PDA

View Full Version : Oyundaki tıklanabilir reklam panoları... İzleniyor muyuz?

Coupet
26.Kasım.2007, 15:49
sigames forumlarını gezerken bir konuya denk geldim. tartışılan şey; oyunda maç içindeki tıklanabilir reklam panoları. reklam panolarından ziyade bunlara tıkladıktan sonra sigames'in tıklanılan bilgisayarın IP adresini alması vs. konunun linkini buraya yazmak istiyorum. tartışmayı daha detaylı türkçeye çevirecek olan varsa bekleriz ve biz de burada tartışırız. ayrıca Turksportal yöneticileri bu konu ile ilgili bilgi sahibilerse bizi de bilgilendirmelerini istiyorum.

http://community.sigames.com/showthread.php?t=60932

perpetua
26.Kasım.2007, 16:14
Çeviriyorum:

Herkeze Merhaba,

FM09'da oyun içi reklamlar konusunda son zamanlarda bir çok soru ortaya atıldı. Yani maç motorunda bulunan ve saha etrafındaki reklam panosu grafiklerinin ortaya çıkarttığı reklamlar - FM09'da herhangi başka oyun içi reklam yoktur.

Başka bir yerde de yazdığım gibi, şu anda oyun içi reklamları (IGA) konusunda sizlere daha çok bilgi verebilecek, sorularınızı yanıtlayabilecek kişiyi bulmayı çabalıyorum ve bu kişi için yeni bir forum başlığı açacağım. Ne yazık ki bu konuda çok bilgili olmadığım için teknik konularda cevap veremeyeceğim.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, bana söylenilen:
- IGA herhangi bir kişisel bilgi toplamamaktadır
- IGA sadece reklam panolarına reklam sağlamaktadır
- Sizlere lokal reklam sağlamak için IP adresinizi kullanabilir
- Şu anda herhangi bir reklam yapılmamaktadır, oyunda bu bölgelere tıkladığınızda Warchild, SI ve SEGA'ya yönlendirilirsiniz

Daha fazla bir bilgim yok ancak IGA'dan bu konuda yardım istedim ve Murray sistemle ilgili bilgi toplamaya çalışıyor.

vs. vs.

Ayrıca konu altında yazılan bir kaç başka bilgi

- Oyun oynarken reklam görmek istemiyorsanız, Internet'e bağlı olmayan bir bilgisayarda oynayınız
- IGA oyun içinde size gösterilecek reklamları seçmek için IP numaranızı kullanabilir
- IP numaranız sizin kimliğinizi belirlemek için kullanılmayacaktır
- Toplanılacak bilgiler, bulunduğunuz şehir ve ülke, hangi oyunu oynadığınız, size gösterilen reklamın büyüklüğü ve süresi ve oyununuzun ne kadar sürdüğü
- Bu veriler reklam verenlere faturalanacak miktarı hesaplamak için kullanılır
- Belli bir bölgede oturan kullanıcıların oranı veya bir oyun süresinin ne kadar sürdüğü gibi toplam istatistikler diğer şirketlerle paylaşılabilir
- IP adresleri sistemde sadece oyun kapatılana kadar saklanır

Coupet
26.Kasım.2007, 16:28
"IGA oyun içinde size gösterilecek reklamları seçmek için IP numaranızı kullanabilir

Toplanılacak bilgiler, bulunduğunuz şehir ve ülke, hangi oyunu oynadığınız, size gösterilen reklamın büyüklüğü ve süresi ve oyununuzun ne kadar sürdüğü

Belli bir bölgede oturan kullanıcıların oranı veya bir oyun süresinin ne kadar sürdüğü gibi toplam istatistikler diğer şirketlerle paylaşılabilir"

firewall'dan football manager 2009'un internete çıkışını engellemek de bir çözüm olabilir. en azından ben bu olayı duyunca öyle yaptım. sonuçta kesin bir bilgi verilmiyor ve bu yükleme, ip alma veya her ne yapıyorlarsa kullanıcılara herhangi bir bilgi verilip uyarılmadan yapılmış bir şey. ayrıca gördüğüm kadarıyla da herhangi bir kullanıcı sözleşmesi ya da bu şirketin yasal bağlayıcılığı olan bir yazı vs göremedim. yani ben nasıl güvenebilirim diğer bilgilerimin kullanılmayacağına. çoğu kişinin haberi olduğunu bile sanmıyorum. kullanıcıların izni ve haberi olmadan bilgi toplamak da ne derece doğru bilemiyorum. hangi oyunu oynadığım ya da nekadar süreyle oynadığım, oturduğum şehir ülke ve diğer bilgilerimi benden habersiz alıp kullanma hakları var mı? ozaman biz yıllarca boşuna kızmışız e-mail adreslerimizi alıp ona buna dağıtan sitelere. aynı şeyi football manager bile yapmaya başlamış.

