PDA

View Full Version : Taktik ve Antreman Tartışma Platformu

terrybatu
26.Kasım.2007, 23:58
İyi bir kadro, yetenekli oyuncular, güvenilir bir staff ve iyi denilebilecek bir transfer bütçesi...peki ya antrenmanlar???
Oyunu oynarken en çok eksikliğini hissettiğim doğru düzgün bir antrenman sistemimin olmamasıydı.Bu konuda siz değerli fmseverlerin fm 09 için antrenman programları hakkındaki görüşlerini almak istedim...

Gangstaa
27.Kasım.2007, 00:15
sezona başlamadan önce transfer döneminde kondisyon çalıştırırım ben.Yani strength ve aerobic high seviyede olur.Lig başlamadan bir hafta öncede teknik ve taktik antreman çalıştırırım.Böylece ligde oyuncuların kondisyonu yüksek olur çabuk yorulmazlar.Özellikle ingiltere gibi haftada 3 maç yapıyosan kesinlikle kondisyon yüklemelisinki oyuncuların çabuk yorulmasın daha sağlıklı olsun
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Ayrıca antreman yaptıran koçlarında en az 6 yıldız olmasına dikkat ederim
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Unutmadan ligde 10 maç yaptım şuana kadar GS ile 1 tane sakatım var oda hasan şaş.Sakatlık problemi pek fazla yaşamadım diğer arkadaşlar gibi.

Nocna Mora
27.Kasım.2007, 02:11
Aynı şekilde ama ben sene başında da ortasında da hep aynı programı kullanırım yani fizik-kondisyon çalıştırmam antrenmanda ne varsa odur ama her ay kontrol ederim antrenmanı kötü giden yanlarını düzeltirim. Mesela bir forvetin "defence" özelliği düşüğüyorsa bana ne ama taktik düşüyorsa hemen ilgilenirim :)

terrybatu
27.Kasım.2007, 03:10
Peki arkadaşlar; her oyuncuya ayrı bir antrenman programı düzenlemeli miyiz ? ya da aynı pozisyonda oynayan oyunculara ayrı bir antrenman programı mı hazırlamalıyız?
Lütfen bilgilerimizi paylaşalım...

feanorringeril
27.Kasım.2007, 03:29
Her bölge için program hazırladıktan sonra belirli oyuncular için özel program hazırlamakta sakınca yok ama her oyuncuya ayrı programa da gerek yok. Yetenekli hücum oyuncuları için daha çok bireysel programlar hazırlıyorum ben, gelişebilecek yönlerini geliştirmek, potansiyeli gelişmeye müsayit olmayan yönleri ile de oyuncuyu yormamak için.
Örneğin Arda' ya özel program hazırlanır, ama ne bileyim, Volkan Yaman için özel programa ne gerek var? Mevkiisinin programı neyse odur.
Ayrıca, sezon başında strenght ve aerobic ağırlıklı antrenmanı da tercih etmem. Çünkü antrenman programları oyuncuların özelliklerine doğrudan etki eder. Sezon başında Lincoln' ün stamina' sını arttırmak için yorup, öldürüp, teknik özelliklerini düşürmeye ne gerek var? Staminası ya da strenght' i artsa artsa bir puan ya artar, ya artmaz. Ama o arada creativity' si bir puan düşse kötü olur. FM' de, oyuncunun sezon başı kondisyon yüklemesini ölçen bir sistem yok. Varsa da bilmiyorum. Bu yüzden oyuncunun yoğun maç temposuna dayanması ya da dayanmaması sadece stamina değeri ile alakalı, belki Natural Fitness' ın da etkisi vardır. Bu değerler artmadığı sürece oyuncunun maç içindeki, ve maçtan maça kondisyon bakımından toparlanma süreleri değişmez.

3842
27.Kasım.2007, 03:48
İşi daha da detaya sürükleyecek olursak :
Hızlı Forvet , Uzun Forvet veya Teknik MC , Defansif MC , Güçlü MC olarak da antrenman programı hazılaranabilir ama bence tek bir MC programı hazırlayarak MC'de istediğiniz özellikleri yüksek tutmak daha sağlıklı olur.

Nocna Mora
27.Kasım.2007, 05:07
Her bölge için program hazırladıktan sonra belirli oyuncular için özel program hazırlamakta sakınca yok ama her oyuncuya ayrı programa da gerek yok. Yetenekli hücum oyuncuları için daha çok bireysel programlar hazırlıyorum ben, gelişebilecek yönlerini geliştirmek, potansiyeli gelişmeye müsayit olmayan yönleri ile de oyuncuyu yormamak için.
Örneğin Arda' ya özel program hazırlanır, ama ne bileyim, Volkan Yaman için özel programa ne gerek var? Mevkiisinin programı neyse odur.
Ayrıca, sezon başında strenght ve aerobic ağırlıklı antrenmanı da tercih etmem. Çünkü antrenman programları oyuncuların özelliklerine doğrudan etki eder. Sezon başında Lincoln' ün stamina' sını arttırmak için yorup, öldürüp, teknik özelliklerini düşürmeye ne gerek var? Staminası ya da strenght' i artsa artsa bir puan ya artar, ya artmaz. Ama o arada creativity' si bir puan düşse kötü olur. FM' de, oyuncunun sezon başı kondisyon yüklemesini ölçen bir sistem yok. Varsa da bilmiyorum. Bu yüzden oyuncunun yoğun maç temposuna dayanması ya da dayanmaması sadece stamina değeri ile alakalı, belki Natural Fitness' ın da etkisi vardır. Bu değerler artmadığı sürece oyuncunun maç içindeki, ve maçtan maça kondisyon bakımından toparlanma süreleri değişmez.

Tamamen olayı net bir biçimde açıklamışsın :)

Gangstaa
27.Kasım.2007, 05:55
Arkadaşım Lincolnden örnek vermişsin bende bir şey ekleyeyim bari.Lincolnun driblingi creativitysi 20 olsa bile strenght düşük olduktan sonra işe yaramaz.Karşısında fitness olarak çok sağlam bir defans oyuncusu olsa ne yapabilcek acaba birebir de o defans oyuncusu lincolnu 10a katlar.

terrybatu
28.Kasım.2007, 00:43
sevgili feanorringeril'in de dediği gibi bazı özel oyunculara ayrı antrenman programı hazırlayabiliriz.Peki bir oyuncuyu değişik bir mevkiye adapte etmeye çalışıyoruz.Bunun için nelere dikkat etmeliyiz?? Misal; ben Semih Şentürk'ü AML ye adapte etmek istiyorum.Normal olarak verimi çok düşük.Bu mevkide bu oyuncudan en iyi verimi alabilmek için nasıl bir antrenman programı gerekli???( semih sadece örnektir...başka oyuncular da olabilir)

realbeck
28.Kasım.2007, 20:11
ben şuan man. city de 5. sezonumdayım..son iki sezondur şampiyonum.haftada 2-3 maç yapıyorum ama kondisyondan yana hiç derdim yok.sadece bir oyuncumda biraz sorun yaşıyorum oda naturel fitness ı 8 olduğu için.sezon başından da kondisyon yüklemesi yapmıyorum.bence oyunda sezon içi için iyi bir antreman programı düzenlemek en iyisi..benim kafamdaki soruda şu.oyuncuları katagoriye ayırarak antreman yaptırmak takımdaşlıktan uzaklaştırmıyor mu?ben hiç görmedim gerçekte takımlarda forvetler bir yere defanslar bi yere orta sahalar bi yere ayrılıp idman yaptıgını..takımlar şut idmanını da,taktik idmanını da,defans ofans idmanını da,teknik idamnı da birlikte yaparlar..biraz saçma geliyor bana bu durum..

klansman
29.Kasım.2007, 01:03
FM serisinin en tanınmış antreman programcılarından Mark Tugwell'in her sene yenilediği antreman programlarını tavsiye ederim.

Coupet
29.Kasım.2007, 04:38
takıma bir taktik koyduğumuzda oturması nekadar sürer bu taktiğin. yani kaç maç sonra taktiğin tutup tutmadığını anlayarak değiştirmemiz gerekir?

enforcer
29.Kasım.2007, 04:44
bence 4-5 maç bak takım ilerisi için umut verebiliyor mu? tabi sistemi çok değiştirmediysen misal 4-3-3 ü 4-4-2 veya 4-4-1-1 yaparsan 4-5 maç idealdir...

Redrum
29.Kasım.2007, 04:50
Israr edilmemeli desem?
Genel bir dizilişiniz olsun, Fakat her takıma karşı farklı şekilde oynayın. Mesela deplasmanda oynuyosanız counter attack seçeneğini açın, width azaltın, pası directleştirin vesaire.

Coupet
29.Kasım.2007, 05:07
9 maçta 3 taktik denedim 5 beraberlik 1 galibiyet 3 yenilgiyle gidiyorum. ayrıca ilginçtir ki 5 beraberliğin hepsi 1-1 ve hepsinde de ilk öne geçen taraf benim.

enforcer
29.Kasım.2007, 05:10
maç içerisinde bol bol oyna taktiklerle yardımcı antrenörün taktik bilgisi yüksekse güzel bilgiler veriyor ama 9 maçta 3 farklı taktik biraz fazla bence...

Nobis
29.Kasım.2007, 05:11
bende bir kac taktik baktım ama kendi taktiğimi buldum 4-1-1-3-1 fenerbahcede baya iyi tuttu man unt. ve romayı yendim deplasmanda kendi evimde berabere kaldım

Redrum
29.Kasım.2007, 05:14
Ben de baya oynadım, sana tavsiyem amc ve dmc li sistemden kaçın. İki mc olsun, günümüz futboluna uygun hem atak hem defans yapabilecek şekilde olsun aynı zamanda kanatların da. Gerçekten çok güzel mücadele veriyorlar.

Coupet
29.Kasım.2007, 05:16
maç içerisinde bol bol oyna taktiklerle yardımcı antrenörün taktik bilgisi yüksekse güzel bilgiler veriyor ama 9 maçta 3 farklı taktik biraz fazla bence...

biraz oynasalar değiştirmeyeceğim ama taktiğin tutmadığı çok belli oluyor. devamlı rakip atakta. maçta atıyorum 15 pozisyon gösteriliyorsa 10 tanesi en az rakip atağı. kendim taktik yapmaya uğraştım olmadı, standart taktiklerden deniyorum şimdi biraz oynamayla. 3-5-2 ve 4-5-1 denedim şimdi 4-4-2 deniyorum bu sezon. forvetler her taktikte gol atmadıkları sürece -ki 4 forvetim 9 maçta toplam 2 gol atmış- hep 5'lerde. çözemedim daha bu fm 2009'un olayını. çok da iyi oyuncular aldım lig b takımına göre. emre aşık, erhan şentürk gibi oyuncularım var kiralık aldım. oyuncularımın çoğu lig a'da oynayabilecek kapasitede hatta bazı oyuncularım için decent player for süper lig diyor ama yok işte oynamıyorlar bir türlü. alt yapıdan çıkan adam onlardan iyi oynuyor.

enforcer
29.Kasım.2007, 05:28
öyleyse defansif takıl birazcık gerekirse bir orta saha oyuncuna rakibin kilit oyuncusu için adam markajı yaptır 4-4-2 veya 4-4-1-1 bence oyunun genel taktiği yani birkaç takımda dediğin gibi durumum vardı heyecan aramadım 4-4-2 ye döndüm birkaç maç sonra beraberlik almaya başladım sonrada ligi iyi bir sırada bitirdim

Redrum
29.Kasım.2007, 05:28
Abi bende başlarda böyleydim, Gelen geçen 6-7 atardı (ve ben Galatasaray'dım). Sana önerim, başka taktikler indir, farklı farklı taktikleri kullan, nasıl yapılmış olduklarına bak ve kendine bi taktik çıkar. Eminim ki başarılı olacaksın. Oyunu çözmek fazla zor değil.

Nocna Mora
29.Kasım.2007, 05:43
http://www.uploadyeri.com/472527

abi bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula DMC'Yi playmaker olarak seç, Gerisine hiç ama hiç karışma :) MC'lerin long shotları iyi olsun AMC'de kaliteli olsun takım her maç fark atar :) kesinlikle ama kesinlike hiç bir şeyiyle oynama :) korner hariç;)

Deniz
29.Kasım.2007, 05:46
Taylan bişe sorucağım,Bu asistan manager taktik analiz ediyormuş maçda ona nerden bakıyorduk yeni aldımda oyunu..

