PDA

View Full Version : 2009 da hangi taktik diziliş öne çıkacak

murat taşlı
04.Kasım.2007, 18:27
merhaba arkadaşlar taktikler biliryorsunuz çok önemli bu yüzden tercih edeceğiniz taktik diziliş ne olur fm 2009 da hangi taktik sizce daha başalı olur ben geçen sene kendim tek forvetli forvet arkası çift oyun kuruculu taktik yaptım kendime başalı oldum bu sene aynı taktik başalı olurmu bilmiyorum ama yine tek forvetli bir taktik deneyeceğim.4-2-3-1 denemeyi düşünüyorum amakadroya göre 4-1-3-2 de olabilir sizin düşünceleriniz neler.

aliCHaN_FM
04.Kasım.2007, 21:15
4-1-4-1 Herzamanki taktiğimdir. Ama maçşara göre değiştiririm deplasmandalarda konrtaatak oynarım. ve herzaman tempoyu yüksek tutarım skoru yakaladığımda oynu rolantiye alır sonuca giderim.

eXcitinG
04.Kasım.2007, 21:28
4-4-2 ve 41311 oLacak sanırım. GeneLde takımLarın çoğu bu diziLişi kuLLanıyor. 2009 da işimiz daha zor oLacak cünkü rakip takımın verdiği ok komutLarını bizim görme şansımız oLmuyor. O yüzden de oyun içerisinde iyi anaLiz, doğru tespitLer bizi maç içerisinde başarıya taşıyacaktır.

sanilan
04.Kasım.2007, 23:05
oyunu inceledim. Fm09 da dmc ve amc ler çok önemli olacak. en uygun taktik de 442 diamond (baklava) dizilişidir benim kanımca

jay-jay
04.Kasım.2007, 23:47
4-3-1-2 ile cıktım ilk maçımda 8-0 bitti ve rakip şut dahi çekemedi şamp ligi elemelerindeydi.Sürekli hücum oynatırım takımımı ve hoşuma gitmedide değil ilk defa denedim bu dizilişi ve oldukça başarılı geldi bana :)

King_Theoden
04.Kasım.2007, 23:57
Bence burda tartışmamız gereken hangi diziliş değil hangi oyun anlayışı FM 2009 a damga vurur olmalı çünkü bence dizilişin önemi yok fazla. Önemli olan doğru komutları kullanmak 2008 de bu böyleydi kimz ile total arasında hiç bir diziliş bağı varmı ama doğru komutlarla ikiside çok başarılıydı yada benim kendi kullandığım 4-4-2 de kariyerimde oldukça başarılıydı.

Benim merak ettiğim husus bence 2008 ile sekteye uğrayan defansif oyun anlayışı 2009 da geri gelecekmi çünkü FM 2008 de ofansif taktiklerin defansif olanlara karşı bariz bir üstünlüğü vardı :D

Jet_X
05.Kasım.2007, 00:21
Bence burda tartışmamız gereken hangi diziliş değil hangi oyun anlayışı FM 2009 a damga vurur olmalı çünkü bence dizilişin önemi yok fazla. Önemli olan doğru komutları kullanmak 2008 de bu böyleydi kimz ile total arasında hiç bir diziliş bağı varmı ama doğru komutlarla ikiside çok başarılıydı yada benim kendi kullandığım 4-4-2 de kariyerimde oldukça başarılıydı.

Benim merak ettiğim husus bence 2008 ile sekteye uğrayan defansif oyun anlayışı 2009 da geri gelecekmi çünkü FM 2008 de ofansif taktiklerin defansif olanlara karşı bariz bir üstünlüğü vardı :D

Doğru tespit.2008 de iyi defans yapabilen takım değil iyi hücum yapabilen takımların üstünlüğü vardı.2009 da ben Liverpool'la 4-3-2-1 oynuyorum şimdilik çok dengeli bir taktik Liverpool'a göre... Orta sahada 3 MC XabiAlonso-Gerrard-Mascherano...2 kanat oyuncusu AML-AMR ler hücuma dogru okla...Tek forvet Torres...Dengeli ve zevkli şu an...Kanattan ortalar,orta sahadan derinlemesine kanatlara paslar ve uzaktan şutlar oldukça güzel...

BlackEagle19o3
05.Kasım.2007, 01:05
4-1-3-2 deneyeceğim belki işe yarar;)

3842
05.Kasım.2007, 03:09
Bence FM09'da tek forvetli bol ofansif ortasahalı taktikler öne çıkacak mesela ; 4-2-3-1

a.arıcı-11
05.Kasım.2007, 03:20
Tek forvet oynamanız için fiziği ve tekniği iyi bir forvetiniz olması lazım.Çift forvet oynamak için orta saha oyuncularınızın sağlam olması hem hücüma,hep defansa yardım etmesi lazım.Bunlardan çıkacak sonuç ile hem fiziği hemde tekniği iyi bir forvet bulmak zor İbrahimoviç,Adebayor gibi adamları ortalama takımlara alamayacağımıza göre çift forvet oynamak daha mantıklı.Çünkü Player search'de en çok latarnatif orta saha oyuncularından bu yüzden benim taktiğim;
4-1-2-1-2 dir.Tabi zorlu deplasmanlarda 4-1-3-1-1'e de dönülebilir.

sakary Ali
05.Kasım.2007, 03:35
4-3-1-2 deniyorum başarılı gibi L'pool ile 5 maç yaptım hepsini kazandım
MTK(2 )
West ham
Stoke
Middlesbroug

serwan
05.Kasım.2007, 03:36
.............X.............
......X.....X.....X......
X........................X
.........X......X......... bunlardan biri dmc biri amc olarak ayarlanıyor
X........................X
.............X.............

bu taktiği kullanmayı düşünüyorum italya liginde juventus ile.
3-2-2-2-1 diyorum ben.5-4-1 de denebilir.

dinaMYt
05.Kasım.2007, 04:33
taktik olayına daha çok serbestlik getirmesi beklenirken çapraz ve yana oklar dahi kaldırılmış. maç içerisinde müdahale ederken fazlaca kullandığım özelliklerdi bunlar. çok fena ayıp etmiş sigames.statik taktiklerden bıkmıştık oysa ki. mc'ler iyiyse düz 4-4-2 yine iş iyi iş yapıyor. rakibe göre baklava düzene de geçmek faideli.ama bu taktik moduyla 5li orta saha bir işe yaramadı bende.

Deniz
05.Kasım.2007, 05:09
3-1-2-2-1-1 Bu taktikle oynadım Chelsea ile ilk maçım 4-0 bitti Nantes ' e karşı deplasmanda.Benim favori taktiğim budur.Defansımı her zaman sağlam tutarım.Sağ ve sola çekilen oklar olmadığına göre 3 defans sisteminde bende çekmedim 3 stoper gibi oynadım.

burakurhan
05.Kasım.2007, 05:43
Chelsea ile 4-1-2-2-1 dizilisi ile oynuyorum.8 macta gol yemedim. ManU ya 3 attim kendi evimde.Kaleyi bulan 1 toplamda 4 sutlari vardi. Tabi bunda Chelsea nin ortasahasinin cok kuvvetli olmasi isleri kolaylastiriyor. Bunun yaninda bekleri de cok iyi olunca hem savunmayi hem de hucumu mukemmel yapan bir takim goruntusunde oluyor.

Ama her zaman cift forvet oynamayi tercih ederim.Zorluk derecesi dusuk olan maclarda tek on libero,yuksek olan maclarda ise cift on libero ile oynarim. Bence bu oyunda kazanabilmenin mantigi yediginizden cok atmakla mumkun olacaktir yine.Eger ortasahaniz guclu ise savunma yapan takim modunda da cok basarili olunabilir.Tabi forvetiniz kontratak futboluna uygun bir isimse.

