PDA

View Full Version : Fenerbahçe

Vieri
04.Ocak.2006, 06:12
http://forum.turksportal.net/vb/images/avatars/Galeri1_Takim/fenerbahce2.jpg

Fenerbahçe SK

Araştırma Sorumlusu:
Türker Tozar

perpetua
05.Ocak.2006, 17:27
Ilk olarak Christoph Daum icin yapilmasinin gerektigini dusundugum duzeltmelere deginecegim:

Preferred Formation: 3-5-2 bir cok senedir degistirilmemis.

Daum ozellikle bu sezon ligde 4-3-1-2 taktigi ile oynuyor.
Bazen basvurdugu diger bir dizilis ise 4-4-1-1 (burada Anelka tek forvet, arkasinda Alex ve sol kanatta Tuncay, ozellikle Milano'daki Milan macinda bu taktikle oynadi)
Daha defansa cekildiginde 4-5-1 (Alex birad daha orta sahaya cekiliyor ve kontra atak baslatan oyuncu oluyor)
Geride kaldiginda ve saldirmasi gerektiginde ise 4-2-4'u tercih ediyor genelde.

Ayrica diger ozelliklerine gelince:

Width: Yuksek olmali (16-17, dizilisin disinda Fenerbahce genelde ileriye ciktiginda futbolcular birbirine uzak oynuyor bu da karsi defansin yayilmasina ve hem gobekten hem de kanatlardan kans bulmaya yardimci oluyor)

Tempo: Ozellikle bu sezon Fenerbahce tempo dusurerek ve karsi sahara rakibi kilitleyerek oynuyor (5-7 dogru olabilir)

Squad Rotation: Daum rotayson kullanan bir teknik direktor olmadigi icin (ilk 11 yaklasik her hafta aynidir ve 14-15 oyuncu disinda baska oyunculara fazla sans vermez) bu degerin de dusuk olmasi gerekir (3-5)

Sitting Back: Fenerbahce ancak one gectigi zaman veya zorlu bir takim ile oynadigi zaman defansa cekilen bir takim. Geride oturarak, 9-10 oyuncuyu defansa ceken bir takim olmadigi icin bu ozelligin 8-10 arasi olmasi gerekir.

Patience: "Nasil olsa Alex bir korner atar" tipi dusunce Daum'da cok mevcut. Takimin normal taktigi ile karsi takimi gecmeyi genelde dusundugunden fazla taktik degisikligine gitmeyen bir teknik direktor. Bu nedenle patience cok yuksek olmali (17-19)

Use of Subs: Oyunun karakterini degistiren fazla degisiklik yapmadigi icin Daum un bu ozelliginin dusuk olmasi gerekir. (6-8 olabilir)

Use of Playmaker: Oyun kurucuyu her macta hemen hemen kullandigi icin 18-20 olmali.

Mental Ozellikler:
Adaptability: kolay kolay baska ulkelere adapte olabildigini dusunuyorum (17-18)

Ambition: Avrupa'nin baska buyuk takimlari, hatta Almanya milli takimini calistirmak istemesinden dolayi bu ozelligin de yuksek olmasi gerekir.

Loyalty: Eline yeterince iyi sans gectiginde baska takimlara fazla uzulmeden gidebilecek bir teknik direktor bence. 14-15 olabilir.

Pressure: Baskiya cok iyi karsilik veremeyen ancak Fenerbahce gibi zor bir takimda ayakta kalabilmis (her ne kadar zaman zaman gereksiz cikislar yapsa da) bir hoca oldugu icin 13-15 olmali.

mustio
09.Ocak.2006, 17:12
Kulubun bütcesinin tekrar gözden gecirilmesi lazim... Baskanin son aciklamasinda bütce 100 m $ gecmisti..

Birde oyunda (yildz) yabanci oyunculari kulube getirmek daha kolay hale gelmesi gerekli.. Malum, Alex, Anelka, Appiah...

perpetua
10.Ocak.2006, 18:04
Kulubun bütcesinin tekrar gözden gecirilmesi lazim... Baskanin son aciklamasinda bütce 100 m $ gecmisti..

Birde oyunda (yildz) yabanci oyunculari kulube getirmek daha kolay hale gelmesi gerekli.. Malum, Alex, Anelka, Appiah...

Butce konusunda, FB'nin oyunda butcesi yaklasik $70M oluyor (oyuncu satimi haric), ve bu zamanla gelisiyor. Ancak, ozellikle sponsorluk paralari 3 buyuk takimimizda cok dusuk. Galatasaray, Besiktas ve Fenerbahce yilda yaklasik $5-10m arasinda sponsorluk parasi aliyor. Oyunda bu para yaklasik $300,000.

Butce her ne kadar gercekten biraz daha az olsa da, oyunculara odenen maaslarin datada belirtilmemis olmasi nedeni ile (ve boylece oyuncu maaslari cok dusuk seviyede kaliyor), ozellikle Fenerbahce cok buyuk kar yapiyor, ve sezon sonu bu kazanlian paranin bir kismini temettu olarak dagitiyor ($16M temettu dagittigini gordum).

Yildiz oyuncu konusuna gelince. Ben bugun taninmayan bir teknik direktor olarak eger Fenerbahce'nin basina gecsem, emin ol Alex, Anelka, Appiah gibi oyuncular Fenerbahce'ye gelmez. Uzun donemli oyunlarda, taninmis teknik direktorleri basa getiren Fenerbahce oyunda bu tip yildiz oyunculari aliyor ve bu nedenle bu konuda fazla bir sorun ben goremiyorum.

mustio
13.Ocak.2006, 14:18
sevgili perpetua, sponsor anlasmalari konusunda 100% haklisin.. Böyle ufak detaylar nasil atlaniyor inanilir gibi degil... Birde Fenerbahce'de mechendising gercegi var.. Sene de ortalama gelir 25 milyon euro.. Oyunda ne kadar?

Sezon basinda yanilmiyorsam 22.000 kombine sattik, oyunda ortalama seirci sayisi bile yaklasmiyor bu seviyeye..

Birde altyapi meselesi... Fenerbahce altyapiya cok önem veriyor.. Ileriye dönük oyuncu cikmasi icin altyapinin potansiyelinin arttirilmasi gerektigini inaniyorum...

EreN
13.Ocak.2006, 17:43
bir kere kesinlikle bütçeye el atılması lazım.Çünkü açıklanan son bütçe 100m$ rakamını rahar geçti...2. olarak şu stad işine el atılması lazım seyirci sayısı çok az.Resmi istatiklerde bu rakam 35000 in altına inmemesine karşı oyunda o rakama çıkamıyor.Alt yapısı geliştirilmeli çünkü biliyorsunuz Yeni bir altyapı sistemi geldi.Yabancı transferi konusunda yıldız alımı 1 derece kolaylaştırılsa fena olmaz...saygılar

perpetua
13.Ocak.2006, 19:37
Senede ortalama merchandising geliri 25 milyon euro degil.

Fenerbahçe Spor Ürünleri A.Ş., yönettiği mağazalar ve toptan satış ağı ile 2003?2004 sezonunda 16.000.000.- USD'lik bir ciro elde etmiştir. Bu dönem içinde 260.000 adet forma satılmış olup, 2004-2005 sezonu için 300.000 adet forma hedeflenmiştir.

Kaynak: http://www.fenerium.com.tr/fenerium/info/info.aspx

Ne yazik ki bundan daha yeni veri belirtilmemis Fenerium web sitesinde. Forma basina ortalama ciro yaklasik $61 (16M / 260,000) ise, gecen sezon yaklasik $18.3M ciro yaptigini varsayabiliriz. Geliri olcmek icin once giderleri bilmemiz gerekir. Yani tamam satislardan $18.3M giriyor ama bu parayi kazanmak icin kullanilan varliklar konusunda bir bilgi yok.

Diyelim ki en iyi ihtimalle ciro'nun 50% gelir, o zaman merchandising'in Fenerbahce'ye katkisi yaklasik $9.15 milyondur. Bu yuzdenin 50%'den fazla olabilecegini sanmiyorum ancak bu konuda daha fazla bilgisi olan varsa memnun olurum.

Seyirci ortalamasina gelince. Oynattigim tatil oyunda Fenerbahce'nin seyirci ortalamasi 31,000 civarinda idi. 22,000 gibi rakamlara dusmesi tamamen sizin, yani tecrubesiz bir teknik direktorun, takimin basina gecmesi ile ilgilidir. Ancak database'de ortalama seyirci sayisinin 35,000 civarinda olmasi daha dogru olur.

Ve alt yapi. Fenerbahce daha yeni yeni alt yapiya onem vermeye basliyor. Bu yatirimlarin meyve vermesi en azindan 3-5 sene sonra olacaktir. Ornegin Galatasaray 80'li yillarin sonunda baslattigi alt yapi reforumunun meyvelerini ancak 90'li yillarin ortasinda ve sonunda almaya baslayabildi. Simdiden Fenerbahce'ye cok iyi alt yapi vermek, Galatasaray'a Seyrantepe'de 35,000 kisilik bir stad vermek gibi olur, yani gercekci olmaz. Oyun icinde teknik direktorun, baskan'a alt yapiyi gelistirme konusunda baski yapip, bu konuda kulubu gelistirmek daha dogru olur.

Yabanci transferi konusundaki goruslerimi daha once belirttim. Tecrubesiz teknik direktor ile takima getirilecek futbolcu kalitesi daha dusuk olacaktir. Ancak oyunu oldugu gibi birakirsaniz, daha tecrubeli olan ve daha iyi taninan teknik direktor daha iyi oyunculari Fenerbahce'ye getirecektir.

EreN
13.Ocak.2006, 19:54
Seyirci ortalamasina gelince. Oynattigim tatil oyunda Fenerbahce'nin seyirci ortalamasi 31,000 civarinda idi. 22,000 gibi rakamlara dusmesi tamamen sizin, yani tecrubesiz bir teknik direktorun, takimin basina gecmesi ile ilgilidir. Ancak database'de ortalama seyirci sayisinin 35,000 civarinda olmasi daha dogru olur.
Ben bunu gerçek hatara optimize edersek diye önerdim.Ortalama seyirci geçen sezon 44000 civarıydı yanlış bilmiyorsam.Ayrıca FBTV de açıklanan net kar 16m£ diye hatırlıyorum yani kar masraflardan ayrılmış kısmı...

perpetua
13.Ocak.2006, 21:05
Merak ediyorum nereden bulunuyor bu agizdan dolma rakamlar. Kusura bakma active_1907 ama 16M GBP (veya dolar) gercekten cok buyuk bir rakam.

Simdi FB Sportif A.S. nin 1 Haziran 2004 ve 31 Mayis 2005 arasindaki net gelir ve maliyetlerini listeliyorum.

Süper Lig TV yayin geliri 18.397.771 YTL
Stad hasilat 12.449.514
Stad içi reklam ve sponsorluk gelirleri 11.450.273
Sampiyonlar Ligi gelirleri 3.111.377
Isim hakk gelirleri 3.467.713
Diger gelirler 165.100
Toplam 49.041.748

Hizmet satis giderleri 233.351 YTL
Kira giderleri 1.469.377
Lisans giderleri 1.027.239
Amortisman giderleri 588.883
Diger 59.566
Toplam 3.378.416

Burada tabii amortisman giderleri reel giderler degildir.

Merchandising, Fenerbahce Sportif Hizmetler disinda, yapildigi icin bu listede degildir.

Simdi FBTV Fenerbahce Kulubunun malidir. Ancak FBTV gelirlerine, Fenerbahce Sportif kar ortagidir. Yani her sene FBTV'nin gelirlerinin bir kismi Fenerbahce Sportif'e verilecektir. (FBTV ile ilgili direk bilgi bulunamiyor cunku FBTV halka acik olmayan ve halka bilgi verme zorunlulugu olmayan bir kurum, Fenerbahce SK'nin malidir)

Fenerbahçe Sportif,Fenerbahçe ile yaptığı sözleşme ile Fenerbahçe TV ’nin vergi
öncesi karının %50 ’sine;radyo televizyon Üst Kurulu ’na esas,yayınlanan reklamlar
nedeniyle tahakkuk edilen brüt reklam gelirlerinin %10 ’unundan az olmamak şartıyla
sahip olacaktır.

(USD)2004/05T 2005/06T 2006/07T 2007/08T 2008/09T
Fenerbahçe TV
Gelirleri 100,000 103,000 107,120 111,405 113,633

Kaynak:Fenerbahçe Sportif ,Deniz Portföy Araştırma
Tahmini rakamlardir.

Yani olabilecek en Fazla Reklam Geliri = 100,000 /0.1 = $1,000,000'dir

Eger FBTV $16,000,000 gelir kazaniyor olsa, en azindan $8M Fenerbahce Sportif'e odemesi gerekir ki yukaridaki rakamlarla boyle bir ihtimalin oldugu ongorulmuyor.

En son finansal tablolara gore Fenerbahce Sportif'in kasasinda yaklasik 45M YTL'lik nakit ve kisa vadeli varliklar var. Buna yaklasik 60M YTL lik beklenen gelir eklenirse (Sportif AS + Merchandising) bu eder 105M YTL. Fenerbahce'nin butcesi de yaklasik budur (Tabii atladigim veya bilgisi bulunmayan bazi seyler de olabilir)

Burada kullandigim bilgilere http://www.fenerbahce.org/kurumsaldetay.asp?ContentID=169 adresinden ulasabilirsiniz.

perpetua
13.Ocak.2006, 21:07
Ben bunu gerçek hatara optimize edersek diye önerdim.Ortalama seyirci geçen sezon 44000 civarıydı yanlış bilmiyorsam.Ayrıca FBTV de açıklanan net kar 16m£ diye hatırlıyorum yani kar masraflardan ayrılmış kısmı...