Melekovic
26.Kasım.2007, 18:24
Terbiyesizlik basşka bir şey demiyorum. Zaten bu sene hep her şeyin parasal boyutuna ince işlere odaklanmış sigames.Bu yaptığı odaklanmayı oyuna yapsaydı şu an zaten sayfalarca hatalar silsilesi görmemiş olurdunuz.

Şu anki düşünceleri yamayı şubat/mart ayı çıkarmaları yönünde.Neden: her türlü hatayı alıp inceleyip hiç bir detayı atlamamak.

Benim merak ettiğim o kadar kullandıkları testerlar ne işe yarıyor?

Şanşıma benim sistem hatasız kaldırdı.2008 e ait her türlü grafik logo facepack ekleyebiliyorum ayrıca taktik ve antremanı güncelleyip aktarmada yapabiliyorum. Fakat bende iyi durumda çıkması ortada büyük bir yanlışlık olduğunu söylememe engel olmaz.Ya ne diyorsunuz oyun çok güzel rahat rahat oynanıyor diyemem.Daha oyun içindeki teknik hatalardan bahsetmedim bile.

Neticede ne demiş şair "this is business" :D:D:D

Nasıl olsa herkes fm takipçisi salla işi gitsin.Paralar cebe.Ama bu kafayla seneye özellikle ne kadar müşteri kayıpları olur aynı tarz ortaya çıkarma olayı yaparlarsa onu bilemem.

Nocna Mora
26.Kasım.2007, 18:32
"IGA oyun içinde size gösterilecek reklamları seçmek için IP numaranızı kullanabilir

Toplanılacak bilgiler, bulunduğunuz şehir ve ülke, hangi oyunu oynadığınız, size gösterilen reklamın büyüklüğü ve süresi ve oyununuzun ne kadar sürdüğü

Belli bir bölgede oturan kullanıcıların oranı veya bir oyun süresinin ne kadar sürdüğü gibi toplam istatistikler diğer şirketlerle paylaşılabilir"

firewall'dan football manager 2009'un internete çıkışını engellemek de bir çözüm olabilir. en azından ben bu olayı duyunca öyle yaptım. sonuçta kesin bir bilgi verilmiyor ve bu yükleme, ip alma veya her ne yapıyorlarsa kullanıcılara herhangi bir bilgi verilip uyarılmadan yapılmış bir şey. ayrıca gördüğüm kadarıyla da herhangi bir kullanıcı sözleşmesi ya da bu şirketin yasal bağlayıcılığı olan bir yazı vs göremedim. yani ben nasıl güvenebilirim diğer bilgilerimin kullanılmayacağına. çoğu kişinin haberi olduğunu bile sanmıyorum. kullanıcıların izni ve haberi olmadan bilgi toplamak da ne derece doğru bilemiyorum. hangi oyunu oynadığım ya da nekadar süreyle oynadığım, oturduğum şehir ülke ve diğer bilgilerimi benden habersiz alıp kullanma hakları var mı? ozaman biz yıllarca boşuna kızmışız e-mail adreslerimizi alıp ona buna dağıtan sitelere. aynı şeyi football manager bile yapmaya başlamış.

Bu sistemle hangi ülkeden kaç kişinin orjinal aldığını da ölçüyor olamazlar mı?

Melekovic
26.Kasım.2007, 18:42
Hayır o daha farklı bir sistem.

