PDA

View Full Version : Galatasaray SK

Pages : 1 2 [3] 4 5

extensor
17.Aralık.2007, 01:44
Üstat yazdıkların çok güzel. Ancak takımın genelinin alan savunması yapmayı bilmemesi ile çalışma oranının yüksek olması (pres) birbirini tamamlayan şeyler değil mi?

Yani takım dengeli oyunu bilmiyorsa bu şuursuzca press yapmasından mı kaynaklanıyor? Bu demek oluyor ki Skibbe'den sonra sen 9.2 yamasında yada 10 da genel olarak Galatasaray futbolcularının çalışma oranını düşürecek, pozisyon almasını yükselteceksin.

Şurda bir karmaşa yaşıyorum. Pozisyon alarak savunma yapmak ile mücadeleci savunma yapmak. Birer yetenek midir yoksa birer oyun stilimidir? Yani Okan Buruk'un, Gattuso'un saldırganlıkları birer yeteneksizlikmidir? Yada mental bir yeteneksizlik, fiziksel bir yetenek midir?

Neyse Mehmet Topal'ın oyunun savunma yönü konusunda çok iyi olduğu aşıkar. Eee Topal'ın bir Deniz kadar şuursuzca pres yapıp rakibini fiziğiyle dağıtmaya çalışmadığı da aşikar.
O halde Mehmet'in çalışma oranının düşüp, pozisyon almasının yükselmesi gerekmez mi?

perpetua
17.Aralık.2007, 04:16
Üstat yazdıkların çok güzel. Ancak takımın genelinin alan savunması yapmayı bilmemesi ile çalışma oranının yüksek olması (pres) birbirini tamamlayan şeyler değil mi?

Yani takım dengeli oyunu bilmiyorsa bu şuursuzca press yapmasından mı kaynaklanıyor? Bu demek oluyor ki Skibbe'den sonra sen 9.2 yamasında yada 10 da genel olarak Galatasaray futbolcularının çalışma oranını düşürecek, pozisyon almasını yükselteceksin.

Yoo boyle bir durum olsa Aurelio'nun calisma orani dusuk olurdu.. :)

Şurda bir karmaşa yaşıyorum. Pozisyon alarak savunma yapmak ile mücadeleci savunma yapmak. Birer yetenek midir yoksa birer oyun stilimidir? Yani Okan Buruk'un, Gattuso'un saldırganlıkları birer yeteneksizlikmidir? Yada mental bir yeteneksizlik, fiziksel bir yetenek midir?

Bir Gattuso'nun, atiyorum, bir Pirlo gibi alan savunmasi yapabildigini, bir Pirlo'nun Gattuso gibi muthis pres yapabilecegini varsaymak baska sey. Bu oyuncularin kendilerine normalde verilen gorevlerin disinda gorev verildiginde ne yaptiklarina dikkat edip ona gore degerlendirmek baska sey. Bir oyuncunun alan markaji yapabildigini gormeden bu konuda iyi oldugunu varsaymak ne kadar dogru olursa, taktiksel tercihler yuzunden pres yapmayan bir oyuncunun caliskan oldugunu varsaymak da o kadar dogru olur.

Neyse Mehmet Topal'ın oyunun savunma yönü konusunda çok iyi olduğu aşıkar. Eee Topal'ın bir Deniz kadar şuursuzca pres yapıp rakibini fiziğiyle dağıtmaya çalışmadığı da aşikar.
O halde Mehmet'in çalışma oranının düşüp, pozisyon almasının yükselmesi gerekmez mi?
Bunu tam olarak anlayamadim. Gecen seneki Topal'i inkar edip bu senekine benzetmek gerekli demiyorum ben. Galatasaray hem baskili, hem de geriye cekilip pozisyon alabilen bir takim olmak yolunda ilerliyor. Duruma gore farkli bir oyun stili, belki de farkli kadro ile cikabilecek bir Galatasaray yaratilmaya calisiliyor. Kadro cok iyi diye her yerde konusulmasinin nedeni de bu. Gerekirse Galatasaray gecen sezon oynadigi stile donup de oynayabilir, sampiyon olabilir. Ama dert, Avrupa'da basarili olacak sistemi oturtmak...

Nocna Mora
17.Aralık.2007, 04:26
Abi umarım bu sistem oturur :)

OnuldinhoHizmet
17.Aralık.2007, 05:46
lincoln bir yükselme olması gerekmiyor mu? 9.0.1 de geçen seneki formuna göre hazırlandı 9.0.2 ise sezon başından şuan ki durumuna kadar olan performans için olacak değil mi? geçen seneki bütün sezonda yaptığı asistleri golleri çoktan aştı lincoln geçen seneki performansının üzerine koymuş oluyor ki baya koymuş oluyor lincoln değişiklik olacak mı acaba olmayacak mı?

extensor
17.Aralık.2007, 06:15
perpetua@

Şef aslında demem o ki; Mehmet topal defans yaparken (genel olarak) rakibinin hareketleri izleyen bir oyuncu. Hatta fiziğini iyi kullanamadığı konusunda eleştirilere mağruz kalmıştı hatırlarsak...
Yani 186 boylarında bir adam için oldukça kibar toplar çalıyor oldukça iyi yerlerde bulunuyor, pozisyonunu oldukça iyi ayarlıyor... Dediğim gibi bir Okan buruk vari o adam benim bu adam benim saldırmıyor. Yada Servet'in geçen sene orta saha oynatılmaya çalışıldığında yaptıklarını yapmıyor. Daha mantıklı ve sabırlı davranıyor pres yapmadan önce.

Hatırlarsak geçen yıl bahsettiğin sistemde de Barış, Ayhan biraz daha önde basar... Topal ise bu ikilinin dağıttığı, bozduğu oyuncudan top çalardı...(pozisyon almayı iyi bildiği için de başarılı oluyordu)

Onurap
17.Aralık.2007, 06:16
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim çok açıklayıcı bir cevap oldu..

Cengo
17.Aralık.2007, 08:13
yapmayın gözünüzü seveyim 35 yaşında adamı hala taraftarlık adına savunuyorsunuz.

Bir oyuncunun 35 yaşında olması onun değerini düşürmez.35 yaşında adam diye başladığınız cümlelerin maalesef ki hiçbir anlamı yok.

perpetua
17.Aralık.2007, 13:22
perpetua@

Şef aslında demem o ki; Mehmet topal defans yaparken (genel olarak) rakibinin hareketleri izleyen bir oyuncu. Hatta fiziğini iyi kullanamadığı konusunda eleştirilere mağruz kalmıştı hatırlarsak...
Yani 186 boylarında bir adam için oldukça kibar toplar çalıyor oldukça iyi yerlerde bulunuyor, pozisyonunu oldukça iyi ayarlıyor... Dediğim gibi bir Okan buruk vari o adam benim bu adam benim saldırmıyor. Yada Servet'in geçen sene orta saha oynatılmaya çalışıldığında yaptıklarını yapmıyor. Daha mantıklı ve sabırlı davranıyor pres yapmadan önce.

Hatırlarsak geçen yıl bahsettiğin sistemde de Barış, Ayhan biraz daha önde basar... Topal ise bu ikilinin dağıttığı, bozduğu oyuncudan top çalardı...(pozisyon almayı iyi bildiği için de başarılı oluyordu)

Bu sene Topal boyle. Gecen sene her yere ayagini sokan, her yere kosan, her yere yetismeye calisan bir Topal vardi.. Surekli alanini bosaltip topun oldugu yere giden Topal vardi.

Fizigini kullanmadigina da katilmiyorum. Topal hizini gayet iyi kullaniyor. Gucunu kullanmiyor diyorsan, bu da dogru. Kullanmaya pek ihtiyaci yok cunku rakiplerinin cogundan zaten hizli.

hhkahraman
18.Aralık.2007, 01:50
Ömer abi Topal hakkında az çok olumlu düşündüğünü görebiliyorum.
Ben daha da ileri gideyim bu adam bir kaç yıla kadar sayılı ön liberolardan olacak abi.
Fiziği gayet yerinde, hızı var,şutu var, gücü fena değil, pas yapmayı da öğrenecek bu kadar teknik oyuncu arasında,tekniğini de geliştirecek.

Gel sen bunu şimdiden oyuna yansıt :)

Batuhandemirel
18.Aralık.2007, 02:57
Umarım pas yapmayı bir an önce öğrenebilir. :)

RIDVAN TLM
18.Aralık.2007, 03:12
mehmetin profili gayet iyi diye düsünüyorum yalnız posizyon alması artırılabilir.....

PesimiSTyLa
18.Aralık.2007, 03:16
Ayhan Akman'ın Sözleşmesi Üç Yıl Uzatıldı (http://www.galatasaray.org/futbol/futbol_as/haber/2695.php)

Redrum
18.Aralık.2007, 03:18
Beyler Mehmet Topal daha ne yapılsın? 1 yıl sonra adamı takımda tutmak imkansız en sonunda milana 10 M Euro ya gönderdim rahatladı. Bence fazla bişeye gerek yok, hatta düşürülmeli bile.

Batuhandemirel
18.Aralık.2007, 03:44
Feldkamp Galatasaray'a eklenicek herhalde, peki görevi ne olarak gösterilecek consultant falan mı?

Cengo
18.Aralık.2007, 04:36
Umarım pas yapmayı bir an önce öğrenebilir. :)

Onu öğrenirse overrated olur, bir de zamanında kademe almayı öğrenirse tam olacak.

koray_capello
18.Aralık.2007, 06:19
overrated olunmaz overrated yapılır :D onu da Ömer Abinin yapacağını hiç sanmam zaten :D

extensor
18.Aralık.2007, 07:58
Bu sene Topal boyle. Gecen sene her yere ayagini sokan, her yere kosan, her yere yetismeye calisan bir Topal vardi.. Surekli alanini bosaltip topun oldugu yere giden Topal vardi.

Fizigini kullanmadigina da katilmiyorum. Topal hizini gayet iyi kullaniyor. Gucunu kullanmiyor diyorsan, bu da dogru. Kullanmaya pek ihtiyaci yok cunku rakiplerinin cogundan zaten hizli.

Pardon şef fizikten kastım, güçtü zaten. kusura bakma. Ben fizik olarak hep gücü düşündüğüm için...:uzgun:

Batuhandemirel
19.Aralık.2007, 02:50
Feldkamp konusunda cevap alamadım hala. Bir de son maçta dikkatimi çekti, daha önce oynadığı kimle oynadığımızı hatırlamadığım bir maçta da öyleydi, Mehmet Güven sanki güzel uzun arapaslar atıyor. Tabii 1-2 maçta değerlendirmek zor ama yine de fazla forma bulmayan bir oyuncu olduğundan bu özelliği dikkatimi çekti. İleriki yamalar için takip edilebilir.

UlquioRRa
19.Aralık.2007, 03:12
Arda'nın finishingi bir 12-13 oolabilir 902 için. Şuanda 11 benim oyunda. Kariyer başında yanılmıyorsam 9'du. Sabri gibi kaleyle alakasız şutlar çeken bir oyuncudan bile az. En azından 12 olabilir kanımca.

bearyn
20.Aralık.2007, 07:50
Beyler Mehmet Topal daha ne yapılsın? 1 yıl sonra adamı takımda tutmak imkansız en sonunda milana 10 M Euro ya gönderdim rahatladı. Bence fazla bişeye gerek yok, hatta düşürülmeli bile.
Mehmet Topal'ın özellikleriyle alakalı değil bence o. Çünkü oyunda, koca bir sezon yedek oturttuğunuz vasat bir oyuncuyu bile çoğu kaliteli denebilecek Avrupa takımları 4-5 milyon euroya alıyorlar.

Gangstaa
20.Aralık.2007, 18:45
9.0.2 de Aykut Erçetin yok...

Nocna Mora
20.Aralık.2007, 18:53
Nasıl yok?

perpetua
20.Aralık.2007, 21:48
9.0.2 de Aykut Erçetin yok...

Aykut var. Turkiye ligini acmazsaniz Aykut oyunda yuklenmeyebilir.

licentia
20.Aralık.2007, 22:30
Genc oyuncular hakkinda yazilanlara dikkat edip onlari elinizden geldigince takip ettiginizden dolayi size tesekkur ediyorum ilk once. Yalniz bi cok genc oyuncuda editorde girilmis degerlerden daha dusuk rakamlar goruyoruz (kimi zaman da bazi oyuncularin mesela 1 puan yuksek bile olabiliyor ama onlar daha az sayida genelde dusuk bazen 1 puan bazen 2-3 puan bile) oyun icinde sanirim CA'lerin az kalmasi ya da sayif ayaklarinin cok yuksek olmasindan kaynaklaniyor... Gelecek yama icin buna goz atarsaniz sevinirim yoksa oyunculara verdiginiz degerler hakkinda sikayetim yok.

Onurap
20.Aralık.2007, 23:20
9.0.2. yamasına göre

Ayhana kısa basit paslar kullanır eklenebilir
Baros teknik 16 fazla buluyorum 13-14 daha uygun bence..

Onun dışında gayet güzel olmuş özellikle kewell ın headinginin ve lincolnün corneri ve staminası artmasına sevindim..

perpetua
21.Aralık.2007, 04:46
Genc oyuncular hakkinda yazilanlara dikkat edip onlari elinizden geldigince takip ettiginizden dolayi size tesekkur ediyorum ilk once. Yalniz bi cok genc oyuncuda editorde girilmis degerlerden daha dusuk rakamlar goruyoruz (kimi zaman da bazi oyuncularin mesela 1 puan yuksek bile olabiliyor ama onlar daha az sayida genelde dusuk bazen 1 puan bazen 2-3 puan bile) oyun icinde sanirim CA'lerin az kalmasi ya da sayif ayaklarinin cok yuksek olmasindan kaynaklaniyor... Gelecek yama icin buna goz atarsaniz sevinirim yoksa oyunculara verdiginiz degerler hakkinda sikayetim yok.

Bu konuda tek gozume carpan Emre Colak.

Emre'nin sag ayagini 10'dan 7'ye cekerseniz sorun ortadan kalkar.

mkkadi
21.Aralık.2007, 05:04
Açıkçası değişikliklerin çoğu çok güzel olmuş ilk izlenim olarak söylüyorum ama tek memnun kalmadığım bi şey var o da Şu an form açısından iyi bir Baros finishingi 13ten 12 olurken, açıkçası neleri kaçıran (boş kale dahil) acayip formsuz Guzia da sadece Composure değişiyor, finishing yine 18..

Açıkçası tabii ki olay sadece finishingten ibaret değil tmm ama hani diyoruz ya hangi özelliklerini abartılı ya da az buluyorsun diyorsanız bence bu finshing çok gerçekçi değil..

Batuhandemirel
21.Aralık.2007, 07:49
Baros oyunda gerçek hayatta gösterdiği etkinliği oyunda gösteremiyor.

RIDVAN TLM
21.Aralık.2007, 18:53
ömer abi ardanın ılk temasını yukseltsen artık yavv 13:D
mehmet topalın proflı 10 numara olmuss kewellın hızlanmasından 1 puan daha kırabılırdın aslında.....lıncolnunde teknıgı 19-20 olabılırdı .....barosun proflı gercektekı gıbı hız ve hızlanma harıc 16-17 verılmelı onun dısında 10 numara olmus ......

hhkahraman
23.Aralık.2007, 00:31
Futbolcunun zayıf ayağının ne kadar iyi olduğu oyunu ne açıdan etkiliyor, daha doğrusu oyuncuların özelliklerini??
Açıklarsanız sevinirim.

perpetua
23.Aralık.2007, 01:29
Futbolcunun zayıf ayağının ne kadar iyi olduğu oyunu ne açıdan etkiliyor, daha doğrusu oyuncuların özelliklerini??
Açıklarsanız sevinirim.

Ikinci ayagini kullanma becerisi, bir oyuncunun zayif ayagi ile topa ne kadar kaliteli temas yapabildigini belirliyor.

Mesela bitiricilik 20 olan bir oyuncuda..

Sag ayak 20, Sol ayak 20 olursa.. her iki ayagi ile de cok cok iyi bitirici oluyor

Bu nedenle de bu oyuncu kalite olarak (yani CA olarak)

Sag Ayak 20, Sol ayak 1 olan bir oyuncudan daha yuksek olmasi gerekiyor

Ayni sey ilk temas, top surme, paslar vs. gibi teknik ozellikleri de etkiliyor

Ayrica, iki ayakli bir oyuncu topsuz kosular yaptiginda coki daha etkili olabiliyor. Cift ayakli oyuncu hem saga, hem de sola dogru kosup yapip kaleyi gordugunu anda vurabilirken, sadece sag ayagini kullanan bir oyuncu icin ceza sahasina nasil kosu yapacagi cok daha onemli zira ters ayagi ile kaleyi gorse bile vurus yapamazsa etkisiz olabiliyor.

Pas verirken iki ayagini da kullanabilen oyuncu gerektiginde zayif ayagini kullanip pas verebilyior. Tek ayakli oyuncu ise zorla kuvvetli ayagini kullanmak istedigi icin once topu kuvvetli ayagina almak zorunda kaliyor, daha sonra da rakibin pas vermek icin yeterince bos alan birakmasini umit ediyor. Aksi takdirde geriye veya yana pas yapmak zorunda kaliyor.

Ilk temas icin iki ayagini kullanan oyuncu tabii ters ayagina gelen topu da iyi kontrol edip, rakibe mudahale sansi birakmiyor. Tek ayakli oyuncunun ayni seviyede etkili olmasi icin cok daha iyi seviyede ilk temas ozelligine sahip olmasi gerekiyor ki ters ayagina gelen topu bile kuvvetli ayagi ile iyi durdurabilsin, topu kullanmaya hazirlayabilsin.

vs. vs.

brotha
23.Aralık.2007, 02:21
Ikinci ayagini kullanma becerisi, bir oyuncunun zayif ayagi ile topa ne kadar kaliteli temas yapabildigini belirliyor.

Mesela bitiricilik 20 olan bir oyuncuda..

Sag ayak 20, Sol ayak 20 olursa.. her iki ayagi ile de cok cok iyi bitirici oluyor

Bu nedenle de bu oyuncu kalite olarak (yani CA olarak)

Sag Ayak 20, Sol ayak 1 olan bir oyuncudan daha yuksek olmasi gerekiyor

Ayni sey ilk temas, top surme, paslar vs. gibi teknik ozellikleri de etkiliyor

Ayrica, iki ayakli bir oyuncu topsuz kosular yaptiginda coki daha etkili olabiliyor. Cift ayakli oyuncu hem saga, hem de sola dogru kosup yapip kaleyi gordugunu anda vurabilirken, sadece sag ayagini kullanan bir oyuncu icin ceza sahasina nasil kosu yapacagi cok daha onemli zira ters ayagi ile kaleyi gorse bile vurus yapamazsa etkisiz olabiliyor.

Pas verirken iki ayagini da kullanabilen oyuncu gerektiginde zayif ayagini kullanip pas verebilyior. Tek ayakli oyuncu ise zorla kuvvetli ayagini kullanmak istedigi icin once topu kuvvetli ayagina almak zorunda kaliyor, daha sonra da rakibin pas vermek icin yeterince bos alan birakmasini umit ediyor. Aksi takdirde geriye veya yana pas yapmak zorunda kaliyor.

Ilk temas icin iki ayagini kullanan oyuncu tabii ters ayagina gelen topu da iyi kontrol edip, rakibe mudahale sansi birakmiyor. Tek ayakli oyuncunun ayni seviyede etkili olmasi icin cok daha iyi seviyede ilk temas ozelligine sahip olmasi gerekiyor ki ters ayagina gelen topu bile kuvvetli ayagi ile iyi durdurabilsin, topu kullanmaya hazirlayabilsin.

vs. vs.

bu ozellikde ziplama ozelligi gibi tam ortada ne oldugu belli olmayan bisey bence yani oyundaki ozelliklerin kimseye itiraz sansi vermeyecek sekilde acik olmasi gerekir bana gore.
tabiki bana kalirsa sana kalirsa diye birsey yok oyun ne derse si ne derse o olur ama eger oyunu ben yapsam tam tersine tek ayakli oyuncunun ozelliklerini yukseltmem. tam tersi 2 ayakli olaninkini 1 puan yukseltirim sonuc olarak zaten tek ayakli olan digerini kullanamiyordur.
ornekle aciklarsam mesela yusuf sadece sag ayagini etkili kullanan bir adam yada yattara bunlarin yaninda tabata veya lincolnu ornek gosterirrim.
diyelim yusufla lincolnun pas atma yetenegi hemen hemen ayni ikisinede pas ozelligi 16 veriliyor.ama lincoln diger ayagini daha iyi kullanabildigi icin bana gore lincoln un ozelligi artmali. zaten oyun motorundada yusuf pas verirken sag ayagiyle 16 kalitesinde vermeli lincoln gibi. mac motorunda diyelim lincoln ve yusuf pres yediginde lincolnun sol ayagini kullanma sansi fazla bu yuzden lincoln daha rahat ve iyi pas verir. yusuf ise baski yedigi icin sadece sag ayagini kullanmak zorunda ve bu yuzden istedigi gibi pas atamayabilir.

yusufun ozelligi 17 olupda lincolnunki 16 da kaliyorsa(yusuf tek ayagini kullandigi icin) yusuf sag ayagiyla lincolnden daha iyi pas atiyor konumuna gelir. bu da pres yemedigi zaman yusufu lincolnden daha isabetli pas atiyor konumuna getirir. o zaman arastirmaciliarin isi daha zor olur. yani size gore yusuf ve lincoln ayni kalitede pas atiyor ama yusufun ozelligi 1 articak oldugu icin 1 puan az vermelisiniz yani fazladan onu goz onunde bulundurmalisiniz.
tabiki bilmiyorum goz onunde bulundrup bulundurmadiginizi.

herneyse tabiki benim bu soyledigimle birsey degismicek ama ben sadece kendimi ifade etmek istedim

Belgorth
24.Aralık.2007, 08:40
evet, bende yıllardır sadece tek ayağını kullanabilen oyuncuların daha iyi olmalarına takılmışımdır. halbuki çift ayağını da iyi kullanabilen oyuncu her zaman için çok daha iyi bir oyuncudur. B Genç seviyesinde oynarken hocamız bir ara asıl ayağımızı kullanmamızı yasaklamıştı antrenman maçlarında filan ve her antrenman başlangıcında zayıf ayağımızla 100 defa top sektirtirdi. böylece zayıf ayakla top kontrolünü çok daha iyi sağlayıp rakiplerimizi çok daha kolay ekarte edebileceğimizi söylemişti neden olarakta. gerçekten de 1-2 ay içerisinde daha önce bir türlü yenemediğimiz takımları bireysel olarak hepimiz oyunu çift yanlı -hem sağ hem de sol- oynamaya başlayınca yenebilir olmuştuk, çünkü rakiplerimiz bizim hep aynı ayağımızla oynamamızı beklerken ayak değiştirip yanıltabiliyorduk onları. aslında çift ayaklı oyuncular yetenek olarak tek ayaklılarla aynı olsalar da her zaman daha iyi oyuncular olmuşlardır. FM serisinin her zaman yumuşak karnı olarak görmüşümdür bu durumu.
Galatasaray üzerinden örnek verirsek, Mehmet Topal Barış'tan daha iyi bir oyuncudur gerçek hayatta ancak oyunlarımda Barış her zaman daha iyi performans gösterir. üstelik oyunda Mehmet daha yetenekli olduğu halde.

erdoganrc
24.Aralık.2007, 23:59
yamadan sonraki -son haliyle- lincoln, baros ve değişen diğer oyuncuların özellikleri ne oldu acaba daha alamadım da oyunu screenshot olarak falan vermeniz mümkün mü

Sheriff
25.Aralık.2007, 00:04
Son çıkan yamada bir değişiklik yok datayla ilgili.. Transfer dönemi sonunda çıkacak olan yeni yamada oyuncu özelliklerindeki değişimleri görebilirsiniz..

erdoganrc
25.Aralık.2007, 00:08
oyuncu özellikleri değişmedi mi yani e o zaman neler değişti

perpetua
25.Aralık.2007, 00:12
ama eger oyunu ben yapsam tam tersine tek ayakli oyuncunun ozelliklerini yukseltmem. tam tersi 2 ayakli olaninkini 1 puan yukseltirim sonuc olarak zaten tek ayakli olan digerini kullanamiyordur.
ornekle aciklarsam mesela yusuf sadece sag ayagini etkili kullanan bir adam yada yattara bunlarin yaninda tabata veya lincolnu ornek gosterirrim.

Mantik ters calisiyor...

Bilinen deger oyuncunun yetenegi, yani CA'si.

Bu CA'ya gore bir oyuncu eger tek ayakli ise, o CA seviyesinde oynayabilmesi icin ozelliklerinin yuksek olmasi gerekiyor.

Eger oyuncu cift ayakli ise, o CA seviyesinde oynayabilmesi icin daha dusuk ozellikler yetiyor.

perpetua
25.Aralık.2007, 00:13
oyuncu özellikleri değişmedi mi yani e o zaman neler değişti

9.0.2'den sonra yapilan degisiklikler uzerinde daha yeni calisiyoruz. Subat ayina kadar beklemeniz gerekli yenilemek icin.. :)

hhkahraman
25.Aralık.2007, 01:43
Ben bu Şubat yamasında Baros'un orta seviye golcü sınıfından çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.Tabii bu performansı devam ederse.Baros'un PA sı 150 verilmiş ancak şu anda oynadığı ile bence 150 nin üstünde.Ne dersin Ömer Abi?:icon_smile:

feanorringeril
25.Aralık.2007, 03:06
Baros' un finishing'i artmalı, buna katılıyorum. Avrupa' da ve ligde attığı gollerle bitirici bir oyuncu olduğunu gösterdi. Bu kadar düşük bir oyuncu değil.
Ayrıca top ile de gidebilen, boş koşuları çok iyi yapan bir oyuncu. Bana göre dribling ve off the ball özellikleri de artmalı. Eğer finishing değeri bu kadar görülüyorsa, (bence bu kadar düşük değil) o halde daha çok pozisyona girebilmeli maç motorunda..
Bunlardan çok daha önemlisi ise Baros ve Lincoln' ün "consistency" özellikleri. Mutlaka artmalı.. Galatasaray ilk yarı itibariyle 21 maç oynadıysa, 15' inde Baros ve Lincoln' ün imzası var. Bu arada Lincoln' ün ilk yarı itibariyle avrupa' da en çok asist yapan oyuncu konumunda olduğunu hatırlatmakta fayda var, 14 asist ile.. Tüm bu istatistikler tesadüf değil, sürekliliği kanıtlıyor..

alttaki video off the ball iddiama en son örnek; defans boş bıraktı diyebilirsiniz. Ancak bu onun o koşuyu yapmasını sağlamaz, pozisyonun gol ile sonuçlanmasını sağlar. O pozisyonda o koşuyu yapabilecek bir Güiza' yı biliyorum ben, o da topu aldıktan sonra ne yapacağını şaşırırdı büyük ihtimalle.. Bunun gibi onlarca videosunu bulabilirim bu adamın Galatasaray forması ile ya da başka forma ile.. Hatta bundan da ziyade, özellikle geniş boş alan bulduğunda çok etkili olan, en büyük özelliği bu olan bir oyuncu Baros. off the ball özelliği ön planda olan bir oyuncu.
http://www.youtube.com/watch?v=Lr_NlUuYNdc&eurl=http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=1328919&feature=player_embedded

Sheriff
25.Aralık.2007, 05:13
Ben bu Şubat yamasında Baros'un orta seviye golcü sınıfından çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.Tabii bu performansı devam ederse.Baros'un PA sı 150 verilmiş ancak şu anda oynadığı ile bence 150 nin üstünde.Ne dersin Ömer Abi?:icon_smile:
Bende bu konuda birşeyler söylemek istiyorum;
PA'nın bu yaşından sonra pek bi etkisi olcağını sanmıyorum Baros'a.. CA'da zaten 145 ve özellikleride oldukça iyi gibi görünüyor.. Çok fazla yükseltmeye gerek olduğunu düşünmüyorum yani..
Dribbling 1 puan düşürülüp, Pas ve Finishing e 1er puan eklenebilir bence..

Nocna Mora
25.Aralık.2007, 06:07
Bence dribblinge,tekniğe ve finishing 1 eklenmeli :)

Onurap
25.Aralık.2007, 06:12
teknik 9.0.2 de 16.. :)
Bu bile oldukça iyimser baros için daha fazlası olamaz bence..
Baros her nekadar gol atsada bitiricliğinin iyi olduğunu düşünmüyorum..
Mevcut değeri iyi yani..

