yani beklenmedik hareket deneme ihtimali...

Sabri duz bir oyuncu tekniginde olsa da, kendisinin duz bir oyuncu oldugunu fark etmeden oynayan bir oyuncu. Burada flair'in yuksek olmasi Sabri'nin yararina olmaktan daha ziyade zararina calisiyor. Beklenmedik hareketler deniyor, basarisiz oluyor, sac bas yoldurtuyor. Bazen tutarsa da iyi isler yapmis oluyor (yazin Semih'e orta yapmadan once Lahm'i gecmesi mesela).

Redrum
12.Aralık.2007, 00:22
Varsaydiginiz bu oyuncuya bu degeri veren kisinin bu degeri vererek dogru isi yapmis oldugu. Bunu varsayarak bizim yanlis bilgi verdigimizi soylemeniz bence gayet garipsenecek bir durum.

Ben de bu durumda bir baska soru sorayim. Jumping degeri 1 olan kac tane 1.90m boyu uzerinde oyuncu buluyorsunuz veritabaninda?
Bu değerlerin random verilebileceği gerçeğini bir an yoksaydım, kusura bakmayın. Fakat yinede çelişiyor gibi. Yani 190 boyla jumping 1se, ve 160 boyla jumping 1'se aralarında bir farkı yok demektir oluyor.

licentia
12.Aralık.2007, 01:14
Evet aynen ole aralarinda hic bi fark yok. Boy ozelligi oyunda kozmetik yani hic bi etkisi yok... Aslinda oyunda boyun olmadigini dusunursen daha rahat olur bu gercege kabullenmek.

perpetua
12.Aralık.2007, 02:27
Bu değerlerin random verilebileceği gerçeğini bir an yoksaydım, kusura bakmayın. Fakat yinede çelişiyor gibi. Yani 190 boyla jumping 1se, ve 160 boyla jumping 1'se aralarında bir farkı yok demektir oluyor.

Sistem bu. Cunku kimin ayaklarinin yerden ne kadar yukseldigini olcmek, bir oyuncunun kafasinin hangi seviyeye yukseldigini olcmekten daha zor.

extensor
12.Aralık.2007, 04:54

Hızlanma 200 metrede değil 10 metrede ölçülür. Zira bence Messi bu hususta dünyanın en iyisidir 20 olmalıdır.
Lincoln'de çok iyi hızlanır. Örneğin Ankaragücü maçında Serkan Kırıntılı'nın kafasına çarpan topta lincoln içeri süzülebilir. Ancak Alex denge ve gücünü kullanmaya çalışır, içeri öyle süzülemez.

Lionel Andres Messi
12.Aralık.2007, 05:55
ben 200 metreyi yanlış söylemişim kabul ediyoyorum.

hızlanma çabukluktur.messiyi 18 olarak düşündüğüm için lincoln 17 olunca fazla geldi bana messi 20 olursa aradaki fark normaldir.bunu ispanyol araştırmacısına söylemeyi düşünüyorum si forumda.

ama yinede aydının hızlanmasını bir miktar daha fazla görüyorum lincolnnden lincoln çok kıvrak artı birden bire çok çabuk kontra atağa kalkabiliyor.

Onurap
12.Aralık.2007, 06:38
Google`ye Göre En Çok Aranan: "Galatasaray"

İnternetin en çok kullanılan arama motoru Google, dünyada ve Türkiye'de 2008 yılının en çok aranan terimlerini duyurdu.

GoogleTürkiye'den yapılan yazılı açıklamada, Googlenin her gün arama motoruna yazılan milyonlarca sorguya dayanarak derlediği internet ''Zeitgeist''ını (zamanın ruhu anlamına gelen Almanca kelime) açıkladığı belirtildi.

Açıklamada, 2008 Türkiye listesinde sosyal ağ siteleri, oyun, video paylaşım sitesi ve dizi terimlerinin öne çıktığı bildirildi.

''Zeitgeist 2008: Türkiye'' basın sitesinde, Googlenin, arama sonuçlarını analiz ederek 2008 yılı içerisinde Türkiye'de internet kullanıcılarının en çok arama yaptıkları başlıklarla ilgili liste, grafik ve bilgileri bir araya getirdiği kaydedildi.

Futbol takımları kategorisinde sıra Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Sivasspor, Eskişehirspor, Ankaragücü, Kocaelispor ve Kayserispor şeklinde oluşurken, Galatasaray en çok arananlar arasında ilk sırada yer aldı.

Sitede yer alan bilgilere göre, Türkiye'de en popüler 10 arama ''facebook'', ''oyun'', ''mynet'', ''youtube'', ''oyunlar'', ''msn'', ''indir'', ''tv'', ''hürriyet'' ve ''haber'' olarak sıralandı.

En hızlı yükselen aramalar, ''hi5'', ''facebook'', ''key'', ''netlog'', ''sahibinden'', ''dizi'', ''kurtlar vadisi'', ''kpss'', ''oyunlar 1'' ve ''vatan'' oldu.

Türkiye'den aranan ünlüler, Gülben Ergen, Serdar Ortaç, Tarkan, Demet Akalın, Ebru Gündeş, Hadise, Sibel Can, Gökhan Özen, Hülya Avşar ve Şahan iken, Türk dizileri ise ''Kurtlar Vadisi'', ''Kavak Yelleri'', ''Yaprak Dökümü'', ''Selena'', ''Asi'', ''Avrupa Yakası'', ''Arka Sokaklar'', ''Adanalı'', ''Binbir Gece'' ile ''Gece Gündüz'' şeklinde sıralandı.

Ekonomide, ''iş'', ''kariyer'', ''kredi'', ''altın'', ''para'', ''finans'', ''euro'', ''borç'', ''dolar'', ''banka'' en çok aranan kelimeler oldu.

Buda taraftar sayısının kimin fazla olduğunu bir kez daha gösteriyor :)

Cengo
12.Aralık.2007, 10:13
Google`ye Göre En Çok Aranan: "Galatasaray"

İnternetin en çok kullanılan arama motoru Google, dünyada ve Türkiye'de 2008 yılının en çok aranan terimlerini duyurdu.

GoogleTürkiye'den yapılan yazılı açıklamada, Googlenin her gün arama motoruna yazılan milyonlarca sorguya dayanarak derlediği internet ''Zeitgeist''ını (zamanın ruhu anlamına gelen Almanca kelime) açıkladığı belirtildi.

