PDA

View Full Version : Fm 2009 Da Ki En önemli Yenilikler !!

fokocaman
08.Kasım.2007, 17:09
Merhabalar arkadaşlar !

Yeniden her yıl olduğu ibi ekim aralık periyodunda yeni oyun modunda daha bi heyecanla yeni oyunun özellikleri nasıl olucakları arasında adeta yerimizde duramadan büyük bir heyecanla geçti bu yılda ..

FM 2009 da ne gibi özellikler olucak acaba derken onlarıda öğrendik acaba nasıl olucakki derken demosunuda gördük oynadık .. şimdi asıl önemlisi herkesin yeni oyun hakkındaki görüşleri . Genel olarak söylemek gerekirse demodan bakarsak oyundaki en önemli ve pozitif özellikler hangileri bunları tartışalım istedim ...

bence en önemli özellikler şunlar

1. 3d olayı demo çıkmadan öncede çok tartışıldı çok konuşuldu . bence 2d ve 3d şeklinde opsiyonlu olması çok çok önemli ve doğru bir yaklaşım . 3d de yanlız kamera açıları hiç iyi değil hiç beğenmedim. çok saçma kamera açıları seçmişler nerdeyse hepsi görüntü olarak aynı gibi..
2. maç öncesi ve sonrası basın toplantıları çok çok güzel olmuş . tek soruda maçın genel özeti yapılması mantıksız oluyordu. çok sorulu yeni basın toplantısı olayı beni çok sardı . hatta şöyle bir olay yaşadım demoda .. bi önceki toplantıda söylediğim bir şeyin tam tersini söylediğimde bana " geçen toplantıda söylediklerinizin tam tersini söylüyorsunuz bu nasıl çelişki " tipinde sorular sordular bu çok hoşuma gitti :-) gerçekçiliğe çok yaklaşmış bu olay.
3. oyuncu etkileşimi sekmesinde oyuncuya hangi yönde daha fazla oynaması gerektiğini söylüyoruz bu çok güzel ve gerçekçi olmuş.. mesela orta sahanın ortası oyuncuya ( mc yani ) daha fazla ofansif ol yada daha fazla defansif ol gibisinden komutlar verebiliyoruz.

4. transfer olayı baştan sona değişti diyor herkes ben demoda bi transfer yaptım aynı eski sistemde yaptım transferi yeni bir şey göremedim. bide ingilizcemin berbat olmasından dolayoda olabilir pek bişi anlamadım . sanırım bu değişiklikleri görmek için oyunun türkçesini beklemem gerekecek yada elimde ingilizce sözlük uzun geceler beni bekliyor :-)) .

Evet arkadaşlar bunların haricinde sizin dikkatinizi çeken yenilikler neler herkes gördüğü yenilikleri yazsın ...

herkese bol bol fm 2009 günler !!

"" bide burdan turksportal.net yetkililerine sesleniyorum. www.turksportal.net üzerinden de fm 2009 satışını bekliyoruz artık.. duyrulur ""

Nocna Mora
08.Kasım.2007, 18:42
Bence en büyük yenilik Basın Toplantıları oyuna yeni bir hava katmış :)

Deniz
08.Kasım.2007, 19:27
Bencede basın toplantıları güzel olmuş.Bide Asistanımız karşı takımın raporunu maç içinde anailiz ediyor taktiğini falan.Oyuncuların kaç km koştuklarının gözükmeside hoşuma gitti 3D ' nin kamera açıları güzel olsa normal olabilirdi ama herkesin ağzından normal altı söyleniyor.2D maç motoruda bozulmuş gibime geldi.

Deathly_devil_7
08.Kasım.2007, 20:26
3d kameradaki hassasiyet çok hoşuma gitti. Mesela bi oyuncu sakatlandığında oyuncular başına gidiyo, ya da kaleci gol yediğinde falan kafasını önüne eğiyor... Bi de bişe sormak istiyorum bende bu sene türkçe çalışmalarına katılmak istiyorum başvuru falan mı yapılıyor bunun için?

fokocaman
08.Kasım.2007, 20:48
3d kameradaki hassasiyet çok hoşuma gitti. Mesela bi oyuncu sakatlandığında oyuncular başına gidiyo, ya da kaleci gol yediğinde falan kafasını önüne eğiyor... Bi de bişe sormak istiyorum bende bu sene türkçe çalışmalarına katılmak istiyorum başvuru falan mı yapılıyor bunun için?