Nocna Mora
25.Aralık.2007, 06:33
Hmm o zaman oynamaya gerek yok bakmadan söylemiştim

PesimiSTyLa
25.Aralık.2007, 06:43
Baros'un suanki halini düşünürsek Finishing'in 1-2 puan artması yerinde olabilir. 13-14 bence uygun degerleerdir. Penaltı kullanma 15 yerinde bir deger. Kullandıgı 4 penaltıyı da köşelere ve isabetli kullandı. Teamwork'u da 10-12 arası olabilr mi diyecegim ama 902 de gördügüm Alexinki 8 e düşmüş sanırım. Bunu görünce Baros'unkinde artış istemem garip gibi geldi. Bu niye böyle oldu anlamadım; ama alex 13-14 gibi bir deger, Baros da 10-12 gibi bir deger alabilir diye düşünüyorum. Alexden bahsetmeyecegim bura yeri olmadıgı için ama Baros forvet olmasına ragmen yanındaki oyuncuları cok pozisyona sokup, asist yapabiliyor, takımı oynatabiliyor. Benim görşüm bu yönde.

erdoganrc
25.Aralık.2007, 11:02
@PesimiSTyLa (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=142423)
alexin teamworkü 19 work rate'i 8

Nocna Mora
25.Aralık.2007, 11:06
@PesimiSTyLa (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=142423) sanırım demek istemişki

9.2.0 da öyle

erdoganrc
25.Aralık.2007, 11:12
e hani değişmemişti özellikler 9.2.0da nası oluyo o zaman anlamadım

Nocna Mora
25.Aralık.2007, 11:23
Bazı özellikler değişmiş Ibiseviç mesela;)

erdoganrc
25.Aralık.2007, 11:27
türkiyeden kimler değişti bilen yok mu hepsini

extensor
25.Aralık.2007, 12:44
türkiyeden kimler değişti bilen yok mu hepsini

Değişmediğini nerden çıkardın ki...
Bir çok futbolcunun özellikleri değişti.

erdoganrc
25.Aralık.2007, 13:11
9.0.2'den sonra yapilan degisiklikler uzerinde daha yeni calisiyoruz. Subat ayina kadar beklemeniz gerekli yenilemek icin.. :h: (perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751))

buradan çıkardım.

perpetua
25.Aralık.2007, 15:59
Baros' un finishing'i artmalı, buna katılıyorum. Avrupa' da ve ligde attığı gollerle bitirici bir oyuncu olduğunu gösterdi. Bu kadar düşük bir oyuncu değil.
Ayrıca top ile de gidebilen, boş koşuları çok iyi yapan bir oyuncu. Bana göre dribling ve off the ball özellikleri de artmalı. Eğer finishing değeri bu kadar görülüyorsa, (bence bu kadar düşük değil) o halde daha çok pozisyona girebilmeli maç motorunda..
Bunlardan çok daha önemlisi ise Baros ve Lincoln' ün "consistency" özellikleri. Mutlaka artmalı.. Galatasaray ilk yarı itibariyle 21 maç oynadıysa, 15' inde Baros ve Lincoln' ün imzası var. Bu arada Lincoln' ün ilk yarı itibariyle avrupa' da en çok asist yapan oyuncu konumunda olduğunu hatırlatmakta fayda var, 14 asist ile.. Tüm bu istatistikler tesadüf değil, sürekliliği kanıtlıyor..

alttaki video off the ball iddiama en son örnek; defans boş bıraktı diyebilirsiniz. Ancak bu onun o koşuyu yapmasını sağlamaz, pozisyonun gol ile sonuçlanmasını sağlar. O pozisyonda o koşuyu yapabilecek bir Güiza' yı biliyorum ben, o da topu aldıktan sonra ne yapacağını şaşırırdı büyük ihtimalle.. Bunun gibi onlarca videosunu bulabilirim bu adamın Galatasaray forması ile ya da başka forma ile.. Hatta bundan da ziyade, özellikle geniş boş alan bulduğunda çok etkili olan, en büyük özelliği bu olan bir oyuncu Baros. off the ball özelliği ön planda olan bir oyuncu.
http://www.youtube.com/watch?v=Lr_NlUuYNdc&eurl=http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?p=1328919&feature=player_embedded

Baros'u nasil degistirecegim konusunda bir cok test yapiyorum mac motorunda. Bir sezonda yapay zeka ile 17-18 gol atabilecek kapasiteye cikarttim. Ocak yamasi icin. Lincoln icin de degisiklikler var. Gerisi sizin taktiginize kalmis.. :)

mkkadi
25.Aralık.2007, 19:48
Baros'u nasil degistirecegim konusunda bir cok test yapiyorum mac motorunda. Bir sezonda yapay zeka ile 17-18 gol atabilecek kapasiteye cikarttim. Ocak yamasi icin. Lincoln icin de degisiklikler var. Gerisi sizin taktiginize kalmis.. :)

Barosun şu anki performansı üst seviyede ve sizin dediğiniz sayıya ilk yarı itibarı ile ulaştı. İyi performans sergileyen birisine bir anda çok yüksek değerler vermek istemiyorsunuz biliyorum çünkü bi performans düşüklüğündü tekrar düşürmemek için ve çok da doğru bir karar bence.

Ama yapay zeka ile bile 20 golu geçebilmesi şu ana için daha mantıklı olabilir (tüm kulvarlarda) ve bunun için finishinginde 1-2 puanlık artış çok mu abartı olur, bu konuda yorumunuzu bekliyorum.

Eğer 2. yarı itibarı ile de bu performans devam ederse belki üzerinde biraz daha düşünme olabilir.

Bir de Lincoln konusunda passing 1 puan düşürüldü. Şimdi 1 puan o kadar önemli değil. Ama yanlış hatırlamıyorsam zor pasları çok deneyip başaramadığı için 1 puan düşürülme olmuştu. Şimdi Decoyu izliyorum. Passingi 19 bu arada. Lincolnun 2 katı zor toplar deniyor dafansın arkasına olsun araya olsun ama başarı oranı onun da çok düşük. Tabii ki bu konuda lincoln bir deco demiyorum ama düşme nedeni bu ise düşmeyebilirdi demek istiyorum. Saygılar..

perpetua
25.Aralık.2007, 21:14
Barosun şu anki performansı üst seviyede ve sizin dediğiniz sayıya ilk yarı itibarı ile ulaştı. İyi performans sergileyen birisine bir anda çok yüksek değerler vermek istemiyorsunuz biliyorum çünkü bi performans düşüklüğündü tekrar düşürmemek için ve çok da doğru bir karar bence.

Ama yapay zeka ile bile 20 golu geçebilmesi şu ana için daha mantıklı olabilir (tüm kulvarlarda) ve bunun için finishinginde 1-2 puanlık artış çok mu abartı olur, bu konuda yorumunuzu bekliyorum.

Yapay zeka ile 20 golu gecemiyor cunku butun sezon oynamiyor.

Galatasaray'in kaptanlari Umit Karan ve Hasan Sas. Umit Karan'i ne kadar dusurursem dusureyim, oyun yine de Umit'i bir cok macta ilk 11'de oynatiyor. Bu da Baros'un sahada oldugu sureyi cok azaltiyor.

Birinci kaptan'i Ayhan olarak degistirmeyi dusunuyorum biraz da bu nedenle.

baristayfur
25.Aralık.2007, 22:34
birşey merak ettim oyuncularla alakası yok.

data editörde takımların özelliklerine baktığımda attack defence tempo free role gibi secenekler var ve birçok takımda bu değerler girili.

bu ne işe yarıo.üzerine biraz düşündüm acaba takımların teknik direktör seçimleri içinmi die ama yinede emin değilim.sizlere sormak istedim??

perpetua
25.Aralık.2007, 23:38
birşey merak ettim oyuncularla alakası yok.

data editörde takımların özelliklerine baktığımda attack defence tempo free role gibi secenekler var ve birçok takımda bu değerler girili.

bu ne işe yarıo.üzerine biraz düşündüm acaba takımların teknik direktör seçimleri içinmi die ama yinede emin değilim.sizlere sormak istedim??

Aynen oyle, teknik direktor secimi icin. Asagi yukari, Galatasaray yonetim ve taraftarinin izlemekten hoslandigi oyun stilini gosteriyor. Tabii buna gore de teknik direktor secimi yapiliyor.

extensor
26.Aralık.2007, 00:10
9.0.2'den sonra yapilan degisiklikler uzerinde daha yeni calisiyoruz. Subat ayina kadar beklemeniz gerekli yenilemek icin.. :h: (perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751))

buradan çıkardım.

Yanlış çıkarmışsın :). Orda diyor ki. 9.3 için çalışmalara yeni başladık... Bu doğru. Ama 9.1 den 9.2 ye geçtiğimiz dönemde de hayli değişiklik yaptık

erdoganrc
26.Aralık.2007, 01:56
e ben o değişiklikleri yazabilecek ya da screenshot verebilecek kimse yok mu dedim böyle bi cevap aldım o yüzden ben 902yi yükleyemedim daha çünkü orijinal oyunu almadım galatasaray oyuncularındaki değişiklikleri gösterebilecek bir insan yok mu

extensor
26.Aralık.2007, 02:35
Boş olan bir kişi belki bununla ilgilenebilir. Ancak araştırmacılar bu yogunlukta bununla ilgilenemezler malesef

erdoganrc
26.Aralık.2007, 03:02
araştırmacılardan istemiyorum zaten herhangi bir kişi yok mu öldüm burda

feanorringeril
26.Aralık.2007, 03:35
Baros'u nasil degistirecegim konusunda bir cok test yapiyorum mac motorunda. Bir sezonda yapay zeka ile 17-18 gol atabilecek kapasiteye cikarttim. Ocak yamasi icin. Lincoln icin de degisiklikler var. Gerisi sizin taktiginize kalmis..
Bu cevabı bekliyordum :) ne değerlendirmede bulunsam, tarafınızdan çoktan halledildiğini - değerlendirildiğini öğreniyorum. En uygun profilin hazırlanacağından şüphem yok.

Cengo
29.Aralık.2007, 06:05
Beylerbeyi hakkında taraftarı arkadaşımdan aldığım bilgiler.
Galatasaray %50den daha az yüzdeye sahip (%35 dedi sanırım ama %45 de olabilir).

Taraftar baskısından ve kötü gidişten bıkan yönetim Galatasaray ile görüşme yapmış, hisselerin satışını istemiş.
Başkan bırakıyormuş, geri çağırmışlar ve acil ödenece paraları cebinden karşılaşmış.Şimdi Galatasaray'ı istemiyorlar, maç kazanmaya başlamış takım, yokse küme düşeceğiz dedi.

Galatasaray kiralıkları geri gönderiliyor, kadro dışı bırakılabilirmiş.
Beylerbeyi taraftarı ve yönetimi kesinlikle Galatasaray'ı istemiyor, kulüp başkanı Fenerbahçe'liymiş -Beşiktaş'lı dememişti sanırım ama Gs'lı değil- (Arkadaşım Beşiktaş'lı).

extensor
29.Aralık.2007, 06:34
Klup başkanının hangi takımlı olduğunun bu gibi işlerde ne önemi olur allah aşkına?
Bana pek mantıklı gelmedi zaten şunun şurasında 3-4 maçtır kazanıyorlar ki kadro yine aynı. Hatta en çok Galatasaraylının 11 oynadığı kadro.

Cengo
29.Aralık.2007, 06:39
Klup başkanının hangi takımlı olduğunun bu gibi işlerde ne önemi olur allah aşkına?
Bana pek mantıklı gelmedi zaten şunun şurasında 3-4 maçtır kazanıyorlar ki kadro yine aynı. Hatta en çok Galatasaraylının 11 oynadığı kadro.

Ne dedi ise yazdım, Galatasaray'lı olmadığım için pek bilmem ama başkan Gs'lı olsa idi herhalde bir yakınlığı olurdu demek istemiş.Her maçına giden taraftarı, kulübün 200-300 sabit taraftarı var zaten onlardan biri işte, istenmediğini söyledi ben de yazdım, olası bir gelişme olursa işte o zaman doğrulanmış ya da yalanlanmış olur.

extensor
29.Aralık.2007, 06:42
Yok Cengiz hocam lafım sana değil zaten. Şimdi tff den baktım. Son 4 maçta 2 mağlübiyet 2 galibiyetleri var evet. O iki galibiyette de 4-5 Galatasaray alt yapısından adam oynamış ki. Rekor sanırım.
İlyas Tüfekçi'den sonra Galatasaray kökenliler daha çok forma bulmaya başladı da. Hala bir kadro laçkalığı ve kaos ortamı var. Oyuncu kalitesinden değil. Oyuncu fazlalığından sorunlar oluşuyor sanırım.

OnuldinhoHizmet
29.Aralık.2007, 22:21
galatasaray ın başkanı adnan polat bazı açıklamalar yaptı galasaray ın bilinmeyen maddi gelirlerini açıkladı işte bazıları :

--Aslantepe için Türk Telekom Arena 10 yıllık ve 5 yıl opsiyonlu bir anlaşma yaptık. Göğüs reklamımıza da onların reklamını alacağız. 137.5 milyon dolarlık bir anlaşma yaptık.

--Aslantepe'nin işletmesi için AIG firmasıyla bir anlaşma yaptık. Locaları ve VIP koltuklarının satılmasıyla ilgili de ISG firması ile bir ön protokol imzaladık. Protokolün tutarı 320 milyon dolar...

--Sportif AŞ ve Futbol AŞ'nin birleşmesi için 70-80 milyon dolara ihtiyaç var. Bunun kredisi için Goldman Sasch ile anlaşmamıza rağmen kriz nedeniyle bunu Ocak ayına kadar erteledik.

bu açıklamalardan sonra bir değişiklik söz konusu olabilir mi gs finansı açısından ocak da kredi işi sonucu acıklanacak büyük ihtimalle çekilecek ayrıca Aslantepe stadı için bir 320 milyon dolarlık loca ve vıp lerle alakalı satış bunun yanında TT la 137.5 milyon dolarlık anlaşma var ortada

aniltorres9
30.Aralık.2007, 01:12
Ya birkaç şey sorabilirmiyim..? Lincoln GS ye gelmeden önce sanırım 180 veya 185 PA ydı tam hatırlamıyorum niye şimdi 164... Milan Baros GS ye gelmeden önce PA 165 şimdi 150... Fernando Meira GS ye gelmeden önce PA 165 şimdi 155 ... Niye böyle oyuncudaki performans düşüklüğü PA sı değil CA sını etkilemesi lazım değilmi..?

mkkadi
30.Aralık.2007, 01:16
galatasaray ın başkanı adnan polat bazı açıklamalar yaptı galasaray ın bilinmeyen maddi gelirlerini açıkladı işte bazıları :

--Aslantepe için Türk Telekom Arena 10 yıllık ve 5 yıl opsiyonlu bir anlaşma yaptık. Göğüs reklamımıza da onların reklamını alacağız. 137.5 milyon dolarlık bir anlaşma yaptık.

--Aslantepe'nin işletmesi için AIG firmasıyla bir anlaşma yaptık. Locaları ve VIP koltuklarının satılmasıyla ilgili de ISG firması ile bir ön protokol imzaladık. Protokolün tutarı 320 milyon dolar...

--Sportif AŞ ve Futbol AŞ'nin birleşmesi için 70-80 milyon dolara ihtiyaç var. Bunun kredisi için Goldman Sasch ile anlaşmamıza rağmen kriz nedeniyle bunu Ocak ayına kadar erteledik.

bu açıklamalardan sonra bir değişiklik söz konusu olabilir mi gs finansı açısından ocak da kredi işi sonucu acıklanacak büyük ihtimalle çekilecek ayrıca Aslantepe stadı için bir 320 milyon dolarlık loca ve vıp lerle alakalı satış bunun yanında TT la 137.5 milyon dolarlık anlaşma var ortada

Bu dediklerin GSye borçlarını kapamada ve dediğin gibi sportif ve futbol AŞyi birleştirmede kullanılacaktır. Tabii bunun sonucunda GSnin finansal olarak rahatlaması transferlerine de yansıyacaktır. Çünkü borca ödenen gelir artık kaynak olarak kullanılabilecek duruma gelecektir ilerleyen yıllarda. Bu da GSnin ününe rağmen finansal açıdan dolayı yapamayan GSdan FB konumuna ya da daha öteye taşıyacaktır. Sonuçta bi Aslantepe projesi, Riva arazisi, gerekirse floryadaki arazi hepsi çok değerli yerlerdir..

Onurap
30.Aralık.2007, 01:17
Ya birkaç şey sorabilirmiyim..? Lincoln GS ye gelmeden önce sanırım 180 veya 185 PA ydı tam hatırlamıyorum niye şimdi 164... Milan Baros GS ye gelmeden önce PA 165 şimdi 150... Fernando Meira GS ye gelmeden önce PA 165 şimdi 155 ... Niye böyle oyuncudaki performans düşüklüğü PA sı değil CA sını etkilemesi lazım değilmi..?

Meira ve lincoln zaten kariyerinin zirvesindeler yaş itibariyle 200 pa da yapsan ulaşamazlar oraya o çok önemli değil..Ama Baros konusuna katılıyorum..

OnuldinhoHizmet
30.Aralık.2007, 03:41
sportif ve futbol AŞyi birleştirmede 70-80 milyon dolara ihtiyaç var deniliyor ki borçlarında hepsi bir anda asla ödenmezki onu uzun vadede öderler hemde baya bir uzun vadede ancak kulüb bunları baya iyi şekilde değerlendirecektir adnan polat 22 milyon euro harcadık diyor gs nin kasasında hiç 22 milyon euro gibi bir rakamla başlamadı hersene ucu ucana gelecek şekilde sezon başında neredeyse hiç transfer üçreti vermiyordu kulüb ancak mehmet yıldız için 3.5 milyon euro veriliyor üstüne bir de oyuncu veriliyor ki bu medya da duyulan tek gs transferi haldun üstünel transfer çalışmalarımız var diyor yani birden çok oyuncu ile görüşülüyor ki sağ bek kesinlikle alınacaktır ancak bunlar oyuna yansımıyor biraz daha fazla bütçesi olması lazım değil mi gs nin? bu kadar anlaşma var ayrıca başkanların ca ve pa değerleri o busniss ne varsa data editörden görünüyor onların adnan polat ın biraz daha yükseltilmesi gerekir diye düşünüyorum çünkü oyuna etkisi gerçekten oluyor ç.rize spor un başkanın kayıtlı oyun editöründen oynadım ve adam sezon sonunda 65 milyon ytl lik sponsorluk anlaşması yaptı aynı şekilde adnan polat da gerçekte yapıyor bunlar göz önünde bulundurula bilir şeyler değil mi yani?

perpetua
30.Aralık.2007, 04:39
sportif ve futbol AŞyi birleştirmede 70-80 milyon dolara ihtiyaç var deniliyor ki borçlarında hepsi bir anda asla ödenmezki onu uzun vadede öderler hemde baya bir uzun vadede ancak kulüb bunları baya iyi şekilde değerlendirecektir adnan polat 22 milyon euro harcadık diyor gs nin kasasında hiç 22 milyon euro gibi bir rakamla başlamadı hersene ucu ucana gelecek şekilde sezon başında neredeyse hiç transfer üçreti vermiyordu kulüb ancak mehmet yıldız için 3.5 milyon euro veriliyor üstüne bir de oyuncu veriliyor ki bu medya da duyulan tek gs transferi haldun üstünel transfer çalışmalarımız var diyor yani birden çok oyuncu ile görüşülüyor ki sağ bek kesinlikle alınacaktır ancak bunlar oyuna yansımıyor biraz daha fazla bütçesi olması lazım değil mi gs nin? bu kadar anlaşma var ayrıca başkanların ca ve pa değerleri o busniss ne varsa data editörden görünüyor onların adnan polat ın biraz daha yükseltilmesi gerekir diye düşünüyorum çünkü oyuna etkisi gerçekten oluyor ç.rize spor un başkanın kayıtlı oyun editöründen oynadım ve adam sezon sonunda 65 milyon ytl lik sponsorluk anlaşması yaptı aynı şekilde adnan polat da gerçekte yapıyor bunlar göz önünde bulundurula bilir şeyler değil mi yani?

Ayni zamanda oyuncu satilmazsa oyuncu alamayiz da diyorlar. Mali kongre'de ortaya cikanlar hic ic acici degil cunku ozellikle Turk lirasinin deger kaybetmesi sorun yaratiyor.

Sezon basinda 10 milyon Euro harcanacak para var dendi, bunun tamami asagi yukari harcandi. Dvre arasinda transfer yapmak icin Galatasaray'in birseyler satmasi gerekiyor. Bu yeni stat'da olacak localarin bir kismi olabilir, kredi alimi olabilir. Devre arasinda Mehmet Yildiz'a bu para harcanirsa, zaten bu para gitmis demektir, yani Galatasaray'in butcesinde olmaz. Mehmet Yildiz alinmazsa bu paranin hazirda oldugunu kimse de anlatamaz cunku hazirda olmadigini zaten mali kongre acikliyor.

perpetua
30.Aralık.2007, 04:41

Lincoln 170 PA ile geldi, o kadar yukselecegini hic tahmin etmiyorum. Lincoln su anda belki de en iyi sezonunu oynuyor.

Baros 150 olarak geldi.

Meira 165 olarak geldi ama gordugu en yuksek PA 155 civarindaydi. Kariyerinin zirvesinde olan bir oyuncu icin CA'nin gordugu en yuksek seviyeyi PA olarak yansitmak esastir.

cureshot
30.Aralık.2007, 04:50
Abi zaten futbolcu ödemeleri yine aşırı aksamaya başlamış. Yıldız filan alamazlar o kadar para vererek bu zamanda, alırlarsa saçmalık olur.

extensor
30.Aralık.2007, 05:42
Lincoln 170 PA ile geldi, o kadar yukselecegini hic tahmin etmiyorum. Lincoln su anda belki de en iyi sezonunu oynuyor.
Almanya'da yılın futbolcusu seçilmiş bir yıl. Belki o zamanlar 160 küsürlere kadar çıkmıştır(izlemedim yorum yapamam)

Cengo
30.Aralık.2007, 05:56

Bir senelik 320M$ değil sonuçta, 5-10 senelik bir süreç olması lazım.Galatasaray'ın bunlar dışında borcunu kapatacak başka bir ciddi geliri yok.Bunları direk harcar ve kullanır ise takım-transfer ödemeleri için başka bir kaynak yaratmak zorunda kalır, bu da yeniden borç alması demek.
Sene başına gelirlerde 70 buradan gelse, 20 de diğer kaynaklardan (ki tamamen farazi, Ömer abi değerlendirir ise daha net olur) 90 olur mesela, hadi 100-110 oldu, bir o kadar gider demek, bu arada borç da ödeyecek Galatasaray.Hadi takımı kurdu, paraları ödedi borçlar nasıl ödenecek.
Sonuçta o gelecek paraları da taksitle verebilirler, kimse bu krizde 320M$'ı tek seferde çıkarmaz.

Galatasaray o para ile yeni kaynak yaratma peşinde, belki bir otel, belki bir alışveriş merkezi.Borcu sabit gelir ile, oyuncu satarak kapatmak zor.Elindeki arazileri satarsa tabi ki kapanır o da ayrı konu.

Yanılıyor da olabilirim, biri bize senelik giderleri ve gelirleri açıklarsa hesap yapabiliriz.

feanorringeril
30.Aralık.2007, 06:28
Tabii G.S. camiasının içinden yetkili birilerini tanımadıkça güncel mali durumu bilmek zor. Ancak medyada çıkan her habere de balıklama atlamamak lazım; şirketler, tüzel kişilikler; zaman zaman medyayı çıkarları doğrultusunda yönlendiriyrlar; maliyenin denetimleri arttırdığı dönemde karamsar tablo çizilebilir, gerek olduğunda pespembe bir tablo.. Strateji sonuçta bunlar. Sadece genel çıkarımlar yapabiliriz; Aslantepe- T.T. Stadı' nın Galatasaray' a çok büyük bir ekonomik avantaj sağlayacağını biliyoruz. Canaydın döneminde başlayan ve Adnan Polat döneminde de devam eden sıkı para politikaları izlendiğini, borçların yapılandırıldığını; klübün önünü tıkamayacak hale getirildiğini biliyoruz. Elde çok değerli taşınmazların olduğunu biliyoruz..
Tabii ki mali yapının yeni stada taşınma ile daha iyi duruma gelmesi gerekir, bu artış da oyuna sadece kapasite artışından gelen artış şeklinde yansımamalı ancak gerçekçi olmayan değişikliklere de gerek yok, bence.

onurphaned
30.Aralık.2007, 06:39
Galatasaray'ın öteden beridir en önemli sorunu nakit döngüsünü sağlayamamaktı. Nakit döngüde sürekli açık oldukça en pahalı borçlanma yöntemi olan kısa vadeli banka borçlarına sarılmak zorunda kaldı kulüp. Kar topu etkisi yaratıp zaman içinde 180M $'lara kadar ulaştı. Süren yönetimi sportif başarılar bıraktı ama finansal çöküşü de yarattılar. Canaydın yıllardır bu borç yapısını düzeltmeye çabaladı. Son iki sezonunda bunu başardı ve o zaman da yönetimde olan Adnan Polat sonunda nakit döngüyü pozitife çevirmeyi başardı. Kısa vadeli borç yapısı yavaş yavaş orta ve uzun vadeye dönmeye başladı, bu da yönetime nefes aldırdı, geçen sezon ve özellikle bu sezon transferlerde cömert olabilme yolunu açtı.

Galatasaray bu darboğazdan mülklerini elden çıkarmadan kurtulmaya çalışıyor ve Canaydın yönetimi en büyük miras olarak Seyrantepe'yi bıraktı bana kalırsa. Şimdi Adnan Polat eldeki mülkleri de değerlendirip borçları temizlemeyi umuyor. Riva'daki araziye imar izni çıkması ve Florya'ya ya yeni tesisler vehayut iyi fiyata kiralama ya da satma beklentileri de var. Böyle bir dönemde ister istemez Galatasaray, her kuruşu iki-üç sene sonra kulübe dönüşü nasıl olacak diye ince eleyip sık dokuyarak harcayacak. O yüzden harcama planlarına Türk Telekom'dan 10 sene içinde gelecek gelirleri dahil etmekte imtina ediyor yönetim. Ömer abinin dediği gibi krizde yine kur dengesi bozuldu, € ve $ borçlanıp YTL kazanç sağlayan kulübün gelecek ile ilgili gelir planları bir-iki sezon ötelenmek zorunda da kalabilir. Bu şartlar altına GS yeni transfer harcarması yaparken bunun kaynağını da içerden yaratmak zorunda, en önemli ve taze gelir kalemi ise oyuncu satmak olacaktır. Bir otel, bir alışveriş merkezi yatırımının hele ki bu kriz döneminde dönüşü değil bir sene üç-dört seneyi bulur. M.Yıldız'ı almak çalışırken bile artık takımın planlarında olmayan oyuncuları takasa sokmak istiyor kulüp ve bence gayet akıllıca. Sivas'ın ise puan gelirinden başka geliri yok denilebilir. Sivas M.Yıldız'ı bırakmak istemediğinden değil, iyi fiyata okutmak istiyor. Bu yüzden sıkı pazarlıklar oluyor.

Galatasaray'ın genel mali yapısını böyle gözlemliyorum. Bu nedenle oyunda öyle çok rahat milyonların transfere ayrılacak olmaması gayet normal bence.

Cengo
30.Aralık.2007, 06:44
Benim tabir biraz anlatımda karışık oldu ise kusura bakmayın :icon_biggrin:
Benimki sadece mantık yürütmek, dayanağı yok.

mkkadi
30.Aralık.2007, 15:34
Evet GS ilk aşamada gelecek parayı borçlar için kullanabilir ama gelecek yıllarda artık stad gelirleri başka amaçlar için kullanılabilir. Gerçekçilik açısından ilk yıllar borç gösterilip sonraki yıllar gelir hanesine geçiş olabilir(tabii bunları oyuna aktarmak şimdilik zor olabilir çünkü herşey net değil).

Ama bu değerler artık GSnin şu anda olmayan ama ilerki yıllarda eklenecek gelirleri olacak.

GS loca ve business seatler(BS) AEG firması ile anlaştı. Her ne kadar 320M dolarlık gibi gözüksede ilk aşamada 3 yıllık 90M sonrası opsiyonlu olacak. Yani nereden bakarsanız yıllık 30M ek gelir.

Planlara göre:
7,978 BS koltugu olacak

52,647 - 7,978 BS - 1,814 Loca - 454 Medya - 2,517 misafir = 39,884

Bu 40000den kaçı kombine olur, kombine fiyatları ne olur bilmem ama geçen yıl için GSnin kombine fiyatları açık 500 dolar, kapalı 1000 dolar, numaralı 2500 dolar şeklindeydi. Bunlara artı olarak bi de maç günü gelirleri olacak.