Deniz
05.Kasım.2007, 05:49
Chelsea ile 4-1-2-2-1 dizilisi ile oynuyorum.8 macta gol yemedim. ManU ya 3 attim kendi evimde.Kaleyi bulan 1 toplamda 4 sutlari vardi. Tabi bunda Chelsea nin ortasahasinin cok kuvvetli olmasi isleri kolaylastiriyor. Bunun yaninda bekleri de cok iyi olunca hem savunmayi hem de hucumu mukemmel yapan bir takim goruntusunde oluyor.

Ama her zaman cift forvet oynamayi tercih ederim.Zorluk derecesi dusuk olan maclarda tek on libero,yuksek olan maclarda ise cift on libero ile oynarim. Bence bu oyunda kazanabilmenin mantigi yediginizden cok atmakla mumkun olacaktir yine.Eger ortasahaniz guclu ise savunma yapan takim modunda da cok basarili olunabilir.Tabi forvetiniz kontratak futboluna uygun bir isimse.Senin dizilişide beğendim.Ofansif orta saha oynamıyorsun sen.Zor maçlarda çift ön libero oynuyorum diyorsun güzel seçim.Bende ise 1 ön libero 2 orta saha var orta sahalardan tekini sıkı markaja ayarlıyorum zor maçlarda.Çift ön libero gibi oluyor.Ofansif orta saha oynama ve defans farkımız var ama taktikler birbirine benziyor.3 Stoper oynamanı öneririm bi maç benim taktikle oyna komutlarınıda taktiğe göre yap denersen sonucu bana bildirirsen sevinirim.

Knightmare
05.Kasım.2007, 05:51
-|----x----|-
-x-|-----|-x- aml, amr => oklar ileri
---x--x--x--- sağ, sol mc => ileri ok, ortadaki geri ok
------|-x---- dc/dm tarzı bi oyuncu => geri ok
-x--x---|--x- dr,dl ileri ok, dc geri ok :)
------x------ biraz değişik oldu ama bunu deniorum Leeds Utd. da şu an çok memnunum.

burakurhan
05.Kasım.2007, 06:12
Senin dizilişide beğendim.Ofansif orta saha oynamıyorsun sen.Zor maçlarda çift ön libero oynuyorum diyorsun güzel seçim.Bende ise 1 ön libero 2 orta saha var orta sahalardan tekini sıkı markaja ayarlıyorum zor maçlarda.Çift ön libero gibi oluyor.Ofansif orta saha oynama ve defans farkımız var ama taktikler birbirine benziyor.3 Stoper oynamanı öneririm bi maç benim taktikle oyna komutlarınıda taktiğe göre yap denersen sonucu bana bildirirsen sevinirim.

Kesinlikle deneyecegim.Fakat Chelsea gibi takimlarda yani savunmasi ciddi anlamda kuvvetli olan takimlarda 3lu defans ve kuvvetli on liberolar ile guzel bi takim yaratilabilir.Benim 4lu defans oynatma sebebim beklerin cok cok iyi olmasi.AML ve AMR de bulunan 2 oyuncu sayesinde onlerindeki bos alani cok iyi kullaniyorlar. Ama dikkat edilmesi gereken bir husus var,bekleriniz suratli,dayanikli ve en azindan orta seviyede kuvvetli degilse buyuk sikinti olur.

Yani kisacasi ne kadar ekmek o kadar kofte.Takiminizda bulunan oyuncularin ozellikleri taktik diziliste en onemli etkendir kanaatimce.Yani illa ben her takimimda su taktikle oynuyorum diyemem. Ama genellikle kadromu ve 4-1-3-2 ye gore ayarlamaya calisirim.

Cengo
05.Kasım.2007, 07:54
Kesinlikle deneyecegim.Fakat Chelsea gibi takimlarda yani savunmasi ciddi anlamda kuvvetli olan takimlarda 3lu defans ve kuvvetli on liberolar ile guzel bi takim yaratilabilir.Benim 4lu defans oynatma sebebim beklerin cok cok iyi olmasi.AML ve AMR de bulunan 2 oyuncu sayesinde onlerindeki bos alani cok iyi kullaniyorlar. Ama dikkat edilmesi gereken bir husus var,bekleriniz suratli,dayanikli ve en azindan orta seviyede kuvvetli degilse buyuk sikinti olur.

Yani kisacasi ne kadar ekmek o kadar kofte.Takiminizda bulunan oyuncularin ozellikleri taktik diziliste en onemli etkendir kanaatimce.Yani illa ben her takimimda su taktikle oynuyorum diyemem. Ama genellikle kadromu ve 4-1-3-2 ye gore ayarlamaya calisirim.

4-1-3-2 benim testlerimde çok açık verdi, orta saha presi eski oyunlara göre daha fazla ama hala istediğim seviyede değil.Yine de artık orta sahanın etkisi çok daha fazla, 5 oyuncu çok ileride olursa orta sahayı kapatmakta zorluk çekiyorsunuz oyunda da..

burakurhan
05.Kasım.2007, 08:09
4-1-3-2 benim testlerimde çok açık verdi, orta saha presi eski oyunlara göre daha fazla ama hala istediğim seviyede değil.Yine de artık orta sahanın etkisi çok daha fazla, 5 oyuncu çok ileride olursa orta sahayı kapatmakta zorluk çekiyorsunuz oyunda da..

Haklisiniz fakat dedigim gibi kurgum yedigimden fazlasini atmak uzerine kurulu.Savunmada yasadigim sikintilari hucumda gidermeye calisiyorum.Etkin,yaraticiligi ve teknigi yuksek oyuncularla oynamaya calisiyorum.Bi nevi kendi futbolumu kabul ettirmek amac.Sadece Chelsea ile oynayarak bu taktigin ise yarayip yaramadigini anlamak zor cunku cok kuvvetli bir ortasahasi var Chelsea'nin. Tam surumde zayif takimlar ile deneyecegim taktigi.Belki 4-3-1-2 daha mantikli olabilir cift forvet oynamak isteyenler icin.

Deniz
05.Kasım.2007, 17:51

Yani kisacasi ne kadar ekmek o kadar kofte.Takiminizda bulunan oyuncularin ozellikleri taktik diziliste en onemli etkendir kanaatimce.Yani illa ben her takimimda su taktikle oynuyorum diyemem. Ama genellikle kadromu ve 4-1-3-2 ye gore ayarlamaya calisirim.Evet dediğinde haklısın.Chelsea ' nin gücüne taktiklerimiz rahatça uyar 3 stoper sistemiyle oynuyorum ben.Bu sistemde Chelsea ' nin defansif yönü iyi bildliğimiz gibi taktiğinde uymaması için hiç bir sebeb yok.

IceMan10
05.Kasım.2007, 18:39
fc
aml amc amc amr

dm dm
dl dc dr
gk

gibi bir taktikle oynuyorum gayet de memnunum, oyun sıkısınca amr ve aml leri de forvete çekiyorum sorun halloluyor :)

ozgur.sener51
05.Kasım.2007, 20:03
bence de sadece komutlar önemli ama ofans yine defans ı yıkıyor herzaman...
defans oynayan iyi takımlar karşısında fark yiyor...
illa da diziliş istenirse 4 lü savunma tek ön libero 2 mc amr ve aml (forvete destek verecek) ve tek forvet....
amc oynayan adam topla oynamada etkisiz çünkü oyun yine geride kuruluyor

umut_celik_89
05.Kasım.2007, 22:47
kanat adamlarına dikkat derim 4-5-1(4-2-3-1)

turayansin
06.Kasım.2007, 17:32
güzel ve akılcı taktik görüşler oluyor arkadaşlar. devam

xxvolkan09xx
06.Kasım.2007, 23:11
3-2-2-1-2 yle oynadim fm 06dan beri artik vazgecmem sanirim

fc fc
aml omf amr
mc mc
dc dc dc
gk

3-5-2 gibi gözüktügüne bakmayin oklar ve oyun tarziyla 3-2-2-1-2 farki belli oluyor :)

bySilver
06.Kasım.2007, 23:26
totaL dominasyon gene ön planda olacaktır ama..

benim her fm de dizdigim bi taktik var 4-1-2-1-2

bu taktikte ortasahaların ileri cıkmalarını engelleyip defansif ortasahamın ileri daha çok cıkıp gol atmasını çok seviyorum ofansif ortamın full backlerıme verdıgı pasları full back lerımın ıyı degerlendırıp forvetıme attırdıgı gollerı hayralıkla izliyorum gercekten bu taktik benım cok hosuma gidiyor :D

King_Theoden
07.Kasım.2007, 00:06
Şu an demo olduğu için 2009 oynamıyorum ama 2008 de defansif bir taktiğim oldu sonunda maçları genelde 1-0 kazanıyorum ama Seri-A da gol yeme yüzdem çok düşük inter, milan, roma gibi takımlara karşı değilde udinese, napoli gibi takımlara karşı zorlanıyor takım yani tipik bir oyunu kitleme, bulduğunu atma taktiği oldu :D 2009 çıkınca bunu deneyeceğim ilk olarak yalnız şölye bir şey dikkatimi çekti isabet yüzdem sanki rakibe göre değişiyor mesela bir maçta takım 2 gol yerse 3 atıyor ama hiç yemezse 1 gol anca taıyoruz hatta 0-0 da oldukça bilindik bir sonuç oldu benim için.

