PDA

View Full Version : İspanyol Araştırmacılar

Muhammet Celik
11.Aralık.2007, 22:22
Merhaba FM Severler,

Ben İspanya gözlemcilerini eleştireceğim. İspanya’daki bütün futbolcular Hint kumaşı olmuş.

Bir David Villa diye futbolcu var. Wayne Rooney’ den iki kat daha üstün futbolcu yapmışlar. Benim anlamadığım sanki David Villa’yı 18 yaşında dünya kulüpleri istiyordu. Sanki David Villa 17 yaşında Premier Lig’de oynadı.Sanki David Villa 18 yaşında 34 MN € (51 MN $)’a Man Utd’ye transfer oldu… Hadi sadece Rooney’den iyi futbolcu olurda dünyanın en iyi forveti David Villa mı olur? Torres’ler, Berbatov’lar, Rooney’ler, Drogba’lar… Oyunda David Villa’nın top toplayıcısı olmuş. Villa'yı bilmesem Ronaldo'nun gençliği diyecem.Sadece David Villa olsa bir şey demeyeceğim ama daha çok örnek var.

David Villa ile benzer bir örnek daha Eto’o, bu adam aynı Villa gibi dünyanın en iyi 2. Forveti yapmışlar. Benim yine anlamadığım bu adam Özbekistan’a gitmedi mi? Kendini pazarlamak için hatta Fenerbahçe bile almıyor mu idi? Nasıl oluyor da dünyanın en iyi 2. Forveti oluyor.

Başka bir örnek Agüero, bana göre dünyanın en iyi futbolcu olan Messi ile bir tutmuş.Agüero, Messi ile bir tutulabilir mi?

Başka bir örnek daha Raul Albiol, yine bana göre dünyanın en iyi defans oyuncusu olan ve aynı zamanda dünyanın en pahalı defansı olan Rio Ferdinand ile bir tutulmuş.

Daha çok örnek var aslında ama benim başka bir anlamadığım bunları ben bile görürken İspanyollar ve SI Games nasıl göremiyor onu hala çözemiyorum. Bunlardan dolayı İspanya ligini oynamıyorum ve futbolcu almıyorum. Ağabeyimle oyun açıyoruz. Kural koyuyoruz İpanya liginden futbolcu almak yok diye...

Teşekkürler...

Bekq
11.Aralık.2007, 22:31
İspanyollar cidden çok yüksek özellik veriyorlar futbolcularına.Hoş Sırf İspanyollar değil,İtalyanlarda var

Gangstaa
11.Aralık.2007, 22:36
Nihat bile rooneyden tevezden daha iyi oyunda.Doğru söze ne denir

GeanyGS
11.Aralık.2007, 22:39
Evet katiliyorum, Ispanyol oyuncular mi cok yuksek yoksa premier lig oyunculari mi vasat onu bilemiycem.

Belkide sponsorluk anlasmalarinda Premier lig digerleri kadar kapsamli olmadigindan dolayi (logo, forma vs) pek onem verilmemistir.

Agueiro
11.Aralık.2007, 22:40
david silvada aynı sekilde millet topcularını abarttıkca abartıyor

Nocna Mora
12.Aralık.2007, 00:14
Arango çok fazla abartı devlerden teklif alıyor benim oyunda

Oghuse
12.Aralık.2007, 00:18
Portekiz araştırmacıları çok abartıyorlar aslında..

Addolorato
12.Aralık.2007, 00:22
Bu Sene Gökdeniz'in Hızı 19 olmuş :) Ruslarda Abartıyor Aslında..

DenizlispoR
12.Aralık.2007, 02:04
İşini bir düzgün yapan biz varız zaten:D
Doğru söze ne denir :icon_cool:

hakanyilmaz1984
12.Aralık.2007, 02:13
Biz de oyunculara yüksek deger vermeye korkuyoruz:(
Adamlar a bakılırsa liglerin de dandik oyuncu yok biz dede 3 büyükler dahil elle tutulur bir oyuncu yok.
Yani oyunu acıyorsun ilk işin elindekilerden kurtulup yerine baska adam almak. cünkü elindeki oyuncular işe yaramaz. Galatasaray örnek bakıyorsun esasın da kadro ypısı olarak üst düzel bana gore. oyuncu mevkileri olsun alternatifleri olsun. Transfer yapılmadan da cok rahat basarılı olabilirsin. belki sag bek ama oyun da oyle mi. Bence gelecek senelerden itibaren artık biz de biraz abartmalıyız. Yani zaten Türkiyenin en iyi oyuncusu İspanya da oynayan Nihat ise düsünmek lazım. Nihat iyi oyuncu süphe yok Ama Bana sorarsanız semih mi Nihat mı diye Düsünürüm ama oyun da düsünmeden Nihat derim. Örnekler cogaltılabilir tabi:)

Abartın sevgili arastırmacılar herkes öyle yapıyor nihayetin de bu bir oyun ve zevk almak istiyoruz. Ben 2 sene sonra Galatasaray da mevcut kadrodan herkesii yollayıp baska oyuncular koyacaksam nasıl zevk alayım.

