PDA

View Full Version : Maçları Domine Etme

mkkadi
18.Kasım.2007, 05:26
Arkadaşlar FM09a kadar lig için güçlü bir takım aldığımızda mesela GSyi aldığımda özellikle kendi sahamdaki çoğu maçta maçı domine eden işte en az 15 şut çeken, şut sayısı 25leri bulan durumlar söz konusu olurdu. FM09 da ise bazı şeyler gözlemledim.

- Maçları yeterince domine edemiyorum, güçsüzlere karşı bile.
-20 ve üstü şut çekmek neredeyse imkansız.
-Futbolcular genelde 30-35 metreden alakasız çok şut çekiyorlar.
-Maçlarda 5-6 atmak neredeyse mümkün değil.
-Farklı biten bazı maçlara baktım. 6 tane kaleyi bulan şut 5 gol, veya 4 gol gibi domine etmeden farklı skorlar.

Sizlerde de bu tür durum söz konusu oluyor mu? Maçları domine edebiliyor musunuz?

kansuGS
18.Kasım.2007, 05:57
Galatasaray ile bende maçları domine edemiyorum,hertürlü taktiği denedim sayılır :)

Attığım gollerin yarıdan fazlası duran top veya penaltı.Ayrıca oyunda takım farketmeksizin sakatlık oranı inanılmaz derecede yüksek ve uzun süreli.2 gol üstüne çıktığım tek maç 4-1 lik Bursa Türkiye kupası deplasmanı ki,Yusuf Şimşek 1.dk da atıldı ve 2-2 lik beraberliğe rağmen Real Madrid:)

feanorringeril
18.Kasım.2007, 16:38
Bu anlatacağım tamamen tesadüf de olabilir ancak Galatasaray ile, Juventus' a karşı ş.l. ön elemesinde 1-0 mağlubiyetin rövanşında kendi sahamda maç uzatma bölümünde 1-0 giderken 117. dakikada iki tane ve 120. dakikada da bi tane toplamda 3 tane penaltı kazandılar, üçünü de del piero kazandı, üçünü de o gol yaptı, üstelik herhangi bir hard tackling yoktu.. saçma sapan bi olay..
Ayrıca oyunu domine edememe konusunda haklısınız ancak ben 16-17 şut dolaylarını görüyorum atak bir oyun istediğimde.
Bu arada Lincoln' e gelen bri teklifi reddetmiştim sezon başlamadan önce, adam üç aydır o günün kederini yaşıyor ! Abartılı olmuş gibi.
Sakatlıklar da aldı başını gidiyor, şu an itibariyle takımda sağ bek ve sol kanat oynayabilecek kimse kalmadı, toplam sakat sayısı 9. bunlardan dört tanesi uzun vadeli sakat. biri Lincoln, 4-5 ay yok o da.

Oyun tat vermiyor açıkçası bu haliyle.

Quantin
18.Kasım.2007, 17:59
Sakat sorununu az da olsa azalttım gibi. geçen seneki Fm 2008 için hazırlanmış antreman paketini kullanıyorum, onlarla alakası var. birde kondisyoner ve sağlık ekibini tümden değiştirdim.
Penaltı olayı doğrudur bende beşiktaş maçında oscar cardoza 20 dakika içinde üç penaltı yaptırdı ve üçünüde cisse yapt, Cardoza da hepsinide attı, 4-1 kazandım maçı açıkçası biraz sorun gibi.

murtesa34
18.Kasım.2007, 19:30
ben maçları rahat domine ediyorum.taktiğimi ve detaylarını vereyim deneyin
-------------GK----------------
--------DC------DC-----------
------DMC----DMC----------
MR------MC-------ML
----AMC----AMC----
--------FC------------------
mentality:attacking
creative:much
passing:short
tempo:quick
width:narrow
closingdown:whole pitch
defline:normalin deepe yakın hali
Bu taktiği denemenizi öneririm
Artıları:DL,DR aramıyorum
eksileri: çok gol atıp çok yiyorsunuz.kilit oyuncu Amcler ve mc niz olur topu ortasahadan geri getirmeyip sürekli karşısahada oynayabilirsiniz. Gs ile barcayı deplasmanda 2-4 yendim en son bu taktikle

narakan1969
18.Kasım.2007, 20:54
Ben Antepspor'um bende de öyle 3.lig takımıyla oynerken sizlerin dediği gibi.Ama zor olacak diye duymuştum ondan olabilir mi?

fatalflex111
18.Kasım.2007, 22:14
valla çok değişik şekillerde oynadım mesela fenerbahçedeydim gs'ye 5 attım beşiktaşı 4-1 yendim trabzonu avni akerde 3-1 yendim bilmiyorum ama ben hiç böyle bi sorunla karşılaşmadım 9.01 patch yüklü birde 9.1 miydi yoksa hatırlamıyorum tam :D ama maçlarıda kimi zaman domine edip kimi zaman edemiyorum takımların güçlerine göre hiç böyle bi sorun yaşamadım açıkçası