Sonuçta günümüz futbolu rakibi bozup bulduğunu atmaya dayalı artık, eskisi gibi 8 kişi hücüm yapıp rekibe yüklenmek yok .

Ilhan
07.Kasım.2007, 00:13
Atak oyun, çift forvetli sistemler ön planda olacak. Özellikle çift yönlü (defans ve ofans) orta saha oyuncularına çok ihtiyaç duyulacak diye düşünüyorum.

eXcitinG
07.Kasım.2007, 00:55
ŞöyLe bir şey daha var oyunun artık kendi içerisinde var oLan taktikLerde takım ve oyuncu komutLarı da mevcut. Ordan hazır taktik seçtiğinizde artık taktiğiniz tam anLamı iLe sisteme göre nasıL oynamak gerekiyorsa o şekiLde ayarLanmış oLarak çıkıyor.

Bu bizim işimizi rahatLatacak gibi görünsede denediğim bütün hazır taktikLerde yine verim aLamadığımı ve işin yine başa düşeceğini söyLemek zorundayım.

Bu yıLa 442 damgasını vurur. Orta sahanızda tipik Essien, Diarra gibi iki yönLü oyuncuLarınız varsa çok güçLü oLuyorsunuz, kesinLikLe AMC tipi oyuncuLar bu tip sistemLerde tutunamaz ve uyguLarsanız orta sahanızın nasıL döküLdüğünü rahat tespit edebiLiyorsunuz. AMC niz varsa artık FM 09 da bir sorun gibi birşey. Ona uygun taktik buLmak ona uygun komutLar hazırLamamız Lazım.

Herşey zorLaşıyor bizde ona orantıLı geLiştirmeLiyiz.

King_Theoden
07.Kasım.2007, 00:59
ŞöyLe bir şey daha var oyunun artık kendi içerisinde var oLan taktikLerde takım ve oyuncu komutLarı da mevcut. Ordan hazır taktik seçtiğinizde artık taktiğiniz tam anLamı iLe sisteme göre nasıL oynamak gerekiyorsa o şekiLde ayarLanmış oLarak çıkıyor.

Bu bizim işimizi rahatLatacak gibi görünsede denediğim bütün hazır taktikLerde yine verim aLamadığımı ve işin yine başa düşeceğini söyLemek zorundayım.

Bu yıLa 442 damgasını vurur. Orta sahanızda tipik Essien, Diarra gibi iki yönLü oyuncuLarınız varsa çok güçLü oLuyorsunuz, kesinLikLe AMC tipi oyuncuLar bu tip sistemLerde tutunamaz ve uyguLarsanız orta sahanızın nasıL döküLdüğünü rahat tespit edebiLiyorsunuz. AMC niz varsa artık FM 09 da bir sorun gibi birşey. Ona uygun taktik buLmak ona uygun komutLar hazırLamamız Lazım.

Herşey zorLaşıyor bizde ona orantıLı geLiştirmeLiyiz.

Yani FB de Alex, GSde Lincoln, Cahill, Vaart gibi oyuncuları anında satış listesine koyalım diosun :D

eXcitinG
07.Kasım.2007, 01:04
CahiLL çok yönLü bir oyuncu o onun için geçerLi değiL.

Ama diğer dedikLerin için serkancım iLLa satacaksın diye birşey yok sen nasıL oLsa bir taktik dehasın (Her ne kadar benim kadar oLmasanda :D) Bu işi haLLedersin.

Cengo
07.Kasım.2007, 08:06
Diarra iki yönlü bir oyuncu değildir, hatta ayağındaki topu bile kaptırabilir.

Deniz
07.Kasım.2007, 16:54
Diarra iki yönlü bir oyuncu değildir, hatta ayağındaki topu bile kaptırabilir.Arkadaş orda örnek olarak verdi,yoksa kastı Diarra değildi.

eXcitinG
07.Kasım.2007, 17:43
Diarra derken Lassane Diarra dan bahsediyordum ben. Oyunda profiLine bakarsanız ve oynadığı oyuna dikkat ederseniz iki değiL 5 yönLü biLe oLduğunu görebiLirsiniz.

Nocna Mora
07.Kasım.2007, 17:49
Ben evde bir taktik yarattım(şu anda okuldayım :))

.........................GK
DR.............DC.............DC........DL

.............MC.....MC......MC

AMR.....................................AML

....................FC

Mavi MC'nin AMC mevkiisine, kırmızı olanında DMC mevkiisine oklaı var. Beklerin ikiside bir öne oklu. AMRL'e de ok koyayımmı bilmiyorum daha taktiği denemedim. Komutları falan ayarladım. Mavi MC sıkı markaj yapıyor MC yarı sıkı markaj yarı alan daraltma, soldaki kırmızı MC ise Alan Daraltma full AML,FC ve AMR'de full alan daraltma . takımım arsenal. Eve gidince taktiği deneyeceğim. Eksik yönlerini tespit edeceğim. Ve sizlere güzel bir taktik sunmayı planlıyorum ;)

jay-jay
07.Kasım.2007, 23:11
4-3-1-2 gayet başarılı testlerim devam ediyor ancak 4-1(dmc)-2(mc)-2(amr,aml)-1(st) dizilimi fm 2008 de en cok kullandıgım taktikti yine denedim yine basarılı sonuclar aldım benim görüşüm hücum futbolu başarıyı getirecek ancak orta alandaki oyunculara cok iş düşecek burda hem ofansif hemde defansif yönü kuvvetli oyuncular kullanmalıyız 4 lü ortasaha diziliminde özellikle bu ön plana çıkıyor...

botu05
07.Kasım.2007, 23:32
presi nasıl ayarlıyorsunuz, tüm saha mı kendi sahanız da mı? dmc çok önemli bencede her maçta yıldız oradan çıkıyor... ama ok kısımlarıdaki kısıt çok ayıp :)

cengavs
07.Kasım.2007, 23:55
oynadığım bütün fm serilerinde asla 3-1-3-1-2 den varzgeçmedim kanatlarda ve defansta sağlam adamlar oldumu asla geçilemiyorsunuz oyuncuları genç almakta fayda var bu taktikte çünkü dinamik oluyor gençler cok iyi bir taktik diziliş şu;

........GK...............
<----dc...dc...dc---->
............dm...........
mr........mc........ml
............amc.........
.........fc......fc......

ml ve mr de de ileriye doğru ok var(uzun ok)

Nocna Mora
08.Kasım.2007, 02:43
artık uzun ok çekilemiyor ;)

RIDVAN TLM
08.Kasım.2007, 05:00
2007 dm ler 2008 de amcler on plandaydı 2009a kanat oyuncuları damga vurur dıye dusunuyorum dızılıs olarak 4-4-1-1 en ıyı dızılıs olur dıye dusunuorum

danthe
08.Kasım.2007, 05:28
3 göbek defans 3 göbek orta saha 2 orta saha ileresi kanat 2 forvet
maça göre 1 ön libero koyulabilir eger büyük bir takım calıstırıyorsan tabi küçük takımda 4 5 1 her zaman ki taktik kolay gelsin...

noescape85
08.Kasım.2007, 11:30
Bu yıLa 442 damgasını vurur. Orta sahanızda tipik Essien, Diarra gibi iki yönLü oyuncuLarınız varsa çok güçLü oLuyorsunuz, kesinLikLe AMC tipi oyuncuLar bu tip sistemLerde tutunamaz ve uyguLarsanız orta sahanızın nasıL döküLdüğünü rahat tespit edebiLiyorsunuz.

