PDA

View Full Version : İşlemciyi %99 kullanıyor

mafya
07.Aralık.2007, 04:03
Arkadaşlar P4 3.0 2 GB RAM ve oyun yavaş haliyle. Oyun açılışında oyun boyutunu Medium yaptım. Normal yani. Oyun ağır ilerleyince zevk vermiyor tabii öneriniz var mı?

WebMaster91
07.Aralık.2007, 21:37
Ben P4 2.8 ve 512 MB RAM ile Large DB'yi rahatça oynayabiliyorum..Senin bilgisayarındaki yavaşlığın sebebi oyunun gereksinimlerinden değildir bence..Başka bir sebep olabilir..

El Barto
07.Aralık.2007, 21:48
Bilgisayarını bir tarat muhtemelen bir virüsten kaynaklanıyordur.

Trabzonspor
07.Aralık.2007, 21:52
bende p4 3.0 i512 ram ile oynuyorum bendede yavas ama en son formatı 6 ay önce attım vırus namına bişe yok ama nedne yavaş db large benimde.Gercekten çok yavaş bu yuzden oyundan zevk alamıyorum
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
şimdi oyun açıkken baktımda benim makinada aynen %90 ile %100 arasında gidip geliyor

GeanyGS
07.Aralık.2007, 21:57
amd 64x2, 2gb ram var 10 ligle large db cok rahat oynuyorum. ekran kartinda da bi sorun olabilir.

Trabzonspor
07.Aralık.2007, 21:59
ekran kartı 256 mb 128mgbit ben bu kartla cod4 oynadımö onda sorun olacağını sanmıyorum ama bi format atsam düzelirm acaba diye düşünüyorum

freshpen
07.Aralık.2007, 22:37
evet arkadaşlar bende'de aynı sorun var sanırım oyundan kaynaklanıyor benım makina çift çekirdekli 2 gb ram var ama yine cpu %100'e vuruyo oyunu oynarken

emredici
08.Aralık.2007, 02:31
ekran kartı 128
ram 512
5 lig(hepsi teker lig) açtım database small
oyun oynanacak gibi değil. setting up match yazısını 40 saniye izlemek zorunda kalıyorum
ayrıca maçtan sonra proccesler çok uzun oluyor...
bıraktım oynamayı keyif alamıyorum :(

GeanyGS
08.Aralık.2007, 03:05
mac esnasinda baktim simdi bende %30 la %40 arasinda.

virus taramasi yapin yada gereksiz programlari kapatin ozellikle winamp, media player vs :)

Trabzonspor
08.Aralık.2007, 04:45
ya hiçb program çalışmıyo vrüsün vsi yok ama yavaş

blackeyetolga
18.Aralık.2007, 18:13
Arkadaşlar P4 3.0 2 GB RAM ve oyun yavaş haliyle. Oyun açılışında oyun boyutunu Medium yaptım. Normal yani. Oyun ağır ilerleyince zevk vermiyor tabii öneriniz var mı?

Bu cevabım bu tür hatası olan herkes içindir.

Eğer ki oyununuz orjinal değilse, %100 FM09.exe nin içerisinde yada yüklediğin (ki yüklediysen, nereden indirdiğin çok önemli) FM09-9.1.0.exe sinin içerisinde ***** türü trojan visürlerinden kaynaklanıyor. AVAST gibi "kaliteli virüs programınız" varsa bunları bulabilir ve silebilirsin... Kesinlikle temizlenemiyor. Ve dolayısıyla oyunu oynayamayacaksınız.

eXcitinG
18.Aralık.2007, 18:37
Benim FM OrjinaL. Bende de aynı sorun var. Pc ye daha iki üç gün önce format attım. Virüs vs benzeri şeyLerin oLma ihtimaLi de yok. Ama bende de işLemci Fm nin çaLıştığı sırada %80-90 Lara kadar çıkıyor. Bende de çift çekirdek işLemci var.

Ekran kartı diyeceğim ama ben 3D oynamıyorum ki normaL 2D de ve gün atLarken de aynı sorun mevcut. Ama yavaş mı derseniz, FM 08 iLe aynı gibi pek bir ağırLık göremiyorum sadece Fm oynarken başka işLem yapmaya çaLıştığımda sıkıntı yaşıyorum.

heavy86
18.Aralık.2007, 22:05
Benimde orjinal..Bende de aynı problem var.