ewet benim aklıma gelmeyen bir ayrıntıydı benimde çok hoşuma gitmişti. ama yinede bana yavan geldi biraz ayrıntılar halen geliştirilebilir. bide kamera görüntüleri gerçekten berbat az önce biraz daha oynadım hiç anlaşılmıyor fifa yada pes deki gibi bi kamera açısı beklemiyoruz tabiiki ama şunuda beklerdim , bu bi menajerlik oyunu kamera bizim gözümüden görseydi yani kenardaki t. direktörün gözünden olsaydı gerçekten muhteşem olurdu. yani oyunu tepeden değilde kenardan t. direktörmüşsün gibi yandan görmek sahayı ve maçı mükemmel olurdu. böyle bi kamera açısı eklemeliydiler bence.

Deniz
08.Kasım.2007, 21:03
ewet benim aklıma gelmeyen bir ayrıntıydı benimde çok hoşuma gitmişti. ama yinede bana yavan geldi biraz ayrıntılar halen geliştirilebilir. bide kamera görüntüleri gerçekten berbat az önce biraz daha oynadım hiç anlaşılmıyor fifa yada pes deki gibi bi kamera açısı beklemiyoruz tabiiki ama şunuda beklerdim , bu bi menajerlik oyunu kamera bizim gözümüden görseydi yani kenardaki t. direktörün gözünden olsaydı gerçekten muhteşem olurdu. yani oyunu tepeden değilde kenardan t. direktörmüşsün gibi yandan görmek sahayı ve maçı mükemmel olurdu. böyle bi kamera açısı eklemeliydiler bence.Fm 2010 ' da olma ihtimali %15 Fm 2011 ' de olma ihtimali %35 diğer versiyonlarda ise %40 o kadar geliştirmezler bence.Diğer senede kamera görüntüsü aynı olucak gibime geliyor.

giovanni
08.Kasım.2007, 21:49
Evet,fokocaman güzel bir konu açmış.Bende madde madde belirteyim.Olumlulardan başlarsak;
1-Ekran çok beyazdı gözler yoruluyordu grimsi bir görüntü daha iyi olmuş.
2-Transfer haberleri-antrenörün maç içi analizleri ve basın toplantıları bence oyunun gerçekliği için büyük gelişme.
3-Kiralık transferlerin paralı ve daha aktif olması
4-Taktiklerin içinde komutların hazır olması( ki ordan gereken oynama yapılabilir)
5-Ne olursa olsun 3d'ye başlangıç...bunlar ilk yakaladıklarım....
Olumsuzlara gelince...
1-Evet ilkler acemiliktir ama 3d ekran açıları yetersiz..ben başta cok uzak olmasını eleştiriyorum..ikinci olarak benim gözümden bakılmamasını..
2-EN BÜYÜK EKSİKLİK, şampiyonlar ligi macını ÇAYIRDA yapmam:((..Tribünün olmaması 2d'de önemli değildi çünkü saha dışında birşey görmüyorduk ama şimdi top çayırlara kadar gidiyor ve büyü bozuluyor..Buna çözüm nasıl bulacaklar bilmiyorum..Tribün artık 3d'de şart..Ben şimdilik tibünsüz bir ekran açısıyla idare ediyorum..
3-Transfer sistemi aynı..Benim ingilizcem fena değil..Baştan yaratılma gibi birşey yok..Kiralık sistemi değişmiş,onu da olumlularda yazdım..
4-Hull City'i denedim..Gerçek ligdeki haliyle uzaktan yakından alakası yok..Umarım orjinal cdsini aldıgımda Hull City'nin kapasitesi-kalitesi daha farklı olur..
5-Okların uzamaması handikap..içeriye gitmemesi handikap..