Bazıları transferden zevk alır bazılarıda mevcut olan kadroya 1 2 takviye ile basarı kazanınca zevk alır. Ama bu mümkün degil. Takımı degiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Saygılar...

Nocna Mora
12.Aralık.2007, 02:15
Dediğine katılıyorum ama çok çok küçük abartılar olsa daha iyi olur senin dediğin çok ne bileyim çok aşırıya kaçar :)

Bekq
12.Aralık.2007, 02:23
Biz de oyunculara yüksek deger vermeye korkuyoruz:(
Adamlar a bakılırsa liglerin de dandik oyuncu yok biz dede 3 büyükler dahil elle tutulur bir oyuncu yok.
Yani oyunu acıyorsun ilk işin elindekilerden kurtulup yerine baska adam almak. cünkü elindeki oyuncular işe yaramaz. Galatasaray örnek bakıyorsun esasın da kadro ypısı olarak üst düzel bana gore. oyuncu mevkileri olsun alternatifleri olsun. Transfer yapılmadan da cok rahat basarılı olabilirsin. belki sag bek ama oyun da oyle mi. Bence gelecek senelerden itibaren artık biz de biraz abartmalıyız. Yani zaten Türkiyenin en iyi oyuncusu İspanya da oynayan Nihat ise düsünmek lazım. Nihat iyi oyuncu süphe yok Ama Bana sorarsanız semih mi Nihat mı diye Düsünürüm ama oyun da düsünmeden Nihat derim. Örnekler cogaltılabilir tabi:)

Abartın sevgili arastırmacılar herkes öyle yapıyor nihayetin de bu bir oyun ve zevk almak istiyoruz. Ben 2 sene sonra Galatasaray da mevcut kadrodan herkesii yollayıp baska oyuncular koyacaksam nasıl zevk alayım.

Bazıları transferden zevk alır bazılarıda mevcut olan kadroya 1 2 takviye ile basarı kazanınca zevk alır. Ama bu mümkün degil. Takımı degiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Saygılar...
Bizim araştırmacılar abartamazlar.Türkiye Liginin durumu ortada.Sigames özellikleri geri postalar valla.:D

hakanyilmaz1984
12.Aralık.2007, 02:51
Bizim araştırmacılar abartamazlar.Türkiye Liginin durumu ortada.Sigames özellikleri geri postalar valla.:D
Dedigin de dogru. Mesela Gecen sene Baros güzeldi ama bu oyunda düsük aynısı Kewell icin de gecerli. Yani tamam oyuncu düsüs gosterebilir ama bence buna ligin yansıması cok sacma. Mesela Arda turan cok yetenekli ama boyle devam ederse Galatasaray dan gitmezse büyük futbolcu olamaz cünkü lig Türkiye ligi yanlıs bir düsünce.

Ayrıca suda var illa türkiye ligi diye de oyuncu özelliklerini düsük tutmak gercekle de bagdasmıyor. Örnek vermek gerekirse

Guiza İspanya liginde 27 gol falan atarak üstelik penaltı kullanmadan gol kralı oluyor ve Türkiye ye geliyor Acıkama yapıyor Türkiye liginde gol atmak daha zor. Bence de İspanya ligi Avrupanın en kolay gol atılan liglerin den Kolay demiyorum lig kaliteli ve zor ama gol atmak kolay. O yüzden bana gore Semih<Guiza seklin de olmalı.
Benim görüsüm tabi ki bu. Mesela Türkiye ligi burda teknik olan bir oyuncu ile İngilterede teknik olan oyuncu aynı degil. Türkiyede adamın sagından attıgın da solundan devam et de gorelim. ama ingiltere de bu hareketleri yapmana daha cok fırsaty veriyorlar.

sacma gelebilir belki size ama eger Sigames Türkiye ligi İngiltere ligi diye ayrım yapıp ona gore kısıtlamaya gidiyorsa bunları goz önüne alması gerekir. gol bakımından türkiye ligi İspanya liginden daha zor. Yani Türkiye de gol kralı olmus Semih İspanya da gol kralı olmus Guizadan bana gore daha iyidir. Tempo olarak taİngiltere ligi Türkiye liginden iyidir ona birse diyemem. Veya Takım oyunu olarak olsun yaratıcılık olarak olsun igliltere ispanya daha iyidir.