Büyük ihtimalle bu bir bug , düzeltilebilir belki.

Hatırlarsanız bi norton faciası vardı , o da çok yiyordu , düzelttiler az biraz..
bu kadar fazla sistem kaynaklarını tüketmemeli diye düşünüyorum.

hafiz
18.Aralık.2007, 23:24
Maça girerken bir dakikaya yakın bekliyorum.Maç takıla takıla oynuyor.Çok ağır.

bloodstar
18.Aralık.2007, 23:36
512 ram, p4 2.4 gh işlemci 128 mb ekran kartı ile oynuyorum.simge haline küçültürken ve maçlara girerken çıkan yazı biraz bekletiyo yoksa oyunun akıcılığında bi sıkınt yok bende.setup yazısıda 15-20 sn falan bekletiyo fazla değil.ve anırım en son 6 ay önce falan format attım..oynarken interneti kapatıyorum ve tabi virüs programınıda..nod 32 var bende..oynarken kapatıyorum.. bi deneyin eminim faydasını göreceksiniz...

baristayfur
19.Aralık.2007, 03:26
ctrl+alt+delete ye aynı anda basarak görev yöneticisini çalıştırın.

>işlemler sekmesine tıklayın.çalışan programların listesini görün

>fm.exe ye sağ tıklayın,"öncelik ata" seçeneğine gelin oradan:
"yüksek" seceneğini tıklayın.çıkan soruyu evet diye cevaplayın.

takılmalar ve yavaşlamalar biraz olsun azalacak.fakat unutumayınki aynı anda başka program çalıştırıyorsanız o programların önceliği düşeceği için o programlarda minik sekmeler yaşanacaktır

winanmp açıksa şarkıda hafif atlamalar olur..
video izlerken görüntü donar 1-2sn sorasına atlar vs.vs
ama hiçbiride olmayadabilir...

prceXtu
19.Aralık.2007, 07:18
Ben P4 2.8 ve 512 MB RAM ile Large DB'yi rahatça oynayabiliyorum..Senin bilgisayarındaki yavaşlığın sebebi oyunun gereksinimlerinden değildir bence..Başka bir sebep olabilir..
Vay canına ben 768 mb ram P4 2.8 ile medium'u zar zor oynarken sen nasil kasmadan oynuyorsun anlayamadim.

from_edi
19.Aralık.2007, 19:12
Benim FM OrjinaL. Bende de aynı sorun var. Pc ye daha iki üç gün önce format attım. Virüs vs benzeri şeyLerin oLma ihtimaLi de yok. Ama bende de işLemci Fm nin çaLıştığı sırada %80-90 Lara kadar çıkıyor. Bende de çift çekirdek işLemci var.

Ekran kartı diyeceğim ama ben 3D oynamıyorum ki normaL 2D de ve gün atLarken de aynı sorun mevcut. Ama yavaş mı derseniz, FM 08 iLe aynı gibi pek bir ağırLık göremiyorum sadece Fm oynarken başka işLem yapmaya çaLıştığımda sıkıntı yaşıyorum.

Birebir aynılarını yaşıyorum bende, Yeni format atılmış makinaya ilk önce FM 2009 kurdum ancak oyunu oynarken başka işlem yapamıyorum neredeyse; inanılmaz kasıyor bilgisayarımı.

Uchiha Itachi
19.Aralık.2007, 19:19
Arkadaşların sorunu rahat oynamak değil dikkat ederseniz.İşlemcinin çok fazla kullanılması.İşlemci %100 deykende oyunu rahat oynarsınız.(Sözüm çift çekirdek sahiplerine) Ama insanı rahatsız ediyor neden böyle diye?

Crysis gibi bir oyunda işlemcim %60 ın üstüne çıkmazken böyle bir oyunda neden böyle ? Bunun cevabı işlemcilerde, virüslerde, formatlarda ve işletim sisteminde değil; Sigames de aramalı.