10 sene stad: senelik 10,25 milyon USD (7,1 milyon euro)

Yani sadece staddan GSnin gelirlerinin minimum 40M dolar gibi ek gelir vereceğini görüyoruz. Ek gelir diyorum kombineleri de geçen yılki kadar satarsa ki daha fazla satar büyük ihtimalle ve maç günü gelirlerini de eklersek
GS alisamiyenden kazandığının 40-50M dolar fazlasını kazanacak gibi gözüküyor.

İlk yıllarda GS bu parayı daha çok borçlarını düzenlemekte kullancak olsa bile, birkaç yıl sonra finansal düzenleme ile bu para kaynak olarak diğer amaçlar için kullanılabilecektir.

OMANA
30.Aralık.2007, 20:55
bu sene takımlar için finans azlığından söz etmenin gereksizliğini düşünüyorum çünkü önceki sezonlara göre oyuncu vsatışları daha rahatlamış durumda ayrıca kontratlarda gerçek seviyesinde

bırakın Adnan polatın 10 yıl vadeli alacaklarını borçlarını oyun içerisindeki mantıklı hamlelerle adnan polatı bile gölgede bırakacak bütçeler yaparsınız saten..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
galatasarayda barış bir döndü pir döndü sevgili dostlarım ne der barış hakkında..

hhkahraman
30.Aralık.2007, 21:31
Barış döndükten sonra orta saha toparlandı yetmedi sağ kanatta da tek başına oynadı.Tam bir dinamo.Şimdi Linderoth'un da iyileşmesiyle(inşallah oynar)tam bir orta sahaya kavuşmuş olacağız. Bu da 3 kulvarda başarı hedefleyen Galatasaray için çok önemli.
Bu arada PA nın bir yerden sonra değişmeyeceğini savunuyoruz ancak Baros 2008 de 165 iken 2009 da 150 ye düşürüldü.Baros şu anda 150 nin üstünde oynuyor bence.

OnuldinhoHizmet
30.Aralık.2007, 22:12
Ayni zamanda oyuncu satilmazsa oyuncu alamayiz da diyorlar. Mali kongre'de ortaya cikanlar hic ic acici degil cunku ozellikle Turk lirasinin deger kaybetmesi sorun yaratiyor.

Sezon basinda 10 milyon Euro harcanacak para var dendi, bunun tamami asagi yukari harcandi. Dvre arasinda transfer yapmak icin Galatasaray'in birseyler satmasi gerekiyor. Bu yeni stat'da olacak localarin bir kismi olabilir, kredi alimi olabilir. Devre arasinda Mehmet Yildiz'a bu para harcanirsa, zaten bu para gitmis demektir, yani Galatasaray'in butcesinde olmaz. Mehmet Yildiz alinmazsa bu paranin hazirda oldugunu kimse de anlatamaz cunku hazirda olmadigini zaten mali kongre acikliyor.

tmm anladım tşk ler

OnuldinhoHizmet
01.Ocak.2008, 18:46
benim bir sorum olacak lincoln soğukkanlılık özelliğinde bir artış söz konusumu? çünkü oldukça soğukkanlı davranıyor bir cesaret konusunda bir artış olabilir mi? çünkü oyuncuları çalımlamak için yaptığı hareketler falan cesaret ister yaprasan süpersin yapamazsan kendi çapında eğleniyorsun demektir ve çoğu zaman başarılı oluyor bundan dolayı 9.3.0 da ne gibi bir artışlar olabilir lincoln de acaba merak ediyorum şimdiden teşekkürler herkesin yeni yılı kutlu olsun...

baristayfur
02.Ocak.2008, 06:40
lincoln aslında pek soğuk kanlı değil. nekadar çalım atabilsede karşısında kaleciyi görünce eli ayağına dolaşıo.top bir an önce benden çıksın mentalitesi var kaleciyi görünce..

Onurap
02.Ocak.2008, 06:41
lincoln aslında pek soğuk kanlı değil. nekadar çalım atabilsede karşısında kaleciyi görünce eli ayağına dolaşıo.top bir an önce benden çıksın mentalitesi var kaleciyi görünce..

Katılmıyorum..Mesela fenerbahçeye attığı gol sağa bakıp sola attı.. :)
Ama takımdaki en soğukkanlı oyuncu arda bence..

Alicanfmfan
02.Ocak.2008, 09:47
Takımdaki en soguk kanlı oyuncu Hakan balta
Lincoln konusuna katılmıyorum İBB maçındaki attıgı golü hatırlayın topu birden önünde buldu ve sogukanlılıkla çekti golünü attı.

Nocna Mora
02.Ocak.2008, 17:19
1-Hakan Balta
2- Arda
3- Lincoln bence;)

Aşk-ı Şehir
02.Ocak.2008, 20:29
Peki sorarım size futbol olarak bakarsak Ayhan hiç mi soğukkanlı değil? Lincoln'den iyidir en azından. Ya Meira? Meira'nın yaptığı işi çok basit görüyor çoğu kişi. Fakat Meira gördüğüm en soğukkanlı stoperlerden...

Onurap
02.Ocak.2008, 21:06
1-Hakan Balta
2- Arda
3- Lincoln bence;)

Katılmıyorum..
H.balta bence pres yediği zaman paniğe kapılıyor..Özellikle euro 2008deki
almanya maçındada bunu gördük..Defanstan top çıkarırken sık sık pres yiyince panik yapıp pas hatası yaptı..H.balta saha içinde konuşan duygularını belli edebilen biri değil(gerçek hayattada böyledir zaten) bu yüzden size soğukkanlı gözüküyor..

extensor
03.Ocak.2008, 00:30
1-Arda
2-Meira
3-Hakan Balta
4-Baroş
5-Kewell
6-Lincoln olabilir
Bu adamların geneli üst düzey ama 13'ün üstündeler

baristayfur
03.Ocak.2008, 01:06
kewell kanımca baros tan bi üst sırada olur.lincoln bnm gözümde çok soğukkanlı bi oyuncu değil.ardayla meirayla kıyaslarsanız aradaki farkı görürsünüz..

okadar çalımları güzel hareketleri soğukkanlılığından değil yetenekli olduğu için ypabilio.(ama türkiyedeki bi çok oyuncudan daha soğukkanlı orası kesin)

baristayfur
08.Ocak.2008, 00:20
Transferin son gününde Bursaspor’dan alınan Serkan Kurtuluş, Beşiktaş’ta oynayan kardeşi Serdar’la birlikte en büyük hayallerinin Arsenal forması giymek olduğunu söyledi. Galatasaray Dergisi’ne konuşan genç futbolcu, kendisine Real Madrid’te top koşturan Sergio Ramos’u örnek aldığını belirterek, “Galatasaray’da sıranın bir gün bana da geleceğine inanıyorum. Hücum yönüm gayet iyi ama savunmada zaaflarım var. Bu eksikleri gidermek için de elimden geleni yapıyorum” ifadesini kullandı.

FANATİK

bilgilerinize...

USHAKA
10.Ocak.2008, 23:40
Galatasray'ı beğenmedim ben açıkçası. Zaten gerçek Galatasaray'ın aldığı sonuçlarla buradaki Galatasaray arasındaki fark ortaya çıkıyor. Ha o senin beceriksizliğin derseniz, o da var tabi muhakkak :)

Ama hadi Arda'nın, Servet'in yeteneği bu kadar derseniz bir yere kadar anlarım da, Baros bence bariz olarak gerçek Baros'tan uzak. Üstelik ortaya koyduğu futbol, oyundaki özelliklerinin de altında. Ne yapsam etsem 6.5'in üzerine çıkmıyor performansı. Neden böyle oldu acaba?

perpetua
11.Ocak.2008, 00:13
Galatasray'ı beğenmedim ben açıkçası. Zaten gerçek Galatasaray'ın aldığı sonuçlarla buradaki Galatasaray arasındaki fark ortaya çıkıyor. Ha o senin beceriksizliğin derseniz, o da var tabi muhakkak :)

Ama hadi Arda'nın, Servet'in yeteneği bu kadar derseniz bir yere kadar anlarım da, Baros bence bariz olarak gerçek Baros'tan uzak. Üstelik ortaya koyduğu futbol, oyundaki özelliklerinin de altında. Ne yapsam etsem 6.5'in üzerine çıkmıyor performansı. Neden böyle oldu acaba?

Baros Ingiltere'den gelirken benim de bekledigimin cok altinda bir seviyede geldi. Bu da esasinda gayet dogal cunku son 1.5 yildir gayet vasat bir futbol ortaya koymus bir Baros var.

Tabii bu vasat futbolu ortaya koyma nedenlerinin bir kisminin futbol disi nedenler oldugunu tartisabilir, ve hala genc olan bu oyuncunun esasinda Ingilizlerin yapmis oldugu kadar zayif olmamasi gerektigini de soyleyebiliriz.

Baros uzerinde bir miktar daha degisiklik olacak 9.0.3 yamasi icin. Ozellikle degistirmeyi dusundugum ozellikler ilk temas ve onsezi.

Arda'nin ve Servet'i dengesiz olarak nitelendirmissin ve bence guzel bir yaklasim bu.

Servet'i nasil taniyorsunuz diye bana sorarsaniz ben Servet'i fizigi, mucadeleciligi ve istekliligi ile taniyorum. Muthis teknik kapasitesiyle degil.

Arda icin de benzer durum gecerli. Arda'yi driplingleri ile taniyoruz. Ortalari, uzaktan sutlari, 35-40 metre attigi milimetrik paslari ile degil. Dengesizlik olmasi da dogal bence bu nedenle.

3842
11.Ocak.2008, 02:32
Bence Barış'ın yaratıcılık ve benzeri mental özellikleri baya düşük olmuş. Bunların yükseltilmesi gerekir kanaatimce. Bunun dışında çok yerinde bir Barış yapmışsınız tebrikler.

baristayfur
11.Ocak.2008, 19:35
"....Ve en ilginci, 1.82 boyundaki Yaser’in, takımında en yükseğe sıçrayan isim olması... Hatta, kendisinden 10 cm daha uzun Servet Çetin’den bile 10 cm daha fazla yükselebilme özelliğine sahip. İdmanlarda da çalışkanlığı ve hırsıyla dikkati çeken 21 yaşındaki oyuncunun, bugünden sonra daha fazla forma şansı bulacağı kesin."
FANATİK

boyun yansıtılmadığı bir oyun olarak düşünrsek FM09 u bu durumda yaserin jumping 20olmak zorunda kalıyor....

PesimiSTyLa
11.Ocak.2008, 20:23
Yaserin Jumping konusunu Altay macından sonra yazacaktım ama vazgecmiştim. Gercekten cok iyi yükseliyor + kafa vurusları da iyi. Bellinzona, Altay macında attıgı gollerdeki sıçrayış ve kafa vurusu bunun göstergesi.

Alicanfmfan
11.Ocak.2008, 21:15
Başka takımları aldıgım zaman Ümit Karan G.Saraydaki en kötü forvet ama her maçta Ümit oynuyor , Ümit i en kötü yapsak bile ümit oynuyacak galiba ,

Cengo
11.Ocak.2008, 22:24
Başka takımları aldıgım zaman Ümit Karan G.Saraydaki en kötü forvet ama her maçta Ümit oynuyor , Ümit i en kötü yapsak bile ümit oynuyacak galiba ,

6+2 kuralından dolayı olmasın?

PesimiSTyLa
11.Ocak.2008, 22:54
6+2 den degil de onu ömer abi daha önceden söylemişti galiba. Takımın kaptanı oldugundan yapay zeka onu oynatıyor demişti yanılmıyorsam...

perpetua
11.Ocak.2008, 22:58
6+2 den degil de onu ömer abi daha önceden söylemişti galiba. Takımın kaptanı oldugundan yapay zeka onu oynatıyor demişti yanılmıyorsam...

Aynen oyle.

Test yaparken Umit'i serbest biraktim, o zaman Baros butun sezon oynamaya basladi.

9.0.3'de Ayhan'i kaptan olarak ayarlayacagim bu nedenle.

Alicanfmfan
12.Ocak.2008, 00:51
Evet nedeni bu olabilir Ümit Karan'dan kurtulalım :).Gerçege dahada yatkın olur o zaman :)

El Comandante
12.Ocak.2008, 01:06
Ömer abi,Yaser'in Jumping ve Heading özellikleri hakkinda ne düsünüyorsun ?

perpetua
12.Ocak.2008, 01:13
Ömer abi,Yaser'in Jumping ve Heading özellikleri hakkinda ne düsünüyorsun ?

Jumping biraz yukseliyor.

Heading konusunda karar vermek icin toplara biraz daha fazla kafa vurmasini bekliyorum. (Attigi golun gercekten harika oldugunu aklimda tutarak).

baristayfur
12.Ocak.2008, 02:29
attığı golden öncede bi pozisyonu vardı.yine çok güzel vurdu fakat kalecinin çok iyi yer tutması golü engellemişti(kafa vuruşu ceza sahası dışındaydı)

ömer abi,bukadar gerçekçi bir oyunda neden boy oyuna eklenmemiş bi özellik??

Gangstaa
12.Ocak.2008, 03:28
Boy oyuna ekli bence.1.60 lık bi adam yapsan editorden yanınada 2m lik bir adam koysan jumpingleri aynı olan, 2m lik adam alamazmı topu ?

RoSeSHaH
12.Ocak.2008, 03:33
Boy oyuna ekli bence.1.60 lık bi adam yapsan editorden yanınada 2m lik bir adam koysan jumpingleri aynı olan, 2m lik adam alamazmı topu ?

Buna bir zamanlar bende çok takmıştım kafayı.

FM 2007'de Roland Bernschneider vardı Köln'de, boyu 1.98 olmasına rağmen kafa topu istatistiklerine baktığımda %42 isabet görünce şaşırmıştım, kafa, zıplama ve denge özellikleri de yüksek olmasına rağmen.

Cengo
12.Ocak.2008, 03:34

Boyun oyuna etkisi yok, boy sadece görsel, oyun jumpinge ve diğer fizik değerlerine bakar.

baristayfur
12.Ocak.2008, 03:36
malesef oyundaki boy sadece makyaj bi özellik..önemli olan jumping..

boyları ne olursa olsun,bütün özellikleri aynı olup jumpingi yüksek olan oyuncu topu hep alır(mış)

banada böyle söylendi...

Alicanfmfan
12.Ocak.2008, 03:37
Mesela Servet'in dengesiz kafalarına 12 vermişssiniz bence dogru bir karar yani istedigi yere topu gönderemiyor.Meira da keza öyle kafa pozisyonların Servet gibi Meira'nında kafa özelligini biraz daha kısmak gerekiyor üstelik Volkan Yaman'ın pozisyon alması ciddi ciddi indirilmelidir.

baristayfur
12.Ocak.2008, 03:37
Boyun oyuna etkisi yok, boy sadece görsel, oyun jumpinge ve diğer fizik değerlerine bakar.

peki neden böyle..gerçekliğe bukadar yaklaşmış bir oyunda böyle birşey olmaması gerek. bunun kodunu yazmak çokda zor olmasa gerek.(bu oyunu yazan programcılar için)

Gangstaa
12.Ocak.2008, 03:48
Saçmalık,Boyu 1.60 olan jumpingi 16 olan adam,boyu 2m olan ve jumpingi 15 olan adamla hava topu mücadelesinde topu alıyorsa saçmalıktan başka bir şey değildir.(Tabi tüm diğer özellikleri aynı olmak koşuluyla)

Alicanfmfan
12.Ocak.2008, 04:46
Saçmalık,Boyu 1.60 olan jumpingi 16 olan adam,boyu 2m olan ve jumpingi 15 olan adamla hava topu mücadelesinde topu alıyorsa saçmalıktan başka bir şey değildir.(Tabi tüm diğer özellikleri aynı olmak koşuluyla)
16-15 dersek olmazda 1.60 lıgın jumpingi 16 olursa 2m ligin kide 10-11 lerde olursa alır Hakan Şükür'ün Belçika'yı attıgı golü hatırlayalım ve Jumpingin ne kadar önemli bir özellik oldugunu hatırlayalım.

baristayfur
12.Ocak.2008, 06:51
söylenenlere göre öyle değil.35431321m olsun boyu,zıplamasıda 15 olsun 1.60 lık adamın zıplamasıda 16 olsun,1.60lık adam alır o topu...

Sheriff
12.Ocak.2008, 07:00
Aynen öyleydi şu ana kadar:) Bundan sonra değişiklik olurmu bilemem.
Yalnız boyu 1.60 olan bir adamada 15-16 jumping vermezler.
Jumping özelliği oyuncunun nekadar yükseğe ulaşabildiğini gösterir. Dikkat ettiyseniz Zigic'in boy2.02 zıplama 20ydi FM2008'de şimdi değişmiş :)

extensor
12.Ocak.2008, 07:03
Yahu arkadaşlar. Biz araştırmacılarda o jumpingi boyuna oranla veriyoruz ki.
Her araştırmacı böyle veriyor bunu. Biz şimdi 1.60 lıklara düşük veriyoruz 190lıklara yüksek veriyoruz
Sİ diyor ki hava hakimiyeti için oyuncuların zıplama ve boy özelliklerini göz önünde tutun. Bizde bunu düşünüyoruz ve ona göre veriyoruz

Jaba'ya 17 jumping veren mı var?

Jumping= hava topu alabilme hakimiyeti. Sadece boy, sadece zıplama yeteneği değil...
Mesela paretez'i hatırlıyormusunuz. Çok iyi zıplıyordu eee Fm'de ki jumping kaç olur en fazla?
12-13
Neden?
Çünkü 173-179 arası oyuncu

Cengo
12.Ocak.2008, 07:28
1.60lık birinin jumpingine 1 verilir, şaka değil gerçekten 1 verilir.

PesimiSTyLa
12.Ocak.2008, 07:38
Buonanotte 1 mesela :)

baristayfur
12.Ocak.2008, 21:49
oyundaki bi eksikliktir bence bu..ve bu eksikliğide boya oranla jumping vererek(verdirterek) kapatmaya çalışıyorlar-ki yanlış birşey bence.

bnm arkadaşım var boyu 1.80 ama boyu 1.96 olan arkadaşımdan basket oynerken hava topu çalıyor.Blok koyuyor vs.vs futbol oynadığımızdada ondan kafa topu almasınıda iyi biliyor. yani ne demek?? 1.80lik adamın jumpingide gayet yüksek olabiliyor..uzun adam daha fazla sıçrar demek çok yanlış...kısa ama iyi zıplayanlara haksızlıktır bu..

fmde bunu görememek üzücü

hhkahraman
12.Ocak.2008, 22:43
Bunu bir eksiklik olarak görmemek lazım.
Jumping= boy + sıçrama yeteneği
Örneğin boyu 180 cm olan bir oyuncu 25 cm sıçrıyorsa,boyu 190 olan 10 cm zıplayan birinden daha fazla jumping alır FMde.
Böylece gerçeğe uygun bir şekilde oynanabilir.

Melekovic
12.Ocak.2008, 22:46
Barışcım şöyle düşün bir de :

Baskette benim benden 6-7 santim uzun arkadaşıma göre kol avantajım var.Ne yapayım uzun :D:D:D

Neyse konuya gelecek olursak:

X kişi var 1.80 müthiş zıplıyor sadece örnek veriyorum 50 santim zıpladı diyelim yerden .etti sana 2.30.

Y kişisi 2.02 boyunda yerden kımıldayamıyor 10 santim havalanabiliyor .2.12 'ye geliyor.

X in jumping ine oyunda diyelim ki maksimum bir 2.45 degeri hesaplandı.

X e 1.80 olmasına rağmen jumping e 17 verirsin Y 'ye 2.02 olmasına rağmen jumping 12 ya da 13.farazi olarak.

Bunano 1.60 boyuyla 40 santim zıplasın isterse top kapma anında 2.02 lik adamın boyuna bile gelemiyor.

Hesaplama yapılırken boy + yerden yükselme hesaba katılarak üst kademeden alt kademeye doğru bir hesap yapılmış yani bir yanlışlık yok.

baristayfur
13.Ocak.2008, 00:00
Öncelikle yazdıklarınız için teşekkür ederim.

Verilen tanıma göre doğru hesaplamalar yapılıyor bnm ona bi itirazım yok zaten.

Jumping-zıplama-sıçarama- :yerden nekadar yükseldiğimiz demek değil midir??en azından sözlükte öyle yazıyor.

nekadar zıpladın dese biri 50cm,25cm 10 cm...vs deriz..

ne kadar yüksekliğe ulaştın derse 2.20,2.30,1.90...vs deriz.
bu iki tanım arasında fark var.

oyunda kullanılan ne kadar yüksekliiğe ulaştığı..iş böyle olunca yerden iyi yükselen oyunculara gerçek değerler verilememiş oluyo.buda (bana göre) gerçekçiliği düşürüyor..

eğer oyuna artık 3D girdiyse bu jumping konusunun düzeltilmesi gerek değil midir??Görüntü olarak hiç gerçekçi deil..(ki bu düzelmesi gereken birçok şeyden bir tanesi sadece 3d için)

daha sonra kilo var...onlara hiç girmeyeyim..

hhkahraman
13.Ocak.2008, 00:08
Sözlük anlamı konusunda kesinlikle haklısın ancak hedef kimin topa ulaşacağıysa onda bir sorun yok.
Bunun yanında bu oyunu programlayanların senin söylediğin bütün o özellikleri(boy,kilo,sıçrama) oyuna yansıtabileceklerini düşünüyorum.Belkide 10.0.0 da görebileceğiz.

perpetua
13.Ocak.2008, 00:35
eğer oyuna artık 3D girdiyse bu jumping konusunun düzeltilmesi gerek değil midir??Görüntü olarak hiç gerçekçi deil..(ki bu düzelmesi gereken birçok şeyden bir tanesi sadece 3d için)

Arastirma acisindan bir oyuncunun ayaklarinin yerden ne kadar kesildigini olcmek, kafasinin nereye kadar ciktigini olcmekten daha farkli ve daha zahmetli bir is.

Ayni zamanda oyunda karsilastirma acisindan hem boy hem de ziplama becerisini iceren bir ozelligi karsilastirmak, boyu ve ziplama becerisini karsilastirmaktan daha kolay olacaktir.

Yakin zamanda degismeyecek bu ozelligin tanimi.

baristayfur
13.Ocak.2008, 01:27
Yakin zamanda degismeyecek bu ozelligin tanimi.

Değişmek zorunda ama artık.önceden 2D oyunu izliodk,anlamıyoduk kimin nekadar zıpladığını.Fakat oyunumuz artık 3D oldu.

Oyunda saç rengi gibi gereksiz bi ayrıntı varken, görüntü olarak çok saçma görünen aynı boylu 22kişi top peşinde koşturunca insan eski hazzı alamıyo oyundan..(ozmn sen 2D oyna diebilirsiniz-ki çok haklısınz-ben ztn şu anda 2D oynuorm ve gayet memnunum-)

Fakat geleceğide düşünmek lazım. Zaman ilerledikçe oyunlardan istenilen gerçeklik payı artıyor. Bir PES, bir FİFA gibi oyunlarda bunlar yıllardan beri mevcutsa FM gibi kaliteli ve dünya çapında tanınan bir oyunun 3D motorunda bunun var olması gerek.

Kolaya kaçmaması lazım artık SI'nin.Oyun olmaktan çıkan FM artık simulasyona doğru hızla ilerliyorsa bütün verilerin gerçekçi olarak girilmesi şart oluyor..

Haksızsam haksızsın deyin..susarm,ama bu gerçekten büyük bir sorun (bana göre)

perpetua
13.Ocak.2008, 02:27
Değişmek zorunda ama artık.önceden 2D oyunu izliodk,anlamıyoduk kimin nekadar zıpladığını.Fakat oyunumuz artık 3D oldu.

Oyunda saç rengi gibi gereksiz bi ayrıntı varken, görüntü olarak çok saçma görünen aynı boylu 22kişi top peşinde koşturunca insan eski hazzı alamıyo oyundan..(ozmn sen 2D oyna diebilirsiniz-ki çok haklısınz-ben ztn şu anda 2D oynuorm ve gayet memnunum-)

Fakat geleceğide düşünmek lazım. Zaman ilerledikçe oyunlardan istenilen gerçeklik payı artıyor. Bir PES, bir FİFA gibi oyunlarda bunlar yıllardan beri mevcutsa FM gibi kaliteli ve dünya çapında tanınan bir oyunun 3D motorunda bunun var olması gerek.

Kolaya kaçmaması lazım artık SI'nin.Oyun olmaktan çıkan FM artık simulasyona doğru hızla ilerliyorsa bütün verilerin gerçekçi olarak girilmesi şart oluyor..

Haksızsam haksızsın deyin..susarm,ama bu gerçekten büyük bir sorun (bana göre)

Burada varsayim, FIFA ve PES'in bu konuda dogruyu kullaniyor olmasi.. Gercekci olanin bir oyuncunun ayaklarini ne kadar yerden kestiginin belirlenmesi.

Oyuncunun kafasinin ne kadar yuksege ciktigi, hangi oyuncunun hava topunda basarili olacagini belirlemek acisindan neden yeterli degil? FM bir strateji oyunu, FIFA veya PES gibi futbolun gorsel yonunu yansitmaya calisan bir oyun degil.

baristayfur
13.Ocak.2008, 02:52
Oyuncunun kafasinin ne kadar yuksege ciktigi, hangi oyuncunun hava topunda basarili olacagini belirlemek acisindan neden yeterli degil?

Oyununuz 2D ise,çok başarılı bi şekilde işler bu.(işledi yıllardır) Ama 3D de yetersiz kalır. (bkz. 22 aynı boyda oyuncu-görsel mantıksızlık)

FM bir strateji oyunu, FIFA veya PES gibi futbolun gorsel yonunu yansitmaya calisan bir oyun degil

Strateji konusunda diyeceğim birşey yok ama 3Dyi oyuna koyduklarına göre birazda görsellik olacaktır artık..Görsellik olmayacaksa 3D lazım değil zaten ;)2D işimizi görüyo bu sistemde.
------
birde şu var;

boyları aynı olan kişiler için nası bi çözüm bulunacak?

*Hangisi daha fazla sıçrayabiliyorsa ona daha fazla jumping verilir(diyeceksiniz)

***Daha fazla jumping verildiğinde,bu iki oyuncudan uzun olan başka bir oyuncunun jumpingine eşitlenecektir bu defa..Peki İyi zıplayan kısa oyuncumuzla uzun oyuncumuz yan yana geldiğinde topun kimde kalacağı nasıl belirlenecek budefa??

örneğin :

---------175cm(daha iyi zıplayan)-----175cm----180cm
jumping:15---------------------------------14---------15

15jumpingli 175lik oyuncuyla 15jumpingli 180lik oyuncu yanyana geldiğinde sistem hangisine karar verecek peki???

boy oyunda etkin olduğu zaman uzun olan alacaktır topu ama oyunda etkin olmadığı için kime gidecek şimdi?

cureshot
13.Ocak.2008, 02:57
Ya arkadaşlar gerçekte uzun olan oyuncunun genellikle, bakın genellikle diyorum, daha yükseğe yükseldiği, bakın sıçradığı demiyorum, bilinir. Bu oyunda da böyle. Neyi tartışıyorsunuz ki? Jumping özelliğinin içinde boyun da katkısı var diyorlar. Oyunda boyu iyi olanın genellikle jumping'i de iyidir, boyu kısa olanın genellikle jumping'i de kötüdür; ama bu genel kural değil tabii ki.

glosoli
13.Ocak.2008, 03:05
12 yila yakin suredir basketbol oynayan biri olarak soyluyorum, kisa boylularin yerden yukselme orani uzun boylulara gore daha fazladir, ayrica daha cabuk sicrarlar. burdan yola cikarsak olayin strength, agility ve positioning ile de ilgili oldugunu dusunuyorum. 3D olayini oyuna daha yeni soktular, gelecek serilerde cok daha iyi olacaktir, su anki jumping sistemi de mantikli olandir bence.

perpetua
13.Ocak.2008, 05:07
Oyununuz 2D ise,çok başarılı bi şekilde işler bu.(işledi yıllardır) Ama 3D de yetersiz kalır. (bkz. 22 aynı boyda oyuncu-görsel mantıksızlık)

Strateji konusunda diyeceğim birşey yok ama 3Dyi oyuna koyduklarına göre birazda görsellik olacaktır artık..Görsellik olmayacaksa 3D lazım değil zaten ;)2D işimizi görüyo bu sistemde.
------
birde şu var;

boyları aynı olan kişiler için nası bi çözüm bulunacak?

*Hangisi daha fazla sıçrayabiliyorsa ona daha fazla jumping verilir(diyeceksiniz)

***Daha fazla jumping verildiğinde,bu iki oyuncudan uzun olan başka bir oyuncunun jumpingine eşitlenecektir bu defa..Peki İyi zıplayan kısa oyuncumuzla uzun oyuncumuz yan yana geldiğinde topun kimde kalacağı nasıl belirlenecek budefa??