Coupet
26.Kasım.2007, 18:50
Bu sistemle hangi ülkeden kaç kişinin orjinal aldığını da ölçüyor olamazlar mı?

bu çok iyi niyetli bir yaklaşım olur. dağıtılan oyun belli satılan oyun belli. lokasyona göre orjinal kullanım derseniz aktivasyon kodlarıyla bunu zaten öğrenebiliyorlar. aktivasyon telefon ve internet ile olmuyor mu. bunu yaparken zaten yerini belli ediyorsun. hadi belli edilemedi diyelim belli edilme yöntemi bu mu olmalı. tamam belli edilme yöntemi bu biz böyle uygun gördük deniyorsa oyunun özellikleri açıklanırken ip kayıt takip vs olayı da söylendi mi. bu oyunun resmi sitesi var, hadi ingilizce bilmiyoruz resmi sitesine giremedik diyelim Turksportal var. şu an bulunduğumuz sitede aktivasyon ile orjinal oyun ile ilgili her şey yer bulabiliyorken neden böyle (bence çok büyük) bir ayrıntı duyurulmuyor. bu resmen 3. sınıf web sitelerinin bilgisayara bizden habersiz kendi programlarını yükleyerek bizim internette hangi sitelere girdiğimizi hangi sitelerde nekadar zaman geçirdiğimizi neler yaptığımızı görebilmesine benziyor. güvenlik yazılımları kuruyoruz bunlardan kurtulmak için ama insanlar 80 ytl vererek güvenerek aldıkları bir oyunda aynı uygulamaya maruz kalıyor.

eğer bu sigames sitesinde daha önce duyurulduysa onlardan özür dileyip Turksportal'a serzenişte bulunurum burada yazılmadı diye ama eğer orada da daha önce söylenmediyse ben bu işte kötü niyet ararım.

peki bu oyunu 80 ytl verip yapılanı bilmeden orjinal alan biri bu uygulama sonucu oyunu iade etmek isterse oyun geri alınıp verilen para ödenecek mi? hiç sanmıyorum.

Coupet
26.Kasım.2007, 19:02
yanlış anlaşılmasın böyle bir uygulama yapabilirler ona kimsenin itirazı olamaz ama isteğe bağlı ve haberli bir şekilde yaparlar. zaten bir dahaki çıkacak yamada isteğe bağlı olacağı söylenmiş. bütün güvenlik programlarında vardır bu özellik ama sorar kurulumdan sonra "güvenlik ayarlarınız, kullanımınız rapor olarak bize iletilsin mi?" diye. biz de evet veya hayır deriz. buna da hiçbir zaman nasıl olur böyle bir şey demez kimse çünkü sormuştur program. yamada diyorlar. madem yamada yapacaktın oyun çıkmadan yapsaydın ya.

buarada böyle sert bir şekilde yazıyorum ama belki de bir yerlerde yazmışlardır küçük puntolarla da ben görmemişimdir ya da söylendiği gibi değil de çok daha basit bir şekilde sadece ip adresinden reklam panolarındaki reklamları değiştirmek için yapılmıştır. yani öyle hangi oyunu nekadar oynadın ne yaptın ne ettin bunların kaydını tutup diğer şirketlerle paylaşacağız tarzı değildir. bu konuda açıklama yapan kişi bile "benim çok bilgim yok", "bana söylenene göre", "bu konuda bilgi toplamaya çalışıyoruz" gibi şeyler söyledikten sonra bizim burada konuştuklarımız varsayım oluyor gibi biraz.

SAİT71
27.Kasım.2007, 01:50
Böyle bir uygulamayı keşke yapmasalarmış biz her şeyiyle güveniyoruz SIGAMES'e fakat git gide bu güven aşağı doğru iniyor. İnanın daha parayı denkleştirip oyunu alamadım. Korsanda almadım. Daha demodan başka oyunu hiç görmedim arkadaşlar. En kısa sürede orjinal alacam inş. hiç değil bu sayıyı artırırsak abuk sabuk para kazanmak için bu tür yollara başvurmazlar iyice..

byvirus
27.Kasım.2007, 02:18
bence herkes tıklasın reklama türkiyede ne kadar çok oynayan oldugunu görüp belki türkçe dil de eklerler :D

bu da bi fikir....

Knightmare
28.Kasım.2007, 01:05
belkide kopya kullananları tespit amaclanıyor olabilir...ne bileyim, art niyet olduğunu düşünmüyorum.

Oghuse
28.Kasım.2007, 01:15
Ülkelerde satılan oyun sayısı belli ve bu şekilde ülkelerdeki korsan ve orijinal oranını öğrenmeye çalışıyorlardır belkide..