Çünkü herkezde aynı sorun var.Şunu yapın mesela ctrl + alt + delete kombinasyonu ile görev yöneticisini çalıştırıp masaüstüne inin.İşlemci normal seviyeye düştüğü anda tekrar oyuna girin %50 daha hızlı çalışıcak oyununuz bi kaç dakika.Bunu yapanda bizim işlemcilerimiz.Sanırım oyun motoru iyi optimize edilememiş o yüzden işlemci canavarı olarak karşımızda.

ozdemix
19.Aralık.2007, 21:55
merhaba
fm2009 çıktığından beri bende de bu tür sorunlar mevcuttu. (işlemciye yüklenme, yavaşlama, c. dumps vb)
bugün aşağıdakileri yaptım, çok şükür tam anlamıyla "çatır çatır" oynuyorum.
sistemim x2 işlemci, 2gb ram, 8600gt ve xp

- fm kurulu dizininden sil (shift+delete)
- documents and settings den hem all user hem de senin user klasöründen sports interactive klasörlerini sil. belgelerimdekileri yedek al sil.
- regedit den tüm sports interactive ve football manager değerlerini sil.
- java ve .net ile ilgili tüm kurulumları sil
- en son sürüm java ve dotnetfx indir
- pc'ye reset
- java ve microsoft.net kur
(jre-6u11-windows-i586-p-s.exe + java sanal makinesi + .net framework sürüm 3.0+ dirextcx)
- pc'ye reset
- fm 2009'u bir öncekinden farklı dizine kur
- 9.1 patch kur

bu adımlardan sonra işlemciye %10-15 yüklenen ve hızlı çalışan bir oyunum oldu.

Trabzonspor
19.Aralık.2007, 22:20
Bu olay 1 hafta öncesine kadar banada oluyor ve çok sınır bozucu oluyor ama geçen gün kafama koydum ve 1 gb kıngton ram aldım ve benım elımdekı ramla bırlekte 1.5 ram oldu ve üstünede bir ormat attım ve şuan oyunlarda bı haylı rahatlık yaşıyorum.Ayrıca artık maçlarda felanda %70 üstüne çıkmıyor CPU kullanımı normal ılerlerkende %45 felan

mustafats1967
20.Aralık.2007, 02:49
Benim sistemin : core duo 2 2.66ghz e6750 2 gb ram gigabyte ds3r board gigabyte 8600 gt ekran kartı kullanmaktayım . setting up match yazısını 9 saniye izliyorum . Bilgisayarımda virüs falan yok nod 32 4.0 sürümünü kullanmaktayım . İşlemci performansım 4 lig kurulu db large da %1 - % 14 arasında değişiyor . Oyunda maçlar oynanırken ki ekranda % 80 e çıkıyor . Bence normal .

Gelelim asıl konuya sorun kaynağı bence cpu soğutucunuzdan kaynaklanıyor . ( Büyük bir ihtimal .) soğutucunuz tam takılmamışsa veya uzun süre fan ı açık altındaki jele bakmamışsanız işlemcinin ısındığını görürsünüz. Doğal olarak işlemci performansı düşer .
Önerim :
- Soğutucunuzun üzerinde toz bırakmayın
- İyi takıldığına dikkat edin
- Soğutucunun altındaki jel i kontrol edin
- Yavaş çalışan fan cpu nun ısınmasa neden olduğu için fan ısı değerlerini kontrol edin
Ya da iyi bir soğutucu alın .

Uchiha Itachi
20.Aralık.2007, 02:57
Bu da bir yöntem ama herkesin fanımı sorunlu ? Sanmıyorum.Crysis Call of Wow oynarkende aynı işlemciyi kullanıyoruz.Tamamiyle Fm'yle alakalı bir sorun bu.

aliCHaN_FM
20.Aralık.2007, 06:41
Benim sistemin : core duo 2 2.66ghz e6750 2 gb ram gigabyte ds3r board gigabyte 8600 gt ekran kartı kullanmaktayım . setting up match yazısını 9 saniye izliyorum . Bilgisayarımda virüs falan yok nod 32 4.0 sürümünü kullanmaktayım . İşlemci performansım 4 lig kurulu db large da %1 - % 14 arasında değişiyor . Oyunda maçlar oynanırken ki ekranda % 80 e çıkıyor . Bence normal .

