PDA

View Full Version : Destroyer Tactic

Nocna Mora
25.Aralık.2007, 10:15
Öncelikle hepinize merhabalar.

Football Manager ve Championship Manager oyunlarını 2005 yılından beri oynuyorum ve taktik konusunda ki herşey bu sene ve geçen sene öğrendim diyebilirim. Artık kendi taktiğimi yapabilecek kapasiteye yeni yeni ulaştım ama bu taktiğe gerçekten çok güveniyorum..

*Diziliş 4-1-3-1-1 şeklinde olacak.

*DR, DL, ML, MR, AMC ve FC Alan Markajı.. DC,DMC ve MC mevkiilerinde oynayan oyuncularımız da Adam Savunması yapacaklar.

*Defans çizgimiz çokta önde değil normalin 3 üstünde. Tabii küçük takımlarla oynarken 4-5 seviye aşağıya çekmek iyi olur diye düşünüyorum.

*Genişlik "geniş" olacak:) bunun sebebi oyunu kanatlardan oynayacak olmamız. Şimdi MC ve AMC ne işe yarıyor diyebilirsiniz. MC oyunu çift yönlü oynayan bir oyuncu olacağından dolayı pas yapması oyunu açması bizim için yeterli olacak AMC ise oku sayesinde forvete doğru sürpriz çıkışlar yapıp güzel goller atabiliyor..

*Tempomuz normalin 2-3 üstünde olacak. Bunu gerektiği zaman oyunun yönünü çabucak değiştirmek, gerektiği zaman da orta sahayı hızlı geçmek için kullanacağız.

*Atak ağırlığı kanatlardan olacak isterseniz değiştirebilirsiniz karışık olarak bu size kalmış bir şey..

*Yaratıcılık normalin 2 üstü seviyesinde olacak. Bunun sebebi oyuncularımızın komutlardan çok kopmamasını sağlamak

*Taktikte "Target Man" de kullanacağız. Bunun sebebi ise onu hem kanatlardan gelecek topları hem de güzel arapaslarıyla atılan topları buluşturmak istememiz.

http://img122.imageshack.us/img122/5204/41311bytaylanxz8.jpg

GK: Kalecimiz topu uzun oynayacak. İleride çok adam bulunduracağımız için topu alsak da kaybetsek de hücumu orta sahada başlatacağız.

DR/L: Beklerin hücuma etkileri çok fazla. Bu sebepten ötürü hücum özelliklerinin iyi olmasına özen gösterelim. Tackling, off the ball, pace, stamina, crossing gibi özellikleri iyi oyuncular seçelim.

DC: Adam savunması yapacaklar. Marking, acceleration, positioning,concentration ve anticipation gibi özelliklerin iyi olmasına özen gösterelim.

DMC: Savaşçı bir DMC olursa daha iyi olur çünkü diğer oyuncuların boşalttıkları alanlarını dolduracak kendisi. Bu yüzden Stamina, TeamWork, Work Rate ve Positioning gibi özelliklerinin yüksek olmasına dikkat edin.

Orta MC: Oyunu 2 yönü ile oynayabilen bir oyuncu gerekiyor. Bu oyuncu pas dağıtımını yapacak. Ballack tarzı oyuncular olması lazım. Passing, Creativity, Technique ve Decisions özellikleri iyi oyuncular seçmeye çalışın.

ML/R: Kanatlarda taktikte önemli rol oynuyorlar. Target Man'i besleyecek en önemli oyunculardır bunlar :) Yeri geldiğinde güzel arapaslar atacaklar yeri geldiğinde de sıfırdan güzel ortalar keseceklerdir..Crossing, Dribbling, First Touch, Acceleration ve Work Rate özellikleri iyi oyuncular seçmeye çalışın.