Hiçbir yorum bu kadar doğru olamazdı herhalde.

Kesinlikle katılıyorum, Amc neredeyse ölüyor.

Dediğin oyuncu tarzında orta sahayı bende Veleso ile kapattım ; ) DmC olarak yani.

OMANA
08.Kasım.2007, 18:46
Bu sene daha demoyu da deneyemedim ama yapay zeka birraz daha geliştirilirse artık tek bir taktik sistemle idare etmek imkansızlaşır ...

sanırım yine bir çok değişik taktikle uğraşacağız...bu da bu oyunun en güzel tarafı...

garydelgadov
08.Kasım.2007, 22:40
Benim favori diziLimim 4-5-1.Sebebi ise Euro 2008de İspanyanın büyüLeyen tempoLu futboLu.Eğer bu diziLimde 3 MCniz kaLiteLi ise sorun yok.KomutLarda önemLi tabii.

BeeTLeJuiCe
08.Kasım.2007, 22:45
4lü Defans bu serininde vazgeçilmezi olur.
İlerde Çift forvet yada Bir AMC bir Forvet duruma göre(takıma göre) tercih edilir.
Çift yönlü ortasahalar ve Kanatlar FM09'da öne çıkan mevkiler olur.

bariss23
09.Kasım.2007, 00:25
Bu sene ve bundan önceki tüm senelerde olduğu gibi, 4-4-2 den vazgeçmek yok. Ve bunu herkese de tavsiye edebilirim, çünkü takım bu sisteme alıştığında yenemeyeceğiniz takım yok gibi, dandik mağlubiyerler de alınmıyor değil ama, kanat oyunu oynatmayı çok seviyorum. Harikulade bir yapı alıyor takım, denemeye değer ve bu sene dediğim gibi yine bu sistem değişmeyecek benim için.

Corpus
09.Kasım.2007, 04:21
4-3-3 ün ve 3-4-3 ün çeşitlerini deniycem bakalım neler olacak :D

3842
09.Kasım.2007, 05:55
FM08 802'de çok başarılı olduğum bir taktik vardı :
GK
DC DC DC
WBR WBL
l MC MC MC l
V AMC V
ST
FM09'a damga vurabilcek taktiklerden , Güçlü, Teknik ve Hızlı Bek'lerin , Çok Yönlü MC'lerin ve Teknik ve Yaratıcı bir AMC'den aynı anda yararlanabileceğiniz bir taktik... FM08'de süper olmasa da iyiydi ...

BHARISH
11.Kasım.2007, 20:03
2000 den beri oynattığım 4132 bu yıl tutmayacak gibi geldi bana.3 ortasaha amc olunca hakikatten eziliyorsunuz.Hele bir de Forvete koşu seçenekleri açık ise.
2008 de defans yapmak bana çok zor gelmemişti.Nitekim 4-2(dmc)-3(amc-amc-amc)-1 taktiğiyle Elfsborg ve Fenerbahçeyle ŞLde Yarı Final oynamıştım ve ikisine de Barcelonaya kaybetmiştim.Maç boyu kapanıp bulduğumu atıyordum ve tek çok gol yediğim maç 4-4 ile Barcelona maçıydı...

charmofblack
12.Kasım.2007, 05:31
hangi taktiğin tutacağını kestirmek zor ama hangisinin tutmayacağı belli : 4-4-2

Demo ile şöyle bir taktiksel gözlemim var. Asistan menejerin maç içindeki görüşlerinin yansıtıldığı ekranda devamlı "defans ile ortasaha arasındaki boşluk çok büyük, bu başımıza dert açabilir" söylemi ile karşılaşıyordum. taktik 4-4-2 standart'a yakın denememe rağmen. bu sorunu aşmak için bir çok deneme yaptım.

önce takımın oyun genişliğini daralttım bloklar birbirine yaklaşsın diye, çözüm olmadı. DMC oynatmadan ortasahaları geriye koşturdum, olmadı. abartıp DC leri ileri koşturdum, olmadı. Defans çizgisini "push up" a getirip ilerde kurdum, yine olmadı. Bir adet DMC koydum yine olmadı. Sorunu ancak 2 DMC koyarak çözdüm. Ki bu benim tercih etmediğim bir oyun sistemi.

Asistanın bu önerisine değişik çözüm önerileri getiren var mı. Defans ile ortasahanın uzak olması hakikaten bir taktiğin çözülmesine ve çok kolay gol yemesine sebep verdiğinden üzerinde durduğum bir konu.
teşekkürler

Bordo61Mavi
12.Kasım.2007, 09:52
Kesinlikle 4-5-1(hatta 4-1-4-1 de denilebilir).

Demodada olsa Amc li bi taktigimi bi kac takimda denedim ve ortalama 6.3 ratingle oynuyor. Yane bu oyunda Amc ler gereksiz diyebilirim.

King_Theoden
12.Kasım.2007, 22:48
Kesinlikle 2-4-4 süper tutar bu sene 4 forvet 3 amc birde ofansif mc li taktik diziliş efsane olur:D Salla gitsin nede olsa kimse denememiştir daha :D Bu ne ya daha demo oynamışsınız herkez kesin şu, kesin bu diye başlamış sallamaya BU gençleri gerçek oyun çıkınca tribünleri olmayan yeşil sahalarda görmek isterim :D

matrockmamy
13.Kasım.2007, 02:13
bence oyunun en önemli mevkileri amr-l yada amc ler değil. mc ler olacak. iki yönlü oynayabilenler. ve takım savunması ön planda tutulmak zorunda olacak, İspanya nın şampiyonluğu da pres ve pas ların önemli olmasını sağlayabilir.(bence):)
4-1-3-1-1 mantıklı bana göre:
----------X----------
-X-----X----X---X---
----------X----------
---X------X------X--
---|------X------|---
----------X----------
yada;
----------X----------
-X-----X----X---X---
----------X----------
-------X-----X-------
---X--------------X--
----------X----------
gibi..

hhkahraman
13.Kasım.2007, 02:25
İyi oyuncu belli bir şablonu olan değil, elindeki malzemeye göre taktik oluşturabilen oyuncudur.
Bu yüzden şu taktik damga vuracak diyemeyiz. Hücum futbolunun daha baskın olma olayı da alınan takımla ilgilidir.Milan veya Roma gibi takımlarla inanılmaz kontrollü oyunlar da çıkarılabilir.
Son olarak Galatasaray'ı alan arkadaşlara tavsiyem: Orta sahayı kalabalık tutup tek forvetle gol arayın.( 4-5-1, 4-2-3-1, 4-4-1-1 )

Bu arada AMC denilen mevkide oynayan adamlar ölmez.Arkasında 2 sağlam orta saha önünde de sağlam bir forvet...Bu adamlar o zaman en etkili silah.Zaten amaç takımı en etkili şekilde kullanmak.Elinde bu oyunculardan varsa taktiğini ona göre kuracaksın.