Açıklamada, 2008 Türkiye listesinde sosyal ağ siteleri, oyun, video paylaşım sitesi ve dizi terimlerinin öne çıktığı bildirildi.

''Zeitgeist 2008: Türkiye'' basın sitesinde, Googlenin, arama sonuçlarını analiz ederek 2008 yılı içerisinde Türkiye'de internet kullanıcılarının en çok arama yaptıkları başlıklarla ilgili liste, grafik ve bilgileri bir araya getirdiği kaydedildi.

Futbol takımları kategorisinde sıra Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Sivasspor, Eskişehirspor, Ankaragücü, Kocaelispor ve Kayserispor şeklinde oluşurken, Galatasaray en çok arananlar arasında ilk sırada yer aldı.

Sitede yer alan bilgilere göre, Türkiye'de en popüler 10 arama ''facebook'', ''oyun'', ''mynet'', ''youtube'', ''oyunlar'', ''msn'', ''indir'', ''tv'', ''hürriyet'' ve ''haber'' olarak sıralandı.

En hızlı yükselen aramalar, ''hi5'', ''facebook'', ''key'', ''netlog'', ''sahibinden'', ''dizi'', ''kurtlar vadisi'', ''kpss'', ''oyunlar 1'' ve ''vatan'' oldu.

Türkiye'den aranan ünlüler, Gülben Ergen, Serdar Ortaç, Tarkan, Demet Akalın, Ebru Gündeş, Hadise, Sibel Can, Gökhan Özen, Hülya Avşar ve Şahan iken, Türk dizileri ise ''Kurtlar Vadisi'', ''Kavak Yelleri'', ''Yaprak Dökümü'', ''Selena'', ''Asi'', ''Avrupa Yakası'', ''Arka Sokaklar'', ''Adanalı'', ''Binbir Gece'' ile ''Gece Gündüz'' şeklinde sıralandı.

Ekonomide, ''iş'', ''kariyer'', ''kredi'', ''altın'', ''para'', ''finans'', ''euro'', ''borç'', ''dolar'', ''banka'' en çok aranan kelimeler oldu.

Buda taraftar sayısının kimin fazla olduğunu bir kez daha gösteriyor :)

Hiç alakası yok.
Çin'de 1 milyar insan var, en çok reput. sahibi oyuncu Yao Ming olur o zaman.

Alicanfmfan
12.Aralık.2007, 10:58
Doğrudur.Herkes mutlaka arıyordur merak eden yabancılar

Alicanfmfan
12.Aralık.2007, 11:19
Lincoln'ün fiziksel özellikleri neden bukadar düşük..?.Kıyaslama manasında söylemiyorum herkes Alex ile Lincoln ün fiziksel özellikler çok düşük diyorsunuz ama Alex'ten bile düşük Lincoln'ün fiziksel özellikler kaldı ki kendini bu sene çok geliştirdi.Fiziksel yönden.Ayrıca ben Meira'nın hız ve hızlanma özeliklerinin biraz daha düşürülmesi kanaatindeyim..İzledigim kadarı ilen.

Redrum
12.Aralık.2007, 15:42
Evet lincoln'ü ben oynatmıyorum zira eziliyor. Keza Kewell da öyle. İki maç üst üste oynatamıyorum adamı. Staminası sizce de düşük değil mi?

licentia
12.Aralık.2007, 15:59
Kewell zaten iki mac ust uste pek iyi oynayamiyor du su an bence... Macin belirli anlarinda sahneye cikip enrjisini en efektif sekilde kullanmaya calisiyor.

Onceki sayfalari okumuyorsunuz sanirim... Lincoln icin staminasinda artis oldugunu acikladi Omer Abi ve onunla birlikte bazi baska degisikler daha olucakmis arama yap bulursun...

Redrum
12.Aralık.2007, 16:02
Kewell zaten iki mac ust uste pek iyi oynayamiyor du su an bence... Macin belirli anlarinda sahneye cikip enrjisini en efektif sekilde kullanmaya calisiyor.

Onceki sayfalari okumuyorsunuz sanirim... Lincoln icin staminasinda artis oldugunu acikladi Omer Abi ve onunla birlikte bazi baska degisikler daha olucakmis arama yap bulursun...
Arama yapıp da bulunabiliniyorsa eğer, lütfen arama linkini koyarmısın önüne çıkmış şekilde? Eğer bunu yaptıysan hepinizden özür dileyeceğim ve bir daha arama yapmadan soru sormayacağım.

Onurap
12.Aralık.2007, 17:43
Hiç alakası yok.
Çin'de 1 milyar insan var, en çok reput. sahibi oyuncu Yao Ming olur o zaman.

Abooo
Sana inandırmak için tek tek saydıracaksın bana..:D
Sıralama gayet gerçekteki gibi..Verdiğin örneğede bi anlama veremedim..
O zaman bizim world rep inde daha fazla olması gerekiyor..

Evet lincoln'ü ben oynatmıyorum zira eziliyor. Keza Kewell da öyle. İki maç üst üste oynatamıyorum adamı. Staminası sizce de düşük değil mi?

Ömer abi staminada artış olacağını söylemişti..

Alicanfmfan
12.Aralık.2007, 22:51
tama teşekkürler o zaman...

Jhemre
13.Aralık.2007, 00:46
Sakarya'ya kiralık gönderilen Özgür Can Özcan şu ana kadar 14 maçta 8 gol attı. Bence potansiyeli en az 5-6 değer artırılmalı.

RIDVAN TLM
13.Aralık.2007, 01:32
barosun ozellıklerı hakkında 1-2 sey yazmak istiyorum baros cok hızlı bi oyuncu hız 16 hızlanma 17 verılebılır aynı zamanda teknıkte 15 drıblıng yapabılecek teknık kapasıteye sahıp olmasına ragmen bu ısı beceremedıgını dusunuyorum drıplıngı 12 olabılır agım şahım bı bıtırıcılıge sahıp degıl 12-13 verılebılır kafa vurmasıda 11 olur....penaltıları gayet duzgun ve ısabetlı kullanıo 16-17 verılebılırr....

lıncolne gelınce rakıbın beklemedıgı hareketlerı yapmakta ustune yok 20 dıcem ama bı yattara degıl turkıye lıgını goz onune alırsak 19 olabılır top ayagındayken cok rahat kesınlıkle 19 olmalı top surmesı 16 dan 15 e cekılebılır lıncolnun hızlanmasının 17 olduguna hatılıyorum fakat hızı 13-14 olur ... dayanıklılıgı 11 uygun aslında fakat oyunda 2 macı ust uste kaldıramıyo 12-13 olabılır....

mehmet topala gelınce kesınlıkle pozısyon alması 10 olmamalı nerde duracagını cok ıyı bılıo 14 verılebılır markajı ve top kapması 15 olabılır.....gucu 13 tu sanırım oyunda onun fızıgındekı bı oyuncu ıcın az degılmı

bıde omer abı lınderohtun ozellıklerını dusurucem demıssın ızlemedıgın bı oyuncunun ozellıklerını nasıl dusurebılırsınkı?en fazla saglıkla ılgılı ozellıklerınde oynama yaparsın dıye dusunuyorum.....