örneğin :

---------175cm(daha iyi zıplayan)-----175cm----180cm
jumping:15---------------------------------14---------15

15jumpingli 175lik oyuncuyla 15jumpingli 180lik oyuncu yanyana geldiğinde sistem hangisine karar verecek peki???

boy oyunda etkin olduğu zaman uzun olan alacaktır topu ama oyunda etkin olmadığı için kime gidecek şimdi?

175'lik oyuncu ile 180'lik oyuncu, ikisinin de jumping 15 ise, bravery, positioning, work rate, concentration, anticipation gibi ozellikler once iki oyuncu arasindaki dengeyi bozar (tabii sahadaki yerlerini bunlar da belirler).

Bu kadar buyuk bir sorun da degil zaten.

Ayrica oyunda da zaten 20 puan degil 100 puanlik bir degerlendirme kullaniliyor. Biz 15 verirsek, oyun oyuncuya 71 ile 75 arasinda bir deger veriyor. Yani 15 verilmis iki oyuncudan birisi 71, digeri ise 73 olabiliyor.

Gorsel konuya gelince, dikkat ederseniz SI ozellikle cok cilalanmamis, gayet basit bir 3D motoru kullandi. Bunun nedeni de gorsel guzellikten daha ziyade, sahada olup biteni gormemizi kolaylastirmakti. Bu konuda degisklik yapmak, bunu bildigim icin soyluyorum, SI icin hic ama hic onemli degil cunku calismasi gerektigi gibi calisiyor.

Redrum
13.Ocak.2008, 05:40
Oyunda boyu 183 cm olup da jumpingi 1 olan adamlar var. Boyu 159 olan adamın da jumping'i 1 olunca, inanılmaz karışık bir durum oluyor açıkçası.

Cengo
13.Ocak.2008, 06:10
Oyunda boyu 183 cm olup da jumpingi 1 olan adamlar var. Boyu 159 olan adamın da jumping'i 1 olunca, inanılmaz karışık bir durum oluyor açıkçası.

Özellik girilmezse oyun CA ortalamasına göre rastgele giriyor.

glosoli
13.Ocak.2008, 07:57
1.83 boy ve cok cok asiri kiloluysa aslinda 1 jumping iyi bile =)

isin sakasi. jumping olayina cok takilmissiniz arkadaslar.

Nocna Mora
14.Ocak.2008, 02:51
Ömer abi Beylerbeyi'ni kim yaptı Orada kiralık oynayan oyuncuların özellikleri çok ama çok düşmüş 9.0.1e göre?

erdoganrc
14.Ocak.2008, 07:16
Ömer abi Kewell'dan hiç verim alamıyorum ben 902'de. Gerçeğe pek uyduramadım bu adamı. Baros da keza, Lincoln ve Arda falan iyi ama bu ikisi gerçekten de çok kötü performans gösteriyo. Hele Meira düşman başına. Konsantrasyonu çok gerçekçi olmuş. Bence en gerçekçi araştırmanız Meira üzerine olmuş.

extensor
14.Ocak.2008, 16:07
Ömer abi Kewell'dan hiç verim alamıyorum ben 902'de. Gerçeğe pek uyduramadım bu adamı. Baros da keza, Lincoln ve Arda falan iyi ama bu ikisi gerçekten de çok kötü performans gösteriyo. Hele Meira düşman başına. Konsantrasyonu çok gerçekçi olmuş. Bence en gerçekçi araştırmanız Meira üzerine olmuş.

Ben katılmıyorum. Ömer ağabeyin aceleci davrandığını düşünüyorum. Yarın öbür gün Meira uyum sürecini aşar, consantrasyonunu yüksek tutabilir, Popescu olursa?
Arttırılacak mı o zaman?
Ben Stutgart'ta pek izlemedim (5-10maç) Bildiğim kadarıyla sert futbol oynayan ve konsantrasyonu yüksek olan bir adamdı (Lugano'nun teknik olanıydı) Çeviklik konusunda yine iyi değildi.

Tabi Ömer ağabey daha önce ne kadar izledi bilemiyorum.

perpetua
14.Ocak.2008, 17:46

9.0.3 icin bu 4 oyuncu uzerinde degisiklikler oldu.

Meira'nin konsantrasyonu Almanya'dan zaten bu sekilde geldi. Bizim uzerinde oynamalarimiz daha cok defansif ozelliklerin ofansif ozelliklere kaydirilmasi yonundeydi.

glosoli
14.Ocak.2008, 19:19
meira'ya lugano'nun teknik olani diyebilmek gercekten cok garip geliyor bana. defansif ozellikleri kiyaslanamayacak derecede lugano'dan yana bence.

OMANA
14.Ocak.2008, 21:17
dün galatasaray mükemmel oynadı vallahi ayrıca ferdiyi ne diye takımdan gönderiyorlar anlamadan gayet iyi bir oyuncu ...

ayhan maşallah en iyi dönemini geçiriyor ayhanın özelliği ayhan tipinde oyuncunun türkiyede çok fazla olmaması...

örneğin ayhandan çok daha yetenekli alex lincoln delgado var teknik olarak ayhandan daha iyi top çalabilen orta sahada basabilen DMC ler var.. ama hem teknik olup hem iyi pas trafiğini yönetecek ama bir yandanda orta sahada basacak yani iki meziyeti birden aynı barındıran çok az adam var...

bu yüzden ayhan şuan için türkiyede eşi az bulunur bir oyuncu keşke kayıp giden yıllar içerisinde bugünkü seviyesine gelebilseydi ....

bir diğer çok formda adam sabri....gökhan gönülün fiziği ile sabrinin tekniği aynı anda birleşse milan da oynayan bir oyuncumuz olurdu ama malesef ancak süratiyle kapatmaya çalışıyor fizik eksikliğini ...

son paslarda ve ortalara biraz daha çalışsa mükemmel olur...

ben sabriyi 16 yaşındayken izleme şansın olmuştu o kadar etkilenmiştimki her yanda sabri sabri diyordum...

ama malesef yaşı ilerlemesine rağmen o topu ayağına alıncaki heyecanlı tarzını bir türlü düzeltemedi decisions karar verme yeteneği güngeçtikçe geliştikçe sabri aranan oyuncu olacak...

Galatasaraylı kardeşlerin katılırmı bilmem ama ben hala kale için aykutta aklım de santic aykuttan kaç be kat iyi bir kaleci değil...

Onurap
14.Ocak.2008, 21:37
gökhan gönülün fiziği ile sabrinin tekniği[/B]

Yanlış yazdın sanırım...:D

De santctis konusuna gelince bence orkundanda aykuttanda bariz üstün bir kaleci..

Nocna Mora
14.Ocak.2008, 21:43
Sanctis ile Aykut'u karşılaştırmak büyük ayıptır ;)

OMANA
14.Ocak.2008, 21:51
Sanctis ile Aykut'u karşılaştırmak büyük ayıptır ;)

taylan sana katılmıyorum ayıp mayıp değildir...

aykut harika reflexleri olan sezgileri gayet güçlü iyi bir kaleci keşke galatasaray gibi her zaman hazır oyuncuya ihtiyacı olan bir takım yerine süper ligin diğer ekiplerinde 1 sene kiralık oynasada meziyetlerini görebilsek...

elbetteki şampiyonlar ligi elemesinde yaptığı hataların faturası ağır oldu takıma biliyorum ama Volkan fenerde dahamı az hata yaptı Galataray maçındaki çıkışı ile şampiyonluğa mal oldu şampiyolar liginde kaç tane kendi kalemize gol atıldı hepsinde hata defanstamıydı sizce..

Nocna Mora
14.Ocak.2008, 22:00
Refleskleri ve sezisi dışında bir özelliği olmadığı için karşılaştırılamaz bence.

cureshot
14.Ocak.2008, 22:09
Kale çizgisinden ayrılmaya korkan bir kaleci olamaz. Reflekslerine diyecek hiçbir lafım yok, Ankaraspor maçında kurtardığı top hala gözümün önünde. Ama savunma oyuncuları rakibi arkasına alıp Aykut'un kalesinden çıkmasını ve topu almasını beklerkenki kararsızlığı da gözümün önünde. "Decisions" çok zayıf gerçekten, sürekli tereddüt yaşıyor. Üstelik bunun oynamamasıyla alakası olduğunu da sanmıyorum. Morgan'ı tercih ederim.

Sabri ise ilginç gerçekten. Ümit millide "10 numara" diye tabir edilen forvet arkası oyuncusu olduğunu bilen azdır herhalde. O noktadan bu noktaya gelmesi akıl alır gibi değil.

Ayhan'ın bu oyunundan FM'de yararlanamıyor olmamız kötü. Yanlış anlaşılmasın, bu "özelikleri iyi yapılmamış" türünden bir serzeniş değil ama sanmıyorum ki hiçbir arkadaşımız oyunda Ayhan'ı oynatıyor olsun. Oynayamıyor bir şekilde. O ağırlığı yansıtamıyor oyuna.

glosoli
14.Ocak.2008, 23:39
Kale çizgisinden ayrılmaya korkan bir kaleci olamaz. Reflekslerine diyecek hiçbir lafım yok, Ankaraspor maçında kurtardığı top hala gözümün önünde. Ama savunma oyuncuları rakibi arkasına alıp Aykut'un kalesinden çıkmasını ve topu almasını beklerkenki kararsızlığı da gözümün önünde. "Decisions" çok zayıf gerçekten, sürekli tereddüt yaşıyor. Üstelik bunun oynamamasıyla alakası olduğunu da sanmıyorum. Morgan'ı tercih ederim.

Sabri ise ilginç gerçekten. Ümit millide "10 numara" diye tabir edilen forvet arkası oyuncusu olduğunu bilen azdır herhalde. O noktadan bu noktaya gelmesi akıl alır gibi değil.

Ayhan'ın bu oyunundan FM'de yararlanamıyor olmamız kötü. Yanlış anlaşılmasın, bu "özelikleri iyi yapılmamış" türünden bir serzeniş değil ama sanmıyorum ki hiçbir arkadaşımız oyunda Ayhan'ı oynatıyor olsun. Oynayamıyor bir şekilde. O ağırlığı yansıtamıyor oyuna.

Sabri'nin forvet arkasi oynamasinin nedeni attigi iyi sutlardi muhtemelen. uzaktan attigi sutlarla adini duyurdu diye hatirliyorum. sabri'nin sorunu bence consistency ozelliginde. onu toparlamaya basladi bu yil biraz biraz, umarim daha da gelistirebilir.

cureshot
14.Ocak.2008, 23:47
Sabri'nin forvet arkasi oynamasinin nedeni attigi iyi sutlardi muhtemelen. uzaktan attigi sutlarla adini duyurdu diye hatirliyorum. sabri'nin sorunu bence consistency ozelliginde. onu toparlamaya basladi bu yil biraz biraz, umarim daha da gelistirebilir.

Hayır, Sabri o zamanlar bildiğin Arda gibi bir adammış yani, izleyenler öyle söylüyor. Ben şahsen izlemedim ama.

extensor
15.Ocak.2008, 00:07
Ali Samiyen. Nette bir iki yazı yazmıştım.

Tafi aynı maçta kale içine gelen kornere çıkamamış golü yememize sebebiyet vermişti. Morgan'da bu gibi yan toplarda (biraz fazla) çizgide bekleme kararı alıyor. (tafo morgan bu konuda vasat, mondi iyi, Aykut berbat)
Aykut zaten hiç çıkmıyor utanmasa ağlarda bekleyecek yan topları...

Tafi ve Morgan bu zaafları olarak bir birlerine benziyorlar. Ama önemli yetenekleri de var benzeyen birbirine.

Mesela çizgiyi terketme becerisi olarak çok üst düzeyler. Araya atılan toplara müthiş çıkıyor ikiside. Çoğu zaman bir libero gibi. (morgan bu konuda uzman tofa iyi Mondi vasat aykut ise berbat)
İşte Aykut'la Morgan arasında ki en önemli fark. Biri korkak biri cesur (futbol deyimiyle) Eee boşuna demiyorlar kaleci Çılgın olmalı...

Ekstra olarak belki Aykut kadar olmasada çok kuvvetli refleksleri var Morgan'ın.(Aykut uzman, Morgan çok iyi, Mondi normal, Tafo iyi) Yine Aykut gibi çok iyi pozisyon alabiliyor çizgide (tafi vasat Mondi uzmandı bu konuda da)

Top tekniği açısından ise tartışmaya bile gerek yok Tafo uzman Mondi iyi Morgan vasat Aykut berbat.

Bire birlerde ise; Morgan uzman mondi iyi Aykut iyi Tafo vasattı.

bence tabii.. saygılar

Nocna Mora
15.Ocak.2008, 01:45
bir klip seyretim demin lincoln ile meira artistik paslaşıyorlar havadan ve meira süper alıyordu topları teknik ve first touchu arttırılabilirmi bu gibi şeyler sonucunda yani inanılmaz kontrol ediyordu

Gangstaa
15.Ocak.2008, 04:07
Gs da Türk kalecilere hiç bi zaman güvenilmedi.Bu yüzden kaç yıldır GS milli takıma kaleci veremiyor.Ama bana sorarsanız kaleci seçimi çok önemli ve bencede yabancı olmalı.
Ayrıca Sanctis Aykut'tan çok çok iyi bir kaleci.

makalele81
21.Ocak.2008, 01:26
Aykut'un mental olarak ne kadar yetersiz bir kaleci olduğunu kalecilik yetenekleriyle zekasını birleştiremediğinin en iyi örneklerindendir kupadaki Malatya maçı.Yenilen iki golüde çıkarabilecek reflekslere sahipken,sezilerini ve cesaretini kullanmayıp,oyuna konsantre olamadığından iki golüde sadece seyretti.Kalecilik ne kadar istikrar gerektiren bir pozisyon olsada bazen ele geçirilen şanslarında iyi değerlendirilmesi gerekir.Geçen sezonun Aykut'un oynadığı haftalar dahil olmak üzere bu sezonda Aykut'un yetersiz performanslar gösterdiğini düşünürsek ben mental özelliklerinde gözle görülür bir düşüş olmasını bekliyorum.Mondragon,Sanctis gibi kalecilerden bile birşeyler öğrenmeyen yada öğrense bile uygulamayan sıradan bir kaleci diye düşünüyorum.

Alicanfmfan
21.Ocak.2008, 01:48
Aykut'un mental olarak ne kadar yetersiz bir kaleci olduğunu kalecilik yetenekleriyle zekasını birleştiremediğinin en iyi örneklerindendir kupadaki Malatya maçı.Yenilen iki golüde çıkarabilecek reflekslere sahipken,sezilerini ve cesaretini kullanmayıp,oyuna konsantre olamadığından iki golüde sadece seyretti.Kalecilik ne kadar istikrar gerektiren bir pozisyon olsada bazen ele geçirilen şanslarında iyi değerlendirilmesi gerekir.Geçen sezonun Aykut'un oynadığı haftalar dahil olmak üzere bu sezonda Aykut'un yetersiz performanslar gösterdiğini düşünürsek ben mental özelliklerinde gözle görülür bir düşüş olmasını bekliyorum.Mondragon,Sanctis gibi kalecilerden bile birşeyler öğrenmeyen yada öğrense bile uygulamayan sıradan bir kaleci diye düşünüyorum.

Aykut'tan ne kadar hoşlanmasamda yedigi 2 golde de yapacagı hiçbirşey yoktu , orada topa vurduran savunmanın özeliklerinden bahsetmeliyiz bence :)

makalele81
21.Ocak.2008, 01:58
Aykut'tan ne kadar hoşlanmasamda yedigi 2 golde de yapacagı hiçbirşey yoktu , orada topa vurduran savunmanın özeliklerinden bahsetmeliyiz bence :)

Yapabileceği birşey yokmuydu? Gerçekten iyi bir kaleci yenilen 2 goldeki savunma hatalarını kapayıp cesur bir şekilde o toplara çıkıp havada alırdı kollarının arasına.Savunma hata yapmış olabilir ama savunma hatalı diye Aykut'unda izlemesi gerekmez.Benim fikrim Malatya maçından öncesinede dayanıyor ama kesin olarak Malatya maçında karar verdim doğru düşündüğüme.Yarın bir avrupa kupası maçında Sanctis'in sakatlandığını düşünemiyorum.Galatasaray'ı darmadağın ederler Aykut kalede olacaksa.

Birde Sanctis'in egzantiriklik özelliğinden bir miktar düşüş yapılabilirse iyi olur gibime geliyor,çünkü garip hatalar yapabiliyor özellikle önemli maçlarda bu özelliğin yüksekliği yüzünden.Gerçi reel hayatta Carlos gibi topa roket hissi verdiren bir adamın karşısına baraj kurdurmaması bu özelliğin yüksekliğinin bir kanıtıdır:) Ama ben mümkünse 4-6 seviyesine çekilmesini öneriyorum.Diğer özellikleri geçmiş datalara göre en gerçekçi halde şuan.

Alicanfmfan
21.Ocak.2008, 02:05
Yapabileceği birşey yokmuydu? Gerçekten iyi bir kaleci yenilen 2 goldeki savunma hatalarını kapayıp cesur bir şekilde o toplara çıkıp havada alırdı kollarının arasına.Savunma hata yapmış olabilir ama savunma hatalı diye Aykut'unda izlemesi gerekmez.Benim fikrim Malatya maçından öncesinede dayanıyor ama kesin olarak Malatya maçında karar verdim doğru düşündüğüme.Yarın bir avrupa kupası maçında Sanctis'in sakatlandığını düşünemiyorum.Galatasaray'ı darmadağın ederler Aykut kalede olacaksa.

Birde Sanctis'in egzantiriklik özelliğinden bir miktar düşüş yapılabilirse iyi olur gibime geliyor,çünkü garip hatalar yapabiliyor özellikle önemli maçlarda bu özelliğin yüksekliği yüzünden.Gerçi reel hayatta Carlos gibi topa roket hissi verdiren bir adamın karşısına baraj kurdurmaması bu özelliğin yüksekliğinin bir kanıtıdır:) Ama ben mümkünse 4-6 seviyesine çekilmesini öneriyorum.Diğer özellikleri geçmiş datalara göre en gerçekçi halde şuan.

Valla abi haklı olabilirsin ama Aykut'un çizgi kalecisi oldugunu hepimiz biliyoruz hiç bir topa açılmadıgınıda biliyoruz mesela , Sivas maçında H.Balta'nın pozisyonunda topu bekledi açılmadı ardından gol yedik yani , De Santcis her an maçın içinde ve çogu topta açılıyor her zamanda başarılı oluyor De Santcis'in Aykut'tan daha iyi kılan bir kaç özelliginden biri bu bence :)

makalele81
21.Ocak.2008, 02:08
Valla abi haklı olabilirsin ama Aykut'un çizgi kalecisi oldugunu hepimiz biliyoruz hiç bir topa açılmadıgınıda biliyoruz mesela , Sivas maçında H.Balta'nın pozisyonunda topu bekledi açılmadı ardından gol yedik yani , De Santcis her an maçın içinde ve çogu topta açılıyor her zamanda başarılı oluyor De Santcis'in Aykut'tan daha iyi kılan bir kaç özelliginden biri bu bence :)

İşte bu bahsettiğin direkt mental özelliklerden konsantrasyon,cesaret gibi özelliklerle alakalı,gçrüşlerine katılıyorum çizgi kalecisi hatta fazlasıyla çizgide arada bir çıktığını bile görmedim ben hiçbir maçta.Adam hangi maçta akdroda olsa yüreğim ağzımda izliyorum maçı :)

erdoganrc
22.Ocak.2008, 18:41
Arda Turan için hangi özellikler artacak hızlanmada passingde first touchta ciddi artış olmalı bence.

mertayasava
23.Ocak.2008, 01:20
Passing ve first touch olabilir ama accelaration değerinin yeterli hatta fazla olduğunu bile düşünüyorum Arda için.15 demek Arda gibi fazla koşmayı tercih etmeyen,zekasıyla ve bilekleriyle oyuna hükmeden bir oyuncu için fazla bile gelebilir.Keza ben Arda'da 15 hızlanma değerini görecek bir depar vs. görmedim.

Alicanfmfan
23.Ocak.2008, 02:24
Baros'un penaltı özelligi bence biraz daha yükseltilmeli , Finishing'de 1 yada 2 'şer arttırılmalıdır diye düşünüyorum.

OnuldinhoHizmet
23.Ocak.2008, 02:42
lincoln ün work rate si artacak mı 9.3.0 da çünkü antalya da idmana 45 dk önce gelip 45 dk sonra gidiyor ve inanılmaz çalıştığı söyleniyor ne gibi gelişmeler olacak lincoln de

perpetua
23.Ocak.2008, 03:24
lincoln ün work rate si artacak mı 9.3.0 da çünkü antalya da idmana 45 dk önce gelip 45 dk sonra gidiyor ve inanılmaz çalıştığı söyleniyor ne gibi gelişmeler olacak lincoln de

Bu belirttiklerinin sonucunda profesyonellik artabilir. Work rate'i saha icinde pres yapmaya yatkinligi, ozelliklerini kullanma konusundaki istahi olarak tanimlayabiliriz.

aniltorres9
25.Ocak.2008, 00:41
Bugünkü maçtada gördüm bence Yaser in PA sının düşmesi lazım bence o kadar güzel bir oyuncu değil 135 PA yeter kanımca

makalele81
25.Ocak.2008, 00:50
Bugünkü maçtada gördüm bence Yaser in PA sının düşmesi lazım bence o kadar güzel bir oyuncu değil 135 PA yeter kanımca

Yok Yaser'i bir dahaki yamada CA 90 PA 120 yapsınlar yeter.:smismileyiw2:

Tek maçla 20 senelik futbol yaşantısının hakkını verdin demek Yaser'in,sen ordinaryus olmalısın.

licentia
25.Ocak.2008, 01:05

Sen Yaser'in 20 yasinda oldugunun yani 1988 dogumlu oldugunun farkindamisin? O yasta 120 CA sahibi ulkemizin en cok gelecek vaad eden isimlerinden birisine CA ve PA arasinda sadece 15 puan fark gibi gercek disi bi rakam verilemez. 30-35 oldukca mantikli ve olmasi gereken bi fark zaten. Benim Sahsi fiktim Yaser su anda bi Aydin'dan daha olumlu ve etkili top oynuyor olmasindan CA artisina bile gidilebilicegini dusunuyorum ama tabi Yaser'i yeteri kadar izleyemedik ilk yari... Ikinci yari daha cok sans bulursa daha saglikli degerlendirilir. CA artisi ile duruma gore biraz PA artisi bile olabilir ama surasi kesin 155 PA Yaser icin su asamada oldukca mantiklidir dusmesi gibi abesk bi durum olamaz... 135 ise gulunc otesi bi oneridir yani sen 20 yasinda bu oyuncunun hic gelismeyicegini savunuyorsun :icon_lol:

Ayrica bugun ki hava sartlari, saha sartlari, ve Galatasaray'in 10 kisi kalmis olmasi ile forvet'de tek basina oynayan Yaser'i degerlendirmek icin cok yalnis bi gun oldugunu belirtmem lazim... Baros bile bugun oldukca etkisiz di mesela o zaman Baros'un CA'ini hemen dusurelim ne kadar mantiksiz bi yaklasim. Hat da genel olarak bugun sahada pek iyi top oynayan oyuncu oldugunu soleyemeyiz. Ama sanirim senin beklentin Yaser 2-3 gol atip maci kurtarmasi. Eger bunu yapabilicek bi oyuncu olsaydi Yaser su and 140 CA ve 175 PA sahibi olur sadece Turkiye capinda degil dunya capinda gelecegi cok parlak onemli bi isim olurdu. Yani aslinda kaale bile alinmamasi gereken bi yorum senin yaptigin ama iste.... Lutfen yorum yaparken su dussun bu ciksin diye degil mantikli bi sekilde arastirmayi taniyarak kriterleri bilerek yapalim...

Onurap
25.Ocak.2008, 01:10

Tek maçla 20 senelik futbol yaşantısının hakkını verdin demek Yaser'in,sen ordinaryus olmalısın.

tek maç olsa yine iyi 15 dakika.. :D
Yaserden çok umutluyum ben gayet iyi yapılmış..Hatta heading ve jumpingi gözden geçirilmeli..

Lucas Neill
25.Ocak.2008, 01:19

Bence arkadaşı ordinaryus değilde tüm takımların gözlemcisi yapmalıyız:D

makalele81
25.Ocak.2008, 01:21
2012 Ocak Ayı Yaser'in Profili.Gayet yerinde gayet yeterli. Saçmalamaya gerek yok 130 PA diyerekten.

http://img220.imageshack.us/img220/8223/51308779rz6.jpg (http://imageshack.us)
http://img220.imageshack.us/img220/51308779rz6.jpg/1/w1112.png (http://g.imageshack.us/img220/51308779rz6.jpg/1/)

aniltorres9
25.Ocak.2008, 01:32
Arkadaşlar sizin bu küçümseyici yorumlarınızdan sonra size cevap yazmam aslında çok ilginçtirki şunu bilmenizi istiyorum. Öncelikle ben 95 li 96 lı nesil Alex Hagi den iyidir falan gibi konuşan kişilerden değil futbol hakkında tecrübem var ve Mehmet Topal GS ye ilk geldiğinde bu adamdan topçu olmaz diyenlerin yanında ben bu adam gelecekte çok iyi bir ön libero olur diyordum. Arda nın GS A takımdaki ilk maçını dün gibi hatırlıyorum ve gelecekte isminden bahsettireceğinide tahmin ediyordum ama Yaser e baktığımızda Fiziksel olarak hiç bir artısını görmedim... Tekniksel olarak desek neyi varki tekniksel allah aşkına... Ayrıca Maçlardada izlediğimiz kadarıyla bitirici vuruş o kadar iyi değil ayrıca top kontrol üde zayıf ve en kötüsü acayip bencil bir oyuncu ne kadar farkettiniz ne kadar o yönüne baktınız bilmiyorum Forvet oynamak sürekli gol atmaya çabalamak anlamında biliyor sanırım kendisi ama takım içinmi oynuyor o tartışılır. Ayrıca tamam ben Yaser e kötü diyorum ama 155 PA yı almak için daha çok çalışması lazım ve arkadaşlar sizleri saygısız yorumlardan biraz uzak durmanızı istiyorum sonuçta bu site Türkiye nin en büyük forum sitelerinden biri...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Arkadaşlar birde Yaser 155 PA Baros 150 PA sizce Yaser geleceği Baros un şu anki halinden dahamı parlak ?

EL-Hadji
25.Ocak.2008, 01:49
Yaser' in oyundaki profilinin sahibi benim. Ömer şefim ufak tefek değişiklikler yapmış olabilir. Yaser potansiyel sahibi bir oyuncu. Kartalspor' da kısa zamanda neler yaptığını alt ligleri yakından takip eden kişiler bilir. Yaser' i bu sezon çok fazla takip edemedim ama izlediğim maçlarda kendisinden bekleneni verdi diye düşünüyorum. Şımarmaz ise zaman ilerledikçe daha da iyi olacaktır. Önemli özellikleri var.

makalele81
25.Ocak.2008, 01:53
Arkadaşlar sizin bu küçümseyici yorumlarınızdan sonra size cevap yazmam aslında çok ilginçtirki şunu bilmenizi istiyorum. Öncelikle ben 95 li 96 lı nesil Alex Hagi den iyidir falan gibi konuşan kişilerden değil futbol hakkında tecrübem var ve Mehmet Topal GS ye ilk geldiğinde bu adamdan topçu olmaz diyenlerin yanında ben bu adam gelecekte çok iyi bir ön libero olur diyordum. Arda nın GS A takımdaki ilk maçını dün gibi hatırlıyorum ve gelecekte isminden bahsettireceğinide tahmin ediyordum ama Yaser e baktığımızda Fiziksel olarak hiç bir artısını görmedim... Tekniksel olarak desek neyi varki tekniksel allah aşkına... Ayrıca Maçlardada izlediğimiz kadarıyla bitirici vuruş o kadar iyi değil ayrıca top kontrol üde zayıf ve en kötüsü acayip bencil bir oyuncu ne kadar farkettiniz ne kadar o yönüne baktınız bilmiyorum Forvet oynamak sürekli gol atmaya çabalamak anlamında biliyor sanırım kendisi ama takım içinmi oynuyor o tartışılır. Ayrıca tamam ben Yaser e kötü diyorum ama 155 PA yı almak için daha çok çalışması lazım ve arkadaşlar sizleri saygısız yorumlardan biraz uzak durmanızı istiyorum sonuçta bu site Türkiye nin en büyük forum sitelerinden biri...
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Arkadaşlar birde Yaser 155 PA Baros 150 PA sizce Yaser geleceği Baros un şu anki halinden dahamı parlak ?

Ben yazılanlarla küçük düşürücü bir yorum göremedim?