DenizlispoR
13.Kasım.2007, 04:05
Kendim oynatacağım taktik 4-2-3-1 gibi ancak atak anında 4-4-2 oluyor :).

lazpencesi
13.Kasım.2007, 17:35
4-2-3-1 en güzelü

kunduzzz
20.Kasım.2007, 07:57
x-x-x-xlyon bu taktikle beni mahfetti ve ilk yenilgimi aldım. 3 pas yapamadım
--x-x-- cozene kadar!! 4-2-3-1 muthis 1 pres 2li 3 lü pres vs... vs...
-------
x--x--x
---x---

Onralp99
20.Kasım.2007, 11:39
Kesinlikle 4-4-2. Yukarıda arkadaşımızın da dediği gibi oyunu hem defans hem ofans olarak oynayabilen MC oyuncularının mentalitesini normal e getirdiğinizde oyun içinde hem iyi defans hemde iyi ofansif katkıları oluyor . Kanatları hucuma ayarlayıp taktik stilini de kanatlardan yaptığınız zaman gerçekten takım çok dengeli oluyor . Ama burda forvetleriniz çok önemli . Takımı kanatlardan oynattığınız vakit forvetlerinizin hava topu hakimiyeti olmak zorunda olmadığı taktirde fazla gol atamıyorlar . Arka bekleriniz de sağlamsa onların da okunu açıp cross ball ını often yapabilirsiniz böylece arka bekler de çok bindirmeler yapar ve daha fazla gol bulabilirsiniz . Kesinlikle 2009 a damgasını vuracak taktik 4-4-2 . Çoğu taktiği denedim ama 4-4-2 kadar net skorları hiçbirisi vermedi. Sissokko , Sunny gibi teknik yoksunu sadece top kesebilen ofansif özelliği hiç olmayan oyuncular ve Alex , Lincoln gibi defansif özelliği hiç olmayan oyuncular bu taktiğe iyi oturmuyor . Javi Martinez , Kuzmanovic , L.Diarra , De Rossi tarzı oyuncular harikalar yaratıyor .

brotha
20.Kasım.2007, 12:29
ben besiktasta 4 2 1 3 ve 4 1 2 1 2 oynuyorum defans kanatlarindaki oyuncular cok onemli tello ve serdar kurtulus bu isi iyi yapiyorlar tabiki ortasaha ve forvette onemli 3 lu taktikte.

lucchetti
serdar k sivok toraman tello(uzulmez)

ugur (appiah) nuri sahin(tello)

delgado

holosko nobre bobo

lucchetti

serdar zapo(sivok\) toraman uzulmez (tello )

appiah (sivok)

ugur i nuri sahin

delgado

bobo holosko

bu taktikler baya bi ofansif fakat buyuk maclar disinda hepsinde 2-3 gol atiyorum en az orta sahada ki oyuncularin guclu olmasi cok onemli. forvette zaten delgado bobo holosko nobre her halukarda gol buluyorlar hele holosko ile nobre ucuyor =)

AlexandrePato
20.Kasım.2007, 17:16
oyuncular birbirlerine kendisimi ders veriyor yoksa bizmi komut veriyoruz biz komut veriyosak nasıl veriyoruz _?????

Hrn
20.Kasım.2007, 18:39
AML/FC .........ST..............AMR /FC....

.................... AMC............................

........DMC/MC........ ..DMC/MC.............

.......DL/WBL........DC........DC............DR/WBR......

Dizilişim bu herzaman tek forvete karşı olmuşumdur... bu taktikle yediğinden fazla atıyosun, gol yemen sorun olmuyor hatta maçlar zevkli hale geliyor... ..öndeysem ve kapanmak istiyorsam orta ikilideki MC leri DMCye çekiyorum ... AMC yide MCye çekiyorum...

maçın son dakikalarına gelirken yeniik durumdaysam defansın kanatlarındaki oyuncuları DL ve DR leri öne çıkartıyorum... WBL WBR konumuna getiriyorum...

dar alanda oynatıyorum , orta alanla forvetler arasında kopukluk olmasın diye....

S4mp1y0N
20.Kasım.2007, 19:23
-----------GK------------
---DC----DC----DC----

WBR--------------WBL

-------MC-----MC-------

----------AMC------------

-------ST------ST------

Atak oynuyoruz. Tempomuz normal. Genişliğimiz normal. Defans çizgimiz normal. Tam sahada alan daraltıyoruz. Atak oyunun koşu yoluna pas atıyoruz. AMC'mizin yaratıcılığını üst seviyeye getiriyoruz. Ofsayt taktiği ve Kontra atak seçeneklerini de işaretliyoruz. Müziğimizi açıp, kahvemizi,sigaramızı içip; FM'nin keyfini çıkarıyoruz ;) Tavsiye ederim..

patriot45
20.Kasım.2007, 20:27
4-4-2 Daimond veya 4-2-3-1

cardigans99
20.Kasım.2007, 21:24
arkadaşlar bence 4-2-2-2 nin iyi bir taktik olacağını düşünüyorum yani tam olarak bu taktikte orta sahada biri defansiv özellikli olmak üzere diğeri normal bir orta saha diğer ikisi için winger özelliği eğer hızlıysada oyuncuların çok ii atak geliştirileceğine inanıyorum...2 li forvette kalite ön plana çıkmalı çok ofansif diyebilirsiniz ama bana göre en iii defans ofans yapmaktır....

darbeci
20.Kasım.2007, 22:09
3-4-2-1 oyunu rakip sahaya yıkıonus!!!kararlı ve pas yüzdesi yüksek oyuncularla oynadıgınızda rakip yok!!

efes77
20.Kasım.2007, 23:16
Ben Galatasarayı aldım denediğim taktik 4-2-3-1 En iyi bu uyum sağlıyor gibi geldi bana :)

salihsacma
21.Kasım.2007, 03:08
football manager serisinin belkide en başarılı olduğu nokta taktik altyapısıdır, güncel futbol anlayışını büyük ölçüde taşır.

günümüz futbolunda en önemli alanlar orta saha ve kanatlar(hem backler hemde wingler)dır. bu bölgelerde oyunun iki yönünüde oynayabilen futbolculara sahipseniz, top rakipteyken takım olarak topun arkasına geçebiliyorsanız, pas ve başarılı pas miktarınız yüksekse ve oyunu doğru okuyabiliyorsanız mutlaka başarılı olursunuz.

bu fm içinde aynen geçerli, zaten oyunun en zevkli kısmıda bu.

genel olarak herkese 2 back ve 2 winger kullanmasını tavsiye ederim. bunları koordine edecek ve oyunun iki yönündede başarılı olan 2 orta saha elemanıda mutlaka gerekli. geriye kalan 2 oyuncudan 1 ini amc olarak tercih ederseniz oyun kontrolü ve pozisyon zenginliğiniz artacaktır ama 2 forvetle çıkıp oyunu karşı alana yıkmayada çalışabilirsiniz, işin bu kısmı tercihinize ve taktik anlayışınıza kalır.

ben genel olarak 4-4-1-1, 4-2-3-1, 4-3-3 dizilişlerinin günümüz futbolunda doğru uygulanabildiği takdirde o muhteşem 4-6-0 etkisi yarattığını düşünüyorum.

bu anlayışı fm 2008den beri birçok farklı takımla denedim ve başarısız olanını görmedim.

nannar
21.Kasım.2007, 03:20
valla ben baya bir diziliş denedim ama mutlulugu 4 defans, 1 ön libero, 2 kanat , 2 AMC ve 1 forvetten oluşan dizilimde yakaladım :D

......................SC.........................
..............AMC.......AMC................
...ML...................................MR..
.....................DMC...................
...DL.......DC...........DC...........DR...

BU ŞEKİLDE YANİ

Sir FRD
21.Kasım.2007, 05:38
çift forvetli sistemler bu seriye damga vurcak gibi geliyor bana

Nocna Mora
21.Kasım.2007, 05:55
4-3-2-1 tek geçerim :)

maestro_alper
21.Kasım.2007, 20:31
4-3-1-2 gayet başarılı testlerim devam ediyor ancak 4-1(dmc)-2(mc)-2(amr,aml)-1(st) dizilimi fm 2008 de en cok kullandıgım taktikti yine denedim yine basarılı sonuclar aldım benim görüşüm hücum futbolu başarıyı getirecek ancak orta alandaki oyunculara cok iş düşecek burda hem ofansif hemde defansif yönü kuvvetli oyuncular kullanmalıyız 4 lü ortasaha diziliminde özellikle bu ön plana çıkıyor...,

ben bunu denedim de berbat sonuçlar ortaya çıktı

wolfson
21.Kasım.2007, 20:55
valla ben baya bir diziliş denedim ama mutlulugu 4 defans, 1 ön libero, 2 kanat , 2 AMC ve 1 forvetten oluşan dizilimde yakaladım :D

BU ŞEKİLDE YANİ

Hüseyin benim taktiği çalmışsın :D Bu taktiği beğeniyorum ama gsde oynatamadım.Dur şimdi deneyim tekrar bi :DBu taktik Fm08 te mükkemmeldi kısa pasla yüksek tempoda dar alanda sıkı alan daraltmayla süpper oluyodu.Bi daha deneiyim şimdi.Hüseyin sen nasıl oynatıyosun takım komutlarını bi koyar mısın?