Yani İtalya da Türkiyede gol atmak la İspanyada Hollandada gol atmak arasında Daglar var ki Bu iki lig ortalama olarak en cok gol atılan ligler.

El Barto
12.Aralık.2007, 03:25
Yalnız bu sezon transfer olan oyuncuların değerlerini Türk araştırmacılar değilde geldiği ülke araştırmacıları veriyor diye biliyorum yada Türk araştırmacılar etik olmadığını düşünerek bu değerleri ellemiyorlar enazından devrearasına kadar.

hakanyilmaz1984
12.Aralık.2007, 03:40
Yalnız bu sezon transfer olan oyuncuların değerlerini Türk araştırmacılar değilde geldiği ülke araştırmacıları veriyor diye biliyorum yada Türk araştırmacılar etik olmadığını düşünerek bu değerleri ellemiyorlar enazından devrearasına kadar.
Evet oyle olması mantıklı sonucta sezon basında kimin nasıl performans gostereceği bilinmez gecen seneki performansllarını göz önüne almak en dogrusu olacaktır.

Benim dedigim eger Türkiye ligi İngiltere ligi diye bir kısıtlamaya gidiyorsa Sigames o zaman ona gore deger vermesi gerekir. Yani Türkiye ligi kalitesiz ama her yonü ile kalitesiz mi? bunu düsünmek gerekir. Elbette Türkiye liginin de kendine ozgü zorlukları ve kalitesi var her ligin oldugu gibi İtalya ve Türkiye daha cok fizike dayalı bir futbol benimserken .İngiltere ve ispanya daha teknik ve daha tempolu kondisyonun onemli oldugu bir lig. Yani orda oynayan oyuncuların kondisyon olarak bir sıkıntısı olmaması lazıım.Özellikle avrupa kupası oynayan takımlar senede bir oyuncu en az 50 maca cıkıyor kondisyon sıkıntısı cekmeleri oynuda sacma olur düsüncesindeyim. Eger onları ayarlayamıyorlarsa o zaman liglere gore puan vermek sacma olur. Ya tam anlamı ile yansıtsınlar yada ellemesinler oyuncunun yetenegi neyse onu versinler..

ı

zqr
12.Aralık.2007, 04:01
Oyunda bence ispanyol ingilizden ziyade oyuncunun özellikleriyle oyuncunun puanlaması tutmuyor böylece iyi oyuncu ama oynamıyor ben liverpol alıp oynatmadım ama gerradın ortalaması
ilk yıl 6.88 2. yıl 6.91 ama hamsik lassana diarra 7.2 filan bu adamlarda iyi ama gerrad tartısılmaz daha iidir bunlardan

Ben de mehmet topalı aldım 6.97 7.06 sonra tim cahil 7.03 6.7
van der vaart 6.83 6.48 nigel de jong 6.65 böyle oluncu benim banko adamım TOPAL
Kısaca milliyetten cok oyunun hangi mantıkla puan veriyor bilmiyom ama mantıkszlıklar olusuyoo

Criastiano ronaldo fabregas ii olması beklediğimizler iyiler ama hamsik lassana diarra zhirkov srna
bunlar da her zman ii

gerrad lampard nasrisi rosicky bunlar sıradan oyuncular benim oyunda bunlar böyle
Hamsik lassana diarra palombo bunlar bu adamara 5 deil 10 ceker
mehmet topalımı bile değişmem ben bunlara karsı

Sizde kendi oyunuzda bu dedıgım admaların ortlaması yazarsanız sevirim HAMSİK LASSANA DİARRA PALOMBO SRNA YURY ZHİRKOV

Cengo
12.Aralık.2007, 04:07
Yanlış örnekler, David Villa da, Eto'o da dünyadaki sayılı isimlerden.

Eto'o'ya maddi olarak uçurum teklifler gelmesine rağmen gönderilmiyor, 50M€'ya bile satmıyor Barca.Özbekistan'a sadece bir konferansa katılmaya gitti, Budyonkor'un reklam çabasıydı o.Sonunda da Rivaldo geldi zaten.