AMC: MC'ye yakın bir görev üstlenecek ama o ekstra olarak defansız arasına sızıp beklenmedik gollerde atacak. Passing, Technique, Long Shots, Finishing özellikleri iyi oyuncular seçmeye çalışın. Mental özellikleri de iyi olursa süper olur :)

FC(Target Man): Tavsiyem hem yerden hem de havadan etkili oyuncular kullanmanızdan yana. Mesela Martin Palermo tam bu taktiğe göre bir oyuncu, Cardozo'da aynı şekilde. Ama pırpır forvet kullanmak istersenizde size bir şey diyemem :) Ancak size garanti veririm hangi türlü forvet kullanırsanız kullanın gol krallığında söz sahibi olacaktır. AMA en önemlisi oyuncunuzu TARGET MAN olarak atamayı unutayın..Unutursanız çokta önemli değil bence;)

Not: Ben Chelsea'da Martin Palermo'yu alamadım ve Kevin Davies'i aldım. İyi iş yapıyor Davies, Anelka'nın da performansı süper demek istediğim her türlü oyuncuyu oynatabilirsiniz.

Takım komutları ekranı:

http://img123.imageshack.us/img123/2348/takimkomutlari41311zt9.jpg

Birkaç taktiksel tavsiyeyi unutmamanızı ister ve aşağıdaki bölümü yayınlarım:

1.Kornerleri corners ve crossing özellikleri iyi oyucularınıza attırın.

2.Free kick’leri free kick taking özelliği iyi oyuncularınıza attırın.

3.Taktiğe uygun oyuncuları transfer etmeye gayret edin, faydalı olmasalar bile sabredin. Bu sene squad harmony diye adlandırılan şey daha çok önem kazandı. Başarı için birbirine alışmış bir ekip olması çok önemli.

4.Son saniye bile olsa asla taktiğe girmekten usanmayın. Özellikle time wasting ve tempoyu oyunun değişen kısımlarında devamlı değiştirin. Öne geçince time wasting’i artırın mesela. Geriye düşünce tempoyu artırın. Sadece taktiğe bağlı kalmayın.

5. Rakip takım 424 formasyon geçerse 4 forvete de opposition instructions'tan closing down'ı never yapın.

6. Rakip takımdan herhangi bir ayağını kötü kuulanan oyuncunun kötü kullandığı ayağına opposition instructions'tan show onto foot'u zayıf olfuğu ayak olarak belirleyin.

7. Rakip AMR ve AML kullanıyorsa, onlara opposition instructions'tan closing down'ı always yapın ve hard tackling yaptırın onlara özel.

8. Rakip AMC kullanıyorsa ona tackling'i hard yaptırın opposition instructions'tan.

Denedikten sonra sonuçları yazarsanız mutlu olurum. Ahlaki değerler içerisindeki her türlü eleştiriye de açığım.

İndirmek için tıklayınız
http://www.turksportal.net/dosya/fm/28962/bilgi/

Nocna Mora
25.Aralık.2007, 23:56
Evet arkadaşlar deneyeniniz yok mu gerçekten çok iddialıyım :)

heavy86
26.Aralık.2007, 00:05
Eve gidince bakacağım , en fazla 4 maç oynarım , eğer başarılı olursam ss atar ve yorum yaparım..
Gerçekten forumda aktif ve değer verdiğim kişilerden birisin :)
Her taktik her takımda olmaz tabi , hani ben başarısız olursam eğer senin taktiğinde sorun vardır fln. diyemem..Eminim çok iyi bi iş başardın..
Dediğim gibi , eve gider gitmez deneyeceğim :)

Ellerine , zekana sağlık hocam

Nocna Mora
26.Aralık.2007, 00:12
Saol denemeni bekliyorum :)

heavy86
26.Aralık.2007, 00:32
Sen bi yerde yazmıştın sanırım , çok gol atan forvet istediğini..
Bu taktiğinle başarıya ulaştığını düşünüyorum.Ancak şöyle bişey var , takımın chelsea..Yani üst düzey bir takım.Benim takımım valencia ve taktik sıkıntısı çekiyorum.
Özellikle defansif anlamda sıkıntılarım var , rakibe çok pozisyon veriyorum.Defans da zapata ve abidol var..İyi denebilecek oyuncular . Defansif line ileride ..Umarım boş yakalanmam.Çünkü wide olunca alan genişliyor ve karşı takımın kontra atakları savunma için sorun teşkil edebilir.
Deneyip bakacağız..