Nocna Mora
13.Aralık.2007, 01:50
Bence de Baros'un en iyi yaptığı şey dribbling 15 gayet uygun bir değer onun dışında yazdığın herşeye katılıyorum...

PesimiSTyLa
13.Aralık.2007, 20:36
Galatasaray PAF Takımı, deplasmanda karşılaştığı Gençlerbirliği PAF Takımı’nı 4-1 mağlup etti.

Karşılaşmanın 25. dakikasında Hakan’la önce geçen Gençlerbirliği PAF Takımı’na, Galatasaray PAF, 56, 78 ve 90. dakikalarda Anıl ve 58. dakikada Onur’un golleriyle cevap vererek sahadan 4-1 galip ayrıldı. Karşılaşma Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda oynandı.

Anıl Dilaver dün de 3 gol atmış. 10 gole ulasmış. Ben editörde bulamadım kendisini. Datada yok mu , ben mi hata yaptım? Bir de bu çocuk hakkında ne düşünüyorsun Ömer abi?

Bekq
13.Aralık.2007, 21:03
Edit...........

PesimiSTyLa
13.Aralık.2007, 21:08
Dün Beşiktaş namaglup diyordun , Şimdi Galatasaray mı? :D

Nocna Mora
13.Aralık.2007, 21:15
Anıl Dilaver dün de 3 gol atmış. 10 gole ulasmış. Ben editörde bulamadım kendisini. Datada yok mu , ben mi hata yaptım? Bir de bu çocuk hakkında ne düşünüyorsun Ömer abi?

Datada yok :confused: Eklenmeli

Lionel Andres Messi
13.Aralık.2007, 21:48
Şu anda 2.Sezondayım ve Galatasaray Namağlup lider.Gelene 5 gidene 5 atıyor.Avrupadada Namağlup.Acaba benim oyundamı böyle yoksa herkestemi öyle?
bence bir tek senin oyunda var bu çünkü böyle bir şeyi ilk defa senden duyuyorum:D

crush''berkay'' dumps hatası,bunun çözümü yok.

Ilhan
13.Aralık.2007, 22:37
Arkadaşlar bir yorum yazan üye ne kadar mantıksız yazarsa yazsın onu alaya almayalım.

Bekq
13.Aralık.2007, 23:49
Edit.............

Oghuse
14.Aralık.2007, 00:01
Sadece 1 kayıtlı oyuna bakarak GS abartılmış diyemezsin saçma olur..O halde tek bir oyunla sivrelen Anadolu takımıda abartılmış dersin eğer bir abartı taraf görüyorsan somut şeyler göstermelisin..(mehmet topal'ın uzun şutu çok yüksek şu kadar olmalı)

Bekq
14.Aralık.2007, 00:10
Edit.............

Oghuse
14.Aralık.2007, 00:14
Benim demek istediğim Fm gerçek hayattaki gibi.Yani Menajer'lik olarak.Öyle değilmi?Öyle

Peki Galatasaray Önümüzdeki 5 Sezon bunu yapabilirmi?ASLA!

Eleştirmek istediğim takım bu haldeyse mutlaka oyuncularında katkısı vardır.

Neyse ben derdimi anlatamadım kusura bakmayın.

Peluk, nerde kalmıştık.Hadi son bir uyarı kaldı onuda ver dalya yapcam.:D

Derdini anlatma konusunda sıkıntı çekiyorsun Berkay Beşiktaş nasılki nağmalup olarak bir seri yakalamışsa Galatasaray'ın böyle bir şekilde galibiyet serisi alması normaldir..Öyle ki sen oyunu her açtığında böyle bir seriyle karşılaşmış gibi konuşuyorsun..

PesimiSTyLa
14.Aralık.2007, 00:14
Bak ibob. Bakış acın yanlış bir defa. Dün diyordun ki Besiktas gelene 5 gidene 3 atıyor namaglup diyordun. Şimdi koydugun puan durumuna bak besiktas nerede ? Arada oluyor böyle. Yani sey mi istiyorsun? Galatasaray bursaya deplasmanda yenildi burada da mı yenilsin istiyorsun? Eger bunu istiyorsan; çok şey istiyorsun...

Bekq
14.Aralık.2007, 00:19
Bak ibob. Bakış acın yanlış bir defa. Dün diyordun ki Besiktas gelene 5 gidene 3 atıyor namaglup diyordun. Şimdi koydugun puan durumuna bak besiktas nerede ? Arada oluyor böyle. Yani sey mi istiyorsun? Galatasaray bursaya deplasmanda yenildi burada da mı yenilsin istiyorsun? Eger bunu istiyorsan; çok şey istiyorsun...
Adım Berkay Emre'cim.İsmimle Hitap edersen sevinirim.:)
1'den fazla kariyer açılamıyormu oyunda.Dinle bak.Beşiktaş'ı boşver şimdi.Oraya yazdıklarımı bir daha yazmak istemiyorum.
Neyse ya kime anlatıyorumki derdimi.

Derdini anlatma konusunda sıkıntı çekiyorsun Berkay Beşiktaş nasılki nağmalup olarak bir seri yakalamışsa Galatasaray'ın böyle bir şekilde galibiyet serisi alması normaldir..Öyle ki sen oyunu her açtığında böyle bir seriyle karşılaşmış gibi konuşuyorsun..
Çoğunlukla böyle oldu.Mesela Nonda 7.5 M Dolara HSV'ye gitti.Yok artık LeBron James.Nonda'yı 3 M dolara bile satamazlar.

Ya neyse tamam bu mesaj hariç tüm mesajlarımı editliyorum.

Oghuse
14.Aralık.2007, 00:24
Çoğunlukla böyle oldu.Mesela Nonda 7.5 M Dolara HSV'ye gitti.Yok artık LeBron James.Nonda'yı 3 M dolara bile satamazlar.

Ya neyse tamam bu mesaj hariç tüm mesajlarımı editliyorum.

Böyle durumlar için daha önce bir açıklama yapılmıştı yani transferlerin neden bu kadar yüksek gittiği konusunda ve ne olacağı konusunda..

Demekki sadece sende böyle oluyor Berkay "çoğunlukla" yani..Ben başka bir lig açtım ve hiçte dediğin gibi bir çoğunluk oluşmadı..

Bekq
14.Aralık.2007, 00:28
Böyle durumlar için daha önce bir açıklama yapılmıştı yani transferlerin neden bu kadar yüksek gittiği konusunda ve ne olacağı konusunda..

Demekki sadece sende böyle oluyor Berkay "çoğunlukla" yani..Ben başka bir lig açtım ve hiçte dediğin gibi bir çoğunluk oluşmadı..
ama Oğuz abi birde şöyle düşün.Sonuçta ben bunları sallamıyorum.:(Ne yazıkki birtek bana olduğu için kimse beni anlamak istemiyor.

Oghuse
14.Aralık.2007, 00:41
ama Oğuz abi birde şöyle düşün.Sonuçta ben bunları sallamıyorum.:(Ne yazıkki birtek bana olduğu için kimse beni anlamak istemiyor.

İşte Berkay'cım bu noktada hangi oyuncuyu abartı görüyorsan veya hangi özelliğini değerler vererek belirtmelisin ki dikkate alınsın..Hani şu takım çok güçlü dersen yapacak birşey yok..

perpetua
14.Aralık.2007, 01:48

Anil en son veritabani yolladigimizda prof. sozlesme imzalamamisti, bu nedenle de oyunda yok.

Benim izledigim kadari ile Anil'in iyi bitirici vuruslari var ve en one cikan meziyeti bu.

PesimiSTyLa
14.Aralık.2007, 01:50
Anil en son veritabani yolladigimizda prof. sozlesme imzalamamisti, bu nedenle de oyunda yok.

Benim izledigim kadari ile Anil'in iyi bitirici vuruslari var ve en one cikan meziyeti bu.

Anladım abi. Dediğin gibi bitirici vuruşlar yapıyor. Bu konuda cok iyi.

kral_67
14.Aralık.2007, 06:08
daha önce söylendiyse özür dilerim ancak
Metin Oktay ve Gündüz Kılıç
Hagi ve Bülent'den 3 kat daha efsanedir...
Lütfen bu iki efsaneyi Galatasaray'ın efsaneleri arasına oyundada ekleyin...
birde İcon'lara Coşkun Özarı eklenebilir...
Favorited Personals içinde Cevad Prekazi-Simovic ve Uğur tütüneker olabilir...

perpetua
14.Aralık.2007, 06:12
daha önce söylendiyse özür dilerim ancak
Metin Oktay ve Gündüz Kılıç
Hagi ve Bülent'den 3 kat daha efsanedir...
Lütfen bu iki efsaneyi Galatasaray'ın efsaneleri arasına oyundada ekleyin...
birde İcon'lara Coşkun Özarı eklenebilir...
Favorited Personals içinde Cevad Prekazi-Simovic ve Uğur tütüneker olabilir...
Su anda hayatta olmayan kisileri ekleyemiyoruz.

Ayrica su anda futbolda gorev almayan veya veritabaninda zaten olmayan kisileri de ekleyemiyoruz (eklememiz istenmiyor).

Prekazi/Simovic eklemistim. Ugur'da eklenebilir.

Cengo
14.Aralık.2007, 12:52
Barış Özbek az önce oyunumda AMC oynadı, Lincoln yoktu belki ama Arda veya Kewell varken biraz tuhaf oldu.Biraz indirsek AMC değerini doğru olur mu acaba?

perpetua
14.Aralık.2007, 19:32
Barış Özbek az önce oyunumda AMC oynadı, Lincoln yoktu belki ama Arda veya Kewell varken biraz tuhaf oldu.Biraz indirsek AMC değerini doğru olur mu acaba?

En son yama icin 12 yapmistim Cengiz.

baristayfur
14.Aralık.2007, 21:34
Kirlilik (Dirtiness)
Oyuncunun saha içinde ne kadar fazla kirli hareket yaptığı (rakibin ayagina bilerek basma, çelme takma, rakibe tükürme, formadan çekme vs.)

Kirliliğin tanımı bu olarak girilmiş forumda.

Lincoln,Baros vs oyuncularımızın yapmaya çalıştıkları hareketler ne olarak geçio oyunda??(kendini yere atma,topa elle dokunma vs)

Eğer dediğim şey kirlilik ise lincoln 14 baros 12 girilen değer az değilmi.Baros neredeyse her maç topa 1den fazla eliyle müdahela yapıyor. Keza Lincoln de ceza sahasına yakın yerlerde kendini yere bırakmayı ayakta kalmaya tercih edio...

eğer oyunda bunları anlatan terim buysa bu değerlerin daha fazla olması gerekmezmiydi??

perpetua
14.Aralık.2007, 21:56
Lincoln,Baros vs oyuncularımızın yapmaya çalıştıkları hareketler ne olarak geçio oyunda??(kendini yere atma,topa elle dokunma vs)

Sportmenlik..

baristayfur
14.Aralık.2007, 22:14
teşekkürler

mkkadi
14.Aralık.2007, 22:39
Ömer abi Skibbenin gelişiyle bazı futbolcularda alan savunmasıyla alakalı olarak pozisyon almalaraından gelişme görmeye başladım. Mehmet topal, barış ve özellikle Servette (galiba sende belirtmiştin) bir artış olacak mı bir sonraki yama için?

erdoganrc
15.Aralık.2007, 00:43
Sportmenlik..

Ömer abi şaka mı yaptın yoksa gerçekten sportmenlik kendini yere atma mı?

Oghuse
15.Aralık.2007, 00:44
Hayır bahsi geçen özellik sportmenlik.. Sportmenlik düşükse yere atma olayları artıyor..

Batuhandemirel
15.Aralık.2007, 00:45

Dediğin yere atma, elle oynama gibi hareketler sportmenlik kategorisine giriyor. Bunları yapan oyuncunun sportmenliği düşük oluyor.

Onurap
15.Aralık.2007, 01:01
Ömer abi şu google olayı için ne diyorsun?Bence bu bizim taraftar sayımız fazlalığının kanıtıdır sıralama gayet gerçekteki gibi..Bunun dışına world repimizin daha fazla olduğunuda gösterebilir?

Alicanfmfan
15.Aralık.2007, 01:04
Kendini yere atmak profesyonelliktir tabiki .Futbolun içinde olan bişey :D.

@Onurap;Zaten her yapılan ankette en fazla taraftara sahip oluyoruz degil mi ?

Cengo
15.Aralık.2007, 05:01
Ömer abi şu google olayı için ne diyorsun?Bence bu bizim taraftar sayımız fazlalığının kanıtıdır sıralama gayet gerçekteki gibi..Bunun dışına world repimizin daha fazla olduğunuda gösterebilir?

Hala Yao Ming diyorum :)

Onurap
15.Aralık.2007, 05:02
Hala Yao Ming diyorum :icon_biggrin:

Bende saçmalıyorsun diyorum.. :D

perpetua
15.Aralık.2007, 05:25
Bu bir yildan fazla suredir soyledigim bir sey. Galatasaray'in finansal durumu duzelsin Galatasaray'in itibari Fenerbahce'nin ustundedir. Google vs. hikaye.

Gangstaa
15.Aralık.2007, 05:51
Şuanki performanslarına göre Lincolnun Barosun özellikleri artacakmı ocakdan sonraki patche ?

PesimiSTyLa
15.Aralık.2007, 05:55
Lincoln zaten 9.01 de iyi. Stamina sı 2-3 puan artabilir. Pek oynama olmaz da ; Baros'da ciddi oynamalar yapılmalı diye düşünüyorum. Ömer abi sen ne düşünüyorsun ?

perpetua
15.Aralık.2007, 06:01
Lincoln zaten 9.01 de iyi. Stamina sı 2-3 puan artabilir. Pek oynama olmaz da ; Baros'da ciddi oynamalar yapılmalı diye düşünüyorum. Ömer abi sen ne düşünüyorsun ?

Baros'da ciddi oynama olmayacak. En azindan Ocak ayina kadar. Biraz yaptigim oynama ile cok pozisyona giren ancak cok da kaciran Baros asagi yukari ortaya cikmis durumda. Ayni zamanda rakibin ustune dripling ile gidebilen, top saklayip, takim arkadaslari ile pas trafigine girebilen Baros'da oldu saniyorum. Cok ufak 1-2 degisiklik daha olabilir.

Nocna Mora
15.Aralık.2007, 06:03
Barış nasıl olacak abi?

perpetua
15.Aralık.2007, 06:13
Barış nasıl olacak abi?

Ilk yarinin cogunu sakat gecirdi. Buyuk oynama yok. Ayrica bildigimiz Baris'dan farkli degil su anda Baris.

Nocna Mora
15.Aralık.2007, 06:15
Tamamdır abi :)

Onurap
15.Aralık.2007, 06:18
Ben teknik özelliklerinin biraz fazla olduğunu düşünüyorum vede amc değerinin..Onun dışında stamina ve work rate güç 1-2 puan artabilir gibi..

extensor
15.Aralık.2007, 06:25
Bende saçmalıyorsun diyorum.. :D

Kardeşim... Kendinden 7-8 yaş büyük birisine. Üstelik bu işe gönül vermiş, emek vermiş birisine saçmalıyorsun demesen olmazmı?

Zira beni ilgilendirmez belki haddim de değildir ama şahsen bana küfür etseler şu lafa kızdığım kadar kızmam.

Herkes farklı düşünebilir. Bu ona aittir onun zihninden çıkmış ona özgü birşeydir. O sana örnekler verip olayı anlatmak istediğinde sen tek cümle bence saçmalıyorsun yazamazsın. Aynısı birkaç hafta önce bana oldu. Bu forumdan sevdiğim bir kardeşim... Benim yorumuma (cümlelerce, paragraflarca süren yorumuma). İki cümle bişey yazıp sonuna da saçmalıyorsun yazmış... Bu kadar basit değil, olmamalı. Sonra da kırdım sanırım biraz kendisini.

Neyse biraz daha dikkatli olursanız kendi adıma sevinirim. Senden 7 yaş büyük olduğu için değil. Ona ait bir düşüncesi olduğu için saygı göster diyorum yanlış anlama. Abilikle amcalıkla alakası yok. 14 yaşında olsada saygıyla cevap vermeliyiz 24 yaşında olsada.

Redrum
15.Aralık.2007, 06:40
Aboo tamamen haklı. Google' daki aramaya göre iş yaparsan en çok aranan müzik sanatçısı Hepsi Grubu. O zaman en çok taraftarı Hepsi grubunun mu? Hİç sanmam.

Onurap
15.Aralık.2007, 06:51
Aboo tamamen haklı. Google' daki aramaya göre iş yaparsan en çok aranan müzik sanatçısı Hepsi Grubu. O zaman en çok taraftarı Hepsi grubunun mu? Hİç sanmam.

Hayır öyle değil en çok aranann galatasaray..
Yani sen ben o en çok galatasarayı aramış nette internette geçen kelime sayısı değil..

Öyle olsaydı Aboo'ya hak verirdim zaten you ming olayı için..(belki oda haberi yanlış anladı bilemiyorum)

He birde yao ming olayına gelince ben çindeki adamı başka ülkedekiyle kıyaslamıyorumki insan farkı olsun..Aynı insan sayıdaki insanlarla yani türkiye içinde..
Ben yao mingle fransadaki biadamı kıyaslasam doğru olurdu dediği..

mkkadi
15.Aralık.2007, 07:04
Ömer abi GSli bazı oyuncular için söylediğim pozisyon alma ile ilgili herhangi bir değişiklik olacak mı?

perpetua
15.Aralık.2007, 11:33
Ömer abi GSli bazı oyuncular için söylediğim pozisyon alma ile ilgili herhangi bir değişiklik olacak mı?

Zamanla ufak ufak gelisecek.

Nocna Mora
15.Aralık.2007, 13:49
Peki kalecileri ne olacak abi hep büyük takımlardan teklif geliyor bir düzenleme yaptın mı?

perpetua
15.Aralık.2007, 14:22
Peki kalecileri ne olacak abi hep büyük takımlardan teklif geliyor bir düzenleme yaptın mı?