Villa, Torres ile aynı stildeki yedeğidir İspanya'nın, çok büyük bonservis bedeli olduğu için bir türlü satışı gerçekleştirilemedi.

Yanlışlıklar var ama bunları doğru örnekler ile anlatmak lazım.

Nocna Mora
12.Aralık.2007, 04:16
Arango mesela;)

Cengo
12.Aralık.2007, 04:21
Mallorca her sene bir oyuncuyu ciddi paralara satıyor ve yıldızlaştırıyor.O takımın yapısında var, Arango'yu da hafife almamak lazım.

hakanyilmaz1984
12.Aralık.2007, 04:29
En güzel örnek Güiza ve Semih.

davidvilla
12.Aralık.2007, 04:30
KATILMIYORUM
işte size CA sıralamasında forvetler yanlarında PA ları da yazıyor;
http://img444.imageshack.us/img444/835/abcls8.jpg (http://imageshack.us)
http://img444.imageshack.us/img444/abcls8.jpg/1/w1007.png (http://g.imageshack.us/img444/abcls8.jpg/1/)

yorum:
ibrahmovic:Tartışmasız en iyi forvet.İlla 50 m euro larla transfer olmus olması gol kralı olması gerekmez ibrahimovici tartışanın futbol bilgisine şaşarım
Torres: Son avrupa şampiyonu takımın forveti
Eto'o: barca'nın ronaldinho yu bile harcayıp, kal sana ihtiyacımız var dedigi adam
David Villa:Son avrupa şampiyonu takımın diger forveti.Her zaman hangi takımda oynarsa oynasın leblebi gibi 2 maçta bir gol atan oyuncu + rooney'nin hayatında atamayacagı klaslıkta gollere sahip izlemeyen bilmez.
Tevez:Arj milli takımının cok seyler beklediği son şamp ligi şampiyonunun forvet arkası oyuncusu.
Rooney:İngilizlerin alın cocugu şamp ligi şampiyonlugunda ronaldo nun gölgesinde kaldı ama sonucta takımın forveti Ca'sı kesinlikle isabetli PA'sı villa'dan 3 deger daha yuksek yani ileri de villadan biraz daha iyi olabilir.
Drogba:son zamanları sakatlıklarla gecmesine ragmen 2 seneye kadar dunyanın en iyi forveti sayılıyordu.
Totti: onceki sene italya ligi gol kralı spaletti romasıyla 2.baharını yasıyor.PA'sı190 yapılmış kesinlikle haketmişir cunku gecmişinde o da dunyanın en iyi futbolcusu olarak gösterilmiştir.Ama o kendisi gitmemiştir.
Benzema:Peşinde real ve man u dolanıyor.
Aguero:Messiyle yarıştırılan adam.Henuz elle tutulur bi başarısı yok ama izleyen bilir sadece.2010 dunya kupasında bi sakatlık olmaz da oynarsa herkes gorur.
Adebayor:CA'sı 1 2 deger daha yuksek olabilirdi.Ama böylesi de kabuldur.Peşinden barca koşuyordu ama megaloman tavırları butun transfer tekliflerinin onune gecti.
Nistelrooy:Hollanda yapımı yeteneginden cok altyapısının getirdigi avantajla asistsever bir santrafor cok klas golleri yok CA'sı son derece isabetli.
Trezeguet:son yılların en suskun golcusu fransa milli takımı başarısız olunca domenech'in yuzune herkes trezeguet'i vurdu CAsı daha dusuk yapılsa daha iyi olurdu
Mutu:Son derece yetenekli doping skandalına karışmamış olsaydı kimbilir nerelerde olurdu şimdi.Rooneyle karşılaştırıyor olabilirdin.
Robinho:40 m euroluk bir transfer yapmış olmasına karşın yukardakiler kadar usta bir golcu degildir fiziksel olarak yetersizdir.
Forlan:Cok klas golleri yoktur hiç begenmedigim bir santrafordur.Ama istatistiki olarak yerini haketmiştir.