Baros'la Yaser'i karıştıracaksan,senin -9 almalı dediğin Papy'de gelecekte bir Vieira oalbilecek potansiyele sahip olacak.Peki Papy Vieira yada Makelele olabilecek kapasitedemi?

Ayrıca Baros yıllar içinde o CA-PA değerlerine düştü.

Böyle karşılaştırmalar yapılamaz,yapılmasıda gayet gereksiz. Yaser sürekli oynamaya başladığı zaman 150 PA'nın ne kadar yeterli ve yerinde olduğu görülecek.Zaten gereken düzenlemeler yapıldı demişti araştırma şefi.

100 metreyi 11 saniyede koşup Galatasaray futbol takımının en yüksek zıplama yeteneğine sahip olan oyuncusudur kendisi.Diğer yetenekleriyle bunları birleştirip,istikrarı yakaladığı zaman önemli bir oyuncu olacak Galatasaray için.

Yan öyle Yaser gibi potansiyeli olana damları 1-2 maç izleyip eleştirmek kadar manasız birşey yoktur.Futboldaki tecrübede Mehmet Topal'a iyi futbolcu olacak demek değildir,hassas konular bunlar.

aniltorres9
25.Ocak.2008, 01:58
Yaser i kaçkere çıplak gözle izledin burda bana tecrübeden 1-2 maçtan bahsediyorsun..?

licentia
25.Ocak.2008, 02:03
Ya zaten ne diyoruz bu yasta gelecek vaad eden bi oyuncunun CA ve PA arasinda belli bi fark olmasi gerekiyor ve Yaser gibi birisi icin ise 30-35 fark oldukca maktiklidir olmasi gerekendir. Simdi Yaser'in 135 PA almasi icin 100-105 CA'de olmasi lazim ki bu oldukca mantiksiz bi durum olur. Yanii Yaser bank asya'da ancak ilk onbir cikicak bi oyuncu olur halbyki surasi kesin Super ligde buyuk kulupler haricinde her kulupte su anda bile yildiz olur Yaser ama GS gibi bir kulupte bile artik yavas yavas forma sansi bulup maclara etki gostermeye basladi.

Gecen sene oynadigi donemlerde acik ara Bank Asya'nin en iyi ismi olarak goze batan ona gore CA ve PA aldiktan sonra Galatasaray gibi sampiyon olan buyuk bi kulube imza atmis 20 yasinda birisinden bahsediyoruz. Yaser eger bi Sivasspor veya Kayserispor'a gitmis olsa idi su anda butun buyuklerin transfer listesinin basinda gelen isimlerden biri olurdu... Belki de onun sansizligi super ligde kendisini kanitlamadan buyuk kulube transfer olmasi herkez ondan cok fazla ekstra seyler bekliyor sanirim.

Sadece 1-2 mac izleyip yorum yapmak degil olay ozellikle su Sivas'daki macta hic bi oyuncu degerlendirilmez sahanin halini, hava sartlarini gormediniz mi? Neyse dedigim gibi arasgtirmanin nasil yapildigina dikkat etmek lazim yorum yapmadan once...

makalele81
25.Ocak.2008, 02:30
Yaser i kaçkere çıplak gözle izledin burda bana tecrübeden 1-2 maçtan bahsediyorsun..?

Şimdi sana ne kadar izlediğimim yada hangi konu hakkında ne kadar tecrübeli olduğumu falan mı anlatıcam buradan?

Yaser'e 135 PA verilmesi lazım diyen bir insana kendimi niye anlatayım bunun araştırmaya katkısı ne?

Licentia'da gayet yerinde ve mantıklı bir açıklama yapmış konu hakkında.

Yaser'in şuanki profilide PA'sıda gayet yerinde.

Prowler84
25.Ocak.2008, 19:17

Öncelikle bu tip yorumların araştırmaya birşey katmadıgının farkına varmak gerek.Normal şartlara sahip olmayan bir zeminde, 15-20dk içindeki performansa göre yorum yapmak ve potansiyelini belirlemek ne kadar saglıklı bir sonuç ortaya koyar ?! :)
Yaser maçta elinden geleni yaptı.Zaman zaman hızlanmasını,zaman zaman sıçrama özelliginin ne kadar iyi olduğunu gösterdi.Oynadıgı her maç iyi bir kumaş oldugunu gösteren bir oyuncu,değerlendirmek için bu kadar aceleci olma ;)

hhkahraman
25.Ocak.2008, 19:49
Bir çok FMcinin Yaser'e inanması çok güzel.Ben de Yaser'in düzenli çalışması, yedek kalmaktan bıkmaması durumunda çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.
Milli Takımda çok uzun süre oynayabilecek bir futbolcu potansiyeline sahip.

mgokalparslan
25.Ocak.2008, 21:28
uğur meleke'nin bugünkü yazısı milan baros un important matches ve skibbe nin squad rotation özellikleri hakkında bilgi verebilir.

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1051310&AuthorID=112&b=Baska%20Skibbe%20var,%20baska%20Servet%20yok&a=Ugur%20Meleke&ver=90

perpetua
26.Ocak.2008, 01:22
uğur meleke'nin bugünkü yazısı milan baros un important matches ve skibbe nin squad rotation özellikleri hakkında bilgi verebilir.

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1051310&AuthorID=112&b=Baska%20Skibbe%20var,%20baska%20Servet%20yok&a=Ugur%20Meleke&ver=90 (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.milliyet.com.t r%2FYazar.aspx%3FaType%3DYazarDetay%26ArticleID%3D 1051310%26AuthorID%3D112%26b%3DBaska%2520Skibbe%25 20var%2C%2520baska%2520Servet%2520yok%26a%3DUgur%2 520Meleke%26ver%3D90)

Skibbe'nin rotasyonuna tam olarak katilmiyorum cunku sistem oturtmaya, oyunculari birbirine alistirmaya calisirken rotasyonu dusunmemesini dogal karsiliyorum. Tam olarak ne kadar rotasyon sevdigi/sevmedigini gelecek 2 ayda gorecegiz bence.

Baros'a gelince. Ortaya konulan istatistik degerli. Gol atmis olmasa da Baros'un Olympiakos, Hertha, Benfica ve Metalist maclarinda iyi oynadigini dusunuyorum. Golleri penaltidan gelmis olsa da girdigi ve takim arkadaslarini soktugu pozisyon sayisi hep cok oldu. Hem bitiriciligi, hem de kafa vuruslari ust duzey olmayan bir oyuncunun cok kacirmasini da garip karsilamamak lazim. Pozisyona girmedigi, takim arkadaslarini pozisyona sokamadigi maclar beni daha cok tedirgin eder.

Steaua'ya karsi oynamadi. (17 - 2 = 15)

Ilk Kayseri macinda 73. dakikada oyuna girdi. (15 - 1 = 14)

Bursa'ya karsi atilan tek golun asistini yapti. Iki onemli pozisyona girip harcadi.

Trabzon'a karsi Kewell'a pozisyon hazirladi ama Kewell'in vurusu kaleyi bulmadi.

Antep macinda Lincoln'un golunden once pozisyona giren ve sutu ceken Baros'du. Kaleciden donen topu Lincoln tamamladi.

Fenerbahce'ye karsi 45 dakika oynadi. Etkisizdi.

Ankaraspor'a karsi kart cezalisi oldugu icin oynamadi. (14 - 1 = 13)

Kupadaki Kayseri macinda 2 veya 3 pozisyonda Suleymanou'nun kurtarislari onemli gol firsatlarini onledi.

Kupadaki Ankaraspor macinda Baros oynamadi. (12 - 1 = 12)

Super Kupa'da Kayseri'ye karsi oynamadi. (12 - 1 = 11)

Yani oynadigi mac sayisi esasinda 17 degil, 11...

Makalede toplam sayilan mac 30 adet.. Baros'un yer aldigi mac sayisi ise tum kupalarla beraber 23 olmasi lazim (15 lig, 2 kupa, 6 UEFA).

Fenerbahce maci disinda da kotu oynadigi maci animsayamiyorum. Baros icin kriter kac gol attigindan daha cok kac pozisyona girdigi bence. Zira gunundeyse cok pozisyona girebilen ancak azini gole cevirebilen bir yapiya sahip bir oyuncu.

Buna ragmen bu cok gol bulmasi hem pozisyonlarin ne kadar iyi hazirlandigini, hem de Baros'nun ne kadar firsatci bir oyuncu oldugunu gosteriyor. Baros'un onemli yonu bitiriciligi olsa, evet onemli maclarda gole ceviremiyor dusuncesine rahatlikla katilirim.

Ben onemli maclarda kotu oynadigini degil, onemli maclarda nispeten daha az pozisyona girdigini (tabii daha kaliteli ve organize defanslara karsi), bu nedenle de buyuk sayilar kanununun devreye girmedigini dusunuyorum. Yani normal macta 8 pozisyona girip 2 atan Baros, onemli macta pekala 3 pozisyona girip hic birini gole ceviremeyebilir. Bitiriciligi de bu nedenle dusuk tutulmustur.

licentia
27.Ocak.2008, 06:55
Daha once bu sorunu belirtmistim ama sorun gorulmedigi solenmisti ama ben gene de defalarca rtest ettikten sonra Galatasaray'in genclerinin profileri oyuna aktarilirken buyuk bi sorun oldugunu saniyorum. Ya CA'leri aldiklari degerler icin yetersiz ya da zayif ayaklari cok yuksek. Kiralik gonderilen oyuncularda da bu sorun mevcut ozellikler Beylerbeyindeki bazi oyuncularin CA'leri dusulmus son yamada buna pek anlam veremedim dogrusu ama oynadiklari ligden dolayi mi oldu?

Bazi ornek:

Gokhan Ozturk:
Neredeyse her actigim oyunda ozellikleri iki puan dusuk cikiyor. En buyuk sorunun CAsinde oldugunu dusunuyorum 76 CA onun icin fazlasi ile dusuk. PAF takimda 85+ CA alanlardan geri kalan yeri yok hatda 90 CA alan Emre Colak'dan yuksek bi CA degeri almasi gerektigini dusundugum bi oyuncu cunku 1 yas buyuk ve fiziksel ozelliklerinin teknik ozellikleri ile yuksek olan bi oyuncu Gokhan, Emre kadar teknik olmasa da asiri derece de geri kalmiyor ki pas yetenegi verdiginiz degerlerin yansitigi gibi daha iyi. Hatda CA 90 ve sag ayagini 1 yaptigimda bile oyundan oyuna profili degisti. Bazen dogru cikti ozellikleri bazen 1 puan dusuk ki Gokhan kesinlikle sag ayagi 1 olcak oyuncu degil. Gokhan'nin ozellikleri yeniden gozden gecirilmeli CA iyicene dusunulmeli aslinda A takima cok uzak olmadigini dusundugum 95 CA bile alabilicegni dusundugum bi isim. Ozellikle daha once de belirtigim gibi sanirim fiziksel ozellikleri problem yaratiyor ama yasitlarina gore ozellikler GS de fiziken dikkat ceken bi oyuncu ona gore CA almali ozaman da. Cunku su anda ona verilmis ozellikler oldukca dogru bence. Eger gelecek sene A takimda kalmaz ise super lig veya en kotu bank asyanin iyi bi takiminda rahat oynar bence. Ayrica flair 17 olmali beklenmedik haraketleri yapma konusunda fazlasi ile istekli bazen biraz asiriya da kacabiliyor zira oynadigi mevki ve paf takimdaki rolu bu tur seyleri pek gerektirmiyor. Creativity de 14 olabilir bence pas dagitma ve gorme konusunda yasitlarina arasinda bence su anda Turkiye de bi nunmara. Ozellikle free kick ve long shots ile dikkat ceken bi oyuncu long shots icin 12-13, free-kick icin 11-12 ciddi ciddi dusunulmeli."Tries killer balls often" da PPM olarak eklenebilir bence.

Emre Colak:
onun icin sag ayak 7 yapin duzelir denmisti ki evet dogru ozelliklerinde dusme olmuyor bu degisiklikten sonra ama bence Emre sag ayak en fazla 5 alir. 5'e dusurunce ozelliklerde degisiklik olmuyor yani CA dususu gerekmiyor gibi. Flair 18 olabilir bence.

Semih Kaya:
Ozellikleri hep ya 1 ya da 2 puan dusuyor. 90 CA ile zayif ayagini 5-6 yapmaniz gerekiyor oyuna dogru yansimasi icin ozelliklerinin ama o zaman bile bazen 1 eksiliyor ya da 1 artiyor. Zaten A takima bu kadar yakin olan Semih'in bence 100 civari CA almasi lazim en azindan hatda duruma gore biraz daha da fazla dusunulebilinir. Paf takimin en yisi olarak yansitilmali. Profilinde dikkatli degisikler yapilmali bence ki ozellikler artan bi oyuncu olmasin bu seferde. Son olarak PA konusunda acelege gerek yok tabi ozellikle defans oyuncusu olmasi karar vermegi zorlastirabilir ama yurt disindan bu kadar ciddi takimlardan ciddi bicimde ilgi goren ve GS yonetcileri ve teknik ekibinden bu kadar cok sey beklenen bi genc olmasi da karari etkilemeli. Gecen sene onu sakatlanmasa idi Kalli nin ciddi bicimde A takim icin dusundugu hatda bu sene de Skibbe nin dusundugu solendi sanirim PAF takimda form ve kondisyon tutmasi beklendi yoksa daha erken bi tarihde A takimdaki yerini alirdi gibime geliyor Semih. Adnan Polat'in Servet'in gitme ihtimaline karsi Semih'in varligina isaret etmesi de ondan nelerin beklendigini gosteriyor olsa gerek. Mesela Sivasspor macinda ilk onbir cikmama nedeni tabi A takim tecrubesinin olmayisi olabilir amam bence en buyuk nedeni o sahada sakatlik riskine gerekmedigi surece girilmek istenmemesi ki zaten kendisi daha bi kac ay once uzun sureli bi sakatliktan cikti. Belki daha henuz degil ama ilerisi icin -9 PA ciddi ciddi dusunulmesi gereken bi isim. Semih Kaya'nin composure 14, tackling 14, jumping 13, heading 12-13, Anticipation 15, strength 9, Balance 13, Decisions 12-13, determination 15, teknik 13, dribbling 8, first touch 10-11, marking 11-12 olabilir.

Irfan Basaran:
Genelde ozellikleri 1 puan dusuk cikiyor ben cozumu sol ayagini 12'ye dusurerek buldum ama CA 86'dan 80'ne dusurulmus ki buna anlam veremedim. Bu arada CA 86 olunca bile ozellikleri dusebiliyor ozellikle nedense free kick 13 da kalmayi cok seviyor durum ne olursa olsun ama editorde 14 bu ozelligi. Ki son olarak bence CA 90'a yakin olmasinda sakinca yok ama 2. ligde oynayan oyuncu olmasi ve A takima yukselememesi yuzunden CA dusuldugse bilemem.

Murat Akca:
Paf takimdan a takima bu kadar yakin olan bi isim olarak CA 90-95 olmasi cok da mantiksiz degil bence. Ne yazik ki o da sezonu kapadi yoksa ikinci yari en azindan kupa maclarinda daha fazla forma yuzu bulurdu A takimda. O da ozellikleri oyundan oyuna degisebilenlerden, kimi younda dogru kimi oyunda bi fazla ya da bir eksik cikabiliyor ozellikleri. Beni baya ugrastirmisti en son CA 82 yapinca biraz daha stabil olmustu sakin.

Cem Sultan:
Genelde ozellikleri dogru cikiyor ama bazen -1 bazen +1 olabiliyor. Benim icin sayuif ayagi 5 yapmak cozum oldu ama genede oynama oluyor.

Emrah Yollu:
Genelde ozellikler -1 cikiyor yani ya CA biraz articak ya da zayuf ayak 5'e inicek gibi.

Alpaslan Erdem:
Bazen ozellikleri -1 cikiyor zayif ayak 12'ye indirilince duzeliyor gibi.

Mehmet Duz, Erhan Senturk, Anil Karaer, Erkan Ferin, Semih Erdem, Firat Eray, Harun Temur Cihan ikizlerinden biri (hangisi oldugu su anda aklima gelmiyor) kafadan su anda aklima gelen ozellikleri hep 1-2 puan dusenler. Cogunda zayif ayak da oynama yaparak duzelme olsada kimisinde cok yuksek dususler soz konusu olunca bana pek gercekci degisiklikler gibi gelmiyor yani ya CA artisi ya da zayif ayak dususu ya da bazi ozelliklerinde ufak oynamalar soz konusu olmali gibi. Hepsinin profillerine iyicene goz atilmali.

Genel olarak GS U-20 ve U-18 takiminda gorunen kiralik veya olmayan tum oyuncularda ufak tefek de olmasa kimisinde buyuk sorunlar var butun bu oyuncular gozden gecirilmeli bence. Insallah son yanmay yetisir ya da siz coktan fark edip gerekli degisiklikleri yapmissinizdir.

Oguz Sabankay:
Ozelliklerinde bi sorun yok ama flair'in neden 15'e kadar indigini anlayamadim. Tamam gecen seneki 18 biraz fazlaydi hatda ben de bi ara 16 olsun dicektim ki ilk versiyonda bole gorunce bisey deme ihtiyaci hisetmedim ama artik ine ine nereye kadar bence 16da kalmasi en dogrusu idi en azindan 15den asaga cekilmemeli.

licentia
27.Ocak.2008, 08:30
Ekleme olarak Gokhan Ozturk icin "Shoots With Power" ve "Hits Free-Kicks with Power" ve "Tries Killer Balls Often," Semih Kaya icin ise "Dives Into Tackles" ve "Gets Forward Whenever Possible" ciddi ciddi dusunulmesi gereken PPM'ler.

licentia
27.Ocak.2008, 10:55
Daha once yazmismiydim bilmiyorum ama Serdar Eylik son donemlerde GS paf takiminda dikkat ceken bi isim olmaya basladi ozellikle gecen ay katildiklari fena olmayan bihali saha turnuvasinda GS paf takimi (bi cok eksik vardi kadroda ozellikle Semih Kaya, Emre Colak, Cem Sultan, ve Emrah Yollu olmak uzere) 8. olmasina ragmen turnuvanin en iyi oyuncusu secilde Serdar. Okudugum kadari ile bu duzey icin oldukca kayde deger bi turnuva ve De La Pena, Nuri Sahin, Mesut Ozil, ve Aykut Erceetin gibi tanidigimiz bi cok oyuncu daha once bu turnuvada bu odule layik gorulmusler. Tabi bu yaslarda bu tur turnuvalarda odul almak o kadar muhim spektakuler derecede onem tasimasada yeteneki bu genc oldugunu yasitlari arasinda siyrildigini gisteririr. Kendisi 80 CA hakedebilicek bi oyuncu bence. Serdar teknik kapasitesi yuksek, beklenmedik haraket yapmayi seven, dribbling yetenegi olan tum futbol seyircilerinin gozlerine hos gelecek tarzda oynayan bi oyuncu. Sanki Turk degil de portekizli GS yoneticileri onu Sporting Lizbon alt yapisindan alip gizlice Turk yapmislar. Dikkat ceken ozelliklerine ragmen oldukca istikrarsiz ve yeteneklerini her zaman sahaya yansitamayan bir isim. GS alt yapisinin en buyuk sorunlarindan birisi olan fizik zayifligi fazlasi ile mevcut. Oyun tarzi ve mevkisi icin yeteri kadar kivrak ve hizli degil. Yinede Emre Colak ve Gokhan Ozturk gibi teknik oyuncularin arasinda bile fazlasi ile teknik ve dikkat cekebiliyor. Arada bir gercekten gormeye deger isler yapiyor sutlar cekiyor ama bazen de Sabri vari olmadik hamleler uymayan seyler meydana getiriyor ama Sabri de olmayan teknik var tabi hiz yakindan uzaktan yok.

Teknik 16, Flair 17-18, Dribbling 14-15 dikkat ceken onemli ozellikleri. Flair ne kadar yuksek ise decisions da bi o kadar dusuk alcak bi oyuncu 5-6 desem cok mu dusuk olur bilmiyorum ama baya dusuk olmasi gerekir. Strength en fazla 4 alir belki 3 en dogrusu olur (hat da dicem 2 bile dusunulebilinir sanki). Emre Colak'dan guclu degil daha zayif bile olabilir. Agility 7-9 arasi olabilir. Pace ve accleration da cok yuksek olmamali 9/10 veya 10/11 gibi bi kombo olabilir. Ayrica kendisi naturel olarak oyunda AMR olsa da bence daha cok naturel AML olmali gibi (PAF da genelde solda oynuyor), AMR da 17-18 almali bi de AMC'ye 12-14 verilebilinir. Free role da 15 dusunulebilinir zaman zaman daha serbest oynayip orta sahanin ortasina da yardimci olabiliyor daha serbest gezgin bi role ustlenebiliyor, oyun kurmada Gokhan'a oyun kurmada yardimci olabiliyor. Kendisine "Dwells On Ball" PPM'i cuk oturuyor mutlaka eklenmeli.

PA konusunda ise oldukca kararsizim. Saf futbol yetenegi ve teknik acisindan rahatlikla -8 olabilicek birisi aslinda Serdar yani Turkiye de yildiz olucak kapasite var ama PAF ligi icin bile dusuk fizigi, maclara her zaman kendisini verememesi, ve sac bas yoldurtan hamleleri olmasi cok dusunduruyor acikcasi. Kendisine iyi bakar, fizigini gelistirir, ve maclara daha ful konsantre olup yeteneklerini daha olumlu sekilde yansitmayi ogrenebilirse buyuk bi yildiz bile olabilir ama bu konularda gelisim gostermez ise TSL'de bile kucuk takimlarin buyuk topcusu bile olmakta zorlanir. Yani kesin -7 PA almasi gereken birisi ama -8 PA de ciddi sekilde dusunulebilinir.

licentia
27.Ocak.2008, 13:27
Halil Ibrahim Kir -6 hatda belki -5 e bile dusurulebilinir kendisi DSGL'de bile pek forma yuzu bulmuyor ve 1991 dogumlu.

Halil Ibrahim Yuksel 1988 dogumlu olmasina ragmen Erzincanspor'da bile forma yuzu bulmuyor -5 hat da belki -4 bile olabilir. Bu sene sadece bir macta forma giymis. Su anda oyunda GS tarafindan kontratli en dusuk CA'li oyuncu.

perpetua
27.Ocak.2008, 17:34
licentia: Yazdiklarinin uzerinde biraz oynamalar yaptim.. tesekkurler.

Alicanfmfan
27.Ocak.2008, 19:13
Ömer abi daha önceden , dedidigim gibi Baros'un penaltısında herhangi bir yükselme olucak mı.

perpetua
27.Ocak.2008, 19:26
Ömer abi daha önceden , dedidigim gibi Baros'un penaltısında herhangi bir yükselme olucak mı.

Simdilik yukselme geregi gormuyorum acikcasi.. 15 gayet iyi bir deger.

PesimiSTyLa
27.Ocak.2008, 19:42
15 bence de yerinde bir deger. Ayrıca soğukkanlılığı da iyi oldugundan oyunda pek penaltı kacırmıyor Baros. Gol atabilsin yeter; zira oyunda Baros'a 1 sezonda 10 golden fazla gol attırmak; deveye hendek atlatmaktan zor.

makalele81
28.Ocak.2008, 12:58
Hiç üşenmeden oturup ilk mesajdan son mesaja kadar okudum,yalnız tespitlerimi yazacak takatim kalmadı,artık uyanınca bir yerinden tutup yazmaya başlarım.Çok güzel tartışmalar dönmüş gerçekten:)

RIDVAN TLM
28.Ocak.2008, 20:15
baros topu cok ayagından acıyo ılk temasta bı sorun var....fakat ınanılmaz hızlı bı balılı kadar olmayabılır ama cok suratlı suan oyunda aldıgı degerın fazlasını hak edıyo.....top surmesı fena sayılmazz fakat topa hakım olamadıgından bazen cok top kaybedebılıyo....teknıgı gayet ıyı....sabrıye bırı orta acmayı ogretmelı oyundakı degerı cok fazla gercekten....teknık ,top surme,pas oyundakı degerlerın altında olmalı hızı artırılabılır....17-19 olabılır veya 17-18....
ardada son 3-4 mactır gozlemledıgım bısey var güçten düşmüş formsuzluktanmıdır bılmem ama .....barısta bı artırım yapılmalı bu sene oynadıgı her macta ıyıydı gattuso gıbı mubarek....pa sıda artırılabılır ca ıle bırlıkte....

makalele81
29.Ocak.2008, 03:32
Şuana kadar gözlemlediğim kadarıyla Galatasaray oyunda kadro deinliğini yeteri akdar kullanamıyor,bunun taktiksel verilerle bir alakası varmı?Rotasyonu çok iyi yapamıyor yani.Yapay zeka kadro esnekliğine ve derinliğine göre hareket etmiyormu?

perpetua
29.Ocak.2008, 03:40
Şuana kadar gözlemlediğim kadarıyla Galatasaray oyunda kadro deinliğini yeteri akdar kullanamıyor,bunun taktiksel verilerle bir alakası varmı?Rotasyonu çok iyi yapamıyor yani.Yapay zeka kadro esnekliğine ve derinliğine göre hareket etmiyormu?

Ben de aksine bir cok oyuncuyu rotasyonda goruyorum. Hatta bu kadar fazla rotasyon olmamasi gerektigini bile dusunuyorum biraz.

Aşk-ı Şehir
29.Ocak.2008, 03:43

Bence aksine bir cok oyuncuyu rotasyonda goruyorum. Hatta bu kadar fazla rotasyon olmamasi gerektigini bile dusunuyorum biraz.

Bende Ömer abime katılıyorum. Sorun şu ki Galatasaray o kadar derin bir kadroya sahip ki Skibbe oyunda hepsini kullanacağım diye sabit bir 11 kuramıyor.:) Bu yüzdende Galatasaray benim çoğu oyunumda ya 2. ya da 3. oldu.:)

makalele81
29.Ocak.2008, 03:49
Ben de aksine bir cok oyuncuyu rotasyonda goruyorum. Hatta bu kadar fazla rotasyon olmamasi gerektigini bile dusunuyorum biraz.

Ben 4 TSl kariyeri yaptım 4 tanesindede durum bahsettiğim gibiydi,demek birazda şans işi.

Misal bu oyunlarda

Sanctis [ Aykut ]

Sabri [ Uğur ] Servet [ Emre Güngör ] Meira Hakan Balta

Mehmet Topal [ Barış ]

Arda Lincoln Kewell

Ümit Karan [ Baros ]

Böyle oynadı Skibbe yaklaşık 2.5 sezonu yaklaşık 16-17 oyuncuyla,bana denk gelmemiş rotasyon demekki.

Aşk-ı Şehir
29.Ocak.2008, 03:53
Bende 4-5 maçta Nonda oynuyor 5-6 gol atıyor sonra kesik yiyor, Baros oynuyor 8-9 hafta sonra o da kesik yiyor. Ümit Karan geliyor. o da aynı şekilde. Forvette bile 3 takviye var.:) Barış bir AMR oynuyor bir AMC bir MC bende şaşırdım doğrusu.:)

makalele81
29.Ocak.2008, 03:57
Bende 4-5 maçta Nonda oynuyor 5-6 gol atıyor sonra kesik yiyor, Baros oynuyor 8-9 hafta sonra o da kesik yiyor. Ümit Karan geliyor. o da aynı şekilde. Forvette bile 3 takviye var.:) Barış bir AMR oynuyor bir AMC bir MC bende şaşırdım doğrusu.:)

O zaman tutarsızlık sorunu var yapay zekada.Çünkü bende reelde banko olan Ayhan bile sezonun yarısı yatıyor,bir gariplik var her oyunda buda farklı tesir ediyo anlaşılan.

Nedvedmania
30.Ocak.2008, 07:31
Ardanın PA sı bana düşük gibi geldi. Belki bu konu önceden konuşulmuştur fakat çok fazla sayıda sayfa olduğu için bakamadım :)

Dünyada geleceğin yıldızları arasında ilk 10 a giren ardanın oyundaki PA sı düşük sanki. Birisi ilerleyen yıllardaki SS sini koyarsa beni aydınlatmış olur.