Swastica
18.Kasım.2007, 22:35
valla ben galatasaray ile 4-4-2 oynuyorum,tabi bi kaç ayar çektim.liverpool ile ş.l. deplasmanda oynadım 2-1 yenildim (o 2 golde uzaktan şut,de sanctis'in aptallığı idi) ama takımımın topla oynama oranı %51'di,onlar 10 şut çekmiş biz 14 şut çektik Anfield'da.Defans çizgisini push up,tempo normal,with wide,time wasting rarely yapıyorum.Lafın özü ligde çok daha rahat domine edebiliyorum.Taktiğinle ilgili bişeydir kesin dostum.
(Bu arada hiç transfer yapmadım oyuncu da satmadım.)Zaten bütçe yok :D

Coupet
18.Kasım.2007, 22:46
ben de bu sorunu çok yaşıyorum. rakibe 11 oran veriyor yani bol gollü favori oluyorum ya zar zor yenebiliyorum ya da berabere. ve hemen hemen her maç topla oynama üstünlüğü rakipte oluyor yensem de berabere de kalsam. yenilsem de demiyorum 16-17 maçta 2 maç kaybettim. genelde ya berabere ya galibiyet. ikisi hemen hemen aynı sayıda ama yensem de hiç oturup keyifle maç izleyemiyorum. hep stres. acaba benim taktikle mi ilgili yoksa oyun mu zorlaşmış. bir de son maçta bir olay oldu 3d den biraz soğuttu beni. uzun bir şut attık ve top kaleciden döndü. benim forvetim rakibinden 3-4 metre ileride koşuyordu ve top önünde yani koşup koşup topa vuracak ama topa 1-2 metre kala adamım okadar ilerideyken duruverdi ve rakip defans topa yetişip uzaklaştırdı.

mkkadi
19.Kasım.2007, 00:40
Ben tam olarak taktikten olduğunu düşünmüyorum, oyunun bu tarzında daha çok uzaktan şutlar önem kazanmış gibi. Uzaktan müsait olan vuruyor. Öyle oluncada yaa buda kaçar mı diyeceğin pozisyon az oluyor. Maçlar karşılıklı şutlar şeklinde geçiyor. Bende Liverpoolla eşleştim deplasmanda 2-1 yenildim. Kendi sahamda ise 4 tane uzaktan şut çekitler kaleyi bulan gol oldu. İyi şut çeken adamın varsa gol atma şansın yüksek sanki..

perpetua
19.Kasım.2007, 00:43
Tamamen taktikle ilgili..
Gectiginiz sezonlarda ozellikle Galtasaray ile oynadiginiz gibi kesinlikle oynayamazsiniz..

Gercek hayattaki Galatasaray gectigimiz sezonlardaki gibi oynamiyor (daha dogrusu kadrosundaki oyuncular nedeniyle oynayamiyor) oyunda nasil oynasin.. :)

Artik ileride teknik kapasitesi yuksek oyunculariniz var ancak fiziksel olarak ust seviyede degiller. Birbirlerine yakin oyuncularla, kisa paslarla oynamaniz gerekli. Ileride basan, rakibi bozan bir takim degil Galatasaray bu yil (yedekleri oynatmazsaniz).

emrahh34
19.Kasım.2007, 17:53
arkadaşlar oyun sonuçta daha bi kaç gün oldu..oyunun taktiğine tekniğine ayrıntısına yeni yeni alışacağızz.takım iyi diye hep domine edecek diye bişey yoktur heraldee..öyle olsa gerçekte de fener bu hallere düşmezdi hep domine ederdi ortalığıı...

ama şunu da söyleyeyimm..ben fenerbahçeydim sivasla oynadım... 4-0 yendimmm..gol pozisyonu 15-2 (mehmet yıldızı da sivastan aldım ama sakattı oynatamadımm :)) ...illa da domine diyorsanız işte ben etmişimm...

bence oyun geçtikçe alıştıkça yavaş yavaş etkisi belli olurr...

davidvilla
20.Kasım.2007, 00:58
Tamamen taktikle ilgili..
Gectiginiz sezonlarda ozellikle Galtasaray ile oynadiginiz gibi kesinlikle oynayamazsiniz..