Nocna Mora
29.Kasım.2007, 05:53
maç sırasında player ratingsi gördüğün yerde feedback diye geçiyor :)

Nocna Mora
29.Kasım.2007, 06:16
http://www.uploadyeri.com/472527

abi bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula DMC'Yi playmaker olarak seç, Gerisine hiç ama hiç karışma :) MC'lerin long shotları iyi olsun AMC'de kaliteli olsun takım her maç fark atar :) kesinlikle ama kesinlike hiç bir şeyiyle oynama :) korner hariç;)

kimse okumadı mı bu mesajımı:u::u:

Coupet
29.Kasım.2007, 06:19
kimse okumadı mı bu mesajımı:u::u:

ben şahsen başkasının yaptığı taktikle oynamayı sevmiyorum. ya kendim yapacağım ya da standart taktikte değişikliklerle oynayacağım. geçen sene hazır taktikler denemiştim ama en başarılı olduklarım yine kendi taktiklerimdi.

Deniz
29.Kasım.2007, 06:24
taylanın taktiğini denedim şimdi,kariyerime bakarsanız sonuçları görürsünüz 3 hazırlık maçında denedim. :)

enforcer
29.Kasım.2007, 06:51
hazırlık maçları pek ölçüt değil bence büyük takımlara fark bile atabiliyorsunuz...

Centurion
29.Kasım.2007, 06:56
arkadaşlar;

eğer taktiği kendimiz hazırlamışsak zaten ilk devre boyunca orasıyla burasıyla oynayarak kendimiz baya bir ayar çekiyoruz.
futbolcular da 1 devrede alışsa, 1 sezon gitti :)

2. sezondan itibaren mükemmel uygulamaya başlıyorlar taktiği..

Misal;
ilk sezonda hiç görmediğim ara toplarını 2. sezonumda görmeye başladım, oyuncular aynı, taktiksel ayarlamalar aynı....

baristayfur
29.Kasım.2007, 20:10
tamamen takımın birbirine alışma meselesi ve antrenmanların sonucu.2sezondan itibaren artık takım oturur herkes birbirini çok iyi düzeyde tanır doolayısıyla verdiğiniz taktiğe daha fazla uyum sağlar oyuncular.birbirlerini tanıdıkları için birisinin yapabileceği bi hatayı önceden sezip onun hatasını kapatabilir. bu gerçektede böyledir ve böyle olmaya devam edecektir.

bazen yeni oyuncular birden bire form yakalayabilir.bu ise tamamen şanstır.taktik yada çok iyi oyuncu olması değildir.

mesela bugünkü galatasaray.çok iyi bi kadro ama devamlılığı yok çnkü henüz kimse birbirini iyi tanımıo.gelecek sene aynı antrenörle devam edilse bile bu takımı tutabilen olmayacaktır. benim temennim ise devre arası türk ve kaliteli yada türkiyeyi iyi tanıyan kaliteli bi teknik adam alınması ve en en en az 3yıl onunla devam edilesi.yoksa böle bi maç kazanır diğerni kaybederiz.

bakınız manchester united,bakınız arsenal vs. istikrar önemlidir.hem gerçekte hemde oyunda...yılmadan devam edinki sonucunu görün

isimsiz
29.Kasım.2007, 21:29
her takıma göre farklıdır bu sonuc büyük oyuncular portansiyeli yüksek oyuncular taktiklere ve arkadaslarına cabuk ve iyi uym sağlıyabiliyor fakat daha düşük seviyedeki oyuncular daha geç alışabiliyor ama minimum 4-5 maçta takımın nasıl reaksiyon verdiğini keşfedebilirsin

Nobis
29.Kasım.2007, 23:45
antremanda antrenorlerin etkisi oluyor ama ben antrenor alamıyorum neden ? siz alabiliyormusunz fenerbahcedeyim antrenorlere teklif yapıyorum kabul ediyorlar ama sonra iptal oldu falan filan diyor anlamadım gitti

Centurion
29.Kasım.2007, 23:53
antremanda antrenorlerin etkisi oluyor ama ben antrenor alamıyorum neden ? siz alabiliyormusunz fenerbahcedeyim antrenorlere teklif yapıyorum kabul ediyorlar ama sonra iptal oldu falan filan diyor anlamadım gitti

takımında yeterince antrenör vardır.
yönetim kurulu (örneğin en fazla 8) belli bir sayıda antrenöre izin veriyor.

DaveJones
29.Kasım.2007, 23:58
tamamen takımın birbirine alışma meselesi ve antrenmanların sonucu.2sezondan itibaren artık takım oturur herkes birbirini çok iyi düzeyde tanır doolayısıyla verdiğiniz taktiğe daha fazla uyum sağlar oyuncular.birbirlerini tanıdıkları için birisinin yapabileceği bi hatayı önceden sezip onun hatasını kapatabilir. bu gerçektede böyledir ve böyle olmaya devam edecektir.

bazen yeni oyuncular birden bire form yakalayabilir.bu ise tamamen şanstır.taktik yada çok iyi oyuncu olması değildir.

mesela bugünkü galatasaray.çok iyi bi kadro ama devamlılığı yok çnkü henüz kimse birbirini iyi tanımıo.gelecek sene aynı antrenörle devam edilse bile bu takımı tutabilen olmayacaktır. benim temennim ise devre arası türk ve kaliteli yada türkiyeyi iyi tanıyan kaliteli bi teknik adam alınması ve en en en az 3yıl onunla devam edilesi.yoksa böle bi maç kazanır diğerni kaybederiz.

bakınız manchester united,bakınız arsenal vs. istikrar önemlidir.hem gerçekte hemde oyunda...yılmadan devam edinki sonucunu görün

Katılıyorum. Takım kimyası çok önemli. Transfer döneminde 10 - 15 oyuncu alıp kısa zamanda başarı beklemek çokta mantıklı değil bence.

fatih akin
30.Kasım.2007, 00:16
yıllardır kullandığım taktiği yine fm09 da da uyguladım hazırlık maçlarında çıkıp 5-6 tane gol atıyordum takım deli gibi oynuyordu ama daha ligin ilk haftalarında saçma sapan puanlar kaybettim sonra da lider giden sivasa 6 tane attım sonra yine 1 gollü galibiyetler oyunun genelinde mi bu yaşanıyor yoksa benim taktiğimde mi bi sorun var da atık iş yapmıyor bu taktik

Nobis
30.Kasım.2007, 00:46
takımında yeterince antrenör vardır.
yönetim kurulu (örneğin en fazla 8) belli bir sayıda antrenöre izin veriyor.

bu sayıyı artrabiliiyormuyuz peki ?

Centurion
30.Kasım.2007, 01:25

takımın finansal durumu iyiye gittikçe ve senin yönetim göüzndeki kredin arttıkça artıyor zamanla..

baristayfur
30.Kasım.2007, 02:44
9 ayrı antrenman kategorisi var ve bunun için 8-10 arası antrenör yeterli

91ugos
30.Kasım.2007, 03:02
9 maçta 3 taktik denedim 5 beraberlik 1 galibiyet 3 yenilgiyle gidiyorum. ayrıca ilginçtir ki 5 beraberliğin hepsi 1-1 ve hepsinde de ilk öne geçen taraf benim.

benim öle yaaa :mad:

Nobis
30.Kasım.2007, 03:12
bende ilk baslarda oturtmaya calısıyordum sonra kendi taktiğimi yaptım 22 macta 18 Galibiyetim 3 beraberliğim 1 yenilgim var ligde 1.yim forvetim gol atmıyor diğenlerde o oyuncu ayarlarındna bence bendetek forvet oynıyorum guiza ligde 15 macta 14 gol kupada 5 macta 2 gol avrupada ise 8 macta 7 gol attı arkadaşlar toplam 28 macta 23 gol attı

baristayfur
30.Kasım.2007, 03:21
fm05'ten beri oynuorm.forvetlerin en çok gol attığı taktik 4-4-1-1oldu herzaman
'Nobis' aynen sendede olduğu gibi oyuncu ayarlarından oyuncuya göre iyi bi ayar ve yaratıcılık sınırlaması.

herzaman söylerim forvet oyuncusunn yaratıcılığna gerek yok.düz vursun ama gol olsun. ;)

ua_anil
30.Kasım.2007, 06:32
arkadaşlar;

eğer taktiği kendimiz hazırlamışsak zaten ilk devre boyunca orasıyla burasıyla oynayarak kendimiz baya bir ayar çekiyoruz.
futbolcular da 1 devrede alışsa, 1 sezon gitti :)

2. sezondan itibaren mükemmel uygulamaya başlıyorlar taktiği..

Misal;
ilk sezonda hiç görmediğim ara toplarını 2. sezonumda görmeye başladım, oyuncular aynı, taktiksel ayarlamalar aynı....

İyi demişsin de ilk sezon kötü gidersek 2.sezona gerek kalmıyor iş arıyoruz 2. sezon :p

mgokalparslan
30.Kasım.2007, 06:36
bence en az 1 sene ısrar etmeniz lazım.tabii taktikte küçük değşiklikler yapılmalı. bence taktikten çok takıma bir felsefe oturtmak gerek.mesela benim taktiğim sadece kanat oyunularıma serbestlik verir onun dışında amc dahil herkesin creativity sini düşürürüm,tek forvet oynarım.duruma göre 4-3-3 4-5-1 veya 4-2-3-1 gibi varyasyonlar kullanabilirm.ve taktiği birkaç temel göre değiştirmek lazım.mesela takımım fenerbahçe ise
1.zayıf anadolu takımlarına karşı oynadığım çok atak
2.orta ve iyi takımlara karşı oynadığım atak
3.derbilerde ve şampiyonlar liginde oynadığım normal
4.şampiyonlar liginde çok güçlü takımlara karşı oynadığım defansif taktik gibi
ana taktiğin değişik varyasyonlarını yapmak gerekir.

ilk sene çok zorlandığım ve forvetlerimin çok verimisz oynadığı taktikte ısrar ettim ve birkaç yeni özellikler ekledim.şu anda forvetlerim çok formda, kendi sahamdaki maçların ilk yarısını izlemiyorum bile çünkü taktik ve takım oturduğu için en az 2-0 önde bitiriyorum ilk yarıları.

baristayfur
30.Kasım.2007, 06:43
bence en az 1 sene ısrar etmeniz lazım.tabii taktikte küçük değşiklikler yapılmalı. bence taktikten çok takıma bir felsefe oturtmak gerek.mesela benim taktiğim sadece kanat oyunularıma serbestlik verir onun dışında amc dahil herkesin creativity sini düşürürüm,tek forvet oynarım.duruma göre 4-3-3 4-5-1 veya 4-2-3-1 gibi varyasyonlar kullanabilirm.ve taktiği birkaç temel göre değiştirmek lazım.mesela takımım fenerbahçe ise

tamamen katılıorm sana.

standart belirli bi taktik belli bi süre sonra rakipler tarafından çözülür.bu nedenle her maç olmasa bile belli maçlarda mini oynamalarla rakiplerinizi şaşırtırsınız.

İyi demişsin de ilk sezon kötü gidersek 2.sezona gerek kalmıyor iş arıyoruz 2. sezon

bi takımın başına yeni geçtiğinizde herzaman temkinli olmakta fayda var.eldeki kadro nekadar şampiyonluğu açık ara getirebilecek olsada yinede kafaya oynarı seçmek lazım-ki sene sonunda bi şekilde 1.olmazsak kovulmayalım-

çünkü oyunda çok fazla beklenmedik sakatlıklar ve kötü performanslar oluo.herşey 2.sezon rayına oturuo

Centurion
30.Kasım.2007, 06:50
İyi demişsin de ilk sezon kötü gidersek 2.sezona gerek kalmıyor iş arıyoruz 2. sezon :p

ben ilk sezon Gs ile Fb'nin 10 puan arkasında 2.oldum, şamp.liginde gruplardan çıkamadım, kovmadılar, şimdi 7 puan farkla liderim (2.sezon) şamp. olacağız büyük ihtimal...