Oyuncu değerlendirmelerine gelince...Bu özneldir arkadaşlar..Hazırlayanların takdiridir..Yabancı oyuncular için de yapılan eleştiriler var ama Turksportal ekibiyle birgün bağlantım olur mu bilememekteyim ama oyuncuların mevkiilerinde ve özelliklerinde bir sürü yanlışların yapıldığı sürekli yazılıyor çziliyor ama ben şu açıdan katılamıyorum..Bu onların takdiridir..Biz tvde birkaç kez izlerken onlar her yerde maçları izliyorlar...Neye inanıyorlarsa da onu değerlendiriyorlar..Edit kısmımız var, ben hiçbir oyuncuyu ordan kendime göre düzeltip orjinalliği bozmam ama isteyen arkadaşlar Fatih Kurtulus'u da dr yapar isteyen arkadaş ta servetin headingini 18 yapar...
Çok uzadı,özetlersek.FM09 ayrıntılarda daha da başarılı,orjinali alınası bir fiyatta ama 3d'de ciddi eksiklerin bulundugu özellikle oyuncuların donması ve tirbünün olmaması gibi hatalarında var oldugu bir sürüm olmuş..herkese iyi fmler...

Gangstaa
08.Kasım.2007, 22:05
Bazı oyuncuları iyi analiz edememişler hem özellik açısından hemde personal açısından.Mesela werder bremen araştırmacısı mesut özilin özelliklerini berbat yapmış ayrıca mesutun favori kulübüne fenerbahçe yazılmış oysaki alakası yok fanatik galatasaraylı olduğunu almanyada bir kanalda söylüyordu youtube dan izleyebilirsiniz.

Birde maça girişlerde çok bekliyoruz.Hadi 3d açıkken bekleyebilirizde,ayarlardan 3dyi kapıyorum tv modunuda kapıyorum.2D için bile maç ayarlanıyor yazısı cıkıyor bi 2-3 dk bekletiyor.Bunada bi çözüm bulmaları lazım

davidvilla
09.Kasım.2007, 01:02
Bence okların saga sola veya sacma sapan yerlere uzamaması cok dogru olmus ne yalan soyliym.Çünkü bir kanat oyuncusu koyuyorsanız o kanat oyuncusudur aynı zamanda ortaya bir cizgi cekince ne oluyordu oyuncu top bizdeyken ortasaha oyuncusu oluveriyordu.Gercekte ise bu iş böyle olmaz.Mesela Aragones Ugur Borala ne kadar içeri gel dese de ugur boral gelemez cunku cizgi oyuncusudur cizgide etkili oldugunu bilir.Tersi ornegini veriym Feldkamp doneminde Barış özbek sag cizgide oynatılmak istenmişti ama Barış sürekli ortaya dogru kaymıştır ister istemez ve boylelikle sag cizgide ortaları genelde arkadan gelen sabri yapmıştır Gs'da ve o donemde gs'ın takım savunması cok artmıştır cunku barış mehmet topala surekli yardım etmekteydi.Sonra Barıs acıklamalarında zaten dilindeki baklayı cıkarmış ve ortasahada ortada daha başarılı olabileceini acıklamıştır.
Bir oyuncuya sadece top bizdeyken ileri koşu yap veya geride kal uyarısında bulunabilirsin.Top bizdeyken mc oyna top rakipteyken aml oyna dersek zaten oyuncu bunu cok beceremez.Mevkilerde oyuncuların nitelikleri onemlidir hocanın ne dediği pek değil.

Nocna Mora
09.Kasım.2007, 01:06
Bence saçma okları yapay zeka çözemesin yaptığımız taktikleri diye kaldırdılar :)

Anders
09.Kasım.2007, 01:54
Bazı oyuncuları iyi analiz edememişler hem özellik açısından hemde personal açısından.Mesela werder bremen araştırmacısı mesut özilin özelliklerini berbat yapmış ayrıca mesutun favori kulübüne fenerbahçe yazılmış oysaki alakası yok fanatik galatasaraylı olduğunu almanyada bir kanalda söylüyordu youtube dan izleyebilirsiniz.

Birde maça girişlerde çok bekliyoruz.Hadi 3d açıkken bekleyebilirizde,ayarlardan 3dyi kapıyorum tv modunuda kapıyorum.2D için bile maç ayarlanıyor yazısı cıkıyor bi 2-3 dk bekletiyor.Bunada bi çözüm bulmaları lazım

Mesut Özil Fenerbahçe'lidir. Hayalim Fenerbahçe'de ve Barcelona'da oynamak demişti.

http://img514.imageshack.us/img514/711/myspaceicerikns5.jpg

http://img101.imageshack.us/img101/166/mesutbelgepdf1rg4.jpg

http://img338.imageshack.us/img338/5232/goonericizm0.jpg

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=327148725
http://young-guns.org/2008/01/19/mesut-ozil-arsenal-bound/