Oyun ile ilgili sorun. SI'in duzeltmesi lazim.

baristayfur
15.Aralık.2007, 19:46
oyunun gerçekçiliğini düşüren bi olay bu..aykut ve orkunun o.lyonda,liverpoolda,man city.de oynayacak kadar iyi kaleciler olmadığını bile bile oralarda görmek hoş olmuo...

Onurap
16.Aralık.2007, 00:09
Evet bu sorun genel Sadece galatasary aratırmasına suç atmak veya aykut orkun abartılmış demek yanlış..Az lig seçince genelde kaleciler kıymete biniyor ben hasagiçin m.city nin aldığınıda gördüm :)

brotha
16.Aralık.2007, 02:38
hakan arikani actigim iki oyunda birinde 4 milyon 2.sinde 5 milyon euroya man city ve juventus a sattim bunda bir duzeltme olmali

baristayfur
16.Aralık.2007, 02:47
Evet bu sorun genel Sadece galatasary aratırmasına suç atmak veya aykut orkun abartılmış demek yanlış..Az lig seçince genelde kaleciler kıymete biniyor ben hasagiçin m.city nin aldığınıda gördüm :)

bu foruma kayıtlı herhangi bi üyenin böyle bi suçlama yapableceğini düşünmüorm. ama yazdıklarımız öyle anlaşıldıysa affola.bizimkisi sadece belirtilen hata için yazılmış olan yorumlardan ibarettir...

Agueiro
16.Aralık.2007, 02:53
arkadaslar gs nin 2009 ekimde gelecek olan stadi oyuna eklimi ben 2009 ekime geldim stadla ilgili bir gelişme yok

Nocna Mora
16.Aralık.2007, 03:05
Ekli;););)

erdoganrc
16.Aralık.2007, 06:10
Ömer abi Lincoln'de yapacağın değişiklikler neler olacak söylemen mümkün mü? Bence work rate, stamina, strength arttırılmalı,ayrıca CA da 163'e çıkarılabilir.

Onurap
16.Aralık.2007, 06:29
Lincolnede artabilecek en belirgin özellik stamina(ki ömer abide kabul etti bunu)
Work rate olayı biraz karışık lincoln bazen çok mücadele ediyor ama bazende geçen sene olduğu gibi mücadele etmeyebiliyor..Sanırım oyunda 14 bu iyi bi değer lincoln için..Güç konusuna katılmıyorum ama lincoln isterse dengesi 7 olacak kadar kötü olduğunu düşünmüyorum bu biraz sportmenlik dışına giriyor galiba..

erdoganrc
16.Aralık.2007, 06:45
Lincolnede artabilecek en belirgin özellik stamina(ki ömer abide kabul etti bunu)
Work rate olayı biraz karışık lincoln bazen çok mücadele ediyor ama bazende geçen sene olduğu gibi mücadele etmeyebiliyor..Sanırım oyunda 14 bu iyi bi değer lincoln için..Güç konusuna katılmıyorum ama lincoln isterse dengesi 7 olacak kadar kötü olduğunu düşünmüyorum bu biraz sportmenlik dışına giriyor galiba..

dengesinin artması lazım ama work rate konusunda haklısın. zaten 18 yapalım demedim, bir puan artabilir. ama strengthi bariz bir şekilde arttı.

licentia
16.Aralık.2007, 19:13
Belki bu yorumlari yazmadan once yeni yamagi beklemem daha dogru olur belki deginicegim noktalarda degisiklikler yapildi ya da ocak ayi yamasina kaldi ama jet lag ile bogustugum internet baglantisina sifre koymama iyiligini gosteren bir komsumdam faydalandigim su gec vakitleri birseyer yaparak gecirigim dedim.

Lincoln hakkinda konusmal istiyorum Lincoln'un korner kullanma ozeligini 14 yaptiniz sanirim ki bence simdilik dogru bi tercih ama sezon sonu yeniden gozden gecirilebilinicek bi ozellik (yani biraz dusubilir artabilir de) bence simdilik onu GS'in bir numarali korner kullanan oyuncusu yapmasi yeterli yani super efektif olmasa da 14 gibi fena da sayilmayan bi deger olmasi dogrudur.

Yanlis hatirlamiyorsam orta acma ozeliginde dusmeye gitiginizi solemistiniz sanirim 14-15 olsa cok fazla itiraz eden olmaz sonucta Lincoln'nun ole en onemli ozeliklerinden biri degil bence.

Bence Lincoln'nun en onemli ve kritik ozelliklerinden birisi flair kimi zaman onu on plana cikaran cok onemli bi ozelligi kimi zaman biraz cok da gerekli olmayan fantezi pas denemelerine iten bi ozelligi. Simdi flair beklenmedik haraket yapma becerisi degil yapma arzusu ise ki zihinsel bi ozellik olduguna gore arzusu olmasi gerek Lincoln bu ozelligi gozu kapali 20 almasi gereken yegane oyunculardan biridir. Bunun uzerine passing'ini dusurdugunuz solediniz bence passing 17 Lincoln icin oldukca mantikli bi degerdir ki istedigi zaman oldukca etkili ve isabetli paslar atabiliyor yani bu fantezi pas deneme olayini decisions'i dusurerek yansitmak daha dogru olmaz mi? Zaten o denemeleri olmasa cok rahat 18 alicak bi oyuncudur passing icin bence Lincoln ama cok efektif bi pass olsa bile kimi zaman kendi takim arkadaslarini bile sasirtiyor.