Nobis
30.Kasım.2007, 07:40

ilk sene çok zorlandığım ve forvetlerimin çok verimisz oynadığı taktikte ısrar ettim ve birkaç yeni özellikler ekledim.şu anda forvetlerim çok formda, kendi sahamdaki maçların ilk yarısını izlemiyorum bile çünkü taktik ve takım oturduğu için en az 2-0 önde bitiriyorum ilk yarıları.

bende sana katılıyorum ama su atak defansif oyun kısmında katılamıyorum ne yazıkki defansif oynadın mı daha cok atak yiyorsun ben atak oynıyorum ama kontrollu oynıyorum ve dunya devi klupleri ile carpısıyorum bi romaya yenildim şimdi uefadayım milan ile karsılastım sonuctan sonra gene bulusuruz :P ama ne yaparsam yapıyım yenilcekmişim gibi geliyor cok sakatım war başta alex r.carlos

mgokalparslan
30.Kasım.2007, 08:00
bende sana katılıyorum ama su atak defansif oyun kısmında katılamıyorum ne yazıkki defansif oynadın mı daha cok atak yiyorsun ben atak oynıyorum ama kontrollu oynıyorum ve dunya devi klupleri ile carpısıyorum bi romaya yenildim şimdi uefadayım milan ile karsılastım sonuctan sonra gene bulusuruz :P ama ne yaparsam yapıyım yenilcekmişim gibi geliyor cok sakatım war başta alex r.carlos

evet o duruma göre değişiyor.şampiyonlar liginde gruptan çıktıktan sonra eşleşince kendi sahamda normal taktikle oynarım,eğer maç istediğim gibi dierse biraz defansif yapıp kontraatak seçerim.eğer gitmezse normal den atağa dönerim,dm çıkarıp amc alırım ya da çift forvete dönüp target man lı oynarım.

eğer deplasmanda oynuyorsam biraz defansif ve kontraatakla başlarım,işler kötüye gittikçe atağa doğru kayarım.eğer istediğim skoru elde etmişsem 60 larden sonra çok defansif kadro yaparım.

ben fenerbahce ile cl çeyrek finalinde real madrid e karşı oynamıştım.ilk maç deplasmanda 0-0 bitmişti,çok da defans yapmamıştım.rövanşta dakika 60 a kadar 0-0 gidildi,60. dakikada bekleri dm ye çıkraıp 2 stoperi bırakmıştım.2 mc ve 4 forvetle yarım saat oynadım.mentality de atağa fullemiştim ve 85 de golü atıp yendim.yani sabit kurallar yok.duruma göre değişebilir.

Nobis
30.Kasım.2007, 08:19
evet o duruma göre değişiyor.şampiyonlar liginde gruptan çıktıktan sonra eşleşince kendi sahamda normal taktikle oynarım,eğer maç istediğim gibi dierse biraz defansif yapıp kontraatak seçerim.eğer gitmezse normal den atağa dönerim,dm çıkarıp amc alırım ya da çift forvete dönüp target man lı oynarım.

eğer deplasmanda oynuyorsam biraz defansif ve kontraatakla başlarım,işler kötüye gittikçe atağa doğru kayarım.eğer istediğim skoru elde etmişsem 60 larden sonra çok defansif kadro yaparım.

ben fenerbahce ile cl çeyrek finalinde real madrid e karşı oynamıştım.ilk maç deplasmanda 0-0 bitmişti,çok da defans yapmamıştım.rövanşta dakika 60 a kadar 0-0 gidildi,60. dakikada bekleri dm ye çıkraıp 2 stoperi bırakmıştım.2 mc ve 4 forvetle yarım saat oynadım.mentality de atağa fullemiştim ve 85 de golü atıp yendim.yani sabit kurallar yok.duruma göre değişebilir.

bende hızlı oyunculara yer vermeye calısıyorum hızlı oyuncularla hızlı futbol oynatıyorum ve atak bundada basarılı oluyorum ama gole doyamadıım için cokda gol yiyorum ben suan atak sol kanadım sakat olduğu için söle oynıyorum

------------------------FC------|----------------|
------------------------------AMC-----------AMR
------------------------MC------------------
-|
WBL-----------------DMF--------------------------
-|-----------------------|-------------------------|
DL------------Dc------------Dc----------------DR
-----------------|-------Gk----|-----------------------

DMF geri ok DC llerde Fc de ve MC de ok yok diğerlerinde oklar ileri garip bir taktik ama tuttu :D

gokeranelka
30.Kasım.2007, 14:34
suan fenerbahcede 4-3-1-2 taktigi ile oynuyorum. orta cizgideki uc oyuncudan ikisi defansif orta saha. biri emre midfielder oynatiyorum. onunde alex. onlarin onunde de 2 golcum var. defans ve ortasaha arasindaki boslugu kapattigimda yardimcim forvetteki elemanlarin yalniz kaldigini soyluyor. defansimi ve ortasahami ileriye cikarsam bu seferde defansla ortasaha arasinda bosluk kaldigini soyluyor.acaba bu benim taktigimdeki bi yanlisliktanmi kaynaklaniyo yoksa benim asistanim mi rahatsiz? ligin en az gol yiyen takimi olarak devam ediyorum. attigim gol sayisi da fena degil.

Centurion
30.Kasım.2007, 17:59
hatlar arasındaki mentalite farkından kaynaklanıyor.
savunma adamların çok defansif, orta sahadakiler çok ofansif oynuyorsa arada boşluk oluşuyor diyor.

gokeranelka
30.Kasım.2007, 18:10
bu hic aklima gelmemisti. ben defansi daha onde kurmaya calistim ama yine birsey degismedi.simdi bunu deneyecegim

Trabzonspor
30.Kasım.2007, 20:19
dar alanda oynat defansı önde oynat ama yavaş oyuncular varsa defansta sakatlık da olabılır bosluklar kalır gerıde oda istenmez seyler doğurabilir

serwan
30.Kasım.2007, 20:26
size kalmış bir durum.eğer taktiğinize güveniyorsanız ve ona göre transferler yapabilecekseniz çok çok uzun süreler ısrar edebilirsiniz.şunu söylemeliyim ki 1yıl kadar aynı taktikle oynarsanız oyuncularınız artık uyum sağlıyor.eksik yerlere de doğru transferler yaparsanız aynı taktiği çok uzun süre kullanabilirsiniz.ben fm08 de juventus la oynuyordum ve aynı taktikle yanlış hatırlamıyorsam 6 veya 7 sezon oynadım.çok da başarılıydım.yani 6-7 sezonda 4 lig şampiyonluğu,2 veya 3 şampiyonlar ligi şampiyonluğu,italya kupası şampiyonlukları,süper kupa şampiyonlukları falan aldım.taktiğime uygun oyuncular vardı kadroda ve biraz da takviye ile iyi duruma geldi takım.ama fm09 a valencia ile başladım ve kadrom o taktikle oynamaya çok müsait değildi,ama kararlıyım,ona göre transferler yapıp o taktiğe dönmeyi düşünüyorum.

Centurion
30.Kasım.2007, 20:27
işte, 2.sezon bitti, taktik konusundaki ısrarımın haklılığı ortaya çıktı arkadaşlar;

bakın bu ilk sezon performansım;
http://img384.imageshack.us/img384/7670/ilksezonhg2.jpg (http://imageshack.us)

bu da 2.sezon performansım;
http://img233.imageshack.us/img233/8243/2sezonww8.jpg (http://imageshack.us)taktik aynı, oyuncular aynı...
sadece oyuncuların birbirlerine ve taktiğe alışması sorunu giderilince başarı geliyor..

ata0105
30.Kasım.2007, 21:02
Ben de fenerbahçedeyim. dl-dc-dc-dr, mc-mc, aml-amc-amr, st şeklinde geniş alanda oynuyorum. DM olmamasına rağmen defans ile orta sahada arası boşluk var gibi uyarı almıyorum, çünkü defans çizgim önde ve ofsayt taktiği uygulatıyorum. Benim stoperlerim kaçan elemanları yakalayabilen cinsten oldukları için pek bi problem yaşamıyorum :)

baristayfur
30.Kasım.2007, 21:51
işte, 2.sezon bitti, taktik konusundaki ısrarımın haklılığı ortaya çıktı arkadaşlar;

bakın bu ilk sezon performansım;
http://img509.imageshack.us/my.php?image=ilksezonjo6.jpg

bu da 2.sezon performansım;
http://img509.imageshack.us/my.php?image=2sezonxb4.jpg

taktik aynı, oyuncular aynı...
sadece oyuncuların birbirlerine ve taktiğe alışması sorunu giderilince başarı geliyor..

kardeş resimler görünüo ama demek istediğini ben çok iyi biliorm.

oyun bizleri birere Sir Alex Ferguson,Arsené Wegner olmaya zorluo. takıma gittiğiniz ilk sene herzaman başarılı olamazsınız.istikrar lazım süreklilik lazım...:icon_wink:

Centurion
30.Kasım.2007, 23:09
kardeş resimler görünüo ama

düzenledim resimleri..

baristayfur
30.Kasım.2007, 23:35
düzenledim resimleri..

resimler herşeyi anlatıo.yoruma gerek yok (::)

Gangstaa
01.Aralık.2007, 00:27
Arkadaşlar aklıma takılan 2 şey var.Birincisi Stoperler adam markajımı yoksa alan markajımı yapmalı?Büyük takımlarla oynarken markaj çeşiti farkedermi?
İkincisi ise hücüm ve kısa paslarla oynarken tempo hızlımı olmalıdır yoksa yavaşmı ? Bunları açıklarsanız sevinirim

Redrum
01.Aralık.2007, 00:35
Kısa paslar en iyi düşük tempoyla sağlam olur, ve ofansif bir taktiktir. Aynı zamanda adam markajı ve tight marking çok defansif, sadece adam markajı normal, alan markajı ise ofansiftir.

ata0105
01.Aralık.2007, 02:58
Defansif bir oyun dar alan ve yavaş tempoda ortadan atak, ofansif bir oyun ise geniş alanda hızlı tempoda kanattan atak şeklinde oynanmalı.

Eğer atağa dayalı oynarsan defans oyuncularının pası kısa, atak oyuncularının pası direk olsun derim.
Ama defansif bir oyun oynarsan defans oyuncuların direk, atak oyuncuların kısa pas yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Markaj konusunda ise her zaman için defansif oyuncuların sıkı adam markajı, atak oyuncuların ise normal alan markajı uygulamalıdır.

Tabiki bunlar benim kendi düşüncelerim. Katılan olur olmaz saygı duyarım...

Centurion
01.Aralık.2007, 04:46
Arkadaşlar aklıma takılan 2 şey var.Birincisi Stoperler adam markajımı yoksa alan markajımı yapmalı?Büyük takımlarla oynarken markaj çeşiti farkedermi?
İkincisi ise hücüm ve kısa paslarla oynarken tempo hızlımı olmalıdır yoksa yavaşmı ? Bunları açıklarsanız sevinirim

tempo ve paslaşma her şeyden evvel, senin dizilişine ve oyuncularının yeteneklerine bağlı.
güçlü bir takımla oynadığını farzedersek oyuncularının teknik kapasiteleri yüksek olacaktır.

bu da demektir ki kısa pası bile yüksek tempoda oynayabilirler.
yine güçlü takımla oynmayacaksan hücum oynayacaksındır, bu da tempo yapmanı gerektirir, yürüye yürüye gidersen zayıf takımlara kapanmak için çok zaman verirsin...

sedatduman
01.Aralık.2007, 07:41
arkadaşım Mark Tugwell'ın traninglerini nerden bulabiliriz?internette baktım ama bulamadım yada göremedim.

klansman
01.Aralık.2007, 18:37
arkadaşım Mark Tugwell'ın traninglerini nerden bulabiliriz?internette baktım ama bulamadım yada göremedim.