Melekovic
28.Kasım.2007, 01:49
O zaman diyelim ki öyle oldu neyi tespit edecekler?Hadi bu ülkede cogu kişi korsan kullanıyo biz o zaman bunlara yama yapmayalım mı ki zaten yapmıyolar :D:D:D

O şekilde düşünüp yaparlarsa zaten kopya mı değil mi diye bunun bir adım ötesi var onu yaparsın kopya kullananda orjinal kulanmak zorunda kalır,öyle iç yazılımlar var ki pro programlarda sen kullanınca bir an nete bağlansan anında tespit edip programı çalışamaz hale getiriyor.

Bu yapılan sadece ne kadar kişi varsa bilgi alıp reklam göndermeye çalışmak.

Hiç bir firma iyi niyetli değildir.Hayat dersi 1.İşin ucunda para varsa önce parayı düşünürler.Robert Bosch olayı çok geçmişte kaldı malesef :D:D:D

hakanyilmaz1984
28.Kasım.2007, 02:41
Benim anlamadıgım madem böyle bir olay var bunu neden bildirmeyip gizli kapaklı bir iş yaptılar. Ayrıca sonucta ben bu oyunun parasını verip almısım yani bu oyun icin ben para vermişim reklamsız olması gerekmezmi. Söyle düsünün Avrupada ozel tv ler var abone oluyorsun ve fatuları tv izliyorsun orda reklamlar yoktur cünkü reklam bir malın karsılıgı olmus o luyor ben zaten faturamda reklam parasını veriyorum o yüzden o reklamları koyamazlar. Türkiyedeki digital platformları karıstırmıyorum cünkü burası maalesef Türkiye.

Yani bu yaptıkları yasal degil ne amacla olursa olsun benim bilgilerimi benden habersiz kimseye dagıtamaz eminimki Si nin cok bası agrıyacaktır bu uygulama yüzünden eger bu sözlesme sartlarında yazmıyorsa dava bile acabilirler ve Sigames cok zor durumlarda kalır..

Yani sözün özü tam bir Sacmalık bu uygulama egr sozlesme sartlarında yazmıyorsa tabiki.

Coupet
28.Kasım.2007, 03:05
Benim anlamadıgım madem böyle bir olay var bunu neden bildirmeyip gizli kapaklı bir iş yaptılar. Ayrıca sonucta ben bu oyunun parasını verip almısım yani bu oyun icin ben para vermişim reklamsız olması gerekmezmi. Söyle düsünün Avrupada ozel tv ler var abone oluyorsun ve fatuları tv izliyorsun orda reklamlar yoktur cünkü reklam bir malın karsılıgı olmus o luyor ben zaten faturamda reklam parasını veriyorum o yüzden o reklamları koyamazlar. Türkiyedeki digital platformları karıstırmıyorum cünkü burası maalesef Türkiye.

Yani bu yaptıkları yasal degil ne amacla olursa olsun benim bilgilerimi benden habersiz kimseye dagıtamaz eminimki Si nin cok bası agrıyacaktır bu uygulama yüzünden eger bu sözlesme sartlarında yazmıyorsa dava bile acabilirler ve Sigames cok zor durumlarda kalır..

Yani sözün özü tam bir Sacmalık bu uygulama egr sozlesme sartlarında yazmıyorsa tabiki.

oyun yüklenirken çıkan kullanıcı sözleşmesinde bu yazıyormuş denilene göre fakat şöyle bir sorun var; sen 80 ytl verdin aldın oyunu, eve getirdin kuracaksın ama baktın ki sözleşme şartları arasında bu dedikleri şey var ve sen böyle bir şeye izin vermek istemiyorsun. izin vermek istemediğin için de kabul etmiyorum tuşuna basacaksın. peki sonra ne olacak? kurulum tamamlanmadan çıkacak ve sen kurup oynayamadığın bir oyuna 80 ytl vermiş olacaksın. benim bildiğim oyunu iade edip paranı da alamıyorsun.

reklam yapılmasına bir şey demiyorum çünkü fifa serisi vs oyunlarda bu reklamlar yıllardır var, 3d yapılmış ve reklam panoları eklenmiş olduğundan reklam alınması doğaldır (daha 2d doğru düzgün işlemeden 3d çıkarılması da bence bu reklam panoları yoluyla reklam alma çabasıdır ama o konuya girmiyim). yapılan açıklamada bir dahaki yamada bunun tercihe bağlanacağı söylenmiş.