Gercek hayattaki Galatasaray gectigimiz sezonlardaki gibi oynamiyor (daha dogrusu kadrosundaki oyuncular nedeniyle oynayamiyor) oyunda nasil oynasin.. :)

Artik ileride teknik kapasitesi yuksek oyunculariniz var ancak fiziksel olarak ust seviyede degiller. Birbirlerine yakin oyuncularla, kisa paslarla oynamaniz gerekli. Ileride basan, rakibi bozan bir takim degil Galatasaray bu yil (yedekleri oynatmazsaniz).
Söylediğin cok mantıklı. Galatasaray'a taktik yapmak hakkında baska tuyolarda verebilirseniz cok mutlu olurum bu dediğinizi deneyecegim.İpuçları bekliyorum sizden cunku ben yıllardır Fmyi oynuyorum iyi kotu futboldan da anladığımı soyleyebilirim ama hiçbir zaman FMde cok psikopat başarılara imza atamadım fm05 hariç.:) o yuzden tuyolara ihtiyacım oluyor son derece.Teşekkürler

ncdtcpr
20.Kasım.2007, 01:22
yahu oyunculara öyle bir talimat vermediğim halde,30-35 metreden salak salak şut çekip durmaları neyden kaynaklanıyor çözebilmiş degilim.

Birde

team instructionsta hangi kombinasyonlar daha mantıklı olur?acıklayabilir misiniz?

Swastica
20.Kasım.2007, 01:25
bence gs ile sahayı enlemesine değil boylamasına daraltmalısınız.defansın göbeği yavaş pozisyon vermek daha kolay ama oyunu rakip sahaya yıktığınızda maç zaten kısıtlı bi alanda oynanacağı için oyuncular fazla yorulmaz.yani ben takımdan bu şekilde verim alıp ve maçı domine ediyorum öyle söyleyim :)

perpetua
20.Kasım.2007, 03:41
Benim genelde benimsedigim stil:

Mentality: Attacking

Creative Freedom: Orta'nin biraz ustu

Tempo: Orta'nin biraz ustu

Passing: en sola cok yakin (macina gore, eger rakip baskili oynamaya calisiyorsa bunu yukseltmeye mecbursunuz yoksa hazirlik paslari sirasinda top kaptirip kalenizde gol gorursunuz, eger rakip az adamla ustunuze geliyorsa bunu en kisa haline getirin ve hemen kalenize geri donecek sekilde uzun top oynamayin)

Width: Narrow - kisa pas oynadiginiz zaman oyuncular birbirine yakin olmali, nispeten daha uzun paslar oynadiginiz zaman biraz daha genis olmali. Takim dizilisinde kanat oyunculari kullanmazsaniz (mesela AMC AMC AMC MC MC veya AMC MC MC DM) kisa pas oynarken bile bunu daha genis yapabilirsiniz.

Closing Down: Genelde defansif cizginin bir iki tik ustunde.

Defensive Line: Rakip kisa paslarla cikmaya calisiyorsa yuksek, rakip uzun paslarla cikmaya calisiyorsa geride.

Time Wasting: Eger rakip kapanmis durumdaysa, orta seviyede (ki oyuncular sonuca gitmek icin acele etmesinler ve pas hatalari olusmasin). Rakip acik ve size saldirir bicimde oynuyorsa dusuk seviyede (rakibin acik defansindan yararlanmak icin).

Tabii normalde mac icinde 2-3 defa dizilis degisikligi olmasa da taktik degisikligi yaparim. Amac ilk golu atip, kontra ataklarla (ki bunun icin Aydin, Baros, Lincoln gibi oyuncular ozellikle cok yararli) farki arttirmak olmali. Ilk gol, ozellikle kapanan takimlara karsi genelde duran toplardan gelebilir. Bu nedenle de kapanan takimlari acmak icin uygun duran top organizasyonlarini yapacak formulleri yaratmaniz cok onemli.

Ayrica oyuncularin ozelliklerine gore farkli gorevler de yuklenebilir. Mesela Geriden top cikartma konusunda meziyetleri olan Meira'nin ayagina gelen her topu uzun oynamasinin bir yarari yoktur. Ancak top teknigi zayif olan bir Servet'den ince paslarla takimi ataga kaldirmasini beklememek lazim.

Ayrica orta sahadaki ucluyu rakip defansin kucagina ne kadar az sokarsaniz, topa o kadar hakim olur, bu uc yetenekli oyuncunun gol getirecek paslari atmasi icin yeterince alan bulmasini saglarsiniz. Zira bu uc oyuncu da cetin bir fiziksel savasa girebilecek kivamda olmayan oyuncular.

perpetua
20.Kasım.2007, 03:45
yahu oyunculara öyle bir talimat vermediğim halde,30-35 metreden salak salak şut çekip durmaları neyden kaynaklanıyor çözebilmiş degilim.

Birde

team instructionsta hangi kombinasyonlar daha mantıklı olur?acıklayabilir misiniz?