Gangstaa
09.Kasım.2007, 09:08
Anders ,
an-tu.com dan alıntı yapmışsın :) aşağıda vercegim haber ntvspor ile fotomaçta çıkmış bi haberdir.

http://www.sporyolu.com/12004-MESUT_OZIL_GALATASARAYLI_!_haberi.html
Türk-Alman Dostluk Derneği Başkanı Adem Çukur, yakından tanıdığı gurbetçi futbolcu Mesut Özil'in tüm özelliklerini anlatırken,
''G. SARAY'I KONUŞURUZ'
Mesut Özil’in sanılan aksine Fenerbahçeli değil Galatasaraylı olduğunun altını çizen Çukur, “Mesut iyi bir Galatasaraylıdır. Onunla her maç sonrası görüşürüz. Bazen gelir bende kalır. Beraber Galatasaray maçlarını da izler, yorum yaparız” dedi.
http://www.mesutozil.net/mesut-ozil/mesut-ozil-galatasarayli-2.html

Fatih Terim onunla konuşsa Türk Milli Takımı'nı seçer. Mesut Özil sanıldığı gibi Fenerbahçeli değil".

Best FM'e konuştu
Werder Bremen'de harikalar yaratan Mesut Özil'in sanıldığı gibi F.Bahçeli değil, G.Saraylı olduğu açıklandı. Best FM'e konuşan Alman 1. Lig ekiplerinden Schalke'nin onursal başkanı Gerard Rehberg'in danışmanlığını yapan Adem Çukur ilginç sözler sarf etti.

G.Saray'ı izledik
Türk -Alman Dostluk Derneği
başkanlığını da yapan Çukur, Mesut'un sık sık evine geldiğini ve onunla G.Saray'ı

tartıştığını söyledi. Çukur, "Terim, onunla konuşsa Mesut'un tercihi Türk Milli Takımı olacaktır" ifadesini kullandı.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu adam atıyorda olabilir dicem ama pek sanmıyorum böyle iddaalı bi cümle söylücek biri oldugunu dusunmuyorum

Anders
09.Kasım.2007, 21:18
Anders ,
an-tu.com dan alıntı yapmışsın :) aşağıda vercegim haber ntvspor ile fotomaçta çıkmış bi haberdir.

http://www.sporyolu.com/12004-MESUT_OZIL_GALATASARAYLI_!_haberi.html (http://www.sporyolu.com/12004-MESUT_OZIL_GALATASARAYLI_%21_haberi.html)
Türk-Alman Dostluk Derneği Başkanı Adem Çukur, yakından tanıdığı gurbetçi futbolcu Mesut Özil'in tüm özelliklerini anlatırken,
''G. SARAY'I KONUŞURUZ'
Mesut Özil’in sanılan aksine Fenerbahçeli değil Galatasaraylı olduğunun altını çizen Çukur, “Mesut iyi bir Galatasaraylıdır. Onunla her maç sonrası görüşürüz. Bazen gelir bende kalır. Beraber Galatasaray maçlarını da izler, yorum yaparız” dedi.
http://www.mesutozil.net/mesut-ozil/mesut-ozil-galatasarayli-2.html

Fatih Terim onunla konuşsa Türk Milli Takımı'nı seçer. Mesut Özil sanıldığı gibi Fenerbahçeli değil".

Best FM'e konuştu
Werder Bremen'de harikalar yaratan Mesut Özil'in sanıldığı gibi F.Bahçeli değil, G.Saraylı olduğu açıklandı. Best FM'e konuşan Alman 1. Lig ekiplerinden Schalke'nin onursal başkanı Gerard Rehberg'in danışmanlığını yapan Adem Çukur ilginç sözler sarf etti.

G.Saray'ı izledik
Türk -Alman Dostluk Derneği
başkanlığını da yapan Çukur, Mesut'un sık sık evine geldiğini ve onunla G.Saray'ı

tartıştığını söyledi. Çukur, "Terim, onunla konuşsa Mesut'un tercihi Türk Milli Takımı olacaktır" ifadesini kullandı.
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Bu adam atıyorda olabilir dicem ama pek sanmıyorum böyle iddaalı bi cümle söylücek biri oldugunu dusunmuyorum

Evet. an-tu.com'dan alıntı yaptım. :) Kaynak olarak fotomaç gösterilmiş. Fotomaçın yaptığı yalan haberleri buraya yazsam forumun databasesi yetmez :) .