http://www.freewebs.com/tugstraining/

bloodstar
01.Aralık.2007, 19:23
beşiktaşla oynuyorum, sene başından beri bir türlü taktik oturtamadım.kendi taktiğimide yaptım.3-5-2 ve 4-4-2 daimond baklava dilimi yaptım.bir türlü takım top oynamıyo.sigamesten bir iki taktik indirdim ama onlarda 2-3 maç denememe rağmen olmadı.yaklaşık 8-9 maçtır ilk yaptığım 4-4-2 daimond ile oynuyorum ve devre arasına girmek üzereyken takım biraz toparlandı ve son 6 maçta 4 galibiyet 2 beraberlik aldı.beraberlikler uefa kupasında deplasmanda valencia ile 2-2 bitti ki beraberliği son anda kurtardılar.90+ da gol yedik.diğeride yine deplasmanda nancy ile oda 2-1 den beraberliğe razı olduk yine.gerçi benim hatam ofansif oynamaya devam ettim maç sonuna kadar.kısacası taktik ve oyuncular uyuşmaya başladı gibi.süre ve uyguladığınız antreman programı çok önemli.oyunculara diğer tüm komutlardan daha fazla taktik çalıştırıyorum.işin özü bence bu.antremanlarda taktik çalışmalara biraz daha önem vermek gerekli.bi tavsiye sadece taktik oturmadı diyen arkadaşlara.standart antreman programı ile devam ediyodum, kendim antreman programı yaptım ve bu 6 maç sonucu ortaya çıktı.topçular aynı taktik aynı..taktik çalıştırın derim arkadaşlar...sene başı taktik ve kondisyon, sezon başlayınca kondisyon azaltıp taktik kasın çekinmeden..

bloodstar
01.Aralık.2007, 19:27
ya bu ingilizceyi daha iyi öğrenmem gerek yada turksportal acilen türkçe yama çıkarmalı :) belki banada tayfur hatlar arası kopuk diyo ama haberimiz yok.bende bu tayfur ne işe yarar diye günahını alıyodum :)

mgokalparslan
01.Aralık.2007, 20:21
beşiktaş la oynayanlara tavsiyem 3 lüğ defanstan vazgeçmeyin.bende her maçı 3-0 4-0 yeniyorlar.defansın ortasına dorin goian gibi uzun ve kaliteli bir stoper aldılar ,iyi de bir forvet alınca çoştular.deplasmanda 3 dc 2 wb 3 mc 3 st ile ynuyolar,kend sahalarında mc lerden birini amc yapıyorlar,bu sayede delgado her sezon 10 gol asist barajını geçiyor.

baristayfur
01.Aralık.2007, 20:25
antrenman programnı herzman youcu tarafından yapılması taraftaryım.hazır antremanları kullanmak hem antrenmanların nje işe yaradığını öğrenememize neden olur hemde herzmn takıma uymaz.

örneğin takımınız çok teknik ama fiziki açıdan çok zayıfsa fizik güçlendirecek bi antrenman yapılır

yada tam tersi çok fizikli bi takım ama teknik değil.işte ozamanda daha taktiksel ve tekniksel çalışmalar yapılır antremanlarda..

genel antreman genç oyuncular için iyidir evet ama yaşları ilerledikçe o oyucunun nasıl bi oyuncu olduğnu öğrendiğinzde artık parçalı antremana dönebilrisiniz. ben herzmn öyle yaptm ve hiç sorunum olmadı

bitane genel antreman(oyundaki genel değil kendi ayarladığım)
kaleciler
stoperler
bekler
önliberolar
ortasahalar
oyunkurucular
kanatlar
forvetler
çok fazla gibi görünebilir ama iyi antrenörlerle oyuncularınız mevki performanslarının muhteşem bi şekilde arttığnı görebilirsnz.

ve antreman yaptırrken taktik olarak high çalıştırın her mevkiyi.böyle oyuncuların zamanlama,hareketlenme gibi pozisyon alma bilgileri artar böylece herkes ne yapması gerektiğini öğrenir takımınız gerçekten TAKIM olur

Nobis
01.Aralık.2007, 20:31
taktikte bence uzun sure ısrar edilmeli ama genede arada ufak değişikler gerekiyor rakip takımın oyununa gore takım ayarları ve dizilişte hafif değişikler bence iyi olur Uefa kupasını aldım ilk sezonumda ve kimle karşılastım finalde Gs ile :D turkiye kupasında beni 4-1 lik skorla yenmişlerdi onlar yuzunden turkiye kupasından elendim ve uefada finalde bende onları eledim toplar habire direklerden dondu cok heycanlı geçti mac ama sonunda ben mutlu geldim birde benim sahamdaydı final :D şimdi ligdeki son macıma cıkıcam taktikte biraz oynıcam cunku kazanmam şart gs 1 puanla onde o sivasla yapıo ben ankaragucu ile ... bu macı kazanmam lazım taktik oneriniz varsa acele soylerseniz ii olur olmadı 4 DF 2 Mc 3AMC 1 F ile oynıcam

bloodstar
01.Aralık.2007, 20:38
kesinlikle arkadaşa kaılıyorum.antreman programında taktik çalıştırmanın önemi gerçekten çok etkili.misal, antremanlarda yapılan taktil çalışması bazen alışılmışın dışında, oyuncu kondisyonlarınıda etkiliyo.mesela ara pası kullan komutu verdiğiniz oyun kurucunuzun atacağı pası nası ve nereye atacağını bi süre sonra forvet ve kanat oyuncularınız anlıyo ve gereksiz yere koşular yapmayıp daha ekonomik kullanıyolar güçlerini.ara pası pek göremezdim sezon başında, kendi antreman programımı yaptım ve son bi kaç maçtır,savunma arkasına yerden ve havadan inen pasların sayısında belirgin bi artış var.diyebilirsinizki bunun antremanla ne alakası var.şöyle pasların neredeyse tamamı delgadodan, yani ara pası ver diye komut verdiğim tek oyuncudan çıkıyo.özellikle target man kullanan arkadaşlar, bu konuya eğilmeleri ve target man seçeneğini koşu yoluna seçmeleri ve faydalarını izlemeleri çok zevkli olacaktır.hele target man hareketli bi oyuncu ise...

baristayfur
01.Aralık.2007, 20:38
:D çok ii denk gelmiş ya süper..

demekki skibbeyi rahat bıraksalar adam takımı coşturcak :P :P :P

neyse ben galatasaraylıym işin zor kardeş çok şans lazım. ama ankaragücünü fener ile yenmek zor olmasa gerek he??

klasik 4-4-2 oyna rahat kazanırsın.kanat atağı yap çünkü forvetlerinin ikiside iyi kafa vuran oyuncular.

Nobis
01.Aralık.2007, 20:44
:D çok ii denk gelmiş ya süper..

demekki skibbeyi rahat bıraksalar adam takımı coşturcak :P :P :P

neyse ben galatasaraylıym işin zor kardeş çok şans lazım. ama ankaragücünü fener ile yenmek zor olmasa gerek he??

klasik 4-4-2 oyna rahat kazanırsın.kanat atağı yap çünkü forvetlerinin ikiside iyi kafa vuran oyuncular.

normalde zor deilde sölemeyi unuttum guiza alex daivid gökhan gönül sakat :D zorlandım biraz ama 1-0 yendim galatasarayda sivası 2-0 yendi 1. olamadım yhaa son haftaya kadar 1. goturdum son mactan onceki mac berabere kaldım galatasarayda sansı değerlendirdi kaptı... nese uefada ezdim onları :D yonetim benden cok memnun :P

baristayfur
01.Aralık.2007, 20:46
taktik antremanı her çeşit takım için idealdir. fizikli,fiziksiz,teknik,teknik olmayan...
bloodstarında dediği gibi belli bi süre sonra takım olarak kondisyonunda arttığını göreceksiniz.

taktik çalışmanın diğer bir artısıda nasıl taktik verirseniz verin nası dizilirseniz dizlin oyuncularınız sizin dediklerinizi doğru yapma oranları artar ve takımınız taktik gelişimi belli seviyeye ulaştığında
seri galibeyetler artar başarıda artar...

bloodstar
01.Aralık.2007, 20:49
kısa pası hızlı tempoda oynarsan oyunu forse etmen oyuncularının teknik özelliklerine göre sorun çıkarabilir.yetenekli oyuncuların az ise kısa pasla hızlı tempoda çok top kaybı yaşarsın.illa hızlı tempoda oynamak istiyosan geniş alanda direk paslarla ve özellikle kanatların iyiyse kanatlardan kaleye inmek bence mantıklı.illa kısa pas diyosan yavaş oynaman gerekli ki oluşabilecek pas hatalarını en aza indirmen lazım.tabii dar alanda oynaman lazım.kısa pas yavaş oynaman kapanan takımlara daha rahat pozisyon alma imkanı verecek ve kaleye inmen dahada zorlaşacaktır.o nedenle hızlı oyun direk paslarla genelde kanatlardan kaleye inmeni öneririm.ilerdeki oyuncuları rakip defansın içine fazla sokmaman rakibin kale içine gömülmesinide engeller ki buda sana yeri geldiğinde hızlı çıkışlarla ofansif anlamda faydasını gösterip kontra atak olarak rakip kalede sonuç alırsın...

bloodstar
01.Aralık.2007, 21:22
bence işin mantığı, verdiğimiz komutlara futbolcuların uymasını beklemek yerine, antremanda taktik çalıştırıp onlara istediğimizi antremanda anlatıp verdiğimiz komutları anlamaları ve buna uymalarını sağlamak gerek.gerisi kendiliğinden gelecektir.oyuncudan bişey bekleme, istediğin şeyi ondan al :) atasözü gibi oldu :)

Nobis
01.Aralık.2007, 21:27
yaa ben bu oyunda tek sorun yasadığıım yer antrenorlerde antornorlerin hepsini kovdum yerine antrenorler alıcam ama almıyor :S

perpetua
01.Aralık.2007, 21:34
1. Defensive line ve closing down seceneklerini birbirinden cok uzak yapma (en fazla 1-2 tik).

2. Defensive line ne kadar ilerideyse, mentality'yi o kadar dusuk tut, defansif cizgi ne kadar gerideyse, mentality'yi o kadar yuksek tut

3. defansif cizgi gerideyse kesinlikle on libero kullan, defansif cizgi ilerideyse on libero kullanmana gerek olmasa da oyunculara ileriye kosu verme.

4. defansif cizgi gerideyse, width'i dusuk tut. Defansif cizgi ilerideyse width'i yuksek tut.

Asagi yukari genel taktik kurallari.

Hangisini oynayacagin, paslari, tempoyu nasil kullanacagin tamamen elindeki oyuncularin ozelliklerine bagli.

baristayfur
01.Aralık.2007, 21:37
almıyor derken neden almadığını söylersen yardımcı olabiliriz

Nobis
01.Aralık.2007, 21:39
antrenor kabul ediyor sonra candeled mi ne ole birşey yazıyor iptal oluyor :S

baristayfur
01.Aralık.2007, 21:46
başka takımın antrenörnü alıosan eğer o takıma belli bi tazminat ödemen gerekli.eğer transfer bütçende okadar para yoksa o adam/lar'ı alamazsın.

emrahh34
01.Aralık.2007, 22:11
dostum teşekkürler...gerçekten önemli ayrıntılardan bahsettinn..ilgileneceğim...

blondeblue
01.Aralık.2007, 22:36
benim mesela aml - amr olmazsa olmazım inanın oyuncular geçrek bir kanat oyuncuları ise süperler e geriye kalıo diğer dizilişler :) sizce?

gokeranelka
01.Aralık.2007, 23:02
ben dizilisimi sectikten sonra her oyuncunun ayarlarini set to kismindan ayarliyorum. centre back olarak ayarladigim lugano ve edu nun player instruction kismindan mentalitysini 3 kere ileriye dogru tiklayinca gercektende yardimcimin bu uyarisi ortadan kalkti. sormak istedigim bir deiger sey de yardimcimizin weaker foot yada hard ama fair tackling uyarilari. bunlara ne kadar uyuyorsunuz. uymadiginizda ne gibi sonuclar doguruyor. ben her mac uymaya calisiyorum. en son deplasmanda genclerbirligi macinda acele edip ayarlama yapmadim :) gencler 3-0 one gecti son anda 3-3 u kurtardim.

cureshot
01.Aralık.2007, 23:09
Yardımcılar hâlâ çok işlevsel değil bence. Sürekli aynı şeyler. Kaleci çok pas hatası yapıyor, şu adama dikkat edelim iyi orta yapıyor filan deyip duruyor 3-0 öndeyiz maçta. :) Ya hiç mi iyi bir şey yok takımda? :) Ben fazla takmıyorum Burak Hoca'yı, kendi bildiğimi okurum. Forvetlere sıkı markaj, zayıf olduğu taraftan müdahale. Keza orta sahanın ortasında ve ön liberoda oynayan oyuncuların alanını daraltma, zayıf taraflarından müdahale ve ön liberolara sert müdahale çünkü hücum oyuncularının sert oynamalarında pek bir sakınca görmüyorum.

gokeranelka
01.Aralık.2007, 23:14
yardimcilarin surekli ayni seyleri soyledikleri dogru ama bazen guzel seyler de soyluyorlar. mesela kornerlerde on ve arka direkleri tutan kimse yok diyo. bir de bu 3d mac motoru ve yardimciyla ilgili cok fazla elestri yapmamak lazim bence. bes sene once sadece yazilari takip edip istatistiklere bakarak oynardik bu oyunu. sonra 2d mac motoru geldi. nokta adamlar vardi ayaklarini gorunce cok hosuma gitmisti. simdi 3d izliyoruz. hem de yardimcimizla surekli etkilesim icindeyiz :)

cureshot
01.Aralık.2007, 23:19
3d ile ilgili benim bir sıkıntım yok, ben memnunum. Taktiksel olarak duran toplarla ilgili ayarlamaları güzel yaptığımdan böyle bir sıkıntım da yok. Yardımcıların monotonlaşması ise bence olmaması gereken bir şey. Oyunun gelişimi ise olması gereken şey. :)

baristayfur
01.Aralık.2007, 23:51
kanat üzerine kurulu ise 4-4-2 klasik

dr-dc-dc-dl

mr-mc-mc-ml
_|_______|

___st-st

mc lerin bitanesi dm olursa çok iyi olur.diğeride top dağıtan amc gibi oynayan bi mc

davidvilla
02.Aralık.2007, 00:08
man marking+tight marking = cok defansif
man marking=defansif ve kontraatak meyilli
zonal marking=hucumsever.