Time wasting ne kadar dusuk olursa ve mantalite ne kadar ofansif olursa, oyuncular o kadar cabuk sonuca gitmeye ugrasirlar.

mkkadi
20.Kasım.2007, 06:54

Closing Down: Genelde defansif cizginin bir iki tik ustunde.

Ayrica orta sahadaki ucluyu rakip defansin kucagina ne kadar az sokarsaniz, topa o kadar hakim olur, bu uc yetenekli oyuncunun gol getirecek paslari atmasi icin yeterince alan bulmasini saglarsiniz. Zira bu uc oyuncu da cetin bir fiziksel savasa girebilecek kivamda olmayan oyuncular.

1. si şu closing down defasif çizginin 1-2 tık üstü demişsin. Orada defasif çizgi ne. Yani Orada Own half gibi seçenekler var.

2. o 3lüyü rakibin kucağına atmamak için ne yapıyorsun. Mentaitelerini mi çok ofansif olmayan bi şekilde ayarlıyorsun ömer abi?

fusti
20.Kasım.2007, 07:05
arkadaşlar ben Galatasaray'ı yönetiyorum mehmet topal ve linderoth gerçekten çok iyi domine etmenizi saglıyo oyunu 2 ön libero ile oynadıktan sonra çok rahat oluyo baros tek forvet kanatlar ve arkasında lincoln 4-4-2 attack dan bozma taktik gerçekten gs de çok işe yarıyo...

Swastica
20.Kasım.2007, 07:44
arkadaşlar ben Galatasaray'ı yönetiyorum mehmet topal ve linderoth gerçekten çok iyi domine etmenizi saglıyo oyunu 2 ön libero ile oynadıktan sonra çok rahat oluyo baros tek forvet kanatlar ve arkasında lincoln 4-4-2 attack dan bozma taktik gerçekten gs de çok işe yarıyo...

yani 4-2-3-1 taktiğinde mehmet topal ve linderoth dmc mi oynatıyosun dostum,soruyorum çünkü bu takıma bi türlü savunma yaptıramıyorum :icon_sad: o yüzden chelsea'ye karşı bile oyunu domine etmek amacıyla oyunuyorum (/3)

northstar
20.Kasım.2007, 08:17
Bu yazılanları genel olarak yaşıyorum.Bu 2008 de yaşadığım bir sorundu.Hangi takımla oynarsam oynayayım bundan bir türlü kurtulamadım.kadrosunda fıtbolcusu gözükmeyen avrupa takımlarına bile barcelona ile maximum bir gol atabiliyorum.Maçlar sürekli ya 1-1 yada 1-0 galip ya da malup bitiyor.Bunun kesinlikle taktik ile alakalı olduğunu düşünmüyorum.Türkiye'de ise durum çok vahim.Bir türlü gol olmuyor.Elin amatör takımı kupada geliyor 1-1 berabere kalıyoruz.E GS FB TS BJK ile oynadık, hepsi genel olarak aynı.Bir türlü bunu tersine ceviremiyoruz.ilk golu atıyorum ancak arkasından hemen golü yiyorum.Oyunu yavaşlatmaya calışıp quick değilde slow yapsamda.defansımı geriye ceksemde olmuyor.Bir sürü tatkik denedim.Bir sürü yıldız aldım olmadı.Bur noktada sanırım ciddi bir sorun var.Zevkini kacırıyor.Elbette düzgün gol olmadıkça oyunun tadı kacıyor.

Attığım ve yediğim goller arkadaşlarında dediği gibi ya duran toplardan ya da kaleci degaj'ı yaptıktan sonra rakibim kafasından sekip forvetlerin önüne düşmesi ile oluşuyor.

Oyuncular cok gereksiz yere uzaktan şut çekiyorlar.Forvetlerin ratingi 6.0 ın üzerine sadece gol attıkları maçlarda çıkıyor.2008 de tatile cıkıp aynı tatkikle macı asistanima yönettiğimde takım 5 tane atıyordu.Aynı macı ben oynadığımda 0-0 bitiyordu.Bu hala devam ediyor.

Büyük takımların forvetlerinin yıl sonu ratingleri 7.0 ın altında baros ya da guiza bile cıkamıyor.Süreki böyle.Bu yazılanları okuduktan sonra bunun tatkikle alakası olduğunu pek düşünmüyorum.Tam kadro çıktığım bir GS - Telekomspor macını 1-1 berabere her sene bitirmek bana garip geliyor.

perpetua
20.Kasım.2007, 08:22
1. si şu closing down defasif çizginin 1-2 tık üstü demişsin. Orada defasif çizgi ne. Yani Orada Own half gibi seçenekler var.

2. o 3lüyü rakibin kucağına atmamak için ne yapıyorsun. Mentaitelerini mi çok ofansif olmayan bi şekilde ayarlıyorsun ömer abi?

1. Defansif cizgi = Defensive Line yukarida yazdigim gibi eger rakip uzun toplarla cikmaya calisiyorsa dusuk, kisa pas yapmaya calisiyorsa yuksek deger vermeniz gerekli. Yani bir bakima rakibin pas komutu ile ters orantili olmasi lazim.

2. Kesinlikle ileri kosu vermiyorum (eger AML, AMC, AMR olarak oynuyorlarsa), eger MR, ML olarak tutuyorsaniz kanatlari, ileri ok germek gerekiyor hatta MR ve ML olarak ofansta daha da etkili oluyor Kewell ve Arda (ancak daha fazla defansa yardim ettikleri icin daha cabuk yoruluyorlar).

perpetua
20.Kasım.2007, 08:23
yani 4-2-3-1 taktiğinde mehmet topal ve linderoth dmc mi oynatıyosun dostum,soruyorum çünkü bu takıma bi türlü savunma yaptıramıyorum :icon_sad: o yüzden chelsea'ye karşı bile oyunu domine etmek amacıyla oyunuyorum (/3)

Oyuncularin genelde pozisyon alma konusunda zaaflari yuzunden..

Skibbe de bu konuda cok sorun yasiyor.. :D

mkkadi
20.Kasım.2007, 18:25

Tabii normalde mac icinde 2-3 defa dizilis degisikligi olmasa da taktik degisikligi yaparim. Amac ilk golu atip, kontra ataklarla (ki bunun icin Aydin, Baros, Lincoln gibi oyuncular ozellikle cok yararli) farki arttirmak olmali. Ilk gol, ozellikle kapanan takimlara karsi genelde duran toplardan gelebilir. Bu nedenle de kapanan takimlari acmak icin uygun duran top organizasyonlarini yapacak formulleri yaratmaniz cok onemli.

Ömer abi şimdi bu bilgiler için sağol. Ama ben bir şey daha sormak istiyorum. Evet özellikle bende duruma göre maç içinde 2-3 defa taktikle oynuyorum. Bunlara artı olarak favori olmadığım maçlarda da bir takım taktiksel değişiklikler yapmak zorunda kalıyorum.

Demişsin ya gol atarsan taktiği değiştiriyorum veya zorlu bir ŞL maçı oynuyorsun deplasmanda sanırım taktiğin yukarıdaki gibi olmaz. O durumlarda ki taktiğini de yukarıdaki gibi açıklayabilirsen sevinirim. Yukarıdaki ayrıntı güzel oldu ama genelde kazanılacak maçlar içindi. Bi de derbi deplasmanında veya chelsea deplasmanında veya barcelona ile içerde nasıl oynuyorsun. (takımlar önemli değil sadece örnek olsun diye yazdım)

davidvilla
21.Kasım.2007, 01:41
Çok teşekkürler ;)

feanorringeril
21.Kasım.2007, 02:01
İlk attığım mesajın tersine, ben fm2009' a, o bana alıştıktan sonra takım olarak (Galatasaray) maçları sıkı şekilde domine etmeyi başardık. Sonuçlar da güzel güzel gelmeye başladı. Özellikle süper ligde oynayıp oynayıp atamadığımız ve iki şanssız gol ile haşat olduğumuz bir BJK derbisini saymazsak, FB maçı dahil, maçların çoğunu domine etmeye başladık. Bu konunun sırrının özellikle takım genelinde creative freedom' ın düşük olması olduğuna inanıyorum. Daha sonra değineceğim.
Öncelikle @Perpetua' nın söylediği şey çok doğru, takım kesinlikle defans yapamıyor. Gol attıktan sonra bile geriye çekilmek çok tehlikeli. Öte yandan takım kontratak yapabiliyor yapmasına ancak Baros taşıdığı topları gole çevirmede çok başarısız. Ümit de keza öyle, çok iyi bir gol makinası değiller. Lincoln skora oldukça faydalı oluyor. Onu yormadan ve doğru yerde oynatırsanız.
Ben 4-4-1-1 ya da 4-4-2 dizilişini tercih ediyorum maça göre. Mehmet Topal takımın en faydalı ismi. Arda ve Kewell da kanatları iyi götürüyorlar. Bir de sakatlıklar olmasa...
Oynadığım düzende kanatlar atacking mentality de, closing down' ları whole pitch çizgisinde. Oklar ileri. Ortadaki iki mc' nin mentality' si , orta çizginin iki üç tık altında. Closing down ise birininki orta çizginin iki tık üstünde, biri orta çizgide. İkisinin de "ileri çıkışları "always" 'de. Yani ikisi de ileri ok ile oynuyorlar. Duruma göre maç çok tıkanırsa ortadaki iki mc' nin creative freedom' larını arttırabiliyorum, ancak genelde böyle daha etkililer.
Defansif çizgi maçına göre değişiyor. Balta ve Servet çok adam kaçırıyor ileride olduklarında.
Eğer oynuyorsa AMC yani Lincoln; yaratıcılığı "much" olarak işaretli oyuyor. Mentality' si "atak" ve top sürme, forward runs, through balls çizgileri en sağda. Crossing; "never".
Arda ve Kewell fena sayılmayan yaratıcılık özellikleri ile, Lincoln oynamadığında "yaratıcılık serbestliği" çok düşük olan takımdaki tek istisnalar. Ancak oyunu çok iyi açıyorlar. Kewell'ın off the ball özelliği iyi ve ileri çok güzel çıkıyor, ancak topu orta sahada aldıklarında da oyunu rahatlatıyor bu ikili.
Topal takımın en çok çalışan ismi. Çok faydalı. Linderoth' dan daha faydalı oldu bende. Balta vazgeçilmez diyebilirim.
Artık daha iyi alışmış olarak, benim gözüme 2009' da en çok çarpan şeyin creative freedom' un takımı çok etkilediği oldu. Dar alanda kısa paslar ile serş oynamak, oyuncuların özgürce bişeyler becermesini beklemekten çok daha iyi sonuç veriyor. Öteki halde; creative freedom yüksek iken, sürekli top kaptırıp rakibi oynatıyor, pas yapamıyor takım. Rakip oynamaya başladığında kurtulışunuz da yok, maçı kaybetmeye razı olun açıkça.
Bu arada, beni Gs' de en çok zorlayan şey özellikle forvetlerin beceriksizği. %67 possesion ile oynayıp, 20' nin üstünde şut çektiğimiz maçlarda dahi bazen skoru duran toptan ya da karambolden bulduğumuz bir golden ileri taşıyamayıp 1-0 ayrılıyoruz. Son dakikalar ecel terleri...
Ayrıca penaltılar ve daha doğrusu sıklığı olmasa da özellikle penaltıların karşınıza çıkış şekli çok saçma sapan olabiliyor.
Maç motorunun da saçmalaması sözkonusu çok fazla olmasada. Kaleciye atılan pasın devamında, kaleci topa koşarken ona çarpıp gol olması gibi..

perpetua
21.Kasım.2007, 04:57
Ömer abi şimdi bu bilgiler için sağol. Ama ben bir şey daha sormak istiyorum. Evet özellikle bende duruma göre maç içinde 2-3 defa taktikle oynuyorum. Bunlara artı olarak favori olmadığım maçlarda da bir takım taktiksel değişiklikler yapmak zorunda kalıyorum.

Demişsin ya gol atarsan taktiği değiştiriyorum veya zorlu bir ŞL maçı oynuyorsun deplasmanda sanırım taktiğin yukarıdaki gibi olmaz. O durumlarda ki taktiğini de yukarıdaki gibi açıklayabilirsen sevinirim. Yukarıdaki ayrıntı güzel oldu ama genelde kazanılacak maçlar içindi. Bi de derbi deplasmanında veya chelsea deplasmanında veya barcelona ile içerde nasıl oynuyorsun. (takımlar önemli değil sadece örnek olsun diye yazdım)

Genel olarak sunu diyebilirim..

Ben genelde defansif cizgi ile mantaliteyi ters orantili kullanirim. Yani defansif cizgi ilerideyse, defansif mantalite. Defansif cizgi gerideyse, ofansif mantalite.

Ilki rakibi kendi sahasina hapsetmek, cikartmamak icin.

Ikincisi geride kurdugumuz defanstan cabuk cikabilmek icin.

Ayrica defansif cizgi ilerideyse, cok pres. Defansif cizgi geriydeyse az pres kullanirim.

Amac takimin boyunu kisaltmak. Bunun yaninda enini de kisaltirsaniz, teknik ve iyi pas yapan, oyunculariniz one cikar.

Chelsea/Barcelona gibi takimlara karsi yapabilecek cok sey yok maalesef. Ne kadar iyi taktik yaratsaniz da bu takimlarda o kadar cok skoru degistirecek oyuncu var ki birsini tutsaniz digeri yildizlasiyor.

Ancak bu tip maclarda her zaman icin rakibin en teknik ve en yaratici orta saha oyuncusuna adam markaji yaptiririm. Simdiye kadar Topal'in yiyip bitiremedigi oyun kurucu ile de karsilasmadim diyebilirim. Ama bir tarafi tutayim derken diger taraftan acik veriliyor. Bu da isin gercekci tarafi.

Yani kisacasi benden kuvvetli takimlara karsi genelde adam markajina onem veririm.