MK14
21.Kasım.2007, 21:02
Dün 4-3-3 taktiğini denemiştim Fenerbahçe'yle.
Gayet te başarılı olmuştum.

........GK
DR..DC.DC..DL
..MC..MC..MC
...ST..ST..ST..

sağ ve soldaki MC'lerin oklarını geriye doğru,
Ortadaki MC'Nin okunu da AMC'ye attım.
Ortadaki ST'nin okunu da AMC'ye attım ama ortadaki ST çok yönlü olduğu için ( Burak Yılmaz ) ilk maçında 3 gol attı ve 2 tane de ofsaytta olduğu için golü kesildi.

maestro_alper
21.Kasım.2007, 21:12
Şu 3 forvetli sistemleri felan geçin artık oldu olacak 1-1-9 oynatın =) Dünya futbolu tek forvete döndü ama forvet arkasında onu besleyecek AMC ler ile farklılık yaratıyo takımlar ... Yani kaka'lar , Rooney'ler, Lampard'lar önemli

YozGatGFB66
21.Kasım.2007, 21:19
Ben evde bir taktik yarattım(şu anda okuldayım :h:)

.........................GK
DR.............DC.............DC........DL

.............MC.....MC......MC

AMR.....................................AML

....................FC

Mavi MC'nin AMC mevkiisine, kırmızı olanında DMC mevkiisine oklaı var. Beklerin ikiside bir öne oklu. AMRL'e de ok koyayımmı bilmiyorum daha taktiği denemedim. Komutları falan ayarladım. Mavi MC sıkı markaj yapıyor MC yarı sıkı markaj yarı alan daraltma, soldaki kırmızı MC ise Alan Daraltma full AML,FC ve AMR'de full alan daraltma . takımım arsenal. Eve gidince taktiği deneyeceğim. Eksik yönlerini tespit edeceğim. Ve sizlere güzel bir taktik sunmayı planlıyorum"

Kardesim taktik Tikir Tikir isliyor.. gercekten Hos bir taktik gerek dizilis gerekse mantalite yonunden... AMRL ye ok koysan da koymasanda gorevlerini layikiyla yapiyorlar... SIKISTIGIN anlarda ortadaki MC yi Forvete koyarak 4-2-2-2 dizilisine DOnsen de Hic bir problem olmuyor.. Ellerine saglik guzel bir taktik olmus

maestro_alper
25.Kasım.2007, 17:57
---------GK----------
DL--DC---DC---DR
--------DMC----------
-----MC------MC
AML---------------AMR
----------ST-----------

Valla bu taktiği deniyorum yarım sezon geçti münih'le ve zımba gibi gidio

Stalkout
25.Kasım.2007, 19:47
Şahsi düşüncem oyun sistemini takımın oyuncuları doğrudan etkilediği için oyunculara göre sistem taraftarıyım.
İlk kariyerimi Fenerbahçe ile açtım.Mevcut takımın durumunu görünce Aragonnes'e hak verdim.Bu yüzden 2 sistem ev ile deplasman benimsedim.Tabii oyuncu komutlarını da unutmamak gerekir onları da ayarladım.Evde ki maçlarda 4-4-1(oyunkurucu)-1,deplasmanda 4-3-2(oyunkurucu)-1 olarak benimsedim evde ofansif dışarı da normal.
Alex'ten faydalanın ya da Alex'in daha iyisini bulun.Deplasmanda iki oyunkurucu ile oynuyorum Alex ile Ali Bilgin.Tek forvet Güiza ya da Semih zaten pek alternatif te yok.Transferlerle güçlenebilir tabii ki para oyunda ki en önemli şey...
Şampiyonlar liginde İnter,B.Münich ve Zenit'in olduğu gruba düştüm ilk maçı kendi sahamda B.Münih'i yendim.
Bu oyunda güçlü bir takım olmadıkça tek bir sistemin yeterli olmayacağı kanısındayım.

ncdtcpr
25.Kasım.2007, 20:30
yahu chelsea,liverpool,fenerbahce,galatasaray bunlarla mantıklı taktiklerde basarılı olursunuz tabi:)

benim gibi oynayın bakalım bursasporla,taktik oturtana kadar canınız cıkıyor,hatta oyunda her mac baska taktikte cıkarak rakiplerini şaşırtıp basarılı oluyor diye haber bile çıktı basında :D

wolfson
25.Kasım.2007, 20:32
yahu chelsea,liverpool,fenerbahce,galatasaray bunlarla mantıklı taktiklerde basarılı olursunuz tabi:)

benim gibi oynayın bakalım bursasporla,taktik oturtana kadar canınız cıkıyor,hatta oyunda her mac baska taktikte cıkarak rakiplerini şaşırtıp basarılı oluyor diye haber bile çıktı basında :D

:D Ben daha oyunu tam olarak tanıyamadım tam takımı oturuyo crash dump :uzgun: Fm 08 de oyuncuları tanıdıyoduk şimdi tam bilmiyoruz.2 hafta sonra bende senin gibi bir karier açcam ;)

mgokalparslan
25.Kasım.2007, 21:06
bence orta sahanın ortasında en az iki tane çift yönlü mc lerin olması takıma büyük avantaj sağlar.

3 sezonda bir çok taktik denedim.ilk önce diamond ile oynadım sonra 4-2-3-1 ye döndüm.4-3-3 denedim ve şu anda 4-3-2-1 ile oynuyorum.ortadaki 3 lünün hepsi mc özellikli oyuncular.bekler de çok iyi olursa gayet iyi işliyor.bu taktiğe döndüğümden beri fenerbahce ile chelsea nin önünde cl yi lider bitirdim.ligde 17 macta 16 g 1 b aldım.beklerim gökhan gönül ve hakan balta.ortasahadaki mc lerim mehmet ekici, fellaini ve mehmet topuz.amc de de mesut çzil ve tuncay ile oynuyorum.eskiden sürekli 1-0 biten maçlar şimdi en az 2 farkla bitiyor.

ncdtcpr
25.Kasım.2007, 21:16
her maç farklı taktik diziliiş kullanıyorum sonuc mu?

http://img126.imageshack.us/img126/1539/56255695xd9.jpg (http://imageshack.us)
http://img126.imageshack.us/img126/56255695xd9.jpg/1/w1280.png (http://g.imageshack.us/img126/56255695xd9.jpg/1/)

Stalkout
25.Kasım.2007, 21:32
Oldukça sabırlı birisi olmalısın ki takımın iyi durumda raikpleri tek tek analiz edip uygun formatta sahaya sürmek transferlerini açıklar mısın?

ozzymanborn
25.Kasım.2007, 23:22
Bu sene çift forvetin yılı olacak

---------GK----------
DL--DC---DC---DR
--------DMC----------
-----MC----MC-------
---------AMC----------
-------ST---ST-----------

Coupet
25.Kasım.2007, 23:23
defansif anlayış pek uygulanabilir değil sanırım. nezaman defansif anlayışla çıksam abuk sabuk goller yiyip yeniliyorum. veya defansif çıkıyorum 2 gol yiyorum sonra tüm hatlarımla yüklenip 3 tane atıp kazanıyorum. (2 maçta oldu bu)

slxxx
26.Kasım.2007, 03:36
xx
x x
xx
xxxx

benimki 4-4-2 yani 4 defans,2 mc(geri ok),2 aml-amr(ileri ok) ve 2 forvet şuan sorunsuz işliyor..

prceXtu
26.Kasım.2007, 03:39
3-4-1-2 ile şu an bir çok Anadolu takımını yere seriyorum. [Beşiktaş]

Stalkout
26.Kasım.2007, 15:43
3-4-1-2 ile şu an bir çok Anadolu takımını yere seriyorum. [Beşiktaş]

Fenerbahçe ile başladığım kariyerde Beşiktaş fırtına gibi adeta,3 maç eksikle 2 puan gerideyim sistemi de aynen bu şekilde.
İnönü de maçı 3-2 kaybettim medya tamamen şanssızlık olduğunu ifade etti.Beşiktaşın 6 benim 18 şutum vardı ilk yarı da rakibi ciddiye almamam ilk 10 dakika da 2-0 geriye düşmüştüm üstelik.

murat taşlı
26.Kasım.2007, 21:48

BU ŞEKİLDE YANİ
aynı dizilişi bende kullanıyorum memnunum

AtaKaN06
26.Kasım.2007, 22:22
arkadaşlar yolladıgınız taktikler güzel hepsini okudum ama ss lerle birlikte hem taktik hem oyuncu ayarlarınızı yollarmısınız. Villarella bir sezona başladım 14 de 14 yaptım sonra takım inanılmaz bi düşeşe geçti gerçi 81 puanla 2. bitirdim hiçde fena değildi.ikinci sezonumda takım tanınmayacak halde Fazio,matheiu,pogrebnyak,abou diaby gibi cok iyi transferler yaptım takımda zaten rossi nihat mati fernandez cazorla gibi üst düzey futbolcular var . Yönettiğiniz takım kim olursa olsun sadece fikir olması için hem taktik hem oyuncu ayarlarınızı ss lerle birlikte gönderirseniz cok sevinirim .

maestro_alper
26.Kasım.2007, 23:08
aynı dizilişi bende kullanıyorum memnunum

Bunu denemeyi düşünüyorum ama AMC lerden çekiniyorum acaba orta saha çok boş kalıyor mu ? Gol yeme durumunuz nedir ??

ekimxrock
27.Kasım.2007, 03:37
3-2-1-2-2 sarar

blondeblue
28.Kasım.2007, 17:45
-|----x----|-
-x-|-----|-x- aml, amr => oklar ileri
---x--x--x--- sağ, sol mc => ileri ok, ortadaki geri ok
------|-x---- dc/dm tarzı bi oyuncu => geri ok
-x--x---|--x- dr,dl ileri ok, dc geri ok :)
------x------ biraz değişik oldu ama bunu deniorum Leeds Utd. da şu an çok memnunum.

dostum kolay gelsin bende leeds utd. ile oynuyorum ama şu an sadece bi hazırlık maçı yaptım o da 0-3 kazandım..sen nasıl takımı beğendin mi?elimizdeki bütçeyle bile transfer zor :(

isimsiz
28.Kasım.2007, 22:07
4-4-2 diye düşünüyorum bu oyunda tek forvet aldığı topu rakibe kaptırıyor beceremiyor elinde tutmayı 4-4-2 olmasa bile çift forvetli her hangi bi taktik favori olabilir

en ideali bu bence

murat taşlı
28.Kasım.2007, 22:39
Bunu denemeyi düşünüyorum ama AMC lerden çekiniyorum acaba orta saha çok boş kalıyor mu ? Gol yeme durumunuz nedir ??
evet biraz sorun oluyor büyük taımlara karşı 2 dmc yapıyorum ama sürekli 2 amc li oynadığım zaman takım alışıyor çok etkili oluyor fb ile 2, sezonda uefa yı aldım bu taktikle

maestro_alper
29.Kasım.2007, 01:45
Dünya futbolu ne kadar değişio ve ön liberolar ne kadar önemli yaw hayret valla . Ben 4-4-2 diamond'ı bi denicem bi de

Nobis
29.Kasım.2007, 05:18
fenerbahçe ile 4-1-1-3-1 taktiği ile oynıyorum ve guiza her mac gol atıyor tek forvet oynamasına karsın bol gollu bir mac cıkartıyorum hep man unt ve roma gibi takımları yendim. birde gökhan inler'i transfer edin arkadaslar uzaktan sut cektirin bende paso orta saha civarı gol atıyor :D

Redrum
29.Kasım.2007, 05:26
En güzel taktik klasik 4-4-2. Orta sahanın göbekleri fabregas, gerrard, essien, tarzı adamlar yani çift yönlü adamlar olsun. Kanatlar da dayanıklılığı olan ve defansif anlamda özelliği olan adamlar olsun. Bakın bakalım takıma top oynatıyomusunuz:)

Nobis
29.Kasım.2007, 05:48
fenerbahceyle ole bi kadro kurarsan haber ver arkadaşım hehe :D takım dokuluyor zor kurtarıoz :D

Nocna Mora
29.Kasım.2007, 18:14
http://www.uploadyeri.com/472527

bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula DMC'Yi playmaker olarak seç, Gerisine hiç ama hiç karışma :h: MC'lerin long shotları iyi olsun AMC'de kaliteli olsun takım her maç fark atar :h: kesinlikle ama kesinlike hiç bir şeyiyle oynama :h: korner hariç:1:

isimsiz
29.Kasım.2007, 21:21
En güzel taktik klasik 4-4-2. Orta sahanın göbekleri fabregas, gerrard, essien, tarzı adamlar yani çift yönlü adamlar olsun. Kanatlar da dayanıklılığı olan ve defansif anlamda özelliği olan adamlar olsun. Bakın bakalım takıma top oynatıyomusunuz:)

bende fabregas gerard essien tarzı adamlardan 5 tane olsun ben 2 defanslı taktikle bile her takımı deviririm senin dediğin biraz uçuk olmuş arkadasım kararına saygım var fakat o oyuncuları almak orta seviye(turkcell süper lig) takımlarıyla zor zaten fenerbahcenin bile basladıgında 8 mn bütcesi oluyor.

Bu arada ben sabah taktik arıyordum suanda elimde 4-4-2 müthiş bi taktiğim var taktikle hiç yenilmedim en büyük başarımsa atletico madrid i evimde 1-0 deplasmanda 2-1 le geçtim ve ful atak bi takım olarak oynadım ama denedikçe eksilerini artılarını tamamladıkça taktik bölümü de açılınca paylasmayı düşünüyorum arkadaslar herkes iyi oyunLar

topikanist
30.Kasım.2007, 01:57
Slm arkadaşlar lyonla 2. sezonumdayım. Geçen yıl 2. bitirdim. Şamp. liginde 2.turda elendim arsenala. Bu sezon çok daha kaliteli futbolcular aldım. Taktik olarak 4-1-3-2 kullandım hep ama o kadar iyi futbolcularım olmasına rağmen takımdan hiç memnun değilim.Maçları zor kazanıyom, olmadık takımlara yeniliyom.Sorunun taktikten kaynaklandığı düşünüyorum. Şimdi aşağı kadromu yazcam. Taktik konusunda ayrıntılı bir biçimde yardımcı olursanız çok sevinirim.