Ben geçen sene çok iyiydim.Juninho ile amc'den hep uzaktan gol atardım , gol kralı olmuştu.
Forvet , yanındaki forvete asist yapıyor ve asla şahsi oynamıyorlardı.Forvet orta sahaya gelip top alıyordu.Hani derler ya tıkır tıkır top oynamak..aynen öyle işte.
Slow oynuyordum dar alanda kısa pas yapıyordum. topa sahip olma yüzdem % 65'lerdeydi . Rakibe pozisyon 2'yi geçmiyordu nerdeyse..Ve genç oyunculara bile şans verebiliyordum.

Ama şimdi as oyuncularımla bile sıkıntı çekiyorum.Kovulmaktan çok korkuyorum , çünkü çok uğraştım antraman , genç yetenek ve coach bulmakta..

Eski formuma dönmem lazım ama nasıl ?
Bi çözümü olmalı..
Bu taktiği takıma uyarlamaya çalışcam olmazsa eğer gerekirse tüm h.sonunu bunun için ayırcam.

Nocna Mora
26.Aralık.2007, 07:30
taktiğini yapay zeka çözmüş olabilir. Ayrıca çok pozisyon vermenin sebebi defansının marking,positioning ve accelarition gibi özelliklerinin az olmasından olabilir.. Ayrıca Chelsea ile denedim evet yakın zamanda kötü bir klüplede denemeyi düşünüyorum ama tekrar belirtiyorum taktiğe göre oyuncu alın.

Sainted
26.Aralık.2007, 07:47
İndirip yarın deniyeceğim Taylan inşallah başarılı olur yoksa elimden çekeceğin var. :)

Ellerine sağlık

zzxczz
26.Aralık.2007, 08:28
Ben bu dızılıs ıle oynamayı sevıyorum dıyerlerı bana zevk vermıyor 1 forvet 1 amc 1 dmc olmasa oyunu oynıyasım gelımıyor:D pas stıllı kısa olsa daha basarılı olmaz mıydı dıye dusunuyorum.
bu arada belletı yerıne bosingwa ve de joe cole u saga ceksen daha cok verım alırsın.

Nocna Mora
26.Aralık.2007, 08:41
pas stilini 2 kademeye yakın indirirseniz de problem olmaz ama takımınızda lampard gibi ballack gibi iyi pas yapan oyuncular yoska tavsiye etmem..

DenizlispoR
26.Aralık.2007, 14:03
Taktiğin adını beğenmedim,indirmiyorum :p.Şaka bir yana taylan bu taktiğini merak ettim deneyeceğim eve gelince :).

heavy86
26.Aralık.2007, 18:55
Maçlarım

( h )1-0 , ( d )1-1 , ( h )1-3 ve ( h )1-0 bitti..

pozisyona çok az giriyorum haliyle az gol oluyor.Evet , rakibe fazla şut şansı vermiyor ve topu iyi kapıyor ama şu "hard" top kapma olayı yüzünden 2 penaltı verdi hakem.

Fovet yolları biraz daha iyi olsa güzel olurdu .. Tabi bu arada takım uyumu %2 olduğu için , kötü durumdayım.
Valencia ile 4.bitirdim sezonu.

Daha iyi takımda daha çok gol pozisyonu yakalayabilir arkadaşlar :)

Trabzonspor
26.Aralık.2007, 19:28
mevklerin anlatımında İlhanın kilerden baya etkılenmıssın Taylan :icon_biggrin:yada o takttıkle benzerlık oldugundan mı oyle yazdın ?

Bedlamite
26.Aralık.2007, 19:57
Taylan taktiği denemek icin indirdim lige ara verildi :D ama en kısa zamanda gelişmeleri söyleyeceğim :)

zzxczz
26.Aralık.2007, 20:34
http://img71.imageshack.us/img71/6391/liverpool1chelsea2at1.jpg

taktık genel olarak ıyı ama sorun yerlı yersız oyuncular cok faul yapıyor.ashley cole ceza sahasın 1 adım dısından faul yapınca ıkıncı sarıdan atıldı.