Gelelim asıl konuya sorun kaynağı bence cpu soğutucunuzdan kaynaklanıyor . ( Büyük bir ihtimal .) soğutucunuz tam takılmamışsa veya uzun süre fan ı açık altındaki jele bakmamışsanız işlemcinin ısındığını görürsünüz. Doğal olarak işlemci performansı düşer .
Önerim :
- Soğutucunuzun üzerinde toz bırakmayın
- İyi takıldığına dikkat edin
- Soğutucunun altındaki jel i kontrol edin
- Yavaş çalışan fan cpu nun ısınmasa neden olduğu için fan ısı değerlerini kontrol edin
Ya da iyi bir soğutucu alın .
Ya biz laptop kullananlar ne yapcaz

Apex1912
20.Aralık.2007, 15:55

Tamamen aynı durum bende de var. Bilgisayar özelliklerim de istenenin iki katı kadar iyi durumda ancak cpu kullanımı %90lara çıkıyor ve eski fm'lere göre oldukça kasıyor.
Bende dayanamayıp geçen gün kasayı açıp baktım ve fanlardan birinin çalışmadığını gördüm. Bu yüzden işlemci ısınıyor ve zarar görmemesi için kendiliğinden performansını düşürüyor. Fm ve diğer oyunlarda da bu yüzden istenen verim alınamıyor. 1-2 gün içinde fan alıp sorunun çözülmesini umuyorum.
Herkese öneririm kasayı açıp kontrol edin. Ayrıca çok toz olması da performansı etkiler. Buna da dikkat etmelisiniz.

mustafats1967
20.Aralık.2007, 22:05
Laptopla oynıyanlar her sistem fm 09 u kaldırmaz kalite bir laptop lazım . Min : 2 gb ( önerim ) birde işlemci amd x2 Intel Core 2 Duo yeni Nesil Intel Montevina gibi bir işlemci ...

Sağlam bir laptopum var ve yine aynı sorunu yaşıyorum diyorsan . Laptop altına takılan 15 - 100 ytl arasında değişen soğutucu al
Örneğin : http://images.gittigidiyor.com/1453/14534586_1.jpg
http://images.gittigidiyor.com/1453/14534586_2.jpg

GİBİ

RIDVAN TLM
20.Aralık.2007, 22:48
masaustunde oynayanlar bılgısayarın ıcının tozunu almanızı onerırım..... bıde speed fan gıbı programları kullanırsanız zaten ne zaman ısındıgını gorursunuzz yaklasık 1.5 ayda bı pcnın tozunu alıyorum:D:

iscom
21.Aralık.2007, 10:35
benim pc pentium D 2.80 ghz 512ram 256 e.kart.
ilk kurduğumda büyük database secili 11 lig de cok ağırdı.

sonra pc nin içini temizledim, şu anda performansı inanılmaz arttı ve 9 secili ligi büyük dtb. cok rahat oynuyorum.

zorbalhan
10.Ocak.2008, 16:33
ben sorunu çözdüm. nod 32 kullanıyodum fm ile beraber çalışırsa % 100 ile çalıştırıyor cpuyu. başka bi virus programına geçtim

Deniz
10.Ocak.2008, 16:54
Bende 1.5 gb ram,2.9 işlemci,P4,256 mb ekran kartı var.Gerek gün atlamalarda,gerekse maçda hiç kasma olmuyor.Bilgisayarındaki programlara bak,ağır programlar varsa onları sil birde öyle oyna.

aliCHaN_FM
10.Ocak.2008, 18:34
AMD 2.0 İşlemci
2 Gb Ram
512 Mb Ekran Kartı
Toshiba Laptop kullanıyorum 9.1.0 yüklüyken baya kasma oluyodu bu sisteme rağmen 9.2.0 yükledikten sonra hiçbir şekilde kasma yapmyor artık. Oyunumda orjinal

Ar560
12.Ocak.2008, 16:38
Ben Hp Pavilion 9097 Kullanıyorum 2 gb Ram 512 ekran kartı. core dou 2,2 işlemci oyunu ilk çıktı zaman aldım ancak bir türlü oynuyamıyorum.Oyunda açtığım zaman lig maçlarına geçene kadar hiç bir problem olmuyor.ancak lig fiktürü başladığında inanılmaz kasılıyor ve işlemcim acayip derecede ısınıyor.Daha sonra oynamaya devam edersem leptop aşırı ısınıdığından kendiliğinden kitlenip kapanıyor.Bu sadece fm 2009 da oluyor ne yapacağımı şaşırdım.

Not: arkadaşların dediği gibi makinama oyunu yüklemeden önce 2 kere format attım ama olmadı maalesef.

Lütfen arkadaşlar yardımcı olun 1 de ben orjinal oyun aldım ancak oyun bende cd sdiz çalışıyor bu normal mi daha önceki orjinal oyunlarım ***** çalışmıyordu.