Sheriff
30.Ocak.2008, 07:41
Arda'nın PA 174.
Juan Manuel Mata'nın 172, Gonzalo Higuain'in 172, Arshavin'in 170, Joe Cole'nin170, Moutinho'nun 170, Jo'nun 170, Farfan 166 ve bu şartlarda Arda'nın PA düşükmü diyorsun :)

licentia
30.Ocak.2008, 09:00
Arda 21 yasinda ilerde word class diye tabir etigimiz bir oyuncu olucak potansiyeli var yani 170-179 arasi -9 un ust kismi olur ve -10 un alt kisminda olabilicek bi oyuncudur bundan dolayi aldigi PA de gayet mantiklidir. 174'un neresi dusuk oluyor allah askina? CA ve PA arasinda yaklasik 30 puan fark olmasi mantiklidir ki oyle su an da. Daha ne istiyorsunuz ki? Arda'nin PA'yi CA'ine gore degisir ancak ki bundan sonra PA'de o kadar asiri oynamalar olucagini sanmiyorum ta ki TSL'den buyuk bi lige transfer olana kadar... Hat da boyle bi transferi 2-3 seneye kadar gerceklestirmez ise o PA'ye ulasmasi zorlasabilir bile...

hhkahraman
30.Ocak.2008, 09:07
Licentia'nın açıklamaları çok doğru.Sadece bir noktada hata var o da PA büyük liglere gitmekle, büyük takımlarda oynamakla alakalı bir şey değil. Sadece oyuncunun potansiyeli.Arda'nın alacağı en yüksek değer de 180 civarında olabilir. Şu anda 9.0.2 de de buna bir hayli yakın olan 174 değeri verilmiş.

aniltorres9
30.Ocak.2008, 09:18
Arda nın oyunda gözüken güçleri düşük nasıl olmuş oda anlıyamadım aslında Best Possesion da iyi ama örneğin yıllar geçsede özelliklerinde çok yükselme olmuyor...?

licentia
30.Ocak.2008, 10:36
Benim buyuk takimlara veya liglerden birine giderse yukselir derken kastim suydu aslinda mesela diyelim Arda sezon sonu Barcelona'ya seneye transfer oldu ve CA atiyorum bu sezon sonu 155 olmustu orada oynadigi bi sezonun sonu Barcelona'nin Messi ile birlikte diyelim en onemli ismi oldu ve Arda 2 sene icersinde muthis bi gelisme yasayarak CA cikti 168-170'e ama yasi daha 23 yani CA ve PA arasinda hala 15 puan farkin olabilicegi bi yas. Yani o zaman arastirmanin vermesi gereken karar acaba Arda zirvesine erken mi ulasti yoksa daha gelisim yasayabilicek mi? Zaten 23-24 yasindan sonra oyuncularin artik mental ozellikleri gelisiyor daha cok... Yani sirf buyuk takima gitmesi degil TSL'den daha ust seviyede olan bi ligin onemli isimlerinden birisi olur ise ve ogle bi profil hak edicek performans gosterir ise CA de ona gore artar ise PA de daha henuz zirve yasina ulasmadigindan artabilir.

hhkahraman
30.Ocak.2008, 20:50
Bir önceki mesajdada yazdığım gibi olayın mantığı doğru.Ancak kulüp ismi önemli değil.Barcelona'da da olabilir bu gelişim,Galatasaray'da da,Portsmouth'ta da.Yeter ki Arda o gelişimi göstersin.

RIDVAN TLM
31.Ocak.2008, 00:27
omer abı bısey dıcem....arda sankı eskısı kadar ıyı top suremıyo bu sene o rakıbı karsısındakını felc eden arda gıttı sankı yerıne daha basıt oynayan top ayagındayken cok rahat fakat topla ılerı gıtmeyı eskısı kadar dusunmeyen bı arda geldı....yanı dıcem su teknıgın 1 puan artırılıp drıblıngının 1 puan dusmesı yerınde olmazmı ?

Batuhandemirel
31.Ocak.2008, 04:34
bence bu taktikle alakalı bir olay, sivas maçında 3 kişinin içinden geçtiğini hatırlıyorum

RIDVAN TLM
31.Ocak.2008, 05:43
arda gerets donemındekı gıbı top suremıyo bunda rakıplerın onu tanımasınında bı etkısı varr tabıkı...fakat 2 yılda yaptıgı calımların hıc bırını yapmadı bu sezon cok nadır....

Addolorato
01.Şubat.2008, 05:52
Fenerbahçe'den herhangi bir futbolcu Galatasaray'a gelmezken Galatasaray'da ölürüm Kadıköy'e sadece deplasman maçı için gelirim diyen Arda Turan nedense Fenerbahçeye geliyor..

Alicanfmfan
01.Şubat.2008, 05:54
Evet bu durumda şikayetçiyim Ömer abi , Arda kulübümüze çok sadık , Volkan,Gökhan herhangi böyle açıklama yapmasken , Arda bas bas bagırırken , Arda'nın oyunda Fener'e gelmesi ilginç bir durum , Volkan ve Gökhan gelimiyorlar .

perpetua
01.Şubat.2008, 06:38
Arda'nin Fenerbahce'ye gitmesi konusunda...

9.0.2 mi oynuyorsunuz?

salomonis
01.Şubat.2008, 06:46
4 yıldır oynadığım oyundan sonunda bıkmak üzereyim. şuanda tsl'nin en çok atan takımı olan galatasaray'ın fm 09'da bu kadar gol özürlü olması beni artık çileden çıkartıyor. nedir bu anlayamıyorum. nonda,baros,ümit,yaser. bu dört forvetin yıl boyu atabildiği gol sayısı 22. 46 golle şampiyon olmayı başardık. diğer 3 forvet neysede şu baros'un halini anlayabilmiş değilim. bu adamın bitiricilik neden 13'tür. bunu bir türlü çözemedim. adam şuan tsl gol krallığında lider. oyunu neden bu kadar dengesizdir. şutları alakasız yerlerden auta gidiyor. bir ümit bir nondada ondan farksız. ama bir güiza oyunda ortalığı yıkıyor. yazdıklarım içinde yanlışlar olabilir. sinirli bir durumda yazıyorum bunları. cidden oyundan bıkmış durumdayım.

perpetua
01.Şubat.2008, 06:56
4 yıldır oynadığım oyundan sonunda bıkmak üzereyim. şuanda tsl'nin en çok atan takımı olan galatasaray'ın fm 09'da bu kadar gol özürlü olması beni artık çileden çıkartıyor. nedir bu anlayamıyorum. nonda,baros,ümit,yaser. bu dört forvetin yıl boyu atabildiği gol sayısı 22. 46 golle şampiyon olmayı başardık. diğer 3 forvet neysede şu baros'un halini anlayabilmiş değilim. bu adamın bitiricilik neden 13'tür. bunu bir türlü çözemedim. adam şuan tsl gol krallığında lider. oyunu neden bu kadar dengesizdir. şutları alakasız yerlerden auta gidiyor. bir ümit bir nondada ondan farksız. ama bir güiza oyunda ortalığı yıkıyor. yazdıklarım içinde yanlışlar olabilir. sinirli bir durumda yazıyorum bunları. cidden oyundan bıkmış durumdayım.

Farkli stiller ile oynamayi deneyin.

Genel konular basliginda biraz yazmistim konu hakkinda oyun ilk ciktiginda.

PesimiSTyLa
01.Şubat.2008, 07:04
Peki abi Baros'ta nasıl değişiklikler olacak 9.03 de. Gol özürlü olması giderilecek mi ? Adam gercekte atıyor ama oyunda onunla gol atmak çok zor. 4-5 Galatasaray kariyeri yaptım. Sadece suan oynadıgım oyunda verim alıyorum.
Ligde 6( 2) mac 2 gol 2 asist, FTK da 1( 1) 2 gol 2 asist, avrupada 2( 3) 3 gol. şuanki istatistigi bu. En fazla verim aldıgım oyun bu oldu şimdilik. Diger oyunlarımda 7-8 golü aştığı cok nadir oldu.

salomonis
01.Şubat.2008, 07:30
sevgili perpetua;

sabit kalan tek yer 4lü defansımdı onun dışında oyuncuları hangi mevkilerde oynatmadımki. farklı farklı taktiklerle çıktım maçlara. sırf bunların gol atacağı taktiği bulabilmek için fazladan 2-3 hazırlık maçı yaptığımı biliyorum. başka oyuncu almak gibi bir şansımız var ama ben bu oyunu gerçek hayattan esintiler yer aldığı için oynuyorum bu nedenle kariyerlerimde kadroları çok fazla değiştirmem. mevcut fm serilerinde galatasarayı gerçekten bu kadar uzak ilk defa görüyorum.

extensor
01.Şubat.2008, 07:51
Ben Orkun'un Aykut'tan daha iyi bir kaleci olduğunu düşünüyorum şef. Bunu bu sayfalarda üye arkadaşlarında katılımıyla tartışalım uygun bir zamanında.
İlk sen başla hangi özellikleri iyi nasıl ca yı yükseltir :)

RIDVAN TLM
01.Şubat.2008, 08:00
barosu 10 golun ustune cıkarmak ımkansızz sadece balotellının yanında oynatmıstım bı sezon 47 mac 14 gol.....

Alicanfmfan
01.Şubat.2008, 08:19
Baros konusunda hepimiz hemfikiriz :D

extensor
01.Şubat.2008, 10:12
Ben 8 maçta 11 gol attırdım... Geçiniz
Bu yılki kadar gol atmasını istiyorsanız bu yılki sisteme yakın oynayınız. Atıyorum 3 amc tıkıştırın önüne de baroş u salın. 3 üne de arapası yaptırtın sık sık. Yaratıcılıkları bol olsun kısa pas yapsınlar.

Kısacası Skibbe'yi izleyin. Skibbe ne yapıyor. Sizde onu yapabilirseniz bal gibi goller atıyor.

baristayfur
01.Şubat.2008, 10:22
milan baros'a run with ball seçeneğini sık sık yap derseniz farkı görürsünüz..

kaleciyi geçip,bütün defansı darmadğın edip goller attığını göreceksiniz..e tabi birazda oyun stilinzlede alakalı bu durum..Barostan orta kafa gol bekleyemezsiniz..bu adam hızlı bi oyuncu doğal olarak ya önüne boş alan bıraktıracaksınız ya da top sür diyeceksiniz ki hızyla rakiplerini egale edip gol atsın..

bir çok maçta beni ipten alan isim milan barostur..

9.0.2yi beğendim.GS gerçeğe biraz daha yaklaşmış fakat barış her maç sarı kart görüo,bunu anlayamadım..

sentugo
02.Şubat.2008, 04:17
Baros bence şu anki Baros değil, hafif düzeltmeler olması lazım diye düşünüyorum.

gerrrard
02.Şubat.2008, 05:14
Baros'un top kontrolü biraz düşürülebilir diye düşünüyorum. Top kontrolü gerçektende zayıf. Bitiriciliği de iyi değil bence arttırılabilir Baros'un ...

gerrrard
02.Şubat.2008, 05:25
Ayrıca M.Topal'ın uzun şutları arttırılabilir.

sentugo
02.Şubat.2008, 06:13
Uzun şut meselesi tartışıldı.. Adam gol mü atıyor ki 15 yapılsın.. 13 yeterlidir..

OMANA
02.Şubat.2008, 19:54
Barosun hızlanmasını beğeniyorum ankara deplasmanında linclnün denizlidede ardanın paslarında çok çabuk ve ani hızlanması ve yaptığı koşusuyla golle buluşuyor..

PesimiSTyLa
02.Şubat.2008, 19:57
Mehmet Topal'ın uzun şut degeri bence de şimdiki gibi kalmalı. Zaten oyunda long shot'u often yapmasanız bile kaleyi sık sık yokluyor. Gercekteki gibi bazen müthiş vuruş da yapıyor; bazen daga taşa da vuruyor. Şuanki değeri bence iyi.

mertayasava
02.Şubat.2008, 20:04
Shoots with power PPM'i olduğu için çok sağlam şutlar çıkarabiliyor.

baristayfur
03.Şubat.2008, 02:29
Milan Baros'un bitiriciliğinin artması taraftarıyım bende.

Eskişehirspor da,Denizlide attığı goller 12bitiricilikle atılacak goller değil,kalecinin kapattığı köşeden ikiside..

long shot değeri arttırılabilir,ceza sahası yakınlarından çektiği bütün şutlar ya kaleyi buluyor yada direğe max.yarım metre uzaklıktan geçiyor

hızlanması 1puan arttırılabilir ama 15de yeterli bi değerdir.

---
bitiricilikle ilgili olarak

www.ligtv.com.tr/videolig/

adresinden söylediğim goller incelendiğinde bitiricilik olarak 12den fazla hakettiğini göreceksiniz.

*4.hafta kocaelispor karşılaşmasında attığı 2.gol(finishing+composure)

*5.hafta konyaspor karşılaşmasında attığı ilk gol(long shot)
ikinci gol (finishing+composure+pace,acceleration)

*8.hafta eskişehir deplasmanı attığı şaibeli gol.elle kontrol etti fakat bitiricilik üst düzey.(Türkiyedeki birçok forvet onu kalecinn üstüne nişanlar!!...)

*13.hafta hacettepeye atılan ilk gol(kaleciden seken topu kaleci ve defansın arasından kaleye yollamak kolay iş olsa gerek..)

*14.hafta-ankaragücü ne atılan ilk gol(yine kalecinin kapattığı köşe)

*15.hafta-gençlerbirliğine atılan ikinci gol.(izleyin ve bitiricilik görün-Güiza'nın 18lik bitirciliği bunu yapabilrmiydi sizce.yorum sizin)

*16.hafta GS-BJK maçı.GS'ın 3 Milan Baros'un 2.golü
(Anticipation-acceleration-finishing-composure)-ve yine kapatılan köşe ne ilginç..

Milan Barosun attığı gollere bakılırsa çok rahat bir şekilde -bence- 16lık bir finishing hakediyor. ama 12 haketmediği kesinlikle kesin :)

aniltorres9
03.Şubat.2008, 03:30
Milan Baros'un bitiriciliğinin artması taraftarıyım bende.

Eskişehirspor da,Denizlide attığı goller 12bitiricilikle atılacak goller değil,kalecinin kapattığı köşeden ikiside..

long shot değeri arttırılabilir,ceza sahası yakınlarından çektiği bütün şutlar ya kaleyi buluyor yada direğe max.yarım metre uzaklıktan geçiyor

hızlanması 1puan arttırılabilir ama 15de yeterli bi değerdir.

---
bitiricilikle ilgili olarak

www.ligtv.com.tr/videolig/ (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ligtv.com.tr%2 Fvideolig%2F)

adresinden söylediğim goller incelendiğinde bitiricilik olarak 12den fazla hakettiğini göreceksiniz.

*4.hafta kocaelispor karşılaşmasında attığı 2.gol(finishing+composure)

*5.hafta konyaspor karşılaşmasında attığı ilk gol(long shot)
ikinci gol (finishing+composure+pace,acceleration)

*8.hafta eskişehir deplasmanı attığı şaibeli gol.elle kontrol etti fakat bitiricilik üst düzey.(Türkiyedeki birçok forvet onu kalecinn üstüne nişanlar!!...)

*13.hafta hacettepeye atılan ilk gol(kaleciden seken topu kaleci ve defansın arasından kaleye yollamak kolay iş olsa gerek..)

*14.hafta-ankaragücü ne atılan ilk gol(yine kalecinin kapattığı köşe)

*15.hafta-gençlerbirliğine atılan ikinci gol.(izleyin ve bitiricilik görün-Güiza'nın 18lik bitirciliği bunu yapabilrmiydi sizce.yorum sizin)

*16.hafta GS-BJK maçı.GS'ın 3 Milan Baros'un 2.golü
(Anticipation-acceleration-finishing-composure)-ve yine kapatılan köşe ne ilginç..

Milan Barosun attığı gollere bakılırsa çok rahat bir şekilde -bence- 16lık bir finishing hakediyor. ama 12 haketmediği kesinlikle kesin :)

Çok güzel yazmışsın ellerine sağlık... Zaten Baros şu anda başka bi lige transfer olsa Bitiriciliğini 18-19 bile yaparlar ama en doğrusu gerçekten 16 yeterlidir.Ayrıca Penaltıda 16 ya çıkabilir ve PA sında yükseliş bekliyorum Baros 150 PA yı haketmiyor.Ayrıca Ümit ve Nonda da Hız ve Hızlanmaları düşebilir yaşları ilerledikçe tekniksel özelliklerini kulanmaya başladılar eskisi gibi topla dribling yaparken hızlı değiller ve top sürme değerleri de 1-2 azaltılarbilir.Ayhan ın pas ı 15-16 olabilir çünkü isabetli paslarla oynuyor ve söz geçirme özelliği 10 buda yükselebilir.Ve birkaç şey sorucam Lincoln ün Natural Fitness kaç olucak ve Servet in Heading kaç olucak ?

PesimiSTyLa
03.Şubat.2008, 03:38
16 Finishing de bence fazla olur. 14 ideal, 15 de verilebilir; ama 16 olmaz bence. Benim görüşüm bu yönde. Yalnız 12 finishingde kesinlikle olmayacagına da katılıyorum.

baristayfur
03.Şubat.2008, 03:50
Milan Baros kesinlikle Umut Bulut'tan daha iyi bir bitirici.Ve bu durumda 15+ bi değer almalı...

ve söylediğim gollere bakarsanız anlarsınız..

RIDVAN TLM
03.Şubat.2008, 06:08
barosun bıtırılıgı tas catlasa 14 tur...ama hızı ve hızlanması 16-17den asagı olmamalı....topsuz alan 16-17 sezme 15-16 olabılır

sentugo
03.Şubat.2008, 06:15
Ayhan şu anda ligin en çok pas tamamlayan oyuncusu.. Yani anladınız, en çok isbetli pas atan adam. Küçük bir bilgi..

03Gs1905
03.Şubat.2008, 08:32
16 Finishing de bence fazla olur. 14 ideal, 15 de verilebilir; ama 16 olmaz bence. Benim görüşüm bu yönde. Yalnız 12 finishingde kesinlikle olmayacagına da katılıyorum.

Güiza'nın bitiriciliği 2 veya 3 yapılırsa Baroş'a verilen 12 veya 14-15 gibi değer mantıklı olur.
Lincoln fiziksel olarak biraz aşırıya kaçabilecek şekilde düşürlmüş çok çabuk oyundan düşüyor ve çabuk sakatlanıyor.Bu sene bunu görmedik.Erken bir düşürülme oldu bana göre.

Cengo
03.Şubat.2008, 09:35
Güiza'nın bitiriciliği 2 veya 3 yapılırsa Baroş'a verilen 12 veya 14-15 gibi değer mantıklı olur.
Lincoln fiziksel olarak biraz aşırıya kaçabilecek şekilde düşürlmüş çok çabuk oyundan düşüyor ve çabuk sakatlanıyor.Bu sene bunu görmedik.Erken bir düşürülme oldu bana göre.

Kusura bakmayın ama şu bakışınız tamamen fanatiklik.

Alicanfmfan
03.Şubat.2008, 09:38
Adam şuanda Tsl'nin gol kralı , iyi forvet olmasa bile (bana göre çok iyi bir forvet) bu istatistik ile 15-16 bitirciligi hak eder herhalde :)

Cengo
03.Şubat.2008, 09:39
Adam şuanda Tsl'nin gol kralı , iyi forvet olmasa bile (bana göre çok iyi bir forvet) bu istatistik ile 15-16 bitirciligi hak eder herhalde :)

Onu gol kralı yapan etken nedir?
Altı pas önünde çok pas alması olabilir mi mesela?

Alicanfmfan
03.Şubat.2008, 09:48
Onu gol kralı yapan etken nedir?
Altı pas önünde çok pas alması olabilir mi mesela?

Hepsi bir etken yalnız , Baros olmasaydı , Onun attıgı golleri herhangi bir forvet atamazdı , adın Cengiz'di sanırım , Siz bu pas olayına baya bir taktınız :) , İşte Guiza'ya yeterince pas gelmiyormus filan bunlara zerre kadar katılmıyorum , Güiza yeteneksiz bir forvet Jardel'den bile daha bedava gol koklayan bir futbolcu , üstelik güiza'ya ne paslar gelmişti Beşiktaş,Galatasaray maçlarında boş kaleye kaçırdıkları goller aklıma geliyorda içim sızlıyor vallahi , Finishing'i orada 18 görünce , Guiza'nın Finishing'i degil zaten konumuz ;

Peki Baros'un bu performansından sonra bu üstün formundan sonra bitiricliik 12 yerinde mi ?

Cengo
03.Şubat.2008, 09:56
Hepsi bir etken yalnız , Baros olmasaydı , Onun attıgı golleri herhangi bir forvet atamazdı , adın Cengiz'di sanırım , Siz bu pas olayına baya bir taktınız :) , İşte Guiza'ya yeterince pas gelmiyormus filan bunlara zerre kadar katılmıyorum , Güiza yeteneksiz bir forvet Jardel'den bile daha bedava gol koklayan bir futbolcu , üstelik güiza'ya ne paslar gelmişti Beşiktaş,Galatasaray maçlarında boş kaleye kaçırdıkları goller aklıma geliyorda içim sızlıyor vallahi , Finishing'i orada 18 görünce , Guiza'nın Finishing'i degil zaten konumuz ;

Peki Baros'un bu performansından sonra bu üstün formundan sonra bitiricliik 12 yerinde mi ?

Teknik ile bitiriciliği karıştırıyorsun.
Maç içinde attığının 2-3 misli 6 pastan farklı auta gönderiyor.
Finishing bir çok teknik ve zihinsel bilincin deneyimi ile olur, topa yön vermek, pozisyon bilgisi ve sezgisi, tek başına teknik ile şut ile açıklanamayacak şeyler olduğu için finishing ayrı bir değer.

Baros'a bakarsan çok da gol kaçırıyor.Oyuncunun tekniği vuruşlarına çok etki eder, gollerini estetik yapan da bu.Ben bile Baros'u izlerken bazen gerilebiliyorum, tekniği iyi olmasına rağmen vuruşları o kadar sakin değil, vurayım da vurmuş olayım diye vurduğu da oluyor.
Vuruşlarında isabet oranı yüksek olan oyuncuların değeridir, bütün takımın şut ortalamasının büyük bir çoğunluğunu bir oyuncuya verirsen onu gol kralı yapman çok normal (basketbolda Kobe neredeyse takım şutlarının yarısını kendisi kullanır).

Güiza da o GS sisteminde 10+ gol atardı.
Bu kıstas değil, kıstas olursa Premier League, Ligue 1 gibi kıstaslar var kusura bakmayın.

Alicanfmfan
03.Şubat.2008, 09:59
Düşüncene saygı duyuyorum ; Lakin benim düşüncem öyle degil , eğer geçekc bir Galatasaray ve Baros istiyorsak Finishing artırılmalıdır.

Onurap
03.Şubat.2008, 18:42
Finishingi felan bilmemde Barosun oyunda gol atması lazım.. :D

Addolorato
03.Şubat.2008, 18:46
Zaten Maç motoru berbat. Ne oyuncular ne goller kaçırıyor Baros'un 12 Olan Finishing ile gol atması imkansız nerdeyse oyunda..Bence sırf bu maç motoru yüzünden bile arttırılabilir Baros'un Finishing'i.

licentia
04.Şubat.2008, 01:28
Baros bu sene sonu 30+ gol sayisina da ulasbilir ama onemli olan onun bu rakama nasil ulastigi atiklarinin yaninda ne kadar kacirdigi ve nasil kacirdigidir bence. Finishing 13-14 olabilir ama ben Baros'un asla daha yuksek bi deger hak ettigini sanmiyorum cunku Baros'un finishing'i 15+ olan bi oyuncu olsa idi eger su anda 20 gol atmisti en az o kadar pozisyona girdi yani. Baros iyi vuruslar yaptiginda bence teknik ve composure sayesinde yapiyor. Benim icin finishing girdigi pozisyonlarin ne kadarini gole cevirdigi ile olculur. Yani daha cok istatistiksel bi ozellik ha tabi golleri nasil attigi da onemli ole dan dun vurup dogru zamanda dogru yerde ise falan gibi seylere bakicaksin elbette ama istatistik ile ne kadar iyi bi bitirici oldugu ionaylanir oyuncunun. Baros icin istatistikler pek ondan yana degil gibi.

Ha mac motorunda gol atmasi icin artmasi gerekiyor ise o ayri bi mesele... Bi de cok yazildi ama nedense es geciliyor taktik bu oyunda cok onemli sahaya ole 11 adam surup biseyler yapmasini beklerseniz ya da onlara dogru taktikleri vermezseniz istediginiz sonuclara ulasamayabilirsiniz. Yani sucu mac motorunda veya oyuncu profillerinde degil kendinizde de arayin biraz.

Guiza yeni bi ulkede futbolun cok degisik oldugu bi ulke de su anda. Alisma donemi geciriyor. Shevchenko gibi bi adam bile Chelsea de 10 golu asamadi yani bazi oyuncular icin bazi sistemler veya ligler hic uyusmuyor bunlari da dusunmek lazim. Ha Baros geldi belki hayati boyunca arayip da bulamadigi sistemi buldu ve costu cosuyor o da onun sansi.

Ayrica Jardel'e belesci golcu demek nasil bir yorumdur? Benim gordugum en iyi bitiricilerden biridir attigi gol ile kacirma oranina bakarsan eminim futbol tarihinin onde gelen isimlerinden biridir kendisi ;) Ha ole dogru zaman da dogru yerde idi de atiyordu falan degil top ayagina kaleyi goren bi hizada geldi mi Jardel'in o top genelde gol olurdu cunku Jardel o topu fileler ile bulusturmayi cok iyi bilen bi oyuncuydu vurus teknigi son derece ustun.

extensor
04.Şubat.2008, 02:48
Ne büyük bir aşktır bu. Çok saygı duyuyorum hakikatten. 1 saniye bile ayrılamıyorlar birbirlerinden...
Ferhat - Şirin
Kerem - Aslı
Aykut - Çizgi...
Böyle saygıdeğer bir efsane bu benim için... Yok böyle bir aşk.
Milyonlar yalvarıyor N'olursun ayrıl şu çizgiden Aykut diye...
Adam bir kere terketmedi yahu! Helal olsun.

Mesela Bakın Aykut'un bu sene boyunca oynadığı maçlara.
İlk Steau Bükreş maçı;
İlk gol klasikleşmiş top tekniği ve soğukkanlılık yoksunluğu, Çizgi hanımın suçu değil.
İkinci gol taç'tan. Hem savunma hatası hem Çizgi hanımın Aykut'a izin vermemesi var. 2. golde suçlamıyorum Aykut'u olur o kadar. Savunma hatasıdır o...
İkinci Steau maçı;
0-1 bitmişti. Bir kontra atağı bir kaleci penaltı noktası civarında bekler... Hemen hemen kimse kontraya çıkarken ortasahadan aşırtma şut vurmayı denemez. Vursa bile o hızla koşarken dengeli bir vuruş çıkaramaz. Üstelik o hızla top sürerken kalecinin nerde olduğuna kafasını kaldırıp bakamaz. O halde ne işin var Çizgi ile... Bıraksana onu iki dakika, işin var oğlum senin...
Araya atılan pasa forvet'ten çok daha geç kaldı Aykut... Koltukaltından yedi golü. Penaltı noktasında beklese santrafordan çok daha önce erişecekti topa... Çizgi işe gitmesine izin vermiyor bazen Aykut'un.
Ankaraspor Türkiye kupası maçı; Dakika 45... Kornerden, kale sahası içinden vuruyor kafayı De Nigris.
Kale Sahası adı üstünde kaleci sahası değil midir? Neden çıkamaz insan 2 adım önündeki topa...
Çizgi'den adama evinde bile rahat yok...

Altay maçı Türkiye Kupası; Çoğu insan pek düşünmeden der ki; Ulan o golde ne suçu var Aykut'un... Var efendim var. Şehmuz nasıl futbolcudur bilir misiniz?
Şehmuz ağır ama şutör bir adamdır. Bugünkü Mohammed Ali gibi...
Şimdi o pozisyonda Meira'da Aykut'ta bekliyor ki Şehmuz topu kontrol edecek ve dribling yapıp gol atmak isteyecek. Bu düşünceye görede pozisyon alıyor ikisi de... Ama hayır! Şehmuz kendisini biliyor ve onu yapamayacağını da biliyor.
Ama Meira Şehmuz'u bilmiyor. Hadi o normal. Aykut'ta Şehmuz'u bilmiyor. Maçtan sonrada bir açıklama yapıyor, diyor ki; Şehmuz belki de hayatının golünü attı. Tamam belki o vuruşta şansı yaver gitmiş olabilir ama bu doğru değil. Şehmuz bu tip gollerden çok attı bu güne kadar... Sen bilmiyorsan adam sana da atacak tabi ki...
Neyse top çok ters yere gitti diyeceksiniz... Hayır top direk dibine gitmedi. Yan ağlara bile gitmedi.
Şimdi sizlere bir soru? Mondi olsa yermiydi o golü?
Mondi yaklaşık 20 senelik futbol hayatında ceza sahası dışından sadece 3-4 gol yemiş bir adamdır. Neden?
Pozisyon almayı bilir de ondan
İyi bir geometri zekanız varsa ve pozisyonu iyi irdelerseniz anlarsınız ki; Aykut iki adım önde ve solda olsa o golü yemeyi bırakın sektirmez bile... Çünkü orada bulunmuş olsa top üstüne gelecekti. Muhtemelende göğüs hizasına bir yerlere.
Bugünkü golde öyleydi. Normelde kurtarılmaz dersiniz ama Mondi gibiler, Van Der Saar gibiler kurtarır. Bu mental bir iştir. Kalecilik başlı başına mental bir iştir.
Sürekli konsantrasyon, öz güven, cesaret, soğukkanlılık, karar verme güdüsü vs vs gerektirir. (Not; Türk sporcular mental açıdan bu zaaflarıyla meşhurdurlar. O yüzden Türk kaleci zaafiyetimiz var. Aykut alman altyapısı görmüştür o ayrı.)