Nihat kahveci CA 166 PA 179
Son 2 sezondur yıgınla santraforu olan villareal takımında kadroya yazılan ilk oyuncusudur.Özelliklerini biliyorsunuz zaten.Eski oyunlarda Tuncayı real barca kapışırken normal karşılandı da Nihat gibi bir forvet oyuncusunu oyunda real alınca neden bu kadar garipsendi anlamak zor.Bence gercekte de Real Nihat'ı dusunse cok da fena bişey yapmış olmaz.(not.Besiktaslı değilim)

El Comandante
12.Aralık.2007, 04:43
Totti zaten 32 yasinda ve Ca ile pa arasindaki 14 puanlik farki anlamsiz buldum.
Sonucta Totti bence kariyerinin zirvesine cikmistir,daha da gelisecegini sanmiyorum,kaldi ki yaslaniyor git gide.En fazla 2-3 sene verimli olabilir,Cayi yükseltip,pa ile arasindaki farki düsürebilirlerdi.

Van Nistelrooy ve Trezeguet konularinda da ayni görüslere sahibim.

davidvilla
12.Aralık.2007, 04:45
Totti zaten 32 yasinda ve Ca ile pa arasindaki 14 puanlik farki anlamsiz buldum.
Sonucta Totti bence kariyerinin zirvesine cikmistir,daha da gelisecegini sanmiyorum,kaldi ki yaslaniyor git gide.En fazla 2-3 sene verimli olabilir,Cayi yükseltip,pa ile arasindaki farki düsürebilirlerdi.

Van Nistelrooy ve Trezeguet konularinda da ayni görüslere sahibim.
Zaten 32 yasındaki oyuncuyu PA ya ulaşamıyor artık enerjileri dusecek. o tip oyuncuların PA larının yuksek olması eskiden cok iyi bir oyuncu olmalarından.Yani geçmişe donuk PA.

Cengo
12.Aralık.2007, 06:17
32 yaşındaki oyuncunun PA'sının yüksek olması kötü bir şey ifade etmez, 28 yaşından sonra gelişim durur, fizikten düşüp mental artar genelde.

32 yaş için PA eskiden max çıkabileceğine inanıldığı, çıktığı seviyeyi gösterir.Oyuncuya da ne kadar değer verileceği hakkında yardımcı olur.

Alicanfmfan
12.Aralık.2007, 08:30
İspanyol Araştırmacılar biraz daha iyi araştırmalarını tavsiye ediyorum ...Silva bu kadar abartılmaz..

davidvilla
12.Aralık.2007, 08:59
Am pozisyonundaki oyuncuların CA sıralamasında David Silva kimlerden sonra geliyor bir bakalım.

http://img228.imageshack.us/img228/4750/asdmj1.jpg (http://imageshack.us)
http://img228.imageshack.us/img228/asdmj1.jpg/1/w607.png (http://g.imageshack.us/img228/asdmj1.jpg/1/)

Eger silva abartıysa MODRIC ne ? RIBERY ne? Silva son avrupa şampiyonunun sol kanat oyuncusu Ribery'nin takımı gruplardan cıkamazken Modric'in takımı da bir ust turda Türkiye'ye elenmişti.Modric hayatında ilk kez buyuk bir ligde oynamaya baslarken bu sene,Ribery de 2.sene ust duzey bir takımda oynarken David Silva abartı yaa diye ezdiginiz oyuncu ispanya gibi ust duzey bir ligde valencia gibi koklu bir klüpte 3 olmak üzere(son yıllarda basarısız olabilir ama stadı hala 50bin ortalamayla doluyor) üst uste 4.sezonunu oynuyor ve 30 maç sezon ortalaması ile.

eXcitinG
12.Aralık.2007, 16:51
Wayne Rooney in bir sezonda maksimum goL ortaLaması 15 i geçmez. Açın kariyerine bakın adam Manu da biLe 15 goL den fazLa atmamıştır Ligde. Ama Eto`o ya bakın meseLa adam her sene LebLebi gibi goL atar.

Biraz abartıLar vardır doğru ama biraz daha ince düşünmemiz gerekiyor. Ben Fm09 da sadece iki oyuncuyu abartı buLmuşumdur. Birincisi SiLva diğeri de Srna. Ha diğerLeri de üç aşağı beş yukarı haketmesi gereken değerLerdedir. Nihat Tevez ve Rooney den daha iyi oLmuş diyorsunuzda Tevez şu ana kadar kariyerinde kaç goL atmış, ? Nihat`ın İspanya ya da yaptıkLarı da ortadadır. Gitsin Tevez Sociedad gibi bir takımda goL kraLLığına oynasın bakaLım oynayabiLecek mi ?

Sonuç oLarak yine her zaman ki gibi abartıLAr var ama geçmiş yıLLara göre biraz daha gerçekLeştiği ve her geçen yıL daha da düzeLeceğini görebiLiriz.

Lionel Andres Messi
12.Aralık.2007, 22:06
messinin hızlanma ve çeviklik 20 yerine 18 yapılıyorsa başka kime verilcek 20 acaba özellikle çeviklik. pes oyununda bile tavan puan 99 iken.mental özellikler adeta yerlerde geziniyor.

david villa dünyanın en bitirici golcüsüdür zlatan daki fizik onda olsaydı şimdikinden 2 kat daha fazla gol atardı.

roneey de david villa kadar ability e sahiptir onun kadar gol atamaz ama daha iyi fiziği vardır,büyük maçlarda kendini daha çok gösterir,pasları asistleri pozisyon hazırlamaları daha iyidir.

tek bir örneğe bakmamalıyız rooney o kadar paraya transfer olmuş olabilir ama bu sene david villa ispanya ile şampiyon olurken rooney daha turnuvaya bile katılamamıştı.o zaman rooneyde abartılmıştır derim ben.

david silva evet özellikleri çok yüksek çıkıyordu fakat 9.0.1de düzeltildi.

riberynin nesini tartışıyorsunuz anlayamadım tartışmasız almanya liginin en iyisi adam uçuyor resmen,teknik zeka pas hız şut her şey var tek başına uçuruyor takımı.

agüero ise fifa tarafından bir çok ödülde en iyi genç seçildi.dünya gençler şampiyonasından en iyisi oydu olimpiyat şampiyonluğuda var en son.bence gayet yerinde rakamlaı vermişler çok süper gol yeteneği var o boyda olmasına rağmen kafa ile bile çok sayıda golü var en son inter adriano artı 50 milyon euroluk teklif yapmıştı düşünün ne kadar yetenekli biri.

juan manuel vargas,maggio,srna,palombo bu oyuncularda kırpmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum.

pato da biraz daha iyi olabilir bence.

canavar20
13.Aralık.2007, 19:49
Arkadaşım sen yaptın ya...

Eleştirmek tabiki en doğal hakkındır ancak bu kadarda taraflı eleştiri olamaz.

Heralde İngiliz Ligi veya İngiliz hayranı falansın, Eto gibi bir futbolcuyu ne hallera sokmuşsun. Her türlü Eto Rooney'den 2 kat daha iyidir.

D. Villa hakkında yoruma gerek yok, Rooney'in katılamadığı turnuvanın gol kralını 3. sınıf bir forvet haline sokmuşsun. Diyecek söz yok.

Ayrıca bana göre Villa, Torres'ten, Berbatov'dan hatta Drogba'dan daha iyi forvettir. ''Torres'ten iyi değil'' diyebilirsin ancak ''Berbatov'dan iyi değil'' diyemezsin.

Bazı şeyler görecelidir ancak istatistiki Gerçeklerde vardır. :)

Sana göre yazdıkların doğrudur, belki fikirlerin değişmeyecek ama çok taraflı yazmışsın.

NOT: Ben Rooney'i o yazdığım tüm forvetlerden daha çok seviyorum.:icon_wink:

can777
13.Aralık.2007, 23:02
bunun nedeni açık:

İspanya son Avrupa Şampiyonu olmasından dolayı hem gözlemciler abartmış hem de kontrol eden varsa o da dokunmamış ...

S4mp1y0N
15.Aralık.2007, 00:59
ispanyollar bazı oyuncuları çok abartmış gerçekten...
bugün arda turan, semih şentürk veya gökhan gönül ispanya liginde oynuyor olsalardı tüm özellikleri masmavi olurdu.

RoSeSHaH
15.Aralık.2007, 01:06
Gerçekten işini düzgün yapan tek araştırmacı grubu bize ait, tebrikler.

Ducaz
15.Aralık.2007, 02:45
portekiz ligi hele o sporting lizbon nedir ole ya =) adamlar cidden saka gibi komple takimlari mukemmel

Gangstaa
15.Aralık.2007, 02:49
Harbiden Portekiz ligindekı takımlarda çok abartı yapılıyor.Porto dışındaki diğer takımlarını kaç senedir ben ŞL de göremiyorum.Oynarsalarkı sportingi de göremedim uefa da oynuyorlar oda ancak 1-2 tur geçip eleniyorlar.Miguel veloso joa moutinho cardozo felan oyundaki en iyilerden hele veloso full mavi özellikleri.Bu kadar saçmalık olmaz.Bu oyunu oynamayan ama futbol bilgisi çok olan kişilere sorsan veloso kim derler.

RIDVAN TLM
17.Aralık.2007, 04:39
modricin 174 u hak ettigine inanmıyorum ingilizler ona laik oldugu degeri kesınlıkle verırler

3842
17.Aralık.2007, 05:13
Bu tartışmaların doğru olduğunu düşünmüyorum mesela Rooney ile Villa'yı karşılaştırmak çok yanlış, bakalım bu iki oyuncunun en önemli özellikleri neler ?
Rooney :
Güçlü Fizik
Sert Vuruşlar
Hırs, Sinir
Bunlara baktığımda ben Rooney'i bir tank'a benzetiyorum ...

Villa :
Hız
Özel Yetenek
Bitiricilik
Bunlara baktığımızda da Villa'yı bir savaş uçağına benzetiyorum

Şimdi dönüp baktığımızda Villa ile Rooney aynı mevkiide oynamalarına rağmen aynı tür oyuncular mı ?

Aynı şekilde Ronaldinho ile Gerrard'ı, Fabregas ile Ballack'ı da karşılaştırabiliriz ...
İki futbolcunun aynı mevkiide oynaması onların aynı tür oyuncu olduğunu göstermez ama CA'ların neye göre yapıldığını bilmediğim için onlar hakkında yorum yapmayacağım .

YozGatGFB66
17.Aralık.2007, 05:13
modricin 174 u hak ettigine inanmıyorum ingilizler ona laik oldugu degeri kesınlıkle verırler

+1907 nedir bu modric hayranligi ya.. ben hic bi kabiliyetini goremiyorum.. 9,0,2 de bence de cok buyuk dusus gosterebilir modric

3842
17.Aralık.2007, 05:20
Sadece Euro 2008'deki Modric'in tüm maçlarını izlersen anlarsın +1907'yi Türkiye'yi attığı paslarla bitirebilirdi ama adamların forvetleri kazmaydı ...

davidvilla
17.Aralık.2007, 07:46
yine de modric cok fazla pa'lı bencede.İnsanlar silva'ya itiraz ediyor,modric silvanın yanında hiçbişey değil kariyer olarak.

Lionel Andres Messi
18.Aralık.2007, 01:23
modric silvaya yakın yetenekte biridir daha iyi olan özellikleride mevcut.bu kadar küçümsemeyin.

YozGatGFB66
18.Aralık.2007, 06:35
Sadece Euro 2008'deki Modric'in tüm maçlarını izlersen anlarsın +1907'yi Türkiye'yi attığı paslarla bitirebilirdi ama adamların forvetleri kazmaydı ...

tabiki de basari ve basarisizlik görecelidir.. sana basarili görünen bana görünmeyebilir.. Acikcasi Ben begenmiyorum Modric i.. Elimden geldigi kadar takip etmeyede calisiyorum ama.. Begenmiyorum acikcasi...

davidvilla
18.Aralık.2007, 19:26
böyle degerlendirmek yanlıs arkadaslar kariyere bakmak daha dogru.Bana gore de Engin Baytar Robbenden daha iyi bir kanat oyuncusu! E ne yani şimdi Engini 128 pa'lı yaptılar diye kızacak mıyım?Herkes begendigi oyuncuya gore CA PA isterse yandık yani.Ben kısaca şöyle söyliym son derece memnunum 9.0.1'in CA ve PA'larından.

MetSel
19.Aralık.2007, 04:21
Arkadashlar olay ispanyol arashtirmacilarinda degil. David Villa'da hatta dushush var bence :) bitiriciliyi 20'ydi 2007, 2008de fln, shimdi 18 yaptilar, bence hakikaten 20, dunyanin en bitirici oyuncusu, bakin youtubde'dan gollerine, euro 2008 gollerine, sweden'a attigi muthish gole, ermenistana attigi gollerine muthish bitirici goller yani, kaleci sanki penalti tutar gibi topun vuruldugunun tam ters tarafina zipliyodu :)
David Villa, Samuel Eto Ispanyada gol krali olmush ve chok yaklashmish oyuncular! bakin history'lerine isterseniz.
Rooneye gelince adami oldugundan daha az yapmishlar kabul ediyorum ama bu o demek deyil ki David Villa abarti..
Gelelim Silvaya. Arkadashlar 9.0.1'de bi bakin Silvaya. Ardadan choook daha iyi chalim attigini herkez biliyor, amma her ikisinde dribbling 17, shimdi Silvanin dribblingi abarti amma Ardaninki deyilmi? bakin isterseniz, shampiyon olmush Ispanya milli takiminin first team oyuncusuydu. bu demekki Ispanyanin en iyi sol kanat oyuncusu, buyuk bi shey bence..
bir karshilashtirmayi deyim mesela bu abarti ama: Vucinic-Rooney. Vucinicin dribbling finishing 18-18, Rooney 15-15. Ishte Vucinic abarti. Naptita hakketti o 18lerdi anlamiyorum..

davidvilla
19.Aralık.2007, 05:01
Vucinic dun aksam 2.yarı oyuna girdi(ki romada yedekler oynuyordu kupa macı oldugu için) 2 tane gol attı macı aldı.Sadece bir ornek.
Diger soylediklerine katılıyorum.

MetSel
20.Aralık.2007, 03:22
Vucinic dun aksam 2.yarı oyuna girdi(ki romada yedekler oynuyordu kupa macı oldugu için) 2 tane gol attı macı aldı.Sadece bir ornek.
Diger soylediklerine katılıyorum.

abi bizim Semih de oyle, hatta her oyun atiyo girip de :D euro 2008'de de atti, fenerbahcede de, ozaman ona da yapsinlar finishin 18 bilmem ne (::)

deniz.91
20.Aralık.2007, 05:40
Bende çok abartı yaptığını düşünüyorum ispanyalı araştırmacıların en uyduruk takımlarında bile çok yüksek özellikte futbolcular bulunuyor

MetSel
20.Aralık.2007, 06:10
Bende çok abartı yaptığını düşünüyorum ispanyalı araştırmacıların en uyduruk takımlarında bile çok yüksek özellikte futbolcular bulunuyor

mesela?.?.

Nocna Mora
20.Aralık.2007, 06:12
AGanzo bence çk abartı;)

davidvilla
20.Aralık.2007, 21:18
abi bizim Semih de oyle, hatta her oyun atiyo girip de :D euro 2008'de de atti, fenerbahcede de, ozaman ona da yapsinlar finishin 18 bilmem ne (::)

semih'in finishing cok dusuk değil ki zaten.Artı vucinic top surmesi cok daha iyi semihe gore (chelsea macı mesela) ayrıca biri italya liginde oynuyor biri turkiye liginde,bir onceki mesajda ben ne dedim bana gore de engin baytar robbenden daha iyi ama biri genclerde oynuyo biri realde.Engin istedigi kadar iyi olsun genclerde oynadıgı surece robbenden dusuk olacaktır enerjileri bundan sikayetci olamayız.

ozgenoc
24.Aralık.2007, 22:07
modric olayı gerçekten abartı bence bunun tartışılcak kısmı yok.birincisi modric totenhamdan once avrupanın 3 4. sınıf takımlarında oynamış bir oyuncu ki türkiye ligindeki takımların coğu bu takımdan daha kalitelidir.bunun haricinde avrupa kupasında da elediğimiz bir takımın oyuncusu mevki olarak baktığımızda bizde arda ya tuncaya falan denk geliyor şimdi bizim bilmediğimz ama başkalarının çok net gördüğü bir yetenekmi modric??bence hayır..tamam ozellikleri cok iyi olabilir ama bence modric bu kadar yuksek ca ve pa değerlerine sahip bir oyuncu kesinlikle değil!

blackeyetolga
24.Aralık.2007, 23:10
David Villa' mı Rooney' mi derseniz kendi kanaatimce Villa derim. CA olarak benim gözümde çok iyi. Ama Rooney' de mükemmel bir oyuncu. Her ülke araştırmacıları farklı davrandığı doğrudur. Bazı ülkelerinki fazlaca uçtukları da doğrudur. Özellikle Portekizli araştırmacılar. (Örnek, Sporting Lisbon [Deivid orada kalsaydı kimbilir nasıl bir futbolcu oluşurdu şimdi merak ettim doğrusu])

Aslında bizim araştırmacılarımız da biraz daha PA' ları daha iyi ayarlasalar (ki bizim de çok büyük yetenekte oyuncularımız var, bu değerlendirme kişisine göre de değişir; ancak bu PA verme işinde geleceği görüş olayı ve duruma nereden nasıl bakıp değerlendirildiği ile de alakalıdır.)

Açıkçası Türk ekibinin PA olayını nasıl değerlendirdikleri hakkında tam bir bilgim olmadığı içinde fazla yorum yapamıyorum. Sadece biz Türk FM severler için biraz daha gayretli olmalarını temenni ediyorum.