Mesajini bir daha okuyunca yanlis okumus olabilecegimi gordum. Merchandising icin saniyorum 16M rakamini yazmissin. Bu konudaki bilgilerimi Fenerium web sitesinden aldigim icin o rakamin daha guvenilir olacagini dusunuyorum.

perpetua
13.Ocak.2006, 21:32
Ayrica kuluplerin borc durumlari ve nakit varliklari ile ile ilgili su yazi her ne kadar 1 yil geriden gelse de bilgilenme acisindan yararlidir.

http://www.istanbulfm.com.tr/spor/?mview=makale&mid=9009

EreN
13.Ocak.2006, 21:34
Eh işte biraz yanılma payı olabilir ben kanaldan bahsetmedim toplam Merchandising dan bahsetmiştim aşağı yukarı bildiğim rakam olarak yanlışım varsa affola..Yani sonuç olarak Fenerbahçe gerçekte o oyundakinden çok daha zengin...

perpetua
13.Ocak.2006, 22:31
Yani sonuç olarak Fenerbahçe gerçekte o oyundakinden çok daha zengin...

Tam tersine. Kesinlikle degil.

Oyundaki finansal tablolar 2006 yili icin soyle:

Gate Receipts $30,400,631 40,128,833 YTL
Season Tickets 9,770,723 12,897,354
TV Revenue 8,528,111 11,257,107
Merchandising 2,353,438 3,106,538
Players Sold 7,129,359 9,410,754
Prize Money 9,453,195 12,478,217
Investments 0 0
Interest 2,141,935 2,827,354
Other 398,886 526,530
Sponsorship 328,099 433,090
Match Day Income 2,779,726 3,669,238
Total 73,284,109 96,735,024

Not: YTL 1.32'lik kur uzerinden hesaplanmistir.

Simdi yukarida belirttigim rakamlar ile bu rakamlari karsilastiralim.

Stat hasilati: yaklasik 40M YTL kadar daha fazla gosterilmis oyunda. Bunun nedeni de bilet fiyatlarinin oyunda yuksek tutulmasi. Eger duzgun bir finansal durum gostermek istiyorsak Turkiye liglerindeki tum takimlarin stat hasilatini dusurmeli ve sponsorluk miktarlarini yuksetmek gereklidir.

TV Geliri: Biraz dusuk kalmis, ancak yeni pay dagitim rakamlari oyunda belirtilmis durumda fakat yukaridaki rakamlar 2004/05 sezonuna ait oldugu icin fark olabilir.

Merchandising: Oyunda dusuk olduguna hemfikirim, ancak eger stat hasilati duserse bu rakam yukseltilebilir. Bu rakam yukarida belirttigim gibi en fazla $8M olabilir.

Players Sold: Bu rakamin pek bir anlami yok o yuzden toplam karsilastirmada cikartilmalidir.

Sponsorship: Oyunda dusuk ancak eger stat hasilati duserse bu rakam yukseltilebilir.

Simdi eger oyuncu satisini oyundaki rakamdan cikartirsak: 96,735,024 - 9,410,754 = 87,324,270 YTL oyunda takimin gelirlerini gosterir.

Fenerbahce'nin 2004-2005 sezonundaki geliri 49,041,748 YTL'ye bir de merchandising icin en fazla $8M (10.56M YTL) eklenirse, 59,601,748 Fenerbahce'nin geliri olur.

Aradaki fark 27,722,522 YTL, oyunda finansal acidan bu kadar paranin Fenerbahce'nin fazladan kazandigini gosterir.

perpetua
13.Ocak.2006, 22:54
Stat hasilati konusunda biraz daha bilgi vereyim. 2004-05 sezonunda Fenerbahce evinde 24 mac oynamis. Bu maclarda ortalama seyirci sayisi 35,000 civarinda oldugunu varsayarsak toplamda bu 840,000 seyirci demektir.

Stat ici hasilat 12.449.514 YTL ise, bu her seyircinin yaklasik 15 YTL odedigini gosterir.

Oyunda bu rakami hesaplarsak, 28 mac oynanmis ve her maca ortalama 30,000 gitmis, yani 840,000 seyirci.

Stat hasilati 53,026,187 YTL ise, her seyirci 63 YTL odemis. Yani seyirci basina fazladan 48 YTL'lik bir gelir var.

EreN
14.Ocak.2006, 00:59
ama dikkatini çekerim En düşük bilet fiyatı geçen sene kale arkası 22 ytl idi şuan o nerdeyse 2 katı ...

perpetua
14.Ocak.2006, 13:06
ama dikkatini çekerim En düşük bilet fiyatı geçen sene kale arkası 22 ytl idi şuan o nerdeyse 2 katı ...

Bunun gelirlere nasil yansiyacagini ancak gelecek sene mali tablolara bakarak gorebiliriz cunku ozellikle kombine bilet satislari ile her koltuk mac gunu alinan biletlerin fiyatindan cok daha altina satiliyor. Bu toplam bilgiye de simdi ulasmak, kulubun icinde degilsek, imkansiz. Gelecek surum icin arastirmayi yapan arkadaslar bu bilgilere (sadece Fenerbahce icin degil bir cok Turkiye ligi takimi icin) ulasip oyuna uyarlarsa iyi olur.

EreN
14.Ocak.2006, 13:41
Bunun gelirlere nasil yansiyacagini ancak gelecek sene mali tablolara bakarak gorebiliriz cunku ozellikle kombine bilet satislari ile her koltuklar mac gunu alinan biletlerin fiyatindan cok daha altina satiliyor. Bu toplam bilgiye de simdi ulasmak, kulubun icinde degilsek, imkansiz. Gelecek surum icin arastirmayi yapan arkadaslar bu bilgilere (sadece Fenerbahce icin degil bir cok Turkiye ligi takimi icin) ulasip oyuna uyarlarsa iyi olur.
Bu konuda sana sonuna kadar katılıyorum.Sonuç olarak
1. Stada gelen seyirci ortalaması arttırılmalı
2. Stat gelirleri optimize edilmeli
3. Yabancı transferi sadece " 1 " derece kolaylıştırılmalı
4. Oyuna başladığımız toplam bütçe biraz arttırılmalı
benim düşüncelerim bunlar...

senderson
19.Ocak.2006, 17:58
Benim en büyük sıkıntım Volkan Demirel in Rüştü den kötü olmasıdır........

Cengo
31.Ocak.2006, 00:12
Perpetua5099 Fenerbahçe'nin bütçesi 70 M $ değildir, 100 Milyon $'dır.Elindeki bilgiler geçen seneye ait olan bilgiler.

Öncelikle şunu söyleyeyim Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda en zor izlenebilecek açıya sahip bölümün ortalama değeri bile 22 € civarlarına geldi.

Ayrıca Adidas ile yapılan bir anlaşmanın olduğunu biliyorum.Adidas bir miktar peşin para ödüyor ve Fenerium mağazalından yapılan satışlardan da hiç bir yüzde almıyor bildiğim kadarı ile.

http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=523
"Ciro/Adet

2004-2005 sezonunda gerçekleşen Fenerbahçe Spor Ürünleri A.Ş. cirosu 19 milyon $’dır.

Söz konusu bütçe dönemi içerisinde 1.720.000 adet ürün satışı gerçekleşmiştir.
Yine aynı dönem içerisinde, Türkiye genelinde 285.000 adet forma satışı gerçekleşmiştir. Bu satışın 213.000’i Fenerium mağazalarında yapılmıştır."------
Yaklaşık olarak 20 M $ civarında da loca gelirleri olduğu düşünürse 100 M $'lık hesap tahminen ortaya çıkmış oluyor.

Can Arat, Olcan Adın, Gürhan Gürsoy,Kerim Zengin, Mahmut Hanefi Erdoğdu, Semih Şentürk.

Bu oyuncular A Takım'a çıktılar ve oldukça da yetenekliler.
Mahmut Hanefi, Semih ve Olcan biliniyor ama özellikle Gürhan'a dikkat.Tugay'dan sonra onun gibisi pek gelmedi; çabuk oynamayı seven, geriden tek paslar ile çok çabuk oyun kurabilen çok teknik bir önlibero.
Türker zaten kendisini tanıyor, konuşmuştuk daha önce ne kadar yetenekli olduğunu kendisinin..

Fenerbahçe altyapısı yeniden yapılandırıldı.AZ Alkmaar'ın önemli altyapı hocası Joop Jensen altyapı sorumlusu olarak başa getirildi ve kendisi ekibini de beraber getirdi.
Fenerbahçe altyapısından iyi oyuncu çıkmaz, düşük yapalım demenin mantıklı olmadığını düşünüyorum.Fenerbahçe altyapısı da iyi bir seviyede olmak zorundadır.

Chelsea de altyapıdan pek fazla oyuncu çıkartmamaktadır şu an ama altyapısının kötü oldğunu söyleyebilir misiniz?? (Arsenal'in seviyesinden bir farkı olmadığını olduğunu görürsünüz, parası olan takımlar yıldız oyuncular transfer ederken onların altyapısının kötü olduğunu söylemenin yanlış olduğunu düşünüyorum)

hucar17
31.Ocak.2006, 00:28
benim Fener le ilgili sorum Volkan la ilgili.yani volkan şuan Rüştü den bile fazla forma giyiyor ama oyunda kaleye sokmak imkansız.özellikleri çok düşük.ayrıca stad her maçta hemen hemen %80-90 ı dolarken oyunda ortalama 15000-20000 olarak çıkıyor.son olarakta Fenerbahçe Avrupa takımlarını bile kıskandıracak tesislere sahipken oyunda upgrade gerekiyor...

perpetua
31.Ocak.2006, 02:03
Perpetua5099 Fenerbahçe'nin bütçesi 70 M $ değildir, 100 Milyon $'dır.Elindeki bilgiler geçen seneye ait olan bilgiler.

Gecen seneye ait olduklarini zaten yazimin daha en basinda belirtmistim. Bu senenin bilgilerine bakarak daha dogru degerlendirilecegini de ayrica belirttim.

Öncelikle şunu söyleyeyim Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda en zor izlenebilecek açıya sahip bölümün ortalama değeri bile 22 € civarlarına geldi.

...

Yaklaşık olarak 20 M $ civarında da loca gelirleri olduğu düşünürse 100 M $'lık hesap tahminen ortaya çıkmış oluyor.

Tekrar bu sene icin bilgilerin Mayis 31, 2006 tarihli finansal tablolardan alinabilecegini belirttim ve oyuna uyarlanacagini umdugumu yazdim.

Ayrıca Adidas ile yapılan bir anlaşmanın olduğunu biliyorum.Adidas bir miktar peşin para ödüyor ve Fenerium mağazalından yapılan satışlardan da hiç bir yüzde almıyor bildiğim kadarı ile.

http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=523
"Ciro/Adet

2004-2005 sezonunda gerçekleşen Fenerbahçe Spor Ürünleri A.Ş. cirosu 19 milyon $’dır.

Söz konusu bütçe dönemi içerisinde 1.720.000 adet ürün satışı gerçekleşmiştir.
Yine aynı dönem içerisinde, Türkiye genelinde 285.000 adet forma satışı gerçekleşmiştir. Bu satışın 213.000’i Fenerium mağazalarında yapılmıştır."------

Benim tahminim ciro nun $18.3 civarinda oldugu idi. Aciklanan $19M da bundan cok fazla uzak degil. Ancak kacirdigin bir nokta bu satilan mallarin maliyetidir.

Satilan mallarin maliyeti sifir ise, bu $19 milyon'un tamami gelir olarak girebilir (ve bu para kulubun diger islerinde kullanilabilecek para olarak butce'ye girebilir). Bu Fenerium dukkanlarinda satilan her urunun kulube uretici kuruluslar tarafindan bagislandigi anlamina gelir. Eger uretici koyu bir Fenerbahceli ise bu olabilir ancak bunun boyle oldugu konusunda benim bir bilgim yok. Ve bu nedenle butun $19 milyon'un gelir oldugu ve butce'ye tamamen girdigi konusunda suphelerim var.

Bu bilginin ciro olarak verildigi goz onune alinirsa, 50% kar ile bu mallarin satildigini varsaymak pek yanlis olmaz. Bu durumda da Fenerbahce'ye tahmini olarak $9.5 milyon gelir giriyor demektir.

Adidas'in yuzde almamasi, satilan 285.000 formayi uretmenin maliyetinin karsiliginda hic bir sey almiyor demek olarak algilanmamalidir. Sonucta, Fenerbahce satilan formalari ve diger mallari satabilmek icin once satin almasi gerekir. Ayrica dukkanlari isletme, calisanlarin maas gibi giderleri de goz onunde bulundurursak, 50% kar marji mantikli bir rakamdir. Oyunda merchandising giderleri belirtilmedigi icin net karin oyuna yansitilmasi $19 milyonluk rakamin yansitilmasindan daha dogru olur.

Fenerbahçe altyapısı yeniden yapılandırıldı.AZ Alkmaar'ın önemli altyapı hocası Joop Jensen altyapı sorumlusu olarak başa getirildi ve kendisi ekibini de beraber getirdi.
Fenerbahçe altyapısından iyi oyuncu çıkmaz, düşük yapalım demenin mantıklı olmadığını düşünüyorum.Fenerbahçe altyapısı da iyi bir seviyede olmak zorundadır.

Chelsea de altyapıdan pek fazla oyuncu çıkartmamaktadır şu an ama altyapısının kötü oldğunu söyleyebilir misiniz?? (Arsenal'in seviyesinden bir farkı olmadığını olduğunu görürsünüz, parası olan takımlar yıldız oyuncular transfer ederken onların altyapısının kötü olduğunu söylemenin yanlış olduğunu düşünüyorum)

Fenerbahce alt yapisindan son yillarda cikip Turkiye liglerinde davamli oynayan futbolcu sayisi cok kisitli. Ben Fahri Tatan disinda pek fazla kimseyi hatirlamiyorum. Alt yapiya onem verilerek alt yapidaki sporcularin daha kaliteli hale gelecekleri konusuna katiliyorum ancak su anda Alex Pastoor un basinda oldugu Fenerbahce PAF takimi 1. Lig PAF takimlari arasinda 13. sirada.