Bu pozisyon için bir örnek daha vermek istiyorum... Bkz: Gökhan Ünal.
Gökhan'ı iyi takip eden herkes bilir ki Gökhan dar açıdan geniş köşeye şut atmayı çok sever ve hemen her maç buna benzer vuruşlar dener.
En son Senecky'e yani Ankaraspor'a attı bu gölü... Golden önce 3-5 saniye kendisini toparladı vuruş açısı için. Ama ne önünde ki Erhan Güven nede kaleci Senecky'i onu iyi takip etmediği ve stilini bilmediği için doğru pozisyon alabildi...
Ve nihayetinde çekti, bekledi, bekledi ve vurdu.
Şuttan önce Senecky hala ön direkteydi.

Şöyle bir kanı var. Şut "90" diye tabir ettiğimiz yere gitmiş ve gol olmuşsa kaleci suçsuzdur.
O zaman Mondi neden kurtardı bu güne kadar bunları?
Mesela Galatasaray'ın 8 kişi kaldığı Fenerbahçe'ye 1-0 yenildiği bir maç vardı. Topun gerisinde Rapaiç, karşısında kalede Mondragon.
25-30 metre mesafe yani bugünki Kamanan'ın şutu attığı kadar var, yok.
Rapaiç üstelik baraja rağmen hem sert hemde "90" a vurmuştu o şutu... Fakat Mondi çıkardı... Nasıl olur?
Şöyle olur. Mondi zeki ve consantre idi. Rapaiç'in o kadar uzak mesafeden şutu üstüne doğru değil baraj arkasına vuracağını biliyordu.

Ama Aykut'un bugünki golde suçu yok. Eşi Çizgi izin vermedi ki... Uzun şutu çizgide beklerseniz top inişe geçer ve daha da hızlanır. Bu da hem görüş açınızı kısıtlar, hemde topun gidişişatı değişir. Sağa - sol, aşağı - yukarı yaparak.

Yine bir Kontra atakta Kamanan'ın boş kaleye direğe nişanladığı topta da eşi hatalı Aykut'un. Tıpkı Steua maçında olduğu gibi penaltı noktasında beklese kontra akını... Kamanan'dan önce yetişecekti topa.

Malatya maçında ki yan toplar ve Balili'nin Ali Sami'yen de attığı gole bakın.
Aykut nerede?
Ön direkte çizgide... Sanırım Kamanan sıfırdan şut atacak diye bekliyor(?)...
Hayır Kamanan yerden yanlamasına orta kesiyor, pas atıyor Balili'ye.
Yatıp kesemez mi o topu? Pekala keser Aykut'um da eşi izin vermiyor.
Bugün Mehmet Yıldız'ın kale sahası içinde ayağının altından kaçırdığı pozisyon gibi tıpkı. Ortayı kesen kim bilmiyorum ama kale çizgisinde bekleyen tabiki Aykut'um.

Neyse ben bu aşkın yüceliğini yazdım ama Aykutçuğum sana o kızdan fayda yok.
N'olursun ayrıl ondan.

(şöyle bişeyler yazdım... Değerlendirmek gerek bunları. Orkun'un Aykut'tan daha iyi bir kaleci olduğunu düşünüyorum da)

baristayfur
04.Şubat.2008, 03:34
Bundan sonra aykut konuşulmaz heralde..mükemmel derecede eğlenceli ve bi okadarda güzel yazı olmuş ellerine sağlık.

Gerçekten yabancı ülkede yetişip de(ki bu ülke almanya!!) çizgiden ayrılmayan bi kaleci çok garip...

4eva MONDİ

licentia
04.Şubat.2008, 04:02
Bundan sonra aykut konuşulmaz heralde..mükemmel derecede eğlenceli ve bi okadarda güzel yazı olmuş ellerine sağlık.

Gerçekten yabancı ülkede yetişip de(ki bu ülke almanya!!) çizgiden ayrılmayan bi kaleci çok garip...

4eva MONDİ

Aykut'da aldigi egitimi sucluyor. Daha once bize emin olmadigimiz toplara cikmamayi ogretiler gibi bi aciklama yapmisti. Tabi emin olmadigin toplara cikmazsin da insan bi kere bile emin olmaz mi? Tabi Aykut da gecen seneye kadar uzun bi donem yedek otururarak gecirdi belki bu seneleri baska yerlerde kiralik gecirse idi bugun cok farkli bi Aykut izleyebilirdik...

Alicanfmfan
04.Şubat.2008, 05:59
Aykut'u filan bırakılımda kesin olarak ; Baros'un , Finishing'de ciddi bir artıs yada bir artıs olacak mı ?
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
@extensor (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=99658) vbmenu_register("postmenu_1379217", true); ;

%100 haklısın , Aykut'un çizgiden ayrılmayarak yedirttigi goller haddini aştı artık.Bunun içime oturanı ise geçen sene Sivas'ta , hakan adamın önünü marke ederek , Aykut'un topu almasını bekledi ne oldu açılmadı sonra açıldı golüde yedi çok golü var öyle , De Santcis öyle degil mesela her pozisyonun içinde her an çıkarak bütün topları alıyor , Orkun'da fena degil o konuda , Ama Aykut'un refleskleri gerçekten çok kuvvetli , beklenmedik anda harika kurtarıslar yapıyor tekeksik yönü seninde belirttigin gibi çizgi zaafı , Aykut bu özelligini geliştirirse Milli Takımı'nda kalesini koruyabilir.

Onurap
04.Şubat.2008, 06:54
Kulübesine bağlanmış köpek gibi..Çıııııııııııııııııııkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk demekten dilimde tüy bitti..

03Gs1905
04.Şubat.2008, 10:10
Kusura bakmayın ama şu bakışınız tamamen fanatiklik.
yaptığım yorum fanatikliğin dik alası hatta.Ama 4 gol atmış güiza'nın bitiriciliğinin hala 18'de kalmasında ısrar etmek ne oluyor bende onu çözemiyorum.Bari Lugano'ya da 18 bitiricilik verinde tam olsun ne de olsa attıkları gol sayıları aynı.Oynayabileceğim bir Galatasaray'ı oyunda görmek ve istemek en doğal hakkım.Çok çabuk sakatlanan Lincoln ve Kewell,bir türlü gerçek performansına ulaşamayan sözleşmesi bittiğinde serbest bırakırsam ortada kalan bir Arda,istikrarsız barış,mehmet topal orta sahası,35'lik carlos eski günlerinden resitaller sunarken süper profyosonel Emre Aşık 2. lig topçusundan farksız.

Ben fanatik bakışımla mutluyum peki ya siz?

mozar
04.Şubat.2008, 13:08
yaptığım yorum fanatikliğin dik alası hatta.Ama 4 gol atmış güiza'nın bitiriciliğinin hala 18'de kalmasında ısrar etmek ne oluyor bende onu çözemiyorum.Bari Lugano'ya da 18 bitiricilik verinde tam olsun ne de olsa attıkları gol sayıları aynı.Oynayabileceğim bir Galatasaray'ı oyunda görmek ve istemek en doğal hakkım.Çok çabuk sakatlanan Lincoln ve Kewell,bir türlü gerçek performansına ulaşamayan sözleşmesi bittiğinde serbest bırakırsam ortada kalan bir Arda,istikrarsız barış,mehmet topal orta sahası,35'lik carlos eski günlerinden resitaller sunarken süper profyosonel Emre Aşık 2. lig topçusundan farksız.

1. Lincoln ve Kewell gerçek hayatta çok sakatlanmıyorlar mı?
2. Arda oyundaki en iyi Türk kanat oyuncusu 9.0.2 datasında, Tekniği, Driplingi 18 civarı, zaten kısa sürede 20ye çıkartmak mümkün. İlla Messi ile Ronaldo ile bir mi yapılması lazım?
3. M. Topalın fiziksel özelliklerinde, çabukluğunda, çift ayaklı dmc büyük liglerin büyük takımlarında yok, hele son Sivas maçlarını izledikten sonra sizin gelip düşürülsün demeniz lazım.
4. Barışın hangi özelliği kaç da mesela kaç olması lazım merak ettim.
5. Carlos sonuçta bir futbol efsanesi, özellikleri 18-19-20lerden düştüğü için 14-15lere geldi anca. Emre Aşık asla o seviyede bir yıldız olmadı ki yaşının getirdiği düşüşler sonunda bile günümüzün kaliteli stoperleriyle aşık atsın. Galatasarayın 4. stoperi Fenerbahçe-Beşiktaş-Trabzonun as stoperleriyle aynı seviyede olsun istiyorsanız o başka.
6.Baros başlarda bitiricilik gerektirmeyen goller (boş kaleye yuvarlamalar, penaltılar) atıyordu, ama özellikle ilk devre sonlarındna itibaren gayet güzel plaseler de vurmaya başladı. Elbette abartılan gibi 16lara çıkmaz ama 12 de çok az. Kendi görüşümü belirtecek olursam 14 gayet iyidir, 15 de pek sırıtmaz. Elbette bu ca-pa dengesi içinde değerlendirilmeli. bazı oyuncuların daha sezonun ilk haftasında özellikleri artıyor. Barosun da mesela 14le başlayıp sezon içerisinde 15e çıkabilecek şekilde ayarlansa gayet iyi olur.

OMANA
04.Şubat.2008, 15:56

senin fanatiklik bakışınla birlikte sana mutluluklar diliyoruz... ama fanatik yorumlarınla kimseyede bişey anlatamazsın...kendin çalar kendin oynatsın...

şuan oyunda Galatasarayın kadrosu gayet iyi .... en iyi orta saha Galatasarayda...fenerbahçeyle 130 küsür pa lık uğur boralla oynuyorum ben sana 170 pa lık arda yetmiyor...

oynamayı bilen adam için de başarılamayacak şey yok..ama sen bu kadroyu adam edemiyorsan çözümü kendinde ara..

bu arada guizaya çattınız çattınız roberto carlos tan ne istiyorsunuz..gerçekte de azcık izliyorsan fenerbahçenin geriden çıkardığı topların yarısını carlos çıkarıyor...ama izlememmişsin belliki...

gerçi izlesen ne olacak fanatiklik yaparsın onada...

bu yazıyı galatasaray araştırmasını eleştirdiğin için yazmadım ama galatasarayı eleştirirken yine carlos gibi fenerbahçeli oyunculara çattığın için yazıyorum...

sen ve senin gibi bir kaç kişi sürekli fenerbahçeli oyunculara sataşmayı alışkanlık haline getirdi...

kendinize gelin yazı yazarken...

zemlinskis
04.Şubat.2008, 18:06
Sonuç olarak Baros'un özellikleri acilen arttırılmalıdır...Ayrıca Servet'in top kapması 12 bu durumda diğer özellikleri ne olursa olsun bir işe yaramıyor ve de ayrıca Orkun'un özellikleri abartılmış bende liverpool bile istiyordu listeye koyunca bu hatalar da düzeltilirse mükemmele yakın bir oyun bizleri bekliyor

Aşk-ı Şehir
04.Şubat.2008, 18:11
Ya herkes isyan edip duruyo Galatasaray'a açayım bakayım bir kariyer. Bakalım ne yapacağım.:) Bu isyan edenlere önerim: Data editördür. İstediğin oyuncunun istediğin özelliğini artırırsın düşürürsün...

Onurap
04.Şubat.2008, 19:46
Baros için 14-15 bitiricilik ideal olur..Attığı goller boş kaleyeymiş bak sen.. :)
Son attığı golde çiviledi kaleciyi..

mkkadi
04.Şubat.2008, 20:14
Arkadaşlar Baros için 12nin az olduğunu düşünenlerdenim ancak 10 golü geçemiyor diyenlere de katılmıyorum çünkü bende oynadığı zamanlarda iyi gol atan bir golcü olabildi. Ancak gözlemlediğim kadarıyla girdiği pozisyonlarda çok kaçıran bir Baros var, yani ne kadar çok pozisyona sokarsanız o kadar çok gol atıyor ama çok fazlada kaçırıyor. Formda ise iyi ama değilse saç baş yolduruyor.

En önemli nokta ise şimdi resimleride koyacağım, o kadar gole rağmen ratingleri düşük yani genelde maçlarda çok kötü oynuyor ama gerçekte gol atamamasına rağmen, hemen hemen her maçta yaptığı boş koşular, doğru zamanda doğru yerde olması işe yarayan özellikleri ama oyunda gol atamayınca çok kötü bir puan alıyor.

Resimlerden önce 2 sezon GSda kaldığım süredeki Barosun istatistiklerini ekledim. Ondan sonra başka takıma gittim çünkü. Ve oyun oynadığım zamanda 9.02 yoktu yani 9.01 ile oynanmışbir oyundur bilginize.

Burada Finishing 13 olması lazım, ama şu anki haliyle 12yi değilde 14 ya da 15 iyi olur düşüncesindeyim..

1. sezon Milan Baros
http://img401.imageshack.us/img401/4458/baros1sezonpn6.png (http://imageshack.us)
http://img401.imageshack.us/img401/baros1sezonpn6.png/1/w1024.png (http://g.imageshack.us/img401/baros1sezonpn6.png/1/)
2. sezon Milan Baros
http://img179.imageshack.us/img179/7928/baros2sezonyg3.png (http://imageshack.us)
http://img179.imageshack.us/img179/baros2sezonyg3.png/1/w1024.png (http://g.imageshack.us/img179/baros2sezonyg3.png/1/)

Alicanfmfan
04.Şubat.2008, 20:17
901 den zaten Finishing 13'yü yanılmıyorsam :)

baristayfur
04.Şubat.2008, 21:17
evet 13tü ve 0.2de 12 ye indi..off the ball ve teknik arttı yanılmıyorsam..

Baros boş kaleye atıyor diyenler varsa 28.sayfadaki yazımı okuyabilirler.

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=1377640&postcount=822

Lionel Andres Messi
04.Şubat.2008, 22:37
Sonuç olarak Baros'un özellikleri acilen arttırılmalıdır...Ayrıca Servet'in top kapması 12 bu durumda diğer özellikleri ne olursa olsun bir işe yaramıyor ve de ayrıca Orkun'un özellikleri abartılmış bende liverpool bile istiyordu listeye koyunca bu hatalar da düzeltilirse mükemmele yakın bir oyun bizleri bekliyor
hayırdır savaş falanmı çıktı kuru kuru yazmışsın barosun bütün özellikleri mi artmalı.

barosun 14 bitiricliği olursa çok süper ve gerçekçi olur hızı artabilir bende katılıyorum bunu belirten arkadaşlara.hız ve hızlanması 1 er puan artmalı bence.

servet yorumunu garipsedim açıkçası top kapması 12 diye diğer özellikler sıfırlanıyorda yoksa benim mi haberim yok.servette tereyağından kıl çeker gibi bir top kapma yeteneği mi var.var diyorsan yalan söylüyosun yok diyorsan 12 ye 13 e razı olacaksın.ya da data editörü açmalısın.

ardayı hala beğenmeyenler mi var yoksa ben ardayı devre arasında 28 milyon dolara valenciaya sattım peşinde.arsenal,atletico,bayern munich gibi klüpler vardı.ardayı gerçekte 28 milyon dolar üstü bir fiyata satalım o zaman o fiyat kadar değeride özellikleride artar oyunda.

aniltorres9
04.Şubat.2008, 22:49
9.0.2 de Baros 150 PA mı ?

RIDVAN TLM
04.Şubat.2008, 23:00
ardanın profılı ılk temas ve 1-2 ozellık harıc yapılabılecek en ıyı profıl daha neresı artıcak zaten 174 pa var 1-2 seneye star oluyo ama pası 178-180 arası yapılabılır obertanların hatem ben arfaların 185 aldıgı yerde arda 180 ı bulur oda onlardan yasca buyuk oldugu ıcın ......

Lionel Andres Messi
04.Şubat.2008, 23:05
ardanın profılı ılk temas ve 1-2 ozellık harıc yapılabılecek en ıyı profıl daha neresı artıcak zaten 174 pa var 1-2 seneye star oluyo ama pası 178-180 arası yapılabılır obertanların hatem ben arfaların 185 aldıgı yerde arda 180 ı bulur oda onlardan yasca buyuk oldugu ıcın ......
ben arfanın pa sı 190.ultra abartılı bir puan onunkiyle kıyaslamak doğru değil.

ardanın ca sı 9.0.0.dan beri aynı bu yüzden sürekli pa artışını doğru bulmuyorum.en son 172 den 174 olmuştu zaten.

Onurap
05.Şubat.2008, 00:12
Ben ardanın ilk temasında artış bekliyorum ggayet iyi kontrol ediyor topu ömer abi biraz cimri davranıyor bence bu konuda.. :)

RIDVAN TLM
05.Şubat.2008, 05:02
topal o fızıgımı hak etmıyor yapma abı ya guc 13 gayet normal topalın cok guclu oldugunu kımse savunmuyo zaten sen hız 16 a taktıysan onuda omer abı acıklasın euro 2008de en hızlı 10 oyuncunun ıcerısındeydı sanırım mehmet topal....dayanıklılık 15 tı sanırım gayet yerınde sıcrama 15 oda yerınde hava toplarında etkılı....zaten burda kımse sıssokoya verılen fızıksel degerlerı ıstemedı mehmet ıcın....ayrıca her yastan ınsan futbol hakkında elestırı yapabılır yapılan elestırının dogru olup olmadıgını karsısındakını kırmadan soleyebılırr terslemenın ne anlamı varkı

Cengo
05.Şubat.2008, 09:04

Dünyada tackling ile top kapmak artık çok az ligde var, sıfır orta saha mücadelesi liglerinde, örn. İngiltere, Brezilya..

Orta saha müdahele edip savunma alanını daraltınca Interception (Top arası) oldu kapılan toplar.Savunmacının temiz top kapmasından öte alan daraltıp pas alanı bırakmamak gerekli.
Haldur huldur saldıran takım kalmadı, saldıran da darma duman oluyor zaten.O efsane Ferdinand'lar, Nesta'lar, Puyol'lar tackling yerine interception yapıyor zaten artık.Artık stoperler, CL Finali oynamak isteyenler takımların high-end (en üst klasman) seviye maçlarında en önemli anlarında birebirlerine arkaya sarkarsa, açık alan çıkarsa ortaya çıkıyor.Galatasaray savunmaya gömülmeye başladığı zaman Denizlispor'da Servet'e dönüşmeye başlayacak Servet Çetin.Sebepleri çok fazla, onu da bilen bir başkası açıklar artık yoruldum :)

9.0.3 için ne düşündüğümü açıklamadım, nereden tahmin edebildiniz?Ya yanılıyorsanız? 6 aydan önce hiç bir data değiştirilmez, etik olarak hoş değil, 1 yıldan önce kimse de tam olarak değerlendirilmemeli.

Üslup hoş değil, oynayabilinecek bir data istenmez, gerçekçilik açısından en doğru data istenir amaç oyunda Fenerbahçe'yi, Beşiktaş'ı elemek ise ne kadar oyundan zevk alınabilir siz karar verin.

Ayrıca FB konusu FB Araştırmasında, GS konusu GS araştırmasında tartışılır, Güiza'yı araya katarak zaten amacın Baros'u tartışmak olmadığını anlatabiliyorsunuz.Amacınızı gerçekçiliği tartışmak değil, apaçık ortada.Arjantin'de -5 edebilecek bir oyuncuya -10 girilmiş kime ne (farz-ı misal), iş arkadaşım benden 1 M$ fazla ürün satmış kime ne (farz-ı misal)?

03Gs1905
05.Şubat.2008, 09:50
Baroş target man olarak işaretli tek forvet oynuyor.
Arkasında Kewell-Lincoln-Arda değişmeli olarak Aydın-Yaser-Hasan Şaş gibi oyuncular sakaltık dolayısıyla oynuyorlar..Hepsi ve tüm takım topu direk olarak öncelikle ön alandaki oyun kuruculara onlarda Baroş'a aktarmakla mesuller.Zaten maç moturunun bu seneye mahsus olarak getirmiş olduğu abukluklar da eklenince baroş çok zor gol atıyor.6 pasın önünde boş kaleye kaçırdığı pozisyonlar var.Güiza örneğini neden verdiğime gelince Güiza 25 gol ve üzeri ligde 10-12 gol civarı da Avrupa maçlarında atıyor.Bu sayede Fenerbahçe her sezon neredeyse çeyrek final görüyor.Galatasaray'ı toparlamak için bir ton değişiklik yapmanız gerekiyor zaten kısıtlı olan bütçeden dolayı oyuncu satmadan bunu gerçekleştirmenizde imkansız.
Lincoln ve Kewell gerçekte de sık sakatlanıyorlar demişsiniz ama ben hiç 3 maç oynayıp 3-4 ay oynamadıklarına şahit değilim.Lincoln son sakatlığını yaşayıncaya kadar sürekli bir performans gösteriyordu ve Galatasaray'ın en iyisi ve ligin asist kralı değil miydi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum!?Geçen seneki performansından dolayı erken karar verilip çabuk düşürüldü özellikleri.Kalli ve adaptasyon sorunu yüzünden verimli olamayan bir lincoln vardı.2008'deki datada Lincoln bana göre gayette yerindeydi.Kewell'e gelince sezon başından beri kaç tane maç kaçırdı fıtığı nüksedene kadar 1 veya 2 tane.Onunda sebeplerinden biri eşinin düşük yapması nedeniyle ingiltereye gitmesiydi.Yani Kewell Galatasaray'a geldiğinden beri pek sakatlanır bir durumda gözükmüyordu.Fıtığı nüksedene kadar o da gayet normal bir durum benzer durumu sezon başında Ayhan Akman'da geçirmiş ve daha yeni yeni toparlanmaya başladığını görebiliyoruz hepimiz.Çift taraflı fıtık ameliyatı geçirmişti ayhan akman unuttuysanız hatırlatayım tekrardan.Beşiktaşta oynarken sağ kasığından olduğu ameliyat yoğun maç temposundan dolayı nüksettiği için çift taraflı fıtık ameliyatı oldu.

Emre Aşık'a gelince süperstar yapılsın demiyorum mental ve fiziksel özellikleri gereken değerlere çekilmelidir diyorum sadece.Ligin fiziksel olarak en kuvvetli forveti(bana göre) Mehmet Yıldız'ı nasıl başarıyla marke ettiğini hepimiz FTK maçında gördük.Sezon başından beri düzenli olarak forma şansı bulamayan bir oyuncunun böyle bir performansı gösterebilmesi kendisine iyi bakmasından dolayıdır.Bu yüzden de mental ve fiziksel özellikleri gözden geçirilmeli diyorum.

Mehmet Topal-Tobbias Linderoth dmf önlerinde Barış mc olarak oynattığım orta sahayla Basel gibi bir takımdan evimde 4-1 yenmişken deplasmanda 3-1'lik mağlubiyetle dönüp turu zar zor kazanabiliyorsam bunda bir gariplik sezerim ve serzenişte bulunurum.Barış'ında stamina konusunda dikkatlice tekrardan gözden geçirilmesi bana göre elzem gözüküyor.

De Santics'e değinmek istiyorum birde sadece bana mı denk geldi diye merak ediyorum.Özellikle sağ tarafından ve uzaktan şutlarda fazlaca gol yiyor,kaleden çıkışlarında zamanlama hatası yapıyor De Santics.Bundan dolayıda sizi yargılama niyetinde değilim Sevilla araştırmacılarının dikkatinden kaçan bir konu gibi geldi bana.

aniltorres9
05.Şubat.2008, 18:59
Evet haklısın oyunda Galatasaray ı hiç Galatasaray olarak oynatamadım, mükemmel kadrosuna rağmen oyunda çok yetersiz zaten Lincoln le Kewell 1 sezonda maksimum 10-15 maç oynuyor.. Baros a bakınca tek forvetmi?? Asla, bu forumda 100 kişiden 2 kişi Baros a 15 gol attırdı diye yükselme olmuyor, işte resmen ortada Baros a gol attırmak imkansız oyunda GS yi hiç birzaman GS gibi oynıyamıyoruz.

Bu sene harikalar yaratan Lincoln ün formu halısaha da iş çıkışı maç yapan 50 yaşındaki adamlardan daha kötü Kewell a bakınca sanki camdan Kewell gibi her maç sakatlanıyor ayrıca Arda da hiç bir artısı yok onun yerine anadolu takımından aldığımız kanat oyuncusu koysak aynı verimde oynar. Baros u da ne yaparsak yapalım saçımızı başımızı yolduruyor ve onuda satıyoruz... Sonuçta GS yi GS gibi oynayamıyoruz...

Günlerdir sadece okuyorum ama artık bende yazıcam...Güiza tartışılmasın deniliyor Baros boş kaleye atıyor gollerini deniliyor ee o zaman Güiza boş kaleyi kaçırınca Finishing 18 oluyor Mükemmel bitiricilikle goller atıldığında 13 mü oluyor...Hiç biir Futbolcu 25 maçta 20 gol attığında 13 Finishing yeterlidir denilir.O zaman bana birtane örnek futbolcu gösterin avrupadan Güiza da helal olsun geçen sene attı bu sene Finishing 18... Oyunda avrupada ses getiren deplasmanlarda rahat oynayan her golünde klaslık olan mükemmel teknikli ve formda olan oyuncular istiyoruz... (Birde Türkiye ligiyle ilgili neden Türkiyeye gelen oyuncular PA ları düşüyor oyunda adam Türkiye ye gelince birşeyler mi kaybediyor Futbol hakkında..?) Galatasaray ın FM deki hali zaten ancak oyunda olur...

RIDVAN TLM
05.Şubat.2008, 20:41
yapmayın ya aynı galatasaraydanmı bahsedıyoruzz gayet ıyı yapılmıs gs degısıklık yapılması gereken 2-3 oyuncu var lıncolnun teknıksel ozellıklerınde artırım yapılmalı baross bastan asagı yenılenmelı belkı ardada 1-2 degısıklık yoksa gs gayet ıyı yapılmıs ılk sene cok rahat clde 2.turu gorebılıyosunuzz....

aniltorres9
05.Şubat.2008, 22:53
Ya peki ben şunların cevabını istiyorum...

-Kewell 1 sezonda kaç maç oynayabiliyor?
-Lincoln 1 sezonda kaç maç oynayabiliyor?
-Baros 1 sezonda kaç gol atıyor veya Galatasara açmadığımızda kariyeri Baros niye kadro dışı kalıyor?
-Arda'da neden hiç bir gelişme olmuyor?

perpetua
05.Şubat.2008, 23:04
Baroş target man olarak işaretli tek forvet oynuyor.
Arkasında Kewell-Lincoln-Arda değişmeli olarak Aydın-Yaser-Hasan Şaş gibi oyuncular sakaltık dolayısıyla oynuyorlar..Hepsi ve tüm takım topu direk olarak öncelikle ön alandaki oyun kuruculara onlarda Baroş'a aktarmakla mesuller.Zaten maç moturunun bu seneye mahsus olarak getirmiş olduğu abukluklar da eklenince baroş çok zor gol atıyor.6 pasın önünde boş kaleye kaçırdığı pozisyonlar var.

Baros bu tip golleri kacirmadi mi gercekte de?

Baros'u cok pozisyona sokmayi denemeniz lazim. Target man olarak Baros'u oynatmanin, onun performansini dusurecegini hic goz onunde tuttunuz mu? Kanatlardan ne kadar cok orta yapiyorsunuz? Peki Baros ne kadar fazla ara pasi ile besleniyor? Kanatlardan orta yapiyorsaniz, Baros tek santrafor olarak mi oynuyor? Pas tercihleriniz ne? Kisa paslarla oynarken oyunculariniz birbirlerine ne kadar yakin? Uzun veya direct paslarla oynuyorsaniz oyuncular bu kadar cok ileri geri kosmayi kaldirabiliyor mu?

Baros'da biraz gelistirme olacak 9.0.3 icin, daha once de yazdigim gibi. Ama Baros'un her seyi cok iyi yapan bir oyuncu haline gelmesini beklememeniz en dogrusu olur.