Paslarla alakalı olarak bir sürü teori uretiliyor.Sigames Hints an Tips baslıgı altında verdigi ipuçlarında diyor ki: kısa pas en iyi yavas tempoyla uygundur oysa ki direktpas kontra atak tarzı hızlı tempoyla uygundur.
Ama uzerine bircok teori var ben kısa pası hızlı tempoyla deneyenlerdenim ve iyi sonuclar alıyorum.Fm09 da hazır taktiklerde de kısa pas ile hızlı tempoyu kullanan taktikler var yani Sigames soyledigiyle ters dusen taktikler yapmış denebilir.Ama Hints and tips de kesin kısa pası yavas tempoyla oynatın demiyor.Daha uygundur demeye getiriyor(works best with).Ama kısa ve hızlı tempoyla oynanmaz diye birşey yok eger takımın iyi bir takımsa kısa ve hızlı oynadıgında topla oynama suren yuzde 45in altına dusmuyorsa oynayabilirsin ki oynamalasın yoksa kapanan rakipleri acman cok zor olur.Geniş kısa hızlı ve oyunu kanatlara acarsan bir de hava hakimiyeti iyi bir oyuncun varsa ileride kapalı takımları acabiliyorsun.Kısa ve yavas oynadıgında rakip takım cok rahat yerleşiyor ve butun oyuncularını adam markajına ve sıkı markaja alıyor bir yerden sonra ya uzun suta kalıyorsun ya da topu kaptırıyorsun..O yuzden rakip takımları acmak için iyi de bir takım oldugunu dusunuyorsan kısa hızlı ve geniş oynayabilirsin.
Ama sana asıl önerim sudur:
hucum oynuyorsan savunmacıların kısa pas hucumcuların direkt oynasın.Defans yapıyorsan tam tersi.Savunmacıları direkt veya uzun oynatırsan organize olamassın savunmacıların top kaybı yapar.Kısa pas dediigin zaman pass opsiyonlarını kısmış oluyorsun ve böylelikle ortasahada savunmaya yonelik oynattıgın oyuncuyu oyun kurması için bulmalarını saglıyorsun.İlerideki oyuncuların direkt oynadıgı zaman da savumanın dengesini bozabilecek ters toplar atıyorlar.

cengavs
02.Aralık.2007, 00:10
taktiğim her zaman için 3-1-3-1-2 dir asla başka taktiğe güvenemem ama takıma ilk geldiğimde 5-6 transfer yaparım en az takım değişmiş oluyor hazırlık maçı 3-4 tane yaparım sezon ortasına kadar inişli çıkışlı performans ama ardından takım durdurulamıo ama takımında kaliteli olması gerekmekte.Örneğin;
Torinoyla oynuyordum 15 maç berbat oynuyodum ama ardından takım taktiğe alışıyor takım tüm maçı izliodum takım oyunun kontrolünü asla karşı takıma vermiyo yani kısacası biraz sabır gerekiyor arkadaşım

gokeranelka
02.Aralık.2007, 00:15
kisa pasi normal tempoda kullaniyorum ama bunun hava sartlari ile de alakasi var. arkadaslar ne kadar katilirlar bilmem ama direk paslarla yuksek tempoda oynamak daha iyi bence. stoperlere gelince adam savunmasi yaptirmani oneririm.onlar zaten rakip takimin ileri uc elemanlarini otomatik marke ediyolar. dmc kullaniyosam da ona alan savunmasi yaptiriyorum ben

cureshot
02.Aralık.2007, 00:19
Zayıf rakiplere karşı kesinlikle yüksek tempo + direkt paslar diyorum ben. Yenilmemek istediğiniz maçlar için daha bir ayağa pas, daha bir normal tempo daha iyi olabilir.

Exellence1905
02.Aralık.2007, 00:54
kardeşim sana tug's training 2009 u öneririm geçen senede onu kullanıyordum 2009 için yeniden yapıldı yabancı forumların en çok kullanılan antrenman programı

aydnmurat
02.Aralık.2007, 02:22
[quote=TaYLaN;1302184]http://www.uploadyeri.com/472527

abi bu taktik çok süper bir taktik al takıma direk uygula ...

Hocam gerçekten süper taktik bjk'la ligde yenilgim yok sadece ş.liginde tutmuyor m.city 4-1 porto 3-1 yeniyor genelde defalarca denememe rağmen ona da el atarsan müthiş olacak..

feanorringeril
02.Aralık.2007, 03:28
Taktiğin "olup" "olmadığı" , iki maçta belli eder kendini.
iki maçta sonuçlar gelir demiyorum dikkat edin. Ancak taktik kendini belli eder.
Verilerde herşey bellidir.
Siz bir taktik hazırlıyorsunuz, ilk maça çıkıyorsunuz; rakip %60 possession, 15-20 şut, %90 tackling, %70 heading ile oynuyorsa o taktikten 50 maçta bekleseniz hayır gelmez. Bişeyler yalnış demektir.
İstediğiniz oyun şekline göre verilere bakıp, her maçtan sonra değerlendirmenizi yapacaksınız. Mevkiilere göre antrenman programlarını bile verilere göre hazırlayacaksınız.
Eğer maçın ardından istatistiklerde istediğiniz şekilde üstünlüğünüz gözüküyorsa ancak ısrar o zaman başlar. Maçları izleyip sonuçların gelmeye başlamasını beklersiniz. Takım oynuyor oynuyor gol gelmiyor, yenen gol çıkmıyor, pozisyonlar gole dönüşmüyorsa vs.. o zaman da daha ince ayarlar ile uğraşmaya başlarsınız. Belki oyuncu değişiklikleriniz yanlış. Belki oyuncuları yanlış kullanıyorsunuz, sürekli yanlış yerde top ile buluşuyorlar? İzleyip göreceksiniz.
İlk öncelik maç sonrası istatistiklerde. Orada herşey bellidir. Bu bir oyun motoru sonuçta. Veriler elinizdeki tek dayanak. Verilere göre doğru hamleleri atmak da sizin halletmeniz gereken sorun. Menajer sizsiniz. Takım sizin emrinizde, ne derseniz yapıyorlar. Doğru şeyleri söyleyin : )

ozzymanborn
02.Aralık.2007, 08:56
fm08'de de oynadığım taktikte ısrar ediyorum. Takımı alıyorum rakip ve çalıştırdığım takım farketmez aynı taktik ve oyunculara göre mantalite ayarlamasıyla oynuyorum. FM08'de bu adam taktik değiştirmiyor diye çok eleştiri aldım. Kendimi zdenek zeman gibi hissediyorum ama taktiğim onunki değil :)

emircanatici
02.Aralık.2007, 09:31
klasik 5-3-2 attacking kullanıyorum sistemin oturması falan takmıyorum 1. sene şampiyon olamıyorsam hiç transfer yapmasam bile sonraki senelerde şampiyonluğu kaybetmiyorum :)

perpetua
02.Aralık.2007, 09:44

Defansif cizgi gerideyse, ve defans oyuncularinin pozisyon alma becerisi varsa alan markaji en etkili olanidir. Rakip oyuncularin defansinizi bir saga bir sola cekmesine, boz alanlar birakmasina izin vermez.

Defansif cizgi ileridyse ve defans oyuncularinin markaj becerisi varsa, adam markaji daha etkili olur (ayrica oyunculariniz hizliysa). Rakibin defansin arkasina vurdugu toplari savusturmak biraz daha kolaylasir. Ancak ozellikle iki forvete karsi adam markaji yaparken defanstaki ikiliyi yanliz birakmamak gerekli. Defans oyuncusu bire birde kaldiginda, rakibin yetenegine gore kart gormeyecok musait bir ouyncu olur.

Tamamen oyunculara bagli.

Barcelona gibi, Arsenal gibi pas verme, first touch ve yaraticilik ozelliklerinin yuksek oldugu bir takim ile kisa pas/yuksek tempo oynayabilirsiniz.

Bir diger dikkat etmeniz gereken de, yuksek tempoda oynamak oyunculara cok fazla zaman tanimayacaktir, yani oyuncu genelde ilk gorebildigi oyuncuya pas vermek isteyecektir, topu ayagindan cok cabuk cikartacaktir. Eger oyuncularinizda cok buyuk yaraticilik yetenegi yoksa, ve kisa pas yaparak rakibin baskisini azaltmak istiyorsaniz, hem taktiksel dizilis olarak, hem de width acisindan oyunculari birbirine yakin tutmaniz gerekecektir.

Tabii bu da rakip takimi ustunuze davet edecek, onde basma ihtiyaci hissetmelerine neden olacaktir (rakip kazanmak icin oynuyorsa). Bundan yararlanarak geride pas cevirirken birden az adamla hizli hucum yapabilir ve rakibi gafil avalayabilirsiniz (bkz. Zico'nun Fenerbahce'si).

Taktikten daha onemlisi, oyuncularin ne yapabildigi. Kaleden forvete iyi pas yapabilen oyunculariniz varsa, pekala kisa pas, hatta yuksek tempo oynayabilirisniz. Kadro kalitesi dustukce (teknik kalite) kisa pas oynamak icin oyunculari birbirine daha fazla yaklastirmak, garanti kisa paslar ile oynayabilecek dizilisi yakalamak gerekir.

realbeck
02.Aralık.2007, 09:58
ben bu tug's ın antreman programını kullandım hiç fayda etmedi..takımda düşüş başladı 2 sezonda ligde toplam 3 yenilgi aldım.ama bu programa başlayınca sezon başında 2 tane yenilgi aldım.yenildiğim takımlarda düşük takımlar.programı sildim takım eski randımanına girdi seri galibiyetler almaya başladı..

volkan_uzun
02.Aralık.2007, 11:34
kendi uyguladıklarımdan ornek verirsem eger;
genellikle alan savunması yapıyorum. defans cizgisi onde ve ofsayt taktigi ile risk alıorum ama genel olarak basarılı oluyor. ofsayt taktigi acıkken adam markajı yapmak bazen yerini kaybeden oyuncum sayesinde ofsayt bozuluyor ve tehlikeli olabiliyor bu durum.o yuzden alan savunması taraftarıyımdır.

ornk, meira gibi teknik ve pas yapabilen oyuncuları derinlemesine uzun toplar acmak yarar saglayabilir.sizin defansınıza basan takımı gafil avlarsınız.

ama sunuda belirtmek gerekirki rakip oyuncu talimatlarında sıkı markaj alan daraltma gibi secenekleri tum rakibe uygularsanız taktigin dısında bir seyir cizer oyun. bu ozelligi kilit adamlarda kullanmak ve kanat oyuncularına zayıf ayak secenegi uygulamak daha elverisli olur
dipnot: rakip takım talimatlarında rakip kaleciyede alan daraltma secmek iyidir. cunku geri pas verirse rakip, kaleciye en yakın olan oyuncular (bunlar genelde forvet oyuncularınız olur) kaleciye pres yaparak baskı uygular ve kolay top sokmasını engeller ve cogu zaman hata yapar.bu ozelligi her zaman kullanırım ve yararını gordum

cok asırı kotu bi takım calıstırmıyorsanız; kısa pas, dusuk tempo, az zaman gecirme ayarı uygun olur

baristayfur
02.Aralık.2007, 23:08
ben bu tug's ın antreman programını kullandım hiç fayda etmedi..takımda düşüş başladı 2 sezonda ligde toplam 3 yenilgi aldım.ama bu programa başlayınca sezon başında 2 tane yenilgi aldım.yenildiğim takımlarda düşük takımlar.programı sildim takım eski randımanına girdi seri galibiyetler almaya başladı..

bunun böyle olmasının sebebi her antreman programının her takıma uymaması..sen senin takımına göre yapmışsındr deiştrnce oyuncular alışamamıştr.

herzmn kendim yapma taraftarıyım.ama başkasınınkini kullanmam demem.alırım incelerim beğendiğim yönlerini yansıtırım.direk load yapıp asla kullanmam.sizede böyle yapmamanızı tasiye ederim.

baristayfur
02.Aralık.2007, 23:36
kendi uyguladıklarımdan ornek verirsem eger;
genellikle alan savunması yapıyorum. defans cizgisi onde ve ofsayt taktigi ile risk alıorum ama genel olarak basarılı oluyor. ofsayt taktigi acıkken adam markajı yapmak bazen yerini kaybeden oyuncum sayesinde ofsayt bozuluyor ve tehlikeli olabiliyor bu durum.o yuzden alan savunması taraftarıyımdır

dediklerine aynen katılıyorum.atak bi oyun oynanıcaksa kesinlikle alan markajı kullanılmalı. Helede defanslarnız Servet gibi ağır değilse değmeyin keyfinize.

ornk, meira gibi teknik ve pas yapabilen oyuncuları derinlemesine uzun toplar acmak yarar saglayabilir.sizin defansınıza basan takımı gafil avlarsınız.Evet.defansınızda top çıkartabilecek tekniği ve pası yüksek olan bi oyuncunuza long pass verip ara top denemesini yüksek tuttuğunzda çok güzel kontralara çıkabiliyorusunuz.(defansif oynarken çok işinize yarar)

ama sunuda belirtmek gerekirki rakip oyuncu talimatlarında sıkı markaj alan daraltma gibi secenekleri tum rakibe uygularsanız taktigin dısında bir seyir cizer oyun. bu ozelligi kilit adamlarda kullanmak ve kanat oyuncularına zayıf ayak secenegi uygulamak daha elverisli olur böylece karşı takımın kanatlarından garip şekilde giden ortalar izlersiniz.tabii bunun için pozisyon alma özelliği yüksek olan bi savunmacı gerekli karşısına

dipnot: rakip takım talimatlarında rakip kaleciyede alan daraltma secmek iyidir. cunku geri pas verirse rakip, kaleciye en yakın olan oyuncular (bunlar genelde forvet oyuncularınız olur) kaleciye pres yaparak baskı uygular ve kolay top sokmasını engeller ve cogu zaman hata yapar.bu ozelligi her zaman kullanırım ve yararını gordumGerçekten bende çok faydasını gördüm bunun. Forvetinizin hızlanması iyiyse kaleciye giden bi topu kaleciden bile önce yakaladığını bile görebilirsiniz böylece.

ben bunun yanında karşı takımın beklerinede daraltma yaptrıorm çünkü biçok takım defanstan bekleri ile top çıkartıyorlar ve böylece onların hata yapması sağlanıo

cok asırı kotu bi takım calıstırmıyorsanız; kısa pas, dusuk tempo, az zaman gecirme ayarı uygun olurevet öyle fakat defansın arkasına çok top kaçırabiliolar takım ii değilse.böyle oynayıp hızlı savunmacılar sizi çok çok üst liglere ve şampiyonlara çıkartabilir.

spawn_21
03.Aralık.2007, 09:46
arkadaşlar mesela ben ortasıra bir takıma sahipsem örneğin palermo,ve rakibim iyi bi takımsa mesela inter,biliyosunuzki bütün hatları ile saldırıyolar,bu durumda yapmamız gereken birkaç tüyo verecek arkadaş varmı?

Coupet
03.Aralık.2007, 09:52
ama sunuda belirtmek gerekirki rakip oyuncu talimatlarında sıkı markaj alan daraltma gibi secenekleri tum rakibe uygularsanız taktigin dısında bir seyir cizer oyun. bu ozelligi kilit adamlarda kullanmak ve kanat oyuncularına zayıf ayak secenegi uygulamak daha elverisli olur

benim asistanım alan daraltmayı genelde orta sahalara, zayıf ayağı da forvetlere kullanmamı söylüyor.

volkan_uzun
03.Aralık.2007, 10:38
dostum asistana bakmıorum ben :) sen hızlı bi forvete yaptıgın zaman kacabilior. hele agır defansın varsa ters tepiyor o taktik.
kendimde yaptıgım bu kimseye oneri yapmam yapın diye ama ise yarıor bende. kaleciye alan daraltma yaparsan eger geri paslarda hep fayda gorursun. kaleci baskıyı yıyınce ya degaj yapamaz hata yapar yada belli belirsiz yere top atar.

kanat oyuncularına (sag kanada mesela sol ayak olarak isaretlersen top atmayı) pozisyon alması iyi olan oyuncun kanat oyuncunun iyi orta yapma sansını azaltır.

oyun kurucu olan kilit rakip oyunculara alan daraltma hard oynama ve zayıf ayak secmek + kanatlara zayıf ayak secmek ve alan daraltmak + kaleciye alan daraltmak benim yaptıgım budur.
cok suratli ve top surmesi yuksek oyunculara alan daraltma yapmak riskdir. adam kacırırsın. sen rakibin 11 ne bak. kendi fikirlerince talimat ver. asistana bakma.

canalkan34
12.Aralık.2007, 10:08
yarım sezon ; maksimum 1 sezon ısrar edilmeli bence. Taktiğiniz çözülür o zamana kadar...

Ilhan
12.Aralık.2007, 17:52
Taktik ve antrenman hakkında ne isterseniz tartışabilirsiniz.

Nocna Mora
13.Aralık.2007, 08:36
Forvetlerin leblebi gibi gol atmasını sağlayacak orta sahadaki oyuncularında bol asist yapmasını sağlayacak bir taktik arıyorum TotDom böyle bir taktik mi?

frkara
14.Aralık.2007, 22:48
Announcing GENESIS 2009

http://img123.imageshack.us/img123/8039/gen2009attackingzi3.jpg
Genesis 2009 Attacking

Link: http://rapidshare.com/files/173265532/Genesis_2009_Attacking__D.C._United__Nov_2008_.tac .html

http://img123.imageshack.us/img123/8679/gen2009defenisvev1mw5.jpg
Genesis 2009 Defending

Link:http://rapidshare.com/files/173265697/Genesis_2009_Defensive__D.C._United__Apr_2008_.tac .html

http://img171.imageshack.us/img171/145/adadasasdm0.jpg
Milan Variant
Link:http://rapidshare.com/files/173265792/Genesis_2009_Milan_Variant__A.C._Milan__Aug_2008_. tac.html

http://img171.imageshack.us/img171/8288/zaragozatestrf5.jpg
http://img123.imageshack.us/img123/8142/dcunitedtestbf0.jpg
http://img123.imageshack.us/img123/5778/acmilantestsc5.jpg

Çalışma bana ait değildir.(aynısısnı konu olarak da açtım inş kabul edilir.)

GReeN BeReT
14.Aralık.2007, 23:29
Şablona dikkat etmediğinizden dolayı konunuz kabul edilmemiştir.

cian777
19.Aralık.2007, 05:35
beyler galatasarayla oynuyorum 3.yılımdayım ilk yılımda türkiye kupası uefa ve lig kupasını aldım 2.yılımda şampiyonlar ligini ve lig kupasını aldım şu an 3.yılımdayım ancak oyuncalarımın kondisyonları hep düşük ne yapabilirim antreman programı uyguluyorum ancak işe yaramıyor takımımda ze rui,mehmet topuz,adriano,cardozo,borges,dialiba,trecarichi gibi oyuncular var kadrom iyi baya antreman için ne önerebilirsiniz?

baristayfur
20.Aralık.2007, 01:13
oyuncularını her hafta düzenli olarak dinlendir..kondisyonları yükselecektir

cian777
20.Aralık.2007, 07:11
her hafta 1 gün dinlendiriyorumda bi etki etmiyor...

volkan_uzun
20.Aralık.2007, 18:14
antreman programın en yuksek seviyedelerse tek nedeni budur o zaman. başka ihtimal kalmadı

terrybatu
24.Aralık.2007, 00:48
Konuyu ilk açtığımda şöyle bir soru sormuştum fakat başka bir konu tartışılıyordu kaynadı:D neyse şimdi sorayım "sevgili feanorringeril'in de dediği gibi bazı özel oyunculara ayrı antrenman programı hazırlayabiliriz.Peki bir oyuncuyu değişik bir mevkiye adapte etmeye çalışıyoruz.Bunun için o oyuncunun antrenman programında nelere dikkat etmeliyiz?? Misal; ben Semih Şentürk'ü AML ye adapte etmek istiyorum.Normal olarak verimi çok düşük.Bu mevkide bu oyuncudan en iyi verimi alabilmek için nasıl bir antrenman programı gerekli???"
Semihe ilk 11de bir yer arıyordum,aragonesin Semihi bir ara kanatlarda oynattığı aklıma geldi(aslında pek de fena sayılmazdı performansı) Ben de semihi sol açık oynatmaya karar verdim...şimdi ben bu semihi nasıl adam ederim sol tarafta???

baristayfur
24.Aralık.2007, 01:31
önce yeni pozisyon kısmından sol açık seçersin.

sonra antrenman programında kanatlar die ayrı bi bölüm yaptıysan oraya atarsanı yapmadıysan

kanatlar hızlı oyuncular olmalıdır bu nedenle

*aerobic'i strengh ten yüksek(2-3 kademe) tut.
*istisnasız takımındaki her oyuncuyu high olarak taktik çalıştır.
*top kontrol iyi seviyede olmalıdır(top sürme,teknik açısından)
*semih pek savunma yapmayacağı için düşük seviyeler yeterlidr
*attacking medium yeter
*shooting için mediumu geçir high'a yakın olsun(nede olsa golcü oyuncu.hep lazım olacaktır)
*set pieces i high yada intensive yap zaten çok etkilemio atrenman ağırlığını.( kanat oyuncusu çok orta açacağı için kesinlikle ihmal etmemelisin)

bu arada bi tavsiyem

her sezon yaz aylarında oyuncuların aerobic ve strength antremanlarını high ve diğer bölümleri light olan bi program ayarla ve 1ay kadar öyle çalışsınlar.
sezon içinde yüksek tutma o antremanları. kimini light seviyesinde tut.kimini normalde

volkan_uzun
24.Aralık.2007, 06:48
önce yeni pozisyon kısmından sol açık seçersin.

sonra antrenman programında kanatlar die ayrı bi bölüm yaptıysan oraya atarsanı yapmadıysan

kanatlar hızlı oyuncular olmalıdır bu nedenle

*aerobic'i strengh ten yüksek(2-3 kademe) tut.
*istisnasız takımındaki her oyuncuyu high olarak taktik çalıştır.
*top kontrol iyi seviyede olmalıdır(top sürme,teknik açısından)
*semih pek savunma yapmayacağı için düşük seviyeler yeterlidr
*attacking medium yeter
*shooting için mediumu geçir high'a yakın olsun(nede olsa golcü oyuncu.hep lazım olacaktır)
*set pieces i high yada intensive yap zaten çok etkilemio atrenman ağırlığını.( kanat oyuncusu çok orta açacağı için kesinlikle ihmal etmemelisin)

bu arada bi tavsiyem

her sezon yaz aylarında oyuncuların aerobic ve strength antremanlarını high ve diğer bölümleri light olan bi program ayarla ve 1ay kadar öyle çalışsınlar.
sezon içinde yüksek tutma o antremanları. kimini light seviyesinde tut.kimini normalde

barıs kardeşim yazabileceğim herşeyi yazmış zaten. kısa bir dipnot soleyeyim bende. oyuncunun cok yönlülük değeri yüksek olmalıdır farklı yerlerde oynayabilmesi,çabuk adapte olması için. buda gizli özelllikler arasında.bu özelliği düşükse oyuncuyu hepten kaybetme şansında var tabi.
ama soöylediğin soruya göre barışın yazdıgı en iyi cevap

Emray
06.Ocak.2008, 03:23
bi soru sorucam player instructions kullanan var mı ? varsa birşeyler önerebilir misiniz ?

mpaker66
06.Ocak.2008, 23:37
Ben şimdi galatasaraydaym.3 sezonda 3 türkiye ligi 3 süper kupa 3 türkiye kupası aldım ama avrupada fazla başarılı olamadımm.Bunun nedeni bence fazla açık oynamm.Ben sizden bir şey isticem takımımım çok acayip bi alan daraltması rakip oyunculara hiçç oyun oynatmaması icin ne yapmalıymm.Taktiğm 4-3-3 rakibe top oynatmm lazım lütfen...:director::director::director::director:: uzgun::uzgun:

mpaker66
10.Ocak.2008, 00:09
hiç kimse bilmio mu??

Nocna Mora
10.Ocak.2008, 00:25
Full alan daraltma avrupa'da tabii ki işe yaramaz. yetenekli futbolcular(gerard,ballack,diego vb..) alan daraltmadan çok kolay sıyrılılar.. taktik istiyorsan msn'imi ekle..

Bedlamite
10.Ocak.2008, 00:26
bana mantıklı gelen şey ortasahada alan daraltması yapman dostum ama 3 lü ortasahada alan daraltması yapman icin ya oyuncularının fiziksel olarak cok güçlü olması gerek yada ortasahanı arttırman.. Closing down u genel olarak arttırmayı dene ama dediğim gibi takımın fiziksel olarak güclü olmalı ayrıca alan daraltmanın kötü yönleride vardır o yüzden bütün oyuncularının bunu yapmasını isteme bence ..

mpaker66
10.Ocak.2008, 19:15
Tşekrler arkadaşlar...Dediklerinizi aklımda bulundurcam.

disinfector
15.Ocak.2008, 01:09
merhaba arkadaşlar ve forum adminleri benim taktik yapmakla ilgili bi sıkıntım var.sizden ricam bana hazır taktik vemeden nasıl taktik yapabileceğimi anlatabilirmisiniz yada böyle bi rehber varmı.
yani balık istemiyorum balık yakalamayı öğrenmek istiyorum dikkata alırsanız şimdiden teşekkürler.

Gangstaa
15.Ocak.2008, 04:13
merhaba arkadaşlar ve forum adminleri benim taktik yapmakla ilgili bi sıkıntım var.sizden ricam bana hazır taktik vemeden nasıl taktik yapabileceğimi anlatabilirmisiniz yada böyle bi rehber varmı.
yani balık istemiyorum balık yakalamayı öğrenmek istiyorum dikkata alırsanız şimdiden teşekkürler.
Taktikle alakalı ne gibi bir sıkıntın oldugunu soylersen daha kolay yardımcı olabiliriz zira taktik herkesin yapabileceği bir şey.Kafandaki oyun formatını yerleştirdinmi komutlarıda kendine göre en mantıklı şekilde verirsin.Önce nasıl oynayacağına karar vermen gerekıyor hücummu kontra atak futbolumu vsvs.

InaHot
01.Ekim.2008, 03:53
sa öncelikle umarım cevaplarsınız bursaspor kariyerimde 2011 yılındayım takım şu anda iyi gidiyor.taktiğim 4-3-3 oyun için 4-1-2-2-1 bu taktikte güze sonuçlar alıyorum ama kötü yanlarını sayarsak amrl ve drl arasındaki boşluk rakibin kontralarında veya geriden iyi top yapan rakibe karşı büyük bir sıkıntı yaşatıyor.bu boşluğu kapatmak için drl lerin mental ayarlarından biraz yükseltmemi yapmam gerek yada amrl nin mental özelliklerini biraz daha alçaltmammı gerek yada sizin bildiğiniz bir çözüm varsa cevap yazarsanız sevinirim..

demirsson
01.Ekim.2008, 09:11
Bişey sorucam arkadaslar!
Her takıma oynatabileceğin BİR taktikmi?
Yoksa Taktiğe oynatabileceğin bir takımmı önemli sizin için?
Ben Fm08 de yaptığım bi taktikle her takımda başarı sağlıyodum.tabi bu takımın başarı anlayışıyla aynı orandaydı.
Mesela Palermoyla şampiyonluk yaşarken
Chelsea yle malubiyet bile almıyordum.
Cevaplarını bekliyorum...

yorukefe
18.Mayıs.2009, 05:40
İşi daha da detaya sürükleyecek olursak :
Hızlı Forvet , Uzun Forvet veya Teknik MC , Defansif MC , Güçlü MC olarak da antrenman programı hazılaranabilir ama bence tek bir MC programı hazırlayarak MC'de istediğiniz özellikleri yüksek tutmak daha sağlıklı olur.

Bu biraz tercih meselesi, mesela kaleciler haric tum takima ayni programida uygulatabilirsin. Maclari izlediginde farki hemen gorursun, takim halinde savunma yapan takim halinde atak yapan bir sistemin olur. Kucuk takimlar icin tavsiye ederim, cunki cok kaliteli savunma oyuncun olmiyabilir takim halinde savunma yaparak defans oyuncunun yukunu alirsin, cok iyi forvetin olmiyabilir takim olarak atak yaptigindan suprize gebe golleri daha sik gorursun, kimin aticagi belli olmiyan goller. Tercih senin...

yorukefe
18.Mayıs.2009, 06:02
beşiktaşla oynuyorum, sene başından beri bir türlü taktik oturtamadım.kendi taktiğimide yaptım.3-5-2 ve 4-4-2 daimond baklava dilimi yaptım.bir türlü takım top oynamıyo.sigamesten bir iki taktik indirdim ama onlarda 2-3 maç denememe rağmen olmadı.yaklaşık 8-9 maçtır ilk yaptığım 4-4-2 daimond ile oynuyorum ve devre arasına girmek üzereyken takım biraz toparlandı ve son 6 maçta 4 galibiyet 2 beraberlik aldı.beraberlikler uefa kupasında deplasmanda valencia ile 2-2 bitti ki beraberliği son anda kurtardılar.90+ da gol yedik.diğeride yine deplasmanda nancy ile oda 2-1 den beraberliğe razı olduk yine.gerçi benim hatam ofansif oynamaya devam ettim maç sonuna kadar.kısacası taktik ve oyuncular uyuşmaya başladı gibi.süre ve uyguladığınız antreman programı çok önemli.oyunculara diğer tüm komutlardan daha fazla taktik çalıştırıyorum.işin özü bence bu.antremanlarda taktik çalışmalara biraz daha önem vermek gerekli.bi tavsiye sadece taktik oturmadı diyen arkadaşlara.standart antreman programı ile devam ediyodum, kendim antreman programı yaptım ve bu 6 maç sonucu ortaya çıktı.topçular aynı taktik aynı..taktik çalıştırın derim arkadaşlar...sene başı taktik ve kondisyon, sezon başlayınca kondisyon azaltıp taktik kasın çekinmeden..

Taktik antremani arttirman guzel bir yontem ama dengeyi iyi kurmanda fayda var, mesela forvet oyuncuna taktik antremanini 15 verip sut antremanini 10 verirsen oyuncu dogru dusunur dogru hareketi yapmaya cabalar fakat buseferde gol vurusunu yapamaz. Mesela hemen test edebilirsin penalti atan oyuncuna ozel olarak sut antremani yaptirma, penalti buyuk olasilikla atamiycaktir.Dogru antreman taktigin islemesi icin cok onemli. Bir ornek daha, bu testleri kendinde yapabilirsin, mesela kanat ve orta saha oyuncularina atak antremanini yuksek ver vede forvetlere hic yada cok az ver, onundeki macta forvet oyuncularinin mac icerisinde kayboldugunu gorursun.

Son olarak taktik sinamasi yapmak istiyorsaniz yani herhangi bir taktigin gelecegi olup olmadigini anlamak istiyorsaniz bir senenizi heba etmeyin, yillarca beklemeyin. Onun yerine herhangi bir ulkenin basina gecin, zor bir macta oyunu saklayin. Milli macta antre olayi olmadigindan vede oyuncularla uzun sure birlikte calisma sansinizda olmadigindan oyun size biraz yardimci oluyor bence vede oyuncular hemen o taktige adepte olmus gibi oynuyorlar.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=70519

Burda yazanlar isini gorur, ozel olarak ogrenmek istedigin birsey varsa bunu belirtmen gerek. Herturlu yardim bulursun bu forumdan...

davidvilla
19.Mayıs.2009, 21:57
arkadaşlar bir oneri; sezon basında training en yuksek seviyede yaptırın sezon ilerledikçe yavaş yavaş azaltın.Özel bir antrenman programı yapmanıza cok fazla gerek olmadıgnı dusunuyorum zira fm09 da oyuncunun gelişmesi tamamen forma şansı bulmasıyla alakalı.Sezon sonunda antrenman seviyem en düşükten 1 önde oluyor.Bazen en düşüğe bile getirdiğim oluyor.Oyuncularınız ne kadar zinde olursa o kadar iyi oynuyorsunuz.Özellikle son dakikada sürekli gol yiyenler ve cok fazla closing down(pres) yaptıranlar söylediklerime dikkat etsinler.Maç sonlarında kendi kondusyonlarınızı rakiplerle karşılaştırın o zaman neden surekli 70ten sonra rakip takımın coştugunu anlarsınız.Teknik oyunculardan kurulu bir ekipseniz closing down'ı cok az yaptırın ki adamlarınız yorulmasın ve maçı eninde sonunda kopartmanın bir yolunu bulsunlar.Ayrıca üst duzey liglerde (1.liglerde) defans cizginiz kesinlikle derin olmasın.Üst duzey futbolda derin oynadıgınız zaman cezasahası dısından dan dun gol atıyorlar:) rakip forvetlerin önlerini donmemeleri lazım bunun için sıkı markaj ı işaretlemenizi öneririm.Ayrıca tekrarlıyorum Pres olayında cok dikkatli olun.Çok pres yapan bir takım çok üretken olamayacaktır.Fizik olarak güçsüzlerse ve pres yapıyorlarsa hem topu alamıyorlar hem de kendi yerlerini kaybediyorlar ve sonunda fark yiyorsunuz.İla ben çok baskılı oynamak istiyorum diyorsanız yaratıcı oyuncularınız hatta forvetlerinizin bile fizigi dayanıklılıgı güçlü olmalı ama yine de maçın içinde presi baı bölümlerde azaltmalısınız.Hele hele sezon sonu bu pres yuzunden şampiyonlugu bile kaybedebilirsiniz:)

canalkan34
19.Mayıs.2009, 22:47
forvetler çok az pozisyona giriyor bu yüzden önerebileceğiniz bir ayar var mı forvet oyuncusu için.
ss atsanız süper olur ;)
yada şöyle söyliyeyim forvetinizin başarılı olduğu bir taktiğin forvetinin player instructions'ını ss'ini atarmısınız :)

sentugo
19.Mayıs.2009, 23:41
forvetler çok az pozisyona giriyor bu yüzden önerebileceğiniz bir ayar var mı forvet oyuncusu için.
ss atsanız süper olur ;)
yada şöyle söyliyeyim forvetinizin başarılı olduğu bir taktiğin forvetinin player instructions'ını ss'ini atarmısınız :)

Forvetlerin başarılı olduğu bir taktiğin player instuructiions'u yerine forvetleri başarılı taktiği göstersek olmaz mı ?? :D Forumda Matkaran Taktik var.. Çok iyi taktik..

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=74543

Yada aynen istediğin gibi
http://img.photobucket.com/albums/v316/hiperkangaskan/playerin.jpg

Yaratıcılığı azaltman yeterlidir..

Ya da daha kaliteli forvetler almalısın... Örnekler verebilirim..

canalkan34
19.Mayıs.2009, 23:50
sağol ucuz ve iyi forvet söylesen iyi olur aslında. Ümit Karan dan iyisini bulamıyorum 500 K ya. GS de çok az veriyolar para :(

denicem bu komutu..

sağol yine

sentugo
20.Mayıs.2009, 03:26
Gs ile başladıysan para yaratmak çok kolay.

Lideroth - 7 milyon pound
Ümit Karan - 3.1 milyon pound
Nonda - 5 milyon pound
Orkun - 5 milyon pound
Mehmet Güven - 1 milyon pound
Ferdi Elmas - 1.3 milyon pound
Meira - 7,8 milyon pound
Volkan Yaman - 4.4 milyon pound

olarak satıcaksın.. Oldumu sana 35 milyoın pound.

İspanya ligini açıcaksn oyun başında..

Her alacağın oyuncuya 24 ay taksikle teklif götürüceksin.

A_quino (a ve q birleişk) - 425 k
Mehmet Yıldız (istersen yine ucuz bir fiyata)

Sakho - 9.5 milyon pound
Zebina (Kiralaytabilir ya da 2.3 miyon pounda alıp seneye satabilirsin)
Sinan Bolat(İlk sene kira, sözleşmesine altı ay kala sözleşme önerip bedava kaparsın)

Yani aslında takım şöyle olmalı

De Santis(Aykut)

Zebina(Sabri) - Servet(Emre Güngör) - Sakho - Hakan Balta(Alparslan Erdem)

Arda(Serkan Kurtuluş) - Mehmet Topal(Barış Özbek) - Lincoln - Kewell (Aydın Yılmaz)

Baros(Mehmet Yıldız) - A_quino

Hatta istersen Lincoln'ü 10 milyon pounda satıp, Diego Buon... diye devam eden adamı alabilirsin.. Hem genç hemde ileride en iyi oyunculardan biri oluyor.. Ya da gene çok daha ucuza alabileceğin Celso Borges ( 600 k en fazla)

İleriki sezonlarda Keirrison, Marquinhos, Alex Teixeira , Eduardo(Nerdeyse her bölgede oynar)

Zaten bence bu oyuncular için forumun böyle bir yeri var.. Orada istediğin bölgeye istediğin gibi oyuncu sorabilirsin...

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=69089&page=20

davidvilla
20.Mayıs.2009, 03:29
bu sentugo arkadaş oyunun ilk açılışında ortaya cıkan en verimli oyuncuları ezberlemiş :) Söylediklerini dinlersen 2. 3. sene içinde şampiyonlar liginde başarı yakalarsın.Ben de aynı şeyi yaptığım için konuşuyorum:) diego buonanotte fizik olarak zayıf bir oyuncu ama celso borges harikadır.

canalkan34
20.Mayıs.2009, 14:28
ama 9.3.0 da Nonda ve Volkan Yaman gitmiyor. ayrıca Meira'da ilk sezon gitmiyor benim oyunumda :(

sentugo
20.Mayıs.2009, 20:58
Nonda gidiyor ya.. Belki o kadar paraya gitmiyordur ama ben çok kez Nondayı gönderdim... Meira'da zatyen iyi oyuncu.. İlk sezon satmana gerek yok.. Volkan yaman'ı bilemem..

MaTRaKaN
20.Mayıs.2009, 21:39
Galatasaray'a ilk sezonda pandev,gignac,Vicente,Mati gibi oyuncular rahatlıkla geliyorlar onları alabilrsiniz.

serdarkmare
04.Haziran.2009, 00:39
Futboldan ve birazda taktikten anlayan biri son çizgiye inip yerden sert orta açmanın kolay golü getirdiğini biliriz geçen euro 2008 de rusyanın gol taktiğide denebilir.(benim gözlemlerim)
şimdi ben bu taktiği fm09 da yansıtmak istiyordum biraz düşününce buldum

şimdi kanat oyunculana orta hedefi atack oyuncu , orta yap çizgiden sıksık orta yap yatırırıyorum . takım komutlarındanda atack oyuncu kullanıp atack oyuncunun ayaklarına pas yapıyorum ama ortalar hep merkeze ve havadan atılıyor yaptığım yanlışmı ve ya böyle bi uygulama yokmu fm09 bünyesinde

v.9.0.1 kullanıyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum...
ama olmuo

Ayberk Tuncer
04.Haziran.2009, 16:16
gadasını aldıklarım 9.0.3'e yeni geçiş yaptım ve hiçbir deplasman taktiğim tutmuyor. Portsmouth'la içeride kaplan dışarıda tırsak kesiliyorum. İlk sezon içeride 16 maç aldım ama dışarıda sadece 5 beraberlik 1 galibiyetim var. Gerisi hüsran. Adam gibi bir deplasman taktiğiniz var mı?

Gangstaa
04.Haziran.2009, 17:07
Futboldan ve birazda taktikten anlayan biri son çizgiye inip yerden sert orta açmanın kolay golü getirdiğini biliriz geçen euro 2008 de rusyanın gol taktiğide denebilir.(benim gözlemlerim)
şimdi ben bu taktiği fm09 da yansıtmak istiyordum biraz düşününce buldum

şimdi kanat oyunculana orta hedefi atack oyuncu , orta yap çizgiden sıksık orta yap yatırırıyorum . takım komutlarındanda atack oyuncu kullanıp atack oyuncunun ayaklarına pas yapıyorum ama ortalar hep merkeze ve havadan atılıyor yaptığım yanlışmı ve ya böyle bi uygulama yokmu fm09 bünyesinde

v.9.0.1 kullanıyorum lütfen yardımlarınızı bekliyorum...
ama olmuo
Kanatlarında oynayan oyuncular hızlı ve dribbling yapabilen oyuncular ise ortayı çizgiden aç'ı seç fakat orta açmayı nadiren yap.Ayrıca bu iki oyuncunun pas stili kısa olsun.Böylelikle yerden kısa paslarla forveti topla buluşturabiliyorlar ayrıca oyuncunuz yetenekliyse tüm kanatı çalımlıyor yetmiyor birde kaleciyi geçip topu ağlara bırakıyor :p

serdarkmare
04.Haziran.2009, 17:29
Kanatlarında oynayan oyuncular hızlı ve dribbling yapabilen oyuncular ise ortayı çizgiden aç'ı seç fakat orta açmayı nadiren yap.Ayrıca bu iki oyuncunun pas stili kısa olsun.Böylelikle yerden kısa paslarla forveti topla buluşturabiliyorlar ayrıca oyuncunuz yetenekliyse tüm kanatı çalımlıyor yetmiyor birde kaleciyi geçip topu ağlara bırakıyor :p

sağol dostum yardımların için bunu deniycem olumlu sonuçlar alırsam gol gelişim bakımından paylaşırım sizinle :)

serdarkmare
04.Haziran.2009, 21:51
atak oyuncu ile santrafor arasında ne fark vardır ?

misakisan
05.Haziran.2009, 00:06
Atak oyuncu herşeyi yapar,pas verir asist yapar bu seneki Dzeko gibi ya da Arsenal'daki henry misali.Santrafor ise tek görevi gol atmaktır yani asist gibi şeyleri 2. planda düşünür keskin nişancı misali gole en yakın isimlerdir.

serdarkmare
05.Haziran.2009, 00:20
Atak oyuncu herşeyi yapar,pas verir asist yapar bu seneki Dzeko gibi ya da Arsenal'daki henry misali.Santrafor ise tek görevi gol atmaktır yani asist gibi şeyleri 2. planda düşünür keskin nişancı misali gole en yakın isimlerdir.

hmm sağolun

anka__61
26.Haziran.2009, 21:57
Benim bi sorunum var..
İyi hücum oyuncularım olmasına rağmen oyun kontrolünü paslarla elimde tutabilsem de net pozisyonlar bulamıyorum. Genelde 10-15 şut çekiyorum ama %100 lük pozisyonlar bulmakta zorlanıyorum.

Oyuncularıma Direk top,orta kesme gibi özellikleri yeterince verdim..Ne Yapmam Lazım..

Dogpro
25.Ağustos.2009, 23:15
Arkadaşlar Udinese ile başladım hilesiz hurdasız. 4. sezona kadar geldim ve müthiş bir kadro oluşturduğumu düşünüyorum. Yedeklerim ise neredeyse hepsi 20 yaşın altında veya regenler.

Kadrom bu :

GK: Akinfeev
DL: Santos
DR: Gorka Gomez (Regen)
DC: Mexes (Anderson Martins"(Regen)")
DC: Fazio (Sissoko)
ML: Robben
MR: Messi (Pinzi)
MC: Veloso (Gokhan Inler)
MC: Toulalan (Zarate)
FC: Marquinhos (Alexis Sanchez)
FC: Vagner Love (Daniel Aguirre)

Bu takımı 3. sezonun ortasında kurdum.
İşte istatistikler şöyle.

1.Sezon
Lig 5.liği, AP Çeyrek Final, IC Yarı Final
2.Sezon
Lig 5.liği, AP Yarı Final, IC Yarı Final
3. Sezon
Lig 4.lüğü, ŞL Yarı Final, IC Şampiyonluğu
4.Sezon
Yeni başladım, SC'de Inter'e 2-1 yenildim son dakikalarda.

İşte sorunum bu sürekli 4-5-6 larda gidip geliyorum bu iyi kadroya rağmen, üstün oynuyorum ama gol atamıyorum. Sizce nasıl bir kadroyla sahaya çıkmalıyım? Hangi sistemle oynamalıyım? Çift forvetmi Tek forvetmi? Tek forvetse hangisi? ( Marquinhos geçen sezon 7.11 puan aldı, Love 7.01). Sizce yıldızlara mı, gençlere mi yönelmeliyim?

SFKN
26.Eylül.2009, 01:21
Beyler merhaba,

Arsenal için uygun taktik ne olabilir sizce ?

Kadrosunu bilirsiniz sanırım. Kadroda yaptığım değişiklikler ;

-Sagna -SATILDI-
-Thiago Silva -ALINDI-
-Afellay -ALINDI-
-Sissoko -ALINDI-
-Kolarov -ALINDI-
-Keirrison -ALINDI-
-Silvestre -SATILDI-
-Manorre -SATILDI-

Gerisi aynı, düzeni pek bozmadım zaten iyi kadrosu var. Genişlettim az.

Uygun taktik ne olabilir sizce ?

Walter Sakana
26.Eylül.2009, 01:44
Benim fikrim 4-4-2 gider Arsenal'e. Taktik bölümünde güzel paylaşımlar var 4-4-2 üzerine, mesela Matrakan v2 gibi. Deneyebilirsin.

Sagna'yı iyi fiyata satmışsındır umarım, yoksa yazık olmuş.

SFKN
26.Eylül.2009, 02:06
Benim fikrim 4-4-2 gider Arsenal'e. Taktik bölümünde güzel paylaşımlar var 4-4-2 üzerine, mesela Matrakan v2 gibi. Deneyebilirsin.

Sagna'yı iyi fiyata satmışsındır umarım, yoksa yazık olmuş.

iyi fiyata satmıştım, santon aldım o bölgeye hem çok genç hem iyi oynuyor favori adamım. Eboue de iyi oynuyor orda ratingler güzel.

öneri için teşekkür ederim...

reborn471
04.Ekim.2009, 22:09
Bişey sorucam arkadaslar!
Her takıma oynatabileceğin BİR taktikmi?
Yoksa Taktiğe oynatabileceğin bir takımmı önemli sizin için?
Ben Fm08 de yaptığım bi taktikle her takımda başarı sağlıyodum.tabi bu takımın başarı anlayışıyla aynı orandaydı.
Mesela Palermoyla şampiyonluk yaşarken
Chelsea yle malubiyet bile almıyordum.
Cevaplarını bekliyorum...
tam anlayamamış olabilirim sormak istediğini ama anladığım kadarıyla yanıtlayayım
bence bu sorduğun soru oyundan almak istediğin zevkle alakalı
daha ilk sezonda bütün kupalara zaten talip büyük bir takımla oynamak(ve bunu başarmak) mı sana zevk verir?
yoksa bir orta sıra takımıyken 3,5 sezonda zirveye çıkmak mı?

demirsson
07.Ekim.2009, 02:32
işte bunu soruyorum.
sizce taktik yapmakmı yoksa oynatacağın takımı almakmı önemli?
herkes bi takımın taraftarıdır onu saymayın.
bence her takımın(orta-üst-düşük düzeydeki takımlar farketmez bence) oynayabileceği, en düşük düzeyde hata yapan bi taktik;
sevdiğin veya oynatabileceğin bi takımda kurduğun taktik ve başarıdan daha önemlidir=)

palakedi
07.Kasım.2016, 23:33
Denemek için yazdım