Nocna Mora
26.Aralık.2007, 21:09
HMm demek ki tacklingin seviyesini düşürmeliyim..
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

mevklerin anlatımında İlhanın kilerden baya etkılenmıssın Taylan :icon_biggrin:yada o takttıkle benzerlık oldugundan mı oyle yazdın ?

ŞAblon olarak onun şablonu kuıllandım :)
.
.
.
Birleştirilen Mesaj:

Maçlarım

( h )1-0 , ( d )1-1 , ( h )1-3 ve ( h )1-0 bitti..

pozisyona çok az giriyorum haliyle az gol oluyor.Evet , rakibe fazla şut şansı vermiyor ve topu iyi kapıyor ama şu "hard" top kapma olayı yüzünden 2 penaltı verdi hakem.

Fovet yolları biraz daha iyi olsa güzel olurdu .. Tabi bu arada takım uyumu %2 olduğu için , kötü durumdayım.
Valencia ile 4.bitirdim sezonu.

Daha iyi takımda daha çok gol pozisyonu yakalayabilir arkadaşlar :)

Şu iki kanada yayma olayını karışık yapayım ben bir öyle deneyeyim belki daha fazla gol pozisyonu bulurum.. Size de öyle yayınlarım.

Taylan taktiği denemek icin indirdim lige ara verildi :D ama en kısa zamanda gelişmeleri söyleyeceğim :)

Bekliyorum :)

zzxczz
26.Aralık.2007, 22:17
http://img386.imageshack.us/img386/4215/hezimetlh8.jpg (http://imageshack.us)
http://img386.imageshack.us/img386/hezimetlh8.jpg/1/w1024.png (http://g.imageshack.us/img386/hezimetlh8.jpg/1/)
taktıkde top kapmayı normal e cektım ve pas odagını karısık yaptım dogan sonuc bu.
fm 08 de oldugu gıbı fm09 dada manchester united acayıp ıyı oynuyor

Nocna Mora
27.Aralık.2007, 00:18
Hmm denemeye devam et :) Bende edeyim en iyi taktiği çıkaracağız böylece;) Eksiklerini gördüğün yerlerini söylersen sevinirim taktiğin..

Nocna Mora
28.Aralık.2007, 04:07
Arkadaşlar taktik çok güzel işliyor bütün mevkiilerdeki oyuncularınız takıma katkı yapıyor. Kullanmanızı öneririm;)

Alicanfmfan
28.Aralık.2007, 04:37
Öncelikle emege saygı diyorum ve eleştirilerime başlıyorum :D;
Hedef adam artık işlemiyor yani tek forvet oynuyorsak özelikle çok az pozisyona girmemize neden oluyor.Mesela ceza sahasının içerisine giriyor 2 adam boş olsa Target man'deki adam daha zor pozisyonda olsada müsait pozisyondaki adam yerine target man e atıyor dogal olarak gol atmakta çok zorlanıyor.Çok ofansif bir taktik ayrıca top kapma'yı sert yaparsak rakibe göre degişir tabi ki ama,istenmedik kartlar ve duran top yaparız ve buda gol yememize neden olur.Onun için küçü takımlarda bu secenegi bazı oyunculara vermek en iyisi.Mücadele gücünü arttırır ama gereksiz fauller vs.Defansımızda kesinlikle agır oyuncu olmaması lazım yokca bir facia olabilir.Ve son olarak Alan daraltma biraz daha arttırmalısın , bazı oyuncularda bu komutu kısabilirsin bekler,stoperler free rol verdigin adamlar vs .Ama yinede saol ,yanlıs anlama bu eleştirilerimi.
Bu taktikte ön libero'nu önünde Amc'nin arkasında oynayan adam senin Ballack kaybolur bu taktikte :)

Nocna Mora
28.Aralık.2007, 04:42
Eleştirilerine saygı duyuyorum :) Valla şu ana kadar bende takır takır işledi taktik bütün oyuncular 7.0 üstü ortalama ile oynuyorlar bilemeyeceğim :) Top Kapma konusunda bende katılıyorum :)

Deniz
28.Aralık.2007, 05:37
Bi kaç Ss koy TayLan ?

hamsterm
28.Aralık.2007, 05:50
sizce bu kadro uygunmu bu taktiğe ?

http://img148.imageshack.us/img148/8695/asdkh8.jpg

Nocna Mora
28.Aralık.2007, 05:59
Çok uygun bir kadro olmuş tabii versionunuz 9.2.0 ise;) Ligin tozunu arttırmanızı beklerim :) bir tane uyarım olacak size:

*Atak ağırlığı karışık olarak değiştirin..

hamsterm
28.Aralık.2007, 06:20
ilk maçımda newcastleyi 1-4 yendim umarım böyle devam eder ve şimdiden teşekkürler.

Nocna Mora
28.Aralık.2007, 06:34
Önemli değil. SSleri paylaşırsanız memnun olurum ayrıca eksik gördüğünüz yönleride oyuncu puanlarından da bahsederseniz..

SiR ToMaSRoSiCkY1
28.Aralık.2007, 14:01
Elano'yu AMC'ye,Wright Philips'i MR'ye,Robinho'yu ML'ye çekersen daha çok yarar alabilirsin.Wirght Philips kendine çok boş alan yaratıp süper ortalar yapan bir isim.

TuNdRaLoWeR
29.Aralık.2007, 04:45
Taktiği pek tutmaadım şahsen.Genede tşk.

Vieri
30.Aralık.2007, 09:33
Sitemize eklenmiştir. Paylaşım için teşekkür ederiz.

Nocna Mora
30.Aralık.2007, 22:52
Ben teşekkür ederim :)

lgursugur
01.Ocak.2008, 03:24
saol taylan

Nocna Mora
08.Ocak.2008, 00:37
Sende sağol abi:)

sakary Ali
08.Ocak.2008, 01:33
Taktik güzele benziyor Taylan saol paylaşım için..:)

MortingeN
19.Ocak.2008, 01:20
Bu taktikle sıfırdan İngiltere 2.Lig takımlarından Q.P.R ile karıyer açtım.İlk sezonumda 13. İkinci sezonumda ise 6.olup playof dan Premier Lige çıktım ancak başkanla aramda tatsızlık yaşandı sözleşme yenilemeyip Shalke takımı iLe anlaştım.Anlayacağınz taktik başarılı ancak bazı kusurları var.Örneğin rakip kaleci degaj ile forvetin koşu yoluna atıyor defans topları ilerde karşıladığı için yapacakları hiçbişe olmuyor.Özellikle rakip kalede baskı kurduğum anlarda sürekli oluyor bu yenilirsem böyle goller yiyerek yeniliyorum.Bu taktiğin bir yanıda güçlü takımlara karşı gol sıkıntısı çekmemem.Ancak kontra ile çok vuruluyorum.Bir başka gol yediğim pozisyonlar ise kanat bindirmelerinde oyuncular rakip futbolcuları boş bırakıyolar.Bölge markajlı oynatıyorum yine aynı sorun :S

Rais
19.Ocak.2008, 02:09
Bu taktikle sıfırdan İngiltere 2.Lig takımlarından Q.P.R ile karıyer açtım.İlk sezonumda 13. İkinci sezonumda ise 6.olup playof dan Premier Lige çıktım ancak başkanla aramda tatsızlık yaşandı sözleşme yenilemeyip Shalke takımı iLe anlaştım.Anlayacağınz taktik başarılı ancak bazı kusurları var.Örneğin rakip kaleci degaj ile forvetin koşu yoluna atıyor defans topları ilerde karşıladığı için yapacakları hiçbişe olmuyor.Özellikle rakip kalede baskı kurduğum anlarda sürekli oluyor bu yenilirsem böyle goller yiyerek yeniliyorum.Bu taktiğin bir yanıda güçlü takımlara karşı gol sıkıntısı çekmemem.Ancak kontra ile çok vuruluyorum.Bir başka gol yediğim pozisyonlar ise kanat bindirmelerinde oyuncular rakip futbolcuları boş bırakıyolar.Bölge markajlı oynatıyorum yine aynı sorun :S

İngiliz oyun stili diğer liglerine göre kanat ağırlıklı oluyor.Bence DL ve DR nin ileri çıkışlarını engelle.Hız,Pozisyon alma,Markaj gibi özelliklerinin 15 den az olmamasına dikkat et.Defans Line burada Öne yakın normal yapılmış defansınız Hızlı ve yerinde müdehale yapamıyorsa ki yapamıyormuş bu çizgi yi aşşağı ya çekiniz.