Fenerbahce yaptigi yatirimlarla ileride alt yapidan daha fazla oyuncu cikartacaktir. Ama oyunun basladigi gun Fenerbahce'nin cok iyi bir alt yapisi oldugunu soylemek bence kesinlikle dogru olmaz. Yani oyundan bir sezon gecer gecmez, Fenerbahce alt yapisindan birdenbire 3-5 adet cok kaliteli oyuncu cikmasi dogru olmaz. Ancak oyunda yatirim yaparak alt yapinin daha yuksek kaliteye getirilmesi su anda yatirim yaparak alt yapisinin kalitesini yukseltmeye calisan Fenerbahce'ye daha benzer olacaktir. Sonucta Lensen ve Pastoor daha yeni ise basladiklari, ve yabanci bir ulkeden geldikleri icin adaptasyon sureleri ve oyuncu kesfetme ve hazirlamalarinin 1 yil kadar kisa bir sure olmasi beklenemez. Hatta Lensen 14 Aralik 2005'de yaptigi ve yapacagi calismalarin 2-3 seneden once meyve vermeyecegini aciklamisti. Haber burada (http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=sporkategori&Newsid=66329&Categoryid=15&aid=2)

Ayrica, Chelsea'nin alt yapisi su anda oyunda Fenerbahce'nin alt yapisi ile asagi yukari ayni seviyede olarak duzenlenmis. Chelsea'nin alt yapisi cok kaliteli olmamasi ile bilinir. Chelsea Reserv takimi da bu su anda guney takimlari arasinda Tottenham'in 16, Arsenal'in 14 puan gerisinde, 14 takim arasinda 7. sirada. Chelsea U18 liginde ise Southampton'in 12 puan gerisinde ve ucuncu sirada.

Fenerbahce'nin alt yapisi oyunda senelerdir kaliteli oyuncular cikartan Trabzonspor ile yaklasik ayni ve PAF liginde Fenerbahce'nin ustunde olan Ankaraspor ve Caykur Rizespor'dan cok daha iyi.

FM 2005'de oldugu gibi Fenerbahce'nin alt yapisina 20'ler vermek dogru olmayacaktir. Fenerbahce'yi alt yapi kalitesi siralamasinda gecmiste ve hala yuksek kalitede futbolcu yetistirme kulturu olan takimlarin birdenbire ustune veya ayni seviyesine getirmek yanlis olur. 2-3 sene sonra, yatirimlar meyve verdigi zaman Fenerbahce'nin alt yapisi yuksek seviyelere cekilebilir. O zamana kadar dusuk tutulmali ve oyun basladiktan sonra yatirim ile gelismesi saglanmalidir.

perpetua
31.Ocak.2006, 02:09
benim Fener le ilgili sorum Volkan la ilgili.yani volkan şuan Rüştü den bile fazla forma giyiyor ama oyunda kaleye sokmak imkansız.özellikleri çok düşük.ayrıca stad her maçta hemen hemen %80-90 ı dolarken oyunda ortalama 15000-20000 olarak çıkıyor.son olarakta Fenerbahçe Avrupa takımlarını bile kıskandıracak tesislere sahipken oyunda upgrade gerekiyor...

Volkan'in kalitesinin yukseltilmesi gerektigi bir gercek.

Fenerbahce ortalama seyirci sayisi dusuk olarak istenmis, ancak seyircilerden elde edilen paralar en azindan gecen sene ile karsilastirildiginda yanlistir.

Fenerbahce'nin tesisleri oyunda cok yuksek kalitede zaten (19/20) ve dunyada en iyi 30'un icinde. Kalitesi dusuk olan alt yapisi. Yapilan upgrade de hem tesisleri tamamliyor hem de alt yapi kalitesini yukseltiyor. Bu yapilan yatirim su anda Fenerbahce nin yaptigi yatirim ile benzer ozelliklerde.

Cengo
31.Ocak.2006, 03:01
Gecen seneye ait olduklarini zaten yazimin daha en basinda belirtmistim. Bu senenin bilgilerine bakarak daha dogru degerlendirilecegini de ayrica belirttim.

Tekrar bu sene icin bilgilerin Mayis 31, 2006 tarihli finansal tablolardan alinabilecegini belirttim ve oyuna uyarlanacagini umdugumu yazdim.

Benim tahminim ciro nun $18.3 civarinda oldugu idi. Aciklanan $19M da bundan cok fazla uzak degil. Ancak kacirdigin bir nokta bu satilan mallarin maliyetidir.

Satilan mallarin maliyeti sifir ise, bu $19 milyon'un tamami gelir olarak girebilir (ve bu para kulubun diger islerinde kullanilabilecek para olarak butce'ye girebilir). Bu Fenerium dukkanlarinda satilan her urunun kulube uretici kuruluslar tarafindan bagislandigi anlamina gelir. Eger uretici koyu bir Fenerbahceli ise bu olabilir ancak bunun boyle oldugu konusunda benim bir bilgim yok. Ve bu nedenle butun $19 milyon'un gelir oldugu ve butce'ye tamamen girdigi konusunda suphelerim var.

Bu bilginin ciro olarak verildigi goz onune alinirsa, 50% kar ile bu mallarin satildigini varsaymak pek yanlis olmaz. Bu durumda da Fenerbahce'ye tahmini olarak $9.5 milyon gelir giriyor demektir.

Adidas'in yuzde almamasi, satilan 285.000 formayi uretmenin maliyetinin karsiliginda hic bir sey almiyor demek olarak algilanmamalidir. Sonucta, Fenerbahce satilan formalari ve diger mallari satabilmek icin once satin almasi gerekir. Ayrica dukkanlari isletme, calisanlarin maas gibi giderleri de goz onunde bulundurursak, 50% kar marji mantikli bir rakamdir. Oyunda merchandising giderleri belirtilmedigi icin net karin oyuna yansitilmasi $19 milyonluk rakamin yansitilmasindan daha dogru olur..

Adidas'ın bu kadar fazla pay almasını Fenerbahçe kulübü kabul etmeyecektir.Zira aynı zamanda bu ürünleri kullandığınız için reklam da yapıyorsunuz.Maliyet ücreti olarak alacaksa %50 değil %10 civarında olacaktır tahminimce.

Adidas kendi mağazalarında sattıklarından Fenerbahçe'ye yüzde vermiyor, Fenerbahçe de Fenerium'lardan sattıklarından yüzde vermiyor.Anlaşmanın Fenerbahçe'den öğrenilmesi tam olarak gerekmektedir.Benim bildiklerim bunlardır.
Ciro'nun çoğunluğu kâr olarak kasaya geçmektedir kanaatimce.

Fenerbahce alt yapisindan son yillarda cikip Turkiye liglerinde davamli oynayan futbolcu sayisi cok kisitli. Ben Fahri Tatan disinda pek fazla kimseyi hatirlamiyorum. Alt yapiya onem verilerek alt yapidaki sporcularin daha kaliteli hale gelecekleri konusuna katiliyorum ancak su anda Alex Pastoor un basinda oldugu Fenerbahce PAF takimi 1. Lig PAF takimlari arasinda 13. sirada.

Fenerbahce yaptigi yatirimlarla ileride alt yapidan daha fazla oyuncu cikartacaktir. Ama oyunun basladigi gun Fenerbahce'nin cok iyi bir alt yapisi oldugunu soylemek bence kesinlikle dogru olmaz. Yani oyundan bir sezon gecer gecmez, Fenerbahce alt yapisindan birdenbire 3-5 adet cok kaliteli oyuncu cikmasi dogru olmaz. Ancak oyunda yatirim yaparak alt yapinin daha yuksek kaliteye getirilmesi su anda yatirim yaparak alt yapisinin kalitesini yukseltmeye calisan Fenerbahce'ye daha benzer olacaktir. Sonucta Lensen ve Pastoor daha yeni ise basladiklari, ve yabanci bir ulkeden geldikleri icin adaptasyon sureleri ve oyuncu kesfetme ve hazirlamalarinin 1 yil kadar kisa bir sure olmasi beklenemez. Hatta Lensen 14 Aralik 2005'de yaptigi ve yapacagi calismalarin 2-3 seneden once meyve vermeyecegini aciklamisti. Haber burada (http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=sporkategori&Newsid=66329&Categoryid=15&aid=2)

Ayrica, Chelsea'nin alt yapisi su anda oyunda Fenerbahce'nin alt yapisi ile asagi yukari ayni seviyede olarak duzenlenmis. Chelsea'nin alt yapisi cok kaliteli olmamasi ile bilinir. Chelsea Reserv takimi da bu su anda guney takimlari arasinda Tottenham'in 16, Arsenal'in 14 puan gerisinde, 14 takim arasinda 7. sirada. Chelsea U18 liginde ise Southampton'in 12 puan gerisinde ve ucuncu sirada.

Fenerbahce'nin alt yapisi oyunda senelerdir kaliteli oyuncular cikartan Trabzonspor ile yaklasik ayni ve PAF liginde Fenerbahce'nin ustunde olan Ankaraspor ve Caykur Rizespor'dan cok daha iyi.

FM 2005'de oldugu gibi Fenerbahce'nin alt yapisina 20'ler vermek dogru olmayacaktir. Fenerbahce'yi alt yapi kalitesi siralamasinda gecmiste ve hala yuksek kalitede futbolcu yetistirme kulturu olan takimlarin birdenbire ustune veya ayni seviyesine getirmek yanlis olur. 2-3 sene sonra, yatirimlar meyve verdigi zaman Fenerbahce'nin alt yapisi yuksek seviyelere cekilebilir. O zamana kadar dusuk tutulmali ve oyun basladiktan sonra yatirim ile gelismesi saglanmalidir.

Chelsea belki isim çıkartmıyor ama tesis olarak iyi seviyededir.Arsenal altyapı için bolbol genç yaşlardaki oyuncuları transfer etmişti.

Fenerbahçe altyapısını küçümsemek iyi olmaz.Fenerbahçe'nin altyapısını bu şekilde göstermek de çok yanlış kanımca.

Altyapının iyi olması altyapıdan oyuncu çıkarılması ile anlaşılmaz.Anadolu kulüpleri her yıl altyapılardan oyuncular çıkartırlar.

Ben şu an Galatasaray ve Beşiktaş altyapılarından çıkarak A Takımlarda oynayan ve gelecekte yıldız olabilecek pek fazla bir isim göremiyorum ama Cafercan'ın yetenekli olduğuna hiç şüphe yok.

Fenerbahçe altyapısında biraz yetenekli olan oyuncular genelde kiralanıyor ilk 11 oynayabilecek alt lig takımlarına.

Fenerbahçe'nin altyapısı çok kötü olduğundan değil, önemli bir isim getirmek ve dünyaca ünlü bir altyapı sistemi oluşturmak için Joop Lensen'i getirdi.Galatasaray ve Beşiktaş altyapısı Fenerbahçe altyapısından üstün değil bence.

Fenerbahçe bütün İstanbul Anadolu Yakası'nda rahatça tarama yapabiliyor, fakat Beşiktaş ve Galatasaray Avrupa Yakası'na tamamen hakim olamamaktadırlar doğal olarak (Hiçkimse çocuklarını uzaktaki bir altyapıya götürmek istemez).Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş büyük isimlerdir, altyapı yapıları da gayet iyidir.Birini diğerinden ayıramazsınız, 3 büyüklerin altyapıları varken çocuğunu başka bir altyapıya daha iyi olduğu için götüren birini duymadım hiç bu zaman kadar.

Alt takımlarda oynayan oyuncuların liglerinde şampiyon olması iyi bir altyapıya sahip oldukları anlamına gelmez.Altyapılar şampiyon yapmak için değil, oyuncu yetiştirmek ve genç oyuncuların pratiklerini arttırmak için vardır.

Altyapılarda oyuncu yetiştirirken her şeyi denemelerini sağlarsınız.Bu zaman zaman maçları kaybetmenize sebep olabilir ve de olur.Fakat bu denemeleri A Takımda şampiyonluk mücadelesi verirken yaptıramazsınız.

Beniö bahsettiğim oyuncu modeli; Emre Belözoğlu, Nihat Kahveci gibidir.

Rezerv liglerin sıralamasının hiç bir anlamı yoktur.Reserv ligler sadece oyuncuların pratiklerini unutmamaları için vardır, kimse önemsemez sonuçları.

Fenerbahçe alt takımlardan oyuncu çıkartmadı ise bir dönem, bunun tek sorumlusu vardır:
A Takım Teknik Direktörleri

Fahri'nin yeteneklerinin sınırlı olduğunu düşünüyorum, bu yüzden serbest bırakıldı (Galatasaray bile yeterli görmedi) ama Bilal gerçekten çok yetenekli idi.Onun sebebi sanırım vücut yapısını geliştirememesi.

Buna rağmen Galatasaray Bilal Kısa'yı transfer etmek istedi ama Bilal Kısa Galatasaray'ın teklifini kabul etmeyerek Malatyaspor'a transfer oldu.

Galatasaray altyapsında bir-kaç sene önce en iyi oyuncu şeklinde lanse edilen Mithat Yaşar Fenerbahçe'ye transfer edildi.Şu anda Mardinspor'da kiralıktır Mithat Yaşar.

Can Arat, Olcan Adın, Gürhan Gürsoy,Kerim Zengin, Mahmut Hanefi Erdoğdu, Semih Şentürk.
Bu oyuncuların farkedilmesini istiyorum..

Yazdıklarımdam dolayı istemeden olsa kırdım ise sizi özür dilerim.Ben sadece düşündüklerimi yazdım.

perpetua
31.Ocak.2006, 05:04
Abooo:

Beni kolay kolay kiramazsin :)

Ilk olarak alt yapiya deginecegim. Acaba bir liste var mi, 1. ligde oynayan ve Fenerbahce, Besiktas veya Galatasaray al yapilarindan cikmis oyuncular icin. Ne yazik ki bu listeyi cikartacak zamanim yok su anda ancak eminim ki bu listeye bakinca goreceksin ki, Fenerbahce alt yapisindan cikip, 1. ligde oynayan futbolcu sayisi, Besiktas ve ozellikle Galatasaray'in altindadir.

Ayrica, Galatasaray sadece Avrupa yakasindan futbolu almaz alt yapiya. Ornegin Cafercan ve Ozgur Can- Antalya, Mehmet Guven - Malatya, Oguz - Akhisar ve Fenerbahce nin de istedigi ama Galatasaray a gelen Irfan - YÜREĞİR de kesfedilip Galatasaray alt yapisina getirilmistir. Bunun disinda Almanya'dan gelip alt yapida oynayan bir kac oyuncu da vardir. Yani Galatasaray alt yapisi sadece Istanbul'lu oyuncularla dolu degildir. Fenerbahce'de alt yapisina baska sehirlerden oyuncular kazandirilmistir ancak bu oyuncularin simdiye kadar (kaleci disinda) A takima pek yararli oldugunu goremedik.

Reserv ligi veya PAF liginde basarili oynayan oyuncularin, takdir edesin ki 1. lige ciktiklarinda basarili olma ihtimalleri daha yuksektir. Eger o yasta, bu macin onemi yok nasilsa diye bir mantalite ile oynuyorsa futbolcular o zaman birinci lige ciktiklarinda cuvallayacaklardir. Ayrica alt yapi, eger A takima oyuncu hazirliyorsa, o takimin futbol mantalitesini bir an once ogretmesi gerekir. Yani galatasaray alt yapisindan bir oyuncudan mucadeleci olmasi benlenebilir. Teknigi cok iyi olmasa da o oyuncunun mucadeleci olacagi konusunda suphe olmaz. Belli bir mantalite ile oynamak asilanirsa, bu futbolcular A takimina ciktiginda yabancilik cekmez ve kolay adapte olurlar. Sundan bundan denemeli bir egitim gorurlerse, hic bir seyde cok iyi olmaz ama herseyde orta karar olur ve A takima cikip oynayamadiklari zaman da bir yere varamazlar.

Ayrica bir seye dikkatini cekmek isterim. Galatasaray alt yapisindan cikip ileride basarili olacak oyuncu goremedigini soylemek tabii senin gorusundur. Takim munakasasina donusturmeden sunu soylemek isterim ki Galatasaray alt yapisinda oynayan oyuncular, her yas gurubundaki milli takimlarin buyuk bir kismini olusturmaktadir. Bu da tesaduf degil, bu futbolcularin alt yapida iyi hazirlandigini ve iyi secildigini gosterir.

En son alt yapidan cikip, A milli takimda oynayan Fenerbahce'li futbolcu Emre Asik. Ozellikle Galatasaray alt yapisindan cikmis ve milli takimda oynayan futbolculari saymamin gerekli olmadigini dusunuyorum.

Olcan ve Gurhan konusunda katiliyorum. Semih ve Mahmut Hanefi icin artik biraz gec oldugunu dusunuyorum. Baska bir yerde yazdigim gibi, son iki senedir yedekten bekleyen futbolcular, ozellikle futbollarina bir seyler katmasi gerektigi donemlerde oynamiyorsa, o futbolculardan fazla birsey bekleyemezsiniz. En fazla Turkiye 1. liginde Anadolu takimlarinda oynayan veya buyuk kuluplerde yedek olan oyuncular olabilirler. Digerleri icin gorus bildiremeyecegim. Ancak, Fenerbahce'nin kaleci egitimi konusundaki ondeligini de goz ardi etmemek lazim. Pozisyon oyunculari konusunda ise yetistirme zaaflari oldugunu futbolcu cikartilmamasindan dolayi kesin olarak goruyorum.

Ayrica ozellikle Galatasaray alt yapisi ile Fenerbahce'nin arasindaki farkin karsilastirilmamasi gerektigini, cunku senelerdir Galatasaray'da yapilan yatirimin Fenerbahce'de yapilmaya daha yeni baslandigini, dusunuyorum.

Merchandising gelirleri konusuna gelince. Perakende saticilar, maliyetlerinin uzerine normalde %100 eklerler satis fiyatini belirlemek icin. Bu maliyet sadece urunun satin alma maliyeti degil, o dukkani calistirmak icin bir cok baska maliyeti de kapsar (elektrigin masrafindan tut, dukkan kirasina, calisan eleman maasina ve hatta sigorta masraflarina). Bu bilgiye ulasmak, daha once belirttigim gibi cok zordur cunku bu perakende satis isleri halka acik olmayan ve Fenerbahce kulubune ait bir firma tarafindan yurutulmektedir. Bu sirket de bu bilgileri verme zorumlulugu olmadigi surece de aciklamaz. Kim bilir, belki Fenerbahce kendi uretiyordur formalari ve araciyi ortadan kaldirdigi icin daha da fazladir kar marji. 50% kar marjini ben perakende satislarda kabul edilebilir bir ortalama olarak soyledim. Bu 40% da olabilir, 60% da olabilir.

perpetua
31.Ocak.2006, 06:58
Abooo:

Hatta soyle bir yaziyi buldum. Belki ilgini ceker.. http://detay.gsu.edu.tr/haber.asp?ID=297

Cengo
31.Ocak.2006, 07:06
Abooo:

Hatta soyle bir yaziyi buldum. Belki ilgini ceker.. http://detay.gsu.edu.tr/haber.asp?ID=297

Sadece Beşiktaş ve Galatasaray açısından bakmışlar.
Fenerbahçe görüşmek istemediği için Fenerbahçe açısından değerlendirememişler sanırım..

perpetua
31.Ocak.2006, 17:23
Galatasaray ve Besiktas'i arastirma nedenlerini soyle aciklamislar:

Altyapı sorununu, Türk futbolunu Avrupa’da son yıllarda en çok temsil eden iki büyük kulübü Galatasaray ve Beşiktaş’ın çerçevesinden araştırdık.

Cengo
01.Şubat.2006, 00:06
Galatasaray ve Besiktas'i arastirma nedenlerini soyle aciklamislar:

Altyapı ile Avrupa'da başarı farklı konular.Avrupa'da başarılı olmak için doğru bir taktik, çok iyi bir hoca ile bu taktiğe uyumlu bir kadro olması ve şans gerekiyor.Ayrıca uzun süreli bir dostluk havası da lazım ki uyum yakalansın.Altyapılardan ilk 11 çıkartılması beklenemez :)

Fransız takımları altyapılardan hep iyi oyuncular çıkartırlar ama her sene Avrupa'da başarılı da oldukları söylenemez.

apaydin2148
01.Şubat.2006, 01:19
Birşey eklemeden geçemeyeceğim Semih ve Mahmut Hanefi Artık 23 lerine merdiven dayadılar genç statüsünden çıkarılmalılar bence:)

perpetua
01.Şubat.2006, 01:54
Altyapı ile Avrupa'da başarı farklı konular.Avrupa'da başarılı olmak için doğru bir taktik, çok iyi bir hoca ile bu taktiğe uyumlu bir kadro olması ve şans gerekiyor.

Tam tersine, cok iliskili konular. Taktige en uyumlu, kulubun futbol felsefesine en uyumlu oyunculari alt yapilar cikartir. Galatasaray'in UEFA kupasi ve 4 sene sampiyonluk kadrosunda her maca cikan 5 tane (takimdan ayrilan Tugay'i da sayarsak 6 tane) alt yapidan yetismis oyuncu oldugunu unutmayalim.

Fransiz takimlari alt yapidan oyuncu cikartir ancak genelde fazla elinde tutamadan satar. Bu nedenle her sene basarili olmasalar da genelde yuksek grafik cizer, ceyrek finallerde bulunurlar. Sans yaver giderse de finale cikarlar. Ornegin Monaco'nun defans ikilisi Squilacci ve Givet Monaco alt yapisindan cikmadir.

Soyle bir istatistik vereyim. Son 10 yildaki sampiyonlar ligi sampiyonlari arasindan, Liverpool, Porto, Milan, Real Madrid ve Man Utd, sampiyon kadrolarinda ilk 11'de alt yapidan cikmis en azindan bir oyuncuyu oynattilar. (Bu takimlarin Man Utd disinda hepsinin kaptani da alt yapidan cikma idi.) Bu da tesaduf olmasa gerek.

Ligde cok basarili olan Barcelona'nin su anda kadrosunda 9 alt yapidan yetisme oyuncu var. Bunlarin en azindan 4'u hemen hemen her mac oynuyor. Sadece yildizlar topluyor diye elestirilen Real Madrid'in alt yapidan cikmis 8 oyuncusu var kadroda, bunlardan en az 3'u hemen hemen her mac oynuyor. Liverpool ve Man Utd alt yapidan cikmis en az iki futbolcuyu her hafta takimda cikartiyor.

Chelsea her sene para vererek oyuncu almanin uygun olmadigini dusunerek alt yapiya para dokuyor, oyunculari kendi yetistirmek icin calisiyor. Hatta Abramovich'in takimin basina gelince yaptigi ilk yatirimlardan biri oldu alt yapi. Mourinho da Porto ile olan basarisini Porto alt yapi oyuncularinin bol oldugu bir takimla kazandigi icin Chelsea'nin basina getirildi ve su anda basari yaninda, alt yapinin gelistirilmesi de Abramovich'in verdigi direktiflerden birisi ve bizzat yakindan takip ettigi bir konu. Ayrica hatirlatayim, Chelsea nin su anda bile ilk 11'de sahaya cikarttigi bir alt yapi oyuncusu var. John Terry Chelsea defansinin en onemli parcasi ve takim kaptani.

Defansif olan Italyan liginde disiplin cok onemli oldugu icin genc oyuncular genelde kucuk takimlara kiralaniyor veya musterek sahiplik yolu ile veriliyor, ilerleme kaydedince takima geri aliniyor. Ama hatirlayalim ki Milan'in Maldini, Costacurta ve Ambrosini'si var.

Bayern Munih Schweinsteiger, Lahm ve Hargreaves gibi alt yapidan cikan oyuncular uzerinde cok duruyor ve olabildigince ligde oynatip ilerisi icin kazanmaya calisiyor.

Fenerbahce'de ilk 11'de sahaya cikan 1 adet alt yapi oyuncusu yok. 25 Kisilik kadroda ise 5 adet alt yapidan cikmis oyuncu var. Ama toplansa bu cocuklar 450 dakika forma giymemislerdir bu sezon.

UEFA son bir kac yilda futbolcu yetistirmeden daha fazla satin alim trendi oldugu icin, avrupa kupasina katilan takimlar icin kadro kriterleri getirdi. Yani UEFA'da futbolcu yetistirilmezse, futbolun tadinin tuzunun kalmayacagini, futbol takimlarinin lokalliginin kaybolacagini ongorerek, bu gibi kurallar getiriyor.

Alt yapinin bir takim icin basarisinin onemini anlatmama bence pek gerek yok ama belli ki oyle dusunmuyorsun. Ama soyle bir durum var ortada, nufus acisindan Avrupa nin en buyuk ucuncu ulkesi olan Turkiye, eger cok daha kucuk olan avrupa ulkeleri kadar basarili futbolcu (ozellikle futbolcu cunku futbol zengin oyunu degildir ve zengin ulkelerden cok fazla iyi futbolcu yetismesi beklenemez) uretemiyorsa, bu buyuk bir sorunudur. Takimda oynayip kendisini gelistirmeyen oyunculari ateslemek icin yabanci limitlerini kaldirmak yerine, alt yapidan cikan oyuncularin A takimdaki oyunculari zorlamasi hatta zaman zaman yerlerini almasi hem takimlarin finansal acidan yararina olacaktir hem de Turk futbolunun ilerlemesini saglayacaktir.

Neyse, konuyu fazla dagittim, konumuz yukarida cevap yazdigim gibi Fenerbahce'nin alt yapi kalitesi. O konuda dusuncelerini beklerim..

meddah
01.Şubat.2006, 03:58
Evet, konu biraz dağılmış ama, tartışmanın kalitesi bu kadar yüksek olduktan sonra bırakalım dağınık kalsın..

Fenerbahçe'nin, tam hatırlayamamakla beraber sanırım U 16 takımının 1 sene kadar evvel bir maçını izlemiştim. Gerçi rakipleri özellikle fizik olarak onların seviyesinde değillerdi ama, o takımdaki kollektifliği görünce Türk Futbolu'nun geleceği hakkında yeniden ümit beslemeye başladım diyebilirim. Savunma yerleşimleri, adam paylaşımları, orta saha ve hücumda alan değiştirerek oynayışları mükemmele yakındı. Takımın kollektivitesini bozan tek dişli takımın santrforuydu (O da zaten yıldız kontenjanında, belli). İşte, eğer yakın gelecekte Fenerbahçe kadrosunda görülmeye birincil namzet o santrforsa, yazık o takımı o hale getiren emeklere..

Neyse, benim kanım Fenerbahçe altyapısının son yıllarda aşama kaydettiği.
İlk jenerasyon Fahri, Bilal, Semih ve diğerleriydi. Bunlardan ilk ikisinin Anadolu'da da olsa kendilerini gösterdiklerine ve göstermekte olduklarına, üçüncüsünün de en azından Fenerbahçe kadrosunda olmayı hakettiğine şahidiz.
İkinci jenerasyon ise şu anda yavru kontenjanından A takımda bulunan Olcan ve beraberindeki heyet. Onlardan bazılarını da geçtiğimiz yıl tadına doyduğumuz Genç Milli Takımlarda izledik, hepimiz de beğenmişizdir.
İkinci jenerasyon da birincisi kadar olsun meyve verir (Diyelim ki en az bir futbolcu A takıma yerleşir, en az bir futbolcu da başka bir takımda kendini gösterir) ve bir kaç yıl içinde üçüncü bir grup daha türerse, bunun artık tesadüf olmadığını ve Fenerbahçe'nin altyapı konusunda üstdüzey bir seviyeye geldiğini görüp sevinebiliriz.
Ama benim kişisel görüşüm, yukarıda da dediğim gibi Fenerbahçe'nin altyapısının şu aşamada rakiplerinden daha iyi olduğu..

Tabi bu söylediklerim üstyapıdan bağımsız.
Başka bir başlık altında da şuna benzer bir şey yazmıştım, yine arkasındayım: Benim mevcut yönetim ve Daum'un bir Nihat, bir Emre çıkarabileceklerine pek inanasım gelmiyor.

perpetua
01.Şubat.2006, 18:04
İkinci jenerasyon ise şu anda yavru kontenjanından A takımda bulunan Olcan ve beraberindeki heyet.

Burada bir duzeltme yapmak isterim.

Olcan, 2003-04 sezonunda Kartalspor'dan transfer edildi. Alt yapidan yetismedi.

Gurhan 2004-2005 sezonunda Adanaspor'dan transfer edildi ve Olcan gibi alt yapidan yetismedi.

Su anda Fenerbahce kadrosunda olup alt yapidan yetisti diyebilecegimiz Can Arat, Kerim Zengin ve Semih Senturk var. Bu uc futbolcudan ikisi (Semih ve Kerim) 16-17 yaslarinda baska kuluplerden PAF takimina transfer edilmisti. Yani alt yapitan yerismis bir tek Can Arat var.

Oyunda bu tip genc oyuncu transferi Fenerbahce'ye yapilabilir ama alt yapidan (yani newgen olarak) cok iyi oyuncularin en azindan simdilik cikmamasi gerekir

meddah
02.Şubat.2006, 17:03
Düzeltme için teşekkürler..

perpetua
02.Şubat.2006, 19:37
Düzeltme için teşekkürler..

Rica ederim. Yukarida ayni hatayi ben de yapmisim.

Fenerbahce'de ilk 11'de sahaya cikan 1 adet alt yapi oyuncusu yok. 25 Kisilik kadroda ise 5 adet alt yapidan cikmis oyuncu var.

5 adet alt yapidan cikmis, 1 adet alt yapidan cikmis olmali.

Cengo
15.Şubat.2006, 17:23
http://www.turksportal.net/futbolhaber/8757/fenerbahcenin-butcesinde-artis.htm

Fenerbahçe bütçesi değer kazandı. Bir önceki yıl dolar üzerinden belirlenen bütçede, bu kez Euro’ya dönülünce, 26 milyon YTL’lik bir artış oldu.

2005’de bütçe 100 milyon dolardı (132 milyon YTL). Kulüp üyelerine gönderilen 2006 yılı tahmini bütçe kitapçığında ise rakam 100 milyon Euro (158 milyon YTL) olarak belirlendi. Yeni yılda en büyük pay, her zaman olduğu gibi yine futbola ayrıldı: 70 milyon 450 bin YTL. 2005’te futbol şubesinin giderlerinin 71 milyon 464 bin YTL, gelirlerinin ise 44 milyon 766 bin YTL olarak gerçekleştiği açıklandı. 2005 yılı geliri 130, gider 143 milyon YTL olarak gerçekleşti.
Fenerbahçe Piyangosu
Üyelere gönderilen faaliyet raporunda olağan kongrenin gündemi de yer alıyor. Gündemin 11 ve 12. maddeleri çok ilginç. 11. maddede: 100. yıl nedeniyle Fenerbahçe Piyangosu tertip edilmesi, bu nedenle her türlü menkul, gayrimenkul satın alınması, bunun için gereken kredinin temini konusunda yönetime yetki verilmesi; 12. maddede: Kulüp için gayrimenkul yatırımları yapılması, şirket ve yatırım ortaklıklarının kurulması amacıyla gayrimenklul satın alınması, alımlar için her türlü kredi temini, ipotek ve diğer hak tesisi konularında yönetime yetki verilmesi konuları yer alıyor. Bu konular kongrede oylanacak.

perpetua
15.Şubat.2006, 17:44
Iyi yakalamissin Abooo. Daha once $100'luk butceyi konusurken diger spor subelerini dusunmemistik. Demek ki gelecek sene icin butce 70 milyon YTL civarinda olmali.

Bu durumda ozellikle stat hasilatinin dusmesi gerekiyor ve merchandising ve sponsorship gibi rakamlari yukseltip yaklasik 70 milyon YTL'yi bulmak gerekiyor.

Cengo
16.Şubat.2006, 00:33
Iyi yakalamissin Abooo. Daha once $100'luk butceyi konusurken diger spor subelerini dusunmemistik. Demek ki gelecek sene icin butce 70 milyon YTL civarinda olmali.

Bu durumda ozellikle stat hasilatinin dusmesi gerekiyor ve merchandising ve sponsorship gibi rakamlari yukseltip yaklasik 70 milyon YTL'yi bulmak gerekiyor.

Yalnız aynı durum diğer takımlar için de geçerli.Türkiye'deki en yüksek futbol takım bütçesi olsa gerek.

Galatasaray ve Beşiktaş'ın da bütçeleri tahminen daha düşüktür, Galatasaray'ın 170 Milyon Dolar borcu olduğu söyleniyor.

İtalya, İngiltere, İspanya vs.. liglerde bu araştırmaları yapmak bu kadar zor olmasa gerek..

perpetua
16.Şubat.2006, 01:16
Yalnız aynı durum diğer takımlar için de geçerli.Türkiye'deki en yüksek futbol takım bütçesi olsa gerek.

Galatasaray ve Beşiktaş'ın da bütçeleri tahminen daha düşüktür, Galatasaray'ın 170 Milyon Dolar borcu olduğu söyleniyor.

İtalya, İngiltere, İspanya vs.. liglerde bu araştırmaları yapmak bu kadar zor olmasa gerek..

Mali kongre oncesi Galatasaray'da bu tip bilgiler cikar. En gec Agustos ayinda bu sezonun Futbol A.S. bilgileri de IMKB'den yayinlanir. Ancak sadece bazi Futbol A.S.'ye verildigi icin bu rakamlar tam olarak butceyi gostermez. Ozellikle stat hasilati Futbol A.S.'ye gitmedigi icin o bilgileri tahmini olarak belirlemek gerekir.

Besiktas futbol kulubu icin bu bilgiler IMKB'den bulmak kolay olur.

perpetua
06.Mart.2006, 17:15
Anelka çok kazananlar listesinde
L’Equipe gazetesinin haftalık magazin ekinde çıkan bir habere göre, 5.4 milyon Avro’luk gelirle, 2005 yılında en fazla kazanan sporcular sıralamasında Anelka 7. sırada yer alıyor.

Anelka’nın, Fenerbahçe’den aylık kazandığı 400 bin Avro dışında, oynadığı her milli maç için Fransa Futbol Federasyonu’ndan da 61 bin Avro alıyor.

Reebok ile özel bir anlaşması bulunan Anelka, bu şirketten de reklam geliri alıyor.

--Alinti--

Oyun icinde Anelka haftada 35.000 GBP aliyor, yani yilda 1,82M GBP (herhalde Man City'deki kontratindan kaldi)

Ayda 400.000 Euro, ayda 274.285 GBP eder. Yani yilda 3,29M GBP eder. Yani haftalik olarak Anelka'nin 68,000 GBP civarinda para aliyor olmasi lazim.

tosunpasa
24.Nisan.2006, 18:34
yani kısaca açıklamak gerekirse fenerbahçe ve fenerli futbolcuların bütçesi saymakla bitmiyor.artı bi de kazandığı türkcell süper ligi kupasındada büyük miktarda gelir elde ediyor.fbtv var,konbineler var,fenerium var,fenerbahçe kart var,sponsorlar var, şampiyonlar ligi giriş parası var(yaklaşık 6 milyon ytl) kazanılan maçların parası var.yani zenginin malı zühürtün çenesini yorarmış.

perpetua
24.Nisan.2006, 19:08
yani zenginin malı zühürtün çenesini yorarmış.

Ne demek oluyor simdi bu? Burasi arastirma bolumu ve oyunda Fenerbahce'nin finansal durumu dahil bir cok ozelligi iyi yansitilsin diye acilmis bir konu. Bu soylediginin ne yeri var bu konu altinda acaba? Ne gibi bir yardim sagliyor arastirmanin daha iyi yapilmasina?

perpetua
01.Haziran.2006, 22:25
Unutmadan ekleyeyim. Tumer 3 yil toplam 4.5M Euro'luk kontrat imzaladi.

Krusty
02.Haziran.2006, 21:22
FB incelemesi var ama bende yazmıştım onu sizlerle paylaşmak istedim ..

Fenerbahçe Spor Klubü

Kulübün Adı: Fenerbahçe SK

Lakabı: Sarı Kanaryalılar

Kuruluş Tarihi: 1907

Kulüp Bütçe Dengesi: 76.57 M. YTL

Transfer Bütçesi: 31.208.832 YTL

İtibar: Kıtasal

Statü: Profesyonel

Başkan: Aziz Yıldırım gittikten beri başkanı yok.Fakat Aziz Yıldırım'ın dönmesi için Fenerbahçe büyük çaba sarfediyormuş!

Favori Kişiler: Yok

Finans: Zengin

İdman Yeri: En Üst Düzey Tesisler , Genç Akademisi

Kıtasal Turnuva: European Champions Cup

Medyanın Takibi: Şampiyonluğun Takipçisi

Stadyum

http://img367.imageshack.us/img367/6840/300pxsaracoglustadyumu19zg5vu.jpg (http://imageshack.us)

Adı: Şükrü Saraçoğlu Stadı

Stadyum Kapasitesi: 52.000 , Hepsi Koltuklu

Sezon İçi Formaları

İç Sahahttp://img114.imageshack.us/img114/6042/isaaa8hr.png (http://imageshack.us)

Dış Sahahttp://img476.imageshack.us/img476/7967/dsaaa7kk.png (http://imageshack.us)

3. Formahttp://img114.imageshack.us/img114/6515/37pf.png (http://imageshack.us)

4. Formahttp://img114.imageshack.us/img114/1999/44hz.png (http://imageshack.us)

Geçmiş Başarıları

Turkcell Süper Ligi'nde ;

Birincilikler: 1959, 1961, 1964, 1965, 1968, 1970, 1974, 1975, 1978, 1983, 1985, 1989, 1996, 2001, 2004, 2005

İkincilikler: 1960, 1962, 1967, 1971, 1973, 1976, 1977, 1980, 1984, 1990, 1992, 1994, 1998, 2002, 2006

Üçüncülükler: 1963, 1972, 1979, 1982, 1997, 1999

Türkiye Kupası'nda

Birincilikler: 1968, 1974, 1979, 1983

İkincilikler: 1963, 1965, 1989, 1996, 2001, 2005, 2006

OYUNCULAR

Kaleciler

http://img210.imageshack.us/img210/7382/rusturecber4ke.jpg (http://imageshack.us)
http://img357.imageshack.us/img357/8696/volkandemirel6bd.jpg (http://imageshack.us)
http://img210.imageshack.us/img210/8818/recepbiler4qz.jpg (http://imageshack.us)

Fenerbahçenin kale bakımından sıkıntı çekeceğini sanmıyorum.Şuan için ve ileriye dönük iyi oyuncuları var.Rüştü'yü tevrübesiyle ilk 11'de görüyorum.Takımın bir diğer panteri de Volkan Demirel.Gerçekten görevini çok iyi yapıyor.Şampiyonlar Ligi'nde vasat bir durum sergiliyor fakat tecrübesizliğinden kaynaklanıyordur.Bu tür maçlarda Rüştü'ye yer verilmeli.Diğer 2 kaleci ise Recep Biler ve Serdar Kulbilge.Bunlarda gelecek vaadeden oyuncular.Yorumumdanda anlaşıldığı gibi Fenerbahçe'nin kale bakımından sıkıntı çektiği söylenemez.

Defans Oyuncuları

http://img63.imageshack.us/img63/7973/denizbaris8hb.jpg (http://imageshack.us)
http://img63.imageshack.us/img63/5734/fabioluciano4wp.jpg (http://imageshack.us)
http://img302.imageshack.us/img302/2557/mahmuthanefierdogdu8fs.jpg (http://imageshack.us)
http://img302.imageshack.us/img302/1083/servetcetin5zt.jpg (http://imageshack.us)
http://img63.imageshack.us/img63/4544/onderturaci4wo.jpg (http://imageshack.us)
http://img63.imageshack.us/img63/3199/umitozat6yv.jpg (http://imageshack.us)

Bu bölgede çok oyuncularımız var.Fakat sol bekte çok büyük açık veriyoruz.Orada oynatacağımız adam olduğu söylenemez.Ancak tecrübesiyle Ümit Özat orda rol oynayabilir.Diğer alanlarda ise adından bahsettirecek oyuncular oynayabilir.
Orta alanı ise aslında Servet Çetin ve Luciano ikilisinden oluşturmalıyız.Sağ bek için Önder Turacı iyi bir isim.Fenerbahçe bütçesine güvenerek sol beke bir oyuncu almalı diye düşünüyorum.Eğer alınırsa defansları çok sağlam olur.Roberto Carlos gelecek deniliyordu.Bakacağız geliyor mu gelmiyor mu ..?

Krusty
02.Haziran.2006, 21:24
Orta Saha Oyuncuları

http://img395.imageshack.us/img395/8352/alexdesouza6bx.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/1628/appiah3tm.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5168/kemalaslan2gw.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/9056/marcoaurelio2jj.jpg (http://imageshack.us)
http://img302.imageshack.us/img302/304/mehmetyozgatli9zf.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5962/selcuksahin5qi.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/1431/serkanbalci4ql.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5673/tuncaysanli9gc.jpg (http://imageshack.us)

Orta sahada ise bir çok oyuncu mevcut.Avrupa'da adından söz ettirmiş olan oyuncular var gerçekten.Orta alana kuşkusuz Appiah ve Aurelio diyor herkes.Hiçkimse endişelenmiyor göbekten.Sol tarafta ise herkesi rahatlatcak bir isim var.Tuncay Şanlı..Gerçekten yetenekli , genç , yıldız oyuncu güveni kısa sürede sağladı ve kimse kuşku duymuyor ona karşı.Eğer Tuncay oynayamaz durumdaysa kuşkusuz Alex'i kullanacaktır herkes.Alex'e gelince o da çok başarılı bir futbolcu.Türkiye'de top koşturduktan beri herkesin gözbebeği oldu adetâ.Oynadığı alanda başarılı.Alex daha çok ofansif olarak kullanılıyor ve başarılı sonuç alınıyor.Alex'ten de kuşkumuz olmasın yani.Sağ tarafta ise çalışkan bir isim var Serkan Balcı.O da bölgesinde çok iyi işler çıkarıyor.Bu alanda da kim oynasın diye düşünmeye gerek yok yani.Orta saha için elimizde kalan diğer oyunculara baktığımızda , Kemal Aslan ,Selçuk Şahin ,Mehmet Yozgatlı gibi alternatiflerimiz var ve kafamızda ''?'' yok..!

Forvet Oyuncuları

http://img152.imageshack.us/img152/2570/nicolasanelka7zn.jpg (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/7179/semihsenturk4kj.jpg (http://imageshack.us)
http://img501.imageshack.us/img501/1396/mehmetyozgatli7bj.jpg (http://imageshack.us)

Forvette ise çok klas bir isimle karşılaşıyoruz.Anelka!Yalnız Anelka bu sezon beklenileni veremedi.Acaba neden?Sonuçta o da bir star ve performansının çok kötü olacağını sanmıyorum ve bu açıdan Fenerbahçe'ye yararlı olacak görünüşündeyim.Takımda ki diğer isim kendinden bahsettiren Nobre vardı.Fener için elinden geleni yaptı fakat artık onu Fener forması altında görmek zor olacak.Bu Fener için kötü bir durum açıkçası..Ancak geriye tecrübeli oyuncu Zafer Biryol ve genç yıldız Semih kalıyor..Forvete oyuncu alınması gerek..

Uzun lafın kısası ..; Eğer oyunda Fenerbahçe'yi seçerseniz kendi liginizde başarılı olursunuz kanatindeyim.Ancak Avrupa'da ne olur Allah kerim :D Fakat star oyuncuları bırakmamaya bakın.Bonservisi bitince ünlü kulupler teklif ediyor ve onların tekliflerini kabul ediyorlar bu hususa dikkat edin ve genç yıldızların kıymetini bilip , ilerde onlardan yararlanmayı deneyiniz ! ;)

Can Engin Günşiray...

İyi Oyunlar..

Arkadaşlar kusura bakmayın ayrı ayrı yolladım çünkü bir mesajda 15 tane resim eklenmiyordu galiba ..
Mod. ya da Admin 'ler hepsini bir yerde birleştirebilirlerse sevinirim ..
;)

Del Piero_10
02.Haziran.2006, 21:56
genç akademisi nerde?icraatları neler?:D

nekop
02.Haziran.2006, 22:02
fenerbahcedeki en büyük yanlıs anelka adamın finishing 18-19ları buluyor bu 11 civarına indirilmeli...

By_aBuNis
02.Haziran.2006, 23:06
cok ıyı bır calısma cngnsry tesekkurler

Orta Saha Oyuncuları

http://img395.imageshack.us/img395/8352/alexdesouza6bx.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/1628/appiah3tm.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5168/kemalaslan2gw.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/9056/marcoaurelio2jj.jpg (http://imageshack.us)
http://img302.imageshack.us/img302/304/mehmetyozgatli9zf.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5962/selcuksahin5qi.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/1431/serkanbalci4ql.jpg (http://imageshack.us)
http://img395.imageshack.us/img395/5673/tuncaysanli9gc.jpg (http://imageshack.us)

Orta sahada ise bir çok oyuncu mevcut.Avrupa'da adından söz ettirmiş olan oyuncular var gerçekten.Orta alana kuşkusuz Appiah ve Aurelio diyor herkes.Hiçkimse endişelenmiyor göbekten.Sol tarafta ise herkesi rahatlatcak bir isim var.Tuncay Şanlı..Gerçekten yetenekli , genç , yıldız oyuncu güveni kısa sürede sağladı ve kimse kuşku duymuyor ona karşı.Eğer Tuncay oynayamaz durumdaysa kuşkusuz Alex'i kullanacaktır herkes.Alex'e gelince o da çok başarılı bir futbolcu.Türkiye'de top koşturduktan beri herkesin gözbebeği oldu adetâ.Oynadığı alanda başarılı.Alex daha çok ofansif olarak kullanılıyor ve başarılı sonuç alınıyor.Alex'ten de kuşkumuz olmasın yani.Sağ tarafta ise çalışkan bir isim var Serkan Balcı.O da bölgesinde çok iyi işler çıkarıyor.Bu alanda da kim oynasın diye düşünmeye gerek yok yani.Orta saha için elimizde kalan diğer oyunculara baktığımızda , Kemal Aslan ,Selçuk Şahin ,Mehmet Yozgatlı gibi alternatiflerimiz var ve kafamızda ''?'' yok..!

Forvet Oyuncuları

http://img152.imageshack.us/img152/2570/nicolasanelka7zn.jpg (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/7179/semihsenturk4kj.jpg (http://imageshack.us)
http://img501.imageshack.us/img501/1396/mehmetyozgatli7bj.jpg (http://imageshack.us)

Forvette ise çok klas bir isimle karşılaşıyoruz.Anelka!Yalnız Anelka bu sezon beklenileni veremedi.Acaba neden?Sonuçta o da bir star ve performansının çok kötü olacağını sanmıyorum ve bu açıdan Fenerbahçe'ye yararlı olacak görünüşündeyim.Takımda ki diğer isim kendinden bahsettiren Nobre vardı.Fener için elinden geleni yaptı fakat artık onu Fener forması altında görmek zor olacak.Bu Fener için kötü bir durum açıkçası..Ancak geriye tecrübeli oyuncu Zafer Biryol ve genç yıldız Semih kalıyor..Forvete oyuncu alınması gerek..

Uzun lafın kısası ..; Eğer oyunda Fenerbahçe'yi seçerseniz kendi liginizde başarılı olursunuz kanatindeyim.Ancak Avrupa'da ne olur Allah kerim :D Fakat star oyuncuları bırakmamaya bakın.Bonservisi bitince ünlü kulupler teklif ediyor ve onların tekliflerini kabul ediyorlar bu hususa dikkat edin ve genç yıldızların kıymetini bilip , ilerde onlardan yararlanmayı deneyiniz ! ;)

Can Engin Günşiray...

İyi Oyunlar..

Arkadaşlar kusura bakmayın ayrı ayrı yolladım çünkü bir mesajda 15 tane resim eklenmiyordu galiba ..
Mod. ya da Admin 'ler hepsini bir yerde birleştirebilirlerse sevinirim ..
;)mehmet yozgatlıyı ıkı yere koymussun bılerek sanırım ama yanlıslıklaysa duzeltırsın :D

Universal
03.Haziran.2006, 00:36
maddi acıdanda kötü 150.000.000$ feneri 50.000.000$ gösteriyor

kgnglk
04.Haziran.2006, 12:24
bence bütçe konusunda haksızlık yapıosunuz arkadaşlar.tmm fenerbahçemizin bütçesi gerçekte çok daa ii ama bir anda oyuna 100M$'lık bütçeyle başlamasını bekleyemezsinz.zaten 2010 yılına falan geldiinizde görecksinzki takımn bütçesi 150-200M$'ı buluyor.her türlü oyuncu fener'e geliyor bi sorun kalmıo yani...ama reklam anlaşmaları konusunda tüm arkadaşlarıma katılıyorum.kulübe hiçbi katkısı olmuyo sadece yapılmak için yapılmış...

Asi ÇocUk_16
04.Haziran.2006, 13:19
(//z) Ya kim nederse desin fenerbahçe diğer kluplerden her zmn bir üstünlüğü vardır.para konusunda...

yusufislam
04.Haziran.2006, 19:58
arkadas bi kac altyapi duzeltemsi yapmis, tmm dogru olabilir,,,olcan ordan gurhan burdan geldi ama unutmayinki hepsi fenerbahce antreman sisteminde yetiserek bu hale geldiler ok,,,........

bu arada siz galatasaraydaki besiktastaki futbolcularin paf takimi tabiki,,,hepsinin daha cici bebeyken mi gsye geldigini zannediyosunuz,,,

nerdeyse hepsi 16 yaslarinda 17 lerinde alindilar,, fatih terim sayesinde.......
bi iki tane daha eski olan tabiki vardir aralarinda normal bisey,,,

perpetua
04.Haziran.2006, 23:31
arkadas bi kac altyapi duzeltemsi yapmis, tmm dogru olabilir,,,olcan ordan gurhan burdan geldi ama unutmayinki hepsi fenerbahce antreman sisteminde yetiserek bu hale geldiler ok,,,........

bu arada siz galatasaraydaki besiktastaki futbolcularin paf takimi tabiki,,,hepsinin daha cici bebeyken mi gsye geldigini zannediyosunuz,,,

nerdeyse hepsi 16 yaslarinda 17 lerinde alindilar,, fatih terim sayesinde.......
bi iki tane daha eski olan tabiki vardir aralarinda normal bisey,,,
Burasini takim kavgasina donusturmemenizi temenni ederek basliyorum yazmaya.

Oyunda akademi kalitesi ne kadar yuksekse, oyun tarafindan U18 takimina yaratilan oyuncu sayisi o kadar yuksek oluyor. Ne kadar yuksek sayida oyuncu kazandirilirsa da daha kaliteli oyuncu cikma ihtimali o kadar yuksek oluyor. Bu konuda Fenerbahce su anda cok yuksek seviyede olmasi gercekleri oyuna dogru yansitmaz, en basidinden alt yapilarda gecen sezon alinan sonuclara bir goz atarak bunu gozlemleyebilirsiniz.

Fenerbahce antrenman sistemi ile genc futbolcularin gelismeleri, takimdaki teknik ekibin kalitesini gosterir, alt yapinin kalitesini degil.

Oyunda alt yapi kalitesi 15-17 yaslarinda genc takimlardan PAF takimina kac tane oyuncu cikartildigini ve bunlarin kalitesini belirler. Bu da Fenerbahce'nin yuksek kalitede oldugu bir ozellik en azindan su anda degildir. Fenerbahce takiminda genc oyuncu olarak nitelendirilen kaliteli gencler baska takimlardan nispeten daha buyuk yaslarda transfer olmus oyunculardir.

Bu arada GS ile karsilastirma cok abes oluyor. Galatasaray da Fenerbahce gibi daha buyuk yaslarda transfer yapiyor ancak Aydin Yilmaz, Ferhat Oztorun, Mehmet Guven, Erkan Ferin, Ugur Ucar, Ugur Demirok, Mulayim Erdem gibi oyuncular, alt yapiya transfer olarak degil, yetirstime ile kazandirilmis futbolcular oldugunu goz ardi etmemek lazim.

Transfer ile kazandirilmis oyunculardan Arda Turan 12, Cafercan Aksu 13, Sabri Sarioglu 15, Ozgurcan Ozcan 14, Irfan Basaran 11, Cagri Yarkin 12, Volkan Bekci 13, Gokhan Ozturk 12 yaslarinda Galatasaray alt yapisina gelmisler.

Daha gec alinanlar da var ancak daha buyuk yasta alinanlar daha cok istisna olarak goruluyor. Ornegin gozlemleyebildigim Oguz Sabankay ve Ugur Erdogan 17 yasinda alt yapiya alinmislar.

Fenerbahce'de ise Olcan Adin 18 yasinda Kartalspor, Gurhan Gursoy 17 yasinda Adanaspor, Kerim Zengin 16 yasinda Mersin Idman Yurdu, Volkan Babacan 14 yasinda Antalya Kepezspor'dan, Can Arat 15 yasinda Bostanci'dan transfer olmustur.

Tekrar ediyorum. Burasi takim kavgasi yapilacak yer degil, arastirma bolumudur ve sadece arastirarak yazmaniz Turkiye Ligi'ni gercege yakin olacak sekilde yapilmasini saglar. Kaynak icin en kolay yer benim de yukarida yazdigim bilgileri aldigim Turkiye Futbol Federasyonu web sitesidir.

gookhan
07.Haziran.2006, 16:29
<TABLE id=HB_Mail_Container height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNSELECTABLE="on"><TBODY><TR height="100%" UNSELECTABLE="on" width="100%"><TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNSELECTABLE="off">tuncay cok abartilmıs we umit ozata sol kanat ozelliii werilmemis</TD></TR><TR UNSELECTABLE="on" hb_tag="1"><TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNSELECTABLE="on">
</TD></TR></TBODY></TABLE>

Omerdinho
07.Haziran.2006, 18:13
Fenerbahce süper fakat bazi oyuncular gelmiyorlar orasi kötü....

perpetua
09.Haziran.2006, 09:14
Oyunda akademi kalitesi ne kadar yuksekse, oyun tarafindan U18 takimina yaratilan oyuncu sayisi o kadar yuksek oluyor. Ne kadar yuksek sayida oyuncu kazandirilirsa da daha kaliteli oyuncu cikma ihtimali o kadar yuksek oluyor.

Bu sistemin FM 2007'de degistigi aciklandi. Artik alt yapi kalitesi direk olarak alt yapidan cikan oyuncu kalitesini etkiliyor.

Del Piero_10
02.Temmuz.2006, 16:19
tümer sevmediği kulüp fenermiş,favori kulübüde bjk :D :D :D

Omerdinho
02.Temmuz.2006, 17:18
fenerbahcedeki en büyük yanlıs anelka adamın finishing 18-19ları buluyor bu 11 civarına indirilmeli...
yok canim okadarda degil abartmayin..

Del Piero_10
06.Temmuz.2006, 20:08
14 yeter ona.

yusufislam
16.Temmuz.2006, 17:49
tumerin sevmedigi kulubu burdaki arkadaslar ayarladi, ne alakaysa, aam kucukluugnde bile fenerliydi hadi bakalim ne diyeceksiniz buna, sakin ozamanlari yanindaydim demeyin, cunku o samsundayken fener onu istemedi umrunda degildi oda buyuk takim diye bjkye gitti, olay budur, etrafi m ve babam fenerli diyen birisnin fenerbahce olma ihtimali besktasli olma ihtimalinden cok daha buyuk

perpetua
16.Temmuz.2006, 19:37
aam kucukluugnde bile fenerliydi

Ilginc bit tez, Lig TV'de kendisi ve ailesi ile yapilan bir roportajda kucuklugunde Galatasaray'li oldugunu soylemisti ailesi.

atahanaydin92
18.Temmuz.2006, 02:36
Fenerbahçe Kulübü, son 2 sezondur takımda kiralık olarak forma giydirdiği milli kaleci Rüştü Rençber ile 1 yıllık sözleşme imzaladı.

İspanya'nın FC Barcelona takımından bonservisini alan Rüştü, bugün Fenerbahçe Kulübüyle 1 yıllık mukavele yaptı.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadındaki basın toplantı odasında gerçekleştirilen ve yöneticiler İlhan Ekşioğlu ile Vedat Olcay'ın da hazır bulunduğu imza töreninde Rüştü, kendisini yeniden sarı-lacivertli renklere bağlayan sözleşmeyi imzaladı.

Milli kaleci törende yaptığı açıklamada, uzun yıllar hizmet ettiği Fenerbahçe camiasına geri döndüğü için mutlu olduğunu belirterek, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kuruluna ve başkan Aziz Yıldırım'a teşekkür etti.

100. yılda camianın beklentilerine cevap vermek için kendisinin ve takım arkadaşlarının ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Rüştü, ''Elimizden gelen bütün fedakarlıkları gösterip, el birliği yaparak büyük başarılara imza atacağız'' dedi. Rüştü, düşüncesinin ve idealinin futbolu Fenerbahçe'de bırakmak olduğunu ifade etti.

Fenerbahçe ile 1 yıllık sözleşme imzaladığını belirten Rüştü, ''Bu sözleşme süresini sen mi istedin?'' şeklindeki soruya, ''Öyle uygun görüldü, öyle karar verdik'' biçiminde yanıt verdi.

Fenerbahçe'ye 12 yıl hizmet ettiğini dile getiren Rüştü, ''Bu imza kağıtta 1 yıllık. Sonuçta ben Fenerbahçe'ye 12 yıl hizmet ettim. Burada da kalmak istiyorum'' diye konuştu. Rüştü'ye ''Hoşgeldin'' diyerek söze başlayan yönetici Ekşioğlu ise ''Rüştü artık Fenerbahçe ile özdeşleşmiş bir futbolcu. 100. yılda da burada çalışacak olmasından son derece mutluyuz. İnşallah geçen seneki üzüntüleri 100. yılda her branşta telafi edeceğiz. Bunda Rüştü'nün de büyük katkısı olacak'' şeklinde konuştu.

Vedat Olcay ise Rüştü'yü tekrar aralarında görmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

perpetua
26.Temmuz.2006, 21:40
Anladigim kadari ile Alt Yapi Direktoru Joop Lensen ve kadrosunun isine son verilmis. Yerine Senol Corlu gelmis.

Bu durumda alt yapida Fenerbahce'den beklenen patlamanin biraz daha zaman alacagini tahmin ediyorum.

peşimist
06.Ağustos.2006, 14:28
Abi Bütçe ye El atılması Lazım arkadaşalrın Dediği Gi<bi Sonra MEhmet aurelio olması lazım fElan Bütün Güncellemeler olması Lazım Böyle Bi yama Yapalm İyi Olur Yani:)

Comanche72
06.Ağustos.2006, 14:34
denizin ozellikleri dusurulmeli
transferler konusunda dikkatli olunmalı
mesela fabiano (DL) başımıza bela olmuştu fm 06 da

dadas62
10.Ağustos.2006, 00:02
arkadaşlar tuncay hep ilk yıldan a.madrid, arsenal, juve gibi takımlara gidiyo bence tuncayın ünü ve özellikleri düşürülmeli

uğuray1907
12.Ağustos.2006, 17:14
bencede su butce konusuna el atılmalı.ozellikle yayın geliri ve kulup butcesine.seyirci ortalaması bende 50 bin kisiyi gecti.stad 62 bin kişilik oldugunu varsayarsak cok ii bi rakam.seyirciyi stada cekmenin en ii yolu basarıdır arkadaslar bunu unutmayın.ama oyunu ilk actıgınızda rakamlar gercegin yanina bile yaklasamıyor:s_fenerbahce: :s_fenerbahce: :s_fenerbahce: (44)

beyondconcept
14.Ağustos.2006, 19:39
Finansal durum ayarlanmalı ve yaşı kemale gelmiş oyuncuların özellikleri optimize edilmeli.Ne biliyim bjk de bi tayfur burda bi ergün gerçekten çok fazla yüksek özelliklere sahipler..

Ben de aynı şeyi ümit özat için söyliicektim

Kutsal_İTtifak
14.Ağustos.2006, 21:38
bencede su butce konusuna el atılmalı.ozellikle yayın geliri ve kulup butcesine.seyirci ortalaması bende 50 bin kisiyi gecti.stad 62 bin kişilik oldugunu varsayarsak cok ii bi rakam.seyirciyi stada cekmenin en ii yolu basarıdır arkadaslar bunu unutmayın.ama oyunu ilk actıgınızda rakamlar gercegin yanina bile yaklasamıyor:s_fenerbahce: :s_fenerbahce: :s_fenerbahce: (44)
stad 62 bin değil 52 bin kişi...

uğuray1907
15.Ağustos.2006, 21:09
bi kere bende stad 62 bin kisilik.sende 52 bin kisilikse ben napıyım.bi onerim daha var.transferle ilgili.mesela bir oyuncunun degeri 5 mil.dolar olsun.o oyuncuyu alıyosun 30 mil dolara.bunun azaltılması lazım.o paralar kolayla kazanılmıyo.:s_fenerbahce: (ı) :s_fenerbahce: (ı) :s_fenerbahce: (44)

:s_fenerbahce: Fenerliysen konus,galatasaraylıysan susta adam zannetsinler:s_fenerbahce:

Del Piero_10
16.Ağustos.2006, 15:29
tuncay neden her seferinde Juventus'a hep aynı fiyattan(9m) transfer oluyor
her oyuna başlayışımda aynı şey oldu

bu önceden ayarlanmış gibi duran saçma transfer olayı düzeltilmeli

anelka'nın özellikleri düşürülmeli

Comanche72
16.Ağustos.2006, 15:47
daha ne kadar dusurulebilirki
ona kalana kadar servet deniz falan var

perpetua
16.Ağustos.2006, 16:24

Bunun nedeni Tuncay'in kalitesinin oyunda abartili olmasi. Oyuna gore Turkiye liglerinin en kaliteli oyuncusu Tuncay. (Alex ve Anelka dan daha iyi)

Ayrica Tuncay'in teknigi Anelka'nin bile uzerinde bu da abartildiginin bir baska gostergesi. Bir cok diger ozelligi sifir oldugu icin fazla bir sey soyleyemem ancak CA 165 sok abartili. En iyi ihtimalle bu rakam 150-155 civarinda olabilir. Potansiyel ise 160-170 civarinda olmali cunku Tuncay'in dunya yildizi olacagi yok. Tuncay'in zihinsel ozelliklerinde de duzeltme yapilmali. Ozellike decisions, concentration ve composure en fazla 10-13 arasi olmali. Orta yapma becerisi orta halli olmali 10-12. Ancak heading, pace, acceleration, determination, work rate gibi ozellikleri yuksek olmali.

Anelka'nin ozelliklerinde bence sorun yok. Ancak Anelka'nin devamliligi yok. Bu da oyunda gozlemlenen ozelliklerni sadece bir kac macta bir ortaya koymasina neden oluyor.

GFBunwer
16.Ağustos.2006, 19:24

yanlıs hatırlamıyosam tuncayın 9m lik bonservis ücreti verildiğinde serbest kalma maddesine sahip.tuncay da juventus u tercih edio

senderson
16.Ağustos.2006, 20:23
Tuncayın özellikleri bence normal en iyi Türk oyuncu.TSPL deki en iyi oyunculardan birtanesi....

perpetua
16.Ağustos.2006, 20:58
Tuncayın özellikleri bence normal en iyi Türk oyuncu.TSPL deki en iyi oyunculardan birtanesi....

Turkiye'deki en iyi oyunculardan birisi olduguna katiliyorum. Ancak Current Ability'nin Alex ve Anelka'dan daha iyi olmasi dogru mu? Yani Tuncay'in agirlikli ozelliklerinin toplami Alex veya Anelka'dan daha mi yuksek olmali?

Oyuna gore current ability acisindan Tuncay, Joe Cole, Drogba, Fabregas, Fred, Hleb, I**uinta, Inzaghi, Lahm, Messi, Makaay, Mascherano, Miccoli, Recoba, Rosicky, Saviola, Schweinsteiger, Tevez, Ze Roberto, Van Persie, Van der Vaart gibi oyunculardan daha iyi...

Yine oyuna gore, teknigi Alex, Ballack, Del Piero, Juninho Pernambucano, Messi, Pires, Robben, Rui Costa, Saviola, Van Der Vaart ile beraber 18. Ve yine teknigi, Anelka, Fabregas, Fiore, Hleb, Nihat, Schweinsteiger, Shevchenko, Tevez gibi oyunculardan daha yuksek.

senderson
17.Ağustos.2006, 17:19
Anelkadan üstün olması normal de Alex ten düşük olablir.Tekniği en fazla 17 ye düşmeli.

perpetua
17.Ağustos.2006, 21:01
Anelkadan üstün olması normal de Alex ten düşük olablir.Tekniği en fazla 17 ye düşmeli.

O zaman teknigin bir tanimini okuyup ondan sonra bu konuda fikir beyan etmen daha dogru olur...

http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=249069&postcount=15

Omerdinho
24.Ağustos.2006, 22:00
sevilenlere uche aziz yildirim okocha hooijdonk anderson eklenmeli..
sevilmeyenlere yildirim demiroren ozhan canaydin christoph daum elvir baljic ve revivo eklenmeli :)

GuineveRe
08.Eylül.2006, 03:06
sevilenlere uche aziz yildirim okocha hooijdonk anderson eklenmeli..
sevilmeyenlere yildirim demiroren ozhan canaydin christoph daum elvir baljic ve revivo eklenmeli :)
Bence Sevilenlere

Luciano &100 eklenmeli...

Daum sevilmeyenlere eklenmesede olur..

Özhan Canaydının yerinede Adnan Polat gelmeli..

senin dediklerine göre

jacke
08.Eylül.2006, 12:02
herşeyden önce altyapıya önem verilcekse fenerinde alt yapısana önem verilmeli.özellikle mill takımda banko oynayan canın özellikleri yüksek olmalı.aynı şekilde kerim zengin'inde..alexin özellikleri yüksek olması lazım.kaleci volkanında öle.

perpetua
08.Eylül.2006, 17:49
herşeyden önce altyapıya önem verilcekse fenerinde alt yapısana önem verilmeli.özellikle mill takımda banko oynayan canın özellikleri yüksek olmalı.aynı şekilde kerim zengin'inde..alexin özellikleri yüksek olması lazım.kaleci volkanında öle.

Bu siraladigin oyuncular alt yapi oyunculari degil. Can 22, Kerim ise 21 yasinda.

Can fiziksel ozellikleri kuvvetli, agresif bir oyuncu. Teknik ve zihinsel ozellikleri zayif ile orta karar arasinda olan bir oyuncu. Teknigi dusuk olmasinin getirdigi zaaflari var (en ufak baski gordugunde uzun top oynamasi gibi.) Pek yaratici bir oyuncu olmadigi da bir gercek. Tehlikesi olmayan pozisyonlarda agresif girisleri cok iyi kararlar veremediginin de gostergesi. Can'in en onemli ozelligi yukselebilme becerisi ve kuvveti ancak kafa vurma (vurabilme degil, istedigi yere vurabilme) ozelligi pek iyi degil.

Kerim teknik acidan Turkiye standartlarinda iyi bir oyuncu. Ustune baski geldiginde rakibi ekarte edebilen ozellikleri ver (iyi teknik ve dripling). Uzaktan vurus ve bitiriciligi normal olarak uzun senelerini forvet olarak gecirdigi icin iyi. Ancak Kerim'in fizigi forvet oynamak icin yeterli degil. Defansif acidan Kerim cok zayif bu zayiflik da sag bekte oynamaya yeni baslamis bir oyuncu icin cok normal.

Alex'in ozellikleri mevcut haliyle iyi ancak caliskanligi ve konsantrasyonu dusuk olmasi gerekli. Zira bu ozellikler Alex'in her zaman elestirildigi konular.

Volkan ile ilgili dusuncelerimi futbol forumunda daha once yazmistim. Volkan refleksleri, hava ustunlugu, elle kontrolu, ve bire birde iyi olan bir kaleci. Ancak Volkan'in ozellikle yopu oyuna elle veya ayakla sokmasi (yani top atma becerisi ve teknigi) dusuk olmali. Ayrica Volkan genelde topu yumruklamak yerine tutmayi az bir miktar daha seven bir oyuncu. Volkan'in konsantrasyonun ve iletisiminin pek iyi olmadigini da dusunuyorum.

Cengo
09.Eylül.2006, 17:20
Bu siraladigin oyuncular alt yapi oyunculari degil. Can 22, Kerim ise 21 yasinda.

Can fiziksel ozellikleri kuvvetli, agresif bir oyuncu. Teknik ve zihinsel ozellikleri zayif ile orta karar arasinda olan bir oyuncu. Teknigi dusuk olmasinin getirdigi zaaflari var (en ufak baski gordugunde uzun top oynamasi gibi.) Pek yaratici bir oyuncu olmadigi da bir gercek. Tehlikesi olmayan pozisyonlarda agresif girisleri cok iyi kararlar veremediginin de gostergesi. Can'in en onemli ozelligi yukselebilme becerisi ve kuvveti ancak kafa vurma (vurabilme degil, istedigi yere vurabilme) ozelligi pek iyi degil.

Can fiziksel olarak çok iyi bir oyuncu, hava hakimiyeti üst seviyede.İstediği yere kafasını sokup pası verebiliyor, defanstan iyi top çıkartbiliyor.
Hangi maçları izliyoruz biz, ben farklı maçlar mı izliyorum?

Ben Can'ı altyapıdan beri izliyorum.
Bana 2 maçlı izlenimlerini anlatmışsın gibi geliyor, bu da yorumların çok saçma oluşunu ortaya çıkarıyor.

Can'ın zaafları:
Markajı hiç sevemedi, sürekli sarkık oynuyordu.O yüzden çok fazla adam kaçırıyor önde oynadığında.
Tecrübesizliği ilk hamlelerinin zayıf olmasını tetikliyor.Omuzomuzada pek geçilmiyor, hızlı ve seri olması nedeniyle ileride Ivan Cordoba tipinde bir oyuncu olmaması için hiçbir sebep yok.Ama ilk adımı çok etkiliyor birebir pozisyonunda.
Pozisyon sezgisi çok iyi, sarkık oynadığında sürekli ara pasları,karşıkarşıya pozisyonları çıkarıyordu.Sivasspor gömülü defans oynuyordu, kısacası o da sarkık gibi oynuyordu.

Yaşına göre çok iyi bir sezgisi var, geriden topu çıkarması da fena değil.En azından gereksiz doldurmuyor.Bu yaşta bir defanstan üstdüzey teknik beklemek ayıp olur.

Kerim teknik acidan Turkiye standartlarinda iyi bir oyuncu. Ustune baski geldiginde rakibi ekarte edebilen ozellikleri ver (iyi teknik ve dripling). Uzaktan vurus ve bitiriciligi normal olarak uzun senelerini forvet olarak gecirdigi icin iyi. Ancak Kerim'in fizigi forvet oynamak icin yeterli degil. Defansif acidan Kerim cok zayif bu zayiflik da sag bekte oynamaya yeni baslamis bir oyuncu icin cok normal.

Alex'in ozellikleri mevcut haliyle iyi ancak caliskanligi ve konsantrasyonu dusuk olmasi gerekli. Zira bu ozellikler Alex'in her zaman elestirildigi konular.

Volkan ile ilgili dusuncelerimi futbol forumunda daha once yazmistim. Volkan refleksleri, hava ustunlugu, elle kontrolu, ve bire birde iyi olan bir kaleci. Ancak Volkan'in ozellikle yopu oyuna elle veya ayakla sokmasi (yani top atma becerisi ve teknigi) dusuk olmali. Ayrica Volkan genelde topu yumruklamak yerine tutmayi az bir miktar daha seven bir oyuncu. Volkan'in konsantrasyonun ve iletisiminin pek iyi olmadigini da dusunuyorum.

Alex'in konsantrasyonu düşük mü ? :D

Çok akıllı bir oyuncu, sahayı enlemesine görüyor ve maçı sürekli takip ediyor.Böyle bir oyuncunun nasıl konsantrasyonu düşük oluyor?!
Alex önde pres yapmıyor, alan savunmasına yardım etmiyor.Brezilya Futbolu 3 günde bir maç yoğunluğu yaşadığından çok fazla dribbling üzerine yetiştirmemiş kendini.Kondüsyonunu ayarlamaya çalışıyor.
Lig'de son saniyelerde attığı asistler ve goller ile kurtardığı bir çok maç var!

Volkan'ın tek eksiği yan toplardaki dikkatsizliği.
Pozisyon sezgisi, refleksleri, ani çıkışları üst seviyede.Türkiye'de onun kadar iyi bir Türk kaleci yok şu anda (Rüştü de dahil).

Dediklerinin aksine Volkan her topu kısa paslar ile başlatır çok sıkışmadıkça.
O hataları Rüştü yapıyordu.Rüştü'nün her topu rakibe gider!
Rüştü her zaman degaj sevdalısı, hiç düşünmedi rakibe gidip gitmediğini.
Volkan'ın topu oyuna başlatışı en az Cordoba kadar iyidir.

perpetua
10.Eylül.2006, 22:48
Can fiziksel olarak çok iyi bir oyuncu, hava hakimiyeti üst seviyede.İstediği yere kafasını sokup pası verebiliyor, defanstan iyi top çıkartbiliyor.
Hangi maçları izliyoruz biz, ben farklı maçlar mı izliyorum?

Ben Can'ı altyapıdan beri izliyorum.
Bana 2 maçlı izlenimlerini anlatmışsın gibi geliyor, bu da yorumların çok saçma oluşunu ortaya çıkarıyor.

Can'ın zaafları:
Markajı hiç sevemedi, sürekli sarkık oynuyordu.O yüzden çok fazla adam kaçırıyor önde oynadığında.
Tecrübesizliği ilk hamlelerinin zayıf olmasını tetikliyor.Omuzomuzada pek geçilmiyor, hızlı ve seri olması nedeniyle ileride Ivan Cordoba tipinde bir oyuncu olmaması için hiçbir sebep yok.Ama ilk adımı çok etkiliyor birebir pozisyonunda.
Pozisyon sezgisi çok iyi, sarkık oynadığında sürekli ara pasları,karşıkarşıya pozisyonları çıkarıyordu.Sivasspor gömülü defans oynuyordu, kısacası o da sarkık gibi oynuyordu.

Yaşına göre çok iyi bir sezgisi var, geriden topu çıkarması da fena değil.En azından gereksiz doldurmuyor.Bu yaşta bir defanstan üstdüzey teknik beklemek ayıp olur.

Cevap yazmana sevindim. Seninle bu gibi karsilikli konusmalarimiz benim acimdan cok zevkli oluyor. :)

Ben Can'i alt yapidan beri izlemiyorum. Evet son bir kac macini izledim ancak ozellikle Kiev maclari, ligdeki maclar ve milli maclardaki izlenimlerim Can'in nsail bir oyuncu oldugu konusunda bana bir cok izlenim sansi verdi.

Can ozellikle baski yedigi durumlarda topu ayagindan cikartma acisindan aceleci oldugu ve bu nedenle uzun paslar vermek zorunda kaldigi bir gercek. Bu da tekniginin cok iyi olmadigini ve sahayi iyi goremedigini gosterir. Pas verme becerisi yuksek olabilir, yani isabetli paslar verebilir ancak defansta baski yedigi zaman kendisini rahatlatici sekilde topla hareketlenmiyor.

Hava hakimiyetinin iyi oldugu konusunda katiliyorum. Belki daha once yazdigim biraz karmasikti o nedenle vermek istedigim mesaj pek belirgin degildi herhalde. Hava hakimiyetinin iyi olmasi ziplama, cesaret, guc, sezme ve pozisyon almanin iyi olmasi ile oyunda belirtilir. Bence Can'in ziplama becerisi (boyu da uzun oldugu icin), kuvveti ve cesurlugu yuksek seviyede (16-18 arasi olabilir). Pozisyon alma ve sezme bu kadar yuksek olmasa da Turkiye ligleri icin iyi seviyede (12-14 olabilir).

Kafa vurma becerisi ise pek iyi degil. Yani hava topunu kazanabiliyor ancak istedigi yere gonderme konusunda cok iyi degil. Ozellikle kornerlerden kacirdigi goller goz onunde tutulursa bu gozlemin pek de yanlis olmadigi ortaya cikar (Bence kafa vurma 8-10 arasinda olmali). Kafa vurma becerisi cok iyi olmayan bir oyuncu defansta kafa vurdugu zaman topun takim arkadasina gitmesi kafa vurusunun cok iyi oldugunun gostergesi olamaz cunku bu tip kafa vuruslari cok buyuk isabet gerektiren kafa vuruslari degildir (takim arkadasinin hareketlenip topu alabildigi de goz onunde tutulursa). Kaleye dogru kafa vuruslarinda oyuncunun kafa vuruslarinda ne kadar isabetli oldugu daha belirginlesir. Oyunda kullanilan kafa vurma (heading) bir bakima kafa ile bitiriciligi olcer.

Alex'in konsantrasyonu düşük mü ? :D

Çok akıllı bir oyuncu, sahayı enlemesine görüyor ve maçı sürekli takip ediyor.Böyle bir oyuncunun nasıl konsantrasyonu düşük oluyor?!
Alex önde pres yapmıyor, alan savunmasına yardım etmiyor.Brezilya Futbolu 3 günde bir maç yoğunluğu yaşadığından çok fazla dribbling üzerine yetiştirmemiş kendini.Kondüsyonunu ayarlamaya çalışıyor.
Lig'de son saniyelerde attığı asistler ve goller ile kurtardığı bir çok maç var!

Konsantrasyon, mac icinde bir oyuncunun surekliligini olcer. Alex hic bir zaman macin her dakikasinda harikalar yaratan bir oyuncu olmadi. Zaman zaman parlayan, zaman zaman sonuk bir futbol oynayan bir oyuncu icin konsantrasyonunun cok yuksek olmamasi (tabii dusuk dedigimde 8-10 arasi olmali diye dusunuyorum).

Mactan maca surekliligi (consistency) ise yuksek seviyede olmali cunku hemen hemen her mac ayni seviyede performans gosteriyor, rakibe gore bu performans asist, gol veya gollerle sonuclaniyor veya meyve vermiyor. Son dakikalarda kurtardigi maclar Alex'in soguk kanli bir oyuncu oldugunun gostergesidir ve bu nedenle de soguk kanlilik ozelliginin yuksek olmasi daha dogru olur.

Volkan'ın tek eksiği yan toplardaki dikkatsizliği.
Pozisyon sezgisi, refleksleri, ani çıkışları üst seviyede.Türkiye'de onun kadar iyi bir Türk kaleci yok şu anda (Rüştü de dahil).

Dediklerinin aksine Volkan her topu kısa paslar ile başlatır çok sıkışmadıkça.
O hataları Rüştü yapıyordu.Rüştü'nün her topu rakibe gider!
Rüştü her zaman degaj sevdalısı, hiç düşünmedi rakibe gidip gitmediğini.
Volkan'ın topu oyuna başlatışı en az Cordoba kadar iyidir.

Volkan'in uzaktan yedigi goller kendisinin oyuna fazla konsantre olmadiginin bir gostergesi. Turkiye liginde uzaktan fazla sut cekilmez, bu nedenle de Volkan'in bu bu gibi sutlari beklemedigini ve uzun sutlarin kaleyi bulabilecegine fazla ihtimal vermedigini dusunuyorum. Bu tip pozisyonlardaki zaafi (Rustu'de de bu zaaf vardir bence) konsantrasyonunun dusuk oldugunu gosteriyor.

Volkan'i ben daha cok Avrupa kupasi maclarinda izledim. Topu elle oyuna sokma konusunda cok iyi olmadigini dusunmem bu nedenle olabilir.

Volkan bir cizgi kalecisi. Bir Barthez veya bir Cordoba gibi 18 kalecisi degil. Hatta Rustu ile Volkan benzer ozelliklerde kaleciler. Rustu'yu Volkan'dan one cikartan ozellik Rustu'nun dunya capindaki refleksleri oldugunu dusunuyorum. Bu da bence Rustu'nun teknik direktorler tarafindan daha iyi bir kaleci olarak algilanmasina ve daha cok maclarda oynatilmasina neden oluyor. Iki kalecinin de defansi cok iyi organize ettigini dusunmuyorum. Tabii karsilastirmada ornek Kahn olarak alinirsa hem Rustu hem de Volkan bu konuda zayif gorunuyor. Ikisinin de iletisiminin 9-11 arasinda olmasi dogru olur. Sonucta 1. Lig seviyesinde kalecilerden bahsediyoruz ve oyuncu bir konuda cok zayif olmadigi surece zayif olarak tarif ettigim bir oyuncunun ozelliginin 8-12 arasinda bir seviyede olmasi dogru olur. (Zaten 18-20 dunya capinda oyunculara verilen, 15-17 cok iyi oyunculara verilen, 12-14 iyi oyunculara verilen, 9-11 dunyanin en iyi liglerinde kadro oyuncusu ve yedek oyunculara verilen degerlerdir. Yani benim zayif diye nitelendirdigim ozellikler, orta karar olarak da nitelendirilebilir.)

sananes
09.Ekim.2006, 22:40
kemal falan bence simdiki yeteneklerine gore cok daha ii yapılmıslar dusurulmesi lazım bunların