Defansi ileride kurmak, veya geride kurmak tamamen rakibin nasil bir mantalite ile oynadigina bagli. Ama takimin boyunu kisa tuttugunuz surece sansiniz vardir.

Ayrica buyuk takimlara karsi ofansinizi belli bir sekilde limitlemek de mantikli olur. Mesela toptan hucuma cikmak yerine, sadece belli oyunculari hucuma cikartmak, savunma guvenligini birakmamak cok onemli. Bunun icin de hizli ve cabuk oyuncular cok ama cok onemli.

Mesela yapabileceginiz bir sey Kewell ile Arda'yi kanatlarda oynatirken sadece bir kanat uzerinden oynamaniz ve zaman zaman Arda, zaman zaman da Kewell'i o kanatta gorevlendirmeniz. Mesela diyelim ki rakibin sag bekini zayif gorup gozunuze kestirdiniz, Kewell'i ML, Lincoln'u AMLC, Ayhan'i MLC olarak gorevlendirip, rakibin ustune bu 3 oyuncu + santrafor hatta belki de DL ile gidebilirsiniz.

Ters kanattaki Arda ve MRC ve DR ataklara katilmaz savunma guvenligini elde tutar. Amac kisacasi rakibe tek kanatta ustunluk saglamak ve o bolgeden gol pozisyonu uretmek olur.

Yapay zeka buna karsilik verebilecek kadar zeki olmayabilecegi icin bunu avantajiniza kullanabilirsiniz. Tabii rakip takimin ofansini durdurabilecek kadar topa sahip olabilir, top cevirirken oyunun temposunu dusurebilir ve rakip takimin kendi yari alaninda cok zaman gecirmesini saglayabilirseniz.

Swastica
21.Kasım.2007, 09:05
baros gerçekten topları çok iyi taşıyor ancak dediğin gibi işi bitirmeyi beceremiyor.mehmet topal da gerçekten takım en iyisi olabilir.benim oyunda guiza alex gibi (belki de abartılı :) ) oyuncular arasında yılın oyuncusu seçildi.
ben lincoln yerine sakat olmadığı sürece her maç barış özbek oynattım,sezon sonu porto istedi.emre güngör'ü de meira'nın yerine koydum o da bayağı gelişti lyon talip oldu.sadece aydın gelişim gösteremedi.
sizde hangi gençler yıldız oldu?bi de kaleciler (ki ilk sezon transfer etmediyseniz) size çok maç kaybettirdi mi,ben kaleye bi türlü çözüm bulamadım.
bu arada bilgiler için teşekkürler.

m_o_11
21.Kasım.2007, 11:16
valla cocacola league de reading sectim..domine etmek ne demek harcıyorum herkesi 4-4-2 taktikle..cok saglam topcularım var ii oluyo 17 mactr 2 beraberlik gerisi galibiyet devam edio.

ehersoy
22.Kasım.2007, 00:06
sezon sonunda valenica Zigic i satılığa çıkarıyor 3,9 milyon pound a bence ii para ve hakan şükür tarzı pivot forvet stilini sevenler e tavsiye ederim. sabri yi sağ bekte oynayttım 3,8 milyon pound a bordeaux a gitti onun yerine uğur uçarı koydum 6 milyon pound a ajax a sattım sağ bekleri çok para yapıyor lenderoth portoya sattım 3,5 milyona arda yı istiyorlar mehmet topal ı istiyorlar onları satmadım ama g.s nin sağ bekleri oynadıkça para ediyor

kiddynamite
22.Kasım.2007, 02:21
ilk 10 macta 6-0lık bi galibiyet dısında tum maclarım 1-0 ve 2-1 bitti

zazanas
27.Kasım.2007, 19:58
Arkadaslar benim bir sorum olcak ben maçları az cok domine ediyorum fakat benim isabetli sut oranım cok düşük 12 de 1 10 da 1-2 gibi bunu artırmak için ne yapmam gerekiyor acaba ?

matrockmamy
28.Kasım.2007, 00:21
ben fenerbahceyle açtım ve kendi evimde aşağı sıralardaki takımları affetmiyorum (5-0,4,5-1 gini skorlar çok da az değil :)) keza şl maçında milana karşı bile üstünlük kurdum 85 te yediğim golle 1-1 berabere bitse de..
defansı çok geriye yastlamadığınız (da ki bunun için hızlı defans şart) ve atak oynayıp ayağa pas yaptığınızda oyunu domine etmek çok da zor değil. fakat 20 şut 1 gol yerine 2 şut 2 gol tercihimdir :);)

heavy86
28.Kasım.2007, 00:31
Arkadaslar benim bir sorum olcak ben maçları az cok domine ediyorum fakat benim isabetli sut oranım cok düşük 12 de 1 10 da 1-2 gibi bunu artırmak için ne yapmam gerekiyor acaba ?

tempoyu düşük tut , pas kısa olsun ,
ve yaratıcılık çok düşük olsun..Uzun şut özelliği 14'ün altında olanlara uzun şut çektirme , eğer çok kaliteli oyuncun yoksa serbest rol verme..
Böyle bi maç yap bakalım , bişiler değişecek mi ?