Arsenalle oynuyorum , yukarıdaki dediklerimi ben uyguluyorum.DMC yi defansif ağırlıklı yapıp Kendi sahamda press uyguluyorum.

Nacizane görüşlerim bunlardır.

MortingeN
19.Ocak.2008, 02:26
İngiliz oyun stili diğer liglerine göre kanat ağırlıklı oluyor.Bence DL ve DR nin ileri çıkışlarını engelle.Hız,Pozisyon alma,Markaj gibi özelliklerinin 15 den az olmamasına dikkat et.Defans Line burada Öne yakın normal yapılmış defansınız Hızlı ve yerinde müdehale yapamıyorsa ki yapamıyormuş bu çizgi yi aşşağı ya çekiniz.

Arsenalle oynuyorum , yukarıdaki dediklerimi ben uyguluyorum.DMC yi defansif ağırlıklı yapıp Kendi sahamda press uyguluyorum.

Nacizane görüşlerim bunlardır.

Yardımın İçin sağol

http://img515.imageshack.us/img515/9488/shalkebm6.jpg (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img515.imageshack.us/img515/shalkebm6.jpg/1/w1024.png (http://forum.turksportal.net/vb//redirector.php?url=http%3A%2F%2Fg.imageshack.us%2F img515%2Fshalkebm6.jpg%2F1%2F)

Nocna Mora
19.Ocak.2008, 02:47
DR ve DL'nin oklarını kapat eğer öyle çok oluyorsa ve takım konutlarından çizgiyi biraz geri çek arkadaşın dediği gibi ilk mesajımda açıklamıştım :)

MortingeN
19.Ocak.2008, 04:04
Dediklerinizi uyguladım büyük takımlara karşı bu hep oluyor acaba bendemi sorun var Werder Bremen ve Bayern Munihe 2-1 yenildim bu maçlarda yediğim goller öne geçtikten sonra geldi.Takımda psikolojik bi sorun var herhalde :D ?

eren968
19.Ocak.2008, 06:10
sağolasın arkadaşım ama chelsa gibi takımla yapabilirsin kadro musait olmayan takımlarda bence işe yaramaz

dundariye
19.Ocak.2008, 08:18
emege saygı diyorum

Rais
19.Ocak.2008, 08:28
Dediklerinizi uyguladım büyük takımlara karşı bu hep oluyor acaba bendemi sorun var Werder Bremen ve Bayern Munihe 2-1 yenildim bu maçlarda yediğim goller öne geçtikten sonra geldi.Takımda psikolojik bi sorun var herhalde :D ?

DL ve DR nin okunu kapatıp ileri çıkışları da kapat.Almanyada kanatdan gelen gol genelde azdır.Yediğin goller pander in olduğu kanattan olduğunu düşünüyorum.Dayanıklılık (yalnış çevirmediğsem) 4.
Bayernin saha boyutları genişse ileri çıkıp gelmekde yorgun düşüp yerinde müdahale yapamamıştır. Bayernin forvetleri Fiziksel ve zihinsel olarak senin defansından iyi.

MortingeN
20.Ocak.2008, 01:38
2.Lig takımları beni eziyor adeta as kadroyla çıkmama rağmen bu ciddiyetsizliği nasıl çözebilirim cezada veremiyorum ?

Nocna Mora
20.Ocak.2008, 01:42
2.lig takımları genelde rakibe karşı kontra uygularlar sanırım sorun burada total dominasyonun kontra atak adlı taktiği tam size göre :)