GK: OScar Ustari, Hugo Lloris

Defenders: O'Shea, Lugano, Nelson Rivas, Paulo Ferreira, Antony Vanden Borre, Razvan Rat, Barzagli, Belleti, Gökhan Gönül

Midfielders: Pavel Pardo, Angelo Polombo, De Guzman, Juninho, Nihat Kahveci, Arshavin, Giovani Dos Santos, Diego(Werder Bremenden), Van der Vaaart, Anthony Mounier, Sivok

Attackers: Fred, Frei, Dagoberto, Liedson, Jan Vennegoer of Hesselink, Frederic Piquionne

Görüşlerinizi bekliyorum

AsSaSs1n
02.Aralık.2007, 20:51
Merhaba Beyler ben Beşiktaşı yönetiyorum ve galatasaray ve manchester city gibi takımlara karşı bir taktik arıyorum anadolu takımlarına karşı sorun yaşamıyorum onlara göre bir taktiğim var ama manchester cityle uefada gruptan çıktıktan sonra eşleştim büyük şansızlık ancak ben yinede şansımı denemek istiyorum öenerebileceğiniz bir taktik varmı linkiyle birlikte koyarsanız sevinirim yada resim ile

E.Cartman
08.Aralık.2007, 06:44
------ST----ST-------
----|------AMC--------- |
--LMF------CMF-----RMF--
---------DMF----------
------DC--DC--DC----
-----------GK----------

işte arkadaşlar benim taktik galatasarayda bunu toplu atak sistemiyle direk paslar ve geniş alanda oynatıyorum defans çizgisi derin oyun kurucu lincoln gerçekten takıma çok yarıyo herkese tavsiye ederim...

Bana göre FM2009 da ofansif taktikler başarılı olacak benim oyun anlayışım en iyi savunma saldırıdır felsefesi üzerineydi cm 03/04 ten beri bunu yansıtırım ve hep tutar zaten EURO 2008de de ofansif oynayarakda şampiyon olunabileceği yansıtıldı oysa EURO 2004 te defans yaparak şampiyon olunmuştu (EURO 2004 Yunanistan --- EURO 2008 İspanya)

Cengo
08.Aralık.2007, 08:23
------ST----ST-------
----|------AMC--------- |
--LMF------CMF-----RMF--
---------DMF----------
------DC--DC--DC----
-----------GK----------

işte arkadaşlar benim taktik galatasarayda bunu toplu atak sistemiyle direk paslar ve geniş alanda oynatıyorum defans çizgisi derin oyun kurucu lincoln gerçekten takıma çok yarıyo herkese tavsiye ederim...

Bana göre FM2009 da ofansif taktikler başarılı olacak benim oyun anlayışım en iyi savunma saldırıdır felsefesi üzerineydi cm 03/04 ten beri bunu yansıtırım ve hep tutar zaten EURO 2008de de ofansif oynayarakda şampiyon olunabileceği yansıtıldı oysa EURO 2004 te defans yaparak şampiyon olunmuştu (EURO 2004 Yunanistan --- EURO 2008 İspanya)

Orada Fyssas sol açık gibi oynuyordu, defans Fyssas sürekli ileride olduğu için sola kayıyordu.Seitaridis stopere kayıyordu, hem sağ bek hem de stoper gibi inanılmaz oynadı.

O yüzden orta sahada bir kişi fazla oynadılar, müthiş pres yaptılar.
Vryzas sağda, Giannakopoulos solda 4-3-3 ün kanatları gibi oynadılar, Charisteas ile beraber üçlü forvet gibiydiler.

Bu yüzden hep kontra çıktı Yunanistan, Katsuranis, Zagorakis, Basinas göbekta alan daraltıp pas yaptılar.

Senin taktiğinden çok farklı yani.

S4mp1y0N
15.Aralık.2007, 01:41
4-1-3-2 oynuyorum CL'yi aldım Fenerbahçe ile.

xxvolkan09xx
16.Aralık.2007, 01:08
kim nederse desin valla rakibe göre deyisiyor :D

maestro_alper
16.Aralık.2007, 04:59
4-1-3-2 oynuyorum CL'yi aldım Fenerbahçe ile.

bu CL heralde kendi oluşturduğun bi lig :icon_lol: ben inanmıyorum editörle felan mı oynadın

blackeyetolga
18.Aralık.2007, 18:29
Valla ben çok sıkıntılıyım, 2008' deki taktiğimi uygulamak istiyorum, 2 taktiğim var, ama ikisi de olmuyor. Sorun Oklardan kaynaklanıyor. Sadece belli yönlere gidiyor. Örnek 2008;

http://img234.imageshack.us/img234/3366/fm2008ln4.jpg

Böyle olsaydı benim taktiğim iyi iş yapacaktı yine ama olmuyor işte.

S4mp1y0N
19.Aralık.2007, 10:07
bu CL heralde kendi oluşturduğun bi lig :icon_lol: ben inanmıyorum editörle felan mı oynadın

Editorün nasıl kullanıldığını bilmem.
Alt yapıdan çıkıpta ilk 11'de oynattığım oyuncuları bilmeniz mümkün olmayacağından; bilindik oyuncularımdan oluşturduğum klasiğe yakın olan kadrom.

------------------Volkan-----------------

Gökhan--Henrique--Lugano--Vederson

-----------------Ramires------------------

------Hamit---Santana---Mata-----

-------------Gignac--Semih-----------

alPFM
22.Aralık.2007, 16:58
Inter'in kullanması gereken taktik nedir? Takım çok kötü :(

KanaKe
22.Aralık.2007, 18:06
Inter'in kullanması gereken taktik nedir? Takım çok kötü :(
cokmu kötü :D intere taktik felan lazim degil aslinda belkide oyundaki en abartili takim inter..

El Barto
22.Aralık.2007, 18:10
Kabahati takımda değil başka yerlerde aramak lazım. :) İnter'e kötü denir mi yahu. 4-4-2'ye diz adamları onlar oynuyor zaten :D

Trabzonspor
22.Aralık.2007, 18:19
geçen bi hazırlık macı aptık 2009da alışma için müyhiş bi kadro var ınterde defansı sakat oluyor oun başnda ama karıyerde orun olmaz o pek beckler ortasaha forvet super ya

GeanyGS
22.Aralık.2007, 18:25
bence AMC(ler)'in destekledigi on liberolarin pres yaptigi, beklerinde forvete destek verdigi tek forvetli sistemler on planda olacak diye dusunuyorum.

gokhan198555
23.Aralık.2007, 23:21
kesinlikle 4-3-3 diyorum. yani

dr-dc-dc-dl

mc-(ileri oklu)mc-mc

fc-fc-fc

pas odağınız mixed yalnız ortasadaki üçlünüzün pas odağı biraz daha uzun amaç ise topu bir an önce ilerideki kalabalık forvet hattına atarak (ki ilerideki üçlünün solda ve ortada olanına hold up ball diyorum) ortasaha ve beklerimiz ile oyunu rakip takımın sahasına yığmak.forvetler mümkün oldugunca uzun olmalı ve off the ball jumping leri de iyi olmalı.

defansif olarak pussh up yaptığınız da dclerinizin markingi ve pace i iyi ise arkanıza yaslanıp güzel maçların keyfini çıkartmak size kalıyor.

(not:multiplayer oyunda bir dostumla benim taktik ile the role theoryi çarpıştırdık ve 5 maçın sonucu 'master-shout 4 the role theory 1) işte budur.

gokhan198555
23.Aralık.2007, 23:24
bir multiplayer oyunda benim taktiğim ve arkadaşımın kullandığı the role theory taktiğini karşılaştırdık denk takımlarla 5 maçın 4 ünü aldım.
taktiğim dr-dc-dc-dl

mc-mc-mc

fc-fc-fc

djjsefay
27.Aralık.2007, 06:36
7 yıldır FM ve CM oynuyorum bu oyunlarda cok büyük tecrübem vardır. Siz şimdi konuşuyorsuz şu taktik bu taktik diye ama yanlış. En iyi taktik kurma yöntemini size anlatıyım.

1. Bol bol hazırlık maçı yapın takımı gözlemleyin
2. Erken transfer yapmayın
3. Bir çok taktik deneyin hangisi daha iyi olur ona göre bir taktik oluşturmaya çalışın
4. Takımdaki eksikleri boşlukları en iyi siz bilirsiniz ve siz kapaltabilirsiniz
5. Oyunda gördüğünüz oyuncularda gördüğünüz aksaklıklara göre taktiğinizi oluşuturuz.
6. Taktiğinizi kurduktan sonra nerede yetersiz oyuncu varsa o zaman oralara transfer yapınız.
7. Her maça aynı taktikle çıkmayın. (Aynı diziliş değil aynı tatkikle çıkmayın)