Stamina'da artis cok dogru sanirim 13 verilse cok kisi itiraz etmez. Strength 9 simdilik bence dogrudur belki 10 olabilir ama o da cok onemli bi fark yaratmicagina gore cok muhim degil. Yalniz balance konusunda bir Messi ve Totti kadar olamasa da oyunda oldugu gibi 8 kadar dusuk de oldugunu sanmiyorum sanki 10-11 daha dogru olur gibime geliyor yani bu konuda ne cok iyi ne de cok kotu oldukca averaj ama pek de altinda degil. Gecen sene ise fiziksel acidan kendini bulamamasi bir turlu 100% fit olamamasina bagliyor cok sik yerlerinde surunmesini. Injury Proneness 15 biraz fazla olmus bence tamam kabul ederim gecen sene cok sakatlandi bi turlu 100% duzelemedi ama bence asil soru sorun Lincoln'de mi yoksa GS'in medikal takiminda mi? 12-13 daha dogru bi deger olur sanki sonucta Lincoln o kadar sik sakatlanan ve donusu o kadar zor olan bi oyuncu muydu Almanya'da? Aydin'nin 13 aldigi bi ortamda Lincoln icin cok 15 fazladir. Bu sene ciddi bi sakatligi olmadi neredeyse her mac sahada ve performansinin zirvesinde bence tabi sezon sonu genel acidan degerlendirmek daha dogru olucaktir ama bu degerler kesinlikle yeniden gozden gecirilmeli. naturel fitness da bence 9 olucak kadar da kotu degildir 10-11 olmasinda hic bi sakinca gormuyorum tam vasat yani ama altinda degil. Influence konusunda fena olmadigini dusunuyorum bir Alex kadar iyi olmasa da bi Ayhan'dan iyi oldugu kesin. Ayhan 10 almis vasat Alex 14 vasatin ustu neredeyse dunya capinda o zaman Lincoln'de 11-12 (11 sanirim daha dogru olur) alabilir bence en azindan Ayhan'nin 1-2 adimi onundedir ayni sekilde Alex'in 2-3 adim gerisinde.

Cretivity'de artisa gittiginiz solemistiniz bu cok dogru bi karar bence Lincoln bu konuda Turkiye'nin kuskusuz bir numarasi 19 gibi bi deger alsa bile cok fazla insan itiraz etmez sanirim. Consistency 8 bence biraz dusuk tamam kabul ederim Lincoln kariyeri boyunca hic cok istikrarli bi oyuncu olarak bilinmedi genelde buyuk maclarda sahneye cikan onemsiz kildigi maclarda keyfine gore oynayan bi yapisi var ama bu sezon goruyoruz ki bu konuda Lincoln de buyuk bi degisiklik var neredeyse her mac elinden gelenin en iyisini yapma arzusu ile sahada mucedele ediyor. Bu konuda oldukca vasatdir ama cok da altinda degildir bence yani 10-12 (belki simdilik en dogrusu 11) cok yalnis olmaz. Istatistikleri de ne kadar istikrarli bi grafik cizdigini gosteriyor. Tabi sezon sonunu bekleyip degerlendirmek daha dogru olucaktir. Ayrica buyuk maclarin buyuk adamidir Lincoln bence big matches icin 16 almasi kesinlikle hata olmaz tabi derseniz 15+ dunyada o kadar ender veriliyor ki bir elin parmagi ile sayilir onu bilemem ama bu konuda 15 alan Arda'dan en azindan bence bi adim ondedir. Son olarak da teknik konusunda bence ulkemizin su anda en teknik oyuncusudur 19 almasinda hic bi sakinca gormuyorum.

Work Rate belki 1 puan artabilir ama 1 puan cok muhim fark degil. Determination konusunda da bi artis oldugu ortada en azindan bi Alex'e verilen degerle ayni olmasi cok yanlis olmaz hatda 1-2 puan daha yuksek olsa da yanlis olmaz bence. Cok daah azimli bi Lincoln izledigimiz ortada Tackling konusuna da deginmek istiyorum zaman zaman geriye gelip top kapabilen bi oyuncu olarak tackling vasat olsa da 6 kadar da vasatin altinda degildir bence 8 olabilir. Positioning 1-2 puan dusse herhalde sorun olmaz. Lincoln'nun sol ayagi mesela bi Arda'dan biraz daha da olsa daha efektifdir daha sik sut cekip sol ayagi ile pas atiyor ve bu sutlar ve paslarin efektifligi sag ayagindan geri kalmiyor bence 16 olmasi cok da sakincali degil Lincoln'nun sol ayagini duran toplarda da ayni efektiflikte kullandigini gorsek 17-18 cok rahat alabilicek birisi haline gelirdi. Composure'un birazcik da olsa vasatin altinda oldugunu dusunuyorum 9 hatda belki 8 bile olabilir kaleci ile karsi karsiya kaldiginda kacirdigi firsatlar ortada.

Lincoln su noktadan sonra hic maca cikmasa bile kariyerinin en iyi sezonlarindan birisini gecirdigini soleyebiliriz ve boyle devam ederse sezon sonu kariyerinin en iyi sezonunu yasamis bir oyuncu ile karsi karsiya kalabiliriz yani su anda Lincoln keriyerinin zirvesinde desek cok yanlis olmaz.

Ayrica Skibbe'ye karsi sempatisi oldugu resmi sitesinde yazdiklarina bakilirsa ap acik ortada. Takim olarak bu sezon cok iyiyiz ama herseyi Skibbe'nin TD'ligi ve taktiklerine borcluguz tarzi bi aciklamasi vardi yani beni yeniden hayata dondurdu tarzi vi fikir yansitmisti. Bir de su siralar eminim ki GS'de oynamaktan cok memnumdur ve takima karsi sempatisi, sevgisi, ve saygisi gun gectikce taraftarlarin ve camia icersindeklerin acisindan artmasi ile kendisi acisindan da artdgini dusunuyorum bence favoured clubs listesinde yansitilmali. Ayrica Brezilya arastrimasi bu konuda degisiklik yapti mi bilmiyorum ama Atletico Mineiro'da Lincoln'u en azindan favoured people listesine eklemesi hata olmaz.

sardokar
16.Aralık.2007, 22:12
"Hızları ise eşit."
"Sabri Boral' dan daha mı yavaş, ya Nihat' tan? Boral' ı dün maçta izledik daha, fizik olarak daha yapılı bir futbolcu ve hızlı da ancak "

Kendini tekzip ediyorsun, farkında mısın bilmiyorum.

"Rakibini karşısına aldıktan sonra hızlanarak rakibini geçmeye çalıştığında kendini aut çizgisinin dığında bulduğu tonla pozisyon var."

Hızı ile geçmeye çalışırken rakip de hızlı ise oluyor, çekmeye çalışırken içeriye falso veremiyor ama Sabri bunu topa hiç hakim olamadığı için de yapabiliyor.

19 abartı olur, herkesi Ronaldo ile kıyaslamaktan gına geldi ama bu böyle.

"Roberto Carlos' un fiziksel özellikleri bu durumdayken (hızlanması 18) Sabri' nin daha iyi olması gerek.. "

Hız ile hızlanmayı karıştırıyorsun.
Carlos topu önüne açıp koşmaya başladığında hala yetişebilen biri yok.