resmi sitesinde bu olayı savunanlar gerçekçilik katacak vs diyorlar ama ben ingiliz premier liginde bütün reklam panoları almanca reklamlar ya da bizim ligimizde italyanca reklamlar ne kadar gerçekçilik katar orasını bilemiyorum. hem zaten bukadar mantık hataları, gerçek dışı olaylar varken reklam panosunda gerçek reklam olunca mı her şey gerçekçi olacak.

hakanyilmaz1984
28.Kasım.2007, 03:26
oyun yüklenirken çıkan kullanıcı sözleşmesinde bu yazıyormuş denilene göre fakat şöyle bir sorun var; sen 80 ytl verdin aldın oyunu, eve getirdin kuracaksın ama baktın ki sözleşme şartları arasında bu dedikleri şey var ve sen böyle bir şeye izin vermek istemiyorsun. izin vermek istemediğin için de kabul etmiyorum tuşuna basacaksın. peki sonra ne olacak? kurulum tamamlanmadan çıkacak ve sen kurup oynayamadığın bir oyuna 80 ytl vermiş olacaksın. benim bildiğim oyunu iade edip paranı da alamıyorsun.

reklam yapılmasına bir şey demiyorum çünkü fifa serisi vs oyunlarda bu reklamlar yıllardır var, 3d yapılmış ve reklam panoları eklenmiş olduğundan reklam alınması doğaldır (daha 2d doğru düzgün işlemeden 3d çıkarılması da bence bu reklam panoları yoluyla reklam alma çabasıdır ama o konuya girmiyim). yapılan açıklamada bir dahaki yamada bunun tercihe bağlanacağı söylenmiş.

resmi sitesinde bu olayı savunanlar gerçekçilik katacak vs diyorlar ama ben ingiliz premier liginde bütün reklam panoları almanca reklamlar ya da bizim ligimizde italyanca reklamlar ne kadar gerçekçilik katar orasını bilemiyorum. hem zaten bukadar mantık hataları, gerçek dışı olaylar varken reklam panosunda gerçek reklam olunca mı her şey gerçekçi olacak.

Dediklerine katılıyorum dedigin gibi sözlesmede olsa bile yinede mecbur kalıyorsun bunu kabul etmeye gercekten cok zor bir durum.

Reklam konusundada elbette oyunlarda reklam olabilir ama burdaki olay farklı soyleki senin ip adresini alıp ona gore bir reklam koyması yanlıs oyund bir reklam olur ama bu baska birsey bunda reklamı oyunun icinde almıyorsun oyunu aldıktan sonra kim daha fazlasını verirse ona gore reklamlar degişiyor anladıgım kadarı ile.

Ayrıca bilgilerin toplanması ne demek ya sigames i n cok bası agrır bu olay yüzünden cünkü bir bilgilendirme yok ve habersiz bilgi toplamak yasal degil ilginc gelişmeler olacak anlasılan.

eXcitinG
28.Kasım.2007, 05:23
Sİ son zamanLarda çok yaLnış poLitikaLar izLemey başLadı. Bu zaman kadar bu aLanda tek oLmasının verdiği avantajı istediği gibi kuLLandı. Yarın karşısına iyi ve güçLü bir rakip çıktığı zaman bunLarın hepsinin hesabını sorarLar adamda. Zaten gümbür gümbür geLen firmaLar var. Fm den Sİ den herşeyden insanLarı yavaşça soğutuyorLar.

Nocna Mora
28.Kasım.2007, 05:31
Fifa da güzel geliyor hem 3d açısından hem genç tesisleri tesisler kamplar açısından ama onlarında en büyük eksikliği çok karışık bir oyun:)

Coupet
28.Kasım.2007, 05:46
bakalım cm 2009 nasıl gelecek. geçen oyunlarda Türkiye liginde yabancı kısıtlaması falan yoktu. eğer bu kurallar gerçeğe uygun şekilde yapılırsa ve database de gerçekçi olursa neden oynanmasın. gerçi benim en son cm oynadığım 3 yıl kadar önceydi ve cm 2'den aldığım zevki bile alamadım orası ayrı.