çaalar
28.Kasım.2007, 07:16
defansı öne çıkartıp orta sahada topu iyi kullanabilen 2 oyuncun varsa önlerine de amc aml amr olarak üç tane süratli oyuncu koyarsan tek forvet kullanarak bile oyunu çok rahat domine edebilr bi çok pozisyona girebilirsin tabii ki forvetin sırtı dönük oynayabilmesi off the ball ve positioning i iyi olmalı kuvvetli olmalı bn bnu fb de denedim semihle çok başarılı ancak guizayla bi facia oluyo

Trabzonspor
28.Kasım.2007, 21:00
bu olay benımde dikketimi çekiyor br türü oyunu domine eden bir maç olmadı 5-0 alıyorum maçı ama 13 şut ile yanı ne yaptıysam duzelmedı bu tabı daha hiç elit kluplerle oynamadım ama ts ile beceremedik bakalım elit kluplerle nasıl oluyor onuda deniceğim

Melekovic
28.Kasım.2007, 21:14
Şimdi sanırsam biraz gerçekçi hale getirilmeye çalışılmış.Tabiki hala bazı eksikler var.Ama 2008 de bazen 40 ların sonuna dayanıyordu şut sayısı.Hangi maçta görüyoruz bu kadar şutu gerçek hayatta.13-14 şut maçı tamamen domine eden bir takım için makul bir değerdir.
Bir de oyunla ilgili hazırlık maçlarında dikkat etmek gerekiyor.Bizim dediklerimizi oyuncular kaldıramayabiliyor.Örnek iki hazırlık maçı yapıyorum diyo ki bana Gillardino senin istediğin presi kaldıramıyor.Hemen presini kestim .Mesela diyor ki oyun kurucu adamım uzun paslarda çok kötü ,tık tık pas haline getiriyorum vs vs.. bunun gibi bir çok detay.Sonra hazırlık maçları bittiğinde takım için uygun taktiğin oluyor.Bu sene çok fazla bir taktik alır başını götürür olayı pek olmayacak.Mutlaka maç içinde dahi revizyon gerekiyor.Mesela bugün oyuncuların uzun paslarda çok etkili ve iyi pozisyon bulduruyolar deniyo rakibin zayıf yanı tamam diyosun uzun pasa yüreklendiriyosun oyuncuları 2. yarıda.

Coupet
28.Kasım.2007, 21:18
burada sanırım söylenen şuttan ziyade topla oynama yüzdeleri, baskı kurma vs. mesela bir maçı 3-0 4-0 kazanıyoruz ama topla oynama yüzdelerinde hep rakip önde. topla oynama yüzdesi günümüz futbolunda çok önemli değil ve maçı kazanmak ya da kaybetmek için tek kriter değil ama koca sezonda ya 1 ya 2 maçta topla daha fazla oynayınca bir sorun olduğunu düşündüm ben de.

uaemrah
28.Kasım.2007, 21:33
Ben Galatasaray'da Linderoth'u 3,8 milyonu Peşin gerisi 18 ay ile toplamda 13,75 Milyon $ a LYON'a Sattim...(ama devre arasına kadar 11'de oynadı hep) Sezon başı ise, Orkun uşak sezon başı 3,5 milyon $ a Partizan takimina sattim... Nonda'yı 2 milyon $ a Fulham'a verim...

Sabri,Arda,Lincoln ü sıkı takibe alanlar var ama bu oyuncuları satmayi düşünmüyorum...

Diego Buonanotte yi alanada kadar'da lincoln'e ihtiyacım var :)

gokeranelka
29.Kasım.2007, 00:05
ben fenerbahceyle oynuyorum suan ve taktigim 4-3-1-2. orta cizgi uzerindeki 3 oyuncudan ikisi defansif ortasaha ortadaki midfielder onun onunde bir amc ve ileride iki forvetle oynuyorum. gokhan gonul ve roberto carlosu firsat buldukca ileriye cikacak sekilde cizgiye inip yapacak sekilde oynatiyorum. her maci farkli kazanmasam bile aldigim sonuclar oldukca iyi. celtic i deplasmanda 0-2 yendim. interle kadikoyde berabere kaldim. turkiyede de 2.5 gol ortalamasi ile oynuyorum. ( ama guizayi kiralik verdim forvette semih fatih tekke var :)) )