Mesut Özil Schalke'deyken Halil Altıntop'la bir Alman kanalına yapılan röpörtajını canlı seyretme fırsatı bulmuştum. Orda da bu konu açılmıştı. Mesut'un Fenerbahçe'li olduğunu söylemişti Halil. Hatta Schalke - Fenerbahçe maçında Fenerbahçe taraftarlarının arasında maçı izlemek istediğini belirtince Genç takım antrenörüyle arası açılmıştı. Sonunda da takımdan gönderildi zaten. Schalke Mesut gibi birini kolay kolay göndermez :D

davidvilla
10.Kasım.2007, 18:10
a n t u.com un yazdıgı yalan haberleri buraya tasımaya calıssak database yeterli olurmuydu acaba? He ben konunun içinde değilim Mesut Özil ister gslı olsun ister Fb li ister amasya belediyesporlu umrumda değil ama a n t u .comluların bizim soyledigimiz hersey dogru diger herkes yalan haber yapar tavrı hiç hoş değil.Baska cevap yazmıycam tartışmak istemiyorum.

SAİT71
10.Kasım.2007, 20:29
Bence 3d maç motoru şuan değilde ileride çıksa daha büyük sükse yapardı. Şimdilik gelişmiş 2D ve klasik 2D maç motorları iyi olurdu ama güzel olmuş. Biraz daha geliştirirlerse çok iyi olur. Çünkü çok kasıyor oyunu 3d maç motoru. Buna bi çare bulmaları gerek. Çünkü fm i çoğu vasat bilgisayar oynarken bundan sonra grafiksiz olmasına rağmen Fm i oynamak için güçlü bir pc şart oluyor buda otomatik olarak hedef kitlenin ilgisini azaltabilir. Benden söylemesi..

Ayrıca sanki oyun biraz kolay gibi. Arsenal' aldım çoğu maçta kolay galibiyetler alıyorum.

Transferler:
Battaglia, R.Palacio, Servet Çetin.
Gidenler: Nasri Satın alma opsiyonlu Kiralık G.Saray

Anders
11.Kasım.2007, 20:51
a n t u.com un yazdıgı yalan haberleri buraya tasımaya calıssak database yeterli olurmuydu acaba? He ben konunun içinde değilim Mesut Özil ister gslı olsun ister Fb li ister amasya belediyesporlu umrumda değil ama a n t u .comluların bizim soyledigimiz hersey dogru diger herkes yalan haber yapar tavrı hiç hoş değil.Baska cevap yazmıycam tartışmak istemiyorum.

a n t u haber sitesi değil. 'nun yaptığı yalan haber sayısı ultraslanla çarşının yaptığı yalan haber sayısı kadardı. Çünkü bunlar haber sitesi değildi. a n t u.com luların bizim yaptığımız her haber doğrudur diğerleri yalan haber yapar demiyorum. Sadece adı geçen gazete ve diğerleri (fotospor, fanatik vs.) salt yalan haber yapan yayın kuruluşlarıdır.

byvirus
19.Kasım.2007, 12:43
mesut fenerbahçeli çünki ben onu az önce transfer ettim :D

Onralp99
19.Kasım.2007, 13:41
Mesut Özil Galatasaray'lıdır . Birçok yerde bu açıklamayı okudum .

nano16
19.Kasım.2007, 22:59
mesut fenerbahçeli çünki ben onu az önce transfer ettim :D

son söz :)

Gangstaa
19.Kasım.2007, 23:43
son söz :)
Ne alaka ?

Coupet
20.Kasım.2007, 00:05
benim gözüme çarpan çok güzel bir özellik informations bölümü içinde sağdaki kutuya tıklandığında facts mı ne öyle bir şey var ona basıldığında kendi takımınızın enlerini ve oynadığınız ligin enlerini görebiliyorsunuz. (en uzun boylu, en şişman, en kısa, en zayıf, en çok para alan, en az para alan futbolcular, yaş ortalamaları vs.) bunlara bakmak güzel oluyor. bakalım bu sene 1 nisanda bir sürpriz var mı fm'de. ben o sıralar oynayamıyor olacağım ama fırsat bulursam okurum artık forumdan.