Ligde zaman zaman yapıyor taraftara oynamak için.

35 yaşında yavaş olunması mı gerekiyordu ayrıca?

yapmayın gözünüzü seveyim 35 yaşında adamı hala taraftarlık adına savunuyorsunuz.

Onurap
16.Aralık.2007, 23:55
M.topalın pozisyon alması bana biraz düşük geldi..Çünkü onun klasında çoğu oyuncuya baktım en azından çoğunun 12 seviyesinde..10-9 olanlar çok alt seviyelerdeki ön liberolar veya mc hafif dm oyuncular..Ha tabiki bu doğru bir kıstas olmayabilir ama dikkatimi çekti sadece..

Birde dm oyuncusu için çalışma oranı pozisyon alma arasında ne gibi bir bağlantı vardır?yani çalışma oranı arttıkça pozisyon almadaki görülen zayıflık azalabilir mi?

perpetua
17.Aralık.2007, 00:55
M.topalın pozisyon alması bana biraz düşük geldi..Çünkü onun klasında çoğu oyuncuya baktım en azından çoğunun 12 seviyesinde..10-9 olanlar çok alt seviyelerdeki ön liberolar veya mc hafif dm oyuncular..Ha tabiki bu doğru bir kıstas olmayabilir ama dikkatimi çekti sadece..

Birde dm oyuncusu için çalışma oranı pozisyon alma arasında ne gibi bir bağlantı vardır?yani çalışma oranı arttıkça pozisyon almadaki görülen zayıflık azalabilir mi?

Calisma orani - kazanilma ihtimali dusuk olan toplara bile girme, cok (hatta bazen suursuzca) pres yapma becerisi. Kisacasi calisma orani yuksekse oyuncu pres yapabilir, calisma orani dusukse pres yap desen de yalandan pres yapar.

Pozisyon alma - dogru pozisyonu saklayabilme becerisi, yani oyuncudan pres yapmasi istenmedigi zaman dogru yeri ne kadar iyi tutabildigi, bolgesine ne kadar hakim oldugu.

Bu sezona kadar, Galatasaray son 10-15 yildir tamamen prese, rakibi bozmaya dayali bir oyun stili benimsedi. Ozellikle orta sahada, onemli olan alan markaji yapmaktan daha ziyade rakibe top ile birseyler yapmak icin zaman birakamamakti.

Bu stil sayesinde Galatasaray muthis pres gucu ile rakipleri bogup yillarca basarili oldu. Avrupa'da bu stili kullanarak rakibi hem surekli baski altinda tuttu, maclar kazandi. Bu stilin gecerliligi, rakip takimin defans oyuncularinin kazmaligi uzerine dayaniyordu. Defans oyunculari (ozellikle bekler) bile teknik olmaya basladikca, 5'li orta saha modasi basladikca rakipler topu daha rahat gezdirmeye, bu presi daha kolay kirmaya basladi. (Turkiye'de bu presi yedigi zaman paniklemeyip topu sisirmeyen bir tek Fenerbahce oldu son 10-15 yilda. Bu da ozellikle Zico zamaninda oldu. Zaten Avrupa'da basariyi getiren de buydu, yavas oynuyor diye elestirildi ama yavas oynamasi esasinda rakibin pres yapmasini onlemek, mucadeleci bir oyun yerine iyi pozisyon alarak Fenerbahce'yi yenmeye zorlamasi ile ortaya cikiyordu. Bunu gecen sene Turkiye'de en iyi Hacettepe ile IBB yapiyordu, Fenerbahce sanki Chelsea'ya karsi oynuyormus gibi yeni yari sahasindan cikmaya zorlaniyordu bu iki takima karsi. Ama ote yandan bu iki takima karsi daha mucadeleci bir oyun benimseyen Galatasaray zorlanmiyordu. Mucadeleci oynayan takimlar Fenerbahce karsisinda dagiliyor, Galatasaray'a ise zor geliyordu. Kapa cok uzun parantez..)

Bu nedenle de bu yil Galatasaray bastan asagiya rakibe daha az baski yaparak iyi pozisyon alarak defans yapma becerisini gelistirmek icin ugrasti. Bu sezon biraz fazla sayida yenilen gollerin nedeni de bu esasinda. Hem isiran oyuncu azligi, hem de Galatasaray'in ilk 10 hafta kadar bir sure alan markaji yapmayi ogrenmeye calismasi. Bu baglamda Galatasaray'li oyuncularin genelde pozisyon alma olarak dusuk olmasi gayet normal. Cunku alan markaji yapmayi bilmeyen bir Galatasaray'dan, alan markaji yapmayi ogrenen bir Galatasaray'a gecmeye calisiyor oyuncular. Eger yonetim taraftarin sacmalamasina kanip Skibbe'yi yollamazsa da sezon sonuna kadar cogu iyi seviyede alan markaji yapmayi ogrenecektir.

Kisacasi dersimiz tek top ve alan markaji.. Skibbe yarismaci olmayabilir, buyuk kupalar kazandirmayabilir ancak oyuncularin gecen sezon Feldkamp ile mucadeleci oyunu, bu yil da Skibbe ile alan markaji ve tek top yapmayi ogrenmesinin ustune gelecek yarismaci (motivasyon/taktik ustasi) bir hoca ile basari da gelir.

Biraz uzun oldu ama asagi yukari ortaya konulan resim bu.

Not: Basari icin Skibbe'nin yollanmasi mantiksiz gelebilir, ancak hem egitimci, hem taktik ustasi hoca bulmak kolay degil (bu konuda sivrilen Bulent Uygun su anda bence) ve takimi birisine emanet edip 30 sene hocalik yapmasini beklemek de mantikli olmaz. Elindeki oyunculara uygun hoca bulmak, oyuncularin mevcut hocadan ogrenecek bir seyleri kalmadigini dusunup yollari ayirmak bence en dogru olani. Tabii bu da demek ki bunu her 8-10 yilda bir tekrar yapmak gerekir. Yani sil bastan takim kurup bir yenisini yaratmak. Burada alt yapi muthis onem kazaniyor cunku oyuncular alt yapidan ne kadar hazir cikarsa, taktik/motivasyon ustasi olan bir hoca ile o kadar uzun sure calisabilir, bu hocanin surekli basarili olmasi saglanabilir.