Lincoln ve Kewell gerçekte de sık sakatlanıyorlar demişsiniz ama ben hiç 3 maç oynayıp 3-4 ay oynamadıklarına şahit değilim.Lincoln son sakatlığını yaşayıncaya kadar sürekli bir performans gösteriyordu ve Galatasaray'ın en iyisi ve ligin asist kralı değil miydi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum!?Geçen seneki performansından dolayı erken karar verilip çabuk düşürüldü özellikleri.Kalli ve adaptasyon sorunu yüzünden verimli olamayan bir lincoln vardı.2008'deki datada Lincoln bana göre gayette yerindeydi.Kewell'e gelince sezon başından beri kaç tane maç kaçırdı fıtığı nüksedene kadar 1 veya 2 tane.Onunda sebeplerinden biri eşinin düşük yapması nedeniyle ingiltereye gitmesiydi.Yani Kewell Galatasaray'a geldiğinden beri pek sakatlanır bir durumda gözükmüyordu.

Takdir edersiniz ki bizim gelecegi tahmin etme gibi bir luksumuz yok. Ozellikle sakatliklar konusunda. Sezon basinda Kewell ve Lincoln'un gecmis senelerdeki sakatlanmalarini goz onunde tutarak bir degerlendirme yaptigimizda bu oyuncularin cok sakatlik gecirme ihtimali oldugunu soylememiz hic de supriz olmazdi. Esas supriz olan bence bu iki oyuncunun ilk devreyi bu kadar az sakatlik gecirerek kapatmasi belki de.

Tabii 9.0.2 kullanmiyorsaniz sakatliklarin miktarinin da cok yuksek olmasi gayet dogal.

Emre Aşık'a gelince süperstar yapılsın demiyorum mental ve fiziksel özellikleri gereken değerlere çekilmelidir diyorum sadece.Ligin fiziksel olarak en kuvvetli forveti(bana göre) Mehmet Yıldız'ı nasıl başarıyla marke ettiğini hepimiz FTK maçında gördük.Sezon başından beri düzenli olarak forma şansı bulamayan bir oyuncunun böyle bir performansı gösterebilmesi kendisine iyi bakmasından dolayıdır.Bu yüzden de mental ve fiziksel özellikleri gözden geçirilmeli diyorum.

Ben fiziksel olarak cok kuvvetli oldugu dusuncesine katilmiyorum. Bence Emre defansif teknigi sayesinde Mehmet Yildiz'a karsi basarili oldu. Kora kor mucadele etmek yerine, yerinde mudahaleler yaparak ve Mehmet Yildiz'i zayif teknigini kullanmaya zorlayarak basarili oldu.

Mehmet Topal-Tobbias Linderoth dmf önlerinde Barış mc olarak oynattığım orta sahayla Basel gibi bir takımdan evimde 4-1 yenmişken deplasmanda 3-1'lik mağlubiyetle dönüp turu zar zor kazanabiliyorsam bunda bir gariplik sezerim ve serzenişte bulunurum.Barış'ında stamina konusunda dikkatlice tekrardan gözden geçirilmesi bana göre elzem gözüküyor.

Bu orta ucluden hangisi top yapacak, isabetli ve yaratici pas dagitacak? Boylece rakibin baski kurmasini onleyecek? Ileride hava toplarina cikmayan Baros, ve orta sahada top yapmakta zorluk ceken bu uclu ile Basel gibi oyunda Galatasaray'dan daha zayif bir takima karsi kotu sonuc aliyorsaniz bunu arastirmada degil, kullandiginiz taktikte aramaniz gerekli gibi geliyor bana. Sezon basinda sahaya 5 stoper ile cikan Skibbe bu nedenle elestirilmedi mi? Ayhan'in orta sahada surekli banko olmasinin nedeni de Baris/Topal ikilisinin top yapmakta zorlanmasi degil mi?

De Santics'e değinmek istiyorum birde sadece bana mı denk geldi diye merak ediyorum.Özellikle sağ tarafından ve uzaktan şutlarda fazlaca gol yiyor,kaleden çıkışlarında zamanlama hatası yapıyor De Santics.Bundan dolayıda sizi yargılama niyetinde değilim Sevilla araştırmacılarının dikkatinden kaçan bir konu gibi geldi bana.
De Santis'in ozellikle uzaktan cok gol yedigini gozlemlemedim. Gozlemledigim zamanlarda da rakip cok sayida uzaktan sut denemistir, Galatasaray kapanmistir ve bunlardan bir tanesi gol olmustur.

Unutulmamasi gereken bir sey var. Eger taktiksel tercihleriniz, Galatasaray oyuncularini basarili yapacak tercihler degilse, oyuncular gercekte gormediginiz golleri de yiyebilir, basarisiz da olabilir. Teknik direktor olarak sizin goreviniz oyuncularin performansini ust seviyeye cikartacak taktiksel tercihleri bulmak. Bunun icin iyi bir baslangic noktasi da Skibbe'nin kullandigi taktigi oyuna yansitmaya calismak.

Tabii rakibiniz de buna karsilik verecektir zamanla. Rakibiniz karsilik verdiginde gerekli degisimleri yapmazsaniz kotu sonuclarla karsilasmaniz da cok dogal.

Bununla ugrasmak istemiyorum, bana her taktik ile ortaligi kasip kavuracak takim lazim diyorsaniz eger, o zaman belki de Chelsea, Man Utd, Inter, Barcelona gibi takimlar ile oynamak size daha zevkli gelir.

aniltorres9
05.Şubat.2008, 23:30
''perpetua'' De Sanctis incelemesini siz mi yapıyorsunuz ?

mkkadi
05.Şubat.2008, 23:35
Ömer Abi futbolcuların yaşlanmasıyla beraber (30+) özelliklerinin düşmesine sebep olan özellik tam olarak nedir? Yani kimi oyuncular var bakıyorum özellikleri pek düşmezken katta mental ve teknik artarken kimileri emen yerle bir oluyor.

GSde özellikle Lincoln 2 sene sonra 31 yaşındayken fiziksel olarak özellikleri çok çabuk düşüyor. İsterseniz bununla alakalı resim ekleyebilirim..

Onurap
06.Şubat.2008, 01:37
Ömer Abi futbolcuların yaşlanmasıyla beraber (30+) özelliklerinin düşmesine sebep olan özellik tam olarak nedir? Yani kimi oyuncular var bakıyorum özellikleri pek düşmezken katta mental ve teknik artarken kimileri emen yerle bir oluyor.

GSde özellikle Lincoln 2 sene sonra 31 yaşındayken fiziksel olarak özellikleri çok çabuk düşüyor. İsterseniz bununla alakalı resim ekleyebilirim..

Natural fitness(sağlık) özelliğiyle alakalı bir durum..Bu değer ne kadar yüksekse oyuncu o kadar uzun özelliklerini korur..

licentia
06.Şubat.2008, 02:34
Professionalism in da etki ediyor olmasi lazim... Bi oyuncu ne kadar profesyonel ise o kadar uzun sure ust seviye futbol'da yerini alabilir ama bu ozelligi dusuk ise artik eskisi kadar cok calismayacagi icin ve futbolu o seviyede oynamayi kafasinda silebilicegi icin ozellikleri dusbebiliyor ki bu da mantikli bi durum. Mesela profesyoneligi muthis yuksek olan Maldini hala 40 yasinda olmasina ragmen en uste seviyede dunyanin onde gelen kuluplerinden birisi icin onemli rol alirken profesyoneligi bi o kadar dusuk olan Sergen 35 yasinda bank asya'da oynayamaz hale gelip futbolu birakmistir ki ondan 2 sene evvel zaten Sergen genel olarak bitmisti.

aniltorres9
06.Şubat.2008, 08:11

-Baros 1 sezonda kaç gol atıyor veya Galatasara açmadığımızda kariyeri Baros niye kadro dışı kalıyor?

Bu sorularımın cevabını alamadım..?

sentugo
06.Şubat.2008, 09:10
Kewell Bir sezonda 20 falan oynuyor.

Lincoln ise uzun süreli sakatlanmazsa çoğu maça çıkıyor.

Baros benim oynumda 13 maçta 10 gol attı ligte. Anlamadım. Gerçi ilk kez böyle bir şey oldu ama "PENALTISIZ :D " bu kadar gol attı. Taktikle alakalı olabilir. Gerçi baya da kaçırdı. Şimdilik gol kralı.. Ama genede bu sadece bir kere oldu. Ondan öncekilerde tabiki kötüydü. Gs ile açmadığında kadro dışı kalmıyor sadece Ümit,Nonda ve Yaser olduğu için dönüşümlü oynatıyor Skibbe :D Yapay zeka bilemez ki Nonda'nın Ümit'in satılmak zorunda olduklarını :D

Arda'da doğru antrenman paketlerini uygularsan, top sürme, orta açma gibi Arda'ya yarayan özelliklerinde gelişmeler oluyor.. Haa çok değil o aynı konu. Daha ne bekliyorsun anlamıyorum zaten.. Arda bence tartışılmamamlı bile. Çok iyi yansıtılmış oyuna..

Aldın mı cevabını ?? Başka sorularında da varsa beklerim.

OMANA
06.Şubat.2008, 21:21

sakatlık mevzuu oyunun ilk sürümlerinde hep karşımıza ciddi bir hata olarak çıkıyor..mecburen yamalarla düzeltiliyor..SI bu konuda gerekli önlemleri almalı 9.02 de nispeten çok daha iyi ..02 yi oynamanızı tavsiye ederim .

sakatlık mevzuu oyunun ilk çıkan versiyonunda sadece lincoln v kewell için değil hangi takımla hangi kariyeri açsam başıma geliyordu benimde..

galatasarayla deneme amaçlı açtığım iki kariyerimde de ilk versiyonda arda 6 ay sakatlanın ca moralim bozulmuş save gameden yeniden oyun açmıştım hatırlıyorum...

bunun dışında tabi biraz da şansın etkiside var.

ayrıca sabit bir şekilde şu kadar maç oynar diye kimse diyemez sevgili kardeşim ama oyun versiyonunu değiştirmeni muhakkak tavsiye ederim eğer değiştirmemişsen...

Baroş için bir kaç düzeltme yapılması gerekiyor ki ömer üstad yaptı zaten.ayrıca szden bir ricam eğer değişik takımlarla değişik kariyerler açmamışsanız bazı sorunları sadece kendi takımınızda varmış gibi bir algılamaya girmeyin..

FM de deneme amaçlı birer sezonluk 10-15 civarında kariyer açarım son senerlerde..juventusundan fenerbahçesine..galatasarayından orduspora..adana demirsora kadar bir çok ligde kariyer açtım bu senede..

gördüğüm karşı karşıya gol kaçırma hususunda bir çok forvette baroştan çok farklı değil..doğru taktik doğru dizilim takım ayarları gibi hususlarda muhakkak önemli ancak 3d de karşı karşıya gol kaçırma hususu sanırım zamanla düzeltilecek...

ayrıca dikkat ederseniz kaleciler abartı derecede uzun paslar atıyorlar..benim tahminim önrmüzdeki sürümlerde karşı karşıya pozisyona girme oranı bu kadar fazla olmaz azaltılır..öte yandan girilen posizyonları gole çevirme oranıda yükselir...

burada sadece araştırmayla ilişkn değil maç motoruna ilişkinde gözardı edilemeyecek bir sorun var..durmadan kalecilerin uzun pasları ile ancak 10 maçta bir görülecek posizyonların hemen her maç karşımıza çıkması..long shotu ve free kick değerleri yüksek oyuncuların bazen bir maçta 3-4 tane uzaktan gol atması öte yandan bazen durmuş saat gibi bir sezonda hiç gol atamamaları gibi bir çok hata maç motorunda mevcut...

öte yandan Baroşun bir sezonda kaç gol atacağınında kesin sayısını kimse söyleyemez..ben size bir örnek vereyim..

klass-jean huntelaarr...nasıl bilirsiniz...harika forvet değilmi...

bende bir sene ne kadar denediysem deneyim bir tutuldu yarım sezon 2 gol atabildi..bunlar oyunda olabilen şeyler..ama baroşun şimdiki performansı duşunulduğunde biraz daha etkili olması için geereken düzeltmelerde yapıldı ve yapılacaktırda...

Arda turana gelince...

arda özellikle geçen sene 2008 FM de gerçekten oldukça etkisizdi..galatasarayla oynadığımda ben kendim biraz daha fazla verim alırken özellikle maç motoruna işi ıbrakınca 7 ortalama ile bile oynayamadığını görüyordum..

ancak bu sene daha iyi hele galatasayla oynarken benim için en faydalılarından biri oldu..
ancak yapay zekaya işi bırakıncada 7 nin birazüstü ortalamalar ile oynadığını gördüm..

mevcut PA sına diyebileceğiniz hiçbir şey olamaz..170 üzeri PA ile türkiyenin en iyi oyuncularından hatta oyuncusu...

ancak etkin kullanma mevzuunda birazcıkta taktik seçimlerinize özen göstermelisiniz diyorum...

licentia
08.Şubat.2008, 03:59
Demin Kayserispor macindaki spiker ligin en cok isabetli pas yapan oyuncusunun Ayhan oldugunu duydum. Acaba dogrumudur? Dogru ise umarim oyuna iyi bi sekilde yansitilmistir.

Cengo
08.Şubat.2008, 04:20
Demin Kayserispor macindaki spiker ligin en cok isabetli pas yapan oyuncusunun Ayhan oldugunu duydum. Acaba dogrumudur? Dogru ise umarim oyuna iyi bi sekilde yansitilmistir.

Hangi bölgeye isabet oranı daha yüksek?
Sürekli yan isabetli pas yapan oyuncuya pas biraz yüksek, mental düşük olmalı.

King_91
08.Şubat.2008, 04:25

Doğru ama hep geri pas . :D

YusufT19
08.Şubat.2008, 14:59
Baros:

Finishing icin en uygun deger bence 13, max.14 olur.

Baris:

Tackling: suan kac oldugunu bilmiyorum ama 16-17 bence ideal rakamdir.

perpetua
08.Şubat.2008, 22:28
Hangi bölgeye isabet oranı daha yüksek?
Sürekli yan isabetli pas yapan oyuncuya pas biraz yüksek, mental düşük olmalı.

Veya paslar oldukca yuksek olup, kisa ve basit pas oynar olmali.

Alicanfmfan
08.Şubat.2008, 22:42
Basit oynamak daha iyidir , riskli pas atıp hata yapacagına topu kaptıracagına basit pası tercih ederim.

LadroN
08.Şubat.2008, 22:45
perpetua acaba daha iyi gol atabilen bir baros gorebilecekmiyiz ben ole guiza yla flan karşılaştırmıyacagım ama en azından ligde galtasarayı almasak biel en azından 15 gol atan bir baros olucakmı

Cengo
08.Şubat.2008, 22:48
Veya paslar oldukca yuksek olup, kisa ve basit pas oynar olmali.

Tabi yetenek varsa ayrı, dikine oynamayı seven bir oyuncu olmak zorunda değil.Ayhan için o kadar yetenekli diyebilir miyiz?

perpetua
09.Şubat.2008, 01:06
Tabi yetenek varsa ayrı, dikine oynamayı seven bir oyuncu olmak zorunda değil.Ayhan için o kadar yetenekli diyebilir miyiz?

Muhtesem diyemem.. Ama orta sahada pas alis verisini yuruten, topu saklayacak kadar teknige sahip bir oyuncu Ayhan. Rakip kaleye uzak oldugu icin skora pek etki etmiyor. Ileri sisirmek yerine topu kullanmak istedigi icin fizikli rakiplere karsi dengesini koruyamayip topu kaybediyor. Dikine pas attigi zamanlarda isabet iyi ama genelde kosu yoluna top atmak yerine ayaga pas yapiyor (veya Baros, Kewell ve Lincoln disindaki oyuncular top ayaklarina atilmadigi zaman topu alma becerisini gosteremiyor).

Ayhan zaman zaman kotu paslar atiyor ama zaten gidip de Ayhan'a 19-20 gibi bir pas becerisi verecek durumumuz da yok.. :)

perpetua
09.Şubat.2008, 01:07
perpetua acaba daha iyi gol atabilen bir baros gorebilecekmiyiz ben ole guiza yla flan karşılaştırmıyacagım ama en azından ligde galtasarayı almasak biel en azından 15 gol atan bir baros olucakmı

9.0.3'de ne kadar atacagini gorecegiz. Yenilenmis mac motorunun karsimiza ne cikaracagini bilmem mumkun degil su anda.

licentia
10.Şubat.2008, 04:51
Cem Sultan bugun de U-18 milli takimin Finlandiya'yi 8-2 yendigi macta 3 gol atti. Galatasaray alt yapisindan Berk Nezirogullari da gol atan baska bir isim.

Cengo
10.Şubat.2008, 15:06
Buyur Ömer abi;) Yeni haber.
EDİT:Taylan rica etti bende ekledim :).

Kayserispor PAF'ı çok kötü bir takım, tribünde izledim, değerlendirmeye almak için sert bir rakip değil.

Onurap
10.Şubat.2008, 19:26
Cem sultan bence türkiyenin yetiştirdiği en büyük oyunculardan biri olucak istesede istemesede..
7-8 aydır sakattı belki A takıma bile çıkabilirdi..
U-17 ye katılabilseydi turnuvanın yıldızı olurdu bence..
Batuhan gibi değil yetenek olarak Batuhandan çok daha üstün..Batuhan fizik gücüyle pafta ezip geçiyor..Driblingi tekniği bitiriciliği hızı cem sultan kadar değil..

+futbol zekasi var, hava toplarina hem boyu hem de kafa vurus teknigi ile cok hakim..Oyun kurucu bile oynayabilir..

+Boyuna rağmen yavaş değil

+enerjisini bosa harcayan bi oyuncu da degil nerde ne yapicagini kendisini iyi ayarlamasini bilen akli ile oynayan soğukkanlı birisi

Şuanki potansiyelini bilmiyorum ama -9 verilmediyse eğer büyük haksızlık..

Aşk-ı Şehir
10.Şubat.2008, 19:35
Batuhan ile nasıl kıyaslayabildin Onur? Batuhan'ı hiç izledinmi çıplak gözlde 90 dakika? + Batuhan ile tamamen farklı oyun tiplerine sahipler. Ayrıca fizik gücüyle PAF'ta eziyor dediğin Batuhan FTK grup son maçında Lugano ile çıktığı çoğu hava topu mücadelesini kazandı. Keza Bekir ve Barbosa'ya karşıda öyle...

Cem Sultan'dan çok şey bekliyorum. Batuhan - Cem Sultan iyi bir ikili olacak inşallah ilerideki senelerde...

Onurap
10.Şubat.2008, 19:50
Batuhan ile nasıl kıyaslayabildin Onur? Batuhan'ı hiç izledinmi çıplak gözlde 90 dakika? + Batuhan ile tamamen farklı oyun tiplerine sahipler.

Farklı stillerde olduklarının farkındayım Batuhan pivot santrofor gol atabilir attırabilir ama Cem sultan kadar yeteneği yok top sürüp adam geçemez..Orta saha destek verire faydalı olur batuhan..Fiziğini kullanarak etkili olan bir oyuncu Luca toni gibi.. :)

Ayrıca fizik gücüyle PAF'ta eziyor dediğin Batuhan FTK grup son maçında Lugano ile çıktığı çoğu hava topu mücadelesini kazandı. Keza Bekir ve Barbosa'ya karşıda öyle...

Cem Sultan'dan çok şey bekliyorum. Batuhan - Cem Sultan iyi bir ikili olacak inşallah ilerideki senelerde...

Tamam işte Batuhanın fizik gücü üstün rakibe karşı bunula üstünlü kuruyor..Ama Cem sultanın daha fazla yeteneği oyun zekası var bence..

extensor
11.Şubat.2008, 01:25
Nonda ve Ümit hakkında...

Birkaç ay önce ikisinin de artık bittiğini anlamıştım.

Futbolun ofansif yönünü oynayanlar, defansif yönünü oynayanlardan daha erken veda etmek zorunda kalıyorlar.(sahalara)
Tabi bu her daim geçerli değil. Mükemmel bir fiziğiniz varsa ve gerçek anlamda profesyonalseniz daha fazla oynayabiliyorsunuz. (Hakan Şükür)
Hakan evet mükemmel bir fizikti. O boyuna rağmen çokta iyi sıçrar. Yine o boyuna rağmen oldukça çabuk sayılırdı.

Neyse Hakan'ı geçelim şimdi. Malesef ki Ümit ve Nonda'nın Hakan gibi bulunmaz bir fiziki yeterliliği söz konusu değil.

Peki ne olacak bundan sonra

Nonda: Son Denizlispor maçında anladım ki; Nonda bitmiş olsa bile çok olgun bir oyun zekasına sahip... Ve bu zeka, ona yine bu zeka sisteminde her zaman yer verebilir.
Yani önümüzde ki dönemlerde Nonda bu sistemde önemli bir rotasyon oyuncusu olarak görev yapabilir.
Sonra ki Sivas maçın da da anladım ki. Galatasaray ofansif olarak bariz bir üstünlük kuramadığı maçlarda ise Nonda, Ümit kadar bile işe yaramaz.

Ümit; Son Altay maçında anladım ki ona bu sistemde malesef kesinlikle yer yok. Sonra ki dönemlerde de bu sistem için gereksiz bir isim.
İleri ki transfer görüşmelerinde iyi bir takas oyuncusu olarak kullanılabilir.
Yok elde kalırsa, Arif gibi 32-33 yaşında onun için herşey biter.
(Ne düşünüyorsun şef)

Alicanfmfan
11.Şubat.2008, 01:35
Ben şahsen Nonda'nın bittigine inanmıyorum daha 1-2 yıl oynayabilir , Ligimizde ihtiyac duyulan forvetlerinden biri , koşmasada ki kosuyor , teknigi ile bir çok takımda oynayabilir ;

Ama ümit konusunda haklısın , ne top sürebiliyor ne çalım atabiliyor ne suta tabiliyor ne pas verebiliyor .

Aşk-ı Şehir
11.Şubat.2008, 04:08
Farklı stillerde olduklarının farkındayım Batuhan pivot santrofor gol atabilir attırabilir ama Cem sultan kadar yeteneği yok top sürüp adam geçemez..Orta saha destek verire faydalı olur batuhan..Fiziğini kullanarak etkili olan bir oyuncu Luca toni gibi.. :)

Tamam işte Batuhanın fizik gücü üstün rakibe karşı bunula üstünlü kuruyor..Ama Cem sultanın daha fazla yeteneği oyun zekası var bence..

İşte bu yüzden sordum Batuhan'ı hiç izledin mi diye.:) Çünkü Batuhan oldukça teknik. Çok estetik çalımları var boyuna ve cüssesine göre. Yani Batuhan o kadar yabana atılacak biri değil. Cem Sultan ile ilgili görüşlerine katılıyorum ama Batuhan hakkındaki bazı görüşlerine katılmıyorum.:)

Cengo
11.Şubat.2008, 04:50
Batuhan kat kat daha iyi oyuncudur Cem Sultan'dan, Batuhan dirbbling yaparken Cem Sultan al ver yapıyor sadece, izlediğim Cem Sultan Batuhan kadar etkili değildi.

sentugo
11.Şubat.2008, 04:56
Batuhan tartışılmaz. Cem sultan da tartışılmaz.

PesimiSTyLa
11.Şubat.2008, 04:58
Batu'nun Cem'den 1-2 adım önde olduğu tartışılmaz. Tek gercek var ki 2si de Türkiye'nin en çok gelecek vaadeden forvetlerinden.

Onurap
11.Şubat.2008, 05:31
İşte bu yüzden sordum Batuhan'ı hiç izledin mi diye.:) Çünkü Batuhan oldukça teknik. Çok estetik çalımları var boyuna ve cüssesine göre. Yani Batuhan o kadar yabana atılacak biri değil. Cem Sultan ile ilgili görüşlerine katılıyorum ama Batuhan hakkındaki bazı görüşlerine katılmıyorum.:)

Çok fazla izlemedim ama izlediğim kadarıyla ağır bir oyuncu driblingi çok iyi değil..Yani Hçşüküre benzetiliyor tamam hava olarak öyle ama yerden bi h.şükür çevikliği dribling yapması gibi gelmedi bana ağır..

mkkadi
11.Şubat.2008, 05:32
Cem Sultanı izleyenlere soruyorum peki hız olarak nasıl bir oyuncu?

Alicanfmfan
11.Şubat.2008, 05:34
Batuhan kat kat daha iyi oyuncudur Cem Sultan'dan, Batuhan dirbbling yaparken Cem Sultan al ver yapıyor sadece, izlediğim Cem Sultan Batuhan kadar etkili değildi.

Daha demin , Lincoln-Alex hakkında böyle konusuyordun;

Bana göre Cem sultan daha iyi ve gelecegi olan bir futbolcudur.

Cengo
11.Şubat.2008, 05:37
Daha demin , Lincoln-Alex hakkında böyle konusuyordun;

Bana göre Cem sultan daha iyi ve gelecegi olan bir futbolcudur.

Öncelikle hitap şekli bu değil.Benim söylediğim dokundurmaydı, Alex olmuş Lincoln olmuş birşey kazandırmaz sonuçta.

Düşüncelere saygı duyarım, ikisini de tribünde izlediğimden yorumum budur.

RIDVAN TLM
11.Şubat.2008, 07:07
batuhan bı cok seyı kanıtladı daha sımdıden her anadolu kulubunde banko oynayacak sevıyede hatta 4 buyuklerde bıle....cemı bende ızledım gercekten yeteneklı son vurus ustası fena sıcramıyo cok ta teknık...ama bırı paf lıgınde dıgerı super lıgde gollerını sıralıyo karsılastırmak yanlıs olur cem belkı sakatlanmasaydı gsde barosun alternatıfı bıle olabılırdı...bı gslı olarak soluyorum batuhana -10 verılse bıle hıc elestırmem...batuhan cocuklugunu bıran once atarsa cok buyuk futbolcu olur...

03Gs1905
11.Şubat.2008, 08:08
Cem iki kere üst üste ağır sakatlık geçirdi.Birde Batuhan'ın ceme göre fizik avantajı var bariz bir şekilde.Teknik olarak Cem Batuhan'dan daha yetenekli ayrıca sol ayağını kullanabilmesi forvet ve forvet arkası oynayabilme yetisi de kazandırıyor ona.Batuhan'dan daha iyi bir geleceği konusunda eminim...

brotha
11.Şubat.2008, 09:41
batuhanla cem sultani karsilastirmak bile anlamsiz . cem sultan cok iyi oyuncu olacak kapasiteye sahip olabilir ridvan tlm nin dedii gibi ama batuhan artik kendini ispatlamis ve superligde oynayacak kapasiteye sahip tartisilmayacak bir oyuncu. ikisi farkli tip oyuncular cem sultan batudan daha yetenekli demek olmaz . yetenek demek illa adam gecmek cevik olmak midir? son vurus yapmak kafa vurusu yapmak sicramak nerde duracagini bilmekde yetenektir bence . batuhanda bunlari cok iyi yapan bir oyuncu

izmer96
11.Şubat.2008, 12:31
batuhanla cem sultani karsilastirmak bile anlamsiz . cem sultan cok iyi oyuncu olacak kapasiteye sahip olabilir ridvan tlm nin dedii gibi ama batuhan artik kendini ispatlamis ve superligde oynayacak kapasiteye sahip tartisilmayacak bir oyuncu. ikisi farkli tip oyuncular cem sultan batudan daha yetenekli demek olmaz . yetenek demek illa adam gecmek cevik olmak midir? son vurus yapmak kafa vurusu yapmak sicramak nerde duracagini bilmekde yetenektir bence . batuhanda bunlari cok iyi yapan bir oyuncu

fanatik bir gs taraftari olarak sunu soyliyebilirim , oncelikle ligimizdeki takimlarin mental ve teknik kalitelerinin izledigimiz buyuk liglerle kiyaslanmiycak derecede dusuk oldugunu soyliyerek baslamak istiyorum fakat buna ragmen mucadeleci bir lig oldugunu soyliyebilirim , simdi tartisilan konuya gelinicek olursa batuhan eskisehirde 3 macda 4 gol atti simdi o yas bir cocuk icin hicde yabana atilmycak bir gelismeki unutmayin bu cocugun ligde boy gosteren bi cok forvet kadar mac tecrubesi yok, cem sultan ve batuhan cok ayri yetenekler bence , ingilterede bir cok takimin batu almak istedigini unutmayin , bence cem ve batu zaman dogru oldugunda turk milli takiminda avrupanin en iyi forvet ikilisi olucaklardir

anilton
11.Şubat.2008, 20:44
Batuhan - Cem Sultan...

Neden kıyaslama gereği hissedildi...

Ortada kıyaslanacak bir durum varsa.Batuhan'ı Cem Sultan'la değil Ü.Karan,Bobo,Baros,Guiza,Umut,G.Ünal,M.Yıldız,Nobr e,Nonda,Yaser,İlhan,Kahe,Veysel,De Nigris,Beto vb ile kıyaslayın...

Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir...