PDA

View Full Version : Sigames Para Politikası !

heavy86
17.Aralık.2007, 02:00
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar ;
Burada öfkemi bir eleştiri mahiyetinde yazmaktayım.Bugün bir patch çıkma ihtimaline karşı
www.footballmanager.net (http://www.footballmanager.net) forum bölümüne göz attım.Gördüklerim beni bir hayli öfkelendirdi.

Fm 2009 orjinal alan biri olarak , bu oyuna pozitif yada negatif yorum yapabileceğimi düşünüyorum.
Oyunu steam'dan ilk alanlardanım..Dolayısı ile ilk patch çıktığında umudum vardı , oyundaki zayıflıkları gördükten sonra yakın zamanda bişeylerin düzeleceğini düşündüm.
Şimdi sigames harıl harıl patch için çalışıyordur dedim.Ancak aldığım haber şu ;

http://onlinestore.arsenal.com/invt/a2930&bklist (http://onlinestore.arsenal.com/invt/a2930&bklist)=

Evet , doğru gördünüz !

Sigames , Arsenal fanları için yeni bir oyun yaptığını açıkladı..Bu oyunun hatalardan arınmış olacağı yorumu da mevcut..Oyun 19'unda çıkıyor.

Ben 1 aydır oyunu hatalı olarak oynuyorum , hatta hevesim kırılıyor hatalardan , sen
oyunu geliştiriyosun , ve yeniden piyasaya sürüyorsun.
Demek ki sigames , nasıl olsa alan aldı ,
biz yeni para kazanma tekniklerine bakalım psikolojisi güdülmüş..

Patch'ın bu zamana kadar çıkmamış olması , orjinal alanlara yapılan saygısızlıktır !
Bakın cm geç çıkıyor , ama hakkını verecekler , yamalı bohça olmayacak fm gibi..

Ben de bu saygısızlığı protesto ediyor ve seneye fm'nin bu seneki satışlardan daha düşük gelir elde etmesi için gerekli katkıyı yapacağımı söylüyorum..

Fm 2006-2007-2008 de aynı bu şekildeydi , oyundan soğuttunuz yeter be !
Madem hatalı yapıyosun demo diye bişey çıkarma , tester diye grubun olmasın..Bizi önemsemiyorsunuz , eğer bi değer söz konusu olsaydı en azından sakatlık problemini çözüp oyundan en geç 3 gün sonra 9.0.1.1 yama çıkarırdın !

Yanlış düşündüğümü yada düşünceme katılmayanlar olabilir aranızda , her görüşe saygım vardır..
Herkes içini dökebilir ..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
http://onlinestore.arsenal.com/content/ebiz/afc/invt/a2930/fm2009_400.jpg

eXcitinG
17.Aralık.2007, 02:12
Fm ya bu deve yi güdecek, Ya bu diyardan gidecek. GeLecek yıL hangisi oLacak bunu hep beraber göreceğiz.

Nocna Mora
17.Aralık.2007, 02:16
Arsenal için özel bir oyun çıkarıyorlar;) SiGames işte bu kadar zor durumda(bb)

El Comandante
17.Aralık.2007, 02:20
Daha önceden de yazmistim.Sigames insanlari sömürüyor,hatali oyunlar yapip üstünden sürüyle para kazaniyor.Tabi en büyük rakibi Cm ortalikta gözükmeyince iyice azittilar,nasil olsa fmseverler bizi tercih edecekler diye sacma sapan tavirlar sergilediler.Oyunu cikaracaklarin da devrim olacagi söylendi,Che resmi falan eklendi,onu bile sömürdüler,kapitalist düsünceleri dogrultusunda.
Eminim bu sene Cmnin cikmasiyla beraber bircok fmci cmye yönelecektir.Umarim böyle devam ederler de milleti kaziklamanin ne oldugunu anlarlar ..

Addolorato
17.Aralık.2007, 02:27
Bu oyun sadece ingilterede piyasaya sürülür heralde. Ancak netten indirilir Türkiye'de.Ama rezillik yahu olmamalı böyle sizin patch çıkarmanız lazım oyun değil şu an.

Nocna Mora
17.Aralık.2007, 02:33
Şİmdi CM'ye dönsek burada CM ilgi görmüyor :(

El Comandante
17.Aralık.2007, 02:37
Şİmdi CM'ye dönsek burada CM ilgi görmüyor :(

iyi bir arastirma ekibiyle Fm Cmnin yaninda solda sifir kalir.

Nocna Mora
17.Aralık.2007, 02:38
Bir şey soracağım CM Türkiye araştırmasını kim yapıyor?

Universal
17.Aralık.2007, 02:45
Ben bu oyunu bimeksden 70 YTL'ye aldım. Tek anlamadığım oyunu 70 YTL'ye alabiliyorken diğer yerlerde 79 YTL niye satılıyor? Niye yüksek kar elde etme güdüsü bize oyunu daha pahalı almamıza sebebiyet veriyor.

Birde bu oyun özel bir oyun olabilir. Arsenal Firması SiGames ile anlaşmış olabilir ve özel bir oyun yapmış olabilirler.

enforcer
17.Aralık.2007, 02:52
bu tavırların aynısını ea sports fifa da yapmıştı kendini tekel gördü geçilemez sandı kadroları yenileyip yeni oyun çıkardı. artık konami'nin çıkışından sonra biraz zor toparlanır. ancak bu olay oyuncuya yaradı daha yüksek kaliteye kavuştuk... umarım aynısı menejerlik oyunu içinde geçerli olur rekabet olmadan kalite yükselmez fiyat yükselir sadece...

heavy86
17.Aralık.2007, 03:04
bu tavırların aynısını ea sports fifa da yapmıştı kendini tekel gördü geçilemez sandı kadroları yenileyip yeni oyun çıkardı. artık konami'nin çıkışından sonra biraz zor toparlanır. ancak bu olay oyuncuya yaradı daha yüksek kaliteye kavuştuk... umarım aynısı menejerlik oyunu içinde geçerli olur rekabet olmadan kalite yükselmez fiyat yükselir sadece...

çok haklısın..:yildiz:

Ayrıca , bi arkadaşım Arsenal'in özel siparişi olarak değerlendirmiş durumu ,
Sen önce teknik desteğini vereceksin , hatasız oyun yap , sonra ne halt yersen ye
istersen fenerbahçe için çıkar , benim umrumda değil..
Ben verdiğim paranın karşılığında hizmet almak istiyorum.
Müşteri memnuniyeti "0" !
Dikkat ederseniz , oyun çıkmadan her soruya yanıt veriyordu yetkililer , artık pek sesleri çıkmıyor..Herif yama ne zaman çıkar diye konu açıyor , konu kilitleniyor..

3842
17.Aralık.2007, 04:40
FM'ye sert bir rakip gerekiyor ... Yoksa bu iş düzelmez.

vuque
17.Aralık.2007, 05:51
Şeytan Diyor Kapa Kendini Garaja(Amerikan Filmleri Etkisinde Kalmış Genç :D ) Yap Daha İyi Manager'lik Oyunu.Dağıt Piyasaya Beleş.Millet Oyun Görsün :D Herkes Doya Doya Oynasın :D
Oyun Yapmayı Bilsem 1 Dk Beklemem Yaparım :D:D:D
Şaka Bir Yana Bizim Paramızla Bize Artislik Yapıyorlar.Bugün Arsenal Edition,Yarın Zonguldakspor Edition Öbürgün Bilmem Ne...
Para Nereden Gelecekse Oraya Koşuyorlar,Müşteri Memnuniyetini Düşünen Yok,Biz Bu Adamların Paralarını Almıştık Bi Bakalım Dertleri Varmı?Varsa Çözelim Diyen Yok...

heavy86
17.Aralık.2007, 06:04
Şeytan Diyor Kapa Kendini Garaja(Amerikan Filmleri Etkisinde Kalmış Genç :D ) Yap Daha İyi Manager'lik Oyunu.Dağıt Piyasaya Beleş.Millet Oyun Görsün :D Herkes Doya Doya Oynasın :D
Şaka Bir Yana Bizim Paramızla Bize Artislik Yapıyorlar.Bugün Arsenal Edition,Yarın Zonguldakspor Edition Öbürgün Bilmem Ne...
Para Nereden Gelecekse Oraya Koşuyorlar,Müşteri Memnuniyetini Düşünen Yok,Biz Bu Adamların Paralarını Almıştık Bi Bakalım Dertleri Varmı?Varsa Çözelim Diyen Yok...

Zonguldakspor Edition ,

koptum ! :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol: :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

özel günlerde ve davetlerde isteğe özel oyun üretilir .. Vay be ne hallere düştü ..

Vista da çıkarsın aslında

Windows Vista Arsenal Edition

production (http://www.google.com.tr/search?hl=tr&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=production&spell=1) by Arsene Wenger

:D Düzelttim ;)

vuque
17.Aralık.2007, 06:16
Zonguldakspor Edition ,

koptum ! :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol: :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

özel günlerde ve davetlerde isteğe özel oyun üretilir .. Vay be ne hallere düştü ..

Vista da çıkarsın aslında

Windows Vista Arsenal Edition

production (http://www.google.com.tr/search?hl=tr&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=production&spell=1) by Arsene Wenger
Eee "Parayı Veren Düdüğü Çalar"
Said ßy Nasrettin Hoca... :tur:
Not:Arsene Hocamızın İsmini Yanlış Yazmışsın.Büyük Scout Arsene Babaya Saygısızlık Yok :yildiz: :D:D:D:D

kral_67
17.Aralık.2007, 06:25

Zonguldakspor Edition çıksın 579 YTL veriyim...

vuque
17.Aralık.2007, 06:26
Zonguldakspor Edition çıksın 579 YTL veriyim...
:D:D:D
Neden 579??
Neden 679 Veya 479 Değilde 579 :D:D:D:D

Alicanfmfan
17.Aralık.2007, 06:47
5+2=7 , 7+2=9

5-7-9 aralarında 2 sayı fark var arkadaş 2 leri çok seviyor herhalde :D

Xipe Totec
17.Aralık.2007, 06:53
Bu sene CM nin güzel bir oyun çıkaracağı haberleri var en azından datası geçmiş senelerdeki gibi baştan savma olmayacak.. Tabi bizim ligin araştırmacısı varmı bilmiyorum ama diğer ligler ile ilgili yoğun çalışmaları olduğunu duydum.. Eğerki bu sene hatalıda olsa güzel bir data ile karşıma çıkarlarsa CM ye bi dönüş niyetindeyim.. tek eksikleri zaten datanın yetersiz olması.. Aldığım Orjinal oyununda üzerine HATALIDIR yazıp arkadaşa hibe ettim tepe tepe kullansın.. Bu sıkıntıda hem daha düzgün bi oyun oynayalım hemde katkımız olsun diye orjinal oyun aldık pişman olduk..

kral_67
17.Aralık.2007, 07:21
:D:D:D
Neden 579??
Neden 679 Veya 479 Değilde 579 :D:D:D:D
tamam 679 olsun...:D

zemlinskis
17.Aralık.2007, 22:24
bu olay tam bir rezalet....

heavy86
17.Aralık.2007, 22:39
Arkadaşlar sessiz kalmayalım ve sigames'i bombalayalım !
ingilizcesi iyi olan , örneğin Baba hamdi 'den rica etsek buraya
konuyla ilgili ingilizce metin yazsın , bizde gerekli kişiye özel msj. atalım
Türk olduğumuzu da özellikle vurgulayalım , hem görsün ne kadar Türk oyuncu var ve bu oynayan Türk oyuncuların ne kadarı şikayetçi durumdan..Çünkü biz buradan istediğimiz kadar yazalım , okumuyorlar burayı.

Gerekirse bunaltalım , bundan sonra ona göre adım atsınlar..

ua_anil
17.Aralık.2007, 23:04
Arkadaşlar sessiz kalmayalım ve sigames'i bombalayalım !
ingilizcesi iyi olan , örneğin Baba hamdi 'den rica etsek buraya
konuyla ilgili ingilizce metin yazsın , bizde gerekli kişiye özel msj. atalım
Türk olduğumuzu da özellikle vurgulayalım , hem görsün ne kadar Türk oyuncu var ve bu oynayan Türk oyuncuların ne kadarı şikayetçi durumdan..Çünkü biz buradan istediğimiz kadar yazalım , okumuyorlar burayı.

Gerekirse bunaltalım , bundan sonra ona göre adım atsınlar..

Katılıyorum birşeyler yapmak lazım yetti artık.

Melekovic
17.Aralık.2007, 23:18
şimdi katılmadığım tek konu var:

Öncelikle yama çıktıktan sonra yine de ortak talebimizi bildiririz ben yazarım benim için farketmez. Bakış açılarını değiştireceklerini söylediler fakat yinede ne kadar ciddi olunduğu belirtilir ki bu lafta kalmaz.Fakat öyle bir liste yapılıp admin bazında kontakt kurulsa daha etkili olur.
Böylece artık oyunseverlerin ne kadar mağdur durumda olduğu daha etkili bir biçimde bildirilir.Bu konuda Vieri'ye bir danışın.

Şimdi katılmadığım noktaya geliyorum:

Bu oyun Arsenal taraftarlarının ilgisini çekmek için Arsenal ile anlaşılarak çıkarılan ,içinde rsenal ile ilgili çok geniş detay olduğu ve özünde bizimle aynı sisteme sahip olan oyun.Hatta aynı yamaya ihtiyacı olacağını söyleyebilirim.

Biz ise oyunumuzu grafikerlerimizin yaptığı kit,face pack vs vs ile o hale getiriyoruz.Yani özünde iki oyununda tek fark noktası bu.

perpetua
17.Aralık.2007, 23:22
Neden garip geldi ki bu?

Ilk olarak ilk mesajda yanlis yonlendirme var.

Oyun bildiginiz oyun.

Tek farki icinde arsenal oyuncularinin resimlerinin olmasi,
Arsenal skin'i ile oynamaniz,
ve kutunun ustunde yapilan renklendirme/forma isimlerinde arsenal oyuncu ismi yazmasi..

Ici ayni, disi biraz cilali sadece yani..

Internet'de biraz arastirarak gayet rahat bir sekilde indirebileceginiz skin ve oyuncu resimleri icin bu kadar patirti cikartmaya deger mi?

Melekovic
17.Aralık.2007, 23:28
Aynı durumu izah ettik Ömercim ,dile getirmek istedikleri konu farklı olmalı.O yönde hak veririm. Ama Arsenal konusu dediğimiz gibi zaten.

Rahatsız olunabilecek tek konu var ortada ve illa uyarılması gereken ,o da oyun sattıkları insanları tester olarak kullanmaları ve de kendi testerlarının görevlerini yapmadıkları,bununla birlikte her sene oyunda bu tür hatalar yaşandığı,yani müşteriye saygısızlık durumu oluştuğu.

Konu ile ilgili oyun yapımcısı 2010 yılındaki oyunda bu motor üzerinde çalışma yapılacağı ve böylelikle oyunun çok iyi bir şekilde çıkacağı hataların minimuma indirgeneceği yönündeydi.Dilerim bu boyutta çalışılır lafta kalmaz.

heavy86
17.Aralık.2007, 23:33
Problem sadece Arsenal olayı değil arkadaşım..Başka sorunlar varken başka işlerin yapılmasıdır asıl konu.
Öncelik vermedir..Arsenal için yapılacak bu sistem 1-2 günlük bir geçmişi yoktur öyle değil mi ?
Bu kadar hızlı bir şekilde sizin tabirinizle "süslenmiş" oyun çıkarmış olmaları bile göze batıyor..
Sen arkandakini düzeltmeden yeni projelere yönelemezsin.
Tamam , madem değişeceklerini söyleyeceksin..Her sene olduğu gibi yine susalım , sineye çekelim.
Her sene düzeltiyorlar nasıl olsa , saolsunlar çok iyi insanlar ,
Biz salağız , seneye yine alırız , gerekirse yine susarız..

Alakası yok diyeceksiniz belki ama , Yunanistan'da bi olay oldu ve bu olayın üzerine tüm halk ayaklandı , başka ülkelerde destek verdi..

Bizim ülkede Askeri ücret düşürülecek bugün okuduğum haberde , memur maaşı artacakmış..Çıt çıkmıyor..

Haklısınız , gürültü patırtı çıkarmaya gerek yok , kuzu olmalı :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:
Fikirlerimizin örtüşmediği kesin , perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751) vbmenu_register("postmenu_1320976", true); , sizinle kişisel problemlerim yok elbette..
Ama hiçbirşey yokmuş gibi davranmanızı hazmedemiyorum.
Beğenmiyorsan almazsın diyebilirsin , ama unutulmaması gereken birşey var .. Ben bir müşteriyim..Ve çalıştığım şirkette
Müşteri temsilcisiyim..
Bize , gelen her müşteri , potansiyel bir müşteridir mantığı öğretildi..
Yani sizden biri gelip alışveriş yaptıysa , tekrar gelme olasılığı yüksektir , memnun kaldığı sürece..

Müşteri memnuniyeti % 20'lerde ise
her sene korsan alanların , "bakın , almayın..Sizin yüzünüzden tr dil desteği eklenmiyor" diye kızan ve bu sene itibariyle EN AZ 17 arkadaşımın orjinal almasını sağlayan ve bu durumdan dolayı yerin dibine giren yine ben !!

Tekrarlıyorum , herşey çok güzel , herşey mükemmel.. (!)

perpetua
17.Aralık.2007, 23:49
Aynı durumu izah ettik Ömercim ,dile getirmek istedikleri konu farklı olmalı.O yönde hak veririm. Ama Arsenal konusu dediğimiz gibi zaten.

Rahatsız olunabilecek tek konu var ortada ve illa uyarılması gereken ,o da oyun sattıkları insanları tester olarak kullanmaları ve de kendi testerlarının görevlerini yapmadıkları,bununla birlikte her sene oyunda bu tür hatalar yaşandığı,yani müşteriye saygısızlık durumu oluştuğu.

Konu ile ilgili oyun yapımcısı 2010 yılındaki oyunda bu motor üzerinde çalışma yapılacağı ve böylelikle oyunun çok iyi bir şekilde çıkacağı hataların minimuma indirgeneceği yönündeydi.Dilerim bu boyutta çalışılır lafta kalmaz.

Bakin bu tester olarak kullanilma zorunlulugu kimsede yok..

SI Games'in ve de Sega'nin bir politikasi bu

Bu oyun yillardir cikar, yeniliklerde sorunlar vardir, bu yenilikler iki veya uc yama ile duzeltilir.

Buna karsilik olarak da cok insan oyunu hemen cikar cikmaz almak yerine, Ocak sonunda alir. En son yamayi yukler ve sorunlarin cogunu gormeden oynar. (ustelik bunu yapanlar oyunu cok ucuza da alir).

Hic kimseyi oyunu almaya zorlamiyor SI games. Demo'yu oynarsiniz, begenmezseniz de almama karari pekala verebilirsiniz.

Tester'larin isini yapmamasina gelince. Pekala yapanlar da var, yapmayanlar da var. Isi ciddiye alanlar da olur, almayanlar da olur. Her iste, her sirkette oldugu gibi. Bir kisinin isini tam yapmamasi cok buyuk bir sorun olarak da ortaya cikabilir ileride. Gercekten atlanmis bir sorun da olabilir.

Hatalar, sorunlar hic bir zaman bitmeyecektir. Hatasiz oyun hic bir zaman cikmayacaktir.

Sonuna kadar cilalanmis grafige dayali, en ufak yapay zekasi olmayan oyunlarda bile hata cikiyorken tamamen yapay zeka uzerine kurulmus isin grafik boyutunun hic onemli olmadigi bir oyunun hatasiz olmasini bekleyendedir esas hata.

Dedigim gibi kimse oyunu ilk ciktigi gunde satin almaya kimseyi zorlamiyor. Bu oyunu cok seviyorsaniz, oyun guzel zaman gecirmenize yardimci oluyorsa, goruslerinizi, dusuncelerinizi yazmaktan hoslaniyorsaniz, oyunun gelismesini gozlerinizin onunde gormek istiyorsaniz oyunu ciktigi gun alir ve yorumlarinizla FM ailesinin bir parcasi olursunuz.

Yok ben sadece cok iyi calisan bir oyun istiyorum diyorsaniz, demo'yu denersiniz. Begenirseniz alirsiniz, begenmezseniz de Ocak'da tekrar durumu gormek uzere beklemeye gecersiniz. Bu arada baska islerle ugrasirsiniz, baska oyunlari oynarsiniz. Ocak ayindan sonra cikan yamalar sizi tatmin ediyorsa, o zaman oyunu alirsiniz. Etmiyorsa da o yil FM oynamazsiniz.

Sonucta serbest bir piyasa.. oyunu almaya, oynamaya kimse kimseyi zorlamiyor..

Melekovic
18.Aralık.2007, 00:01
Ömercim kusura bakma ama konunun açılışına baştan katılmadığımı ,konunun tamamıyle alakasız bir konu olduğunu belirttiğim gibi ,diğer konuyuda belirttim.

Ben hemen almak zorundayız bekleyelim bekleyemeyiz falan gibi bir şeyde demiyorum.Cümle içinde de açıkladığım gibi benim gözlemlediğim sorunu zaten oyunun kendi yapımcısı da gözlemliyor.Nu yüzden Aralık sonu toplantısı ile Fm 2010 çalışmalarına başlandı,aynı oyunun 2010 versiyonunun minimum hata ile indirgenerek yapılması için. Yani o tür iç hataları kendileride biliyorlar.Kendi içlerinde hallederler bizi o ilgilendirmez. Evet serbest piyasa alınır ya da alınmaz.Alınma işinde azalma olursa firma tarafından kendilerine göre değerlendirme yapılır vs. vs. vs. Ve de bir iş için adam tutuyor isem o kişi o işin gereğini yapmak zorundadır.O zaman sadece SI kullanıyor ya da kullanmıyor kimin umurunda olur.Bazı testerler tarafından bazı şekillerde sömürülüyorsa o zaman hiç kullanmasınlar.

Neticede bazı konularda aynı şeyleri karşılıklı söylüyoruz buna bu konunun gereksizliğide dahil ama senin olsada olur olmasa da dediğin detaylara oyunun kendi üreticileri olması gerekirdi şeklinde yaklaşıyor sadece onu belirtmek istedim.

Yoksa aynı konuyu aynı yönden aynı şeyi düşünerek konuşuyoruz ikimizde.Fakat bu konuda bakış açımız farklı.

Neyse Ömercim benim hastayken çenem düşer umarım demek istediğimi izah edebilmişimdir.

perpetua
18.Aralık.2007, 00:12
Problem sadece Arsenal olayı değil arkadaşım..Başka sorunlar varken başka işlerin yapılmasıdır asıl konu.
Öncelik vermedir..Arsenal için yapılacak bu sistem 1-2 günlük bir geçmişi yoktur öyle değil mi ?

Ilk olarak bunu yapacak SI degil, SEGA'nin pazarlama bolumu. Yani oyunu kodlayanlar, yama cikartacak kisilerle en ufak alakasi yok.

Bu kadar hızlı bir şekilde sizin tabirinizle "süslenmiş" oyun çıkarmış olmaları bile göze batıyor..
Sen arkandakini düzeltmeden yeni projelere yönelemezsin.
Tamam , madem değişeceklerini söyleyeceksin..Her sene olduğu gibi yine susalım , sineye çekelim.
Her sene düzeltiyorlar nasıl olsa , saolsunlar çok iyi insanlar ,
Biz salağız , seneye yine alırız , gerekirse yine susarız..

Alakası yok diyeceksiniz belki ama , Yunanistan'da bi olay oldu ve bu olayın üzerine tüm halk ayaklandı , başka ülkelerde destek verdi..

Bizim ülkede Askeri ücret düşürülecek bugün okuduğum haberde , memur maaşı artacakmış..Çıt çıkmıyor..

Haklısınız , gürültü patırtı çıkarmaya gerek yok , kuzu olmalı :)

Gurultu cikartmanin bir yarari olmaz. Ben SI forumlarini ilk acildigindan beri okurum. 7-8 senedir de uyeyim ve yazarim. Her yil bu yazdiklarinizin benzerlerini yazanlar olur, her yil bazi kisiler oyundan uzaklasir, yerlerine yenileri gelir.

Olay, musteri olarak sizin aradiginiz sey ile esasinda SI'in sattigi arasinda fark olmasidir. SI sadece bir oyun satmaz. SI sizin de yorumlarinizla sekillendirebileceginiz bir oyun satar. Bundan 6-7 yil oncesine kadar SI forumlari insanlarin soylenme yeri degil, fikir uretme yeriydi. Ne zaman salt musteriler doldu forumlara, o zaman yapici elestiri yapip oyunun gelismesinin bir parcasi olarak fikir uretenler ortadan kayboldu. Bunlarin bir cogu su anda arastirmaci. 7-8 sene onceden SI forumlarinda hatirladigim bir cok kisi su anda arastirmaci olarak fikirlerini SI'a iletiyor.

Benim amacim SI'i korumak degil. Koruyarak bir sey de kazanmam. Sadece FM/SI iliskilerinin mantalitesi sizin beklediginizden farkli. Yani siz bitmis hazir hic bir sorunu olmayan bir urun istiyorsunuz. SI ise her zaman icin bu urunun sorunsuz olamayacagini kabul etmis, gittikce daha iyi yapmak icin gelistirmeyi misyon edinmis ve bu nedenle de surekli yama cikartan bir sirket.

Fikirlerimizin örtüşmediği kesin , perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751) vbmenu_register("postmenu_1320976", true); , sizinle kişisel problemlerim yok elbette..
Ama hiçbirşey yokmuş gibi davranmanızı hazmedemiyorum.
Beğenmiyorsan almazsın diyebilirsin , ama unutulmaması gereken birşey var .. Ben bir müşteriyim..Ve çalıştığım şirkette
Müşteri temsilcisiyim..
Bize , gelen her müşteri , potansiyel bir müşteridir mantığı öğretildi..
Yani sizden biri gelip alışveriş yaptıysa , tekrar gelme olasılığı yüksektir , memnun kaldığı sürece..

Müşteri memnuniyeti % 20'lerde ise
her sene korsan alanların , "bakın , almayın..Sizin yüzünüzden tr dil desteği eklenmiyor" diye kızan ve bu sene itibariyle EN AZ 17 arkadaşımın orjinal almasını sağlayan ve bu durumdan dolayı yerin dibine giren yine ben !!

Tekrarlıyorum , herşey çok güzel , herşey mükemmel.. (!)
Hic bir sey yok demiyorum.

Benim dedigim farkli bir durum.

Mesela insan kooperatife neden girer? Ileride bir gun bir apartman dairesi sahibi olmak icin degil mi? Surekli para odersin, surekli insaat devam eder ve eninde sonunda bir gun kendine ait gicir gicir bir apartman dairesi sahibi olursun.

FM oynarken size egelence verir, yaptigin katkilarla da bir sonraki oyunun daha iyi bir oyun olmasini umit edersin. Eger bir sonraki yil zamanin varsa oynamaya devam edersin. Yoksa da devam etmezsin.

Rasyonel davranmak da sistemin boyle oldugunu bilerek, bu sistemi begenmeyenlerin FM ile iliskisini kesmesini gerektirir. Herkez memnun edilemez sonucta..

Mesela ben FM 2009'dan gayet memnunum. Sorunlar yok mu? Pekala var. Ama sakatlik fazla olsa da, bu benim dert edecegim bir sey degildir. Zira bu bir oyundur ve ne yaparak sakatliklarin azalacagini cozmek benim egelencemdir.

Baskasi icin en iyi transferleri yapmak egelencedir.

Baskasi icin mac motorunu izlemek egelencedir.

Baskasi icin taktik uretmek egelencedir.

Baskasi icin daha once 5 defa kazandigi sampiyonlar ligini 6. defa kazanmak egelencedir.

Bunu yaparken de sakatligin fazla olmasi, paranin az olmasi, paranin cok olmasi, bazi oyuncularin abartili olmasi, bazi oyuncularin zayif olmasi, bazi taktiklerin iyi calismamasi, bazi taktiklerin cok iyi calismasi vs. karsiniza cikabilecek engeller veya kolayliklardir.

heavy86
18.Aralık.2007, 00:20
Değerli yorumun için teşekkür ederim ..
Gerek anlatmaya çalıştıklarınızdan gerek yaşınızdan ötürü size saygı duyuyorum.
Ben sadece , bir "windows" işletim sistemi gibi , hemen kapatıcı bir yamanın zorlayıcı birşey olmayacağını düşünüyordum..Bir ay sonra da
service pack adı altında komple update çıkarabilir..
Ses konusuna gelince , Biri bir üründen şikayetçi ise fazla dikkate almam..100 kişi şikayetçi ise bi araştırma içine girerim..Eğer çok daha fazlası ses çıkarırsa acil müdehalede bulunurum.
Müşteri , Evet sadece bir müşteri bile önemlidir en büyük şirketler için bile..Herkesin isteğini karşılayamaz ama toplu hareketlerde , önemsemek zorundadır..

Ben şubat sonu askerim..Belki telaşım ve kızgınlığımın nedeni budur..
Hatasız , kaliteli bir oyun istememin ve bunun acil olması isteğimin altında bu yatıyordur.

Saygılar..

can777
18.Aralık.2007, 03:48
haklısın arkadaşım para politikası konusunda sonra da gelip orjinal almıyorsunuz diye Türkçe desteği çıkarmıyorlar. Sen böyle memnun etmezsen orjinal alanları elbette kopya alanlar fikrini değiştirmez orjinal alanlar da kopya almya başlar ..

Cengo
18.Aralık.2007, 06:00
haklısın arkadaşım para politikası konusunda sonra da gelip orjinal almıyorsunuz diye Türkçe desteği çıkarmıyorlar. Sen böyle memnun etmezsen orjinal alanları elbette kopya alanlar fikrini değiştirmez orjinal alanlar da kopya almya başlar ..

Türkiye Ligi ülkemiz için değil, Avrupa'nın 5. (bana göre Portekiz'den sonra 6.) ligi olduğu için, İngilizler, İspanyollar, İtalyanlar vs.. oynasın diye yapılıyor, çünkü orada kanunlar orada yargılamaya devam ederken sokaklarda korsan bulamıyorsunuz, ABD'de korsan download yapanlar iplerden takip edilip bulunup evlerine ceza gönderiliyor.

Onlar orjinal alıyorlar ve onlar için yapılıyor bu lig bence.

Sadece FM değil bu korsan yazılım kullanım oranı Türkiye'de bu kadar yüksek olduğu sürece böyle olmaya da devam eder, sonuna kadar hakları.

Hiç bir oyun firması ciddi oranda iyi rakamlar ile satılan ülkeleri boşlamaz zaten.

Crysis Crytek'in Türk sahiplerinin ayrılacalığıdır, başka bir örneği yoktur, karşılaştırılmamalı.Çünkü EA ile anlaşırken Türkçe çıkarılmasını şart koydular, EA'ye kalsa Türkçe çıkmazdı sanıyorum.

vuque
18.Aralık.2007, 06:16
Türkiye Ligi ülkemiz için değil, Avrupa'nın 5. (bana göre Portekiz'den sonra 6.) ligi olduğu için, İngilizler, İspanyollar, İtalyanlar vs.. oynasın diye yapılıyor, çünkü orada kanunlar orada yargılamaya devam ederken sokaklarda korsan bulamıyorsunuz, ABD'de korsan download yapanlar iplerden takip edilip bulunup evlerine ceza gönderiliyor.

Onlar orjinal alıyorlar ve onlar için yapılıyor bu lig bence.

Sadece FM değil bu korsan yazılım kullanım oranı Türkiye'de bu kadar yüksek olduğu sürece böyle olmaya da devam eder, sonuna kadar hakları.

Hiç bir oyun firması ciddi oranda iyi rakamlar ile satılan ülkeleri boşlamaz zaten.

Crysis Crytek'in Türk sahiplerinin ayrılacalığıdır, başka bir örneği yoktur, karşılaştırılmamalı.Çünkü EA ile anlaşırken Türkçe çıkarılmasını şart koydular, EA'ye kalsa Türkçe çıkmazdı sanıyorum.
Sana Kısmen Katılıyorum.Fakat Türkiye'nin Ekonomik Koşulları Göz Önüne Alındığında(Sözü Geçen Ülkelerde İnsanlar Ortalama Aylık 1.500-2.000 $ Maaş Alıyorlar Ve Hayat Standartları Yüksek.O Sebeple Oyunları-Müzikleri-Filmleri Orjinal Alabiliyorlar.Fakat Sen 500 Ytl Maaş Alan Birisi Olsan Bütçenden Ne Kadar Para Ayırabilirsin Ki? ) Yine Yüksek Bir Orjinal Satış Söz Konusu.Ve Orjinal Ürün Kullanma Yüzdesi Giderek Yükseliyor.Bencede Türkçe İçin Daha Erken.O Kadar Müşteriye Daha Ulaşamadılar...

YozGatGFB66
18.Aralık.2007, 06:27
ABD'de korsan download yapanlar iplerden takip edilip bulunup evlerine ceza gönderiliyor.

Beyler gecen ay GTA4 u kiraladim pcme yukledim ve netten *****ini cektim... evime gelen ceza 35 € du.. oyunun piyasa degeri de 35 €.. Pcmden oyunu silmedim ama bedavaya da gelmedi yani Sadece ABD de deil Tum avrupa ulkelerinde oyle sistemli bir sekilde korsani engellemeye calisiyorlar.. Ve Korsan En azindan benim yasadiqim Sehiri ornek gosterirsem 0%..

Turkiyenin de sistemli bir sekilde korsan a mudehale etmesi lazim.. Sokaklarda rahat ca satilmamasi lazim bu korsanlarin.. Zaten orjinal dvd alim seviyesi %50 lere cikamdan zannetmiyorum Türkce dil paketi olsun ki tahminim %8-10 arasindadir simdiki oran

baristayfur
19.Aralık.2007, 03:32
fiyatları yüksek tuttukları sürece türkiyede orjinal alımının artması imkansız denecek seviyede...

80ytl ye oyun almak normal gelirli bi ev için lüks olur..fiyatlar yarı yarıya azalsa türkiyede 2kattan daha fazla orjinal oyun alımı artar..buda her türlü adamların yine kârı demektir..ama nedense oyun fiyatlar hep gelir seviyemizin üstünde...

Appiah1907
21.Aralık.2007, 06:18
cmden birşeyler bekliyorsak daha çok bekleriz gibime geliyor..

yine en iyisi fm,hatalar olsada yapabilecek birşey yok.ne kadar hata olursa olsun pcde en fazla oynadığım oyun fmdir.

maslow
22.Aralık.2007, 05:49
Ya Sigames neden türkiye'nin ekonomik koşullarını düşünsün ki ? adamlar dünya çapında bir fiyat belirlemişler ve bunun tl karşılığı VERGİLERLE bilrlikte 80 ytl. Daha da ötesi yok. 2000 liralık bilgisayar kullanan insanların sırf oyun için yüzlerce milyon vererek ekran kartını yenileyen kişilerin 80 liralık ve bütün sene oyalanacakları oyuna bıdı bıdı yapması gerçekten enteresan. Korsanıın savunulacak yönü yok.

Anders
22.Aralık.2007, 20:26
Sana Kısmen Katılıyorum.Fakat Türkiye'nin Ekonomik Koşulları Göz Önüne Alındığında(Sözü Geçen Ülkelerde İnsanlar Ortalama Aylık 1.500-2.000 $ Maaş Alıyorlar Ve Hayat Standartları Yüksek.O Sebeple Oyunları-Müzikleri-Filmleri Orjinal Alabiliyorlar.Fakat Sen 500 Ytl Maaş Alan Birisi Olsan Bütçenden Ne Kadar Para Ayırabilirsin Ki? ) Yine Yüksek Bir Orjinal Satış Söz Konusu.Ve Orjinal Ürün Kullanma Yüzdesi Giderek Yükseliyor.Bencede Türkçe İçin Daha Erken.O Kadar Müşteriye Daha Ulaşamadılar...

Aylık 500 ytl kazanan birisinin pek bilgisayar oyunlarıyla ilgisi olabileceğini sanmıyorum. :)

heavy86
22.Aralık.2007, 22:27
Tamam arkadaşlar konu amacını aşmasın ,
Paranın yanında , para + performans = Mutluluk demektir.

eğer verdiğiniz para aldığınız performans ile doğru orantılı ise müşteri olarak mutlu olursunuz..Aksinde mutsuz olursunuz.

şimdi paradan şikayetçi iseniz şu vardır ;

Süper mario oyununa 30 ytl çok fazladır.Fm için ise az..
;) Sanırım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Bi de şöyle bişi vardır ;

Ayda adsl için 30 ytl veren x isimli şahıs , kaçak kullanma ihtimali olsa bunu yapacaktır.Mantık şudur çünkü ; Neden para vereyim ki ?
Ama her ay kuzu kuzu ödüyorsunuz , çok pahalı desen de bunu vermek sıkıntıya sokmuyor.

Gidiyorsun , son model telefon alıyosun , en iyi marka pantolon giyiyosun..Sonra bu oyuna para neden vereyim ki ? Zaten gelir durumumuz belli diyosun..

Kimse alınmasın , genel bir duruma örnek verdim.
Ayrıca bu oyuna 80 ytl fazla mı değil mi , o başka platformda tartışılmalı..
Ayrıca oyun 29 dolar'a indi .. Yarı yarıya..

Vieri
22.Aralık.2007, 23:04
SI'ın çıkarttığı oyunların hepsi her zaman yama ister.. Esasta her yazılım oyun yama ister.. Ben bir yazılımcı olarak bakıyorum mevzuya ve içeriğinde binlerce modül yer alan bir oyun yazılımı, her lige ait özel kodlara yer verilmesi ve bir koda olan müdehale ile yapay zekayı oluşturan diğer modüllerinde etkilenmesi, araştırmacılar tarafından eklenen değerlerin oyuna yansıtılması vs. vs.. . Bugün çok fazla sakatlığı düzelteyim derken daha fazla sarı kartın çıkmasına neden olabilir. Başarılı bir test yapılmaması etki edebilir. Gözden kaçan noktalar olabilir. Bu işi iyi yapmıyorlar anlamı taşımamakta. Daha fazla gerçekçilik katmak maksadıyla daha fazla uğraş veriyorlar. Bu kesin ve piyasanın en iyi simülasyon motorunu yazan bu ekip. Rakiplerinin durumu ortada.

Yama ile uğraşmaları gerekirken Arsenal Edition çıkartmalarına kızmamak lazım. Sonuçta karşımızda Ahmet Abinin Bilgisayarcı dükkanı yokki tek bir iş ile uğraşsın. Sigames'te çalışan 100'e yakın yazılımcı var. Kimi FM ile uğraşıyor kimide FML ile kimide FM Handheld ile kimide bu editionlarla.. Bu insanların maaşlarının ödenmesi için ek gelir getirecek şirketi kara geçirek girişimler gayet güzel. Bugün Everton'a DB hizmeti verirken Arsenal'e özel ismi altında oyun çıkartmakta gayet hoş.

Derdini çok iyi anlıyorum esasta. Hatalar nedeniyle bir an evel yamaların çıkması ve problemlerin düzeltilmesini istiyorsun. SI, SEGA bünyesine girdikten sonra öyle kafasına göre yamada çıkartamıyor. Geçmiş yıllara bakıldığında FM'nin ortalama 3,4 yama çıktığını görüyoruz. Fakat CM2, CM3 tarihine bakarsakta bu ortalamanın 5,6 hatta 7 'lere çıktığınıda görebiliriz.

Arsenal Edition Ömer'in de söylediği gibi üzerinde daha çok multimedya ağırlıklı bir çalışma.
Kutusunun üzerinde Arsenal Edition olması çok önem kazandırmıyor oyuna. Yani o oyun sahibide yama 9.2.0 ı kurmak zorunda. Bende kurmak zorundayım. Benim oyunumda Mustafa Budak's Football Manager 2009.. şimdi SI bunu yaptı diye bana özel sürüm yapmıyor ki..

vuque
22.Aralık.2007, 23:05
Aylık 500 ytl kazanan birisinin pek bilgisayar oyunlarıyla ilgisi olabileceğini sanmıyorum. :)
Çok Şükür Benim Durumum İyi Ama Maddi Durumu Kötü Olupta Oyunlara İlgi Duyan Çok İnsan Tanıyorum...

Tim Duncan21
27.Aralık.2007, 04:06
Bende Bu Ve Bunun Gibi Yazıları Okudukça FM'yi Orjinal Almaktan Vazgeçtim.Bırakalım Ne Halleri Varsa Görsünler.Ben CM'yi Bekliyorum Şu Anda.Bakalım O Nasıl Düşücek Oyun Piyasasına...

juanov
27.Aralık.2007, 06:33
beyler avrupada korsanın İP adresi vs. yollarla engellendiğini savunmuşsunuz bi yandan güzel ama burda alım gücü düşük olduğu için adam korsan olayı için mutlaka bir yol üretmeye çalışır üretemezse de yine de orjinal almaz bir de şu olaya çok kızıyorum
"beyler 60 ytl lik oyun ayda 5 ytl biriktirseniz yeterli çok mu zor".burda insanın oyun için para biriktireceğine alabileceği çok daha önemli şeyler var.bana göre Türkiyede insanların geneli o 60 ytl para eline trink die geçerse gider alır o oyunu.bu benim düşüncem.tabi devlet korsanı engelleyecekse oyun için vergileri de düşürür veya başka bir yol bulur.orjinal oyun almak tabii ki güzel birşey ama sonucunda bu şirkete para kazandırıyoruz sonra da burda ateş püskürüyoruz bence arkadaşın dediği gibi adamların zaten umrunda deil Türkiye Endonezya ligi olan bir demodan sonra ben orjinal oyun alacağım varsa da almazdım sizi bilmem

nikootinn
27.Aralık.2007, 06:56
Ben yarın gidip alacağım fm2009 orjinali.Ama içimden bi güzel de saydıracağım SIgamese:D

prceXtu
27.Aralık.2007, 06:59
CM'i bende çok büyük bir hevesle beklemekteyim. Bakalım nasil bir oyun çıkaracaklar. Umarım rekabet yaratacak cinsten bir oyun çıkar !

maslow
27.Aralık.2007, 07:08
Bence hiç cm'den medet ummayın. Cm'nin bugünkü fm 2009 kalitesine gelmesi Cm 2019'u bulur. Daha kat etmesi gereken çook yol var.

Sysmix
27.Aralık.2007, 20:06
Bakin bu tester olarak kullanilma zorunlulugu kimsede yok..

SI Games'in ve de Sega'nin bir politikasi bu

Bu oyun yillardir cikar, yeniliklerde sorunlar vardir, bu yenilikler iki veya uc yama ile duzeltilir.

Buna karsilik olarak da cok insan oyunu hemen cikar cikmaz almak yerine, Ocak sonunda alir. En son yamayi yukler ve sorunlarin cogunu gormeden oynar. (ustelik bunu yapanlar oyunu cok ucuza da alir).

Hic kimseyi oyunu almaya zorlamiyor SI games. Demo'yu oynarsiniz, begenmezseniz de almama karari pekala verebilirsiniz.

Tester'larin isini yapmamasina gelince. Pekala yapanlar da var, yapmayanlar da var. Isi ciddiye alanlar da olur, almayanlar da olur. Her iste, her sirkette oldugu gibi. Bir kisinin isini tam yapmamasi cok buyuk bir sorun olarak da ortaya cikabilir ileride. Gercekten atlanmis bir sorun da olabilir.

Hatalar, sorunlar hic bir zaman bitmeyecektir. Hatasiz oyun hic bir zaman cikmayacaktir.

Sonuna kadar cilalanmis grafige dayali, en ufak yapay zekasi olmayan oyunlarda bile hata cikiyorken tamamen yapay zeka uzerine kurulmus isin grafik boyutunun hic onemli olmadigi bir oyunun hatasiz olmasini bekleyendedir esas hata.

Dedigim gibi kimse oyunu ilk ciktigi gunde satin almaya kimseyi zorlamiyor. Bu oyunu cok seviyorsaniz, oyun guzel zaman gecirmenize yardimci oluyorsa, goruslerinizi, dusuncelerinizi yazmaktan hoslaniyorsaniz, oyunun gelismesini gozlerinizin onunde gormek istiyorsaniz oyunu ciktigi gun alir ve yorumlarinizla FM ailesinin bir parcasi olursunuz.

Yok ben sadece cok iyi calisan bir oyun istiyorum diyorsaniz, demo'yu denersiniz. Begenirseniz alirsiniz, begenmezseniz de Ocak'da tekrar durumu gormek uzere beklemeye gecersiniz. Bu arada baska islerle ugrasirsiniz, baska oyunlari oynarsiniz. Ocak ayindan sonra cikan yamalar sizi tatmin ediyorsa, o zaman oyunu alirsiniz. Etmiyorsa da o yil FM oynamazsiniz.

Sonucta serbest bir piyasa.. oyunu almaya, oynamaya kimse kimseyi zorlamiyor..

Perpetua çok güzel açıklamış olayı.

İlk okul öğrencilerinin ellerinde bile 200 ytl nin üstünde telefonlar var, her iki kişiden birinde çift sim kart, Hd Plazma ve Lcd tv lerde satış patlaması, yılbaşını nerede geçirelim-aman allahım bi yerlere gidelim diyip hiç bir eğlence merkezinde yer bırakmayan insan topluluğu, yollara baktıgınızda 99-98 model yılından aşağı olan otomobil görememiz - ki onlarda Renault - ve aynı ülkede en pahalı benzinin satılması, mazotun benzin fiyatına yaklaşması, lpg nin bi fırlayıp bi inmesi. Tezat içinde tezat olan 3. Dünya ülkesinde yaşıyoruz ki bunun herkes farkında.

Lucescu'nun meshur bir lafı vardır: " Biz 3 kazanırız 1 gösteririz, Türkler 1 kazanır 3 gösterir" diye. Ki biz bu adamı da köylü diyip ülkeden göndermişizdir ve ne hikmettir o gitti gidelide avrupada nal toplamaya kaldıgımzı yerden devam etmısızdir.

Futbol olarakta kendi yağımızda kavruluyoruz, yıllarca avrupa hıkayeleri ile uyutulup, kırk yılın başında gelen bir İnter galibiyetiyle "Avrupanın Prensi", "Dünya Devi" ilan edilip ertesi sene 2 beraberlikle nal topluyoruz, kendi yalanımıza kendimiz inanıyoruz, "elin avrupalısıda" gerçekleri sana anlatıyor.

Sonra o "Elin Avrupalısı" bir oyun çıkarıyo, 10 yılı aşkın süre o oyuna tutkuyla baglanıyorsun, geceni gündüzüne katıyorsun, icabında 3-4 gün eve hapis oluyorsun o oyun için, aile bireyi gibi birşey oluyor. Bu kadar benimsediğin bi oyunu illegal yollardan alıyorsun, belirledikleri fıyatı çok buluyosun, yama çıkartıyor "korsan" oyununa uymadıgı için lanetlıyosun ve daha adaletli davranmasını beklıyosun. Tamam belki 80 ytl bi oyun için çok gelebılır - ki bu oyun 10 senelık bir fenomene dönüşmüşse eğer bence hiç birşey bu fıyat- gidipde korsanı alabilirsin ama bunu bile bile yapıp saygıyı onlardan beklersen kusura bakmayın çok beklersınız.

İnsanın bi tutkusu varsa ve onun için gecesini gündüzünü birbirine katıyorsa, hak etmediği saygıyı o tutkuyu yaratanlardan beklemek çok yanlıs. O yüzden verirsiniz parayı alırsın mis gibi orjınal oyunu, onuda insan yapıyor, hiç bir şekilde %100 mükemmel sorunsuz çıkması Fm 2029 da bile mümkün olmayacak bir şey için yaygara yapmaya değmez. Saygı gösterki saygı göresin. Umursanmadığını düşünüyorsanda, sende umursamassın olur biter. Bu zaten ticaret, en çok kazanç nereye gelirse oraya yönelir insan.

Uzun bir yazı oldu ama gereksiz ağlama ve sızlamalrı görmekten şahsen bıktım bu forumda.

Saygılarımla...

makalele81
27.Aralık.2007, 20:06
Bence hiç cm'den medet ummayın. Cm'nin bugünkü fm 2009 kalitesine gelmesi Cm 2019'u bulur. Daha kat etmesi gereken çook yol var.

Nisan'da bu sözü söylediğine pişman olacağından emin olabilirsin.

maslow
27.Aralık.2007, 23:51
@makalele, umarım yanılırım ancak Fm'yi Fm yapan database, ve bu oyunun databasesi onlarca yılda oluştu. Cm istediği kadar görsel olsun, Fm'nin eksik olduğu noktaları kapatsın 2-3 senelik db ile bize o ruhu yakalatamaz. Umarım yanıılan ben olurum.

Aydin
29.Aralık.2007, 06:53
Championship managerı oynamayı ben de çok isterim. Ama özen mi gösterilmiyor nedir anlamıyorum. cm07'yi yazlıkta oynarım diye ps2 için almıştım. ama sampdoria'da 2 tane kalecinin ismi, doğum tarihi aynı, özellikleri farklıydı. sonra adını tam hatırlamıyorum başka bir takımda da iki oyuncu vardı.

tek maç yapıp bırakmıştım.

Universal
29.Aralık.2007, 06:59
Championship managerı oynamayı ben de çok isterim. Ama özen mi gösterilmiyor nedir anlamıyorum. cm07'yi yazlıkta oynarım diye ps2 için almıştım. ama sampdoria'da 2 tane kalecinin ismi, doğum tarihi aynı, özellikleri farklıydı. sonra adını tam hatırlamıyorum başka bir takımda da iki oyuncu vardı.

tek maç yapıp bırakmıştım.

Eski CM serilerinde buna benzer bir hata vardı. Tuncay Şanlı'da da iki tane yaratılmıştı. Bundan sonra cm almama kararı vermiştim.

medievil
30.Aralık.2007, 01:18
Eski CM serilerinde buna benzer bir hata vardı. Tuncay Şanlı'da da iki tane yaratılmıştı. Bundan sonra cm almama kararı vermiştim.

Sende hemen vazgeçmissin bekle yama çıkar yama!

Korsan olayına gelincede örnekleri çoktur.
Örneğin sigara. örnek verdiğiniz, kanunlar müthiş dediğiniz korsan 0 dediğiniz ABD de 10dolar.
Türkiyede ise ayni sigaraya 3-4 ytl ye sahip olabiliyorsunuz.

bu tamamen ülkedeki ekonomik duruma göre belirlenir.

Fm için ne kadar para harcandı bilmiyorum ama gta4 ün sadece kopya koruması için 200 000 dolar harcanmıs. ikisinin fiyatıda aynı.

Kimse bana pantolon giyiyorsun. cep telefonun var bilgisiyarın var o zaman git orjinal fm al demesiz.

evet pantolonum levis. ama çakma levis.

heavy86
30.Aralık.2007, 03:10
Sende hemen vazgeçmissin bekle yama çıkar yama!

Korsan olayına gelincede örnekleri çoktur.
Örneğin sigara. örnek verdiğiniz, kanunlar müthiş dediğiniz korsan 0 dediğiniz ABD de 10dolar.
Türkiyede ise ayni sigaraya 3-4 ytl ye sahip olabiliyorsunuz.

bu tamamen ülkedeki ekonomik duruma göre belirlenir.

Fm için ne kadar para harcandı bilmiyorum ama gta4 ün sadece kopya koruması için 200 000 dolar harcanmıs. ikisinin fiyatıda aynı.

Kimse bana pantolon giyiyorsun. cep telefonun var bilgisiyarın var o zaman git orjinal fm al demesiz.

evet pantolonum levis. ama çakma levis.

:) Cep telefonu modelin , ayda kaç kez kontör yüklediğin , bilgisayar modelin ve aylık internet ödemen hakkındaki bilgileri sormuyorum bile , beni de ilgilendirmez ayrıca.."Çakma" hayat tarzın ise eyvallah der geçerim , ama sen de çok iyi biliyosun ki ne zaman "param yok" dersek , eğer zevkimiz olan bişi söz konusu olduğunda para bulabiliyoruz her nedense..

Redrum
30.Aralık.2007, 03:34
:) Cep telefonu modelin , ayda kaç kez kontör yüklediğin , bilgisayar modelin ve aylık internet ödemen hakkındaki bilgileri sormuyorum bile , beni de ilgilendirmez ayrıca.."Çakma" hayat tarzın ise eyvallah der geçerim , ama sen de çok iyi biliyosun ki ne zaman "param yok" dersek , eğer zevkimiz olan bişi söz konusu olduğunda para bulabiliyoruz her nedense..
Aslında sorun parasızlık tarzı birşey değil Türkiye'de, millet olarak beleşçiliğe alışmışız. Bedava siname koyar belediye, herkes saldırır. Halbuki o bedava olan sinema mundar olur zaten, film de izlenmez doğru düzgün (tecrübeyle sabittir.)
Yıllardır oyunları 3-5 ytlye almaya alışmışken, artık korsandaki hatalar vb. sonucunda orjinale yönelmemiz gerekiyor, fakat 80 ytl deyince adamın rengi atıyor. Bence bu çok normal. Tamamen alışkanlıkla alakalı. İnsanın standartlarına da bağlıdır bu. Eğer iki akşam dışarda yemek yiyp 80 ytl alabiliyorsan eyvallah, sen o oyunu trinkk diye alırsın. Ama herkesin durumu böyle değildir herhalde.
not: Bende korsan kullanıyorum, hatasıyla matasıyla idare ediyorum artık.

medievil
30.Aralık.2007, 03:34
Ah be kardeş. Beni ilgilendirmez demissin ama ben yinede söyliyim.

Kontör yukleme gibi bir derdim olmuyor. sağ olsun abim bana her ay 150 kontur yollar o yuzden ona para harcamıyorum.

cep telefonumun markası iphone kuzenım work and travella ABD ye gitmişti. sağ olsun bana iphone almış.

internet olarak 4 mb internet kullanıyorum. Apartmanda toplam 3 daire 10 uyemız var yanı ayda 8.90 ytl ye takabul ediyor.

hayat tarzım çakma değil. ama ülkede ekonomik kriz varken, doğalgaza bu sene içinde toplam %80 zam gelmişken. şuan bu satırları yazarken altımda ıkı kat eşohman üstümde montum, kafamda berem varken. bana çakma olan hayat tarzından bahsetme bence.

ancak sunuda eklemeden gecmeyeyım. bu oyun 40-50 ytl cıvarında olsaydı ve turkce olsaydı para biriktirip gider orjinal almaya çalısırdım.

not: arabalara karşı bir zevkim vardır. keşke hayatta senın dedeğin kadar toz pembe olsada subaru impreza turbo almak için para bulabilsem.

heavy86
30.Aralık.2007, 16:32
Ah be kardeş. Beni ilgilendirmez demissin ama ben yinede söyliyim.

Kontör yukleme gibi bir derdim olmuyor. sağ olsun abim bana her ay 150 kontur yollar o yuzden ona para harcamıyorum.

cep telefonumun markası iphone kuzenım work and travella ABD ye gitmişti. sağ olsun bana iphone almış.

internet olarak 4 mb internet kullanıyorum. Apartmanda toplam 3 daire 10 uyemız var yanı ayda 8.90 ytl ye takabul ediyor.

hayat tarzım çakma değil. ama ülkede ekonomik kriz varken, doğalgaza bu sene içinde toplam %80 zam gelmişken. şuan bu satırları yazarken altımda ıkı kat eşohman üstümde montum, kafamda berem varken. bana çakma olan hayat tarzından bahsetme bence.

ancak sunuda eklemeden gecmeyeyım. bu oyun 40-50 ytl cıvarında olsaydı ve turkce olsaydı para biriktirip gider orjinal almaya çalısırdım.

not: arabalara karşı bir zevkim vardır. keşke hayatta senın dedeğin kadar toz pembe olsada subaru impreza turbo almak için para bulabilsem.

Çok güzel yazmışsın dostum , açıkcası beğenerek okuduğumu ifade etmeliyim.
Ayrıca "neden yada niçin" olarak yargılayamam kimseyi , özel olmasına rağmen kendini anlatman bizimle paylaşman çok güzel..E tabi tüm bunlardan sonra gelip de size başka bi soru yöneltemem..Bunu kişisel değil de toplumsal olarak değerlendirmenizi istediğim bir soru soracağım..Benim aklım almıyor çünkü ..
Benim durumum da öyle çok çok harika değil , aile geçindirmediğim içindir belki birazcık rahat olmam ama yine de bişeylerden kısıyorum.Mesela 3 ayda bir kontör yüklüyorum
Kız arkadaşım olmasına rağmen yeri geliyor her hafta görüşemiyorum vs..vs.. ayrıntılar..
Krizden bahsetmişsin ;

Şimdi , kişisel olmayan ancak fazlaca toplumsal olan soruma geldi sıra ;

Kriz , kriz ...kriz diyoruz !
Ama örneğin bir alışveriş mağazasına gittiğimde , kasa bölümlerinde kuyrukların olduğunu görüyorum.Bu hafta sonu gördüğüm durumdan çarpıcı bir örnek , Acaba , reyonda 280 ytl olan bir iç çamaşırını alan biri krizden bahsedebilir mi ?
Ya da , tüm restorantlar dolu , bi çok insanda iphone..

Cevap şu mudur ?
Bu ülkede zengin - orta halli - fakir kavramı kalmadı
olanda var , olmayanda yok yani ya hepten fakir ya çok zengin mi ?

Konuyla alakası olmadığı için üzgünüm ama
hepimiz aynı ülkede olmamıza rağmen birileri çıkıp "hayır efendim , kriz yok" diyebiliyor.. Ve bu durumu ne yazık ki hala anlayabilmiş değilim..
Ayrıca geçen sene kriz olmamasına rağmen orjinal oyunlarda bu sene itibari ile türkiye çok sattığını düşünüyorum önceki senelere nazaran..Bu da ilginç bir dipnot.

Aydin
02.Ocak.2008, 08:48
medievlil, abd-türkiye sigara örneğin biraz yanlış. sigaranın orada pahalı olmasının birkaç sebebi var. en önemlisini söyleyeyim. ne zaman oldu hatırlamıyorum ama sigara yüzünden ölen bir kişinin ailesi büyük bir sigara şirketine dava açmıştı ve bilmem kaç milyon dolar para ödemişlerdi. bu bakımdan sigara firmalarının bulduğu çarelerden biri fiyat yükseltip milleti kısmî olsa da caydırmaktı. ne şiş yansın ne kebap hesabı yani.

sadece arabilgi olarak vereyim dedim.

nikootinn
02.Ocak.2008, 09:56
Merak ediyorum Turksportal yönetimi Sigames için yapılan eleştirileri ne zaman kabul edecekler acaba :)

sardokar
02.Ocak.2008, 17:11
Merak ediyorum Turksportal yönetimi Sigames için yapılan eleştirileri ne zaman kabul edecekler acaba :)

Herkes değil tabi ama bazıları anlamsız bir şekilde sanki SI GAMES babalarının şirketi gibi savunuyorlar. Sen bu yüzden böyle yazdın heralde.

OMANA
02.Ocak.2008, 19:39
askerdeyken ben alıştırdığım ve ellerimle FM hastası yaptığım bir arkadaşım var...

son 4 senedir oyunun orjinalini almıyordu...

bu sene hem artık iyi kazannçı sayılabilecek işi olduğundan hemde benim telkinlerimle orjinal oyun aldı...

durmadan telefon açıp şöyle hata var böyle hata var deyip duuyor..

türksprtalı okumasını tavsiye ettim elimden geldiğincede proplemlerine yardımcı oldum...

ama söylediği şey aynen şu: sen bela ettin başıma bu orjinal oyunu...

eğer her köşe başında 5 milyona satılan oyuna bir oyun sever 80 milyon verip orjinalini alıyor ve kaçak oyun kadar bile performans alamıyorsa ve bitmek bilmeyen teknik aksaklılaklarla uğraşıyorsa...burada fimanın ciddi bir hatası ve sorumluluğu var demektir..

örneğin benim arkadaşımı bir daha kimse orjinal oyun almaya ikna edemezz...

FM nin adını bilmezken onu hastası yapan ben bile...

sardokar
02.Ocak.2008, 23:34
Hocam senin yerinde olsam 80 ytl verip elindeki oyunu alır sonra gidip korsan alınca karşılaştığı hatalarıda yüzüne vururdum. Sonuçta oyunu sen imal etmiyorsun.Dönüp dönüp şu hata var bu hata var diye sana telefon açması saçma olmuş.
Bu yaşadığın tamamen 80 ytl nin yara yapması problemidir.

Aydin
03.Ocak.2008, 00:14

Şimdi şöyle birşey var, çuvaldızı kendimize batırma hususu var öncelikle. Ayrıca görünen köyün klavuz istemediği olayı da var.

Sırayla başlayayım.
Oyun şirketleri "korsan"ı bahane olarak gösteriyor.

Adamlar ilk olarak bu işin kendilerine olacak maliyetine bakıyorlar. Yani oyuna türkçe eklmek için kendilerine bir değil birkaç çevirmen almaları gerekiyor çünkü oyunda 30 bin civarında cümle bulunmakta. Çevirmen bulduktan sonra bunları oyuna yerleştirecek programcılar bulmak zorunda ki bu kişinin de türkçe bilmesi gerekiyor. Bütün bunların maliyeti çok yüksek oluyor haliyle. Ve adam kâr sağlayamayacağı birşey için niye bu işe kalkışsın. En azından football manager için asıl sebep bu diyebilirim. Tabii bunun yanında Rusya ile birlikte korsan oyunlarda Avrupa'yı titretmemiz de gözden kaçırılacak birşey değil.

Keşke herkes Crytek gibi girişimci olsa da taşın altına elini soksa, bütün dünya buna inansa, hayat bayram olsa demek isterdim ama çok zor gözüküyor. Nasıl Uefa'da Şenes Erzik'imiz varsa, oyun şirketlerinin üst yöneticilerinde de bir Türk'ün olması, varlığını hissettirmesi gerekiyor sanırım.

İkinci olarak görünen köyün klavuz istememesi. Ben oyunu 902 çıktığında aldım. Oyunda o kadar hata vardı ki 80 ytl'yi haketmiyordu oyun. Türkiye'ye geliş fiyatı, yanlış bilmiyorsam avrupadaki gümrük vergisini en fazla alan ülke olduğumuz için uçuk fiyatlara ulaşıyor. Ama şimdi oyun bence gerçek değerine düştü. 30$'a steamden satın alınabiliyor.